Actuele problemen onder de loupe HOE GRONINGEN IN 1948 LEEFT EN WERKT DE WERELD ROND lucht- land I OMROEPERS I Minister v. d. Brink aanwezig Kath. Middenstand Een tentoonstelling verrijst aan de voet van de Sint Martinus MISDIENAARSDAGEN OP B0UVIGNE r Wij luisteren naar Frans Hals ZEEVERVOER Bijzondere koopjes!! R.K. aank. bediende (mnl.) Huize „Doorn" u SZrT^smy- Gigantisch project van bijna 20 hectaren Acolythenactie een succes J Kankerbestrijding door bestraling met radium Oranjewimpels Oranje kwasten Uitgestelde voorstelling GAAT DOOR Zaterdagavond a.s. 8.45 u. precies KENNEMER BATALJON EXPEDITIEKANTOOR E.N W.O. E.N.W.O. wereldbekend! TAPIJTHUIS H. INEKE PRIMA ETALEUR WINKELBEDIENDE, mnl. PIENTERE JONGEMAN DINSDAG 3 AUGUSTUS 1948 PAGINA 4 SOCIALE STUDIEWEEK TE ROLDUC Studiedagen te Apeldoorn Raad tegen plan der regering i '"i - Geertruidenberg heeft weer garnizoen Scheepvaartberichten Beurs van New York J. LAEIJENDECKER afwezig van 4-16 Aag. J W. WEENER praktijk hervat Neem geen risico I trouwaulo's Garage Bouekaert alle maien PAKHUIS Net R.K. dagmeisje HILARIUS-FOTO-KINO M. Spaarg^-en Plein 13 Haarlem Tel. 2108011526 EN Verpakkingen aan huis Visiiaiie aan huis Bandijzeren aan huis Verpakkingen in kisien van io± 25 M3- Uiimaken van connossemen- ien en alle verdere documenten. FLINKE MANGELSTERS, STRIJKSTERS EN AANKOMENDE MEISJES GEVR. Zeer bekende Fabriek van Cosmetische Merkartikelen BEKWAME STENO-TYPISTE TEVENS FACTURISTE Wij gaan mei vacaniie, dus de zaak moei leeg. VERKOOP SLECHTS ENKELE DAGEN VANAF MORGEN ÏO UUR SCHERMERSTRAAT 26 - HAARLEM GEVRAAGD: voor zaak in luxe en huish; ari. Bekend mei decoraiie-werk, in siaai zelfsi. courante etalages ie maken. EEN Ie EN 2e BEDIENDE. ENIGE BEKWAME MANGELSTERS 'N BEKWAME PERSTER 'N ÏNPAKSTER OF -INPAKKER HANDELSKANTOOR QUADRAGESIMO ANNO De encycliek van Z. H. Paus Pius XI over het herstel der sociale orde PRIJS f 0.75 Verkrijgbaar in de boekhandel en bij Drukkerij De Tijd. Amsterdam, N.Z. Voorburgwal 6573, franco per post 0.85 bij vooruitbetaling. Postgiro 22.88.4. Betrekkingen aangeboden Vraag en aanbod Lessen Pensions Hum en Verhaar Diversen Zondag werd te Roldac de zeventien de Sociale Studieweek geopend. Voor het eerst kon de stichter van deze Sociale Studieweken, mgr. dr. H. Poels, niet aan wezig zijn in verband met zijn ziekte. Gisteren werd de Studieweek voortge zet. Had pater Colson C.M. Zondags middags het grote probleem „De Kerk en de wereld van vandaag" gesteld, Maandagmorgen werden onderdelen ervan onder ogen gezien. Dr. A. J. M Comelissen, Nijmegen, behandelde het onderwerp „Katholicisme en Staat" Spr. stelde zich de vraag of er, ook in de Westerse democratie, nog wel van een verhouding kan gesproken worden. Ofwel, als gevolg van de neutraliteit, van een wanverhouding. De overtui ging der Westerse volkeren, welke zien, omdat zij in een democratie leven, krachtiger kunner doen gelden dan onder andere staatsvormen, is, in hst algemeen, geen tegengif, maar veeleer een voedingsbodem voor neutrale staat kunde We staan niet op de eerste plaats voor een politiek vraagstuk, doch voor een godsdienstig probleem. Herstel van de juiste verhouding tussen Katholicisme en Staat is slechts mogelijk met in achtneming van de rangorde tussen de twee voorwaarden, nml .verbetering der zeden en invoering van nieuwe instel lingen. Prof. dr. Nabor Devolder O. F. M., Leuven, onderzocht het probleem: „De onderneming als gemeenschap." De on derneming behoort dit te wezen, doch niettemin stelde spr. de vragen; eist de natuurwet dat de personen, die in de onderneming samenwerken, een ge meenschap vormen (wel te onderschei den van bedrijfstak)? en voorts: be antwoordt de moderne onderneming aan deze eisen van de natuurwet? Prof. Devolder gaf dan een definitie van het geen hij als gemeenschap beschouwde. Slavernij dient b.v. uitgesloten te we zen. Hij stelde als voorwaarden: veel heid en verscheidenheid van personen, geordende samenwerking, gemeen schappelijk doel of belang (boven dat van arbeiders of kapitalisten), solidari teit van de ondernemingsgenoten. Vol gens de eisen der natuur is de onderne ming dus een gemeenschap; de wetge ving bekrachtigt deze. Dit proces is echter nog in volle groei. Staan we nog ver van het ideaal, sedert enkele tien tallen jaren zijn we met de harmonische opbouw ener ondernemingsgemeenschap flink gevorderd. Een volgende generatie zal wellicht de verwerkelijking aan