Waarheen Malakka opent de ogen der Britten DE VIERDAAGSE Ruim 6500 wandelaars trokken door de Betuwe NIEUW FRANS MINISTERIE Nationalistisch "en„ communistisch zijn in het Verre Oosten verwisselbare termen Minder vlees en meer kaas Toen Haarlem-Noord nog weiland was.... Nijmeegse binnenstad als één Kalverstraat Benoeming van Paul Reynaad verwekt weerstand bij socialisten Tot hoofd en hart „Britse politiek inzake Indonesië huichelachtig BERNADOTTE SPREEKT MET MOSHE SHERTOK OVER DEMILITARISATIE VAN JERUZALEM ERNSTIGE CRITIEK OP NEDERLANDERS Onderhoud met Arabieren en Joden levert weinig resultaat op pleitte Klein Schiphorst voor gem. aankoop Huldiging zilveren raadslid Het weer '&JNSDAC 27 JULI 1948 72ste JAARGANG No. 24215 ■he METEN MET TWEE MATEN OPSTAND IN MALAKKA"™^ Passagier van de „Ruys" vermist Mr. Van Schaik als Kamerlid beëdigd Toelagen Rijksambtenaren Vj Concenlraheï"' v opstandelingen Pahxiilleringvan 1 Br. viool- endeRAFl 51AM Koeal^t^ernp^r j jJ8r.versterkingei CftRT0-4875[1^2£!g2I£!L_ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE! SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. Directeur: 3. 3. W. Boerrlater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllltmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. anneer de zaken in de politiek niet zó vlot marcheren, als de politieke kopstukken wel zou wensen, dan komen deze laatsten freestal vanzelf uit hun schuilhoeken le voorschijn om hun opgekropt ge- h'oed in de openbaarheid lucht te Seven. Voor de journalist is dan het Seschikte moment aangebroken om zijn eigen visie, resultaat van infor- fraties en combinaties, nogeens te toetsen en daaruit opnieuw voorzich tig zijn conclusies te trekken. Na de mislukking van Beel's eerste opdracht, welke, zoals wij reeds eer- oer uiteenzetten, uitsluitend aan de starre weigering van de P. v. d. A. °fn samen te werken met V.V.D. en C.H.U. was te wijten, stond de fractie voorzitter van de Partij van de Ar beid, jhr. Van der Goes van Naters ®an een redacteur van Het Vrije Volk ®en onderhoud toe, waarin hij het standpunt van de P. v. d. A. nader Uiteenzette. Wat is het kernpunt van de huidige Sloeilijkheden, vroeg de redacteur. Antwoord: Dat is gelegen in de tweederde meerderheid, die voor het aannemen van de Grondwets herziening in tweede lezing nodig is. Vraag: Is die tweederde meer derheid inderdaad van overwegend belang? Antwoord: Dr. Beel heeft voor alles zekerheid verlangd om deze gekwalificeerde meerderheid te ver krijgen. Hij heeft zich echter on voldoende gerealiseerd tot welke prijs die zekerheid gekocht moet worden. Die prijs is: definitieve ombuiging van de koers in Indo nesië en algeheel afstand doen van de financiële en economische poli tiek van de Partij van de Arbeid. Wanneer aan dit streven zou wor den toegegeven, zouden wij onze socialistische beginselen verraden. Onze ministers zouden zich in een onmogelijke positie geplaatst zien. Ik moet het betreuren, dat dr. Beel het belang van de honderd procent zekerheid en dat van de prijs on voldoende tegen elkaar heeft afge wogen. Vraag: Treft dit verwijt alleen dr. Beel? Antwoord: Neen. Dr. Beel heeft zich zelf uitstekend bevonden bij een progressief twee-partijen-kabi net. Ik kan begrijpen, dat hij zijn zekerheid zo groot mogelijk wilde maken. Het verwijt treft eigenlijk, over het hoofd van de formateur heen, de K.V.P., die hem door haar houding belet heeft, de juiste weg te kiezen. Wanneer men deze uitlatingen van ?e socialistische fractie-voorzitter leest, dan vraagt men zich