STAD EN OMGEVING is m SLEUTEL WEG? Kijkje in Haarlems honden en kattenpension B K t Waar zwervers onderdak vinden langzaam maar zeker Umuiden-Oost verkeert in spanning Kerkberichten ft VAN HET WITTE DOEK Splinters AGENDA" Radio Moors Londen-Edinburgh- express ontspoord Over de uitslag van het kapittel der Capucijnen Waarom Woonruimte commissie aftrad Communisten-congres in Joegoslavië Hulpkerk Bloemendaal ZATERDAG 17 JULI 1948 PAGINA 2 Haarlem en de Oranjefeesten Regeringsjubileum en inhuldiging Burgerlijke Stand HERWONNEN LEVENSKRACHT Dringende oproep tot wie maar helpen wil H.O.V.-ZOMERCONCERT Haarlemse Slijters organisatie l Chin. Ind. Rest. Hongkong VERKOPINGEN Bom opgebaggerd BETER DAN OOIT Drievoudig jubileum in R.K. Sportbeweging „DE SLEUTELSPECIAUST" LANCE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 BUSVAUIA- «la<2> W aterpolo-progr amma Oplichters aan het werk BLOEMENDAAL Welke dokter? Nieuw hoofd der school HEEMSTEDE Zondagsdiensten R.K. Verenigingsgebouw HILLEGOM R.K. Leesbibliotheek Bedevaart Heiloo BENNEBROEK Zondagsdienst Eén dode, dertig gewonden F ractievergaderingen Benzinereductie in België en Luxemburg BEVERWIJK Het schrijven aan de raad Wordt 31 Augustus ingewijd Afschaffing van keuzebon vermicelli In begin Augustus Beurs van New York ZEER STILLE MARKT Haarlem staat in de komende maan den een serie feesten te wachten, eerst de Bloemeatveek in het begin van Augustus, -Vervolgens op de laatste dag van dO, 'vacantiemaand de verjaardag van. H. M. Koningin Wilhelmina, op september de viering van het gou den regeringsjubileum van onze Vorstin en op 6 September de inhul diging van Koningin Juliana. „Haarlems Bloei" heeft de organisatie van het Bloemenfeest in handen, het co mité Nationale Feesten zal allerlei festi viteiten organiseren voor de belangrijke en heuglijke dagen van herdenking en hulde. Dit comité geeft ter gelegenheid van de verschillende feesten een alge meen programmaboekje uit. Het wekt alle - plaatselijke verenigingen, die iets willen organiseren, op om plannen en wensen in te zenden bij de secretaris van het comité. Jansstraat 19, opdat deze in het feestprogram kunnen wor den opgenomen. Verscheidene verenigin gen,. o.a. de federatie van muziekver enigingen, de Chr. Oratoriumvereniging, het mannenkoor „Caecilia," de Ned. Jeugdgemeenschap, buurtverenigingen en voetbalclubs, hebben zich reeds gemeld. Ook de garnizoenscommandant heeft, wat de militaire opluistering betreft, zijn medewerking toegezegd. Alle Haarlemmers worden verzocht om straat, gevel en étalage te versie ren. Naar wij vernemen hebben de Gen. Cronjéstraat en de Amsterdamstraat grote plannen. Het comité van de Nationale Feesten heeft de burgemeester van Haarlem aangeboden, de speldjesverkoop voor het nationale cadeau aan Hare Majesteit te verzorgen, hetgeen mr. Cremers aan vaardde. De U.V.V. heeft zich met de uitvoerende taak belast. Van 19 Juli af zal de verkoop van speldjes zoals bekend zullen de gel den op wens van H. M. de Koningin worden besteed voor de kankerbestrij ding beginnen en wel aan de volgen de adressen: U.V.V. Stadhuis; „Arbeid Adelt," Grote Houtstraat; Leffelaar, Wa genweg, en Kunsthandel, St. Reynold- huis, hoek GierstraatVerwulft. Het comité Nationale Feesten heeft ook voor zijn rekening genomen de ver zorging van de tractatie der schoolkin deren. In de film „Spionne tegen wil en dank", die draait in Luxor, zien we Judy Canova in de rol van een eenvou dig Amerikaans meisje van het platte land op de patrijzenjacht gaan. Toeval lig schiet ze hierbij het was in de oorlog een postduif neer, die, afkom stig van een Duitse spionnagebende in de Verenigde Staten, een bericht bij zich heeft voor Berlijn. Dit bericht komt nu bij de Amerikaanse geheime dienst te recht en het boerenmeisje zien we als spionne voor deze dienst in New York op jacht gaan naar Nazi's. Voor de bui tenwereld is ze zangeres en haar part ner in het spionneren (Joe Brown) thea- terartist. Met behulp van enkele vrien den slaagt dit tweetal er in om via de bewuste postduif en een champagnefles een Japanse duikboot en een Duitse spionnagebende te liquideren. Dit alles gaat dan nog gepaard met een lange reeks komische scènes. Toegang 14 jaar Na een voorprogramma met de be kende Gene Autry, verschijnen sensatie, geheimzinnigheid, moed en avontuur achtereenvolgens op het filmdoek van het Spaarne-theater bij het draaien van de film „Het huis met de geheime ka mer". Het gegeven heeft op zich zelf niet bijzonder veel om het lijf, doch de uitwerking is dermate, dat iedere toe schouwer, speciaal de liefhebber, zich bij het zien van de film, in die stemming weet, die hij zich toewenste, vóór" hij het theater binnenging. (14 jaar). De beroemde regisseur Ernst Lubitsch heeft in de film „To be or not to be", die men deze week als reprise voor Haarlem in City kan zien, de gelegen heid aangegrepen, zijn speelse geest de vrije teugel te laten. Het is een span nende film met zeer knappe taferelen en vol verrassingen. Zij speelt zich af in Polen, waar in 1939 plotseling Hitier op straat verschijnt, die later een toneel speler blijkt te zijn. Deze acteur zet zijn rol, wanneer Polen overrompeld is, in de ondergrondse beweging met succes voort en hij wordt daarbij bijgestaan door Carole Lombard en andere promi nenten. Een kostelijke film, die de moeite waard is om gezien te worden. 