4 i Pogingen van dr. Beel hebben slecht resultaat HITTEGOLF DUURT VOORT Koning George: „Ik verklaar de Olympische Spelen voor geopend" Ondanks moordende hitte ont roerende plechtigheid 130 Doden uit ruïnes van I.G. Farben geborgen Monster in fjord Communisten verlaten Berlijnse gemeenteraad Molotov niet in Moskou Zal hij ook zijn tweede opdracht moeten teruggeven? ledereen voor nieuwe raadselen Kans op onweer neemt iets toe STOPZETTING VAN DEMOBILISATIE IN ENGELAND? Nederlandse schermers Aantal vermisten op 250 en dat der gewonden op 2300 geschat Oorzaak waarschijnlijk nooit vast te stellen Verplaatsing van gemeentehais naar de Westelijke sector? H.M. de Koningin weer op het Loo Tot hoofd en hart De Kabinetsformatie Bevin over een situatie, welke gebruik van geweld nodig zon maken" Het weer NEDERLANDSE EQUIPE LUID TOEGEJUICHT rHIER IS LONDEN...^ m Ambassadeurs moeten met onderhoud wachten POLITIEKE CRISIS IN HONGARIJE? Z.H. de Paus te Castel Gandolfo ÏA 4 VRIJDAG 30 JULI 1948 72ste 'JAARGANG No. 24218 en i Allerlei gissingen mogelijk Binnenkomst der gladiatoren ,Daar is de koning" verliezen op touche Da Costa Gomez en Plantz naar Curasao GEEN ONENIGHEID BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, t 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. Directeur: 3. 3. W. Boerrioter. NIEUWE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfTTtmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-boogie. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vaa redenen te weigeren. r de aan- uur. 5mjé- vooï 4odig en mei oren, .«del, Iklein m en uur: pver- aagd. 55, evr.» t. k. ijks- vooT .vou- 3513, SAP» aden. oopt riem uur: OX- inje- ieuW 3<n alles sven no. ibel" de slide ngs- ver- no. IEL. wart do- 26, 1943, zij- afz» dse- e» len- mge tel; m. nd.» yop- em* ioT' te ima Te ng' aar, rijs bL ak- lies en; dl- die ta- dl- em ail- ijn, ui- èn :ed igd d. >r« le- (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de berichten over de kabinetsformatie in de loop van de dag gaandeweg «echter waren geworden, is de formateur Donderdag in de namiddag naar de Regentes vertrokken. Tot op dit moment weet men niet officieel, wat hij aan *L K. H. is gaan vertellen, doch niemand kon zich iets anders voorstellen dan dat hij Haar ook zijn tweede opdracht is gaan teruggeven, totaal ontmoedigd door het slechte resultaat van zijn al te hardnekkige pogingen, om zich van een tirantie op een 2/3 meerderheid te verzekeren. De oorzaak van deze miserabele wen- J'ng is formeel te zoeken in de C.H.- Ppek en wel inzonderheid bij mr. Schok- *lng, die zijn benoeming niet heeft willer, 'anvaarden, wanneer dr. Beel de porte feuille van O. G. wilde nemen, hetgeen dr. Beel inderdaad van plan was. Hier {"ede werd dus een zeer duidelijk blijk *an wantrouwen in het Indische beleid /Jan dr. Beel, dat ook het beleid van zijn Partij en van de socialisten is, uitgespro ken en natuurlijk geenszins door de per- joon van de heer Schokking, doch in jteite door de partij, die achter hem «aat. Bij dit kameleontische extra- Parlementaire kabinet, dat dr. Beel voor dgen stond, is immers ruggespraak van da ministers met hun partijen regel, •^en begrijpt, dat er van de V.V.D. een soortgelijke houding te wachten ware geweest, indien de formateur op datmo- jnent met een vrijzinnig minister tot het «adium van de beslissing gekomen "'are. Het verluidt, dat de V.VD. ook jeeds in de geest van de C.H. geen dé marche bij dr. Beel ondernomen heeft. Toen het