Tram gaat in October uit de binnenstad w ?p Uitvoering asphalteringsplan vertraagd Kistencentrale naar Hooimarkt De bloemenkoningin temidden van haar kinderen Beek en Donk actief r Wij luisteren naar HET HUISVESTINGS BUREAU Op de kermis wordt men weer jong..... AUTORACES Bandoengse delegatie begint besprekingen In October naar de Zijlstraat AGENDA Groentekratten verwekken ergenis Grote belangstelling in de Kweektuinen Sf DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1948 PAGINA 2 GEMEENTERAAD HAARLEM Burgerlijke Stand CONCERT IN ST. BAAF Van „Polyhymnia" en „Euterpe" Wie mist Atjeh-medaille? Bezichtiging hal van stadhuis FIETSENDIEVEN VOOR HET GERECHT Examens Hoofdakte Van wie is het? HEEMSTEDE Geslaagd Keuring verdedigings politiehonden ZANDVOORT TRAINING VOOR AUTO-RACES Verdronken Gesloten BENNEBROEK FEESTEN 31 AUGUSTUS Mgr. de Jonghe d'Ardoye internationale ZANDVOORT f en ff 2.50 Belangrijke tentoonstelling op komst Nieuw Tweede Kamer-lid Ned.-Amerik. vatenfabriek opgericht VELSEN Aankoop Velserenderlaan LAATSTE NIEUWS Export van tomaten H.H. Wijdingen Uitspraak zaak-BondowosO Beurs van New York Beurs van Amsterdam mi-* m de zitting van de Haarlemse ge meenteraad, welke gisteren onder voor zitterschap van de burgemeester, mr. P. Cremers, gehouden werd, heelt de wethouder van Openbare Werken, A. J. M. Angenent, een belangrijke mede deling gedaan betreffende de autobus plannen van de N.Z.H. en de wegver- betering in de gemeente. Maandenlang, zo begon de wethouder, hebben we in spanning geleefd en ons af gevraagd. wat Den Haag zou beslissen ten opzichte van het tram-bus-vraagstuk. Enige malen hebben B. en W. bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat aangedrongen op een spoedige beslissing, daar verschil lende plannen, betrekking hebbende op de verbetering van de wegen in onze stad, daarop wachtten. Op 27 Juli jJ. ontving het gemeentebestuur van genoemd minis terie het bericht, waarin toestemming werd verleend tot staking van de tramlijn Haar lemLeiden, daarbij inbegrepen de tram lijn Haarlem (SoendapieinlHeemstede. Op een nader te bepalen datum zouden de baanvakken opgebroken mogen worden onder die voorwaarde, dat de autobussen onder alle omstandigheden voor het ver voor kunnen zorgdragen. De overschakeling van tram naar bus zal, aldus de wethouder, wat de staaslijn aangaat, niet eerder kunnen geschieden dan in October van dit jaar. Ofschoon de wegverbetering van de Dreef zeer nood zakelijk is, zal dan niet meer met de asphaltering begonnen kunnen worden, omdat de wintermaanden zich er nu een maal niet voor lenen. Op zijn vroegst zal men daarmee in April 1949 een aanvang kunnen maken. De tram HaarlemLeiden zal uiterlijk in December van dit jaar ver dwijnen. In het geval, dat we een mooie, lichte winter hebben, zo zeide wethouder Angenent, zal men dan misschien met de asphaltering kunnen beginnen. Na deze mededeling werden de agenda punten achtereenvolgens afgewerkt. Ter bestrijding van de kosten van vernieuwing en uitbreiding van het St. Elisabeths Gast huis. welke in de afgelopen jaren plaats hebben gehad, werd een geldlening van 130.834.85 verstrekt aan de regenten van dit ziekenhuis. Z. h. st. werd besloten tot aankoop van het Ned. Israëlietisch Jolesziekenhuis over te gaan ten behoeve van het Grote Gast huis voor een bedrag van 160.000, waarbij een som van 11.300 komt als kosten van overdracht. Het voorstel om 25.000 uit te trekken voor de inrichting van lokaalruimte ten gebruike van het openbaar voorbereidend lager onderwijs werd met algemene stem men aangenomen. Voorts werd het prae-advies van B. en W.. op het voorstel van het lid Bakker Schut c. s., inzake de voorbereiding van nieuwe en het herzien van bestaande uit breidingsplannen, om een commissie voor de stadsontwikkeling in het leven te roe pen, aanvaard. Naar aanleiding van het voorstel om het subsidie voor de commissie huishou delijke voorlichting en gezinsleiding van 500 tot f 3800 te verhogen, voelde mej. Bolsius (K.V.P.) zich gedrongen op de noodzakelijkheid van het werk dezer com- Men weet, dat het gemeentelijk huis vestingsbureau wel zeer ongelukkig ge huisvest is op het Klokhuisplein. Deze wel zeer belangrijke dienst is in een hoekje gedrongen waardoor de direc teur het zuchten van velen nóg beter zal begrijpen en in twee delen gehakt. Naar wij vernemen, zal er nu spoedig een einde komen aan deze onhoudbare toestand. Het Centraal Distributiekan toor in de Zijlstraat, eens hét verzamel punt voor hongerend Haarlem, verliest iedere maand aan belangrijkheid. Het personeel wordt steeds meer ingekrom pen en het aantal bezoekers wordt steeds minder. Daarom heeft het gemeentebestuur be sloten omstreeks 1 October het huisves tingsbureau over te brengen naar dit ge bouw. Beneden kan dan het publiek ont vangen worden en boven kan de admi