Vorstelijke gasten Amsterdam Zeeslang weer yerschenen Besprekingen nog steeds in stadium van terreinverkenning ENORME BRAND TEISTERT KATENbRECHT Duizenden verwelkomen Fanny te Hoek van Holland Prinses Margaret vertegenwoordigt de Engelse koning Deens jacht vergaan Kleine kans voor hockey-elftal Ten aanschoawe van duizenden loeit, spuit en gorgelt hij (of zij?) Wordt spoorlijn Berlijn-Helmstedt weer opengesteld? Vlammenzee over een breedte van 150 a 200 meter Ik dacht, dat Hollanders zo nuchter waren" SP Tot hoofd en hart .Het weer. Ere-fronten van officieren BIJ AMELAND Bemanning redt zich zwemmende Jhr. Van Vredenburch naar Tanger *efe*°chtend js Huldeblijk voor H.M. de Koningin Organisatie West-Duitse staat gaat voort SCHADE LOOPT IN DE MILLIOENEN EERSTE AVOND IN HOOFDDORP SCHADE AAN BETUWS FRUIT Gevolg, van de hevige storm Hervormingswet van Paul Reynaud Spoedig bouw van Fokker op Schiphol DINSDAG 10 AUGUSTUS 1948 72ste JAARGANG No. 24227 INHULDIGING KONINGIN JULIANA Het vergaan der „Duenna" yyRustiger werkkring WILLEKENS NAAR BATAVIA Hijzelendoorn uitgeschakeld OPNIEUW EEN LANGDURIGE CONFERENTIE MET M0L0T0V 99 n Kans op aanneming zeer gunstig Loopschool voor invaliden ®UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. OIrecteur: J. 3. W. Boerriater. COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mTTTlmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voer advertentiën eventueel zortdar opgave van redenen te weigeren. Naar wij vernemen is tot nu toe bekend, dat de volgende buitenlandse 'bissies, welke de betreffende staatshoofden zullen vertegenwoordigen bij de inhuldiging van H. K. H. Prinses Juliana tot Koningin der Nederlanden, aanwezig zullen zijn: de Kroonprins en de Kroonprinses van Zweden, de kroonprins en de Kroonprinses van Noorwegen, Prins Axel en Prinses Wargareta van Denemarken, Prinses Margaret, vertegenwoordigend de Ki'gelse Koning, en de erf-Groothertog van Luxemburg. De gezanten van Argentinië, Brazilië Italië zullen hun staatshoofden ver- 'egenwoordigen in kwaliteit van buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur bi bijzondere zending. Mexico zal vertegenwoordigd zijn door een bijzondere missie bestaande uit de ambassadeur te Londen, Licenciado ^rederico Fimenezo Farril, met de rang Van buitengewoon en gevolmachtigd ahibassadeur in bijzondere zending, denevens de gezant van Mexico, gene- taal Rafael E. Melgar, en de secretaris Va» het gezantschap, de heer M. G. L. Kennow. Tijdens de rijtoer, welke H. M. Koningin Juliana na haar plechtige inhuldiging op 6 September a.s. door Amsterdam zal maken, cal langs de route een ere-afdeling gevormd wor den, bestaande uit onderdelen van de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en de Luchtstrijdkrachten. Hierbij zal o.m. een aantal ere- fronten van officieren worden opge steld. Het ligt in de bedoeling ook de reserve-officieren, die thans niet in actieve dienst zijn echter niet de oud-officieren in de gelegen heid te stellen deel uit te maken van deze ere-fronten. Reserve-officieren, die hiervan ge bruik wensen te maken, wordt ver zocht zich vóór 21 Augustus a.s. schrif telijk op te geven aan de garnizoens commandant te 's-Gravenhage, Groen- hovenstraat 3, onder vermelding van naam, adres, rang, wapen of dienstvak en of de deelname zal geschieden in het oude ceremoniële tenue, service-dress, of battle-dress. Deelname in het oude veldtenue (grijze uniform) is niet toe gestaan. Aan de deelnemers kunnen geen reis- of