Halve meter water in huizen Zuidpolderstraat De weg van sigarenbandjes naar oudé meesters Fluvius vijand van feestend Beverwijk Oplossing van Indonesisch probleem door Grondwetsherziening Prof. Romme dr. Reel's regeringsperiode Blikseminslagen, gaten, pompen, pompen... PLASTIC Directeur van Frans Halsmuseum over verzamelen Fiat V trok er zich niets van aan AGENDA Politieperikelen Haarlemse kunstenaars tekenden BLOEMENDAAL EN DE AUTORACES Liefdewerk„Oud Papier" REDEMr.KORTENHORST VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1948 PAGINA 2 NOODWEER BOVEN HAARLEM 41 millimeter water Taxi? Bell.*2.3.1.5 VERKOPINGEN Burgerlijke Stand Stadgenote behaalt Olymp. medaille K.A.B. KRING OOST Huldiging Kennemer Bataljon Nieuws van de sportclubs i - voor r,egenjassen, lampe- kappen, vlaggen enz, enz, „THE INDIANA" Ziilweg 111 - Telefoon 17877 U.L.O.-examens St. Lucia- school Examen Hoofdakte Examen Handenarbeid Schetsen van openluchtspel f HEEMSTEDE Eerste H. Mis pater Pauius Margry O.F.M. Herwonnen Levenskracht ZANDVOORT Radplaats-tournooi Burgerlijke Stand JS LB DEBATTEN OVER REGERINGSVERKLARING Loonkwestie met ophalers Aanrijdingen Olympische zwemmers in Heemstede Gediplomeerde redders Klaverjas-nieuws Beurs van AmsterdaflB Scheepvaart Unie 18^ fa* Het hevige en langdurige onweder, dat Donderdag boven Haarlem en omgeving woedde, herschiep ver scheidene gedeelten van onze Spaar- nestad gedurende enige tijd in grote waterplassen en modderpoelen. Tal rijke huizen kregen last van lek kage. daar b.v. de goten het over vloedige water niet meer konden verdragen. Onder de viaducten, waar het wegdek lager ligt dan op andere plaatsen, steeg het water al hoger en hoger. Onder het Zijlwegviaduct bereikte het water een hoogte van ongeveer een halve meter. Het verkeer ondervond hierdoor ernstige vertraging, terwijl het tramverkeer nog werd vertraagd doordat op het Ken- nemerplein de houten blokjes langs de rails gingen uitzetten en omhoog staan. De gemeentelijke reinigingsdienst heeft druk werk gehad om ondergelopen huizen en kelders leeg te pompen. In to taal heeft men in Haarlem ongeveer 40 kelders leeg moeten pompen. In de Zuid- polderstraat was de nood zeer hoog. Daar staat namelijk een rijtje huizen lager dan het wegdek. Het gevolg hiervan was, dat het water reeds spoedig de wonin gen begon binnen te lopen. Toeft de rei niging ter plaatse was, had zij dan ook tot taak huizen ieeg te pompen, waarin het water een hoogte van een halve me ter had bereikt. Dergelijke gevallen kwamen meestal in mindere mate ook voor in andere gedeelten van de stad. zoals in het Rozenprieëel en op de Dreef. Putten behoefde men niet uit te baggeren, daar zij wel goed function- neerden, doch de overvloed van water niet konden verzwelgen. Ook met de riolen was dat het geval. Openbare Werken is direct na de erg ste regenval een onderzoek in gaan stel len naar mogelijke vernieling van het wegdek van de stad. Op tal van plaatsen bevinden zich gevaarlijke gaten in de straten, o.a. in de Amsterdamstraat, Lin- schotenstraat, Leidsestraat en Teyler- plein. Bij informatie bij het personeel van de watertoren aan de -Zeeweg bleek ons, dat tussen gistermorgen 8 uur en heden morgen 8 uur 41% millimeter water boven Haarlem is neergekomen, waar van het grootste gedeelte natuurlijk tus sen 1 uur dn 2.30 uur. Dit is de grootste hoeveelheid, die dit jaar geregistreerd is, maar lang niet een record, want in de boeken van de watertoren staat nog steeds opgetekend een hoeveelheid regen van 64 millimeter, jaren geleden. Gisteravond kon men met het dichten van de gaten niet klaarkomen en om het ergste gevaar te verkleinen, heeft men 's nachts nog lantaarns bij de groot ste gaten geplaatst Blikseminslagen met bijzonder ernstige gevolgen hebben er niet plaats gevonden. Het hemelvuur sloeg in een schoorsteen van een brood fabriek aan de Koudenhorn. Een ge deelte van de schoorsteen sloeg er af en er ontstond een scheur van boven naar beneden. Op de Amsterdamsevaart kwam de bliksem in een tram terecht. Een schakelkast werd getroffen en een ze kering sloeg door. Ook een woning aan de Emmalaan werd getroffen. Het pla fond van een zolderkamer kwam naar beneden en er viel een aantal pannen van het dak. In al deze gevallen bood de brandweer de bewoners de helpende hand. Persoonlijke ongelukken en ern- DAG EN NACHT amsterdamsche rijtuig MIJ. (Adv.) De uitslag van de verkoping in het Notarishuis aan de Bilderdijkstraat, gis teren gehouden luidt: Riouwstraat 29, Haarlem, 4125, P. Dik qq.; Oosterpark straat 52 en 54. Zandvoort, 8005, mr. B. E. v. Tijn qq.; Koninginneweg 32, Zand voort 3700. M. Constandse; Sumatra- straat 4, Haarlem, ƒ4000, J. Hallenberg; Van Marumstraat 52, Haarlem, ƒ1275, S. L. Mok qq.; Assendelverstraat 58, Haarlem ƒ2305. B. Bijnsdorp qq.; Flora park 4. Haarlem