Ook „Sovjetrussische superforten naar Duitsland? Rassen gaan oefenvlachten in de corridor uitbreiden Complot ontdekt in Tsjecho-Slowakije Vervanging van dr. v. Mook BUITENLANDSE MINISTERS IN DEN HAAG Neiging tot compromis bij kabinetsformatie door directoraat van drie Ind. leiders Eric de Noorman- Kabinet met een vakminister, die aanvaardbaar is voor C.H.V WEST-EUROPESE UNIE Museum-directeur in vrijheid Tot hoofd en hart STRAFFE TEGENMAATREGELEN OP KOMST? ■Ml fiÉl Joden en Arabieren staken het vuren Roemeense kabinet zegt Concordaat op Proces tegen Joegoslavische bisschop Schuman stelt weer de vertrouwenskwestie RICHTDATUM NIET MEER URGENT Heden eerste zitting van consultatieve raad Het weer De sultan van Akaiim Oppositie draagt grote verantwoordelijkheid Ook de kunsthandelaar B. Katz „Amstelstroom'gestrand MAANDAG 19 JULI 1948 72ste JAARGANG No. 24208 *Ésk. JfBË H .UMM hebben Arabieren voorwaar den aan de wapenstilstand verbonden? STAKING IN REPUBLIEK GEËINDIGD INDONESISCH VOORSTEL AAN REGERING Bantloengse voorstellen en houding republiek Wanneer des avonds de krant in de bus glijdt of in de gang valt, stormen de kinderen naar de deur: o m Eric. Een klei ne schermutse ling tussen Pa en de kinderen is het gevolg. Want Pa interesseert zich voor het verloop van Beel's kabinets formatie en is benieuwd wat de Russen vandaag weer hebben- uit gedacht om de Geallieerden in Berlijn dwars te zitten. Maar ja, hij gunt zijn kinderen toch ook wel even de sensatie van Eric's spannende avonturen. Zelf leest hij trouwens Eric óók. En Moe derze maakt zich wel eens bezorgd. Die vechtersbaas Eric en dat allemaal vlak voordat Jantje en Treesje naar bed gaan. Jantje, die laatst met rode oren vroeg of hij Eric niet kon helpen en Treesje, die een zwak heeft voor Pum-Pum, de dwerg. Vandaag is het verhaal uit. Jammer. Maar morgen. Let op! Eric de Noorman gaat nog veel spannender avonturen beleven in: V. J Spoedige toetreding van V. S. en Canada? Bij het eiland Luncfy Bonloze sigaretten met toeslag Sanders buiten vervolging BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: J. J. W. Boerrigter. NIEUWE HAARLE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het grootste Amerikaanse machtsver toon sinds het einde van de oorlog vorm de Zaterdag de aankomst van de 60 Amerikaanse superforten op drie vlieg velden in de Britse graafschappen Nor folk en Lincolnshire. In de loop van de dag landden de toestellen op de vlieg velden Scampton, Waddington en Mar- ®am, wier startbanen groot genoeg zijn I voor deze reuzenvliegtuigen. De toe stellen zullen enkele weken in Engeland olijven en oefenvluchten maken, waarbij *ïi waarschijnlijk zullen samenwerken •het gevechtsvliegtuigen en jagers. Na deze oefenperiode zullen zij overgevlo gen worden naar het Amerikaanse vlieg veld in Duitsland Fürstenfeldbrück, waar dan 90 superforten gestationneerd zullen *ijn. Ook de 13 straaljagers, die Zon dag de laatste étappe, IJsland-Schotland, Van hun Oceaanvlucht hebben afgelegd, tullen na een kort verblijf in Engeland «p Fürstenfeldbrück gestationneerd wor den. In politieke kringen, die in nauw pontact staan met het Russisch mili tair bestuur in Duitsland, heeft men de mogelijkheid geopperd, dat de Sov iets, in antwoord op het zenden van de Amerikaanse superforten, een es kader „Sovjetrussische superforten" daar Duitsland zullen zenden. Te Aarlshorst zouden Zaterdagmorgen be sprekingen gevoerd zijn over het Sov jetrussische antwoord op de Ameri kaanse actie. De Russen hebben hun spperforten nagebouwd van een Ame rikaans toestel, dat tijdens de oorlog een Noodlanding moest maken in Mandsjoe- dje. .Volgens Sovjetkringen in Berlijn be