STAD EN OMGEVING SCHOOLRADIO DEFINITIEF D OP EIGEN BENEN Uitbreiding van lesuren HERSTEL VAN EUROPA NIET MOGELIJK VOLGENS DE OUDE OPVATTINGEN Nederland gestraft Burgemeester Van Alphen-fontein Don Quichot waart door de duinen Benelux-bespreking over landbouw Rotterdamse Bank in nieuwe hoofdzetel Nieuwe atoom-proeven Herwonnen Levenskracht KAMPEERTENTEN TE HUUR THE IDIANA" Warm weer komt athleten ten goede Wegverbetering Viersprong Drie elementen beslissend bij de uitvoering van het herstelplan In 1952 moet Europa's economie gezond zijn Dr. BEEL ONTVANCT MINISTERS MAANDAG 26 JULI 1948 AAGINA 2 Opbrengst collecte f 4300. Examen Handenarbeid Examen Hoofdakte Examen coupeuse De Koorknapen van de St. Bavo-Basiliek Zomertournooi Schaakclub „Haarlem" In kampioenschapswed- strijden van Kennemerland „INDRAPOERA" IN DE MIST BLOEMENDAAL Reclame-optocht Meer deelnemers EENDAGSREIZEN PER TOURINGCAR Naar België en Luxemburg HEEMSTEDE Landbouwvacantiebonnen Dringend verzoek ZANDVOORT Bouwval wordt gesloopt Ongeval BENNEBROEK De vlaggen uit T urndemonstratie VOGELENZANG Viswedstrijd om de Bakkerbeker HOFFMAN OP CONFERENTIE MARSHALL-LANDEN Pravda over communistisch congres te Belgrado Wederopbouw van Europa Nederlands opinie Openluchtspel te Bergen (N.-H.) Voor schending van E.R.P.-overeenkomst PROF. KRANENBURG Weer voorzitter der Eerste Kamer Positie der V.S. „aanmer kelijk verbeterd KARDINAAL EHUNDSZENTY OP VACANTIE De Gaulle tegen „waggelende i organisatie" Beurs van Amsterdam ®- wr M £«t< - - MABEL BARNES GRUNDY Het plaatselijk comité „Herwonnen Levenskracht" en zijn sub-comités hebben gisteren een zeer lange en moeizame dag gehad. Beschouwt men daarbij het grote aantal meisjes en jongelui, <dat de gehele Zondag de hitte van de dag gedragen heeft, dan mag het plaatselijk comité zeer tevreden zijn over de opbrengst. Het juiste be drag is 4.359.62. Dat de collecte, vergeleken bij de vorige keer iets terug gelopen is, vindt hierin zijn oorzaak, dat de huis aan huis collecte jeer is tegengevallen, en dat honderden gezinnen door het mooie weer niet thuis waren. „Herwonnen Levenskracht" is dank verschuldigd aan alle subcomité's en niet minder aan vele collectanten en col- lectrices en allen, die hebben bijgedra gen om dit mooie bedrag te verkrijgen. Geslaagd, de dames: M. A. Bergman, M. v. d. Wateren, A. Everaarts, T. A. Ever- hardus, A. M. Laats, A. A. de Baad, C. C. Fl. Hanrath, C. A. Mijnlieff, A. C. v. Vlietv. d. Kaay, C. A. Spil, C. Koop- mans, L. Fokker. Teruggetrokken 1. Af gewezen geen. Voor het examen-hoofdakte werden Za terdag 15 candidaten geëxamineerd. Ge slaagd voor het gehele examen: mei. D. T. van der Eist, Haarlem. Geslaagd voor ge deelte A: B. van Dalfsen, Oostwoud (N.H.). Geslaagd voor gedeelte B: mej. M. P. Th. Kloet, Haarlem; mej. A. M. E. v. d. Meu- len. Bergen (N.H.); mej. E. M. Vooys, Kat wijk a. d. Rijn: C. Ch. J. Bastiaenen, Bus- sum: mej. E. C. van der Worp, Amster dam; mej. M. Th. v. d. Berg, Amsterdam. Aan de Mariaschool van de Koningstraat slaagden voor coupeuse: Ina v. d. Valk, Ans Rozenkrans. Leni Woertman. Voor costumière: To Veldhuis. Betty Kokkel- koren, Willy Prins, Corry Jansen, Ria Jets- ten, Corry Lippes, Rie Dijt, Agaat v. Kes- teren. Zondag werd in het clubhuis der St. Bavo-parochie een kleine, maar veel zeggende plechtigheid gehouden. Een aantal jongens, dat het examen voor de Sint Gregoriusvereniging gemaakt had, mocht het officiële koorzangers diploma in ontvangst nemen. Het wa ren: Ferry Eiselin. Harry Backers, Theo Kersten, Josje Verberne,- Jan v. d. Veldt. Jan Hageman. Ab v. d. Veldt, Gé Willemse, Wim Laarman, André Hying, Hans Pieters, Karei Hageman, Bernard Schreurs, Frans Brouwer en Gerard v. d. PauwKraan. Voor Ferry Eiselin was er een grote verrassing: hij had het beste examen gemaakt (9 voor .gregoriaans), 10 voor liturgie en 9% voor moderne muziek) en kreeg nu een mooi missaal met handtekening van de Bisschop! De uitslagen van de Ille ronde van het zomertournooi der schaakclub „Haarlem" luiden: Hoofdklasse A: J. BonkenburgJ. Blokker 10; A. B. v. d. VeldeG. Prahl y2y.\ H. BouwmeesterC. Kroone 10. Hoofdklasse B: J. VerleurJ. J. v. Kam pen 01. Hoofdklasse C: P. HartA. Herfst 10, J. J. H. BauerJ. de Vries 01. Ie klasse A: L. KensenA. H. Polak 01, E. J. de ReeW. J. Jolink 10, A. Haits- maJ. R. v. d. Meer 10. Ie Klasse B: H. M. J. C. VerstegenTh. D. Hetem y2Ie Klasse C: J. D. Ravensbergen— A. V. v. Steenis 10, H. I. v. EsJ. T. v. d. Geer i/2y2, K. KasC. Maaskant y2y2. He Klasse A: Chr. Schaveling -A. v. Geylswijk 0.1. lie Klasse B: Alb. SchmitzH. W. Boon 01, H. C. KempS. C. Timmerman 10, J. BoeréN. de Ron. den 01. He Klasse CR. W. Barthel C. Korthuys 10, L. P. HirsC. Blom 01, P. SchramaC. Korthuys 01. lie Klasse B: J. RustigeJ. P. Jacobszoon 01, N. J. W. HooglandP. Stam 01. Ille Klasse A: K. Hulst—M. P. de Haas 1—0, B. Ran— G. v. d. Stoop 10, P. J. HoltkampP. v. Loevezijn 01. Ille Klasse B: P. v. Dey- zenC. v. Egmond 10, H. SlentersW. J. Scheffer 0—1. De kunstkring „De Acht" houdt van 29 Juli tot en met 8 Augustus in zijn atelier