ƒ23930, J. W. v. Santé qq.: Breestraat 9, Haarlem, ƒ6975, H. F. v. Emmerik. ONDERTROUWD: J. J. H. Reemer en J. H. Neeven; J. Vader en E. Stienstra; B. A. Mensink en A. Zandbergen; E. Hof- stra en A. H. van Velthuijsen; J. L. Pé- rukel en F. A. Schijvenaar; P. Balk en G. Boogaard; S. van der Wiel en H. J. P v. Reedem; B. J. A. van den Broek en M. V. C. Vogt; L. T. Jansen en J. Vallent- goed; J. C. van der Staaij en A. M. van der Burgt; A. J. M. van Pampus en E. M. W. Hackemtz; G. Boelens en M. de Droog; G. van de Bor en J. M. E. Hoon- akker: P. J. Langenberg en E. G. Kla- bou; G. Klooster en J. van Wijk; K. Zweiphenning en A. M. C. van Heins- bergen; M B. A. Loomans en G. C. Lub- ken; J. Kors en G. Troost; S. A. Ooster hout en E. J. Bertram; A. J. H. Kuijt en M de Mooy; H. P. Le Noble en J. C. van Vliet; J. J. Voshol en J. H. Ramekers; L Weijers en G. Wenning; B. J. J. Goos- sens en H. F. Helminck; A. C. Hartog en G. M. A. M. de Bruin. ONDERTROUWD; N. C. van Nieuw- megen en C E. van der Weijden. GEHUWD: J. Bakker en A. M. Koster; J. C van Leverink en J. G. List; J. Traksei en G. E. B. Jansen; J. Fehres en E. R. vari Dijk; E. van het Kaar en A C. Kat; J. Spijker en e. L. Molenaar. GEHUWD: A. W. Boerée en J. M. H. Essenberg; J. F. Bosman en T. M. de Vries: J. G. Hirs en W. A. van der Kamp; H. Broekhof en M. K. van Es; D. A. M. Mariinen en H. J. van Berkel; P. J. van der Hoeven en E. A. M. Swinkels; N. Vlieg en H. M. M. van Vliet; J. B. C. Lubbers en A. van den Hurk; H. Dron- sema en G. J. de Groot; H. B. Kuin en B. A. Dubbelman. GEBOREN: G. M. de Jongh—Anten z; A. P. Mul—Buijs z; E. M. van der Schrickvan Dansik z; E. C. Halfman Speijker z; M. C. ZwiersDamen d; J. Klooster—Flokstra d; W. C. van der PuttenUilenbroek d; M. DiscoPraat d. GEBOREN: M. J. Loots—van der Sloot z.: C. A. F VerhagenSchmit.z z.; H. J. C. van DijkMöller z.; A. C. van den NouwlandPerukel z.; D. R. van der pioeg_Smits z.; M. J. van Wetering- van Wort d. OVERLEDEN: A. H. Kramers. 53 jr., Minanassastraat; E. Ockeloen—Dee, 78 jr. Buitenrustlaan; C. Stolvoortvan Baekel, 60 jr.. Eenhoomstraat: T. van der Veer. 75 jr.. Schoterbosstraat. OVERLEDEN: P. J. Boot. 61 jr.. Rui- chaverstraat; M. B. Wempe, 77 jr., Nach tegaalstraat. stige brand kwamen hierbij niet voor. De brandweer verleende ook de reini gingsdienst assistentie bijhet (leegpom pen van de kelders. Op het station ge raakte door blikseminslag nog een trein stel onklaar. In Bloemendaal hebben enige bliksem inslagen van geringe betekenis plaats gevonden. De bliksem sloeg in in het station dn trof een bovengrondse tele foonleiding. De brandweer behoefde niet op te treden. Te Heemstede trof de bliksem een schoorsteen van een villa aan de Lanckhorstlaan. De bewoners kwamen met de schrik vrij. Tijdens het noodweer is een bus van de N.Z.H.. die in de richting Santpoort op de Kennemerweg reed, geslibt, waar door een aanrijding ontstond met een vrachtauto, die op hetzelfde ogenblik van de andere kant kwam. Beide wa gens werden beschadigd. Een buspassa- gierwerd licht gewond door glasscher ven. In een interview, dat wij op 3 Augus tus met mevr Van den AnkerDoedens, deelneemster aan de kanowedstrijden op de Olympische Spelen, mochten héb ben. zeide zij: „De ahderen-zullen hard moeten gaan om mij voorbij te komen". België en Hongarije beschouwde zij als haar gevaarlijkste concurrenten, maar wanneer zij de gemaakte tijden verge leek, meende zij op een eervol resul taat te kunnen rekenen. Dat eervolle resultaat is gekomen, want Lida van den Anker heeft gis teren een zilveren medaille veroverd. Inderdaad hebben de Hongaren ge tracht haar de zege te ontnemen, maar ook de Oostenrijkers staken haar naar de' kroon. Zoals uit het verslag elders blijkt, hebben de Denen de gouden medaille geïncasseerd. Lida van den Anker Doedens is gis teravond nog even voor de microfoon geweest. Ze verklaarde daar, dat ze op de gouden medaille gehoopt had, maar dat een klein beetje pech haar op de tweede plaats bracht. Intussen zijn wij trots op onze stadgenote en het is wel merkwaardig, dat het weer een vrouw is, die het eerste zilver behaalde. De tweede excursie van Kring Oost van de Kath. Arbeidersbeweging zal plaats heb ben op morgen 14 Augustus des namiddags drie uur naar het Bisschoppelijk Museum Jansstraat Ook de huisgenoten en belang stellenden uit de andere kringen kunnen er aan deelnemen. Plaats van bijeenkomst Bisschoppelijk Museum. Ter verwelkoming van het uit Indië teruggekeerde Kennemer Bataljon heeft de commissie, welke zich met de ont vangst van de militairen heeft belast, voor Zaterdag 14 Augustus a.s. het vol gende programma opgesteld: 10.30 uur gemeenschappelijke herdenking van de gevallenen in de Grote Kerk; 13 uur lunch in de Stormschool te Bloemendaal; 14.30 uur voetbalwedstrijd dp het terrein aan de Zeeweg te 