a Gezanten der Westerse wederom bij Molotov mogendheden arabieren blazen pomp station OP m Een dierentuin in het Spaame Mevr. Kosenkina springt uit de vierde verdieping Tot geen enkele conclusie gekomen Incident aan grens van Ernstige schending van het bestand •sra Eén zilveren, twee bronzen medailles Velerlei, bezienswaardigheden op Klein Artis" Molotov ontbiedt de ambassadeur Bedell Smith VRIJ GUNSTIGE REACTIE OP DE REGERINGSVERKLARING WESTERSE PENETRATIE IN HET DONAU- BEKKEN NIET GEWENST Tot hoofd en hart Britse sector ël laat geen Arab. Vluchtelingen meer toe II 'Monstraties in Hessen Voor Nederland op Olympische Spelen Politie van New York greep snel in Bladen voorzichtig in hun commentaar Het weer. V.S. zullen zich-terug trekken als het lot van Duitsland is bepaald Z.Em. Kardinaal Micara naar Keulen Meer brood en meer loon in Frankrijk Wijsgeren in Rijks museum id^J VERMISTEN IN DUITSLAND Mr. L. G. Kortenhorst VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1948 72sfe JAARGANG No. 24230 ff f e&en stijgende kosten van Eet levensonderhoud --We„ staten Tito gaat een eigen weg DRAMA IN SOVJET-CON SU LAAT De Maasbode Het Vrije Volk Het Parool Algemeen Handelsblad Nieuwe Rott. Courant De Waarheid Pauselijk Legaat bij de Domfeesten Voorzitter der Tweede Kamer Rijverbod op Zondag in feest- week opgeheven Mgr. Lucas terug naar Afrika MGR. WILLEKENS TE BATAVIA „Oranje" Maandag in Amsterdam "UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: T SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, I 1.47 per maand, I 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. Directeur: J. J. W. Boerrioter. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfHlmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. k'v ge- een- Deo. tem* 391* :ts, 00V iets» z#- .At 33S- I-XS- 689' Voor de vierde maal zijn de gezanten der Westerse mogendheden Donderdag door Molotov op het Kreml ontvangen. de besprekingen, die van 5 tot 7.40 ttUr hadden geduurd en waaraan ook de Russische -plaatsvervangend minister van buitenlandse Zaken,deskundige in Duit- kwesties, Smymov, had deelgenomen, "egaveri de drie gezanten zich naar de Amerikaanse ambassade voor het op bellen van een rapport aan hun rege- T'hgen. 5. Dé Amerikaanse ambassadeur Bedell °mith zag er na deze besprekingen min- uer vermoeid uit dan bij vorige gelegen heden. Voor het eerst gaf ook hij te genover journalisten een kort commen- !?ar; „Wij zijn nog tot geen enkele con fusie gekomen", verklaarde hij, en in jmtwoord op de vraag of er nog meer besprekingen zouden volgen: „Dat kan iPen nooit weten, maar ik denk het wel", yok de Franse en Engelse afgezanten ®Sen er opgewekter uit dan bij vorige |e'egenheden en verklaarden, dat de be- jPrekingen een vlot verloop hadden ge- Moskou wordt aangenomen, dat jéor vandaag een nieuwe ontmoeting hei Westelijke gezanten met Molotov op !jet program staat, welke wellicht Zater- fjg zou worden gevolgd door definitie- slotbesprekingen met Stalin. Beves- 'Sing hiervan kon echter niet worden Afkregen. De secretaris-generaal van de Ver- euigde Naties, Trygve Lie, heeft ver klaard, dat het Duitse vraagstuk wel- licht op de agenda van de algemene Vergadering der V. N. zou geplaatst borden, doch zei niet hoe deze kwes tie op de agenda kon komen. Lie liet doorschemeren, dat de Parijse bijeenkomst van de algemene vergade ring een van de meest critieke bijeen komsten zou zijn in het bestaan van de V.N. Hij was van oordeel, dat, gezien 't mislukken van de besprekingen in de commissie voor atoomenergie, de bewa pening en de Palestijnse kwestie, de vergadering van Parijs wellicht acht tot twaalf weken zou duren, doch men was er zelfs op voorbereid dat de vergadering drie maanden zou duren.. Lie zei van mening te zijn, dat Kerstmis een critiek ogenblik in de geschiedenis van de Ver enigde Naties zou vormen. De Amerikaanse autoriteiten in Ber lijn kondigden Donderdag de tweede faze van de contra-blokkade aan, waar bij bevel gegeven werd alle goederen en voorraden in de Westelijke sectoren vast te