ONTVANGT STALIN DE WESTERSE GEZANTEN? Molotofhad Zaterdagavond een onderhoud met hen Bittere pil: Nederlands elftal uitgeschakeld Elf maal goud Joyeuse entree van Koningin Flora in Haarlem FEESTEND DEN HAAG ZONDER TRAM I! Bon voor één ons ER MOET NOG VEEL GEBEUREN VOOR HET KABINET GEREED IS! vlees Onze meisjes moeten het doen Kleurig feest van elfen, kabouters, zon en bloemen Stakers oefenen terreur uit .Het weer. Tot hoofd en hart Berlijnse Schupo's met arrestatie bedreigd Delegatie uit Bandoeng naar Nederland Twaalf jaar voor Krupp VERSNELLING TREINEN LOOP Met ingang van 15 Mei a.s. Neemt mr. Van Schaik geen zitting in zijn te vormen ministerie? Jü WÊÊÊË Kroning op het stadhuis Prof. Molkenboer begraven „Nieuw-Amsterdam" in quarantaine Op naar de zeeslang! Een ton voor lot 19889 Wmmrn maandag 2 augustus 1948 e 72ste JAARGANG Nó. 24220 NAAR EEN OPLOSSING VAN „BERLIJN"? iT 1i. vo?r aUe Ter toelichting van resolutie Franse vliegboot vermist Haring voor tien cent VRIJE JACHT IN DE VELDEN DER MINISTERIABILITEIT "W SWff Alleen formeren? Kardinaal De Jong onder de aanwezigen Beroering onder de toeristen Minister Gielen rijdt dronken wielrijder aan Am. Meijer voorwaardelijk in vrijheid gesteld ■UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE; SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM jwatoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, t 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: J. 3. W. Boemater HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mimmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 1é cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Molotov, die van zijn vacantie naar de Russische hoofdstad is teruggekeerd, ®eeft Zaterdag de vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk ''der afzonderlijk ontvangen. Elk onder houd duurde omtrent een uur. De ver- •ëRenwoordigers der Westelijke mogend- "'den hebben Molotof een onderhoud •"et Stalin over de Berlijnse crisis voor gesteld. Zondagavond laat was nog niet h'kend, of Stalin hen zou willen ont togen, al werd dit wel verwacht. Des kundigen van de drie ambassadeurs *aren toen nog in drukke besprekingen t'Wikkeld om tot een gecoördineerd ''andpunt te komen, dat aan Stalin zou "Orden uiteengezet, indien het onder houd tot stand komt, Men verwacht dat Stalin waar schijnlijk vandaag antwoord zal ge ven. doch de mogelijkheid is niet uit gesloten dat verscheidene dagen zullen verstrijken alvorens iets definitiefs bekend wordt. Waarschijnlijk zullen de Westelijke mogendheden alle be richtgeving ten aanzien van deze kwestie stopzetten zodra besprekingen met Stalin of Molotof een aanvang tullen nemen. - Een zegsman van het ministerie van buitenlandse Zaken in Washington ver gaarde, dat de besprekingen in Mos kou van het grootste gewicht zijn en dat met het oog op de belangrijkheid der onderwerpen geen spoedig antwoord 'erwacht kan worden. Zowel in Washington als in Londen ?as men voldaan over Molotof's terug keer naar Moskou. Dat hij onmiddellijk onderhoud arrangeerde met de ver tegenwoordigers van de Westelijke mo gendheden werd opgevat als een teken, de Russen bereid waren de gerezen kw esties te bespreken. .Een der plaatsvervangers van Paul markgraf, de door de Russen gesteunde "ulangs afgezette hoofdcommissaris van bo'itie te Berlijn, heeft Zondag de arres- bevolen van alle politie-agenten, me orders uitvoeren van de door de bur- |emeestér van Berlijn aangestelde opvol- »et van Markgraf, Stumm. Volgens* Westerse waarnemers te feriijn, zouden de Sovjet-Russische treffriteitea voorbereidingen aan het een rijn voor de invoering van Seheei onder Sovjet-Russische