Gen. Robertson voor spoedbespreking per vliegtuig naar Londen donau-commissie Vorstelijke gasten logeren in het Amstel-Hotel te Amsterdam GEHEIMEN VAN DE KABINETSFORMATIE IN TWEEDE KAMER NIET ONTHULD Besprekingen te Moskou voor gehele wereld van het grootste belang" Gezelschap bestaat uit 35 personen Debat over het algemeen zeer zoet sappig en liefjes WAT MEER VERS VLEES Amnestie bij inhuldiging Mevr. Kosenkina wil niemand zien en spreken Persoonlijkheids vorming Voor pessimisme is geen reden REPUBLIKEINEN SMOKKELEN OPIUM Kard. De Jong genodigd bij de inhuldiging Onderscheiding voor Viruly ^uwfeest Keulse Dom MR. OUD IETS MEER OPENHARTIG lot hoofd en hart 'i .Het weer. Vrees voor wat met haar zou gebeuren bracht haar tot haar daad zaterdag u augustus 1948 72ste JAARGANG No. 24231 V'S., Engeland en Frankrijk uitgesloten Uitgebreid complot ontdekt "TM?! DE A.S. JUBILEUMFEESTEN Uitzending door de K.R.O. Doorgeslikte steentjes K.L.M, VERHUIST Van La Guardia naar Idlewild KARD. MINDSZENTY KRIJGT GEEN PASPOORT MINISTER DREES VOOR DE RADIO HERDENKINGSPOSTZEGELS GEEN VERLIEZEN IN NED.-INDIË 1 I BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, t 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Generaal Brien Robertson, de Britse wditaire gouverneur in Duitsland, arri- "éerde Vrijdagmiddag met zijn eigen •hegtuig in Londen, nadat hij door Be- _Xn was uitgenodigd voor een spoedbe- 'Preking. In diplomatieke kringen werd Verklaard, dat de reis van Robertson vear Londen verband hield met de be sprekingen in Moskou. In deze kringen men van mening, dat mocht worden j*®'P-genomendat de officiële rapporten jj er de Donderdag in Moskou gehou- besprekingen voorstellen inhielden voor een regeling van de Berlijnse j'°estie, waarvan generaal Robertson de technische kant van de zaak Qodzakelijk op de hoogte moest zijn. Gisteravond heeft Robertson geconfe- r T>e Donau-conferentie heeft Vrijdag ^ot.Brittannië, Frankrijk en de Ver- sjhgde Staten voor de toekomst uitge- °ten van deelneming aan de controle *r 8e Donau-scheepvaart. Engeland 'en rankrijk hebben sedert 1856 deel nit- j Jhaakt van de Donau-commissie. Met tegen 3 stemmen hechtte de algemene j 1"omissie haar goedkeuring aan artikel o van het Russische ontwerp, waarbij e deelneming aan de Donau-commissie j^perkt wordt tot de Sovjet-Unie, - °f>garije, Joegoslavië, Bulgarije, de ®*raïne en Tsjechoslowakije. Oosten- Jk zaï vertegenwoordigd kunnen wor- Hen na de ondertekening van het vre everdrag. Het Amerikaanse amendement, vol- Jj ns hetwelk de Westerse mogendhe- en Oostenrijk onmiddellijk zitting hden krijgen in de Donau-commissie j/V Duitsland na de ondertekening van J:t vredesverdrag, of met algemeen ®dvinden reeds eerder werd, even ts met 7 tegen, 3 stemmen, verwor- Volgens waarnemers maakt dit afwij- van de Westerse mogendheden het Waarschijnlijk, dat Engeland, Frank- J5 en de V.S. de nieuwe conventie eh tekenen. reerd met' sir William Strang, de Britse onderminister voor Duitse aangelegen heden, die gedurende de dag eveneens besprekingen had gevoerd met de Ame rikaanse en Franse ambassadeurs in Londen. Men verwachtte, dat Robertson vandaag door Bevin zou worden ont vangen. Kort na de conferenties legde een diplomatieke woordvoerder de vol gende verklaring af voor de pers: „Er bestaat geen enkele rechtvaardi ging voor het pessimisme, dat som mige bladen over het mogelijke re sultaat der Moskouse besprekingen laten horen. Het is normaal, dat de besprekingen door ups en downs gekenmerkt worden." West-Európese diplomaten waren vandaag bang, dat het kleine beetje gunstig vooruitzicht, dat verkregen kon worden door de besprekingen in Moskou, in groot gevaar verkeert door de affaire-Kosenkina en de Washingtonse spio'.mage-geschiedenis. Men legde te Londen speciaal de na druk op de verschillen