'Overveen tussen een elftal uit 2-4 R.I.' en een elftal uit. Ken- nemerland; 16.30 uur korte mars met muziek van het Haarlemse garnizoen naar: 17 uur een officiële ontvangst ten stadhuize; 18 uur maaltijd in Café-Res taurant Brinkmann, Grote Markt; 20 uur feestavond in het Concertgebouw. Op de bijeenkomst van Zaterdagmor gen zullen het woord voeren mevr. H P. M BreukelaarVerburg en mr. Jan Derks. De Schola van de Kathedraal van St. Bavo en de organist Dolf Hendrikse zullen medewerking verlenen Het pu bliek kan de kerk betreden via de Oude Groenmarkt. Verzocht wordt tot 12 uur de vlag haifstok te hangen en na 12 uur de vlag in top te hijsen. - Hedenavond om half acht zal aalmoe zenier F. J. M. Vastbinder in de Kathe drale Basiliek een plechtig danklof op dragen voor de behouden thuiskomst van alle gedemobiliseerden. In de zweminrichting aan de Klever laan werd 'gisteravond de waterpolo- wedstrijd DWRNereus gespeeld, wel ke DWR op overtuigende wijze met 112 won. Bioscopen Cinema Palace: To night and every night (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Sneeuwwitje en de zeven dwergen (a. 1.) 2. 4.15. 7 en 9,15 uur. Frans Hals: Theater Royal (a. 1.) 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Pantoffelhelden (a. 1.) 2, 7- en 9.15 uur en Little Miss Broadway (a. 1.) 10.30 en 4.15 uur. Spaarne-theater: Die goede oude tijd (a. 1.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 13 Augustus: Concertgebouw: Zomerconcert H.O.V., 20 uur. Kathedrale Basiliek St. Bavo: Plech tig Danklof thuiskomst Kennemer Ba- talion, 19.30 uur. Zaterdag 14 Augustus: Grote Kerk: Ter gelegenheid van thuiskomst Ken nemer Bataljon gemeenschappelijke herdenkingsdienst 10.30 uur. Het pro gramma vermeldt verder: Voetbalter rein Zeeweg: wedstrijd 24 R. I.Ken- nemerelftal. 14.30 uur; Korte mars met muziek yan het Haarlemse garnizoen, 16.30 uur. Stadhuis: Officiële ontvangst 17 uur. Concertgebouw: Feestavond 20 (Adv.) Bij de Ulo-examens van de St. Lucia- school aan de Gen. de la Reystraat, slaagden de volgende 47 leerlingen: Corry Aarts, Diny Bakker, Jo Bakker, Lies Bakker, Tiny Braak, Tineke Faa- se, Vera Heijdenrijk, Riet v. d. Meys, Corry Hoogland, Truus Huisman, Ria Jacobs. Thea Janssens, Beppie Kaan dorp. Miny ten Pas, Tiny Kamoen, Fia Kaptijn. Johanna Kropman, Nel Kui per, Els Kunkeler, Lien van Laarho ven. Riet van Leeuwen, Trees van Leeuwen, Nora Meyer, Erna Holtkamp, Annie Motshagen, Mia Ooteman, Dora v. d. Pol, Anneke Poppe, Leny v. Roo- den. Willy Rutte, Riet Schoen, Jopie Seysener Riet en Miep Sombroek, Ans Spronk,, Ans Swaalf, Meta Sweyen. Wil ly v. Tunen, Ria Uytendaal, Tiny Veen, Lenv Vermeulen. Leny Warmerdam, Annie Wijfjes, Nel Zeinstra, Jopie Zon neveld, Corry Loon. Corry Zurlohe. In totaal deden 48 leerlingen examen- 1 werd "afgewezen. Van de Handelsklas slaagden voor Nederlandse handelscorrespondentie, machineschrijven. Nederlandse, Duitse en Engelse stenografie de volgende leerlingen: Trees Hazelzet, Lucy Hoe- deman. Willy Hummeling. Greet Mos- sinkoff, iRia v. d. Pol, Elly v. d. Spek, Ida Stolvoort. Bovendien behaalden het midden standsdiploma: T. Hazelzet, W. Humme ling, G. Mossinkoff, .R v. d. Pol. E v. d. Spek, I. Stolvoort Voor het examen hoofdakte werden tien candidaten geëxamineerd., Geslaagd voor het gehele examen: Mej. G. E. Koster, Heerhugowaard; J. Th. Grob- bink, Bennebroek; mej. Tj. Gratz, Am sterdam; L. N. Weber, Zandvoort. Geslaagd voor gedeelte A: Mej. C. Dekker, Uitgeest. Geslaagd voor gedeelte B: E. Ch. Zui- derwijk. Haarlem; mej. C. Zaal, Bode graven. Voor het examen handenarbeid slaag den de dames: Th. S. Proost, I. Bohl- meyer, J. G. Reynhorst, A. Schwager- mann, G. Vermeulen, M. W. v. Eek, C. C. F. v. d. Sijs, J. R. E. Pool. Afgewezen 3. De kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Bloemendaal heeft weer vergunning ontvangen tot het uitzenden van kerk diensten via een eigen zender. Bij Philios is een nieuw apparaat aange schaft met een vermogen van 50 Watt. Nu de trams zullen verdwijnen zal de remise van de N.Z.H. aan het Soenda- plein tot busgarage worden omgebouwd. In Juli 1948 werden aan de Prinsen hofbibliotheek uitgeleend 10.620 werken, aan het filiaal 4139, tezamen 14.759 wer ken (v.j. 14.715). waarvan 579 van de Muziekbibliotheek. De instellingen werden bezocht door 3964 en 449 bezoekers en bezoeksters, te zamen 4413 (v.j. 3697). Prinsenhofbibliotheek gesloten vanaf 26 Juli. Filiaal gesloten vanaf 29 Juli. De heer J. Bijster herdenkt Zondag a.s. het feit, dat hij 25 jaar voorzitter is van de R. K. Bakkersorganisatie „St. Hubrecht". Bij de eerw. zusters aan de Zijlsingel is dan gelegenheid de jubi laris te complimenteren en wel van half drie tot vier uur. Tijdens de opvoeringen van het openluchtspel ..Frftns Hals" heeft een aantal jongere collega's naar hartelust getekend