houden. De chef van de Ameri kaanse economische dienst zei, dat deze order gegeven was om een inventarisa tie op te maken en de voorraden te ge bruiken wanneer de toestand critiek werd. Donderdagmiddag heeft zich aan de grens tussen de Britse en de Sovjet-sec tor een incident voorgedaan waarbij ten aanschouwen van een duizendkoppige menigte 3 Sovjet-soldaten door Britse militaire politie werden gearresteerd. De Duitse pólitie van de Sovjet-sector hield met assistentie van Sovjet-soldaten een harer regelmatige razzia's op de zwarte handelaren bp de Potsdammer- platz. Daarbij strekte zij het cordon uit tot in het Britse gebied. Vluchtende Duitsers werden tot op 500 meter in de Britse sector* achtervolgd. De Britse mi litaire politie en Duitse politie van de Westelijke sectoren hebben de achtervol gers, die in de Britse sector ook een tram tot stilstand brachten, verdreven, waarbij volgens officiële mededèling, geen moeilijkheden ontstonden. De Britse en Amerikaanse vliegtuigen, die Berlijn bevoorraden, hebben Donder dag een nieuw récord gevestigd. Op de Berlijnse vliegvelden arriveerden 352 Britse en 359 Amerikaanse toestellen. De Amerikaanse vliegtuigen alleen al ver- voerden daarbij 2871 ton goederen. In totaal zijn thans via de luchtbrug 90.000 ton goederen binnen Berlijn gebracht, waarvan 55 procent door de Amerika nen. In dezelfde periode van het vorig jaar kwamen langs de normale weg 300.000 ton goederen te Berlijn aan. De American Overseas Airways, die is in geschakeld bij het verkeer naar Ber lijn, heeft een nieuw internationaal re cord gevestigd op het gebied van de commerciële luchtvaart. In een week heeft deze maatschappij 238.250 kg. goe deren en 710 passagiers tussen Frankfort en Berlijn vervoerd. ®en gToep Arabieren heeft Donderdagr- ^fgen een aanslag gepleegd op het Jfhpstation van Latroen, een der sta- v'0ös, die Jeruzalem van water moeten ?0rzien. Donderdagavond stond het nog steeds in brand en men kon 8 niet constateren hoe groot de om- van de vernielingen was. Men v echter, dat de pompen niet meer •n worden gerepareerd. Het reser- is echter onbeschadigd, station zou juist Donderdag, nadat in vier maanden had stilgelegen, weer Sëbruik genomen worden om het gedeelte van Jeruzalem van wa- We voorzien- Volgens een overeen- V tussen de vertegenwoordigers der tóf én de Arabieren was het station §r heutraal gebied verklaard. Een grote ef> waarnemers der V.N. stelt op het ghblik een onderzoek in. woordvoerder van het Israëlitische Valerie van Buitenlandse Zaken heeft kor* ard> dat het vernielen van het VjfPstation een zo ernstige overtreding <la? de bestandsvoorwaarden betekent, Oncties le§en het Arabische Legioen >J}Gn te worden genomen. fcjr°sje Shertok heeft aan Bernadotte tfcn. deeld. dat zijn regering de dor- tJ; Ajanoel en Hirbat Boeëria, die vol der de eis van Bernadotte aan de Ara- geveh zouden moeten worden terugge- tSe eh, niet zal ontruimen. Tevoren had iiji legering van Israël wel in deze ont- Ht ng toegestemd. Zii weigerde toen ®8oh de ontruiming van een strate- h belangrijke heuvel. Graaf Bernadotte heeft aan de mi jmer van Buitenlandse Zaken van T^él, Mosje Shartok, medegedeeld, f hy, gezien de toestand er in ®eft toegestemd de grensiynen in het *6bied van Latroen te herzien, ken persfunctionaris der V.N. heeft et opblazen van het station een „ge- e"rtenis van de grootste ernst" ge- de staat Hessen in de Amerikaanse n Duitsland is het Donderdag tot Helton-, v°lksdemonstraties en. stakingen ais protest tegen de steeds °Ud kosten van het levensonder- T'l a' In Frankfort, Offenbach, Kassei Sz dere industriële centra gaven tien- fUtt^den gehoor aan de oproep van de <>'Hg "den. Sprekers eisten loonsverho- Prijsverlaging en deden scherpe ÏV °P bet Amerikaanse bestuur. Shkfort waren naar schatting 20 d mensen verzameld voor de zaai de vergadering gehouden werd. féOipt n Amerikaanse jeep zich door de t 11 fp,een weg trachtte te banen gin- h n te n etoSers de Amerikaanse sólda- Voli die slechts met moeite aan konden ontsnappen. ^'stewL^bat het aantal