in Engeland Rust in Italië weergekeerd ZESTIG SUPERFORTEN VLIEGEN VAN AMERIKA NAAR EUROPA 15.000 vliegers gaan oefenen Wenen thans aan de beurt? 13 -■ P Missieland in verwoest Midden-Europa Scheuring in het Algemeen Vakverbond nagenoeg onvermijdelijk Ernstig auto-ongeluk 'h Eric de Noorman Kerkdiensten in een houten schuur TSJECHISCH MINISTER „met verlof" Een ernstig woord mèèêêêë 1 fwfÈ Tot hoofd en hart BINNENKORT NAAR „BASES OP HET CONTINENT" Verband met de blokkade van Berlijn? A1 Wwim: fizsÉÊktfagJE i«i STRIJD IN JERUZALEM GESTAAKT Hl De Sultan van Akaiim v.. J Het weer Van 2-15 Augustus vrije verkoop textiel TRAGISCH ONGEVAL IN KAZERNE Verliezen in Indië ZATERDAG 17 JULI 1948 72ste JAARGANG No. 242:/ Uitbreiding Engels.e luchtvloot Frankrijk wenst een vierlandenbijeenkomst --fills# i W:%l£^ÊÈËR*jk Demonstraties tegen Enge land en Amerika Bekent u het maar eerlijk, het zal u Wel net zo vergaan, zijn als ons: wij slaakten een zucht van verlichting, toen wij de zekerheid hadden, dat onze held Eric, zijn bruid "Winonah en de slimme dwerg Pum-Pum zich bij de on dergang van At lantis op het laatste ogenblik nog hadden weten te redden. Eindelijk meent Eric, na al zijn avonturen rust gevonden te hebben en spoedig zijn vaderland, Noorwegen, te zullen bereiken. Nog is hij onkundig van de nieuwe rampen, die hem en zijn bruid boven het hoofd hangen. Van Dinsdag 20 Juli af zullen wij Eric's nieuwe avonturen publiceren onder de titel: l keni Chef van de generale staf zou ook met verlof zijn Korporaal door pistoolschot gedood Opheffing brooddistributie gevraagd Jan Koetsier gaat heen BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlHImeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Zestig Amerikaanse superforten van het type B 29 zijn van hun Amerikaanse bases opgestegen voor een „korte dienst" in Europa. Hun eerste doel is Engeland, waar zü zullen worden ge- stationneerd op vliegvelden yan de R. A. F. Volgens een mededeling van de luchtmacht van het Amerikaanse leger zullen zij in Engeland „oefenin gen" uitvoeren. De naam van deze for matie, welke onder bevel van generaal Curtis Le May zal staan, is „voorlopige derde luchtdivisie". In totaal zullen aan de oefeningen 15.000 vliegers en tech- 'nici deelnemen, waarvan een aantal met andere vliegtuigen zal nakomen. Wellicht zal de luchtdivisie meedoen aan manoeuvres van de R.A.F. Tezamen met de toestellen die reeds in Duitsland dienst doen bevindt zich thans een Amerikaanse luchtmacht van 90 superforten ln Europa. In Londense kringen gist men naar de betekenis van deze stap, doch alge meen wordt aangenomen, dat het hier gaat om vlagvertoon tegenover Rusland en als middel om pressie uit te oefenen inzake de Berlijnse crisis. Weliswaar is niet medegedeeld, of de toestellen dienst zullen doen in de „luchtbrug" naar Berlijn, maar vast staat, dat zü na een verblijf van en kele weken zullen vertrekken naar „bases op het continent". Wellicht moet men in dit verband da geruchten plaatsen, dat ook Franse vliegvelden ter beschikking van de luchtdivisie zouden komen. Ook te Washington vat men deze zen ding van vliegtuigen op als een eerste krachtig optreden in verband met Ber lijn. Men gelooft hier in sommige krin gen, dat de volgende stappen zouden bestaan uit verbod van doorvaart door het Panama-kanaal voor Rusland en uit economische sancties. Men vermoedt tevens, dat de Amerikaanse transport vliegtuigen naar Berlijn binnenkort een gewapend escorte zullen meekrijgen. Lord Tedder, de Brütse luchtmaar- schalk, die