be- Generaal Clay, de Amerikaanse mili- ~'re gouverneur in Duitsland, heeft crklaard, dat het derde vliegveld, dat v°or Berlijn is ontworpen, het mogelijk maken, de luchtbrug-prestatie te tengen op achtduizend ton voedsel en .Uitgeleid door een groot aantal auto riteiten is hedenmorgen de deputatie Sn de ondertekenaars der Bandoeng- msolutie naar Nederland vertrokken deze resolutie nader toe te lichten. ^middels heeft „Antara" gemeld, dat republikeinse kringen te Djocja ver klaard hebben, dat de bedoeling van samenstellers der resolutie wel goed !s' maar dat de gevolgen daarvan voor Indonesische volk niet te verant woorden zijn. Republikeinse regerings kringen hebben aan Antara nog mede gedeeld, dat de Bandoeng-resolutie a°°r de Republiek niet kan worden snvaard. Met het vliegtuig dat heden- 2°l'gen vertrokken is, reist ook de heer riier, gedelegeerde van het opperbe- Jdur, voor en kort bezoek naar Ne etland. i Ge „Times" drukte vandaag in een 'Pofdartikel twijfel er over uit of ''Sarom de republikeinen thans de hderhandelingen hebben afgebroken, Jiöerdaad gelegen is in de Nederlandse Antieke crisis. r,:Oe waarheid schijnt, dat zij (Repu- ij'keinen) bang zijn gepasseerd te zul- jh worden bij de federale besprekin- Jd, die erop wijzen op gelukkige wijze J Verlopen zonder hun aanwezigheid. federale idee heeft de verbeelding ^'grepen zowel van de plaatselijke Ne- .eriandse autoriteiten als van de auto- H°me staten die liever partners zijn ondergeschikten aan de Republiek", {jjdet betrekking tot de conferentie in V^doeng schrijft de Times: „De ont- k kkeling toont duidelijk, dat de fede- 4i 'e van Indonesië niet lang meer op 1^." zal laten wachten en de Republi- '"se regering moet de veranderingen fl.'h'aarden, die zich hebben voorge- ij kh sedert de dagen dat zij alleen ly,!1 de kampioen kon noemen van het q°hesisch nationalisme." steenkolen per dag, mits voldoende vliegtuigen beschikbaar zijn. Behoudens bijzondere gevallen, zal niet gezorgd kunnen worden voor de huisbrandvoor- ziening voor de 2.200.000 bewoners van West-Berlijn. Het vervoer van steenkool door de lucht heeft echter al een zo danige omvang bereikt, dat alle fabrie ken van de Westelijke sectoren voorzien kunnen, worden. Volgens Duitse bronnen beroven de Russen hun bezettingszone van de voed selvoorraden, om hun onlangs gedane belofte, geheel Berlijn van voedsel te voorzien, na te kunnen komen. De bezettingsautoriteiten in West- Berlijn hebben de bevolking Zaterdag gewaarschuwd, dat het gevaar van een typhus-epidemie door de Rus sische blokkade aanmerkelijk groter geworden is. Doordat de Russen de stroomlevering hebben stopgezet, kun nen de vuilverbrandingen slechts ge deeltelijk werken. Naar schatting wordt elke dag ongeveer 7.000 ton vuilnis in de Berlijnse grachten en waterwegen gegooid. Baden in open water is in Berlijn strikt verboden. Men is er een grote campagne voor inenting tegen typhus begonnen. Het officiële Sovjet-Russische blad „Tagliche Rundschau" heeft Zaterdag alle personen en instellingen in de Westelijke sectoren van Berlijn ge waarschuwd, om niet te gehoorzamen aan de orders, welke Britse, Ameri kaanse of Engelse bevelhebbers geven. Generaal Clay heeft verklaard, dat het plan van de Westelijke mogendheden, voor de instelling van een autonome re gering in Wcst-Duitsland, geen enkele verandering heeft ondergaan. Het Amerikaanse tribunaal voor oor logsmisdadigers te Neurenberg heeft Za terdag Alfred Krupp, die aan het hoofd stond van het Krupp-concern, en tien van zijn naaste medewerkers schuldig bevonden terzake van roof van mate riaal en installaties uit de voormalige Duitse bezette