ZELDEN ZAT EEN KNOOP ZO VAST Het kaleidoscopische beeld vertoont een grote verscheidenheid Wl De Russische vuist knijpt zo hard, omdat Duitsland haar meer en meer ontglijdt GRIEKSE REGERING WIJST MARKOS' VOORSTELLEN OPNIEUW AF D R D M De Kerk het laatste bolwerk voor de vrijheid der menselijke persoonlijkheid r Wij luisteren naar NETTE MEISJES Velleman Steno-typiste WERKSTER 15 BEKW. SCHILDERS Amerikaanse pers over Berlijn HET ZICHT IS SLECHT FRANSE AMBTENARENSTAK1NG TEN EINDE De Hongaarse volksdemocratie EEN HARDE STRIJD nieuwe sortering KANTOORBEDIENDE (M.) GEBE METZ GEMEENTEWERKMAN Gemeentewerkman (timmerman) DANSEN MEUBILAIR VEILING SA'ELTAX Tel. 1.06.44 BlOND°NA Motransporten A. G. v. Elk GODLOZE COMMUNISME Groothandel Fa. A. Breed 8C Zonen 4 ZATERDAG 17 JULI 1948 PAGINA 5 TAFELKLEDEN DIVANKLEDEN SCHOORSTEEN LOPERS DRESSOIRRANDEN KAPSTOKKLEDEN KRUISSTRAAT gevraagd op Offseidrukkerij voor de ac rrunisiraiie20 ±o± 28 jaar. N.V. Machinefabriek IJmuiden, vraagt s VOORMAN DRAAIER DRAAIERS FRAISER BANK- en PLAATWERKERS Vereeniging der Notarissen te Haarlem Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir.: W. N. Wolterink Bilderdijkstraat IA Haarlem, Tel. 11928 neem een Leidsevaart 362 BROODWAGEN R.K. WINKEL JUFFROUW HENK TH. FIBBE Assurantiën Blondona- Bruneua geeft 't glans! Nassaustr. 14 STOFZUIGER DEFECT? SCkOMO haar is mooi haar LEERLING-NAAISTERS R.K. winkeljuffrouw, BEDIENDE OPENBARE VERKOPING KIPPENVOER KANTOORRUIMTE "SERVICE" HELPT DIRECT! Grote Houtstr. 94 HOOI, STRO EN TURFMOLM Divini Redempioris DE ENCYCLIEK VAN Z. H. PAUS PIUS XI over het ±e Haarlem zoekt V 7 GEVRAAGD ,A ■H™i als uw vulpen iets mankeert- torjé repareert! (Bijzondere correspondentie) \T u het in Berlijn hard tegen hard gaat, klinkt het orkest van de Amerikaanse l\l pers, dat anders soms uitsluitend uit bazuinen schijnt te bestaan, merk- waardig gedempt en bijna meewarig. Nuchtere analyses laten alle zwak heden van de positie der Westerse geallieerden in Berlijn naar vq?en komen, om dikwijls tot het resultaat te leiden, dat het eigenlijk niet hard tegen hard gaat, maar hard tegen zacht. De toon is hartstochtloos, nuchter en bijna gelaten. Karakteristiek is de vergelijking van een journalist, die door de impasse van de V/esterse mogendheden te Berlijn herinnerd werd aan de bekende grap over de man, die de vloer van een kamer verft van de wanden naar het midden toe, en aldus de gevangene van zijn eigen verfkwast wordt. Sommigen vatten het nogal luchtig op. Een vrij bekend commentator deed zelfs een gemakkelijke oplossing aan de hand: laat de twee partijen kruis of munt gooienwie wint, krijgt Berlijn maar moet Wenen ontruimen, en wie verliest krijgt Wenen, maar ontruimt Berlijn. Je moet het maar bedenken. Serieuzer is de beschouwing van een belangrijk weekblad van conservatieve richting, dat geen t oorlog voorziet zolang Rusland die niet wil, en meent dat Rusland Berlijn wel zónder oorlog kan winnen. De wedstrijd, om Berlijn is voor dat blad een onderdeel van de verdeling van de wereld in tweeen, die zich aan het voltrekken is; en waarvan bluf en gebaren aan twee kanten slechts de bege leidende verschijnselen zijn. geen transpositie vatbaar. Een schra pend geluid. Een bijkomstige, maar ernstige fac tor, die de Amerikanen ook drukt, is de onzekerheid van de verkiezingstijd. Op de Democratische conventie zal Tru man nu wel zeker de enige aan bod zijn. Maar de campagne voor Eisenhower had, vlak voor de Generaal zich er de finitief aan onttrok, in de Democratische rangen afmetingen en vormen aangeno men, die Truman's prestige binnen en buiten de partij afbreuk hebben gedaan, een afbreuk, die hem zowel gedurende het resterende halve jaar van zijn pre sidentschap, als in het onwaarschijnlijke geval van zijn herkiezing blijft aan kleven. Deze actie van enige belangrijke fragmenten per partij heeft niet alleen het gezag van Truman, maar het ge wicht van de Amerikaanse politiek ge schaad. Verder heeft er een wrijving plaats gevonden tussen de Democratische re gering en de kring van Dewey, die als Republikeins candidaat