Vrijdag te Berlijn is aan gekomen, heeft verklaard, dat „Enge land de luchtverbinding met het ge- blokkeerde Berlijn nagenoeg onbeperk te tijd kan laten voortduren". Tedder hield in grote haast besprekingen met gouverneur Sir Brian Robertson en met de chef van de Britse luchtmacht in Berlijn, commodore R; Waite. Na afloop van deze conferenties verklaarde hij, dat Engeland reeds veel meer doet dan het had beloofd en versteld stond van het vele waartoe de R. A. F. in staat was gebleken. Sinds Vrijdagavond nemen zware Britse bommenwerpers van het type „York" deel aan het voedseltransport. Binnenkort zullen ook Lancasters en Lincolns worden in gelegd. De Russen hebben aangekondigd, dat hun gevechtsvliegtuigen oefeningen zullen houden in de drie luchtcorridors waardoor het transport door Westelijke vliegtuigen plaats vindt. Bovendien be schuldigen zij de Westelijke Geallieer den van „blindvliegen" in de corridors, waardoor gevaar voor de Sovjet-jagers zou kunnen ontstaan. In Berlijn lopen alom geruchten, dat de Russen zo goed als gereed zijn om de tweede stap in hun geldhervorming te Berlijn en in hun zone te zetten. Dit zou betekenen, dat nieuwe muntbiljet- Dag en nacht werken Amerikaanse soldaten en Duitse arbeiders aan de uitbrei ding van het vliegveld Tempelhof. Van puin uit de stad en opnieuw gesmolten isfalt van de wegen ligt men een nieuwe startbaan aan, want het huidige vliegveld kon de honderden toestellen, die het geïsoleerde Berlijn moeten voorzien, niet meer verwerken. In geheel Italië is gisteren het werk hervat en daarmee verdween de span ning, die het land na de aanslag op de communistenleider Togliatti bevangen hield. Op sommige punten kwam het bog tot botsingen tussen stakers en Politie, o.a. te Turijn en Bologna. Ook Werken nog niet alle bedrijven en diensten op volle kracht, doch alles herneemt weer enigszins zijn gewone aanschijn. In de Kamer kondigde minister-presi dent De Gasperi Vrijdag nieuwe wetten aan betreffende het stakingsrecht, waar in onderscheid gemaakt zou worden Jussen vakbonds- en politieke stakingen. Tïij herinnerde er aan, dat de Italiaanse arbeiders heel wat meer stakingsvrij- heid hadden en zouden blijven hebben dan bijvoorbeeld die in Joegoslavië en Tsjechoslowakije. De Vittorio, de com munistische secretaris-generaal van het Vakverbond (C.G.I.L.) stak vervolgens een loürede af op Stalin, waarna een handgemeen ontstond, dat een kw.artier "v vangst maar ter goudvangst c 230 wacht aan de oever van 2r "P goed weer, om met drie tot" >i rs een P°£hn0 te ondernemen k ./en van een goudschat van v'n-n n door de Engelsen ter hoogte en elder getorpedeerde Duitse s';mp „Renate Leonhardt", duurde. De vergadering werd geschorst, De christelijke groep van de C.G.I.L. was de gehele dag in vergadering bijeen en heeft de verbondsleiding beschuldigd van ergerlijke schending der statuten door de leden te misbrui ken voor een politieke staking. Ge dreigd werd met de oprichting van een „democratische en autonome vak centrale, welke los staat van alle par tij-invloed". Volgens de „Giornale d'Italia" eisten de katholieke arbei ders in Padua en Trevise op vergade ringen het uittreden uit de C.G.I.L. De scheuring zou nagenoeg onvermij delijk zijn. De minister van Binnenlandse - Zaken, Scelba, heeft medegedeeld, dat de sta king, die 36 uur geduurd heeft, in totaal 14 doden en 216 gewonden heeft geëist, waarvan de helft onder de poli tie. De toestand van Togliatti is station- nair en bevredigend, ofschoon de com plicatie, welke in de longen was opge treden, niet is geweken.