FRANS HALSSPEL, FEEST VOOR HET OOG D I Éi Zomertentoonstelling geopend Scholte Katholieke afdeling in gem. bibliotheek geopend Molenaars vergaderen te Eindhoven Nederlands hockeyteam voor Zaterdag Première onder meest ideale omstandigheden AGENDA ,'t Friesche Schathuis' Haarlem heeft 160.000 inwoners Sporthuis Reeds 681 leden Gemeenteraad van Heemstede T axi Bel 1.2.3.4.5 VRIJDAG 30 JULI 1948 PAGINA 2 i STAD EN OMGEVING t Examen Hoofdacte Examens Handenarbeid Burgerlijke Stand In Frans Halsmuseum R.K. Damver. T.E-P. Reddingsbrigade Wijziging programma ZANGUITVOERING R.K. KOREN Neomist Haarlemmers in de Vierdaagse Autotocht ouden van dagen INDIEN U MET VACANTIE GAAT GESCHENK VAN MEDICAMENTEN Voor Rode Kruis en Missies IJ MUI DEN Metaaldief gegrepen Tunneltoegang „verstopt" Onfortuinlijke duik Door de warmte bevangen HEEMSKERK Gemeenteraad GIERSTRAAT 59 TELEF. 21346 HAARLEM NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING GEEN GRATIFICATIE VERKOOP OP AFBETALING De passagiere van de Ruys HEEMSTEDE Oprichting woningstichting goedgekeurd BLOEMENDAAL Fancy-fair te Bioemendaal ZANDVOORT Rta Openluchtconcert Burgerlijke Stand V eevoeder distributie weldra opgeheven Diplomatieke benoemingen Film van de maand Beurs van Amsterdam PRIJSHOUDENDE MARlCf 2 Ao0r Scheepvaartwaarden lagen u» ZrW Hitte Babbe op haar ezeltje Eerlijk gezegd is het geen goede ge dachte geweest om in het programma boek voor het Bloemenfeest de gehele tekst op te nemen van het openlucht spel „Frans Hals", de feestelijke fantasie van dr. F. H. Schroder. Ten eerste om dat het publiek, zolang het niet vol ledig donker is, geneigd blijft in het boekje mee te lezen en niet te kijken. En „Frans Hals" is een heerlijk kijk spel, dat geen Haarlemmer met zijn gasten mag missen. Waarom zou uw recensent zijn ge rechtvaardigde critiek op Schroder's oeuvre in brede zinnen uiten, nu hij zo genoten heeft van Saalbom's regie? Voor ons staat vast, dat Saalbom dit Frans Hals-spel gemaakt heeft, waar toe hij weer in staat gesteld werd door de toewijding en het enthousiasme van zovele Haarlemse dilettanten, die op nieuw bewezen hoezeer de geest der rederijkers in onze stad leeft. De historische omgeving, aangevuld met enkele goed getroffen décors, de weloverwogen belichting, de goede keu ze der costuums. de overrompelende massa-scènes en de in woord en gebaar zo heerlijk uitgebuite humor werkten samen met het prachtige midzomer - nachtweer om de toeschouwer ge lukkig te maken, in een droomwereld te verplaatsen en alle zorgen van de dag te doen vergeten. En wie zal daar niet dankbaar voor zijn? Historische open luchtspelen zijn in deze jubileumdagen overal te vinden; in de bloemenstad is het historische slechts gebruikt om schilderijen uit de tijd van Frans Hals, Adriaan Brouwer en Van Ostade tot leven te brengen, om een regisseur van formaat de kans te geven zijn hart uit te storten, om het publiek te doen lachen, om de onbeholpenheid van een stel nachtwachten onder aanvoering van de heer Koppen, een der beste spelers; om het publiek mee te doen leven met de merkwaardige figuur van Hille Babbe, die omgekeerd zittend op haar ezel en omstuwd door een kleurige volksmenigte haar kolder uitkraamt. Maar ook om bij die duizenden kijkers het verlangen op te roepen om in het Frans Halsmuseum eens te gaan kijken naar de schutterstukken en daarna al dat andere wonderschone- Woord voor woord misschien ging hier en daar iets van het gesprokene door Pieterdientje verloren was te verstaan, bovenaan de tribune niet het minst. Wanneer wij de lange rij van spelers onder de loupe ne men, dan springen er vijf naar voren: J. G. v. Doorn, die van Frans Hals een sterke persoonlijkheid maakte, waardoor het luchthartige van de meester wel wat in het