andere kosten vergoed worden. Na de aanmelding zullen nade re instructies worden verstrekt. Verwachting .tot Woensdagavond: Slechts hier en daar, voornamelijk 'n het binnenland nog een regenbui: overigens licht tot half bewolkt met Plaatselijk ochtendmist. Weinig wind ®n ongeveer dezelfde temperatuur ais vandaag. Zon: 5.17—20.12. Maan: 13.44—22.45. •Het 10 ton metende Deense plezier- Kcht „Agathe" is gisteren op de Zuid- kttst van Ameland vergaan. Alle opva- >ehden, drie vrouwen en twee mannen, 4Üh behouden aan land gekomen. »Ket jacht, dat afkomstig was uit «ft rup' raakte op zee 'zijn roer kwijt k' dreef stuurloos het Amelander gat •Jïhen; ter hoogte van Zwarte Haan de kapitein voor anker gaan, doch s5 anker sleepte over de bodem en het W eepje werd door de harde Zuid- j «ster op het wad gedreven, waar het b sloeg. j bemanning sprong overboord om Jammende de kust te bereiken. Dit as een 2eer hachelijke onderneming, J|ar de kust op vier K.M. afstand lag de vrouw yan de schipper bovendien C. zwemkunst niet meester was. Op een fli liggend is zij door haar man" en '®ns vriend over het woelige water naar a,e. kust geduwd. Na twee uur bereikten •'en behouden, maar volkomen uitge- yjt, land, waar zij bij de landbouwer r°Uwer te Ballum gastvrij werden op- v„n°men en van eten en kleding werden °°rzien. Over de reis van het jacht „Duenna", Zondagochtend ter hoogte van de 'tse Kanaaleilanden is vergaan, deelt t^ter 'nog het volgende mede: Q-öehalve de door de reddingsboot van Ucrnsey opgepikte Nederlander, wiens aam thans als N. Wezelman wordt op- geven, en de eigenaresse van 't jacht, aHa Schmidvan den Broek, bevon- u h zich waarschijnlijk nog drie Engelse ren aan boord, die evenals de eige- ja5esse vermist worden. Wezelman is 34 r> mevr. Schmidv. d. Broek 41. jatstgenoemde is volgens Reuter van derlandse nationaliteit. Hedenochtend is per vliegtuig van e „Aero-Holland" jhr. mr. Van r«denburch naar Tanger vertrok- «n. waar hij zijn nieuwe functie ^ah administrateur der interna- ^°nale zone zal aanvaarden. Jhr. an Vredenburch is, ingaande van- aaB, ontheven uit zjjn functie van der delegatie en vice-voorzitter Van het opperbestuur in Indonesië. ket. vliegveld stond de nieuw'- joij.°err?de functionaris de aanwezige te nalisten voor zijn vertrek nog even C0t.,Oord. Hij vertelde, dat hij door de dra ^mcommissie van Tanger op voor lid van de Nederlandse regering als V^hs opgenomen. Reeds eerder had jhr. teru Vredenburch het plan gehad zich delef ,te trekken uit de Nederlandse *«ide 'n Indonesië om naar hij een rustiger werkkring te «ken. per K.L.M.-lijntoe- Jjft öfT' willekens, Apostolisch Vicaris Mei v,„ yia' naar Indië vertrokken. In t0r>dheirt voAg jaar was hij om ge- ?.?dien redenen naar Nederland ge- lJh \yeJlnzal thans, geheel hersteld, K m de Oost voortzetten. Eerlijk gezegd, er valt vandaag niet veel te resumeren. En in ieder geval niet veel vrolijks. De kans van onze hockey-ploeg op. een bronzen medaille is maar heel klein geworden. Wel niet zo zeer, omdat ze" zelf met 21 van India verloor, dat was zelfs zeer eervol, maar omdat de Britten van Pakistan wonnen, want nu moet die strijd om het brons opnieuw met Pakistan wor den uitgevochten. Nu, en u herinnert zich waarschijnlijk die 6-1 nog wei. Dan werd de zwaar gewonde Hijze lendoorn voor de sprint uitgeschakeld en onze tandemploeg bereikte slechts met de grootste moeite de halve finale. Tenslotte wat de pugilisten betreft. Zowel de Nederlander Linneman (ve dergewicht) als