arbeiders, dat ^efid ln Hessen het werk heeft neer- °P een half millioen. en .de Verenigde Ij - het i§ °P bet ogenblik in Alaska <V te Porden van Canada een radar geh;beuwen bieden. ter verdediging van U, dst ksjechoslowaakse voorlichtings- Vjfd, ^""eft Woensdagavond medege- P., dg v.r de ex-vice-premier en leider 2ero-\0na*e Socialistische partij, dr. b.Vepi"^1' op onwettige wijze het •llua.dide ij beeft met behulp van een "tie, buitenlandse diplomatieke noemd. Er was reeds over gerappor teerd aan de Veiligheidsraad. Het inci dent zou kennelijk gerapporteerd worden als een Arabische schending van het bestand. Radio New York meldt, dat Mosje Shertok, minister van Buitenlandse Za ken van Israël, graaf Bernadotte, bemid delaar der V.N., telegrafisch er van in kennis heeft gesteld, dat Israël zijn bevel tot hertoelating van Arabische vluchte lingen intrekt op grond van het op blazen van het pompstation te Latroen. Donderdagavond is graaf Bernadotte over Rome naar Stockholm vertrokken voor het bijwonen van de internationale Rode-Kruis-conferentie. .Hij zal in da gelijks contact blijven met het Nabije Oosten. De regering van Israël heeft de be middelaar der V.N. formeel een alge mene uitwisseling van krijgsgevangenen voorgesteld. De regering heeft zich be reid verklaard op Rhodos Arabische vertegenwoordigers te ontmoeten ter uitwerking van bijzonderheden. De Jo den hadden ongeveer 5000 Arabieren krijgsgevangen gemaakt en de Arabie ren 850 Joden. In zijn eerste persoonlijke verklaring over de veroordeling door de Cominform van de Joegoslavische communistische partij, die te Belgrado is gepubliceerd, heeft maar schalk Tito, de Joegoslavische minister president, ontkend, dat de partij een eigen weg gaat, die afwijkt van de weg der an dere volksdemocratieën en van de Sovjet- Unie. Sprekende voor leden der partij legde Tito de nadruk op de noodzakelijkheid van eenheid in de partij. Het is gisteren voor Nederland een succesvolle dag geweest op de Qlym- pische Spelen. Tenslotte komt het niet te vaak voor, dat de Oranjeploeg te Londen twee bronzen en een zilveren medaille in de wacht sleept. Het is de eerste zilveren medaille voor Nederland, die mevr. v. d. AnkerDoedens met haar tweede plaats veroverde bij het kanovaren. De zeilers deden het de eer ste dagen niet al te best. Dat weten we. Maar gisteren stond er meer wind en dat was juist naar de zin van onze land genoten. Bob Maas werd derde in de Star-klasse en De Jongeveneens derde by de Firefly's waardoor zij beiden een bronzen medaille voor Nederland behaalden. Drie plakken zijn er gisteren dus van het water geplukt, een resultaat, waar mee we meer dan tevreden kunnen zijn. Er zijn echter nog meer goede berich ten. Het Nederlandse hockey-team, dat in de finale was doorgedrongen en van India met 21 verloor, heeft gisteren een kunststuk geleverd. Pakistan was al bqna zeker van zijn derde plaats in het hockeytournooi, toen het vernam, dat het tegen Nederland moest uitko men. Maar het Oranje-elftal vocht voor zijn kans en presteerde het met 11 tegen dit superieure team gelijk te spe len. In het bokstournooi werd als laatste Nederlander Schubart uitgeschakeld en bij de individuele sabelschermers brach ten onze landgenoten het niet verder dan de tweede ronde. De damesturnsters zijn nog druk in de weer om een prijs te veroveren. Gis teravond bezetten zij, na verschillende oefeningen, de vijfde plaats, maar er be staat een goede kans, dat zij vandaag enkele plaatsen op de ranglijst zijn ge stegen. (Voor de verslagen zie pagina 3) .