DE OLYMPISCHE SPELEN BEGONNEN Indrukwekkende plechtigheid op Wembley Nederland zoekt koelte in het water Dat heel ons land zou zwemmen is echter niet waar Handtekeningjagers zwermen om Uxbridge Bee I's pogingen in gevaar Enorme Ruim 600 explosie bij de I.G. doden en ongeveer 1500 gewonden Farben l! Prinses Wilhelmina der Nederlanden Hier vindt men sfeer en stemming, die men in Londen mist m Tot hoofd en hart J Het weer Koningin trekt zich terug uit het openbare leven Wooderson ontsteekt Olympisch vuur HOPELOOS GEBREK AAN BADPAKKEN, HAND DOEKEN EN.... AAN WATER m Roosenburg: „Ik had me zo goed voorbereid" Rouw over Ludwigshafen Grote branden op het fabrieksterrein Extra vrije dag voor scholen Inbraak in rijksbureau donderdag 29 juli 1948 72ste JAARGANG No. 24217 Onze sportredacteur telefoneerde ons Donderdagmiddag Londen: Olympische Spelen zijn zojuist begonnen. In tegenwoor digheid van de leden van zijn Huis, van buitenlandse koninklijke gasten, onder wie zich Prins Bernhard bevond, van talrijke autoriteiten als minister-president Aiilee en vele andere hoge functionarissen uit hei Britse bestuurs apparaat en van de legaties, heeft de Engelse Koning, mei een korte boodschap aan de tienduizenden bezoekers van Wembley en de honderdduizenden luisteraars in bijna alle tanden ter wereld, de Spelen voor geopend verklaard. De particulier secretaris H. M. de Koningin is ge machtigd ten antwoord op hieromtrent gestelde vra- ?en mede ie delen dat de f^oningin weer, evenals voor TJ-ei overlijden van Koning /^illem III, de titel zal voeren Prinses der Nederlanden. 3 #11 Dagje naar België (Van een onzer speciale verslaggevers) Hierin zal niemand ons iegenspreken. Hef is nog sfeeds gruwelijk heef en daarom, om ie onikomen aan die ver schrikkelijk laaiende zon, wordt er veel .gezwommen. Alle zwembaden, ook de overdekte, zijn overvol,- de diverse natuurbaden verwerken per dag vier- ioi zesduizend men sen en er is geen kanaal en zelfs geen grachi, die als hei maar even mogelijk is niet door drommen zwemlusiigen gevuld worden. i Iftl C.V.G.D. VRAAGT 18 JEEPS BETER BROOD IN AUGUSTUS Maïs uit het bloem Rijkspersoneel vrij op 31 Aug. en 6 Sept. STAATSLOTERIJ Kir. Van Schaïk voorzitter Tweede Kamer In hei groie complex van de chemische fabrieken der I.G. Farben ie Ludwigshafen heefi zich Woensdagmiddag een ontploffing voorgedaan, waarschijnlijk in een klein gebouw voor hef bereiden van aeihyl-chloride, tengevolge waarvan over een oppervlakte van twee vierkanie kilomeier grote verwoestingen werden aangericht. Ruim zeshonderd men sen kwamen om hei leven en ongeveer vijftienhonderd anderen werden gewond. f 37.000 buit der inbrekers Bestemming van Huize Doorn •UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE? SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severfn. Directeur: J. J. W. Boerriater. NIEUWE HAARIMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mUTtmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Verwachting: tot Vrijdagavond: Heldere nacht met weinig wind. Morgen overdag bijna overal zéér Warm en zonnig weer. In de namid dag echter in het Zuiden van het land wat toenemende bewolking •het een kleine kans op enkele ver spreid optredende onweersbuien. Zwakke tot matige wind, hoofdza kelijk tussen Oost en Zuid-Oost. Zon: 4.58—20.34. Maan: 23.49—15.18. Op**6 Koningin, dan Prinses Wilhelmina jjp, Nederlanden, zal zich vestigen op iVp Loo waar enige vertrekken in de j, elijke vleugel voor haar in gereed- I® zjjn gebracht. n het paleis op de Dam zijn even- ?