zijn landgenoot Remie (lichtgewicht) werden uitgeschakeld. Tegen deze laatste uitslag werd echter protest aangetekend. (yoor verslag zie pag. 3). Graaf Folke Bernadotte (rechts) vertelt op een persconferentie in het Franse consulaat te Jerusalem over de jongste pogingen van de V. N. O. om met zijn machtige bemiddeling de Joden en Arabieren tot een overeenkomst te bewegen. De verschijning van de zeeslang in de Vefsnfjord, ongeveer 250 K.M. ten Noorden van Trondheim, heeft het toeristenverkeer, zoalg wij reeds meldden, een flinke stoot in 'de goede richting gegeven wanneer men het bekijkt vanuit het oogpunt van de hotelhouders. Daar het „Fru Haugans- hotel" in Mosjöen reeds overvol is. heeft de directie naar middelen omge zien, om de capaciteit enigszins te ver hogen. Op een stuk open grond achter het hotel heeft men in allerijl een hou ten barak opgeslagen, waardoor men in het afgelopen weekend ruim honderd personen kon herbergen. Ondernemen de caféhouders hebben geïmproviseerde uitspanningen geopend, waar men om plaats vecht. Naar schatting bevonden zich Zondag ruim achtduizend vreem delingen in en om het dorp. Ook in Vefsn en Halsöy, twee gehuchtjes vlak ten Noorden van Mosjöen is de toe loop van nieuwsgierigen zeer groot. De spanning steeg wel ten top, toen Zondagmorgen om kwart over elf plotseling het gerucht de ronde deed, dat in de fjord zeer eigenaardige waterbewegingen waargenomen wa ren. Enkele personen plakten grote vellen papier tegen de huizen, waar op te lezen stond: „Het monster is De verzamelde handtekeningen van ruim driekwart millioen vrouwen en de cassette met de tekeningen van 925 ge meenten1 verzameld ter gelegenheid van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin, zullen, gerangschikt op vier Alkmaarse kaasberries, aan H. M. de Koningin worden aangeboden. De kaasberries zullen door leden van hef vrouwelijk hulpcorps op Zaterdag 14 Augustus des morgens circa tien uur van het secretariaat der tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw", Koninginne gracht 12b, Den Haag, naar 't Loo wor den overgebracht. Een delegatie van het bestuur der tentoonstelling zal dit huldeblijk op Maandag. 16 Augustus, aan Hare Majesteit aanbieden. weer verschenen. Wjj geleiden U te gen een geringe vergoeding naar een exclusieve uitkijkpost", waarachter naam en adres van deze „exclusieve" gidsen vermeld stond. In ieder ge val liep het hele dorp, al of niet met gids, uit en verzamelde zich langs de oevers van de fjord. Inderdaad was het water op merkwaar dige wijze in beweging, alsof het beest onder water steeds maar in een kring rondzwom. Op een gegeven moment liet was vermoedelijk half één in de mid dag steeg met een enorme kracht en een sissend geluid een waterstraal van waarschijnlijk vijf meter omhoog. De toe schouwers langs de hoge oever lieten kreten van verbazing horen en begonnen luid in de handen te klappen. Dit verstomde echter, toen plot seling een gorgelend geluid uit de fjord omhoog steeg en vlak daarop een groot lichaam van groenblauwe kleur in het water zichtbaar werd. De kop 'van het monster, dat dus in derdaad aanwezig was, steeg uit het water op en de staart, die onlangs een roeiboot met twee Nederlanders er in had doen omslaan, kwam eveneens om hoog en klapte vlak daarop weer met een hevige slag op het water neer. Het beest opende de Ijgk, die het midden houdt tussen die van een rund en een nijlpaard, en bracht een loeiend ge luid voort, dat enigszins deed denken aan het aflopen