en, naar Re publikeinse verwachtingen, aanstaand president onder de huidige moeilijke verwikkelingen volkomen ingewijd wenste te worden. Van regeringszijde schijnt dat o.m. afgewezen te zijn om dat men vreesde, dat zulke speciale fa ciliteiten als een erkenning van Dewey's beste kansen zouden worden beschouwd en dus „defaitistisch" zouden zijn. Hetzij deze weigering redelijk is of niet, zij heeft weer wat meer wrijving karakter Dit klinkt echter realistischer dan het is. Ten eerste wil niemand oorlog, zo lang hij zonder oorlog kan krijgen, wat hij nodig meent te hebben; maar m het grote spel falen de fijnste beiekeningen en al wordt er bijna nooit een oorlog ontkurkt, er breekt maar al te vaak een kruik. En op de tweede plaats; of een wereld-in-tweeën bestaanbaar is, is een zéér open vraag. Tegelijk komen er, n.a.v. de Washing- tonse besprekingen aangaande de steun voor het Vijfmogendhedenpact, héél ma tige cijfers los over Amcrika'j be schikbare wapenen, voor eigen gebruik of voor elders; zeer verkoelende cijfers. Het zicht over Berlijn is slecht. De Westerse mogendheden staan, in een snel onhoudbaar wordende positie, voor een reeks mogelijkheden, waarvan de ene al even wrang of hachelijk is als de andere. Indien het al mogelijkheden zijn, want de ook reeds geopperde uit weg om 2% millioen Berlijners te eva- cuëren heeft daar niet veel van. Toe geven onder druk zou een nederlaag zijn, die, ook als zij te verduren is, on berekenbare reacties zou wekken, af gezien nog van het lot van de Berlij ners, dat toch moeilijk met kruis-of- munt kan worden afgedaan. Met mili taire kracht een corridor forceren zou op zichzelf waarschijnlijk niet mogelijk Zijn en dus alleen maar het startschot Zoor een oorlog lossen. Een betrekkelijk hog gunstige verwachting: een Russisch aanbod tot algemene besprekingen on der voortduring van de blokkade, kan Ook geen uitweg heten en is feitelijk reeds onaanvaardbaar verklaard. Zel den zat eenknoop zo vast. De Russisch-gezinde pers in Berlijn heeft een schampere vergelijking ge maakt tussen Hitler's hopeloze en nutte loze Weerstand van de laatste weken, toen het lot van het Derde Rijk toch al j? was, en wat de Westerse mo gendheden, wier politiek even bankroet neet als aie van Hitier, nu te Berlijn doen. Van de andere kant is een ver- gelijking gemaakt met de periode van het „appeasement", toen Hitier het Su- detenland en daarna Tsjechoslowakije inslikte. Maar in werkelijkheid is de spanning strakker, of is de situatie uit- zlchtlozer, dan toen. De „sus "«politiek heeft gefaald, maar zij had een perspec tief, al was het vals. Men moet het de Russen echter ten goede houden, aat zij geen Hitlerse verklaringen afleggen, dat de inlijving van Berlijn in hun zone hun enige en laatste kleine verlangen is. En aan Westerse kant bestaat er ook geen twijfel, dat de overgave van Ber lijn niet alleen een enorm prestige verlies zou zijn hetgeen tot een groot- bloedige politiek kan behoren maar een even groot positie-verlies in de Voortgezette wedstrijd om Duitsland in Zijn geheel. Het zou dan ook verkeerd zijn, in de •Merkwaardig koele, klankloze commen taren en berichten van de Ameyikaanse bers tekenen van een appeasement-stem- hiing te zoeken. Zelfs geen dergelijke 'Uusie verwarmt de kille atmosfeer. Ge steld eens dat Berlijn ontruimd werd, dan kan de stoutste fantasie niet ver dachten, dat Marshall, zoals eenmaal Chamberlain, verzekeren zou dat dit het •Wrede voor onze tijd" betekent. Eerder «et tegendeel. En als dit zo is, dan hebben de koude gerechten, die de Amerikaanse pers de fer dagen ter tafel brengt, niets ver kwikkends. Enig} geschetter zou mis schien geruststellender, althans genoeg lijker zijn. Nu is het een hartstocht loos geluid, klankloos, maar ook voor gebracht in het twee-partijdige karakt van de buitenlandse politiek, wrijving, die onder de huidige omstandigheden gemakkelijk schade kan doen. Alleen Vandenberg zal ook déze wrijving kun nen opvangen. Als voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken is de Republikeinse senator de enige Republikein, die