kkende de aankomst van de Ameri kaanse superforten in Europa veel meer ?an vele Westerse nota's tegelijk. Men ^doordeelt in deze kringen de actie met K'majafj®1 r ma*;*} <•- ohtmaarschalk Tedder (midden) be studeert op een model van de Berlijnse "ehthaven Gatow de mogelijkheid om meer vliegtuigen te gebruiken ten- •bide de blokkade" van Berlijn te breken. de superforten als uitgaande boven po litieke bluf en als een teken van onver wachte doortastendheid. De Russische pers heeft niet recht streeks gereageerd óp het zenden der superforten. Wel bevat zij uitvoerige beschouwingen over de kracht van de Russische luchtmacht. De Russen schijnen echter niet van zins zich te laten intimideren door het Amerikaanse machtsvertoon en de vast beslotenheid der Westelijke geallieerden om in Berlijn te blijven. Tijdens het weekeinde hebben zij zelfs nieuive maat regelen genomen met het kennelijk doel het geallieerde luchttransport naar Ber lijn zoveel mogelijk te belemmeren. De Russen hebben ter kennis van Engelsen en Amerikanen gebracht, dat zij in de komende dagen oefenvluchten met ver schillende typen vliegtuigen zullen hou den in de luchtcorridor naar Berlijn op verschillende hoogten tussen 400 en 3000 meter. Ook zouden er oefeningen in het blindvliegen gehouden worden. De luchtvaartadviseur van generaal Clay heeft in antwoord op de dreiging, die van Russische zijde tegen de lucht brug werd geuit, kort en bondig geant woord, dat op de vliegvelden der Ameri kaanse zone de beste jachteskaders ter wereld staan. Overigens heboen de transportvliegers ook een antwoord ge- gegeven. Terwijl Zaterdagavond door de Rus sen nachtelijke oefeningen van hun ja gers in de corridor werden aangekon digd, werd de vlucht in de nacht van Zaterdag op Zondag de meest succes volle sedert het begin der voedselvluch- ten. Het totaal aantal vluchten in 24 uur steeg tot 500, waarvan 283 Amerikaanse. Het totale vervoer in deze periode moet op 2500 ton worden geschat. Hier bij is een hoeveelheid van 650 ton kolen. Het kolenvervoer zal Maandag aanzien lijk worden uitgebreid, daar ook Britse machines hun eerste kolenvluchten gaan uitvoeren. Hoewel de Fransen zeer terughoudend zijn, spreekt men in Amerikaanse en Britse kringen steeds meer over het ne men van hardhandige maatregelen tegen de Russen. Zo is o.a. voorgesteld een economische blokkade te beginnen door Russische schepen de doorvaart voor het Panama-kanaal, het Suez-ka- naal en het Kaiser-Wilhelm-kanaal te weigeren. Ook zou de mogelijkheid be sproken worden om een gewapend con- vooi naar Berlijn te zenden. Naar verluidt zullen deze plannen be sproken worden door de militaire gou verneurs der Westelijke mogendheden, die vandaag in Berlijn bijeenkomen. Een ander punt van bespreking zou uit maken de organisatie van het West- Duitse staat. Van gezaghebbende zijde te Washing ton wordt verklaard, dat de Westelijke mogendheden nieuwe protestnota's aan Moskou voorbereiden, die waarschijn- eerste groep superforten uit Amerika is op het vliegveld Scampton in Engeland "ingekomen. Vice-luchtmaarschalk Charles Neville Guest begroet de bemanning der vliegtuigen. j de opflikkering der gevechten in afgelopen dagen schijnt thans de yst in Palestina te zullen terugkeren, geheime besprekingen te Aley in Libanon heeft de politieke commis- van de Arabische Liga zich Zon- Ajvond neergelegd bij het bevel van V® Veiligheidsraad en de wapenstilstand geheel Palestina aanvaard. De 0JpPtische premier heeft verklaard, dat door graaf Bernadotte vastgestel- Ar iji.