STAD EN OMGEVING Gezanten zullen onderhoud aanvragen met Molotov Splitsing in de leiding van de politie te Berlijn WAAR DE TIJD STIL STAAT n s S? DR. BEEL SPOEDIG GEREED? te Sfe éi fes Tweejarig kind gered Splinters AGENDA Feest in alle straten, op alle wegen Midvoor Appel vertrekt naar Londen Overval op dierenarts berecht Handel in valse punten Middeleeuwse dromen bij een burger-monnik Resolutie van Bandoeng SLOT J? Basiliek te Banneux SPc BR( 5r»' JK al t ca vi? ni dc Hi Sjjif vs; 'h: N N WOENSDAG 28 JULI 1948 Wie is de redder? WAPENEN EN MUNITIE BIJ ZEVENTIENJARIGE „HET VIERDE BEEST" R.K. Kruideniers RONDVAARTEN Orgelbespeling Concours-hippique in feestweek Examen Hoofdacte Examen Handenarbeid Faillissementen Burgerlijke Stand KINDERTONEEL „S.S.-Kriegsberichter" in cassatie BEVERWIJK Duiven vlogen door de zomerdag HEEMSTEDE NAAR BERG EN BOS'* Concert in „Groenendaal" ZANDVOORT AUTO-TOERWEG Nixvin Burg. Van Fenema W ederopbouw BLOEMENDAAL SANTPOORT Motorwedstrijden HEEMSKERK Bonte avond ouden van dagen Fancy-fair Vijf jaar geëist Enkele personen in arrest Onderscheidingen Prima schutters VOORLOPIG GEEN NOTA'S AAN MOSKOU Inhoud thans gepubliceerd VISA VOOR DUITSLAND PAGINA 2 „DE SLEUTELSPECIALIST" ïêjoj Mr. W. F. Schokking bij de formateur Moeilijkheden met Buiten!' Zaken Eerste steenlegging op 8 Augustus S"°i Ui1 Nd Reurs van Amsterdam 152'» PRIJSHOUDENDE MAR^ tv S. N N V Op de Jan Gijzenvaart ter hoogte van de Lingestraat raakte gistermiddag de twee-jarige G. van Baarn spelender wijze te water. Juist passeerde er een 14-jarige jongen, die zich geen ogen blik bedacht en in het water sprong. Hij bracht de jonge drenkeling op het droge en wilde naar huis gaan. Een dame bood hem aan met haar mee te gaan om zich van droge kleren te voor zien. De jongen vertelde, dat hij in Am sterdam woonde en nu in Bloemendaal logeerde. Hij sloeg bet aanbod ai, want „hij was toch zo thuis". De vader van de twee-jarige zou ech ter gaarne willen weten, wie de redder was van zijn zoontje. Misschien wil de jonge Amsterdammer even aanlopen bij het politiebureau op de Nassaulaan. Het bevel van de Haarlemse politie om alle wapenen, die in onbevoegde handen zijn, in te leveren, is blijkbaar nog niet voldoende doorgedrongen tot verschillende jongelui. De politie in Eijsden (L.) hield name lijk een zeventienjarige jongen aan, die uit Haarlem bleek afkomstig te zijn. Hij was in het bezit van een groot Duits geweer en 200 scherpe patronen. De woning van de jongen in Haarlem werd aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen, waarbij nog een stengun ge vonden werd en 136 scherpe patronen. „Willem Goossens Volkstoneel" brengt Zaterdag 8 Augustus in het Gem. Con certgebouw te Haarlem, het veelbespro ken stuk van Henri de Greeve: „Het Vierde Beest". Dit werk word nu als „toneelstuk" opgevoerd in een promi nente bezetting. Willem Goossens speelt de rol van „Kurt Lody", André van Dijk van „Heinrich Stingeder", Heddy Bouber van „Levisson". Regie van Wil lem Goossens naar aanwijzingen van Henri de Greeve. De baten van deze tournée zijn voor de „Bond zonder Naam", terwijl de auteursrechten eveneens door Henri de Greeve voor liefdadige doeleinden wor den bestemd. Gisteravond heeft de kring Haarlem van de R.K. Vakvereniging van Krui deniers zijn jaarvergadering gehouden. De jaarverslagen werden goedgekeurd en de bestuursverkiezingen werden aan gehouden tot een volgende maal. De aanwezigen werd een inzicht ge geven in de komende bedrijfsorganisa tie. De vergadering besloot spontaan een gezamenlijke reclame-actie te voe ren. Leden, die nog aan deze actie wil len meedoen, gelieven zich vóór 3 Au gustus aan te melden bij het secretari aat. waar tevens alle inlichtingen worden verstrekt. Zelfstandige kruideniers zijn paraat, om de concurrentiestrijd het hoofd te kunnen bieden. Een der grootste attracties in Amster dam is wel het rondvaren door de grach ten van de oude binnenstad en over het U langs de scheepsmaatschappijen. In Haarlem is het centrum niet met een boot te bereiken, maar we hebben toch vol doende water in stad en omgeving, om ook onze gasten op een tochtje per motorboot uit te nodigen. Met ingang van morgen zal men zesmaal per dag een toch van vijf kwartier kunnen maken, vertrekkende van de Haamsingel nabij de Houtbrug. door de Nieuwe Gracht, Kloppersingel en het Noor der en Zuider Buiten Spaame. Wethouder Geluk zal morgenochtend om kwart voor tien bij de eerste tocht aanwezig zijn. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo-kerk Donderdag 29 Juli. van 34 uur. door Jan D. Roeke. luidt: Preludium und Fuge, fis. D. Buxte- hude: „Vater unser im Himmelreich", 3 strophen. D. Buxtehude: Ricercar in e. Joh. J Froberger. 