nistratie een onderdak vinden. Het voor malige postkantoor in de Zijlstraat zal straks tevens voor andere doeleinden kunnen dienen, want)... de distributie loopt op haar laatste benen. Laten we hopen, dat dit straks ook gezegd kan worden van het huisvestingsbureau. GEBOREN: A. P. LeijserNoorland z; J. G. van KloosterWitteman z; J. M. G. Geels—de Jong z; H. M. Hoffvan Roon z; G. F. MoolenaarGroeneveld z; H. A. BorstPopken z; A. Landwer Jo- hanSchmidt d; W. M. Lemmersde Graaff d; A. C. van Kordelaarvan Dansik d; M. S. NegermanBink d; A. L. PlantingCaron d; H. E. van Scha- genLemlijn d; M. C. J. C. Baron van Wijnbergenvan Rijckevorsel d. ONDERTROUWD: B. Rosalski en W. van Lubeek, H. F. van Uden en H. C. Bonfrer, M. Kroezen en A. Blok, A. Vis ser en C. J. Koomen, J. van der Lubbe en A. B. Slagter, A. M. Eerhart en A. A. W. Out, B. Post en M. J. van Deursen, A. H. Fievez de Ma li nes van Ginkel en G. M. van der Meulen, J. Broersma en M. Kraal, A. J. Somers en W. L. Heusch- kiel, H. G. Tiessing en A. H. A. Huij- boom, B. Zegwaard en E. Kiekens, H. Denekamp en P. Vis, J. Verdel en P. C. van Elk, B. J. van den Berg en C. Hil- berts, H. Vrieze en P. Koolbergen, F. Smits en L. M. P. Stoldnan, P. B. M Muringer en A. M. Wouters, J. W. H. Jordan en W. J. Burger, J. H. Hetem en M. Jansen, H. Merks en A. G. Zomer, J. W. Vet en D. Sierdsma, H. J. Kolman en G. J. van Heijningen, H. van Veghel en J. M. Koppjes, F. Hoevens en G. C. E. Heijmel, H. J. van Leeuwen en E. D. Prins, H. Roest en J. Slicht, C. de Vries en L. A. Kuyk, W. T. Weidema en C. Damsma. GEHUWD: A. J. G. Pieters en L. Sei- dei A. M. Oorthuis en C. T. Jukes, K. Mokkenstorm en B. C. van der Klaauw, C. H. Kreuger en E. van Niekerk, P. van Herp en C. M. Dekker, L. P. Brouwer en M. C. T. van Stijn, W. A. Hartog en E. W. M. Matheij, H. van Duijnen en M. E. Wesselius, P. J. Verzijlbergh en C. A. Kooiman. H. R. Kuiken en E. M. La Grouw, N. Portegies en J. C. M. van Loenen, A. P. Moison en L. J. Wester burger, A. Veen en B. A. Verboog, J. B. de Graaf en J. J. van den Berg, J. H. Dauphin en M. S. Flore, H. J. Timmer mans en S. J. van Melsen. A. de Vries en H. J. Ardesch, W. F. Pel en W. S. Freek, C. Dronkers en H. Siebert, A. F. Marchand en J. A. Slot, P. Fabriek en E. Arp. OVERLEDEN: T. Kaptein, 38 j., Kam- perlaan; C. A. Snijder. 49 j., Lange Poel laan; A. van de GeerOlij, 68 j., Kleine Houtweg. missie te wijzen. De opleiding, vooral die van de meisjes uit de arbeidersklasse, tot de taak, die de vrouw in het gezin wacht, is veelal onvoldoende, aldus het raadslid. De jonge meisjes gaan naar winkel of fa briek en slechts sporadisch worden haar bekwaamheden voor het huishouden bij gebracht. Het is verheugend te constateren, dat de belangstelling van de zijde der vrouwen voor de cursussen en voorlichting in het perceel Frans Halsstraat 7 steeds groter wordt. Mej. Bolsius juichte het dan ook toe, als het subsidie voor dit belang rijke werk verhoogd zou worden. Het voorstel werd goedgekeurd. Tenslotte besloot de raad de verordening op de heffing van marktgeld aan te vullen met de billijkheidsclausule, welke B. en W. de bevoegdheid geeft, gehele of gedeel telijke ontheffing van de betaling van marktgeld te verlenen. Als vaste leerkrachten aan de Avond verzorging van de Nazorg werden benoemd mej. S. J. M. Blom en de heer A. J. van den Wakker. Bij het begin van de zitting herdacht de raad staande het vorige week overleden raadslid A. Frénay. De burgemeester me moreerde de verdiensten van de over ledene, die hij een waardig lid van de raad noemde. Tot de heer Klein Schiphorst, die onlangs zijn 25-jarig jubileum als raadslid vierde, richtte mr. Cremers een gelukwens. Hij hoopte, dat het zilveren lid nog veel voor de stad en voor het welzijn van de bur gers tot stand mocht brengen. De oude St. Baaf. de trots van de stad Haarlem, was gisteravond bij het concert, dat het Gemengd Koor „Poly hymnia" en het Haarlems Symphonie- orkest „Euterpe" t^r gelegenheid van de feestweek gaven, geheel gevuld met aandachtige toehoorders. Het was een gevarieerd, doch tevens stemmig programma, dat in deze eer biedwaardige kerk werd uitgevoerd. Geopend werd met de ouverture Eg- mont van v. Beethoven, die 'n ingetoom de verklanking kreeg, hetgeen juist ge zien was door dirigent Meng, die daar bij rekening hield met de voor sympho- nische muziek weinig geschikte acoous- tiek in het kerkgebouw. Bepaald sto rend was dit euvel evenwel bij de ver tolking van de eerste symphonie van v. Beethoven, waarin wel enige mooie de len waren te beluisteren, maar .de vio len en het koper soms te lang reson- neerden. „Euterpe" speelde de „entr'ac te uit „Rosamunde" van Schubert zeer geacheveerd „Polyhymnia", een koor van ongeveer 200 zangers en zangeres sen, dat onder leiding stond van Henk Arisz, kwam over het algemeen beter tot zijn