schouwen. Prof. Devolders voordracht verwierf hartelijk applaus, waarna allen „Klokke Roeland" zongen. Vóór de eerste middagvoordracht, deelde voorzitter 'hoofdaalmoezenier In het Klein-Seminarie te Apeldoorn hield de Ned. R. K. Middenstandsbond van 1 tot 3 Augustus een drietal landelijke studiedagen met als onderwerp: „Zelfstan digheid en Gemeenschap". De studiedagen werden Zondagmiddag geopend door de vice-voorzitter der N.R..KM., Th. S. J. Hooy, die in algemene trekken dit onderwerp voor de 250 aanwezigen uiteenzette. Pater Simeon O. M. Cap. hield de eerste inleiding over „De mens in de katholieke visie". Spr. betoogde, dat de redding van de menselijke persoon allereerst is gelegen in de herkerstening. De les op Zondagavond was gewijd aan het onderwerp „Mens en gemeenschap", ingeleid door prof. Keulemans O. Carm. Deze dag werd besloten met zangvoor drachten van de sopraanzangeres Irma Timmerman. Maandagmorgen begon de studiedag met een H. Mis, waaronder pater ter Ellen O. Carm., kernleider in de Kath. Midden stand, de predikatie hield over: „De Kerk als hoogste vorm van gemeenschap" De voorzitter van de slagersvakgroep C. Burger -uit Amsterdam, bestuurslid van de Kath. Middenstandsbond, gaf hierna de eerste les over „De katholieke zaken man in deze tijd". In een interessante dis cussie, welke op deze inleiding volgde, werd o. m. de vraag geopperd, of de mo raal en de wetgeving van de overheid elkaar te allen tijde ook volledig dekken. De voorzitter van de landelijke leiding der Katholieke Actie. dr. ir. F. Ph. A. Tei legen. hield de tweede inleiding van Maan dag over: „Evangelie en apostolisch leven in de hedendaagse wereld". De positieve opdracht der katholieken in deze tijd, die parallel loopt aan de bestrijding van de af val, bestaat, aldus spr., in het terugwinnen van een „volledig" christelijk leven, waar uit alleen een nieuwe, eigentijdse chris telijke cultuur en beschaving zullen kun nen opbloeien. Ronoken mede, dat minister Van den Brink aan de Sociale Studieweek was komen deelnemen. Dan was het woord aan prof. Cobbenhagen, Tilburg, die een inleiding hield over „G<izag en Mede zeggenschap in de onöifrneming". Het gezag geeft het concrete doel aan en wijst de wegen erheen: voorziening in concrete behoeften. Er is echter een ge zagsprobleem, dat gezagscrisis kan-wor den. Welke gezagsvorm voor de onder neming? "Niet één gezagsvorm voldoet voor alle tijden en voor alle onderne mingen; deze is aan regelmatige veran deringen onderhevig, wordt door doel matigheid bepaald. De kwaliteiten der ondernemingsgenoten moeten tot hun recht kunnen komen, wat zeer moeilijk is. We zoeken en experimenteren nog. Spr. overschouwde dan de ontwikke ling der bedrijfshuishouding, zelfstan dige ondernemingen met nieuwe rechts vormen ontstaan. Het gezag evolueert evenzeer. De leiders worden steeds zelf standiger en met specifieke functies. De kapitalistische visie domineert nog wel, doch ook de arbeid doet zich gel den en wordt mededrager van het ge zag. De gezagsvorm zal erdoor beïn vloed worden. Vormen met blijvend karakter zijn nog niet gevonden. Aan deel in de zeggenschap wordt door spr. erkend, wat hij tracht te omschrij ven. Wetenschap en ook arbeid en ka pitaal hebben ieder hun taak. De raad van Doorn kwam giste ren in spoedvergadering bijeen om te beraadslagen over de plannen van de regering tot het liquideren van „Huize Doom" met inventaris. Het buitengoed werd, zoals men weet, bewoond door ex-keizer Wilhelm en waar het gehele inte rieur volkomen in de oorspronke lijke toestand is gelaten, vormt het tezamen met het prachtige land goed een bezienswaardigheid, die tijdens het zomerseizoen zeer vele bezoekers trekt. In de spoedverga dering van de Doornse gemeente raad kwamen vele grieven naar vo ren tegen het door de regering in deze gevolgde beleid. Dé* raad nam eenstemmig een motie aan, waarin er op wordt aangedrongen „Huize Doorn", dat voor de gemeente als object van vreemdelingenverkeer zeer belangrijk is, in zijn tegen woordige staat te behouden; de mo tie beveelt het overdragen aan van „Huize Doorn" met de inventaris aan een openbaar lichaam, of aan een stichting, waarin verschillende officiële instanties vertegenwoor digd zijn. Het was uit de pers, dat B. en W. van Doorn moesten kennis nemen van de plannen der regering. Het huis met het landgoed zou worden verkocht en de inventaris worden overgebracht naar musea. Twee maanden zou de gemeente in de