HULPBEWAARDER SMOKKELT PAKJES BINNEN KAAN peignoirs -*.Pats! Radicaal BEZOEK AAN BEKOORLIJK „GELUKSHUISJE" BEVERWIJK 650 JAAR STAD Officier zal zwaardere straffen voor meineed eisen .1. Th. KOUT Mijn doodde sergeant /rrft-fc CALVÉslli Programma van feestelijkheden Twee boten naar Indië AGENDA ALS U over WOL spreekt denkt U aan DE WOLBAAL HOOFDPIJN OM DE ZANDVOORTERWEG Bloemendaalse raad moedeloos Notaris H.J.A. Frencken Hoofdprijs nMargriet,,-loterij HET BLOEMENCORSO K Vacantieverbiijf Hi VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1948 PAGINA HAARLEMSE RECHTBANK l WIJ kunnen ons wer kelijk wolspecialis- ien noemen. Permanent kunnen wij U reeds, 'i zij nog lang niei op voor oorlogs peil, 'n keuze van de meesi voor- aanslaande wolspin ners voorleggen en... uiisluiiend zuiver woL Voor zniver wol naar: Gen. Cronjéstr. 129, tel. 11385 CONCERT H.O.V. Audiëntie ZONDER PUNTEN HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Examen Hoofdakte Examen Handenarbeid Het vuurwerk VAGANTIEDAG OP DE KERMIS K.A.V. KRING OOST HEEMSTEDE Keuringen politiehonden Secretariaat „D.E.S.* Ga niet in duin langs Zeeweg SANTPOORT Harddraverij een succes ZANDVOORT De vlaggen uit Officiële ontvangst Vuurwerk Verlichting raadhuis Br gaat niets boven PUDDING y &Ü9 Voor gezinshereniging Tweede titel voor V. Draves? Record van Karen Harup LANDSGRONDWET VOOR NED. ANTILLEN Beurs van New York 36 fa* Beurs van Amsterdam PRIJSHOUDENDE MAR* Voor de tweede maal had zich voor de Haarlemse rechtbank een hulpbewaarder van het Huis van Bewaring te verant woorden, omdat hij als tussenpersoon had gefungeerd tussen een gedetineerde en zijn familie door pakjes binnen de ge vangenis te smokkelen. Het betreft hier de 48-jarige Haarlemmer P. K. In strijd met zijn plicht had hij, aldus de dag vaarding, de pakketten aan de betreffende gedetineerde afgeleverd. Voor het over brengen ontving hij van de familie geld, b.v. 25, dat is opgelopen tot f100 tot t 150. „Hoe bent u er toe gekomen?" vroeg de rechter. Het antwoord was niet bevredi gend: verdachte zei o. a.. dat het ook bij anderen wel eens was voorgekomen. De officier van Justitie meende, dat de houding van K. zeer ernstig te denken geeft. Als een van de nadelen van een voortdurend contact van- gedetineerden met de buitenwereld, haalde hij aan de moeilijkheden, die hierdoor ontstaan bij het onderzoek van de zaak. Spr. vond, dat verdachte in zijn functie niet thuis hoorde en hij eiste een gevangenisstraf van 10 maanden, waarvan 5 onvoorwaardelijk en 5 voorwaardelijk met aftrek van het voor arrest. De raadsman belichtte verschillende zij den van de zaak en achtte de in voorarrest uitgezeten straf voldoende. Hij vroeg on middellijke invrijheidstelling, daar men volgens hem deze zaak niet parallel moet zien met die van de vorige „pakjestrans porteur". De rechtbank achtte echter geen termen aanwezig om de man vrij te laten en be paalde de uitspraak op 17 Augustus. Vervolgens behandelde de rechtbank enkele meineedzaken, waarin niet al te milde eisen werden gesteld. Als eerste be schuldigde verscheen mej. J. B.. die een valse verklaring had afgelegd, toen zij als getuige onder ede werd gehoord bij de rechtercommissaris. Dit. geschiedde bij de behandeling van een echtscheidings procedure. De officier van Justitie hield een duide lijk en krachtig requisitoir, waarin hij er op wees, dat in een rechtsstaat onwaarheid spreken bij het onder ede staan niet ge tolereerd kan worden. In het vervolg zal hij bij de behandeling van meineedzaken steeds strengere straffen eisen. Nu vroeg hij zes maanden onvoorwaardelijk met aftrek. De raadsman voerde aan, dat zijn cliënte niet op de hoogte is geweest wat betreft gerechtelijke handelingen. Zij moet tijdens M De spoedeisende gemeenteraadsverga dering, die burgemeester Den Tex gis termiddag in het raadhuis te Bloemen- daal belegd had, diende niet speciaal om de raad een telegram te laten verzen den aan de jarige Irene. Maar nu de vroede vaderen toch bij elkaar waren, was het een gelukkige gedachte van de voorzitter, om het feest van het prin sesje „met de beminnelijke glimlach" te herdenken. In Soestdijk was Bloemen- daal gisteren per draad in ieder geval vertegenwoordigd. Toen kreeg de vroedschap zware hoofdpijn Enig punt van de agenda was het voorstel om niet in beroep te gaan bij de Kroon betreffende onthouding van goedkeuring aan het raadsbesluit inzake aan- en verkoop