3 bewerkingen van Psalm 65 en 2 bewerkingen van Psalm 42, Ina Lohr en Jan Boeke: Partita „Wachet auf. ruft uns die Stimme" fToccata. Bici- nlum und Fuge), Hugo Distier: Toccata. Adagio und Fuge, C-dur, Joh. S. Bach, In het kader van de Haarlemse Bloe- menweek wordt Zondag 1 Augustus op twee bfjterreinen van H. F. C. aan de Spanjaardslaan en de Zuiderhoutlaan een concours-hippique gehouden. Op het programma staan een springconcours A. 90 c.m. hoogte, met 40 deelnemers, en een springconcours B. 120 c.m. hoog te. met 57 deelnemers. Er worden 30 prijzen beschikbaar gesteld, waarvan 10 door Haarlemse firma's. Twee instruc teurs van de Amsterdamse Rijtuig Maatschappij, de heren O. Dietrich en H. Broekman, zullen als shownummer een Hongaarse troika laten zien. De wedstrijden beginnen des middags om half twee en niet om twee uur, zoals in het programmaboek van de feest week is vermeld. Geëxamineerd: 15 candiaten. Geslaagd voor het gehele examen: A. J. Peeman Heiloo, Mej. J. Parsius Amsterdam. L. A. Dijkstra Woubrugge, R. Abbenes Den Helder.' Geslaagd voor gedeelte A: M. J. Japenga Breezand. B. J. de Jong Beem- ster. H. J. A. U. Koevoets Harenkarspel. Geslaagd voor gedeelte B: mej. C. C. Langeveld Lisse. mej. M Th. Brügemann Wormer, mej. C. M. Dullemans Amster dam. Geslaagd de heren: M. van Tol, G. Boerstoel, D. v. d. Meulen, M. J. van Zalingen, J. Schipper, A. P. Brinkman, H. F. Grimme, J. G. de Groot, N. A. L. Elderhorst J. G. Tesselaar, J. A. Teu- nissen, A. L. Peeters. G. Teunissen van Manen. Afgewezen 1. De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 27 Juli in staat van faillissement verklaard: F. Tillemans, bakker, wonende te Haarlem, Theemsplein 24; A. J. Scholte, vertegenwoordiger-boekhouder, wonen de te Haarlem, Ternatestraat 34. Tevens werd met de gelijktijdige af wijzing van de gevraagde sursceance van betaling in staat van faillissement ver klaard H. Beckers, koopman, wonende te Haarlem, Houtplein 34. Na gedaan verzet is vernietigd het faillissement van F. J. Pleij, weduwe van De Jong, zonder beroep, wonende te Heemstede, Jacques Perklaan 5 en van W. K. Groenhart, caféhouder, wonende te Wormer, Dorpsstraat 2. Geboren: A. de LeeuwLangenberg, V C. M. JacquesKueter, z.; C. M. P. ten Bokumvan Dansik, z.; J. BuijsNibbe- ring. 3.: A. G. J. MeijlingRoobol, s.; M. Jansen—Glorie, t.\ M. D. J. Bouckaert van Schie, z.; E. Dekkervan Berk, d.; A. C. Bank—van Woensel, d.: J. Jacobs Racz. d.; J BlokkeusSpoor, d.; H. E. PhtlippoHomburg, d.: E. BèlkJansen, d. Getrouwd: L. Slot en H. M. Keijzer. Overleden: J. B. Noordman, 58 jaar, Per- «eusstraat; A. de Jager. 78 j., Roosveld- straat: E. BreeuwerBreeuwer, 82 jaar. Spaarndamseweg. Dat mensen veranderen in dieren, is in de wereld van het sprookje niets bijzon ders. Geïnspireerd door deze gedaante verandering heeft Chris Hofland naar een gegeven van Martin Toonder, een kinder klucht geschreven, w aarin bekende teken- figuren als Oil ie B Bommel en Tom Poes in kikkers veranderen. Maar zij zijn het niet alleen, want ook de burgemeester van een dorp met een moeras, waarin niet ge vist mag worden, en zijn commissaris van politie Bullebas maken dezelfde transfor matie mee. Er is heel wat nodig, om de zaak weer in het reine te brengen en daar om is het maar gelukkig, dat de listige Tom Poes brigadier Snuf ontmoet. Ondanks de warmte, waren gistermiddag in het Concertgebouw ongeveer 400 kin deren in de duisternis verzameld, om van deze kinderklucht te genieten. Wij had den medelijden met de acteurs en actrices, die achter maskers moesten spelen. Toch was er vaart, ambitie en leven op het to neel te ontdekken. Enkele aardige ballet ten o.a. van de kikkers en van vlinders onderbreken de ontwikkeling van het dra ma. Wij kunnen deze jeugdvoorstelling, die in de vacantie nog wel eens herhaald zal worden, van harte aanbevelen. Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde de Haarlemse ex-journa list K. H. van H. tot acht jaar gevange nisstraf wegens het maken van propa ganda voor nationaal-socialistische denkbeelden via de radio en voor zijn arbeid als „SS-Kriegsberichter" in Rus land. Tegen dit vonnis tekende Van H. be roep in cassatie aan. Aangevoerd werd. dht hij weliswaar in 1941 naar de radio ging en propaganda maakte, doch dat hij nooit iemand verraden heeft en ieders opvatting respecteerde. De procureur-fiscaal concludeerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak 1 September. Op de Parklaan. hoek Ripperdastraat. zal in de Bloemenweek, gedurende de tijd dat het Lunapark daar is opgesteld, een post van de Ongevallendïenst wor den ingericht. Op verzoek van de Amsterdamse po litie werd een 31-jarige slager uit Haar lem aangehouden. De man had zich in Amsterdam schuldig gemaakt aan clan destien slachten. De kluchtspelers met aan het hoofd de komiek Piet Kohier zal Zondag avond in het Concertgebouw de twee honderdste opvoering van „De kampi oen leugenaar" geven. Bij de Lombard Petrielaan te Bloe mendaal reed een jeugdige fietser in verboden richting en kwam daarbij in botsing met een auto. De jongen kwam met de schrik vrij, maar zijn fiets werd vernield. Op de Zeeweg, eveneens te Bloemen daal, kwamen twee auto's bij de par keerplaats met elkaar in botsing. De beide wagens werden zwaar bescha digd. Persoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. De Bloemendaalse politie hield twee zevenjarige jongens uit Haarlem aan, die uit een kleedkamer in Stoop's Bad een portemonnaie hadden gestolen. Het bleek, dat zij een groot deel van het geld reeds gestoken hadden in ijs en limonade. BIOSCOPEN: Rembrandt: Achter de wolken (14 j.); 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: De vrouw van Monte Cristo, (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Don't fence me in (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Fr. Hals: Het lied v. d. grote stad (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30. 