toch wel fret enige bezorgdheid af, of de kan- Een van de formateur om met de P. I d- A. tot een overeenstemming te komen, er in tweede instantie zoveel 'f op zijn geworden. Tot dusver Wi^et^e indruk, dat de P. a. A. tot enige concessie bereid is. 2ij blijft vasthouden aan „een beleid, Eebaseerd op dé samenwerking tus sen de beide partijen die het eerste ftiinisterie-Beel hebben gedragen", uldus formuleerde Het Vrije Volk het Jog Zaterdag j.l.; een parlemen- Jair kabinet derhalve op smalle Oasis. Het is interessant tegenover het enge landpunt van de P. v. d. A.-fractie- voorzitter de interpretatie van de Voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de K.V.P. prof. Romme te P'aatsen, zoals hij deze gisteren in de 'olkskrant uiteenzette. Sprekende over Beel's opdracht forming van een kabinet" zegt Prof. ?°mme, dat dit uiteraard niet anders *an betekenen, dan dat het thans ?aat over een kabinet, welk ook, Uiten en behalve een par ament air kabinet. Het is on mogelijk te achten, aldus vervolgt jomme, dat Dr. Beel, gisteren mede- oalende een parlementair kabinet on mogelijk te achten, vandaag een op dacht, met dat stuk onmogelijkheid in, zou aanvaarden. Het is duidelijk, dat, wanneer noch P. v. d. A., noch de K.V.P. bereid fr concessies te doen, de klove o n- ?verbrugbaar zou kunnen blij— Jon. Ook in een extra-parlementair Jabinet. Waarheen dan? is men ge bigd zich af te vragen. Wij zouden Mllen antwoorden, dat er ook moge- Skheden zijn zonderdeP. v. d. A. "Oliswaar zou een kabinet steunend de K.V.P., C.H.U. en V.V.D., slechts zetels tellen, maar de P. v. d. A. pï toch, ook in de oppositie, moeilijk '5gen de grondwetsherziening kun- stemmen. De K.V.P. zou in uiter ts noodzaak de P. v. d A. immers eens in dezelfde positie kunnen ,'aatsen als tot nu toe de P v. d. A. eacht te doen met de C.H.U. en v-V.D. Zover is het evenwel nog niet. {fr. Beel zal, daaraan hoeft men niet c twijfelen, ook in tweede instantie uiterste beproeven om partijen J^der tot elkander te brengen. De oiicessies zullen echter grotendeels i ®ri de kant van de P. v. d. A. moeten Jj hien. Is zij hiertoe niet bereid, zou het bovengeschetste geval uiterste noodzaak wel eens zeer Jhnenkort werkelijkheid kunnen °zden. v. ko be Het Britse leger op Malakka heeft Maandag op grote schaal operaties uit gevoerd tegen onder communistische leiding staande benden, maar was ge- noo4zaakt de gehele operatie tot een fiasco te verklarep, omdat de troepen er niet in slaagden contact met de ter roristen te krijgen. Slechts een Chinese terrorist werd gewond en een andere gewapende Chinees werd gevangen ge nomen. De „Financial Times" merkt in een artikel op: „Onze bestuursautoriteiten betalen thans een zware prijs voor hun vroegere pogingen, de linkse leiders der Chinese bevolkingsgroep tevreden te stellen." En verder: „Gedurende de laatste drie jaar heeft Bevin herhaalde malen de Nederlanders er op gewezen, hoe zij bij een dergelijke toestand in Indonesië moesten optreden. Bevin placht de Nederlanders stichtelijk mede te delen, dat Engeland geen wapens zou leveren voor het beschieten van Indo nesische „nationalisten". Ieder weet, dat ln het Verre Oosten „nationalistisch" en „communistisch" verwisselbare ter men zijn. Door het de Nederlanders in Indo nesië moeilijk te maken, hebben wij op directe wijze de huidige communis tische acties in Malakka aangemoedigd. De politiek van Bevin en Creech Jones ten opzichte van de Nederlanders is in derdaad zowel dwaas als huichelachtig geweest Bevin spreekt zijn vertrouwen