Vijf ministers, en petit comité bijeen, bespraken Duitsland Franse regering afgetreden I Sovjet-Unie zal graan zenden naar Berlijn KABINETSFORMATIE IN CRITIEK STADIUM Nieuwe Kerk te Amsterdam wordt een „nieuwe" kerk Christiansen moet zich morgen verantwoorden Het ligt in de bedoeling het overleg heden te beëindigen De zes socialistische ministers verlieten hun zetels West-Berlijners zullen het echter met Oost-Marken moeten betalen Dr. Beel zou laatste pogingen om de brede basis te vinden doen Tot hoofd en hart De „sprookjesachtige" plechtigheid eist een grondige voorbereiding Drie concrete punten ten laste gelegd Europese eenheid Diner in Trèves-zaal ZAL DE GAULLE HET BEWIND OVERNEMEN? Truman bespreekt de Berlijnse crisis m Het weer De conferentie in Den Haag PINSDAC 20 JULI 1948 72ste JAARGANG Nó. 24209 en (Vervolg op pag. 3) De Sovjet-regering zal ÏOO.OOO ion broodgraan uit de Sovjet-Unie naar Berlijn vervoeren om de Berlijnse bevolking ie voeden, aldus maldi hei Sovjei-persbureau in Duitsland hedenmorgen. De Wesi-Berlijners zullen voedsel in de Sovjei-secior van de siad kunnen kopen, maar alleen mei hei nieuwe geld, dai in de Sovjei-zone in omloop is, aldus de mede deling. Het optreden der Russische jagers Geen technische hindernissen voor de luchtbrug INHULDIGING KONINGIN JULIANA Arrestaties treinaanslag Tjikampek Fins zeiljacht gestrand Voor de rede van Texel BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Aboïwiementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3 3. W. Boerriater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlHtmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave va* redenen te weigeren. In de grote vergaderzaal van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Oen Haag, waar voor deze gelegenheid 'e luchter ontstoken was, kwamen 'oals wij reeds in een groot gedeelte jjtizer oplage van gisteren meldden, Maandagmorgen de vertegenwoordigers Jan de vijf landen bijeen. Om half elf "etraden de ministers Bevin, Bidault, Spaak, Dupong en Van Boetzelaer de Saai, waar de conferentictafel met mi- erofoons en kaartjes, aangevende de Maatsen van de vertegenwoordigers •Ier vijf landen, die aan de eerste ver gadering van de Consultatieve Baad der Westerse Unie zouden deelnemen, trachtte. Minister Van Boetzelaer sprak een kort openingswoord en minister Bidault dankte voor de hartelijke ontvangst in het land van Koningin Wilhelmina. Hierna verlieten de belangstellenden de ^al, de vijf alleen latend met hun raadslieden voor de eerste plenaire Sitting. Op voorstel van Bevin werd minister "an Boetzelaer benoemd tot voorzitter der conferentie waarop deze een kort dankwoord sprak. Tijdens de ochtendbijeenkomst werd 'h algemene zin gesproken over de mo gelijkheid om bij het nastreven van ver schillende doelen gelijk op te werken, vooral t.a.v- de coördinatie op econo misch terrein, zonder dat hiermede het terrein der zestien landen betreden J'ordt. Naar aanleiding hiervan werd door minister Spaak voorgesteld, dat de experts, voor Nederland is dit dr. Hoon. besprekingen zouden voeren over de uitvoering van de gedachten, die hieromtrent in de kring der vijf landen even. Deze bijeenkomst vond plaats dtn half drie. De economische commis- ?ie formuleerde suggesties voor de Ruwere samenwerking op economisch &bied. Haar rapport zal aan de con sultatieve raad worden voorgelegd. Tijdens de bijeenkomst van de com missie verscheen op verzoek der com missie dr. Hirschfeld, regeringscommis saris voor het Europese herstelplan even ter vergadering, om een