aan de Baljhwslaan 23 een ten toonstelling van werken zijnerleden. De expositie is dagelijks geopend van 10 tot 5 uur en van 7 tot 10 uur 's avonds. In een onbewaakt ogenblik viel Za terdagochtend de tweejarige M. J. aan de Oostvest in een emmer kokend wa ter. Overdekt met brandwonden werd het kind in het St. Elisabeth-gasthuis opgenomen. Zondagavond ontstond er in de Jan Steenstraat een burenruzie. Een vrouw werd door haar buurman beledigd, waarbij haar echtgenoot de buurman een gat in het hoofd sloeg. Op de Amsterdamse Vaart kwamen gisteren twee wielrijdsters met elkaar in botsing. Een 20-jarige naaister kneus de daarbij enige ribben. De Haarlemse politie verzoekt dege nen, die getuigen waren van de aanrij ding, welke Vrijdag gebeurde tussen twee wielrijders op de hoek van de Kruisweg en het Staten Bolwerk, zich te melden op het bureau Smedestraat. afd. Verkeer. De tuindersknecht, die dezer dagen wegens verschillende diefstallen ge arresteerd werd, bekende, dat hij in de week na Pasen in het Luxor-theater uit de zak van een der bezoekers een heren-polshorloge gestolen heeft. Het horloge is van Zwitserse makelij, heeft een licht-blauw hart, de rest is wit. Wie is de eigenaar? 31 Juli hopen de heer en mevrouw Baars te Aerdenhout de dag te her-, denken waarop zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. ti ZIJLWEG 111 TELEF. 17877 Hoezeer de athleten behoefte hadden aan een extra \yarme zomerdag bleek Zondag j.L duidelijk bij de op het Snomi-terrein verwerkte kampioen schappen van Kennemerland, waar over de gehele Unie de prestaties boven die van de laatste weken bleven. De beste resultaten behaalde onge twijfeld de DEM-junior G. Bakker, die met niet minder dan 4 titels naar de Wijk terugkeerde. Hoogspringen 1.60 m., kogelstoten 13.34 m., discuswerpen 35.17 meter en speerwerpen 41,18 meter. Wij verwachten dat deze ath- leet, die ook op de horden- en loop nummers tot goede verrichtingen in staat is, zich in de toekomst tot een tienkamper zal ontwikkelen, temeer daar hij de vorige week zonder enige voorbereiding ook tot polsstokspringen in staat bleek. Lag de overwinning van Turkenburg op de 400 m., in 50.8 sec. tegenover Dekker in de lijn der verwachtingen, dat hij later in de finale 200 m. ook de snelste sprinters, w.o. de winnaar 100 m. Ten Wolde en Willems zou be dwingen in 23,4 sec. was een verras sing, waartoe niemand hem meer in staat achtte. Lag hij bij het uitkomen van de bocht nog in derde positie met prachtige, grote en losse passen haalde hij op dit nummer zijn tweede titel. Udo van Wijngaarden vreesde te recht de eindspurt van zijn tegenstre vers op de 800 m. en trachtte daarom door een hoog aanvangstempo hen dit wapen te ontnemen. Hij slaagde daarin, want toen de laatste 100 m. ingingen konden Geuzenbroek en Koopman slechts volgen zonder tot een serieuze aanval meer in staat te zijn. Tijd 2 min. 0.4 sec.. 2,1,1, sec. en 2,1,3 sec. De 1500 m. was een walk-over voor Van Gogh in 4 min. 8.5 sec. voor zijn clubgenoten Soomer (4,16,1 sec.) en Hermans 4,20,7 sec. Op de 3000 m. sloeg Van Deursen ip 9 min. 11,3 sec. royaal de vorige titel houder Weenink op de laatste 200 m. De H. A. V. Haarlem won de beide- estafette's 4 x 100 m. en olympische, resp. voor Holland, Haarlem en Zaan land. De springnummers waren voor Kay- zer met 1.72 m. hoog en Van Egmond met 6.70 m. ver. Bij de werpnummers werden de titels behaald door C. Postma met 39,58 m. discus. G. Post- ma 52,45 m. speer en H. Kluft met 13,00 m. kogel. Van de junioren A vermeldden wij reeds de successen van G. Bakker, de overige titels gingen naar 100 m. M. Boersma 11,8 sec.; 300 m. J. Molenaar 38,7 sec.; 800 m. een voortreffelijk re sultaat van J. Rem in 2 min. 4.7 sec.; 1500 m. W. Vrenegoor 4 min. 21.5 sec.; na enerverende strijd met Adrichem en Van Westen, verspringen M. Boersma 5,86 m., 4 x 100 m .Lycurgus 47,3 sec. Volgens de laatste berichten bevindt het troepenschip „Indrapoera", dat met militairen van het K. N. I. L., de Kon. Marine en de Kon. Landmapht op weg is naar Nederland, zich In de mist. Het schip heeft reeds 8 uur vertraging en wordt niet voor morgenochtend 4 a 5 uur bij Hoek van Holland verwacht. In dien geen verdere vertraging optreedt zal de debarkatie Dinsdagochtend om 9 uur te Rotterdam gewoon doorgaan. In de vergadenng van 15 Juli besloot de gemeenteraad van Bloemendaal niet in te gaan op het advies van Ged. Sta ten om het raadsbesluit b^freffende de wegverbetering nabij „De Viersprong" in te trekken. Ged. Staten hebben het gemeentebe stuur van Bloemendaal thans medege deeld, dat zij besloten hebben hun goed keuring aan het genoemde raadsbesluit te onthouden, omdat het ongewenst* en vooruitlopend zou zijn op de bepaling van een partieel uitbreidingsplan, bij welks vaststelling zou kunnen blijken, dat de thans door de gemeente en haar wederpartij overeen gekomen transactie daarin niet past en de deswege uit de gemeentekas te voteren gelden niet in het financiële belang van de gemeente zijn. In het kader van de jubileumfeesten te Bloemendaal hoopt de Middenstands