uit in de Westerse Unie. Voor de ver werkelijking van dit ideaal is een sterk Nederland noodzakelijk. Zonder zijn Overzeese Gebieden zou Nederland ech- SUMATRA ter van weinig belang zijn. Toch heeft Bevin gepoogd de Nederlanders bij hun moeilijke taak tot herstel van orde in Indonesië tegen te houden. Ieder behalve een Brits socialist zal toegeven, dat het Nederlandse koloniale bestuur een voorbeeld is voor ons al len. Het onderscheidt zich door de ma nier, waarop het werd uitgevoerd, door zijn ondernemingsgeest en voorts door zijn rechtvaardigheid. Niemand kan re delijkerwijze de rechtvaardigheid van het Britse koloniale bestuur in twijfel trekken. Doch vele delen van ons Rijk zouden er wel bij varen, indien onze bestuurders overvloediger de andere gaven der Nederlanders bezaten. Het is een passend stukje ironie, dat de fouten van dé Britse socialistische rege ring bij haar instructies aan de Neder landers, hoe zij hun Rijk moeten bestu ren, in Malakka op ons eigen hoofd neerkomen, aldus besluit „Financial Times". De bemiddelaar van de V.N. in Pa lestina, graaf Bernadatte, heeft gisteren twee uur lang In Tel Aviv geconfereerd met de minister van buitenladse za ken van Israël Moshe Sbertok. Tijdens de conferentie heeft de bemiddelaar voor het eerst besprekingen gevoerd over de mogelijkheid van een defini tieve wapenstilstand. Verder hebben Moshe Shertok en Bemadotte gespro ken over de demilitarisatie van Jeru zalem. Moshe Shertok heeft aan Ber- nadotte medegedeeld, dat het terug trekken van de Haganah uit Jeruzalem gelijk zou staan met het terugtrekken van de gehele mannelijke bevolking uit de stad. Hij achtte het ook onmogelijk toe te stemmen in de terugkeer van de Arabische "vluchtelingen uit het Ara bische gebied. Na zijn terugkeer uit Tel Aviv op Rbodos verklaarde Bemadotte, dat er geen besprekingen tussen Joden en Arabieren gehouden zullen worden vóór zijn reis naar Zweden omstreeks 8 Augustus. De Regering van Israël heeft Maan dagavond het nieuwe gedeelte van Jeruzalem tot door Israël bezet ge bied verklaard en de ongeveer hon derdduizend bewoners van dit gebied onder het bestuur van de Israëlitische gouverneur geplaatst. Het Arabische Hoge Comité in Palestina heeft ajjn de leiders van alle Arabische rege ringen een telegram gezonden, waar in verzocht wordt de voorstellen van Bemadotte betreffende de demilita risatie van Jeruzalem te verwerpen. In een communiqué deelt de secre taris van de Arabische Liga Azzam Pazja mede, dat tijdens het onder houd met Bemadotte te Beyroet ge sproken is over de stopzetting van de Joodse immigratie, de invoer van wapens door de Joden en de terug keer van de Arabische vluchtelingen naar hun haardsteden. Wanneer aan de voorwaarden die wij gesteld heb ben niet zal worden voldaan, zo zegt het communiqué, zullen de Arabieren genoodzaakt zijn de strijd te hervat ten, ongeacht de gevolgen. Het kabinet van Riad el Sohl m de Libanon is afgetreden; de premier 13 reeds met de vorming van de nieuwe regering begonnen, die waarschijnlijk in grote trekken met de oude zal over eenkomen. Volgens A.F.P. heeft de Irgoen Zwai Leoemi in 'n communiqué officieel ver klaard, de voorlopige regering van Is raël niet langer te erkennen. Alle een heden van de Irgoen zouden bevel hebben ontvangen zich van het leger van Israël af te scheiden. Naar aanleiding van de berichten over het bombarderen van de Heilige plaatsen in Jeruzalem schreef de „Os- servatore Romano": „Wij kunnen niet anders dan diepe smart en levendige protesten wakker roepen in de christe