ten aanzien van de wijze van behandeling van de spion- nage-verhoren in Washington en Otta wa. In Washington met sensationele verhoren voor het Congress en in Ca nada door discrete onderzoekingen door middel van een koninklijke commissie. Een Westerse diplomaat verklaarde: „Het is thans de tijd om kalm te zijn en juist te oordelen. Als er ooit een tijd was dat hysterie, onverantwoorde lijk optreden en onnodige provocatie achterwege moeten blijven, dan is het thans." Deze diplomaat, die ingelicht is over de besprekingen op het Kreml, zei verder: „De besprekingen, die thans in Moskou gevoerd worden, zijn de belang rijkste voor de gehele wereld sedert het einde van de oorlog. De resultaten van deze besprekingen zullen ons voor zware en beslissende besluiten plaatsen. Deze besluiten kunnen niet genomen worden indien aan de basis een gees tesgesteldheid geschapen wordt, zoals deze klaarblijkelijk in de Verenigde htatep, thans bestaat en zoals deze spreekt uit de verhoren, die thans in het Congress gaande zijn." •9 De Russen hebben Vrijdag in Berlijn het gebouw van de Kommandantura ontruimd en hun vlag gestreken. Door deze ontruiming wordt de scheiding tussen Oost- en West-Berlijn als het ware bezegeld. Toen de Russen zich op 1 Juli j.l. uit het viermogendhedenbestuur van Berlijn terugtrokken, hebben zij doen weten, dat zij hun schildwachten voor en hun vlag op het gebouw van de Kommandantura zouden laten, totdat hun archieven weggehaald zouden zijn. Het gebouw staat in de Amerikaanse sector. Voor het gebouw van de contröleraad staan echter nog steeds hun schild wachten en er bovenop waait de Rus sische vlag. Er bevindt zich ook nog steeds een vertegenwoordiger der Rus sen op het geallieerde secretariaat, dat zorgt voor het overbrengen van nota's tussen de geallieerden en protocol problemen oplost. Volgens A. P. wordt van officiële Ne derlandse zjjde vandaag meegedeeld, dat de Nederlandse politie een grote smok- kel-affaire in opium tussen de republiek en plaatsen in Zuid-Azië, via Batavia en Soerabaja ontdekt heeft. Verklaard werd, dat Moekarto, het hoofd van het republikeinse opium-mo nopolie en Eikara Tobing, de politieke correspondent van het republikeinse dag blad Stfember, gisteren op het vliegveld van Batavia gearresteerd zijn, onder be' schuldiging bij de smokkelhandel be trokken te zijn. De smokkelaffaire is in elkaar gezet in Djokjakarta en werd geleid door ho ge republikeinse autoriteiten. De win sten, die hieruit voortvloeiden werden gebruikt voor de financiering van de republikeinse buitenlandse missies. De Nederlandse politie bezit het be wijs, dat een hoeveelheid opium naar Batavia vervoerd werd met de trein, waarin kort geleden de onderhandelings delegaties van de commissie voor goede diensten uit Djokjakarta terugkeerden. Ook werd opium uitgevoerd aan boord van gecharterde Australische vliegtui gen, waarvan er een kort geleden van Toeloeng Agoeng naar Singapore vloog. De Nederlandse autoriteiten hebben vandaag de secretaris van de republi keinse onderhandelingscommissie mee gedeeld, dat de republikeinse minister van financiën gearresteerd zal worden, indien hij op door de Nederlanders ge controleerd grondgebied komt, omdat hij betrokken is bij de opiumsmokkela rij. De commissie voor goede diensten is per brief ervan op de hoogte gesteld, dat de Nederlanders een uitgebreid rap port over de zaak, waarbij volgens de beweringen verschillende leden van de republikeinse delegatie betrokken zijn, zal indienen. Van officiële republikeinse zijde is nog geen antwoord binnengekomen. 