Reynaud dreigt met aftreden i Geschenk aan de Kardinaal Iedereen moet eigendom kunnen verwerven De samenstelling van het nieuwe kabinet FANNY DOOR DUIZENDEN VERWACHT Goad en brons oogst van Zaterdag GROTE VIER GAAN ZO GOED ALS ZEKER CONFEREREN Deze week nog beslissing Geheimzinnige ontvoering van Russin te New York Slechts redding door consequent Christendom Commentaar in de pers niet bijzonder optimistisch van toon Tot hoofd en hart "V Kernpunten van zijn hervormingswetten dienen aanvaard te worden Irgoen zou staatsgreep voorbereiden Een Rembrandt ontdekt in Roemenië? Commissie voor On-Amerikaanse Activiteit ivil een onderzoek instellen Jacht vergaan .Het weer. Fonds voor een nieuwe kathedraal Zanghulde aan Vorstin Gezonde verhoudingen slechts te scheppen op basis van privaat-eigendomsorde OLIE IN IJSSELMEER? DE GLADIOOL EN DE FIETS MAANDAG 9 AUGUSTUS 1948 72ste JAARGANG No. 24226 GRANAAT ONTPLOFT „Er was toch geen kwaad bij" Op 30 Augustus in Den Haag Mgr. Van Straelen naar Indië STUDIEDAGEN K.A.B. IN APELDOORN Tramlijn Bussum-Hu'tzen blijft gehandhaafd Prinses-Regentes ontvangt minister-president De Maasbode Die Volkskrant Het Vrije Volk Het Parool Nieuwe Rott. Courant Trouw Algemeen Handelsblad De Waarheid Prinses neemt afscheid van Rode Kruis BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerriater NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mTHlmetef- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 13 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De Franse Minister van Financiën, ®eynaud, heeft Zondag de Nationale Vergadering fe verstaan gegeven, dat hij zal aftreden, wanneer de kernpunten Van zijn verstrekkende financiële en economische hervormingswet niet door fle volksvertegenwoordiging worden aanvaard. „Wanneer men mij deze maatregelen hiet toestaat, zal ik zonder rancune maar biet zonder vrees naar mijn zetel als afgevaardigde terugkeren", betoogde «eynaud tijdens het kamerdebat over de wet. Tevoren had de Nationale Verga dering met 386 tegen 201 stemmen een communistische motie verwor pen, gericht tegen het voornemen van Reynaud om de Franse 'econo mie door middel van decreten te leiden. Behalve de communisten hadden ook enkele volgelingen van generaal De Gaulle tegengestemd, omdat zij de wet „ongrondwettelijk" achtten. Reynaud herinnerde er in zijn rede Jan, dat Europa uit de wereldoorlog te voorschijn is gekomen mét een be grotingstekort van tweeduizend milli ard francs. „Zonder Amerikaanse hulp hadden wij niet kunnen voortbestaan", 2eide hij. Reynaud zette vervolgens uit jen, dat de Amerikaanse hulp tenslotte heperkt is, reden waarom hij reorgani- satie van de Franse economie een drin gende aangelegenheid achtte. „Wanneer deze reorganisatie niet wordt verwezen lijkt, zullen de ruwe- stoffen en de ener gie van onze fabrieken in gevaar worden gebracht. Daarop zal werkloosheid Wilgen. De levensstandaard van elke fransman zal bovendien aanzienlijk Graaf Folke Bernadotte, de bemidde laar in Palestina, heeft de Veiligheids raad er Zondag van op de hoogte ge beld dat er „geruchten gaan over op handen zijnde staatsgrepen door onge regelde elementen in Palestina". Hoe- 'Wel de graaf geen nadere toelichting gaf op deze „elementen", neemt men Jier aan, dat hij de Irgoen Zwai Leoemi ■^doelde. „Deze ongeregelde elementen zijn niet Cont/rolèren", zei graaf Bernadotte. Hij ong^an op demilitarisatie van Jerusa lem als de beste oplossing voor deze ge bannen situatie.. Ar de legatie van de Roemeense lYin ()Publiek te Pen Haag mededeelt, J'eent men in het Staatsmuseum te «Oekarest een belangrijke ontdekking ■6 hebben gedaan. De kunstexperts hadden reeds sedert het midden van de vorige eeuw het ver- Woeden dat een doek, voorstellende een Vrouwenportret, van Rembrandt zou yin. De echtheid wordt thans, dank zy Woderne methoden van onderzoek, be lden geacht. De ramp bij I. G. Farben te Dud- ï'gshafen schijnt veroorzaakt te zijn ?