lijke zowel als in de burgerlijke we reld". De Commissie voor Goede Diensten heeft de voorzitter van de Veiligheids raad getelegrafeerd, dat zij van me ning is, dat de politieke onderhande lingen niet hervat zullen kunnen wor den, vóórdat een der partijen een con creet program voorstelt voor de oprich ting van „Verenigde Staten van Indo nesië", onder wezenlijke concessies aan de andere partij. Een dergelijk pro gram zou minstens de gehele, reeks van kwesties moeten betreffen, welke om vat worden door de Australisch-Ameri- kaanse voorstellen. Volgens United Press verwijt de Com missie v. Goede Diensten de Nederlanders, dat-zij. hun strijdkrachten gebruiken om de republiek Indonesië te blokkeren, waar door ernstige moeilijkheden worden ge schapen voor de tachtig millioen inheem sen. In het telegram aan de Veiligheids raad constateert de Commissie vervolgens, dat de handelsbeperkingen, die met behulp van de Nederlandse marine worden door gevoerd, de Nederlandse burgerlijke en mi- litiare autoriteiten de volledige contrdle verschaffen over de handel van de repu bliek. Dit totale embargo op de handel van de republiek, aldus de Commissie, veroorzaakt ernstige tekorten aan medische artikelen, machinerieën en andere goede ren, die nodig zijn om de oorlogsvernielin gen 'in Indonesië te herstellen. De Commissie schildert nierna de moei lijkheden, waarmede de republiek in de afgelopen jaren te kampen heeft gehad. Na de Japanse politiek der verschroeide aarde, zien de Indonesiërs zich geplaatst tegenover binnenlandse tweedracht, oorlog met Nederland en tenslotte een blokkade van urgente goederen, aldus de C. v. G. D. De C. v. G. D. concludeert: „dat het een bijna^ hopeloze taak is een ge meenschappelijk uitgangspunt te vinden met betrekking tot het vraagstuk van de repl. econ. betrekkingen met andere ge bieden." De commissie heeft getracht, een modus vivendi te vinden, zonder dat bepaalde principiële overeenkom sten waren bereikt, maar hiervoor is nodig, dat de bestaande maatregelen aanmerkelijk worden gewijzigd. De derde eandxdaat voor het Ameri kaanse presidentschap, Henry Wallace, tracht Thomas Dewey naar de kroon te steken in het maken van een hek senketel te Philadelphia. Met zijn vol gelingen viert Wallace de eerste con ventie van zijn partij. Zingend trok hij met Glen Taylor zijn running mate", en Joseph Rainey, burgemeester van Philadelphia, Zaterdag door de straten. In een van de sombere, half verwoeste straten van Berlijn stortte in het afge lopen weekend een Dakota neer. Het toestel deed dienst om de luchtbrug naar de Duitse hoofdstad te onderhouden. De gehele bemanning kwam om en de bovenste verdieping van het gebouw brandde uit. Op deze foto zijn Amerikaanse soldaten bezig de resten van het vliegtuig weg te slepen. Inwoners van Berlijn legden bloemen op de plaats, waar de mannen omkwamen. Tengevolge van tijdelijke moeilijk heden bij de vleesvoorziening, in hoofdzaak veroorzaakt door weinig aanbod van slachtkoeien, is de vlees bon me» een week verlengd n.l. tot en met 7 Augustus 1948. De nieuwe vleesbonnen, die deze week zouden kunnen worden verwacht, zuilen per 7 Augustus, dus een week later, wor den aangewezen, terwijl de geldig heidsduur van deze bonnen nog na der zal worden bepaald. In verband met deze vermindering van het vleesrantsoen zal het kaas rantsoen, dat op de nieuwe bon van deze week verkrijgbaar zal worden gesteld, met 50 gram worden ver hoogd. De verhoging van het kaas- rantsoen zal voor kleine kinderen (E-groep) 25 gram bedragen. Een Amerikaans