gedrang kwam, maar waardoor al thans een boeiende figuur getoond werd; G. Boersma, de tul pen-gokker Michiel de Swaen, beter in het derde tafreel na zijn ondergang, dan daarvóór, omdat men meer bravour verwachtte; mevrouw A. Swart, een gezellige Vlaamse dienster, die dit niet volledig uitgewerkte type los en onbezorgd op de stenen van het Doelenplein plaatste: G. A. Koppen, de kostelijke chef van de nachtwacht, die men met een beroepssfeer op één lijn mocht stellen en die dan ook de Con stant van Kerckhoven uit het vorige stadsspel evenaarde; mevrouw Horn Olthof, een vlees geworden Hille Babbe, Een opname tijdens het openluchtspel in „De Kloveniersdoelen" met Frans Hals (tweede van links) vieren feest. De schilders De deurwaarder Als voorzitter van Haarlems Bloei huldigde gisteravond'na afloop van het spel Jfrans Hals" de heer Geluk de schrijver van het stuk, de heer Schroder. De Nachtwacht. met een stem en een tronie om niet gauw te vergeten. Dan noemen wij nog een lieftallige maar nog te stijve Elsje van mej. Hoog, een bedrijvige waard van J. Icas van Dijk en een paar goed getypeerde rollen van F. van Emmerik. Helaas konden de schildersvrienden van Hals en speciaal van Ostade niet meekomen met de andere hoofd figuren. De massa-taferelen muntten uit door vrolijkheid en ongedwongenheid, al sprak bij de officieren van de Schutterij de prachtige kledij meer dan de hou ding. Wij hadden ons kunnen bepalen tot een loflied, omdat iedere toeschouwer méér dan opgetogen was, zoals wij dat wa ren. Maar het rede rijkerstoneel in onze stad heeft een derge lijke hoogte bereikt, dat het tijd wordt om de verrichtingen cri- tisch te bekijken. Men zal dit in de kringen der dilettanten zeker waarderen. Wethouder Geluk heette in zijn ope ningswoord speciaal de commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, welkom en deelde onder applaus dé geboorte van de 160.000e Haarlemmer mede. Na het spel huldigde hij dr. Schroder met een grote krans en de hoofdrolvertolksters met bloemen. Louis Saalbom moest in Amsterdam spelen en zal waarschijnlijk vanavond voor de tribune geroepen worden. Conclusie: laat u dit feest rondom Frans Hals niet ontglippen, je zult zel den een avond zo gezellig besteed heb ben. v. W. Een schutter BIOSCOPEN: Rembrandt: Op reis door Zuid-Afrika (14 j.), 10.30; Cinema Palace: De cobra- afgod (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15; De rode hengst (a. L) 10.30; Luxor: Kim wil op de planken (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15; Frans Hals: Achter de tralies (14 j.), 2.30, 7 en 9.15. 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15. Iedere morgen, behalve Zondag, om 10, 11 en 12 uur kindervoorstellingen; City: Keep fit (a. 1.), 2, 7 en 9.15. 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15. Dagelijks 10.30 en 4.15: Sneeuw witje en de zeven dwergen; Spaarne- theater: The Cat Man (18 J.l. 2.30, 7 en 9.15. 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15. VRIJDAG 30 JULI: Première openlucht spel ..Frans Hals' op het binnenplein van Kloveniersdoelen, 8.45 uur. ZATERDAG 31 JULI: Opening Lunapark 1 uur. Stadhuis: kroning van Bloemenko- ningin 2 uur, voordien en nadien rijtoer door de stad Volksdansen op binnenplein Kloveniersdoelen, uitgevoerd door Basken, (ingang Ged. Voldersgracht) 3 uur, daarna wederom tocht Bloemenkoningin door bin nenstad. Concert in Den Hout door de Kon. Mil Kapel 8 uur. Grote Markt, militaire taptoe 9.15 uur. Openluchtspel .Frans Hals" in Kloveniersdoelen, 8.45 uur. ZONDAG 1 AUGUSTUS: Concours hip- pique op terrein aan Spanjaardslaan. 1.30 uur. Kloveniersdoelen: Openluchtspel ..Frans Hals". 