'i i i °-*j VW,«S Een groot aantal voertuigen van verschillende soort wordt in de Londense haven verscheept naar Malakka. Het personeel van leger en luchtmacht zal er tn zijn strijd tegen de communistische terroristen gebruik van maken. Ner leiding van het Amerikaanse leger wordt er met man en macht gewerkt aan de aanleg van een nieuw vliegveld de Franse zone. De Amerikanen namen 1300 Duitsers in dienst, van wie er 75 pet. tot het zwakke geslacht behoren. De verblijfplaats voor de vorste lijke gasten, die tijdens de jubileum feesten en op de inhuldigingsdag van Prinses Juliana in ons land zullen verblijven, is thans vastgesteld. De keuze is gevallen op een van de meest eerbiedwaardige hotels van ons land, het tachtig jaaroude Amstel- hotel te Amsterdam. Hier zullen gedurende vijf dagen de Koninklijke bezoekers uit Zweden, En geland, Noorwegen, Denemarken en Luxemburg hun intrek nemen. Het ge zelschap zal uit vijf en vijftig personen bestaan. Daar het Amstel-hotel beschikt over ruim honderd kamers kan het hotel naast de Vorstelijke gasten gedurende de jubileumweek nog slechts aan 45 an dere bezoekers onderdak bieden. De voorbereidingen voor de ontvangst zijn natuurlijk in volle gang. Vast staat reeds, dat alle gasten appar tementen zullen krijgen, die uitzicht bie den op de Amstel. Evenals vele andere gebouwen in de hoofdstad, zal 't Amstel-hotel„ dat nu zulk een belangrijke rol bij de inhuldi ging zal vervullen, tijdens de jubileum- week baden in flood-light en zal op zijn dak een rood-wit-blauw geïllumineerde kroon prijken. Tot bijwoning van de plechtige inhul diging van Koningin Juliana op 6 Sep tember in de Nieuwe Kerk zullen, naar de regeringsvoorl. dienst meldt, o.m. de volgende uitnodigingen worden ver zonden aan autoriteiten, deputaties, ver tegenwoordigers van organisaties e.a.j de leden van de Eerste en Tweede Kamer; de ministers; de directie van het kabinet der Koningin; deputaties van de over zeese gebiedsdelen; het corps diploma tique; het Internationaal Hof van Justi tie; de Raad van State; de Algemene Rekenkamer; Hoge Raad der Nederlan den; Bijzondere Raad van Cassatie; com missarissen der Koningin; Ged. Staten Zven voordat het van de K. L. M. eharterde U.N.O.-vliegtuig Vrijdag- ^SVgen van het vliegveld van Rome 1 a Genève naar Stockholm vertrok, seeft de bemiddelaar in het Palestijn- ,e conflict, graaf Bernadotte, namens .e Zweedse koning aan de leden van bemanning een onderscheiding ^-Bereikt. Gezagvoerder Viruly ont- Jpg de medaille van verdienste in fr Cr van het Zweedse Rode Kruis. andere bemanningsleden, tweede w-loot Van Berkum, radiotelegrafist Ge Jongh, boordwerktuigkundige r?°enendijk en steward Van Omme- kregen de medaille van verdien en brons. u-Het U.N.O.-vliegtuig arriveerde yjVdagavond in Stockholm. Vandaag, eterdag, zal gezagvoerder Viruly het j. ®sfel naar Schiphol vliegen, waar én revisie zal worden genomen 0r de technische dienst der K.L.M „beroemde Dom van Keulen be- van TOO jaar. Dit feit wordt herdacht m- 22 Augustus a.s. met een ln Van feestelijkheden. Wk ban weer gedeeltelijk in ge- Senomen kathedraal wordt in die Hoogm .ledere morgen een Pontificale van opgedragen, terwijl er ook tal Hrril^bag-plechtighcdcn in de Dom j, n gehouden. tighèdoSamenvatting van een dier plech- ?beti a' een z& „Kirchen Musikali- 1 bacht," waaraan wordt me- Aken kt boor het Domkoor van üSUst,Zendt de K.R.O. uit: Zaterdag 21 °ok if Van 20.50—21.25 uur. bgust,. Pontificale Hoogmis van 22 ,a.af, be sluitingsdag van het oc- Z p1 de K.R.O. van 8.00^-9.30 uur h* de2„ Johannes Kardinaal de Jong >-e* bem ogmis, waarin onder meer 'bgen crnbe Domkoor van Keulen zal °Pdragen. nfbeieg Policka, de Tsjechoslowaakse v5a,ie Vr5 e bij de Internationale Orga- a 'Jdag °r de Burgerluchtvaart, heeft ®rii ®bodPJl Jbjn regering zijn ontslag 60met' ,?aar bij zich niet kon ver diep. be door zijn land gevolgde (Van onze parlementaire redacteur) Dr. Kortenhorst bekleedde Vrijdag, de eerste dag van het debat over de regeringsverklaring, voor het eerst de voorzitterszetel van de Tweede