van een sirene. De be gintoon was hoog en het slot smoorde in een gorgelende bastoon. Hierna zonk het dier in de diepte weg en kwam de gehele dag niet meer tevoorschijn. De toeschouwers waren echter enthou siast en na een uur tüds deden de meest fantastische verhalen in het dorp de ronde, die de waarheid slechts voor een gering deel benaderden. Des avonds was de drukte in het plaatsje Mosjöen buiten gewoon groot, temeer nog, daar uit andere plaatsen en vanaf het platteland de nieuws gierigen toegestroomd waren, om laat in de middag bij de fjord nog de wacht te houden. Dit echter zonder resultaat. Aldusde berichten in de Noorse plaat selijke pers van gisteren. Vanzelfsprekend kunnen wij hier ons gezag niet achter stellen, althans nóg niet. Evenals vermoe delijk velen van onze lezers, beschouwen wij het hele verhaal vooralsnog als een min of meer aardig bericht uit de journa listieke komkommertuin. Walter Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Fank Roberts, Bevin's particuliere secretaris, en de Franse ambassadeur in Moskou, Yves Chataigneau, hebben Maandagmiddag opnieuw op het Kreml geconfereerd met Molotov. Na het onderhoud, dat twee uur en veertig minuten duurde, wilden de Westelijke afgezanten slechts mededelen, dat zij een onderhoud hadden gehad met Molotov. Zij weigerden te zeggen of er nog meer samenkomsten met Molotov zouden worden gehouden. In Washing ton verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Mars hall, echter, dat er waarschijnlijk nog meer conferenties zullen volgen. In welingelichte kringen te Londen is men van mening, dat de besprekingen van Maandagmiddag doorslaggevend zouden kunnen blijken voor het al of niet vinden van een vreedzame oplos sing van de Berlijnse crisis, aldus Reu- ter's correspondent. Diplomatieke waarnemers nemen aan, dat hardnekkig onderhandeld zal wor den over de Berlijnse blokkade en de valuta-oorlog. Men verwacht, dat beide partijen de uiterste concessies bekend zullen maken, waartoe hun regeringen bereid zijn. Indien geen overeenstem ming wordt bereikt, acht men een on derhoud met Stalin de enig overblijven de weg. Het met Britse licentie verschijnen de Berlijnse blad „Montags Echo" meldt in een uit Moskou afkomstig bericht, dat de besprekingen tot nu toe gestuit zijn op het feit, dat de Russen afwijzend staan tegenover het verbinden van voorwaarden aan 'n ont moeting tussen de Grote Vier. De Westelijke mogendheden, zo schrijft het blad, blijven er echter aan vast houden, dat allereerst de blokkade van Berlijn opgeheven moet worden, voordat besprekingen kunnen begin nen. Het stadium waarin.de besprekingen zich thans bevinden, is nog steeds een terreinverkenning, waarbij nog een uitwisseling van gedachten tussen de vier hoofdsteden nodig zal zijn, alvorens enige formule voor een rege ling kan besproken worden ten aan zien van de bestaande problemen. Klaarblijkelijk vereisen de details, die thans onder discussie zijn, meer tijd, dan oorspronkelijk werd ver wacht. In Amerikaanse kringen was men echter van oordeel, dat de meer dere tijd, die voor de besprekingen gevorderd wordt, een bemoedigend teken is. Men verwacht, dat maar schalk Stalin eerst wederom aan de besprekingen zal gaan deelnemen zo- Opnieuw heeft een geweldige brand het Katendrechtse schiereiland te Rotterdam geteisterd. Waren het twee maanden geleden de A.T.O.