recht. Zeer fraai klonk het „Russi'scher Vesperchor" van Bortnians- ky. In het „Ave Verum" van Mozart, waarvan de inzet zo prachtig was, con stateerden wij bij het slot enige onzui verheden. Machtig was het „Sanctus" van N. Hoogerwerf en speciaal de so listen in dit op de Russische kerkmu ziek afgestemde werk verdienen een extra vermelding. A. 3. Aan het hoofdbureau van politie aan het Nassauplein, zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te bekomen omtrent de volgende in de af gelopen week als gevonden aangege ven voorwerpen: armbanden, dames badpak, tennisbal, kinderbril, aanteken boekje, ceintuurs, postduif, deken em mer, fototoestel, gewicht, muntbiljetten, badhanddoeken, honden, hoofddoek, armbandhorloge, jongenjasje, regenjas, stofjas, levensmiddelen-, versnaperin gen- en tabakskaarten, horlogeketting, hondenketting, kammetje in étui, rub berlaars, kinderleidsel, zakmes, draag- medaille (Atjeh), bakkerskleding, por tefeuille met inhoud, portemonnaies met inhoud, popje, herenpet, ring, ro zenkrans, hondenriem, broekruim, slip over, kinderschoentjes, sjaal, sleutels, schortje, tassen met inhoud, vulpenhou der, windjack, zakje met distributie bonnen H.H.B. en gouden speld met steentjes. BIOSCOPEN: Rembrandt: Op reis door Zuid-Afrika (14 j.), 10.30; Cinema Palace: De cobra afgod (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15; De rode hengst (a. 1.) 10.30; Lnxor: Kim wil op de planken (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15; Frans Hals: Achter de tralies (14 j.), 2.30, 7 en 9.15. 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15. Iedere morgen, behalve Zondag, om 10, 11 en 12 uur kindervoorstellingen; City: Keep fit (a. I.), 2, 7 en 9.15. 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15. Dagelijks 10.30 en 4.15: Sneeuw witje en de zeven dwergen; Spaarne- theater: The Cat Man (18 j.), 2.30, 7 en 9.15. 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15. DONDERDAG 5 AUGUSTUS Concertgebouw: Concert door H. O. V. 8 uur. Kloveniersdoelen: Openluchtspel „Frans Hals", 9.15 uur. VRIJDAG 6 AUGUSTUS Grote Markt: Volksdansen, 8.30 uur. Kloveniersdoelen: Openluchstpel „Frans Hals", 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Zomertentoonstelling 105 uur. Leffelaar: Werken van Jo Schrijnder, 105 uur. Heerkens Thijssen (Plein 13): Bloemen- mozaïeken, 105 uur. Atelier Baljuwslaan 23: Expositie Kunst kring „De Acht", 10—5 u. en 710 u. Stadskweektuin Kleverlaan, waar ook ten toonstelling van de Aquariumvereniging „De "Natuur", is geopend: 1012 u., 25 u. en 6.3#—8.30 uur. Lunapark op het Phoenixterrein, 1024 u. (Zondag 1824 u.) Sinds enkele dagen is er op de Hooimarkt en de Friese Varken markt een opslagplaats gekomen van de Kistencentrale van de groente markt. De bende, die daardoor ont staat aan de mooie Spaarne-oever, is in een woord bedroevend. Het zal er een broeinest worden van insecten, en de mensen, die daar wonen, behoeven er niet aan te denken de ramen open te zetten. Ikzelf woon daar ook en zit finaal opgesloten, daar ik geen achter ruit in mijn huis heb.*9 Aldus lucht een lezer zijn hart in een brief. Als reactie op dit schrijven gingen wij ter plaatse eens ons licht opsteken. Een caféhouder stond ons allereerst te woord. „Vanuit mijn huis had ik dltijd een prachtig gezicht over het Spaarne, doch dit is nu weg evenals het cachet van de Hooimarkt", zo vertelde hij. Hij voerde aan, dat de Hooimarkt altijd een nette en rustige straat is geweest, terwijl nu reeds 's morgens in alle vroegte het lawaai be gint van de groenteboeren, die hun lege kisten daar komen afleveren. „En dan dat ongedierte. Op het ogenblik heb ik door het afval, dat in de kisten blijft lig gen, veel last van wespen enz." Hij deelde ons nog mede, dat de bewoners hun klach ten bij de gemeente hebben ingediend. Hierna hadden we een onderhoud met de heer J. Scholten, waarnemend directeur van het gemeentelijkè marktwezen. H*j vertelde ons, dat de kistencentrale Ze vallen toch wel weer mee, die Haarlemmers zal de Bloemenkoningin gedacht hebben, toen zij gistermiddag een grote rijtoer door de stad maakte en bijna anderhalf uur in de Gemeente lijke Kweektuin verbleef. Er was wat meer enthousiasme, er werd gewuifd en hoera geroepen, kortom, men was in stemming, ook al omdat het weer zich zo prachtig hield. Koningin Flora ziet er steeds beter uit, ze is meer mens gewor den en wat minder een problematische sprookjesfiguur. De zes meisjes van haar gevolg 'passen bij haar en de kabouters zijn in hun hol getrokken. Om drie uur was de drukte op de Kleverlaan wel bij zonder groot. De bloemen in de prach tige Kweektuinen moeten het erg be nauwd gehad hebben en de bananen zag je met het uur geler worden. Hele fami lies waren naar de domeinen van de heer Dorresteyn gestapt en als een vader bewoog hij er zich