inlichting te geven over hetgeen door de 16 bij het E.R.P. betrokken landen op economisch terrein wordt ondernomen, wat daar buiten valt en wat nog nader zou kun nen worden ondernomen. Om half vier kwamen de ministers van Buitenlandse Zaken en petit comité bijeen in de werkkamer van minister Van Boetzelaer. Aan deze bijeenkomst namen allen deel: voor het Verenigd Koninkrijk minister Bevin en mr. Dean, hoofd van de Duitse politieke afdeling, voor Frankrijk minister Bidault en Jean Chauvel, secretaris-generaal van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, voor België minister Spaak en Loridan, di recteur van de politieke afdeling, voor Luxemburg minister Dupong, voor Ne derland minister Baron van Boetzelaer van Oosterhout, de Nederlandse ambas sadeur in Engeland, jhr. mr. Michiels van Verduynen en de heer Lovink, se cretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Een kleine groep belangstellenden volhardde gisteravond op het Plein te Den Haag in het wachten tot over zevenen, toen de vijf ministers van Buitenlandse Zaken het ministerie verlieten, waar zij de gehele middag en petit comité bijeen waren. Na af loop werd van Nederlandse zijde slechts medegedeeld, dat er een nut tige gedachtenwisseling over Duitse en daarmede samenhangende vraag stukken had plaatsgevonden. Na afloop van het diner, dat minister Van Boetzelaer gisteravond zijn vier buitenlandse collega's in de Tréveszaal had aangeboden, ontving minister-presi dent dr. Beel de deelnemers aan de con ferentie op een drukbezochte receptie in de naastliggende Statenzaal. Met de eregasten waren tal van autoriteiten, ve len van hun echtgenoten vergezeld, aan wezig. 7f. Hi de Tréveszaal werd de vijf ministers met hun dames gisteravond een diner aangeboden. Mevrouw Spaak tussen dr. L. Beel en Ernest Bevin. De Franse regering-Schuman is Maan dagavond verslagen. Met 297 tegen 214 d'Bnieii werd een socialistisch amende ment, strekkende tot besnoeiing van de Militaire begroting met 12 milliard •Janes, aangenomen. Schuman had te uten bekend gemaakt, dat hij zijn ont- R'ag zou indienen, indien dit amende ment zou worden aangenomen. Sven voor tot stemming werd overge- **an, verlieten de zes socialistische mi- asters hun zetels in de regeringsbanken Voegden zich bij dc socialistische af vaardigden, daarmede te kennen ge- *hd, dat zü uit de regering traden. t» Tijdens de debatten heeft premier m&uman zijn coalitie-kabinet verdedigd f*1 aan de Assemblée medegedeeld, dat V Franse leger zou worden gereorga- 'seerd overeenkomstig de richtlijnen, „Ike door de Assemblée zijn voorge meld. Schuman verklaarde, dat het debat "Ver de militaire begroting voor 1948 biet slechts van politiek, maar meer *og van nationaal belang is. Hij zette mteen, dat het huidige Franse leger Vak is, omdat de meningen verdeeld Min onder de hooggeplaatste officie- en. Het is juist daarom dat een drin gend noodzakelijke reorganisatie zijn Peslag moet krijgen. Volgens Schuman m hiervan naar buiten uit tot dus verre niets gebleken. tgVgenen, die aan zijn woorden moch- dat Vijfelen, bracht hij in herinnering, m verband met de militaire begro- juist de vertrouwenskwestie is ge- Schuman stelde voor, alle amende menten m te trekken en nieuwe in te 'telri nadat alle partijen de voorge ler, legerreorganisatie en de verdere stuf -ike reducties zouden hebben be- udeerd. Vann^lddeüiJk na het bekend worden Schurf uitslag van de stemming, verliet het Fian- de Assemblée en ging naar bij JJlysée om zijn ontslag in te dienen legdg Sldent Vincent Auriol. Schuman