°°rdat een tankwagen vol dimethyl- r%er, die in de volle zon stond, vlam 5 vat heeft, zo werd Zaterdag door een "tal Franse experts geconcludeerd. verlaagd worden", waarschuwde Rey naud en hij liet er op volgen: „De aan vaarding van de wet zal dit alles echter voorkomen". „Wij moeten de vicieuze cirkel van belastingwetten, salarissen, prijzen en credieten verbreken", verklaarde Rey naud. „Wat wij nodig hebben is een lo gisch gebouwde economische politiek van lange duur. Wij moeten nieuwe commerciële afzetgebieden creëren, voornamelijk in India, Zuid-Afrika en Australië, en een voorbeeld nemen aan het Engelse volk, dat na de oorlog zei: „Wij moeten exporteren of sterven". In de Italiaanse Alpen heeft men het wrak gevonden van een Amerikaanse Dakota met 20 mannen èn een vrouw aan boord, die sinds November vermist werd. Het wrak lag diep in de sneeuw op een hoogte van 2700 meter in de Al pen ten zuiden van Turijn, 6 uur gaans van de bewoonde wereld. Het is niet gering als wedstrijdleider, jurylid of tijdopnemer te moeten optreden bij de Olymp. Spelen. Verantwoordelijk en zwaar is hun taak. Zelfs toen de duisternis Zaterdag al lang was ingevhllen, moest er te Wembley in de regen nog gemeten, opnieuw gemeten, vergeleken en gecontroleerd worden bij het einde van de tienkamp, die in twee dagen geëindigd moest zijn. Een zeventien jarige Amerikaanse jongen, Bob Mathias, werd winnaar. Goed geïnformeerde kringen verklaar den vandaag in.. Washington, dat waar schijnlijk in de loop van de komende week in Moskou zal worden beslist of de Westelijke mogendheden en Rusland ten aanzien van de Europese vraagstukken al dan niet tot overeenstemming zullen komen, zo meldt United Press. De komende dagen worden door ge zaghebbende kringen in Washington be schouwd als wellicht de meest critieke van de na-oorlogse tijd. Veel betekenis wordt gehecht aan de onverwachte ver schijning van minister Marshall j.l. Za terdag op het ministerie van Buiten landse Zaken? Hij heeft toen met zijn naaste adviseurs de laatste rapporten bestudeerd over de recente besprekin gen tussen Molotov en de Westelijke vertegenwoordigers. Ambtenaren van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken zei den in een, niet-officieel, onderhoud met een correspondent van Associated Press, dat de ouderwetse geheime diplomatie noodzakelijk was, om onderhandelingen mogelijk te maken en om te voorkomen, dat de posities verstarden. Het onder handelen met de Russen gaat nog pijn lijk langzaam. Tot de laatste minuut zullen de kansen op welslagen onbekend blijven. Men verwacht, dat de gezanten der Westelijke mogendheden in Moskou zeer binnenkort een derde ontmoeting zullen hebben met Molotov. Over de tweede ontmoeting met Molo tov werd evenals over de'eerste en over het onderhoud met Stalin geen commu niqué uitgegeven. Volgens diplomatieke kringen in Mos kou hebben de gezanten aan Molotov een ontwerp-agenda voor een bijeen komst der Grote Vier voorgelegd. Tot overeenstemming schijnt men echter nog niet gekomen te zijn. De verschillen tussen de Sovjet-Unie en de Westelijke mogendheden zijn nog zo groot, dat onderhandelingen niet via een gemakkelijk uitgedachte formule geopend kunnen worden. Om een voorbeeld te noemen: Zowel Washington als Londen heeft herhaal delijk bevestigd, van plan te zijn een ..functionarissen van het Sovjet-Rus- F'Sch consulaat te New York hebben de S?vjet-Russische onderwijzeres Oksana ,'ePanoi'na Kosenkina „gered", nadat zij j Juli, de dag vóór haar terugkeer naar 6 Sovjet-Unie, door Wit-Russen was ''°ntvoerd", aldus heeft Tsjepoernych, de y°vj et-Russische vice-consul te New 0rk meegedeeld. De vrouw was van plan de Ameri