7 en 9.15 u.; City: De zevende sluier (14 j.), 2, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15. 7 en 9.15 u. en jeugdvoorstellin gen: dagelijks behalve Zondag 4.15 u. Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen (a. 1.); Spaarne-theater: Verboden terrein (14 j.), 2.30. 7 en 9.15 u. en 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 u. WOENSDAG 28 JULI Oude Doelen (Gasthuisstraat): Generale repetitie openluchtspel „Frans Hals" 8.45 u. DONDERDAG 29 JULI Oude Doelen: Openingsvoorstelling Open luchtspel „Frans-Hals". 8.45 uur. Fr. Halsmus.: Opening Zomertentoon- stelling 1948. Hier en daar wordt reeds hard ge werkt om de Beverwijkse feestvreugde ter gelegenheid van de viering van het 650-jarig bestaan als stad naar buiten te demonstreren in straatversiering en ver lichting. Het spreekt vanzelf, dat de gehele stad daaraan zal willen meedoen, opdat niet alleen de winkelstraten, doch ook de woonwijken en de meer afgelegen wegen volop in feestversiering zijn. Reeds wanneer allen de vlag uitsteken is een feestelijk aanzien verkregen, maar met eenvoudige middelen is er meer te doen. De commissie voor verlichting en il luminatie spoort de ingezetenen dan ook aan allen hun medewerking te verlenen. Beverwijk verwacht duizenden gasten, die zeker gaarne de gehele stad in ogen schouw zullen willen nemen, terwijl voor de Beverwijkers zelf versiering en verlichting de feestvreugde ten zeerste stimuleert. Omtrent aan te brengen versiering en verlichting kan men zich alsnog in ver binding stellen met de heren Vos, voor zitter van de commissie en directeur van het gasbedrijf, Appelman, secr. bureau houder van het P.E.N., Lindenlaan 7, of Molenaar, de radio-dokter, Begijnestraat. Niet minder dan 81 duiven van „De Reisduif" maakten een vlucht over 545 km. vanaf Orleans. Ze werden om 6.15 uur losgelaten; de eefste kwam te 2.25 aan, de laatste te 3 uur 2. De uitslagen luiden: J. Luntz 1, 6, 10, 13; T. Gravemaker 2, 15; T. Loogen 3, 5. 9; D. Philippi 4; P. Dekker 7. 12; G. Vërcauteren 8, 14; C. Sloot 11; R. Zoontjes 16. Een enorm aantal jonge duiven, 683, vloog over 107 km. vanaf Roosendaal. De vogels werden om 9.25 losgelaten, de eerste was te 10.52 thuis, een duif van Piet v. Vuuren, de laatste om 11.01, Begunstigd door meer dan schitterend weer heeft de Onderlinge Tuinliedenver eniging Aerdenhout en Omgeving .Dinsdag 'naar jaarlijkse grote, excursie gemaakt, waarbij het doel ditmaal de grote Bloemen tentoonstelling in het gemeentepark „Berg en Bos" te Apeldoorn was. Des morgens te 6 uur waren de leden met hun dames bij de garage van de firma Kors aanwezig en een goed kwartier later vertrokken twee volgeladen touringcars naar Apeldoorn. De reis ging langs Schiphol en door Hilversum. Nadat men nabij Amersfoort de inwendi ge mens wat had versterkt, werd de reis na deze onderbreking voortgezet en ar riveerden de reizigers te ongeveer 10 uur in Apeldoorn. Hier wachtte een prettige verrassing, de oud-voorzitter van de ver eniging, de heer Radstaken, thans chef van de afdeling plantsoenen van het Loo, was op het terrein aanwezig en leidde het ge zelschap rond waarbij hij een en ander vertelde over het ontstaan van dit park dat in hoofdzaak in de grote werkloos heidsperiode van voor 1940 is aangelegd. Ook de zeer mooie vijver is in die tijd gegraven en de vrijgekomen grond is door de arbeiders met kruiwagens weggereden en tot een vrij hoge heuvel gevormd. De Rozenhal met de fontein trok natuur lijk veler belangstelling en ook de aanleg werd bewonderd, al werd door velen de opmerking gemaakt dat men feitelijk meer nieuwe soorten en variéteiten had verwacht en dat was nu juist niet het geval. Daar door kan deze tentoonstelling, hoewel het terrein beduidend groter is dan het wan delbos „Groenendaal" niet vergeleken wor den met b.v. de laatste „Flora" in 1935. Nadat des middags nog een vluchtig be zoek was gebracht aan het openlucht theater en de openluehtbioscoqp, zocht het gezelschap wat verstrooiing in een uitspan ning die een complete kermis bleek te be vatten. Na hier enige uren vertoefd te hebben, werd de reis voortgezet naar Amersfoort, waar in restaurant „Kamp- lust" een zeer goed diner werd geser veerd en waarbij dank werd gebracht aan het bestuur voor de goede organisatie van deze tocht. Te half negen werd de reis naar huis voortgezet en te kwart over elf uur was iedereen, moe maar voldaan over de ze geslaagde toch weer thuis. Behalve de leden, namen ook enige ereleden en oud leden die thans elders wonen en werken, aan deze tocht deel en zo werden de vroe gere vriendschapsbanden nog eens op nieuw aangeknoopt. Zondag 1 Augustus a.s. zal de R. K. Harmonie ..St. Michaël" onder leiding van haar dirigent, de heer J. Kikke, des mid dags van 35 uur een concert geven in het wandelbos „Groenendaal" en daarbij het volgende programma uitvoeren: 1. Te- leïunken, mars. Joh. Evert; 2. Tancréde, ouverture, Rossini; 3. Les Roses du Midi, Grande Valse, Joh. Strauss; 4. La Gran de Duchesse, Fantasie, J. Offenbach. Pauze. 