radiostation te Ma nilla heeft een boodschap van het Ne derlandse passagiersschip „Ruys" opge vangen, waarin in de buurt zijnde sche pen wordt verzocht uit te zien naar een vermiste passagier. Het schip was onge veer halverwege tussen Saigon en' Ma nilla, waar het Donderdagmorgen wordt verwacht. Het betreft hier de „Ruys" van de K. P. M. Een select gezelschap was in de oude trouwzaal in het stadhuis bij een gekomen om de heer H. J. L. Klein Schiphorst te huldigen, nu hij niet minder dan 35 jaar in de ge meenteraad zitting had. Het voltal lige college van B. en W. was aan wezig, verder waren er raadsleden van alle fracties, de oud-wethouder Boes, de oüd-raadsleden Klein en Van Kessel, die zelf ook voor de ka tholieke fractie eens een kwart eeuw op het Prinsenhof zaten, de direc teur van openbare werken, ir. Maas, vertegenwoordigers uit de or ganisaties der bouwvakken etc. Burgemeester Cremers sprak namens het college van B. en W. en herinnerde eraan, dat de heer Maarschalk op 25 Juli 1923 de jubilaris installeerde met het uitspreken van de wens, dat hij in de raad werkzaam zou mogen zijn tot eigen genoegdoening en tot heil van de ge meente. Men kan nu zeggen, dat deze wens prachtig in vervulling is gegaan. Al aanstonds wist hij het vertrouwen van de raad te winnen en in talrijke commissie benoemde men hem graag als gedelegeerde, zoals in die voor ar beidszaken, het nijverheidsonderwijs, het St. Elisabethsgasthuis, havenplannen en het tramwezen. Volkomen doorkneed als ge m het bouwvak waart, hebt ge u op het ge bied van openbare werken met vrije en ruime armslag bewogen en die zaken verdedigd, die u als deskundige zo en niet anders meende te moeten oplossen. In die 25 jaar zijt ge voortgegaan en voorgegaan en hejjt ge een voorbeeld ge geven van de juiste, prettige en demo cratische toon. Uit dank bood spr. na mens de gehele'raad een fauteuil aan. Mevrouw Klein Schiphorst die bij haar bninentreden in het stadhuis reeds geëerd was friet een fraaie bouquet rose anjers, mocht speciale dank van de burgemeester ontvangen voor het offer, dat zij gedurende 25 jaar voor de ge meente hefet mogen brengen. De heer M. Meyers, de deskundige begonnen Mr. J. R. H. van Schaik is Maandag ochtend door H. K. H. de Regentes be ëdigd -als lid der Tweede Kamer. Hier mede is mr. Van Schaik als tijdelijk voorzitter der Kamer gemachtigd, de andere leden de vereiste eden af te ne men. LonrilPn arriveerden de Nederlandse zwemsters tegelijk met het hockey-team te en- Hannie Termeulen en Irma Schumacher (vooraan) verlaten met de andere rivalen Liverpool Street Station. (Van onze correspondent) Nijmegen, 27 Juli Nauwelijks had de eerste Nij meegse haan zich de keel schor ge kraaid en had de zon zjjn eerste brutaal-rode blik over de horizon geworpen of daar kraakten de ach terdeuren van de Nijmeegse huizen en kritiseerden slaperige ogen de nevelige ochtendhemel. En niet veel later klotsten zwaar beslagen schoe nen over de kasseien, wat stijf n°S en glimlachend van de vers gewre ven smeer. De Vierdaagse-wandelaars schudden zich de laatste slaap uit de leden en ver zamelden zich voor het Concertgebouw „De Vereniging", waar ongeduldig werd gewacht op het startstempeltje voor de eerste marsdag. Mocht er nog iemand in Nijmegen geweest zijn, die niet wist dat de Vierdaagse voor de deur ctond en vandaag zelfs de drempel was overschre den, dan zou hij dat gisteravond wel ge merkt hebben. Nijmegen heeft anders niet veel van een wereldstad. Mogelijk zou de reusachtige brug over de Waal Bijna vijftigduizend