van grond ten behoeve van de normalisatie van de Zandvoorterweg. Kort gezegd, daar zat die „Haringbuys" weer aan vast, u weet wel. dat gebouwtje bij de „Viersprong", dat de een historische waarde toekent en de ander niet. Het raadsbesluit ging over een bedrag van f 119.000 om grond te kopen en de „Viersprong" minder ge vaarlijk voor het verkeer te maken. Ged. Staten waren er tegen, omdat dit besluit vooruitlopen zou zijn op de be oordeling van een partieel uitbreidings plan. De communist Nijdam kwam met een motie, waarin B. en W. werden uitge nodigd ten spoedigste met dit plan te komen en daarin... „Viersprong" en „Haringbuys" te verwerken Niet nodig, zei de burgemeester, we doen wat we kunnen en de motie was weer weg. De heer Vliegen zag weinig heil in verder protest. Het is echter teleurstel lend achteraf te worden gewezen op een formeel bezwaar. Er heeft iets bij de voorbereiding gehaperd. De heer Pinxter was de man, die de moed had, want hij wilde wél bij de Kroon in beroep gaan. Daar hij het al leen moest doen, bleef hij zwijgend sta ren en vroeg geen stemming. De heer Schoneveld kon niet nalaten zijn geringe vertrouwen In de Provin ciale Planologische Dienst bekend te maken. Ged. Staten dragen de verantwoorde lijkheid voor de gevaren bij de „Vier sprong", stelde mr. Hyszeler vast. Nadat de voorzitter had laten blijken, dat hij spoed met de oplossing nood zakelijk acht en dat oude besluiten blij ven bestaan, boog de raad het hoofd voor de heren aan de Dreef te Haarlem. Bij de rondvraag vroeg de heer Pinx ter of het algeheel parkeerverbod op de weg vóór het P.E.N.-gebouw niet kan worden opgeheven. „De bus moet er door", antwoordde de burgemeester, maar beleefdheids halve zegde hij toe de kwestie met de politie te zullen bespreken. Toen zette de raad de hoofdpijn in besloten zitting voort. het plegen van de meineed gedacht heb ben, dat zij als verdachte terecht stond aldus de verdediger. Pleiter vroeg om clementie. De 44-jarige chauffeur H. B. was ten laste gelegd, dat hij de meineed bij de vorige verdachte had uitgelokt. Ter zitting hing hij onwaarschijnlijke verhalen op en kwam niet met de feiten voor de dag. De officier achtte uitlokking tot meineed of wat hier ook het geval kan zijn: mislei ding van mej. B., waardoor meineed het gevolg is geweest, ernstiger dan de mein eed zelf. Hij vroeg 10 maanden. De raadsman vroeg een bevel tot on middellijke invrijheidstelling, daar hij de bewijzen niet volledig zag geleverd. De rechtbank achtte ook hier geen termen aanwezig. In de zaak tegen de 42-jarige mej. D. D., die eveneens voor meineed in het oankje stond, werd 8 maanden geëist. In alle zaken wordt op 17 Augustus uit spraak gedaan. Hedenmorgen is bekend geworden, dat onze stadgenoot, de heer H. J. A. A. M. Frencken, is benoemd tot notaris te Groningen in de vacature jhr. A. J. W. Verheijen. Notaris Frencken slaagde in 1924 voor het derde deel van het exa men candidaat-notaris en kwam, na een zestal jarea te Oud-Gastel werkzaam te zijn geweest, naar Haarlem, waar hij reeds achttien jaar de rechterhand van notaris Roozen is. Vele Haarlemmers zullen dit bericht met gemengde gevoelens ontvangen. Enerzijds immers is deze benoeming een kroon op het werk van notaris Frenc ken, anderzijds heeft men hem op zo danige wijze als een vertrouwensman leren kennen, dat hij in Haarlem node gemist zal worden. Onze beste wensen vergezellen deze jonge notaris op zijn reis naar het verre Noorden. Het concert, dat de H.O.V. in het ka der van de Haarlemse feestweek gaf en dat onder zijn bezoekers de Bloemenko- ningin en de burgervader mocht tellen, werd ter gelegenheid van de verjaar dag van Prinses Irene met het spelen van ons volkslied geopend. Als eerste werk ging de ouverture Anacreon" van Cherubini, tamelijk mat en met minder gelukkig spel van hout en koper, resp. fagot en hoorns Beethoven's vierde pianoconcert waar in de 18-jarige Theo Bruins de solist was, die reeds enkele maanden geleden de Haarlemse muziekminnaars in en thousiaste bewondering bracht door zijn groot talent en frappante techniek. Hij speelde dit werk met voor zijn leeftijd merkwaardig beheerst temperament. Liever hadd enwij het iets gepassion- neerder en ruiger gehoord. De cadens echter was in één woord prachtig. Het leek of de pianist toen pas goed inge speeld was. De weergave van Ravel's pianoconcert was subliem en technisch geraffineerd. Een hoogtepunt