Autobussen in plaats van trams HaarlemLeiden per bas Programma voor de feestweek en vacantie - LuchtigeZomertentoonstelling Frans Halsmuseum Bloemstukken in mozaiek Haarlem weer een attractie rijker Boottocht door Haarlems wateren Xoppas EINDELIJK NIEUW ASPHALT A. J. Frénay overleden Huldiging Kennemer- bataljon m Hm II® m in De pracht van Hals9 schuttersstuk Fleurig werk van Anton Molkenboer AGENDA Wethouder Geluk knipt lint door heemstede BRAAD- en SOEPKIPPEN DONDERDAG 29 JULI 1948 PAGINA 2 DEN HAAG SEINDE: Bussenstation op Grote Markt? MIEP GELOOFT Nieuwe asphaftwegen Verdienstelijk gemeenteraadslid M. A. Versteegh t FANCY-FAIR Examen costumière WÊÊÊÊmÊmÊm v I «f Examen Hoofdacte Generale repetitie openlucht spel Pater Brouwer Honkbal wedstrijd voor de NIWIN Ontheffing Winkelsluitings wet i - Handelsmarges groenten vrij Bulgarije en Roemenië gaan niet naar Londen ZANDVOORT WETH. v. d. MOOLEN MET VOLMAAKTE-RUG CORSETTENHUfS Generaal Cronjéstr. 52, Haarlem Telef. 18104 fènSipaSSen Nieuws van de sportclubs Verzilveren vacantiebonnen Vacantie-uitzending K.A.B. J. A. ELDERING OUD-LEERLINGEN TE BERGEN BIJEEN Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam STILLE MARKT PE Tot haar grote vreugde mocht de directie van de Noord-Zuid-Hollandse Ver voersmaatschappij gisteravond telegrafisch bericht van het Ministerie van Ver keer ontvangen, dat de reorganisatieplannen, die in September 1947 werden in gediend, zijn goedgekeurd. Deze goedkeuring betekent: opheffing van de tramlijnen HaarlemHeemstede, HaarlemLeiden en AmsterdamPurmerend. In het besluit is nog geen datum genoemd, maar de N.Z H. zal. naar ir. J. Jurrissen, de directeur, ons mededeelde, met bekwame spoed als het even kan nog dit jaar haar autobusplannen verder uitwerken. Bussen zijn er ge noeg, zodat het er nu alleen maar om gaat, een voor het publiek zo goed mo gelijke indeling van de trajecten te verkrijgen. Toen wij bijna een jaar geleden op de Leidsevaart ter persconferentie geroepen werden, stonden wij min of meer ver baasd van de revolutie, die de N.Z.H. in haar eigen bedrijf teweeg wenste te brengen. Dat de gemeente Haarlem de tram uit de binnenstad kwijt wilde zijn, wist. iedereen. Er zijn ook maar weinig tegenstanders in de stad Haarlem meer te vinden, nu het autobus-net het pu bliek zo uitstekend van dienst is. Het revolutionnaire zat dan ook meer in de voorgenomen opheffing van de tram HaarlemLeiden. Slechts vijftien jaar geleden verdween in de Bollenstreek de stoomtram, nadat ze er reeds door auto bussen was uitgewerkt. De zeer moderne harmonica-tramwagens werden op de nieuwe electrische lijn gebruikt en ieder een was voldaan. Waarom dan nu die tram weer gaat verdwijnen? Er is een oorlog voorbijgegaan en die heeft spe ciale gevolgen op ieder gebied gehad, waarbij wij vooral aan de deviezen- kwestie denken. Nieuwe tramwagens en die heeft de N.Z.H. op verschillende lijnen dringend nodig vragen enorme kapitalen en zo was berekend, dat bij afwijzing van het reorganisatieplan zes millioen gulden aan deviezen nodig was en bij vervanging van tram door auto bussen twee en een half millioen. Het materiaal van de vrijkomende trams in de Bollenstreek gaat naar de lijnen LeidenNoordwijk en Leiden Katwijk; het Haarlemse stadsmateriaal zal in de Sleutelstad welkom zijn. In het reorganisatieplan is verder op genomen de exploitatie van de autobus dienst HaarlemIJmuiden, die thans door de Naco verzorgd wordt. In ruil daarvoor gaat de Naco het traject Am sterdamPurmerend, waar de tram ver dwijnen gaat, met autobussen berijden. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling van de N.Z.H., om haar plannen in net voorjaar van 1948 te verwezenlijken. Men weet echter, dat alles niet zo vlot ver lopen is als gedacht was. Een interlocale vervoerscommissie bracht een rapport uit, dat negatief was. Maar de gemeente Haarlem en later de gemeenteraad hiel den vast aan opheffing van de tram en zij brachten een dusdanig advies aan de minister uit. In de Bollenstreek ontstond groot tumult onder aanvoering van de stichting „Vrienden der Nederlandse Tramwegen". De burgemeesters der ge meenten in de Bollenstreek hadden zich eerst niet tegen verklaard, indien zekere waarborgen betreffende de frequentie van het vervoer gegeven werden, maar de gemeenteraden wilden er niets van weten en smeekten Den Haag „doe het niet". Maar Den Haag heeft het wél gedaan. En hoewel wij onszelf niet als profeet wil len opwerpen, wijzen wij er op, dat wij reeds een half jaar geleden schreven: „Het staat voor ons als een trampaal in de Bollenstreek boven