Een kabinet- Drees EXTRA-PARLEMENTAIR KABINET OP S0ESTDIJK BEËDIGD W. Drees minister-president, Van Schaik geen portefeuille Driemanschap voor Ned.-Indië WEER DRIE MEDAILLES VOOR NEDERLAND Molotof opnieuw gastheer Spoedig nieuwe besprekingen Vacantie Overzeese Gebieden: Mr. Sassen Buitenlandse Zaken: Mr. Stikker Dr. Beel, Neher en Spoor? Bijna had Slijkhuis zilver Levensloop nieuwe ministers Nieuwe Kamerleden .Het weer. Tot hoofd en hart geen verliezen in REGERING STELT ZICH 12 AUG. VOOR Onderzoek naar beleid der Vrije Fransen OOK VANDAAG GROTE KANSEN J Nederlander geeft advies aan Mexico ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1948 a 72ste JAARGANG No. 24225 °Hferentie met Commissie jj van Negen De kabinetsformateur, mr. J. R. H, van Schaik, heefi aan de Prinses-Regenfes de volgende ministers voorgedragen: W. Drees, 's-Gravenhage, minister van Algemene Zaken, minister-president. Mr. J. R. H. van Schaik, 's-Gravenhage, minister zonder portefeuille. Mr. D. U. Stikker, Amsterdam, minister van Buitenlandse Zaken. Mr. Th. R. J. Wijers, Vught, minister van Justitie. Mr. J. H. van Maarseveen, Utrecht, minister van Binnen landse Zaken. Prof. dr. F. J, Th. Ruiièn, Nijmegen, minister van Onderwijs, Kunsten'en Wetenschappen. Prof. mr. P. Liefiinck, Rotterdam, minister van Financiën. Mr. W. F. Schokking, Amsterdam, minister van Oorlog en Marine ad-interim. Mr. dr. J. In 't Veld, 's-Gravenhage, minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Mr. J. R. H. van Schaik, 's-Gravenhage, minister van Verkeer en Waterstaat ad-interim. Prof. dr. J. R. M. van den Brink, Laren (N.-H.), minister van Economische Zaken. S. L. Mansholt, Wassenaar, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Mr. A. M. Joekes, 's-Gravenhage, minister van Sociale Zaken. Mr. E. M. J. A. Sassen, Vught, minister van Overzeese Ge biedsdelen. L. Göizen, 's-Gravenhage, minister zonder portefeuille. Mr. Van Schaik zal optreden,als onder-voorzitter van de Ministerraad. Het ligt in de bedoeling spoedig definitief ie voorzien in de vacature van het departement van Verkeer en Waterstaat, die voorlopig ad-interim vervuld wordt door mr. Van Schaik. Hedenochtend om tien uur geschiedde de beëdiging van de nieuwe ministers ten paleize-Soesidijk. NED..INDIË Chantagevfwing tepep De Gaulle's R.P.F. Coupe Reine Wilhelmina Met jeugdige overmoed te water Omtrent bestrijding van mond- en klauwzeer Alkmaarse dag op Schiphol BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIS: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. Directeur: 3. 3. W. Boerrioter. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfffimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Eindelijk na vier weken van tasten en zoeken heeft Nederland weer een Kabinet. Tweemaal heeft in 3ie tijd Dr. Beel als formateur ver geefs getracht een team van ministers samen te stellen, het is tenslotte mr. van Schaik, ervaren als geen ander 'n het overbruggen van schijnbaar Onoverbrugbare tegenstellingen, ge lukt, op zijn program, waarvan de Ujhoud nog miet bekend is, een aantal Personen te vinden, die bereid zijn ln deze uiterst moeilijke periode, de 'Ware verantwoordelijkheid op zich te nemen, het land mede te besturen. Wij behoeven hier niet nogmaals 3e lange lijdensweg te releveren, die 3e beide formateurs hebben moeten gaan eer de samenstelling van het Kabinet een feit genoemd kon wor den. Er kwamen in cfeze weken zó- veel grieven naar boven, die in de twee jaar, dat het Kdbinet-Beel de Scepter zwaaide, waren opgekropt, 3ai het eigenlijk niet behoeft te ver- Wonderen, dat Dr. Beel niet kon sla gen. Voegt daarbij nog de uitslag der herkiezingen, die weliswaar een ten- 3enz naar recnts droegen, maar de Palans toch siet duidelijk naar een der kanten deed doorslaan, en men be grijpt, hoe moeilijk deze formatie wel geweest is. Heel wat compromis sen waren er nodig om uiteindelijk öit, waarschijnlijk geen der politieke Partijen volkomen bevredigend, resul taat