vormde wel het Adagio, dat hij met impressionistische teerheid verklankte. Het orkest musi ceerde uitstekend, mooier nog dan in het daarvoor gespeelde Beethovenwerk. Tot slot het geestige „l'Apprenti sor- cier" van Dukas. Hier kon van werke lijk excellent musiceren gesproken wor den. De dirigent Marinus Adam mocht een ovatie in ontvangst nemen, waarin hij terecht het orkest liet delen. Enige speeches werden nog afgesto ken door de voorzitters van Haarlems Eloei" en de H.O.V. T. de V. Kennemer Bataljon Ter verwelkoming van het uit Indië te ruggekeerde Kennemer Bataljon heeft de commissie, welke zich met de ontvangst van de militairen heeft belast, voor Za terdag 14 Augustus a.s. het volgende pro gramma opgesteld: 10.30 uur gemeenschap pelijke herdenking van de gevallenen in de Grote Kerk; 13 uur lunch in de Storm- school te Bloemendaal: 14.30 uur voetbal wedstrijd op het terrein aan rfïe Zeeweg te Overveen tussen een elftal uit 2-4 R. I. en een elftal uit Kennemer land: 16.30 uur korte mars met muziek van het Haarlemse garnizoen naar: 17 uur een officiële ont vangst ten stadhuize; 18 uur maaltijd in jCafé-Restaurant Brinkmann, Grote Markt; 20 uur feestavond in het gemeentelijk Con certgebouw, Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem zal Woensdag 11 Augustus geen audiën tie verlenen. BIOSCOPEN: Cinema Palace: De cowboy en de lady (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. en 's morgens 10.30 u. de Hollandse Padvindersfilm Rid ders zonder harnas (a. 1.); Luxor: Neder lands in zeven lessen (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Boomerang (18 j.). 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2. 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Het lied van de jeugd (14 j.), 2, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Rijke armen (a. 1.), 2.30. 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 6 AUGUSTUS Grote Markt: Volksdansen 8.30 u. Kloveniersdoelen: Openluchtspel „Frans Hals", 8.45 uur. ZATERDAG 7 AUGUSTUS Bloemencorso, nam. 2.30 u.: Opstelling aan de Spanjaardslaan. De stoet volgt deze route: Spanjaardslaan, Fonteinlaan, Dreef, Plein, Grote Houtstraat, Grote Markt, langs Stadhuis, noordzijde Grote Markt, Jans straat, Jansweg, Kennemerplein, Frans Halsplein, Schoterweg, Gen. Cronjéstraat, Soendaplein, Rijksstraatweg, Zaanenlaan, Mamixstraat, Velserstraat, Kleverparkweg, Ostadestraat, Brede Schotersingel, Stated Bolwerk, Kruisweg, Kruisstraat, Smede- straat, Grote Markt, Zijlstraat, Ged. Oude Gracht, Raaks, Wilhelminastraat, Raam- brug, Raamsingel, Van Eedenstraat, Lo- rentzplein, Iordensstraat, Wagenweg, He renweg, Spanjaardslaan. Groot vuurwerk nam. 11.15 uur op het voormalig IJsclubterrein aan de Klever laan. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Zomertentoonstelling 10—5 uur. v Leffelaar: Werken van Jo Schrijnder, 105 uur. Heerkens Thijssen (Plein 13)Bloemen- mozaïeken, 105 uur. Atelier Baljuwslaan 23: Expositie Kunst kring „De Acht", 10—5 u. en 7—10 u. Stadskweektuin Kleverlaan, waar ook ten toonstelling van de Aquariumvereniging „De Natuur", is geopend: 10—r-12 u., 25 u. en 6.308.30 uur. Lunapark op het Phoenixterrein, 1024 u. (Zondag 1824 u.) Donderdag 5 Augustus zijn voor het examen hoofdakte 5 candtdaten geëxami neerd. Geslaagd voor het gehele examen W. A. A. Kets te Amsterdam. Geslaagd voor gedeelte A: H. J. van Ameide, Heemstede; G. N. F. Schenk, Am sterdam; J. Scholtens, Baambrugge. Geslaagd voor gedeelte B: J. J. M. Ech- teld, Amsterdam. Voor het op 4 en 5 Augustus gehouden examen handenarbeid zijn geslaagd de heren L. Lodewijk, G. H. F. Keunen, J. Weber. J. W. Bergman, S. H. Timmer, G. V. d. Werff, G. de Winter, G. van Wijland, A. de Jong. Teruggetrokken 2; afgewe zen 3. alweer een mot dood. Maar U kunt wel de hele dag bezig blijven. Alleen door onze radicale behandeling wordt U van de mot- tenplaag verlost. Vraagt inl. Gen, Cronjéstraat 135, Haarlem, Tel. 11657 Wij verdelgen alle ongedierte (Adv.) Bijna ongemerkt is in het mooie plantsoen op het Wilsonsplein een aardig huisje verrezen. Ai spoedig zag het er zeer aanlokkelijk uit. Het model van het gebouwtje- doet aan genaam aan en is iets aparts met de enigszins gebogen dakzijden. Een snoeperig tuintje, een kiezelstenen- paadje en tuinstoeltjes brengen de onmiddellijke omgeving in dezelfde sfeer. Welk paleisje we hier bedoe len heeft IJ natuurlijk reeds lang