zover gekomen was, ston den de formateur twee wegen open: over te stappen op de smalle basis dan wel zijn opdracht teruggeven. Tegen het eerste leidde prof. Komme's aversie en zijn eigen ver betenheid in de garantie. Het was gistermiddag een publiek geheim, «at de formateur naar de Regentes vertrok om zijn opdracht terug te geven. t nu staat iedereen voor nieuwe raadselen. In de eerste plaats weet men lEt of dr. Beel inderdaad de opdracht eeft teruggegeven resp. of de Regen- li it - heeft aanvaard. Het zou natuur ijs niet ondenkbaar zijn, dat de Regen- Vas "ft waagt een andere interpretatie da aar eiSen opdracht te huldigen an prof. Romme en dr. Beel. Die op- acht luidt immers: „een kabinet" en 3 "zou zeggen, 'dat het eens tijd werd In. kabinet er kwam. Men zou zich voorstellen, dat de Regentes raden nog eens een "Senblik wil be niets Aicl1 men weet hieromtrent nog officie] en is het °Pmerkelijk, dat het --de "ericht van het teruggeven van ^achten'acfa*~58ttnF-: lang -op zich 1 nat Gesteld, dat dr. Beel de opdracht te- 'Hgegeven heeft, dan zijn er weer al- urlei gissingen mogelijk. Prof. Romme ?an men nauwelijks meer serieus als Prwiateur zien. De heer Van Schaikziet "Jen niet gaarne als formateur, omdat /JGn hem zo gaarne als Kamervoorzit- lC!' ziet. Dan is men in de Katholieke "°ek ook vrijwel uitgepraat. Men zou ,'c" kunnen voorstellen, dat de Regen- s voor de derde maal een opdracht ®eeft aan dr. Beel, ditmaal zo bepaald, Rat deze voor geen enkele singuliere "terpretatie vatbaar is. Ze zou hierop ®er kunnen komen, dat er een twee- £aftijenregering moet worden gevormd. J1®! dr. Beel dit willen aanvaarden? Het 6t er meer naar uit, dat hij eerst nog meren volkomen zat is, hetgeen nie mand zou kunnen verbazen. Dan zou de Regentes ook het fijne spel kunnen spelen van de opdracht te geven aan de C.H.-formateur. In dat geval zouden stellig de socialisten niet meedoen en zouden de Katholie ken voor de pijnlijke vraag komen te staan of zij wèl zouden willen mee doen aan een niet-socialistische rege ring onder C.H.-signatuur. Een andere mogelijkheid is weer om al dan niet na dit tussenspel de heer Drees uit te nodigen om een parlemen tair kabinet op twee partijen te for meren. Uiteraard zal de heer Drees voor geen andere opdracht voelen. Dan moe ten de Katholieken kiezen of delen, maar het kiezen zou hun zeker even pijnlijk zijn als het delen. Nader nieuws omtrent de Kabinets formatie was vanmorgen in Den Haag niet te krijgen. Alleen meent men in po litieke kringen, dat dr. Beel inderdaad zijn opdracht aan de Regentes heeft wil len teruggeven, doch dat de Regentes dit in beraad heeft gehouden. Sommigen menen te weten, dat de Regentes de he ren Drees en Van Schaik geconsulteerd heeft. Het teas een groots moment toen gistermiddag John Mark, athleet uit Cambridge, het Olympisch vuur in het Wembley-stadion ontstoken had met de fakkel, die van de Olympus in Griekenland naar Londen was gedragen. ^et land de lijdensweg tot het einde wil afwandelen door op de een of an- «tb Rfre manier formeel te doen aan de dag Jjeden, dat het onmogelijk is een rege ls zonder socialisten te vormen. Maar *a" men deze fase niet gevoeglijk over man? Vervolgens is er ook nog de mo gelijkheid, dat dr. Beel het kabinet for- Het K.N.M.I. deelt mede: In de laatste dagen is er in de luchtdrukverdeling boven West- en Midden-Europa zeer weinig veran derd. Het weer in ons land werd bij voortduring beheerst door een lang gerekt gebied van hoge luchtdruk, dat