18 jaar. Dat de film „Achter de wolken" in Rembrandt geprolongeerd zou worden, was wel te verwachten. Degenen, die nog geen gelegenheid gehad hebben deze uitstekende en ont roerende film te gaan zien, raden wij aan de komende week zeker een avond hiervoor vrij te houden. Tweemaal rolt net hoofd van een standbeeld, dat de bewoners van een dorpje uit piëteit voor him overleden burgervader hebben opgericht, ter aar- ie en even zovele malen ziet de regis seur Charles Vidor kans de twee ge liefden, Irene Dunne en Charles Boyer,, tot elkaar te brengen. Het dwaze ver haal, dat in het Frans Halstheater on der de titel „De burgemeester verliest zijn hoofd" draait, zit vol sprankelen de humor. Men zal zich dan ook onge twijfeld amuseren bij het zien van deze film. (Boven 18 jaar). Een luïhtig geval is de film „Cover 3iri" of „Schoonheidsmodel," zoals de Nederlandse titel luidt. Rita Hayworth acteert, zingt en danst in Cinema Palace naar hartelust en voor ieder, die tijdens zijn vacantie geen zware kost kan ver dragen. Het is een showfilm in klateren de kleuren, die 18-jarigen en ouderen snige genoeglijke uurtjes zal verschaf ten. Dinsdag 20 Juli, des avonds 7 uur, geven de leerlingen van de R.K. Huis- ïoudschool aan de Ged. Voldersgracht zen avond, gewijd aan onderwijsver nieuwing en culturele vorming. •Tot en met 8 Augustus wordt in de sunsthandel Frans Heerkens Thijssen aan het Plein een tentoonstelling ge- aouden van bloemen in mozaïek door Anton Molkenboer. Woensdag 21 en Vrijdag 23 Juli, des avonds 8 uur, zal de kunstenaar een uitleg geven van de oude en nieuwe mozaïektechnieken. GEBOREN; S. W. E. M. Huizing—van Lunenburg; A. H. de JongKleinen- broich; J. KoolmoesEgels; C. E. M. BorgstedeVermeulen; W. J. Diepen- daaiSnoeks; A. F. Polak—van Dijk; W. H. L. van AndeiBuitenhuis; S. J. Schaap—Koopen; M. B. van 't Hof—Ha gelen; J. J. F. van KampenPot; H. HoekBrinkman. OVERLEDEN: A. M. van der Vossen, 24 d„ Oranjekade; C. M. van der Vos sen, 23 d„ Oranjekade; A. J. Gubbels, 3 d„ Kamperlaan; H. Overbeek—Haze, 75 j., Leidseplein; J. L. Wetter, 74 j„ HazepaterslaanE. M. van Doom, 3 m„ Reigerstraat. Een speldjesdag organiseren voor een stad als Haarlem, dat kost ontzettend veel tijd aan voorbereiding. Het is een teleurstelling voor het bestuur van het plaatselijk comité van Herwonnen Le venskracht, dat het een zo groot aantal medewerkers (sters) te kort komt, want alle drukke punten en pleinen moeten toch bezet worden, de huis-aan-huis- collecte moet toch ook geschieden. Heel Haarlem moet als het ware bestormd worden door speldjesverkopers (sters). Het comité richt zich met een aller dringendst verzoek tot ieder, die maar helpen wil, zowel dames als heren, met het vriendelijk verzoek; Helpt, helpt, het gaat om mensenlevens te redden en wie wil daar niet aan medewerken om tuberculoselijders te helpen? Geeft U ten spoedigste op bij onder staande heren: B. Reijnders, Zomervaart 134; A. J. Overtoom, Marsstraat 127; W. v. Leeu wen, Rijksstraatweg 8; Th. Uitendijk, Leidsestraat 24 zw.; J. Willemse, v. Zeg- gelenplein 3; G. Donker, H. Mulierstraat 42; J. J. Alders, Rollandstraat 62; G. Hol, Jan Gijzenkade 229; J. Th. de Groot, Vinkenstraat 20; P. J. Geuke, Overton- straat 29; W. Schoonebeek, Rijksstraat weg 77; mej. A. Tromp, Nieuwe Gracht 54; G. M. Bergman, Jansweg 28; J. J. v. Schooten, Lange Wijngaardstraat 28 rd.; H. A. Beuk, Javastraat 6; J. Schrama, Tetterodestraat 7; M. de Bont, Zwaard straat 18; A. W. J. v. Dam, Bakkerstraat 4; J. Grobbe, Barendsestraat 35; J. Sweerts, J. v. Looystraat 8; F. Doing, B. Ottostraat 20; voor Overveen: H. J. R. van Thienen, Croesenstraat 10; voor Vo gelenzang: P. Kleverlaan, Vogelenzangse- weg 362. Het solistisch gedeelte van het Zomer- concert-programma vroeg op de eerste plaats onze aandacht. Behalve het A- majeur Concert van Mozart speelde de te Wenen geboren pianiste Angela Ja- nowski het standaardwerk: „Variations Symphoniques" van César Franck. Meer dan voldoende om de muzikale