begrepen: de hoofdprijs, het „Ge- lukshuisje," van de loterij voor het Kleuterhuis „Margriet." Daartoe uitgenodigd, hebben we aan het toekomstige eigendom van de on bekende eerste prijswinnaar een bezoek gebracht Wij knarsten over het grint paadje, klopten op een' fonkelnieuwe deur en werden in een gezellig aan doende kamer verwelkomd. Keurig parket versierde de vloer, licht be hang bekleedde de wanden en een ameublement, dat er zijn mag, gaf het comfort. Onze gastvrouwe een dame van de loterij commissie maakte ons al gauw attent op de magnifieke schil derstukken, die de muren versierden. „Alles, wat U hier binnen ziet," zei ze ons, „hebben Haarlemse zaken en be drijven ons spontaan gratis ter be schikking gesteld. En, het gaat nog steeds door. We hebben uitstekende sa menwerking bij de organisatie van de loterij!" Zij vertelde ons na een desbetref fende vraag dat de eerste prijs be staat uit het huisje in ongemeubileerde staat. De goederen, die er op het ogen blik in staan, zijn de overige prijzen. En dat deze prijzen kostbaar en heus wel de moeite waard zijn, zagen wij op onze rondgang door de „hoofd prijs." In de salon bewonderden wij een mooi radiotoestel en een behoorlijke collectie boeken. Ook hier bevond zich voortreffelijke meubilering. En dan al het keukengerei en serviesgoed. Boven vonden we comfortabele slaapkamers en een badkamer, die ook weer behoorlijk met meubels e.d. waren aangekleed. Doch deze en dagelijkse benodigdheden waren het niet alleen, die wij in het huisje zagen, ook een pop, een vogel kooitje en een spinnewiel! En dan zaten we weer in onze stoel, terwijl onze informatrice haar best deed op alle gebied inlichtingen te geven. Daar we wisten, dat het huisje niet altijd op het Wilsonsplein zal kunnen blijven staan, vroegen wij, wat de eer ste stappen van de gelukkige winnaar zullen zijn. ,3- en W. hebben toege zegd, dat zij tezijner tijd een terrein zullen aanwijzen in een mooie omgeving aan het Spaarne of bij de Ramplaan, waar het huisje dan kan worden opge richt. De winnaar krijgt bij zijn prijs f3000 voor de kosten, die aan opbreken en inrichten zijn verbonden." De officiële instanties hebben bij de bouw hun steun gegeven. Wederopbouw was welwillend, het Huisvestingsbureau gaf vergunning, dat het huis bewoond mag worden, en electriciteit enz. werd gratis aangelegd. Buiten de hoofdprijs zijn er in de loterij voor „Margriet" nog 500 andere prijzen. De opbrengst wordt gebruikt voor de oprichting van een groot comfortabel Kleuterhuis „Mar griet," vermoedelijk hier in de omge ving in de duinen, dat, evenals het tegenwoordige huis, zwakke kinderen van alle gezindten zal opnemen, en hier voor, meer en betere ruimte zal moeten bieden. Een kapitaal van f60.000 is al bij elkaar, er moet echter nog f140.000 bij „Ja, er moet geld komen," zei onze gastvrouwe. „een loterij leek ons het beste, maar dan een met een hoofdprijs, die evenzeer zou trekken als de spek en worst het deden als loterijprijzen direct na de oorlog! We vonden de op lossing in een huisje en kregen toestem- ming.'' Tot slot deelde men ons mede, dat het „Gelukshuisje" Zaterdag geopend zal worden en binnenkort voor ieder een ter bezichtiging toegankelijk zal zijn. De trekking van de loterij is uiter lijk in Maart 1949, doch als de loten vlot van de hand gaan, is zij vanzelf vroeger. De A. A. T.-troepen in Haarlem hebben de zorg gekregen over de coureurs en hun wagens, die Zaterdag op het circuit van Zandvoort zullen rijden. Het uitladen van de auto's. In het Bloemencorso, dat morgenmid dag om 2.30 uur van de Spanjaardslaan af zal vertrekken, zullen de Haarlem mers en de bezoekers van onze feest vierende stad vele prachtige groepen kunnen bewonderen. De stoet wordt voorafgegaan door zes amazones van de VeAniging „De Haar lemse Manege", waarachter volgt een met vier paarden bespannen calèche met H. M. Koningin Flora 1948, vergezeld van haar gevolg, bestaande uit nimfen en kabouters, en een rijdend muziek corps. Dan komt een groep versierde personenauto's van auto-dealers, voorts een groep van bestelwagens, van ver schillende firma's, enkele vrachtauto's, waaronder een van de stichting „Haar lems Bloei", een aantal rijtuigen (in drie daarvan is een Westfries bruiloftgezel schap gezeten), verder 'n groep rijwielen, het rijdend muziekcorps van de R.K. Harmonie „Euphonia" en tenslotte een grote rij attractieve voertuigen, waar onder een arreslee. een mailcoach met leden van de R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm", een paard en wa gen van de Club van Volièrehouders en Vogelvrienden, een wagen van de Ken nemer Kunstraad, de zangvereniging „Polyhymnia" en een wagen van het kleuterhuis „Margriet". In verband met de alsnog te geven voorstelling van het openluchtspel „Frans Hals" op Zaterdagavond a.s. zal het vuurwerk om 11.15 precies aanvan gen. de openluchtvoorstelling zal dit maal om 8.45 n.m. precies beginnen.. Een half uur vóór het passeren van 't Bloemencorso op Zaterdagmiddag a.s. zal het C.J.M.V.