zich van het eilandje Jan Mayen tussen Groenland en Noorwegen uit strekte tot aan de Zwarte Zee. Ten gevolge hiervan stroomde voortdu rend zéér warme lucht uit Oostelijke richtingen over Nederland. Doordat deze lucht een tamelijk stabiele op bouw vertoonde en de vochtigheid vooral in de hogere luchtlagen zeer gering was, kon de temperatuur da- gelijks tot hoge waarden oplopen, zonder dat er zich onweersbuien ontwikkelden. Integendeel, het hele land is voortdurend zo goed als ge heel wolkenloos geweest, met als gevolg een zeer felle zonnestraling. Ook des nachts was de afkoeling gering en op vele plaatsen is het kwik niet beneden 20 graden ge daald. Intussen ontwikkelde zich boven Frankrijk een kleine trog van lage druk, die zich ook over het uiterste Zuiden van Engeland en Ierland uitstrekt. Deze trog beweegt over de Britse eilanden heel langzaam naar het Noorden, maar op het West-Europese vasteland is haar verplaatsing wel uiterst gering. Aan de Zuidzijde van de trog is nu in West- Frankrijk wat koelere oceaanlucht bin- (Telefonisch van onze Londense cor- sPondent) Gisteren legde Bevin In het Lager- JRs zijn met spanning verbeide verkla- /Rr af omtrent de toestand, ontstaan °°r de Russische blokkade van Berlijn, "der meer deelde hij mede, dat de re ling binnen enkele dagen gedwongen #t. \jftI ie. it- S3- «ijn een besluit te nemen met be- ^ekking tot het al of niet voortzetten de Britse demobilisatie, onder wei- maandelijks 20.000 man terugkeren de burgermaatschappij. tl^e voornaamste punten, aangeroero Bevin, waren de volgende: de ra- jO'llering van Berlijn door de lucht koredt op groter schaal dan aanvan- Ht'hk mogelijk leek. De militaire auto- de k van Amerika hebben Engeland ^beschikking gegeven over een groot f„ betrekking tot Engeland's de- ^fbsie zei Bevin, dat de hele wereld 'st, dat Engeland op grote schaal ffdemobilisecrd had. „Ofschoon wij C^ennen, dat de toestand moeilijk zou „p "hen worden, moet ik aan het La- bp 8 bekennen, dat wij bij onze tekening niet dachten, dat de poli- k»ï Van onzc oorlogsbondgenoten zou ""hen leiden tot een situatie, weike jjg^.Rebruik van geweld nodig zouma- dru? weigerde echter, ondanks aan- de*1!»6" van Churchill, in bijzonderhe- lit". e treden omtrent Engeland's mi- 'a»re paraatheid. Tr» Jitip11 aanzien van de diplomatieke po- ®ngpi, erhaalde Bevin, dat niet van de dat regering verwacht kon worden, "iet tS fnderhandelingen zou beginnen 8e" onder dwang, „dat wil zeg- Rer0e ""er de condities, in het leven Sfas Q0°r de Sovjet-regering". Wel franje r"gelar.d evenals Amerika en Ofut bereid alle meningsverschil- eöt Duitsland „en andere pro- doel bespreken met de Russen, van de diplomatieke stappen, momenteel ondernomen te Moskou, was, de situatie te verduidelijken, om na te gaan of er enig vooruitzicht is, dat de hindernissen, welke besprekingen mo menteel onmogelijk maken, uit de weg geholpen kunnen worden. De rede van Bevin was de meest ernstige, welke hjj tot heden gehouden heeft, vooral omdat hij voor het eerst militair geweld noemde als een moge lijkheid, welke in de door de Russen geschapen situatie ligt opgesloten. Het was duidelijk de bedoeling van de En gelse minister van Buitenlandse Zaken, het Engelse volk te waarschuwen tegen voorbarig optimisme. nengestroomd, die daar aanleiding gaf tot uitgebreide onweersverschijnselen. Op sommige plaatsen in Frankrijk wa ren de onweersbuien zeer zwaar. Bij haar verdere verplaatsing naar het Noord-Oosten wordt deze lucht al weer