*1, 19 uur plaatselijke tijd, aan alle gpp he strijdkrachten het bevel is Keven het vuren te staken. °lgens berichten uit Beiroet hebben ech Arabieren aan deze wapenstilstand den k voorwaarden verbonden, die zou- behelzen: stopzetting van de Joodse lw?'Kratie gedurende het bestand; te niae Ür van de Arabische vluchtelingen lj„ "un woonplaatsen en de vaststel- 'stand1 Cen termi'n voor de wapen- Ughl-Toden hadden eerder aan de Vei- Vp,. 'dsraad medegedeeld, dat zij het gouden staken, indien de Arabie- bevpi eveneens onderwierpen aan het van de Veiligheidsraad. In gecontroleerde werklozen ""■659 ue, rocg in de afgelopen week valliL;p aa.ntal z.g. gedeeltelijke of toe- de vnp,i<2en 52.080. In vergelijking ?en tonno e week betekent dit °2en pp c van 4.352 volledige werk- gedeeltelijke werklozen, Het Roemeense kabinet heeft Zater dag besloten het concordaat met het Vaticaan van 1929 op te zeggen. In een communiqué van het kabinet wordt ge zegd, dat de stap is gedaan j.om de vol ledige vrijheid van godsdienst te ver zekeren, welke gewaarborgd wordt door de grondwet van de Roemeense volks republiek." Het concordaat is indertijd getekend door een regering met aan het hoofd de leider der boerenpartij Julius Maniu, die verleden jaar November onder beschul diging van hoogverraad tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Men verwacht thans, dat de katholieke scholen en ziekenhuizen in Roemenië binnenkort door de-. staat worden over genomen. Zaterdag is in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado het proces begonnen tegen de Katholieke bisschop Mgr. Chule uit Mostar in Herzogewina. Monseigneur Chule wordt er van be schuldigd in de oorlog in zijn diocees benden Oestachis georganiseerd te heb ben en met de bezetters te hebben ge collaboreerd. Als medeplichtigen staan tegelijk met hem drie priesters en vijf nonnen terecht. lijk voor het einde van de week zullen worden ingediend. De onder Amerikaanse controle staan de radio-omroep te Berlijn heeft ver klaard, dat spoorarbeiders op verschil lende plaatsen van de lijn Helmstedt— Berlijn de rails verwijderd hebben, in in totaal ongeveer een lengte van 15 k.m. Volgens een Brits-Amerikaanse ver klaring, zijn de Britse en Amerikaanse pogingen om zestienduizend ton Tsjecho- slowaakse aardappelen en tachtigdui zend ton Poolse steenkool in Berlijn te brengen, gestrand op „het falen van de Tsjechoslowaakse en Poolse regeringen met het Sovjet-Russische militair be stuur het transport te regelen". Ondanks de grote behoefte van Tsjechoslowakije en Polen aan dollars, aldus de verklaring, moest een aan bod tot onmiddellijke betaling van de aardappelen en de steenkool in Praag en Warschau van de hand gewezen wor den, omdat de Sovjets niet wilden mede werken. Dertig schepen met voedsel en kolen op weg naar Berlijn zitten bij Witten- berge op de Elbe letterlijk in de val. Zij zijn opgehouden bij een Russische controlepost, 22 kilometer diep in het Russische gebied. Zij mogen niet passe ren, doch zij kunnen evenmin terug keren. De 200 man bemanning leven reeds enkele weken op rantsoenen, die zij hadden meegenomen en verkeren in de grootste moeilijkheden. Het is hun niet geoorloofd van boord te gaan om nieuwe proviand te kopen. De Britse transport-contröle-officier moest een poging om iets voor de bemanningen te doen, met drie dagen Russische gevan genschap bekopen. De Russische luchtmacht is, volgens het „Jaarboek voor de Wereldlucht vaart", ongeveer even groot als de Ame rikaanse. De Sowjet-Unie bezit een grote; moderne vliegtuigindustrie, maar slechte vliegvelden. De Russische lucht macht wordt getaxeerd op 400.000 man, 14.000 vliegtuigen, met inbegrip van honderden straalvliegtuigen en tenmin ste 100 superforten van het type B-29. Ongeveer 42 pet. van alle militaire vlieg tuigen bestaat