«ns enige vertrekken voor de Koningin landhuis „Ruigehoek" van de Koningin, Persoonlijk Het ia1 Mo eigendom van ar jvuuuigm, hl De verblijfplaats dienen als Zij jbe K«m1npi"nC£a^zVoh geheel uit het l«Dbare leven terugtrekken en voor- Pig algehele rust nemen. Zij zal dus p 1 September niet deelnemen aan het 'éstbetoon. Koningin hoopt dat ons volk Haar tie 7,ai begrjjpen en Haar zo nodige zal eerbiedigen. De hitte was ook vanmiddag weer bijzonder groot en overtrof alles wat er het vorig jaar aan records op 'dit gebied is genoteerd. De eerste-hulp- diensten hadden op de zonnige tribunes herhaaldelijk hulp moeten verlenen, toen om half drie de leden van het I. O. C. en organisatiecomité zich voor de koninklijke loge opstelden. Een kwartier later, precies volgens het nauwkeurig opgestelde schema, arri veerde de koninklijke familie, geest driftig begroet door een langdurig jui chende menigte en verwelkomd door de voorzitters van het- I. O. C„ van de organisatiecommissie en de president van deze Spelen. Zij begeleidden de koning naar het middenveld, waar zij de leden van hun comité aan hem voor stelden. De Lord Mayor begeleidde in tussen de koningin en de andere leden van het Huis naar hun loge. Nadat ook de koning zijn plaats had ingenomen, begon tien minuten over drie de intocht van de deelnemers. Voorop marcheerden volgens Olympi sche traditie de Grieken, «daarachter in alphabetische volgorde de ploegen van zestig deelnemende landen en tenslotte, geestdriftiger toegejuicht uiteraard dan welke équipe ook, de Britse groep. Land- mann, de reserve-doelman van het Ne- derlahdse elftal, opende de ploeg van de Nederlandse deelnemers en droeg de vaderlandse vlag. Na een opmars, die veertig minuten duurde en door mu ziek werd opgeluisterd, sprak de koning een kort openingswoord uit. Onmiddel lijk daarna werden hondenden postdui ven losgelaten om de wereld te ver kondigen, dat de Spelen der Broeder schap geopend waren en zwaar daver den 21 saluutschoten over de Wembley- tribunes. Het laatste was nauwelijks verklon ken, toen de bekende lange-afstandloper V/ooderson met de Olympische toorts onder luide toejuichingen het terrein be trad. Hij legde nog een halve ronde af en ontstak toen het Olympisch vuur dat zestien dagen en nachten zal blijven branden. Bands, waaronder zich ook de Gold Stream Guards bevonden en ver schillende koren, zetten de Olympische hymne in en langzaam werd de vlag met de vijf cirkels in.top gehesen. Daarna sprak de aartsbisschop van Can terbury een wijdingswoord uit, dat werd gevolgd door een jubelend allelujah van de koren. De vlagdragers vormden een halve cirkel rond het spreekgestoelte en met de Britse vlagdrager aan zijn lin kerzijde betrad vervolgens de Engelse hordenlopcr Don Finlay het spreekge stoelte. Hij nam de punt van de vlag in zijn linkerhand en met de rechter hoog geheven, het gelaat ontroerd naar de koningsloge gewend, legde hij op plechtige toon onder doodse stilte de Olympische eed af. Daarmee was de plechtigheid ten einde. De aftocht van de landenploegen, in tegenovergestelde volgorde als de binnenkomst, werd begeleid door het gezang van de koren en om vijf uur, toen de laatste deelnemers het stadion hadden verlaten, begeleidden de presi denten de koninklijke familie weer naar de wachtende auto's en trok de menigte huiswaarts. Als een mierenhoop zult u zeggen. Dat zei de operateur in het vliegtuig boven het Scheveningse strand gisteren ook. Naar wij vernemen is het van 2 Augus tus af weer mogelijk per touringcar een ééndaags reisje te maken naar België op een collectieve pas. Hierdoor is net niet meer nodig dat de „dagjesmensen" een pas dienen aan te vragen, wat voor velen, daar een pas f 12.50 kost, bezwaarlijk mocht heten. Per dag wordt 40 francs be schikbaar gesteld voor het doen van kleine inkopen in België. namens de bedrijfsorganisatie voor bad en zweminrichtingen een enquête ge houden met de vraag wie in dat jaar, al was 't dan ook maar één keertje, in het water was geweest. En het antwoord? 