Kleurig feest van elfen, kabouters, zon en bloemen OP EIGEN BENEN Reddingsdemonstraties aan Bloemendaalse strand AM. ZWEMVESTEN RUBBERBOTEN Kermis zonder hose hoeden Bondsstranddag prachtig geslaagd Mgr. Carton de Wiart overleden VLAGGEN en STRAATVERSIERING WGA verslaat EDO AGENDA Bezoeken Bloemenkoningin heemstede MAANDAG 2 AUGUSTUS 1948 PAGINA 2 Nieuws van de sportclubs Van charme, dans en melodie I Concours-hippique MABEL BARNES GRUNDY i Haarlemse Reddingsbrigade Avond-Mulo „St. Augustinus" HULDIGING VIERDAAGSE WANDELAARS Mulo-examens Examen Handenarbeid Examen Hoofdacte Geslaagd R.C.H. speelt tegen Engelse profs Zevenkamp H.V.B. Uitbetaling pensioenen Politie verbaliseerde Bezoek van „Klein Artis" SANTPOORT Motor wedstrijden op T errasvögels-terrein der- Beurs van Amsterdam slot 1 Officiële publicatie 1 Nee: °ok* en i hav (Vervolg van pag. 1) Mogen wij hier ons verslag onderbre ken voor een kleine kanttekening? Zo graag hadden wij geschreven: Duizenden jubelden de bloemenkoningin toe, het enthousiasme van de Haarlemmers ken de geen grenzen, en de politie moest er met man en macht aan te pas komen om het cordon in stand te houden. He laas, het was niet zo. Een bijna ijzige stilte hing over de Markt en zelfs de meest beminnelijke glimlach van Ko ningin Flora vermocht niet de mensen in vervoering te brengen. En dat stelde teleur. Maar misschien zien wij het verkeerd, en is het de bewondering geweest, die de mensen de keel snoerde. Alleen en kele kinderen riepen hun moeders toe: ah, wat is zij mooi! Maar alleen ook kin deren geloven nog in sprookjes. Langzaam reed het rijtuig van Konin gin Flora tot voor het stadhuis. Het werd vooraf gegaan door twaalf kabou ters in cerise-rode pakjes, ieder met hun eigen attribuut.Zes elfen, in rode kledij met witte halssluiers, omringden haar, evenals vier lakeien in rode livrei. Zij werd begroet door wethouder D. J. A. Geluk namens het gemeen tebestuur en door het bestuur van Haarlems Bloei. Statig schreed zij naar haar zetel, waar haar vanaf de- Markt een bescheiden applaus tegen- klonk. Haar lange blonde haren glansden in het zonlicht. Zij droeg een japon van rood velours en wit satijn, en roodsatijnen schoentjes. Over haar schouders hing een hermelijnen mantel en in haar hand droeg zij een bloemenstof. „Ik mag U hier voorstellen Margaretha Antoinetta Kolkman, die voor dit jaar uitverkoren is tot Koningin Flora", riep wethouder Geluk de menigte toe. „Mag ik nu de burgemeester verzoeken onze bloemenkoningin te kronen." Hierna richtte de burgemeester zich tot de Koningin: „Majesteit, het is mij een voorrecht U hier te mogen begroe ten. Grote dingen werpen hun schaduw vooruit Zo mochten wij deze week ons verheugen over de terugkomst van het Kennemerbataljon. Het was ook deze week dat de strijd tussen tram en bus beslecht werd, en mochten wij op de zelfde dag het genoegen smaken de 160.000ste inwoner van Haarlem in onze registers in te schrijven. En nu is het uw komst die aan de feestweek zulk een groter luister zal bijzetten. Ik breng U hulde voor de waardige verschijning, waarin gij gekomen zijt. Ik geef U ech ter niet eerder de regeringsmacht dan na U gekroond te hebben." Een kabouter bracht op een kussen de kroop, welke de burgemeester Ko ningin Flora op het hoofd zette. „Ik kroon U dan met instemming en blijd schap van het Haarlemse volk met de wens dat Pluvius zich de komende week zal schuilhouden en dat de zon U wel gezind moge zijn." In welgekozen woorden bracht Konin gin Flora dank voor haar benoeming en de ontvangst op de Markt en het Stad huis. „Wanneer ik bij de verschillende fees ten aanwezig ben jlan doe ik dat en thousiast en spontaan. Uw hulde en eer bewijzen aanvaard ik gaarne. Moge mijn aanwezigheid bijdragen tot de luister van het bloemenfeest en tot bloei van de gemeente." Aan de hand van de burgemeester (plastic-artikelen) The Indiana - Zijlweg 111 - Haarlem Telefoon 17877. Het eerste klasse-honkbal beperkte zich dit weekend tot de wedstrijd EDO WGA, welke door laatstgenoemde met 13—5 werd gewonnen, waardoor het thans vrijwel een uitgemaakte zaak is, dat EDO zal moeten degraderen. Het is wel de slechtste wedstrijd van dit seizoen geworden van de EDO-ers, die met hun matig spel geen beter lot waard zijn. Vooral het werpen is een zwak onderdeel en in de strijd tegen WGA stonden niet minder dan 5 spe lers op de plaat, die echter bij de WGA-slagploeg geen ontzag konden inboezemen. Nadat beide teams in de le innings een run hadden gescoord, liepen de GA-ers uit tot 61, waarna een korte oplevidg bij EDO de stand tot 64 terugbracht. De Amsterdammers bleven het antwoord niet schuldig en liepen regelmatig uit tot een score van 13 runs en EDO zag z'n totaal tot 5 uit