kaanse autoriteiten mededelingen te j.0.6'! over „een Sovjet-stelsel voor we- jOldbestuur en agressie", aldus Karl pWndt, waarnemend voorzitter van de t Pnimissie voor On-Amerikaanse Activi- Vavi die °P het ogenblik eventuele ge inen van communistische spionnage °0r de Sovjet-Unie in de V.S. naspeurt, vVolgens Tsjepoernych was mej. Kosen- v'na> die les heeft gegeven aan kinderen rilp Sovjet-diplomaten te New York, oor een groep mannen gegrepen, die „"ar door een injectie bewusteloos gakten en haar ontvoerden naar Reed t riU, een verblijfplaats der Wit-Russen valley Cottage, een voorstad van A w York. Daar werd zij ontvangen sis°F gravin Tolstoï, dochter van de Rus- auteur> die haar verzocht, een lkel te schrijven, waarin zij de Sov jet-Unie moest aanvallen als een plaats, waar geen vrijheid is. aldus de vice- consul. Zij weigerde en slaagde er in later door tussenkomst van een groenten- handelaar een brief naar de Sovjet-con sul te smokkelen. Een groep personeel van het consulaat wist de onderwijzeres weer te ontvoeren, waarbij zij door minstens 12 Wit-Russen werden aange-, vallen. Volgens gravin Tolstoï was mej. Ko senkina vrijwillig naar Reed Farm ge komen, „omdat zij geloofde, dat zij dood geschoten zou worden en in veiligheid wilde zijn". Karl Mundt verklaarde, dat de Com missie voor On-Amerikaanse Activiteit de onderwijzeres wilde ondervragen, "daar nien aanneemt, dat zij als onderwijzeres van kinderen van Sovjet-functionarissen het vertrouwen der Russen heeft. Het F.B.I. (Federaal Bureau van onderzoek) wil nagaan, of het wegvoeren van mej. Kosenkina door de functionarissen van het Sovjet-consulaat als een ontvoering moet worden beschouwd. „Wij hebben het Ministerie van Buitenlandse Zaken hierover geraadpleegd. Wij zijn van oordeel, dat dergelijke gebeurtenissen in ons land niet thuis horen", aldus Mundt. Ret T- •Jar. £e Ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag bestaat vijfenzeventig °k hun ™5W6 minister-president (rechts) en de formateur (links) kwamen Gelukwensen aanbieden. In het midden W. G. Pauwel, voorzitter van het college van regenten. afzonderlijke regering voor West-Duits- land te zullen vormen. Dit is één van de onderdelen van de politiek der Wes telijke mogendheden, waartegen de Rus sen grote bezwaren koestèren. Indien geen van beide partijen bereid is toe te geven met betrekking tot dit geschil en andere kwesties, zouden de kansen op een werkelijke overeenkomst tussen het Oosten en Westen op het ogenblik zeer klein zijn. In Berlijn wordt erop gewezen, dat de met Russische licentie verschijnende bladen de laatste dagen een minder scherpe toon aanslaan in hun critiek op de Westerse mogendheden. Algemeen koestert men te Londen optimisme op korte termijn, doch pessi misme op lange termijn, zo seint Reu- ter's diplomatieke correspondent. Men acht het zo goed als zeker, dat een vier- mogendhedenbespreking het resultaat van de bemoeienissen te Moskou zal zijn. Een explosie verscheurde Zondag avond tegen zes uur de stilte in de Ge- yard Doustraat te 's-Gravenhage. Even later liep een jongeman hevig bloedend de straat in en viel op het trottoir in onmacht. Het was de 25-jarige H.T.M.- conducteur H. K., #ie bezig was geweest de kop van een granaat te demonteren ten huize van zjjn schoonouders, de fa milie G. Bij deze explosie werd de 8-jarige Bram G. aan armen en gelaat gewond. Hij werd in het Ooglijdershuis opgeno men. De 17-jarige Jan G. mocht, na be handeld te zijn voor arm- en beenwon den, weer uit het ziekenhuis Zuidwal naar huis terugkeren. H. K. werd zeer ernstig aan beide handen, vooral aan de linkerhand gewond. Hij zal waarschijn lijk enige vingers moeten missen. Zijn schoonouders, vrouw en twee schoon zusjes bleven ongedeerd. Het projectiel, waarschijnlijk de kop van een luchtdoelgranaat, werd