CONFERENTIE IN HET KREMLIN SCHEPT HOOPGEVENDE STEMMING MR. VAN SCHAIK SPOEDIG MET FORMATIE GEREED? Katholiek personeel heeft deze niet gewild Oppositie tegen het bestuur van „St. Raphael" DRIEMAAL GLORIE IN LONDEN Het is een fijn bataljon!" 'J Stalin beraadslaagde twee uur Szakasits opvolger van Tildy Kabinet volgens de techniek van extra-parlementair kabinet Fanny Blankers-Koen, Wies Vaessen en Wim Slijkhuis Aalmoezenier Vastbinder over zijn Kennemers Tot hoofd en hart Handelsaccoord met Duitsland Russen verleggen telefoonlijnen Communiqué over complot Rusland stelt voor.- Westelijke staten niet in Donaucommissie C „Men is het mee VANAVOND DE BESLISSING? Het weer. Kiki Heek en Coby Floor resp. achtste en twaalfde Echtpaar door auto aangereden PjNSDAG 3 AUGUSTUS 1948 72ste JAARGANG No. 24221 Officieel stilzwijgen De Russische afgevaardigde, Andrei ^isjinsky, verwekte tijdens de zitting gisteren een ware sensatie door te kondigen, dat hij vandaag een „KORTVERBANDERS" VOOR INDIË Slechts 10 pet. big ft in dienst Honderdjarige te Vries m j&gmfc m «i mm mmËÊmmmmmmmMmm DE TRAMSTAKING TE DEN HAAG Magnetophoons voor de N.I.W.I.N. Mr. E. Sassen Het vertrek van de „Sibajak" Ziektewetpremie en het loon van de arbeider Vijf Nederl. athleten naar Koning George 99 Benelux-conferentie te Brussel Nederland: éénmaal goud, tweemaal brons UITKERING OVERHEIDS PERSONEEL Legercontacten dementeert Shanghai dacht, dat er in Europa oorlog was **EAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertentie* 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, t 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerrioter. S NIEUWE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent* per milTimetef- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Maarschalk Stalin heeft de vertegen woordigers van Amerika, Engeland en rankrijk gisteravond op het Kremlin '"itvangen. Het onderhoud, dat onge- 'Oer twee uur duurde, werd bijgewoond ®°or de Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotof. Na de bijeen komst hebben Frank Roberts, de spe cie afgezant van Engeland, Walter "Odell Smith, de Amerikaanse ambas- •kdeur, en Yves Chataigneau, de Franse 'tibassadeur, hun regeringen van het ^sultaat van de bespreking op de hoog- gebracht, waarna zjj zich naar de Amerikaanse ambassade begaven voor **n gezamenlijke bespreking. Het onderhoud van gisteravond was Jot langste, dat Stalin sedert een jaar *Jn een buitenlandse regeringspersoon diplomaat heeft toegestaan. Na afloop ÏJhenen de vertegenwoordigers der Drie Jjt een zeer opgeruimde stemming te ÏUb. Zij maakten grapjes met de buiten- •Jhdse correspondenten, maar weiger en iets over het resultaat van de be- Pfekingen los te laten. Een volgende bijeenkomst hangt af Jon de reactie van de westelijke verte genwoordigers op hetgeen het Kremlin Jo zeggen had. De beurt ia nu weer aan "et Westen. Ofschoon men in dit stadium slechts sissingen kan doen aangaande de uit- !;ag van de conferentie met Stalin, is ?en in diplomatieke kringen de mening J'figedaan, dat een eventuele viermo- s?hdhedenconferentie, hetzij van mi- asters van Buitenlandse Zaken, hetzij ,an premiers de door Wallace in zijn r'ef aan Stalin voorgestelde punten als erkagenda zal moeten aanvaarden. Dit rjü inhouden-, dat ook China en Korea r sprake zouden komen. Het Foreign Office te Londen bewaart *h absoluut stilzwijgen over het diplo- matieke offensief in Moskou om te ko men tot een regeling van de Europese problemen. Men wil zich niet uitlaten, omdat een lek de kans van slagen van de onder handelingen in Moskou sterk zou ver slechteren. Ondanks het officiële stilzwijgen wordt er natuurlijk druk gegist. Som mige Britse diplomatieke corresponden ten achten het mogelijk, dat het onder houd met Stalin binnenkort zal leiden tot een bespreking van de vier staats hoofden. Faris El Ghoery, de Syrische gedele geerde bij de Veiligheidsraad, heeft me degedeeld, dat