groeien. V. d. Velde, op de plaat bij WGA, wist wel raad met de EDO- slagploeg, en het einde bracht WGA een alleszins verdiende 135-zege. De stand luidt: SC Haarlem 11 8 1 2 17 Schoten 12 7 1 4 15 Ajax 11 7 0 4 14 Blauw Wit 11 6 1 4 13 OWO 11 5 0 6 10 HHC 12 5 0 7 10 WGA 12 3 2 7 8 EDO 12 2 1 9 5 De belangrijke strijd in de Overgang A tussen Spartaan en RCH werd ge wonnen door het Amsterdamse Spar taan met 133, zodat Spartaan met twee punten voorsprong op RCH en voor beiden nog één wedstrijd op het programma vrijwel zeker is van het kampioenschap. Voor de NIWIN speelden in Haarlem de B-Negentallen van Amsterdam en Haarlem een uiterst spannende en zeer goede partij, waarin de hoofdstedelin gen met 8—6 de baas bleven. Vooral in het begin sloegen de Amsterdammers er op het weipen van Ferment lustig op los en leidden reeds in de 4e in nings met 6—1. Hierna kreeg de jonge slagploeg van Haarlem meer vat op het werpen van Linke en begon de achter stand in te lopen en het einde kreeg zelfs nog een spannend karakter, toen bij de stand 84 voor Amsterdam Fer ment een prachtige home-run sloeg, waarop een honkslag volgde van Jole. die op zijn beurt weer thuis kwam op een korte slag van Leuven. Verder liet Linke het niet komen en met 8—6 won nen de Amsterdammers verdiend. De uitslagen luiden: le klasse: EDO—WGA 5—13. Overgang A: SpartaanRCH 133, HHC 2—DOS 6—6, Quick—Ajax 2 7—11, TYBBHilversum 9—6. Overgang B: CeleritasHCK 220, W'meer—DWS 10—6, EDO 2—ABC 1—12. Op Zondag aJ. organiseert Onze Gezellen op de geheel opgeknapte velden een sport dag. meer speciaal een Zevenkamp voor oud-leden, leden en Junioren. Drie groepen dus en elke groep heeft eigen prijzen. Men gelieve zich voor deelname aan te melden bij Jos Gellssen. Caninefatenstraat 59. A. Dirks, Dolfijnstraat 19 en Th. v. d. Putten, Vergierde weg 21. schreed zij het stadhuis binnen, waar temidden van palmen en bloemen een zetel stond opgesteld. Elfen en kabou ters zetten zich rond haar heen. In aan wezigheid van vele genodigden sprak hier de Koningin enkele woorden tot de burgemeester. „Het moet voor U wel een groot genoegen zijn vader te zijn van een gezin van 160.000 kinderen, maar er zijn in Uw stad nog vele andere dui zenden kinderen: de Bloemen. Zij zijn U dankbaar dat ook tot haar Uw goede zorgen zich uitstrekken. Daarom is het mij een vreugde U te benoemen tot Grootmeester in de Orde van Flora met de Damiaatjes." De bloemenkoningin overhandigde de burgemeester een oorkonde, waarin zijn benoeming beschreven stond en omhing hem met een schone krans van gouds bloemen. Mevrouw Cremers ontving van een der elfen een ruiker anjers. De burgemeester sprak een kort dank woord, waarin hij zeide ontroerd te zijn door dit eerbewijs. „Ik zal er naar streven, ondanks de grijsheid mijner haren, de „bloemen" van Haarlem te verzorgen met het vuur van het hart van een jongeling." Namens de Haarlemse banketbakkers bood de heer F. Kuypers Koningin Flo ra het nieuwe koekje aan, dat onder de naam van „tiilpenkoekje" in de handel is gebracht. Hij hoopte, dat dit tulpen koekje de'Koningin niet zou herinneren aan dat van drie jaar geleden, maar dat het haar taak als bloemenkoningin zou verzoeten. Koningin Flora zeide dank baar te zijn dat het koekje naar een van haar kinderen genoemd was. Een glas limonade werd hierna gepre senteerd en onder luid applaus bracht de burgemeester de eerste dronk uit op de gezondheid van de Koninklijke gaste. Hierna verliet de stoet weer het stad huis en nu onder luide toejuichingen begon de bloemenkoningin haar tocht door de stad naar de Kloveniersdoelen, waar op het binnenplein de Baskische Volksdansgroep „Les amis de la danse populaire" een demonstratie van volks dansen zou geven. Ongeveer driekwart gedeelte van de tribune was met belangstellenden ge vuld, toen de bloemenkoningin met haar gevolg aan de Doelen arriveerde. De leider van deze middag, Henk v. d. Wateren, heette haar namens allen welkom, waarna de Koningin in correct Frans de Baskische volksdansers toe sprak. En toen begon het feest van dans en melodie, waarvan allen bijna twee uren lang konden genieten. In een goed ver zorgd program lieten de volksdansers verschillende dansen zien uit Lotharin gen, Bretagne, Normandië, de Proven ce en het eigen Baskenland. Vooral de Baskische dansen, die uitgevoerd wer den in de originele Baskische kledij, brachten de toeschouwers herhaaldelijk tot een langdurig applaus.