belangrijk opgewarmd, zodat slechts van een tijdelijke afkoeling sprake is geweest. Intussen is de circulatie in de hogere luchtlagen nog bij voortduring ongunstig voor het doorkomen van de koelere lucht naar Nederland; daar bovendien de veranderingen zich in bijzonder Verwachting tot Zaterdagavond: Vannacht weinig of geen bewol king. Morgen overdag: zonnig, droog en warm tot zéér warm weer, maar in het Zuiden van het land later en kele verspreid optredende onweers buien. Langs de Waddeneilanden meest matige Oostelijke wind, ove rigens weinig wind. Aan de Noord zeekust op sommige plaatsen inval len van een koelere zeewind. Zon: 4.5920.32. Maan onder 18.40. langzaam tempo voltrekken, mogen we er op rekenen, dat het warme weer bij ons ook nog gedurende het week-cinde zal aanhouden, al zullen de maximum temperaturen vooral in de kuststreken wat minder hoog worden. De kans op enkele onweersbuien neemt evenwel iets toe. Onze sportredacteur telefoneerde ons Donderdagavond uit Londen: Meer dan tachtigduizend toeschouwers, samengestroomd onder de gloeiende hitte van Londens warmste dagen sinds honderd jaar, hebben vanmiddag het sprookje aanschouwd van de opening der Olympische Spelen. Een sprookje inderdaad, met alle kleur en schittering van deze stralende dag; met heel de bekoorlijkheid van die rijke variatie aan uniformen in vurig rood en lichtblauw, in zacht grijs, glanzend wit en teder zephirgroen. gecomponeerd tot een lange, imposante stoet van jonge mannen en vrouwen, die bijna een uur lang voorbij de loge trok, waar de Engelse Koning, in gezelschap van zijn gemalin en doch ter, prinses Margaret, staande de parade afnam. Een ander hoogtepunt van deze dag was de binnenkomst van de laatste der honderden estafettelopers John. W. E. Mark uit Surbiton. Zelfs in deze baaierd van verblindend licht was de vlam van zijn fakkel een felgloeiende kogel. Bij het binnenkomen van het stadion stond hij één seconde stil, de toorts hoog ge heven. En toen hij daarop met zijn vuurspattende last de laatste vierhonderd meter aflegde om het vuur in de schaal boven de ingang te ontsteken, klonk er een blij gejuich onder de toeschouwers en haastten de deelnemers, die in middels op hei middenveld stonden opgesteld, zich naar de sintelbaan, om van dichtbij te zien hoe deze lenige athleet met lange passen aan hen voorbijging. Vandaag is gebleken, dat Londen toch wel belangstelling voor de Spe len heeft. De vele kaarten, die aan vankelijk nog waren overgebleven, zijn in de laatste uren voor de ope ningsplechtigheid snel van de hand gegaan en er waren weinige lege plekken, toen om precies half drie het rad van een perfecte organisatie in beweging kwam. Met grote belang stelling, met geestdrift zelfs, heeft het publiek de ceremoniën van de ope ningsplechtigheid gevolgd en al kon het 't enthousiaste „Heja, heja" der Scandinaviërs alleen maar evenaren bij de binnenkomst van hun eigen equipe, de hartelijkheid van het wel kom waarmee het de deelnemende landen begroette, verminderde toch niet naarmate dit schouwspel langer duurde. Al een half uur voor de eigenlijke opening kwam er leven op de perfecte groene grasmat van het Wembley-sta- dion. De verschillende kapellen van de Household Cavalry trokken in perfecte stijl het stadion binnen en lieten de zon blikkeren op hun koperen instrumenten en de gouden galons van hun rijke uni formen. Geestdriftig was het applaus voor de Schotse Hooglanders en voor de Band van de Brigade of Guards met haar felrode