gelegenheid zijn op het goed een bod te doen. alhoewel B. en W. hier over geen enkel officieel bericht be reikte. De som. voor de aankoop nodig, is veel te groot voor de gemeente, ter wijl het huis, zonder de inventaris, alles van zijn betekenis verliest. Het is on mogelijk de som in zo'n korte tijd bijeen te brengen. Daar komt nog bij. dat de eigenaar, de ex-kroonprins, bij het Be heersinstituut een verzoek tot ontvijan- ding heeft ingediend, dat op het ogenblik in hoger beroep wordt behandeld. Wanneer „Huize Doom" niet voor de gemeente behouden blijft, zal er. aldus de burgemeester. Baron van Nagell. aan de gemeente enorme schade worden toegebracht. Immers, de Planologische dienst der Provincie heeft de gemeente in zijn streekplan als recreatie-oord aangewezen, hetgeen impliceert dat er tegen industrievestiging bezwaar wordt gemaakt. De Utrechtse Gedeputeerde Staten en de Commissaris der Koningin delen het standpunt der gemeente. De ramp in Ludwigshafen is volgens een Duits ingenieur, die aan het onder zoek deelnëemt, het gevolg van een toevallige reeks van kettingexplosies. Een vonk of een weggeworpen sigaret tenpeukje deed ether of chloorethyl, die uit een slecht gesloten cylinder ont snapte, vlam vatten. De explosie, die daardoor ontstond, beschadigde een cylinder met gas, dat in grote hoeveel heden ontsnapte en de hele nacht door ontploffingen veroorzaakte. Een offici eel verslag van het onderzoek is nog niet gereed. En dit wordt het Kreupelplein, het vermaakcentruvn voor „Groningen 1948", waar in het midden, tien meter hoog, een reusachtige koffiepot geplaatst wordt. Het Brabantse stadje Geertruidenberg heeft gisteren het nieuwe garnizoen ver welkomd. Ter gelegenheid hiervan wap perden van vele woningen de nationale kleuren. Sedert 1914, toen hier een ïn- fanterie-bataljon was gelegerd, heeft deze plaats geen garnizoen meer gekend. Vóór die tijd was er de vesting-artil lerie gelegerd en thans heeft de oplei dingscompagnie van het regiment Pon tonniers, onder bevel van kapitein E. de Ridder, de oude kazerne weer be trokken. Omstreeks twee uur waren de troepen voor dit gebouw in carré opge steld voor het afnemen van een inspec tie door de militaire autoriteiten, w.o. de commandant van het regiment Pon tonniers, de overste Pel uit Breda, als vertegenwoordiger van de commandant van het Derde Militaire Gewest, luit.- kol. Sitse, en het gemeentebestuur. Daarna werd de vlag gehesen en sprak de regimentscommandant de compag nie toe. (Van een onzer speciale verslaggevers) Tegelijk met de jubileumfeesten zal van 25 Augustus t.e.m. 9 September in het Stadspark te Groningen een grote zowel nationale als provinciale tentoon stelling worden gehouden, die de naam draagt „Groningen 1948" en die een beeld zal geven van landbouw, in dustrie, handel en verkeer, zoals die groeien en bloeien tussen Zoutkamp en Delfzijl. Het is een gigantisch project, bjjna twintig hectaren groot, met dui zend verschillende deelnemers en dn zijn midden een even monumentaal als kermisachtig vermaakcentrum, waar aan inrichtingen als „De vette Os", en „De drie Kruikjes" zijn gelegen en dat zich legert rond een tien meter hoge, altijd tuitende koffiepot. Dit centrum willen wij overigens ze ker niet als kernpunt vermelden, want daarom gaat het in deze expositie niet. Het gaat erom hoe Groningen werkt, hoe het door handel en verkeer, door landbouw en landbouw-industrie zich die plaats kon veroveren, die het nu inneemt. Groningen, derde handelsstad van het land, nog altijd mooi ondanks de verwoestingen, nog altijd tierig on danks de gapende wonden. Dat en het wezen van het 'Groningse platteland Een opinieonderzoek in Amerika heetf uitgegewezen, dat 48% van de Amerika- naen voor Dewey, 37% voor Pruman en 5% voor Walace zou stemmen, indien vandaag de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten zouden worden gehouden. Alle Zwitserse consulaten in Roeme nië zijn op last van de Roemeense re gering gesloten. Een Zwitser werd in Roemenië gearresteerd en uit het land gezet. De Zwitserse regering sprak als shaar vermoeden uit, dat deze Roemeen- ise maatregelen een represaille zijn voor de arrestatie va neen Roemeens echt paar in Zwitserland, verdacht van han- delsspionnage voor Roemenië. Tot eerste premier van Zuid-Korea is ee Sum Suck, de 49-jarige voorzitter van de jeugdbeweging van de Zuid- Koreaanse militaire regering, benoemd met 110 tegen 84 stemmen. Men heeft nog