Kamer, volgens de traditie van het Huis in rok en witte das. Hij hield een geestig toespraakje ter aanvaarding van zijn .ambt en bracht hulde aan zijn voor ganger, mr. Van Schaik, die in deze functie 15 jaar heeft gezeten. En nu zit dr. Kortenhorst dus maar. Dat is niet zo maar zitten, dat is monumentaal zitten. Op deze eerste dag ging 't al heel aardig, al kan men begrijpen, dat hy nog even moet zoeken voor hy zijn goede zit heeft. Om van de training om 't zo lang vol te houden maar te zwygen. „Ein saures Amt" Maar op deze dag was het vrijwel bo tertje tot de boom. En dit was bij alle begrijpelijkheid toch wel iets te erg voor degenen, die er kennis van genomen heb ben hoe heet het bij deze grondwets herziening is toegegaan. Het debat over de regeringsverkla ring was over 't algemeen liefjes. Tenminste op deze dag, waarop de vier gouvernementele partijen het woord hadden, en deze hebben alle reden om elkaar het vel niet over de oren te trekken. Alleen toen de heer Weiter op het slot aan het woord kwam ging het minder lief toe. Maar daarover straks. Eigenlijk raakte men stilaan in verba zing, terwijl men de gouvernementele woordvoerders daar zo om strijd hun minzaamheid jegens elkaar en het ka binet hoorden belijden. Men kon zich moeilijk voorstellen hoe er twee jaren lang een leven als een oordeel tussen verscheidenen hunner heeft geheerst, en dat er tijdens de kabinetsformatie ook nog wel het een en ander te doen is ge weest. Tot op zekere hoogte is dit na tuurlijk begrijpelijk. Men zit nu een maal met elkaar in dit kabinet en wil er mee vooruit. Men heeft voorts als aanknopingspunt een terminologie van de grootste gemene deler, waarin de regeringsverklaring vervat is en men zich dus nogal gemakkelijk met van alles en nog wat in beginsel accoord verklaren. De 18 vragen over bet Indo nesische deel van de grondwetsherzie ning, waarop de Christelijk-Historischen in het Voorlopig Verslag een nauwkeu rig antwoord verlangen, vormen intus sen de eerste neteligheid, waarvoor de regering zich al direct geplaatst ziet. Zo spitste men dan de oren, toen prof. Romme in een extra Rommiaan- se rede grote éloge's hoorde verkon digen aan het adres van mr. Van Schaik wegens het offer, dat hij heeft gebracht door niet zelf op de stoel van de premier te gaan zitten. Dit moge zo zijn, zou men willen zeggen, maar er zit nog wel een belangrijker aspect aan deze aangelegenheid, dat vrijwel onbelicht bleef. Men kreeg er dan nog de orakelachtige uitspraak bij te horen, dat de zaak anders zou komen te staan, indien de heer Van Schaik als formateur aan een beginsel heeft geofferd. Wat denkt prof. Rom me er nu dus van, en mogen de kiezers, die al naar hun aard nogal verbaasd of verontwaardigd zijn over deze for matieuitslag, er ook eens iets van we ten? Maar neen, het geviel noch prof. Romme noch de andere politieke groot mogend heden om op deze dag hun gedachten te onthullen. De zoete broodjes bleven maar zachtjes doorsudderen in de oven van de Tweede Kamer, zoete broodjes met veel krenten maar nu en dan toch eens een lelijk knarsend steentje. Die steentjes werden er door allen ingestopt. Door de katholieken vanwege hun premier, die er aan gegaan is, maar ook vanwege het feit, dat er geen parlementair kabinet van brede basis is tot stand gekomen, doch de krenten zijn dan die ene zetel, die zij meer hebben gehad dan de socialisten zij het een ietwat kunstmatig gecreëerde zetel, naar welker bedoeling en betekenis prof. Romme nader moest informeren en het feit, dat de socialisten ook niet helemaal hun zin gekregen hebben. Doch zo nam men ook bij de andere partijen pogingen waar, om bet zoet zo hevig mo gelijk te proeven en de stenen maar gauw door te slikken. Uit de aard van de zaak moest men daar bij zo behoedzaam mogelijk spreken over de schuldvragen bij de