recht op volledige inwijding heeft, en de kogellagers van dit menselijk scharnier zullen in deze kritieke maanden de twee klapdeuren in verband moeten houden. Vandeiiberg's voorgenomen Europese vacantie wordt daardoor een zaak van het grootste ge wicht. Men vraagt zich uiteraard af, of de Russen de omstandigheden van de ver kiezingstijd mede in hun berekening hebben betrokken, toen zij de Berlijnse kwestie aansneden op de maag van de bevolking van de Westerse zones. Maar men kan ook te veel kunst veronder stellen in een wedstrijd, waarin ook de Russen niet voor huil pleizier lopen. Feitelijk is het Berlijnse geding het eer ste echte struikelblok, dat zij de Marshall-politiek in de weg hebben kunnen rollen, en van hun standpunt uit is het niets te vroeg. De Russische vuist knijpt Beslijn zo hard omdat Duitsland haar meer en meer ontglijdt. Truman democratisch candidaat voor het presidentschap der V.S. De Con ventie der Democraten, tam en ver ward in vergelijking met die der Re publikeinen, had. toch een hartige op wekking door de president nodig, alvo rens zij hem haar zegen gaf, en zijn rede werd gehouden met ander pathos dan de eeuwig glimlachende staatsman gewoonlijk gebruikt. Radio Vrij Griekenland heeft gister avond medegedeeld, dat de regering van Athene opnieuw de voorstellen van ge neraal Markos ter beëindiging van de burgeroorlog, heeft afgewezen. Verder werd gemeld, dat de partisa- nen van Markos de regeringstroepen in de bergen van Noord-Griekenland zeer zware verliezen toebrengen. De uitzen ding werd besloten met een oproep van het centrale comité van de communis tische partij, waarin aan de vemieti- gingseenheden werd gevraagd paniek te zaaien in de gelederen van de vijand, de depóts in de lucht te laten vliegen en de vijand geen ogenblik rust te gun nen. De Griekse minister van oorlog, Stratos, heeft aan de Amerikaanse onderminister van oorlog, W. Draper en generaal Wedemeyer gevraagd, om levering van traangas, middelgrote bommenwerpers, vlammenwerpers, lichte pantserwagens, meer bergartil- lerie en zware machinegeweren, welk verzoek door de Amerikanen was goedgekeurd. De Amerikaanse directeur voor de hulpverlening aan Griekenland, Dwight Griswold, heeft medegedeeld, dat Grie kenland een deficit van 8.800.000 dollar had in het afgelopen jaar en dat men verwacht dat het totaal van dit jaar 20 700.000 dollar zal bedragen. Griswold zei verder, dat de verhoging der lonen en de prijsverhogingen een gevaar be tekenen voor de Griekse economie en de exportmarkten van het land vernie tigden. Volgens mededelingen die Associated Press uit betrouwbare bronnen heeft vernomen, bestaat er een geheim ver drag, waarin generaal Markos, de leider der Griekse guerillatroepen maarschalk Tito drie rijke Griekse provincies ga randeert als Tito de troepen van Markos te hulp komt. De Franse ambtenarenstaking nader de Vrijdagavond haar einde, toen de vakbondleiders bekend maakten dat de regering hun eisen had ingewilligd. In hoeverre dit gebeurd is, werd nog niet medegedeeld. De orders om het werk neer te leg gen bjj de post-, telegraaf- en telefoon dienst werden ingehouden in afwach ting van de beslissing van het uitvoe rend comité van de vakbond. Het accoord werd bereikt tussen Jean Bicindi, staatssecretaris voor ambtena renzaken, en de leiders van de niet- communistische Force Ouvrière. Het blijft nog te bezien of de communisti sche C. G. T. zich hierbij zal aansluiten. Vogels waren gevlogen - Wie construeerde het eerste vlieg tuig Eerlijke Schot Lof aan Stalin Nieuwe bezems e bekende Zweedse amateur-orni tholoog E. Malmström bezocht enige tijd terug Tunis, om aller lei soorten vogels te bestuderen, die daar in de winter verblijven en in het voorjaar naar het Nooiden vliegen. In Tunis wachtte hij vol verwachting op de vogels, maar nadat hij drie dagen, met en zonder kijker, de Afrikaanse blauwe lucht had afgezocht, had hij nog niet een van zijn gevleugelde vrienden kunnen ontdekken. Hij vond het nogal vreemd en vroeg een bewoner van Tunis om een verklaring van het vreemde ver schijnsel. Deze vertelde