nel van vliet HAAGSE TRAMSTAKING IS OPGEHEVEN Eerste lekenteam naar de Missie KABINET TEN NAASTE BIJ IN ELKAAR? Washington, Londen en Parijs bestuderen de rapporten uit Moskou Conferentie van de Grote Vier onder gewijzigde voorwaarden? gouden medaille Stakingsleiding spreekt voorbarig van een overwinning beschuldigingen op donauconferentie Vliegdekschepen met zware bommenwerpers Per KIM.naar Bandoeng .Het weer. Feestverlichting Mr. Van Schaik naar Soestdijk Nieuw kanaal door Midden-Amerika Zwijgzaamheid duurt voort Tot hoofd en hart SOCIALE STUDIEWEEK GESLOTEN Mr. Stikker voor Waterstaat? Geen eieren meer in de restaurants Nieuw record van Fanny Blankers-Koen Geef acht op de Turken KARDINAAL SIBILIAt ROEM GAAT EISEN Van 30 Augustus tot 6 September Te Rolduc pleit men voor eendracht WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1948 s 72ste JAARGANG No. 24222 Britse ambassadeur valt Vysjinski aan Roemenië schaft bijz. onderwijs af Staatstoezicht op eredienst Uitbreiding volmachten van C. v. G. O. Pauselijke onderscheiding voor R. Mignot HIJ WERKTE IN DE VERKEERDE GANG v ATO NIET BEVOORDEELD Wettelijke regeling goederenvervoer **€AUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: y SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM '«Woon: Redactie 21544; Advertenties 21543 A?Snnemenlen 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, 1.47 per maand, 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: J. J. W. Boerrioter. COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per iwBflmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 14 cents per mjw.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiön eventueel zonder opgave van te tetolAaron ■vVOlIvtl RJ Wcrycrcn, Ook gisteren is in Londen opnieuw öe Nederlandse vlag aan de hoogste toast omhoog gegaan. Ditmaal voor Nel Van Vliet, die na een waarlijk adem benemende race en daar is geen •etter journalistieke overdrijving bij Olympisch kampioene is geworden op «e 200 m. schoolslag. Dit kampioenschap op het nippertje en bet nieuwe Olympische record. dat anny Blankers gisteren vestigde op de m. horden, zijn de twee meest vreug devolle berichten van gisteren. Ook nu kunnen wij echter zeggen: Er 's meer. Neerlands hockeyteam won na ®eft zware strijd van Frankrijk met 20 ?b drie Ned. candidaten plaatsten zich 'n de finale 100 m. rugslag. En daarbij was naast Greetje Galliard en Dicky v- Ekris Ria v. d. Horst, een 15-jarig Jbeisje, dat in Londen de snelste tijd van "aar leven maakte. Natuurlijk geen zonder schaduw er zijn ook min der grandipze resultaten. Zwaan werd y°lgens de' verwachting bij de 110 m. borden uitgeschakeld, mevr. v. d. Kade— ^oudijs eveneens bij de 80 m. horden, jjanny de Groot en Tonny Hom speelden "ij de 200 m. schoolslag geen rol. Onze teilers met Bob Maas als beste bleven beneden de verwachting, idem bnze scherpschutters en ook op de ^""achtsportnummers vallen geen groot- 86 dingen te verwachten. Maar daar ?'aat tegenover, vanmiddag (3.00 uur) bereikten wij de finale 80 m. horden en vanavond_de demi-finale rugcrawl. Wie k>eet Resumé: glorie! Voor verslag: Zie pag. 3! (Van onze Haagse redactie) Op een rumoerige bijeenkomst van de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel in de geheel gevulde grote zaal van de Haagse Dierentuin, waar de inter rupties en het daarop volgend be zwerend gesis niet van de lucht wa ren en waarbij tal van ordecommis sarissen bij elk rumoer met de ar men zwaaiden alsof zij een kinder koor leidden of regelmatig tramdeu ren openden, heeft het Haagse bus- en trampersoneel gisteravond beslo ten de staking te doen beëindigen. Hedenmorgen 11 'uur zou men zich naar de remise