Vsemhiit11 verklaring meer af in de htet maar verliet zonder meer ae overgebleven ir Rechtse een ovatie toen hij ver zonder socialisten te vormen, die dus meer rechts georiënteerd zal zijn en slechts een meerderheid kan verwerven van tien stemmen. Anderen achten het waarschijnlijker, dat een andere persoon met de vor ming van een regering zal worden be last. In dit verband zijn reeds de namen genoemd van Paul Reynaud, Paul Ra- madier, Réné Mayer en van de minister van Justitie André Marie. Vóór het diner hebben de ministers Bidault en Bevin een onderhoud ge had. Hedenmorgen om 10 uur werden de besprekingen tussen de vijf minis ters, waarbij van tyd tot tijd adviseurs voor detailkwesties geraadpleegd wer den, voortgezet. Om kwart vóór 1 verscheen Bevin in de ingang van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, even later gevolgd door Spaak en Bidault. Het overleg in kleine kring werd hedenmorgen afgesloten. De ministers zouden lunchen met baron Van Boetzelaer. Om 3 uur hedenmid dag vond de slotbijeenkomst plaats. Bidault zou vanavond om 6 uur en Bevin om 10 uur vertrekken. Over de inhoud van het gesprokene wordt in officiële kringen een diep stilzwijgen bewaard; aan het slot van de besprekingen zal een communiqué worden uitgegeven. Ernest Bevin, Georges Bidault, Baron van Boetzelaer, Paul Spaak en Dupong, premier van Luxemburg, op het bordes van Huis ten Bosch, waar de ministers gistermiddag door het Prinselijk Paar ontvangen werden. De tekst van een officiële Sovjet-me dedeling, welke vanmorgen in het offi ciële Sovjet-orgaan „Taeglich Rund schau" werd gepubliceerd, luidt: „Daar zij de toestand van de bevol king van de Duitse hoofdstad, Berlijn, welke werd veroorzaakt door de afzon derlijke en verdelende acties van de Westelijke mogendheden, wil verlichten, heeft de Sovjet-regering het Sovjet-mi litaire bestuur in Duitsland instructie gegeven de mogelijkheid te garanderen om de gehele Duitse bevolking van Berlijn, binnen de huidige grenzen, van de noodzakelijke levensmiddelen te voor zien. Tot dit doel heeft de Sovjet-rege ring besloten 100.000 ton 1 broodgraan en anderelevensmiddelen uit de voorraden van de Sovjet-Unie ter beschikking te stellen van het Sovjet-militaire bestuur in Duitsland voor de eerste periode van het bevoorradingsplan. Tegelijkertijd zijn door het Sovjet-militaire bestuur de noodzakelijke maatregelen genomen om voedsel voor de bevoorrading van de gehele Berlijnse bevolking te kopen in Polen, Tsjecho-Slowakije en andere lan den. Iedere bewoner van Berlijn, in welk district hij ook woont, zal binnen de be staande grenzen brood en andere levens middelen kunnen kopen in de winkels van de Sovjet-sector, op zijn bonkaart en tegen betaling met de geldsoort, wel ke in de Sovjet-zone wettig betaalmid del is." De „Taegliche Rundschau" verklaart in een commentaar op de officiële Sovjet mededeling, dat in de nota der Sovjet regering van 14 Juli j.l. aan de regerin gen van de V.S., Engeland en Frankrijk over de toestand te Berlijn werd gezegd, dat de Sovjet-regering, indien noodza kelijk, niet zou weigeren uit haar eigen voorraden voor de bevoorrading van Berlijn te zorgen. Vooraanstaande militaire en diploma tieke figuren der Verenigde Staten hebben Maandag aan President Truman volledig verslag uitgebracht over de Berlijnse situatie. Op de conferentie waren o.m. aan wezig de Minister voor het Leger, Ken neth Royall, de onder-minister William Draper en de onder-minister van Bui tenlandse Zaken Robert Lovett. In diplomatieke kringen legt men er de nadruk