tussendoor, onder hoog politie-geleide, met assistentie van enige heren van het comité en later in het bijzijn van wethouder Angenent. „Daar komt ze an," schreeuwde een knaap en zeer gedisciplineerd ging het publiek rijen vormen tussen de rijen dahlia's, geraniums en asters. Koningin Flora werd welkom geheten door direc teur Dorresteyn en verdween toen met het charmante gevolg in de warme kas sen om allereerst de siervissen te be kijken, de tropische planten en het hoge kwik in de thermometer. Buiten dwaalde zij inderdaad als een vorstinne tussen de schilderachtige hoekjes en door de knus se laantjes, die de stadstuinen tot een lustwarande maken. Toen het gezelschap bij de proeftuinen van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur was aangekomen, gaf de secretaris, de heer H. J. Voors, uitleg van de betekenis der proefnemin gen, waarna hij Hare Majesteit een bij zondere, zeer jeugdige gladiool aanbood. Tijdens deze Bloemenweek is er voor het publiek iedere avond gelegenheid de versierde en verlichte hal van het stadhuis te bezichtigen. Men wordt ech ter verzocht zo mogelijk groepsgewijs te komen en niet ineens met een grote stroom bezoekers het stadhuis binnen te komen, daar een te grote drukte aan het effect afbreuk zal doen. Vooraan in het Bloemencorso, dat Zaterdag door de feestvierende Spaarne- stad zal trekken, zal een lichtwagen van Philips rijden, van waar af de toeschou wers geanimeerd zullen worden insignes te kopen voor het Nationale Huldeblijk, dat ter gelegenheid van het regerings jubileum aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden. Zoals men weet zijn deze gelden bestemd voor de kan kerbestrijding. „Het moet er nu maar eens van ko men," had ome Jaap uit de Ursulastraat gezegd. Hij kon er trouwens moeilijk onder uit, want als je eenmaal aan neef- en nichtlief beloofd hebt naar de kermis te gaan, wat kan je dan anders doen? Een man een man, een woord een woord, en voor een vrijgezel als ome Jaap bovendien: een riks een riks! En zo stonden zij dan gisteren ge drieën op de Haarlemse kermis: ome Jaap, kleine Jaap en Mientje. Een draaiorgel galmde het lied van die cowboy in de prairie en tegelijk be zong een stem door de luidspreker het liefste meisje van Hawaii. Alsof onze Haarlemse meisjes niet wereldberoemd zijn om hun knappe snuit en liefelijke verschijning'. Maar daar had Jaap Sr. geen bor en oog voor, want de sprookjesachtige caroussel had zijn volle belangstelling. Wat een spullen, wat een rijkdom, peinsde Senior, en dat moet toch maar met de kwartjes verdiend worden. „Ome, krijg ik een ijssie?" zeurde Mien tje. Natuurlijk, het geld is er om uit gegeven te wordi|i. Het nichtje likt aan haar ijsco en Jaap Jr. krijgt een pun tige feestmuts, want hij heeft liever ijs in de winter. Temidden van het drukke kermisgedoe stoven wij op Senior af met de vraag: ,£n wat denkt u van de kermis?" ,JEen pracht-instelling, meneer," was het antwoord, ,Je voelt je zo echt één met de anderen. Per slot van zaken zit je toch allemaal in hetzelfde schuitje.' Als die meneer Molotof, Bevin en an dere Van die hoge heren hier eens een kwartiertje waren, dan was het zo in de wereld voor elkaar.... Maar waar is Japie nou?" De ^tweef Twee draaimolens En daar klinkt uit de draaimolen: Hallo, ik rijd op de knol van je groen teboer. Maar dan wordt Senior twin tig jaar jonger. Op de autobaan staat een wagen vrij en met een fikse sprong zit hij achter het stuur. Én daar begint een race van dodelijke snelheid. In een andere wagen zit lange Jan van de po litie met zijn verloofde en het duurt niet lang, of de wagens botsen tegen elkaar. Automatisch steekt Jan zijn hand omhoog. „Laat je bonboekje maar in je zak, vader. Overigens is die be keuring van de vorige week vergeten en vergeven. Je moet per slot van zake le ven en laten leven." Wilt gij de ver broedering zien van de mensen, kijk dan eens rond op de ker mis. Daar zijn dok toren en metselaars, advocaten en tim merlieden één in vreugde en vermaak. En waarom ook niet? Want zijn we allemaal niet als Ome Jaap uit de Ursulastraat? en zijn onze kinderen niet dezelfden als kleine Jaap en Mientje, zeurend om een ijsco of een feestmuts? Of liever: zijn we allen op de kermis eigen lijk geen kinderen? Wat moet het zalig zijn voor een kwart je weer enkele uren jong te mogen In het palmgebouw werd de dorst ge lest en daarna bedankte Flora voor de ontvangst, in het bijzijn van een talrijk publiek. „Ik zeg u dank," sprak ze tot de directeur, „voor de zorgen, die gij hier aan mijn kinderen wilt besteden. Als Haarlem de bloemenstad genoemd wordt, dan is dat voor een groot deel, omdat u de bloemen rijkelijk door de stad strooit. U en uw talrijke medewerkers roep ik toe: ga zo voort!" Het applaus van de menigte nam bijna ongewone vormen aan. Door een dichte haag van groot en klein, buigend