V.S. zullen meer transportvliegtuigen naar Europa zenden I Spanning tussen Kerk en regering in Tsjechoslowakije verscherpt WAT GAAT UW KIND NU DOEN Joegoslavisch persattaché doodt Hongaars student Waar het om gaat Dr. L. J. Bee! krijgt nieuwe opdracht Dagelijks vervoer door de lucht zal ruim verdubbeld worden De moeilijke keuze vun school en een geschikt beroep Behoed uw kind voor een wereld van ellende Vaticaanse hulde voor de Koningin Verliezen in Indië J Reorganisatie van het Britse leger VOLGENS GENERAAL CLAY WENSEN DE RUSSEN ZEKER GEEN OORLOG Als volksdemocratieën nota's wisselen Tot hoofd en hart WÈ Mgr. Beran stelt leugenachtige beloften en toezeggingen der communisten aan de kaak Het weer Politieke moord in internaat te Boedapest J A 4 ZATERDAG 24 JULI 1948 8 72ste JAARGANG No. 24213 H. K. H. de Regentes heeft dr. L. J. M. Beel ontheven van zijn vorige opdracht en hem thans opdracht verleend tot hei vormen van een kabi net. Naar wij vernemen, heeft de Prinses-Regentes Vrijdag middag Minister Brees ten paleize Soestdijk nog in audiëntie ontvangen. HONGAARSE PRIESTERS VEROORDEELD fel- u EERSTE KATHOLIEKE DAGBLAD IN DUITSLAND (Vervolg cv vaa. V 5»em. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE; SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur; W. Severin, Directeur: J. J. W. Boerriater, COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mTHlmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. 7.00 8.15 9.35 (120 Snu- 2.30 1WS. zee Seri. 5.15 rba- .7.30 21/7 36 y2 3514 60-4 40 61'i 18=4 57% 55 15 Vi J.2"« 28% 39% 56% 44% 27% 79% una. A'daiu- cago. llaraclW' prtinoïï' himoï*' 'dam. p Gibt' ^amb. purbatf* lam. t-Indie* m. ?t. Saiö £ocotr.a )al. Aire* al. tavia. rinidao* e Rott. Bouet* S-PaW' »er. R'daJ* -ore. itey. ïghai. Lobill' en. inica. A'dai* i. Sciliy* I Siai®* erb. aden. L soon. im. atow. »be. tfanill*' rd. ren. Sic.). )ondr> Bahi* Het feit, dat dr. Beel opnieuw op dracht heèft gekregen een kabi net te formeren, behoeft niet te Verwonderen. In onze beschouwing van gisteren waagden wij reeds de veronder- stelling, dat Beel toch weer aan bod zou komen. Blijkbaar hebben de tot dusver gevoerde onderhandelingen dr. Beel de °vertuiging gegeven, dat hij, wanneer hem wat grotere armslag wordt gela ten, wel tot de formatie van een kabi net kan komen. De Regentes heeft hem hie kans thans gegeven door de opdracht tiet verder te definiëren Waarschijnlijk zullen wij spoedig we ten in welke richting dr. Beel's plannen gaan. Zal hij thans pogen een extra parlementair kabinet te formeren? Het is hekend, dat de P. v. d. A. ook hier weinig v°or gevoelt. Toch zou hij figuren als threes en Lieft,inck wel eens bereid kunnen vinden zitting in een dergelijk kabinet te nemen. Uiteindelijk zou hij ook weer „de weg terug" kunnen gaan °Pnieuw zijn heil kunnen gaan zoe- en in de „smalle basis". Maar is een ei gelijke oplossing wel in overeenstem ming te brengen met de uitslag der ver kiezingen? Het Britse opperbevel m het Midden- Oosten zal tengevolge van de ontrui ming van Palestina, India, Pakistan» en öirma door Britse troepen, worden ge reorganiseerd. Hierbij zal gestreefd wor sen naar een samenvoeging van het le- Ser, de marine en de luchtmacht in het Midden-Oosten onder één opperbevel. He opperbevelhebber der Britse Jhrijdkrachten in het Midden-Oosten zal •Wee hoofdkwartieren onder zijn bevel frflgen: het hoofdkwartier der strijd krachten van de Middellandse Zee en Egypte te Fayid in de Suezkanaalzone en het hoofdkwartier der