8.45 uur. Gem. Concertge bouw: „De Kampioenleugenaar" met Piet Kohier, 8 uur. Geëxamineerd 7 candidaten. Geslaagd voor het gehele examen: M. v. Saxen, Amsterdam: R. M. v. Peer, Spierdijk. Geslaagd voor gedeelte A: H. P. H, F. Zijlstra. Heemstede. Geslaagd voor ged. B: Mej. E. M. J. A. Brom, Haarlem; W. A. M. Tak Amsterdam. Geslaagd de dames: D. C. Wolder- vcen, C. A. de Vries. G. v. d. Schoor, J G. Sleeking, E. A. Visser, H. P. C. v. Aken. C. J. J. v. Steenoven, H. Floor, C. Dekker. A. E. Ermel, M. E. Bres. A. L. G. Elbertse, H. Hirschel. Afgewezen één. GEBOREN: A. F. C. Rummenie Plantjé z; E. C. WesseliusArnaud de Callavon z; A. RijndersHeemskerk z; M. Guit—Kedde z; L. A. A. Freeth— Telders z; K. MeijerDe Koningh z; L. T. NijlandVan Boekhoven z; C. M. KolVan Eden d; H. A. M. Karreman— Van Kolk d; M. E. KeijzerScheffer d; C. C. de Jong—Rol d; W. G. Neeven Vermeulen d; A. M. van OeffelenVan der Hulst d. GEHUWD: J. Sweers en M. van Brun- schot; E. L. Vervuurt en E. Brugman; C. Gagel en J. W. Swart; C. M. J. War- melink en J. Kiewiet; F. Klinkenberg en E. de Wilde; J. E. van Pelt en W. C. Holtus; J. Post en C. Paap; D. Os- terthun en S. B. Wempe; F. J. M. Boo- gers en C. A. de Vlieger. OVERLEDEN: A. J. Frenaij, 38 j„ Croezestraat; N. H. VoetNoë, 73 j., Julianalaan; N. M. KroonErkelens, 49 j.. Engelszstraat; H. H. Koppen, 1 j., Korte Wijngaardstraat; M. Witjes, 9 m., Lange Raamstraat. In de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum waren gisterenmiddag vele belangstellenden bijeen voor de opening van de Zomertentoonstelling 1948, waar o.m. de uit Duitsland teruggevoerde kunstwerken worden geëxposeerd, be stemd voor dit museum. In zijn welkomstwoord richtte de di recteur van het museum, de heer H. P. Baard, zich allereerst tot burgemeester Cremers en diens echtgenote en vervol gens tot de andere genodigden, o.w. de wethouders Geluk en v. d. Wall. De heer Baard wees er op, dat men nu niet een expositie had, die na ver loop van tijd weer naar elders zou ver trekken, maar dat de schilderijen toe gevoegd zouden worden aan de bestaande collectie in het museum. Hij bracht dank aan de vele instanties, en in het bijzonder aan de geallieerde vrienden, die hun medewerking hadden verleend bij de opsporing van de ver schillende kunstwerken. Hij sprak de hoop uit, dat vele Haarlemmers in de komende week de weg naar het museum zullen vinden om zich zelf te overtuigen van de aanwinst, die hun stad in de nieuwe werken heeft gekregen. Burgemeester Cremers kreeg daarna het woord. Hij sprak zijn gelukwensen uit aan de gemeente en In het bijzon der aan de heer Baard. Ook de bur gemeester sprak de hoop uit, dat deze expositie de belangstelling zou hebben van de Haarlemmers en de vele gasten, die onze stad bezoeken. Na deze woorden bezichtigde het ge zelschap de tentoonstelling, waarna al len een thee werd aangeboden. Wegens vacantie is het clubgebouw Prinsenbolwerk 1 van 28 Aug. geslo ten. De eerstvolgende clubavond zal ge houden worden op Maandag 9 Aug. Zondagmorgen 1 Augustus zullen de jaarlijkse wedstrijden om de Dr. W. E. Merensbeker gehouden worden in de zweminrichting aan de Delft. De Dr. Merensbeker werd in 1934 door de leden aangeboden aan bet bestuur der H.R.B. ter herinnering aan wijlen Dr. Merens, met de bepaling, dat uitsluitend leden van de Haarlemse Brigade aan de wed strijd deel konden nemen. De beker gaat In eigendom over wanneer zij zesmaal achtereen of tienmaal in totaal gewon nen wordt. De wedstrijd bestaat uit het afleggen van twee zwemtechnische en een medische proef. Het concert van de Koninklijke Mili taire Kapel zal morgenavond niet op de Grote Markt maar in de Hout gegeven worden. Aanvang 8 uur. Het concours hippique, dat Zondag middag aan de Zuiderhoutlaan gehouden wordt, begint niet om half drie maar om half twee. Heeft U al eens een kijkje genomen wat deze zaak U biedt? Ie. spee. MOOI KOPERWERK 2e. 