STAD EN OMGEVING Feestviering te Beverwijk voortgezet SAMENSTELLING VAN DE VORSTELIJKE STOET Bollenstreek wil méér vernemen over komende bus Geschenk der burgerij Als een'stadje een stad wordt VROUW IN ZWARTE- SLACHTERSGILDE AGENDA- Splinters Claxon in plaats van ringeltingelbel Beschouwing van mr. Scholtens Ned. sabeléquipe kraakt Canada: 13-3 Ontploffing in metaal gieterij Amerikaanse consul uit Antwerpen verdronken AANRIJDING? De regeringsverklaring DINSDAG 10 AUGUSTUS 1948 PAGINA 2 Avondtekenschool Sint Josephsgezellen Zwitserse violiste op zomerconcert H.O.V. Souper van het Frans Hals-spel Toneeltentoonstelling 30 jaar Schouwburg Burgerlijke Stand Ned. Kamer van Koophandel voor België Zangsuccessen Examen hoofdakte Met vuurwerk gegooid Auto reed trottoir op E.D.O.Victoria F. C. W ater polo-uitslagen HEEMSTEDE Keuring politiehonden Excursie Friese Fakir BENNEBROEK Gemeenteraad VOGELENZANG Openluchtconcert „HET DAGBLAD" OVER DE KABINETSFORMATIE Leden Bandoengse delegatie huiswaarts „Fokker" bouwt Meteors Prijzen Surinaams fruit DR. C. v. d. BERG Ridder in de orde van de Ned. Leeuw V Ongemerkt van boord - gevallen Afhalen Indië-passagiers Snel geholpen mei de ORIGINELE ONDERDELEN VAN LENT - HEEMSTEDE Telefoon 28810 INHULDIGING KONINGIN JULIANA Vrijdag beginnen de debatten Roemenië lid Van de Sovjet-Unie Schaaktournooi Heemstede ^1948 Beurs van Amsterdam LIGHT VERDEELD Officieel heeft zij haar intrede ge daan. Zij werd echter niet met vlag en wimpel ingehaald, doch veeleer werd zij als een slecht teken des tijds aangewezen. Wie wij hier be doelen? De eerste vrouwelijke clan destiene slachter, die Maandag voor de economische rechter in het bankje stond. •Dat heb ik nog niet meegemaakt," uitte de rechter in zijn verbazing. Waarschijnlijk zag hij de vrouw in zijn gedachten met een flikkerend scherp mes een koe te lijf gaan, toen hij haar vroeg: „Welke werkzaamheid is U in deze zaak opgedragen?" „Ik been het vlees uit," zei verdachte zonder enige schroom. Tegelijk keek zij rond alsof er nog meer slachtoffers onder haar ogen waren. Naast haar stond in het beklaagden bankje een man, die zonder vergunning een schaap voor consumptie had klaar gemaakt. De Officier van Justitie gaf naast zijn verbazing ook blijk van zijn ont steltenis, dat een vrouw het gewaagd heeft zich aan te sluiten bij het zwarte- slachtersgilde. „Het is wel een wonder lijke samenloop," zei hij, „dat dit juist moet gebeuren nu we sinds kort een vrouw bij de gerechtelijke macht heb ben!" Tegen beide verdachten eiste hij drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. Ook de rechter luchtte nog eens zijn hart over deze kwestie en vonniste tenslotte conform de eis van de Officier. Opgelucht en gewaarschuwd verlieten uitbeenster en slachter de zaal, wetend, dat zij nog niet de „kast" in hoefden, en begrijpend, dat de „straf achter de tralies" als een Damocleszwaard boven hen hangt. Het zal vallen, als zij het wagen ooit weer een flikkerend mes op zwarte wijze in de omgeving van koe of schaap te houden. Natuurlijk zal het hen alleen trèffen, als de zaak aan het licht komt! Nieuwe leerlingen voor de avondte kenschool van de St. Josephsgezellen- ver. kunnen zich laten inschrijven op Donderdag 12 en Vrijdag 13 A tig. in het schoolgebouw Kamperstraat 37. Zij die reeds het vorig jaar leerling van deze school waren moeten het ontvan gen inschrijvingsbiljet, volledig ingevuld voor Zaterdag 14 Augustus inzenden aan de school, indien zij wederom inge schreven willen worden. Met ingang van 1 October wordt er volgens een nieuw leerplan, dat geheel is aangepast aan de eisen die een goede vakopleiding stelt, gewerkt. Er wordt opgeleid voor: machinebankwerker, smidbankwerker, automonteur, electri- cien. loodgieter, timmerman, metselaar, meubelmaker, schilder en aanverwante vakken in een vierjarige cursus van 6 maanden fl Oct.—31 Maart), gedurende vier avonden per week. Verder is er een éénjarige vervolgcursus voor Gezel V.V.A. examens. Adspirant examen V.E. V. en B.O.V.A.G.-hulpmonteur examen. Tenslotte wordt een tekencursus voor banketbakkers gegeven gedurende 2 jaar van 1 Oct. tot 31 Maart (met onder breking van de maand December), ge durende 2 avojjden per week. Voor oud-leerlingen is er Zaterdag middag 14 Augustus van 3 tot 5 uur aqn de school gelegenheid inlichtingen te verkrijgen bij de directeur J*. B. L. Baijens. De Zwitserse violiste Margrit Essek zal op het zomerconcert van Vrijdag t? Au gustus met de H.O.V. als soliste optreden in het vioolconcert van Felix Mendels- sohn-Bartholdy. Margrit Essek werd in 1919 te Zürich geboren en studeerde aan het conserva torium aldaar bij haar latere echtgenoot Paul Essek. waarna zij vervolgens te Lau sanne het „Diplome de Virtuosité" met de hoogste onderscheiding verwierf. De oorlog helette haar evenwel haar studies in het buitenland voort te zetten, zodat zij in Zürich bleef, waar zij tot op heden als vioollerares werkzaam is en regelmatig als soliste optreedt. Naast talrijke recitals voor de radio speelde Margrit Essek o. a. enige malen met het Tonhalle Orcnester in Zürich o. 1. v. dr. Volkmar Andeae.