slechts weinig hoop, dat van de twee-en-vijftig personen, die zich aan boord van de vermiste Franse vliegboot bevonden, nog iemand zal worden teruggevonden. Vliegtuigen en schepen van drie continenten zoeken dag en naacht een zeestrook van 900 mijl lengte af ten Noorden van de Kaap- verdische eilanden. Het lyk van Pierre Bourdan, de ge wezen Franse minister van Voorlichting, die op 13 Juli verdronken is, doordat zijn zeilboot omsloeg, is gisteren op 5 km. afstand van Toulon gevonden. vormen van deze expositie wel de kern Daarom ook, dat zij op Zondag niet geopend zal zijn, daarom, dat er niet zal mogen worden gedanst en dat de zuivere kermisvermaken er geen plaats zullen vinden. Want dat is de basis, waarop het mogelijk was deze expositie inderdaad een concentratie te doen worden van alles wat leeft en werkt tussen Roodeschool en Stadskanaal. En niet alleen daarvan. Ook de landelijke industrie, ook de grote nationale lichamen van handel en verkeer hebben er een stem in het ka pittel en zo zal het eigene, het typisch Groningse, zich kunnen aftekenen tegen de achtergrond van het geheel en daar bij is één ding en wij geloven dat wij dit hier met een gerust hart kunnen stellen, jammer. Dat zo geringe plaats is ingeruimd voor het meer culturele. Met een enkele schilderijen-expositie komt dat maar zeer beperkt te voor schijn. En dat is daarom zo jammer om dat toch ook Groningen met zijn universiteit en zijn rijke historie, waarvan in zo menig statig gebouw een goede herinnering bewaard bleef, op dit terrein een taak en een rol heeft. Maar kom, het heeft niet zo mogen zijn, en misschien moeten wij daarin al een typisch bewijs zien van het streekeigene. Misschien is dat al symptomatisch: voor de geest, die heersf in het wijde land aan de voet van de Sint Martinus, waar de cultuur, meer dan zich zelfstandig te uiten, deel is van alles wat er leeft en werkt. En nu wordt er gewerkt in het Stadspark. Voortdurend zwaaien de ha mers. En alles wat Groninger heet, komt zo nu en dan eens kijken, hoe het staat met zijn tentoonstelling, waar ook de Prins te gast zal zijn en waar hij op de 28ste Augustus zelf zal meerijden in het concours-hippique. Ook wij heb ben er rondgezworven. Een hele mid dag langs de lommerrijke Noord- en Zuidlaan, waar de kinderen in het groene gras mogen ronddartelen zonder dat oom agent hen verjaagt. Wij heb ben er het wonderlijke verhaal gehoord van die portier van het cabaret, die 2.45 meter lang moet zijn, 395 pond zwaar, met èen schoenenmaat 66 en die de architecten voor bouwtechnische moeilijkheden geplaatst heeft wat be treft de breedte en hoogte van deuren. Zij zijn echter opgelost. En straks als „Groningen 1948" begint, zal hij er staan. Groot, blinkend en majestueus. Een stoere Rotterdammer. Hij zal zich thuis voelen in Groningen'. Zevenhonderd misdienaars uit alle delen van het land hebben gisteren hun uitbundigheid botgevierd op het ruime sportveld van het land goed Bouvigne en in het prachtige „Mastbos", Meer dan dertig leiders hebben deze woelige knapen bezig gehouden en laten genieten van hun uitstapje. Bouvigne heeft haar be kende gastvrijheid verleend aan de deelnemers van deze eerste misdie naarsdag in J948 en vandaag doet zij dit weer door 1100 misdienaars te ontvangen. De dag van gisteren begon met een plechtige Hoogmis in de open lucht, die werd opgedragen door de hoogeerw. heer plebaan W. v. d. Made. In de lange, lommerrijke laan met haar forse eiken, aan het einde waarvan het altaar was geplaatst, stonden de misdienaars met hun pastoors en kapelaans uit de vele parochies en rectoraten, om deze H. Mis, die werd opgedragen, om Gods zegen te verkrijgen over de aanwezige misdienaars en hun belangen, bij te wonen. De zangertjes Van de Bredase Kathedraal fungeerden als schola-can- torum en kapelaan C. Knipscheer hield do toespraak, waarin hij wees op de heilige, grote taak van de misdienaar, die geheel moet staan in het teken van het „serviam", ik zal dienen. Na deze waardige inzet sprak pater E Mettrop. de organisator van de mis- dienaarsdagen, op het demonstratieter rein een kort welkomstwoord, waarbij hij mededeelde, dat aan H.H. H.H. Exc. Mgr. P. Hopmans en Mgr. J. Baeten tele grammen waren verzonden, waarin de misdienaars, op deze dagen te Breda bijeen, getuigenis wensen af te leggen van hun trouw aan Koning Christus door de beleving van het misdienaars- ideaal. Terwijl de jongens opgingen in hun spel, werd in een