en glimlachend, bereikte de Koningin haar staatsiekoets, bespannen met vier paar den. Ze zal zich deze middag als een der schoonste tijdens haar regering herin- neren Gisteravond heeft H. M. Koningin Flora II incognito een bezoek gebracht aan het Lunapark. Zij was vergezeld van haar elfen, eveneens in civiel, van wethouder D. Geluk, de heer Baard en anderen en vermaakte zich naar harte lust. Een van de exploitanten bood de Bloemenkoningin een grote plak ouder wetse nougat met een opgeprikt aapje aan. De 43-jarige Hagenaar W. v. T. was met zijn vriend W. de B., eveneens uit Den Haag, op de fiets naar Haarlem ge gaan. Daar hij in geldnood verkeerde, ging hij naar Heemstede om een fiets te stelen. Op de Binnenweg zag hij voor een fruitwinkel onbeheerd een fiets staan. De B. ging naar binnen en hield de winkelier aan de praat. Toen de kust veilig scheen, gaf hij v. T. een teken, waarop deze er met het rijwiel vandoor ging. Bij de Amsterdamse Poort kwamen ze weer bij elkaar, vanwaar zij naar Amsterdam togen om de buit te ver kopen. De reis duurde echter niet lang, want onder Half .veg werden zij dooi de politie aangehouden en ingesloten. Vanmorgen had dit tweetal zich voor de Haarlemse rechtbank te verant woorden. Het bleek dat v. T. nog enkele diefstallen had gepleegd en reeds ver schillende veroordelingen achter de rug had. De Officier eiste een gevangenis straf van 1 jaar met aftrek. De vriend die assistentie had verleend ontkende iedere schuld, maar de president kon moeilijk zijn verklaringen geloven. De Officier achtte De B. feitelijk de hoofd dader, daar hij grote invloed had op zijn collega. Ook tegen hem luidde de eis 1 jaar. Dan had zich nog een 21-jarige tim merman uit Zandvoort, zekere G. J. K., te verantwoorden, die in April van dit jaar een damesrijwiel ontvreemd had uit een schuur in de badplaats. Een maand later was hij door verbreking van een ruitje de consistoriekamer van de Gereformeerde kerk binnengedron gen en had daar enige offerblokken ge ledigd. De buit bestond uit een bedrag van f 40. Daar het strafblad van ver dachte nog blanco was en de Officier nog wel enige hoop koesterde op ver betering, eiste hij tegen K. een voor dit geval lichte gevangenisstraf van 8 maanden, waarvan 4 voorwaardelijk, met de bepaling dat verdachte zich onder toezicht zou stellen van de stich ting Hogeland. De 22-jarige Haarlemmer Sch. die in de kost was in een perceel op het Spaarne en kans zag zijn slag te slaan bij een medekostganger, hoorde één jaar tegen zich vorderen, omdat hij in de maanden Mei en Juni uit een kast een album met postzegels van flinke waarde, een gouden broche en enig zilvergeld wist te bemachtigen. Voor al deze zaken werd de uitspraak bepaald op Dinsdag 17 Augustus. Geslaagd zijn voor het gehele examen P. J. Bijkerk en C. J. A. Pols, Amster dam; mej. B. J. Schoute, Wormerveer; G. A. de Smet, Noord-Scharwoude. Geslaagd voor gedeelte A mej. F. Hout man, Amsterdam. Geslaagd voor gedeelte B: R. Griffeoen, Lisse; mej. A. J. P. Hollander, Zaandijk: J. Kraakman en H. J. Oordijk, Amsterdam; mej. E. M. de Wit, Heemstede; J. S. Zegel, Den Helder. In een bakhokje van het Sportfond- senbad is in Juni reeds een nikkelen polshorloge ontvreemd. De eigenaar heeft echter nog steeds geen aangifte gedaan. Laat hij zich even bij de poli tie melden! GrrrSt in 1940 haar zetel en opslagplaats had op de Houtmarkt, dat is tegenover het Don kere Spaarne. Ongeveer 100 M. van de kade kon gebruikt worden voor het op staan van de lege groente- en fruitkisten, die geleidelijk aan steeds weer worden weggehaald om voor andere transport doeleinden te dienen. Na de oorlog werd plotseling de aan voer van groente en fruit veel groter, en dientengevolge vermeerderde ook het aan tal lege kisten. Men stond oogluikend toe, dat de gegunde 100 M. lange opslagruimte werd overschreden, doch men voelde zich toch nog beklemd. Tevens ondervonden de omliggende bedrijven, waarvoor dik wijls ook boten moeten aanleggen, veel last van de kisten. In het vorige seizoen was de nood het hoogst. Er was een goede oogst, vooral aan fruit, en de stapels lege kisten begon nen aan alle kanten uit te breiden. Dit alles tot nadeel van de bedrijven aan de Houtmarkt. Er móest een oplossing gezocht worden. Zij werd gevonden op de Hooi markt, waarheen de kistencentrale Don derdag 29 Juli j.l. officieel verhuisde. De ruimte is daar groot genoeg, zodat de be drijven ongemoeid kunnen gelaten wor den. Het terrein is daar ongeveer 150 M. lang en 15 M. breed en ligt tussen het bedrijf van bovengenoemde caféhouder en de Parklaan. Dat er veel insecten zijn, achtte de heer Scholten onaannemelijk, daar de kisten, voor zij worden opgestapeld, eerst goed worden gereinigd. „Ja, dé oplossing is na tuurlijk gekomen, als de nieuwe groenten- markt in de Waarderpolder gereed is, doch dat is