„m IfflFSMff Met zijn camera onder de arm wacht Prins Bernhard op de ruiters in de cross-country der Olympische Spelen, die gisteren verreden werd te Al der shot. Een groot deel van de dag liep de Prins over het terrein rond om ie filmen. Haarlem heeft Donderdag een meertje gekregen tengevolge van de wolkbreuk die dag. Het mooie Kenaupark stond al gauw geheel blank. Voor de jeugd een nieuw vermaak! ff' Sinds enige dagen ligt in het Spaame nabij de Langebrug een zeer uitzonderlijk schip. Een arge loze voorbijganger kan hier vreemde geluiden horen, doch hü ziet niets anders dan een platte boot, waarop echter met dikke rode letters op een zeegroene achtergrond de allesver- klarende woorden „Klein Artis" staan. Dit waren ook onze ervaringen, toen wij voor de drijvende dierentuin ston den. Wij bleven echter niet naar de rode letters kijken, maar gingen naar binnen, waar we terecht kwamen in een minia tuurdiergaarde, waarin velerlei aspecten van de dierenwereld te zien waren. Eveneens vonden we aan boord van het vaartuig aquaria met vissen van dichtbij en uit verre landen en een afdeling fos sielen en skeletten, die een interessant Mevrouw Kosenkina, de Russische onderwyzeres, die reeds enkele dagen op het Sovjet-consulaat te New York werd vastgehouden, is Donderdag uit een raam van de vierde verdieping van het gebouw gesprongen en op de bin nenplaats terecht gekomen. Zij liep een gebroken been en inwendige kneuzin gen op. Mevrouw Kosenkina heeft de New Yorkse politie medegedeeld, dat zy zich met voorbedachten rade uit het venster heeft laten vallen. Molotov, de Sovjet-minister van Bui tenlandse Zaken heeft Donderdag (na het gebeurde) de Amerikaanse ambas sadeur te Moskou, Bedeli Smith, uitge nodigd naar het Kreml te komen, waar hem een verklaring over de beide Rus sische leraren, mevrouw Kosenkina en Samarin, werd overhandigd. In de verklaring wordt nog eens de Russische lezing van de ontvoeringsge schiedenis gegeveri. Over de zelfmoord poging van mevrouw Kosenkina wordt in de nota niet gesproken. Wel wordt de vrijlating van Samarin en zijn gezin geëist. Generaal Bedell Smith heeft beloofd de verklaring van de Sovjet-Russische regering aan de regering der Verenigde Staten te doen toekomen. Het departement van Buitenlandse Zaken heeft onmiddellijk aan Thomas Dewey, de gouverneur van de staat New York getelegrafeerd en hem verzocht voorlopig geen enkele maatregel te ne men tegen de consul van de Sovjet-Unie. Ondanks haar verwondingen is mevr. Kosenkina in vrij goede toestand, doch zou zeker dood geweest zijn, als haar val niet gebroken was door een aantal electrische draden „die onder het ven ster liepen. De politie zei, dat zij uit het raam gesprongen was toen zij hoorde, dat Lomakin, d« Sovjet-consul, gewei gerd had haar voor het gerechtshof te laten verschijnen, waar zij gisteren had moeten voorkomen. De politie werd door de buren ge waarschuwd en zou nog te laat geko men zijn, indien zij niet via een tussen deur met het consulaat in staat was ge weest mevr. Kosenkina te bereiken, toen men op het punt stond haar naar boven te dragen. De politie zorgde er toen voor, dat zij werd overgebracht naar het Roosevelt-ziekenhuis, waar zij verder verpleegd ztil worden. Personen van het Sovjet-consulaat, <fie mede in de ambulance-auto wilden stappen, wer den door de politie tegengehouden. Het hoofdbureau van politie had per kortegolfzender de dienstdoende agen ten gewaarschuwd, dat een ambulance auto op weg was van het Russische consulaat naar het ziekenhuis en dat de weg vrij gehouden moest worden, zodat op topsnelheid gereden kon worden. De reacties van de voornaamste Nederlandse dagbladen op de regeringsverklaring, welke wij hier in het kort laten volgen, zijn over het algemeen nog vrij voorzichtig van aard, al wordt het nieuwe kabinet een zekere welwillendheid niet onthouden. In hoofdzaak blijft, aldus de Maas bode, de lijn van het vorige kabinet doorgetrokken, al schijnt er reden te zijn om van enige verschuiving naar rechts te spreken. Het program is, zijn wij wel ingelicht, hetzelfde als waarover reeds bij de tweede formatie-Beel een bevredigende mate van overeenstem ming was bereikt, zodat het vertrouwen Op steun in brede kring van de politieke partijen niet ongegrond lijkt. Voor wat de Indonesische kwestie en regerings vorm betreft: een wijziging in de alge mene constructie der staatsrechtelijke figuur, als onder Beel reeds zo herhaal delijk besproken, valt niet te onderken nen. Ook wat de republiek betreft blijven wij tussen hoop en vrees leven. Verheugend is, dat op