der koele zalen van Bouvigne een korte priestervergadering gehouden, waarbij pater Mettrop de op zet van deze dagen uiteenzette. Het cen trum voor acolythen-actie van de paters van het H. Sacrament te Brak- kenstein (Nijmegen) wil door het orga niseren van misdienaarsdagen het be palen van de uitgangsdag zo gemakkelijk mogelijk maken en tevens de priesters gelegenheid geven contact met elkaar op te nemen en hun eventuele opbou wende critiek op het werk van dit centrum te geven. Het centrum heeft zich tot doel gesteld, de acolythenvor- ming van dienst te zijn. Dit streven is gebaseerd op het woord van Kardinaal de Jong: „De vorming en opleiding van misdienaars achten Wij een hoogst be langrijk onderdeel van het zielzorgwerk onzer priesters. Wij zijn het Eucharis tisch secretariaat van Brakkenstein dan ook zeer dankbaar voor de hulp, die het daarbij wil bieden aan de geestelijkheid". Dat de initiatieven van pater Mettrop succes hebben bewijst wel het feit, dat reeds anderhalf jaar na het inzetten van deze actie 600 parochies uit het gehele land hierbij zijn aangesloten en het aantal misdienaars dat in de vier centra, Breda, Nijmegen, Apeldoorn en Amster dam dit jaar bijeen zal komen, bedraagt meer dan vijfduizend. Moge de degelijke opleiding van de misdienaars, die een uitermate practisch middel is, om mede te werken aan de bevordering van priesterroepingen, alge meen verbreid worden, opdat hun stich tende houding aan het altaar inderdaad naar het woord van Kanunnik R. Hoor- naert een sermoen is voor de gelovigen! Dinsdag HILVERSUM I, 301 M. 18.00 Jodel- duo. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Gram. en Ol. spelen. 19.30 KVP. 19.45 NIWIN. 19.50 Wederopbouw. 20.05 Clave- cimbel. 20.12 Luisterspel. 21.50 Omroep- ork. 22.15 Avondgebed. 22.30 Ol. spelen. 23.00 Nieuws. 23.15 Bach. HILVERSUM II, 415 M. 18.00 Nieuws. 18.15 Tom Erich. 18.30 RVU. 19.00 De bussy. 19.15. Trio 19.45 Interview. 20.00 Nieuws. 20.05 Ex-pol. gev. 20.20 Metro- poolork. 20.45 Lezing. 21.00 Omroepork. 21.45 Reportage. 22.00 Gram. 22.15 Bui- tenl. weekoverz. 22.30 Piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Woensdag HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Dvorak. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde mu ziek. 8.30 Gram. 9.00 Ziekenbezoek. 9.30 Symph.conc. 10.30 Morgendienst. 11-00 Fluitrecital. 11.30 Harmonie. 12.00 Trio. 12.30 Ol. spelen. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.40 Gram. 14.00 Reportage- 15.00 Kwartet. 15.30 Pianorecital. 16.00 Gram. 16.15 Jeugd. 17.30 Sport. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Mars. 7.20 Ol. spelen. 7.45 Musette. 8.00 Nieuws. 8.15 Strijdlied. 8.18 Gram- 8.50 Huisvrouw. 9.00 Haydn. 9.30 Waterst. 9.35 Altviool en piano. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Kookpr. 10.30 Vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Vaudevilleork. 12.30 Weerpr. 12.35 Platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Kalender. 13.20 Jan Corduwener. 13.40 Zang. 14.00 Gesproken portretten. 14.15 Kamerork. 15.00 Ol. spelen. 15.05 Hoorspel. 15.40 Regenboog. 16.00 Accor deon. 16.15 Jeugd. 16.45 Vragen vrij. 17.15 Gram. 17.30 Reportage. 17.45 Ol. spelen. Dr. J. J. Brutel de la Rivière, voor zitter van de Gezondheidsraad, schrijft ons: J „De bestemming welke H.M. de Ko ningin heeft willen geven aan het fonds dat als huldeblijk bij de viering van het 50-jarig regeringsjubileum Haar zal wor den aangeboden, is een goede aanleiding de aandacht te vestigen op enkele uit komsten van atoomkemonderzoekingen welke voor de kankerbestrijding ver strekkende gevolgen kunnen hebben. Zoals bekend zijn de stralen welke aoor radium uitgezonden, sinds jaren in de geneeskunde toegepast bij de behan deling van kwaadaardige gezwellen. Het atoomkernonderzoek de kern physica heeft het mogelijk gemaakt ook an dere elementen kunstmatig radioactief te maken, d.w.z. deze elementen zodanig te veranderen dat zij stralen uitzenden. Op deze wijze is radioactieve phospho rus, koolstof, stikstof, natrium gemaakt en nog vele andere elementen zijn in deze gewijzigde vorm gebracht. Het element is daarbij veranderd in de atoomkern. Atomen worden beschouwd te zijn op gebouwd uit atoomkernen en electronen; de electronen bewegen zich op de kern in bepaalde banen als planeten om de zon. De atoomkernen zijn opgebouwd uit 2 soorten deeltjes, protonen- en neu tronen. Het proton heeft een positieve