mensen waren gis ternamiddagverzameld op de- Wedren te Nijmegen, toen met een grote vlag- genparade de Vierdaagse geopend werd. haar die naam bij eerste oogopslag kun nen bezorgen, maar allengs verdwijnt die gedachte wanneer men een tramme tje door de smalle straten ziet sukkelen en men bij de vierde straat reeds de rijkdom van de City berekend heeft Maar gisteravond gaf de stad een fan tastische aanblik. Een feeërieke ver lichting, reeds aangebracht met het oog op de koifrende jubileumfeesten, straalde tegen de avondhemel, verlichte fon teinen spoten hoog in de zinderende lucht en tienduizenden mensen waren op de been. Uit de café's puilden de Mokummers. Honderden politiemannen, uit alle delen van hot land deden een vredige staat van beleg in de oude kei- .zerstad vermoeden en uit Maastricht en Groningen, Den Helder en Vlissingen waren de wandelenthousiasten naar Nij megen komen afzakken, terwijl op alle tussenliggende stations het aantal groei de. Uit België en Frankrijk en verschil lende andere landen waren afgevaardig den gekomen en men hoorde het platte Vlaams van de Antwerpse signoren ge moedelijk afsteken tegen het rappe Frans van de Zuidelijke mademoiselles. Een indrukwekkende vlaggenparade was voorafgegaan, waarbij de Nijmeegse Wedren met bijna vijftigduizend mensen gevuld was, die het hijsen van de acht vlaggen der deelnemende landen en de vanen van de Vierdaagse en de stad Nijmegen bijwoonden. Voor het eerst weer geleek de Nijmeegse binnenstad één Kalverstraat op een drukke Zater dagmiddag en tot laat in de nacht werd in de Nijmeegse huizen gepraat over de komende gebeurtenis, werden oude ken nismakingen hernieuwd of nieuwe ge maakt. Kortom Nijmegen is dit jaar be ter voor de dag gekomen dan dat vroe ger ooit het geval was en deze 32ste Vierdaagse, die vandaag een aanvang heeft genomen kreeg een feestelijk ka rakter als gold het een jubileum. Wanneer de wijsheid van De Bilt zich zelf niet bedriegt, is een hittegolf op handen en zullen de wandelaars door dezelfde smoorhete temperatuur moeten gaan als het vorige jaar en zullen zij na deze vier wandeldagen terugkeren als pioenen zo rood of als gebeitst door de zon. Dan zal de hitte van de asfalt wegen doordringen tot de voetzolen en zullen blarenreeksen hun telkens weer kerende plagerijen hervatten. Vandaag trok de veelkleurige slinger van meer dan 6500 wandelaars door de rijke Betuwe. Tussen de boorden van Rijn en Waal, langs de gehavende St. Werenfried- toren van Eist ging het door het jubileren de Huissen, dat Nijmegen in ouderdom naar de kroon steekt en er trots op is, eens de woonplaats van Claudius Civilis ge weest te zijn. De boeren, die profiterend van het schone weer, haastig de zeis in het koren hebben gezet, hieven de ge bruinde koppen om de duizenden wande laars te zien langs trekken. Zwaar is deze eerste dag niet geweest. Natuurlijk, alle begin is moeilijk. Maar de grote kluif komt op de derde dag, wanneer de moed tot ln de schoenen is gezonken, wanneer de zon alle enthousiasme heeft gedroogd en nog een zware dagmars de lopers van de me daille scheidt. Maar in sportieve geest is men vandaag hand in hand gegaan, genie tend van de schoonheid van het Betuwse land, van de rust van de boorden van de Linge en van de vriendelijkheid van de Elstenaren, die de wandelaars bij de grote rust in deze bakermat der veilingen en fruitcultuur enthousiast verzorgden. Welgemoed is men in Nijmegen terug gekeerd, verbrand en moe, maar opgetogen over de pracht van het Betuweland en ver langend naar de dag