en tech nische qualiteiten van de pianiste naar waarde te kunnen bepalen. Mozart's Concert klonk nogal opper vlakkig, alleen in het middendeel schiep de soliste een fijne Mozart-sfeer. Jam mer, dat hier het solospel ontsierd werd door minder fraai, soms licht onzuiver en onrhythmisch orkestspel. Ook in de hoekdelen was de begeleiding niet ge heel in goede verhouding tot het solo- spel, ze klonk doorgaans hoekig en iet wat grof. In de Variaties van Franck deed het pianospel veel muzikaler, menigmaal zelfs fijn poëtisch aan. Hierin toonde Angela Janowski, alhoewel nog jong, een begaafd artiste te zijn. (Het minder geslaagd spel van het concert schrijven wij daarom gaarne toe aan haar lange treinreis, die slechts enkele uren vóór het concert eindigde). Bijzonder viel bij Franck het juiste stijlgevoel en de contrastwerking van de variaties onderling op. De begelei ding was hier beter, al sloot alles nog niet geheel precies aan. Het orkest, onder leiding van dirigent Hartvelt, was met Haydn's Londense Symphonie ook al minder gelukkig. Al leen het Adagio voldeed geheel door juist klankevenwicht en smaakvolle voordracht. De bekende drie fragmenten uit Ber lioz' Faust werden de gebruikelijke suc cesnummers, maar, bovenaan stond de vertolking van' het Voorspel uit de Marsyas-suite van Diepenbrock. Al klonk niet elk instrument bij indi vidueel optreden even schoon en zuiver, als geheel voldeed het werk, omdat de vereiste stemming grotendeels werd be reikt, men thans met hart en ziel speel de. Althans deze indruk maakte het spel op ons. Voor een niet gering deel moet die juist getroffen stemming mede wor den toegeschreven aan het fraaie solo- spel van de concertmeester Jan Hesmerg. De stampvolle zaal toonde zich uiter mate verrukt over het spel van de pia niste. Men bood haar verscheidene prachtige bloemstukken aan. OL. KOOP. Sedert enige weken bestaat in Haar lem een organisatie van wederverkopers van brood. De organisatie, die de naam draagt „Ons Belang", is opgericht met het doel om door hechte samenwer king tussen patroon en slijter een band te vormen, teneinde in deze moeilijke tijden met zijn zware sociale lasten en de toenemende concurrentiestrijd geza menlijk hieraan het hoofd te kunnen bieden. Belanghebbenden kunnen inlichtingen verkrijgen bij het secretariaat: Schalk- wijkerweg 71 rood, Haarlem. BIOSCOPEN: Rembrandt: Achter de wolken (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Covergirï, (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor. Spion ne tegen wil en dank (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Ffrans Hals: De burgemeester ver liest zijn hoofd (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: Ge vaarlijk spel (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Het huis met de geheime kamer (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en ?s Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN: Heerkens Thijssen (Plein 13): „Het Noorse Landschap", schilderijen van de Amerikaan William Henry Singer Jr., ge opend: in de week 101 en 25 uur. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 18 tot 24 Juli waargenomen door Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Marnix- apotheek, Marnixstraat 65. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zondag 18 Juli: Concertgebouw: Cabaret met Henriette Davids, 8 uur. HAARLEM, Smedestraat 31, telefoon 21375 ZANDVOORD, Zeestraat 38, telefoon 2925 (Adv.) De uitslag van de verkopingen, welke dezer dagen in het Notarishuis aan de Bilderdijkstraat werd gehouden, luidt als volgt: Amsterdamstraat 13 en 15, f 21.000. H. Th. Fibbe qq.: Amsterdamsevaart 54, f 6550.S. Langenberg; Amsterdamse vaart 56, f 5225.Mr. B. E. van Tijn qq.; Amsterdamsevaart 58, f 5450.J. F. Kampes qq.; Amsterdamsevaart 60, f 8550.Th. Koenen; Vaartstraat 2, f 5550.J. F. Kampes qq.; Zuidpolder straat 2, f 2505.V. van Hout; Berken rodestraat 27, f 7500.G. P. Geukers Pzn.; Slangenkruidlaan, Haarlem (bouw terrein), f 3580.F. Wildeboer qq.; Lombokstraat 33, Heemstede, f 3500. W. Hoek; Kampervest 17a-17b en de Witstraat 52, f 6805.G. P. Geukers qq, en Drossestraat 12, f 850.H. I. van Goor. Tijdens baggerwerkzaamheden in de haven van Beverwijk is Donderdagmid dag een Duitse bom van 350 kg. opge haald. Leden van de hulpverlenings dienst te IJmuiden hebben het projectiel onschadelijk gemaakt. Reeds eerder op de dag hadden zij te Sassenheim een Engelse bom van 150 kg. opgehaald. Heden, Zaterdag 17 Juli. zullen drie bekende leiders uit de R.K. Gymnas tiek- en Athletiekbeweging, t.w. de he ren H. van Rijn, Th. Vreeswijk en N. de Zwager ongeveer gelijktijdig de dag herdenken dat zij voor vijf en twintig