begeven en aan het werk gaan. Dit is dan het resultaat van een ver gadering, waarin weer duidelijk tot uiting kwam, dat de hele staking terug te brengen is tot een conflict in de vakverenigingen en waarbij het bestuur hevige verwijten naar het hoofd ge slingerd werden. Namens de bond kwam het hoofdbestuurslid, de heer de Later, met een tussenvoorstel, dat wel niet de 15 pet. verhoging tot het salaris van de Rotterdamse tramconducteurs, maar toch een belangrijke verbetering voor tal van personeelsleden brengt en de voor zitter van het stakingscomité greep dit voorstel, dat overigens nog met de di rectie van de H.T.M. besproken moet worden, dankbaar aan om te kunnen Het Turkse volkslied doet enigs zins denken aan de muzikaal ge ïllustreerde operette-ochtendwande ling van de sultan, die spelend met zijn gouden horlogeketting en dis cussiërend met zijn lievelingshondje boor de prachtige tuinen van zijn Paleis wandelt. We hebben dat van daag wel kunnen bestuderen, want niet minder dan vier maal achter «Ikaar is Dinsdagmiddag op Wem bley de nationale hymne van de ■Turken gespeeld. Dat was bij de cérémonie protoeolaire van de wor stelaars. De Turken kwamen dit •eest met niet minder dan zes man v'eren. Eén bad in zijn gewichts- k'asse de tweede plaats behaald en cén het zwarte schaap van de •aniiiie natuurlijk! de derde. Maar v'er keer stapte een forse gedrongen ?an in azuurblauw jasje en grijze broek op het hoogste podium, om de medaille van het Olympisch •mipioenschapin ontvangst te ne men. Het publiek kende het nooit gehoorde Turkse volkslied tenslotte Zó goed, dat het de opgewekte me lodie begon mee te neuriën, wat na tuurlijk niet netjes was. Maar de hilariteit was toch wel gemengd met een tikje ontzag voor die gedrongen, krijgshaftige kerels met hun gespier de armen. Eén troost is er. Wanneer wij van avond in donker Londen een Turk tegen komen, die tot de zwaardere Sewichtsklasse behoort, gaan we niet °Pzij. In deze categorieën vielen ze ^arhelijk buiten de prijzen! J, De Britse ambassadeur Sir Charles veake heeft gisteren tijdens de zitting Ah de Donauconferentie te Belgrado Russische plaatsvervangende minis- >?r van huitpnlandse zaken. Andrei w*. van buitenlandse zaken, Andrei v'sjinsky ervan beschuldigd, door mid- jT?lvan beïnvloeding van de commu- 'stische Oost-Europese staten te trach- ■I WÊM ^btie. - n overwicht te krijgen op de confe- Herinnerend aan de verklaring van Wisjinsky, dat de op de conferentie besproken problemen een nieuw tijd- P«rk inluiden en dat het verleden van Seen belang meer is, riep de Britse ambassadeur uit: „Wil dat zeggen dat be dageraad van elke nieuwe dag de aangegane verplichtingen van de vo- ^ge wegvagen?" h*n antwoord hierop verklaarde de -bssische afgevaardigde, dat de weer moe van historische feiten door Sir )baries Peake primitief was. Het deed .,.IP denken aan „het gedrag van een jjbfant in een porceleinwinkel". De j^vjet-Unie", aldus Wisjinsky, „be- bquwt de conventie van 1921 van ri enkele waarde omdat zij in 1938 jjbor Engeland en Frankrijk is geschon- toen zij met Roemenië de Sinaia- vJ^enkomst sloten, waarbij de be voegdheden van de Europese Donau- p.mmissie aan Roemenië werden over gedragen. Deze overeenkomst was ge- buiten de vierde mogendheid Italië om. ee?e Russische blad „Prawda" heeft artikel gewijd aan de Donaueonfe- typ i6, waarin verklaard wordt, dat de su v-elijke mogendheden voorwenden •Vor eerbiediging van eenmaal ver- kpij^cn rechten te eisen, doch in wer- Sel, Ikheid niets anders willen dan „de ;"den bestendigen." De „Prawda" be- land^in,S van de rechten der Donau- sch?fn- bestendigen." De „Prawda" be- dje 'bigt de Westelijke mogendheden V0r °P de conferentie de minderheid ubat zij aan de volksdemocra- hun wil willen opleggen. Oc?P 87-jarige leeftijd overleed heden- baal cd in Vaticaanstad Enrico kardi- Öan Slbilia. na een ziekbed van meer maanden. 