jasjes en hoge kolbakken. tionaal Olympisch Comité en de organi serende commissie zich in een rechte lijn voor de koningsloge op en nauwe lijks was er enige beweging bij de in gang waar de koning werd verwacht, of met de kreet „The King" rezen de tach tigduizend als één man van hun zetels, om de koning, die gekleed was in ad miraalsuniform met witte pet, toe te juichen. Koningin Elizabeth en prinses Mar garet waren intussen door de Lord Mayor van Londen naar haar loge ge leid, waar zich onder de vele hoge gas ten o.m. ook Prins Bemhard en minis ter-president Attlee bevonden. Nadat de bands ter ere van de hoge gasten het volkslied hadden gespeeld, liet de ko ning de leden van beide comité's, on der wie zich ook de Nederlanders lui tenant-kolonel Pahud de Mortanges en kolonel Scharroo bevonden, aan zich voorstellen. Even na drie uur zette de Brigade Band die met de daarachter gezeten in het wit geklede koorzangers en zange ressen een fel gekleurd vak vormde, Fucik's „Einzug der Gladiatoren" in Met Griekenland aan het hoofd mar cheerden de deelnemers, voorafgegaan door de vlag van hun land, de arena binnen. Zij maakten een volledige rond gang langs de tribunes, wendden in het De Nederlandse radiosprekers zijn in Londen en ieder ogenblik van de dag wordt de verbinding Londen Nederland via de aether tot stand gebracht. Het programma voor de Olympi sche radio-uitzendingen voor mor gen luidt: Hilversum I 301 M. 7.20— 7.45 12.30—12.45 Hilversum II 415 M. 17.4518.00 22.32—23.00 Wereldomroep P.CJ". 20.0020.30 21.30—21.51 Ook zal de nieuwsdienst in zijn dagelijkse uitzendingen geregeld uit slagen en ander nieuws van de Spe len in Londen geven. voorbijgaan het hoofd naar de konings loge en stelden zich vervolgens in een breed front, land naast land, met het gezicht gekeerd naar de hoofdtribune in het middenveld op. Luid klaterde tel kens het applaus wanneer een nationale vlag aan de ingang verscheen. Maar er waren ook ogenblikken, dat er op de tribunes gejuich opging, zoals bijvoor beeld bij de binnenkomst van de Denen in hun sprekend rood en wit, bij de verschijning van de enige vertegenwoor diger van het populaire Malta, bij de parade van de IJslanders, de Finnen, de imposante groep der Amerikanen en natuurlijk vooral op het laatst, toen de Britse equipe binnenmarcheerde. De Nederlandse ploeg was niet au grand complet verschenen, omdat haar leiders het beter hadden geacht, dat de genen, die Vrijdag al in het strijdperk zouden trainen, de vermoeienissen van deze afmattende parade niet zouden meemaken. Aan het hoofd van de groep, die gekleed was in lichtblauwe jasjes en grijze broek of rok met witte jockey petjes en fleurige vllthoeden, marcheer den de chef de mission Karei Lotsy met jhr. Quarles van Ufford, ere-voorzitter, en de heer Van den Houten, secretaris van het Nederlands Olympisch Comité. Drie landen hadden verstek laten gaan, n.l. Roemenië, Bulgarije en Venezuela. Om vier uur, precies volgens het pro gramma, betrad Lord Burghley, voor zitter van het organiserend comité, de openingsrede uit, waarin hjj o.m. zeide, dat in de komende weken de ogen van de gehele wereld op Londen zouden zijn (Vervolg op pag. 3 Bij dit schouwspel op het smetteioos- groene tapijt verstreek de tijd van het wachten snel. Om half drie stelden de ongeveer vijftig leden van het Interna- Meer dan 130 verbrande en verminkte lijken waren Donderdag te Ludwigsha- fen geborgen, toen de Amerikanen met hun gigantische kranen en bulldozers, hun ambulances