strijdkrachten in Oost- en Centraal-Afrika. Volgens Reu- is de reorganisatie vermoedelijk ge baseerd °P de veronderstelling, dat een eventuele nieuwe wereldoorlog in de ^®fste plaats zal worden gevoerd om de °tie van het Midden-Oosten. Alvorens weer naar Berlijn te ver trekken heeft generaal Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur in Duits land, Vrijdagavond te Washington een persconferentie gehouden, waarop hij verklaarde, dat de V. S. binnenkort een groot aantal C-54 Skymasters trans portvliegtuigen naar Europa zullen zen den om het voedsel- en 'kolentransport naar Berlijn van 2000 op 4500 ton per dag te kunnen brengen. De C-54 heeft een laadcapaciteit van 10 ton, terwijl de thans gebruikte vliegtuigen slechts 2,5 ton kunnen vervoeren. Clay kon niet mededelen hoe groot het aantal C-54's zal zijn, dat naar Duitsland gezonden zal worden. Door deze uitbreiding van de trans- portvloot hoopt men Berlijn van vol doende voorraden te kunnen voorzien voor de tijd, dat het vliegweer slechter wordt. Clay vreesde echter, dat de Ber- lijnse bevolking tengevolge van een strenge winter wellicht te lijden zou hebben van de blokkade. Dadelijk na zijn terugkeer in Duitsland zou hij op dracht geven voor de bouw van een nieuw groot vliegveld. Clay zeide ervan overtuigd te zijn, dat de Russen onder de indruk gekomen waren van de operatie-luchtbrug. Zij hadden een dergelijke prestatie niet verwacht. Hij was van mening, dat de Russen zeker geen oorlog wensen. In Berlijn heerste echter een toestand, die van dien aard is, dat een heethoofd' ge makkelijk oorlog kan uitlokken. Clay geloofde echter niet, dat het zover zou komen en was van mening, dat men zeker zonder oorlog tot overeenstem ming zou kunnen komen. Clay ont kende de berichten, dat hij zou heb ben aangeprezen, de Russische blok kade met geweld te doorbreken. „Een dergelijke beslissing zou niet door de legerleiding, doch door de regering moeten worden genomen." Tijdens een bespreking met enkele leden van de commissie voor de buiten landse betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden, zeide Clay, dat de Amerikaanse strijdkrachten, die zich thans .in Duitsland bevinden, in staat zijn het besluit der regering om in Ber lijn te blijven, zullen kunnen uitvoeren. Hij achtte troepenversterkingen onno dig. Thomas Dewey, de republikeinse can- didaat voor het presidentschap der V.S., heeft Vrijdag de situatie in Europa be sproken met generaal Dwight Eisen hower ten huize van Dewey. Generaal Eisenhower was op Dewey's verzoek naar Pawling gekomen. Een van Dewey's medewerkers zei, dat zij „Europese aangelegenheden en onze militaire positie aldaar", besproken hebben. Maarschalk Sokolofsky, de Sovjet- Russische militaire gouverneur in Duits land, heeft Vrijdagavond een order uit gevaardigd betreffende invoering van nieuw geld in de Sovjet-zone en Berlijn. Volgens de order van Sokolofsky wor den met ingang van 25 Juli nieuwe bankbiljetten, genaamd „Deutsche Mark" van de „Deutsche Notenbank", inge voerd in de Sovjet-zone en Groot- Berlijn. De „Deutsche Notenbank" (nieuw opgerichte circulatiebank van de Sovjet-zone) zal de oude Reichsmar- ken met aangehechte zegel innemen tegen nieuwe „Deutsche Marken", van 25 tot 28 Juli. De gezegelde oude marken zullen één tegen één worden omgeruild voor de nieuwe „Deutsche Mark". De „Deutsche Mark" van de „Deutsche Notenbank" zal na 27 Juli de enige geldige geldsoort zijn in de Sovjet zone en Berlijn. Per hoofd zullen zeventig mark op verzoek worden omgewisseld. Bedragen