water, dat de tram verdwijnen zal, omdat deviezen het ge voeligste punt in deze hele kwestie vor men". Laten wij nu de gevolgen voor de stad Haarlem en voor de Bollenstreek apart beschouwen. Op de persconferentie m September 1947 deelde de directie mede, dat de nieuw geprojecteerde buslijn 1 in een vijfminutendienst van het uiterste Noor den der gemeente naar het uiterste Zui den zal rijden. De vraag in deze kwestie is, of de bussen op de Grote Markt bij een zullen komen of de parallelwegen zullen kiezen. De zesminutendienst van de 15 meter lange tramtrein door de Grote Hout straat zal, indien voor dit centrumver- keer toestemming wordt verkregen, plaats moeten maken voor autobussen met een frequentie van anderhalf twee minuten. In de gemeenteraadsvergadering van 7 Januari 1948 heeft wethouder Angenent aan de hand van een grote kaart de zeven buslijnen aangewezen, die Haarlem zullen doorkruisen. Vijf lijnen zijïi reeds in exploitatie; eerst zes, maar men weet, dat het tra ject HaarlemBloemendaalSantpoort is opgelost in lijn 3. Hoewel er nog van alles gebeuren kan, moeten we voorlo- dat het lekker warm is. Haar luidjes hebben recht op een verfrissing, vindt zij. Nu zijn tomaten en komkommers heerlijk Ze zijn sterk in prijs gedaald en nu voor iedereen bereikbaar. Mevr. R. Lotgering-Hillebrand geeft een paar recepten en nuttige wenken. GESTOOFDE KOMKOMMER S grote komkommers, 25 gram marg./boter, 1 lepel kruidenazijn, 1 of 2 tomaten, wat zout en peper, sago en peterselie. Schil de komkommers, snijd ze in repen, verwijder het zaad en maak blokjes van de repen. Was ze en zet ze op met een heel klein beetje water, marg./boter, azijn, peper en zout. Maak komkommer onder af en toe omschudden gaar (ong. 15 min.). Schil tomaten, wrijf ze door zeef. voeg de purée bij de komkommer, maak het vocht op smaak af en bind het met wat sago. Schud er fijngeknipte peterselie door. IN DE WARMTE: EET TOMATEN! Tomaten zijn nooit beter, geuriger en lek kerder, dan wanneer de zon ze heeft ge stoofd, zoals nu. Eet tomaten als verse vruchten zonder meer. Gebruik ze op de boterham, in plak jes gesneden en rijkelijk met peterselie bestrooid. Tomaten voor vitamine C en pe terselie voor vitamine A. Maar knip de peterselie, vlak voor het gebruik, héél fijn. Doe de afgeplukte en gewassen blaadjes in een kopje en knip ze met de punten van een schaar klein. Gaat vlug en gemakkelijk. Neem op fietstochten, voor picnic en op wandelingen rauwe komkommer mee. Veel gemakkelijker mee te nemen dan water of limonade, veel lichter, onbreekbaar en blijft veel langer koel. Boterhammen mee naar strand of park drogen niet uit, wanneer U er plakjes komkommer tussen legt, met een weinig selderijzout. Komkommer sandwiches dro gen niet uit. Miep zegt: Hebt U het warm? Er zijn tomaten en komkommer voor rijk en arm. pig vasthouden aan de oorspronkelijke indeling van autobuslijn 1 ter vervan ging van de tram. Zij begint aan de Vergierdeweg en gaat via Rijksstraat weg, Station, Grote Markt, Houtplein naar Heemstede-Sportpark. De routes van de geprojecteerde lij nen in de gemeente Heemstede moeten nog worden vastgesteld, daar de ge meenteraad zich aldaar voor de tram bleef uitspreken en eerst nu besprekin gen kunnen worden gevoerd over de autobuslijnen. Zullen de bussen over de Binnenweg rijden of over de Heemsteedse Dreef? Er is ook gedacht aan sneldiensten, die op de spitsuren via Dreef en Fontein laan het publiek zo snel mogelijk zul len vervoeren. Voor een goede uitvoering van een gehele dienstregeling in stad en omge ving zijn 50 bussen nodig, die de N.Z.H.. met een behoorlijke reserve, garan deert. Op het stadhuis te Haarlem is het nieuws enthousiast ontvangen. Ein delijk zal dan met de vernieuwing van het asphalt begonnen kunnen worden. De raad verleende indertijd voor dit doel een crediet van ruim 240.000. Verwacht wordt, dat binnen vijf jaar ongeveer het gehele oppervlak ver nieuwd zal zijn De N. Z. H. moet zor gen voor het ophreken van de rails en zal enkele andere werkzaamheden voor haar rekening moeten nemen. In het algemeen wordt gedacht aan een dek met vijf centimeter asphalt-beton en dan een steenslaglaag, zoals op de Wa genweg gebruikt is. Het eerst komen aan de beurt de straten in het centrum. Wij vernemen, dat de gemeente voor uit gezien heeft en reeds met aannemers in zee is gegaan, om onmiddellijk, nadat de tram haar laatste rit heeft gemaakt, met het werk te kunnen beginnen. Een gunning moet vanzelfsprekend nog ge schieden. Zonder overschrijding van de maxi mum-snelheid kan de reisduur van Haarlem naar Leiden met twintig