nog een kwestie van jaren aldus de heer Scholten. Het is ondoenlijk alleen de kistencentrale naar de polder te laten vertrekken, daar deze te ver van de markt af zou komen te liggen. Dat de opslagplaats op de Hooimarkt voorlopig van blijvende aard is, blijkt wel uit het feit, dat aan B. en W. is verzocht vergunning te verlenen om het terrein te laten egaliseren door de trottoirs e. d. te laten verwijderen. Mej. Willy Luyten te Bloemendaal slaagde te Amsterdam voor het examen middelbaar Engels A, huis- en school- akte. De volgende leerlingen van de R.K. Naaischool aan de Molenwerfslaan al hier zijn geslaagd voor het examen coupeuse, te Amsterdam gehouden: G. Vester, G. Kuipers, G. Warmerdam te Hillegom, die van alle deelnemende cursisten het hoogst aantal punten be haalde, G. Hulsebosch, R. v. Bantem en H. Nimis, de drie laatsten woonachtig in de Haarlemmermeer. Zij werden voor dit examen opgeleid door de eerw. zus ter Melania. De afdeling Noord-Holland van de Kon. Ned. Politiehondenvereniging ver richt thans op de buitenplaats „De Hartenkamp" keuringen voor het diplo ma verdedigingspolitiehonden. In dit verband mag er wel eens op gewezen worden, welk een uitstekend werk deze vereniging, die al meer dan 40 jaar be staat, doet. De tot nog toe behaalde uitslagen zijn:. Dinsdag: 9 condidaten, waarvan 4 zijn afgewezen. Geslaagd: Bax, Santpoort, 270 punten; v. Setten, Amsterdam, 256 punten; Bakker, Haarlem, 272 punten; Smeenk, Heemstede, 284 punten; Deul, Heemstede, 265 punten. Woensdag: 7 candidaten. waarvan 5 zijn afgewezen. Geslaagd: v. d. Water, Amsterdam, 287 punten; Douwes, Amsterdam, 272 pun ten. Hedenmiddag zijn de coureurs met de training voor de auto wedstrijden op het circuit te Zandvoort. begonnen. De trai ning, die o.m. ook Vrijdagmiddag van 3 tot 6 uur wordt gehouden, zal het pu bliek kunnen bijwonen. Van de hoge gasten, die aanwezig zul len zijn bij de wedstrijden, noemen wij de ministers van Buitenlandse Zaken, Binnenlandse Zaken, Oorlog en Weder opbouw, de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, generaal Kruis, de Engelse Ambassadeur en de leden van Ged. Staten van Noord-Hol land. Om even vóór half een, dus vlak vóór het startschot valt, zal de auto-toerweg officieel worden geopend. Dit zal ge schieden wanneer de oud-burgemeester, de heer H. v. Alphen, een over de weg gespannen lint doorknipt. Woensdagmiddag is op het Noordelijk vrije strand een man verdronken. Daar hij zich alleen op het strand bevond, zijn nog geen nadere gegevens bekend. De gemeentelijke bureaux zullen *p Zaterdag 7 Augustus gesloten zijn. Dinsdagavond hield het Oranje-co mité in „De Oude Geleerde Man" een bijeenkomst, waarop het definitieve programma voor de feestelijkheden op 31 Augustus werd vastgesteld. Des mor gens te 9 uur worden in alle kerken godsdienstoefeningen gehouden, en daarna een kinderoptocht met aan het eind een tractatie voor de schooljeugd. Des middags te twee wordt in samen werking met de buurtvereniging „Wil- helmina" een bloemencorso voor de jeugd georganiseerd en te ongeveer 4 uur wordt de gehele bevolking ver wacht op de hertenbaan van de bui tenplaats van mejuffrouw van Willink. Hier zal de burgemeester het woord voeren en de Chr. Zangvereniging „Bennebroek" en het Katholieke Kerk koor toepasselijke liederen ten gehore brengen. Na deze plechtigheid zullen mr. Hadé en twee clowns voor de gehele jeugd op dezelfde plaats een kinder voorstelling geven. De voorzitter, de heer J. F. v. Lierop deelde mede, dat er een aantal insignes zijn aangekomen, die zullen worden verkocht en waarvan de baten ten goe de komen aan het huldeblijk voor de Koningin, dus voor de kankerbestrij ding. Hij drong er op aan, dat allen zouden medewerken om deze insignes ten spoedigste te verkopen. Nadat de voorzitter het door de Buurtvereniging te geven concert op 30 Augustus in de belangstelling van al len had aanbevolen en vervolgens de loterijverkoop had aangeprezen, als bijdrage tot dekking van de onkosten voor de feestviering, werd de verga ring gesloten. Mgr. D. de Jonghe d'Ardoye, Aposto lisch Delegaat voor Indonesië, is met een toestel van de Sabena van het vlieg veld La Guardia naar Brussel vertrok ken. Na een verblijf van een maand aldaar zal Mgr. naar Batavia terugke ren. Zaterdag 7 Aug. Aanvang 12.30 Prijzen incL belasting: Kaarten in voorverkoop bij het Secretariaat, bijkantoren en agent schappen der K.N.A C. en de kantoren en agentschappen van het Reisbureau Lissone* Lindeman en V.V.Y. Zandvoort. Georganiseerd door de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club. (Van onze correspondent) Tot de ruim 80 tentoonstellingen, wel ke ter gelegenheid van de jubileumfees ten van H. M. de Koningin in ons land worden gehouden, behoort ook de Jubi- lato in Beek en Donk. Deze Oost-Bra bantse gemeente is een der centra van