jaar het diploma als leider in Lichaams oefeningen en Sportleider behaalden. Reeds op jeugdige leeftijd beoefenden zij gymnastiek onder leiding van de nes tor in de R.K. turnbeweging te Haar lem, de heer S. Hooy, op de toen be staande Patronaatsclubs. Zij hadden la ter een belangrijk organisatorisch en sportief aandeel in de samenvoeging van deze clubs tot de interparochiële en eens zo bekende R.K. Gymnastiekver eniging „Ursus". Nadat zij daar bij de verschillende afdelingen als voorturners hun eerste ervaringen hadden opgedaan en vervolgens met hun drieën deel had den uitgemaakt van het Keurcorps uit het Bisdom Haarlem, behaalden zij in Juli 1923, na twee-jarige studie, de di ploma's als leiders in Lichaamsoefe ningen en Sportleiders. Het is ondoenlijk al het werk te schet sen, dat zij ir. de loop der jaren in en buiten Haarlem hebben verricht. Thans is Van Rijn nog steeds de ook actief meewerkende en ook gewaardeerde lei der van het Beverwijkse S.S.S., Vrees wijk de energieke motor van de Haar lemse Gymnastiek-vereniging „Leoni- das" en De Zwager de bekwame athle- tiek-coach van „Holland", Haarlem en „D.E.M.", Beverwijk. Naast hun technische werkzaamheden hebben zij ook op organisatorisch geoied de gedachte; „Rooms, óók in de sport!" mee helpen propageren. Zij kunnen met genoegen na het bereiken van deze zil veren mijlpaal eens terugblikken om even energiek hun taak aan de licha melijke en sportieve ontwikkeling van de 'Katholieke jeugd te blijven ver vuilen. DOOB. lEMS VROEDë VADËBErsl oveeweaeiv, het stadstrammet re doem vERvANaeN door bus- SÊC4; NATUURJ-Ük, WAMT 'M BUS HEEFT ÊNOPME VOORD6LÊN 0OV6N 'm tbam; Neem euvooReeeLX" eens,. H6T VEEL KO«TER wACHTËN^VCOÏai Cp s/dc sptAsuscm.....) rvIvy rrr-v HGT MANDlO IN— GfM UITSTAPPEN! gin "DE BOCHT' tlNDPUfc ZUID UUR. IS. DE VEG10AZEND SNEU.6 VERBiNOIn6 ervj HAARLEMS PLAV61S6L ®.....ÓE<; maar aecf- mÜ danj toch maar uievER Mij Jfl -• Die .Amtieke" ct- rf tbam !f Een klagend geblaf verbrak de avondlijke stilte,Wat is er met die hond aan de hand?" vroegen enkele late wandelaars zich af. Meewarig ke ken ze naar het arme dier, dat kort voor het slaan van het iniddernachte- lijke uur angstig jankend en blaffend over het Houtplein heen en weer ren de. Kon die hond maar praten! Had hij zijn geschiedenis verteld, dan had men hem wellicht wel kunnen helpen. Ja, het was een tragiscn geval. Die morgen was de hond met zijn baas, die in Lisse woonde, op de tram gestapt richting Haarlem, waar inkopen gedaan moesten worden. In de stad had het dier mijnheer X. overal op zijn wan delingen als een trouwe begeleider vergezeld, doch in de namiddag was zijn baas een café binnengestapt en do hond ging maar eens alleen aan de wandel. Die wandeling werd echter een ren: de ene straat in, de andere uit. Het gevolg was, dat hij verdwaalde, en dat mijnheer X. na zijn borreltje en succesloze nasporingen zonder hond weer naar huis vertrok. Het vermiste dier was tenslotte bij de tramhalte op het Plein terecht ge komen en zo vonden hem de late voor bijgangers. Een van dezen wilde de hortd een onderdak voor de nacht be zorgen en belde het dierenasyl in de Ridderstraat op. En zo belandde de klagende hond in Hfcarlem's dierenloge- ment, waar hij bij lotgenoten verbleef, tot dat zijn baas hem kwam terughalen. Wij deden deze geschiedenis op, toen wij aan het dierenasyl een bezoek brachten. Het bovenstaande is echter een van die gevallen, waarvan er zo veel voorkomen. Op- verzoek opent het asyl direct zijn poorten voor de zwervertjes. We zagen ook een aantal honden en katten, die ons werden aangeduid als „pensiongasten". Hun eigenaars had den om een bepaalde reden voor enige tijd afstand van hun dier moeten doen en hadden een home voor hen gevon den in de Ridderstraat. Op onze rondgang door het gebouw kwamen we in een lokaal, waar langs de wanden rijen „pensionkamers" ston den opgestapeld. Het zijn kooien, waarvan alleen de voorzijde uit tralie werk bestaat. Zeer aardig was het om langs die rijen hondenkoppen en kat- tensnuitjes te zien, die ons bij het bin nenkomen nieuwsgierig bekeken. Maar toen begon het lawaai: de honden de den als op commando de bek open en blaften zo lang wij het nog waagden in' hun domein te blijven. De katten hielden waarschijnlijk van schrik hun mond. In de „dokterskamer" hadden we een gesprek met een verzorgster. Zij ver telde, dat er momenteel een 35-tal die ren in het asyl zijn. Dit aantal wisselt niet veel, doch het zijn telkens nieuwe dieren, die de bewaarplaats bevolken, want voor hun voorgangers is onder tussen meestal een goed tehuis, ergens in stad of omgeving gevonden. Ook zieke of gewonde dieren 'genie ten in het huis