gebieden en aan deporta tie, exploitatie en misbruik van dwang arbeiders. Alfred Krupp werd veroor deeld tot twaalf jaar gevangenisstraf en confiscatie van al zijn bezittingen. De tien anderen, van wie alleen de 71-ja- rige Karl Heinrich Pfirsch, het oudste lid van de raad van commissarissen en wapenfabrikant sinds 1901, van aile ten lasteleggingen werd vrii gesproken, kre gen gevangenisstraffen variërend van ongeveer drie tot twaalf jaar. Over de vraag, wat Krupp's bezit tingen eigenlijk wei zijn, heerst een zo grote verwarring, dat rechter H. C. Jackson, de president van het hof, het ongewenst achtte de uitspraak in dit warnet té verstrikken. De familie Krupp beweert n.l. dat het concern niet het eigendom is van Alfred Krupp, doch van zijn moeder, Bertha Krupp. De familie Krupp beroept zich op een speciale Duitse wet van vóór Hitier, waardoor Bertha Krupp het recht ont ving zich eigenares te noemen en de erfgenaam aan te wijzen. Hitier er kende echter bij een bijzonder decreet het eigendomsrecht voor Alfred. De advocaten van Krupp hebben mede gedeeld, dat zij de confiscatie-kwestie voor het hoogste Amerikaanse ge rechtshof zouden brengen. De bezit tingen worden op 1.000.000.000 dollar geschat. Een Franse vliegboot van de lijn Martinique-Port Etienne, die Zondag morgen om 8 uur had moeten aanko men, wordt sinds Zaterdagnacht omtrent twaalf uur vermist. Op dat tijdstip werd het laatste bericht van het vliegtuig, dat toen met 52 mensen aan boord op 1800 K.M. van Dakar was, ontvangen. Sche pen en vliegtuigen zijn Zondag met na speuringen begonnen. De Air-France kon evenwel moeilijk aan een ongeluk gelo ven, omdat de vliegboot zes motoren had en gemakkelijk op zee kon dalen. Weersverwachting tolt Dinsdag avond: Vannacht hier en daar tijdelijk ne vel of mist. Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Weinig verandering van tem peratuur. Zon 5.04—20.27. Maan 1.58—20.05. Ir. F. Q. den Hollander, president- directeur der N.V. Ned. Spoorwegen, heeft Zaterdag tijdens een proefrit op het haanvak UtrechtArnhem met een nieuw gestroomlijnd wagen- stel, medegedeeld, dat ingaande 15 Mei van het volgende jaar een be langrijke versnelling in de treinen loop zal kunnen worden verkregen. De keuze van het tijdstip houdt ver band met internationale afspraken op spoorweggebied. Het wagenstel is de eerste van 65 vierwagentreinstellen, 79 tweewagen- treinstellen en 13 tussenrijtuigen. die tezamen de opdracht van de Ned. Spoorwegen van de Nederlandse in dustrie vormen. Het komt op de lijn AmsterdamEindhoven te rijden. Later zullen ook andere trajecten ermee wor den uitgebreid. In het treinstel bevindt zich een restauratie-afdeling, die ech ter ook op de zitplaatsen zelf serveert De maximumsnelheid van het trein stel is 150 K.M. per uur. In verband met de toestand van de spoorbaan zal het echter veel minder snel moeten rijden. De Heilige Vader was nauwelijks in zijn zomerverblijf aangekomen of hij verrichtte al weer de inzegening van een colonne van ambulance-auto's, die door het Nationale Katholieke Welfare-comité in Italië was aangekocht. De auto's zullen gestuurd worden naar die plaatsenwaar de hospitalen vernield werden (Van onze parlementaire redacteur) Dr. Beel staat algemeen bekend als een zwijgzaam man en de hele pers kent tientallen voorbeelden van het tekortschieten van het voorlichtingsbeleid onder het oude kabinet. De eerlijkheid gebiedt echter te erkennen, dat dr. Beel de mededeelzaamheid zelf is vergeleken bjj mr. J. R. H. van Schaik die de opvat ting blijkt toegedaan, dat een lakonieke mededeling te zijner tijd, dat hij met de uitvoering van zijn formatie-opdracht