7 pet. Ja, precies 7 personen uit iedere willekeurige groep van 100 Nederlanders zwemmen, d.w.z. minstens één keer per jaar. Triestig en bijna ongelooflijk? Mis Nederland, zo zou men kunnen, zeg gen, heeft zijn water herontdekt en gedreven door de tropische tempe ratuur legt het zich in baden en stromen zo nu en dan een beetje te week. Dat zou men.... Ja, maar is 't ook zo? Is 't inderdaad waar, dat heel Nederland nu zwemt en dat alles en iedereen als het maar even kan verkoeling zoekt in het lokkende water? Neen, lieve lezer, dat is niet zo. Dat is zelfs ver bezijden de waarheid. Nederland zwemt niet. Nederland is alle zomerse schijn van het ogenblik ten spijt een akelig droog, waterschuw landje. U wilt het bewijs? Welnu, vorig jaar en herin nert u zich dat het toen nog heter en nog langduriger warm was dan nu werd k Amerikaanse Marine beschikt mo- nteel over twee enorme Lockheed- ifp'Stitution-vliegtuigen, die elk 180 man fy?eris kunnen vervoeren. Deze week t>|, te een der toestellen een non-stop- ^Qht dwars over Amerika in 10 uur en negentien minuten scbien, maar aan de andere kant, had u het lieve vaderlandje niet wat te hoog aangeslagen? U kent zijn veelgeroemde helderheid. Welnu, weet u, dat bjjv. bij een enquête nog onlangs in Amsterdam gehouden, bleek dat slechts iets meer dan 5 pCt. van de inwoners Wekelijks een bad neemt? En verder, weer van zwemmen gespro ken, daarover zijn nog interessante bij zonderheden te vertellen. Zo is dat cijfer 7 niet voor het gehele land en niet voor alle bevolkingsgroepen gelijk. De stede lingen bijv. zwemmen meer dan de bewo ners van het platteland. De verhouding is 8 op 6. Dan is het Boven-Moerdijkse volk weer zwemlustigex dan die van beneden de rivieren, want daar zwemmen maar 5 van de 100 personen en ook tussen de aller grootste steden onderling is er weer een markant verschil. Amsterdam namelijk met 4 steekt uiterst ongunstig af tegen Rotter dam met 8 en Den Haag. de beste, met 11. Tenslotte, en dat is wellicht het aller merkwaardigste, is er een onderscheid, dat klaarblijkelijk bepaald wordt door de maat schappelijke rangorde. Zo is bijv. komen vast te staan dat zowel de z.g. lagere als de z.g. betere standen bijeen minder zwem men dan wat de enquêteurs „de kleine middenstand" noemden. Daar namelijk ko men de meeste zwemmers voor. Volgt nu automatisch de vraag: Waarom wordt er m Nederland zo schaars gezwom men? En het antwoord: Ten eerste omdat er in Nederland te weinig water is. Ja, waarachtig u leest het goed. Te weinig wa ter in Waterland. We hebben 168 badhui zen, 42 overdekte en 364 onoverdekte zwem inrichtingen. Dat is beslist onvoldoende. Dat blijkt al direct als men weet, dat er nog 48 inrichtingen gesloten zyn wegens oor- Commissie voor Goede Diensten Ssjfin een telegram 18 jeeps te Lake VCcess aangevraagd voor haar militaire '.Afnemers in Indië, aldus meldt een ^«uiniqué van deze commissie van ^.^et ministerie van Landbouw, vlSser!j en Voedselvoorziening be- Lrftigd thans wat wij reeds enige geleden meldden, dat namelijk biet ingang van 1 Augustus de maïs- *°em geheel uit de broodbloem zal wijnen. a deze datum zal de broodbloem uit 20 pet. buitenlandse of in- tav6 rogge en 80 pet. buitenlandse tv?» uitmaling 85 pet. Pijprieken, die op 1 Augustus nog *Uze ?