5. La Dame de Pique, ouvertu re, F. von Suppé: 6. Heinzelmannchens Wachtparade, K. Noaek; 7. La Poupée de N'ürnberg, ouverture. A. Adam; 8. The Stars and Stripes Forever, mars, Sousa. Hef is een genoegen van tijd tot tijd eens te gaan zien naar de stand van zaken aan de Burgemeester van Alphenweg. Telkens kan men dan constateren dat onder lei ding van de directeur van publieke wer ken belangrijke vorderingen met de werk zaamheden zijn gemaakt. Het wegdek is nu geheel gereed gekomen. De tribune van waaraf men een goed gezicht op de baan heeft, maar ook hes schone duin landschap tot Overveen kan bewonderen is bijna klaar. De dakbedekking voor de overdekte perstribune wordt aange bracht. Aan de „pits" en de toiletge- bouwtjes wordt nog koortsachtig gewerkt. De gehele accommodatie zal evenwel op 7 Augustus voltooid zijn. Intussen is de kaartverkoop voor de die dag te houden auto-races in volle gang. Kaarten voor de tribune zijn reeds uitverkocht, Het Zandvoortse Niwin-comité organi seert in samenwerking met Katholiek Thuisfront Donderdagavond in paviljoen Kieper een gala-avond in Indische sfeer. Het borreluur begint om 6 uur, de In dische rijsttafel om 7 uur: de avond wordt besloten met een bal, dat pl.m. 9 uur aan vangt. De burgemeester, mr. H. M. van Fe nema, werd Dinsdagmorgen om tien uur door de rechtbank te Haarlem beëdigd als ambtenaar van de Burgelijke Stand. Hij voltrok om half twaalf reeds een huwelijk, n.l. dat van de dochter van wethouder Groos met de heer Deen uit Haarlem. Het eerste bedrijfsgebouw, dat In hst kader van het wederopbouwplan-Friedholf wordt gesticht, nadert zijn voltooiing. Het is het café ..Espfenade" aan het Badhuis plein, dat Donderdagmiddag wordt ge opend. Maandagmiddag is de bezorger van onze courant plotseling onwel gewor den, waardoor het niet mogelijk was, de couranten nog dezelfde avond te doen bezorgen. Gisteren is een reserve-loper op pad gegaan, maar al wie de moeilijk heden in het uitgestrekte Bloemendaal kent. zal begrijpen, dat deze bezorging niet zo vlot verliep. Wij vragen dan ook enige dagen clementie. Behalve de traditionele harddraverij krijgt Santpoort dit jaar motor-behen- digheidswedstrijden te zien. Zaterdagavond 31 Juli om 7 uur zul len ongeveer veertig motorrijders, allen uit Santpoort, op het Terrasvogels-ter rein een aantrekkelijk programma af werken, bestaande uit demonstraties, solo-rijden, prijsrijden en attractie rijden. De plaatselijke muziekvereniging „Wilhelmina", die onlangs met grote luister haar gouden jubileum vierde, verleent eveneens medewerking. Vrijdagavond zullen de deelnemers een rondrit maken door Santpoort-dorp en Santpoort-Station ter bezichtiging van hun materiaal. De organisatie berust bij de Algem. Winkeliersvereniging „Santpoort", die de opbrengst ten goede zal laten komen aan de jubileumfeesten. In de l.L gehouden vergadering der commissie voor ouden van dagen is be sloten evenals het vorig jaar weder een feestavond voor de ouden van dagen te organiseren. De gehouden fancy-fair ten bate van het trainingsfonds van de R. K. Sportver eniging ADO, werd in tegenwoordigheid van vele genodigden en door burgemeester H. Niele officieel geopend, nadat hét wel komstwoord door de voorzitter, de heer J. Bekker, was gesproken. De fancy-fair bood vele attracties en was geregeld alle drie de dagen druk bezocht. De geluids installatie van de gebroeders Van Woesik zorgde voor een gezellige sfeer. De blessure van de midvoor van het Nederlands elftal, Roosenburg, blijkt dermate ernstig, dat hij voorlopig uitge schakeld is om te sDelen. In dit verband zijn maatregelen getroffen dat Appel, de midvoor van Sittard, heden naar Lon den vliegt om eventueel Zaterdag a.s. de midvoorplaats tegen Groot-Brittannië in te nemen. Met de verwondingen van Van der Tuyn liep het nogal los, zodat de kans groot is. dat hij Zaterdag tegen Groot- Brittannië zal worden opgesteld. Gistermiddag werd de zaak tegen L. G., die betrokken was bij het auto-ongeluk dat 23 Januari van dit jaar bij Zoetermeer geschiedde en aan de Haagse dierenarts P. Rood-, zand het leven kostte, voor de recht bank te 's-Gravenhage in behande ling genomen. Aanvankelijk werd gedelibereerd of deze zaak met gesloten deuren behan deld zou worden, doch beide partijen wensten een open strafzitting. De verdachte verklaarde, dat hij op de bewuste avond in Scheveningen door een auto achterop was gereden. De be stuurder had hem gevraagd mee t.e gaan om een borrel te drinken. Hij had dit aanbod aanvaard. Nadat zij wat ge dronken hadden, waren zij weer in de auto gestapt en weggereden in de richting Voorburg. Voor de rechter-commissaris had G. verklaard, dat hij was meegereden met de bedoeling dr. Roodzand te beroven, daar hij in het café gezien had, dat deze nogal wat geld bij zich had. Onder Zoe termeer had dr. Roodzand gestopt en G. f5 aangeboden. Hieropo was een worsteling ontstaan, waarbij G. zich van de portemonndie van de dieren arts had meester gemaakt. Deze worsteling gebeurde op de straatweg zelf. Hierop waren zij beiden weer in de Chevrolet gestapt, terwijl nu G. achter het stuur plaats nam. Aange nomen mag worden, dat hij de rijkunst niet erg goed meester was, of het me chaniek van de nieuwste wagens niet voldoende kende, want met een vaart van circa 120 km. reed hij tegen het scheidingsmuurtje, met het bekende noodlottige gevolg. De procureur-fiscaal nam als vast staand aan, dat roof het motief was, waarom G. met dr. Roodzand was mee gereden. Hij achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eiste een