door de broer van de heer des huizes, enige tijd geleden in het Haagse Bos gevonden. Inplaats van het gevaarlijke projectiel bij de politie in te leveren, gaf hij het aan zijn neefjes „omdat er toch geen kwaad bij was". Bij een onoordeelkundige poging tot demonteren is de granaatkop ontploft. De schade aan de inboedel van de fami lie G. is niet bijzonder groot Ter hoogte van de Guernsey-eilan- den is Zondag het jacht „Duenna" vergaan. Slechts één van de zes op varenden is gered. Hij wist zich zes uur drijvende te houden. Het jacht is het eigendom van een En gelse dame. De geredde, de heer N. Weiselman, is Nederlander. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met enkele plaatselijke regenbuien, hier en daar onweer. Weinig verandering in temperatuur. In het Noorden van het land matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen; in het Zuiden van het land meest zwakke en later veranderlijke wind. Zon: 5.15—20.14. Maan: 12.21—22.27. Op de proefterreinen van Nieuw- Mexico zal binnenkort een aanvang ge maakt worden met experimenten met raketten en bestuurbare projectielen. Hiervoor zijn meer dan 3.5 millioen dol lar uitgetrokken. Ter gelegenheid van Zijn veertig jarig priesterfeest op 15 Aug. a.s. zal Zijn Eminentie Johannes Kardinaal de Jong door de katholieken van het Aartsdiocees een geschenk Worden aangeboden, dat bestaat uit een gelds bedrag, bedoeld als basis voor een fonds voor een nieuwe kathedraal. Hiervan is gisteren in alle kerken van het Aartsbisdom mededeling gedaan in een brief van het Metropolitaan Kapit tel, in welke brief tevens een daartoe strekkende collecte op 15 Aug. a.s. werd aangekondigd. Daar uit het te verzame len geldsbedrag uiteraard niet meer dan een basisfonds zal kunnen worden ge vormd, zodat de bouw van de nieuwe kathedraal zeker nog geruime tijd op zich zal laten wachten, wordt een deel van de collecte-opbrengst besteed voor dringend noodzakelijke herstelwerk zaamheden aan' de huidige kathedraal in de Lange Nieuwstraat te Utrecht.- Op 30 Augustus zal te 11.30 uur door duizenden zangers en zangeressen uit de residentie en geheel het land op het Malieveld te 's-Gravenhage een grootse aubade worden gebracht aan H. M. Ko ningin Wilhelmina, waarbij H. M. zelve aanwezig zal zijn. De muzikale begeleiding wordt ver zorgd door de Kon. Militaire Kapel. Gezongen zal worden: door het kinder koor een drietal Valeriusliederen, door het mannenkoor „Moeder des Vader lands" van 'mevr. Joh. Bordewijk Roepman, door het gemengde koor „Ge lukkig is het land" van Sem Dresden en „O land gedenk" van Henri Geraedts. De laatste drie nummers op speciaal verzoek van het comité gecomponeerd. Medewerkende grote zangorganisaties iZijn het Kon. Nederlands Zangersver bond, de Kon. Bond van Chr. Zang- en Qratoriumverenigingen, actiecomité van de plaatselijke R.K. koren en de Bond van Arbeiderszangverenigingen. Met het KLM-vliegtuig van heden ochtend is Mgr. H. J- J. M. van Strae len naar de tropen vertrokken. (Van een onzer speciale verslaggevers) Ongeveer driehonderd mannen van de K.A.B. in het Aartsbisdom hebben te Apel doorn de laatste dagen van de afgelopen week met grote geestdrift en volledig begrip van de noden van de tijd de grote actuele problemen van alle Zijden be sproken. Prof. dr. J. A. Veraart, prof. dr. F. van der Ven, Dré de Wolf, pater Jac. Jacobs M.S.C., aalmoezenier H. Th. E. Beel en de heer H. C. Nijkamp hielden inleidingen, die door zeer geanimeerde gedachtenwisselingen werden gevolgd. Stoere mannenbezield met de geest van Christus, keerden van deze studiedagen terug naar hun arbeidsveld, geest en hart vol van het bewustzijn, dat de ver antwoordelijkheid voor een gezonde maatschappij in handen ligt van hun trouw aan geloof en beginselen. Van hetgeen deze drie dagen besproken