in de straatjes rond om de Doelen, die toen druk bevolkt v. aren door een pittoresk gezelschap van toneelfiguren. Dit was de reactie cp dé gelegenheid, die op verzoek van de Kennemer Kunstraad door het uit voerend comité geboden werd: een passe-partout aan t? vragen voor het maken van schetsen op de repetities. Naast alle hoedanigheden, die het open luchtspel op directe wijze in de feest- week heeft bezeten, is dit costuumfeest uitgebuit ten gerieve van de neefjes van „Oom" Frans. Voor deze kunstenaars was dit open luchtspel mede een stijlvol kostelijk sludie-object; voor de spelers was het een geanimeerd contrast met de ge woonlijk zo schuw op het atelier terug getrokken kunstenaar en zijn scheppend handwerk. En als een sluitstuk op dit onopzettelijke symbolische element van het spel wordt thans het gehele Haar lemse publiek in de gelegenheid gesteld de visie van zijn kunstenaars op dg figuren uit „Frans Hals" gratis te be zichtigen. Heerkens Thijssen heeft voor dit doel zijn zalen wijlen afstaan. Als een blijvende faciliteit aan de kunste naars mag nog vermeld worden, dat voor alle exposities in deze kunstzalen doorlopende bewijzen van vrije toegang aangevraagd kunnen worden bij de Kennemer Kunstraad (Frans Halsmu seum). Beziet men de wanden van twee za len aaneengerijde openlucht-tekeningen van dikwijls respectabel formaat, enige virtrines en pok nog portefeuilles met schetsen, dan moet door de negen deel nemers hard gewerkt en waar de kwaliteit der schetsen op een redelijk peil staat ook vruchtbaar gewerkt zijn. Het merendeel der schetsjes is op de hurken zittend of op de arm haastig genoteerd naar, „modellen", die in dit vak vreemd zijn, temidden van een halsrekkende (gelukkig) nieuwsgierige en opmerkingen lancerende kring kij kers in de rumoerige omgéving van het massaspel, en meestal zonder nabewer king op het atelier worden zij thans, dus heet van de naald, hier vertoond. Poppe Damave. van wie wij hier een vlotte interessante schets reproduceren, heeft een zeer gave reeks tekeningen laten zien, waarbij de Holbein-achtige ..Jongen" en „Elsje", en in de corridor nog het kleurige „Figurante" als hoog tepunten gelden. Van Maria Rompelman noteerden wij uitzonderlijk charmante en raak getekende groepjes: van vier zittende figuurtjes in inkt en van drie staande in potlood. A. v. d. Vloot schreef in heftige notities „Figurant" en idem II de scène der - nachtwakers neer en in portefeuille de in kleur gezette Mulat. Het. zijn evenzovele iiewijzen van zijn kunnen. Het is preltig, de dromerige ontevreden doorwerker Piet van Heer den nu eens te zien in de dwang van de vlotte lijn en ook hier blijkt hij een sterke persoonlijkheid te zijn. Over het algemeen is het aardig en leerzaam, sems opmerkelijk nu eens vlotte schet sen te zien van mensen van wie men slechts werk kent, in rust en tijd gedaan. Cor Hak's waardige vertegenwoordiging, egaal van peil, verraadt een vaste hand, niet echter zonder belangrijke kwali teitsverschillen. Julia Gipsberts interesseerde ons hoogst in het „Koksmaatje", van de hand van Joop Ebeli naast de vlotte, meer dan levensgrote portretten als re clame: „Het Volksmeisje". De figuur van „Koenraad" lag met haar gestreept decoratief het meest in de lijn van R. Ides. Logtenberg gaf een impressie in olieverf van een schutterskoning. De kunstenaars dat is hier weer eens bewezen behoren midden in het volle leven te staan en daar ontmoet hen de gemeenschap: in haar eigen boe- zem- T m L. T. De verzamelwoede, de zin om te bezitten, heeft ieder mens in zich. Als kind reeds verzamelden wij tramkaartjes, schelpen, gekleurde steentjes, lucifersdoosjes, sluitzegels en sigarettenmerken, om nog maar niet te spreken van sigarenbandjes. Dat waren allemaal dingen, die op zichzelf geen waarde hadden, maar wij althans vonden onze collecties heel belangrijk. En hoe ging het dan? De prikkel om dat te hebben, wat anderen en wü zelf nog niet hadden, spoorde ons aan met nog meer ijver te gaan zoeken naar ont brekende exemplaren. Maar al spoedig waren de tramkaartjes verkleurd, de lucifersdoosjes gebarsten er. de sluitzegels bleken maar lelijke reclameplaatjes te zijn. Ook waren onze objecten helemaal niet zeldzaam, want konden wij ze niet steeds bij tientallen vinden? We bezaten dus niet, wat een ander niet had of niet gemakkelijk kon verkrijgen en wat we bezaten, was verre van mooi. Zo ongeveer beantwoordde de direc teur van hét Frans Halsmuseum te Haarlem, de heer H. P. Baard, de vraag, die de redactie van het interessante nieuwe tijdschrift „Handig Bekeken" voor hobby-isten en knutselaars stelde en hij ging voort: Wij kunnen deze kwestie van verzamelen en verzame lingen van twee kanten bezien. Heel wat verzamelingen zijn zuiver bedoeld als geldbelegging en ongetwijfeld zullen daar mooie dingen bij zijn. maar de