de klein-ijzerwaren industrie. In 1898, het jaar der troonbestijging van Konin gin Wilhelmina, werd door de in op komst zijnde ijzerwarenindustrie een tentoonstelling ingericht en de nazaten van de industriëlen van toen meenden het regeringsjubileum van onze vorstin te moeten herdenken met wederom een expositie van de wijd en zijd over de werelddelen bekende producten hunner fabrieken. Naast de industrie nemen ook midden stand en landbouw aan deze Jubilato- tentoonstelling, welke van 6 tot en met 10 Aug. a.s. wordt gehouden, deel. Bij zonder de industriën, welke machine rieën en half-fabrikaten voor de klein- ijzerwarenindustrie leveren, tonen veel belangstelling. Ook enkele Blegische fir ma's waaronder Ougree-Marihage uit Luik, nemen deel. De Helmondse me- taalfabrieken blijven niet achter, terwijl de textielfabrieken uit Peellands hoofd stad in een gemeenschappelijke stand haar producten zullen tonen. In de grote hal zullen diverse machines in werking te bezichtigen zijn. Naast de industrie stands vragen vooral de landbouwmachi nes de aandacht. Aan de expositie is ook een fokvee-dag verbonden. In het programma der Jubilato-feesten zijn verder opgenomen concerten, athle- tiek- en rijdansdemonstraties, een brand weerwedstrijd, een voetbalwedstrijd, ruiterwedstrijden etc. De expositie heeft een ideale ligging verkregen nabij mu- ziektuin en natuurbad „De Koppelen" langs de weg Den Bosch;Helmond. Mevrouw W. "van cien "MBfijzéffberg (C.P.N.)te Amsterdam, heeft aan de voorzitter van het Centraal Stembureau medegedeeld, dat zij haar benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aan neemt. Na haar zouden achtereenvol gens in aanmerking komen de heeren P. P. J. Metscher te 's-Gravenhage en H. van Weizen te Leiden. Beiden heb ben medegedeeld, dat zij niet in aan merking willen komen, waarop de voorzitter benoemd verklaard heeft de heer J. H. Hermans te Vaals. Te Zaandam is in oprichting de N. V. „Rheem-Evenblij" met een geplaatst ka pitaal van f 1.500.000. Deze vennootschap werd in het leven geroepen door Evenblij-vaten N. V. te Koog aan de Zaan en Rheem-Manufactu- ring-Company te San Francisco, V. S. Deze Rheem-Evenblij N.V. zal de fa bricage ter hand némen van stalen transportvaten van hoge kwaliteit ten gebruike van de petroleum-industrie, de chemische industrie en bedrijven, werk zaam in de fabricage van eetbare oliën en vetten en overige voedingsmiddelen, zowel in binnen- als buitenland. Een fa briek met een vloeroppervlak van 3500 M2 te Zaandam, nadert snel haar vol tooiing en men hoopt in de nazomer van dit jaar de productie te beginnen. De Amerikaanse partner is thans ver bonden met vijf maatschappijen buiten de V.S., wélke te zamen negen fabrieken exploiteren in Australië, Malakka, Ca nada, Brazilië en Nederland, Indertijd is de Velserenderlaan met de aangrenzende stroken grond door een N.V. aangekocht met het oogmerk door verleggen van de weg terreinen vrij te krijgen voor het bouwen van een aantal woonhuizen. Dit plan kon ech ter niet worden verwezenlijkt, omdat dan in strijd zou worden gehandeld met een goedgekeurd uitbreidingsplan. Door het wegvallen van deze bebou wingsmogelijkheid heeft de eigenares van deze laan elk belang bij het in goede staat onderhouden van de Velser enderlaan verloren, zodat zij slechts na herhaalde aanschrijving en dan nog aarzelend tot het uitvoeren van de ver plichte onderhoudswerken is te be wegen. Dit heeft reeds herhaalde malen aan leiding gegeven tot klachten van de zijde der weggebruikers. Thans kan de gemeente de grond ko pen en als de Raad dit goedvindt, zal de misère wel spoedig tot het verleden behoren. Midden op de Grote Markt had hij zijn variété-theater opgeslagen- De wanden vormden een v»er rijen dik publiek, het toneel de kleine steentjes, het' dak de blauwe hemel. De troep bestond uit twee mannen en eett vrouw en hij, met zijn bruine boven lichaam, was de sterke. Wat zes sterke mannen uit het publiek niet voor elkaar konden krijgen, deed hij helemaal alleen en hij demonstreerde wat je allemaal met een goed ontwikkelde borstkas kunt doen. De omstanders stonden êe" slagen. Natuurlijk werkte hij niet voor niets en daarom ging hij vóór elke toer met de pet rond. „Dames en heren, nu komt er een kunststuk, dat u nog nooit van uw leven gezien hebt, maar voor aleer ik het uitvoer, moet er eerst geld bij elkaar zijnZo sprak de sterke. Deze man was een groot tegenstander van de heffing ineens, maar zijn vermo gensbelasting was enorm. Waar moeten we met dit systeem terecht komen? De restaurateur deelt plechtig mede: „De- mes en heren, de kok kan een biefstuk bakken, zooals u nog nooit geproefd hebt, maar vooraleer hij bakt, moet t* eerst betalen." Als de film tien minuted gedraaid heeft, gaat het licht aan en de directeur van de bioscoop zegt me» 'luide stem; „De volgende tien