mislukkingen tij dens de formatie, en het is wel merk waardig,' dat men het in 't geheel niet heeft laten aankomen op een debat over de leidende motieven, die de standpunten bepaald hebben. Prof. Romme heeft welis waar verklaard, dat het nodig was de aanvaarding van de grondwetswijziging veilig te stellen en dat het naar zijn mening al evenzeer nodig is een bredere basis te zoeken vanwege de reconstructie van het maatschappelijk leven. Doch het klonk meer als de vaststelling van een mening dan als een poging tot weerlegging van de critiek daarop. De heer Van der Goes van Naters is er dan ook in 't geheel niet op ingegaan. Wel een tikje de heer Oud, die het standpunt van prof. Romme nog wat aandikte, waarbij hij zijn tactische fout van de vorige week herhaalde door te betogen, dat men het de groepen, die in eerste lezing voorwaardelijk hun stem aan de grondwetsherziening hadden ge geven, mogelijk moest maken dit thans definitief te doen. Maar het hinderde nu niet, dat de heer Oud dit zei. Het ver wekte weliswaar enige deining aan de linkerzijde, doch men ging er maar niet eens op in. En evenmin wilde men de meer openhartige dan tactvolle opmerking van de heer Oud gehoord hébben, dat hij er zozeer bij de heer Stikker op had aan gedrongen de portefeuille van Buitenlandse Zaken te aanvaarden, omdat hij dit voor de koers van het Indische beleid van de grootste betekenis achtte. Opmerkelijk mocht het voorts ook heten, dat prof. Romme's wonderlijke exegese van dr. Beel's eerste formatie-opdracht feitelijk in dit debat niet gespeeld heeft. Ze was ook Inderdaad teveel „pour le besoin de la cause" gedacht. De heer Ti- lanus zette haar wel indirectelijk in het zonnetje, door op zijn laconieke en quasi- naieve manier op te merken dat hij ver wonderd was uit deze verkiezingsuitslag en uit een formatie, die begonnen was met een opdracht, zoals dr. Beel die aan vankelijk heeft gekregen, een socialistisch premier te voorschijn te zien komen. Die opdracht, zo meende hij, was toch zeer ruim gesteld. De formatêut kon alle kan ten uit en kon zelfs op de twee-partijen basis terugvallen. Een onverdacht getui genis uit de mond van een man, die. dank zij prof. Romme's interpretatie, een geest verwant in het kabinet ziet zetelen. Vervolg op pag. 3) van Noord-Holland; burgemeesters van de grote gemeenten; voltallige gemeente raad van Amsterdam; Comité-Kronings- stad 1948; voormalig verzet in Nederland en in Ned.-Indië, vertegenwoordigd door de verschillende organisaties en groepen en vele oorlogsinvaliden; vertegenwoor digers van de verschillende kerkgenoot schappen, o.w. Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong; vertegenwoordigers van Univer siteiten en andere instellingen van on derwijs en wetenschap; (de schooljeugd zal vertegenwoordigd zijn door twee jon gens en twee meisjes); prominente fi guren uit de kunst- en sportwereld (ook mevr. BlankersKoen krijgt een uit nodiging); de jeugdbeweging in al haar schakeringen; de 88-jarige minister van Waterstaat in het kabinet-de Meester (1905—1908), prof. dr. ir. J. Kraus; mevr. M. T. Steyn, weduwe van de laatste pre sident van de Oranje-Vrijstaat. De in het buitenland geaccrediteerde Nederlandse diplomatieke vertegenwoor digers zullen op 6 September hun posten niet verlaten. Echter zullen wel in de kerk aanwezig zijn onze ambassadeur in Frankrijk, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer als drager grootkruis Ned. Leeuw, en onze gezant bij het Vaticaan. De leden van de beide Kamers zullen zich desgewenst in de morgen van de 6e September naar het Paleis op de Dam begeven. Vandaar zullen zij te voet in cortege onder de pergola naar de Nieuwe Kerk gaan en het gebouw aan de Dam- zijde betreden. Te kwart over tien wordt in het kerkgebouw de vergadering der Verenigde Kamers geopend. Na voor lezing van het desbetreffende K.B. zal de commissie voor in- en uitgeleide van de nieuwe Vorstin worden samengesteld. Deze commissie zal Hare Majesteit bij de ingang van het kerkgebouw ontvan gen, waarna de voorzitter dezer commis sie Koningin Juliana pn Prins Bernhard naar hun zetels op het troon-platform zal geleiden. •18 Augustus zal voor de laatste maai een K.L.M.