't polijsten en rep. van UW koperwerk Jansstraat 8, Telef. 20141, 't huis met de Friese vlag, t/o Nutssp.bank. Het was een aantrekkelijk en geva rieerd programma, dat drie zangkoren op een prachtige zomeravond in het Burgem. Rijkenspark te Santpoort ten gehore brachten. De toehoorders, van wie velen van verre kwamen, hebben kun nen genieten van de bijzonder gave zang van het R.K. Gemengd Koor Da Pa- cem" onder leiding van Theo Spook, vooral in „Die Himmel rühmen" van Beethoven en „Lentezang" van F. Roeske. Het R.K. Vrouwenkoor „Sint Caecilia", dat enkele vrolijke en frisse nummers uitvoerde, o.a. „Vier Weverkens" in de bewerking va*i J. Schmitz en „Voorjaar" van Wiesehahn, telt goede zangeressen. Maar het leeuwenaandeel in het suc ces bad het R.K. Jongenskoor van IJmui- den onder leiding van Ad. Blühm. Een keur van volksliedjes, vlot en toch be heerst gezongen, klonk alleraardigst in de open lucht. De weleerw. heer G. v. d. Schie zal Zaterdag 7 Augustus 's avonds om 7 uur als neomist plechtig in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara wor den ontvangen. De Zondag daarop zal hij zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. De Hoogmis, die Zondag 1 Augustus om 9 uur in deze kerk wordt opgedra gen, heeft tot intentie de herdenking van het veertigjarig bestaan van het zangkoor. Zaterdagmiddag om 3 uur komen de Haarlemmers, die aan de Vierdaagse hebben deelgenomen, aan het station aan. Abusievelijk is dezer dagen gemeld, dat de autotocht, georganiseerd door de Alg. Bond van Ouden van Dagen, Vrijdag 6 Augustus vanaf de Nassaulaan vertrekt om half vier. Dit moet zijn half twee. -relieve XJ dit minstens 5 dagen e voren, onder vermelding van Uw vaste woonplaats, aan onze administratie mede te delen. Slechts dan kunnen wij er voor zorgdragen, dat U Uw krant tijdig op Uw vacantie-adres oqtvangt. Week-abonné's gelieven over de periode dat ze afwezig zijn, het abonnementsgeld vooruit te vol doen aan de bezorger van wie zij op hun vaste adres de krant ontvangen. De Administratie. Eindelijk is de spanning, die de laat ste dagen op de Burgerlijke Stand heerste, gebroken. De 160.000ste inwoner van Haarlem is geboren. Het is een meisje, dat de namen Wilhelmina Hendrina gegeven werden. De gelukkige ouders zijn Jacob Honore Bouwens en Lena van Rhee. Het echtpaar, dat geboortig is uit Rot terdam, trouwde daar op 21 Augustus 1946. Enige tijd later 4 October 1946 vestigde het zich te Haarlem. Hoewel de familie Ned. Hervormd is, staat zij bij het Wit-Gele Kruis inge schreven en mocht deze organisatie voor de 11.209e maal moeder en kind verzor gen. Het gelukkige gezm woont in de woonark „Hulk", die gelegen is in het Zuider Buiten Spaarne, tegenover de Houtwerf Peltenburg. Vanmorgen bracht burgemeester Cre mers een bezoek aan de woonark, waar hij het echtpaar zijn gelukwensen aan bood en het namens de gemeente een spaarbankboekje met fraaie omslag over handigde met een bedrag van f250.—. (Van onze Haagse redactie) De Vereniging SIMAVI heeft ter ge legenheid van het regeringsjubileum hedenmiddag op het hoofdbureau van het Nederlandse Rode Kruis te Den Haag namens H. M. de Koningin aan het Nederlandse Rode Kruis een ge schenk in medicamenten, verbandstof- fen en instrumenten aangeboden. Dit kostbare geschenk omvat in totaal 60 kisten, die een waarde van 120.000 gul den vertegenwoordigen. De helft wordt verzonden naar de Rode Kruisposten en mobiele teams. De andere helft wordV verdeeld over de R. K. Missie en de Protestantse Zending. De voorzitter van SIMAVI, dr. G Roijen, heeft deze zending aangeboden en de tweede ondervoorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, generaal-ma- joor dr. F. Daubenton, Jieeft haar in hartelijke