-loodsen, die aan de vlammen ten offer vielen, thans is de grote loods C aan de tweede Katendrechtse haven, toebehorende aan Veltenaar's Haven- en Trans portbedrijf N.V., volkomen in de as gelegd. gen was zich op enige afstand te be- Omstreeks kwart voor drie in de af gelopen nacht bemerkte de portier yan de loods, dat door kieren en spleten heen rook naar buiten drong. Reeds na een vluchtig onderzoek kwam hij tot de conclusie, dat er brand uitgebroken moest zijn in de massa stukgoederen van allerlei aard, welke binnen opge slagen lag. Hij alarmeerde onmiddellijk politie zowel als brandweer, maar voordat er blusmateriaal ter hulp was gekomen, sloegen de vlammen door het dak heen zó fel uit, dat de man gedwon- (Van onze speciale verslaggever) HOEK VAN HOLLAND, 9 Aug. „Kijk daar staat zij!" riep een opge wonden menigte en wees naar het lang ste van de blauwe figuurtjes aan het dek van de „Mecklenburg", die gister avond de meisjes van de Olympische athletiekploeg naar Nederland terug bracht. Even viel er 'n stilte, maar dan daver den de „hoera's" over de kade: boven aan' de loopplank verscheen Fanny BlankersKoen. Een korte toespraak, bossen bloemen, een dikke zoen van haar man en trai ner Jan Blankers, en ze stond weer op vaderlandse grond. „Oh, wat erg!" mocht zij toch even lachend verzuchten, toen de fotografen haar steeds weer stil dlsien staan en on der schot namen. In de visitatiezaal ontving het doua nepersoneel haar met handgeklap en gejuich, om dan meteen de stereotype vraag te stellen, of zü iets aan te geven had. En ondeugend glimlachend ant woordde Fanny: „Ik heb heel wat goud meegebracht." Onder uit haar reistas kwamen vier bruine étuis te voorschijn, waarin de glanzende gouden plakken. Eerbiedig bekeek de douane-ambtenaar deze im port, waartegen hij blijkbaar geen be zwaren had, integendeel hij drukte Fan ny Blankers de hand en feliciteerde haar hartelijk. Door een dichte haag van juichende Hpek-van-Hollanders bereikte Fanny de feestelijk versierde coupé's „gereserveerd voor Olympische ploeg". De opgepakte menigte zette het „Lang zal zij leven" in. Een klein bloryi meisje, op moeders arm, kraaide wuivend „Fan ny, Fanny". En Fanny constateerde ver baasd: „Ik dacht, dat Hollanders zo nuchter waren! Wie had zo'n ontvangst nou ver wacht." i De stationsrestaurateur kwam felici teren en koffie met gebak aanbieden. Een spoorman vroeg een beetje ver legen om haar handtekening. Temidden van de journalisten snoepte zij van haar gebakje en ontdekte ineens weer haar man, die tevreden lachend achter haar zat. En op een toon, die elke getrouwde man van zijn echtgenote kent, vroeg zij hem: „Zeg Jan, hoe kon jij nou in hemels naam op de boot stóppen, terwijl ik er nog niet was?" Zij vertelde toen van de autobus, die hen veel te laat van Wembley afhaalde, waardoor de boot gemist werd. „Was de organisatie verder wel in orde?" „Nou, dat liet toch wel wat te wen sen over. Persoonlijk heb ik er geen last van gehad. Alles werd steeds op gelost: De voeding vond ik heel be- Er was van alles genoeg. Fanny zet voet aan Hoek Mevrouw Blankers—Koen dook giste- gedaan. Dat was veel te vermoeiend. Er ren onder na haar aankomst in Neder-. waren tochal van die spannendemo- land. Maar de fotograaf vond haar terug in eigen familiekring te Hoofd dorp, waar de kinderen op haar ge wacht hadden. Vol trots toont de Olympische kamoioene haar vier gouden medailles. hoorlijk. w Maar ja, aardappelen en groenten yan Hofland en aan belangstelling ont maken zij daar nu eenmaal anders brak het de Olympische kampioene niet. Tk heb er helemaal geen spijt van, dat SÏ3Ï? tfc aan de andere