van morgen, wanneer het land van Maas en Waal verkend zal worden. Het aantal inschrijvers voor de Vier daagse bedroeg aanvankelijk 7137. Er zijn echter nog 47 Nederlanders en 31 buitenlanders nagekomen, waardoor dit aantal tot 7215 steeg. Hiervan zijn ech ter gistermiddag bij de melding 555 deelnemers niet opgekomen, vermoede lijk door de hitte afgeschrikt. Boven dien zijn er vanmorgen 76 personen niet aan de start verschenen, zodat de Vierdaagse is gestart met 6584 lopers. Onjier de 31 buitenlandse deelnemers zijn 15 Fransen, 3 Denen, 3 Belgen, 9 Noren en 1 Engelsman. op het gebied van openbare werken van de P.v.d.A. en nog al eens tegenstander van de jubilaris, kon vandaag niets an ders doen dan de'heer Klein Schiphorst huldigen om zijn korte, zakelijke en openhartige debatten, die andere frac ties ook altijd zeer gewaardeerd hebben. Natuurlijk was er wel eens wrijving, want de een wilde bijvoorbeeld grond verkopen en de ander verpachten, de een wilde zelf doen, wat de ander aan een ander zou willen overlaten enz. Deze spreker wees er op, dat het acht jaar zal duren vooraleer weer een zilveren jubilaris in de Haarlemse vroedschap begroet kan worden. De heer Klein Schiphorst dankte voor het geschenk, dat hij niet be schouwde als een poging om hem nu tot volslagen rust te brengen. Hij zal er hoogstens een klein dutje in maken en dan weer aan het werk gaan. Ik heb Haarlem nog als kleine stad meegemaakt,- verklaarde hij. Ik weet nog, dat Schoten weiland was, ik heb meegewerkt aan de annexatie en ik betreur het nog altijd, dat men niet naar mij heeft willen luisteren en toentertijd al de gronden in Haarlem Noord voor de gemeente heeft aange kocht. In deze kwarteeuw heb ik vijftig raadsleden weer heen zien gaan, tien wethouders en vier burgemeesters. Haarlem is me lief en ik mag gerust zeggen, dat het een der mooiste steden van ons vaderland is. Maar er is meer. De geest in de gemeenteraad mag een voorbeeld voor het gehele land ge noemd worden. Spr. haalde enige aardige staaltjes uit het verleden op, hoe er vroeger een rapaillepartij bestaan heeft, waarvan de vertegenwoordiger te paard en met klompen aan naar de raadsvergadering kwam en hoe dit zelfde personage eens tijdens een avondzitting om elf uur in pyama en met een kaars in de hand het Prinsenhof binnenwandelde om de vroedschap welterusten te wensen. Na de vorige oorlog werden er in de stad verschillende complexen noodwo ningen gebouwd. Een der raadsleden merkte op, dat veel ongenode gasten de wanden in deze houten huisjes ont sierden. „Dat bestaat niet", zei de wethouder. „Niet?" ging het raadslid voort en hij plaatste een flesje op de groene tafel, waarin de stukken van overtuiging verzameld waren. De heer Klein Schiphorst was ook Burgemeester Cremers wenst de heer Klein Schiphorst geluk. Midden: De vrouw van de jubilaris. Verwachting tot Woensdagavond: Heldere nacht met weinig wind. Morgen overdag zeer warm en zonnig weer, echter met een kleine kans op enkele verspreide warmte-onweders in het Zuiden van het land. Matige wind. hoofdzakelijk uit Oostelijke richtingen. Zon op: 4.55. Onder: 20.37. Maan op: 23.15. Onder: 12.44. speciaal getroffen door de hulde aan zijn vrouw gebracht en hoopte, dat hij in het laatste zittingsjaar de raad in dezelfde eensgezindheid zou aantreffen. Na deze plechtigheid kwamen velen het zilveren raadslid de hand drukken, onder het genot van een apéritif. De minister-president heeft aan de voor zitter der Tweede Kamer doen toekomen een opgave van de stichtingen, ressorteren de onder