het ontwerp der P.B.O. de volle nadruk wordt gelegd. Verder vinden wij in de verklaring nog weinig houvast voor het toekomstig beleid. Terecht stelt Drees de noodzaak van een definitieve regeling met Indonesië en de opbouw van een reële unie, die niet een Nederlands overwicht bete kent, voorop. Het roer gaat niet om met Indonesië, aldus de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie der P. v. d. A„ mr. M. v. d. Goes van Naters, in Het Vrije Volk. Onder leiding van zijn re gering kan ons volk ook verder tonen, dat bet niet waar is, wat wij voor 7 Juli op de schuttingen lazen, dat gelei de economie alle energie doodt. Wat er gezegd wordt over de geestelijke grond slagen en de koers is voldoende om te concluderen, dat de basis dezelfde is, als die, waarop de P. v. d. A. ,en de K. V. P. elkaar in 1946 hebben gevon den en die door de P. v. d. A. herhaal delijk als juist is bevestigd: een van hogere normen uitgaande. De halfslachtige politieke situatie, meent Het Parool, laat geen ruimte voor een krachtige regeringsverklaring. Dan wordt de kabinetsformatie een figuur- zaagpuzzle en het program een grootste gemene deler. Ziedaar de signatuur van de regeringsverklaring van het kabinet- Drees. Een programmaministerie als dit kan noch mag spontaan zijn en spreekt dan ook geen bezielende woorden. In het program blijft het diepste beginsel van de Indonesië-politiek onaangetast, maarvoor de practische Indonesische politiek zijn er slagen om de arm. Er valt ineens een sterke nadruk op de be standsschendingen en de tekorten, die Djocja ongetwijfeld vertoont. Zo blijft de regering een leidende rol vervullen in het economisch beleid. Maar in eens gluurt het ideaal van de sluitende begroting, de inkrimping van het over heidsapparaat het wegvallen van de „ambtenarij", wijl daarover iets „hout snijdends" moest worden gezegd. De „bewegingsvrijheid van het bedrijfs leven" krijgt een spectaculair schouder klopje, gelijk de „gezonde ontwikkeling van de middenstand." Wij moeten ech ter het kabinet welwillend tegemoet treden. Uit de regeringsverklaring spreekt een realiteitsbesef, dat weldadig aan doet. Van vooropgezette dogmata is niet veel te merken. De grote twist vraag van geleide of vrije economie wordt er als zodanig niet meer gesteld. De regering schijnt er oog voor te heb ben, dat een evenwichtig beleid moet worden gevoerd wat de sanering der staatsfinanciën en het bedrijfsleven betreft. Wat onze buitenlandse betrek kingen aangaat, legt de verklaring het accent vooral op onze economische ver bondenheden en belangen. Over Indo nesië is de verklaring uitvoerig en zij laat overeenstemming met de deelstaten verwachten. Dat is verheugend. De ze kerheid van overeenstemming met de West vormt een der helderste lichtpun ten in de verklaring. De lijn wordt doorgetrokken, al zal zij iets strakker kunnen zijn. Wat over Indonesië wordt gezegd, behelst geen verrassingen. De woorden, aan de repu bliek gewijd, getuigen van bezorgdheid en beslistheid en wijzen, gelijk zoveel in dit staatsstuk, ook op de continuïteit met het kabinet-Beel, dat immers in het bijzonder de laatste tijd de repu bliek uitdrukkelijk beschouwde als elk der andere deelstaten. Wat over de unie wordt gezegd, vormt een brug, welke hier, en naar wij hopen ook overzee, voldoende spankracht zal hebben. Een sober en efficiënt overheidsbeheer wordt in het vooruitzicht gesteld. Het stemt tot voldoening, dat de geestelijke grond slagen van dit kabinet juist zijn uiteen gezet in de culturele paragraaf, waar toch de R. K. bewindsman aan O., K. en W. het zijne in te zeggen moet hebben gehad. Men is erin geslaagd na deze uiteenzetting een slottirade te formu leren, welke alle Nederlanders iets te zeggen heeft. De Waarheid munt vooral uit door haar koppen, die van de regeringsver klaring een „Waarheidsgetrouwe" inter pretatie geven: opbouw van sterk leger voor Amerikaanse politiek, verkapt koloniaal gezag in Indonesië, blijvende woningnood, hulp aan bijzonder onder wijs, beknotting rechten vakbeweging... Buren zeiden gehoord te