6vern i!"aa' Sibilia was een van de vier de gebleven kardinaal-bisschoppen na ï'ek-, °b van kardinaal Beimonte in Pari van dit jaar. 15- Zal in Permanente zetel voor de U.N.O. den New York gebouwd kunnen wor- '®tdsp de commissie voor de buiten- Af»»® betrekkingen van het Huis van tt>etSoilardigden van de V.S. Dinsdag het erp beeft goedgekeurd om een W. s van 63 millioen dollar te verstrek- Te Washington zijn bijzonderheden bekend gemaakt van het program voor de opbouw van de Amerikaanse marine. Onder meer zal volgens dit plan een vliegdekschip van 55.000 ton gebouwd worden, dat volgens deskundigen de landingsschok zou kunnen weerstaan van viermotorige bommenwerpers. Ver der zullen twee kleine kruisers gebouwd worden voor lange-afstandsoperaties tegen snelle onderzeeërs, drie snelle onderzeeboten, speciaal ontworpen als onderzeebootjagers, en zes snelle onder zeeërs, die lange tijd onder water kun nen blijven. Voorts staan op het pro gram vier tórpedobootjagers, die veel sneller zijn en waarschijnlijk ook gro ter dan de gangbare typen. In het ge heel worden 16 nieuwe vaartuigen ge bouwd en 33 oorlogsschepen verbouwd. Volgens het plan zullen drie vliegdek schepen in gebruik worden genomen, die in staat zijn als basis - te dienen voor veel gfotere vliegtuigen dan thans ge bruikelijk is. Volgens de nieuwe Roemeense onder wijswet worden alle bijzondere scholen in Roemenië afgeschaft en alle door an dere staten onderhouden scholen geslo ten. Russisch wordt een verplicht leer vak, behalve in de laagste klassen der lagere scholen. De nieuwe onderwijs wet is reeds in werking getreden. Ook is de nieuwe wet betreffende de eredienst bekend gemaakt. Deze bepaalt, dat „niemand wegens zijn godsdienstige overtuiging of wegens zijn ongeloof kan worden vervolgd, maar dat geen enkele eredienst geduld is, zo deze niet door een decreet van de grote nationale ver gadering, goedgekeurd op voorstel van de regering, is erkend. Om gegronde re denen kan deze erkenning worden in getrokken. De formule van de eed, die de gees telijkheid moet afleggen, bevat de vol gende zin: „Ik zweer getrouw te zijn aan het volk en de Roemeense volks republiek tegen de binnenlandse en buitenlandse vijanden te verdedigen". In de wet is bovendien bepaald, dat de eredienst moet worden bekostigd door eigen bezittingen en bijdragen dei- gelovigen, alsmede door eventuele toe slagen der regering. De regering be houdt zich het recht voor toezicht te houden op het beheer van alle eredien sten. Geen enkele eredienst mag betrek king onderhouden met buitenlandse erediensten, tenzij onder rijkstoe- zicht. 1 spreken van een overwinning van de stakers. Men kan hierin slechts voor barigheid zien en dit bleek ook duide lijk uit de discussie, die men terloops kon opvangen. Overigens, al pochte men dan met een weerstandskas, men bleek toch ook wel opgelucht, dat de staking aan kant was, want het waren volgens getuigenissen van tramperso- aneel toch wel „zenuwdagen." geweest. De stakingsleiding houdt intussen het been nog flink stijf, want, naast aanneming van voorstellen door de H.T.M.