®m in voorraad hebben, dienen vóór 29 Augustus in de broodbloem *®1 ^Werken inplaats van rogge. Het 'iat wel enkele weken duren voor- broodbloem van de betere -sa- bie(l G.hing bij de bakkers komt, zodat Kniet aanstonds na 1 Augustus wit- r°od zal kunnen verwachten. ?t> 3]1 rijkspersoneel zal niet alleen 5?eh augustus vrijaf worden verleend, Hasten September zullen de rijks- vool n^et functionneren, en en an- Jl2?ver zich daartegen geen drin- 6tW. enen van dienstbelang ver- eW1,i1??ler 3072 van de Staatsie £Djs van f 15.000 gevallen. Onze sportredacteur telefoneerde ons Woensdagavond uit Londen: Tussen het station van het vriende lijke Londense voorstadje Uxbridge en de ingang van het Olympische kamp, waar ook Nederlanders aan de Spelen zijn ondergebracht, zwerft een compleet leger handtekeningjagertjes. Ze zijn on gelooflijk energiek en onderscheiden met zoveel beslistheid wie er vreemde ling is in de mensenstroom, welke bijna onafgebroken tussen kamp en station heen en weer gaat, dat bijna niemand aan hun waakzaamheid ontsnapt. De Koreanen met hun kinderlijke gezich tjes, de donkere Iranezen en de breed geschouderde Yankee's in hun overalls, zijn uiteraard voor het jagersinstinct van deze ongeregelde troep een gemak kelijke prooi. Maar zelfs wjj, die toch ongeveer in dezelfde vermomming rondlopen als de correcte burgers van Londen, hebben zeker wel een keer of dertig op gele, lichtgroene, rose, zalm kleurige en witte notitiehoekjes een met „many thanks and much success" be loonde handtekening moeten krabbelen, ook al hebben wij telkens eerlijk en met nadruk verteld, dat wij werkelijk geen „competitors" waren. Enfin, ze waren er blijkbaar de koning te rijk mee! Maar met dat al» vinden we daar in Uxbridge dan toch eindelijk de sfeer en stemming, waarnaar men in Londen tevergeefs zoekt. De weg van het sta tion naar het kamp is met vlaggen ge- pavoiseerd, overal hangen spandoeken en overal de emblemen en in vele ta len hebben voortvarende winkeliers borden gefabriceerd, waarop zij de vreemdelingen hun welkom toeroepen. Het kamp zelf is een ideaal buiten en de athleten van vele landen profi teren er dankbaar van het schitteren de weer. De Amerikanen nemen een zonnebad met de radio naast zich in de groene grasperken voor hun ver blijf, de gedrongen Turkse worstelaar laat de brandende bol zonder de min ste hinder op zijn enorme, kale schedel schijnen en op de velden naast het kamp, waar kortgeleden RAF-vliegers hun ontspanning zochten, oefenen nu voetballers, hockeyers en hardlopers. De Finnen laten er hun glanzende speren blikkeren in het overvloedige licht, hun buurlui, de Noren, lopen er in kalme pas een baantje en ergens op de achtergrond klinken de schoten van de Canadese schutters die aan het oefenen zijn. Hier vinden we ook de spelers van het Nederlandse voetbalteam terug. De heer Jesse Carver, de bondstrainer, neemt hen onder handen voor een fikse en langdurige training. Het weer is voor onze begrippen te warm, you know, en daar moet aan gewend wor den, you see! Dus: lopen en springen, kniebuigingen en buitelingen, alles achter elkaar in een straf tempo, dat het luie zweet er genadeloos uitdrijft. „We oefenen in volle wapenrusting", zegt Herberts, de voorzitter van de keuzecopnmissie, „de anderen maken het zich zo luchtig mogelijk, maar ze zullen dat straks tijdens de wedstrijd missen". Of het kamp goed is? Dik in orde. De ligging is prima, de omgeving mooi en de kost overvloedig, zelfs zonder de extra levensmiddelen, die straks uit het vaderland zullen komen. De wedstrijd in Portsmouth? Ja, die was matig, maar wat wil je met zo'n temperatuur en een zo weinig inspire rende tegenstander? Ik zou ze er niet graag een opmerking over maken, zegt Hier worstelen Londense schoolkinderen om de handtekening van de Egyptische Olympische worstelaar Mohammed Ahmed Hassan. de grijze selectiepresident. De Engelse pers? Dat kan geen kwaadvoor ons. Zo is het letterlijk en figuurlijk alles zonneschijn in het kamp Uxbridge. Al les? Neen, eenzaam in het gras vinden wij Roosentturg, onze midvoor van Portsmouth, die door een blessure aan de enkel van de Spelen is uitgeschakeld. „Bad luck." „Zo bekijk ik het ook," zegt Roosenburg met een licht gebaar van beide handen, „maar het is toch wel zuur. Maanden achtereen van alles ge daan en van alles gelaten om in conditie te komen. Driemaal