op, dat de definitieve be sluiten inzake een gezamenlijke actie der Westelijke geallieerden zullen wor den genomen, hetzij te Londen, hetzij in Den Haag, waar de ministers van Bui tenlandse Zaken vergaderen. Persberichten uit Duitsland, dat de Amerikaanse autoriteiten aldaar voor nemens zouden zijn de Russische „bluf" op de proef te stellen door te trachten met gewapende convooien door de Sovjet-blokkade heen te bre ken, worden in welingelichte diplo matieke kringen praematuur genoemd. In deze kringen verklaart men, dat tot een dergelijke maatregel eerst in laat ste instantie zou worden overgegaan. In officiële kringen te Washington schijnt men bijna algemeen van gevoe len, dat de crisis van München ge ëvenaard wordt. Er moet worden ge kozen tussen uit Berlijn terugtrekken en een krachtmeting en Washington aarzelt niet de krachtmeting, met alle daaraan verbonden consequenties, te kiezen, zo zegt men. Om de vijf minuten streek Maandag avond een Britse Dakota neer op het Berlijnse vliegveld Gatow met een lading van meer dan 3 ton steenkolen uit het Ruhrgebied, verpakt in plunjezakken. Het eerste vliegtuig-landde enkele men nadat de Britse „operatie vliegende ko- lenman" in werking trad. Tot laat in de avond zouden de kolenvluchten ge maakt worden. Dinsdagmorgen vroeg zouden zij hervat worden en daarna zou het kolentransport door de lucht zonder onderbreking geschiede». Een Russische jager van het type Yak" vloog, volgens een Britse woord voerder „in de nabijheid" van een Sky- master 'die voedsel naar Berlijn ver voerde-fn de geallieerde luchtcorridor. Dit zou gebeurd zijn m de buurt van Gatow. De woordvoerder weigerde de actie van een Yak als een schijnaanval te kenschetsen. „Dat zou het misschien geweest kunnen zijn, maar misschien ook niet", aldus de woordvoerder. Hij deelde verder mede, dat te 3 uur der middags ongeveer 8 tot 10 Yaks op onge veer 500 meter hoogte over Gatow vlo gen en daarbij stunts verrichtten. De Russische toestellen schenen van het nabijliggende Russische vliegveld gestart te zijn. Met nadruk verklaarde de woord voerder, dat de Engelsen er niet van overtuigd waren, dat de incidenten als bewuste provocaties moesten worden be stempeld. De vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie in het Berlijnse luchtveilig- heidsbureau waren echter van beide ge vallen op de hoogte gesteld en hadden beloofd een onderzoek te laten instellen. In officiële kringen te Londen is men van mening, dat, mits de veiligheids regels in acht worden genomen, geen technische hindemissen voor de lucht brug zullen ontstaan. De vastgestelde vlieghoogte van de Sqvjet-toestellen is verschillend van die der Amerikaanse en Britse en er is geen gevaar van „overbevolking" van de cor ridors. Functionarissen te Londen verwerpen fingoh=„?vergeb^even ministers de rege- brachten v,n' Hechtse afgevaardigden trolj_ m een ovatie toen hij ver- blan tzM° trl ?,ogebj^ geacht, dat Schu- chten een nieuwe regering (Van onze parlementaire redacteur) Den Haag had gisteravond de sterke gewaarwording, dat Dinsdag een kri tieke dag in de kabinetsformatie zou worden, al leek het nog niet waar schijnlijk, dat deze dan de oplossing zou brengen. Men hoopte bovendien, dat er spoedig klaarheid zou ontstaan, want men heeft het zeer onaangename gevoel, dat deze kabinetscrisis beter vandaag dan morgen opgelost kan zyn. De ontwikkeling van de internationale situatie, de op handen zijnde verbin tenis van de Verenigde Staten en Ca nada met de landen van het Fact van Vijf, het voorstel van de Federatieve staatshoofden