gevangenisstraf van 5 jaar met af trek. Uitspraak over 14 dagen. De laatste tijd gebeurde het herhaalde lijk, dat het centraal distributiekantoor Smedestraat te Haarlem, valse textielpun ten ter vernietiging werden aangeboden. Een diepgaand onderzoek wees uit, dat men met een complot had te doen. dat over geheel het land was verspreid en dat ook in het buitenland vboral in Bel gië zijn relaties had. Zo werden in ver band met deze affaire verschillende per sonen gearresteerd, o.a. een manufacturier in Nieuw-Vennep en enkele mensen in Den Bosch en Eindhoven. Het spoor leidde ook naar Amersfoort, waar het distributiekantoor tweeduizend valse punten ontving van een winkelier in Zeist. Deze verklaarde aanvankelijk, de punten van een onbekende te hebben ont vangen. maar later bekende hij, ze in Den Haag gekocht te hebben tegen 35 ct. per stuk. Ofschoon hij de leverancier niet ken de. wist hij wel wie de bemiddelaar was. Deze kon de politie in Amsterdam in zijn huis arresteren. Later bleek, dat een bekende bar In Den Haag het centrum was van een uitgebreide handel in textielpunten, waarvan de le verancier een autospuiter in Middelburg was Deze man kocht de punten voor 12 ct. in België en verkocht ze dan in Ne derland voor een kwartje. De barkeeper, de portier en de buffet chef werden gearresteerd. Het onderzoek is nog in volle gang. Men verwacht, dat er nog wel meer verdachten zullen worden aangehouden. Bij-K. B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau pater E. J. M. Baron van Voorst tot Voorst S. J. ge wezen hoofd-aalmoezenier van het Ko ninklijk Nederlands-Indische leger. Bij de gehouden schietwedstrijden te Amsterdam behaalden de corpscommandant adjudant Verbaan, opperwachtmeester Weeda, wachtm. Ie kl. v. Anrooy en wachtm. Koenen mooie prijzen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Naar verluidt, zijn te Londen de ver tegenwoordigers van de drie mogend heden tot volkomen overeenstemming gekomen met betrekking tot de volgen de stap in het conflict met Rusland. Het staat vrijwel vast, dat men heeft afge zien, althans voorlopig, van het over handigen van officiële nota's aan de Russische ambassadeurs te Londen, Washington en Parijs. De redenen van dit besluit zijn te zoeken in het verlan gen van de Westerse mogendheden, voorbarige publiciteit te vermijden in een netelige situatie, en in de wens het ultimatief karakter te omzeilen, dat bijna onvermijdelijk samen zou gaan met nieuwe officiële nota's, welke in middels uit de aard der zaak krachtiger zouden moeten zijn dan de voorafgaan de. De ambassadeurs van de Westerse mogendheden zullen nu, naar verluidt, een onderhoud aanvragen met Molo tov en waarschijnlijk een aide-mémoi- re overhandigen. Men hoopt op deze wijze de grootst mogelijke soepelheid te bewaren voor mogelijke onderhan delingen óf tussen de militaire opper bevelhebbers in Duitsland óf zelfs tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de vier mogendheden. Er was sprake van, dat Amerika in sisteerde op een onderhoud van de Wes terse gezanten met Stalin zelf, maar het State Department schijnt onder pressie van Engeland en Frankrijk afgezien te hebben van die stap, welke naar men vreesde, de situatie zou verergeren, in dien Stalin zou weigeren de ambassa deurs te ontvangen. De Amerikaanse ambassadeur te Mos kou, Bedell Smith, verliet Londen gister avond. Bevin, die heden op vacantie zou gaan, zal voorlopig te Londen blijven Er bestaat echter geen reden om een te groot belang te hechten aan dit feit. Bevin's aanwezigheid is onder de hui dige omstandigheden vanzelfsprekend noodzakelijk, des te meer daar hij mor gen een verklaring af zal leggen in het Lagerhuis. Dat geen reden tot bijzondere ongerustheid bestaat, blijkt voorts uit het feit, dat Bevin, naar uw correspon dent heeft vernomen, plaats heeft be sproken op een schip naar Zuid-Amerika, dat op 11 Augustus vertrekt, alsmede uit de omstandigheid, dat Attlee zijn voor genomen vacarftie in - ire, welke Vrijdag a.s. zou beginnen, niet heeft afgelast. Te Berlijn gelooft men, dat de crisis van Berlijn deze week een hoogtepunt zal bereiken, daar het Sovjet-bestuur maatregelen zou nemen tegen het goe derenverkeer naar Berlijn door de lucht. De Russische luchtstrijdkrach ten in de Oostelijke zone zouden reeds worden versterkt. Ongeveer 24.000 man van de R.AF.. die in Augustus of September met groot verlof zouden, gaan, zullen in verband met de bevoorrading van Berlijn onder de wapenen blijven. Britse vliegende tankers zijn vandaag begonnen Berlijn door de lucht Van Benzine te vooTzien. De Nationale Raad van de Britse Labourpartij, waarin zowel de poli tieke als de industriële sectie zijn ver tegenwoordigd, heeft zich in een ver klaring volledig achter de politiek van de regering ten aanzien van Ber lijn geschaard. „Ieder tckfen van zwakte van de zijde van het Westen zou het vertrouwen van de wereld ernstig schokken en een uitnodiging zijn tot nog grovere daden van int!