mi nuten worden bekort, wanneer de autobus gaat rijden. Voor de gehele lijn is een 20-minutendienst geprojec teerd (thans half uur) en voor de trajecten HillegomHaarlem en Sas- senheimLeidon vice versa een 10- minu^ndienst. De tarieven, die de directie thans in het gehele kader te laag acht, zullen verhoogd worden, maar de vooruitziende blik van de directie der .N.Z.H. zal er wel toe bijdragen, dat met de thans al weer, met een jaar vegeleken. gewijzigde' tijdsomstandigheden rekening zal wor den gehouden. Hoe de bussen zullen rij den kan nu eerst besproken worden. De Vervoersmaatschappij moet nu ver gunningen aanvragen voor het exploite ren van autobuslijnen aan de inspecteur- generaal en aan de gemeentebesturen der verschillende steden en dorpen. In overleg zullen de routes en de halte plaatsen worden vastgesteld. „Wij zijn er vandaag mee begonnen,aldus de heer Jurrissen. Voor het bedrijf zelf kan nog steeds van een revolutie worden gesproken. Een groot deel van het trampersoneel zal, voorzover het nog niet geschied is, omgeschoold worden tot buschauffeur, een ander deel zal onder een wachtgeld regeling vallen of anderszins. Men weet, dat de N.Z.H. geen voorstandster iS van conductrices, zodat jonge mannen al op yele buslijnen in Haarlem diensten ver richten en een goede toekomst voor zich zien. Gisteren is onver wachts, na een zeer kortstondige ziekte overleden de heer A J. Frénay. fractielid van de K.V.P. in de Haarlemse gemeente raad De overledene, die slechts 38 jaar oud geworden is ,en een groot gezin achterlaat was een bescheiden sociaal-voelend mens die enige jaren gele den ziin eerste stappen zette op politiek terrein. Hij was vice-voorzitter van de R.K. Kiesvereniging Overveen. Sinds 1925 was de heer Frénay werkzaam bij de Raad van Arbeid te Haarlem, waar hij de functie bekleedde van controleur eerste klasse. Met de overledene is voor de Haar lemse K.V.P.-fractie een verdienstelijk werker en een sympathiek lid heenge gaan. Zaterdag zal het stoffelijk overschot, na een Requiemmis in de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen, op het parochiale kerkhof worden begraven. In de ouderdom van 60 jaar is te Haar lem overleden de heer M. A. Versteegh, vele jaren, directeur-eigenaar van hotel- café-restaurant Royal" aan het Stations plein. De heer Versteegh zou zich juist dezer dagen uit de zaken terugtrekken en te Aerdenhout gaan wonen. Na de Requiemmis in de St. Jozefkerk zal de begrafenis Zaterdagmorgen om streeks 10.45 uur op het St. Adalbertus- kerkhof te Bloemendaal geschieden. Door de late aankomst van het Kennemer-bataljon zal, zoals reeds is medegedeeld, de officiële ont vangst te Haarlem plaats vinden op 14 Augustus in plaats van op 31 Juli. In verband hiermede hebben het Kath. Thuisfront en het Protes tant Interkerkelijk Thuisfront moe ten besluiten de reeds aangekondig de dankdiensten, welke aan de voor avond van de officiële dag zouden worden gehouden, uit te stellen. Deze bijeenkomsten, tijdens welke aan God dank zal worden gebracjit voor de behouden thuiskomst van de Ken- nemer jongens, zullen gehouden worden in dej Kathedrale Basiliek aan de Leidsevaart en in de Grote Kerk aan de Grote Markt op Vrij dagavond 13 Augustus om half acht en dus niet op 30 Juli. Het blijft mooi weer omdat de fan cy-fair in de parochie van de H.H. Eli sabeth en Barbara moet slagen. Dit zomerfeest is buitengewoon groots op gezet; er is wekenlang gezaagd en ge timmerd, gepraat en vergaderd om dit te maken tot iets bijzonders. Een com pleet circus heeft zijn tenten voor vier dagen hier opgeslagen. Een geheel dorp is overgeplaatst naar een van de veie zalen, die voor. dit feest in gebruik zul len worden genomen, een dorp waarin men een echte blijde sfeer zal vinden, een stuk gezonde vreugde. Een bezoek aan dit feest is werkelijk de moeite waard. Hier kan men weer eens op een echte gezellige manier de bloe metjes buitenzetten en er tevens een goed werk mee steunen, daar dit feest gehouden wordt door en voor de jeugd groepen in bovengenoemde parochie Geopend: Vrijdag van 8 tot 11 uur, Za terdag van 5 tot 11 uur, Zondag van 12 tot 6 uur en van 7.30 uur tot 11 uur. Maandag van 8 tot 11 uur, ingang Pre- toriaplein, Haarlem-N. Geslaagd voor costumière aan de Mo devakschool Westergracht 61, de dames: A. v. Elk, C. v. d. Aar, H. v. Ooyen, C. v. Veggel, R. v. d. Erf, R. v. d. Geest, F. v. Putten, T. v. d. Berg, N. Sikkenk. I Pubh Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen. U4V.J VRIJDAG 30 JULI: Première openlucht spel „Frans Hals" op het binnenplein van Kloveniersdoelen, 8.45 uur. ZATERDAG 31 JULI: Opening Lunapark 1 uur. Stadhuis: kroning van Bloemenko- ningin 2 uur, voordien en nadien rijtoer door de stad. Volksdansen op binnenplein Kloveniersdoelen, uitgevoerd door Basken, (ingang Ged. Voldersgracht) 3 uur, daarna wederom tocht Bloemenkoningin door bin nenstad. Concert in Den Hout door de Kon. Mil. Kapel 8 uur. Grote Markt, militaire taptoe 9.15 uur. Openluchtspel „Frans Hals" in Kloveniersdoelen; 8.45 uur. ZONDAG 1 AUGUSTUS: Concours hippique op terrein aan Spanjaardslaan. 