vereniging een reclame-optocht te or ganiseren. Schoolradio, een jaar geleden bü de scholieren nog volslagen onbe kend, mag zich thans reeds bijzon der in de belangstelling van de leer lingen en van talloze luisteraars verheugen. Op het eind van de win ter dit jaar, toen de schoolradio door de K.R.O. experimenteel werd gelanceerd, gaven wij onze lezers reeds een uitvoerig overzicht van de plannen en de kS-nsen. Nu is de schoolradio met de scholieren op vacantie gegaan en heeft het experi mentele stadium beëindigd. School radio wordt thans definitief, deelde^ de programmaleider van de K.R.O., i de heer T. Rammelt, ons mede, toen wij hem vroeger naar de resultaten van de eerste maanden» Het is gebleken dat de leerkrachten byzonder prijs stellen op deze uitbrei ding van het onderwijs. Er zyn tevens voldoende garanties aanwezig om het onderwijs te vervolgen. Ongeveer 300 scholen, met bijna 30.000 leerlingen-ver spreid over het gehele land, zyn ihan=, reeds aangesloten bij de uitzendingen. Dit houdt niet alleen in dat zij een radio- aansluiting bezitten in het klaslokaal, doch ook, dat aan de leraren en leer lingen door de K.R.O. leermiddelen tot het volgen van de instructies tegen in koopsprijs worden verstrekt. Het experiment heeft deze eerste maanden op de .voorgrond gestaan voor de samenwerking van de Commissie voor de Schoolradio, waarin zitting had den alle katholieke onderwijsorganisa ties de programmasamenstellers en technici van de K.R.O., de leerkrachten en last not least de leerlingen, welke twee laatsten regelmatig hun belangrijke opbouwende critiek lieten horen, heett men vele tekortkomingen van <4e eerste uitzendingen reeds snel kunnen veran deren. Zo had men bijvoorbeeld by het mu- ziekonderricht en ook wel bij andere lesuitzendingen de leraar of lerares aan de microphoon voor de klas gesteld. Hij had een aantal leerlingen, die op zijn vragen antwoord gaven. Ai gauw merk te men dat die juist het tegenoverge stelde van het verwachte effect had. De leerlingen in den lande vonden dat zij er min of meer voor spek en bonen bij zaten. Zij waren gewend dat de leraar hun vragen stelde en zich tot hen richt te. Het klasje aan de microphoon kwam dan ook spoedig te vervallen. Een andere belangrijke verbetering was de verandering in de leeftijdsgroe peringen. Gedurende de afgelopen ex perimenttijd werden uitzendingen gege ven voor leerlingen van het uitgebreid lager onderwijs (2 groepen), het lager en voortgezet lager onderwijs, en het middelbaar onderwijs (H.B.S., Gymnasia en Kweekscholen). De indeling van de uitzendingen was gebaseerd op de school typen. Men heeft echter geconstateerd dat een indeling van de uitzendingen naar leeftijd veel doelmatiger'.zou blij ken. De ontwikkeling en de ontvanke lijkheid voor dit onderwijs verschilt namelijk niet veel bij leerlingen van verschillende schooltypen, doch van ge lijke leeftijd. De nieuwe uitzendingen, die eind September a.s. zullen aanvan gen, zullen hoofdzakelijk gebaseerd zijn op het volgende leeftijdenschema: eerste groep 12 en 13 jar, tweede groep 14 en 15 jaar, derde groep 16 jaar en ouder. Een uitzondering wordt gemaakt voo- sommige speciale uitzendingen %oals voor het vrouwelijk nijverheidsonderwijs, dat Romend leerjaar ook aan de uitzendin gen zal gaan deelnemen. Voor hen wacht reeds een zeerinte ressante cursus in costuumkunde en folklore. Het mannelijk nijverheidsonder wijs sluit aan bij het uitgebreid lager onderwijs, daar speciale technische uit zendingen niet op het terrein van de radio liggen. Voor de nieuwe uitzendingen zijn reeds belangrijk meer aanvragen voor deel neming binnengekomen. Aanvragen uit Helgië, van niet-katl)olieke scholen en ook van sanatoriumpatiënten en zieken, die o.a. de cursus muziekonderricht met interesse volgden. Het begrip voor de waarde van dit onderwijs begint reeds overal ingang te vinden. Uit de brievenstroom met commenta ren, die de K.R.O. regelmatig bereikt, werd nooit een afwijzende stem verno men. Men ontving integendeel het ad vies van de minister voor O., K. en VV om het muziekonderwijs voor de mid delbare scholen als tijdelijke vervanging van het zangonderricht te laten gelden daar voor dit onderricht op de middel bare scholen, dat verplicht zou worden gesteld, lang niet voldoende leraren be schikbaar zijn. Voor de K.R.O. is het echter onmoge lijk om als een soort studiecentrum proefwerken en beantwoorde vragen te corrigeren. Hiervoor is de onderwijzer voor de klas de aangewezen persoon Men organiseert daarom regelmatig bij eenkomsten in de studio voor onderwij zers uit verschillende delen van het land, waarbij een uiteenzetting wordt gegeven van dit methodiek van dit on derwijs. Begrijpelijkerwijs blijven de verschillen in de reacties der leerlingen zeer groot. De programmalekling staat hier wel eens voor een moeilijke keus welke weg te bewandelen. Allereerst het verschil jongens en meisjes. By een cur sus over de K.L.M. steeg het enthousias me bij de jongens naarmate het bij dfc meisjes afnam. Voorts het verschil grote stad en platteland in alle gradaties. Voor