- Men heeft hem zuurstof moeten toedienen en is aan een penicilline-behandeling begonnen. Tog- liatti's dokter zeide, dat de patiënt „vijftig procent kans had om het te halen". Bij de ondervraging van Antonio Pallante, die de aanslag pleegde, heeft men zekerheid gekregen, dat de stu dent met niemand samenwerkte en geheel alleen verantwoordelijk is voor zijn daad. De revolver, waarmee hij de schoten loste, had hij gekocht voor 3500 Lire, die hij van zijn vader ge kregen had voor het kopen van stu dieboeken. In zijn koffertje bevond zich een exemplaar van Hitler's „Mein Kampf"! Te Lesmo, nabij Milaan, is een jonge man aan cholera bezweken. De gezond heidsdienst heeft strenge voorzorgen tegen besmetting van anderen genomen Hedenmorgen om kwart over vijf zijn op de hoek Kloveniersburgwal en Oude Hoogstraat te Amsterdam twee zware zeswielige vrachtauto's op elkaar gebotst en wel met zulk een kracht, dat een der' wagens door de brugleuning in het water schoot. De chauffeur werd licht gewond en kon zich nog redden, maar een 60-jarige Amsterdammer, die bij hem in de cabine zat, moest door voorbijgangers op het droge worden ge bracht. Hij is ernstig gewond naar het Binnengasthuis overgebracht evenals de 18-jarige chauffeur van de andere wa gen. De brandweer bracht de auto weer op de waL In gezaghebbende kringen te Washing ton werd Vrijdagavond gezegd dat de Westelijke mogendheden de mogelijk heid bestuderen, dat Rusland misschien spoedig ook de bevoorrading van We nen zou gaan bemoeilijken. Er werd op gewezen dat behalve Berlijn Wenen de enige stad met viermogendheden- bestuur is. Het Sovjet-lid van de Geallieerde Bestuursraad voor Oostenrijk heeft de Westelijke Geallieerden, met name de V.S., ervan beschuldigd, dat zij in hun zones „gewapende fascistische benden" tolereren, die „de repatriëring belem meren en overvallen beramen op de gebieden van Oostenrijks naburen." De Amerikaanse opperbevelhebber zeide, dat de Verenigde Boerenbewe- ging, waarop de Sovjet-vertegenwoor diger vermoedelijk doelde, door de Amerikaanse autoriteiten was ontbon den. en dat de Russen hiervan in ken nis waren gesteld. De Britse opperbe velhebber weerlegde de beweringen voorzover zij betrekking hadden op Engeland. ten worden uitgegeven ter vervanging van de oude Rijksmarken met opge plakt zegel. Naar te Parijs vernomen wordt heeft de Franse regering onofficieel te Londen gepolst over een mogelijke vierlandenbijeenkomst inzake Duits land, teneinde te trachten uit de im passe te geraken. In hoge diploma tieke kringen te Parijs is men van gevoelen, dat een dergelijke vergade ring onvermijdelijk is, en de Franse diplomatie schijnt verlangend, het initiatief te nemen. Men wijst in dit verband op de verklaring van de Franse regeringswoordvoerder Pierre Abelin, dat Frankrijk aan Amerika en Engeland „bepaalde bijzonderheden" over de huidige toestand inBerlijn heeft gevraagd. In Franse diplomatieke kringen meent men, dat onder Amerikaanse druk de Westelijke Geallieerden zich voor tijdig in een krachtmeting met de Russen hebben gestort. De Fransen staan op het standpunt, dat een veel grotere consolidatie van West-Europa noodzakelijk is, alvorens de Duitse kwestie op de spits kan worden ge dreven, en hechten om die reden grote betekenis aan de bijeenkomst van Frankrijk, Engeland en de Benelux- landen, die Maandag in Den Haag be gint. Churchill heeft in een rede te Car diff verklaard, dat Groot-Brittannië zich moest afwenden van het afschuwelijke verleden en vooruit