-„Constellation" van het vliegveld La Guardia naar Schiphol ver trekken; op dezelfde dag zal de „Con stellation", die uit Amsterdam vertrekt naar de New-Yorkse luchthaven Idlewild vliegen. Hiermee wordt de verhuizing van de K.L.M. naar 's werelds grootste vliegveld een feit. De Hongaarse regering heeft kardinaal Josel Mindszenty, primaat van Honga rije, geen paspoort willen verstrekken om de komende plechtigheden ter ge legenheid van het 700-jarig bestaan van de Keulse Dom bij 'te wonen. De kardinaal was uitgenodigd door kerkelijke en burgerlijke autoriteiten van Keulen. Verwachting tot Zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele plaatselijke buien. Meest matige wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen West en Noord. Aanhoudend koel weer. Zon 5.2220.07. Maan op 17.34. De aanvoer op de slachtveemarkten was in de afgelopen week iets ruimer dan in de voorgaande. In de komendewe- ken zal er dus wat meer vers vlees zyn, totdat de grotere aanvoer vlak voor de stalperiode begint. In die tyd zal ge poogd worden de tijdelijke verminde ring van het vleesrantsoen enigermate te compenseren door het aanwijzen van één of enige extra-bonnen. Hierover is echter nog geen definitief besluit ge nomen. (Van onze Haagse redacteur) Noch de minister noch de secretaris generaal van het departement van Justitie wil, vóórdat het besluit tot gra tieverlening aan politieke en gewone delinquenten bij de inhuldiging der nieuwe Vorstin afkomt, mededelen hoe ver men hij de vermindering van de straftijd zal gaan, daarmen vreest bij de betrokkenen te hoge verwachtingen te wekken. Het staat echter wel vast, dat minister Wijèrs in het ontwerp- K.B. verder wil gaan dan zyn voorgan ger. Los van deze aangelegenheid staat het onderzoek, dat binnenkort door het Directoraat Generaal voor de Bijzonde re Rechtspleging zal worden ingesteld om nog dit jaar uit te maken of een vry groot aantal tribunaal-gevallen, wanneer twee derden van de straftijd is uitgezeten, voorwaardelijk in vrijheid kunnen worden gesteld. Minister-president W. Drees spreekt Maandagavond onmiddellijk na het nieuws van 8 uur voor beide zenders over het nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin: Het fonds voor de kanker bestrijding. Van 31 Augustus tot en met 30 Sep tember a.s. zullen ter gelegenheid van het regeringsjubileum van H. M. de Ko ningin herdenkingspostzegels met haai3 beeltenis in de waarden van 10 en '20 cent verkrijgbaar worden gesteld. De ontwerpen en de gravures zijn van de kunstenaar S. L. Hartz, de tekst en de waarde-aanduiding van de letterkun stenaar J. van Krimpen. De Amerikaanse ambassadeur te Mos kou, Walter Bedell Smith, heeft tijden, zijn onderhoud met Molotof categorisci ontkend, dat de Ver. Staten op eniger lei wijze betrokken zijn bij een onwet tige actie in verband met de kwestie- Kosenkina en Samarin. Bedell Smith be loofde, dat er een volledig openbaar on derzoek zal worden ingesteld. De Russische vice-consul in New York Chepurnykh heeft gisteren toestemming gekregen egn bezoek te brengen aan mevrouw Kosenkina die in het Roose- veltziekenhuis verpleegd wordt nadat zij uit de vierde etage van het Russische consulaat gesprongen is. Bij het verlaten van het ziekenhuis verklaarde Chepurnykh, dat mevrouw Kosenkina in het Russisch had gezegd: „Ik wil niemand spreken en niemand zien". Mevr. Kosenkina heeft de politie mee gedeeld, dat zij uit een venster van het Sovjet-Russisch