boven zeventig mark per hoofd moeten gedeponeerd worden op een bank en kunnen na 15 Augustus zonder beper king worden opgenomen. In Russische kringen te Berlijn legt men een opvallend optimisme aan de dag in verband met de, zij het dan ook voorwaardelijke, bereidwilligheid der Westerse geallieerden om in de naaste toekomst besprekingen te openen oVer het probleem Duitsland. Naar het A.tt-P. verneemt zou Moskou van plan zijn de eis te stel len, dat deze onderhandelingen op zeer brede basis worden gevoerd en dat het aantal deelnemende staten niet beperkt mag blijven tot dat van de vier grote mogendheden- Op het vliegveld bij Dessau zijn, naar uit Russische bron wordt verno men, 17 Russische superforten geland, die in de komende dagen boven de Sovjetzone „oefenvluchten" zullen ma ken. Men betwijfelt of de Sovjettoe stellen van het zelfde kaliber zijn als de Amerikaanse B-29, aangezien nauwe lijks kan worden aangenomen, dat het vliegveld van de voormalige Duitse Junker-fabriek landingsmogelijkheid bieden zou aan dergelijke zware ma chines, waar de B-29 niet eens op de vliegvelden Tempelhof en Gatow kun nen landen. (Voor de dienst op de „luchtbrug" kan om deze reden noch van superforten noch van constellations gebruik worden gemaakt). In de Amerikaanse sector van Berlijn zijn verdere drastische beperkingen van het electriciteitsverbruik opgelegd. Met ingang van 26 Juli zullen Ameri kanen slechts vier uren per dag en Duitsers slechts twee uren per dag stroom mogen gebruiken. Mgr. Sigismund Mihailovitsj, leider van de katholieke acjie in Hongarije, is Vrijdag bij verstek door een volks rechtbank tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld wegens „het aanzetten tot oorlog en rebellie". Zijn secretaris en voornaamste adviseur Kreeg zes jaar ge vangenisstraf. Vier andere geestelijken werden als medeplichtigen veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot een jaar. Ondanks hevige regenval gingen de Amerikaanse generaals te voet achter de baar van hun grote voorganger John Pershing, generaal van de Amerikaanse troepen in de eerste wereldoorlog. Gen. Dwight D. Eisenhower (links) en Omar Bradley, chef van de generale staf, met volkomen doordrenkte uniformen in de begrafe nisstoet. Geheel links gen. Devers, commandant van het landleger. De strijd om de rechten en vrijheden der Kerk in Tsjechoslowakije wordt met de dag feller gevoerd. Bestond er aanvankelijk, vooral ten gevolge van de eenzijdige voorlichting door de Praagse communistische rege ring en de onvolledige en daardoor on juiste voorstelling van zaken door neu trale bladen en persbureaux over de ge beurtenissen in Praag, een zekere be zorgdheid onder de katholieken in West- Europa of de houding van Mgr. Beran wei krachtig genoeg zou zijn, thans is wel duidelijk, dat deze bezorgdheid on gegrond is. Het katholieke Episcopaat in Tsjecho slowakije blijkt wel degelijk een be trouwbare wegwijzer te zijn in de strijd van het volk tegen de dictatuur van het materialisme, die de Tsjechen en Slo- waken bij de Februari-omwenteling is opgedrongen. Onder de onwankelbare leiding van Mgr. Beran ontwikkelt zich de tegen stand der geestelijke élite van het land steeds sterker en intensiever. De leugenachtige beloften en toezeg gingen van de communisten tegenover de Kerk worden door de Aartsbisschop van Praag in zijn brieven en toespraken zakelijk en daardoor op een bijzon der krachtdadige en afdoende wijze uiteengezet. Het heeft op de openbare mening van Tsjechoslowakije de grootste