dank aanvaard. Bij deze ge legenheid was het gehele dagelijks be stuur van het N.R.K, aanwezig. liauui5uv- - -----—o Te zijner tijd zal de ionge wereldbur geres er wel een dankbaar gebruik van kunnen maken. Toen wij hedenmorgen een bezoek brachten aan de „Hulk", troffen wij bij de wieg, waarin de baby, onkundig van al hetgeen er rond haar zich afspeelde, rustig lag te slapen, vader en moeder Bouwens. Enkele bloemstukken sierden de eenvoudige kamer. De firma Kort gaf een volledige baby-uitzet ten ge schenke, die de moeder letterlijk spra keloos maakte. Ongetwijfeld zullen er nog meer geschenken volgen. „Ik had er geen flauw vermoeden van, dat ons zo iets boven het hoofd hing," vertelde de vader. „Op de Burgerlijke Stand vertelde men ons niets. Toen ik op de distributie kwam, was de eerste vraag: Is uw baby de 160.000ste?" Vader Bouwens moest het antwoord schuldig blijven, maar in de middag kwam een 'meisje van de Burgerlijke Stand het heuglijke nieuws berichten, In de kamer dribbelt een klein, vrien delijk meisje van veertien maanden rond. Antoinette thuis wordt ze Netty genoemd begrijpt niets van al die drukte om haar heen. Het interesseert haar ook niet zo veel, want al haar be langstelling gaat uit naar het nieuwe zusje. De politie heeft een arbeider van een der grote industrieën, die zich onrecht matig een hoeveelheid metalen had toegeëigend, gearresteerd en aan de justitie overgeleverd. Dit soort diefstallen komt tegen woordig herhaaldelijk voor en daarom zal hiertegen uiterst streng worden opgetreden. Op het kruispunt StationswegWil- lebrordstraat te IJmuiden-Oost had een aanrijding plaats tussen een personen auto met aanhangwagen en een met twee paarden bespannen woonwagen. Beide voertuigen reden tegelijker tijd de nauwe toegang tot de tunnels in, met gevolg, dat een aanrijding on vermijdelijk was, waardoor beide voer tuigen werden beschadigd. Het verkeer moest gedurende een half uur worden omgelegd. Een 13-jarige jongen dook gistermid dag van de steiger aan de binnenhaven van de Hoogovens te water. Hij kwam met zijn hoofd op een steen terecht, waardoor hij een ernstige verwonding aan het hoofd opliep. Na op het hoogoventerrein te zijn verbonden, is hij per auto naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk overgebracht. Woensdag werd een vrouw door de warmte bevangen, waarbij zij, door de val die zij maakte, ernstig aan het hoofd werd gewond. Nadat dr. R. RuU ten de eerste hulp had verleend, is zij per ziekenauto naar haar woning in IJmuiden-Oost vervoerd. Hedenavond 7.30 uur komt de ge meenteraad van Heemskerk in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. een voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet in verband met het regeringsjubileum van H. M. de Koningin en een voorstel tot uitkering van 2'A van de pensioengrondslag over 1947 aan het gemeentepersoneeL Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H6 en L6 tot nader order geldig zijn. Op de bonnen H6 kan men kopen: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratorium jas of een mouw- schort. Op de bonnen L6 kan men ko pen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill of satijn, beaverteen, Engels leer. Manchester of pilo, een kort werk jasje, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H7 t.m. H12 en L7 t.m. L12 zijn nog niet geldig. De bonnen Hl t.m. H5 en LI t.m L5 en de rantsoenbonnen VC en VD blijven voorlopig geldig In de jaarvergadering van de Ned. Kath. Bond van Bouwpatroons, te Apel doorn gehouden, is overeenkomstig het bestuursvoorstel besloten, de leden te verbieden, aan de bij hen in dienst zijn de werknemers een gratificatie te ver strekken, waartoe de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars d.d. 10 April