nummers met mee heb inenten. Bij die slechte hordenstart bij voorbeeld dacht ik: „dat red je nooit". Het was zo iets geks, de anderen al een stuk voor je te zien. Ik verwachtte na melijk een valse start." Even moest Fanny onderbreken om in boekjes en op stukjes papier te zet ten. „In Engeland w^s dat nog veel erger," Vertelde zij dan verder. „Op het laatst moesten politieagenten mij naar mijn kleedkamer brengen. Ook werd mij al een betrekking als hoofd van een sport- afdeling in Batavia aangeboden. Maar de mensen vergeten allemaal, dat ik een gezin heb. Eerst hoop ik eens een week je rust te nemen. Wat er dan verder .gebeuren gaat ^veet ik nog niet." Dan keek zij een beetje benauwd om zich heen. „Weten jullie misschien, waar wij nu naar toe gaan? Ik hoop kleine Jan en Fanny vanavond toch nog te zien." „Daar kunt u op rékenen. En zijn die kinderen van u ook toekomstige kampioenen?" „In ieder geval gaan zij sporten. Kleine Fanny, twee jaar oud, speelt nu al met een paar startblokken." Tijdens de treinreis naar Den Haag onderging Fanny de gedaanteverwisse ling van Olympisch kampioene tot ge woon huisvrouw. Een ruime regenjas onttrok haar blauwe uniform aan nieuwsgierige ogen; het witte hoedje verdween in een koffer en de bloemen werden 7.0 goed mogelijk weggemoffeld. Na het afscheid van de andere meisjes gingen Fanny en Jan Blankers door de treingang naar de aqji terste wagon. En toen de electrische trein 't Haagse sta tion binnenreed, stroomden vrienden en kennissen naar de versierde coupé's, tevvijl Fanny alt gewoon sterveling on gemerkt het station door een achteruit gang verliet. De eerste avond brapht zij door bij man en kinderen in Hoofddorp. Nel Roos. Ans Panhorst, Elly Damman en Netty Witziers werden tenslotte aan het Amsterdamse Centraal-Station uit bundig met bloemen en gejuich door fa milie en clubleden verwelkomd. Enkele optimisten speurden nog naar Fanny BlankersKoen, maar moesten hun on geduld nog zien te bedwingen geven. Het duurde niet lang, of de brand weer kwam met groot materiaal aange rukt. Zij tastte het vuur energiek aan, maar de volgeladen houten loods brand de als een enorme toorts en tegen deze vuurgloed viel dan ook weinig uit te richten. Terwijl van de haven zelf uit de blusboten Havendienst 3 en 5 ton nen water in de vlammenzee spoten, bepaalde een van de vijf motorspuiten, die rondom het brandende gebouw wa ren opgesteld, zich ertoe het grote koel en vrieshuis van de N.V. Koel- en Vries huizen, dat zich aan de achterzijde be vindt, te beschermen. Uren lang was het een angstig fan tastisch gezicht de vlammèn over een breedte van 150 a 200 meter omhoog te zien dringen door de duisternis van de nachtelijke hemel. Het gerucht van de brand was spoedig tot beide ge deelten van de stad doorgedrongen en velen oTferden hun nachtrust op om zich naar de haven te begeven, die in wijde omtrek verlicht werd. De politie had evenwel maatregelen getroffen om de al te nieuwsgierigen, die tot de landtong van Katendrecht waren door gedrongen, op een afstand te houden. Om half vijf was er van de gehele loods, waarin palmpitten opgeslagen lagen, koper, lood, i.'out, papier, ma chinerieën, geperste bouwplaten en vele andere goederen, slechts een enorme rokende puinhoop overgebleven. Omtrent de oorzaak van de brand staat men voor een raadsel. De laatste veertien dagen tvas er in de loods niet gewerkt, zodat onvoorzichtigheid van een der werklieden uitgesloten moet worden geaéht. Mogelijk is er echter broei ontstaan