uitzendingen, die zich speciaal richten tot een der categoriën, is nog geen plaats. Want al deze uitzendingen wor den door de K.R.O. verzorgd zonder enige subsidie. Het geld er voor is be spaard op andere uitzendingen. Van overheidswege heeft men vele blijken van belangstelling en sympathie ontvan gen, doch van een subsidie kwam tot nu toe niets. Niettemin zal het aantal les uren het komende leerjaar met een tot zeven per week worden uitgebreid. De zeer goede ontvangst van de schoolradio is voor de K.R.O. de richt snoer. Zij heeft reden om trots te zijn op haar initiatief. In het perscommuniqué, waarin een nieuwe regeling voor het toeristenver keer naar Belgë en Luxemburg werd bekend gemaakt, is tevens een nadere regeling voor z.g. eendagsreizen per touringcar in uitzicht gesteld. Tot nog toe mochten voor dergelijke reizen uit sluitend collectieve paspoorten worden afgegeven, ingeval Nederlandse touring carondernemer een reciprociteitsover- eenkomst met een Belgische of Luxem burgse touringcarondernemer had ge sloten en de Nederandse Bank N.V. haar goedkeuring aan deze overeen komst had gehecht. Thans is deze regeling echter in dier voege uitgebreid, dat tevens collectieve paspoorten mogen worden uitgereikt wanneer een touringcarondernemer voor een reis van een bepaalde groep van personen een toewijzing van Belgische francs heeft verkregen. Eventuele belanghebbende onderne mers kunnen zich voor het verkrijgen van een dergelijke toewijzing met de vakgroeppersonenvervoer langs de weg in verbinding stellen. Landbouwvacantiebonnen worden op Donderdag a.s. des avonds tussen 7 uur en 8.30 uitbetaald ten huize van de heer M. J. v. d. Mooren. Resnovaplein 33 alhier. Ter gelegenheid van de terugkomst van een vrij groot aantal militairen in Indië die morgen met de Indrapoera naar huis komen, verzoekt het Katholiek Thuisfront om Dinsdag ter verwelko ming de vlag' uit te steken. Zaterdagmiddag vond de overdracht plaats van de fontein welke de Zand- voortse burgerij heeft geschonken aan burgemeester en mevrouw Van Alphen. Nadat aan mevr. Van Alphen bloemen waren aangeboden werden de heer en mevrouw van Alphen ett hun dochter ontvangen in de raadzaal waar 't hul digingscomité, raadsleden en hoofden van dienst aanwezig waren. Hierna begaf het gezelschap zich naar de voor pui van het raadhuis. Wethouder van der Moolen bracht dank aan degenen die aan de verwezenlijking van het plan hebben medegewerkt en wees er op, dat deze plechtigheid een vervolg is op het afscheid van de burgemeester op 29 Januari, toen namens de burge rij slechts een afbeelding van de fon tein kon worden aangeboden. Spr. ver zocht mevr. v. Alphen de fontein in werking te stellen. De oud-burgemeester aanvaardde t geschenk, opgericht nabij de plaats waar spr. heeft gewerkt, in het gelief de Zandvoort, waar spr. de gelukkigste jaren van zijn leven heeft doorge bracht. Spr. gaf de verzekering dat hij nog meeleeft met het wel en wee van de Zandvoorters en hoopte, dat het seizoen 1948, door de terugkeer van de voor Zandvoort onmisbare zonneschijn, nog goed zou worden. Tenslotte droeg de oud-burgemees ter het geschenk aan de gemeente over. Burgemeester van Fenemaaan vaardde de fontein namens de ge meente en deed een beroep op de jeugd om zich nabij de fontein cor rect te gedragen. Ged. Staten hebben de aankoop van de onbewoonbaar verklaarde woning Kostverlorenstraat hoek Noorderduin weg goedgekeurd. De gemeente zal dus binnenkort uitvoering kunnen geven aan haar plan om dit gebouw, dat de omgeving in hoge mate ontsiert, te slo pen. Zaterdagmiddag kwam een dame in de duinen achter de Brederodestraat zo ongelukkig te vallen, dat zij met een gebroken enkel moest worden opgeno men. Dokter Robbers verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer naar de Mariastichting vervoeren. Tengevolge van een plotselinge on gesteldheid moet wethouder van der Moolen (P. v. d. A.) enigé tyd volko men rust nemen. Alle ingezetenen worden uitgenodigd, morgen-, Dinsdag, de vlag uit te steken ter verwelkoming van de militairen die met de Indrapoera naar huis keren. De turndemonstratie welke voor vier Sportverenigingen uit Haarlem, Hille- gom, Bennebroek en Vogelenzang Zon dagmiddag op het B.S.M. terrein ten overstaan van een zeer groot aantal toe schouwers werd gehouden is een succes geworden. Onder leiding van de heer C A. Thijssen werden door ongeveer 350 deelneemsters en deelnemers de ver schillende oefeningen vlot en keurig verricht. Aan het eind van de wedstrijd werden door kapelaan J. Cramers ter herinnering aan dit sportfeest aan de deelnemende verenigingen wimpels uit gereikt en dank gebracht voor de grote medewerking. De wedstrijd om de Bakkerbeker welke Zondagmorgen werd gehouden san de Leidsevaart. had tot resultaat dat „Morgenrood" uit Haarlem met 362 st. de beker won. Held van de dag was de heer W. Boeser van deze vereniging die met 61 stuks de beste visser bleek te Z'JIn café Ariéns had de prijsuitreiking plaats. „Volledig geïsoleerd van de interna tionale communistische beweging" houdt, aldus de