in Indië tot het instel len van een Indonesisch triumviraat, dit alles werpt evenzovele' problemen op, welker oplossing bij een demis- sionnair kabinet uiteraard niet in de beste handen kan zijn. Er moet gere geerd worden en wel spoedig en krachtig! Intussen duurden Maandag en ook vamjaag op het Plein 1813 de onderhan delingen maar zoetjes voort. En er wordt Wel eens een uurtje partijpolitiek bij ,cn beste gegeven ook. De C.H. en de V.V.D. willen niet ieder afzonderlijk in het kabinet gaan zitten. Ze willen er samen in of samen eruit. Dit is geen onderlinge afspraak, doch puur een kwestie van twee zielen, één gedachte. Als de een erin gaat zonder de ander, dan krijgt de een de klappen voor het beleid en gaat de andere bij de volgende stembus met de winst strijken. Men is tenslotte politieke partij en heeft z'n standje in 't oog te houden. Als men nog geen andere aanwijzin gen genoeg had, dat 't met de brede basis wel niet zal lukken, dan is deze toch wel voldoende. Men rekent er dan ook wel vrij stellig mee voorzover men in deze politieke wereld met iets stellig kan rekenen dat de brede ba sis van de baan is. Maar het onderhoud, dat dr. Beel Maandag met de heer Tila- nus nog had en dat hij hedenmorgen nog met mr. Oud zou hebben, duidt er toch op. dat alle pogingen nog niet zijn opgegeven. Die pogingen ziet men hier in het kabinet met de uitklapbare wand, de aanvulling dus met één of twee fi guren uit kringen van C.H. en V.V.D., in de hoop, dat zij de 2/3 meerderheid te voorschijn zullen brengen. Alleen is het niemand duidelijk welke garantie zij zullen kunnen bieden. De geruchten, dat dr. Beel niet met de smalle basis zonder meer in zee zou willen gaan en zeker niet, indien deze basis hem van alle ga rantie ontbloot, houden inmiddels aan. Men ziet dus voor het moment het alternatief: öf de uitklapbare wand öf teruggeven van de opdracht. De heer Van der Goes van Naters zou vandaag ook nog bij de heer Beel op bezoek gaan, en dit wijst er op, dat het allereerst nbg steeds gaat over de eerste mogelijkheid. De fractie van de P.v.d.A. zou Dins dagmiddag vergaderen. Tenslotte mag niet onvermeld blij ven, dat ook prof. Romme Maandag middag bij dr. Beel op bezoek is ge weest, waarna hedenochtend zelfs de heren Beelaerts van Blokland en Van Schaik verschenen. Al deze bezoeken tonen aan, dat de formateur inderdaad bezig is alle mogelijkheden en onmo gelijkheden de revue te laten passe ren. Doch als dr. Beel er nu toe zal moe ten besluiten zijn pogingen op grond van de opdracht, die hij heeft, als mis lukt te beschouwen, wat staat er dan nog voor een mogelijkheid open? In dat geval spreken de auguren van de moge lijkheid, dat dr. Beel opnieuw een op dracht zal krijgen doch dan uitdrukke lijk op de smalle basis. Of het waar schijnlijk is, laten wij voorlopig daar. Intussen vermeerderen de stemmen, die over een extra-parlementair kabinet gaan spreken, en men kan niet aan de indruk ontkomen, dat dit onder de ge geven omstandigheden voordelen zou kunnen opleveren, vooral als men denkt aan de mogelijkheid om alsdan een ka binet te vormen, dat in de eerste plaats op homogeniteit van de personen en de kracht van hun beleid gebaseerd zou kunnen worden. De moeilijkheden moet men overigens ook niet onderschatten. Het is echter de vraag of zij groter zou den zijn dan de moeilijkheden, waar voor èen parlementair kabinet volgens de opdracht aan dr. Beel zou komen te staan. De een ziet slechts wat hij zien wil, de ander wat men hem laat zien. Weinigen zien de dingen zoals werkelijk zijn. DE LUCHTBRUG NAAR BERLIJN R TSE ü.