-Tamboers- en Pijpers- corps „Haarlem" dezelfde route gaan. Een kwartier vóór het Corso mar cheert het muziekcorps van het plaatse lijk garnizoen vanaf de Spanjaardslaan langs het Corso-parcours naar de Grote Markt en zal daar voor het publiek op treden tot 't Corso voor de tweede maal de Grote Markt is gepasseerd. De jury zal om half twee met haar beoordeling beginnen van de voertuigen, die de Spanjaardslaan. waar de stoet zal worden opgesteld, zijn binnengereden, ingang op de Wagenweg, tegenover het Huis met de Beelden. De onderlinge rij -afstand is vastgesteld op vijftien meter. De aanhechting van de bekroningen geschiedt op de Zaanenlaan. de ontbinding van de stoet in de Hout (Helenalaan). Hedenmorgen opende burgemeester Cremers officieel de bijzondere dag in het Haarlemse kermisfestival, waaraan men de naam heeft gegeven „De dag van de kleine man". Vandaag waren de prijzen voor de verschillende vermake lijkheden tot minder dan de helft gere duceerd, zodat iedereen in de gelegen heid was volop kermis te vieren. Mr. Führi Snethlage, voorzitter van het comité voor vermakelijkheden, heet te de burgemeester welkom, waarna deze, staande op het platform vóór de parade-tent, de tientallen aanwezigen voornamelijk „kleingoed" toesprak. Hij zeide verheugd te zijn, dat door de médewerking van de kermisexploitan ten vele Haarlemmers, die een minder dikke portemonnaie hebben, deze dag toch volop kunnen genieten. Hij sprak de wens uit, dat de kleine man niet alleen zoals die nu letter lijk voor hem stond een prettige en genoeglijke vacantiedag zou hebben. Tenslotte sprak de heer Schrijnema- kers een kort woord en schilderde de geschiedenis van het Haarlemse kermis- wezen met al zijn ups en downs vanaf het jaar 1914, toen de kermis op het laatst werd afgelast en verboden. Hij bracht hulde aan „Haarlems Bloei", dat op tactische wijze Haarlem zijn feest week en zijn Lunapark schonk. Vervolgens maakte de burgemeester een rondgang over het kermisterrein, waarbij hij een kiikje nam in de diverse tenten en kramen. Dezer dagen kwam het bestuur van de Katholieke Arbeiders Vrouwenbewe ging, kring Haarlem-Oost, met zijn me dewerksters bijeen. De vergadering stond onder leiding van de kringvoorzitter, de heer B. Reijnders. Het woord werd ge voerd door de propagandiste van de KAV, mej. Stringa uit Den Haag. Spreek ster betreurde het. dat het niet moge lijk was geweest de KAV in Haarlem- Oost tot bloei te brengen. Zij is toch een onderdeel van de Katholieke Vrouwen beweging. Mej. Stringa besprak het komende winterprogramma. Iedere maand zal een speciale avond worden georganiseerd in intieme kring. Min stens twee cursussen moeten er worden opgericht, waarop op de ene zal worden behandeld: Hoe voed ik mijn kinderen op?, terwijl de tweede een naai- en ver- stelcursus zal moeten zijn. Na deze toe spraak besloot men een krachtige actie Op touw te zetten om de KAV in kring Oost tot bloei te brengen. Tot voorzit ster werd gekozen mevr. Stolker-v. d Drift. Als lid van de KAV in deze kring kan men zich opgeven bij mevr. Stolker, Graaf Willemstraat 14 en bij mej. Schie- ring, Graaf Willemstraat 17. Op de buitenplaats „De Hartenkamp" werden Donderdag de keuringen voor politieverdedigingshonden voortgezet. Van de 8 candidaten slaagden er 7 n.l. Blenk, IJmuiden, 261 punten; Weeghel. Amsterdam, 257 pnt; de Vos, id., '272 pnt; Sijsterman, id„ 264 pnt; Waller., id.. 267 pnt; Boon, .id., 256 pnt; Keur, IJmuiden, 270 pnt. De R.K. Toneelvereniging „Door Een dracht Sterk" deelt mede, dat het se cretariaat thans gevestigd is bij de heer N. J. Booms, Lijsterbeslaan 15, Heemstede. Donderdagmiddag vonden militairen, die belast waren met de bewaking van de schietbanen nabij de Zeeweg te Bloemendaal, een twintigtal op scherp gestelde mijnen. Een sergeant van het garnizoen Haarlem