minuted zullen u doen rillen van spanning, maar eerst gaan we met de pet rondUW geliefd feuilleton wordt afgebroken mf de mededeling, dat u eerst een kwartje extra aan de krantenloper moet geven- En als er ooit van een krachtpatser sprake is dan gaat het over minister Lieftinck. „Dames en heren", zegt hij. „m'n halsbrekende toeren zijn nog ner gens ter wereld gezien Vooraleer ik er weer een toon, ga ik eerst met de pel rondt Het verschil is, dat ge op de Grote Markt op tijd kunt weglopen maar door Lieftinck vervolgd wordt Naar wij vernemen is de delegatie van federalisten, die gisteren in Ne* derland is gearriveerd, hedenmorgen door de ministers Jonkman en Götzefl officieel ontvangen. Daarna heeft een deel der delegatie-leden een onderhoud gehad met de minister-president, dr- Bed en een ander deel met de vice- voorzitter van de ministerraad, W. Drcc6- Hedenmiddag heeft de delegatie we derom met de ministers Beel, DreeS, Jonkman en Götzen vergaderd. Hierbij waren echter de adviseurs van de dele gatie niet aanwezig. Door het Bedrijfschap voor groente efl fruit is aan de veilingen en exporteur» medegedeeld, dat uitvoermachtiginge» mogen worden afgegeven voor de e%' port van tomaten naar België. De toma ten moeten dan echter op de veilingen zijn aangevoerd en verkocht tegen mi®' stens.f 0.25 per kg. Voor tie mitlse l/ni gm-tycvvdKtiTg' gen echter nog steeds tomaten word uitgevoerd, tegen de vastgestelde miö*' mumprijs van f 0.18 per kg. Woensdag 18 Augustus zal Z. H. Exc. mêfj dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roef mond. in de St. Servaaskerk te Maastrlcw de wijding van het H. Priesterschap dienen aan: J. Aarnink (Apeldoorn), Daniels (Arnhem), P. de Schrijver (Lo» christi, België), W. Drion (Breda), R. Fok ke (Den Haag), A. Fransen (Gent, Belgie9 A. Jagers (Leuven, B.), J. Jongerius (Bun nik), J. Jorna (Dronrijp, Fr.), W. Louver rens (Den Haag), J. Lorié (Den Haag), Marlet (Haarlem), R. Pieters (Bussum), v' Soekasoemarta (Djocja, Indonesië), E. v Vught (Rotterdam), J. Zrinyi (Budapg? Hongarije), allen theologanten van de S° eiëteit van Jezus. De Krijgsraad te Soerabaja deed Ding dag uitspraak in de zaak-BondowoS»; De beklaagden werden vrij gesprok6"' de sergeant-majoor Jippes kreeg ee maand hechtenis met aftrek van prevel» tief, waarvoor hij hoger beroep K® aantekenen. 4/8 3/8 Anaconda Copper 37;/4 36* Bethlehem Steel 36 »4 35»* Chrysler Corp. 61% 60% General Electric 38% 38% General Motors 65 63* Hudson Motors 18% 18 Kennecott Copper 58% 57% Montgomery Ward 55% 54* North American Co 15% 15% Radio Corp. 12% 12% Republic. Steel 28% 28 Shell Union Oil 41 39% Southern Pacific 57% 56* Southern Railway 46»/2 45% Tidewater 28 27% U.S. Steel 79%» 79* (Niet-officiële koersen) Vorig slg* slot 5/8 3% NederL 1948 100% 3-3% Nederland 1947 9718 3 Ned. 62-64 98 3 Ned. 62-64 bei fac 98% Ned. Handel Mii. eert 163 A.K.U. 164% Van Berkel's Patent 125% Calvé-Delft eert 188 Van Gelder 153% Kon. Hoogovens eert 205 Unilever eert 300 Ned. Kabel 292% Philips 254% Kon. Petroleum 339 „Amsterdam" Rubber 161% HolL Amerika Liin 194 Kon. N. Stoomb. M1V 158% Scheepvaart Unie 181% H.V.A. 221 Deli Mil. cert 153% 164% 125 301 223 DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m.: 18.00 Striik- ork., 18J5 Lezing, 18.30 Strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.15 Gram., 19.30 Ac tueel geluid, 19.45 R.V.D., 20.00 Nieuws, 20.05 Proloog, 20.15 Plaat- varia, 21.00 Lezing, 21.20 Couperin, 21.30 Concert, 22.15 Lezing, 22.31 Gram., 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Tschaikowsky. HILVERSUM H, 415 m.: 18.00 Nieuws, 18.15 Gram., 18.30 Skymas- ters, 19.00 Lezing, 19.15 Alt en piano 19.45 Gram., 20.00 Nieuws en Ol. spelen, 20.05 Echo, 20.15 Omroeoórk.. en solisten. 21.00 Hoorspel. 21.35 e.o., 21.55 Orgel. 22.15 Lezing. 22.30 Ol spelen, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m.: 7.00 Nieuws 7.30 Gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Che- rubini, 9.35 Gram., 11.00 Zonnebloem1 11.35 Als de ziele luistert, 11.45 GraWj 12.00 Angelus, 12.03 Piano, l-f-2, Weeroverz., 12.33 Vaudevilleo» 12.55 Zonnewijzer, 13.00 NleuW, 13.20 Vaudevilleork., 13.50 Lezi 14.00 Kamerorkes.t 15.05 Gram., Operette, 16.25 Ol. spelen. 16.40 Jew^g 16.55 Ol. spelen. Ol. spelen. spcicil, IU.TU V-,. 17.15 Orgel. 00 HILVERSUM II, 415 m.: ,e„, Nieuws, 7.15 Mars, 7.20 Ol. spe ,j. 7.45 Gram,. 8.00 Nieuws, 8.15 StrlL0o 8.18 Operette, 8.50 Huisvrouw, 'p. Gram., 9.30 Waterst.. 9.35 „SchuW 10.00 Morgenwijding, 10.20 H'reP- 10.30 Vrouw, 10.45 Franse 11.05 Voordr. 11.20 Gram., 12.00 O»|0c 12.30 Ol. spelen, 12.45 Gram.. ,0ot Nieuws, 13.15 Skymasters, 13.45 ijg.Of 14.00 Kookpr., 14.20 Gram-- Ram Voordr., 15.20 Ravel, 16.00 ltllV blers, 16.30 Vacantie, 17.00 Ho" Birds, 17.20 Gram.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2