het resultaat van de be sprekingen met Generalissimo Stalin Syrië zou kunnen beïnvloeden, om de Berlijnse kwestie al dan niet voor de Veiligheidsraad te brengen. Maarschalk Sokolofsky, de chef der Russische militaire regering in Duits land en maarschalk Rokossofski, de opperbevelhebber der Sovjettroepen in het Westen, zijn onverwachts naar Moskou geroepen. Dit is waarschijnlijk om Stalin, voordat hij de Westelijke ambassadeurs ontving, over de poli tieke situatie in Duitsland in te lich ten en naar men kan aannemen, om rapport uit te brengen over de mili taire maatregelen die in de afgelopen weken in Oost-Duitsland getroffen zijn. In de Westelijke sectoren van Ber lijn zijn de eerste vaste kantoren ge opend voor de inwisseling van weste lijke marken tegen oostelijke. De eerste inwisselingen mochten een bedrag van 50 westelijke marken niet overschrijden. Later zullen grotere be dragen kunnen worden ingewisseld. De gangbare koers is: twee oostelijke marken voor het kopen van één wes telijke. Reeds bij de opening wachtten velen voor de loketten. De Russen zijn bezig de telegraaf- en telefoonlijnen met West-Europa en het Westelijke deel van de Sovjet-zone te verleggen, zodat zij niet langer door de h-5e^en°chtend heeft het Hongaarse Sits tÏÏent biJ acclamatie Arpad Szaka- ïiidens ®fesident der republiek gekozen, tie-afceve Stemming hebben de opposi- tiitzondpHnrdlgden de, z?al yerlaten met Ahafliant 1van enkele leden van de barti i (onnilv Hongaarse democratische Onm dde?n l nal1ij van Pater Balogh). 'Sakss ts dp pe? z,lj? verkiezing legde Vnn„ cd af in handen van de v der kamer. Emeric Nagy volgens betrouwbare bron is dr. hrel Varannai, correspondent te Boe- Pest van Reuter, in hechtenis geno- s,« om verhoord te worden door de in» Jfvcdigheidspoütie. De tegen hem gebrachte blschuidigingen zijn niet jj'ccr openbaar gemaakt, maar volgens doelde bron zijn zij „zeer ernstig". Een officieel communiqué geeft bij- nnderheden over het complot, dat 24 JJU op' het ministerie van Laudbouw ."'dekt is. Er zouden vertrouwelijke he chten over de Hongaarse economie JJn overgebracht aan De Gaulle en jCvin. Eisner Kiss zou die hebben dogr- |®geven aan Ferenc Kiss beiden, vol gas het communistische orgaan „Sza- ,adzag", gearresteerd de laatste, toen v'J trachtte te ontvluchten. Ferenc Kiss j. °rdt in het communiqué een voorma- ,S journalist genoemd, die sinds 1926 in vinden woonde, maar in 1946 naar ?°edapest terugkeerde en contact op- ?arn met de leiders van de recrtervleugel Bela Kovacz, Zoltan Pfeiffer e.a. ontwerp-conventie voor de nau aan de conferentie zou voor- Jhgsische Sgen, tekst van het document werd eds bekend gemaakt en toont aan, dat ^Island zich een ingrijpend schema '*or de Donauscheepvaart voor ogen [Vat, gebaseerd op het principe, dat de °hau niet als winstobject dient te °rden beschouwd. De Westelijke mogendheden zullen J'gens het voorstel geen deel uitmaken J"* het bestuur der Donaucommissie. 1*1 ontwerpstatuut beperkt ook de |V®*n van de nieuwe Donaucommissie de vertegenwoordigers der oeversta- doch kent anderzijds de vrije Jheepvaart op de rivier toe op gelijke ^*is aan schepen van alle landen. ^owel de Amerikaanse als de Britse j^bassadeur, die hun respectievelijke ^Sering bij de conferentie vertegen- ty?°rdigen, waren zeer verrast, toen 'sjinsky zijn voorstel aankondigde. „De Donauconferentie, waarop de kostelijke statengroep een meerder heid van zeven tegen drie heeft op de Westelijke, heeft eenstemmig besloten Oat de beslissingen van de conferentie Jyet eenvoudige meerderheid van .temmen genomen zullen worden. Na tegenwerpingen van Sovjet- 'Jde had de Franse gedelegeerde het oorstel voor beslissingen met twee derde meerderheid ingetrokken. te Lake - - heeft de Success wordt verno- „a uc Sovjet-Unie geweigerd £Ocmcrs van de V.N. toe te laten tot oPmtconferentie. Begin Juli heeft Vfa^yo Lie de grote mogendheden ge- Vl fd °f zij bezwaar hadden