Russische „Pravda", de Joegoslavische communistische partij haar vijfde congres te Belgrado. Slechts Zwitserse Trotzkisten hebben een af vaardiging gezondenHet congres vindt plaats in een sfeer van „hevige terreurIn antwoord op deze bericht geving heeft het congres de „Pravda" beschuldigd van het verspreiden van „monsterachtige laster". Nadat Vrijdag de Bulgaarse commu nisten verweten was, de „bevrijdings- strijd in Macedonië te saboteren", heb ben Zaterdag de communisten van andere landen het op het congres moeten ontgelden. Zo zeide de Joego slavische onderminister van Defensie o.a.: De Franse communistische partij is na de oorlog haar betrekkingen met de bourgeois-partijen blijven onder houden, heeft geen leidende rol gespeeld en heeft zich uit de regering laten dringen". Spreker wees er bovendien op, dat de communistische partijen van Polen, Hongarije, Roemenië en Bulga rije „bijna niets hebben verricht tijdens de oorlog". Zondag zijn te Parijs de vertegenwoordigers van de Marshall-landen, en Paul Hoffman, de administrateur van het Europese herstelplan, op een conferentie bijeengekomen ter bespreking van de economische samenwerking in Europa. Deze conferentie werd voor Nederland bijgewoond door de Min. van Buitenl. Zaken, baron van Boetzelaer, terwijl voorts o.a. Paul Reynaud en René Mayer (Frankr.), Sir Stafford Cripps (Engel.) en Paul Spaak (België) de conferentie bijwoonden. Hoffmann heeft op deze conferentie een rede gehouden, waarin hij o.m. verklaarde: „De laatste tijd is men in Amerika tot 4e overtuiging gekomen, dat het herstel van Europa niet kan worden verwezenlijkt volgens, de oude opvattin gen. Er moeten nieuwe wegen worden j gevonden voor de intereuropese handel en nieuwe richtlijnen voor het gebruik van de Europese hulpbronnen. Wat naar mijn mening vereist is, is een groots werkplan, gericht op het vol ledig herstel van de Europese economie tegen 30 Juni 1952, wanneer de Ameri kaanse hulp eindigt. Dit moet een werkplan zijn en geen stroef en onhan teerbaar vijfjarenplan, dat het levens proces van een land fnuikt- In dit plan. zo zei Hoffman, moeten tot uitdrukking worden gebracht de productie van de landbouw en de sleu telindustrieën en de im- en export van sleutelgoederen. Het zou ook program ma's moeten inhouden op het stuk van monetaire en fiscale politiek en han- De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, Baron van Boetze laer van Oosterhout, heeft op de conferentie van de E.R.P.-landen met Paul Hoffman te Parijs ver klaard, dat Nederland erkent, dat het noodzakelijk is de Duitse economie in te lijven by die van Europa, in het belang van de we deropbouw, en dat de Overzeese Gebiedsdelen aan het gemeenschap pelijk werk moeten deelnemen. Het zoele zomerweer van deze eerste stralende Zondag van het seizoen lok te tal van bezoekers naar het openlucht theater van Bergen N.H., dat in para dijselijke stilte ligt weggescholen in groen en bossen. „De Bergense Spelers" troffen het bijzonder, dat juist deze dag de première van Pieter Langendijks „Don Quichot op de bruiloft van Ka- mancho" ging. Terwijl de lucht nog nazinderde van de zonnehitte en in een boom een vogel zijn avondlied aanhief, traden op het groene sppeelveld de spaanse edelen, jonkvrouwen en boeren aan, verscheen daar de edele, maar dwaze ridder Don Quichot op zijn rossinant vergezeld van de leutige schranzer Sancho Panza. Met deze laatste figuur verschijnt de lach op het toneel en onder het publiek. A. J, Noordberger maakte er een kos telijk type van. Zonder enige twijfel was hij de beste speler van het gezel schap. Hij bracht zijn rol kluchtig en tegelijkertijd volkomen natuurlijk: Dat Quichot er niet helemaal in slaagde om behalve 'de dwaas, ook nog edelman en de idealist te zijn, is hem alleen reeds op grond van de zwaarte van de opgave vergeven. Bijzonder goed waren de stemmen, duidelijk en goed gearticuleerd, zodat de tekst overal uitstekend te volgen was. De regisseur, de heer Haakman, had de zaak goed in. de hand, zodat het spel over het algemeen vloto verliep. Daarbij gevoegd de kleurige costuums en het fraaie natuurlijke decor maken het geheel tot ten opvoering, waaraan de Bergenaaren en hun zomergasten een avond prettig amusement kunnen be leven. J. d. P (Van onze Haagse redactie) 3 en 4 Augustus a.s. zal te Den Haag een bespreking worden gehouden met de Belgische en Luxemburgse landbouwor ganisaties in verband met de komende economische unie. Het ligt in het voor* nemen op deze bijeenkomst verschillen de principiële vraagstukken te behande len, welke betrekking hebben op de toekomstige landbouwpolitiek in de drie landen en een coördinatie hiervan in het kader van de economische unie. Britse troepen ter sterkte van ver scheidene honderden manschappen zijn Zondag een formeel offensief begonnen tegen de onder communistische leiding staande rebellen op Malakka. Voordat de militairen in actie kwamen, voerden de Spitfires een zuivering uit in het ge bied ten Zuid-Oosten van de hoofdstad van Malakka, Koeala Loempoer. delspolitiek. op welk gebied uitsluitend