en andere auto's, na een tragische taak in de ruïnes van de I. G. Farben te hebben verricht, over de Rijn trokken naar Mannheim. Het voornaamste kerkhof van de stad, dat twee mijl van het fabriekscomplex gelegen is, was het centrum voor allen, die naar vermiste verwanten zochten. Hier stonden de lijkkisten geopend voor hen, die wellicht uit de menselijke overblijfselen hun man of vader zou den herkennen, waarna de kist dan ge sloten werd en met krijt de naam van het slachtoffer op het deksel werd ge schreven. Volgens de laatste gegevens, ter beschikking van het Franse militaire bestuur te Neustadt, bedraagt het aantal omgekomenen 133, terwijl het aantal vermisten op 250 en gewonden op 2300 geschat wordt. De Amerikaanse reddingsploegen ont vingen reeds spoedig de mededeling, dat mannen langs de rijen lijken liepen, de .aakken leeghaalden en de horloges sta len. Men vermoedt, dat verslapping van het toezicht en de ongewone hitte de ontploffing hebben veroorzaakt. In dit verband wordt er aan herinnerd, dat Waarom zouden olifanten het niet warm kunnen hebben? Net als de mensen trokken ze gisteren naar het strand te Scheveningen en zochten daar wat verkoeling in het water, om straks weer fris en wel te kunnen optreden in het circus van Mikkenie Strassburger, vijf jaar geleden in dezelfde werkplaats en op hetzelfde tijdstip een soortgelijke ontploffing heeft plaats gehad. De ontploffing, die de ramp heeft veroorzaakt, is onmiddellijk overgesla gen naar de vaten met ethyl-chloride en tanks met nitro-benzine, die een honderdtal meters verder waren opge slagen, zo wordt door de Franse con troledienst der scheikundige industrieën verklaard. De ethyl-chloride, een vluch tiger product dan "aether, heeft aanlei ding gegeven tot een reeks ontploffin gen, die zich tot de opslagplaatsen van een grote hoeveelheid kleurstof hebben uitgebreid. Franse scheikundige ingenieurs ver klaren, dat de juiste oorzaak waar schijnlijk nooit vastgesteld zal kunnen worden, daar alle gebouwen, waar be wijsstukken zouden kunnen worden ge vonden, volledig zijn verwoest en geen enkele der getuigen, die nuttige inlich tingen had kunnen verstrekken, de ramp heeft overleefd. De begrafenis der slachtoffers zal Maandag plaats hebbeh. De Franse op perbevelhebber in Duitsland, generaal König, zal naar Ludwigshafen komen, om de plechtigheid bij te wonen. Het Franse ministerie van buiten landse Zaken spreekt de in 'sommige door de Russen gecensureerde Duitse bladen geuite beschuldiging, als zou den de Franse autoriteiten de fabriek te Ludwigshafen hebben gebruikt voor de productie van springstoffen of brandstof voor V-2 projectielen, ten stelligste tegen. Vier volle dagen zal het nog duren eer van de plaats waar eens de fabrie ken van de I. G. Farben hebben gestaan het puin zal zijn weggeruimd. Het gevaar van nieuwe explosies is thans geweken, maar nog steeds spelen de vlammen langs de randen van de voormalige chemische fabrieken. Afdelingen Duitse brandweerlieden concentreren hun preventieve actie op verscheidene benzinetanks die gister avond laat uit de weg van het vuur waren gebracht. Uit een der tanks stroomde echter benzine en een onafge broken watervloed wordt op het lek gericht om ontbranding van de gevaar lijke vloeistof te voorkomen. De nieuwsgierigen zijn verspreid en Franse en Duitse politie hebben een cordon getrokken om het fabriekster rein, zodat de reddingsploegen de baan vrij hebben. De Franse generaal Mozat weigerde op een persconferentie commentaar te leveren op de geruchten dat de Fran sen bij de L G. Farben experimenteer den met een brandstof voor V-bommen. Gisteravond omstreeks half acht zijn per K.L.M.