hebben, dat mevr. Kosenkina, juist voordat zij uit het raam sprong, riep: „Laat bij al leen". Er waren terstond een 400 mensen voor de deuren van het consulaat, doch zij werden door de politie op een af stand gehouden. De pers, die direct ter plaatse verscheen, kreeg in gebroken Engels te horen, dat geen commentaar verschaft zou worden. Drie leden van het Russische consu laat, dat gevestigd is in de 61ste straat, niet ver van de 5th Avenue, zijn onmid dellijk na de opneming van het slacht offer het Roosevelt-ziekenhuis binnen gegaan. De politie verbiedt journalisten de toegang tot het ziekenhuis. Ofschoon mevrouw Kosenkina niet voor het Opperste Gerechtshof van de staat New York verschenen is, hebben de toehoorders toch het verhaal van haar avontuur te horen gekregen. Gravin Tolstoi heeft bevestigd, dat de onderwijzeres zich op 5 September meld de by het instituut, waarvan zij de lei ding heeft. Verwachting tot Zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele plaatseiyke buien. Meest matige wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen West en Noord. Aanhoudend koel weer. Zon 5.2220.07. Maan op 17.34. Mevr. Kosenkina, die er zeer opge wonden uitzag, zou tegen de gravin hebben gezegd: „Ik wil niet naar Rus land terug, ik behoor niet tot de com munistische partij en ik heb geen deel in de idealen van deze partij." De onderwijzeres zou hieraan nog hebben toegevoegd, dat zij in de oorlog haar zoon had verloren, en dat zij thans nog een zuster in Engeland had. Ten slotte zou zij gravin Tolstoi verzocht hebben haar „voor enkele dagen" on derdak te verschaffen. Uit het ziekenhuis, waarin mevrouw Kosenkina verpleegd wordt, wordt be richt, dat haar toestand kritiek is. De republikeinse senator Styles Brid ges verklaarde vandaag: „Wij willen geen Russische geheime politie in dit land hebben. Wat heeft het voor zin om de veiligheid van ons land in gevaar te brengen, door toe te staan, dat een horde Russische spionnen, leden van de geheime politie hier komen rondzwer ven onder het mom van wettige Rus sische diplomatieke vertegenwoordi gers?" Hij besloot zijn verklaring met de woorden: „Wanneer mensen bereid zijn de dood te riskeren om niet naar Rus land terug te hoeven gaan, dan moeten de toestanden in Sovjet-Rusland wel verschrikkelijk zijn." De Donauconferentie heeft Donder dag het debat geopend over het Rus sische voorstel, volgens hetwelk slechts de Donaulanden het recht zouden heb ben om deel uit te maken van de Do- nau-commissie. In een Amerikaans amendement wordt voorgesteld ook de drie Westelijke mogendhedeji er in op te nemen, onverwijld Oostenrijk toe te laten en een plaats open te houden voor Duitsland, wanneer het vredesverdrag met dit land zal zijn ondertekend. De Amerikaanse afgevaardigde verklaarde dat de Verenigde Staten zich uit de commissie zullen terugtrekken, zodra Duitslands lot is bepaald en wanneer de belangen der niet-oeverstaten voldoen de beschermd zijn. Bebler (Joegoslavië) en Anna Pauker (Roemenië) kantten zich hevig tegen het Amerikaanse amendement, dat vol gens hen neerkomt op een plan der Westerse mogendheden voor een impe rialistische penetratie in het Donau- bekken. De Britse afgevaardigde, sir Charles- Peak, sprak de beschuldiging van Bebler tegen en verzocht hem zich de hulp te herinneren, die Joegoslavië van de UNRRA heeft ontvangen, blijkbaar zonder te vrezen dat het door deze hulp bedreigd wordt met economische sla- vernij Sir Charles Peak zeide voorts, dat het aandeel der niet-oeverstaten m de scheepvaart op de Donau 87 pet. be droeg in 1929 en dat het grotendeels te danken is aan de leningen, van-niet- oeverstaten en aan de rechten, die op hun schepen zijn geheven, dat de Euro pese commissie de monding van de Donau heeft kunnen onderhouden en verbeteren. De Sovjet-afgevaardigde Wysjinsky was het ermee eens, dat Duitsland en Oostenrijk eventueel deel moeien uit maken van de Donaucommissie. Wys jinsky beschouwt Duitsland als een Donaustaat, maar naar zijn mening kan de kwestie niet op deze confe- rentie behandeld