zien naar een tijd, waarin Duitsers en Duitsland, waar schijnlijk binnen de grenzen van dc oude staten, weer hun plaats in het Europese gezin zouden innemen. Zij zouden dan „al hun gaven en kunnen en geheel de waarde van hun ras moe ten gebruiken om het kwaad te herstel len, dat zij hebben aangericht, en mede het grote Europese gebouw van een Verenigd Europa oprichten." ijf 'T - i Wfi. "■•i.VmnT illiiiH Somber steekt de zipaarbeschadigde Notre Dame van Jeruzalem, tegen de donkere luchten boven het Heilig Land, af. Deze kerk, klooster en ziekenhuis der paters Assumptionisten, dicht bij de oude wallen, had het zwaar te verduren tijdens de gevechten. Graaf Bemadotte, de U.N.O.-bemid- delaar in de Palestijnse kwestie, heeft, ingevolge het besluit van de Veiligheids raad, Joden en Arabieren in kennis ge steld van de order, het vuren te staken, en wel met ingang van Zondagmiddag te vier uur. Bernadotte verklaarde, nog geen personeel te hebben om de nale ving van de wapenstilstand te controle ren. Het secretariaat van de U.N.O. heeft echter een beroep gedaan op de landen die in de wapenstilstandscommissie zit ting hebben, n.l. de V. S„ Frankrijk en België, om de nodige militaire waarne mers alsmede vliegtuigen, auto's en pa trouillevaartuigen te zenden. Mogeiijk zal ook op andere landen een beroep worden gedaan. Te Tel Aviv heeft de regering van Israël zich bereid verklaard het vuren te staken indien de Arabieren dit ook doen. De minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjertok, zond een tele gram aan dc U.N.O. aarii) dit be sluit werd medegedeeld. Het Politieke Comité van de Ara bische Liga, dat in de Libanon bijeen is, heeft besloten met ingang van 12 nur in de afgelopen nacht het vuren te staken voor wat Jeruzalem betreft, Over de wapenstilstand voor de rest Het vuren in Jeruzalem is andermaal gestaakt, maar voordat men tot dat be sluit kwam werd er veel strijd gestre den. Bovenstaande foto toont een wo ning, welke door een Joods „geheim wapen" werd vernield: een beeld van verwoesting gelijk het thans zo gewoon is in de Heilige Stad. van Palestina beraadt het comité zich nog. De Groot-Moefti van Jeruzalem heeft evenwel in een interview ver klaard, dat de Arabieren de strijd tot elke prijs zouden voortzetten. Duizenden personen hebben in de straten van Bagdad gedemonstreerd tegen Engeland en Amerika, daar deze landen de resolutie van de Veiligheids raad steunen. De pers veroordeelde unaniem de stap van de Raad en zei dat de houding van Engeland „teleur stellend" was voor de Arabieren. Nazareth, dat zich in Arabische han den bevond, heeft zich thans definitief aan Israël overgegeven. Ook het dorp Tirah is door de Joden veroverd. Door deze beide successen zonden de laatste bedreigingen voor Haïfa zijn opgeheven en loopt de weg HaifaTel Aviv geen gevaar meer. Men meent evenwel dat de Arabische bevelhebber Fawzi el Kaukji bezig is zijn troepen en de tal rijke Arabische vluchtelingen, onder wie vele christenen, in de omgeving van Nazareth te concentreren. Hij zou daar over 30.000 man kunnen beschikken en onderneemt reeds nu hevige tegenaan vallen. Joodse vliegtuigen voerden een grote aanval uit op het Egyptische vliegveld Tel el Arisj, in het Noorden van het schiereiland Sinaï. De Arabieren wier pen bommen op en rond Tel Aviv. De Arabieren hebben, onder zware artillerie-dekking, Joodse stellingen in Jeruzalem bestookt. In het ziekenhuis van Notre Dame hebben de Joodse verdedigers de witte vlag gehesen. Syrische troepen zijn langs het ge hele front van