te bereiken. Het geeft ook ten dele een verklaring van de merk- v aardige figuur, dat met de forma teur, de katholiek mr. V^n Schaik, bet minister-presidentschap op zich beeft genomen, maar de heer Drees, een der voormannen van de Partij har. de Arbeid. Ongetwijfeld zullen vele katholieke kiezers deze gang van zaken betreu ren, niet omdat zij de persoon van de neer Drees die in het vorig Kabinet els minister van Soicale Zaken zo ■Voortreffelijk werk heeft verricht, geen goed hart toedragen, maar orn aat de K.V.P., die als verreweg de grootste partij uit de verkiezingen te Voorschijn kwam, in het Kabinet niet fen katholiek als eerste minister kan begroeten. Toch achten wij deze op- Jossing, hoe weinig ideaal ook, nog f? verkiezen boven die welke Dr. ,.eel, onder druk van de P. v. d. A., aanvankelijk slechts aan de C.H.U. er' de V.V.D. tweede-rangs-ministe- *:es wilde toestaan in het laatste ,3ium van zijn tweede opdracht 1 °°.r Qgen scheen, te zweven, een op- Otsing. ene praktisch zou zijn neergekomen op een min of meer aangeklede smalle basis. Mr. van Schaik heeft kans gezien, zij het dan Onder de drang der omstandigheden, 3e p. v. d. A. tot concessies op dit Punt te dwingen. En zo zien wij dan een der leiders Van de V.V.D., mr. D. U. Stikker, de ^fijwel belangrijkste post in het Ka binet innëmen, n.l. die van minister n>n Buitenlandse Zaken. Het dient Ingewacht of deze politicus in deze ^'oeilijke functie een behoorlijk fi- ?Uur zal slaan. Ook de C.H.U. bezet Jb de persoon van mr. Schokking een belangrijk departement, n.l. dat van Oorlog en Marine, waar tot dusver JPeestal een katholiek minister aan bet hoofd stond. Het verheugt ons, dat het ministe- ?le van Overzeese Gebiedsdelen thans bi handen komt van een der toon aangevende figuren uit de K.V.P., de beer Sassen. Het was al lang geen ??heim meer, dat deze zeer bekwame Jonge politicus algemeen ministeriabel werd geacht. Zijn uitverkiezing tot lid Van de z.g. Commissie der Negen jannen bracht hem nog z,er onlangs 'b onmiddellijk contact met Indone- *tle> waar hij persoonlijk zich een oor bel kon vormen over de stand van r^ken. Wij herinneren ons nog, hoe bij juist uit Batavia teruggekeerd, bich diep onder de indruk verklaarde ^an het gevaar, dat Indonesië be- bi'eigde van de zijde van het com- biunisme. Of de heer Joekes van de P. v. d. A. *ijn voorganger aan het departement Sociale haken, de heer Drees zal "Unnen evenaren, Wagen wij voorals- bog te betwijfelen. Het is in de jong en weken steeds onzeker geweest of b"'- Gielen aan Onderwijs, Kunsten gl Wetenschappen zou terugkomen. Koewei hij in het Kabinet-Beel zeer goed werk heeft gedaan, bleek hij buiten de K.V.P. toch een veelomstre den figuur, op wie veel critiek werd Jbtgeoefend. Ook prof. dr. Rutten, de Pokende Nijmeegse hoogleraar, die opvolgt, zal het niet gemakkelijk Kjgen. Het nieuwe Kabinet-Drees telt nu zes katholieken, vijf leden van de P. v. d. A., een lid van de -V.D., een lid van de C.H.U. en twee ^'Utrale figuren. Hierboven zeiden -.1J reeds, dat, naar onze mening, 'ernasd zich volkomen bevredigd zal etv°elen. Dit Kabinet krijgt aller- virst tot taak de nieuwe grondwets- Jï)bziging) waarvoor een tweederde e„ ®rderheid van de Kamer nodig is s't 3e verdere wetten, die hier recht- fcP s uaee in verband staan, aan- V v°r?en te Krijgen- De C.H.U. en Sch hebben hun thans wel zeker V'B»1Jnende goedkeuring aan de grond- Zst -iziging duur laten betalen. Zij VpP" nu eenmaal tengevolge van de w'^-Kngsuitslag in een positie ejs b° het hun mogelijk was hoge bfhjA *e stellen. De P. v. d. A., die v'ild maar niet 3e consequenties tw* trekken uit haar verlies van ïrien ,2eteis' bij de stembus-uitslag arro nerinnere zich nog maar eens de G0pfante uitspraken van jhr. Van der heej' Van Naters heeft tenslotte Wat veren moeten laten. Vervolg op.pag. 3 W. Drees (P. v. d. A.) van Schaik K.V.P. 5aCdopPb101'fiei1 heeft de delegatie van Com>5- een bijeenkomst gehad met "■nnssie van Negen. Wij laten hieronder de levensbe schrijvingen volgen van die loden van het voorgedragen kabinet, die geen zitting hadden in het voorgaan de kabinet: MR. J. R. H. VAN SCHAIK is 31 Januari 1882 te Breda geboren. Na zijn j promotie vestigde hij zich als advocaat en procureur te Arnhem, waar hij t>ok kantonrechter-plaatsvervanger is geweest. 