tegen van waarnemers. Engeland, en de V-S' hebben geant- jjph, dat zij geen bezwaar hadden, 'ty Russische afgevaardigde, Wisjins- f°hfe echter te kennen, dat op de Pds0T-tie van ministers van Buiten st lt aken niets over de uitnodiging ^ipt waarnemers was gezegd en de v9n j r,e§ering het verzoek derhalve Qe hand wees. Wanneer aan het einde van dit jaar de uitzendtermijn van de eerste groepen der in 1945 direct na de bevrijding naar Indië uitgezonden werkkrachten zal zijn verstreken, zal waarschijnlijk blijken, dat slechts ongeveer 10 pet. in gouver nementsdienst blijft. De ragt is geleidelijk aan overgegaan naar particuliere be trekkingen, is reeds te r- gekeerd naar Nederland omdat zij, «tsnd. bleken tegen de dienst in de tropen of zal aan het eind van dit jaar repatriëren zon der verlenging van het contract. Het aantal, dat onder deze eerste groepen valt, wordt geschat op ongeveer 2000, aldus verklaarde mr. P. van Hoogstraten aan Aneta. Men kr- dus aannemen, dat ongeveer 90 pet. der eerste groepen kortverbandaanstellingen aan het eind van het jaar zal zijn geliquideerd. 12 Augustus a.s. hoopt mevr. de Wed. M. Jansen-Steen te Yde gemeente Vries (Dr.) haar honderdste verjaardag te vieren. Zij is nog zeer flink en ver richt nog steeds haar dagelijkse werk zaamheden. westelijke sectoren van Berlijn lopen, doch er om heen. Een Amerikaanse woordvoerder ver klaarde in dit verband, dat de Russen, wanneer zij met de verlegging gereed zijn, de verbindingen der westelijke ge allieerden met Berlijn geheel kunnen af snijden. De hoofdcommissaris van politie te Berlijn, Stumm, heeft gisteravond een verklaring uitgegeven, waarin hij „de illegale arrestatie" van leden van zijn korps door agenten, die aan de afgezette hoofdcommissaris Stumm om zijn or- hoorzamen, veroordeelt. Verder deelde hij mede, van plan te zijn Markgraf ge vangen te zetten en hem te laten ver oordelen. Australië heeft' besloten Groot-Brit- tannië tien Dakota-vliegtuigen aan te bieden voor de bevoorrading van Ber lijn. HHH Toen het nog tamelijk rustig was en het veld nog bijeen lag. Een opname uit de beginphase van de 5000 M. Op de vierde plaats, soepel en in prachtige stijl: Wim Slijkhuis. (Van onze parlementaire redacteur). De ontwikkeling van mr. Van Schaik's kabinetsformatie heeft tot dusver wel bevestigd, dat hij inderdaad bezig is ongeveer hetzelfde te doen, wat dr. Beel in tweede instantie mislukt is: een kabinet te vormen volgens de techniek van het extra-parlementaire kabinet, maar zö, dat zijn kabinet toch wel enige onmiskenbare trekken van een parlementair kabinet vertonen zal. In hoeverre nu de parlementaire trekken zullen domineren over de extra-parlementaire of omgekeerd, laten wij in het midden wij geloven, dat het beeld van het staatkundig kameleon er toch altijd nog toepasselijk op zal blijven, en deze hoedanigheid van het toekomstig kabinet is ongetwijfeld onder de gegeven omstandigheden van onmiskenbaar practisch nut, speciaal ook met het oog op die katholieke kamerleden, die van meet af aan gewild hadden, dat deze partij anders ware gespeeld. heren, al toont hij zich flaar zeker niet ongevoelig voor, tenminste als het waar mocht blijken, dat hij volgens bepaalde geruchten toch nog de heer Michiels van Verduynen bereid heeft gevonden Bui tenlandse Zaken op zich te nemen. Doch daar de heer Van Schaik niet naar een andere procedure te werk gaat dan zijn voorganger deed, kan men moeilijk ver wachten, dat hij de bezetting van een departement als Overzeese Gebiedsdelen (en eventueel van Oorlog) van veel andere normen afhankelijk zal maken dan van die, welke door de partijverhou dingen en de wensen der partijen wor den gedicteerd. Dat ook hij waarschijn lijk een katholiek aan Overzeese Ge biedsdelen zal brengen is een uitvloeisel van een redelijke opportuniteitsoverwe- ging, die hem zal voorhouden, dat een katholiek meer kans maakt de midden partijen voor het beleid te