j.l. gelegenheid biedt. Deze be slissing sluit aan op het door de raad var bestuur bouwbedrijf reeds eerder te dezer zake ingenomen standpunt. Beverwijk 650 jaar stad; de Wijkertoren met 3000 lampjes verlicht. Haarlem heeft de 160.000ste inwoner ingeschreven. Gistermiddag werd Wilhelmina Hendrina Bouwer geboren in een woonark aan het Zuiderbuiten Spaarne. Bij de aangifte bleek zij de 160.000ste Haarlemse te zijn geworden. Nu de verkoop op afbetaling, vooral van huishoudelijke voorwerpen, rijwie len e.d. merkbaar toeneemt, is een prij- zenbeschikking afgekondigd, waardoor de bij het afbetalings- en huurkoop systeem gebruikelijke opslag op een ver antwoord maximum wordt vastgesteld. Voor automobielen is deze opslag 7 pet., voor andere goederen 9 pet. per jaar. Het verschil in percentage vindt zijn oorzaak in de door de financieringsmaatschappij genoten provisie wegens de op de auto mobiel afgesloten verzekering. Daarnaast zijn nog bepaalde vergoe dingen vastgesteld voor porto, zegel-, in casso- en informatiekosten. Voor kleine credieten met wekelijkse aflossing is de regeling zeer eenvoudig. De opslag en de vergoedingen moeten thans in alle gevallen afzonderlijk van het contantbe drag in rekening worden gebracht. Thans blijkt, dat de passagiere van het s.s. Ruys van de K.P.M., die tussen Saigon en Manilla vermist werd, mej. Dorthy Rose uit Kaapstad, is. Alle na sporingen door de Ruys en andere sche pen bleven zonder resultaat. De minstens éénmaal per maand ver schijnende drukwerken mogen voortaan, gefrankeerd met twee cent per vijftig gram, naar elk land verzonden worden. In de „Meerlhorst" aan de Van Merlenl-aan te Heemstede, waar eerst het distributiekantoor huisde en thans de openbare bibliotheek en leeszaal is gevestigd, werd gisteren in aanwezigheid van het college van B. en W., de pastoors A. F. C. van Noort en C. W. van Mierlo, enige raadsleden en een aantal genodig den de Katholieke afdeling van de gemeentelijke bibliotheek geopend. Na 'n inleiding van burgemeester Van Doorn hield wethouder H. Disselkoen de openingsrede. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft, aldus spr., als eerste in den lande de verzorging van een bibliotheek voor het Katholieke volksdeel op zich genomen. En de be langstelling van de zijde der Katholie ken is blijkens het reeds opgegeven le dental zeer groot, waardoor het be staansrecht van deze nieuwe afdeling verzekerd is. De heer Disselkoen bracht lof aan Openbare Werken, die van een ouderwetse keuken en een fietsenhok keurige lokalen hebben gemaakt. Spr. uitte de wens. dat de bibliotheek mag bijdragen tot de ontwikkeling van het Katholieke culturele leven. De heer C. Hesseling hield een toespraak als voorzitter van de „Leesvereniging St. Joannes" en bedankte het gemeente bestuur voor de grote medewerking, welke men bij de oprichting heeft mo gen ondervinden. Moge de samenwer king in deze zalen een symbool zijn voor een goed begrip van en waarde ring voor eikaars overtuigingen, zo zei- de spr. De secretaris van de Centrale Ver eniging van Leesbibliotheken, dr. H. E. Greve bood het gemeentebestuur een bedrag van f 500.aan voor de aan schaffing van boeken of anderszins ten behoeve van de bibliotheek. Pastoor Van Noort sprak woorden van dank tot het gemeentebestuur, dat getoond heeft een ongewoon brede kyk te bezitten en een ongewone welwil lendheid, om in het gemeentelijk ge bouw een afdeling aan de Katholieken te schenken. De directeur van de Stadsbibliotheek te Haarlem, de heer P. V. de Wit deelde mede, dat het totaal aantal leden thans de 1000 nadert, waarvan 681 Katholie ken, Donderdagmiddag is de raad van de gemeente Heemstede in openbare verga dering bijeengekomen onder voorzitter schap van de burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doom. Het