20 Februari 1917 deed hij zijn intrede in de Tweede Kamer. 20 September 1929 werd de heer Van Schaik benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer. Deze functie bekleedde hij tot hij in Mei 1933 als minister van Justitie in het crisis- kabinet-Colijn optrad. Mf. Van Schaik heeft vier jaar deze portefeuille be heerd. Toen de toenmalige kamer-presi dent, prot. mr. Aalberse met ingang van 10 November 1937 benoemd was tot lid van de Raad van State, volgde mr. Van Schaik hem als president der Tweede Kamer op. Na de bevrijding werd hij wede. als zodanig benoemd. 26 Juli 1948 werd hij andermaal tot die functie ge roepen. MR. E. M. J. A. SASSEN is in 1911 geboren. Aan de R. K. Universiteit te Nijmegen deed hij in 1936 doctoraal exameij in de rechten. Hij heeft jaren lang het beroep van advocaat en procu reur uitgeoefend. Hij is lid van Ged. Staten van Noord-Brabant en mede oprichter en bestuurslid van de stichting „Christofoor". Mr. Sassen vertegenwoor digde in 1935 de Nederlandse regering ter conferentie van de raad van bestuur der internationale arbeidsorganisatie te Quebec (Canada) en behoorde tot de Nederlandse delegatie naar het uitvoe rend comité uit de commissie van voor bereiding der U.N.O. te Londen in 1946. In 1947 werd hij lid van de Nederlandse delegatie bij de algemene vergadering der Verenigde Naties over de verdeling van Palestina. MR. T. R. J. WIJERS is 27 Juni 1891 te Roermond geboren. Hij promoveerde in 1915 te Leiden tot meester in de rech ten. Vervolgens was hij tot 1930 advo caat en procureur in 's-Hertogenbosch, waarna hij enige jaren als rechter fun geerde bij de rechtbank te Rotterdam. In 1939 werd hij benoemd tot raadsheer bij het Gerechtshof in 's-Hertogenbosch. In 1945 werd mr. Wijers president van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Herto genbosch en in 1946 vice-president van het Bossche Gerechtshof. PROF. F. J. TH. RUTTEN is 15 Septem ber 1899 te Schinnen (L.) geboren. Hij promoveerde in 1928 te Leuven cum laude in de Nederlandse Letteren; het volgende jaar behaalde hij de doctors titel cum laude in de Letteren en Wijs begeerte aan de Utrechtse Universiteit. In 1927 werd hij assistent aan het psy chologische laboratorium van de R.K. Universiteit te Nijmegen; in 1931 werd dr. Rutten benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de experimentele psycho logie arn de R.K. Universiteit en in 1933 volgde zijn benoeming tot hoogleraar. MR. W. F. SCHOKKING is 14 Augus tus 1900 te Amsterdam geboren en be haalde de titel van meester in de rech ten aan de Gem. Universiteit aldaar. In 1924 vestigde hij zich als advocaat en procureur in de hoofdstad; in 1932 werd hij aldaar plaatsvervangend kanton rechter. In 1939 werd hij tot lid van de •m "enteraad der hoofdstad gekozen voor de Chr. Hist. Unie. Deze functie vervulde hij tot in 1942. Hij is toen door de Duitsers gevangen genomen en als gijzelaar naar St. Michielsgestel ge bracht. Na de bevrijding werd de heer Schokking, die stafofficier bij de Bin nenlandse Strijdkrachten was, gekozen tot wethouder voor de Openbare Ge wondheid te Amsterdam. MR. D. U. STIKKER is 5 Februari 1897 te Winschoten geboren. In 1922 be haalde hij de graad van meester in de rechten. 