uit jagers. In een gemeenschappelijk communi qué van de Tsjechoslowaakse ministe ries van Binnenlandse Zaken en Defen sie is bekend gemaakt, dat de Tsjecho slowaakse politie 76 burgers en drie sol daten gearresteerd heeft in verband met „terroristische activiteit van Tsjechoslo waakse politieke vluchtelingen, die in het geheim waren teruggekeerd uit de Amerikaanse zone van Duitsland." Het complot zou o.a. ten doel gehad hebben de minister van Verdediging, generaal Svoboda, tijdens de Sokolfees- ten te Praag te vermoorden. Ook de moordenaar van majoor Augustin Sram, een voormalig partisanenleider, die in Mei j.L in zijn flat te Praag doodge schoten is, zou zich onder de gearres teerden bevinden. Om een verschil van 3.5 milliard op een totale begroting van 310 milliard voor de militaire uitgaven in 1948 heeft de regering Schuman zich Zaterdagmid dag genoopt gezien zich weer eens de kwestie van vertrouwen te stellen; vol gens vele waarnemers zou er een ern stige kans bestaan op een regerings crisis. De staking te Delanggoe, die vier we ken heeft geduurd, is thans geëindigd door een overeenstemming tussen Moh. Hatta, het bestuur van de „Sobsi" en het republ. rijksbureau voor de textiel. De eisen der stakers zijn in principe ingewilligd en zij kregen de opdracht, het werk Zondag te hervatten. Of dit laatste inderdaad is geschied, kon door republ. autoriteiten te Batavia tot nu toe niet worden bevestigd. Zondagmorgen arriveerde Graaf Bernadotte uit New York op Schiphol om vandaar met het speciale vliegtuig der Verenigde Naties naar Rhodos te vliegen. In het midden gezagvoerder Viruly. Naar A. P. uit Bandoeng verneemt zullen de wali-negaras (staatshoof den) en de eerste ministers der staten en autonome gebieden van Indonesië de Nederlandse regering en de republikeinse interim-rege ring een plan voorleggen, dat de vervanging beoogt van dr. H. J. van Mook door een directoraat van drie Indonesische leiders. Genoemd worden: Anak Agoeng Anak Gede, premier van Oost-Indonesië, Abdoel Kadir, plaatsvervanger van dr. Van Mook, en Hatta, vice-president van de republiek. In het plan verklaren de staatshoof den vast te houden aan de principes, Welingelichte kringen te Batavia heb ben aan Aneta te kennen gegeven, dat aanneming door de Ned. regering van de Bandoengse voorstellen zou betekenen, dat de richtdatum van 1 Januari 1949 als datum van overdracht der souvereiniteit aan de V. S. van Indonesië niet meer die urgentie zou hebben, aangezien de voor stellen neerkomen op een practisch vol ledige interne overdracht van de be voegdheid. Intussen hebben republikeinse krin gen te Batavia verklaard, dat de repu bliek waarschijnlijk geen oplossing dei- politieke problemen zal accepteren welke zou omgaan buiten de onder auspiciën der C. v G D. gehouden be sprekingen tussen Nederland en de re- regeringskringen te 's-Gravenhage kon men heden nog geen enkele inlich ting betreffende de voorstellen van Bandoeng verstrekken. Intussen vertrekt Dinsdag prof. mr. K. Enthoven naar Nederland, met medeneming van een schets voor staatkundige hervormingen, welke schets werd opgesteld na overleg met de voorlopige federale regering. Deze schets was reeds lang in bespreking, voordat de leiders der deelstaten vorige week te Ban doeng bijeenkwamen. De „Bondowoso-affaire", het transport van 3 November 1947, toen 46 gevangenen van de T.R.I. in een trein tussen Bondc- woso en Soerabaja omkwamen, zal waar schijnlijk op 23 Juli worden behandeld door de krijgsraad voor de zeemacht te Soerabaja. Er zullen zich 14 beklaagden, allen beschuldigd van dood door schuld, te verantwoorden hebben. die neergelegd zijn in de overeenkomst van