aan de Ridderstraat ver zorging, nadat de dierenarts hen heeft behandeld. De bestuurders van het asyl geven zélf geen geneeskundige behan deling, uitsluitend de verzorging ne men zij op zich. De dierenarts kent echter driemaal in de week op bezoek. Vervolgens wees men ons de plaatsen, waar niet meer te redden dieren uit hun lijden worden verlost. Wij namen afscheid van het asyl, toen de echtgenoot van onze dienstwillige informatrice na een telefonische op roep een aangereden hondje moest gaan ophalen pHlUpC Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Haarlem Kruisstraat 38 Het programma van de van 18 tot en met 24 Juli vastgestelde waterpolowed- strijden in de competitie van de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond luidt: Zondag 18 Juli: 2e kl. B dames: Merwede —Haarlem; res. hoofdklasse: SVH 2 HPC 2. Maandag 19 Juli: le kl. dames: ODZ DWE. Dinsdag 20 Juli: 3e kl. F dames: Ooster- bad 1Haarlem 2; res. le kl. B heren: DJK 2—HPC 3; 2e kl. C heren SZC-Haar lem; res.' 2e kl. A heren: Haarlem 2Rob ben 3; res. 3e kl. E heren: Haarlem 3 üe Zijl 3. Woensdag 21 Juli: 2e kl. C dames: Meeu wen—VZV: le kl. dames: DWR—HDZ; 2e klasse D dames: DWR 2—HDZ 2; 3e kl. F dames: Haarlem 2Hoofddorp 1; le kl. B heren: HPCMeeuwen: res. 2e kl. E heren: DWR 3—DWT 2. Donderdag 22 Juli: 3e kl. F dames: Ne- reus 1—Haarlem 2: OosterbadHoofddorp: lé kl. B heren: NereusDWR; 3e kl. B dames: DWT 2Robben 3; res. 3e kl. E heren: VZV 2Haarlem 3. Vrijdag 23 Juli: 2e kl. B dames: HPC Haarlem; 3e kl. F dames: Waterlelie HVGB; res. hoofdkl. heren: UZSC 2— HPC 2; res. le kl. B heren: HVGB 2— DJK 2; HZPC 2—DWR 2; res. 2e kl. C heren: HVGB 3de Zijl 2; 3e kl. C heren: Kroosduikers 1—HVGB 4; le kl. 3 heren: MeeuwenHPC. Zaterdag 24 Juli: 2e kl. D heren: DWT ZAR. Vastgestelde waterpolowedstrijden com petitie kring Haarlem K.N.Z.B.: Dinsdag 20 Juli: dames: HZV 1HPC 2; heren afd. I: Haarlem 4DWT 3; HPC 4 DWT 3; HPC 4HVGB S. Woensdag 21 Juli: heren afd. II: Haar lem 6HPC 5; DWR 4Haarlem 5; dames: DWR 3—DWT 3; meisjes: HVGB—Haar lem. Donderdag 22 Juli: dames: DWT 3VZV 2; meisjes: DWTVZV; afd. I beren: DWT 3—HPC 4. Vrijdag 23 Juli: heren afd. I: PSVH 1 VZV 3: HVGB 5—Haarlem 4; meisjes: HPC—HVGB. De commissaris van politie te Haarlem vestigt er de aandacht op, dat alhier door tot nog toe onbekende personen, die zich uitgeven voor colporteurs van de Stoomververij en -wasserij der firma Ramerman Zn., gevestigd aan de Voorstraat 31 te Zwolle, goederen ter stoming enz. worden aangenomen, waar voor zij ontvangstbewijzen afgeven, waarop de naam van genoemde firma staat vermeld. Hoewel bedoelde firma bestaat, heeft Jij te Haarlem geen colpor teurs, zodat men hier met oplichters te doen heeft, die vermoedelijk op slinkse wijze in het bezit van de bewijzen van ontvangst zijn gekomen. Men zij dus ge waarschuwd. Hun, die inlichtingen kun nen verstrekken, die tot aanhouding der pseudo-colporteurs kunnen leidén, wordt verzocht zich met de recherche, politie bureau Smedestraat, in verbinding te stellen. x Dr. J. J. Westenburg neemt Zondag 18 Juli de artsendienst te Bloemen- daal waar. Naar wij vernemen, is de heer G. Stuvel, werkzaam bij het onderwijs te Rotterdam, benoemd als hoofd van de Bloemendaalse School-Vereniging in de plaats van de heer S. A. Wilson, die vorige week als zodanig afscheid heeft genomen. De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: dr. A. J. van Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, telef. 27913 en dr. W. v. d. Linde, Heemst. Dreef 253, tel. 16850. Wijkverpleging: Zuster Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende apotheek: Apotheek Schots man, Binnfenweg 206—208, tel. 28320. Maandag 8 uur Melodia; 8 uur club avond H.B.C. Dinsdag 8 uur Laudate Dominum. Woensdag 7.30 uur Damclub St. Ba- vo; 7 uur Kath. Kinderkoor. Donderdag 8 uur Harmonie St. Mi chael. 8 uur Toneelrepetitie „Door Een dracht Sterk". Met genoegen meldt het bestuur der leesbibliotheek St. Joseph, dat aan haar collectie weer een aantal mooie boeken zijn toegevoegd. 