geslaagd of niet geslaagd is. voldoende is voor het Nederlandse volk. en die derhalve practisch de pers de strijd heeft aangezegd. Hij heeft eenvoudig de kraan dichtgedraaid, zodat de pers mag zien hoe zij haar lezers over de stand van zaken inlicht. Met het oog op de bij de handel aanwezige voorraden vlees en vlees waren en in verband met het warme weer zal, vooruitlopend op de aan wijzing van nieuwe bonnen, op 5 Augustus a.s., de bon 084 vlees van heden af geldig zijn. Deze bon geeft recht op het kopen van 100 gram vlees of een rantsoen vleeswaren. De geldigheid van deze bon zal ein digen op Zaterdag 28 Augustus a.s. Met ingang van heden zullen voor ge zouten haring de maximumprijzen gel den. De verkoopprijs voor schoonge maakte, ter plaatse te consumeren haring, is" nu 10 ëènt per stuk. Voor koelhuishaving mag eerst met ingang van 1 October één cent extra worden berekend. Na drie weken getuige geweest te zijn van de tragi-comedie, die soms weinig stichtelijk was, beleven wij dan thans op nieuw de oude dagen van romantische vrijbuiterij, waarin men vrij rondjaagt in de jachtvelden der ministeriabiliteit en schiet op wat men naar eigen smaak voor goed wild houdt. Ziehier dan de jachtbuit, die wij thuis brengen, nadat wij haar met alle midde len, die ons ten dienste staan, op zijn deugdelijkheid onderzocht hebben. Men heeft enige hoop, dat de heer Van Schaik wel reeds Dinsdag zijn kabinet gereed zal hebben. Hierbij rijst de vraag, of de wens niet de vader van de gedachte is. Voor zover wij konden nagaan is het gedurende het weekend nogal rustig geweest rond de lieer Van Schaik, maar wat meer zegt: men kan wel voor zeker aannemen, dat hij nog geen minister van Buitenlandse Zaken heeft, vermoedelijk evenmin een minister van O. G., tenzij de heer Beel toch nog op Overzeese Gebiedsdelen zou komen. Welke andere ministers de heer Van Schaaik reeds heeft aangezocht, is ons ook niet beikend. Het is mogelijk, dat hij de meesten van het oude Kabinet zal kunnen en willen overnemen. Lijkt het dus wel erg kort dag. als de formateur vóór Woensdag klaar zou willen zijn, er zijn nog wel andere redenen, die Dit is de grootste teleurstelling van de Olympische Spelen: de Nederlandse voet balploeg heeft het tegen de verwoede Britten niet kunnen bolwerken. Met 43 werden zy na verlenging geslagen, „Een strijd van louter helden," schreef de Sunday Chronicle. Beter, veel beter deden het onze dames. Eerst de zwemsters. Zowel Nel van Vliet, Janny de Groot als Tonny Hom plaatsten zich voor de finale 200 m. schoolslag. Nel verbeterde daarbij maar weer eens het Olympisch record en Dinsdagavond komt de grote strijd: op acht candidaten 3 Nederlandsen. Ook onze beide borstcrawlsters: Irma Schumacher en Marie Louise Vaessen bereikten de eindstrijd. Vervolgens de sprintsters. Op de 100 m. èn Fanny BlankcrsKoen (beste tijd van de dag) en Xenia Stadtde Jong èn Gré de Jongh in het laatste gevecht. Dan, weer overzwaaiend naar het wa ter, een monstrueuze zege van ons polo team: 140 op Chili. En op het land: Slijkhuis, die de finale haalde van de 50Ó0 m. door een eerste plaats in zijn serie, zij het-in een wéinig zeggende tijd. Ons hockey-team, dat de Belgen met 41 uitschakelde. De Ruyter, die in de finale 800 m. niets betekende. Hout zager. die bij het kogelslingeren geen roi van betekenis kon spelen. En tenslotte laatste Nederlandse resultaten La- taster uitgeschakeld op de 5000 m. en Ans Koning en Jo TheunissenWaal boer resp. vijfde en zesde bij het speer werpen. Oordeel: matig, vanwege 4—3! Voor het verslag: zie pag. 3. ma De Amerikaan Leroy Braocton Cochran Pp| raast over de 400 meter horden. Zijl stijl