worden. Duit se probleem moet in zijn geheel en Morgen zal Kardinaal Clemens Mi cara, Prefect van de H. Congregatie der Riten, naar Keulen vertrekken om daar de Domfeesten bij te wonen. Hij wordt vergezeld door een Pauselijke commis sie, o.m. bestaande uit Prins Giulio Pa- celli, Hoofd van de Pauselijke Nobel- garde, en P. Schmoll, Generaal-Defini- tor van de Franciscaner Orde. Op 9 Augustus zijn de Domfeesten begonnen. Voor het eerst sinds 10 jaar was de Dom, welke thans 700 jaar oud is, geheel geïllumineerd. Ete Kardinalen, die aan de Domfees ten zullen deelnemen, zijn: Kardinaal de Jong, Kardinaal van Roey (België), en H.H.E.E. Frings (Keulen), von Faulhaber (München), Innitzer (Oos tenrijk), Suhard (Frankrijk), Minds- zenty (Hongarije), Griffin (Groot-Brit- tannië). Kardinaal von Preysing, Bis schop van Berlijn, zal zich doen verte genwoordigen. niet gedeeltelijk geregeld worden", zo zeide hij. Naar aanleiding van de Engelse aan spraak op vertegenwoordiging in de commissie zeide Wysjinsky nog nooit een kaart te hebben gezien, waaruit blijkt, dat er ook maar een klein stukje Engels grondgebied aan de Donau is. Mevrouw Anna Pauker, minister van Buitenlandse Zaken van Roemenië, is Donderdagavond onverwacht uit Bel grado in Boekarest teruggekeerd. In officiële kringen kon geen enkele ver klaring worden verkregen over de re denen van deze plotselinge terugkeer. Het nieuwe Franse kabinet van An- dré Marie bood vandaag aan de Franse vakverenigingen kleine concessies aan, toen deze opnieuw om loonsverhoging vroegen. Het kabinet verzocht de vak bonden hun eisen op te schorten tot de eerste van de volgende maand. Na afloop van de besprekingen deelde de Minister van Arbeid, Daniel MaVer. mede, dat het broodrantsoen, dat thans 250 gram per dag bedraagt, per 1 Sept. verhoogd zal worden tot 300 gram ter wijl tevens de kwaliteit van het brood zal verbeteren en dat voorts binnenkort een aantal maatregelen bekend zullen worden gemaakt. waarbij de lonen van de ambtenaren in de laagste klasse zullen worden verhoogd. In het Rijksmuseum te Amsterdam zijn gisteravond de filosofen die de 10e Internationale Conferentie bijwonen als gasten van het ere-comité bijeen ge weest. De voorzitter van het congres, prof. dr. H. J. Pos, dankte de regering, die het fraaie museum heeft opengesteld voor de ontvangst der gasten. Hij be groette mr. H. J. Schölvinck als verte genwoordiger van de minister van O. K. en W. De secretaris van het congres, prof. dr. E. W. Beth, voorzitter van de Unie van Filosofische Verenigingen in Nederland, deelde- aan de congressisten mede, dat de Nederlandse- gastheren gemeend heb ben een passend geschenk,tevens een blijvende herinnering aan het congres, aan de deelnemers aan te bieden. Het is een bloemlezing uit filosofische werken van moderne Nederlandse wijsgeren. Vandaag zullen alle congressisten hier van een exemplaar ontvangen. Nadat prof. Bayer nog een dankwoord had uitgesproken verspreidden de gasten zich over de zalen van het museum, waar zij nog geruime tijd vertoefde». I Maak geen misbruik van de goedheid van de zomer. hoekje had kunnen zijn van een natuur- en praehistorisch museum. Wij maakten langs al deze beziens waardigheden een rondgang met de heer M. H. Deutz, de gezagvoerder van deze „ark van Noë". Aan ieder oponthoud bij dier of skelet knoopte onze leider een leerzaam praatje vast. Hij wees ons eerst een tweetal apen. Meerkatten ge naamd, welke dieren de enige overge blevene zijn van zijn levende verzame ling van vóór de oorlog. Tijdens de laat ste jaren van de bezetting had de heer Deutz zijn schip met de gehele verzame ling in een dorpje in df omgeving van Groningen ondergebracht. De levende dieren raakte hij echter practisch alle kwijt, behalve de twee Meerkatten, die een warm tehuis hadden gevonden in een koeienstal. Na de bevrijding heeft de heer Deutz weer een geheel nieuwe verzameling „levend goed" moeten aan schaffen. x Daarna belandden wij bij een volière, waarin een aardige collectie buitenlandse vogels huishield. Bij de marmotjes zagen we een