-r\ rVL IE G B OT E ucrtnitKKtiN VAN RUSS. PA CHUTIST EN I BRITSE ~K vliectmgenI HANNOVER Zon«-gpeTis {AMERIKAANSE VLIEG TUI GEN VRIJE LUCHT CORRIDORS 4860 FRANKFORT V. PC LT de mogelijkheid, dat de Sovjet-autori teiten een ongeluk zoals de vliegramp bij Gatow in April zouden willen pro voceren. In Duitse kringen, die nauw contact onderhouden met het Sovjet-hoofdkwar tier te Karlshorst, doet het bericht de ronde, dat de jongste maarschalk van de Sovjet-Unie, Konstantin Rokossofsky, vorige week in Berlijn is aangekomen. In dit verband is de veronderstelling geuit, dat maarschalk Rokossofsky, een brillante jonge tankdeskundige en tacti cus, öf maarschalk Sokolofsky als mili taire gouverneur vervangt, öf het com mando van de Russische strijdkrachten in het Westen zal overnemen. t (Van een onzer speciale verslaggeversj Wie in deze dagen de Nieuwe Kerk in Amsterdam binnenkomt moet niet verbaasd zijn als hij dwars door het ruisen van orgelklanken heen het ge klop van hamers en het driftige geluid van zagen hoort. Men is immers bezig het imposante gebouw in te richten voor twee grote gebeurtenissen: de in huldiging van Koningin Juliana op 6 September en de openingszitting van de Wereldraad der Kerken één maand daar- Een gedeelte van de werkzaamheden bestaat uit de restauratie van het oude gebouw, die tóch gebeurd zou zijn. maar die door de komende gebeurtenissen enigszins is bespoedigd. Zo is men bezig in de Gravenstraat een gebrandschilderd raam, dat wegens de hoge kunstwaarde tijdens de oorlog „opgeborgen" was, weer in te zetten. En de vleugelwanden aan weerszijden van het orgel, die teza men een oppervlakte van 144 vierkante meter beslaan, en die door Bronckhorst een tijdgenoot van Rembrandt in 1655 beschilderd zijn, heeft men afge nomen. Zij worden onder leiding van de bekende schilderijen-restaurateur, de heer A. Zeegers, grondig nagekeken, verdoekt, schoongemaakt en vernist. Een gigantisch werk dat echter verrassende resultaten oplevert. Want de gereviseer de luiken laten specimen van schilder kunst van nooit vermoede pracht zien. Kleuren die tot nu toe vaag en ver doezeld waren, schieten plotseling in al haar bewogen felheid naar voren. En de heer Zeegers, die een meester in zijn vak is, verricht met zijn mengsel van was, hars en Venetiaanse terpentijn com pleet wonderen. Wat de toebereidselen voor de in huldigingsplechtigheid zelf betreft: men is bezig een volledige houten vloer, die iets oploopt, in de kerk te leggen. Na het Congres van de Wereld raad der Kerken, zal men beginnen de versieringen aan te brengen en ook is meil van plan een andere verlich ting toe te passen. Er worden tribunes gebouwd, die plaats zullen bieden aan ongeveer 3000 personen, een aantal dat 17 a 1800 hoger ligt dan de kerk nor maal kan bergen. Haarlem versiert zijn bruggen met speciale gasfakkels in verband met het komend regeringsjubileum. De grote gasvlammen, weerkaatst in het water, zullen een heel mysterieus effect aan de Spaarnestad geven. Aangezien de inhuldiging van de nieuwe koningin een zuiver wereldlijke aangelegenheid is het kerkgebouw wordt dan ook voor één dag aan het Rijk afgestaan zal tijdens de plechtig heid niet, zoals bij kerkelijke diensten het geval is, de aandacht op de preek stoel worden gevestigd, maar op de ze tels, die vlak bij het beroemde koperen hek worden opgesteld. Men heeft daar bij met de inrichting van de kerk, die onder leiding staat van de Rijksgebou wendienst terdege rekening gehouden. Op de genoemde zetels zullen, behalve koningin