werd, geven wij hieronder een samenvatting. P.B.O. komt minstens 25 jaar te laat. Wij hebben verzuimd de structuur van de katholieke sociologie toe te passen op de ondernemingen. De verhoudingen van mens tot mens zijn-verloren gegaan door de toenemende onpersoonlijkheid van het bedrijf. De arbeid als menselijke waarde, het veilig stellen van de abso lute. onaantastbare menselijke persoon lijkheid zijn de inzet van deze grote strijd. Daarom is het vóór alles nood zakelijk, dat de on verbreekbare samen hang tussen de mensen, die wij zijn en de verhoudingen, waarin wij leven, het uitgangspunt wordt voor alle pogingen tot herstel. De P.B.O zal een enorme veran dering te weeg brengen in de totale structuur van ons maatschappelijk leven. Niet meer enige duizenden ondernemingen, noch de staat zullen de verantwoordelijkheid dragen voor productie en verdeling, maar het hele Nederlandse volk in zeer be paalde organisatie, allen gezamenlijk, en ieder op zijn eigen plaats in de hiërarchische ordening. Als een tweesnijdend zwaard, moet deze nieuwe regeling tegelijk front maken tegen het kapitalisme enerzijds, dat nog steeds een groot deel der werelej beheerst, en tegen ht communisme anderzijds met zijn verheerlijking der staatsalmacht. Bij de strijd voor deze gezondmaking der samenleving wacht de K.A.B. een zware taaje. Zonder uitstel behoren de standsorganisaties reeds vooruit te wer ken op de te verwachten wet der P.B.O. Ondanks de vele en goede hervormin gen, die in het maatschappelijk leven zijn tot stand gekomen sinds de magisj trale Encycliek van Leo XIII, blijft het een beschamend feit, dat zelfs „Quadra- gesimo Anno" van Pius XI niet in staat is geweest het Christelijk denkend deel der mensheid tot zulk een hechte een heid en doelbewuste, princiniële strijd vaardigheid te bezielen, dat de meest essentiële punten van de pauselijke richtlijnen levende werkelijkheid wer den. Het valt niet te ontkennen, dat deze traagheid op sociaal-economisch gebied onduldbare toestanden heeft be stendigd en zelfs ten dele verergerd en dit- te-kort-schieten is des te onvergeef lijker, daar de natuurrechtelijke oplos sing van deze problemen reeds lange tijd met kristalheldere duidelijkheid door het kerkelijk gezag gegeven is. De kentering ten goede, die na de be vrijding zeer concrete vormen heeft aan genomen, ziet zich echter mede door de chaotische, na-oorlogse toestanden voor een schier bovenmenselijke taak geplaatst. Anderzijds dringt het groei ende inzicht in de absolute noodzakelijk heid van onmiddellijke hervormingsda den tot vereende, principiële krachts inspanning. Het is, een verblijdend verschijnsel nu eindelijk deze besliste wil tot al gehele reconstructie van het maatschap pelijk bestel in de katholieke arbeiders- wereld te zien doorbreken. Men is zich bewust, dat de redding van de maat schappij alleen nog te verwachten is van een consequent beleefd Christen dom. Het universele streven van de K.A.B. ligt geheel besloten in haar devies: Christelijke verhoudingen en Christe lijke mensen. De ontstellende geloofs afval is voor een groot deel te ver klaren door de wanhopig slechte sociale verhoudingen. Het is dan ook ondenk baar de mensen te wjllen verbeteren zonder tevens, en wel direct, een radi cale hervorming van de maatschappe lijke instellingen ter hand te nemen. Deze totaal nieuwe orde van zaken staat of valt met het doorvoeren van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, als enig mogelijke sanering van het gehele bedrijfsleven, maar ook alléén dan, wan neer deze wordt verwezenlijkt in strik te aansluiting aan de pauselijke richt lijnen. Dit klemt des te meer, daar de grote strijd vóór of tegen Christus zal uitgestreden worden op het terein van de arbeid. De grondige en bitter-noodzakelijke verandering der maatschappij