winnen dan een socialist. i» Een tweede verschijnsel, waarop de aandacht moet worden gevestigd, is de bij alle partijen hevig levende wil, ditmaal de formatie zo spoedig moge lijk te doen gelukken. Men is het in derdaad moe, en men durft het niet lang meer te rekken. Het lijkt welis waar op dit ogenblik nog niet zo heel waarschijnlijk, dat de heer Van Schaik Dinsdag zijn ministerlij st al gereed zal hebben, doch men zou het toch wel erg op prijs stellen, als het land dan tenminste Woensdag een kabinet had. En men is inderdaad zozeer gebrand op Woensdag, omdat op die dag de In donesische delegatie, die Maandag uit Batavia vertrokken is, zal arriveren. Men begrijpt, dat het toch bepaald pijn lijk zal worden, als deze hier dan niet eens een kabinet zou vinden, dat met het nodige gezag de besprekingen zou kunnen aanvangen. Men hoopt dus, dat het toch Woensdag zal lukken, doch ge zien de onaangename ervarjngen van dr. Beel op het moment, toen hijzelf meende, dat het einde in zicht was, lijkt het verstandiger niet te vroeg te juichen. De derde vraag betreft een nadere verklaring van het karakter, dat het kabinet waarschijnlijk zal hebben. Wij zeiden reeds, dat de kern zal bestaan uit katholieken en socialisten, aangevuld met twee figuren van Vrijzinnigen en Christel.-Historischen huize. Het valt op, dat mr. Van Schaik druk doende is met mensen, die voor de gewichtige porte feuilles van Buitenlandse Zaken, Over zeese Gebiedsdelen en Oorlog in aan merking komen. Daarmede is evenwel nog niet gezegd, dat zijn enige richt snoer is de kwaliteit van de mannen, die deze departementen zullen gaan be- (Van onze Haagse redacteur) In de zitting van de Haagse ge meenteraad werd gisteren besloten de fractieleiders van de Anti-Revo- lutionnairen en de C.P.N., die ver zocht hadden om een interpellatie respectievelijk over de maatregelen van B. en W. om het conflict bij de H.T.M. te doen beëindigen en over de wijze, waarop aan de ver langens der stakers tegemoet zal worden gekomen, zo spoedig moge lijk hiertoe in een volgende verga dering de gelegenheid te geven. Bracht dit aldns weinig opheldering over de stand van zaken, in een vergadering van de Katholieke Bond „Sint Raphaël", welke gister avond in het K.A.B.-gebouw werd gehouden, was er zoveel te meer gelegenheid tot het luchten van de gemoederen. De belangrijkste vraag, die Den Haag thans bezig houdt, is in hoeverre bij de tramstaking, die thans rond twee duizend man personeel omvat, E.V.C.- invloeden in het spel zijn. De „Be- drijfsunie vervoer", vertegenwoordi gende de drie erkende vakbonden, sprak gisteren in een communiqué van politieke agitatie van een bepaalde extremistische groep en de activiteit, welke van communistische zijde bij deze affaire wordt ontplooid, bewijst wel, dat men het conflict bij de H.T.M. graag wil uitbuiten, doch de feiten in Den Haag hebben gisteren ook uitge wezen, dat een zeer groot deel der sta kers zich bewust wil distanciëren van communistische drijverij zo werden de Waarheidpamfletten allerminst gun stig door de stakers ontvangen, en was het opvallend, dat op de vergadering van Sint Raphaël juist vele oudere trammannen, reeds tientallen jaren lid van de K.A.B., aan het woord kwamen, die zich scherp kantten tegen de aan vankelijk van achter de bestuurstafel gedane suggestie, het werk heden te hervatten. De werkwilligen hebben zo veel molest ondervonden, dat zij wei geren nu weer het spits af te bijten het katholieke personeel vormt name lijk een minderheid van slechts vier honderd man. Van zeer vele zijden werd in de smoorhete, overvolle zaal, onder grote instemming van de rumoerige verga dering door ouder personeel, dat geen verder risico voor lijf en goed wenste tlnemen en de politiebescherming onvoldoende achtte of niet wenste te accepteren, de houding der bestuur- accept die verzuimden Za terdagmorgen 'het katholieke perso neel richtlijnen te geven over het al of niet deelnemen aan d® ^aking- De vertegenwoordiger van het hoofdbe stuur van Sint Raphael deelde mede, dat men van de staking niet had ge- weten. Terecht werd van bestuurszijde iue- degedeeld, dat het zeer dubieus is of. deze staking tot de gewenste loonrege ling zal leiden; de stakers maken zich echter niet ongerust over het ontslag- briefje, nu er practisch geen H.T.M.