-lijntocstcl naar West-Indië de verte genwoordigers van Curasao in Nederland, mr. dr. M. F. Da Costa Comez en de onder voorzitter van de Staten van Curasao, W. R. Plantz naar Curagao vertrokken. (Eigen bericht) De Nederlandse floretschermers kwa men vanmorgen al in een eerste wed strijd in het kader van de Spelen te Londen uit tegen de Engelse ploeg en verloren op touche. Beide teams be haalden acht Overwinningen, waarbij Nederland 63 ontvangen treffers no teerde en Engeland 58. De resultaten van de Nederlanders waren. v. d. Berg: 1 gewonnen en 19 ontvangen treffers; Terweer: 2 gewonnen en 12 ontvangen treffers; Kuypers: 3 gewonnen. 15 ont vangen treffers; Mosman; 2 gewonnen, 17 ontvangen treffers. Nederland komt in dezelfde poule uit tegen Denemarken. Prins Bemhard was naast de oude Queen Mary en de graaf van Athlone gezeten in de koninklijke loge in Wem bley, toen de deelnemers aan de Olym piade langs marcheerden. Wanneer men het bericht van het Noorse persbureau ,Jförske Tidnin- gen" wil geloven, dan is thans in de Vefsnfjord bij het plaatsje Mosjoën, 250 km. ten Noorden van Trondheim, een zeeslang opgedoken. Vacantie- gangers zagen plotseling een groen geschubd monster, dat even aan de oppervlakte kwam en onmiddellijk weer onder de waterspiegel ver dween. Zij waren, nog altijd volgens het Noorse persbureau, zo verrast, dat ze geen nadere beschrijving van het monster konden geven Blijkbaar zijn we nu weer in de komkommertijd aangeland! De 30 communistische afgevaardigden in de Berlijnse gemeenteraad verlieten Donderdagavond plotseling de vergade ring, omdat zij door de overige 10 afge vaardigden „ondemocratisch" behandeld waren. De communisten vertrokken na dat vier uur lang gesproken was over de situatie bij de Berlijnse politie en de moeilijkheden, die veroorzaakt werden door de Sovjet-blokkade van de Weste lijke sectoren en nadat zij te vergeefs geprobeerd hadden de stemming over een resolutie, waarin geprotesteerd wordt tegen de blokkade, te vertragen. Deze resolutie was ingediend door de socia listen. Er werd een beroep in gedaan op de wereld, de Berlijners de mogelijkheid te geven „zich in vrede te wijden aan hun politieke activiteit". Onmiddellijk nadat de communisten uit het gebouw waren, verschenen ver scheidene brigades geüniformeerde po litie uit de Sovjet-sector, zij stelden zich op bij de uitgangen, maar probeerden niet, de personen, die het gebouw wil den verlaten, tegen te houden. Waarschijnlijk zullen de niet-commu- nisten van de gelegenheid gebruik trach ten te maken, om een excuus te vinden voor de verplaatsing van het gemeente huis van de Sovjet-sector naar een der Westelijke sectoren van de stad, gelijk reeds met de politie gedaan is door de nieuwe politiechef Stumm, die 't hoofd bureau naar het Westen van de stad overbracht. Dr. Ferdinand Friedensburg, de loco-burgemeester van Berlijn, heeft bevestigd, dat Markgraf ontheven is van zijn functies en dat zijn vroegere plaats vervanger, Stumm, thans de enige wet tig benoemde commissaris van politie is. In de luchtcorridor BerlijnHam burg zijn twee Sovjet-jagers een Brit se Dakota tot op 100 meter genaderd. Er is mondeling geprotesteerd en de betrokken Sovjet-beambte verzekerde, dat de piloten van de Yaks, indien zij voor het incident verantwoordelijk mochten blijken, gestraft