door de Zoals wfj reeds eerder gemeld heb ben, worden er door de Bataafse tal rijke boringen en opmetingen in ver band met de' aanwezigheid van olie in het IJselmeer verricht. Dit is ook het geval geweest even buiten de haven van Huizen. Na enige maanden daar vertoefd te hebben, zijn de ingenieurs die met deze werkzaamhden belast zijn, vertrokken. Thans zijn deze naar wij vernemen, wederom met het maken van opmetingen bezig in hot IJssel- meer nabij Harderwijk. Hier zijn ech ter vroeger ook reeds opmetingen ge schied, doch wij vernemen dat dit thanp in verband staat met de zeker heid dat er olie in de bodem van 'het IJsselmeer aanwezig is. Daaruit moet ook af te leiden zijn het feit dat de trambaan Bussum—Hui zen niet opgebroken mag worden, in verband met een eventueel olievervoer van Huizen naar het spoorweg-empla cement Bussum. zó te verwezenlijken, zoals wij die in het klare licht van Quadragesimo Anno verstaan, en tevens om haar, als zij er eenmaal is, tot in alle détails volmaakt te beleven. Reeds nu moet er hard gewerkt wor den om het begrip: mede-verantwoor delij kneid voor productie en verdeling tot in zijn diepste wezen te peilen. De achting van de arbeider als arbeider moet uitgroeien tot een algemeen gees telijk bezit; de ontbindende klassenstrijd gedachte behoort geheel en al te ver dwijnen, en de stelling dat het kapitaal er is voor de arbeid en omgekeerd dient ieders diepste overtuiging te worden. Gezonde verhoudingen zijn slechts te scheppen op basis van de ■privaat-eigen domsorde. Bezitsspreiding is dan ook een eis van sociale rechtvaardigheid en de enige mogelijkheid tot opheffing van het proletariaat. Privaat bezit behoort regel te worden, en geen uitzondering. De katholieke princiepen beschouwen de maatschappelijke verhoudingen als mid del tot de vrije ontplooiing der men selijke persoonlijkheid. Daarom moet er ook een mogelijkheid bestaan voor iedere mens eigendom te verwerven, en dit door spaarzaamheid tot vermogens vorming te benutten. Zonder een grondige hervorming der zeden, en een doordringen van de hele samenleving met de christelijke geest, is geen heil te verwachten van onze moderne maatschappij. De katholieke arbeiderswereld zal daarom met alle kracht het hele terrein van het leven principieel dienen aan te pakken vol gens de beginselen van ons H. Geloof. De tijd dringt. Uitstel is niet meer ver antwoord. De problemen van het groot bedrijf, de industrialisatie van 't platte land, de niet te overschatten gevaren van het arbeidersmilieu, het cultiveren van het gezinsverband, het gebruik van de vrije tijd en zovele andére vra gen om onmiddellijke oplossing Zonder de minste overdrijving mag worden geconstateerd, dat het lot der wereld afhankelijk is van de inspanning der katholieke arbeiders. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de .Prinses-Regentes vandaag op het paleis Hoofden en harten dienen zich voor te j Soestdijk de minister-president, de heer bereiden om de nieuwe orde van zaken W. Drees, ontvangen. In een over het algemeen niet bij zonder optimistische toon geven de Nederlandse dagbladen hun commentaar op de samenstelling" van het nieuwe kabinet. Wij laten daarvan in het kort de voornaamste passages volgen. Onder de titel „Dankbaar, maar niet vol daan" schrijft De Maasbode: Over het ge heel genomen vertoont het nieuwe kabinet meer verschuivingen dan de aanvankelijke constructies deden vermoeden. Het eerste optreden in Nederland van. een kabinet onder socialistische signatuur zal bij velen weinig geestdrift wekken. Als het nu een maal nodig was dan moge uit dit oogpupt en politiek gesproken de keuze van de heer Drees zeker als de beste worden be schouwd. Op zijn program zal moeten wor den gewacht voor een nader oordeel om trent het karakter van dit kabinet, dat van