- personeel meer werkt. (Vervolg op pag. 2) Enige tijd geleden namen enkele Ne derlanders in Noord- en Zuid-Amerika het initiatief om gelden bijeen te za melen voor de NIWIN. Deze inzameling had zulk een succes, dat voor het be drag dertien soundmirrors of magne tophoons voor de NIWIN konden wor den aangekocht. Tien van deze appara ten werden naar Indië gezonden ten behoeve van de Nederlandse strijd krachten en de burgeromroep. De ove rige drie bleven in Nederland. Gedu rende anderhalf jaar stuurt de NIWIN haar programma's op gramophoonpla- ten naar Indië, met al de risico's van breken etc. er aan verbonden. Nu zij de beschikking heeft over deze magne tophoons wordt haar taak wel zeer ver licht 1 Of een katholiek ook meer kans maakt Indonesië yartrouwen in te boezemen, is een .tere vraag, die men niet definitief kan beantwoorden voor men de man ként, die de porte feuille zal aanvaarden. Men ontkomt echter niet aan de indruk, dat som mige politici zich hier nog altijd be nauwder maken om het vertrouwen van andere Nederlandse parlementa riërs, dan om het vertrouwen van de Indonesiërs. Als een van de oorzaken, dat de tweede poging van dr. Beel strandde, het feit was, dat de heer Schokking (lees C.H.U.) bezwa ren had tegen de heer Beel als minister van Overzeese Gebiedsdelen, dan kan men daaruit twee conclusies trekken. Of wel men besluit, dat men dus met de C.H.U deze politieke koers, waarvan de heer Beei in zekere zin de belichaming is, niet voe ren kan, ofwel men besluit, hun tegemoet te komen met een andere minister, die in hun ogen rechtser of conservatiever staat maar dan evenzeer in de ogen van Indonesië Deze laatste weg schijnt de heer Van Schaik gekozen te hebben» door zijn welbehagen gevestigd te hebben in mr. E. Eassen, met wie hij druk geconfereerd heeft. Naar ver luidt ging dit met over Buitenlandse Zaken, doch over Overzeese Gebiedsdelen. Welnu, als dit waar is, dan lijkt het waarschijnlijk, dat mr. Sassen een goede indruk moet ma ken op de middenpartijen. Laten wij aanne men, dat de socialisten misschien geen over wegend bezwaar tegen hem zouden heb ben, dan moet men verder natuurlijk nog af wachten, welke politiek de heer Sassen wer kelijk zal voeren. Maar men moet vooral zeer gespannen zijn naar de indruk, die hij op Indonesië zal maken. De twee figuren, die van Christelijk- Historische en V.D.D.-zijde op het tapijt blijven, zijn mr. Schokking en mr. Stik ker. De eerste wordt thans het sterkst genoemd als gegadigde voor Oorlog en met mr. Stikker zit iedereen nog erg raar te kijken. De socialisten willen hem nog steeds beslist niet het beleid over Buitenlandse Zaken toevertrouwen, doch aan een minder beslissend departement zouden zij hem wellicht toch kunnen aanvaarden. Wij zullen er liever niet naar rad' n, welk dit departement dan zou moeten zijn. Als men nu de hele situatie zo beziet, dan krijgt men het gevoel, dat het kabinet na alles wat er gebeurd is en na al het schipperen, waarbij de eindjes met de grootste moeite aan elkaar worden ge knoopt, noch aan kracht noch aan homo geniteit gaat winnen. Men gelooft dan ook wel, dat de heer Van Schaik slechts een soort van programministerie wil maken voor korte tijd, namelijk voor de tijd, welke men nodig acht om de grondwets herziening en de Indische wetgeving er door te halen. Wat daarna geschieden zal daarover treden wij liever thans nog niet in beschouwingen. Maar men doet goed de levenstermijn, die aan dit kabinet beschoren zal zijn, ook weer niet te kort te stellen, want dergelijke dingen als hier opgeknapt moeten worden, vallen