1 Juli 1935 werd hij benoemd tot directeur van Heinekens Bierbrou werij Maatschappij N.V. te Amsterdam. Als voorzitter van de Partij v. d. Vrijheid voerde mr. Stikker in 1947/48 het als zodanig bekend staande „politieke ge sprek" met mr. P. J. Oud, welke laat ste uit de Partij van de Arbeid trad. MR. A. M. JOEKES is 5 Mei 1885 te Boea (Sumatra) geboren. Na zijn gymna siale studies bezocht hij de Leidse Univer siteit en promoveerde in 1908 op stellingen in de rechtswetenschap. Drie jaar later werd hij doctor in de Staatswetenschap pen. Van 1921—1924 was hij secretaris van de Nederlandse delegatie op de In ternationale Arbeidsconferentie te Ge- nève en in latere jaren herhaaldelijk regeringsgedelegeerde op die conferen ties In 1925 werd mr. Joekes gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor de Vrijz. Dem. Partij, van welke hij van j 9331937 fractie-voorzitter was. In 1938 trad hij weer als zodanig op, toen mr Marchant wegens zijn overgang tot het katholicisme als partijleider aft»id, volg de mr. Joekes hem als zodanig op. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week in Ned.-Indië geen verliezen zijn gerapporteerd. Tijdens een kort onderhoud met de kabinetsformateur, mr. J. R. H. van Schaik, weigerde deze zich uit te laten over de afgelopen onder handelingen. Hü zeide, dat deze kwestie in de komende regerings verklaring vervat zal zijn. De nieuwe regering zal zich waar schijnlijk Donderdag 12 Augustus aan de Staten-Generaal presenteren. De bij die gelegenheid af te leggen regerings verklaring zal de positie van dit pro gramma-kabinet duidelijk maken. Het kabinet heeft een extra-parlementair karakter, doch verschilt in zoverre van vroegere extra-parlementaire kabinet ten, dat doorgaans wel politieke figuren als minister optreden, zonder dat bin dende afspraken tussen de Kamerfrac ties zijn gemaakt. Er loopt dus geen rechtstreekse draad tussen de fracties onderling. Het program is vanzelfspre kend bindend voor de kabinetsleden. De nieuwe ministers, mr. Van Schaik, mr. Sassen en mr. Van Maarseveen zul len in de Tweede Kamer waarschijnlijk worden opgevolgd door mej. dr. M Klompé, ujt Arnhem; M. P. van der Weijdeh. uit Zevenhoven en J. H. van Koeverden uit Buren (Gld.). F. J. Th. Kutten (K.V.P.) Th. R. J. Wijers (K.V.P.) J. H. v. Maarseveen (K.VJ3.) D. U. Stikker (V.V.D). Verwachting tot Zondagavond: Tijdelijk tot krachtig toenemende wind uit Zuidelijke richtingen met enige regen. Later half tot zwaar bewolkt met enkele plaatselijke re genbuien. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zondag: Zon 51220.18, Maan 9.29—22.00. Maandag: Zon 5.1320.16, Maan 10.56—22.13. W. F. Schokking (C.H.U.) J. in 't Veld (P. v. d. A.) J. R. M. v. d. Brink (K V P S. L. Mansholt (P. v. d. A.) E. M. J. ASassen (K.V.P.) L. Cötzen (partijloos) P. Lieftinck (P. v. d. A.) A. M. Joekes (P. v. d. A.) (Van onze parlementaire redacteur) Het ziet er naar uit, dat een van de eerste zorgen van het nieuwe kabinet zal bestaan uit het treffen van voorzie ningen in het algemeen bestuur in In donesië. Naar verluidt, zou dr. Van Mook thans de stellige wens te kennen hebben gegeven binnenkort zijn ambt neer te leggen. Dit feit valt dan samen (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Toen dezer dagen officieel verluidde, dat bij financiële wet een commissie zou worden belast met het instellen van een onderzoek naar het financiële be leid van de regering der Vrije Fransen te Londen en later te Algiers, heeft iedereen dit bericht vanzelfsprekend aanstonds in verband gebracht met de kantonale verkiezingen van-October a.s. en met de campagne, welke daaraan vooraf behoort te gaan. Iedereen en dus ook het Rassemblement du Peuple Fran- gais. Dit heeft doen weten dat het in deze maatregel een chantagepoging ziet en een verkiezingsmanoeuvre van de tegen standers van Generaal De Gaulle, die ze aldus verdacht proberen te maken. Deze tegenstanders, aldus het veront waardigde commentaar, dat tevens terug wil slaan, vergissen zich totaal wanneer ze zich inbeelden dat de administratieve gebruiken, die geheerst hebben zowel in de milieu's van het Vrije Frankrijk als van het Nationale Bevrijdingscomité iets te maken hebben met die, welke wij overal hebben gehad in de regeringen, die de nederlaag op hun geweten heb ben en ook het partijen bewind van het kabinet Gouin. Het commentaar wil in de manoeuvre tevens het