- Op dit zomerconcert, waar men o. 1. v. Marinus A4fem zal concerteren, worden behalve het reeds genoemde vioolconcert van Mendelssohn, nog uitvoeringen ge geven van Schubert's Vijfde Symo'nonie, de Romantische Suite van de Belgische componist Marcel de Pauw en tenslotte ..Ma Mère l'Oye" (de sprookjes van Moe der de Gans) van Mauricg,Ravel. Onder de naam ..Rondom de Doelen" zal in de Kunstzalen Heerkens Thijssen aan het Plein een expositie gehouden worden van tekeningen, schetsen en aquarellen, die Haarlemse kunstenaars gemaakt hebben van acteurs en figu ranten tijdens de opvoeringen van het openluchtspel Frans Hals. De tentoonstelling zal op 11 Augustus om 3 uur geopend worden met een toe spraak door de schrijver van het spel dr. P. H. Schroder. Zij blijft geopend tot en met Zondag 22 Augustus. Ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de Haarlemse Stadsschouw burg zal van 29 September tot 10 Octo ber in het Frans Halsmuseum een toneel tentoonstelling worden gehouden. Wet houder D. J. A. Geluk is voorzitter en de heer J. B. Schuil is secretaris van de commissie, die deze expositie voorbe reidt. GEHUWD: F. Hoogland en S. Post. Getrouwd: A. Hendriks en J. Jansen. J. P. Verbeme en H. Brod. W. H. Stook en D. M. W. Waterinckx. J. ter Horst en W. A M. van der Leede. GEBOREN: J. M. RoozenChabot z.; F. SchildwachtHesseling z.; G. M. de KierKnol z.; A. BultmanWijshake z.; A. H. M. de BruinSwartjes z.; C. de VogelWezenaar z.; I. MauritsHenni- ges d.; W. HaakLammens d.; T. Op- persmaGroeneveld d.; J. G. Schipper van Zanen d.; M. Kleinvan Schaik d.; E. Hjmervan der Meijderv d.; W. E. HeiligenbergWit d.; C. M. Harmsen Ligthart d.; R. C. Honkoopvan Gelo ven d. Geboren: A. G. de Meijervan Putten, z.; J. M van Looijvgn der Meij, z.; H. W Christianus—Ricnstra, z.; C. C. M. KuijperStraathof, z.; F. M. Leenderts van Hoof, z.; M. Kleinhoutvan der Mee, z.; C. J. L. Hugtenburg—Gosen, d.; J. M. van Looijvan der Meij, d. OVERLEDEN: R. Jan®-n, 71 jr., Haze- paterslaan: J. T. M. Serbrock, 66 jr., Pla- netenlaan; J. Verkoren. 69 jr.. Karei v. Manderstraat; P. F. Bellaart. 71 jr.. Zijl- weg; P. J. Burggraeve, 72 jr., Tulpen straat. Overleden: W. van Waard. 35 j., Hoeufft- atraat, M. A. BoddeusMulder, 70 j„ Krit- zingerstraat. M. E. RoestCruijon, 83 J., Oranjestraat; J. G. van der Lans, 1 m„ Kamperlaan. J. Riemersma—Beekman, 22 j., Oost-Indiéstraat. De Nederlandse Kamer van Koop handel voor België en Luxemburg, te Brussel, heeft sinds jaren in de be langrijkste Nederlandse plaatsen een correspondentschap gevestigd, ten ein de haar taak, bestaande uit het bevor deren van de wederzijdse handelsbe trekkingen tussen de Benelux-landen, op de meest bevredigende wijze te kun nen vervullen. Te Haarlem trad sinds meerdere jaren als correspondent der Kamer op de heer mr. L. L. F. André de ia Porte, die echter wegens drukke werkzaamheden zijn functie heeft neer gelegd. Zijn taak zal worden overgeno men door jhr. mr. B. W. F. van Riems dijk, secretaris van de N.V. Joh. En schedé Zonen, Klokhuisplein te Haarlem. Op het nationale zangconcours, dat Zaterdag 7 en Zondag 8 Augustus te Amsterdam werd gehouden, behaalde het dameskoor Arcis in de eerste afde ling 'n eerste prijs met 324 punten „met felicitatie van de jury". Beynes' man nenkoor behaalde in de tweede afde ling een tweede prijs met 286 punten. Beide koren staan onder leiding van de heer Jan Hensen, die hiermede ook het 25ste jaar van zijn muzikale loop baan met succes bekroond ziet. Beide koren zongen zonder geleende krachten. Te Haarlem zijn voor het examen hoofd akte 14 candidaten geëxamineerd. Geslaagd zijn voor de gehele akte: L. B. Korstanje, Katwijk a. d. Rijn; mej. M. N. Treurniet, Amsterdam; mej. G. J. Stroet, Beemster; F. Togtema, Bloemendaal; G. Veldhuis, Amsterdam. Geslaagd voor gedeelte A: G. Bak, Den Helder. Geslaagd voor gedeelte B: mej. W. C. Florie, Amsterdam; mej. W. C. Huusjes. Hillegom; H. v. d. Linde. Heemstede; J. M. v. Kuiken, Oude Wetering. Voor diploma A van het examen hoofdakte zijn geëxamineerd 8 candida te. Afgewezen 4. Geslaagd: De heren J. A. F. van der Hall te Ur- sem; E. Roubroeks te Wormer; A. Wij- ker te Den Helder en C. J. Wardenaar te Schagen. Geëxamineerd voor diploma B 8 can didaten. Geslaagd: De dames D. A. Fiege te Amsterdam en M. L, Menting te Amsterdam. De heren H. Lagrand te Amsterdam; J. J. van der Meer te Haarlem; A. van Moerkerken te Amsterdam en J. H.' Nieuwenhuis te Amsterdam. Zaterdagavond had een jongen, die in het Lunapark rondwandelde, de aardigheid om met een vuurwerkpro duct te gooien. Hierbij werd de man tel van een dame beschadigd. Haar echtgenoot nam dit zomaar niet en wil de de dader grijpen. Deze gaf de man daarop een trap in het gezicht en ver dween tussen de menigte. De echtge noot heeft aangifte gedaan. Op de Wagenweg is een personen auto Zondagavond omstreeks kwart over acht met grote snelheid het trot toir opgereden. Een garage en een win kel werden geramd. Vele ruiten moes ten het hierbij ontgelden. De auto werd zwaar beschadigd en de bestuurder met een