Linggadjati en de Renville. Voorts wordt gezegd, dat de autoriteit van de republiek in de huidige republikeinse gebieden tijdens de interim-periode, welke aan de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië voorafgaat, moet worden erkend. Hoewel de Nederlandse souvereinitejt tijdens deze interim-periode erkend moet worden, wordt in het document tezelf dertijd verklaard, dat het Nederlandse opperbestuur een regeringslichaam moet vormen, dat in staat is onmiddellijk na de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië de buitenlandse betrek kingen onafhankelijk over te nemen. Eveneens moet tijdens de interim-pe riode een begin gemaakt worden met de vorming van een zuiver Indonesische verdedigingsmacht. Gezegd wordt, dat de leiders hiermee instemden. Naar vernomen wordt, zou het enige meningsverschil tussen de leiders, dat in het plan tot uitdrukking is gekomen, de datum betreffen, waarop de Ver enigde Staten van Indonesië volkomen verwezenlijkt zouden zijn. (Van onze Haagse redacteur) In de vergaderzaal van het minis terie van Buitenlandse Zaken, waar voor deze gelegenheid de luchter was was ontstoken, wachtte heden morgen de conferentietafel met mi crofoons en kaartjes, aangevende de plaatsen van de vertegenwoordigers der vijf landen, die aan de eerste vergadering van Consultatieve Raad der Westerse Unie, op de komst van de ministers Bevin, Bidault, Spaak, Dupong en Van Boetzelaer, die ons tien over half 11, gekleed in het zwart, binnenkwamen. Minister Van Boetzelaer sprak een kort openingswoord, en minister Bidault dankte voor de hartelijke ontvangst in het land van Koningin Wilhelmina. Hierna verlieten de belangstellenden de zaal, de Vijf alleen latend met hun raadslieden voor de eerste plenaire zitting. Hedenmiddag om 1 uur werden de ministers van Buitenlandse Zaken en de ambassadeurs van Engeland, Frank rijk, België en Luxemburg door de Prinses-Regentes aan een lunch ont vangen op het Huis Den Bosch. In de loop van Zondagavond arriveer den in Nederland de delegaties. George Bidault, de Franse minister van Buiten landse Zaken, kwam per vliegtuig op Schiphol, vergezeld door zijn echtgenote en enkele leden van zijn kabinet. Om 6 uur arriveerde minister Bevin met het Verwachting van Maandagavond tot Dinsdagavond: Hogere temperaturen. Overwegend droog weer. Vooral in het Zuid- Oostelijk gedeelte van het land op vele plaatsen opklaringen met ho gere temperaturen. Meest matige wind uit richtingen tussen Zuid en Zuid-West. Zon op 4.43. Zon onder 20.48 Maan op 21.12. Maan onder 3.18 (Van onze parlementaire redacteur) De politieke kringen van Den Haag hebben een gedrukt en neerslachtig weekend vol onzekerheden beleefd. Weliswaar rekent men nog niet met een mislukking, al vreest men - er voor, overtuigd als men is, dat dr. Beel het uiterst zal doen om een kabinet te voorschijn te brengen. Dit betekent dan ook, dat dr. Beel wel niet prof. Romme's opvatting aangaande de formatie opdracht zal huldigen. De auguren geloven trouwens niet, dat prof. Romme in zijn eigen fractie een bijzondere warme steun voor zijn visie gevonden zal hebben, al is het waar, dat er een betere stroming is, die naar verbreding van de basis streeft. men Overzeese Gebiedsdelen zelf niet uitgesloten moet achten. Dit klinkt heel wonderlijk, zeggen mijn auguren, maar onmogelijk is het toch geenszins. Het komt maar op de mannen aan. De Griekse guerillaletder, generaal Markos, heeft zijn communistische aan hangers in de Peloponnesus bevolen, te voorkomen dat de Olympische toorts Londen bereikt Een andere stroming moet daar evenwel niet veel van hebben, en zo ziet men dan weer eens het beeld van een innerlijke ver