regeringen kunnen handelen. Behalve de programma's voor elk land afzonder lijk dient de organisatie voor economi sche samenwerking in Europa een eigen werkplan met een looptijd van vier jaar te hebben, waarin specifieke doe len zouden moeten worden gesteld in de richting van vrijmaking van het ver keer van goederen, diensten en perso nen tussen de betrokken landen. Voor het Amerikaanse volk blijven dc-ze drie elementen een beslissende factor bij het uitvoeren van het herstel plan: De belofte van gezamenlijk op treden en collectief gebruik van uw middelen en mogelijkheden, de verant woordelijkheid van elke natie voor het opstellen van een allesomvattend pro gram op het stuk van gezonde over heidsfinanciering van productie en handel en tenslotte de afloopdatum." Hoffman besloot met het advies, het grote werkplan van vier jaar onder te verdelen in vier werkschema's voor de duur van één jaar. Na afloop van de conferentie. die twee uur duurde drukten alle aan wezige vertegenwoordigers in korte woorden hun tevredenheid uit over de bereikte resultaten en spraken hun tevredenheid uit over de bereikte re sultaten en spraken hun hoop op gun stige toekomst uit. De besprekingen hebben een bevredigend verloop gehad. Hoffman en zijn staf zullen deze week een aantal conferenties houden met ieder der delegaties afzonderlijk om de specifieke vraagstukken van ieder land te bespreken. Op een persconferentie, welke Hoff man de voorafgaande Zaterdag heeft gehouden, verklaarde hij o.a.: „Wij hebben nog niet het bewijs ge zien van dat soort economische samen werking, dat nodig is voor het bereiken var. een maximum aan herstel. Een van de beloften der zestien landen, die Amerika het ernstigste heeft opgevat, is dat men zich een maximum aan in spanning zou getroosten om tot econo mische samenwerking te komen. Ten zij deze belofte wordt ingelost, zal het herstel niet in die mate voortgang vin den als wel gewenst is." Hoffman maakte bekend, dat de Eu ropese organisatie zich accoord heeft verklaard met een programma voor wederzijdse verwisselbaarheid van Eu ropese valuta's. Een zeer belangrijke bijdrage tot de wederopbouw van het zo zwaar geteisterde Rotterdam levert het bijna voltooide nieu- we hoofdkantoor van de Rotte rdamsche Bank, dat Zaterdag gedeeltelijk toetrok ken is. De fundamenten werden in 1941 gelegd. In 1943 werd <Je bouw onderbroken door de bezetters, dadelijk na de bevrijding is hij weer met kracht voortgezet. In een betrekkelijk zo korte tijd een prestatie te kunnen leveren als dit grote bouwwerk, het belangrijkste bankgebouw van Neder land met zijn lengte van 120 meter eveneens van de - wereld strekt tot eer voor de Nederlandse industrie en voor de ondernemingsgeest van het grote bank concern van de Maasstad. Hoogstwaarschijnijlk begin 1949 zal het gebouw geheel voltooid zijn en ook het 35 pCt. van de gehele inhoud beslaande verhuurbare deel in de rechtervleugel door derden in gebruik kunnen worden genomen. De parterre kan het gehele dagelijkse bankbedrijf, waarmee een personeel van 500 mensen is gemoeid, bevatten. Qit aan tal zal tot 700 worden uitgebreid. Wat uniek wordt geacht is de safekluis, die nu 2304 safes bevat en wordt afge sloten door een 32.000 kg. wegende kluis deur, bij de Lipsfabrieken te Dordrecht vervaardigd. Dit is waarschijnlijk de groot ste kluisdeur ter wereld. De kluis kan, indien nodig, nog met 2000 safes worden uitgebreid. „Hoewel men,'' aldus mr. Woltersom, directeur der bank, „naar soberheid heeft gestreefd, hetgeen een eis des tijds is, heeft men er rekening mee gehouden, dat dit gebouw generaties lang mee moet. Men treft er ook een zekére luxe aan, als b.v. de kostbare installatie voor air-conditie- "'^éhalve de telefooninstallatie is alles, op enkele kleine onderdelen na, in Ne derland vervaardigd. Wat betreft de klimatiseerinstallatie zorgen 1000 plafond-, wand- en vloerpane len voor de verwarming; 17 exhaustors verwerken de lucht met een capaciteit van 120 M3 per uur. Het luehtkanalennet heeft een lengte van ruim 32 K.M. Voor de watervoorziening» van dit apparaat wordt bronwater van 35 meter diepte opgepompt. Om straatlawaai buiten te houden, zijn de wanden van de parterre bekleed met 1500 M2 celotex tegels. Verder is een cantine voor 300 personen aanwezig, die tevens voor het verenigingsleven kan worden ge bruikt en dan ruimte biedt aan 700 per sonen. Wie zou menen, dat in de tegenwoordige constellatie met een dergelijk object te hoog gegrepen zou kunnen zijn, moet in dachtig zijn de spreuk, die boven de schoor steenmantel in de privé-kamer van de directeur prijkt: i.Spera prudenter uie twee woorden zijn veelzeggend. Een be leid, dat de hoop niet laat varen, maar de voorzichtigheid betracht, wekt ver trouwen en past in het kader van de tra ditie. die in vroegere eeuwen de Neder landse welvaart heeft gekweekt." Volgens de „Journal of Commerce" wordt thans de naleving van het voorschrift, dat de helft van alle E.C.A.