hersenschudding en in bewusteloze toestand naar de Mariastichting ge bracht. Zondag 15 Augustus speelt EDO in het Noordersportpark tegen de sterke En gelse derde div.club Victoria F.C. uit Nortwich. EDO verschijnt in haar be proefde opstelling, zodat een spannende wedstrijd van het stopperspil tegen het Zwitserse grendel-systeem kan verwacht worden. De wedstrijd begint om 2 uur De uitslagen van de waterpolowedstrijden wsor de competitie van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond luiden: Dames: le kl.: DWRRDZ 3—5, 2e kl. C: VZV—DWT 2—4. Heren: le kl. B: DWR—HPC 4—5, 2e kl. C: DZVHaarlem 01, MaasHaaflem 03. Reserve 2e kl. A: Haarlem 2—A.Z. 2 51, 2e kl. D: FutenDWT 16. Jeugdafdel.: DJKHaarlem 411. Uitslagen competitie kring Haarlem van de K.N.Z.B. Dames; DWT 3—DWR 3 4—1, HPC 2—VZV 2 3—3. Meisjes: HPC—VZV 0-4. Heren: afdeling I: HVGB 5—DWT 3 0-0. VZV 3—Haarlem 4 0—3, HVGB 5— DWT 3 8—0, VZV 3—Haarlem 4 0—3, HVGB 5—VZV 3 1—0. Afdeling II: HZV 1 —Haarlem 6 5—0, HZV 1—DWR 4 5—2, DWR 4—HZV 1 1—5. Voor deze week zijn nog voor de com petitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond de volgende wedstrijden vast gesteld. Dinsdag 10 Augustus: 3e klasse F: Haarlem 2Waterlelie 1. Woensdag 11 Aug. le klasse B heren: DWRNereus. Res. le klasse B heren: DWR 2DJK 2. Res. 3e kl. E heren: DWR 3—VZV 2. Donderdag 12 Aug.: 2e klasse C dames: DWTADZ. BIOSCOPEN: Cinema Palace: De cowboy en de lady (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. en 's morgens 10.30 u. de Hollandse Padvindersfilm Rid ders zonder harnas (a. 1.); Luxor: Neder lands in zeven lessen (a. 1.); 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Boomerang (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Het lied van de jeugd (14 j.), 2, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Rijke armen (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9:15 uur. DINSDAG 10 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert 19.3020.30 u. S De politie heeft een 20-jarige^leerling- bankwerker aangehouden, die een doos met snijapparaten heeft ontvreemd. Op de Hooimarkt beet een hond in het been van een wielrijdster. Het beest beet een ader door. Het gevolg hiervan was, dat de dame veel bloed verloor. Zij werd per taxi naar haar huisarts en vervolgens naar haar woning ge bracht. Gistermiddag liepen twee kinderen op het Plein tegen een voorbijrijdende be stelauto. De een kreeg een hoofdwond, de ander een bloedende lip. Wethouder Geluk zal tot en met 23 Augustus geen spreekuur houden. De politie hield een 32-jarige werk ster aan, die f 100 had gestolen. Onze stadgenoot, de heer A. M. Lut- terman, slaagde voor het examen Kleer makers Vakopleiding der Vakgroep Kleermakerij als „meester in het heren- kleermaken". Op het gedeelte Wagenweg tussen de Hazepaterslaan en het Plein geldt nu een inhaalverbod. Zaterdag heeft de politie in het Zuider Buiten Spaarne het lijk gevon den van de 72-jarige P. J. B., uit de Tulpenstraat, die sedert Vrijdagmorgen 5 uur wordt vermist. Zijn broer had op sporing verzocht. Het Harmoniecorps Arti et Religione zal Zaterdag van 89 uur in Den Hout een concert geven, waarna een mars gemaakt wordt door de stad langs de Dreef naar de Grote Markt. De laatste resultaten van de keuring van politiehonden zijn: Gevers, Hilver sum, 240 punten, Kruimer, id. 240 pun tert; De Jong, id., 239 punten. Deze drie eigenaren kregen een voorlopig certi ficaat en hun dieren zullen het volgend jaar weer opnieuw voor de keuring moeten verschijnen. Het certificaat werd uitgereikt aan: Huisstede, Weesp, met 271 punten. Sluiter, Hilversum, met 282 punten, Woudsma, Amsterdam, met 281 punten, Honing, id., met 270 punten, Veenbrink, id., met 259 punten, Laurens, id., met 256 punten, v. Veen, id., met 256 punten, v. d. Linden, d., met 290 punten en lof van de commissie voor de buitengewone prestaties van zijn hond, en De Graaf, Bakkum, met 275 punten. Woensdag zal voor de laatste maal ge keurd worden. De Onderlinge Tuinliedenvereniging maakt 11 Augustus een excursie naar enige buitenplaatsen te Aerdenhout. De plaats van bijeenkomst is de Viersprong te Aerdenhout. De Friese Fakir zal Woensdag 11 Augustus voorlopig voor de laatste keer ten bate van Katholiek Thuisfront op treden. De raad der gemeente Bennebroek zal Dinsdag 10 Augustus 's avonds om half acht ten raadhuize in vergadering bij eenkomen. Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" te Bennebroek, dirigent de heer Adr. Nie- man, geeft Woensdag 11 Augustus, des avonds te 8 uur, een concert op de bui tenplaats van Freule Barnaart aan de Bekslaan. Het programma luidt: Vrolijke Dauwtrappers, Bisselink; Doornroosjes Bruidsvaart, Rode; Carmen Sylvia, wals, Ivanovici; The London Bobbies Parade, Adr. Nieman; Fantasie Pastorale, Vlessing; American Patrol, Abeschan en. Wiener Pra- terleben, wals. Translateur. Het concert wordt op het terrein vóór de buitenplaats gegeven, zodat men van de Bekslaan af alles zeer goed kan be luisteren. Men schrijft ons uit de Bollenstreek: In de laatst gehouden gemeenteraads vergadering bleek de algemene teleur stelling over het geringe succes, dat het door de gemeenten Heemstede, Hillegom, Lisse en Sassenheim gezonden protest tegen opheffing van de tram Haarlem Leiden heeft behaald. Wij willen niet nakaarten, want het is voldoende bekend, welke bezwaren men in de Bollenstreek heeft. Er is angst on der de forensen, die op tijd op hun werk moeten zijn. Al is de tram dan ook geen ijeaal vervoermiddel, men kan altijd mee. Er is angst voor de bus, omdat deze zo irriterend met het bordje „vol" langs de hettten kan snellen. Vooral de bewo ners van de plaatsen, die het dichtst •wonen bij het eindpunt van de route zullen last ondervinden. De Bennebroe- kers zullen in veel gevallen de bus wel vol voorbij zien gaan. Als de tram bij de Tempeliersstraat aankomt, dan is ze in de spitsuren meestal vol, maar langs de hele route staat niemand meer. Als de ene bus vol is, zal er dan een andere achteraan komen? Men wenst in de Bollenstreek te we ten, onder welke voorwaarden Den Haag aan de N.Z.H.V.M. toestemming heeft ge geven om met bussen te gaan rijden. Heeft zij nog enige verplichting om voor de bewoners van de .Bollenstreek te zor gen? Hier staan grote belangen op het spel. De directie van.de N.Z.H. heeft zich beijverd, om in de dagen van de strijd steeds publicaties te doen of zelf op ver gaderingen aanwezig te zijn. Nu horen we niets en weten we alleen, dat de tram verdwijnt en de bus komt. Wij Hil- legommers, Lissenaren en andere „ge dupeerden" zullen strakS het offer der tariefsverhoging brengen, maar we zijn niet van plan, om een niet behoorlijk busvervoer te accepteren. Dat de -kwestie tram-bus, of beter ge zegd, dat het vervoersvraagstuk onder der de mensen leeft, moge blijken uit het volgende rijm, dat de heer Jac. Stol wijk ons toezond. Hü dicht; Als de tram mijn huis voorbijkomt Met haar ringeltingelbel. Is het precies of zij- wil zeggen, „Hier ben ik, hoor je me wel?" Het is of ze eens zo erg haar best doet, Zij is net als een athleet, Die zich nog eens extra inspant, Hoewel hij zich „geslagen" weet. 't Geeft je niet, je moet verdwijnen, Vaarwel, ouwe trouwe „zus", Bij jouw was vaak vlees in blik, doch Voortaan gaat ons vlees* per „bus". Intussen hebben de mensen in de Bollenstreek niets aan dit aardige ge dicht. Zij willen antwoord hebben op hun angstige vragen. Dat antwoord heeft de directie van de N.Z.H. reeds herhaaldelijk gegeven en zij blijft erbij. Dat wil zeggen, dat er meer dan vol doende bussen tussen Haarlem en Lei den zullen lopen, speciaal op de spits uren en ook speciaal voor de pendel plaatsen. Men heeft reeds in de bladen oproepen kunnen lezen voor chauf feurs en conducteurs en er zijn bussen voldoende. De Haarlemmers kunnen de bewoners van de Bollenstreek verklaren, dat zij zeer tevreden zijn over de wijze waar op de N.Z.H. het busvervoer in de stad en omgeving verzorgt. Er zijn practisch geen klachten meer en overal wordt het vervoer volkomen qpgevangen. Bij elke bijzondere gelegenheid en bij plaatse lijke drukte geeft de N.Z.H. een ser vice, die grote bewondering afdwingt. t Wanneer men bedenkt, dat het vee voer van Haarlem-Noord, waar ruw geschat 50.000 mensen wonen, naar het station en de andere wijken in Zuid en Oost practisch wordt opgevangen, dan mag men er toch wel van overtuigd zijn, dat de route in de Bollenstreek voldoende bezet zal worden. ■Wij geven echter toe, dat moet wor den afgewacht en dat men eerst tevre den kan zijn, wanneer de practijk de theorie blijkt te dekken Het „Dagblad" (Batavia) schrijft on der de titel „Nieuwe Mannen", dat het nieuwe kabinet een frappante gelijke nis vertoont met wat het resultaat ge weest z#u zijn, indien dr. Beel geslaagd ware in zijn eerste opdracht, n.l.: het vormen van een kabinet op brede basis, welk kabinet het vertrouwen van de Kamer geniet. Thans is in elk geval de Grondwet ook in tweede lezing aange nomen. In de benoeming van de heer Stikker, welke benoeming ten zeerste wordt toegejuicht, ziet het „Dagblad" het gevolg van de wens om Amerika onze goede wil te doen blijken. Ten aanzien van de benoeming van de heer Sassen vraagt het blad zich af, of diens benoeming mogelijk een wijzi ging zal brengen in het Haagse Indië- beleid. Na hun besprekingen in Nederland met de regering over de Bandoengse resolutie zijn hedenochtend twee leden der delegatie, de heren Ide Anak Agoeng de Agoeng en Abdoel Malik, weer naar Oosb-Indonesië vertrokken. Óp de vraag of de heer Agoeng verwachtte dat aan dé Conclusie der resolutie, waarin er op wordt aangedrongen, dat de totstand koming der V. S. van Indonesië per 1 Jan. 1949 haar beslag moet hebben ver kregen, zal worden voldaan, antwoord de de heer Agoeng: „Dit zal nog moe ten blijken uit het wetsontwerp, «tot te dien aanzien wordt ingediend. Wij moe ten nog afwachten. Voor ons is de zaak voorlopig afgedaan." De heer Agoeng kon niet zeggen hoe de republikeinse regering in Djocja tegenover de voorstellen van Oost-Indo- nesië staat. Naar zijn mening heeft deze nog geen officieel standpunt te dier zake bekend gemaakt. De N.V. Verenigde Nederlandse Vlieg tuigfabrieken „Fokker" zijn