- Aanleiding tot het bezoek was een simpel boekje van rijke inhoud. Het boeide ons van de eerste tot de laatste bladzijde en verried een zo grote liefde, ja hartstocht voor het handschrift, dat de lezer de wens voelde de schrijver er van in eigen omgeving op te zoeken, in de stille hoop, iets van die wonderlijke schoonheid van de oude manuscripten met eigen ogen te kunnen indrinken. Waar de schrijver een Zaandammer was, behoefde geen verre reis gemaakt te worden en een afspraak met de auteur van „Het Nederlandse Hand schrift" 1) R. J. Ouwejan Kzn. was spoedig gemaakt. Reeds bij de eerste stappen, die men in diens stille woning doet, wordt men overvallen door die wonderlijke beklemming, die men onder gaat wanneer vele eeuwen onaandoenlijk op de sterveling van heden neerblikken. Doeken en panelen, die zelfs voorde eenvoudige leek van een boeiende schoonheid zijn, verspreiden dat magi sche fluïdum, waarin men gevangen raakt en voorlopig niet meer uit los raakt. Oogverblindend is de schoonheid der kostbare Chinese antieke stukken, adem benemend de frêle en subtiele sculptures van het exotische Bali en de waarach tige bibliophiel krijgt hartkloppingen bij het zien van de wiegedrukken die er opgestapeld liggen, verzameld door een pur-sang kunstenaar. Ja, zegt de heer Ouwejan, die, als alle eerlijke kunstenaars, wars is van ieder snobisme: U moet niet verwonderd zijn bij het zien van dit alles hier. Mijn vrien den zitten over de gehele wereld en ze denken bij voorkomende gelegenheden veel aan mij. En hij toont een handje vol brieven, die dag gekomen; zij dragen de poststempels van verre landen, het meest van de USA. Want daór begint men oog te hebben voor de grote culturele schat ten die Europa bezit. En de heer Ouwe jan bezit er vele. In een hoek, temidden van kostelijke etsen, hangt een innig en meesterlijk miniatuur, voorstellende God de Vader omringd door Engelenfiguren, ranke fi guren en grappige vogeltjes, dat telkens de ogen trekt. En toen dan ook eenmaal het gesprek over het miniatuur ging, be grepen wij, dat het informatieve beleefd heidsbezoek van een kwartier te kort zou zijn. Het werd dan ook een „college" van ruim drie uur. Want eenmaal spre kende over het onderwerp, dat het hart van deze kunstenaar vervult, vergeet de heer Ouwejan, die prozaïsch zijn dagen op een Bank slijt, tijd en ruimte en hij voelt zich gedrongen anderen deelgenoot te maken van die oneindige rijkdom, die het handschrift in zich bergt. Een glazen deur wordt opzij geschoven en tussen manuscripten (w.o. uit het jaar 1346) wordt een klein oblong boekje ge trokken met een vulgair groen gemar merd dekblad. Doch in dit geval dekt de vlag de lading niet en met vibrerende zachte stem zegt de maker van Rege ringsopdrachten voor president Truman, zegt de man, die dagelijks geraadpleegd wordt door professoren en geleerden van naam uit binnen- en buitenland, zonder enige pathos of overdrijving: ziet, dit maken nu mijn handen. En voor onze ogen ontrolt zich een tafereel zo schoon, dat woorden het niet vermogen weer te geven. Op dit ogenblik herleeft voor ons het beeld der monniken in de abdijen, die bezig waren God lof te zingen door de scheppingen van hun handen, die kleurengamma's voortbrachten van eeuwige waarde. Ragfijn lagen voor ons de fraaiste miniaturen. Het is alsof ge kloven diamanten, parelen en al het edelgesteente, verpulverd tot kleine schitterende splintertjes, minutieus naast elkaar zijn neergevlijd op varentjes van een ondefineerbaar purperblauw, die weer het onderdeel vormen van een ma jestueus initiaal. De geest kan zich niet verzadigen. Maar thans begrijpen wij, waarom wij niet, en de heer Ouwejan wél, de kost bare Bourgondische schatten uit de Weense Kunstverzameling in zijn handen mocht houden en mocht nakijken. Die handen, die even bedreven zijn in het hanteren van de agaat als van de zilver naald. En van de laatste techniek laat de heer Ouwejan ons enige fraaie spe cimina zien, die ook voor het Witte Huis in New York bestemd zijn. Hoe zeker en juist moet de hand zijn, die deze naald hanteert, want iedere zilveren lijn, die op de speciaal geprepareerde onder grond staat, is onuitwisbaar. Als wij dan ook nog enige bladen te zien krijgen met sierlijk krulschrift, beseffen wij, gecon fronteerd te worden met iets, dat zijn weerga niet vindt. Geboeid kijken wij naar die handen, die nu reeds meer dan 40 jaar dit werk doen en die nu nog even rustig zijn als toen de heer Ouwe jan als jongen van 11 jaar met dit werk begon. Deze handen, voorbestemd om het spel van de edele lijnen te spelen en te scheppen, bezitten echter ook een ge spierde kracht. Met één vuist velt deze kunstenaar een jonge koe en hij is een meester in Jiu-Jitsu. Het is aardig dit te weten. Ook dat hij getallen van 5 en meer cijfers binnen de tien seconden vermenigvuldigt. Maar van groter be lang is toch, dat wij hier in Nederland iemand hebben, bij wien de tijd der heerlijke middeleeuwen nog bestaat en die wij terugvinden, zij het niet in de overweldigende en dramatische kathe dralen en bouwwerken, maar in schep pingen, die wij eenvoudig „het schrift" noemen. Het is, zoals de dichter Huges het uitdrukt: De schrijver sterft, het schrift leeft voort; daar schrift zich niet aan sterven stoort! 