-goederen moet wor den vervoerd door Amerikaanse schepen* door Washington gecontroleerd en niet meer overgelaten aan de 16 Marshall-landen. Naar het blad schrijft, is Nederland reeds „ge straft" voor een schending van deze clau sule. Alle Nederlandse vorderingen op E.C.A.- gelden voor de betaling van oceaanvracjiv zijn opgeschort geweest, doordat geen ver klaring werd gegeven voor het feit, dat et zich geen Amerikaanse schepen bevonden onder de schepen, die door Den Haag wa ren aangewezen om deze maand de E.C.A-- goederen te vervoeren. Genoemde fondsen zijn op 9 Juli geblokkeerd en eerst Woens dag j.l. weer vrijgegeven, nadat toezeg ging was ontvangen, dat een verklaring van de Nederl. regering deze week zou volgen* Bovenstaande mededelingen worden van bevoegde zijde te 's-Gravenhage bevestigd. Er wordt echter op gewezen, dat er nog een onduidelijkheid beetaat, of de „fifty-fifty clausule en'de strafbepaling gelden voor all® landen tezamen, dan wel voor elk land af zonderlijk. Deze kwestie zal te Parijs wor den besproken door Europese- en Ameri kaanse autoriteiten van het E.R.P. De Kabinetsformateur, dr. L. J. M. Be'el, heeft Zaterdag in de loop van de dag de ministers Götzen, Gielen, Van Maarseveen en Van den Brink ontvangen. Bij Kon. Besluit van 22 Juli is prof- mr. R. Kranenburg benoemd tot voor zitter der Eerste Kamer gedurende de buitengewone zitting, welke 27 Juli zal aanvangen. Prof. Kranenburg is heden door de Regentes beëdigd. President Truman heeft verklaardi dat de atoom-proeven, die onlangs in de Stille Oceaan werden genomen, de positie van de V. S. op het gebied van de atoomwapens „aanmerkelijk verbe- terd" hadden. Hij zei opdracht gegeven te hebben, alles in het werk te stellen om de leidende positie van de V. S. in de wetenschap van de atoomenergie en haar militaire toepassing te handhaven, hoewel hij nog steeds hoopte op een uiteindelijke totstandkoming van een internationale controle van de atooiD* energie. De onverzoenlijke houding van de Sovjet-Unie had. dit echter tot dusverre onmogelijk gemaakt. Het rapport van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie zegt o.m., dat zelfs onder de meest gun stige omstandigheden een aanzienlijk deel van de huidige energievoorraad van de wereld waarschijnlijk niet binnen 20 jaar door atoombrandstot kan worden vervangen. Kardinaal Mindszenty, primaat vah Hongarije, heeft zijn paleis te Esztergoh1 verlaten om een korto vacantie door brengen bij zijn moeder in zijn gebooi-ti dorp Cschimindenszent. Overeenkomstig een gewoonte, die hij reeds vele jaren vólgt, werkt de Kardinaal de gehele dag op het land samen met zijn familieleden en de andere boeren uit het dorp. Reeds heel vroeg in de morgen staat de Kardi naal op, leest daarna de H. Mis en be geeft zich dan naar het werk met schof fel of schop over zijn schouder. In de avond bij zonsondergang keert hij met de andere dorpsbewoners, bij wie hl) zeer gezien is, naar huis terug. Te Poitiers heeft generaal De Gaulle een rede gehouden, waarin hij o.m. ver klaarde: „De vrijheid der Fransen wordt bedreigd door een binnenlands complot, dat vertakkingen in het bui' tenland heeft. Om het land naar zijd bestemming te leiden moeten wij nif1 de waggelende organisatie hebben, dj® thans aan het hoofd staat. Om Frankrijk te redden, moet men zich verzamelen rond hen, die nooit iets anders dan Frankrijk gediend hebben." De Russen hebben officieel en in de „Tachliche Runclschau" de Amerikanen beschuldigd van overtreding der voor schriften voor het vliegen in de lucht' co/ridors naar Berlijn. (Nlet-officiële koersen1 314 NederL 1948 3-3 Vb Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac Ned. Handel Mil een A.K.U. Van Berkei's Patent Calvé-Deïft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mil Scheepvaart - Unie H.V.A. Deli Mij. eert ex dividend an sin 1 1111 I vP- te te Vorig Opening slot .26/7 100% 98,7 98-98 9811 9811 163 170'A 170$ 121 194 •r— 153 Vi gb 207 gl 299'A 297 290gb 256% 257 340 337 162 V? 160 197-li 161% 183 'A 182 225 y, 225„ 154% 154$ Vertaald door: E CRIESE - K. DE VRIES 29) De gong luidde en Ik bewaarde Mi randa's brief voor later. De dames Sparrow leenden mij een carbonade. en maakten de opmerking, dat dr. Peignton heel verstandig was; en ik kwam precies op tijd op Grosve- nor Square aan, fris en doorgewaaid. ik groette Bywater met een glim lach. Hi,j was een man met een enigs zins bedrukt gezicht en zachte, bruine ogen, en scheen wat opbeuring nodig te hebben. Het bleek dat het niet aan de dag, noch aan zijn werk lag en ook niet aan zijn patroon, dat hij het land had, maar aan zijn vrouw, die kwam werken bij dr. Peignton en de haarden aanmaakte. Ze was altijd en eeuwig ziekelijk. Niets ernstigsde ene dag hoofdpijn, de andere dag rugpijn, dan weer rheumatiek. Hij mopperde niet. hij was dol op zijn vrouw; zij was een vrolijk, verstandig vrouwtje, maar hij wenste, dat de hemel haar een beetje sterker had gemaakt. Terwijl zij hoofd pijn had, legde hij vuur aan en de dok ter was zó punctueel 's morgens. „Zo, woont hij dan niet hier?" viel ik hem in de rede, terwijl ik mijn hoed en mantel uit deed. En Bywater zei van niet. Hij had enkele kamers gelijk