zouden wor den. De Russische autoriteiten hebben in tussen dringend verzocht maatregelen te nemen, om een einde te maken aan de schendingen van de veiligheidsbepalin gen bij het vliegen van Amerikaanse en Britse vliegtuigen over de Russische zone. Generaal-majoor Leon Johnson, com mandant van de vijftiende luchtmacht met hoofdkwartier te Colorado Springs, zal Zondag a.s. naar Groot-Brittannië vertrekken, om het commando over de superfort-eenheden, die daar zijn gesta- tionneerd, op zich te nemen. Curtis Lie- may, bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in Europa, zal zijn superieur zijn. Amerikaanse autoriteiten verklaar den, dat de pogingen, om de Berlijnse impasse te doorbreken, de plannen voor de vorming van een West-Duitse rege ring niet zouden vertragen. De Columbiaanse delegatie zal waar schijnlijk de Berlijnse kwestie als „een bedreiging voor de wereldvrede" voor de Veiligheidsheid brengen. De delegatie is thans bezig een desbetreffende reso lutie op te stellen. Geen beter geneesmiddel tegen zwaar moedigheid dan zijn plicht doen en V,arbeiden. De persafdeling van het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat minister Molotof zich „op het ogenblik niet in Moskou be vindt". Ook Andrei Vysjinsky, zijn plaatsvervanger, is niet in Moskou, in verband met de Donau-conferentie te Belgrado. De mededeling van Molotov's „uitste- digheid" werd gedaan enkele uren na de aankomst te Moskou van de Britse en Amerikaanse vertegenwoordigers. Zij za ten aan een diner met de Franse ver tegenwoordigers de kansen van hun voor genomen onderhoud op het Kremlin te bespreken, toen hun de mededeling van Molotov's afwezigheid gewerd. Een 28-jarige schoonzoon van dr. Zol- tan Tildy, de Hongaarse president, is ge arresteerd wegens hoogverraad, zo wordt te Boedapest vernomen. Er zou een politieke crisis dreigen door een mogelijk ontslag van de president zelf. Het kabinet en de politieke partijen zou den hedenochtend vergaderen om over een opvolger van de president van ge dachten te wisselen. Graaf Michael Karolyi, die in 1919 president was en thans gezant te Praag is, wordt genoemd als mogelijke opvol ger van Tildy. De schoonzoon van dr. Tildy, Victor Csornoky, is vorige week in Hongarije teruggekeerd, nadat hij zijn ontslag ge nomen had als Hongaars gezant te Cairo. Hij werd door de politie in zijn been geschoten, toen hij gisteren trachtte zijn woning te verlaten, ofschoon hij onder huisarrest stond. Sindsdien is hij in hechtenis genomen. Zowel Imre Nagy, de communistische voorzitter van de Nationale Vergadering, als Gyula Szekfu, de Hongaarse gezant te Moskou, bevinden zich thans te Praag. Voor het eerst van het jaar arriveerde Donderdagavond om zeven uur Z. H. de Paus in zijn buitenverblijf te Castel Gan dolfo, na de 20 mijl van het Vaticaan hierheen per auto te hebben afgelegd. Honderden dorpelingen stonden langs de weg om de intocht van de Heilige Vader mee te maken en stroomden ver volgens tot vlak voor de pauselijke resi dentie, waar de Heiige Vader op het balcon verscheen en zijn zegen uitsprak. Na een afwezigheid van vier weken heeft H. M. de Koningin Donderdag weer haar intrek in het paleis Het Loo genomen. In verband met berichten over onenigheid tussen minister Fiévez en de hogere legerleiding, verzoekt de chef van de generale staf. luit- generaal mr. H. J. Kruis, ons mede te delen, dat dergelijke onenigheid niet bestaat en ook met heeft be staan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1