25 Juli gaan de leden van de beide af delingen van de H. Familie ter bede vaart naar Onze Lieve Vrouw ter Nood. Ook niet-leden mogen mee. Men kan zich nog opgeven bij kap. Verheul (St. Martinus) en de heer W. F. van Dam, Ambachtstraat 27. De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg, tel. 430. (Van onze Haagse redacteur) Hoe traag de. vaag moeizaam uit gedokterde theorieën van conferen ties en vooral ook van internatio nale congressen kunnen doorwerken en welk een geduld men moet hebben voordat resoluties in prac- tijk kunnen worden gebracht, wordt duidelijk geïllustreerd met hetgeen een jaarverslag van het ministerie van Sociale Zaken over 2947 ver meldt aangaande de uitvoering van de besluiten der Internationale Ar- beidsconferentie, die in 1946 te Seattle werd gehouden. Bij navraag bleek ons, dat de bedoelde opmer kingen, ook nu, medio '48, nog actueel zijn. Deze maritieme conferentie had 9 verdragen en 4 aanbevelingen aan genomen. Gaat men na wat daarvan tot op heden is terecht gekomen, dan luidt het antwoord, dat slechts één dezer verdragen door één van de 56 aan de conferentie deelne mende landen (waarvan er 12 wer kelijk belang bij deze materie heb ben) bekrachtigd is, namelijk door Zweden. Wat Nederland betreft zullen ver scheidene wijzigingen en aanvullin gen in onze wetten moeten worden aangebracht voordat ratificatie kan plaats vinden. De conclusie lijkt niet voorbarig, dat de zeelieden nog wel even ge duld kunnen uitoefenen voordat de Seattle-besluiten in kannen en kruiken aan boord worden gebracht. Dertig gewonden en waarschijnlijk één dode vielen als slachtoffer, toen van morgen om half zeven de Edinburgh Londen-express na het verlaten van een tunnel derailleerde op het traject van de L.N.E.R. in New Southgate, een voorstad van Londen. De locomotief en 11 rijtuigen vlogen uit de rails. De loco motief sloeg los, reed onder een spoor brug door, slóeg om en vernielde een seinpost. Vrijdag hebben in' verband met de Kabinetsvorming de Tweede-Kamer fracties van de P. v. d. A. en de C. H. U vergdaerd. Heden vergaderden de frac ties van de V.V.D. en de K.V.P. In aansluiting op de berichten om trent de reductie van twee Belgische francs per liter op de benzineprijs voor buitenlanders, die langer dan drie da gen in België of Luxemburg verblijf houden, deelt de K.N.A.C. mede, dat de dagen van binnenkomst in België of Luxemburg en van uitgang voor het verblijf worden medegerekend. De te rugbetaling van de twee francs per li ter tot een maximum van 300 liter of van 20 liter per dag geschiedt aan de belangrijkste grenskantoren, maar al leen tussen 7 en 22 uur. De speciale reductieregeling geldt tot 1 October 1948. Eens in de drie jaar verkeert de pa rochie van de H. Laurentius in span ning om de uitslag van het Kapittel van de Eerw. Paters Capucijnen. De komende week wordt dit Kapittel op nieuw gehouden en dan zullen de Pro vinciaal en zijn assistenten worden gekozen, alsmede de oversten van de verschillende Capucijnenkloosters. Vooral de verkiezing van de laatsten is een belangrijk punt, omdat ver schillende oversten tevens hoofd zijn van een parochie. Van pater dr. Clementinus O.M. Cap. vernamen wij hierover, dat het tot nu toe gebruikelijk was, een rector voor drie jaar te benoemen, waarna hi.i mol opnieuw werd aangesteld. Alleen bij zondere omstandigheden waren oorzaak, dat van deze regel in een enkel geval moest worden afgeweken. Langzamerhand win,t echter de over tuiging veld, dat vooral ten aanzien van oversten, die tevens de leiding van een rochie hebben, een ambtsperiode van irie jaar te kort is. Men zou dit kunnen ondervangen door deze oversten voor ris jaar te benoemen, met de mogelijk heid van herbenoeming op het volgende ".anittel. De vraag is nu maar, in hoe verre deze gedachte op dit Kanittel van invloed zal zijn. De mogelijkheid bestaat n.l. ook, dat wel in deze richting een besluit wordt genomen, hetwelk eerst .- ijk zal zijn op het volgende Ka- -1 rlp- over drie jaar. Officieel zal het Kapittel Dinsdag be ginnen. Het eerste werk is het kiezen van een Provinciaal en zijn assistenten door alle De Commissie Woonruimte-wet heeft haar ontslagaanvrage aan de raad als volgt gemotiveerd: „Ondergetekenden, gezamenlijk or- mende de Commissie bedoeld in art. 8 van de WoonrUimtewet 1947, achten het, ieder voor zich, hun plicht U ontslag te verzoeken als lid van genoemde Com missie. Zij zijn tot dit besluit gekomen, om dat, ondanks de vele mgingen hiertoe aangewend, er geen samenwerking is te bereiken met het college van B. en W., om de taak, zoals bedoeld in genoemde wet, naar behoren te kunnen vervuilen. Hot college stelt zich op het standpunt, dat aan de Commissie geen enkele me dedeling verstrekt behoort te worden over de afgegeven woonvergunningen, waardoor de Commissie in het geheel geen inzicht kan verkrijgen over de plaats gehad hebbende wijzigingen. Zeer grievend voor de Commissie is, dat zonder dat de Commissie in kennis werd geste'd van de eventueel gewijzig de inzichten van het college, een woon vergunning aan een ingezetene werd verleend, nadat de Commissie zich vol komen met het standpunt van het college had verenigd aan bedoelde ingezetene een woonvergunning voor het bedoelde perceel te weigeren. Het meest teleurstellend is wel, dat tot heden geen enkel