beste zijn toch die. welke met fijn ge voel voor wat mooi is en alleen om der wille van het schone zijn bijeengegaard. Ja. en is men eenmaal zo ver, dat men zich gaat toeleggen op het verzamelen van louter mooie dingen, dan komt men al heel gauw tot de ontdekking, dat dit een tamelijk dure liefhebberij is. Om een voorbeeld te noemen: men begint met een paar oude tegels te kopen. Heeft men er na verloop van tijd flink wat bijeen, dan laat men een schouw metse len, waarin deze tegels verwerkt zijn. Er. zo komt men er geleidelijk toe, de kamer een 17e-eeuws interieur te geven. Men schaft zich. wat meubels aan uit die tijd, een kleerkast, een dekenkist, wat tin, koper en blauw. Kijk. dat is nu wel heel aardig, maar men beperkt daarmede zijn blik.' Waarom niet" een verscheiden heid van alle eeuwen? Heus, als men zich bij het kopen van de voorwer pen steeds afvraagt, ts dit mooi, is dit schoon, komt het er niet op aan, of het 17e-eeuws, middeleeuws of antiek Chinees is. Al deze dingen, mits gekozen met een gevoel voor wat mooi is. zullen een harmonisch geheel vormen, omdat zij in zich de schoonheid dragen van het kunstwerk, of het volmaakte handwerkerspro duct, dat door alle eeuwen heen juist daardoor en niet door de zeldzaam heid zijn waarde blijft behouden Eerst dan zijn we een goede verza melaar. Dat de verzamelaar doorgaans naar het oude grijpt, is verklaarbaar. Het oude trekt. Als men een aarden kruik, door een middeleeuwse pottenbakker vervaardigd, in de hand neemt en men ziet de vingerafdrukken van de maker zich nog duidelijk in de ruwe opper vlakte aftekenen, dan zal dit ook op de moderne zakelijke mens indruk maken. Alle voorwerpen uit vroeger eeuwen zijn echter niet mooi en foeilelijke din gen, ook al zijn ze echt antiek, horen in een goede verzameling niet thuis. Het is jammer, vertelde de heer Baard, dat wij in Nederland pas zo laat de mooie dingen uit vroeger jaren zijn bij een gaan brengen. Andere landen be gonnen daar eerder aan, vooral Enge land. Het gevolg hiervan is, dat deze landen veel schoons uit ons land weg kochten voor hun musea en hun ver- zemelingen. Amerika is later in het groot gaan verzamelen. Amerikanen kopen bijvoorbeeld in Italië een oud klooster op, breken het af, nummeren de brokken en brokjes secuur en laden alles in een boot. Aan de overkant wordt de zaak dan weer netjes in el kaar gezet. Men kan ook dit verzamelen noemen.... Op een vraag, hoe de collecties in onze musea zijn ontstaan, antwoordde de heer Baard,- dat voor het Frans Hals museum dienden de particuliere ver- zemelingen van Fabricius en Enschedé, die van de Hofjes, het Elisabethsgast- huis en de Schutterijen. Tenslotte wijst de heer Baard op een verzamelobject voor de jeugd, namelijk het verzamelen van repro ducties van schilderijen. Op talloze manieren kan men in het bezit hier van komen. Men kan ze kopen in de musea, ze knippen uit de catalogussen van schilderijenveilingcn en verdeTr zijn er tegenwoordig prentbriefkaar ten in de handel, die soms zeer aar dige reproducties van oude meesters zijn. Albums kan men hiervoor aanleggen, waarin ze netjes gerangschikt worden ingedeeld in tijdvakken. Oók kan men indelen volgens buitenlandse, Holland se of Vlaamse school of naargelang van het onderwerp. De grote meesters kan men in aparte albums onderbren gen. Door het verzamelen van deze re producties krijgt de jeugd spelender wijze een kijk op de kunsthistorie. Gaat zij zich daarvoor nog wat dieper inte resseren, dan zal een wereld vol schoon heid voor haar opengaan. De directeur van het Frans Halsmu seum vertelt dan, hoe hij op de scholen inleidende lessen geeft en hoe hij de jeugd daarna rondleidt door het mu seum. Zij moeten later niet meer als een kudde langs de exposities trekken, maar individueel kunnen ronddolen. Nu de Wijkers feestvieren hebben zij één dipg van de tuinders geleerd: ze kijken 'naar de lucht. Het weer is je koopman, nietwaar? Nu zag het er gis termorgen reeds triestig uit, maar opti misten beweerden, dat het anders zou worden. Ze hebben er echter niet bü gezegd op welke wijze, want het werd inderdaad anders, dat wil zeggen, de trage motregen van de ochtend ging, toen de hekken het verkeer in de Bree straat hadden afgesloten en de werk lieden van O.W. zand strooiden voor de draverij, over in een geweldige stroom van water, dat gedurig met volle em mers uit de lucht werd gesmeten als hadden de engelen er plezier in de Wij kers dwars te zitten, en waarom, lieve hemel, is de Wijk geen nette stad? De grootste optimist durfde geen zon meer voorspellen. Toen dan oók te half twee de grote draverij door de Beverwijkse Harddra verijvereniging „Prins Bernhard" begon, had dit plaats zo goed als zonder pu bliek en K met begeleiding van donder slagen, roffels van regen op de ere tribune. Ab Blom, de voorzitter, liep rond