- Met alle charme bouwden zij de ver schillende figuren op, die feilloos in el kander vloeiden. Ja, hier moest de Ne derlandse volksdanser wel tot de con clusie komen, dat het hem veelal nog aan alle fleur ontbreekt en dat zijn ma nier van dansen dikwijls een aftreksel is, van wat daar geboden werd. En toch waren deze dansen eenvoudig van bouw, gedragen door een speels en tintelend rhythtme, maar het was juist die eenvoud, die gepaard aan een won derlijke gratie, aan het geheel zulk een rijke bekoring gaf. Enkele aanmerkingen zouden er na tuurlijk gemaakt kunnen worden, maar de spontaniteit en het enthousiasme, waarmede gedanst werd, maakten zelfs de meest strenge criticus week, en waarom zou hij dan zijn critisch woord neerschrijven? Daar waren o.a. de charmante Abri- kozendans en een geestige hurkdans, die door het rappe beenwerk meer een gymnastische oefening leek, en in het laatste gedeelte een bruisende Oogst- dans. Sommige dansen werden begeleid door accordeonmuziek, anderen door een vielle, een oud Baskisch muziekinstru ment, bespeeld door de leider Marcel Albert. Het enthousiast applaus van het publiek dwong de Basken tot een toe gift, waarna zij al even enthousiast en groetend met hun rode baretten af scheid namen. Koningin Flora na haar kroning. Omstuwd door kabouters en elfen hield H. M. Zater dagmiddag een toespraak tot de Haarlemse bevolking en verklaarde de bloemenweek voor geopend Kan er in Haarlem feest zijn zonder kermis? Zonder draaiorgel, mallemolen of poffertjeskraam? Zaterdagmiddag zette het Lunapark op het Phoenixterrein zijn poorten open en konden jong en oud zonder kans op ruzie serviesgoed, flessen of andere breekbare waar naar hartelust kapot gooien ?n de vrolijke keuken. Zeppelins maakten hun snelle vaart door de lucht en het caroussel van Janvier was een lust voor oog en oor. Draaiorgels speel den sentimenteel het lied van Sarina in de dessa en door een luidspreker smeekte een onbekende grootheid Vio- letta naar ziin lied te luisteren. Een officiële opening zoals vorige jaren door heren met hoge hoeden bleef ditmaal achterwege. Maar wat zou een hoge hoed moeten doen op een ker mis, waar ieder verschil van rang en stand ontbreekt? Op de kermis zijn al len een en is het de spullenbaas, die vorstelijk in zijn tent zijn bezoekers met de meest vriendelijke glimlach, die hij maar kan opbrengen, ontvangt. Zo werd tot laat in de avond de Haarlemse feestweek 1948 ingezet. Een feestweek, die door de aanwezigheid van een waardige vorstin en een hupse ker mis, het karakter van ons Haarlemmers wel zeer juist typeert. In Den Hout gaf de Koninklijke Mi litaire Kapel onder leiding van haar energieke directeur, kapitein R. van Yperen, een gezellig concert, waarvoor grote belangstelling bestond. De drukte op de Grote Markt, nadat de Kapel door de stad getrokken was, met een jube lende menigte achter haar, om vóór het stadhuis een taptoe te blazen, was zelfs enorm en dank zij de politie, die voor een behoorlijke afzetting zorgde, verliep alles op ordelijke wijze. t Burgemeester en wethouders luister den, op het bordes staande, naar de op gewekte muziek van de koperblazers en naar het rhythmische geroffel van de trommelaars. Velen maakten na afloop nog een wandeling door de winkelstra ten, langs de geïllumineerde bruggen en door het feëriek verlichte Kenaupark en Den Hout. Behalve de toren van de Grote St. Baaf zijn ook verlicht het gebouw van de Provinciale Griffie, de Amsterdamse Poort en het Huis Te Zaanen. Eén hoge obelisk met een grote glazen bol, welke op de hoek van de Dreef en het Flora park staat opgesteld, is het geschenk van de Haarlemse installateurs aan het comité van de Bloemenweek. Op de bijterreinen van H. F. C. aan de Zuiderhoutlaan werd Zondagmiddag in aanwezigheid van de Bloemenkonin gin, burgemeester Cremers en wethou der Geluk een concours hippique ge houden, waaraan verschillende paar densportverenigingen deelnamen. Aan het einde van de wedstrijden heeft Ko ningin Flora de prijzen uitgereikt aan de winnaars in de serie jachtpaarden. De uitslagen luiden: Springconcours A (90 cm.), 1 K. de Jong (Stichting Paardensport Amster dam) op Felonia, 82 sec.; 2 J. van Wil- steren (Zuid-Holl. Jachtvereniging) op Rodan, 65 sec.; 3 Kleijn (Stichting Paardensport Amsterdam) op Furioso, 67 sec.; 4 G. J. van Limburg (Haar lemse Rij- en Jachtvereniging) op York, 72 sec. Allen sprongen foutloos. Springconcours B (110 c.m.), 1 R. Koster (Gooise Jachtvereniging) op Sir Ireland, 3 fouten, 89 sec.; 2 H. B. Ge- Haarlems Bloemenkoningin, H. M. Flora II, heeft Hagrlems burgemeester benoemd tot Grootmeester in de orde van Flora met de Damiaatjes. H. M. overhandigt burgemeester Cremers de' oorkonde Vertaald door: E. CRIESE - K. DE VRIES 35) „O, ik wilde voorstellen... ik geloof, dat het verstandig zou zijn... kleinig heden beïnvloeden iemand meer, dan men denkt, en het is ook April. Bij mijnheer Head is het artistieke element sterk ontwikkeld... het zou zijn ge voel voor kleur in verrukking bren gen... Ja, ik weet zeker, dat het