in de week oefenen, geen glaasje, zelfs niet op een bruiloft, practisch geen sigaret en nu het erop aankomt, alles voor niets. Viermaal per dag met je voeten in een teil kokend wa terAUez, het is nu eenmaal zo!" logsschade en dat er voor de eerste 2 jaar een programma bestaat, dat als de ma teriaalpositie niet, meer tegenvalt voor ziet in de bouw van ongeveer 50 nieuwe zweminrichtingen. Hierbij gaat speciaal de aandacht uit naar het z.g. natuurbad. Ste den als Huizen, Heemstede. Den Bosch en Amsterdam bij de Westeinderplassen om er nu maar enkele te noemen, werken aan de voorbereiding van zo'n natuurbad. Dan is er op dit ogenblik nog een tweede rem op de zwemmerij. Dat is de rem van het badpak. Er is een enorm tekort aan badpakken. Men be groot het zelfs op 20.009 en zolang dat niet is opgeheven, zolang niet iedereen weder naar believen in de zweminrich tingen een badpak kan huren en nu zwijgen wjj nog van de handdoeken zolang blijft het malaise. Men wil dat natuurlijk niet. Integen deel, men dat zijn in dit geval de ex ploitanten wil, dat er gezwommen en veel gezwommen wordt. Daarom dan ook, dat men het volgend jaar krachtig de zwemsport-propaganda ter hand zal nemen. Er bestaat een mogelijkheid, dat men dan een nationale bad- en zwem- week zal organiseren en dat men ook naar Amerikaans model door middel van waterspelen. het theaterelement in de natuurbaden zal brengen. En, om u het laatste duidelijker te maken, stel u voor een fantastische onderwater-ver lichting en bijvoorbeeld een aantal in het zwart geklede zwemmers, die een hakenkruis vormen in het water. Van de duikplank springt een duiker midden in dat kruis, verbreekt het en het vol gende ogenblik vormen diezelfde zwem mers door een snelle verandering de rood, wit en blauwe kleuren van de Ne derlandse vlag. .Op deze wijze wil men de zwemsport activeren, wil men als 't ware de con currentie opnemen hoe ongewoon dat ook misschien klinken moge met an dere ontspannings- en vermaakscentra In de gracht, tussen de schuiten, gaat het ook wel. als bijv. de bioscoop. Want, en daarmee verklappen wij werkelijk^ geen geheim, het zijn zeker niet in de laatste plaats financieel technische redenen, diefcr de oorzaak- van zijn, dat Nederland, water land, door gebrek aan baden nog niet Nederland, zwemland, kon worden. Maar dat is een zaak, die wij hier niet aan de orde willen stellen, ons ging het al leen maar om het zwemmen. Doet u dat nu, het is immers zo erg heet, hè? Bij K.B. is mr. J. R. h. van Schaik be noemd tot voorzitter der Tweede Kamer gedurende de lopende zittingsperiode. (Van onze parlementaire redacteur). Voorzover valt na te gaan neeft dr. Beel noch gisteren in de namiddag noch hedenochtend meer nieuwe besprekingen gevoerd. Althans niet met nieuwe figu ren. Hij is, zo zegt men, op zijn kabinet en peinst, en er gaat een akelig gerucht, dat van verschillende zijden voldoende bevestiging vindt, volgens hetwelk hij er o.m. over peinst of hij zijn opdracht niet terug zal geven. De moeilijkheden zitten ditmaal recht streeks bij de partijen, om wier gunst de formateur zozeer werft: de Christe- lijk-Historischen en de V.V.D. Het schijnt, dat men het in die hoek nu wel heel Verdienstelijk vindt, dat de forma teur zich zo inspant om een christ.