is peject. Een record en een gouden j penning. Amerika viert triomfen in Wembley. De lachende lippen van Leroy Braxton Coch ran (links) uit Californië, die een tnieuw Olympisch record vestigde op de 400 me ter horden en hiermede de gouden me daille verkreeg. Rechts de Amerikaan Dil- lard, die de honderd meter sprint in 10.3 liep. Ook hij kreeg de gouden penning Op de eerste twee dagen van de Olympische Spelen zijn er al elf gouden medailles uitgereikt. Vier maal wapperde de Amerikaanse vlag aan de middelste mast en tweemaal de Australische .Eén keer gebeurde dit tot Zaterdagaovond toe voor Frankrijk, Tsjechoslowakije, Zweden, Oostenrijk en Hongarije. 10.000 meter hardlopen heren: Za- topek, Tsjech, 29.59.6. Discuswerpen dames: Ostermeyer, Frankrijk, 41.92. Hoogspringen heren: Winter, Aus tralië, 1.98. 100 meter heren: Dillard, V.S., 10.3. 400 meter horden heren: Cochran, V.S., 51.1. Vèrspringen heren: Bruce, Austra lië, 7.555. 50 km. snelwandelen: Ljundgren, Zweden, 4,41.52. Speerwerpen dames: Baume, Oos tenrijk, 45.57. Kogelslingeren heren: Nemeth, Hongarije, 56.07. 100 meter borstcrawl heren: Ris, V S., 57,3. Schoonspringen heren: Harlan, V.S., 163.64 pnt. Op een basis van 6 pnt. voor een eerste plaats, 5 voor een tweede, en zo vervolgens tot één punt voor een zesde plaats, heeft Frankrijk na de eerste dag de leiding in het (onoffi ciële) landenklassement. Frankrijk heeft 17 punten, Noorwegen, Zweden en de V.S. 7 punten, Australië en Tsjechoslowakije 6, Italië 5, Polen 3,, Oostenrijk 2, Canada, Nederland en België 1 punt. pleiten tegen de kans, dat hem dit lukken zal. Men is op het ogenblik nog vrij ver- trouwvol gestemd nopens de mogelijkheid, dat hij zal slagen, doch men ziet toch al weer soortgelijke moeilijkheden rijzen als 'waarmede de lieer Beel te kampen heeft gehad. Sommige tekenen wijzen er name lijk op. dat de heer Van Schaik niet uit gaat van de gedachte, dat hij een nieuwe man is. die zich daarom de weelde kan veroorloven zich van het verleden los te maken en een nieuwe procedure te volgen, namelijk eerst het beleid vast te stellen, dat onder de gegeven omstandigheden de internationale situatie, de ontwikkeling in Indië en 's lands financiële en econo mische toestand geboden is, om dan op de grondslag van dit beleid een homo geen en zo sterk mogelijk ministerteam te vormen. Het maakt veeleer de indruk, dat ook hij slechts vertrouwende op zijn persoonlijk overwicht op recon structie en aanvulling in de lijji-Beel be dacht is. Het gaat hierbij dan weer om een Kabineti vermoedelijk zoiets als program kabinet, met een kern van katholieken en socialisten, aangevuld met enige figuren uit Christelijk-Historisehe en Vrijzinnige kring, die weliswaar niet officieel hun partijen vertegenwoordigen, maar waar mede men toch weer hoopt, de partijen te binden voor de grondwetsherziening en de organieke wetten, die daarop moeten volgen. Vervolgens moeten wij melding maken van de bij velen verbreide mening, dat de heer Van Schaik niet zelf in het kabinet zitting zal nemen, doch zich er mede zal vergenoegen het te formeren als hij daarin slaagt om het vervolgens aan dr Beel over te dragen. Mocht dit de bedoeling van de heer Van Schaik zijn, dan zou men ook kunnen be grijpen. dat hij er niet op uit is gegaan eigen wegen te bewandelen, doch eigen lijk aanstalten maakt om de voetsporen van dr. Beel te drukken, met onder meer hetzelfde betreurenswaardige gevolg, dat Buitenlandse Zaken weer een goede kans maakt opnieuw sluitpost te worden. Men heeft een herhaalde poging gedaan om de heer Van Royen. onze ambassadeur in Canada, te winnen, doch hij heeft ge weigerd. Verder blijft