in een gedeelte der goe deren. Ook wordt nog aan kortsluiting gedacht. In ieder geval mag bet als een geluk worden beschouwd, dat de loods vrij geïsoleerd stond en er behalve het genoemde koel- en vrieshuis geen ge bouw dicht in de buurt stond, anders zou de ramp niet te overzien zijn ge weest. Wat de schade betreft, deze zal ver moedelijk in de millioenen lopen. Door de hevige Zuid-Wester storm, die Zondag in de Betuwe woedde, zijn millioenen kilo's fruit afgevallen. De schade, die hierdoor aan de diverse pachters is toege bracht, is enorm. Juist vorige week was het harde fruit van verschil lende boomgaarden verpacht Om een beeld te géven hoe groot de schade is, geven wij het volgende voor beeld: Personen, die de opbrengst van een boomgaard hadden geschat op f 40.000, besomden na deze hevige storm de opbrengst op ea. f 10.000. Vooral de pachters van de bewaarappel, de goud- reinet, die toch al niet dik zit, kregen gevoelige klappen. Op de veilingen in de Betuwe wer den, zoals begrijpelijk, gisteren enorme hoeveelheden valfruit aangevoerd. Er werd noodgedwongen enige uren door- geveild, maar in verband met het feit, dat het fruit ook verwerkt moest wor den, moest met het veilen gestopt wor den.- (Eenden vliegen in zwermen, adelaars zijn in de hoge bergen alleen. dra de voornaamste details zijn uit gewerkt. In dit stadium laat Stalin de gehele leiding over aan Molotov. Tot nu toe hebben de Moskouse be sprekingen geen enkele invloed uitge oefend op de voorbereiding van een grondwet voor West-Duitsland. Een of ficiële Duitse persoonlijkheid heeft ver klaard: „Wij gaan voort met de voorbe reiding voor de nieuwe organisatie van West-Duitsland, zondek ons bezig te houden met hetgeen in Moskou gebeurt. Wij zullen dit werk pas onderbreken, wanneer de geallieerde militaire gouver neurs ons dit opdragen". Vandaag zullen de vertegenwoordi gers van de elf Lander in Beieren bij eenkomen. Zij zullen er tien dagen be sprekingen voeren over het eerste grond wetsontwerp. De Belgische premier en minister vaa Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, is Maandag tijdens een particulier be zoek aan Londen door Bevin ontvan gen. Tijdens het onderhoud, dat twee uur duurde, zouden de ministers o.a. het verloop van de besprekingen in Moskou besproken hebben. De plaatsvervangende Amerikaanse commandant te Berlijn, Babcock, heeft Maandag tegenover Reuter verklaard, dat het militaire Sovjet-bestuur de di rectie van de Duitse spoorwegen heeft opgedragen zich gereed te houden om op eerste aanzegging steenkooltreinen van Helmstedtnaar Berlijn te laten rijden. Babcock zeide, dat deze instructie, die Zaterdag is gegeven, in officiële Amerikaanse kringen niet van veel be tekenis wordt geacht. Binnen enkele dagen wordt te Frank fort een handelsdelegatie uit de Sovjet zone van Duitsland verwacht ter bespre king van de mogelijkheid van de her vatting van de interzonale handel, zo heeft de economische raad der Bizone medegedeeld. Tevens zal de koersver- houding tussen de Oostelijke en Weste lijke mark worden besproken. Het Duitse nieuwsagentschap Dena meldt, dat de Amerikaanse militaire gouverneur van bad Kissingen bij Würzburg door de Russen is gearres teerd na op een inspectietocht bij ver gissing de grens van de Russische zone te hebben overschreden. De gouver neur was vergezeld van een lid van de staf van het bureau voor burgerlijke aangelegenheden bij het Amerikaanse hoofdkwartier van Berlijn. Hun auto werd gereden door een Duitser, die met de auto wist te ont snappen om de arrestatie te melden toen hij zag dat de beide Amerikanen tijdens de bezichtiging van enkele boer derijen door de Russen werden gevan gen genomen. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Zeer vermoedelijk zal de Franse Natio nale Vergadering vandaag met een ruime meerderheid zonder dat de kwestie van vertrouwen eraan te pas komt het wets ontwerp aannemen, waarbij aan de regering bevoegdheden worden verleend voor het treffen van maatregelen ter sanering der financiële en economische situatie. De hervormingsmaatregelen zullen uiterlijk 10 December aan de Nationale Vergadering worden voorgelegd en zij mogen geen verhoging van geldende belastingen behelzen; zulks behorende tot de meest wezenlijke taak van het parlement. Onverzoenlijk verzet in de Nationale Vergadering tegen de bevoegdheden, welke minister Reynaud vraagt, komt slechts van de Gaullisten en van de communisten, die beiden het procédé strijdig met de grondwet noemen. De overige partijen hebben min oëmeer het standpunt der regering aanvaard, dat het hier in werkelijkheid niet gaat om een overdracht van aan het parlement toekomende bevoegdheden aan de rege ring, maar om een principiële en nut tige grensafbakening tussen wetgeven de en uitvoerende bevoegdheden, welke zowel het parlement als de regering in staat zullen stellen ieder zijn eigen werk sneller te kunnen afdoen. Tegen de Gaullisten die er overigens over de opportuniteit dezer oppositie een riogal verdeelde mening op na houden, heeft de meerderheid gemakkelijk spel door hun voor te houden, dat een propaganda voor „De Gaulle aan de macht", ver sterking der executieve macht, kern thema is. De communisten proberen hun koude maar hardnekkige obstructie in het land van uitingen van de toom des volks, dat zijn vrijheden, zijn nering, zijn brood en zijn kleding enz. enz. be dreigd ziet. Hier en daar zijn hun be roepsagitatoren erin geslaagd door de C.G.T. gelaste symbolische waarschu wingsstakingen uit te lokken o.a. te Marseille en in de Noordelijke mijnbek- kens, naar het schijnt met slechts be perkt succes. Op markten in de Parijse volksbuurten gaan deze agitato ren rond met petities ter ondertekening door alle „republikeinse huismoeders" van Frankrijk. Langzamerhand beginnen de voorbe reidingen voer de vestiging der Fok kerfabrieken op Schiphol hnn beslag te krijgen. De algemeen directeur van de Verenigde Fokkerfabrieken, ir. P. C. J. Vos, vertelde hierover, dat de onderneming thans met de gemeente besprekingen voert over de aankoop van gronden. die door de fabrieken beschikbaar zullen worden gesteld. Deze gronden liggen aan sluitend aan het technische areaal van de KLM. Ir. Vos gewaagde voorts van de problemen, die de regeling van het vlie gen in dit drukke luchtvaartgebied met zich brengt. Het is de bedoeling zo spoe dig mogelijk met de bouw der fabrieken te beginnen Dit zal geschieden zodra de deelneming van de staat in de begroting der fabrieken is vastgesteld. Dit vormt thans nog een laatste punt van bespre king. Naar het A.N.P. verneemt overweegt de afdeling Den Haag van de Algemene Nederlandse Infalidenbond een zgn. loopschool voor invaliden te 's-Graven hage te vestigen. Alleen in Bameveld bestaat een dergelijke school, die echter alleen voor oorlogsslachtoffers is. Het ligt in de bedoeling, wanneer men een geschikt lokaal kan vinden, in Septem ber te beginnen met tweemaal per week een cursus te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1