bewijs zien, dat de regering er niet meer op vertrouwt, dat de kantonale verkiezingen zouden kunnen worden uitgesteld. Wat dit laat ste betreft: dezer dagen heeft de radi caal-socialistische Kamerfractie zich uitdrukkelijk tegen uitstel verklaard, terwijl de Socialistische en Republikein se Verzetsunie, het andere deel van de in de regering vertegenwoordigde Ras semblement des Gauches Républicains, voor het geval dat het parlement tot uitstel zou besluiten, alle republikeinse leden van de generale raden opwekt af te treden, teneinde zodoende toch nieu we kantonale verkiezingen en een uit spraak van het kiezerscorps te forceren. Aan deze kwestie zal de Nationale Ver gadering alvorens op vacantie te gaan vermoedelijk nog wel een geanimeerde discussie wijden. Nu dat hadden wij gisteren juist ge raden. Drie kansen en ook drie medailles, Fanny Blankers-Koen won haar derde gouden plak door een werkelijk écla tante overwinning op de 200 m. sprint (8 m. voorsprong!). Slijkhuis bezette in een zeer sterk veld de derde plaats cp de 1500 m., brak daarmee de Zweedse suprematie en kwam maar enkele deci meters tekort bij nummer twee, met wie hij in gelijke tijd eindigde en onze zwemmeisjes bezetten de derde plaats in de 4X100 m- estafette. Drie kansen: een gouden, twee bron zen medailles. Dan is er nog meer goed nieuws. In de 4x100 m. sprint bereikte onze heren- ploeg de finale. Dit is meer dan we ver wachten mochten en men hoede zich dus voor verdere al te optimistische specu laties. Bob Bonte plaatste zich door een derde plaats ook in de finale 200 m. schoolslag en onze waterpoloploeg speelde gelijk in haar eerste wedstrijd in de finale tegen Hongarije. Daardoor staat ze op het ogenblik tweede, kan nog eerste worden, maar zal wel als derde eindigen. Dat komt, omdat ze vandaag voor de laatste wedstrijd tegen het oersterke Italië in de strijd moet. Die Italianen zitten ons trouwens nog meer dwars. Onze enige overgebleven roeiploeg, de ongestuurde vier van D.D.S., de double-scull werd in de herkansing uitgeschakeld moet in de halve fi nale ook tegen hen uitkomen en als men weet dat de Italianen tot dusver al hun zeven ploegen wisten te plaatsen, dan moet men maar niet al te veel ver wachten. Ook niet van onze zeilers. Die blijven op de achtergrond. Bob Maas nog steeds op de vierde plaats. In de Swallow-klasse een elfde positie. In fire-fly de zevende en bij de Draken de achtste. Maar kop op; de dag van vandaag brengt ons de laatste wedstrijd van onze poloploeg, de 4X100 m. dames sprint, het hoogspringen en de hockeywedstrijd NederlandPakistan en al is het niet allemaal opgelegd pandoer, er zit mu ziek in. Resumé: glorie! Voor de verslagen: zie pag. 5. met het rijp worden van de tijd voor de uitvoering van het plan om een drie manschap in te stellen, dat tijdens de interimperiode tussen de stichting van de voorlopige federale regering en het tijdstip, waarop de Verenigde Staten van Indonesië souverein zullen worden, het algemeen bestuur zal vormen. Voor dit driemanschap worden op het ogenblik de namen genoemd van de heer Neher, die thans hier te lande vertoeft voor het voeren van besprekingen, dr. Beel eh generaal Spoor. Dit betreft intussen slechts de Neder landse plannen. De resolutie van Ban doeng, waarin weliswaar de Neder landse souvereinite.i1 v.xnr de interim- pervl de erkend ..'O -vlt «erlangt ecu driemanschap uitsluitend bestaande uit Indonesiërs en een directorium, dat zal worden samengesteld uit vertegenwoor digers van de deelstaten. Daarnaast laat de Bandoengse resolutie de mogelijk heid open voor een Nederlandse Hoge Commisaris. Deze constructie levert, zo als men zal begrijpen, grote staatsrech telijke bezwaren op, zodat het nu aan de regering is, om uit de Nederlandse en de Indonesische plannen een aan vaardbare oplossing te vormen. Men heeft de winnaar aangewezen van de prijsvraag voor het ontwer pen van een speciale coupe in ver band met het regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Deze