was zo onbedacht zaam om een steen tegen een der mij nen op te gooien. De gevolgen van deze daad waren ontzettend. De mijn ont plofte en de sergeant, de heer Van Waarden, werd zeer ernstig gewond. De rechterhelft van zijn lichaam was een grote wond, terwijl tevens een arm en been werden gebroken. In de Deo, waar heen hij werd overgebracht, overleed hij aan de bekomen verwondingen. Op het ogenblik, dat het ongeval gebeurde, stonden toevallig een drietal jongens, resp. tussen 10 en 12 jaar. naar de mili tairen te kijken. Ook deze kinderen liepen verwondingen op en zij werden eveneens naar de Deo getransporteerd. Twee van hen konden na behandeld ^e zijn, weer naar huis gaan. In verband met dit treurig gebeuren richt de burgemeester van Bloemendaal tot het publiek de waarschuwing, dat het uiterst gevaarlijk is, zich te bege ven in het duingebied aan weerszijden van de Zeeweg. Het is evenwel altijd al verboden geweest zich daar te be vinden. Zowel wat betreft de deelname als de belangstelling van het publiek is Sant- poorts kortebaandraverij over een af stand van 325 M„ de jaarlijkse hoogtij dag in het bestaan van Santpoort, een volledig succes geworden. Niet minder dan 36 paarden verschenen aan de start. Er is verbeten om de overwinning ge vochten. waarbij de deelnemers elkaar goede kamp gaven. Er werden ver schillende goede series verreden. Ten slotte behaalde „Dutch Hanover", bere den door L. Ensing, de eerste prijs van f 600. J. v. d. Berg op „Irene Hanover" werd tweede en won f 250. Derde werd Koster op „Eduard Anvil" en won daar mede f 100, terwijl de vierde prijs van 50 gedeeld moest worden tussen S. v. Voorts met „Fiat" en A. Kats met „Ab dullah". Zo heeft Santpoort zijn jaarlijkse kor tebaandraverij weer gehad en is het wachten nog op het grootse vuurwerk, dat Zaterdagavond half twaalf de feest week zal besluiten. De burgemeester verzoekt de ingeze tenen, ter gelegenheid van de op Za terdag 7 Augustus te houden eerste auto-wedstrijden op de Burgemeester van Alphenweg, het dorp o.a. door het uitsteken van de Nederlandse vlag een zo feestelijk mogelijk aanzien te geven. Donderdagavond recipieerde het Zand- voorts gemeentebestuur in de met bloe men versierde raadzaal van het met schijnwerpers verlichte raadhuis. Tot de genodigden behoorden de coureurs en de K.N.A.C.-officials. alsmede de oud-bur gemeester Van Alphen en zijn echtge note. Burgemeester Van Fenema hield in het Engels een toespraak, waarbij hij de Engelse gasten welkom heette en een bijzonder woord van hulde richtte tot zijn voorganger, door wiens krachtig initiatief de burgemeester Van Alphen weg tot stand is gekomen en het contact met de K.N.A.C. werd gelegd. Het ge meentebestuur heeft voor deze gelegen heid een plaquette laten maken ont werp van de Zandvoortse graveur de Brouwer waarvan het eerste exem plaar aan oud-burgemeester Van Alphen werd aangeboden. Ook de heer Deute- kom. directeur van Publieke Werken, werd gehuldigd voor zijn vele werk voor de totstandkoming van de weg; hij ont ving een plaquette, evenals de leden van de raad en de K.N.A.C.-officials. De heer Van Alphen bracht dank voor de hem gebrachte hulde en roemde de grote sportiviteit van de Engelsen. Baron van Harinxma thoe Slooten sprak namens de K.N.A.C. Het Donderdagavond door de vereni ging tot viej-ing van nationale feestdagen gegeven vuurwerk is een groot succes geworden. Een duizendkoppige menigte genoot van de mooie stukken en vooral van de prachtige zeesterren, welke in de lucht werden geschoten. Ter ere van de Engelse gasten, die zich van het raadhuis naar het strand hadden bege ven, speelde de Zandvoortse muziek kapel het Britse volkslied. Het aantal bezoekers bedroeg rond 11.000. Tot na middernacht was er in het dorp nog een gezellige drukte. Het raadhuis zal ook Vrijdag- en Za terdagavond door schijnwerpers worden verlicht. I'.' CUSTARD- MAÏZENA c» i» -o» Zaterdag 7 Augustus: Voormid- dags: Ontvangst ten stadhuize voor genodigden door het college van bur gemeester en wethouders van Be verwijk, gevolgd door een plechtige bijeenkomst aldaar. Namiddags: Défilé van brandweer corpsen voor de burgemeester op Scheybeeck, gevolgd door optocht van de stoet naar het feestterrein. Daarna: Demonstratie brandweer corpsen. 16 uur: Plechtige opening van de tentoonstellingen en winkelweek in het restaurant op het feestterrein; alleen toegankelijk voor genodigden. Daarna rondgang door de tentoon stellingen. Na de demonstratie der brand weercorpsen, pl.m. 17.30 uur: Ope ning tentoonstellingsterrein voor het publiek. 