voorstel om het genomen raadsbe sluit tot toekenning van een gratificatie aan het hoger-gemeentepersoneel, on danks de wens van Ged. Staten, niet in te trekken vond de instemming van het grootste deel van de raad. Het lid Van de Poll (C.H.U.) wilde zich bij het ver zoek van Ged. Staten neerleggen. Nadat wethouder Bakhuizen van den Brink de gehele zaak nog eens had toegelicht, werd met algemene stemmen tot niet- intrekking besloten. Betreffende de winkelsluitingsdag voor de kruideniersbedrijven merkte het lid Brink (V.V.D.) op, dat het raadzamer was het voorstel om de vrije middag in plaats van Donderdags op Woensdag vast te stellen, voor enige tijd aan te houden, daar de overkoepelingsraad der bedrij ven binnenkort een uitspraak zal doen en dus voorkomen wordt, dat dan weer een nadere dag zal worden bepaald. Besloten werd de behandeling van dit voorstel uit te stellen tot over twee maanden. Inzake het voorstel tot oprichting van Op het terrein van de Bispingk- Stichting te Bioemendaal zal Zaterdag en Zondag een Fancy Fair worden ge houden ten bate van de Jeugdbeweging en het parochiële speeltuinwerk. De verschillende attracties zijn in de openlucht opgesteld, terwijl de zoge naamde „Orangerie" op dit terrein is herbouwd tot een variété-theater. De Fancy-Fair is Zaterdag geopend van 3 6 en van 7.3011 en Zondag van 12-30 6 en van 7.3011 uur. Hoe de Burgerlijke Stand het klaar gespeeld heeft om juist in de bloe- menfeestweek de 160.000ste Haar lemmer geboren te laten worden, is m® 'n raadsel. Het kan er bij mij niet in, dat een wel zeer strikt ambtelijke instantie zich laat verleiden om terwiHe van een allergezelligste stunt de wel zeer ambtelijke registers geweld aan te doen. De 160.000 wat een aantal! 's dus wettelijk de honderdzestigduizend- ste. Bij de velen, die hun gelukwensen, met woorden en geschenken, aanbieden, wil Spaarnebabbelaar, blij, trots en ge* lukkig, al is hij ditmaal niet de vader en mist hij het spaarbankboekje, zich enthousiast aansluiten. Haarlemmer, be sef je wel hoe onze stad groeit met d« vroegere en huidige babies mee? In acht tien jaar tijds zijn wij met 40.000 zielen vooruitgegaan. Waar moet dat allemaal wonen? zult u vragen. De jubileurn- bloemen-baby geeft er het antwoord op, In een woonark. Na Parijs heeft nu ook Haarlem zijn Are de Triomphe. DAG EN NACHT AMSTERDAMS CHE RIJTUIG MU. (Adv-)1 Zaterdagavond geeft Zandvoorts mannenkoor weer een openlucht-con cert op het daarvoor zo uitstekend ge schikte Gasthuisplein. ZANDVOORT. GEBOREN: G. Visser en A. E. Steenhagen, z; E. J. Bloemen en M. M. van der UaUti d; H. J. Reuijl en D. F. M. Selwood, d. ONDERTROUWD: N. de Boer en C. P. Kemp. GETROUWD; D. P. Deen en F. P. Groos. OVERLEDEN: J. H. van Overklift. VB Zuid Noordwijkerhout Gisteren hield de Nat. Katholieke Bond van Molenaars, Graan-, Meel- e» Kunstmesthandelaren „St. Victor" in „Katholiek Leven" te Eindhoven de algemene jaarvergadering. Nadat deS morgens de geestelijke adviseur, de zeereerw. heer J. Francino in de Krui»* herenkerk te Uden een H. Mis had op gedragen tot intentie van de overleden leden, werd rond half twaalf de ver gadering door de Bondsvoorzitter, de heer P. H. J. Trouwen geopend. Deze deelde o.m. mee, dat het einde van de veevoederdistributie officieus vast stond en officieel in zicht was. Drs. H. Lammers, adj.