electrische lading, het neutron is onge laden. De atoomkernen van alle elemen ten zijn gevormd uit deze beide deeltjes in een voor elk element karakteristiek aantal. Naast deze normale elementen bestaan zogenaamde isotopen; deze verschillen van de elementen doordat de atoomkern meer of minder neutronen bevat. Zulke isotopen kunnen thans kunstmatig wor den gemaakt en vele van hen zijn radio actief. Beide, zowel de stabiele als de radioactieve worden bij het wetenschap pelijk onderzoek toegepast. Voor deze toepassing is het nu van fundamentele betekenis, dat de isotopen zich chemisch geheel gelijk gedragen als de normale elementen. Zij worden als element of als deel van chemische verbindingen op normale wijze in het lichaam opgenomen, ondergaan de nor male omzettingen en worden op normale wijze in het lichaam verspreid. Het bijzondere is echter dat hun radio activiteit het mogelijk maakt na te gaan op welke plaatsen in het lichaam zij terecht zijn gekomen en soms ook in welke hoeveelheid dit het geval is. Ook de niet radioactieve isotopen lenen zich tot dergelijke onderzoekingen, zij het dat daarbij een andere techniek wordt t06^Gp3St Èên rilëCfwk riféfhociê van o"mJerzöBfi: is steeds voor de vooruitgang der weten schap van het grootste belang, omdat zij de studie van vraagstukken mogelijk maakt, welke tevoren voor het weten schappelijk onderzoek niet toegankelijk waren en het is reeds gebleken dat dit ook geldt voor de toepassing van isoto pen in de biologie en de geneeskunde. Voor de behandeling van kanker is het ideaal stoffen te vinden, die uitslui tend door de kankelcéllen worden op genomen en niet door andere weefsels, zodat de dodende werking van de uit gezonden stralen beperkt blijft tot de cellen die vernietigd moeten worden. Het werktuig waarmede dit ideaal ver wezenlijkt kan worden is thans aan de mannen en vrouwen der wetenschap in handen gegeven. Zij moeten in staat ge steld worden dit werktuig op de meest effectieve wijze te hanteren. De bestemming welke H.M. de Ko ningin heeft willen geven aan 't fonds dat als huldeblijk voor Haar zal worden ge sticht stelt allen in de gelegenheid aan de oplossing van dit probleem bij te dragen, waarmee aan de mensheid een onschatbare dienst zou worden be- AALSDIJK 2 v. R'dam te Havanna. ALBIREO 1 te, vm. 4 v. B. Aires n. R'cUtf®» ALCINOUS 29 v. Newport te Penang. ALCOR 1 v. Pernambuco n. Pto. Alegre. ALHENA B. AiresR'dam 31 v. Bahia. ALKAID p. 2 Ouessant n. Buen. Aires. ANDIJK 30 v. New Orleans n. R'dam. ANNENKERK n. Japan 2 te Aden. ANTONIA 29 v. Singapore n. Saigon. ARIADNE 1 v. Gibraltar n. Antwerpeö. BEVERWIJK 2 v. Gdynia te R'dam. BORNEO 28 v. Vancouver te Tacoma. BOSKOOP 29 v. Callao te Mollendo. DANAE 1 v. Cadix te Cartagena. DE EERENS 30 v. Penang te Belawan» DIDO 29 v. Curasao te Guayaquil. DRACO 1 v. Vigo te Leixoes. ENTRERIOS 31 te Buenos Aires. ESSO HAAG 2 v. Aruba te R'dam. GAASTERKERK 1 te Durban. GAROET 2 te Pangkal Penang. HEDEL 31 v. Montreal n. Antw.-R'dam. HEERENGRACHT 1 te Helsinki. HELDER 2 v. Barrang te Cristobal. HELICON 1 v. Curacao n. Ft. Liberte. HERCULES 1 v. R'dam te A'dam. HERMES 27 v. Valpar'o te San Antonio. HESTIA 2 v. Cristobal te Trinidad. HYDRA 30 v. Pto. Cabello te Curacao. IRIS 1 v. Gdynia te Amsterdam. KOTA GEDE 30 v. Tarakan n. Sorong. LINDEKERK p. 2 Ouessant n. R'dam. MACOMA 1 v. Curacao n. Pauillac. MANOERAN 30 v. A'dam te Batavia. MARPESSA p. 31 Scilly n. Tampica vb. MOLENKERK 2 v. Manilla n. Singapore. MURENA 2 v. Singapore te Pladjoe. NIOBE R'damAbö p. 2 Holtenau. NIJENBURG p. 1 Holtenau n. Stockholm. PLATO 28 te Ciudad Trujillo. PRINSENGRACHT 1 te Helsinki. PR. BERNHARD 29 te Paramaribo. PR. FR. H. n. R'dam 1 700 mijlW.N.W. Scifl* PR. WILL. IV 29 v. Toronto te Chicago. RIDDERKERK n. R'dam 1 te Genua. ROSSUM p. 1 Holtenau n. Uleaborg. SALANDO 31 v. La Goulette n. IJmuideö* SAPAROEA 28 te San Francisco. SANDENBG. 2 v. Pernis n. Stockholm. ST. ALKMAAR A'damBona p. 2 Gibraltar ST. ARNHEM 1 v. Genua n. Huelva. TJIBADAK 2 v. Amoy te Hongkong. TRITON 28 v. Maracaibo n. N. Y. WATERLAND p. 2 Ouessant n. Zd.-AJ^ W. BARENDSZ kustv. 27 v. Casab. n. R'daïfr ZUIDERKR. p. 2 Finisterre n. Java. AARDIJK 3 v. Londen, Antw. te Rott. ABBEDIJK CubaRott., 3 te Antwp. ALDEBARAN 3 v. Rott. te Baltimore. ALGENIB n. R'dam, 3 te Santos. ARENDSKERK n. Austr. 