hem, dat enkele vogels gedood waren tijdens de gevech ten rond Tunis, verscheidene warert omgekomen gedurende een lange droogte en de rest gestorven was aan een vogel ziekte, die korte tijd later uitbrak. „Maar mocht U een vogel ontdekken", aldus besloot hij zijn relaas, „waar schuwt U me dan even, want ik zou mijn jongste zoon graag een vogel laten zien". De bekende Zweedse amateur-orm- thc^oog E. Malmström is daarna naar Abessynië vertrokken, om allerlei soor ten vogels, te bestuderen, die daar in de winter verblijven en in het voorjaar naar het Noorden vliegen ussische studenten die van de ge schiedenis der luchtvaart studie maken, krijgen inzage van in Leningrad ontdekte documenten, waar uit blijkt, dat de eerste vliegmachine in Rusland werd uitgevonden 25 jaar voor dat de gebroeders Wright hun toestel construeerden. Volgens dit document kwam kapitein Mozhaisky in 1878 met het plan van zijn vliegtuig voor de dag. Dit was een eendekker, die het model van een boot en ook een roer had. De propellers werden door een stoomma chine aan het draaien gebracht. e directeur van de Canadese poste rijen heeft tien cent gewetens- geld ontvangen van een man, die zich beschuldigde gedurende de afgelo pen twintig jaar minstens eenmaal per week zijn vulpen te hebben gevuld op het Windsor postkantoor in Ontario. In de brief, die ondertekend was met „een eerlijke Schot", verklaarde de schrijver, dat hij maar tien cent stuurde, omdat de kwaliteit van de inkt „zo bar slecht was". ocht U morgen toevallig in Mos kou wezen, dan staat U wat groots te wachten! Stalins zoon zal een formatie van 92 vliegtuigen lei den, die Zondag de Moscovische lucht vaartdag zal openen met de woorden „lof aan Stalin" te formeren. Generaal- majoor V. I. Stalin werd tevens benoemd tot leider van de gehele demonstratie. Op het programma van het luchtfeest staan verder een demonstratie van vrouwelijke piloten met een nieuw sportvliegtuig, de doop van het eerste Russische hefschroefvliegtuig, een imi tatie-luchtgevecht, waaraan ook vlieg tuigen met straalaandrijving zullen deelnemen en een massale sprong van 500 parachutisten. Een dorpje in de omgeving van Chi cago kreeg ongeveer een jaar ge leden een nieuwe burgemeester, die vele nieuwe bepalingen en verorde ningen uitvaardigde. Een daarvan was bijvoorbeeld, dat de politie voortaan de telefoongesprekken moest controleren en alle onzakelijke gesprekken onver biddelijk na enkele ogenblikken moest afbreken. De burgemeester had hier voor een speciaal tijdschema ontworpen. Verliefden kregen een minuut toege wezen, verloofden twee en gehuwden moesten het met een halve minuut zien te doen. Nadat de burgervader een keer door zijn echtgenote was opgebeld, en prompt na een halve minuut werd afgebroken, heeft hij de bepaling officieel ingetrok ken. (Slot) ZDals reeds in de eerste reisbrief over Hongarije werd opgemerkt, ontvangt de reiziger, die deze volksdemocratie-in-wording bezoekt, een overstelpende hoeveelheid van de meest tegenstrijdige indrukken, die zich heerst gaandeweg ordenen tot een gesloten, doch fluctuerend geheel. Het uitspreken van een samenvattend oor deel wordt bemoeilijkt door de omstan digheid, dat geen der in Hongarije be staande verhoudingen zich reeds heeft gestabiliseerd en dat wat vandaag nog een feit is, morgen reeds afgedaan kan zijn en dat wat vandaag nog door de machthebbers van de volksdemocratie wordt beschreven als een begerens waardig politiek en sociaal doel, bin nen vier en twintig uur gebrandmerkt kan worden als een reactionnair stelsel. Zo werd ons xtijdens verschillende besprekingen met Hongaarse autori teiten met klem verzekerd, dat de landhervorming als definitief moet worden beschouwd en dat er geen pogingen tot collectivisatie van de boerenbedrijven zouden worden on dernomen. Inmiddels heeft evenwel de door de communisten beheerste partij der Hongaarse werkers deze zelfde collectivisatie in haar program opgenomen. Waar de omstandigheden zo snel wisselen en waar geen aan vaste en onveranderlijke regels ge bonden democratie de wisselingen in het