vloers en het overige gedeelte was ver huurd aan een andere tandarts en bo ven aan een dokter. „Dat is de manier, die de meeste grote dokters en tandartsen volgen", verklaarde hij. Toen Bywater naar buiten ging, kwam dr. Peignton binnen. Hij zag er door de noordenwind schraal en een beetje blauw uit en stond zichzelf even bij het vuur te warmen, terwijl hij vriendelijk praatte. Ik moest deze kleine kamer als mijn privé-eigendom Descnouwen. Hij en mijnheer Brown, zijn assistent, zou den hier hier hun brieven komen dicte ren: aanwijzingen geven en de boe ken doorzien: maar als zij onder enig ander voqrwendsel kwamen, dan moest ik ze voor indringers aanzien, ofschoon hij hoopte, dat ik niet al te hooghar tig en op een afstand zou zijn. Hij klop te mij op de schouder, terwijl hij sprak en ik kromp jeven ineen. Was het voor een man behoorlijk, vroeg ik mezelf af, zijn secretaresse te bekloppen. Ik wilde niet preuts zijn, maar zou moeder het goedkeuren? „We zullen met elkaar net zo jolig zijn ais kinderen aan het strand", vervolg de hij opgeruimd, en ik.gaf het toe, of schoon ik «lij niemand kon voorstellen, die minder op een kind aan het strand leek dan dr. Peignton. Toen legde hij mij langzaam en zorg vuldig mijn -plichten uit en de methode, waarnaar hij boek hield. Bij een vluch tig onderzoek kreeg ik de indruk dat de rekening van Lord Craythorpe aar dig hoog zou zijn: twee goudvullingen, vier kunsttanden enzovoorts. „U zult er spoedig aan gewend zijn; en nu de brieven." Op sommige dicteerde hij een ant woord, andere werden afgedaan met een gedrukte afspraak. „Dit zijn mijn patiënten voor vandaag. U ziet, dat ik een blanco ruimte onder iedere naam heb gelaten, waar de beschrijving van de behandeling wordt ingevuld. Die krijgt u vanavond, U neemt de aante keningen in het dagboek over en schrijft mijn lijst van patiënten voor morgen. Nu moet ik weg. Ik ben altijd tegen tienen in de spreekkamer. Als ik u in de loop van de ochtend nodig mocht hebben, bel ik twee maal. Eén bel is voor Bywater. Twee voor u." „Maar waar zou u mij voor nodig hebben?" vroeg ik en het trof mij, dat zijn antwoord een beetje ontwijkend was. Zijn damespatiënten vielen soms flauw of huilden, of kregen het op haar zenuwen, en dan kon ik misschien van nut zijn. Hij verdween onder het spreken en ik begon aan de brieven. Ik was blij, toen Bywater binnenkwam om aan te kondigen, dat de lunch was opgediend. Ik volgde hem naar een an dere kamer en vond dr. Peignton al voor een schotel kalfsooteletten en aardappelpuree zitten. Mijn carbonade lag eenzaam op een aparte schaal. Mijn werkgever was vriendelijk en opge wekt en zei, dat we niet op mijnheer Brown zouden wachten, daar hij meest al laat was. Wij praatten over verschil lende onderwerpen. Dr. Peignton sprak de hoop uit, dat ik lange tijd bij hem zou blijven en ik zei, dat hij heel vrien delijk was. Hij bracht zijn stoel wat dichter bij de mijne en bood mij met uiterste hartelijkheid mosterd aan. Ik zei maar niet, aat corbonade en mos terd niet goed samen gingen, daar hy blijkbaar vriendelijke dingen wilde doen. Toen mijnheer Brown verscheen, was ik opgelucht en ik stond myzett niet toe, naar de reden te vragen. JJr. Peignton was een beminnelijke oude heer, die door zijp haar groeide en slob kousen droeg. Als hij toevallig ook wat opdringerig van aard was, moest ik daar niet mijn hoofd over breken. Mijnheer Brown stond zijn haar glad te strijken, dat er niet was, want hij was onbehoorlijk kaal. Hy had een lich telijk verbaasde blik en uitdrukking. Hij pakte zijn kalfsvlees varr het vuur weg en keek daar weer net zo ver baasd naar. Toen ontdekte ik de reden van deze chronische verbazing. Het wa ren zijn wenkbrauwen; sterk gebogen en helemaal boven aan zijn voorhoofd. Dr. Peignton stelde ons aan elkaar voor en mijnheer Brown trachtte met een lege maag en een kalfscotelet in hei vooruitzicht zo verheugd mogelijk te kijken. Mijnheer Brown sprak: „Een druk ke ochtend, dokter." Dr. Peignton sprak: „Een heel „drukke ochtend." Mijnheer Brown sprak: „Een gd ^Dr. Peignton sprak: „Een heel ËütC Mijnheer Brown perste citroensap over zijn cotelet en spreidde een S6* vet uit om zijn middel. Zij keken ai twee naar mij en probeerden mij in opwindende gesprek te betrekken. Ridgemoor zal het wel erg ha1 waaien?" Jet p „Uit welke richting hoofdzakelijk? „Alle richtingen." „Natuurlijk, Derbyshire is open. „Erg open." „Ah, dat dacht ik wel." Dr. Peignton scheen onder de mm -g van zijn uitgebreide aardrijkskuno kennis. „pn „Is uw tehuis ergens in de buurt Matlock?" Mijnheer Brown liet niet in de schaduw stellen door Peignton p0' Ik was hen dankbaar voor hun gingen, maar ik keek op de klok- Tg lunchuur ging voorbij en ik hunK er naar in de frisse wind te kom®' j), „Mag ik alstublieft gaan?" vro®e beleefd. - Jt®' „Maar de rijstpudding moet nog men." Ik die bracht ik niet mee. zjjr»; Het zal me een groot genoegen lcp. _u de mijne onze wilt ^eiijk;, als „Dank u, u bent heel maar ik houd niet erg van rijstpu (Wordt V'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2