-his- torische en een vrijzinnige figuur aan zijn Kabinet te verbinden, doch dat men dit nog altijd niet voldoende acht om hem de heetbegeerde garantie van een tweederde meerderheid voor de grond wetsherziening en de Indische wetge ving te verschaffen. En dr. Beel houdt er hardnekkig aan vast, dat hij niet het spel mag beginnen voor hij alle troeven in handen heeft Men hoopt in verschillende kringen zeer sterk, dat de formateur toch de sprong zal wagen. Men kan beter met risico regeren dan helemaal niet regeren. Het land heeft nu reeds drie weken een demissionair Kabinet en ondertussen ziet men met open ogen hoe de draad van de gebeurtenissen in Indië ons uit de handen dreigt te schieten. Bovendien komen over luttele dagen de vertegen woordigers van de deelstaten in het land om met de regering te confereren. Wat een figuur, als wij dan nog steeds geen regering hebben, die regeren kan. In het licht van dit feit, dat van morgen alles overheerst, zijn de per- soneelsmoeilijkheden, waar de for mateur voor staat, van onderge schikt belang. Doch ze zijn er nog steeds. Een minister van Buiten landse Zaken bleek tot dusver niet te vinden, en het zal moeilijker zijn te slagen naarmate de formateur zich strikter houdt aan zijn zelfop gelegde beperking, dat zulk een mi nister van vrijzinnigen huize en van buiten de diplomatieke dienst moet zijn. Het gaat aan Buitenlandse Zaken nog veel meer dan waar ook om de be kwaamste, vooropgesteld natuurlijk, dat hij in het team past. Het doet er per saldo weinig toe, waar de bekwaam ste man vandaan komt, mits hij er maar komt. Het politieke evenwicht in het Kabinet kan op andere wijze hersteld worden. Buitenlandse Zaken is toch wel de laatste portefeuille om haar als sluit post op een personenbegroting te ge bruiken. Nader vernemen wij nog, dat dr. Beel thans in bespreking -is met de ministers Van Maarseveen en v. d. Brink. De reden van deze gedachtenwisseling met laatst genoemde schijnt te zijn, de afde ling Verkeer van het departement van Verkeer en Waterstaat toe te voegen aan het departement van Economische Za ken. De gesprekken met minister Van Maarseveen zijn heropend, omdat van katholieke zijde de gedachte is geopperd, dat het departement van Justitie, dat, zoals gemeld, in socialistische handen zou overgaan, voor de katholieken be langrijker is dan de portefeuille van Binnenlandse Zaken. Men zou er dui meer voor voelen, een socialistische mi nister van Binnenlandse Zaken te zien komen. In dit laatste geval denkt men het sterkst aan de heer M. Reinalda, terwijl ook mr. Prinsen, de secretaris generaal van dit departement genoemd wordt. Een der directeuren van de fabrieken schatte, dat een 125-tal van de vijfhon derd fabrieksgebouwen vernield was. Bij de uitgangen van het 'fabrieksterrein, dat langs de Rijnoever is gelegen, ston den groepen Duitse mannen en vrouwen te wachten in de hoop iets te zullen ver nemen over het lot van familieleden, die zich ten tijde van de ramp op het ter rein bevonden. Na de eerste ontploffing deed zich nog een reeks kleinere explosies voor, waar door brandende brokstukken in het rond vlogen en nieuwe branden stichtten. Verscheidene .uren na de ontploffing woedden op het terrein van de fabrie ken nog grote branden. Dichte rookwol ken hadden zich uitgebreid over de stad. Bulldozers en tractors van het Amerikaanse leger rammeiden zich een weg door de ruïnes in verwoede pogin gen om de branden te stuiten. Groepen arbeiders, verbijsterd en spookachtig van aanzien door de violette methylkleur waarmede zjj besmeurd waren, dwaalden rond tussen de ruïnes, terwffl de Amerikaanse en Franse brandweren in zware strijd gewikkeld waren met de tientallen meters hoge vlammen, die een grote tank met het explosieve methanol bedreigden. Vele Duitsers schenen aangetast te zijn door de giftige gassen, die zich door het in brand raken van chemicaliën ont wikkeld hadden. Leden van de reddingsploegen heb ben vandaag verklaard, dat zich in de ruïne van de fabriek nu nog enkele levende personen bevonden. Amerikaanse soldaten en Duitse Zonder liefde voor zijn beroep kan men zich nooit volledig geven. brandweerlieden en politiemannen trot seerden vlammen, rook en chemische dampen om deze ingesloten arbeiders te redden. Ook een groot kantoorgebouw werd verwoest. Gevreesd wordt, dat daarin vele