indruk ge maakt, dat de Aartsbisschop voor zijp besluiten en mededelingen van de/ kerk deuren gebruik maakt, omdat andere publicatiemiddelen hem ontbreken en de katholieke weekbladen ondanks all© toezeggingen niet mógen verschijnen. Ook het bekende katholieke weekblad .Rozsévac". dat na het oorspronkelijke verbod in Maart weer mc ,ht verschij nen, is in Juni opnieuw verboden. Op eenzelfde wijze wordt thans ook de brief, die Mgr. Beran op 6 Juli zond aan minister Oepicka over het onder wijsvraagstuk en waarover de regering in alle talen zwijgt, door katholieken zowel als niet-katholicken vermenigvul digd en verspreid, zodat het mag wor- Verwachting tot Zondagavond. Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige lichte regen. Weinig wind. Iets warmer vooral des nachts. Zondag: Zon: 4.5020.41, Maan: 22.41—9.12. Maandag Zon: 4.52—20 40, Maan: 22.52.—10.21. den verwacht, dat de openbare mening in Tsjechoslowakije binnen korte tijd ingelicht zal zijn over de houding van het Tsjechoslowaakse Episcopaat in deze kwestie en over de dubbelzinnige han delwijze van de regering. Door al deze zaken is de reeds be staande spanning tussen regering en Kerk aanzienlijk verscherpt Op 28 Augustus 1948 zal te Augsburg als eerste katholieke dagblad in Duits land na de oorlog gaan verschijnen de „Augsburger Tagespost." De toestem ming tot uitgave van dit nieuwe dag blad, dat met een oplage van 100.000 exemplaren zal verschijnen, zal op 28 Augustus a.s. worden gegeven aan J. W. Naumann. de uitgever van het tijdschrift „Neues Abendland." In Augsburg verscheen vroeger tot 't verbod door nazi's de „Augsburger Postzeitung," het oudste katholieke dag blad ter wereld. Met de verlening dezer toestemming heeft het Amerikaanse militaire bestuur een eerste stap gezet naar een rechts herstel tegenover de katholieke pers, die in het Derde Rijk ongeveer 600 publi caties verboden zag. ,JCo»n binnen, Jan! Wij hebben hier geen ongezellige wachtkamer. Ga die **aar eens bekijken. Enneals jetweede deur links daar." Met deze oorden wordt 's morgens om half negen het eerste „slachtoffer" van het Bureau voor School- en Beroepskeuze in de Constantijn Huygensstraat te 4t>isterdam ontvangen en.... meteen op zijn gemak gesteld. Dat is het werk van dit Bureau voor School- en Beroepskeuze, dat binnen kort zijn 25-jarig bestaan gaat her denken. Een herdenking, die niet tot 'n feest gaat worden, maar alleen aan leiding geeft wat meer bekendheid aan het werk te geven, opdat er mis schien uitkomst komt voor de onop losbare financiële puzzles. Van geen enkele kant wordt enige subsidie gegeven. Het Bureau moet zich zelf „zakelijk" bedruipen. Elk adviep a raison van zoveelDe practijk ligt echter enigszins anders. Men betaalt naar gezinsinkomen enenfin ieder een wordt geholpen en een oplossing altijd gevonden. Ouders weet u wel, welk een enorme steun dit Bureau bij die ongelooflijk zware taak van kinderen opvoeden u kan zijn? Vooral in deze na-oorlogse tijd hebben wij allen te kampen met extra moeilijkheden bij de opvoeding. Deze weken leveren de lagere scholen weer duizenden jongens en meisjes 'uit de hoogste klas aan gezin en maatschap pij af. Wat gaan deze kinderen nu verder doen? En wie en wat heeft deze keuze bepaald? Gaat uw zoon een vak leren? Naar een schildersbaas? Weet u zeker dat hij daar geschikt voor is? Of gaat hij naar de Mulo. de H.B.S. of het Gym.? Weet u, dat 45 tot 50 pet. daar ver keerd zit? Daar niet thuis hoort! De tijd, dat een gezin opgroeiende kin deren rijk is, is