deeldheid, die noch de ene noch de andere partij sterker maakt. Integendeel, alles neigt hier tot het compromis en dat compromis zou in dit geval kunnen zijn: een kabinet met een uitklapbare wand, zoals wij het reeds eerder kortheidshalve noemden. Een kabinet dus met een vakminister, die geen partijman genoemd kan worden, maar die toch, laat ons zeggen van goeden christelijk- historischen huize is. Met zulk een minister zou men dan mogen hopen de christelijk- historischen niet alleen bij de Grondwets herziening waar zij nu toch al wel voor zullen stemmen maar ook later bij de Indische wetgeving, die een twee derden meerderheid behoeft, te kunnen meekrijgen. Niemand verheelt zich, dat het een on elegante oplossing is, die bovendien toch ook niet de absolute garanties biedt, waar men zo bijzonder op gesteld is. De Chris- telijk-Historischen mogen nu de uiterste welwillendheid betrachten, maar men kan toch niet van hen vergen,, dat zij zich bij voorbaat zo vastleggen 'alsof zij zelf een der bestanddelen van het kabinet vormen. Verder moet men dan natuurlijk precies de goede man kunnen vinden, die ehristelijkhistorisch zijnde, bovendien ook nog in de politieke lijn van het kabinet zou liggen. En dan zou hij nog wel een van de belangrijkste politieke ministerie* moeten bezetten, waaronder Daar komt het inderdaad precies op aan. De programmatische verschilpunten vormen de grote moeilijkheid niet. Het lijkt inder daad op het ogenblik nog heel weinig waarschijnlijk, dat .de Christelijk-Histori- schen tot het kabinet zullen toetreden, en hun bezwaren zijn weliswaar medegeba- seerd op het programma, dat de formateur hun heeft voorgelegd, maar toch minstens ook evenzeer op de uitvoering, die daar aan in het practische beleid gegeven zal worden. Tussen de oude regeringspartijen zijn meningsverschillen, voornamelijk van financiële en economische aard, die men niet moet onderschatten, doch er is alle hoop, dat die wel overbrugd zullen worden. De vraag is echter: welke mensen gaat men eraan zetten? Die zijn bepalend voor het beleid. Zo bezien, zeggen mijn aguren, neemt men bij de partijen toch wel enige belang rijke verschijnselen waar. Het alternatief immers, dat alles beheerst, is en blijft: eeu op 'n vaste twee-derden meerderheid geba seerd beleid, dat daarvoor dan ook de prijs van compromissen moet betalen en uit dien hoofde zwak is, ófwel een homogeen be leid van twee partijen, dat de garantie van een twee-derden meerderheid niet heeft, maar sterk kan zijn omdat het zonder essentiële compromissen gevoerd kan worden. De mogelijkheid van een extra-parlemen tair kabinet, dat thans niet aan de orde is, laten wij buiten beschouwing. Waar men nu ook peilt of polsen voelt, maar niemand durft het aan, het laatste te riskeren, dit sterke gesloten beleid, dat risico's loopt, maar ze door kracht en be kwaamheid overwint. Niet alleen overigens door kracht, die zich roekeloos tegenover een overmacht plaatst. Ook nog met mede werking van andere factoren: de onafwend baarheid van de feiten, van de ontwikke ling, zoals die zich zal gaan afspelen. Men hééft reeds de practische ervaring opge daan, dat die onafwendbaarheid van de omstandigheden felle opposanten ertoe heeft gebracht hun macht te erkennen en mee te werken. Niettemin vertrouwt men er niet op, dat men het ook in de toekomst zo zal kunnen stellen. Men heeft voorts de mogelijkheid van het sterke beroep op het verantwoordelijk heidsgevoel van de oppositie, de verant woordelijkheid om een beleid, waar het uiterste van afhangt, niet te torpederen, terwijl men niet eens in staat is er een ander beleid voor in de plaats door te voeren. Men heeft de zekerheid, dat