-directie en zo ver is het nog niet eist men doorbetaling van het loon gedurende de dagen, dat er niet gewerkt werd, geen rancunemaatre gelen en handhaving van het perso neel op dezelfde rang als voorheen. Worden deze eisen niet ingewilligd, dan wordt met alle stelligheid weer een staking toegezegd. Er komen nog groter feestdagen, zo wordt gezegd, en wij zullen niet rusten voor deze eisen ingew'lligd zijn. Het doel blijft gelijkschakeling met Rotterdam. De opgewonden vergadering .luisterde met kennelijk welbehagen naar de rus tige en beheerste redevoering van de stakingsleider Touw, die niet vrij te pleiten is van berekening en demagogie, maar toen de bondsbestuurder de Later een weinig tactische aanval op de voor man der tramemployé's deed, ontstond een groot rumoer en dreigde de bijeen komst te verlopen. De heer de Latei- werd verder spreken belet, waarop de voorzitter plotseling de vergadering sloot. Roem, leider van de republikeinse delegatie, heeft tijdens een uiteen zetting, die hij heeft gedaan voor het uitvoerend comité van het repu blikeins parlement over de vorde ringen der Nederlands-republikeinse onderhandelingen, uitbreiding van de volmachten van de Commissie voor Goede Diensten geëist, om dit lichaam in staat te stellen zijn be sluiten op te leggen. Hij voegde hieraan toe: Zolang de on derhandelingen nu gaande zijn met ge bruikmaking van de goede diensten van de Commissie en de rechtstreekse inmen ging, van de Veiligheidsraad,.hebben wij geen bevredigende resultaten gezien. Hij zeide niet optimistisch te zijn t.a.y. de resultaten van de laatste resolutie van de Veiligheidsraad inzake Indone sië.' In kasteel Oud-Wassenaar werd het nieuwe Amerikaanse lid van de Commissie van Drie, Merle Cochran, door de Ned, regering een diner aangeboden. Men ziet hem in het gezelschap van de ministers Drees en Beel. Dank zij de volle medewerking van kerkelijke en wereldlijke auto riteiten, dank zij ook het initiatief en de doorzetting van de leken zelf, is hedenmorgen het eerste leken team, bestaande uit zeven verpleeg sters per K.L.M. van Schiphol naar de missie in Indonesië vertrokken. Acht maanden lang hebben deze meisjes een opleiding gekregen op de Missieschool voor jonge vrou wen te Ubbergen. Daar zijn ze voor bereid op het werk, dat ze nu spoe dig zullen gaan beginnen. Eerst zullen zij gedurende een jaar Verwachting tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen. Vannacht en morgen ge durende het grootste gedeelte van de dag droog weer. Weinig wind en weinig verandering van temperatuur. Zon: 5.07—20.24. Maan: 4.50—21.11. Het ministerie van Economische Za ken heeft reeds geruime tijd geleden in principe besloten feestverlichting toe te staan ter gelegenheid van het rege ringsjubileum van H. M. de Koningin. Het tijdvak voor deze feestverlichting is thans vastgesteld op acht dagen, t.w. van 30 Augustus tot en met 6 Septem ber a-s. Gisteren heeft mgr. P. J. Willekens, apostolisch vicaris van Batavia, die 10 Augustus a.s. weer naar zijn vicariaat ver trekt, aan de heer Remi Mignot te Eindhoven, ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag, het onderscheidingsteken van de Orde van St. Gregorius de Grote uit gereikt. In zijn toespraak wees mgr. Wil lekens op de grote verdienste van de heer Mignot als stichter en leider van de N.V. tabaksmij. Negresco te Djocja. .Verder betoogde mgr. Willekens, dat al leen door de practijk vón de christelijke g*eest„ die in ieder mens, hetzij blank of bruin, een broeder van Christus er kent. de samenwerking tussen Neder land en Indonesië tot heil van beide lan den kan worden hersteld. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat mr, Van Schaik gisteren in de namiddag nog maar weer eens een onderhoud had gevoerd met mr. Stikker, vertrok hij des avonds per auto naar Soestdijk en men ver moedde, dat het was om aan de Regentes tussentijds verslag uit te brengen. Het overheersende gevoelen was, dat het kabinet ten naaste bij in elkaar zat. Het verluidt, dat mr. Stikker er ten laatste voor bedankt heeft om persoonlijk in het kabinet zitting te nemen, doch de formateur de naam van een geestverwant heeft gesuggereerd, die in zijn plaats zou kunnen treden. Men zou het er over eens zijn, dat deze vrijzinnige ver tegenwoordiger de portefeuille van Verkeer en Waterstaat zou Kri: T^n. Daarnaast dook gisteravond plotseu. de naam op van mr. Wijers, vice-presi dent in het Hof te Dén Bosch, voor Justitie, waartegenover men darf ver wacht, dat mr. Van Maarseveen aan Bin nenlandse Zaken zal komen. Verder werd het in de loop van de avond waarschijnlijk, dat mr. Sassen toch weer van de candidatuur van Overzeese Gebiedsdelen verhuisd is Uit regeringsbronnen te Washington wordt vernomen, dat de Amerikaanse regering de republiek Columbia ver zocht heeft een militair onderzoek in te mogen stellen naar de mogelijkheid van de aanleg van een nieuw kanaal in Noord-Oost-Columbia tussen de Atlan tische en de Stille Oceaan. Het kanaal zou langs de rivier de Atrato lopen en ongeveer parallel lig gen met het tegenwoordige Panama kanaal. De Amerikaanse minister voor het leger, Royal Kenneth, is een groot voorstander van de aanleg en het ver zoek aan Columbia is op zijn voorstel gedaan. De I.G. Farbenfabrieken te Ludwigs- hafen leden een materiële schade van 20 millioen Duitse mark. Er zijn nu 185 doden geborgen. 43 mensen worden ver mist en in de ziekenhuizen worden 439 gewonden verpleegt. Fanny «Is eett oervelwind stuivende over de horden. Het was tijdens deze race, dat ze haar prachtige wereldrecord 11J sec. evenaarde Op de ministeries van Buitenlandse Zaken te Washington, Londen en Parijs bestudeert men de rapporten, die door de vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk na hun onderhoud met generalissimo Stalin werden toegezonden. In de drie hoofdsteden wordt een angstvallig stilzwegen in De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft naar aan- leiding van het rapport van Frank Koberts, de vertegenwoordiger van Enge land bij de besprekingen te Moskou, een onderhoud gehad met Herbert Mor rison, de plaatsvervangende Engelse premier, en Louis Douglas, de Ameri kaanse ambassadeur te Londen. Roberts zal naar alle waarschijnlijkheid voorlopig in Moskou blijven, waaruit, wordt afgeleid, dat de besprekingen met Molotof zullen worden voortgezet, evenals het persoonlijk contact met In Washington hebben minister Marshall en hoge functionarissen van het State Department het rapport van Bedell Smith bestudeerd. President Truman zal waarschijnlijk in de loop van de dag over de inhoud worden ingelicht. toestaan dat het militaire Sovjetbe- stuur zou voorschrijven hoe de electri- citeit in onze sector gebruikt zou wo."- den, zo besloot de woordvoerder. lil alle Russische bladen is een offi ciële mededeling van vier-en-veertig woorden over de bespreking met Stalin onder koppen over twee kolommen ge publiceerd. De Britse gouverneur in Duitsland, generaal Robertson, zou vandaag naar Londen vertrekken, voor het voeren van besprekingen op het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken. Zowel de Londcnse Times als de New York Times schrijven hedenochtend in een hoofdartikel, dat de internationale spanning gebroken is. Beiden zien de ontwikkeling van het Russisch-Westerse conflict wat minder pessimistisch tege moet en geven de hoop nog niet op, dat de onderhandelingen een voorlopige oplossing zullen brengen. Wel is de Ti mes wat gereserveerder in haar ver wachtingen dan haar New Yorkse col lega. Men n,eemt aan, dat in de drie hoofd steden toebereidselen worden getroffen voor nieuwe instructies aan de vertegen woordigers te Moskou. Deze instructies zullen waarschijnlijk het antwoord zijn op de Russische voorstellen#om een ein de aan