meestentijds financiee' voor de ouders de moeilijkste. Middel bare scholen en alles wat daaraan vast zit, als clubs e.d. kosten handenvol geld. Naarmate de ouders zich dus meer opofferingen moeten getroosten zal de desillusie groter zijn als de studie van Want elke jongen heeft wel eens Verhalen gehoord van, mensen, die vliegenier wilden worden en ook „ge test" moesten worden. Dan haalden zij öe gekste dingen met je uit: Onver dachts kreeg je een emmer ijskoud dater over je body en pal daarop derd een revolver naast je linkeroor 'afgeschoten. v>s verwacht elke jongen „een dag w gekke dingen", waar de revolver t aarschijnlijk niet, maar de emmer wa- dél eens aan te pas kon komen. in?.01 zijn verbazing merkt hij dan ook «eri net verstrijken vaVi de dag, dat het ïea inc en prettige boel .is op dat bu- Öai HÜ geeft zich dus zoals hij is en öi is de eerste voorwaarde voor hen, .net onderzoek leiden, om een juist eid te krijgen van aanleg en karakter. vl(;erst dan kan aan de ouders een ad- Verri ^'"gevar. worden betreffende de kijl(jere opleiding en loopbaan van hun hocb,?h Wa'/ zo'n advies heb i k niet voor mijn kind!" van vo? vermoedelijk de reactie zijn Ret van u, die dit lezen. pcn „.J?0®?1 mogelijk zijn, dat u er eens dit burp iR met een van .'de heren van 2eSd zou kunnen praten, liever ge- Xar> m zou luisteren. Een wereld lüsies I' e'lende en ouderlijke des- rtlW„?U voor uw ogen opengaan. In este gevallen zijn het echter met een happy-end. hun zoon alleen maar slechte rapporten en doubleren oplevert. In de moeilijkste periode van zijn leven, de puberteit, wordt het kind dan steevast „ondankbaarheid" verweten, ter wijl het zich zelf weet op een plaats, waar het niet thuishoort. Dat zijn dan die hopeloze gevallen, waarvan de radeloze ouders naar een bureau voor school- en beroepskeuze stappen. „Meneer, wat moeten wij nu met zo'n jongen aan?" En „meneer" denkt bij zichzelf: „Weer zo'n geval, dat te laat komt. Wat hadden die ouders zichzelf en hun jongen een hoop ellende kunnen besparen als zij gekomen waren, toen die jongen in de zesde klas lagere school zat." Meestal wordt echter voor de hopeloze gevallen ook een oplossing gevonden. De mogelijkheid van teleurstellingen is er natuurlijk ook, wanneer een kind ge test wordt bij het verlaten van de zesde klas. Ouders, die hun zoon graag op de H.B.S. zouden zien, krijgen te horen, dat de ambachtsschool meer in de lijn van de aanleg van hun zoon ligt. Een andere jongen had gehoopt di rect maar auto-monteur te kunnen worden (het favorite vak voor de jeugd van vandaag!) Maar Jan heeft een pri ma stel hersens, moet eerst maar eens naar de Mulo, later misschien de M.T. S. en kan, op die manier onderlegd, later heel wat meer presteren. Ondanks het feit, dat ouders hun kinderen kennen, komen er soms din gen aan het licht, heel vaak bijv. op sexueel gebied, waarvan het bestaan niet vermoed werd. De directeur van het Bureau, met wie wij spraken, ontvouwt dan nog enkele mogelijkheden: „Ideaal zou de toestand zijn, wanneer het toelatingsexamen voor middelbaar onderwijs en mulo meer op psycholo gische basis plaats vond. Desnoods klas sikaal. Vanzelfsprekend is dit onder zoek niet zó grondig als bij een indivi duele test. Maar wel kan met zekerheid vastgesteld worden: daar deugt die knaap niet voor. De R. A. F. voert sinds enige tijd de schier onmogelijke taak uit om Berlijn door de lucht van steenkool te voor zien. De hangars op het vliegveld Fass- burg in de Britse zone zijn opslag plaatsen voor brandstof