consulaat te New York sprong, nadat de Sovjet-Russische am bassadeur Alexander Panyoesjkin haar verzocht had, een verklaring te tekenen, dat zij niet gevangen gehouden werd, al dus meldt de „New York Times" heden morgen. De ambassadeur was speciaal uit Washington overgekomen, om haar ,e bezoeken en beloofde haar persoon- ;ijk, dat zij niet door de Sovjets zou A-orden gestraft, indien zij de verklaring zou tekenen. Deze verklaring zou ge bruikt worden als antwoord op het be velschrift van het Hoog Gerechtshof te New York, waarin zij gedagvaard werd, zo vervolgt het blad. „Zij weigerde te tekenen en Hoen hij aanhield, werd zij bang. Zij werd in het consulaat zwaar bewaakt en vrees voor wat er met haar zou gebeuren bracht haar er toe uit het raam te springen. De datum van het be zoek van de ambassadeur is niet be kend," aldus het bericht van de „New York Times". Volgens de artsen heeft mevr. Kosen kina een bekken- en een beenbreuk en zal zij waarschijnlijk 12 weken in het ziekenhuis moeten blijven. I Wat hopeloos lijkt, is niet hopeloos I als men op God vertrouwt. (Van een bijzondere medewerker) De Haagse tramstaking van vorige week was voor de Groene Am sterdammer aanleiding een wat verwonderd klinkende kanttekening te maken over het contact tussen de be stuurders der vakbeweging en hun le den. „Uit de sfeer, waarin de arbeiders hun strijd streden, bleek en dit geldt vooral voor de moderne bond dat het gezonde contact, het noodzakelijk ver trouwen tussen bestuurders en leden, had opgehouden te bestaan. De leden zagen in hun bestuurders niet langer de vechters voor hun eerlijke belangen, maar verambtenaarde lieden, die met veel gepraat niets voor hen hadden be reikt. terwijl er toch wel degelijk iets te bereiken was." Zonder enig bawijs aan te voeren, betoogt de Groene verder, dat we hier in Nederland een zelfde ver schijnsel zien als zich onlangs ook in Londen bij de havenstaking heeft voor gedaan. De Groene noemt dit een yer- wordingsverschijnsel, dat in een vitale vakbeweging op de duur tot spanningen leiden moet. die niet langer zijn vol te houden. „Hierin verandering te brengen aldus de Groene zal wellicht moei lijker blijken dan het winnen van een staking." In een gewestelijk Katholiek weekblaadje trof ons een opmerking, die, alhoewel geheel anders van toon, blijken gaf van gelijke strekking te zijn. Uit het hoofd citerende kwam deze op merking op het volgende neer: De ar beidersbewegingen in ons land hebben de leden met een muur van half-ambte- lijke zorg zodanig omgeven, dat deze leden zich om welhaast niets hoeven te bekommeren *ian om het formeren van wensen en verlangens, voor de rest zor gen of behoren althans de bestuurders, de „vrijgestelden" wel te verstaan, te zorgen. Voeg hierbij de over het alge meen uitstekende sociale wetten van ons land en bij elkaar ^aat een complex van oorzaken, die in de arbeidersmassa de volledige ondergang van het individu bewerkstelligen. Aldus verklaarde laatst genoemd blad ook de dalende belang stelling voor het anders-dan-zuiver- materiële werk der (in dit geval katho lieke) arbeidersbeweging. Het zal misschien sommige trouwe lezers van deze rubriek een weinig ver wonderen, wanneer we niet in „heilige verontwaardiging" deze beschuldigingen afwijzen. We hebben daaraan geen be hoefte, omdat ook naar onze innige over tuiging in de kringen der katholieke arbeidersleiders de concreetheid van de hier gesignaleerde gevaren terdege wordt beseft. Van een hatelijke opmer king van een blad, dat zich zo ten on rechte met de erenaam Waarheid siert, als zou de verdienste van deze Groene- kanttekening niet verder gaan dan de verdienste van hen, die altijd achteraf tot een gezonde conclusie komen, behoe ven we ons in dit geval zeker niets aan te trekken. Hoe vaak immers werd reeds met name door de