altijd tegen. In die tussentijd zal men zich dan moeten concentreren op de Indische wet geving met natuurlijk duizend angsten en vrezen, dat het toch verkeerd zal gaan (Indonesië pleegt namelijk niet te wach ten tot de politieke partijen hier een for mule gevonden hebben om er hun me ningsverschillen in te begraven), terwijl men daarnaast de op stapel staande wet geving op ander terrein zo goed en zo kwaad als het gaat zal verdedigen. Op een sterke nieuwe creativiteit zal men nauwelijks kunnen rekenen, aldus luidt de verwachting der auguren. Hoe men het ook keert of wendt, het ziet er allemaal weinig bemoedigend uit. Het enige, waaromtrent men dan hoopvol gestemd is, is de spoedige tot standkoming van het kabinet. Zover zijn wij dan nu gekomen, dat men al blij zal zijn, als wij tenminste dit week end een kabinet zullen hebben. De „Sibajak" zal Woensdag 4 Augus tus met aflossingsdetachementen van het Kon. Ned. Ind. leger, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit de Rotterdamse haven naar Ned.-Indië vertrekken. Verwachting tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met aanvan kelijk nog enkele plaatselijke regen buien. Zwakke tot matige, maar langs de Waddeneilanden nu en dan vrij krachtige wind tussen Noord en West. Koel weer. Zon 5.05—20.25. Maan 3.18—20.44. De vraag, welk deel van de zekitewet- premie de werkgever op het loon van de arbeider bag inhouden, heeft in het verle den reeds verschillende malen tot moeilijk heden aanleiding gegeven. De Hoge Raad heeft thans uitgemaakt, dat premie mag worden ingehouden op het volle door de arbeider verdiende loon en wel zolang, totdat vaststaat of te verwach ten is, dat de arbeider meer zal verdienen dan het maximaal-aantal arbeidsdagen in de ^oor de werkgever geldende premie-periode, vermenigvuldigd met f 10.(bij een pre miebetalingsperiode van een jaar dus f3.130.—). Zodra dat komt vast te staan of aannemelijk is, zal het premieaandeel moe ten worden berekend over maximaal f 60. per week. Vandaag, na de derde dag van de Olympische Spelen, melden wij niets dan glorie. Glorie om Fanny Blankers- Koen, onze 30-jarige sprmtfavoriete, die als eerste Ned. athlete in de ge schiedenis het Olympisch goud ver wierf door een moordende honderd meter op een zuigend natte baan, Glorie om Marie Louise Vaessen, dat eenvoudige meisje uit Limburg, dat zo maar eigenlijk zonder dat iemand het verwachtte de sprong maakte nakr de internationale topklasse en de Ned. vlag deed hoog gaan in het Wem- bley-zwemstadion voor haar derde plaats op de 100 m. borstcrawl. En voor de derde maal glorie om Wim Slijkhuis, die op een gietnatte sintelbaan smet teloos spurtend voor het eerst Nederland binnen de prijzen bracht op de 5000 m. Een prachtige derde plaats achter Gas ton Reiff en Zatopek. En dat is nog niet alles. Glorie ook om ons hockey-team, dat nu weer de Denen met 41 in het zand deed bijten. En glorie om onze polo'èrs, die stug doorgaan op de weg der ze ge. Ditmaal Spanje: 52! Maken we dan tenslotte de lijst vol ledig. Nog een zesde plaats voor Irma Schumacher in hetzelfde nummer als Marie Vaessen, en Xenia Stadt-de Jong en Gré de Jongh, die op de honderd meter sprint geen rol van betekenis speelden. Conclusie: toch glorie! Van wege Fanny. Marie en Wim. Voor het verslag pag. 3. Verscheidene deelnemers uit diverse landen zullen hedenavond door de En gelse koning op Buckingham Palace ontvangen worden. Vijf Nederlanders zijn voor deze ontvangst uitgenodigd. Onder leiding van de Chef de Mission, de heer K. J. J. Lotsy, zullen De Loo- per (hockey). Slijkhuis (athletiek), De Kuyter (athletiek), Braasem (water polo) en Devroet (voetbal), naar Buckingham Palace gaan om ons land hij deze receptie te vertegenwoordigen. Zo kwam hij binnen: Gaston Reiff, de Belg. Bespat met modder en duidelijk vermoeid. Hij had Zatopek weerstaan, Slijkhuis verslagen en was Olympisch kampioen geworden op de 5000 M. Drie weken