men in arren moed© zoeken. Voorzover wtj het zien, Is het enige feit, dat de kansen voor de heer Van Schaik om te slagen gunstiger maakt, de omstandigheid, dat de partijen ver moeid beginnen te raken en steeds meer onder de indruk komen van de noodtoestand, waarin wij verkeren. Men durft langzamerhand het land niet langer zonder regering te laten. Zo raakt men een tikje murw. Maar overi gens zal, er naar onze schatting nog veel moeten gebeuren voor het kabinet in elkaa zit, en nog veel meer wil het voor Woensdag in orde zyn. Waren wij enige dagen geleden op een bladstille zomeravond getuige van een heerlijk brok Haarlems leven van enkele eeuwen terug, toen de schutterij nog haar volle glorie kende, de trouwe nachtwacht eenzaam zijn ronde deed door straten en stegen, en de Haarlemse schilders hun mede burgers op het linnen doek penseelden en voor het nageslacht bewaarden, Zaterdag was het 't Haarlem van de twintigste eeuw, dat in een fleur van bloemen en zonlicht zich voor ons voortbewoog en dat zich opmaakte het stadsfeest by uitstek te vieren, een feest van de zomer: het Bloemenfeest, De moderne mens grijpt temidden van zijn getallen ep techniek graag terug naar het sprookje en daarom concentreerde zich het bloemenfeest rondom een glimlachende Fee met haar stoet van elfen en kabouters, Margaretha, parel van de bloemen, die in haar metamorphose van rood fluweel en satijn als koningin Flora plechtig haar intrede deed in de oude stad aan 't Spaame. Het zag er in de vroege ochtend wat mistroostig uit. Een lichte damp lag over de daken en het liet zich aanzien, dat het stralende weer van de voorgaande dagen ten einde was. Maar naarmate de ochtend vorderde brak de zon door en tegen de mid dag was het alles goud wat er in Haar lems straten blonk. En Haarlem zou geen bloemenstad zijn als in de feestweek de huizen niet getooid waren met een rijk dom van bloemen. Op het perron van het station waren op vele plaatsen oran je gladiolen tot waaiers samengebonden en op het Stationsplein witte erepoorten opgebouwd, getooid met velerlei bloe men. Zo ontving Haarlem zijn talrijke gasten in de bloemenweek. In vele straten was een fleurige ver siering aangebracht en er was bijna geen huis, waar niet de vlag was uitgestoken. Tussen een en twee uur vulde de Grote Markt zich langzaam met veje be langstellenden, die getuigen wilden zijn van de kroning van de bloemenkoningin voor het stadhuis. Vrolijke muziek klonk door de luidsprekers en langzaam groei de de menigte aan, in afwachting van de komst van Koningin Flora. Voor het bordes van het stadhuis was een feeste lij k-versierd podium opgeslagen, waar op een kleine verhoging de koningszetel was geplaatst. Rond dit podium namen de talrijke genodigden hun plaatsen in, onder wie alle wethouders van Haarlem. Tegen twee uur trad het muziekcorps van de Haarlemse politie met een pit tige mars aan. De mannen van Her mandad hadden het komende konink lijke bezoek ten spijt vanwege de warmte hun uniformjasjes maar thuis gelaten en in hun blauwe overhemd speelden zij een paar opgewekte melo dieën, die de mensen de hitte van de middag moesten doen vergeten. Plotseling kwam er beroering in de menigte en riep men elkander toe; daar Na de kroning bestijgt koningin Flora aan de hand van de burgemeester de trappen van het stadhuis De Haagse tramstaking, die, zoals wij Zaterdag reeds meldden, na een rumoerige vergadering in 't Capitol- theater is uitgebroken, heeft de feestviering ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan der stad deerlijk in de war gestuurd. Tal van Hage naars. die naar de binnenstad wilden, wachtten tevergeefs op een