-secretaris van de Ned, R.K. Middenstandsbond, be sprak daarna de geordende handel en de reclame in het molenaarsbedrijf. In zijn historische terugblik wees hij vooral op de strijd die gevoerd was en nog steeds wordt met de coöperaties- Spr. bepleitte een collectieve reclame, speciaal door deskundige voorlichting. De middagvergadering werd geopend met enkele nummers, uitgevoerd door het sinds kort bestaande muziekcorps „St. Victor", dat geheel uit molenaars bestaat. De geestelijke adviseur, die daarna het woord voerde, ging diep in op de tegenstelling tussen de vrije handelaren en de coöperaties- Hij vertelde dat onlangs contact was opgenomen met de N.C.B, en het Ned. Episcopaat. Op d® eerstvolgende bisschoppelijke confe rentie zal nogmaals de tegenstelling besproken worden. Na enige discussie werd het bestuur gemachtigd over te gaan tot het voe ren van een collectieve reclamecam pagne, waarvan de kosten geraamd worden op een ton. Het Nederlands hockey-elftal, d®' Zaterdag in het kader van de Olympi sche Spelen tegen België uitkomt, f als volgt samengesteld: Doel: Richter (Be Fair); achter: Derckx (Deventer) en Drijver (Leiden'! midden: Langhout (Hilversum), Log gere (Laren) en Tiel (HHYC); voor' Van Heel, Boerstra, Bromberg, Kruiz® (allen HHYC) en Esser (TOGO). Naar wij vernemen is binnenkort t® verwachten de benoeming van mr. J' C. Brons, oud-gouverneur van Suri name, tot Nederlands gezant in Cub®- De heer Brons zal tevens worden g®" accrediteerd bij de regeringen va" Haïti en de Dominicaanse republiek. Voorts kon worden tegemoet gezie» de benoeming van mr. C. W. A. Schür- mann, laatstelijk gezantschapsraad J® Warschau, tot Nederlands gezant t« Bangkok. Het bestuur van de Nederlandse Fill*** club heeft aan de door Edward Dmytry* vervaardigde R.K.O.-film „Crossfire (Kruisverhoor) het praedicaat „Film va# de maand" verleend. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 30/7 100% 98 97tt-'/i 98» 98 li 159% 170% 3 69^ 120% 197 159% 153% 205 300 292 256% 339% 160% 198 159 183 224 153 300 257 339Vf 160% 183 223,.- 154 een „Woningstichting Heemstede", drong de heer Zegwaart (K.V.P.) er op aan, om een bestuur samen te stellen op zo'n breed mogelijke basis. Hij meende, dat niet alleen rekening diende te worden gehouden met de verschillende confes sionele en politieke richtingen, maar ook met de groeperingen in het maatschap pelijk leven. Wethouder Bakhuizen van den Brink gaf ten antwoord, dat men zich daarover niet ongerust behoefde te maken. De raad keurde vervolgens het voor stel z.h.st. goed. Het voorstel om een crediet van f750 te verlenen voor de inrichting van een oogheelkundige polikliniek in het Ge zondheidshuis werd eveneens aangeno men. 3% NederL 1948 3-3% Nederiand 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel fac. Ned- Handel Mii. eert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever eert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber HolL Amerika Liin Kon. N. Stoomb. MU. Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mil cert. ex dividend Amsterdam, 29 Juli De stemming op de aandelenmarf, bleef heden vrijwel het gehele beursuO goed prijshoudend. Bij de minimale po*, zetten, die dagelijks plaats vinden, bW„t het weerstandsvermogen tamelijk gr°',, te zijn, aangezien van enige afbrokkel1®! van koersen, als gevolg van de gerio®, belangstelling,, die er de laatste tijd 0 staat, weinig te bemerken valt. De standigheid, dat momenteel geen Pr0 ?0a gatieposten meer lopen, draagt daar*, zeker bij. De stockdividenden BiU'Lp lagen vandaag iets beter in de markt bewogen zich oplopend tussen 735 f 750.De meeste aandeelhouders jp nen er de voorkeur aan te geven te hun bezit zijnde stockdividenden oO* wisselen in eert. v. aand. Van de overige Indische waarden ren suikerfondsen enigszins in ber® t met lichte koersverbeteringen van snee eveneens gunstiger in de «o®* en stegen 1 a 2 Bij industriële aandelen monte®m Unilever 3 en kon ook Calvé-^ enkele procenten verbeteren. Kon. Olie sloot op het hoogste van de dag met een koersavan® 3 op 340. -jj®' Staatsfondsen bleven nagenoè& p houdend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2