er in op dracht van de Nederlandse Regering kortgeleden in geslaagd, zich de licentie- vervaardigingsrechten op de bekende 2-motorige Engelse straaljager, de Glos ter „Meteor", te verwerven. „Fokker" zal zo spoedig mogelijk met de constructie van de „Meteor IV" een aanvang maken; de verkregen licentie rechten hebben trouwens niet alleen betrekking op nr. IV, maar eveneens 9P de volgende types in de „Meteor"-serie. Aan de handel is ter kennis gebracht dat voor geïmporteerd, Surinaams fruit de volgende maximum verkoopprijzen gelden: sinaasappelen f 1.20, grape fruit en pompelmoezen f 1.20, citroenen f 0.94, alles per k.g. Deze prijzen zullen gelden tot er weer sinaasappelen worden ingevoegd uit Spanje en Palestina. De oude prijs van f 0.76 per kg. had alleen betrekking op de sinaasappelen uit deze landen. Dreigende regenwolken hebben ook Maandagmorgen de Beverwijkse feest viering ter ere van het 650-jarige stads recht somber gemaakt. Ze hebben even wel niet weerhouden, dat velen naar het stadhuis togen voor de officiële re ceptie van verenigingen ter stede. In de fraaie raadzaal van stadhuis Scheybeeck ontvingen burgemeester, H. J. J. Scholtens. wethouders en gemeen te-secretaris tallozen, die hun geluk wensen kwamen aanbieden. Het hoogtepunt van de bijeenkomst was de overhandiging van het geschenk der gehele burgerij door een dames comité, dat daartoe een lijstcollecte had gehouden. Namens deze bood mevrouw Moensv. d. Veen Burgemeester en Wethouders zeer fraaie zetels aan, die in de raadzaal zullen worden opgesteld. Ze zijn door de Beverwijkse woning inrichtingen en tapijtknoperij Kinheim vervaardigd. Mr. Scholtens verklaarde buitengewoon verrast te zijn door dit zo fraaie en kostbare geschenk. De ze tels voor het gemeentebestuur zullen tal van generaties en geslachten mee moeten en zullen steeds getuigen van datgene, wat nu onder de burgerij leeft. In prachtige fel-rode kleuren staat op de rugleuningen de Hollandse leeuw van het stadswapen afgebeeld. De heer W. Stoutenbeek bood namens de N.V. Stoutenbeek het gemeentebe stuur de permanente verlichting van de uurwerken van de Wijkertoren aan. Mr. Scholtens aanvaardde ook dit ge schenk onder hartelijke dankbetuiging. De voorzitter van het hoofdcomité, mr. A. Moens, had een derde verras sing voor het gemeentebestuur. Hij bood namens zijn comité, als bewijs van waardering voor hetgeen de gemeente presteerde in de tentoonstelling „Groei end Beverwijk" een zilveren schaal aan, door de buffetmaatschappij „E.P.U." voor de tentoonstellingen geschonken. Over de tentoonstelling van de gemeen te zeide spreker, dat deze een juist toe komstbeeld van Beverwijk geeft. Mr. Scholtens dankte voor het ge schenk. Vele vertegenwoordigers van vereni gingen maakten daarna van de gelegen heid gebruik B. en W. te complimen teren. Het weer was intussen uitstekend ge worden, zodat geen vrees meer behoef de te bestaan omtrent het bezoek aan stad en tentoonstellingen. In de middag heerste overal een gezellige drukte en begon de grote stroom naar de ter reinen, waar tentoonstellingen en kermis stonden opgesteld. De verregende Zondag, die reeds in de avonduren ge deeltelijk compensatie had gegeven, werd nu grotendeels goedgemaakt. Be- Tijdens een zijner toespraken heeft de burgemeester van Beverwijk het volgende over de ontwikkeling der stad gezegd: De moderne tijd heeft aan Beverwijk een nieuwe plaats aangewezen in het gewestelijk geheel. De eerstkomende decenniën laten zich voor onze groeien de gemeente als hoogst belangrijk aan zien. Nabij de avondgloed van cokes ovens en uitvloeiend ijzer verkeert zij reeds midden in een ingrijpende omme keer. De taak, wélke ons daardoor wordt opgelegd, hebben wij met elkan der op de juiste wijze te zien, met moed en vertrouwen te aanvaarden en zo goed mogelijk te volbrengen. Er zijn inderdaad ongemene ontwik kelingskansen. Tal van gewichtige pro blemen dienen zich daarbij aan in een onophoudelijke reeks. Dat heeft niets verontrustends. Elke levende gemeente, welke zich ontplooien kan, heeft daar mede te maken en zal wel altijd pro blemen en verlangens blijven houden. Het zou daarbij wel eens gemakkelijk zijn, indien daarbij kan worden be schikt over het toverstokje van de man aan de stamtafel, de praatzieke man in de trein of de geslepen volksmanner met schuim op de mond. Want voor deze simpele en onvruchtbare geesten bestaan eigenlijk geen vraagstukken en zo ze er al zijn worden de oplossingen kant en klaar uit de mouw geschud. De industrialisatie, welke zich in onze naaste omgeving en ook binnen onze gemeentegrenzen voltrekt is een economische noodzakelijkheid en daar om een reden tot blijdschap. Niettemin gaat deze vaak gepaard met neven verschijnselen, welke zorg moeten ba ren. Zorg voor de goede Beverwijkse bevolking zelf en ook zorg voor de be volking van de streek, waarvan onze kleine stad zich gaarne als centrum ziet. Zal de levenskrachtige bevolking van Midden-Kennemerland die snelle verandering in haar bestaan verwer ken op de wijze, welke haar tot zegen zal blijven? Zal zij zich gaandeweg energiek