1 te Karachi. CASTOR 2 v. La Güaira te Pt. of Spain. CERONIA 29 v. Curacao n. R'dam. CLEODORA p. 3 Dungeness n. Curacao* COLYTTP 2 v. Amst. n. Immingham. GROTE BEER Java—Amst. 3 te Aden. GROTEKERK 2 v. Rott. te Brisbane. JOH. v. OLD. Java—Rott., 3 te Aden. KEIZERSGR. 3 v. Helsinki te Rott. LEMSTERKERK 2 v. Khorramshar n. LUTTERKERK p. 31 Perim n. Rott. MAETSUYCKER 3 te Singapore. MAPI A BataviaAmst. p. 3 Perim. NOORDWIJK 1 v. Param'o n. Trinidad. ORION 1 v. Kingston te Pt. au Prince. ST. SCHIEDAM 2 v. Dakar te Freetown* TALISSE Austr.—Rott., 3 v. Port Said, v. d. WAALS n. Perzië, 1 te Marseille. ALCOR R'd.Pto. Alegre, 3 te Bahia. ALCYONE R'd.—Casabl. p. 3 Dover. ATLAS 1 v. 8#v(vn« te BOSCHFONT. p. 2 Kp. Villano n. Z. A CELEBES Anist.Batav., 3 te Marseille. CONGOSTR. 2 v. Benito n. Pt. Gentil. DANAE 3 v. Cartagena te Valencia. INGEBORG 2 v. Rott. n. Thameshavn. KEILEHAVEN p. 2 Finisterre n. Amst. KLIPFONTEIN n. Afr., 3 te SouthanmpW"" LEERSUM n. A'd., 2: 400 mijl N. BermUO* NOORDWIJK 2 v. Barbados te Trinidad- PARA 2 v. Duala te Pointe Noire. ROEPAT 2 v. Singgora n. Fanoeroekan. RIJNKERK n. Austr., 3 te Colombo. STUYVESANT 2 v. A'd. te Paramaribo. TEGELBERG p. 1 Sabang n. Mauritius. 2/8 30ft Anaconda Copper 36% 36 'A Bethlehem Steel 35% 35% Chrysler Corp. 59% 60% General Electric 38% 38% Genera) Motors 62% 62 Hudson Motors 17% 17% Kennecott Copper 58% 57% Montgomery Ward 54V2 54% North American Co 15% 15% Radio Corp. 12% 12% Republic. Steel 28% 28% Shell Union Oil 40 39% Southern Pacific 56 56% Southern Railway 45 45 V? Tidewater 27 27% Ü.S Steel 78% 78% Op 22 Aug. 1948 hopen mijn beste Oom en Peet tante, de Heer en Mevr. GIESKE— KOSTER hun 25-jarige echtver eniging te herdenken. H. Mis van dankbaar heid des morgens 9 uur in de kerk van de H. Joannes de Doper. Namens ons allen DORA en kinderen. Vooruitgangstraat 66, Haarlem. ARTS Waara.: de overige Heem- steedse doktoren voor zover aanwezig. ARTS Bestel vroegtijdig Uw Rozenstraat 79 Telefoon 19992 I UJaamo{SSTBt>oT2i Tei toets FLINK TE KOOP GEVRAAGD Brieven onder no. 15357, bur. van dit blad. gevraagd. Mevr. Braam, Hen drik de Keyserlaan 8, Heem stede. van Maandagavond Plaatsen blyven geldig GR. HOUTSTRAAT 102 TELEFOON 10866 ALLES VOOR FOTO.AMATEURS EN GOEDKOPER Bij het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland kunnen ENIGE PIENTERE JONGELUI van 21 a 22 jaar voor werkzaam heden bij de machinale administratie worden geplaatst. Omscholing kan hij genoemd be drijf geschieden. Ook tijdens de opleiding behoorlijk salaris. Sollicitanten kunnen zich in de tweede week van Augustus 1948 persoonlij k aanmelden bij de afdeling Sociale Zaken van het Ign. BispincKlaan 19, Bloemendaal. (lid Scheepvaart Verg. Noord) WASSERIJ BEELEN, Bleekersvaartweg 13, HEEMSTEDE. te Amsterdam zoekt voor spoedige indiensttreding In aanmerking komt iemand, die bjj voorkeur reeds- eerder in een dergelijke functie is wefkzaam ge weest en in staat is feilloos en snel Nederlandse dictaten op te nemen en uit te wgrken en Ote tevens vlug kan rekenen en gewend is correct werk af te leveren. Salariëring geschiedt naar bekwaam heid, doch het minimum salaris bedraagt 175. per maand. Brieven met volledige inlichtingen onder no. 8089 aan het bureau van dit blad. Party zeer fraaie salon-, hall- en slaapkamer kleedjes vanaf ƒ5. Wollen tafelkleed met by passende schoorsteenloper, compleet 24/— Zware wollen divankleden en bypassende tafel kleden ƒ49.35 Wilton karpetten 140x170, kleine weeffoutjes» 36. Wollen foiers, mooie dessins 11.40 Effen terra karpetten, 200x300, kl. weeffoutjes 96.40 Imitatie Verto-karpetten, 200x280, 55. Sterke keuken- en ganglopers, 50 cm br/, p. m. 2.40 Tapyt, 70 cm br., zeer geschikt als vloerbedekking, per meter 4.90 Prima deurmatten 4.50 (b(j de ZUlweg) Goede positie aangeboden. Brieven onder no. 15367 aan het bureau van dit blad. In VOLLAERT's SCHOENMAGAZIJN, Anegang 12, Haarlem, is plaats voor een Vereisten: Voldoende Vakkennis, beschaafd optreden: tevens interesse voor etaleren. Prettige werkkring Vereisten: Leeftijd t/m 18 jaar, Mulo-diploma, ambitie om in het winkelbedrijf te worden opgeleid met goede vooruitzichten. Persoonl. aanmelden a.s. Donderdag van 37 uur. GEVRAAGD: Prima referenties. Goed loon. ZWARTER'S HYGIëNISCH EN MODERN LEVENSMIDDELENBEDRIJF, Raadhuisstraat no. 67, Heemstede. VOOR DIRECT GEVRAAGD: WASSERIJ DUYN, Amsterdamsevaart 20, Haarlem-O. te Haarlem vraagt voor spoedige indiensttreding een liefst met enige kantoorervaring. Brieven met opgave van referenties en genoten schooloplei ding