vervoer middel en zij, die zo gelukkig waren een plaatsje op een tram te veroveren, kwamen er niet altijd zonder kleer scheuren af. Het actiecomité is van mening dat de houding der vakbonden ten opzichte van de looneisen te slap is en heeft daarom thans, op dit voor de burgerij wel zeer onprettige moment, de staking afgekondigd om zo zijn eisen kracht bij te zetten. De directie is van mening, dat de uitspraak van de personeelsraad, die het door de looncommissie gemaak te ontwerp voor herziening der lonen thans in studie heeft, dient te worden afgewacht. Hoewel de stakingsleiding, gekozen uit het actiecomité, de stakers verzocht heeft zich rustig te gedragen, werden vooral gisteren tal van werk willigen aangevallen en gemolesteerd. De dienst op Wassenaar, die 's morgens normaal begonnen werd, moest later op de dag worden gestaakt wegens de ter reur, die tegenover de werkwilligen en de passagiers werd uitgeoefend. Vooral in de buurt van de beide spoorwegsta tions was 't erg rumoerig. De trams, die nog bleven rijden, kregen ter bescher ming gewapende agenten mee op voor- en achterbalcon. De stakers hebben ech ter op verscheidende plaatsen in de stad de stroom uitgeschakeld door scha- kelkastente vernielen. Bij een der remi ses werd een tractor voor de uitgang geplaatst om .uitrijden te voorkomen. Elders waren schroefbouten op de rails gelegd om trams te doen derailleren. De staking omvat ongeveer 700 man van het rijdend personeel en bestaat voornamelijk uit jongeren. De bespre kingen over de lonen tussen de directie der H.T.M. en de Uniebonden duren nu reeds een jaar. Het ontwerp is thans in studie bij de personeelsraad. De Haagse trammannen willen gelijkstel ling met het trampersoneel van Am sterdam. Rotterdam en Utrecht. Vooral Rotterdam, dat de hoogste salariëring heeft, is aanlokkelijk voor vergelijking. Daar liggen de lonen gemiddeld onge veer 15 procent hoger dan in Den Haag. Hier staat echter tegenover dat het Haagse trampersoneel verschillende faciliteiten kent als ziektesteunverle ning en vrij vervoer, die men in Rot terdam niet heeft. In het afgelopen jaar werden reeds enige verbeteringen bereikt. De directie stelt zich thans op het standpunt, dat zij slechts besprekin gen kan voeren met de erkende bon den. Deze keuren, de staking af. Een onderhoud, met de stakingsleiding heeft zij Zaterdag geweigerd. Inmid dels heeft zij per circulaire ontslag aangezegd aan hen, die zich niet voor de dienst zullen melden. Gisteren hebben bestuursleden van de erkende bonden onderhandelingen gevoerd met de onderdirecteur. He denavond zullen deze bonden spoed vergaderingen houden om met hun leden besprekingen te voeren. De katholieke bond „St. Raphael" verga derd om 8 uur in het K.A.B.-gebouw op de Houtmarkt. Hoewel men algemeen van mening is, dat de staking met enige dagen wel zal verlopen, duurde zij heden nog voort. De politie had speciale maatregelen ge troffen om de werkwilligen te bescher men. Wie weet, wanneer hij zijn mond moet houden, is geen dwaas. komt zij! De klok van de oude Sint Bavo sloeg half drie. toen via de Damstraat over de Riviervismarkt Koningin Flora in een rijtuig, bespannen met vier paar den, de Grote Markt opreed. Dat was het grote moment, waarop de Haarlemmers gewacht hadden. Nu konden zij hün ko ningin toejuichen, als zij door hun rijen opging naar het stadhuis om gekroond te worden. Over de mensen heen klonk als een gedragen welkomstgroet de Peer Guint-suite en toenwerd het dood stil. (Vervolg op pag. 2) Onder zeer grote belangstelling is hedenmorgen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de Vrijdagmorgen zo plotseling overleden