het Hoeleh-meer tot het meer van Tiberias tot de aanval over gegaan. Wij laten hieronder een triest re laas volgen over de toestanden, waarin het Duitse parochiële leven in Thüringen (in de Russische zone) door de slagen van de oorlog is komen te verkeren en dat geschre ven is door een katholiek, afkomstig uit het vrijwel geheel katholieke Opper-Silezië. Dat de hechte paro chiële band, die wij tijdens de ver schillende hoogtij-dagen in het jaar zo duidelijk aanwezig voelen en als een eenvoudige normaliteit accepte ren, pas ten volle in een noodtoe stand kan worden gewaardeerd, moge uit het volgende blijken. „De kerk hier in Freiberg is een le lijke zwarte schuur, maar vijf keer op een Zondag is geen plaats onbezet. Nu weten we pas goed, hoe „thuis" je in eigen kerk was en hoe mooi ze was. We mogen blij zijn als we nu de oude prachtige Dom of de (eveneens oor spronkelijk katholieke) Petri-kerk van de Protestanten te leen krijgen. En al is een kerk zonder tabernakel voor ons geen kerk, hoe blij moeten we zijn, dat we dit nog hebben. Door de week trekt onze pastoor nu met een karretje een plank, een as, twee wieltjes en een touw waarop de miskoffer van het ene dorp naar het andere. Kan hij in een protestantse kerk terecht, dan mag hij blij zijn. In Dorfchemnitz versierde de dominee zelf het altaar voor de ka tholieken met bloemen en bleef in een hoekje van de kerk de H. Mis bijwonen. Vergeleken met thuis is alles zo arm zalig. We hebben niets kunnen redden. De pastoor heeft niets anders dan een aluminium kelk, maar geen ciborie en geen monstrans. Misgewaden heeft hij er nu twee: een wit en een groen en hoe zien die eruit, als zij telkens in de koffer of in de rugzak moeten! Een ander voorbeeld: Pastoor N. nloet met zijn zuster in 1946 zijn mooie pa rochie in een Silesisch dorp binnen het uur verlaten. Nu is hij de herder van 2000 zielen, die over 27 dorpen in Thü ringen verspreid zijn. Ergens vindt hij een „woning": een kale kamer, die voor hem en zijn zuster als slaap- en huis kamer, voor pastoor als werk- en spreek kamer, als klas voor de katechismus- kinderen en 's avonds wel eens als ruimte voor jeugdbijeenkomsten dient. Maar dat is niet genoeg: driemaal in de week is deze zelfde kamer ook kapel. Dan verandert de tafel in een altaar en wordt er de H. Mis gelezen. Vijftien tot twintig gelovigen staan om dit altaar heen. De enige beschikbare kast, die het weinige, dat de parochie aan vaat werk en paperassen bezit, bergt, moet ook als tabernakel dienen. 's Zondags vroeg trekt pastoor N., die zo gelukkig is een damesfiets te leen te hebben, er op uit. Dan wordt in drie andere dorpen de H. Mis opgedragen, twee in de morgen, een in de middag. Wat daarvoor nodig is, zit in de rugzak. Veel is het niet: kaarsen zijn er niet, dus ook geen kandelaars. In een protes tantse kerk mag het H. Offer gevierd worden. Voor de H. Mis is er gelegen heid om te biechten. Dat gebeurt in de z.g. sacristie. Is er een stoel aanwezig, dan kan de priester tenminste zitten en de biechteling knielt dan naast hem op de grond. Ontbreekt die stoel ook, dan staan biechtvader en biechteling aan een tafel of kast geleund naast elkaar. Intussen heeft men het altaar klaar gemaakt: een witte doek, zo mogelijk wat bloemen, een missaal, kartonnen canonta'fels, de kelk, twee flesjes met water en wijn. Boven het altaar prijkt een groot portret van Maarten Luther Natuurlijk is er geen communiebank en de zitbanken zijn niet op knielende gelovigen berekend. Gaat tijdens de consecratie het belletje, dan