geworden. Ter gelegenheid van het aanstaand aftreden van Koningin Wilhelmina heeft radio-Vaticaan hulde gebracht aan de Landsvrouwe, die steeds een sympathieke houding tegenovei^ het katholicisme heeft aangenomen. (Van onze correspondent) Toen de Kominform haar banvloek slingerde naar Tito en de Joegoslavische communistische partij ontstond in vele Joegoslavische groeperingen in het bui tenland een scheuring. Zo ook in de vereniging van democratische Joegosla- ven in Hongarije. De ene groep verzette zich tegen het besluit van de Komin form, doch de orthodoxe Dolsjewisten revolteerden tegen Tito. Tot deze laatste groep behoorde de Joegoslavische stu dent Milos Moic. Op 10 Juli te half elf knalden enige schoten in het studenteninternaat Thö- kölianum in Boedapest. Op de derde verdieping kamer 17 woonde de 30-jarige Servische student Moic, die bezoek ont vangen had van de Joegoslavische pers attaché in Boedapest, Zivko Boaron. Na een korte woordenwisseling moet de De fontein, aangebracht in het raadhuis te Zandvoort, welke Zaterdagmiddag dan burgemeester en mevrouw Van Alphen zal worden overgedragen. Het ontwerp is gemaakt door ir. Friedhoff en de heer J. Zietsma, architect. Het werk is uitgevoerd in Belgische natuursteen, gehakt door de steenhouwer Harmsen te Amsterdam. Het water wordt met drie stralen in het bekken gespoten. De spuwers zijn in gietbronswerk uitgevoerd naar een ontwerp van de beeld houwster mevr. Limpers te Amsterdam en bestaan uit drie vissers, geïnspireer door het wapen van Zandvoort. persattaché de student hebben neer geschoten. Hij werd. echter herkend door de portier. Een uur na de aanslag of de moord stierf de student in het ziekenhuis, doch hij kon nog verklaren, dat hij door de persattaché was neergeschoten. Twee dagen na de aanslag richtte het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken een zeer scherpe nota aan de Joe goslavische gezant in Boedapest, waarin geëist werd, dat de persattaché zich voor een verhoor ter beschikking zou stellen van de staatspolitie. De antwoordnota van het Joegoslavische gezantschap overtreft alles, wat men tot nu toe zelfs in bolsjewistische taal kende. Het gezantschap stelde vast, dat de Hongaarse politie de leden van het Joegoslavische ge zantschap reeds geruime tijd onder controle hield. Het gezantschapsgebouw werd for meel belegerd, gemotoriseerde eenheden be waakten de ingang. De Joegoslaven verkla ren dat dit optreden zijn weerga niet heeft in de geschiedenis der diplomatie en als zeer bevreemdend tegenover een staat, waarmee men een vriendschapsverdrag ge sloten heeft. Het Joegoslavische gezantschap eist derhalve, dat de geheime politie on- middelijk wordt teruggetrokken uit de om geving van het gezantschap en dat de leden niet meer worden gecontroleerd. Kameraad Gerö, die de in Sofia vertoe vende Hongaarse minister van Buitenland se Zaken vervangt, liet zich deze nota niet welgevallen. Hij ontkende, dat de Hongaar se politie het Joegoslavische gezantschaps gebouw bewaakt. De politie zag slechts uit naar de persattaché, die een moord gepleegd had en die door het gezantschap van de Joegoslavische republiek werd beschermd met misbruik van de diplomatieke exterri torialiteit. De nota gaat in deze toon verder en stelt vast dat het onduldbaar is, dat de leden van het gezantschap van een staat, waarmee Hongarije een vriendschapsver drag gesloten heeft, dit verdrag gaat schen den en op Hongaarse bodem een politieke moord bedrijven. „Het is inderdaad weerga loos, dat een met Hongarije