gevolg is gegeven aan de geadviseerde vorderingen van woonruimte. De Commissie meent hier uit te moeten concluderen, dat op het verstrekken van adviezen geen prijs wordt gesteld." deelnemers aan het Kapittel, te weten de tegenwoordige Provinciaal met zijn assistenten, de oversten van de verschil lende kloosters en bovendien één geko zen afgevaardigde «van elk klooster. Na dat dit college gekozen is, roept het alle andere deelnemers één voor één bij zich om rapport uit te brengen en tevens wensen of verlangens kenbaar te ma ken. De belangen van IJmuiden-Oost zul len worden behartigd door de huidige rector, pater dr. Clementinus, en door pater Êngelbertus, als afgevaardigde. Deze besprekingen zullen ongeveer twee-en-een-halve dag duren en daarna zullen de nieuwe oversten door de Pro vinciaal en zijn assistenten worden be noemd. Deze benoeming, die des Vrij dags wordt verwacht, gaat dezelfde dag nog in. Heel IJmuiden-Oost ziet de komende week met spanning de uitslag van het Kapittel tegemoet. Nagenoeg alle pa rochianen koesteren dezelfde wens: een herbenoeming van pater dr. Clementi nus. Het Kapittel laat zich echter door persoonlijke verlangens niet beïnvloeden en wij kunnen slechts hopen, dat het belang van de parochie van doorslagge vende betekenis zal zijn. „Niet representatièf Nu op het congres van de Joegosla vische Communistische Partij, dat Woensdag a.s. bijeenkomt, waarschijn lijk geen enkele actie tégen Tito door zijn partijgenoten zal worden onderno men, heeft het officiële, tweewekelijkse orgaan van de Kominform in een ano niem hoofdartikel dit congres verklaard tot „niet representatief". Er zou terreur heersen bij de verkiezing van de gede legeerden voor dit congres. Te Londen meent men, dat Moskou overweegt, sancties tegen Joegoslavië te doen tref fen: Gedacht wordt vooral aan geca moufleerde economische sancties, daar militaire maatregelen in dit stadium onmogelijk zijn. De Bulgaarse commur.'fcien eaven bekendheid aan een verleden jaar door Tito en Dimitrov ondertekende overeenkomst van de volgende in houd: 1. Het Bulgaarse Pirin (Bulgaars Macedonië) zal bij een „Macedo nische Republiek" worden ge voegd. 2. Kleine Joegoslavische grensge bieden, bij het verdrag van Ver sailles aan Joegoslavië toegekend, zullen aan Bulgarije worden te ruggegeven, 3. Deze besluiten zullen verwezen lijkt worden binnen een gemeen schappelijke federatie van Zuid- Slaven. y De Bulgaarse communisten constate ren vervolgens, dat Tito zich niet aan deze overeenkomst gehouden heeft, en dat de Joegoslavische leiders er naar streefden, het Pirin-gebied te annexeren, daarbij tegelijkertijd onder allerlei voorwendsels de stichting van een Zuid- Slavische Federatie verschuivend. Het is bekend, dat Tito op de dag na zijn verwijdering uit de Kominform zelf een Zuid-Slavische Federatie voorstelde. Een dergelijk voorstel van Dimitrov. eerder in dit jaar gedaan, ontmoette felle critiek van de Moskouse „Prawda". (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; danklof voor de jeugd 4 u.; Derde-Ordevergadering eD lof voor allen 7 u. Maandag: fam. dames 8 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u.; congr. jongedames 8.15 u. Woensdag: congr. jongens 7 en 7.30 u. Vrijdag: lof 7.30 Zaterdag: biechten 4.30—8.30 u.; lof 7 U- H. JOZEF (Jansstraat). Zondag: H.B- Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 lof 7 u. Dinsdag: congr. meisjes 121" j. 7 u. en dames 8 u. Woensdag: congr. jongens 1217 j. 7 u.; lof 7.30 u.; congr. jongemannen 8 u. Zaterdag: lof 7.30 U.! biechten 56.30 en 79 u. H. ANTONIUS VAN PADXJA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30. 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 U-! completen 7 u. Maandag: congr. meisjes 7.30 u. Dinsdag: lof 7.30 u. Woensdag: congr. jongens 7 u. en jongemannen 7.30 u. Vrijdag: lof en kruisweg 7.30 u. Zaterdag: biechten 49 u. O.L. VROUW ROZENKRANS (Spaame), Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 (Hoogmis); lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten 5—8.30 u.; lof 7.30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amsterdam- straat). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; lof 7 u. Maandag: H. Fam. 8 u. Dinsdag: con gr. meisjes jun. 7 u. en jongedames 8 u. Woensdag: congr. jongens 6.45 u. Donderdag: lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten 4.308.30 u.; lof 7 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoog mis) en 11.30 u.; lof 7 u. Maandag; fam. heren 8 u. Dinsdag: Mariagarde 7 u.5 congr. jonge vrouwen 8 u. Woensdag: congr. jongens 1314 j. 7.30 u. en 14-— 15 j. 8.15 u. Donderdag: lof 7.30 u. Zater dag: biechten 58 u. H. HART (Kleverparkweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45. 