hoogste leiding van de K.A.B., bij elke gunstige gelegenheid, de bestuurders op het hart gebonden, toch nooit te vergeten, dat zij hoogstens de eersten onder hun gelijken zijn, dus arbeiders pur sang. Zonder op het con crete geval bij de H.T.M. in te gaan, moge het hier worden uitgesproken, dat leiders van arbeiders, naast hun repre sentatieve, zorgende en verzorgende taak, bovenal een paedagogische op dracht hebben te vervullen. En hier mede treedt het wezenlijke verschil aan het licht tussen de K.A.B. in Nederland en elke andere arbeiderscentrale. Ook de Groene -heeft kennelijk dit verschil in Den Haag geconstateerd. De katholieke arbeiders in het algemeen vertonen een steviger principiëler houding, vertonen principiële ruggegraat. Dit is eenvoudig te verklaren door het feit, dat de K.A.B. méér is dan een vakcentrale. Zelfs is zij niet op de eerste plaats een vakcentrale, maar vormt zij door het geheel van sa menstellende delen, zoals vakbonden, diocesane bonden en instellingen, de to tale organisatie van en voor de arbei dende stand, die zich ten doel stelt, de mens te helpen op zijn weg naar God. Daarbij is al het materiële hulpmiddel. God het uitsluitende en laatste doel. Vandaar de bij anderen ongekende instel ling der diocesane bonden, of wil men het anders zeggen, der standsorganisa- torische werkzaamheid. Vandaar de apostolaatsinstelling der beweging, zich uitend in Credo-Pugno activiteit, perma nente bevordering der naastenliefde, godsdienstige vorming en scholing, ver standelijke ontwikkeling enz. Deze vorm van activiteit maakt het de leiders meer dan onder welke andere omstandigheid ook noodzakelijk in voortdurend persoonlijk contact te staan met de leden en op de eerste plaats met wat men cjoorgaans het plaatselijk kader noemt. Dit voortdurende contact, vaak van zeer intieme aard, tot stand komend op studiedagen en vooral kleinere kader scholingsbijeenkomsten, maakt het wel haast onmogelijk, althans voor de man met karakter en gezond verstand, weg te groeien van de vrienden, uit wier midden hij voortkomt. Natuurlijk blijft dat gevaar bestaan. Het is, vergissen wij ons niet, steeds een der redenen geweest, waarom Dr. Schaepman nooit enthou siast is geweest voor het instituut van vrijgestelde. We hebben het gevaar jaren geleden in zeer concrete vorm persoon lijk in Duitsland waargenomen, toen we eens de gast waren op een congres van de Kolpingsverein in samenwerking met de kath. Arbeiter Vereine. De grote massa vergaderenden was naam- en woordloos. De „heren" bestuurders wer den slechts eerbiedig genaderd en voer den overigens op de vergadering alleen het woord. Het was toen nog vóór het „duizendjarig regiem". Toen deze bewe ging voor een historisch examen werd geplaatst, bleek het geval voos en zonder innerlijk weerstandsvermogen. Er kan bewezen worden, dat het in Nederland anders is. Maar we hebben te zorgen, dat het zo blijft en beter wordt. We mo gen de klacht van dat katholieke streek blad niet voorbijgaan en in zelfgenoeg zaamheid menen, dat alles wel in orde is. Het is niet voor betwisting vatbaar, dat naar de mate de mens minder verant woordelijkheid tegenover zichzelf krijgt te dragen, hij meer gevaar loopt tot massa-mens te verworden. De persoonlijkheidvormende arbeid van de K.A.B. heeft in 't verleden, toen het in zoveel opzichten op het zelfdoen aankwam, tot prachtige resultaten ge leid. Nu veel van haar tijdelijke doel stellingen zijn verwezenlijkt, krijgt zij de kans meer aandacht te schenken aan haar meest wezenlijke taak: het vormen van mensen. De waarde hiervan laat zich niet in cijfers uitdrukken, maar is on meetbaar groot, ook in sociaal, ook in economisch opzicht. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week seen verliezen zijn gerapporteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1