staatsbestel kan controleren, moet iedere moment-opname, zelfs al is zij volkomen eerlijk, misleidend zijn. Een enigszins betrouwbaar beeld ver krijgt men eerst wanneer men de ge signaleerde feiten plaatst in hun his torisch en psychologisch perspectief en rekening houdt met de tendenzen, die zich daarin openbaren. Het zou m. i. de grootste fout zijn, die men begaan kan, wanneer men de volks democratieën achter het ijzeren gordijn zonder meer stuk voor stuk zou afschrij ven als verloren voor de Europese ge meenschap. Want in feite is de strijd nog nergens beslist en wanneer hij op dit ogen blik in Hongarije snel naar een verbitterd hoogtepunt stijgt, dan bewijst dat alleen maar, dat het Hongaarse volk in grote meerderheid meer moed en geesteskracht opbrengt dan sommige Westerse politici, die dit in vele opzichten bewonderens waardige volk op een fataal ogenblik aan zijn lot hebben overgelaten en daardoor mede verantwoordelijk moeten worden ge acht 'voor wat er achter het ijzeren gor dijn gebeurt. Hongarije boet op het ogen blik niet alleen voor de fouten van een vroeger regiem, het boet ook voor de kortzichtige politiek van Jalta, juist zoals Tsjechoslowakije ten offer is gevallen aan de communistische dictatuur nadat en om dat het door Washington en Londen was afgeschreven als onhoudbaar. Meer dan van enige andere volksdemo cratie is het de tragiek van Hongarije, dat het, geheel liggend binnen de Russische invloedssfeer, in wezen een volkomen Wes ters land is, doordrongen van de creatieve geest van het Westen en cultureel en reli gieus daarmee nog altijd even sterk ver bonden als voorheen. Vandaar dat er ver houdingsgewijs altijd nog een grotere geestelijke vrijheid bestaat dan elders in Oost-Europa en dat men in de boekwin kels de werken vindt van alle bekende West-Europese schrijvers, die kennelijk met meer belangstelling worden gelezen dan de communistische standaardwerken, waarvoor veel reclame wordt gemaakt. Vandaar dat het repertoire van de toneel gezelschappen voor een groot deel bestaat uit stukken van Westerse dramaturgen en dat de bioscopen hun films altijd nog voor een belangrijk deel betrekken uit Engeland en Amèrika. Zo vertoont het kaleidoscopische beeld van de Hongaarse volksdemocratie een veel grotere verscheidenheiddan men in het Westen geneigd is te geloven. En het is juist deze verscheidenheiddie bewijst, dat het Hongaarse volk zich niet zo ge makkelijk laat gelijkschakelen en zijn eigen karakter niet zo licht zal verlooche nen,De schijn is ook hier vaak bedrieg lijk,maar lang niet altijd op dezelfde mu ni er. Een van de dingen, waarover de nieuwe machthebbers in Hongarije met overigens gerechtvaardigde trots spreken, is het tempo, waarin zich de wederopbouw van het door de oorlog zwaar geteisterde land voltrekt. Wie in Boedapest rondwandelt, kan zich soms moeilijk voorstellendat deze stad enkele jaren geleden nog het toneel is geweest van de meest verbitterde gevechten, waaruit zij zwaar gehavend te voorschijn is gekomen. Maar de eer van dit snei herstel komt toe aan het Hon gaarse volk in zijn geheel, dat wel, verre van apathisch neer te zitten bij de ruines, met ongewone veerkracht en energie aan het werk is getogen om de geleden schade te herstellen. Natuurlijk eist het regiem de verdienste van deze geweldige inspanning gaarne voor zich op, hoewel het weinig meer heeft gedaan dan er voorzichtig leiding aan te geven. Maar wanneer dezelfde energie en onverzettelijkheid tot uiting komen ir het verzet van de brede massa des volks tegen de schending van de persoonlijke en gees telijke vrijheid, dan veroordeelt het die als fascisme en hetze tegen de democratie. Het verlangt van de buitenlandse bezoe ker, dat hij enerzijds het Hongaarse volk zal beschouwen als na et hart en ziel ver knocht aan de volksdemocratie en ander zijds als in meerderheid dermate Pesmet met fascistische opvattingen, dat het staats gevaarlijk zou zijn om het persvrijheid toe te staan in de West-Europese zin van het woord. Een ander voorbeeld: men kan een Hongaarse genationaliseerde fabriek niet bezoeken