met een gezicht als een oorwurm. De derde draverij in successie, die geen succes beloofde te worden en dat mid den in de feestweek! Langzaam drup pelden de enthousiastelingen binnen, traag bracht een trein een groepje men sen aan, want in Haarlem goot het ook, werd verklarend medegedeeld, zodat weinigen ertoe kwamen het beschuttende huis te verlaten. Even werd gelachen om de Alkmaarse dame met de zonne bril: in Alkmaar .scheen de zon warm en heet. Tegen drie uur klaarde het iets op en waren er toch enkele duizenden men sen op de parallelwegen bijeen om deze feestelijke draverij op de korte-baan mee te maken. Niettemin is deze dag voor de stadsfeesten letterlijk in het water gevallen, want er was op gerekend, dat het minstens even druk zou zijn als tijdens de historische optocht. Jammer ook was dit om de buitengewoon boeien de en sportieve prestaties, die de een- en-dertig opgekomen paarden leverden. Reeds in de eerste omloop was veel goede rensport te zien. De tweede om loop bracht niet minder dan zes kamp- ritten. die ongemeen sensationeel waren, enkele dead-heats en tenslotte een plaats in de derde omloop voor de paarden: King Spencer, de zevenjarige bruine hengst, die uitstekend liep, Dutch Hano ver, oude koning op de korte-baan. Fiat V. Klazina Axkit, Laetare A, Lucky Fanfare, Integritty Scott en Kalumet Axkit. Opnieuw waren verschillende kampritten nodig om de snelste lopers aan te wijzen. Voor de beslissende rit bleven over King Spencer, Fiat V, Lae tare A en Integritty Scott. Na kamprit ten, moesten Fiat V en Integritty Scott om de eerste en tweede» prijs lopen. Fiat V, eigenaar en berijder S. van Voort, won de eerste prijs van f600, Integritty Scott ging met f 250 naar .huis, Laetare A als derde met f 100 en tenslotte King Spender als vierde met f 50. De heer Ab Blom heeft in een geestige toespraak deze prijzen uitgereikt, alsmede de extra- prijzen* van Beverwijkse zakenmensen. Burgemeester Scholtens, mr. A. Moens en vele leden van hoofdcomité en com missies woonden de draverij bij. Intussen had de regen opnieuw een triestig waas over de feesvierende stad gespannen. Nat en verfomfaaid hingen de vlaggen, troosteloos was de versie ring, de mensen spoedden zich huis waarts of vulden de café's en restau rants. De straten lagen verlaten als in November, wanneer de herfst heerst. Een treurige aanblik, gebroken feest stemming, die enigszins door de ver lichting werd hersteld. De avond bracht echter nieuw vertier en leven, veel mensen op straat, een joelende menigte op de kermis, druk tentoonstellingsbezoek, en tenslotte een overstelpend aantal bezoekers van het fantastische en grootse vuurwerk, dat aan de Meerkade ontstoken werd. Zodoende maakte de avond nog goed, wat de dag bedorven had! Zondag 15 Augustus wordt het voor de parochie Valkenburg een grote dag, als pater Pauius Margry van de orde der paters Conventuelen zijn eerste plechtige H. Mis komt opdragen. Pater Pauius werd geboren te Vught en bezocht het Klein Seminarie van de paters Conventuelen te Winandsrade met de bedoeling om na een jaar naar het Groot Seminarie te Leuven te gaan. De oorlog trok echter ook hier een streep door de rekening en inplaats van één'jaar werden het drie jaren voor hij naar Leuven kon gaan. Direct na de bevrijding kon hij echter vertrekken en na volbrachte studie wijdde Z.H. Exc Mgr. Lemmens hem op Zondag 8 Augus tus te Winandsrade tot priester. Pater Pauius is uit het gezin de twee de zoon, die thans priester is geworden; een oudere broer is getreden in de orde der paters Trappisten. Zaterdagavond zal de neomist m zijn parochie feestelijk worden ontvangen en te half zeven een plechtig Lof opdragen. Zondagmorgen te kwart voor tien draagt hij de plechtige Hoogmis op efc des mid dags van 1.30 tot 2.30 uur is er receptie in het ouderlijk huis. Valkenburgerlaan 27. Die avond is er dan een plechtig danklof. Het plaatselijk comité van Herwonnen. Levenskracht zal op Zaterdag 14. Augustus een speldiesdag houden. Iedereen wordt verzocht zich op die dag met het speldje te tooien en daardoor bij te dragen tot de instandhouding van het mooie werk. dat deze instelling verricht, het uitzenden van t.b.c.