geleden lag hij nog in een ziekenhuis tengevolge van een auto-ongeluk. Nu is hij België's eerste Olympische kampioen. „Als de baan nog 10 meter langer was geweest, zou niet ik, maar Zatopek hebben gewonnen. Mijn hemel, wat een kei!" Aalmoezenier A. Vastbinder, die twee en een half jaar lang met het Kennemer- bataljon in Indië is opgetrokken en van wie wij in die afgelopen tijd meermalen een relaas over het verblijf van de jon gens en hun moeizaam werk aldaar mochten ontvangen, is tegelijk met de militairen, wier lief en leed hij heeft gedeeld, in het vaderland aangekomen. Wij hebben de aalmoezenier, die een grote populariteit geniet onder de ge repatrieerde mannen, eens opgezocht op zijn logeeradres te Haarlem, om hem naar zijn bevindingen te vragen en naar zijn eerste indrukken bij de ontvangst in Holland. Wij maken kennis met de kleine, be weeglijke man, die men kan aanzien, dat hij een en al activiteit is en van opschieten houdt. Het is een sympathieke verschij ning, die dadelijk voor zich inneemt en wij kunnen ons voorstellen, dat de Kenne- mer jongens hm niet alleen graag mogen, maar hem tevens een grote achting toe dragen. Aalmoezenier Vastbinder is over het al gemeen zeer tevreden over de organisatie bij de aankomst zowel in Rotterdam als in de woonplaatsen van de jongens. Hij had vooral waardering voor het werk van de Haarlemse Demobilisatieraad en stelde zich veel voor van de officiële ontvangst, die het Kennemer-bataljon Zaterdag 14 AugiLStns in de hoofdstad van Noord-Hol land bereid wordt. Dan begint de gebruide aalmoezenier te vertellen, over de taak van de geestelijke verzorger in Indië en over zijn jongens, die een grote plaats in zijn hart verwor ven hebben. „Het is een fijn bataljon", zei hij en hij meende het. „Er zijn pracht kerels bij, die menigeen in het vaderland tèn voorbeeld zouden kunnen dienen". Toen wij de aalmoezenier vroegenhoe de geest onder de militairen wasant woordde hijdat hem niets zo getroffen heeft als de kameraadschap, welke onder de Nederlanders in wapenrok heerste. En pater Vastbinder verhaalde enige staaltjes waarva het ene geval nog ontroerender was dan het andere. ,jDe jongens hingen als klitten aan elkaar en verschillen in geloof, rang of stand voelde men niet.*' De aalmoezenier wordt enthousiast, als hij vertelt van de wijze, waarop de Ken- nemers met de inheemse bevolking om ging. Het was soms vermakelijk om te zien, hoe zij met de mensen in een onge looflijk stel bijeengeraapt Maleis babbel den. Het is vaag voorgekomen, aldus de pater, dat de jongens een paar maal te ruggegaan zijn naar dep latas, die zij hadden bevrijd en waar zij de rust en orde hadden hersteld, louter uit belang stelling voor de bewoners. Pater Vastbinder heeft het aalmoeze- nierswerk, dat zeker niet gemakkelijk is, liefgekregen. Hij zal nu een half jaartje in Nederland blijven en daarna zeer waar schijnlijk met een nieuw bataljon naar lndi& vertrekken, om de mooie taak onder de spes patriae te hervatten. Ingevolge de beslissingen, genomen,op de conferentie op het Chauteau d'Ar- denne. zijn vandaag delegaties van Bel gië, Nederland en Luxemburg bijeenge komen op het secretariaat-generaal van de Benelux te Brussel, teneinde de mo gelijkheden van de uitvoering van het op deze confreentie opgestelde program ma te onderzoeken. De conferentie stond onder voorzitter schap van baron Snoy (België). De Ne derlandse delwegatie stond onder leiding van dr. H. M. Hirschfld. Aalmoezen geven is nog geen barm hartigheid beoefenen. De medailles, die op de Olympi sche Spelen tot Maandagavond toe werden behaald, zijn als volgt uit gereikt aan: Goud Zilver Brons V. S Frankrijk Italië Finland Hongarije Zweden Australië Denemarken Nederland Tsjechoslow. Oostenrijk België Gr.-Brittannië Noorwegen Ceylon Zwitserland Z.