knielen de mensen op de grond. De kinderen ver dwijnen daarbij geheel in de hoge ban ken. Maar dat zijn bijkomstigheden. Hoe feestelijk werd de eerste H. Communie van de kinderen in L. gevierd. Alle pa rochianen hebben om strijd het koude en kale protestantse godshuis met bloe men versierd, zo mooi, dat de dominee vroeg, de feestelijke versiering tot na de protestantse dienst te laten staan. Missieland midden in Europa". T. De egoïst maakt de grootste bere keningen het snelst. I De Verwachting tot ondagavond:: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige, aan de kust later nu en dan krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. Zondag: Zon: 4.4120.50; Maan: 19.39—1.37. Maandag: Zon: 4.4220.49; Maan: 20.33—2.21. Het officiële Tsjechische persbureau heeft medegedeeld, dat de minister van landsverdediging, generaal Lucvik Svo- boda, „een maand verlof" heeft geno men. Hieraan werd toegevoegd, dat de generaal gedurende die tijd geen per soonlijke brieven zal kunnen beant woorden en niet aan de telefoon xal kunnen komen. Berichten, volgens welke generaal Svoboda, uit Tsjechoslowakije naar de Amerikaanse zene in Duitsland zou zijn gevlucht, werden „zo ongerijmd" genoemd, dat zij zelfs niet waard zijn tegengesproken te worden". Volgens onbevestigde geruchten, die te Praag de ronde doen, zou ook de chef van de generale staf van het leger, generaal Bohoemil Bocek, „met verlof zijn". Andere geruchten willen, dat de secretaris-generaal van de communisti sche partij, Rudolf Slansky, het ambt van minister van landsverdediging op zich zal nemen. Na zijn ontsnapping uit Tsjechoslowa kije is Vaclav Majer, die voor de com munistische coup d'état in Februari j.l. minister van voedselvoorziening was, Vrijdag in Frankfurt gearriveerd. De ex-minister, die na de communistische machtsovername veertien weken onder scherpe politiebewaking heeft gestaan, weigerde een verklaring af te leggen. Naar thans bekend wordt zal van 2 tot 15 Augustus de uitverkoop van incourante textielgoederen zonder punten of tegen verminderde pun tenwaardering worden gehouden. De winkeliers zullen de prijzen van deze goederen met minstens tien pet. moeten verlagen. Vrijdagavond om half 7 is te Roosendaal door een ongeval, veroorzaakt door on achtzaamheid van enige militairen, de 21- jarige ongehuwde korporaal H. Jeukes uit Eindhoven gedood. Op genoemd tijdstip verbleven in een vertrek in de Engel- brecht van Nassaukazeme aan de Rond weg een viertal korporaals van 7 R.I. 4 T.B. uit Rotterdam, welk legeronderdeel in verband met de vlaspluk in West-Bra bant te Roosendaal is gestationneerd. Een der militairen, de korporaal Van L., heeft een pistool, waarvan hij meende, dat het ongeladen was, in de hand genomen. Plot seling ging het wapen af en de kogel trof korporaal Jeukes in de rechterborst. De man werd op slag gedood. De militaire politie heeft de zaak in onderzoek. De vereniging van- Prot.-Chr. werk gevers in het bakkersbedrijf, heeft zich in een brief gericht tot de minister van Landbouw, waarin zij hem verzoekt de brooddistributie op te heffen, omdat de graanproductie zich gunstig ontwikkelt. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijk Ned.-Ina. Leger: Amb. sergeant Inf. M. PATTINA SA- RANG, stbnr. 3597, afkomstig uit Ned.- Indië. Gesneuveld 16 op 17 Juni 1948. Amb. sergeant Inf. A. AJAL, stbnr. 14024, afkomstig uit Ned.-Indië. Gesneu veld 16 op op 17 Juni 1948. Militieserg. J. FLOHR, stbnr. 99514, afkomstig uit Ned.