1.3Ö uur. Kloveniersdoelen: Openluchtspel „Frans Hals", 8.45 uur. Gem. Concertgebouw: „De Kampioenleugenaar" met Piet Kohier, 8 uur. MAANDAG 2 AUGUSTUS. Kloveniers doelen: Zwitserse dansgroep, 3 uur. Re- naissancezaal Frans Halsmuseum: Game lanconcert 8 uur. Den Hout: concert van 8.30 tot 10 uur. Kloveniersdoelen: Open luchtspel ..Frans Hals", 8.45 uur. DINSDAG 3 AUGUSTUS. Renaissance- zaal Frans Halsmuseum: Volksliederen uit alle landen, 8.30 uur. Beiaardconcert 88.30 uur. Kloveniersdoelen: Openluchtspel „Frans Hals" 8.45 uur. Gem. Concertge bouw: Sterrenshow met Kees Pruis en anderen, 8 uur. WOENSDAG 4 AUGUSTUS, Rijtoer van de Bloemenkoningin door binnenstad, Sic transit! Tot aangename verkoeling maken velen te Bloemendaal a. zee een tochtje met een voormalig stuk oorlogstuig; de duck, Cronjéstraat, Kleverpark en Haarlem-Zuid met bezoek aan de Gem. Kweektuin, 3 u. Renaissanee-zaal Frans Halsmuseum: Ga melanconcert 8 uur. Grote Kerk: Gem. Koor „Polyhymnia" en Haarlems Sympho- nieorkest „Euterpe", 8 uur. Kloveniers doelen: Openluchtspel „Frans Hals", 8.45 u. DONDERDAG 5 AUGUSTUS, Gem. Con certgebouw: H.O.V.-concert 8 uur. Klove niersdoelen: Openluchtspel 8.45 uur. VRIJDAG 6 ATJGUSTUS, Grote Markt: Volksdansen 8.30 uur. Kloveniersdoelen: Openluchtspel „Frans Hals" 8.45 uur. ZATERDAG 7 AUGUSTUS, Bloemencor so (opstelling Spanjaardslaan) via.de Gro te Markt. 2.30 uur. Gem. Concertgebouw: Willem Goossens' Volkstoneel met „Het vierde beest", 8 uur. IJsclubterrein Klever laan: Vuurwerk .10.30 uur. ZONDAG 8 AUGUSTUS, Gem. Con certgebouw: Kindertoneel Tom Poes en Ollie B. Bommel als kikker, 2.30 uur. „Het vierde beest", 8 uur. Het Lunapark op het Phoenixterrein na bij de Parklaan is iedere dag geopend van 10 uur voormiddag tot 12 uur middernacht. Alleen Zondag 1 Augustus - zullen de ver makelijkheden eerst om 6 uur namiddag worden opengesteld. In het Frans Halsmuseum Is iedere dag een tentoonstelling van schuttersstukken uit de tijd van Frans Hals, van een aan tal uit Duitsland teruggevoerde schilde rijen elke dag van 10 tot 5 uur, des Zon dags van 1 tot 5 uur. De Kunstkring „De Acht" exposeert aan de Baljuwslaan 23 rd van 10 tot 5 en 7 tot 10 uur. Kunsthandel Heerkens Thijs- sen. Plein 13: Bloemmozaïeken van A. Molkenboer, 101 en 25 u. Buiten de gewone voorstellingen, waartoe wij naar de gebruikelijke agenda verwij zen. draait van Zondag 1 Aug. tot en met Zaterdag 7 Augustus in het Rembrandt- theater de film „Reis door Zuid-Afrika" des morgens om 10.30 uur; in Palace kan men op dat uur de film „De rode hengst" aanschouwen. Voor de kinderen draait m City-theater des morgens om 10.30 en des middags om 4.15 uur de bekende tekenfilm „Sneeuw witje". Naar wij zo juist vernemen, zijn de aanvangstijden van 8.45 uur des avonds gewijzigd in 9.15 uur. KNIPT U DIT PROGRAMMA WIT! Geëxamineerd 15 candidaten. Ge slaagd voor het gehele examen: L. J. J. M. v. Dongen te Amsterdam; mej. C. H. Hoeksel te Amsterdam; mej. K. E. D. Meijer te Amsterdam; W. M. Beek te Aalsmeer. Geslaagd voor gedeelte A: E. H. C. de Laat, Heemstede. Geslaagd voor gedeelte B: mej. A. E, Brandenburg, Ter Aar; R. H. Driesen, Amsterdam: mej. E. Grommie, Amster dam; Ch. Veldhuizen, Leiderdorp; mej. J. U. W. v. Dijk, Lissé; mej. S. Kraam- winkel, Haarlem, N Zandvoort heeft in de oorlog veel te lijden gehad; thans zijn er enige complexen huizen gereed gekomen, een gedeelte is nog in aanbouw. Luchtfoto van de Burgemeester Engelbertstraat, waar een gedeelte van de nieuwe woningen staat. Onder de naam Bloemenfeest viert Haarlem een week vol evenemen ten en met recht en reden orga niseert het Frans Hals Museum een luchtige Zomertentoonstelling, die dit jaar een twee-ledige opzet heeft. Vooreerst is daar een collectie aanwinsten, die voor de completering van ons kunstbezit van grote betekenis is. Op de artistieke waarde Ko men we nader terug. Ten tweede heeft men de band met één onzer grootste tijdperken, (Haarlem mag waarachtig wel eens wat ipeer eigendunk krijgen, denkend aan de grote verdiensten, die Haarlemse burgers hebben gehad) de