zonder een met veel rood en communistische emblemen versierde ere poort te passeren. En in de fabrieken zelf treft men de met rood omlijste portretten van de nieuwe machtneobers, mitsgaders die van Stalin en Lenin, aan tot in de fabriekskeuken boven de dam pende kookpotten toe, al dan niet ver gezeld van slogans als: „Een goed com munist is een goed arbeider." Er valt niet aan te twijfelen, dat er goed gewerkt wordt in deze faorieken. Maar dat komt niet, omdat de arbeiders in meerderheid goede communisten zijn, maar eenvoudig omdat de Hongaarse ar beider werkt tegen een overigens laag stuk-loon, dat hem dwingt zich tot het uiterste in te spannen, ten einde althans in de dagelijkse behoeften van zijn gezin te kunnen voorzien. Zo bescheiden is dat loon, dat een groot aantal vrouwen even eens genoodzaakt is in de fabrieken te werken. Vraagt men hun hoe zij het vin den in een genationaliseerde fabriek te werken, dap halen zij de schouders op en zeggen, dat de nationalisatie geen enkele verbetering in hun positie heeft gebracht en dat alles bij het oude gebleven is, met dit ene onderscheid, dat de communistische propaganda thans vrij spel heeft. Maar dit alles zijn kwesties van betrek kelijk ondergeschikt belang. Men behoeft volstrekt niet te ontkennen, dat er in ver schillende sociale maatregelen van het nieuwe regiem in Hongarije ook heel wat goeds schuilt, ook al is het effect er van voorlopig nog maar beperkt. Waar het in Hongarije in wezen om gaat is de vraag, of de gewetensvrijheid er geëerbiedigd zal worden of dat een voor het grootste deel katholiek en aan zijn godsdienst ge hecht volk gedwongen zal worden tegen die godsdienst en alles, wat hij verdedigt, partij te kiezen in essentiële gewetens vragen. In die strijd is de Katholieke Kerk in Hongarije het laatste, maar tevens het ge- duchtste bolwerk, dat zonder voorbehoud staat voor de vrijheid der menselijke per soonlijkheid. En dat bolwerk wordt thans door de staat aangevallen met de willekeur die de ongebreidelde staatsmacht kenmerkt en met alle machtsmiddelen waarover de moderne staat beschikt. Het gevaar is niet dat de Kerk daaraan te gronde zal gaan want zij heeft meer en misschien heviger stormen getrotseerd. Het gevaar en de tragiek van de situatie schuilen hierin, dat zij tallozen plaatst voor schier onoplos bare gewetensconflicten, dat zij sommige anderen corrumpeert, die het behoud van een armzalige politieke positie hoger stel len dan hun overtuiging en menen, dat men altijd kan marchanderen, ook als du hoogste beginselen op het spel staan, en dat zij de oplossing van het grote probleem van deze tijd, hoe de sociale rechtvaardig heid te herstellen en tegelijkertijd de gees telijke vrijheid te waarborgen, onmogelijk maakt. Het zou in zekere zin gemakkelijk zijn, wanneer men kon beweren, dat in deze strijd de goede trouw uitsluitend aan één zijde te vinden was. Het is niet zo. Het is nooit zo in de vreemde werkelijkheid van deze wereld. Het aangrijpende is juist, dat zij, die deze strijd tegen de Kerx leiden, kunnen rekenen op de fanatieke volgzaamheid van een misschien slechts kleine, maar overtuigde groep jonge Marxisten, zoals de studenten van de volks colleges, voor wie de leer van Marx het laatste en definitieve woord van de we tenschap en voor wie die wetenschao een. religie is. Zij kennen de intellectuele twij fel en scepsis niet, of nog niet. Zij ge loven in de verlossende macht van hun communistische religie. Een kapitaal aan menselijk idealisme gaat hier verloren. Een diepe rechtvaardigheidsdrang en een on miskenbare edelmoedigheid leiden m deze jonge mensen, die te goeder trouw zijn, regelrecht tot een ontkenning der recht vaardigheid en een verharding van het hart. Eén tragische herinnering heb ik be waard van het nieuwe Hongarije: ne her innering aan het ogenblik, waarop een van de studenten van het volkscollege „Jozef Atilla" in Boedapest uit paam van al zijn medestudenten antwoordde op een vraag en verklaarde, dat het hem vol maakt onverschillig was of zij, die niet zijn politieke overtuiging deelden, in Hon garije nog een bestaan zouden kunnen vinden. Op dat moment schoot mij het wijze woord van Huizinga te binnen, dat geen beschaving bestaan kan zonder de barmhartigheid. Geen beschaving, d. w. z. ook geen rechtvaardigheid en geen vrij heid. Bij K. B. is ongegrond verklaard een beroep van E. Daams, kapitein der mi litaire administratie, tegen een beschik king van de minister van Oorlog, waar bij hem ontslag is verleend uit de mi litaire dienst met verval van alle rech ten. Zaterdag HILVERSUM X, 301 M. 18.00 Piano en orgel. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Lezing. 19.30 Gram. 19.45 Uitz. voor NederL in Duitsl. 20.00 Nieuws. 20.05 Gewone man. 20.12 Gram. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Viool. 21.00 Weense muziek. 21.25 Hoorspel. 22.00 Ork. zonder Naam. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Avondge bed. 23.00 Nieuws. 23.20 Symph. ork. HILVERSUM II, 415 M. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.45 Pianoduo en zang. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Lezing. 19.45 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Cabaret. 21.15 Lezing. 21.30 Weekendork. 22.00 Hoorspel. 22.30 Gram. 22.35 Jan Corduwener. 23.00 Nieuws. 23.15 Malando. 23.45 Come dian Harmonists. Zondag HILVERSUM I, 301 M. 8.00 Nieuws en waterst. 8.15 Omroepork. 8 30 Kerkdienst. 9.30 Nieuws en wa terst. 9.45 Piano. 9.55 Inleiding op 10 00 Hoogmis. 11.30 Kwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Sibelius. 12.15 Apolo gie. 12.35 Lunchconc. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunch conc. 13.40 Spineuza. 14.00 Omroep ork. 15.10 Tombola. 15.30 Lezing. 15.40 Cabaret. 16.10 Sport. 16.25 Ves pers. 17.00 Kerkdienst. 18.30 Strijd krachten. 19.00 Geestel. liederen. 19.15 Bijbel. 19.30 Nieuws en weer- overz. 19.45 Sarasate. 19-50 Boeck- huvs. 20.05 Gewone man. 20.12 Ork. 20.45 Opera. 21.25 Hoorspel. 22.15 Tenor en orgel. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Symph. concert. HILVERSUM II, 415 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Strijdlied. 8.18 Mozart. 8.30 Platteland. 8.40 Barcarole. 9.07 ÓL spelen. 9.12 Postduiven. 9.15 Beethoven. 9.45 Lezing. 10.00 Klank beeld. 10.30 Kerkdienst. 11.45 Lezing. 12.00 Lunchpakket. 12.30 Zondags club. 12.40 Koor. 13.00 Nieuws. 13.15 Skymasters. 13.50 Gram. 14.05 Dr. Ritter. 14.30 Romancers. 15.00 Film. 15.15 Beethovenconc. 16.30 Sport. 17.00 Lezing. 17.30 Koor. 17.45 Sport. 18.00 Nieuws. 18.15 Bing Crosby. 18.30 Jazz. 19.00 Koopvaardij. 19.30 Sextet. 20.00 Nieuws. 20.05 Reporta ge. 20.15 Walsen. 20.45 Hoorspel. 21.00 Metropóle-ork 22.00 Voordr. 22.15 Chansons. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Maandag HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gvmn. 7.30 Gram. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 Handel. 9.15 Zie ken. 9.30 Gram. 10.15 Mozart. 10.30 Morgendienst. 11.00 Smetana. 11.15 Lezing. 11.35 Hobo en piano. 12.00 André Kostelanetz. 12.30 Weeroverz. 12.33 Koor. 13.00 Nieuws. 13.15 Man- dolinata. 13.45 Peter Pears. 14.00 Scholen. 14.35 Kamerork. 15.30 oud- Nederl. muz. 16.00 Bijbel. 16.45 Zang- wedstrijd. 17.45 Indië. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Wa terst. 9.35 Gram. 10.30 Vrouw. 10.35 Fauré. 11.00 Op de uitkijk. 11.15 Rus sisch conc. 12.00 Papavers. 12.30 Weerpr. 12.33 Spionnetje. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Vaude- ville-ork. 13.45 Gram. 14.00 Repor tage. 14.15 Verdi. 14.30 Orgel. 15.00 Bonbonnière. 16.00 Voordr. 16.15 Musicalender. 17.00 Rhythm, klan ken. 17.30 Padvinders. 17.45 Elgar. DE LEVERANCIER VAN EEN GEZELLIG INTERIEUR TELEFOON 16777 Ga voor ALLE REPARATIES aan Uw MEUBELEN «AAR EEN VAKMAN. Cms naar: J ZEEGERS. gchaikburgergr. 