-Indië. Gesneuveld op 24 Juni 1948. Koninklijke Landmacht: Heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Koninklijke Marine: Heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. (Van een bijzondere medewerker) Dr. F. v. d. Meer verhaalt in zijn „Augustinus de zielzorger" hoe deze grote geleerde „die kort te voren het stralende meesterwerk „De ware godsdienst" had geschreven, wel licht het schoonste essay van zijn tijd over het wezen van het Christendom, zich in de bediening des Woords nog een leek achtte, hij durfde het niet aan." En in de brief, waarmede Augus tinus aan Bisschop Valerius om uitstel van functie verzocht, zegt hij: „Wat toch zal ik de Heer eens als mijn Rech ter moeten antwoorden.... als Hij zal zeggen: boze knechtHoe komt het, dat gij geen tijd kreegt om de exploi tatie van Mijn boomgaard aan te leren?" Hoe spreekt uit dit nederig woord het karakter van een man met een hoog ontwikkeld aansprakelijkheidsgevoeL Hoe is Augustinus a.h.w. voorbeschikt om toonbeeld en schutspatroon te zijn van allen, die op enigerlei wijze verant woordelijk staan voor het zedelijk heil van hun medemensen. In wijs beleid verplicht de Kerk haar priesters zich van tijd tot tijd geheel los te maken van het „gewone" werk der dagelijkse zielzorg teneinde alle aandacht aan het eigen geestelijk leven te kunnen schen ken en de „exploitatie van de Godde lijke boomgaard" verder aan te leren. Voor alle andere mensen bestaat deze verplichting tot bezinning „slechts" in moreel opzicht. Het spreekt welhaast vanzelf dat deze verplichting een'hoogst belangrijke is. Zovelen schrijven in hun maatschappelijk werkprogram dat zij de zedelijke verheffing van het volk wil len bevorderen. Is bet te boud gespro ken, wanneer wij beweren dat het be vorderen van zedelijke verheffing niet alleen een „vak" is dat wetenschappe lijke beoefening vereist, maar evenzeer van de beoefenaar een bepaalde geeste lijke instelling. Natuurlijk, de beoefening van welk vak of beroep dan ook brengt een bepaalde morele verantwoordelijk heid met zich. De bekende Amerikaanse litterator reverend Lloyd C. Douglas zegt in een van zijn boeken: „Ieders vak of beroep zou (de mens) in hoofd zaak moeten dienen als as, waaromheen hij door een bepaald sociaal gebied draait, waarin hij in het belang van de mensheid werkzaam kan zijn. Al oefent hij een nog zo onbetekenend beroep uit, dan komt hij toch in aanraking met mensen, voor wie hij nuttig kan zijn." Dit geldt derhalve voor alle mensen. In hoe bijzondere mate gaat dit op voor de mens, die zich met voorbedachten rade een beroep heeft gekozen, waarin juist dat: helpen van de mens op diens weg naar Clod, het voornaamste ken merk is. Misschien wijkt deze taakom schrijving af van de gangbare. Maar hoe wil men de taak van de Katholieke journalist, van de Katholieke sociale werker, de Katholieke politicus in zijn diepste wezen anders omschrijven? De een doet het voornamelijk door voor lichting, de ander door voorlichting en directe hulp beide, maar voor beide groepen geldt toch wel de bovenbedoelde taakomschrijving. Anton v. Duinkerken heeft een van deze „voorlichters" eens in een prachtige satyre op de korrel genomen, toen hij zijn „Roomse Journa list" schreef. Over duizend-en-één zaken moet de journalist zijn mening geven; hij haast zich vanaf het moment dat hij achter zijn bureau kruipt tot hij 's avonds of 's nachts laat de laatste haastige krab bel in de bus heeft geduwd Toen een bekend journalist dezer dagen werd ge vraagd welke van de belangrijke boe ken, die de laatste tijd zijn verschenen, hij had