tijd van Frans Hals, willen illustreren. Op het Doelenplein speelt zich een stuk Haar lems leven af, dat naast het boeiende van het verhaal een opschittering geelt van de pracht en praal, de rijkdom en de zoden van mensen, die drie eeuwen terug door dezelfde straten liepen als wij thans. Na een bezoek aan dit spel hebben wij ons mede door het bekend klinken van die namen gerealiseerd contacten met deze mensen te bezitten. Wat nu door de eer- De uitvinding om door het inleggen van stukjes steen, glas of hout een vloer of muur te versieren is zo simpel en primitief, dat zij wel zeer oud moet zijn. Het mozaïek is zelfs zó oud, dat de oorsprong verloren is geraakt in de grijs heid der eeuwen. Reeds de Bijbel ver meldt het als de pracht van een konings huis; Grieken en Romeinen brachten het tot bloei; in dienstbaarheid aan de sa crale kunst werd het bij de Italianen, maar meer nog bij de Byzantijnen tot een glorieus Te Deum, dat opklonk bij de dag en duurde tot de laatste sprankel licht. Men heeft het mozaïek met zijn on eindige mogelijkheden willen misbrui ken door de techniek te verfijnen om het een zuiver beeld van de realiteit te ontlokken. Maar dit materiaal kan men niet laten liegen zonder het tege lijkertijd te doen blozen; deze verbur gerlijking is niet straffeloos te bedrijven; men dwingt het geen salon-achtige con cessies af, het laat niet met zich spelen, want zijn speelmakker is één van Gods scheppingsdaden: het licht. Het wil niet charmeren als een ijdel mens; het is stoer in zijn adeldom. Dit materiaal moet begrepen en ge diend worden in zijn eerlijkheid en mo- mumentaliteit van traditie. En omdat deze eigenschappen van alle tijden behoren te zijn, is mozaïek een techniek voor al die eeuwen, die deze oer-eigenschappen durven huldigen. Daarom- is het dat deze techniek a leen bloeien kan in grote tijden, die eerlijk, zuiver en monumentaal van karakter zijn. Anton Molkenboer. een der weinigen in ons land. die dit stugge materiaal verwerkt, exposeert bij Heerkens Thijssen een aantal bloemstukken in mozaïek Deze momumentaal-begrepen en decoratief gehouden, niet in de flora te determineren bloemen: kleurschikkin gen en vormgeving in onderdanigheid aan de wensen van de techniek, zijn een welkome variant op de meer gebruike lijke manieren, waarop men bloemen pleegt te conterfeiten. t Mozaïek h<4!ït gedwongen, de bloem in haar essentie van de kleuren de grote vorm te- geven; het "egeven was slechts de aanleiding, hoofdzaak was echter, een mozaïek te doen ontstaan met zijn grote aan de mys tiek verwante bekoring. Het meest blijkt dit in de vrijwel voorstelling-loze pa neeltjes die, verder gaande dan de bloem te willen uitbeelden, niet anders bedoelen dan bloem te willen zijn. Met alle waardering voor hetgeen Molkenboer ons te bewonderen aanbiedt moet ons toch één tegenwerping van het hart. Waar in machtige zalen van mozaïek een aan de steen vreemde kleur is op gebracht, is dit bij uitzondering wellicht te verdedigen, zijnde een ondersteuning tot verhoging der expressie van de wèl zeer-eigeft kleur van de steen. Waar het hier de bedoeling is de pa neeltjes „op de hand" te bezien, lijkt het ons niet verdedigbaar kleuren aan te brengen, die een zo overheersend effect hebben, dat zij in gelijke kracht mee spreken met de kleur der stenen, als zodanig de kleur van het mozaïek ver vangen! Het ware dan ook wenselijker geweest, juist hier het mozaïek zijn on vervalste taal te laten spreken, ook al klinkt deze wat cru. Deze techniek heeft geen fluwelen excuus van node. Mogen wij memoreren, dat in de mo zaïeken, welke wij van deze kunstenaar op onze tocht rond de oude Sint Baaf ontmoetten, steeds juist het bloem motief de aandacht heeft getrokken. Nu Haarlem zijn Bloemenweek straks viert, moge deze expositie een evene ment zijn door dit materiaal, dat.even edel en puur, haast zo oud en toch altijd nog even jong is als de bloem zelve. F. L. T. Zonder haperen is gisteravond de gene rale repetitie van het Frans Hals-open luchtspel in de Kloveniersdoelen gehou den. De tribune was uitverkocht, een prachtig begin voor de serie opvoeringen, die zullen plaatsvinden. Het publiek heeft echter een half uurtje geduld móeten heb- bèn, want het was om kwart voor negen nog te licht om met de opvoering te be ginnen. Eerst om kwart over negen werd een aanvang gemaakt, zoals ook de andere avonden zal geschieden. Het half uur werd bekort met het zin gen van vaderlandse en kampliederen, waardoor de prachtige zomeravond nog meer indruk maakte. i biedige afstand tussen spelers en toeschou wers opgeroepen, maar