prof. dr. B. H. Molkenboer O.P.. hoogleraar in de Let terkunde der 17e eeuw en de Vondel studie aan de Nijmeegse Universiteit Onder de aanwezigen bevond zich Jo hannes Kardinaal de Jong. benevens de president-curator van de Universiteit, en bijna het voltallige college van profes soren, vele studenten, letterkundige vrienden, confraters zusters Dominica nessen, geestelijken ui Nijmegen en verre omgeving. De H. Requiemmis, welke werd opge dragen in de Kapel van het Albertinum te Nijmegen volgens de Dominicaanse ritus, werd gecelebreerd door de vicaris- generaal, dr. A. Vismans O.., met as sistentie van pastoor Lemeer uit Neer bosch en pater R. Tepe. heerneef van de overledene. Aan de zijaltaren wer den H.H. Missen opgedragen door prof. Kreling O.P. en prol. Goemans O.F.M. De absoute op de begraafplaats werd verricht door de vicaris-generaal, dr. A. Vismans. Zondagavond zullen in Neer bosch de plechtige Metten worden ge zongen. De „Nieuw Amsterdam" van de Hol landAmerika Lijn heeft Zaterdag na aankomst uit New York 2 J4 uur te Rot terdam in quarantaine gelegen. Dit was een gevolg van een telegram, dat de G.G. en G D. van Rotterdam uit South ampton had ontvangen en waarin me degedeeld werd, dat in laatstgenoemde haven een man van boord was gegaan, die later, ernstiger ziek werd en een „verdacht geval" bleek te zijn. Na bespreking tussen de directeur van de G.G. en G.D. te Rotterdam, de inspècteur van de Volksgezondheid uit Den Haag. alsmede de directie van de maatschappij, werd de maatregel opge heven. Reeds tweemaal hebben wij melding gemaakt van berichten, welke het Noor se persbureau „Norske Tidningen" se dert enige tijd lanceert aangaande de plotselinge verschijning van een zee slang in de Vefsnfjord bij het Noorse plaatsje Mosjoën ongeveer 250 km. ten Noorden van Trondheim. Thans zijn ook in enkele Scandinavische bladen mede delingen hierover verschenen Zo lazen wij in „Jyllander Taggsblad" het in Aarhus verschijnende dagblad voor Jutland, dat na het eerste opzien barende bericht thans vele vacantiegan- gers uit de omtrek van Mosjoën hun intrek hebben genomen in het enige hotelletje aldaar, het „Fru Haugans-Ho- tel", dat echter slechts vijftig bedden heeft en niet op z'n grote tóeloop is be rekend. Vele trekkers hebben in de buurt van de fjord hun tenten opgeslagen. Of de slang, die onlangs het praedicaat „blauw monster" verkreeg, er veel voor voelt, om als publieke vermakelijkheid te fungeren, is nog maar helemaal de vraag. In de 504e Staatsloterij, vijfde klasse, negende lijst, is de prijs van ƒ100.000. gevallen op nummer 19889. De prijs van ƒ50.000.op No 45S4 en de prijs van ƒ10.000.— op No. 21459. Op de weg tussen Breda en Etten heeft gisterenavond een auto, bestuurd door minister dr. J. J. Gielen, een zekere W. R. uit Zevenbergen aangere den. die per fiets uit de richting Etten kwam. R. was in kennelijke staat en slingerde over fietspad en rijweg. Minis ter Gielen trachtte nog de man te ont wijken, maar slaagde hierin niet. Bij deze manoeuvre begon de auto te glij den ten gevolge van het natte wegdek. De auto schoot tussen twee bomen door en belandde in een sloot naast de weg. Geen der inzittenden werd gewond. R. werd evenwel zwaar gekwetst en is in zorgwekkende toestand in het St. Ignatiusziekenhuis te Breda opgenomen. De voormalige leider van „Nationaal Front", die tot vier jaar met aftrek was veroordeeld, is voorwaardelijk in vrij heid gesteld, aldus bericht „Het Vrije Volk" M. meldde zich 15 April 1946 bij de procureur-fiscaal in Den Bosch, zo dat hem een jaar en negen maande voorwaardelijk zijn kwijtgescholden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1