de innerlijke kracht van een eventuele oppo sitie niet adequaat is aan de formele positie, die zij, op de wip zittend, inneemt. Niettemin vertrouwt niemand het en blijft iedereen haken naar de zekere garantie, naar dat wat tnen „schwarz auf weis besitzt". Het is een gebrek aan innerlijke kracht, dat zich hier openbaart. Verwonderlijk is het niet, want men heeft in de afgelopen jaren bij zo veel compromissen die er gesloten werden en bij zovele weifelingen, waarvoor men lang bleef steken, dat gebek aan kracht kunnen waarne men. Hier wreekt het zich in de im potentie om een gedecideerde keus voor een beleid te doen en daarop in zee te gaan. In deze aarzelingen vinden dan de partijmotieven hun voedingsbodem. Men stelt over e!i weer partij motieven boven de norm, die het landsbelang vergt, men is zeer bedacht op de posities van de eigen partij en op de verantwoordelijk heden, die men andere partijen even tueel in de schoenen kan schuiven, doch men dreigt intussen op deze manier een atmosfeer te kweken, die zo bedorven tvordt door ongevoeligheid, dat het steeds moeilijker wordt een oplossing te vinden, die de kracht van het eensge zinde besluit en de ongebroken overtui ging verkiest boven de kleine afspraak jes, die men onvermijdelijk dreigt te gaan maken, afspraakjes, die zekerheid beloven te bieden voor zover ze dan rei ken. Men verlangt er hevig naar, dat men er toch de oppositie van mocht over tuigen, dat zij haar verantwoordelijk heid volledig mag begrijpen en toch niet haar door de omstandigheden gegeven positie zal misbruiken om een beleid uit zijn baan te trekken, terwijl zijzelf toch niet de macht heeft om het naar haar eigen essentiële motieven te voe ren. Dit verlangen is heel begrijpelijk. Een oppositie, dit dit zou doen, zou zichzelf eeuwig blameren en het land een onberekenbare schade aandoen, die wellicht tot zijn ondergang zou leiden. Het zou ook nutteloos zijn. De oppositie zou alleen kunneh bereiken, dat men iedere politiek onmogelijk maakte. Die van de regering in de eerste plaats, maar daarmee zou zij haar eigen poli tiek nog niet aan bod brengen. Daarin ligt de onmetelijke verant woordelijkheid, waarvoor de oppositie staat. Van haar wordt in de eerste plaatst een grote zelfverloochening ge vergd Maar naar de andere kant ge zien: kan men alleen van de oppositie znlk een geweldige geestkracht vergen, wanneer de regeringspartijen zelf in moed en kracht en overtuiging tekort schieten? De kwaliteit van de o p positie wordt in niet onbelangrijke mate mede bepaald door de kwaliteit van de posi tie, van de partijen, die aan het bewind zijn. Het ene staat in direct verband tot het andere. Het is uitstekend en harts tochtelijk beroep te doen op de opposi tie, vooropgesteld, dat men werkelijke hartstocht kan opbrengen. Men moet het de oppositie in zekere zin gemakkelijk maken groot te zijn, en men kan dit ook door zelf in de eerste plaats poot te z«n met versmading van het kleine geschip per. Dit is het dilemma, waar op het ogen blik de hele politieke wereld voor staat. De innerlijke onzekerheid, die aan allen knaagt. Als onze gezondheid ons hindert, spoeden wij ons naar de dokter; als aan onze ziel iets knaagtstellen wij deze gang vaak uit of gaan haar ^zeer traag. J stoomschip. Mecklenburg in Hoek van Holland. De Belgische delegatie onder leiding van premier Spaak arriveerde om half zeven per auto op de Belgische ambas sade in Den Haag. In ae loop van de avond arriveerde ook de Luxemburgse eerste minister Dupong. De ambassadeur van België L. C. Nemry en zijn echtgenote hebben Zon dagavond aan de leden van de delega ties der Benelux-lanóen een diner aan geboden. Aankomst van