niet bevredigd kon worden, biedt het Frans Hals Museum thans aan: een nadere kennismaking. De détails van het spel de par ade- lansen, de vaandels, fluitglazen, roemers, de schutterskoningketenof wat men. van nabij graag zou zien, is daar te bezich tigen. Het beroemde schuttersstuk, dat de apo theose vormt van het openluchtspel en dat Frans Hals in 1633 zo weergaloos schil derde een portretstuk dat een hoogte punt en een brok stijlontwikkeling be tekent van groote waarde voor de kunst historie is in de éxpositie opgenomén. Hier kan men zien hoe 17e-eeuws Haar lem leefde en zich zelf bewust was; niet als acteurs en figuranten, maar in realiteit. Hoeveel Haarlemmers hebben dit schil derij ooit gezien, hoe velen hebben er ook maar een flauwe herinnering aan? Bovendien zijn bij de aanwinsten een aantal stadsgezichten, die ons Haarlem tonen, zoals wij het thans helaas niet meer kennen. Feestweek en vacantie: Haarlemmers mengt u onder de toeristen en vergeet niet even verkoeling te zoeken bij uw buurman van 1633. D. T. Pater dr. G. Brouwer C.S.S.P., thans verblijvende bij familie te Bennebroek, oud-missionaris in Afrika en procurator van Mgr. Hilhorst. zal Vrijdag a.s. met de „Zuiderkruis" als aalmoezenier naar Indië vertrekken. 1 Augustus a.s. zal op het gemeente terrein van het Noorder Sportpark ach ter het Edo-terrein om 14.30 uur een honkbalwedstrijd worden gespeeld tus sen de elftallen Haarlem BAmster dam B. De baterr van deze wedstrij'd komen geheel ten goede aan de N.I.W.I.N. B. en "W. van Haarlem maken be kend, dat zij in verband met de Bloe menweek van 31 Juli tot en met 7 Augustus a.s. overeenkomstig art. 9, lid 5, der Winkelsluitingswet 1930, alge mene ontheffing verlenen van alle ver bodsbepalingen van deze wet. BIOSCOPEN: Rembrandt: Achter de wolken (14 j.); 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: De vrouw van Monte Cristo, (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Don't fence me in (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Fr. Hals: Het lied v. d. grote stad (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2. 4.30, 7 en 9.15 u.; City: De zevende sluier (14 j.), 2, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. en jeugdvoorstellin gen: dagelijks behalve Zondag 4.15 u. Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen (a. 1.); Spaarne-theater: Verboden terrein (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 u. DONDERDAG 29 JULI Oude Doelen: Openingsvoorstelling Open luchtspel „Frans-Hals", 8.45 uur. Fr. Halsmus.: Opening Zomertentoon stelling 1948. VRIJDAG 30 JULI Oude Doelen: Openluchtspel „Frans Hals" 8.45 uur. In het Voedselvoorzieningsblad is een verordening van het bedrijfschap voor groenten en fruit gepubliceerd, waarbij de bestaande wettelijk voorgeschreven handelsmarges in de groentenhandel worden ingetrokken. Het spreekt echter vanzelf, dat de overheid op de ontwik keling van de groenteprijs een wakend oog houdt. Deze „goedkope groente-actie", aldus het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, is een gevolg van het overleg met de overheid, waar bij de tuinders en de groentenhandel de kans krijgen te tonen, dat zij-ook zon der prijsbinding in staat zijn het pu bliek groente tegen een redelijke prijs te leveren. Dit overleg heeft mede ver band gehouden met de voorgenomen in trekking van de maatregel, waarbij in dertijd marges voor de groot- en klein handel in groente werden vastgesteld. Als gevolg van de regelmatige grote aanvoer op de veilingen heeft het onder de tegenwoordige omstandigheden wei nig zin meer marges, die bedoeld waren om excessen in de groenteprijzen tegen te gaan, te handhaven. Telegrafisch hebben Bulgarije en Roe menië aan het betreffende organisatie comité te Londen medegedeeld, dat zij niet aan de Olympische Spelen z:llen deel nemen. Onvoorziene moeilijkheden hebben het vertrek van de teams en officials verhinderd. Wat deze moeilijk heden precies zijn, is tot op heden niet bekend. Ook Palestina heeft definitief mede deling gedaan van het feit, dat het niet zal deelnemen. Redenen voor dit plotseling besluit werden niet genoemd. Aangaande de gezondheidstoestand van wethouder Van der Moolen, die Zondagmiddag, toen hij een bezoek bracht aan de Burgemeester van Alphen-weg. door een lichte beroerte werd getroffen, kan het volgende wor den medegedeeld: De patiënt maakt het naar omstandigheden redelijk, doch zal nog geruime tijd absolute rust moeten houden. De afwezigheid van wethou der Van der Moolen ook ai zal die hopelijk van tijdelijke aard zijn is voor het gemeentebestuur een