de verschillende departementen van Algemeen Bestuur, en van de Rijks ambtenaren, aan wie door die stichtingen boven bun gewone ambtenaarssalarissen toelagen worden verstrekt, alsmede van het bedrag dier toelagen naar de toestand op 16 September 1947. De Franse radicaal-socialistische for mateur, André Marie, heeft Maandag laat bekend gemaakt, dat hij er in ge slaagd is een kabinet samen te stellen, zodat de Franse regeringscrisis, die een week geduurd heeft, ten einde is geko men. Van de 19 ministers zijn er 6 lid van de M.R.P., 6 socialist, 5 radicaal socialist en 2 onafhankelijk republikein. De formateur heeft de president der Republiek, Vincent Auriol, de volgende lijst overhandigd: Vice-premiers: Pierre Henri Teitgen (M.R.P.) en Léon Blum (soc.). Ministers van Staat: Henri Queueille (rad.) en Paul Ramadier (soc.). Buitenlandse Zaken: Robert Schuman (M.R.P.) Financiën en Nationale Economie: Paul Reynaud (onafh. rep.). Nationale Verdediging: René Mayer (rad.). Binnenlandse Zaken: Jules Mocb (soc.). Industriële Productie: Robert Lacoste (soc.).' Landbouw: Pierre Pflimlin (M.R.P.). Openbare Werken: Christian Pineau (soc.). Arbeid: Daniel Mayer- (soc.). Oud-strijders: André Maroselli (rad.). Overzeese Gebiedsdelen: Paul Coste- Floret (M.R.P.). Justitie: Robert Lecourt (M.R.P.). Onderwijs: Yvon Delbos (rad.). Wederopbouw: René Coty (onafh rep.). Gezondheid: Pierre Schneiter (M.R.P.). Staatssecretarissen: P.T.T.: Eugène Thomas (soc.); Defensie: Joannes Du- praz (rad.) en Maurice Bourges-Manou- ry (rad.); staatssecretarissen bij het bu- De zon geeft aan alles blijheid en I kleur. Wordt zelf een zon en bekijk dan de wereld. I reau van de minister-president: voor lichting: Francois Mitterand (dem. en soc. verzetsunie)Coördinatie: André Morice (rad.); Nationale Economie: Maurice Petsche (onafh. rep.) en Jo seph Laniel (rep. vrijheidspartij); Amb tenaren Jean Biondi (soc.). Voedselvoor ziening: Syvon Coude de Forresto (M.R.P.). Volgens politieke waarnemers zouden de socialisten op het laatste ogenblik toegegeven hebben, enerzijds onder aandringen van president Auriol en anderzijds uit vrees voor algehele mis lukking van de pogingen van Marie of leiders van de andere centrumpartijen, waarna ontbinding van het parlement en verkiezingen zouden hebben moeten volgen. De leider van de linkervleugel van de Socialistische Partij, Léon Bout- bien, heeft in een verklaring Paul Reynaud en zijn' economische politiek afgewezen als in strijd met het socia lisme en de belangen van de arbeiders. Dit optreden wordt opgevat als een voorteken van moeilijke dagen voor de nieuwe regering. Charles Lussy, voorzitter van de parlementaire iractie van de Socialisti sche Partij, deelde tenslotte mede, dat zijn fractie met algemene stemmen (12 onthoudingen daargelaten) besloten had aan de regering deel te nemen. De be noeming van Panl Reynaud als minister van Financiën en Economische Zaken had zü echter met 46 stemmen tegen 21 afgekeurd. Het bestuur van de S. F. I. O. heeft met een kleine meerderheid het besluit van de parlementaire frac tie goedgekeurd. 4 André Marie scheen eerst zijn po gingen te zullen opgeven. Toen hij aan de president rapport kwam uitbren gen over zijn onderhandelingen met de socialisten, drong Auriol er echter bij hem op aan, alsnog een poging te doen om de meningsverschillen te over bruggen. De leiders van de Socialistische Partij en André Marie kwamen daarop in het. paleis van de president tezamen voor nadere besprekingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1