bevriende staat, c.q. het gezantschap van die staat, een man verbergt, die verdacht wordt van moord en hem onttrekt aan het justitieel onder zoek." Het gaat geenszins slechts om een poli tieke moord, doch om een nieuwe klad op het regiem van maarschalk Tito. Men neemt het in de Hongaarse volksdemocra tie niet zo nauw met politieke moorden De gebinten der volksdemocratieën kra ken. Wanneer reeds zulke innige vriend schap als die der Hongaars-Joegoslavische volksrepublieken zulfce scheuren ver toont, dan moet het er in 'tSovjetdomein niet anders uitzien als in het Derde Rijk Wat de toekomst betreft, gaat het in de eerste plaats om de grondslag van ons leven. (Van een bijzondere medewerker) Met het artikel „Onjuiste waar dering" in ons blad van 21 dezer heeft de schrijver een zijde be- licht van het vraagstuk, waarvan de be langrijkheid in toenemende mate gaat spreken: de voorbereiding van de jonge mens op het leven. In zekere zin heeft hij ons met dit artikel het gras voor de voeten weggemaaid, omdat wij (waar schijnlijk» niet toevallig; wiens gedach ten gaan in deze examentijd niet naar de toekomst van de examinandi?) hetzelfde thema ter behandeling in een artikel m voorbereiding hadden. Aanleiding hier toe was o.a. een rapport van een bureau voor beroepsvoorlichting, waarin onom wonden het streven van vele ouders werd gelaakt, om koste wat kost te zor gen, dat hün kinderen niet tot de „stand der handwerkslieden zouden gaan be horen. Voorts drong tot deze beschou wing de klacht van een der Nederlandse groot-industrieën, dat er zulk een ver minderende animo valt te constateren voor technische vakarbeid. Bij het beschouwen van dit probleem dient terdege te worden rekening gehou den met het helaas immer nog bestaande feit van, wat we zouden willen noemen, de sociale onderwaardering voor de handarbeider. Dit feit is waarschijnlijk het best te illustreren met de typische klacht, die we eens uit de mond van een bouwvakarbeider optekenden. „Zie eens," aldus onze vriend, „wanneer ik in mijn werkkloffie een behoorlijke zaak binnen stap, dan ben ik een „jij als ik me 's avonds heb opgedoft verander ik in een „U". Inderdaad een rake typering, die in tal van vormen kan worden terug gevonden. In deze kolommen is hier meer dan eens de aandacht op gevestigd. Voorts moet er inderdaad begrip zijn voor het niet weg te nemen feit, dat een arbeider materieel gesproken steeds het smerigste werk heeft te verrichten. Hij kan er nu eenmaal in zijn werkplunje niet zo verzorgd uitzien als een winkel- of kantoorbediende. Wij kunnen de klacht verstaan van de huismoeder of de oudste dochter uit een gezin, die al tijd de vuile ketelpakken van haar man of broers heeft moeten wassen; of van de vrouw van een arbeider, die de grote crisis '30—'40 heeft meegemaakt met de geweldige bestaansonzekerheid en de schrijnende armoede, die daarvan het ge volg was; irreëel is niet geheel en al het verwijt van arbeiders, dat er soms on redelijke verschillen bestaan in de ar beidstijden en -voorwaarden, vacantie- regeling en -toeslagen, tussen die van „gewone" arbeiders en de kantoormen sen. Al met al zijn hiermede enkele oor zaken opgenoemd, waarmede het ge wraakte verschijnsel wel niet is veront schuldigd, maar die er toch begrip voor vorderen. Dit complex van verschijnse len immers heeft er toe geleid, dat bij vele arbeiders een soort minderwaardig heidsgevoel is gegroeid (bij vele anderen Goddank door de vormende arbeid van hun standsorganisatie weggenomen). Bij de ogenschijnlijk meest