de crisis te maken. Men verwacht, dat Engeland, Frank rijk en de V.S. de komende instructies aan hun afgezanten te Moskou zullen coördineren nadat men tussen Washing ton, Parijs en Londen van mening ge wisseld heeft. Diplomatieke waarnemers te Londen, Washington en Parijs achten het niet uitgesloten, dat Stalin de mogelijkheid van een vier-mogendhedenbespreking over de Berlijnse en andere Duitse kioesties zou aanvaarden onder enigszins andere voorwaarden dan door de wes telijke mogendheden is voorgesteld. Generaal Jean Ganeval, de Franse commandant in Berlijn, heeft medege deeld, dat deze week begonnen zal wor den met de aanleg van een nieuw vlieg veld in de Franse sector, bij de schiet baan te Tegel, in het noorden van de stad. De voorzitter van de Duitse econo mische raad in de Sovjetzone, Hein- rich Rau, heeft aangeboden de in dustriële ondernemingen in de weste lijke sectoren van Berlijn van de be nodigde electrische stroom te voorzien, mits zij handelsbetrekkingen met de oostelijke zone van Duitsland, aan knopen. Het bericht werd gepubliceerd in hèt onder Sovjet-toezicht staande blad „Nachtexpress". Een officiële Britse woordvoerder heeft echter ver klaard. dat het militaire bestuur niet verwittigd was van het aanbod van Rau. Het is bijna zeker, dat indien dit wel gebeurde, het aanbod van de hand gewezen zes worden. Wy kunnen niet Een Belgisch mijnwerker zag zich van pensioen uitgesloten, omdat hij een niet voldoend aantal jaren op Belgisch grond gebied had gewerkt. Hij had zijn dagen weliswaar gesleten in een Belgische mijn te Musson, maar verschillende gangen daarvan liepen door onder Frans grondgebied en juist daar was de man nogal eens doende geweest. De Belgische minister van Arbeid heeft nu beloofd, dat hij iets ten bate van de gedupeerde zal ondernemen. Het gewone vereist onze grootste aandacht. Tegenover het buitenge wone is men vanzelf reeds op zijn hoede. naar die van Buitenlandse Zaken, ter wijl dan mr. s' Jacob, secretaris-generaal van Financiën, aan O. G. zou komen. Van de katholieken is de verwachting, dat minister Gielen aan O.. K. en W. zal blijven en prof. v. d. Brink aan Econo mische Zaken, terwijl men het er voor lopig wel op houdt, dat minister Fiévez vervangen zal worden door mr. Schok king als vertegenwoordiger der Christe- lijk-Historischen. Voor Sociale Zaken lag het in het voornemen de heer Joekes uit te nodigen, terwijl de heren Mansholt, Lieftinck en In 't Veld op hun oude posten zoudén blijven. De heer 's Jacob, die weliswaar van Christelijk- Historischen huize is, behoeft men niet als partijman te zien. Men kan hem veeleer beschouwen als vakminister Wanneer hij evenwel aan O. G. komt. vraagt men zich af. of de heer Götzen daar dan nog een taak als economisch expert zal behouden. Voegt men hieraan toe, dat minister Drees, zoals wij in een deel van de op laag van gisteren nog konden melden, het premierschap zal aanvaarden, ter wijl voor de heer Van Schaik tenein de, ondanks zijn precaire gezondheid, die hem belet het premierschap van het door hem samengestelde kabinet op zich te nemen, zijn invloed en samenbinden de kracht te behouden een vice- oorzitterschap van de ministerraad ge creëerd zal worden, dan komt men tot een verhouding - van zes katholieken tegenover vijf socialisten, een Christe- lijk-Historische, een Vrijzinnige en nog een vakminister, benevens eventueel de heer Götzen.. Men ziet dan, dat de socia listen in portefeuille-aantal achteruit- j,aan, terwüi zij m>k een belangrijk departement als O. G. opgeven. Boven dien kömt Buitenlandse Zaken in ka tholieke handen. Daartegenover staat dan. dat de heer Drees minister-presi dent zal worderi, doch naast hem staat