inschakelen in de moderne dy namiek en in het industriële leven of zal zij grotendeels ter zijde worden ge laten? Zal zij de nieuwe bestaansmo gelijkheden tijdig aangrijpen en zich van jongs af daarop voorbereiden, of zal zij dat aan anderen overlaten? Zal Vanmorgen is te Londen het sabel- schermen voor équipes in het kader van de Olympische Spelen begonnen. De Nederlandse ploeg met Mosman, Ter- weer, Van den Berg en Hoevers, die zich in hoofdzaak voor dit-onderdeel in de schermsport had getraind, startte goed. Met liefst 133 werd Canada ver slagen, waardoor de Nederlandse équipe zich in de tweede ronde plaatste. Met de boksers gaat het minder goed. Hennie Quentemeier verloor vanmorgen zijn partij in de halfzwaargewichtklasse te gen de Argentijn Cia op punten. Minister Drees heeft afscheid genomen van de secretaris-|eneraal en de afde lingschefs van het ministerie van Sociale Zaken. Bij deze gelegenheid deelde hij mede, dat de Prinses-Regentes dr. C. van den Berg, directeur-generaal van de Volksgezondheid, benoemd heeft tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. zij haar gevestigde levensbeschouwing fier handhaven of ten dele afglijden en op drift raken? Zal de practische business-geest onze mensen als zodanig ontzien? Mogen wij hopen, dat onze bevolking vrij blijft minderde eerbied voor de echtelijke trouw en voor de gezindsband? Zal onze burgerij behoed worden voor de vermeerdering van het aantal „massa van decadantieverschijnselen als ver- mensén"? Zo zijn er nog vele vragen, die ons toch wel in hoge mate moeten interesseren in dit verband. Het geluk van onze burgers en van onze kinderen is immers hierbij in het geding. Beverwijk moge worden een plaats, zoals wij ons die gaarne voorstellen. Een samenleving, waarin het goed ts te wonen en te werken. Moge met dat nieuwere Beverwijk een burgerij sa mengroeien, welke een eenheid vormt en geleidelijk ontwassen raakt aan de altijd moeilijke phase, welke wij thans kennen en nog misschien een genera tie zal voortduren. Die phase namelijk, waarin het grootste deel der bevolking niet ter plaatse is geboren en getogen. Hij, die is de eeuwige wijsheid en die de historie ook van de plaatselijke ge meenschappen in verleden, heden én toekomst bestuurt naar een verheven orde, schenke daarbij Zijn bescherming. Bij een ontploffing in een Haagse metaalgieterij zijn vanmorgen omstreeks elf uur twee personen zwaar en twee personen licht gewond. Men vreest de levens der zwaargewonden niet te kun nen behouden. Door op heden "nog onbekende oor zaak explodeerde een ondergrondse smeltoven in de metaalgieterij van P. Kalksma aan de Waldorpstraat te Den Haag. Het gloeiende koper uit de smeltpot stroomde over de lichamen van de smelters J. K. en B. W. De arbeiders L. van der L. én L. A. Vr. werden licht gewond door rondvliegende glasscherven van het fabrieksdak en door een deur, die door de explosie uit haar hengsel vloog. De schade in het bedrijf is vrij groot. In de omgeving werd niet veel vernield. Het is niet onmogelijk, dat grondwa ter, afkomstig van de laatste zware regenval, bij de smeltkroes is gekomen, waardoor deze kan zijn gebarsten. Hier- omtrept staat echter nog fiiets vast. Een begin van brand, dat door de explosie ontstond, was spoedig geblust. Zondagmiddag omstreeks 4 uur is de 42-jarige Amerikaanse consul uit Ant werpen H. M. Donaldson, oorspronkelijk afkomstig uit West Newton (V.S.), van het Amerikaanse s.s. „American Defen der", dat in de Merwedehaven te Rot terdam werd losgemaakt van de kant, overboord gevallen. Onmiddellijk maak te de sleepboot, die reeds vastgemaakt had, weer los om naar het achterschip te stomen, ter hoogte waarvan de consul in de diepte was verdwenen. De heer Do naldson kwam niet meer boven en men slaagde er niet in hem te vinden. De ri vierpolitie, die onmiddellijk gewaar schuwd werd, heeft van vier uur 's mid dags tot negen uur 's avonds gedregd, echtejr zonder resultaat. Tet schip, dat uit Antwerpen kwam, waar de heer Do naldson zich aan boord had begeven, was op weg naar New York. Na twintig minuten oponthoud is de „American Defender" uit Rotterdam vertrokken. In Hoek van Holland is de politie nog aan boord geweest voor het instellen van een onderzoek. Zij kwam echter tot de conclusie dat er hier van een ongeluk sprake moest zijn. De heer Donaldson zou alleen op het achterschip 1 hebben gestaan en zonder dat iemand het bemerkte overboord zijn gevallen. verwijk had vele gasten te verwelko men, die van heinde en ver naar de stad kwamen, aangelokt door de ver halen, die zij gehoord hadden van de velen, die de stad in feesttooi reeds had den bezocht. De sportliefhebbers hebben deze dag tevens een voorproef gehad van dat gene, wat Zaterdag op de grote sport dag te genieten valt. Voor honderden toeschouwers werden op het parcours AcacialaanPopulierenlaan, Romer- kerkweg wielerwedstrijden gehouden voor amateurs, waarvoor een grote be langstelling van de zijde van de renners bestond. Met veel vuur werd er gere den onder de voortdurende aansporin gen van een enthousiast publiek. De wedstrijden culmineerden