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u.; lof 4 u. Dinsdag: lof 7.30 u. Woensdag: congr. jongens 7 u. Vrijdag: lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5-7 en 7.30—9.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat)Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.; lof 7 Dinsdag: lof 7.30 u. en congr. meisjes tot 17 j. 8.15 u. Zaterdag: biechten 5 8.30 u. O.L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN El* ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30 (Hoogmis) en U u.; lof 7 u. Maandag: fam. dames 8 u- Woensdag: congr. jongemannen 8 u. Vrijdag: lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 59 u. ALLERH. DRIEEENHEID (Bloemen- daal). Zondag: H.H.Missen 7, 8.30 (Hoog mis), 10.15 en 11.30 u.; lof 7 u. Woens dag: Derde Orde 7.30 u. Donderdag: lof 7.30 u Zaterdag: biechten 5—6.30 en 7—9 u. O.L. VR. ONBEVLEKT ONTVANGEN (Overveen). Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; lof 7.30 u. Dins dag: Gidsenlof 7.30 u. Zaterdag: biechten 4—8 u.; lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede). Zondag: H.H- Missen 7.15, 8.45, 10 en 11.30 u.; Agn,es- congr. 12.30 u.; lof 7.30 u. Maandag: fam- heren 7.30 u. Dinsdag: lof 7.30 u., waar na biechten. Woensdag: Mariagarde sen- 7 u.; jongemannencongr. 8 u. Donderdag lof 7.30 u„ waarna biechten. Zaterdag: biechten 56 en 79 u.; lof 7.30 u. O.L. VR. HEMELVAART (Heemstede)- Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u.; lof 7.30 u. Maandag: congr- meisjes jun. 7 u. Dinsdag: lof 7.30 U- Zaterdag: biechten 5—8.30 u.; lof 7 u. H. ANTONIUS VAN PADUA'tXeraën- hout). Zondag: H.H. Missen 7.30, (Hoogmis) en 11 u.; lof 4 u. Dinsdag: lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 4—9 u-l lof 7.30 u. H. AGATHA (Zandvoort)). Zondag: H- H. Missen 6.30, 7.30, 9 en 10.15 u. (Hoog mis); lof 7 u. Donderdag: lof 7.30 u- Zaterdag: biechten 59 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam). Zon dag H.H. Missen 7.30 (Hoogmis) en 10.30 u.; lof 2.30 u. Zaterdag: biechten 5—7.30 u.; lof 7.30 u. tame? liefd; drins- vocli, houcSs We bezo in h hun men„; handï omsfc baart: toet Wij dit e is nd Ven. to al» hebbs geke- eiger' bests; het houdf sleur; toecl doen. dit s kunr heeft ons v zij si als C: onze gend blikj door in d ders gen, Hem omst toen Vloee hp t toedc Da. aard! Ung aijn toing ons belai Over ilen *i De hulpkerk van de parochie van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemen daal, welke in gebouw Campagna wordt ingericht en waarvoor deze week de bisschoppelijke goedkeuring is verkre gen, zal de titel ontvangen van kerk van het Allerheiligst Sacrament. Deken J. J. A. Kuilman zal Dinsdag 31 Augus tus de hulpkerk consacreren. Aan de inwijding zal in de parochiekerk het feest van het veertigurengebed vooraf gaan. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal begin Au gustus de keuzebon voor vermicelli, macaroni e.d. weer komen te ver vallen, zodat deze artikelen dan vrij verkócht kunnen worden. Aange zien dit voor gezinnen, waar de keu zebon aan brood besteed werd, een verlaging van het broodrantsoen zou betekenen zal tezelfdertijd 't brood rantsoen verruimd worden, waar schijnlijk tot tweeduizend gram. Voor ontbijtkoek, banket, biscuit en beschuit is de opheffing der distri butie iets later te verwachten. 15/7 38 36 V4 62% 40% 62% 20% 59% 57% 16% 13% 30 43 59% 47% 29% 80% 16/7 Anaconda Copper 37% Bethlehem Steel 36% Chrvsiei Coru 62% Genera? Elecjnc 39% General Motors 61% Hudson Motors 19% Kennecott Conner 58% Montgomery Ward 57% North American Co. 15% Radio Corp.' 13 Republic. Steel 39% Shell Union Oil 41 Southern Pacific 58% Southern Railway 4/ Tidewater 28 US Steel 80% ex dividend Amsterdam, 16 Juli 1948. De beurshandel had vandaag wel bW zonder weinig te betekenen. Het Pu_ bliek toonde niet de minste belangstel ling en ook de beroepshandel hie zich in verband met het kome®° weekend afzijdig. De koersen gaV dientengevolge over de gehele linie ee lichte-afbrokkeling te zien. Op de staatsfondsenmarkt trok* dollarobligaties naderhand tot 102 de meeste overige soorten waren ech wat zwakker. Dollarpandbrieven 3 pet. Northw.- en. Pac. Hyp. Bk. teerden 104%. ige fergi «tol Sen k e x teko; onze het God harti toch eind h ~oyer O: te d: op e toet hog heid to d Wie hoef fcel Om Sis sPec 2a§ hadc ever °P e onze hum h( dele ons H< «ch here ie, toen dan in 2 *oe] hati brei h err haa: dier *'jn huy hm, haa de 8en te hik him •Ügl Vol! die, ^1 he] va] tro be, sta He fcei üe tia< tiji hu bli hg lie ha st; ov gi; U U ge W Vs Zl di

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2