parlementair naar extra-parlementair schijnt over te hellen, kan worden geveld. De verhouding van het kabinet tot de 'partijen behoort tot de bekende. Het kabinet is extra-parlementair, dat wil zeg gen, het steunt niet op enigeafspraak met enige groep in de Kamer. Wij betreuren dit maar deze „wonde" is al weer een beetje oud, nademaal na de mislukking van de eerste opdracht-Beel een parlemen tair kabinet in de huidige verhoudingen moest worden afgeschreven. Wat de Samenstelling van het kabinet betreft het eerste wat hier opvalt, is, dat de samenstelling breed is. Hierover verheugen wij ons. In de eerste plaats om- 'dat, mede gelet op de politieke figuren in het kabinet, redelijke waarborgen lijken te bestaan voor de noodzakelijke door voeringsmogelijkheid van het Indonesische beleid. In de tweede plaats omdat, naar redelijke verwachting, een daadwerkelijke realisering van de zo belangrijke bedrijfs organisatie door deze brede samenstelling zal worden bevorderd. En in de derde plaats, omdat de nood der omstandigheden een zo breed mogelijke samenwerking in de leiding van 's lands zaken wenselijk maakt mits, voegen wij er aan toe, die samenwerking gericht zal blijken te zijn op de verwezenlijking van een voor uitstrevend program in christelijke richting. Dit kabinet is niet het beste, dat Neder land in de ernstige moeilijkheden van deze tijd had mogen verwachten. Het twee- partijenkabinet, dat niet alleen begeerd werd door de P. v. d. A., maar waarnaar ook in een deel van de K.V.P. het ver langen uitging, waarvoor het R.K. dagblad „De Tijd" heeft gepleit en dat na de eer ste mislukking door de liberale Nieuwe Rotterdamse Courant werd aanbevolen, was de beste en meest voor de hand liggende oplossing geweest. Het kabinet, dat mr. Van Schaik gevormd heeft, is niet het beste en niet het sterkste, dat we pns kunnen voorstellen, maar het is zo samengesteld, dat de ministers van de P. v. d. A. het met hun verantwoordelijkheid jegens de kiezers bezwaarlijk overeen hadden kunnen bren gen als zij er buiten gebleven waren. Wij staan aan de vooravond van een compromissen-politiek, waarbij elke recht lijnige beslissing verijdeld wordt door het onvermijdelijk streven naar de eenheid van de tegendelen. De voortzetting van een koers, die door een duidelijke kiezers meerderheid gedragen wordt, is afgewezen. Het nieuwe kabinet is extra-parlementair. De leden van alle partijen staan er vrij tegenover. Extra-parlementaire kabinetten hangen min of meer in de lucht, aan het draadje van de telkens incidentele mede werking van het parlement. Een dun draadje in dit geval, lijkt ons. De formateur blijkt nauwgezet naar een politiek evenwicht te hebben gestreefd. Die evenwichtigheid en het feit, dat het niet de eersten de besten zijn uit de V.V.D. en C.H.U., die een plaats en nog wel een eerste-rangs plaats hebben gekregen, scheppen de mogelijkheid, dat dit formeel niet parlementaire kabinet een program- ma-kabinet kan men het noemen vaak als een parlementair kabinet zal function- neren. Het feit, dat dl heren Drees en Van Schaik de signatuur van het kabinet zullen bepalen, wekt vertrouwen. Zakelijk staat het kabinet er minder gunstig voor. Want dit kabinet dit is duidelijk zal inzake Indië het roer niet wenden, niet kunnen wenden. Het zal misschien van een slechte zaak het beste maken wat er van te maken te. De verbreding der regeringsbasis lijkt het „Algemeen Handelsblad" in overeenstem ming met de uitslag der verkiezingen. „Over het algemeen is er in dit kabinet geen gebrek aan kundige en energieke mannen, ai betreuren wij, dat er nog steeds geen kundige vrouw haar intrede in de regering heeft gedaan. Het regeringsprogram is echter beslissend. Het grootste vraagteken in dit kabinet is prof. Lieftinck. Zijn beleid was te weinig realistisch. Maar ook