prijsvraag was uitgeschreven door de Stichting NEVOCO (Nederlandse Voorlichtings dienst voor het Consumptie-IJsbe- drijf) te Rotterdam. Het bestuur daarvan wilde het ijsbereidingsbedrijf opwekken, een passende bijdrage te leveren tot de viering van dit jubilé. Uiteraard moest dit iets zijn, waarin de vooruitgang van het consumptie- ijsbedrijf gedurende het laatste tien tal jaren en in het algemeen de rege ringsperiode van Koningin Wilhel mina tot uitdrukking kwam. Naar voor de hand lag, zou een speciaal product van Het bedrijf, resultaat van de vakbekwaamheid, hiertoe het meest geschikt zijn. De jury heeft de inzending van de heer B. Heusink- veld, banketbakker te Bussum, uit verkoren. Diens recept voor de jubi leum-coupe luidt als volgt: Vul een coupe met sinaasappelijs. Spuit hier- .t ''i"t ec» crove spi'it flinke punten slagroom of slag crème en gar neer die met enige violets. Binnen in de slagroom- of slagcrèmepunten giet men een lepel aardbeien-, kersen- of frambozensap (gesuikerd)". Het ligt in de bedoeling van de stichting „NF.VOCO" verlof te vragen, de coupe aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina op te dragen en Wilhel- mina-coupe te noemen (Coupe Reine Wilhelmina Zoals men in diplomatieke kringen reeds verwachtte, hebben de afgezanten der drie Westelijke mogendheden gis teren een onderhoud gehad met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof. Onmiddellijk na de be sprekingen op het Kremlin, die dit maal bijna drie uur duurden, zijn de drie afgezanten op de Amerikaanse am bassade bijeengekomen. Deze vergade ben de Russen geprotesteerd tegen de opening van wisselkantoren in de Britse sector, waar Oostmarken kunnen wor den ingewisseld tegen West-marken. Hierbij maakt men gebruik van een on officiële koers, die afhankelijk is van vraag en aanbod. De Sovjet-autoritei ten dringen aan op onmiddellijke slui ting van de kantoren, „daar zij slechts financiële desorganisatie te weeg bren- r ing werd b ij gewoond d oor d e Amen- gen in Groot-Berlijn, dat een deel van kaanse ambas^deur Kohier en de Brit- de Soviet-zone is". se zaakgelastigde Harrison. Hierna heb ben de afgezanten rapporten opgesteld voor hun regeringen. In diplomatieke kringen in Moskou is men er van over tuigd, dat op het Kremlin spoedig nieu we besprekingen zullen plaatsvinden Sommige waarnemers zien in de lange duur van de besprekingen een bewijs, dat men nog geen overeenstemming heeft kunnen bereiken over een vier- mogendhedenconferentie, anderen vin den het daarentegen een gunstig teken. Hoewel er weinig vooruitgang in de.be sprekingen te constateren is, zyn zij er van overtuigd, dat er geen reden voor pessimisme is. De plaatsvervangende Russische com mandant te Berlijn heeft bij de burge meester van de stad geprotesteerd tegen het besluit van het stadsbestuur de niet- communistische onafhankelijke vakbond in de westelijke sectoren te erkennen. De Russische autoriteiten verklaren het besluit ongeldig. Bij het Britse militaire bestuur heb- In Leiden gebeurde er een ongeval, dat wonder boven wonder zonder per soonlijke ongelukken afliep. Twee knechtjes van 14 en 16 jaar wilden ook een een uitje hebben en stapten in een bestelauto van hun patroon. De jongste klom achter het stuur, maar hij bleek niet over al te veel rijvaardigheid te beschikken. Hij kwam tenminste niet verder dan het losgooien vafi de rem met het noodlottige gevolg dat de auto het water inreed. De oudste van de twee zag nog kans uit de auto te springen, maar de jongste ging met de wagen het water in. De patroon van de jongens zag het ongeval gebeuren en sprong dadelijk te water. De jongen in de auto slaagde erin naar de laadbak te kruipen, waar door zijn patroon door het openen van de achterdeuren de jongen kon redden. De auto kon later uit het water getakeld worden. I Achterdochtige mensen vrezen zich zelf in de anderen. de Sovjet-zone is' De Russische deblokkatie van bankte goeden in de westelijke sectoren van Berlijn