1) Heemschutserie. Uitgegeven door Allert de Lange. No. 59 in de serie. Het Nederlandse Handschrift, door R. J, Ouwejan Kzn. Gebonden ƒ2.60. midatie en agressie", aldus de verkla ring, die er aan toevoegt, dat verdere besprekingen niet zouden kunnen worden gevoerd vóórdat de Russi sche blokkade is opgeheven. De drie Westelijke bezettingsmogend- heden hebben besloten Paul Markgraf. de communistische hoofdcommissaris van politie van Berlijn, die Maandag door het Berlijnse gemeentebestuur werd afgezet, niet langer te erkennen Dit besluit, dat Dinsdagavond op een bijeenkomst van de drie Westelijke commandanten van Berlijn genomen werd, heeft onvermijdelijk de splitsing van de tot nog' toe nog verenigde le' ding van de politie te Berlijn tot ge volg gehad. Paul Markgraf heeft aan de pers ver klaard, dat hij zijn ontslag als onrecht matig beschouwt. Hij verscheen Dins dag op het hoofdbureau van politie als of er niets aan de hand was. De resolutie, opgesteld door de vertegenwoordigers der deelstaten op de conferentie te Bandoeng, is thans gepubliceerd. De resolutie pleit voor de instelling van een federale interim-regering op korte termijn. Deze federale interim regering dient de voorloopster te zijn van de regering der souvereine V. S. van Indonesië; derhalve dient zij te be staan uit Indonesiërs. De overheidsbe- voegdheden der fed. interim-regering dienen niet verder te worden beperkt dan noodzakelijk is in verband met de verantwoordelijkheid van Nederland, voortvloeiende uit de gedurende de in terim-periode gehandhaafde Ned. sou vereiniteit; derhalve dient het gehele terrein der overheidsbevoegdheden te worden ingedeeld in: a. het terrein der bevoegdheden van de Ned. regering; b. bet terrein der bevoegdheden, waarop de fed. interim-regering gebonden zal ziin aan beperkingen, welke voortvloeien uit de gehandhaafde Ned. souvereiniteit; c. het terrein van de zelfstandige be voegdheden der interim-regering; d. het terrein der bevoegdheden van de deel gebieden, inclusief die hunner autonome onderdelen. Op het onder a. genoemde terrein werkt de Ned. regering samen met de fed. interim-regering ter voorbereiding van de overname der souvereiniteit door de V.S.I. j u De onder b- genoemde beperkingen bepalen zich tot waarborgen voor de ontwikkeling der V. S. I. als rechtsstaat. Er dient in Indonesië een Ned. hoge commissaris te zijn. Deze dient de taak te verrichten, welke verband houdt met en voortvloeit uit de Ned. ver antwoordelijkheid zoals hiervoren om schreven. Gedurende de interim-periode die nen er de volgende organen te zijn: een regering, bestaande uit een direc torium, hoofden van departementen, genaamd secretarissen van staat, een federale raad en een vertegenwoordi- gend lichaam. Het directorium dient te bestaan uit Indonesiërs ten getale van tenminste drie. De leden van dit directorium worden pangewezen door de gezamenlijke ver tegenwoordigers van de regeringen der deelgebieden, met inbegrip van het ge bied van de adviesraad voor Zuid-Su- matra, waarbij elk deelgebied een stem heeft. Deze aanwijzing dient te worden bekrachtigd door de Kroon. De secre tarissen van staat moeten benoemd wor- den en ontslagen door het directorium, waaraan zij verantwoordelijk zijn. Binnen enkele dagen zal een deputa tie uit de ondertekenaars van de Ban- doengse Resolutie naar Nederland ver trekken voor overleg met .de commissie der „Negenmannen". Deze deputatie zal waarschijnlijk worden geleid door Anak Agoeng, de minister-president van Oost- Indonesië. Tezelfder tijd zal er een de putatie naar Djolcja gaan om daar de resolutie te overhandigen. Naar ver wacht wordt, zal de tekst der resolutie heden te Batavia worden gepubliceerd. Het Belgische lid van de C. v. G. D„ Herremans, is heden per vliegtuig naar Brussel vertrokken. Hij zal ongeveer veertien dagen uit Indië wegblijven. Het directorium voert het bewind met dien verstande, dat ten aanzien van met name te noemen onderwerpen, als b.v. die, welke de staatsbouw der federatie betreffen, overeenstemming met de fe derale raad dient te worden voorge schreven. Onder „bewind" worden mede begre pen de voorbereiding ener constituante, de vorming van federale strijdkrachten, de voorbereiding van een buitenlandse dienst alsmede het voeren van onder handelingen over de vorming der souve reine V.S.I., met inachtneming van de beperkingen, genoemd. Het directorium draagt de verant woording voor het bewind tegenover het vertegenwoordigend lichaam, met dien verstande, dat het door dit li chaam tot aftreden kan worden gedwon gen. De federale raad heeft de bevoegd heid, zowel op verzoek van het direc torium als eigener initiatief van advies te dienen. Het vertegenwoordigende lichaam heeft mede-wetgevende bevoegdheid en budgetrecht. Het heeft het recht van initiatief en amendement. Het vertegenwoordigende lichaam kan niet worden ontbonden. Indien inzake enig ontwerp van wet geen overeenstemming tussen het ver tegenwoordigend lichaam en het direc torium kan worden bereikt, kan het directorium overgaan tot vaststelling op eigen gezag en verantwoordelijkheid, als terzake overeenstemming is verkregen met de federale raad. De vertegenwoordigingen van Banajar Oost Indonesië, Zuid-Oost Borneo, Oost Borneo, Madoera en Fasoendan menen, dat de totstandkoming der V.