gelezen, moest hij eerlijk be kennen ze slechts uit krantenrecensies te kennen. Er valt moeilijk aan de in druk te ontkomen, dat terwijl over het algemeen de publicist gewapend met een behoorlijke dosis algemene en vak ontwikkeling zijn beroep aanvangt, hem nift voldoende tijd overblijft om geeste lijk op peil te blijven. Met de categorie sociale werkers is het zo mogelijk nog ernstiger gesteld. Hier kan, zeker in het algemeen, niet worden gesproken over een all-round vóór-opleiding. Speciaal zij hier gedoeld op mensen als gesalarieerde bestuurders in dienst van de K.A.B. en daarmede te vergelijken sociale organisaties. De „vrijgestelden" in de K.A.B. zijn mees tentijds auto-didacten, die hun eerste „algemene ontwikkeling" na het verla ten der lagere school op moesten doen in brochuurtjes en op ontwikkelings avonden van hun vereniging. Sinds 1930 konden enkele gelukkigen drie jaar achtereen de sociaal-economische cursus van het Verbond volgen om daarna of soms eerder op de meestentijds over bezette practijk van het vakveremgings- werk te worden losgelaten. De ouderen onder onze katholieke vakbondsbestuur ders spreken thans nog met grote dank baarheid over de K.S.A.-cursussen onder leiding van Prof. Aalberse en Prof. Aen- genent. Deze cursussen van zeer korte duur waren hun theoretische inleiding ir. het „beroep De practijk van hun dagtaak was voor de oorlog reeds bij verscheidenen aanleiding tot lichamelijke en geeste- Jijke overspanning. Na de oorlog nam het aantal problemen, voor de oplossing waarvan deze sociale werkers vaak in eerste instantie verantwoordelijk staan, hand over hand toe. Zeker, ook het corps zal in omvang zijn toegenomen, maar men kan geen lid hiervan spreken, of hij klaagt over te grote drukte „Geen minuut voor mezelf „Verwaarlozing van het eigen gezin"; „Leeggepraat en Leeggeschreven"; het zijn alle uitdruk kingen, die regelmatig kunnen worden opgevangen. Hiermede is een gevaar gesignaleerd. Mensen, die avond aan avon3 voor een min of meer belangrijk gehoor de Ka tholieke beginselen op sociaal gebied moeten verklaren (hetgeen iets anders is dan het houden van een rhetorische speech) dienen aan een behoorlijke dosis parate kennis te paren een voort durend verfrissen van hun inzichten. Wanneer men gedurende zeven dagen per week en acht uren per dag in be slag wordt genomen door allerlei belang rijke conferenties, is het uitgesloten, dat men dan bovendien nog avond na avond, anders dan bij wijze van gramo- foonplaat, zijn publiek werkelijk zoda nig kan voorlichten, dat het een hulp is „op de weg naar God". Op zuiver zakelijke gronden alleen reeds ware het aanbevelenswaardig so ciale werkers en politici, journalisten en met dezen te vergelijken werkers te verplichten regelmatig, minstens b.v. twee dagen per maand, niets aan hun gewone werk te doen. maar gelegen heid te geven geestelijk op adem te komen. Reeds jaren geleden zag Dr. Poels de noodzakelijkheid niervan en is hij begonnen „zijn" mannen maande lijks bijeen te halen voor een soort geestelijke recollectiedag. Nieuwere tij den eigen nieuwere vormen. Grotere Verantwoordelijkheid eist bekwamer mensen. Deze aangelegenheid is hier mede zeker niet uitgepraat. We komen er nog eens op terug, want een belang rijk deel van dit betoog geldt ook tal van plaatselijke werkers. Op zijn verzoek is aan Jan Koetsier, tweede dirigent van het Concertgebouw- Orkest, door het bestuur van het Con certgebouw per 1 September eervol ontslag verleend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1