weer mr. Van Schaik, de grote verzoe ner van de tegenstellingen, die men klaarblijkelijk zelf in het kabinet ver wacht. Het geheel maakt de indruk als een legkaart in elkaar gepast te zijn, dank zij ongetwijfeld de overredings kracht van mr. Van Schaik en de druk. waaronder alle partijen, moegestreden en voor de uiterste tijdnood geplaatst, verkeren. Uiteraard heeft het bovenstaande niet de bedoeling het te doen voorkomen. alsof de ministerlijst reeds definitief in elkaar zit. Wij geven deze namen, omdat zy in de afgelopen nacht waarschijnlijk werden geacht, en uitgaande van de veronderstelling, dat de onderhandelin gen met mr. Stikker tot een goed einde gebracht zijn. Veranderingen blijven nog altijd mogelijk en mislukkingen zijn ook niet uitgesloten. Men wijst er op, dat ook wanneer de formateur zijn kabinet bij elkaar zal hebben, nog Kyoto moei lijkheden te verwachten zijn om dit kabinet zover te krijgen, dat het zich op de formulering van een program zal kunnen verenigen. Het lijkt dus alweer weinig waarschijnlijk, dat men hier mede vandaag gereed zal komen. Vanmorgen woonde de formateur de vergadering van de Kamerfractie der K. V. P. bij. De Staatscourant bevat het bericht, dat voortaan geen eieren meer zullen worden verstrekt aan hotels en restau rants. Deze zullen dus geen eieren meer mogen serveren, noch gerechten, waarin eieren zijn verwerkt. werken in het Carolusziekenhuis t* Bandoeng van de zusters onder de Bo gen. De twee onderwijzeressen, die ook dr missiecursus hebben gevolgd, ver trekken binnenkort per boot en begin nen haar taak op de scholen der zusters Ursulinen, eveneens te Bandoeng. Na een jaar, als ze wat gewend zijn aan het klimaat en enige ervaring hebben opge daan, vertrekken ze naar Flores. waar de paters van de H. Geest haar in het bloeiende missiewerk zullen inschakelen. Zij zijn de eerst van een front van lekenkrachten, dat de missionarissen gaat helpen. Zjj zijn zich bewust van haar grote taak, daarom heerste er een blijde stem ming onder het groepje pioniersters, dat vanochtend is vertrokken. Zij weten, dat het missiegebied ginds haar met blijd schap ziét komen. Ze weten ook dat ze kunnen rekenen op het „thuisfront", van familieleden, vrienden en van de missie school, waar nieuwe krachten worden opgeleid om de eerste groep te verster ken. Op 20 Augustus ss. begint op de mis sieschool te Ubbergen. onder leiding van de retrix. dr. E. Allard, freule M. Th. baronesse Van Voorst tot Voorst en mej. M. van Poll een nieuwe cursus, die reeds is volgeboekt. In April van het volgend jaar gaat dan het volgende team En ook voor de cursus, die in Mei 1949 begint, hebben zich reeds candidaten gemeld. Meisjes, bezield met het ideaal haar krachten in dienst te stellen van de missie. De eerste groep in vanmor gen naar de missie gevlogen, opdat ook daar de leken zullen werken naast en met de priesters en religieuzen. Aan de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer betreffende het ontwerp van wet: regeling van het vervoer van goederen met vrachtauto's, i# het volgende ontleend: Ter vermyding van alle misverstand vat de minister het doel der wettelijke rege ling op het gebied van wegvervoer nog eens a3s volgt samenHet scheppen van bevredigende toestanden binnen de be drijfstak van het goederenvervoer met vrachtauto's en van de voorwaarden, waar onder deze bedrijfstak de hem toekomen de plaats in het vervoerswezen zal kun nen vinden. En wat de wtize aangaat, waarop dit doel zal moeten worden be reikt, wil hij herhalen, dat hier voorzichtig en geleidelijk zal te werk moeten worden gegaan en dat van een ruw of overhaast ingrijpen van het bedrijfsleven geen sprake behoeft te zijn. De