-Slavië Turkije Jamaica Panama (Eigen bericht) Vanmorgen werden de wedstrijden te Londen op het nummer schoonspringen voortgezet. De Nederlandse deelneem ster Kiki Heck had bij een van haar laatste sprongen pech, maar kon des- 'ondanks opklimmen van de tiende naar de achtste plaats. Coby Floor bleef twaalfde in het kalssement. Natuurlijk waren de eerste drie plaatsen voor Amerikaanse meisjes, in welk land deze sport druk wordt beoefend. De uitslag luidt: 1. Victoria Draves (V. S.) 108.74 pnt. 2. Zoe Ann Olsen (V." S.) 108.23 pnt. 3. Patricia Elsener (V. S.) 101.30 pnt. 4. Nicole Pellissard (Frankrijk) 100.38 pnt. 8. Kiki Heek (Nederland) 87.61 pnt. 12. Coby Floor (Nederland) 83.14 pnt. Het Zweedse waterpoloteam won met 70 van de Verenigde Staten. Door dit resultaat komt Nederland in de volgen de poule uit met België, Spanje en Zweden. Bij de Vechtbrug op de Rijksweg te Muiden is Maandagavond omstreeks 9.30 uur een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Het echtpaar C. S. K. en J. Chr. K. uit Hilversum wilde daar tij dens de onweersbui de weg oversteken om zich naar de wachtende bus van de Nederlandse Buurtspoorweg te begeven. De man en vrouw werden toen door 'n auto aangereden. De 56-jarige vrouw moest met een zware hersenschudding en een gebroken been naar het Diaco nessen ziekenhuis te Naarden worden vervoerd: de man liep verscheidene hoofdwonden op. De bestuurder van de auto, die ver moedelijk uit Groningen komt, reed na de aanrijding snel door. Zaterdag is te Frankfort een overeen komst geparafeerd, welke het hendels- verkeer tussen Nederland en de Bizone in Duitsland regelt voor het tijdvak van 1 Augustus 1948 t.m. 31 Juli 1949. De totale contingenten belopen f181 mil- lioen voor de uitvoer van Nederland naar de Bizone, f 230 millioen voor de uitvoer van de Bizone naar Nederland. Het is te verwachten, dat het handels verkeer met de Bizone door deze over eenkomst aanmerkelijk zal toenemen. De voor ons land zo hoog nodige her nieuwing en uitbreiding van de handel met Duitsland is hierdoor een flinke stap genaderd tot haar volledige ont plooiing. Tenslotte is een gemengde commissie ingesteld, bestaande uit ver tegenwoordigers van beide partijen, die op verzoek van elke partij bij gerezen moeilijkheden of problemen bijeenge roepen zal kunnen worden. (Speciale berichtgeving) De Pensioenwet is in die zin gewij zigd, dat de bijdrage van het overheids personeel voor eigen pensioen met 2 H pCt. is verminderd. Binnenkort zal aan het overheidspersoneel een uitkering worden gedaan, gelijk aan de over 1948 minder te verhalen pensioensbijdragen Indien de dienstbetrekking vóór het eind van het jaar wordt verlaten, zal het teveel uitgekeerde worden verre kend. Naar aanleiding van berichten over beweerde misdragingen van het corps speciale troepen te Tjikalong (West- Java), deelt de dienst voor Legercon tacten te Batavia o.m. het volgende mede: Het betreffende bericht van Ass. Press geeft een geheel onjuiste voorstelling van de feiten. In een onderhoud met generaal Spoor beweerde de correspon dent van A.P. nauwkeurige gegevens te bezitten omtrent het optreden van het corps speciale troepen te Tjikalong, an derhalve maand geleden, waarbij 150 personen gedood, 165 huizen verbrand en 980 ton rijst vernietigd zouden zijn. Generaal Spoor heeft hierop geantwoord, dat hem daarvan niets bekend was, doch dat hij niettemin onmiddellijk een onderzoek zou doen instellen, waarvan het resultaat onverwijld aan de corres pondent zou worden medegedeeld. In tussen is gebleken, dat aan de betrok ken verantwoordelijke civiele en mili taire autoriteiten in de desbetreffende streek niets bekend is van misdragingen tijdens de actie te Tjikalong. Wilde betogingen en geruchten, dat in Europa de oorlog zou zijn uitgebro ken, deden Maandag op de effecten beurs in Shanghai een paniek ontstaan. De koersen stegen met sprongen De Amerikaanse dollar deed 9 millioen Chinese dollars. Men gelooft, dat de zwarte handel dit rumoer met opze' heeft veroorzaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1