18 uur: Opening „Pretpark". Alleen op werkdagen geopend van 15 tot 24 uur. 19.30—-21 uur: Concert Beverwijkse Harmoniekapel op Stationsplein. Daarna, gecombineerd met mu ziekvereniging „Harmonie Crescen do" uit Haarlem, een wandeling door Beverwijk met eindpunt Bree- straat, alwaar met medewerking van pl.m. 200 zangers (essen) een taptoe wordt gegeven. Zondag 8 Augustus: Voormiddags: Kerkelijke herdenking. 14 uur: Op het tentoonstellingster rein muziekfestival. 13 uur: OpmSrs Amsterd. Post Harmonie met tamboers en pijpers en banieren naar tentoonstellings terrein. 14 uur: Aanvang festival. 20 uur: Eerste openluchtvoorstel ling op Scheybeeck van Shakespea re's Midzomernachtdroom, ten to nele gebracht door leden van de div. Amateurtoneelverenigingen te Be verwijk, onder regie van Ferd. Koolbergen. Muziek v. Felix Men delsohn Bartholdy, uitgevoerd door de Haarl. Orkest Ver. o.l.v. Marinus Adam. Maandag 9 Augustus: 9.4512.45 uur: Receptie ten Stadhuize door het College van B. en W. 14.30 uur: Wedstrijd op transport fietsen om geldprijzen. 15.00 uur: Wegwedstrijd voor ama teurs over 100 KM. Parcours K. Delfsweg, Baanstraat, Romerkerk- weg. Open amateurwedstrijd. 17.30 uur: Sluiting. De organisatie van deze en alle andere wielerwed strijden geschiedt door de B.R.C. „Kennemerland", onder auspiciën en verantwoordelijkheid van de Sub- Commissie Sport. 20 uur: Concert Stationsplein (na afloop rondgang) door de Hoogoven Harmonie. Dinsdag 10 Augustus: 14.0017.00 uur: Grote Historische Optocht. Ontwerp en artistieke leiding Herm. Moerkerk. Opstelling Moensplein. Woensdag 11 Augustus: 8.30—12.30 uur: Afstandsmarsen voor de jeugd. De start vindt plaats tussen 8.30 en 9 uur bij het Statenhuis, Velser- weg 12. 14.00—17.30 uur: Jeugddemonstra- tie op het Gem. Sportpark. 14.00 uur: Gymnastiek-demonstra- tie door de juniores van de plaatse lijke gymnastiekver. 14.45 uur: Gemeensch. zang o.l.v. mej. C. Kohnstamm en de heer J. v. d. Korf, met medewerking van de „Zangmotor". 19.00—20.00 uur: Volksdansdemon- stratie op verschillende plaatsen in de stad. 21.30—22.00 Kampvuur op het wei land tegenover Huize Akerendam aan de Velserweg. 19.00 uur: Massale duivenoplating op het feestterrein. 20.00 uur: Concert op het Stations plein door de muziekver. „De Een dracht". Donderdag 12 Augustus: 14.00 uur: Grote Intern. Kortebaandraverij op de Breestraat, te organiseren door de harddraverijver. „Prins Bern- hard". 22.30 uur: Schitterend vuurwerk op de Oostkade. Vrijdag 13 Augustus: 10 uur: Op tocht met versierde voertuigen (fiet sen, autopeds, wagens en karretjes) voor de schoolgaande jeugd. Opstellen half 10 op het Moens plein. Route: Zeestraat, Breestraat, Peperstraat, Kerkstraat, Torenstraat, Baanstraat. Romerkerkweg, H. Bur gerstraat, Moensplein. 14,00—16.00 uur: Ki»derspelen tot de leeftijd van 14 jaar, op weiland tegenover Scheybeeck. Opstellen 13.30 uur Moensplein. 16.00—18.00 uur: Volksspelen bo ven 14 jaar op 3 verschillende plaat sen en wel: Stationsplein: sprietlo- pentournooi en mastklimmen. Parkeerterrein: hindernisloop en ringsteken op fietsen. Matersweg: Watertonsteken. 20.00 uur: Concert op het Stations plein door de R- K. muziekveren. „St. Caecilia". Zaterdag 14 Augustus: Zeer geva rieerd sportprogramma op de DEM- terreinen aan de Hofl.weg te Bever- wijk. Hoofdterrein, 14.0016.00 uur: Een uitgebr. en gevarieerd gymnastiek- programma, verzorgd door de pi. turnverenigingen Hercules, SSS en Turnlust. 13.30 uur: Voetbalwedstrijd in het Gemeentelijk Sportpark van een zeer sterk Kennemer elftal tegen S.V. Antwerpen. 20.00 uur: 3e Openluchtvoorstel ling. Zondag 15 Augustus: 15.00 uur: Concert van de Beverw. Accordeon ver., dirigent C. Brouwer, op het tentoonstellingsterrein. 20.00 uur: Concert op tentoonstel lingsterrein door de harmoniekapel „Apollo" uit Zaandijk. Dirigent G. Schaar. 