8. Werkpl Kennemerstr i et B (hoek ochoterslngel) Teletoon 20049 AMERICAN PLASTIC kunstgebitten Natuurgetronw. Practisch ar' 5 iaar garantie. Haarlem stuyvesantstr 77 rd. V«i2f Binnenweg 172. Prospectus?'61003 vrijblnvond Zjj, "dl reeds op drukkerij-kantoor zijn werkz. gew., genieten de voorkeur. Typen en goed handschr. ver eist, steno strekt tot aanbeveling. Brieven met voll. inl. en ref. onder no. 12601 aan het bureau van dit blad V OEDIN GSMIDDELENF ABRIEK GASTHUISVEST 7—9 g HAARLEM vragen voor de inpakSfdeling GOED LOON PRETTIGE WERKKRING REISKOSTEN WORDEN VERGOED Vergunning vergoeding reiskosten. Mondelinge of schrifteiy'ke sollicitaties: le Industrie dwarsstraat 4, IJmuiden. Het Gemeentebestuur van Haarlemmerliede c.a. vraagt een Zij, die tevens kunnen chaufferen, genieten de voorkeur. Het loon bedraagt, behoudens nadere goedkeuring, in minimum 42.24 en in maximum 45.12 per week. Brieven met opgaaf van tegenwoordige en vroegere werk kring en werkgever vóór 1 Augustus a.s. aan de Burge meester te Halfweg. MEUBILAIR - KUNST VOORWERPEN TAPIJTEN SIERADEN - ZILVER etc. VOOR HOGE PRIJZEN KOOPT ZIJLSTRAAT 62, Tel. 14637 Overal te ontbieden Br ZAAL TE HUUR GE VRAAGD VOOR PRIVé- EN BESLOTEN CLUBS. Gebouw of groot huis komt ook in aanme.king onder no. 12351 bureau van dit blad. o.m.: piano (Kett- ner), slaapk.-ameu- blementen, por seleinkast, zilver werk, radiotoestel len, Perz. kleden, schilderstukken t. o. v. Notarissen J. de Reede en J. Brants Kzn. te Haarlem, op DINSDAG 20, WOENSDAG 21 en DONDERDAG 22 JULI 1948, des voormidd. 9.30 uur. KIJKDAG: Maandag 19 Juli '48 van 10 tot 4 uur. EERSTVOLGENDE VEILING: }4 - 26 Augustus a.s. Veilig rijden ZO GOED ALS NIEUWE TE KOOP Leidsestraat 161-169, Haarlem NETTE gevraagd in brood- en ban ketbakkerij. Liefst met het vak bekend. J. Schavemaker, Bysantiumstraat 20, H'leqi-O. HAARLEM Dames- en Herenzaak Anegang 20-20a Makelaar en Taxateur van Zelfs de beste zeep "laat een „zeepfilm achter, die de schoonheid van Uw haar verbergt Blondona/Brunetta onthult deze juist. Het maakt Tel. 13781. Haarlem Uw haar vol komen schoon en geeft het een glans als van VOO- WO"4 satijn I vraagt: Leeftijd 15-17 jaar. Vakschooldiploma strekt tot aanbeveling, maar elk handig meisje, dat van naaien houdt en vooruit wil, is welkom. Ook als ze misschien iets ouder is. Direct goed loon, goede vooruitzichten en uitstekende sociale voorwaarden. Volledige opleiding in vertrouwde omgeving onder deskundige leiding. Overleg m. Ouders wordt zeer gewaardeerd. Persoonl. aanmeldingen bij bovengen, adres. Gevraagd voor direct: nette niet ben. 18 jaar, voor brood- en banketbakkerij. Aanmel den Heideman, Stuyvesant- straat 75 rood. NETTE FLINKE GEVRAAGD O. VELDT, Banketbakkerij en Automatiek, Haarlem. Kruisstr. 18, door geheel Nederland. Lading verzekerd. U belt en wij komen Llewegje 24, Haarl.liede Iele#. 10518 - Haarlem Deurw. VAN DEN STEEN- HOVEN (kant. Kinderhuis- singel 108, telef. 16855), zal op DONDERDAG 22 JULI a.s., aanv. des v.m. 10 uur, in het Gebouw „De Nijverheid" te Haarlem, aan de Jansstraat no. 85, in het openbaar ver kopen: Diverse kasten, tafels, stoe len, glas- en aardewerk, piano's, radiotoestellen en wat verder ten verkoop zal worden aangeboden. Te bezichtigen: Woensdag 21 Juli a s. vanaf 1317 uur. zonder bon 38 cent per Kg W. J. v. d. MEER Zuid pol der straat 23, Telef. 1.7.6.9.4. GEZOCHT: (2 of 3 kamers) in het centrum der stad voor advocaat. Brieven onder no. 16447 aan het bureau van dit blad. t/o HaarL Dagblad Telefoon 17077 per mud en pgr baal. Thuisbezorgd zonder prijsverhoging. FOURAGEHANDEL A. ZONDERLAND Spaarnwouderstraat 79-81 Telefoon 12915 PRIJS f 0.75 Verkrijgb. in de boekhandel en by de N.V Drukkerij De Tüd, Am. sterdam, fr p post 0.85 bjj Behooriyke talenkennis vereist. Eigenhandig geschr. br. met voll. inl. aan het Psychologisch en Psychotechnisch Instituut. Florastraat 13. Haarlem-Z. VOOR SCHOONHOUDEN KANTOOR Werktijden: 7—8.30 en 18—20 urn 's Zaterdags 7—8.30 en 1317 uur Aanmelden 's avonds na 19 uur: Grote Houtstraat 95 B rd. gevraagd voor nieuwbouw en onderhouds werk, in Haarlem en omgeving (in accoord- werk). Reisgeld en reisuren worden vergoed. vcTo™ultbetaline.'poste.U2^88.4 Luciferstraat 18. tel. 23670 - Vollenhovenstraat 25, tel. 25613 m C. HULSEBOSCH ZN. Schoonmaakbedrijf Glazenwasserij - Inwendig schoonhouden v. ggbouwen grote houtstraat 101

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 5