de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Bevin te Hoek van Holland. Bevin zal heden aan de zitting van de consultatieve raad te 's-Graven hage deelnemen. Volgens de diplomatieke redacteur van de Engelse „Observer" zou de toe treding van de Verenigde Staten en Canada tot de West-Europese Unie over zeer korte tijd bekend worden ge maakt, nog voor het zenden van een nieuwe protest-nota aan Moskou. Er zou een gemeenschappelijke mili taire politiek, het gemeenschappelijke gebruik van militaire bases, de stan daardisering van de bewapening en de oprichting van een eenheidscommando in geval van oorlog aanvaard worden, over alle voornaamste punten zou overeenstemming zijn bereikt Volgens Reuter wordt dit bericht in Londen echter tegengesproken. Hoewel men in deze kringen na de militaire besprekingen van de zeven staten te Washington een dergelijke overeen komst hoogst waarschijnlijk acht, ver wacht men niet, dat men het stadium van publicatie bereikt zal hebben, voor dat een nieuwe nota aan Moskou ge zonden is. De volgende stap in de Ber lijnse crisis zal voor een zeer groot deel afhangen van de besprekingen te 's-Gravenhage in de komende dagen, aldus geloof men in deze kringen. Volgens de „Times" staat de bijeenkomst in direct verband met de strijd in Berlijn. De onmiddellijke gevaren in Berlijn druk ken hun stempel op de ontmoeting in Don Haag, en het is niet waarschijnlijk, dat zij zullen verdwijnen door de gestadige en geleidelijke ontwikkeling van een groot defensieplan. Allen, die aan de conferentie deelnemen, •weten wat op net spel staat. Wanneer de kwestie-Berhjn zich voor de zaak des Westelijken in-verkeerde zin zou ontwikkelen, zou dit ernstige schade aan de Westerse Unie berokkenen. De raadkamer van de Haagse recht bank heeft Zaterdag de al of niet ge vangenhouding behandeld van dr. A. B. de Vries, directeur van het Mauritshuis, en de kunsthandelaar B. Katz nit Die ren, die beiden gearresteerd waren in verband met de dezer dagen gepubli ceerde schilderijenaffaire. Naar wij ver nemen, is de invrijheidstelling van bei den bevolen. Het 395 ton metende Nederlandse mo tor-vrachtschip „Amstelstroom" is Zon dag in een dichte mist op het eiland Lundy, II mijl ten Noord-Westen van Hartland-Point, gëstrand en moest door de bemanning van elf koppen, die in veiligheid is, verlaten worden. De be manning klauterde een 250 voet hoge steile rots op en kwam hij een oude vuurtoren, die door vogelwaarnemers is bewoond. De „Amstelstroom" was op weg van Amsterdam naar Bristol. Het eiland Lundy heeft 40 bewoners en is een van de meest verlaten eilanden aan de Britse kust. (Van onze Haagse redacteur). Een kleine partij geïmporteerde Egyptische en Engelse sigaretten zal over enkele weken in de verkoop komen. De sigaretten zullen zonder bon ten bate van liefdadige instel lingen verkocht worden, waarschijn lijk weer met een toeslag van f 1. per pakje. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen heeft de Officier van Justitie te Den Haag, de heer W.è E. Sanders, gewezen medewerker van het Bureau Nationale Veiligheid, buiten vervolging gesteld. Het onderzoek tegen hem is afgesloten zonder dat er enige aanleiding is gevonden een strafvervol ging in te stellen. Men zal zich her inneren, dat zich verschillende moei lijkheden hebben voorgedaan tussen het hoofd van het Bureau Nationale Vei ligheid, mr. Einthoven, en de heer San ders. Laatstgenoemde zou een aantel stukken van het Bureau aan de archie ven hebben onttrokken, naar aanleiding waarvan toen een onderzoek tegen hem is geopend. Het resultaat is nu ontlas tend gebleken voor de heer Sanders.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1