20.00 uur: 4e Openluchtvoorstel ling. Men kan in deze feestweek toch heel wat meemaken. Niet alleen door de goede zorgen van „Haarlems Bloei" maar ook met nen. die er van profiteren. U hebt na- tuurlijk de prachtige verlichting op een van de verrukkelijke zomeravonden gezien: in de Hout, op de bruggen, »e oude Bavotoren, in het Kenaupark etc. Overdag staan de apparaten die in ons mooiste park zijn opgesteld om avonds het sprookje te maken, beslist lelijk. Om de schijnwerpers, of hoe die verlichtingsornamenten mogen heten, zijn kastjes gebouwd, waartoe wel een reden zal zijn. Ik voor mij zou ze maar ingegraven hebben in een Deckungs- loch. Nu stonden er gistermiddag twee oude vrouwtjes de zon op te vangen m de buurt van Eva. Het contrast viel niet eens zo op. „Wat zijn dat voor dingen?" vroeg het ene oudje, terwijl ze naar de groene kastjes op het groene gras wees. „Gut mens, weet je dat niet?" vroCo de andere op haar beurt. tJNou watte dan?" ,jDat binne luidsprekers om 's avonds de bome mooi te verlichten". „Wat 'n tijd met mirakels" conclu deerde het oudje, met een grote on gerustheid in haar stem. Eva glim lachte, maar zweeg. Naar Uw vacantieverblijf met 6-pers Chevrolet auto's. Speciaal tarief voor buitenritten. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 1.2*3.4.5. Het nieuwe K.P.M. m.s. „Van Riems dijk", dat de eerste twee jaren van zij" loopbaan in dienst van de Kon. Java' China Paketvaart lijnen gaat varen, i» de Deli-Straits-China-lijn, zal daarto® omstreeks 18 September van Rotterdam naar Batavia vertrekken. Op deze re» zal de accommodatie van het 4500 br. metende vrachtpassagiersschip benU* worden ten behoeve van de gezinsher eniging. De behandeling werd opgedr»* gen aan de Kon. Rotterdamsche Lloyd* De reis zal 30 a 32 dagen duren. Of schoon zich een dokter en een ver pleegster aan boord bevinden, zal he aantal baby's en kinderen, dat de reis naar Batavia meemaakt, tot het inters"3 worden beperkt. - Ook de „Sibajak zal 21. October a.s- In het kader der gezinshereniging va' Rotterdam naar Batavia vertrekken. (Eigen bericht). Opnieuw schijnt het dat Victoria DraveS> die elegante Amerikaanse schoonspnnS kampioene, een Olympische titel gaat ve dienen. Na vier sprongen stond zij var morgen bij het torenspringen dames n» 29.37 pnt. aan de leiding voor mej. Else ner (V.S.) en voor Christofflesen (Den.1 in lie Halve nnale -mr. borstcrav verbeterde Karen Harup het OlympisS. record. Zijstelde het op 5 min. 25.7 se» Aanmerkelijk sneller dus dan Ann Curt»' die de tweede serie won (5 min. 26.4 sec en die men voor de finale tegen het Deen se meisje een zware strijd mag vooi spellen. In de halve finales 1500 m. bf ren (zwemmen) wonnen resp. Marsna (Australië) en McLartè (V.S.) Prof. Van Poelje, voorzitter van Commissie voor het Ontwerpen va» een Landsgrondwet voor de Neder landse Antillen, is Woensdag op zijn te rugreis van de Antillen naar Neder? land té Washington aangekomen. Hv deelde aan Aneta mede, dat zijn com missie „een gunstig resultaat had cfi' reikt" Hij gaf uitdrukking aan zijn grot* voldoening over de samenwerking tus sen Aruba en Curacao en was voorin ingenomen met het feit, dat alle pun ten van de ontwerp-landsgrondwet een stemmig waren aangenomen. Aruba m Curagao zijn finantieel onafhankelijk en het is niet meer dan redelijk, dat w autonome rechten hebben bij het b® handelen van hun eigen aangelegen heden. Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American C< Radio Corp. Republic. Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 5/8 37% 35%* 60 t 38% 64',i 18 V. 58 Va 54% 15 "i 12% 28% 41 57 45 V* 28 79 58% 8Ï 41 79V (Niet-officiële koersen) Vorig sW4 slot 6/8 3!4 NederL 1948 100% 3-3 ("Nederland 194'/ 9715 97t» 3 Ned. 62-64 98 3 Ned. 62-64 bei fac 9814 Ned. Handel Mil. cert 163% rj A.K.U. 164% 16a Van Berkel's Patent 125% Calvé-Delft cert 188 Van Gelder 153% Kon. Hoogovens cert. 20o -7 Unilever cert 390 30J Ned. Kabel 292 Philips 254'/j „,t Kon. Petroleum 339 34* ..Amsterdam" Rubber 161 Va ftoli Amerika Liin 194 Kon. N. Stoomb. Mil 1581a Scheepvaart Unie 181% H.V.A. 221 22^ Deli Mil. cert 153% Amsterdam, 5 Aug. l9g Met kleine koersverbeteringen stemming op de aandelenmarkt v andermaal goed prijshoudend. De .^es> opende om en nabij het vorig sla"f waarna in het verder verloop de. de fondsen verdere kleine verbet ^te te zien gaven. De handel bliju zeer bescheiden. qiS' liet vandaag de nagenoeg op het hoogste peil :er bescneiaen. qiS('V Kon. Olie verliet vandaag de &e nagenoeg op het hoogste peil van v» met een koersavans van ruim de overige internationale waara pjjiW^ teerde Unilever 2V2% en kon ruim 1% in koers verbeteren. ^1» scheepvaartmarkt was de eveneens iets gunstiger met Wc° -ptfiV verbeteringen. De staatsfon bleef prijshoudend. 1>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2