ö.i. op 1 Januari 1949 haar beslag moeten heb ben verkregen. De overige zullen slechts in verschui ving berusten om redenen van practische onuitvoerbaarheid. De voorwaarden voor het verkrijgen van een visum voor de inreis in Duits land zijn volkomen ongewijzigd geble ven. Zoals bekend worden voor het reizen door Duitsland zgn. doorreisvisa (tran sit-permits) verstrekt. Voor het verkrij gen van een dergelijk doorreisvisum moet de aanvrage hiervoor tenminste zeven dagen voor de datum van vertrek worden ingediend. De vreemdeling, die naar het open luchtspel in de Cloveniersdoelen geleid wordt, staat stom van ver bazing, dat daar midden in de stad, tus sen smalle straatjes een tijdelijk thea ter ligt. De bekoring is er eenter de» te groter door. Voor de omwonenden er echter helemaal van een evenement sprake. Daarom klommen ze bij de ge" nerale repetitie behendig op de het ter rein omringende muur om gratis voo' niemendal te genieten van het schut- tersbravour en de daverende eetpartijen. Deze klimmerij is natuurlijk niet aan vaardbaar, al was het alleen omdat een ander betalen moet. De weg van de minste weerstand kan gevonden worden door de politie in de arm te nemen. Maar beter en origineler is die van een der leden van het comité. Een soort el van Columbus. Alle omwonenden, en dat zijn die van de Luitestraat, zullen bij de eerste opvoering prinsheerlijk °P een echte zitplaats voor niemendal aan wezig zijn. Niet een zal verstek laten gaan. Er is echter een voorwaarde aan verbonden. Deze bewoners zullen er borg voor moeten staan, dat niemand de kans krijgt, om tijdens een der vel® voorstellingen op de muur te klimmen. Kijk, dat is nu paedagogie van een zeef edel soort. Je moet maar op de gedachte komen, zult u zeggen. Zo is het! LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 1149» (Adv.) (Van onze parlementaire redacteur) Maandagmiddag heeft dr. Beel mr. i'' F. Schokking, wethouder van A'daflk ontvangen. Men houdt sterk rekenins met de mogelijkheid, dat het de bedoe ling van de formateur is, de heer SchoK' king de portefeuille van Verkeer en W»' terstaat aan te bieden, terwijl hij voor» mr. van Maarseveen aangezocht zou he" ben voor de portefeuille van Binnen landse Zaken. In dat geval is het waarschijnlijk, d®J de heer Van Maarseveen aan Justin® opgevolgd zal worden door mr. L. Dón ker van de P. v. d. A., die op het ogc.®" blik voorzitter is van de parlementaire enquête-commissie. Een beslissing dien aangaande schijnt evenwel nog niet ge nomen te zijn en mr. Donker had hedenmiddag ook nog niet een onder houd met de formateur gehad. Men verwacht thans stellig, dat op Beel zeer spoedig met de formatie va» zijn Kabinet gereed zal zijn. Gistermiddag heeft dr. Beel de com missaris der Koningin voor Noord I'" land, J. E. baron de Vos van SteenwU* ontvangen. Nanr Wij hedenmiddag Vernam moet men er inderdaad niet meer rekenen, dat de heer de Vos van Stei.- wijk dé portefeuille van Buitenland- Zaken zal aanvaarden. Het zoekC? blijft nu naar een minister van B®' tenlandse Zaken. De formateur ontving hedenmor gen opnieuw mr. Schokking, als mede mr. Van Schaik en prof. Lief- tinek. Men vermoedt, dat het be zoek van mr. Van Schaik aan dr. Beel in verband stond met de moei lijkheden om een minister van Bui tenlandse Zaken te vinden. Op 21 September van verleden ja®* heeft de Bisschop van Luik in tegen woordigheid van meer dan 20.000 b langstellenden uit België en Nederlan 'n gedenksteen ingezegend, bestemd voo de toekomstige basiliek van Banneux- De omstandigheden lieten toen n' toe. dat er met de bouw van dit heilig dom een aanvang werd gemaakt. Me deze inzegening wenste Z. H. Exc. uitlij te geven aan zijn geloof en vertrouwe» in de verschijningen van de H. Maag»' Sindsdien heeft de Bisschop in woord e» geschrift voortdurend blijk gegeven va" zijn vast voornemen, met de bouw d?» kérk niet langer te talmen dan nodi» is. Op 8 Augustus a.s. hoopt Z. H. Exc. ®e eerste steen te leggen en verwacht dan weer, dat de talrijke vrienden v»® de Maagd der Armen daarbij zuilen te* genwoordig zijn. Z. H. Exc. Mgr. Pr' temmens, Bisschop van Roermond, zich zo gaarne verenigt met de gebed®'1' de vreugde en verwachtingen van Bisschop van Luik, zal op 8 August®* met de vele Nederlandse Banneux-vrif®' den getuige zijn van dit plechtig gebe® Or 87 ptinsti «ie/Jci Sand u 'eriipe. kelcom Nelc kater; :®nt00 *UPP01 h^'SSt 'sister Ngd 21] Ot P«tao 5 Pla J n Tl k °m' Jfame V; fmi; »hltect ktSe'1 Con' w pri '«en ^>ifl, '«baa, ''ttteel '«het JPtlea Vht kjj kar. paleg vOor jaihi; Ss et lii '1st, Sr. (Niet-officiële koersen) Vorig Openi®® 27/7 98-97 170 V' 29? 257 slot 314 NederL 1948 lOOiè 3-3% Nederland 194) 98 3 Ned. 62-64 9815 3 Ned. 62-64 bei fac, 98':-> Ned. Handel Mij. eert 158 A.K.U. 17015 Van Berkei's Patem 12) '4 Calvé-Delft eert 193% Van Gelder 151% Kon. Hoogovens eert 205 Unilever cert 295% Ned. Kabel 290 Philips 255% Kon. Petroleum 337% „Amsterdam" Rubber 160% HolL Amerika Lijn 197 Kon. N. Stoomb. Mil 159 Scheepvaart Unie 182% H.VA 222 Dell JVflil. eert. 154 ex dividend Amsterdam, 27 Juli 194& 3j)' Vandaag was de handel op de delenmarkt evenals gisteren weer u'1 j,êt kalm, doch de koersen weken °ve,0te® geheel weinig af. Aand. Philips goed prijshoudend, evenals aand. ne# Aand. Holl. Kunstzijde Ind. werdefl e(t div. 9% verhandeld op 213% en b) jjs hiermede dus eveneens op peil. scheepvaartmarkt kwamen eveneens nig veranderingen voor. Enkele tabete' aandelen konden licht in koers ver ren. H.V.A. verloor 1 a 2% en J®v® de 3%. Op de staatsfondsenmarkt We stemming zwak. O Kit «e, *ijr «tj, *K( bo ke Ui «e •u, Ir Hi 'ik Kil» Kilt N Kia

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2