minister acht het onmogelijk, ora zelfs met een extreem gebruik de ont plooiing van het autovervoer, hetgeen zeer zeker tegen de bedoeling der regering zou zijn, tegen te houden. Hel is zeer zeker niet de bedoeling om welke vervoerstak dan ook tegenover de andere een bevoor rechte plaats te geven. Van een bevoor- ttniMug wij de AT. O. bij de toewijzing van vrachtauto's kan bezwaarlijk worden gesproken. In de Sovjet-zone worden onteigenin gen en nationalisaties van bedrijven op grote schaal voortgezet, al beweren de Sovjets het tegendeel, zo schrijft het blad ,£>ie Welt". De Poolse steenkoolprodnctie heeft volgens een officieel bericht in Juli een nieuw maximum van 6 millioen ton be reikt te*.--. Een symbolische daad? Thomas E. De wey, de republikeinse candidaat voor de Amerika/mse presidentszetel, neemt afscheid van Truman voor diens vertrek van het vliegveld van New York. De voordrachten van de laatste das na de studieweek te Rolduc begonnen op een meer civiel uur, vermoedelijk om de geest tot rust te laten komen. Dinsdagmorgen was de eerste spreekbeurt gereserveerd voor een veteraan onder de katho- leike sociale werkers, voor het oud kamerlid Henri Hermans, een der werkers van de eerste uren in Limburg. Hermans behandelde het onderwerp „Onderneming en sociale organisaties''. Hij schetste de onderneming als in we zen een arbeidsgemeenschap, doch in werkelijkheid dikwijls slechts een mid del tot het maken van winst. Van de hedendaagse sociaal-economische weten schap ia de sociale organisaties gaat gelukkig een gunstige invloed uit. opr. omlijnde ook de taak der verschillende organisaties en brak een lans voor sprei ding van bezit en beperking der otider- nemersexpansie. Als laatste in de rij der sprekers trad de bekende Vlaamse sociale voorman Paul Seegers op, voorzitter van het Aig. Christelijke Werkersverbond van Belgie, die sprak over „Internationale samen werking van katholieken op maatschap pelijk terrein." Spreker betoogde, dat nu de oorlog voorbij is, alle krachten op het levensgeluk van millioenen gericht moeten worden. We zullen nog een hele tijd gevaarlijk moeten leven. Geweld roept nog om geweld. Het communisme in het Oosten belooft veel, doch heeft geen eerbied voor de menselijke per- Joon. Soc adviseerde ara door samen- j komst beëindigd. werking met welgezinde andere par tijen te komen tot een goede bestrijding van het communistische gevaar. Bene lux geeft een groot voorbeeld. Bezits- spreiding is gewenst, anders valt men terug tot nationaal-socialisme of komt tot het communisme. Het socialisme van het Westen is niet in staat de oplossing der moeilijk heden te brengen. De christelijke de mocratie moet de redding brengen a» eerlijke samenwerking met de socia listen. Katholieken zullen echter offers hebben te brengen, hoewel ze de sterk ste sociale groep zijn geworden. Spr. pleitte tenslotte voor de Interna tionale van St. Gallen, die een katholiek karakter draagt. Na deze laatste voordracht bestond er weer gelegenheid tot gedachtenwis- seling. Daaraan hadden voorheen al niet alleen de meest prominente bezoekers, als de ministers Beel en v. d. Brink, en de Commissaris der Koningin deel genomen, doch ook eenvoudige sociale werkers. Het slotwoord van hoofdaalmoezenier Roncken, volgde hierna. Hij beperkte zich, na deze welgeslaagde studieweek, tot korte woorden van dank en richtte zich op de eerste plaats tot Mgr. dr. Poels, in het verre Venray (algemene instemming) en vervolgens tot de aan wezige autoriteiten, docenten en tot de deelnemers in het algemeen. Met het door allen staande gezongen ..Aan U. o Koning der eeuwen" werd de samen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1