erhstig bezwaar. De heer Van der Moolen is sinds 1936 wethouder van Financiën en Onderwijs en heeft zich met grote toe wijding aan de vervulling van zijn func tie gegeven. Vooral aah gaande deze takken van gemeentelijke bemoeiing heeft zijn woord in de raad zowel als in het college van B. en W. een groot ge zag. Vanmorgen zagen wij Haarlem door een andere bril of in ieder ge val op een andere wijze dan wij tot nu toe gewend waren. Nu eens niet Singels langs of met een touringcar door de schone omgeving, maar met een motorboot door Haarlems wa teren. Dit is de nieuwe attractie, die onze stad met ingang van heden rijker is ge worden en waarvan men mag verwach ten, dat daarvan evenals dat reeds lang in Amsterdam het geval is, in ruime mate gebruik zal worden gemaakt. Vanmorgen maakte de boot haar eerste tocht, waaraan verschillende ge nodigden deelnamen. Onder een bran dende zon startte men vanaf de „stei- Voor flinke en zwaardere figuren. UW BELANG ger" aan de Raamsingel. Onder de Grote Houtbrug was een lint gespan nen, dat wethouder D. J. A. Geluk, die eveneens de tocht meemaakte, doorknipte, waarmee dit nieuwe eve nement Officieel in het Haarlemse leven werd opgenomen. De tocht ging door de verschillende Singels" naar het Spaarne en gedurende anderhalf uur kon men genieten van een stukje oud Haarlem met zijn won derlijke geveltjes en andere historische gebouwen en van de natuurlijke plek jes, die Haarlem als een feestelijke wal omsluiten. Deze vaart zal zesmaal per dag wor den ondernomen. Ofschoon het in de be doeling lag steeds dezelfde route te vol gen, d.w.z. de Noordelijke kant van de stad rond te gaan-, overweegt men hier in een wijziging te brengen en in de middaguren het Zuidelijk gedeelte door te varen. Bijzonder attractief zal deze tocht zijn, wanneer men in de feestweek 's avonds langs de feestelijke verlich ting trekt. De exploitatie is in han den van de heer L. B. Wielders, in sa menwerking met „Haarlems Bloei". Wanneer de Haarlemmers in de toe komst gasten van buiten ontvangen, dan kunnen zij op een aantrekkelijke wijze hun de oude stad en de naaste omgeving laten/ zien. De waterpolowedstrijd tussen de da meszeventallen van DWR en HZPC eindigde in een 71 zege voor DWR. Het herenteam van DWR won met 53 vari De Meeuwen. De schooltuintjes aan de Marnixstraat nabij de Stadskweektuin, die thans zo wel wat de bloemen als wat de groenten betreft op hun mooist zijn, zullen in de bloemenweek op Woensdag 4 Aug., des namiddags van 24 uur voor het pu bliek te bezichtigen zijn. De aandacht van alle bouwvakarbei ders wordt er op gevestigd, dat a.s. Zaterdagmiddag in het R.K. Vereni gingsgebouw gelegenheid bestaat tot het verzilveren van de onlangs afgege ven vacantiebonnen. Georganiseerden dienen zich te vervoegen tussen 34.30 en ongeorganiseerden tussen 56 uur. De vacantieuitzending van de. K.A.B. is, voor wat Heemstede betreft, een flink succes geworden. Dertig kinderen komen spoedig hier en een drietal wordt uitgezonden. Mochten er leden zijn, die alsnog een kind uit een grote stad een week of veertiendagèn bij zich te logeren willen hebben, dan kunnen zij zich daarvoor opgeven bij het se cretariaat: Rijnstraat 40, alhier. Mén doet er een uitstekend werk mee. i och was het goed verblijven op terras aan de grens van het k®* kende asphalt, waarboven de het" lucht trilde. Het zonnescherm ving zon op en de koude drank deed a. hitte ervan vergeten. Een international gezelschap dronk in mijn nabijheid monade of bier in beslagen glazen, slap bier meenden enige Belgen, go®"* vruchtenlimonade constateerden en'ê Engelsen. Ze waren naar zee geweest maar met spoed teruggekomen, want i» de Sahara kon het niet erger zijn; gloeiende zand schroeide de voeten de zee, rimpelloos en saai, had moe»® om land te winnen tegen de Ooste®' wind. „Troosteloos Zandvoort," zei Belg, die er ook voor de oorlog êe' weest was. „Prachtig is deze Mark' voegde een Schot er bij, terwijl hij rne' welgevallen opkeek naar de feestmaS' ten in wording. „Dit is de stad van Frans Hals" brac»' ik brutaal in het midden, „de mense® zijn hier geen schilderijen, maar leve»* de wezens, die ieder jaar een bloeinenj feest organiseren en een openluchtsp® geven „Men smelt hier in Holland," zuch» een Engelse. „Ik zit op dit terras al vier lan|L uren," deelde een Belg mee, ,.ik heb 06 moed niet om op te staan Lezer, nu verwacht ge natuurlijk ee® of ander aardigheidje, een pointe va» deze Spaarnebabbel. Ik zelf ook, ma®1 het gaat niet. Dit is geen weer om vei' halen te schrijven. Vier lange uren he" ik op het terras gezeten en