weidenkenden groeide hetverlangen hetzij zelf, hetzij hun kinderen tot die „andere" groep te gaan behoren. Dat hierbij het op zich zelf uitstekende voornemen: mijn jongen moet „leren" vergroeide tot het foutieve „mijn jongen moet leren voor kantoor bediende o.i.d." is een misvatting, die te wijten is aan enerzijds onvoldoende voor lichting en anderzijds onvoldoende waar dering voor de betekenis van vakbe kwame handarbeid. Het kennen van de oorzaken van een groeiende mistoestand is eer ste voorwaarde en wegwijzer te vens om tot verbetering te komen. We aarzelen niet de dalende waardering voor de handenarbeid een groeiende mistoestand te noemen, indien men dan maar verstaan wil, dat we het even on juist achten wanneer een advocaat of dokter meent aan zijn stand verplicht te zijn, zijn zoon hogere studies te laten maken, ongeacht de vraag of de jongen er geschikt voor is. In het urgentiepro gram van de K.A.B. wordt ruim (studie-) baan geëist voor het begaafde arbei derskind. Het accent ligt hier wel ter dege op het al of niet begaafd zijn. Er wordt aan het niet met studieaanleg be gaafde kind weinig minder dan een mis daad begaan, met hem of haar tot een studie én daarmede vaak tot een „levens positie" te dwingen, die hij of zij niet aan kan. Het gaat primair om het geluk van de mens, op de tweede plaats om de dienst, welke die mens aan de ge meenschap heeft te bewijzen. Ieder onzer moet derhalve beseffen, dat hij op men sengeluk trapt en bovendien de gemeen schap een zeer slechte dienst bewijst, wanneer nij met zekere minachting neer ziet op een arbeider. Hij heeft ook in de arbeider zijn zedelijk gelijke te er kennen. Materieel dient eveneens erkend te worden, dat „het vakman zijn" min stens evenveel intelligentie vereist als het vak van kantoorbediende. Misschien dat de intelligentie anders gericht moet zijn, maar dat doet aan het feit zelf niets af. Naar onze mening is het hier vooral een kwestie van opvoedende aard. Men kan nu wel ach en wee roepen over het ook door ons niet goedgeprate feit, dat die „gewone arbeidersmensen'' hun zonen naar H.B.S. en gymnasium zenden (nog eens, wij menen, dat daar alléén begaafde kinderen, ongeacht hun maat schappelijke herkomst thuisbehoren), men kan klagen over het feit, dat daar door het aantal vakarbeiders vermindert en het boordjesproletariaat in aantal toeneemt, men zal aan het feit zelf slechts iets veranderen door zowel in sociaal als in economisch opzicht te to nen, dat men de vakarbeider èn als mens én als onderlegd persoon op de juiste waarde schat. Van deze opvoedende taak dienen zich de standsorganisaties van de verschil lende maatschappelijke groepen bewust te zijn. We denken er niet aan te zeg gen, dat deze taak in het bijzonder be rust bij de K.A.B. als standsorganisatie. Activiteit in deze behoort uit te gaan van alle kringen, al zouden we de arbeiders wel speciaal willen toevoegen: toont in deze de intelligentie, die ge in uw organisatie zelf hebt betoond en ver liest nooit de eerbied voor de vakbe kwame handenarbeid, die zulk een groot aandeel vormt in het bouwen van waar achtig mensengeluk. Kon. Landmacht: Sold. G. KOUWENBERG uit Amster dam, overleden tengevolge van oorlogs verwonding 13 Juli 1948. Korp. A W. LIPS uit Oud-Beierland (Z.H.), gesneuveld 14 Juli 1948. Korp. H. STOPPELENBURG uit Rot terdam, gesneuveld 12 Juli 1948. Kon. Ned. Indische leger: heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Kon. Marine: geen verliezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1