in de ronde van Beverwijk over honderd kilometer. Er ontstond een felle strijd, waarbij de Beverwijkse favoriet Henneman voort durend luide werd toegejuicht en aan gespoord. Zijn oorspronkelijke voor sprong verloor hij evenwel, al bleef hij een der sterksten en, misschien tot ze kere teleurstelling van de chauvinisten, ging de Alkmaarder Hennink met de overwinning strijken, na verwoede ge vechten met de kleine zwarte Amster dammer Kleijne. Opgewekte muziek Visselde de wedstrijden af, die. voor een groot deel werden bijgewoond door de onvermoeide voorzitter van het hoofdcomité, mr. A Moens. De N. V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" deelt mede, dat zij erin is geslaagd alsnog een regeling te tref fen, waarbij ook pefsonen, die familie leden van de „Oranje" aankomst 15 Augustus wensen af te halen, doch niet over een vervoermiddel beschik ken, tot de ontschepingsloods kunnen worden toegelaten. Per familie of alleen reizende passagier worden maximaal twee kaarten verstrekt, welke te ver krijgen zijn in het Scheepvaarthuis te Amsterdam. Gisteravond m'n tuin opgeknapt, nadat de storm uit het Zuid-Wes- ten de nodige ravage had aange richt. In de plantenwereld is de strijd om het bestaan toch wel merkwaardig- de sterke broeders zijn tegen de grond gesmakt en de zwakkelingen hebben zich bij de spaarzame zonnestralen op gericht om ons verder bloemen te geven. Dat werken in de tuin is voor de a'mateur, die meer een schrijfmachine hanteert dan een grasschaar, bepaald vermoeiend. En uitrustend met de krant in mijn hand las ik „Olie in het. IJssel- meer? Ingenieurs experimenteren bij Huizen en menen, dat de bronnen straks zullen spuiten". Hoe zit dat de laatste tijd in ons land? Raken we langzamerhand in de vader landse olie? Ik dacht er nog over na. terwijl ik weer met graafwerk begon en. toen plotseling.... een olievlek, twintig centimeter onder de grond. M'n handen roken er sterk naar en zo op het eerste gezicht was het ruwe olie. geschikt voor de centrale verwarming van het Marine-hospitaal te Overveen. M'n hele huisgezin heb ik bij elkaar geroepen. Vrouw, jongens, haal een in genieur, er zit een oliebron in mijn tuin! De oudste, verdiept in een ver haal over goudzoekers, sprong op en ging verder graven. Steeds meer olie, dikke, kleverige olie. En ïja vijf minu ten ook een kleverig flesje met een vetvrij etiket.... van Thans kan worden medegedeeld, dat ge plechtige inhuldiging van Koningin Juliana op 6 September in de N\euwe Kerk te Amsterdam om elf uué zal beginnen. Over de samenstelling van de vorstelijke stoet, welke zich op die morgen van het Paleis op de Dam naar de Nieuwe Kelk zal begeven, zijn thans bijzonderheden be kend gemaakt. Voorop zullen de twee r.e- rauten van wapenen, de ritmeester P. A. van Borssum Buisman en mr. Th. Graaf van Lynden van Sandenburg, met enige trompetters gaan. Zij zullen de haraldieke costuums dragen, welke ook bij de inhul diging van Koningin Wilhelmina waren voorgeschreven. Na hen volgen de twee Koningen van Wapenen, eveneens in hun schilderachtige historische dracht met hun tekenen van waardigheid. Zij zijn reserve majoor der infanterie J. B. P. M. de Swart en de reserve-kolonel dér cavallerie ji.r, P. Six. De volgorde van de stoet is daarna al dus: de jagermeester jhr. W. H. de Beau- fort, de hoofden van hof-departementen, te weten de eerste stalmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck, de intendant van het Kon. Paleis en domein Het Loo de int. van de. kon. paleizen te Den Haag en Am sterdam, tevens directeur van het Kon. Huisarchief, jhr. ir. P. F. O. R. Sicktnghe, de opperhoutvester en jagermeester van het Kon. Jachtdepartement van Gelder land, W. Brantsma, de jagermeester van het Kon. Jachtdepartement van Zuid-Hol land, mr, J. H. L. J. barort Sweerts de Landas Wyborgh, de groot-officieren Jhr. V. E. A. Boreel van Oldenaller, opper hofmaarschalk, E. N. Juckens van Bar- mania baron Rengers van Warmenhuizen, grootmeester-honorair en mr. W. C. baron Snoeuckaert van Schauburg, gevolgd door de Jt.-gen. mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, drager van het Rijkszwaard begeleid door twee officieren, lt.-admir. C. E. L. Helfrich, bevelhebber der Zee strijdkrachten. drager v. d. Rijksstandaard, begeleid door twee marine-officieren, de vier vaandels van de grenadiers, de jagers, het Prinses Ireneregiment en het korps mariniers, gedragen door de regiments commandanten en door een hoofdofficier der mariniers, en daarna de opper-cere- moniemeester mr. G. C. D. van Harden- broek. Deze opperceremoniemeester gaat H. M. Koningin Juliana en Prins Bemhard voor af. De zware, met hermelijn omzoomde mantel van Hare Majesteit wordt docr vier harer adjudanten gedragen. Achter de Koniftgin gaat haar grootmeesteres, mevrouw C. M. baronesse Van Tuyll van Serooskerken, geb. jonkvrouwe Boreel, De- geleid door de dames du palais en de hof dames. Op haar volgen de chef van het Militaire Huis, de schout bi] nacht N. A. Rost van Tonningen, de twee adiudan'xn vain Prins Bernhard C. C. Geertsema en F. Steinmetz en enige adjudanten