ver standig zou zijn." Hij verviel in ge peins en staarde vaag naar zijn paraplu. „Ik zou er graag op willen wijzen," zei ik zachtmoedig, „dat uw opmerkin gen zonder verband voor me zijn. Het is gebruikelijk, dat men zijn zinnen afmaakt." Hij schrok en lachte. „Wel, het is uw groene jurk, die ik bedoel." „Mijn groene jurk!" herhaalde ik ver wonderd. Hij knikte. „Als er in Regent Street een stoel was, zou ik gaan zitten," merkte ik op „De inspanning om te trachten, uw :n gewikkelde en duistere gezegden te volgen, heeft me moe gemaakt." Opnieuw lachte hij. „Ze waren heel eenvoudig, als u het maar wist. Ik wilde, dat u de groene jurk en hoed droeg, die u aan had op de dag, waarop ik u voor het eerst zag. Zal ik u vertellen, hoe u er uitzag? Ik had een vermoeiende, af mattende ochtend gehad; mijn patiënten hadden de beschrijving van hun symp tomen ingewikkelder dan gewoonlijk ge maakt; neurotische mensen arme stakkerds draaien meestal om de zaak heen. Toen, plotseling, kwam het mij voor, alsof de Fee van de Lente lachend mijn kamer in gleed. Zij stond slank en aarzelend in haar groene kleding, ver blind door een felle zonnestraal, en ik was bang, dat ik, als ik de zon buiten sloot, tegelijk deze groene fee zou uit bannen. Voorzichtig liet ik een gordijn zakken en vol vrees keek ik om; maar neen, zij was niet verdwenen, zij was er nog, glimlachend en een beetje bedeesd. En, sindsdien heb ik u nooit meer be deesd gezien, juffrouw Forrest. We wer den op slag vrienden, nietwaar? U ver telde mij uw geschiedenis en weet u, dat ik u buitengewoon dankbaar daarvoor was? Het scheen mij. dat u mij door het vertellen van yw verhaal als een gelijke behandelde waarmee ik bedoel een tijdgenoot, een van de uitverkorenen, iemand, die nog jong is. U weet niet, wat het voor een man betekent, zich jong te voelen, als hij weet, dat hij oud is." „O, maar u bent niet oud. U blijft maar steeds over uw leeftijd spreken, BIOSCOPEN: Rembrandt: Op reis door Zuid-Afrika (14 j.), 10.30; Cinema Palace: De cobra afgod (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15; De rode hengst (a. 1.) 10.30; Luxor: Kim wil op de planken (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15; Frans Hals: Achter de tralies (14 j.), 2.30, 7 en 9.15. 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15. Iedere morgen, behalve Zondag, om 10, 11 en 12 uur kindervoorstellingen: City: Keep fit (a. 1). 2, 7 en 9.15. 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15. Dagelijks 10.30 en 4.15: Sneeuw witje en de zeven dwergen; Spaarne- theater: The Cat Man (18 j.), 2.30, 7 en 9.15. 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15. MAANDAG 2 AUGUSTUS. Renaissance- zaal Frans Halsmuseum: Gamelaneoncert 8 uur. Den Hout: concert van 8.30 tot 10 uur. Kloveniersdoelen: Openluchtspel „Frans Hals", 9.15 uur. scher (Zuid-Holl. Jachtvereniging) op Herfstwind, 4 fouten, 81 sec.; 3 C. J. van Limburg (Haaarl. Rij- en Jacht vereniging) op Jumping Powder, 4 fou ten, 82 sec.; 4 J. Rombag (Zuid-Holland se Jachtver.) op Charley, 4 fouten, 88 sec. In de serie jachtpaarden waren de uitslagen als volgt: 1 J. H. W. Pasman, op Cheerio; 2 G. J. van Limburg op York; 3 Ir. de Neree Babberich op But terfly; 4 Eysvogel op Bonfire; '5. Nijs- sen op Fair Play; 6 mevr. Butter op Malle Jan, en 7 E. G. Jonker op Grand Seigneur. De beste prestatie van de mid dag leverde de heer C. J. van Limburg Uit Haarlem. Koningin Flora zal deze week de vol gende bezoeken afleggen: Maandag 2 Augustus 20.35 u. Vertrek van het Frans Halsmuseum naar de Doelen (Openluchtspel). Na afloop van de voorstelling terug naar Frans Hals museum. Dinsdag 3 Augustus: Bijwoning van lie derenavond Harry van Oss in Frans Halsmuseum. Woensdag 4 Augustus: 2.30 u Vertrek van het Frans Halsmuseum voor offi cieel bezoek Kweektuin. Donderdag 5 Augustus: 19.50 u. Ver trek van Frans Halsmuseum voor bij- wening concert H.O.V. Na afloop terug naar het Frans Halsmuseum. Vrijdag 6 Augustus: 3.00 u. Vertrek van het Groot Heiligland naar het Frans Halsmuseum. Zaterdag 7 Augustus: Bloemencorso. De Bloemenkoningin rijdt mede in de stoet. Zondag werden onder ideale weers omstandigheden de jaarlijkse wedstrij den om de Dr. W. E. Merensbeker ge houden door de H. R. B. De wedstrijd werd o.m. bijgewoond door de heer J. P. Weyburg, voorzitter van de Ned. Bond t. h. Redden van'Drenkelingen. De wedstrijd, welke een vlot en geanimeerd verloop had, werd besloten met het uit reiken van de behaalde prijken, hetgeen wegens verhindering van mevr. Merens, geschiedde door de heer Joh. M. Schmidt, voorzitter van de H. R. B. De heer Schmidt richtte een woord van dank tot de heer Weyburg voor zijn komst en bracht hulde aan het badpersoneel voor zijn