aantal angora's die zeer zeld zaam zijn en eenzelfde verzorging moe ten hebben als konijnen. Even verder keken we naar een grote opgezette das, welk dier ook nog wel eens in ons land in het wild voorkomt. Deze dieren zijn zeer zindelijk en hun hol. dat bekleed is met gras en mos, is altijd netjes opge ruimd. Soms vegen zij eerst hun poten voor zij hun woning binnenstappen. Ver volgens had een Zuid-Amerikaans gor- deldier onze belangstelling. Daarnaast stond een opgezette mangoes, een soort bergrat, waaromheen zich een rooflus tige brilslang had geslingerd, die nu eveneens was opgezet. Deze „opgezette" momentopname stond aangeduid als: mangoes en brilslang in gevecht Twee flessen met zalm vroegen daarna onze aandacht. In de eerste een kleine fles bevond zich een éénjarig zalmpje van ongeveer 10 c.m. lengte. In de twee de fles had men om de snelle groei van deze dieren uit te beelden een zalm ge daan, die 2'/2 jaar oud was. Deze reus woog 4)^ k.g.! „Ziet U niets bijzonders in dit insec- tarium, mijnheer?" vroeg onze rond leider. Wij zagen op het eerste gezicht echter niet veel meer dan een glazen bak met als inhoud een hoeveelheid klimopblaren, doch nadat de heer Deutz ons er opmerkzaam op had gemaakt, sloegen we met verbazing de weinige bewegingen van de „wandelende tak ken", een soort dieren, gade. Plotseling deed de heer Deutz de bak open, waar na hij er een levenloos stokje uithaalde Zodra hij het Voorwerp echter goed vast had, begon het te bewegen. Ook dat was een dier. In een hoek van het vertrek bemerk ten we weer iets bijzonders. In een kooitje bevonden zich enige exemplaren van de kleinste vogels van de wereld. Zij heten kolibri's en hebben mooi ge kleurde veertjes. Twintig van deze dier tjes zouden tezamen 100 gram wegen' Het is echter ondoendijk om al het tentoongestelde te vermelden, immers in totaal zijn er 2000 dieren en voorwerpen in het schip. De heer Deutz vertelde ons nog, dat zijn boot 23 jaar geleden haar eerste reis deed als ..Klein Artis", dat zijn vader, de heer W. J. M. Deutz, de initiatief nemer is en dat hij 6 jaar nbdig heeft om het gehele land al exposerende door te trekken. In de vier wintermaanden zoekt het schip altijd de thuishaven Rot terdam op. Overal mag „Klein Artis" zich altijd verheugen in een grote be langstelling van de scholen. Het ge beurt zeer dikwijls, dat een klas met onderwijzer op het schip aanschouwelijk les komt nemen. Tot 31 Augustus zal „Klein Artis" in Haarlem blijven. Het blijkt, dat er per 1 Juli 1948 nog 29.000 Nederlanders, die tijdens de oor log al of niet vrijwillig naar Duitsland zijn gevoerd, werden vermist Het zyn respectievelijk pl.m. 1515 tewerkgestel- den, 2273 ex-politieke gevangenen, 21.000 Joden, 23 krijgsgevangenen, 3700 vrij willigers en 350 uitgewekenen op Dolle Dinsdag. Hieronder zijn dus niet de vermisten in Nederlands-Indië begrepen. Bij K.B. is mr. L. G. Kortenhorst be noemd tot voorzitter van de Tweede Kamer gedurende de huidige buitenge- wone zitting. De minister van Verkeer en Wa terstaat (a.i.) heeft ontheffing ver leend van het „Zondagsrqverbod" voor motorrijtuigen op Zondag 29 Augustus en Zondag 5 September. Deze ontheffing is verleend met het oog op de komende feestelijkheden "in den lande. Na een verblijf van enige weken te Rome en in Nederland is de Apostoli sche Delegaat van Zuid-Afrika, Z. H. Exc. Mgr. Mart. Lucas S.V.D., naar Zuid-Afrika teruggekeerd. Op Woens dagnamiddag 11 Aug. j.L met de K-L.M. van Schiphol vertrokken, kwam hu Donderdagavond in zijn residentie te Pretoria aan. Met hetzelfde vliegtuig waarmee Anak Agoeng Gde Agoeng en Ab- doelmalik te Batavia waren geko men, arriveerde Mgr. P. J. Wille- kens, Apostolisch Vicaris te Batavia, na ongeveer een jaar met verlof in Nederland te hebben doorgebracht. Het m.s. „Oranje" van de N.V. Stoom vaart Maatschappq Nederland wordt Maandagavond 16 Augustus om 11 uur te IJmuiden en om ongeveer 15 uur te Amsterdam verwacht. Na aankomst zal onmiddellijk met de ontscheping wor den begonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1