Juliana en Prins Bemhard, (tok prinses Beatrix, die van dat moment af kroonprinses is, plaats nemen. Het koorgedeelte van de kerk is be stemd voor het Toonkunstkoor, dat zal zingen onder leiding van Eduard van Beinum en voor het koperkwar tet van het Concertgebouw, dat be geleid wordt door de organist Henk Loohuys. Het is dus één en al bedrijvigheid in het beroemde gebouw in het hart van de Anastelstad. En iedere Maandagmid dag weer maakt een uitgebreid gezel schap, bestaande uit leden van de Hof houding, met aan het hoofd de Hofmaar schalk, architecten en politie-autoritei- ten, een rondgang door het gebouw om zich van de stand van zaken op de hoogte te stellen. Want de ..sprookjes achtige" plechtigheid van straks, (die overigens op de kleurenfilm wordt op genomen) vereist nu een grondige en nauwkeurige voorbereiding. Zij is een zaak van voortdurend overleg en van een uitgebalanceerde kansberekening. En slechts een volledig uitschakelen van iedere storende factor garandeert een vlot verloop van de gecompliceerde so lemniteit, die de inhuldiging van een koningin is. De Nieuwe Kerk wordt gemaakt tot een waarlijk nieuwe kerk voor een nieu we vorstin. Verwachting tot Woensdagavond: Aanvankelijkoverwegend droog weer met tijdelijke opklaringen en hogere temperaturen dan vandaag. Later zwaar bewolkt met plaatselijke regenbuien, hier en daar verge zeld van onweer. Matige, vooral aan de kust tijdelijk krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Zon op: 4.45. Onder: 20.47. Maan op: 21.4L Onder: 4.24. Negen en veertig personen, die bij de aanslag op de trein van Batavia naar Bandoeng bij Tjikampek betrokken wa ren, zijn gearresteerd. De arrestaties volgden direct op de achtervolgingsactie, welke terstond na het gebeurde werd ingezet. Nauwkeurige verhoren wezen uit, dat twaalf arrestanten rechtstreeks betrokken waren by de sabotage aan de spoorlijn. De bende, die de aanslag op de trein en de passagiers pleegde, behoort tot de republikeinse strijdkrachten. Zij zullen binnenkort terecht staan. De ove rige verdachten waren bewoners van de omliggende kampongs, die achterbleven na de evacuatie van de T.N.L De president van Oost-Indonesië, Soe- kawati, zal van 8 tot 15 Augustus de daerah Timor bezoeken. Z. H. Exc. Mgr. H. Paulissen S.M.A., apostolisch vicaris van Kumasi (Goud kust), zal één dezer dagen in Nederland aankomen. (Van een speciale verslaggever) Het décor is al vaak beschreven: de groene tafel en de president, de procu reur-fiscaal en de verdediger, de ver- dachtenbank en de publieke tribune het is in drie jaar Bijzondere Rechts pleging een vertrouwd beeld geworden met kleine verschillen voor het „hic et nunc", maar nieuw is slechts de man, om wie het gaat: iedere „grote" figuur vormt een probleem, waarbij andere vragen rijzen. Morgen is het Friedrich Christian Christiansen, „General der Flieger", ge boren in 1879 op het eiland Föhr, die aan het Nederlandse volk, vertegen woordigd in het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem, verantwoording zal moeten afleggen over het bestuur, dat hij ten onzent heeft uitgeoefend. Een macht on aangename herinneringen heeft men aan deze man bewaard, doch er zijn drie concrete punten aan de hand waarvan zijn schuld zal worden vastgesteld: het drama v»n Putten, het doodschieten van de eerste Rotterdamse gijzelaars en later van tien burgers uit Haarlem en Velsen. Voor elk dezer delen van de tenlaste legging schuilt de moeilijkheid in het vaststellen van het aandeel der schuld, dat voor Christiansen's rekening komt: bij de