blijkt slechts betrekking te heb ben op de tegoeden van het Berlijnse stadsbestuur en niet op die van de on dernemingen. Ten gevolge hiervan zijn de westelijke gouverneurs gedwongen grote credieten in westelijke marken aan de ondernemingen te verlenen. Volgens een Duits persagentschap heeft de voorzitter van de economische commissie voor Oost-Duitsland, Hein- rich Rau, een rantsoenverhoging in de Russische zone met 150 tot 200 calorieën per dag in het vooruitzicht ge steld. indien „de oogst aan de Russische verwachtingen zal beantwoorden". Nadat een zending Nederlands vaccin in de Verenigde Staten aan de hoogste eisen had voldaan, richtte de Mexi caans-Amerikaanse commissie, ingesteld ter bestudering van het mond- en klauwzeervraagstuk in Mexico, tot het Staatsveeartsenijkundige onderzoekings- instituut te Amsterdam het verzoek 500.000 vaccin-doses te bereiden ten behoeve van de door mond- en klauw zeer geteisterde veestapel in Mexioo. Dr. H. S. Frenkel, de directeur van het instituut, ondernam op uitnodiging van het departement van Landbouw der Verenigde Staten, een reis naar Washington, om van advies te dienen inzakê de bestrijding van het mond en klauwzeer in Mexico. Na talrijk» besprekingen maakte dr. Frenkel een reis naar Mexico, teneinde zich een indruk te vormen van de stand der be smettelijke veeziekten in dat land en van de maatregelen die ter bestrijding zouden moeten worden genomen. Naar het zich laat aanzien, zal vac cinatie op uitgebreide schaal worden toegepast, speciaal in de 300 mijl brede zone, welke het besmette Mexicaanse gebied van de Verenigde Staten scheidt. Verder is de mening van dr. Frenkel gevraagd aangaande de wenselijkheid en de uitvoerbaarheid van het verrich ten van wetenschappelijk onderzoek met betrekking tot het mond- en klauw zeervraagstuk in de Verenigde Staten. (Van een bijzondere medewerker) De eerste volle Augustusweek en daarmede de bouwva^vacantie zit er practisch weer op. Weldra zul len de metselaars en timmerlieden, loodgieters en sjouwers, gewapend met broodjakje en drinkenskruik, de bouw werken weer gaan bevolken. Hun va cantie van een volle week na een ar beidsjaar is dan voorbij. Het weer heeft wel ggnadig meegewerkt om van de vrije week werkelijk een week v r ij te maken. Wat hebben ze genoten, de vele duizenden in bos en duin en hei. Wat was het prachtig die vele troepen jon geren te ontmoeten op trektocht door ons zo mooie vaderland. Voor deze jon geren vooral is het te hopen, dat de vacantie hun heeft gebracht wat zij be doelt te geven: nieuwe kracht voor de komende arbeidstijd. De vacantie, aldus definieert de K.E., onderbreekt voor langere tijd de arbeid door rust of ontspanning. Zij geeft ge legenheid om nieuwe krachten te ver zamelen en neemt de vermoeienis weg. Vooral de laatste drie jaar is vacantie als goed recht óók voor de handarbeiders vrijwel algemeen erkend geworden. Hoe herinneren we ons de tijd, nog geen kwart eeuw geleden, dat met verbeten heid moest worden gestreden voor de eerste drie dagen vacantie in de bouw nijverheid. Die eerste vacantie van nog geen drie hele dagen. De arbeiders zelf wisten er aanvankelijk niet eens goed raad mee en zo herinneren we ons dat het de eerste dag nodig was. dat vacan- tiehoudende arbeiders de werken langs gingen om al te ijverige „maats" er aan te herinneren, dat vacantiegeld ontvan gen en toch stiekum doorwerken niet opging. Nadien zijn de arbeidersorganisaties begonnen voor hun leden vacantietoch- ten te organiseren, de jeugdherbergen (aanvankelijk alle neutraal1 kregen een steeds drukker aftrek en langzamer hand begonnen ook de arbeiders zelf te leren hoe een vacantie oj> de meest effectvolle wijze kon worden besteed. Daarbij voegde zich het feit, dat de aan vankelijke drie dagen tot een volle week aangroeiden, zodat ook werkelijk plan nen van groter omvang konden worden gemaakt. Inmiddels is het eeb opmerkelijk ver schijnsel, dat Nederland, dat ten aanzien van de sociale wetgeving ten