levens verloren zijn gegaan Het lag echter midden in de brandhaard, zodat niemand het kon benaderen. Een ooggetuige, die het toneel van de ramp in ogenschouw genomen heeft, vertelde, dat Mij mannen ont moette met groene, gele, blauwe of witte gezichten, arbeiders van de fa briek, die tengevolge van de ontplof fing met verschillende kleurstoffen besmeurd waren. Vele gewonden dro pen van het bloed doordat hun slag aders door glasscherven waren ge raakt of gesprongen waren door de hevige luchtdruk. In Ludwigshafen is geen ruit heel en in Mannheim is een groot aantal ruiten verbrijzeld. De hele nacht reden de ziekenauto's met huilende sirenes naar Ludwigsha fen. De taak van de reddingsploegen leek eerder groter dan kleiner te wor den. Door een web van kilometers brandslang werd water uit de Rijn in de vuurhaarden gepompt. Amerikaanse legerauto's werden over de Rijn gezet om gebruikt te worden voor het wegvoeren der slachtoffers. Ambulances uit Heidelberg en Mann heim gingen over en weer over de ri vier. De Fransen zonden autobussen vol Duitse verpleegsters en dokters uit Kai- serslautern, 32 kilometer van de plaats des onheils verwijderd. Uit alle delen van de Palts, Rheinhes- sen en Mannheim spoedden de brand weren en politieversterkingen zich naar Ludwigshafen. Katholieke en protes tantse geestelijken zijn op de plaats van de ramp aanwezig om geestelijke bijstand te verlenen. Een Amerikaanse korporaal, die zich op vjjftien kilometer afstand bevond, verklaarde later, dat hij, toen hij het geluid van de ontploffing hoorde, een grote paddenstoelvormige rookwolk ten hemel zag stijgen, zoals op een foto van een atoombom-explosie. Een Frans technicus van de „Badische Anilin" verklaarde, dat de ontploffing van de aethylchloride .abnormaal he vig" is geweest in verhouding tot de op geslagen hoeveelheid en dat men aldua kan komen tot aanvaarding van de mogelijkheid van misdadige opzet. Uit Berlijn wordt gemeld, dat alle met Russische licentie verschijnende Ber- lijnse bladen in hun editie van vandaag een internationaal onderzoek naar de oorzaak van de ramp eisen. „Tagliche Rundschau" verklaart van overlevenden te hebben vernomen, dat het Franse militaire bestuur de fabrie ken gebruikte voor de productie <-an hoog-explosieve brandstof voor V-2 raketten. „Neues Deutschland" schrijft: „De ont ploffing bewijst onze vroegere bewe ringen, dat West-Duitsland tot een arse naal voor de imperialisten en een start plaats voor een nieuwe oorlog wordt gemaakt". De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft* aan de besturen van scholen voor gewoon lager onderwijs en lager nijverheidsonderwijs doen weten, dat de dag, waarop te Amsterdam de inhul diging van Koningin Juliana zal geschie den, n.l. 6 September, als extra vrije dag kan worden aangemerkt. De middelbare scholen beginnen het cur susjaar eerst op 7 September zodat die vanzelf op de zesde gesloten zijn. In de nacht van Maandag op Dins dag hebben inbrekers hun slag gesla gen in het Rijksbureau voor Huiden en Leder aan de Keizersgracht te Amster dam. De kluis van het bureau werd opengebroken en een bedrag van f37.000 aan contanten ontvreemd. Voorts wor den 171 kwitanties en een groot aantal andere bescheiden vermist. Het onder zoek is met kracht ter hand genomen. Het ligt niet in de bedoeling van de regering Huize Doom van staatswege te onderhouden. Wel heeft de staat er belang bij, dat het landschapsschoon door de vervreemding van het landgoed geen schade ondervindt In verband daarmede worden van staatswege bij de verkoop zekere voorwaarden gesteld. Van regeringswege wordt verkoop aan de gemeente Doom bevorderd. Zou de gemeente Doom niet tot aankoop kun nen besluiten, dan zullen andere gega digden in aanmerking kunnen komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1