medewerking) Hierna reikte de voorzitter de beker uit aan de heer C. H. Vrugt. die deze thans voor de 7e maal in zijn bezit kreeg. De Mevr. Meyerinkde Rijk medaille, uitgeloofd voor de dame met de beste prestatie werd gewonnen door mevr. J. Renout— Visser. H.t Joh. M. Schmit-schild werd voor de tweede maal gewonnen door de heer N. Oudshoorn. Dit schild is be schikbaar gesteld voor de dame of heer met de beste medische prestatie Uitslagen 1. C. H- Vrugt 9 1/24 pnt; 2. J. Scheepers 8 18/24 pnt., 3. A. G. Geerts 8 1/24 pnt.; 4. D. te Haak 8 9/24 pnt.; 5. J. Tierie 8 3/24 pnt.; 6. H. Renout 7 5/24 nnt7. A. Turkenburg 7 2/24 pnt.; 8 N Oudshoorn 6 21/24 pnt9. F Lod der 6 18/24 pnt.; 10 mevr Renout-Vis- scher 6 16/24 pnt.; 11- m^-A: Bosse 6 1/24 pnt.; 12. mevr. Schellekens Leuver 5 15/24 pnt. Dit jaar slaagden van de Avond-Mulo St Augustinus", Atjehstraat 79, Haar lem, de volgende twintig candidaten voor hgt Mulo-diploma. De dames: E. de Brouwer, A. Heems, C. Koopman, P. Molenkamp, H. Nieuw- poort, M. van Vastenhoven en C van Wieringen, en de heren: Th. Asseler, J Beuk, J. Bisschop, L. v. Eerde, F. Heijer- man, H. Joosten, J. v. Kampen, Th. Kors, N Lagerweij, H. v. d. Maat, M. v. d. Putten, H. v. Rijn en N. de Weers. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur arriveerden per bus en per trein de Haarlemse wandelaars in de Nijmeegse Vierdaagse. In totaal waren het er hon derd, leden van de W.S.V. „Onder Door", „Haarlem", Jan Passtoors", Spoor- en Trampersoneel, „St. Bonifacius", „V.U." uit Santpoort en tal van individuele deelnemers. Getooid met bloemen, die zij hadden ontvangen te Nijmegen, trokken zij in optocht door de Spaarnestad. waarbij de Haarlemse Politiemuziekvereniging, die ook met 14 personen aan de Vierdaagse had deelgenomen, muzikale medewer king verleende. Onder veel belangstelling trok men naar het gebouw Rosehaghe in de Hoofd manstraat, waar de huldiging plaats vond. De heer J. Doets, voorzitter van de contactcommissie, voerde het eerst het woord, waarna commissaris Gorter van de Haarlemse politie zich bij de woorden van huldiging aansloot en zich vooral richtte tot de leden van de Po- litie-Sportvereniging, die zonder uit vallers had deelgenomen met 14 man. De heer Senden, secretaris van de N.W. S.B., wees er vervolgens op, dat de wandelsport geen wedstrijdsport is. De heer Winters, vice-voorzitter van de Noordhollandse Wandelsportbond, hul digde daarna de heer Wikke, wandellei- der van „Onder Door", die voor de tien de maal het gouden kruis heeft behaald. Er werden bloemen aangeboden, waarna de heer Doets de bijeenkomst sloot. Winnaars zijn: mej. A. v. d. Wetering (2x), de heren G. Herberts (8x), G. Faay (6x), J. Rotteveel (3x), D. Ver gers (3 x), F. Kuyper (3x), F. Voete link (2x), mej. A. v. Roon (lx) en de heren F. Wortman (9x) en P. Timmer man (2x). De volgende leerlingen van de Maria- school, Koningstraat 20, zijn geslaagd voor het Mulo-examen: Joke v. d. Berg, Gerda Bonarius, Doortje Booms, Tiny Duyn, Truus v. Gas telen, Bep Gieske, Margot Hoeker, Elly Kales, Joke Kersten, Letty Kroon, Thea Luyben, Mary Molenaar, Tootje v. d. Pol, Rika Remmé, Truus Schnitger, Sonja Tromp, Nelly Waasdorp, Ria Boot, Truus Breed, Joke Fenger, Truus v. d. Heiligenberg, Cootje Hergaarden, Corry Kossen, Joke Lubbers, Els v. d. Mey, Aatje v. d. Pol, Willy Reyer, Diny v. Schagen, Henny Stokman en Nel Thoolen. te Voor het examen handenarbeid Haarlem zijn geslaagd de heren: B. Leibbrand, F. K. Soetens, H. G. Reinders, J. Lem, H. Kruizinga, P. H. Havermans, A. A. Riswick, J. W. L. van Broekhoven, J. W. Faust. Afgewezen 3. Zaterdag zijn voor het examen Hoofd acte te Haarlem geëx. 14 cand., van wie voor het gehele examen slaagden: Mej. E. M. Galens, Amsterdam; M. Brommersma, Oegstgeest: F. Muizelaar, Katwijk aan Zee; H. Ploeger, A'dam; G. J. J. van Parreren, Amsterdam; P. S. van Dam, Amsterdam. Geslaagd voor gedeelte B: J. G. U. Althof, Uitgeest; J. W. J. Langen, Alk maar; G. A. J. Scheck, Lisse; Mej. A. M. Dijt, Vreeland; C. Elzinga, A'dam. Onze plaatsgenote mej. N. Parlevliet behaalde het getuigschrift kinderver zorgster aan de huishoudschool te Lei den. In het achter ons liggende voetbal seizoen heeft RCH een bezoek gebracht aan Bristol en de Racing speelde daar in Engeland's vijfde stad een voetbal wedstrijd tegen de Bristol Rovers, het bekende prof-team uit de derde divisie, dat men zich hier nog zal weten te her inneren uit vroegere jaren, toen het oefenwedstrijden speelde tegen het Ned elftal. RCH heeft deze Britse profs thans uitgenodigd voor een tegenbezoek aan Haarlem en op Dinsdagavond 10 Augus tus zal men in het Heemsteedse Sport park de Engelsen tegen RCH in actie kunnen zien. Voor de Haarlemse voet balliefhebbers betekent