-patiënten naar een sanatorium. A.s. Zondag wordt op het terrein van „Zandvoortmeeuwen" het badplaats- tournooi geopend. De volgende voetbal-' wedstrijden worden gespeeld: 10 uur: Bloemendaal IZFC II; 12 uur: TYBB 1 DWS II; 2 uur: BFC I—Zandv.meeu- wen I; 4 utir: De Meer IRCH II. ZANDVOORT. GEBOREN: P. van Kleeff en C. J. van Dam d. ONDERTROUWD: B. J. van der Weerd en E. Brokraeier; Q. A. Kroeze en G. A. Berkhout: C. J. M. de Jong en J. S. C. van Lemmeren. GETROUWD: T. B. Lefferts en H. Holz- ken; C. Koper én A. C. Paap. Ieder dacht gistermiddag tijdens het langdurige noodweer, dat zijn kel der alleen onder stond en dat het dak van -z ij n huis het water niet kon verzwelgen. Op dat ogenblik kon Spaarnebabbelaar nog niet vertellen, dat hij, met ijlings geleende hoge rub berlaarzen, met opgestroopte mouwen en zonder boord of das vocht tegen het regenwater als de duinen tegen de zee. Uit de hooggelegen tuin golfde het visi ter het huis in, om daar het laagst? punt op te zoeken, de kelder. „Niks tegen te doen," dacht ik, maar lopen, verzekering dekt de scha de." Ik zei tegen vrouw en kinderen adieu, omdat beroepsplicht mij overal in de stad riep. Met behulp van een kano maakte ik een pleziervaart door het Kleverpark, luide toegejuicht door pootje-badende kinderen en automobi listen, die op het trottoir reden. Daar riep iemand mijn hulp: „Meneer, help, help, het dak zakt in, 'want het kan hét water niet verwerken." Wat doe je dan. Vooral wanneer je baggerlaarzen aan hebt en zonder boord en das rondloopt? Je helpt, zoals de Bond zonder Naam ons geleerd heeft. Op de Schoterweg kon ik mijn kano weer te water laten en deelnemen aan ijlings geïmprovi" seerde wedstrijden. Ik won de derde prijs, een bronzen cent. Tegen zes uur kwam ik thuis, althans ik dacht thuis te komen. Overal had ik geholpen, mijn eigen huis uit beroepsplicht ver latenen de beloning? Het huis was afgedreven naar het Noordzeeka naal. Gisteren plaatsten wij een artikeltje over de moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan bij de regeling van het ver keer voor de autoraces te Zandvoort. De Zandvoortse politie-autoriteiten had den een regeling getroffen, die echter in dè war liep. Men zou uit ons artikel kunnen opmaken, dat de strubbelingen hoofdzakelijk ontstonden op Bloemen- daals gebied, o.a. op de Zeeweg, waar de auto's zelfs tot de Erebegraafplaats geparkeerd moesten worden. De burgemeester van Bloemen* daal deelt ons thans mede, dat er een goede afspraak gemaa-Kt was tus-a sen de politie in Zandvoort en Bloe mendaal. Indien de terreinen aan de Zandvoortse Boulevard en elders vol waren, dan zou als uiterste noodzaak de Zeeweg tot parkeerterrein gekozen worden. Er was echter die middag ook rijkspolitie op de been eri zowel in Aer- denhout als aan de kop van de Zeeweg hebben leden van die rijkspolitie eigen machtig gehandeld, waardoor te vroeg de reserve aan de Zeeweg gebruikt werd. De Bloemendaalse politie treft dan ook geen enkele blaam, evenmin als de Zandvoortse. Het komt ons voor, dat een politie-verwarring bij zulke gelegenheden wel zeer ongewenst is- Kan de rijkspolitie de gemeentelijke politie overheersen? Moet een hogere functionaris dan een corpschef van een gemeente wetten stellen? Temeer, daar Zandvoort en Bloemendaal zulk een uitstekende regeling getroffen hadden, maar niet voldoende manschappen ha'*' den, om alles „aan te kunnen" en daaf' om assistentie hadden gevraagd. Tussen het bestuur van „Liefdewerk Oud Papier' en de papierophalers van deze vereniging js een conflict ontstaan. De laatsten namelijk gaan niet aceoord met een nieuwe loonregeling, die het bestuur heeft moeten invoeren, omdat de prijs van papier met 25 pet. is ge daald. Deze regeling komt neer op een verlaging van 10 pet., indien tenminste de prestaties van de ophalers niet ver minderen. Daar volgens de mening van het bestuur de prestaties nog kunnen worden verhoogd de volle werktijd wordt niet gebruikt zal geen der op halers lager loon behoeven te ontvangen. Enkele ophalers zijn op het ogenblik bezig voor eigen rekening in hun oude wijken papier in te zamelen. Het be stuur van „Liefdewerk Oud Papier" verzoekt de bevolking, zich ervan te overtuigen of men met ophalers van de vereniging te doen heeft; deze zijn voor zien van een legitimatiebewijs, dat gel dig is van 9 Augustus tot 31 December 1948. De ophalers, die het werk hebben neergelegd, zullen niet meer in dienst worden genomen. Donderdagmiddag om 12.20 uur ont stond een aanrijding tussen een perso nenauto en een vrachtauto. De eerste kwam van de Zijlsingel, terwijl de vrachtauto uit de tegenovergestelde richting naderde. Ter plaatse moest men daar uitwijken voor een wielrijder. Daarna botste de vrachtauto tegen de personenauto. De laatste werd aan de linkervoorzijde opengescheurd. De be stuurder van de personenauto kreeg een aantal lichte vleeschwonden, terwijl zijn vrouw, die naast hem zat, een her senschudding opliep. Een auto van Ma thot bracht de slachtoffers naar een zie kenhuis. De wielrijder, die ter plaatse op zijn fiets stapte, wordt verzocht zich bij de politie te melden A.s. Zondag om 2 uur worden :n het Zwembad „Groenendanl" de jaarlijkse na tionale zwemwedstrijden van H.P.C. ge houden, ditmaal met deelname van enige Olympische zwemsters. Zo zullen we o. a. het Robben-trio, de dames Van Vliet, Tony Hom en Van Deyssel op het nummer 200 meter schoolslag voor dames aan de start zien verschijnen. Op hetzelfde nummer voor heren