moorden op gijzelaars zijn het Rauter en Seyss-Inquart, die naast de Wehrmachtsbeïehlshaber hebben gestaan en voor het geval-Putten is er de uit spraak in het requisitoir tegen Oberst Fullride: „Fullride is schuldig, Chris tiansen is meer schuldig, maar von Wuhlich is het meest schuldigvon Wuhlich, de stafchef van Christiansen, heeft echter de hand aan zich zelf ge slagen en zo komen dus de rechters, die de Wehrmachtsbefehlshaber moeten vonnissen voor de gecompliceerde vraag te staan hoe men volgens recht en rede de straf moet uitmeten voor de 69-ja- rige Duitser, wiens optreden ons volk vijf jaren lang met walging heeft ver vuld, doch tegen wien de overtuigende bewijzen toch ook weer moeilijk te le veren zijn. Wie is deze „General der Flieger?" Een zeeman van afkomst, maar in de eerste wereldoorlog al overgestapt naar de Duitse marine-luchtstrijdkrachten. In 1930 maakte hij furore met het wa tervliegtuig Do-X, dat o.a. op Schelling- woude glorieus ontvangen werd. Waar schijnlijk op Goering's advies werd hij kort na de capitulatie van ons leger territoriaal bevelhebber in ons land, in welke hoedanigheid hij zijn residentie koos op het landgoed „Groot Hase- broek" te Wassenaar. Die hoge functie heeft hij bekleed tot de vernederende vlucht op het eind van de oorlog. Maar in de zomer van '45 werd hij gearresteerd en be gin '46 keerde een oud man, wiens naam in de lange bezettingsjaren schrik en afschuw verspreidde wan neer men hem op de gehate aanplak biljetten las, terug naar Nederland om te worden ondergebracht in de Arn hemse gevangenis. Lang heeft het vooronderzoek ge duurd, doch morgen zal Nederland Friedrich Christian Christiansen reken schap vragen. Het Internationale Comité voor Euro pese Eenheid heeft op* 17, 18 en 19 Juli in Parijs zijn maandelijkse bijeenkomst gehouden en besloten bij de verschillen de parlementen een resolutie in te die nen voor de instelling van een Europese Assemblee, die zo spoedig mogelijk bijeengeroepen zou moeten worden. Het Nederlandse Eerste-Kamerlid P. A. Kerstens zal zich, naar verwacht wordt vandaag in opdracht van het Internationale Comité tot de Haagse conferentie der 5 ministers van Bui tenlandse Zaken wenden, ten einde aan te dringen op de onmiddellijke instelling van een Europese Federatie. Christiansen in- zijn glorietijd. De „Suomi" een Fins zeiljacht van drie vier ton en 14 meter lang, is Maandag omstreeks twaalf uur op de Eierlandse- gronden voor Texel gestrand en lekgesla gen. De opvarenden, twee Finse jongeman nen van 17 en 23 jaar, die op weg waren naar Londen, zijn met de motorstrandred- dingboot „Jhr. H. J. Ort" van boord ge haald. Het jacht, dat na de redding in de branding was achtergebleven, is later over de zandbanken heengeslagen. Een motorboot heeft het opgehaald en in- de haven van de Cocksdorp binnengebracht. De twee jon gelui, die slechts heel weinig Engels ken den, wilden zich tegenover de burgemeester niet uit laten over hun reis en weigerden te vertellen hoe zij aan de boot kwamen. Voorlopig zijn zij in Den Burg onderge bracht en is de Finse consul in Amster dam van het geval op de hoogte gesteld. Keeds eerder op de dag had de kustwacht op het eiland het jacht gesignaleerd en men vermoedde, dat er iets niet In de haak was. 0 Minister Mansholt is uitgenodigd dit jaar een bezoek te brengen aan On tario, zo mogelijk in de tijd dat te Toronto de Canadese nationale tentoon stelling wordt gehouden. Het is niet bekend, of minister Mansholt de uit nodiging zal aanvaarden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1