het ongetwijfeld een buitenkansje om deze sterke ploeg van beroepsvoetballers hier te kunnen zien spelen en wanneer men bedenkt, dat de Engelsen deze ontmoeting ^be schouwen als een laatste oefenpartij voordat de grote strijd in de Leasgue weer een aanvang zal nemen, dan kan men er v an op aan, dat de Haarlemmers een interessante partij voetbal staat te wachten. Dat men van RCH-zijde de zaken eveneens serieus opvat, spreekt uiteraard vanzelf en de blauw-zwarten. die in deze wedstrijd in hun nieuwe sterke formatie uitkomen, zullen thaps kunnen tonen wat zij voor de komende competitie in hun mars hebben. De traditionele Zevenkamp van de Haarlemse Voetbal Bond werd gisteren gehouden op de terreinen van de B.V.C. „Bloemendaal", maar ondanks het fraaie weer en de schitterende omgeving was de deelname ditmaal niet bepaald groot. Niettemin werd er fel maar uiterst spor tief om de zege gestreden. Arie Munk van DIO werd winnaar met 4105 punten. 2. H. Dweelaard, VVD, 4074; 3. J. Lup- pens, Stormvogels. 3981; 4. A? Akker man, Terrasvogels, 3890; 5. A. Schaaper, VSV, 3869; 6. M. Spaans, VSV, 3823; 7. B. L. Filmich, Bloemendaal, 3726; 8. J. Bouwens, VSV, 3688; 9. H. Souverem, VI. Vogels, 3636; 10. K. Goedhart, Ter rasvogels, 3481. De verenigingsprijs werd gewonnen door VSV met 15.419 p., 2. VVD met 14.130 p„ 3. Stormvogels met 13.463 p. De estafette 4 x 100 m. werd gewon nen door Bloemendaal voor VSV en DC O. ÏIWJCALVÉ - DELFT Het dient hier maar direct gezegd te worden: die mannen en vrouwen van onze reddingsbrigades verrichten schit terend werk! Ja, wij weten het wel, zij zijn bescheiden en eigenlijk helemaal niet op loftuitingen gesteld, doch op hun dag, de Bondsstranddag 1943, mag dit wel eens openlijk verklaard wor den! Zodra de weersomstandigheden maar even een bezoek aan het strand recht vaardigen, staan zij langs de gehele Ne derlandse kust op hun post! Zij waken over ons leven als wij in het verlok kende zilte r.at verkoeling zoeken; in dien wij in nood zouden geraken, snel len zij toe. Ja, zij deinzen er zelfs niet voor terug hun eigen leven voor ons welzijn in de waagschaal te stellen! Dat het bestaan overigens van de reddingsbrigades gerechtvaardigd is, wordt het beste geïllustreerd door het feit, dat gemiddeld altijd nog 600 slachtoffers per jaar aan het water ten offer vallen. Zaterdagmiddag hadden zich vele be langstellenden, onder wie de burge meester van Bloemendaal, jhr. mr.' C J. A. den Tex, op het met touwen af gezette strandgedeelte verzameld. In een frisse zeewind wapperden de kleu rige vlaggen van d kustbrigades. De temperatuur was voor deze demonstra tie ideaal; niet te warm en niet te fris. De wind was gelukkig gedraaid, zodat, men geen last had van de gevreesde kwallen. De kustbrigades afkomstig uit Rotterdam, Katwijk, Noordwijk, Zand- voort, Wijk aan Zee en Bloemendaal stonden gereed om te demonstreren. Het was een plechtig ogenblik, toen het Wilhelmus weerklonk en de Bonds- vlag in de mast ten top werd gehe sen.. Nadat de voorzitter van de B. R B„ de heer P. J. Kapteijn, alle aan wezigen een hartelijk welkom had toe geroepen, richtte de heer J. P. Weij- burg, voorzitter van de Bond, zióh spe ciaal tot de jongeren. De Noordwijkse Reddingsbrigade de monstreerde zowel op het droge als in het water, de bevrijdingsgrepen; met stok en grijptouwen haalde men een „drenkeling" uit zee. De Katwijkse Reddingsbrigade „redde" een bader met behulp van de haspellijn. Het voor deel van deze redding is, dat de red ders door een lijn met elkaar verbon den zijn, zodat deze methode veiliger is. Men moet echter over voldoende personeel de beschikking hebben. Het opwekken van de levensgeesten (me thode Sylvester) was interessant. Le den van de Zandvoortse Reddingsbri gade kozen met een vlot zee en in zeer korte tijd was een „onvoorzichtige ba der" aan de kant teruggebracht. Vele baders geraken in een zgn. „zwin", die zich bevindt tussen het vaste strand en een bank. Dit is een diepe kuil, door een hoge waterstand geheel vol gelo pen. Aan de Reddingsbrigade uit Wijk aan Zee was het de beurt te laten zien. hoe men dan te werk moet gaan. De armen om elkaar heengeslagen zoeken de redders het zwin in de lengte met de voeten af, meestal met succes. Ten gedisciplineerde indruk lieten de le den van de Rotterdamse Reddingsbri gade achter. Reeds 18 jaar lang treedt zij als volgt met succes op. Langs het strand gaan twee patrouilles heen en weer. Vanaf een uitkijktoren wordt aan hen een sein gegeven, wanneer een Naar wij van de Alg. Bond van Ge- pensionneerden vernemen, zullen de gepensionneerden na 1 Januari 1945, aan wie tot heden geen voorschot 1947 was verleend, dit geld ontvangen bij de gewone uitbetaling in Augustus, in dien hun