star ten de Haarlemmers J. Lablans (D vV.T.) en Halsema (H.V.G.B.) en waarschijnlijk ook B. Bonte (Z.A.R.). Aan de 100 meter rugslag dames nemen deel de Olympische deelneemsters van dit jdar Ria van der Horst en Dint van Ekris, alsmede een vroegere Olympische candi date, Cor Kint. Mej. Hannle Termeulen en mej. B. Zijlstra zwemmen 100 meter borstcrawl. Op hetzelfde nummer voor heren zullen Bollen (Z.A.N.), De Koster V) en Tiebbe (H.P.C.) starten. Hedenmorgen 11 uur is de Tweede Kamer begonnén met de debatten over de regeringsverklaring van gis teren. Reeds zetelt vop het presiden tieel gestoelte de heer Kortenhorst, die gisteren daartoe door de Kamer werd voorgedragen en thans nadat het K.B. houdende zijn benoeming, door de griffier is voorgelezen zijn functie met een korte rede aanvaardt. De waarnemende voorzitter, mr. Terp stra, aldus spr„ heeft gisteren reeds dank en hulde gebracht aan mijn voorganger, mr. J. R. H. van Schaik. Het, is mij een behoefte des harten mij daarbij aan te sluiten. Ik behoef u niet te verzekeren, dat ik met een verklaarbare weemoed vanaf deze hog'e plaats een blik sla op het groene bankje, waar ik sinds 1925 achtereenvolgens naast Nolens, Aalberse, Goseling en Romme mijn plaats in uw midden heb ingenomen. Het kost mij enige moeite mij in te denken dat ik mijn rol in de politieke kampplaats ga verwisselen voor die van neutraal, on partijdig en rechtvaardig kamprechter over uw edele tournooien. Ik hoop dat het mij, met de hulp van de Allerhoogste vergund moge zijn, de tradities van mijn voorgangers voort te zetten. Vervolgens heeft de beëdiging plaats van de heren Van der Weyden (KVP) en Hermans (CPN), nieuwbenoemde le den der Tweede Kamer. Hierna begonnen de debatten over de regeringsverklaring van gisteren. De eerste spreker, prof. Romme (K.V.P.) wees op de verandering in de aard van de regering, die hij van „par lementair" tot „extra-parlementair" uit gegroeid achtte. Deze wijziging, zo be- Verder zijn er de estafettes driemaal 50 meter wisselslag voor dames en vijfmaal 50 meter borstcrawl voor heren, waarbij de prominenten nogmaals aan de start zullen verschijnen. Tot slot wordt er een polowedstrijd ge speeld tussen de heren-zeventallen van de Gisteravond werd door de Districts examencommissie van 'de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen gelegenheid gegeven tot het afleggen van examen voor het diploma A en het voor bereidend diploma. Met goed gevolg werd het examen voor diploma A afge legd door de heren J. G. Dekker en C. Kipshagen van de Haarlemse Reddings brigade; de dames W. Dubbis en F. v. d. Meer van de Hillegomse Reddings brigade behaalden het voorbereidend di ploma van de N.B.R.D. Vijf candidaten moesten worden afgewezen. toogde spr., ,was voornamelijk bewerk stelligd door des sprekers eigen fractie- Hij citeert een uitspraak van de alge vaardigde Van der Goes van Nate (Arb.), waarin deze zich rechtstreek voor een nieuwe coalitie van K.V.P. e P v d A. had verklaard als enige gelijkheid voor de uitvoering van eei constructief program. Spr. ging vervo» gens in den brede de verdiensten van dr. Beel. wiens regeringsperiode VU de productiefste noemde uit onze ps* lementaire geschiedenis. De nieuwe f® geerders treden op in een samenstell1"® en samenwerking, die de ministers Sd legenheid biedt tot brede ontplooi1 van hunne persoonlijkheden. Dr. Beel heeft verlangd redelijkf zekerheid tê verkrijgen van 21? meerderheid in het parlement. heeft hij terecht verlangd. Een goe de oplossing van het Indonesisch probleem kan alleen worden be- reikt, wanneer de Grondwetsher ziening wordt tot sta.nd gebracht e in haar consequenties voortvaren wordt uitgevoerd. Maar voor een dergelijke ingrijpende omschakeltw der reclitsorde is een 2/3 meerder- derheid zelfs een minimum, noodzakelijk mag worden geacht. In café Van Trigt te Haarlem de Klaverjasvereniging „Onder u pe dg nederlaagwedstrijden voortgezet. stand luidt thans: Drdkkerij „De Spaarnestad'Haar* 45320 punten;. K. J. C. „De Ring gp- sterdam, 42858 punten; Drukkerij Q schedé, Haarlem, 42094 punten; K- „Onder Ons", Amsterdam, 42118 K. J. C. Overtoom en Omstreken, sterdam, 44025 punten; K J. C. den, IJmuiden, 41912 punten. p® De heer W. Tuinman van K. J- eeii Ring" behaalde met 4929 punte» .jle- extra prijs, uitgeloofd door Me huis Hillegom. (Niet-offlclële Koersen) g Vorig Opj3/8 Slot 314 NederL 1948 100^ 3-314 Nederland 1947 98 3 Ned. 62-64 98$ -- 3 Ned. 62-64 beL fac 98% Ned. Handel Mii. eert 169 jg3 A.K.Ü. 162$ Van Berkei's Patent 125% Calvè-Delft eert 184 Van Gelder 153$ -- Kon. Hoogovens eert 203% Unilever cert 296 Ned. Kabel 288 Philips 24914 3$ Kon. Petroleum 341$ j 6* „Amsterdam" Rubber 163 A HolL Amerika Ltin ,a2'/i Kon. N. Stoomb. Mi1 159 IjHsi Deli Mf1. eert i54

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2