te richten aan het bur. van dit blad onder no. 15381. MEISJE gevr., v. d. of v. d. en n., zelfst. kunn. werken en koken, v.g.g.v. Jan Ha ringstraat 7. FLINKE HULP IN DE HUIS HOUDING per 1 Oct. gevr. in kl. pension, Haarlem, in staat zelfst. te werken, goed loon en goede behandeling, intern. Br. onder no. 13633, bureau van dit blad. THUISWERKERS gevr. door geneesmiddelenbedrijf voor verpakking en lichte admi nistratie. Liefst wonende in of omgeving Bos en Vaart kwartier te Haarlem. Eigen handig geschreven brieven onder no. 13601, bureau van dit blad. ri iiiiiiii iniiiiiii mm (16 cents per m.m NETTE BANKETBAKKERS LEERLING gevraagd. Ban ketbakkerij H. C. Böhm, Hoofdstr. 144, tel. 8058, Sant poort. VERPLEEGHULP gevr. in verpleeginr., omg. Haarlem, voor direct of later. Brieven no. 13585, bur. v. d. blad. NET HANDIG MEISJE gevr. voor halve dagen. Rijks straatweg 161, Haarlem, tele foon 21632. FLINKE WERKSTER gevr., 2 dagen p. w. Mauricialaan 54, Overveen. BESCHAAFDE DAME voor aanwerving van leerlingen voor bekende knipcursus ge- vra'agd. Goed salaris. Brie ven onder no. 13607, bur. van dit blad. MEISJE v. d. en n. of dag meisje gevraagd in klein gezin. Hulp voor ruw werk aanwezig. Mevr. Roorda, Lorentzkade 524, Haarlem. VERKOOPSTER, AANK. VERKOOPSTER, leeft. 18—19 jaar en leerling-verkoopster, lft. 1617 j., kunnen geplaatst worden in bekende schoenen zaak. Br. onder no. 8088, bur. van dit blad. DAGMEISJE voor de och tenduren gevr. Aanm.: Ver- spronckweg 17, Haarlem. FLINKE WERKSTER Zuiderhoutlaan 20. gevr. NET DAGMEISJE gevraagd direct voor halve dagen of werkster voor 2% dag p. w., tusen 6 en 8 u. Aanm.: Denijs van Hullelaan 33, Haarlem. BESCH. R.K. HULP v. d. HUISVR. gevr. voor 1 Sept of eerder, v. d. of d. en n. Werkster aanw. Br. onder no. 13577, bur. v, d. blad. NET MEISJE gevraagd voor hele of halve dagen of werkster, 2 5 3 dagen per week. Aanmelden 's avonds na 7 uur. H. Peepernkorststr. 29, Heemstede. ROLFILMS. Foto Scherpen- huijzen. Staten Bolwerk 6, telefoon 20095. BLAASINSTRUMENTEN in hoge en lage stemming gevr. door muziekver. Aanb. met opg. omschr., merk en prijs onder no. B 954, Van Hees' Advertentiekantoor, Heren gracht 287, A'dam, H.NAAIMACHINE te koop. Werkt prima. H. v. Alphen- straat 8. ZOMERCOSTUUM te koop, nieuw, m. 49, geen punten. Meerweg 3, Bennebroek. VLOERKLEED, trap- en gangloper, matting en over gordijnen te koop. Hyacinten laan 6 rood. CAMERA'S. Foto Scherpen- huijzen, Staten Bolwerk 6, telefoon 20095. TROUWLUSTIGEN! Wij heb ben aan te bieden een pracht old-finish huiskamer. be staande uit mooi bewerkt dressoir. 2 laden en glas-in- lood middendeur, zware uit- sehuiftafel en degelijk ameu blement. Alles met dikke bolpoten, tezamen f 550. Te zien: Badhuisstr. 32 rd„ Haarlem (bij Sportfondsen- bad), telefoon 14228. HANDNAAIMACHINE f 80. Leidsevaart 130 boven. MOOIE MODERNE KINDER WAGEN te" koop, beslist ge heel als nieuw, met garantie, prijs billijk. Zandv.laan 54, Heemstede. ZÜNDAPP '37, 200 c.c., z.g- a.n. banden, wegens vertrek te koop of event, te ruilen tegen lichtere. Te bezichti gen: Woensdag na 6 uur. Oosterduinweg 8, Aerden- hout. HEREX. TAAK BIJWERK. M.O., Mulo, Gymn., L.O. A. W. M. van Hees, doet. mod. Talen en Wisk., Heemstede, Amaryllislaan 12, tel. 27250. AUTO SINGER '35, prima motor en banden, loopt 1 op 18, 950.—. Br. onder no. 13617, bur. v. d, blad. DANSLES KWEKKEBOOM. Snel-privédansles. Nieuwe Gracht 98, telef. 13525. EWALD HOLZHAUS N.V., Binnenweg 127, Heemstede, tel. 28680; Bosb. Toussaint- straat 7, A'dam, telef. 88062- ,,De Autorijschool van 1925.' GEHEEL PENSION bij dam« gezocht door heer op leef tijd, zakenman. Centr. stad. ■Brieven onder no. 13593, bur- van dit blad. TEHUIS GEZOCHT. VoO? reeds Hollands sprekende Belgische jongen van goedeh huize wordt voor de maand Augustus een aardig tehu» liefst aan zee gezocht' indien mogelijk bij leraar- Als paying guest wil hij zie1? verder in de Hollandse tas bekwamen. Br.: Iepenla^ 92, Bloemendaal, tel. 23003. ZIT-SLAAPKAMER geff voor heer alleen (leeft. 32 bij beschaafde familie, **a*0. lem of omg. Br. onder n 13587, bur. v. d. blad.^^^. VOORKAMER, 2 SLAA*"^ (4 slaappl.), vrije keu* garage vanaf 7 Aug. aanf3g boden. Huur 2.per per persoon, alles inbeS pen. Omgeving Paleis jg, bossen. Van Straelenlaaïl Sqestdijk. vil*' MODES. Dames stro- hoeden vervormen. ve 35. en verven. Overtonstra Haarlem-N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 4