pensioen kleiner is dan f2.000. Zij die een hoger pensioen ge nieten zullen het voorschot later in be zit krijgen. Van een eventueel voor schot over 1948 aan alle gepensionneer. den is nog niets bekend. Een Haarlemse begrafenisondernemer heeft een proces-verbaal gehad, omdat is uitgelekt, dat hij meermalen bij het af werken van de distributiezaken van een overledene, hetgeen tot de competentie van deze mensen behoort, distributiebe scheiden ten eigen bate heeft afgehouden. Alleen de stamkaarten en nog enkele be scheiden leverde hij in. De recherche heeft proces-verbaal op gemaakt tegen een 20-jarige winkeljuf frouw, die ten nadele van een klant een portemonnaie heeft gestolen. der Am. luchtmacht te koop. Nagelnieuw. The Indiana, Zijlweg 111, Haarlem, tele foon 17877. bader in nood verkeert. De haspelploeg rukt uit en vanaf de toren wordt met vlaggen de richting van de in nood ver kerende bader aangegeven. Last but not least was de Bloemen daalse Reddingsbrigade aan de beurt* Toen het bericht was binnengekomen, dat een zwemmer in levensgevaar ver keerde, koos de bekende reddingsflot- teur „Nederhasselt" zee en twee stoere Heden roeiden naar de plek des on- heils. Het is wel even aardig te vermel den, dat deze zomer de flotteur na jaren weer het zoute water heeft ge proefd, want in 1941 werd het optre den van de B. R. B. door de Duitsers verboden en het fraaie strandhuis op geblazen. Na de bevrijding mocht de flotteur met het oog op het mijnenge vaar niet direct uitvaren. Tenslotte werden nog de nieuwste zwemvesten gedemonstreerd. Deze zijd zo plat als een dubbeltje, doch in tij den van nood kunnen zij door middel van iuchtpatronen met geperkte lucht gevuld worden. 93 deelnemers nameh nog deel aan een prestatietocht over 500 meter in zee. De drijvende dierentuin „Klein Artis" ligt op het ogenblik aan de Haven ge meerd. Het is een miniatuur dierentuin, al kan men niet verwachten er olifan ten, leeuwen of giraffen te kunnen be zichtigen, doch het biedt vooral ten op zichte van kleinere dieren veel interes sants en zij. die geen tijd of lust hebben» een grote dierentuin te bezoeken, zul len zeker aan een bezoek aan „Klein Artis" veel genoegen beleven. Tot 4 Au gustus blijft het schip hier. Duitse en Amerikaanse in diverse afme tingen te koop. The Indiana, Zijlweg lib Haarlem, telefoon 17877. Zaterdagavond daverde de lucht va° 50 ronkende motoren, die in een om mezien een blauwe damp over het Te1" rasvogels-terrein lieten waaien. Met een opmars door acht deelnemer?* gevolgd door front maken van alle rij ders, werden de motorwedstrijden inge* zet. De harmonie „Wilhelmina" zorgde voor vrolijke muziek. Een groot succes werd de hindernis- wedstrijd, waarbij veel van de behen digheid der berijders werd gevergd. Vooral de zware motoren hadden na«* sommige hinderpalen (wip en slinge1" pad) veel moeite. De grootste hilaritej" verwekte de in de grond gewerkte la»' Met. slechts 2 strafpunten legde heer J. H. Pannekoek beslag op »e fraaie beker en de lauwerkrans. J. v. Giezen won de tweede prijs een zilve ren plaquette, H. Schipholt kreeg eed grote zilveren medaille en C. Stapp®r een kleinere. Bij het solorijden waren het de he®* Han Krab en echtgenote, die menig ap plausje kregen. Nadat de motor „Model 1949 Sant poort" was gedemonstreerd,doopte de voorzitter hem, hoewel hij niet in staa1 bleek het terrein in één stuk af t® rijden. Daarna werd een oud beestje van sta' gehaald: een fiets met motor, daterend uit 1912. Tot slot werd nog een voetbalwed strijd op motoren gespeeld. De snelst® v/as de Velsense politieman H. Schip- holt, die in 25 seconden en zonder strat' punten de bal in het doel wist te krij gen, Voor deze prestatie ontving hij ee» fraaie beker. Tweede werd L. v. d. Eyk' hoff, die er weliswaar 2(4 sec. mind®' voor nodig had, maar 3 strafpunten g.®' nbteerd kreeg. Hij kreeg een grote zil veren plaquette. G. Janssen werd derd® en J. Volkers vierde. Beiden kregen eeD zilveren medaille. De Winkeliersvereniging „Santpoort had deze wedstrijden georganiseerd met het doel gelden bijeen te brengen voor de versiering tijdens de jubileumfeeste»- Dank zij de grote belangstelling waren meer dan duizend toeschouwer' is hiervoor een belangrijke bijdrag® geleverd, waarvan de bewoners va» Santpoort dus nogmaals plezier zuil®" hebben. alsof die zo hoog is," riep ik onstuimig. ,En mij komt u. nu de vermoeidheid uit uw gezicht weg is, heus jong voor." Meent u dat?" Hij stond stil en keek mij aan. „Weet u zeker, dat u dat meent?" ,We we blokkeren het verkeer. La ten we verder gaan," mompelde ik, met een plotseling vreemd zenuwachtig ge voel. „Maar u hebt mijn vraag nog met be antwoord." „Vrouwen zijn altijd ouder dan man nen. Als ze kleine meisjes