in bui tengewone dienst. De stoet wordt gesloten door een aantal vlag- en opperofficieren Bij de ingang der kerk wo.dt de Ko ningin welkom geheten door een com missie van ontvangst uit de Vererfde Ka mers der Staten-Generaal- Daar ook sluit de ceremoniemeester jhr. D. G. de Graeff zich achter de Koningen van wapenen bij de stoet aan. Wanneer Koningin en Prins door de voorzitier der Verenigde Kamers der Staten-Generaal en de commissie van ontvangst naar htm zetels zijn geleid, zul len de leden van de hofhouding zlcli ach- De Tweede Kamer is telegrafisch bijeengeroepen tegen Donderdag aanstaande 1 uur. De minister-pre sident, de heer Drees, zal dai: een regeringsverklaring afleggen. Daar na zal de Kamer een nominatie voor het voorzitterschap opmaken, nu mr. Van Schaik aan wie eer vol ontslag is verleend als voorzit ter der Tweede Kamer zitting in het kabinet heeft genomen. Het ligt voorts ih de bedoeling, dat het debat over de regeringsver klaring eerst op Vrijdag a.s. zal be ginnen. Zo nodig zal het dan in de volgende week worden voortgezet. Nadat reeds j.l. Zaterdag de porte feuille van Justitie was overgedragen aan mr. Wijers, hebben Maandag de andere nieuwbenoemde ministers de departementale zaken van hun voor gangers overgenomen en him plaats op het departement ingenomen. In de liringen van Roemeense vluch telingen in Istanboel verklaart men, dat er op 23 Augustus in Roemenië een plebisciet zal worden gehouden over de aansluiting van Roemenië bij de Sovjet Unie. Dit bericht, dat afkomstig is van per sonen die kort geleden uit Roemenië naar Turkije zijn gekomen, kan niet worden gecontroleerd, doch stemt over een met de hardnekkige geruchten over een plebisciet en met de berichten, vol gens welke Roemenië vrijwel geheel van de buitenwereld afgesloten zou zijn. ter de Troon scharen, de herauten van wapenen hun plaats naast de Troon (aan de Damzijde; innemen en de Koningen van Wapenen zullen zich aan weesrz:Jdcn van de Troon op-tellen. Aan weerszijden van de Troo.i staan eveneens de opptr- ceremonicmsester en de ceremoniemees ter. Op de eerste trede van het Troon- platform de dragers der vaandels, op de tweede trede, ree 'ts en links van de Troon de dragers van de Rijksstandaard en "ret Rijkszwaard. De Koninklijke Mae-ler van de nieuwe Vorstin zal mef.de beide oudste Prinsesjes Beatrix en Irene en de moeder van de Prins, Prinses Armgard terzijde van het Troonplatform (aan de kant van de Gravenstraat) plaats nemen, daarachter bevinden zich de plaatsen van de vorste lijke vertegenwoordigers bij deze plechtig heid, de hoofden van buitenlandse missies en Prins Bernhard's broeder Prins Ascliw'.n. Daarachter weer zullen zich de leden va» de hofhouding, die niet aan de stoet deel nemen, scharen. Het door de Heemsteedse Schaakclub „Het oude slot" georganiseerde zomer- schaaktoumooi had tot nu toe het'vol", gende verloop: Bekergroep: PietsKeune 0 1 Book—Kokkelkoren 1 0 KuvenerMevr. Onvlee 0 1 Pas—Drayer Vi—Vl Mevr. Verlooy—Drayer 0 i BootPas i 0 PietsKuvener o 1 Mevr. OnvleePas 0 1 KeuneKuvener 1 0 KokkelkorenPiets 1 9 PasMevr. Verlooy afgebr. KokkelkorenMevr. Onvlee 1 0 Kuvener—Boot 0 1 PasKeune afgebr. DrayerMevr. Onvlee 0 Mevr. OnvleeKeune uitgest. Mevr. VerlooyBoot uitgest- DrayfcrKokkelkoren 1 9 Invitatiegroep: WeverIr. Lantzius 1 9 ZwarterSaeys 0 RothertBrandt 1 9 WeverRothert 1 9 SaeysBrandt 1 9 ZwarterWever 0 1 Ir. LantziusRothert afgebr- De MunnikTurkenbur/j 1 ,9 VolkersWestra o VeenboerVoordenhau afgebr- De MunnikWestra 0 1 TurkenburgVeenboer afgebr. VolkersDe Munnik 1 9 De wedstrijden worden iedere Woens dagavond in het „Wapen van Heem stede" voortgezet; de prijsuitreiking 1 September dit tournooi besluiten. (Niet-officlële koersen i Vorig Open- slot 10/8 3 <4 NederL 1948 100% 3-354 Nederland 1947 98% 98-A 3 Ned. 62-64 98 3 Ned. 62-64 bel fac 98-h Ned. Handel Mii eert 172% 172 A.K.U. 163% 16354 Vac Berkei's Patent 125% Calvé-Delft eert i83 Van Gelder 153% Kon. Hoogovens eert 205 Unilever cert 298 297 Ned. Kabel 288 Philips 254% 2515» Kon. Petroleum 344% 344 „Amsterdam" Rubber 166 167 Holl. Amerika Liin 199 Kon. N. Stoomb. Mil 162 ."t Scheepvaart Unie 182% 183 H.V.A. 228 22754 Deli Mii. eert. 156% Amsterdam, 9 Aug. 1948'(j0 Met geringe koersafwijkingen waja8g stemming op de aandelenmarkt enigszins verdeeld. De meeste In"1 yj fondsen konden bij opening nog koers verbeteren, doch in het ye verloop zakte het koerspeil weer in ongeveer het vorig slotniveau. Voor Ned. Handel Mij. -bestond evenwei f nieuw goede belangstelling, wa0^ gfc een verdere verbetering van 4 3 2$" volgde. Aand. H.V.A. monteerden 1 d efi Java Cult. 1>A%. Tabaksaandelen y Rubberfondsen bleven per saldo prijshoudend. --jj Óp de scheepvaartmarkt konden vap Holl. Am. Lijn een koersverbeterins 0p, 4% boeken en liep Rott. Lloyd doch de meeste overige soorten "jjeP- nauwelijks enige verandering Aand. Kon. Olie bleven goed Pr a0 dend met een lichte verbetering a 1%%, Unilever, Philips en i echter wat zwakker in de mar*i t° Amst. Droogdok Mij. herstek*3 366.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2