meman" heeft meer iets gezegd. En nu, nu 8 dit leest zit ik er waarschijnlijk nofj dorstig en warm, gelaten en wachten op een koeltje. Uw adres Garénkokèrskade 42 - Telefoon (Ad*-* Een kleine duizend oud-leerlingen va» kweekschool, pensionaat en huishou school der zuster Ursulinen te Berge' N.H., waren Zondag j.l. naar haar ou® tehuis getrokken om met een g»°L reünie het gouden jubileum der zuste" te vieren. t De enorme tent achter de kweeksch®°_ was geheel gevuld met lachende, her»1' neringen-ophalende dames, onder zowel eerbiedwaardige grootmoeders meisjes, die nog pas d" school voor he voile leven hadden verwisseld. Directeur Slijkerman had kenneWÏ plezier in het gezelschap en mgr. G. P- v. d. Burg, deken van Amsterdam, ruim twintig jaar geestelijke leiding lessen in Bergen heeft gegeven, voel® zich weer echt op zijn gemak, temidoee van al die oud-leerlingen. De algemc® vrolijkheid, de gezellige- sfeer van d« oude tehuis en de goede zorgen van zusters zorgden er voor, dat deze reüi een groot succes werd en nog lang in", herinnering der oud-leerlingen zal W ven voortleven. ONDERTROUWD: O. A. van Ees jf G. H. A. M. Fonville; G. Guitink C G. L. Haack; C. F. Thoolen en G. N, de Mol;A. J. G. Pieters en L. Seïde'1 C. van Steijn en C. van den Berg; W. Boerée en J. M. H. Essenberg; J. van Leverink en J. G. List; P. J. V» der Hoeven en E. A. M. Swinkels; z H. Zijlman en A. T. Berger; G. W. Berends en A. Diekman; B. W. KlooS G. W. Koelemeijer; B. H. M. Löffelr»»' en E. J-. M. Hetem; D. A. Marijnen H. J. van Berkel; J. W. Ulrich en J. B la Duk; R. Post en M. Verploegh; Vlieg en H. M .M. van Vliet; D. Si»'1 en T. Langeveld; H. Broekhof en M. U' van Es; J. de Vos en B. G. Pieters; Bronsema en G. J. de Groot. GETROUWD. B. van Es en B. J. v8» Rijn: H. A. T. Stuurman en P. S. C. va» der Veldt; M. Loerakker en A. van Veldt; A. P. Duineveld en J. W. va» Boheemen; J. de Wit en G. J. F. va der Goot; H. Diependaal en J. Poelstrf' T. B. van Duin en A. J. Koelemij; J. Kooter en A. Niesing; H. Neeskens M. M. van Norde; G. Damstra en T- Post; P. J. van der Zwan en M. Gloerich; J. Schoen en J. J- Waleve» A. J. van der Horst en C. M. Kloostc E. Winter en C. P. Quax; H. A. va Gelder en A. C. van de Gevel; H. va Drie en E. M. van Druten; H.' de Vr» en C. M. J. Dekker: A. van Dijke e G. Sival. n, GEBOREN: C. J. van der Putte» Bastiaanse. H. S. E. Atsma-van 4» den Bergh: E. M. Aij-Visser. J. mers-Meijer, G. Müller-Drent, T. Bofl» Dolstra, A. J. L. Bouterse-van Hove C. F. Rijnsburger-van der Kamp, M- Boskamp-Koelemeijer. G. M Gee's Kok. P. E. van Reijendam-Van 4®. Putte, allen een zoon; J. Morren-Kle1»^ J Vlasveld-Rozendaal. G. P. Borms-® Groot. M. H. M. Klaver-.van Grinsv®, G. van Övereem-de Graaf, E. T. Blommestijn-van Lunenburg. E. J. v Waérd-Snijdelaar. A. D. Molenaar-v® Lieshout, allen een dochter. Overleden: C. van der Werff-Bakk nist, 69 j., Brandtstr.; A. M- Hunting Giebels, 75 j., Pijlslaan; A. W. v. Waa' 74 j., Westerhoutpark; B. J. van De» 60 j., de Wit.straat' (Niet-officiële koersen) ijrf Vorig Ooe»'1 slot 29/7 3% NederL 1948' lOO's 3-3'/b Nederland 1947 97'Sgb 971* 3 Ned. 62-64 9813 3 Ned. 62-64 beb fac. 98% Ned. Handel Mij. cert 157® -7 A.K.U. 170® 170 Van Berkei's Patent 120® Calvé-Delft cert 194 Van Gelder 152'4 gb -"* Kón. Hoogovens eert 205 fjj Unilever cert 296® 29» Ned. Kabel 292gb M Philips 256® 25X Kon. Petroleum 337® 33» Amsterdam" Rubber 160® olL Amerika Lijn 197 Kon. N. Stoomb. Mi1 157 Scheepvaart Unie 182 fjf.., H VAL. 222 22» Deli Mii. eert. 152% ex dividend AMSTERDAM, 28 Ju» De markt heeft ook heden weef zeer kalm verloop gehad. De terue pc dendheid van het publiek en van roepshandel blijft groot. t éf De koersen weken dan ook over nf vvU heel weinig af en de stemming blee1 wel het gehele beursuur prijshoudend- het eerst ,werden de stockdividenden ee> ton verhandeld, waardoor bij openine^a» prijs van f 765.werd betaald, d<?ea o zich weinig kopers aanmeldden, notering later op een betrekkelijk 6 a aanbod tot f 735.— terug. J»'. Het slot 'kwam hier op het laag®1. van de dag met een prijs van f752- yjW® als bekend heeft men recht bh "e e seling van vijf stockdividenden nieuw aandeel Rubr. II. „wak De staatsfondsenmarkt bleef „.ngc»' stemd met fractionele koersverlaS Din b'adp Van en c k'crdi Snoeii fants< Willei Seble veela In Overt1 *>etre: herzie «e ge De Voor vénze Jastg "oerc 'olijk lever: Jer IV «e va *emb< «fote «ri, «auw staat J'an tfans 'lach ?er' c vlees «i ui "loet Jen yoor felan heeft «e v; heiijl oren! hi en t 350 i .Oetal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2