voorbeeld kan staan aan vrijwel de gehele wereld, met het toekennen van vacantie veel zuiniger is dan vele andere landen. Dat wil zeggen voor de handarbeiders. In België. Zwitserland en Frankrijk b.v. welk laatstgenoemd land toch zeker niet lui de economisch sterkere gerekend kan worden is ook voor de handarbei ders een vacantie van twee weken hele maal geen uitzondering. Wanneer we een vacantie van langere "duur dan de thans vrijwel algemeen in gebruik zijnde week verdedigen, zal het niets verbazen rekenaars aan het werk te zien gaan, die eens precies zullen nagaan hoeveel verloreiu arbeidsuren, verlenging van de arbeidersvacantie wel weer zou bete kenen. Het blijft inmiddels de vraag of er werkelijk wel van „verloren" ar beidsuren kan worden gesproken wan neer de vacantie in het geding is. Wij kennen meerdere ondernemingen waar afdelingschefs en bedrijfsleiders het ne men va& een rustig kwartier tijdens een normale arbeidsdag zeker niet tegen gaan. Wetenschappelijke metingen heb ben aangetoond, dat zulks de arbeidt- prestatig in elk opzicht ten goede komt. Nu moge het waar zijn, dat geestelijke arbeid meer en langer vacantie vereist dan handenarbeid.menigeen vermoeit zich tijdens zijn vacantie lichamelijk heel wat meer dan tijdens zijn gewone werk vast staat inmiddels eveneens, dat er eens een langere tijd helemaal „uit" zijn dit ook de lichamelijke ar beidsprestatie zeker ten goede komt. Daar komt een sociale overweging bij. Gedurende ongeveer zes weken heeft ook het arbeidersgezin zijn kinde ren in de zomermaanden „rond de deur lopen". Misschien kan moeder er overdag eens mee de hgi op trekken of de duinen in. als ze tenminste niet al te ver er vandaan wonen, maar ze moet zorgen dat eerst vader 's morgens de deur wordt uitgeholpen en ze dient vooral weer op tijd thuis te zijn, want na een dag zwaar werken houdt de wer kersmaag er niet meer van lang te moe ten wachten. Bovendien, het valt heus niet mee als vrouw-alleen er met een stél koters op uit te trekken. Feest is het pas, zowel voor de kinderen als voor moeder, als vader er óók bij kan z:;i. En ook in dit opzicht is één week wel wat heel erg kort Daar is voorts een categorie handen- arbeiders waarvoor we met alle ernst een beduidende verruiming van de va- cantietijd zouden willen verdedigen, n.l de jongeren. Frankrijk en België geven ons ook in dit opzicht een prachtig voor beeld. Men kent daar n.l. de bijzondere vacantieregeling voor de jongeren on der de twintig jaar. waardoor deze ge hele groep inplaats van twee weken drie weken vacantie geniet. Speciaal de Kajotters hebben hier in België ontzag lijk voor geijverd. Jeugd heeft recht op levensvreugde, jeugd heeft adelaarsrechten. Maar het arbeiderskind, in wezen geen ander dan welk ander kind ook. worden de vleu gels meestentijds reeds op vijftien-, vaak zelfs op veertienjarige leeftijd zodanig ingekort dat hij niet op kan stijgen en al te jong zich oude man voelt die nooit een werkelijke jeugd heeft gekend. Wel zijn er onze jeugdorganisaties die prach tig compenserend werk doen en we zou den niet graag een vacantie van drie - weken het wondermiddel tegen dit euvel willen noemen, maar juist in samenwer king met die jeugdorganisaties durven we toch een langere vacantie wel een middel noemen dat in staat is uitstekend opvoedend te werken en veel nodeloze verbittering te voorkomen. Onze jeugdorganisaties zelf. maar ook de vakbeweging nemen deze gedachte eens op en kijken vooral naar de goede resultaten die men er. naar wi.i uit eigen aanschouwing weten, in het buitenland mee opdeed. Zaterdag 21 Augustus zal op Schiphol de vlag van de victorie- en kaasstad Alkmaar wapperen, omdat dan daar een „Alkmaarse dag" wordt gehouden. Op een podium zul len kaasdragers laten zien, hoe het op een Alkmaarse bieravond toegaat. Alkmaarse ke.urturnsters zullen demonstraties geven en Westfriese boerendansen uit de Scher mermeerpolder worden uitgevoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1