hij is de laatste tijd geconfronteerd met de wer- kelijkheidseisen, die hem nationaal en in ternationaal (Benelux, Marshall-plan) zijn gesteld. Uit het regeringsprogram zal blij ken in hoeverre daarmee nu voortaan rekening zal worden gehouden." Van deze regering heeft het werkende volk niets te hopen. Haar program zal dit bevestigen. In Londen heeft Nederland Zaterdag weer twee .Olympische medailles ver diend. De eerste is een gouden, door onze dames-estafette verdiend op de 4 x 100 m. sprint, waarbij het moet gezegd Fanny BlankersKoen op nieuw het leeuwenaandeel opeiste. De tweede, een bronzen, was de welver diende beloning voon ons" kranige wa- terpolo-team, dat het in de finale tegen Italië niet kon bolwerken. (42). Het .meeste Olympische nieuws komt echter uit Amsterdam. Daar was Zon dagavond een waarachtig duizendkop pige menigte verzameld in de Haarlem mermeerstraat om onze drievoudige Olympische kampioene, de enige vrouw, die ooit een dergelijke sportieve presta tie verrichtte, bij haar thuiskomst te verwelkomen. Maar jawel, er mocht dan een muziekkorps kant en klaar staan, Fanny kwam niet. Ze had in Londen haar man en de trein gemist en eerst morgenmiddag arriveert ze om 14.10 aan Amsterdam, C. S. Daar wordt ze dan verwelkomd door een commissie van ontvangst, in een rijtuig, getrokken door vier schimmels, langs Prins Hendrikkade, Damrak en Damstraat en Oudezij dsyoorburgwal naar het stadhuis gereden, en daar door burgemeester en wethouders begroet. Vervolgens gaat hel huiswaarts, waar de buurtbewoners al een nieuwe fiets voor haar hebben klaar staan en waar haar natuurlijk ook dat over heerlijke bericht zal bereiken, dat in Beverwijk een zacht lila gladiool is te bezichtigen, die voortaan met de naam Fanny BlankersKoen door de we reld zal moeten. Laat ons hopen, dat men haar nog enige De achting van anderen wordt groter, I naarmate ons zelfbehagen afneemt. Fanny BlankersKoen en Nel van Vliet. Twee die ervoor zorgden dat de yell „Holland fpreekt een woordje mee" geen ijdele klank was. gelegenheid tot ademhalen en slapen zal laten. Keren wij nu tot de Olympische feiten. Hijzelendoom, onze amateursprinter, heeft een lelijke tuimeling gemaakt en zal vandaag nog een herkansing moeten rij den alvorens hij tegen Harris u weet weji in de demi-finale zal kunnen uitkomen. Onze achtervolgingsploeg werd direct uitgeschakeld en onze dap pere hockey-ploeg kreeg van Pakistan met 61 slaag. Toch blijft er voor haar een klein kansje. Vanmiddag speelt ze tegen India! Dan het blijft allemaal een beetje in mineur is ook onze laatste roeiploeg. de ongestuurde vier van D.D.S. door Engeland uitgeschakeld; onze herenestafette 4 x 100 m. bracht het in de finale niet verder dan de vijfde plaats en Bob Bonte werd in de eindstrijd 200 'm. schoolslag laatste. Tot slot nog een beetje zon: Hordijk plaatste zich in de tweede ronde scher men op degen, en onze boksers: Van Kempen, Schubart en Corman wonnen hun eerste gevecht. En voor de rest: Fanny kan 14 uur achtereen slapen en voor haar ontbijt nuttigt ze een zacht gekookt ei. witbrood met boter en jam en eerlijk een glas zeer koude melk. Zegt het voort! Voor de verslagen: zie pag. 3! H. K. H. Prinses Juliana is Zaterdag afgetreden als voorzitster van het Ned. Rode Kruis tijdens de te Apeldoorn ge houden jaarvergadering. Ter gelegenheid' van het feit, dat straks de afgetreden voorzitster het koninklijk gezag aanvaardt, zal men een nieuw rampenfonds instellen, waartoe alle afdelingen uit haar reserves ver houdingsgewijze een bijdrage zouden geven. De korte afscheidsrede van de Prinses werd beantwoord door de voorzitter, die in het licht stelde, hoe bij het Rode Kruis-werk de innerlijke houding, de persoonlijke geestesgesteldheid beslis send is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1