zijn, vroeg rijp en zelfbewust, zijn ze verheugd en trots, dat ze zoveel ouder zijn dan on handige, verlegen jongens; maar als ze vrouw zijn, wel, dan houden ze nooit op, het te betreuren, dat ze jaar op jaar zoveel ouder zijn dan de man. Veertig! Een man strekt zijn schouders en glim lacht tegen de wereld; hij is in de bloei van zijn leven. Veertig! Wee mij, een vrouw neemt haar toevlucht tot maar neen, ik zal mijn sexe niet verraden. Het is niet fair, en ik houd van vrouwen." „U bent heel verstandig!" Ik knikte. „Ik ben jaren ouder dan u." Hij glimlachte en schudde het hoofd. „Ik geloof, dat u altijd jong zult zijn. Zult u ooit ophouden, geestdriftig te zijn, juffrouw Forrest?" „Ik weet niet, wat u bedoelt en kan het niet zeggen, en praat alstublieft niet meer over mij. Wat ik wilde weten, is. waarom u niet bij uw patiënten bent." „Dit was een vrije middag. Ik had maar weinig patiënten te bezoeken. Er is soms een daling in zenuwen, net eender als in alle andere dingen, dus zei ik tegen mezelf: „Ik wandel naar Grosvenor Square en ga eens kijken, of bij toeval de Fee van de Lente buiten is," en ziedaar, ze was er." „Maar ze holde meer als de noorden wind," vond ik. „Ik was razend." „Laten we proberen die episode te vergeten," zei hij rustig. „Er zijn enke le dingen, die men beter vergeten kan. Vindt u niet? Er aan blijven denken is net als het peilen van een woud; laat ze met rust, en mettertijd zal ze gene zen." „Het is moeilijk pnilosofisch te zijn, en iedereen zal me uitlachen. Ik schreef zulke opgetogen brieven naar huis. Ik zou vlug bevorderd worden; ix was niet alleen privé-, maar ook vertrou- wens-secretaresse. Dr. Peignton zou meer en meer op me gaan rekenen. Sa laris was geen bezwaar, waar het mij gold. Drie pond, vier pond, zes pond per week! Ik zag mezelf stijgen tot dui zelingwekkende hoogten van roem. Fei telijk ben ik er niet zeker van, dat ik eindigde als Koningin van Engeland. En nu ben ik ontslagen, alsof ik een stoute jongen was, die appels had ge stolen, en nog beledigd op de koop toe. Maar o, vergeef me," voegde M£ er met plotseling berouw aan toe, toen ik een trek van ergernis over zijn gezicht zag komen. (Wat een ezel was ik om te vergeten, dat hij zich min of meer ver antwoordelijk voelde voor het goede ge drag van dr. Peignton). „Hét kan me nu heus niet half zoveel schelen als eerst. Ik vraag me inderdaad af, of ik niet veel te veel drukte gemaakt heb over een incident, dat zeker onaange naam, maar niet onoverkomelijk was. Ik verlang geen heldin van een drama te zijn, dokter Westcott. Een dorpsopvoe ding leidt er toe, dat men alles erg se rieus opvat, en waar de meeste mensen lachen, huilen wij, en waar zij nun tra nen wegknippen, laten wij de onze langs onze wangen rollen." Wij liepen nu een poosje voort, zon der te spreken en ik dacht er over na, Welke vorderingen onze vriendschap had gemaakt, daar ik zag, dat wij zon der bezwaar in zwijgen konden verval len en ik was heel tevreden. Bij de bocht naar het Baker Streetstation stond ik stil en vertelde hem, dat ik naar mijn nichten in Bedford Park ging. Ik zal u -naar de trein brengen," zei hij- En er volgde een nieuwe stilte, en terwijl hij liep te peinzen, bestudeerde ik het sterke, ernstige gezicht en zei tegen me zelf, met vreemde hartklop pingen, dat ik beslist dokter Owen Westcott veel liever mocht dan de meeste mensen. Op weg naar Bedford Park herhaalde ik 't woord „mocht" verscheidene male"n. Op mijn bellen verscheen Dorothea „O, ben jij het!" Teleurstelling stond geschreven in iedere trek van haar ge zicht. (Wordt vervolgd) De bisschop van Doornik, Mgr. Cartoj? de Wiart, is Vrijdagavond overleden, n» was op 27 December 1898 te Bruste»' geboren, op 29 Juli 1934 bisschop Ée wijd. Tot 8 Juli 1945 was hij hulpb'® schop van Mechelen, toen werd hij oe noemd tot bisschop van Doornik. (Niet-officiële xoersem Vorig slot 3(4 NederL 1948 lOOgb 3-3(4 Nederland 194? 97% 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac 97 lï Ned. Handel Mii. eert 160% A.K.U. 169% Van Berkel's Patent 121 Vï Calvé-Delft eert 194% Van Gelder 154gb Kon Hoogovens eert 205 Unilever cert 300(4 Ned. Kabel 294 Philips Kon Petroleum 340(4 Amsterdam" Rubber 162 HolL Amerika Liin 196/2 Kon. N. Stoomb. M11 159% Scheepvaart Unie 183 H VA. 224 V? Deli Mii cert 154% t 257% gb 2/8 97(4 163* 300 257(4 341(4 183 220' 1544 Prjjscontróledienst en Tuchtrechter Prijzen js Met ingang van 2 Augustus 194° je- het nieuwe adres van de Prijsconw„t dienst, District N.-Holland en U"? tel en Afd. Amsterdam: Emmastraat •>»',re5 21433, 25891 en 26617. Het nieuwe n, van de Tuchtrechter voor de Pru arrondissement Amsterdam, is He* 380, tel. 38211.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2