VOORTING TWEEDE IN WEGWEDSTRIJD NA FELLE EINDSPURT Faanhof, Grift en Peters door pech uitgeschakeld Denemarken op derde plaats Olympisch commentaar Zweden wint voetbal-titel na vrij harde wedstrijd Onproductief Joegoslavië verliest met 3-1 DE WERELD ROND Olympische resultaten r Doorzegeop Brittannië: 5-3 HOCKEY-TEAM HAALT BRONZEN PLAK UIT DE MODDER Grote handicap voor spelers van Pakistan Wij luisteren naar Van Ldon dertiende bij Olymp. ruiterwedstrijd jl m m Kerstpakkettenactie van de N.I.W.I.N. FRANSMAN DEYART SPRINTWINNAAR NEDERLAND: 5 gouden 2 zilveren, 9 bronzen J KRUIZE WINT TWEE KEER STRAFBULLY Kruïswoordpmzzle S.filill mm... ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1948 PAGINA 4 ZILVEREN MEDAILLE VOOR NEDERLAND Nederlanders alleen Faanhof eruit a Nog geen uitslag van onze turnsters .J ■mêt* Pakistan: eerste doelpunt SCHAAKRUBRIEK iHH S iH§| li ima fait e ^Hf Het antwoord Sommige zendingen zullen worden gedropt Scheepvaartberichten Beurs van New York V.. Onze sportredacteur telefoneerde ons Vrijdagavond uit Londen: In het laatste nummer van het Olympische wielerprogramma hebben de Nederlanders toch nog een succes geboekt. In metaal uitgedrukt was dat een zilveren medaille, verdiend door de scherpe eindsprint waarmee Voorting zich in de wegwedstrijd meester maakte van de tweede plaats. Maar even belangrijk is misschien het feit, dat de Nederlandse wegrenners deze race volkomen hebben beheerst en dat zij zich hoofdzakelijk door zware tegenslag een nog betere beloning zagen ontgaan. Deze tegenslag was het uitvallen door lekke banden van Grift en Peters en vooral van de snelle sprinter laanhof, die van het begin af aan in de voorste gelederen de aandacht op zich had gevestigd en die als een van de favorieten meedraaide voor de be slissende eindspurt, toen hem de bandenpech trof die aan al zijn illusies een einde maakte. Van het begin af aan. Inderdaad hebben de Nederlanders zich in deze wedstrijd steeds vooraan laten zien. Faanhof begon al met ten de monstratie van zijn prima vorm in de eerste van de zeventien ronden, toen hij eigenlijk spelenderwijs in een minimum van tijd een voor sprong nam, die tot meer dan een halve minuut uitgroeide. Maar wij selijk zag hij van die krachtsver spilling af en liet zich inlopen. In tussen was zijn rol op ongeveer 100 meter vóór de groep onmiddellijk overgenomen door de Zweed Johans son. die van het betrekkelijk trage tempo in het peleton profiteerde en meer dan een minuut uitliep. Ook Johansson zou het uiteraard niet alleen af kunnen, maar de Nederlanders Voorting en Faanhof achtten de tijd ge komen om zich bij de uitloper te voe gen. Voorting liep van zijn positie aan de kop weg en toen Faanhof dat zag. kwam hij uit de achterhoede naar voren razen. Peters en Grift drukten het tempo van de groep en de Nederlanders konden hun gang gaan. En ze gingen hun gang. In een on weerstaanbare vlucht drongen ze naar Johansson op, voegden zich bij hem en gingen door. Het was nog vroeg in de wedstrijd, maar het was de vraag of zij er later nog de kans voor hadden ge had en de snelheid waarmee ze van de groep wegliepen duidde erop, dat hun poging toch niet zo onverantwoordelijK was. Tot 2, 3, 4 minuten groeide hun verschil met het peleton en niets wees er op, dat aan die versteviging van hun macht voorlopig een einde zou komen. Maar tegelijkertijd noteerden wij toen de beide feiten, die het einde van hun overwicht inleidden. Johansson, als zo- velen, het slachtoffer van een vrij slecht wegdek, kreeg een lekke band en viel terug. Een schijnbaar succes voor de beide leiders, maar in werkelijkheid een verzwakking van hun positie, om dat zjj nu nog maar roet tweeën waren om de aanvallen uit het peleton te weer staan. A En die aanvallen kwamen. Onmiddel lijk nadat Johansson was teruggevallen, sprongen de Belgen Delathouwer en Christian weg. In één ronde tijds namen zij een minuut van hun achterstand te rug en toen vlak daarop de Fransen Beyart en Rouffeteau. de Brit Maitland, de Deen Rasmussen en de Australiër Hoobin zich met de achtergebleven Jo hansson bij hen kwamen voegen, lieten de Nederlanders, die ronde na ronde meer terrein verloren, zich wijselijk af zakken'. Intussen was het pechduiveltje druk aan het werk geweest. In het Neder landse kamp had het Grift en Peters uit de strijd genomen, in de voorhoede sneuvelden Lerno, wiens plaats werd ingenomen door zijn landgenoot Wou ters. En verder Rouffeteau. door een vai bij de ravitaillering, en later Maitland. In deze slinkende kopgroep stegen de kansen van de slanke sprinter Faanhof voortdurend. Maar plotseling zag Voor ting zijn landgenoot een wanhopig ge baar maken: lekke band. Er waren op dat moment nog ongeveer 30 kilometer te rijden en bij het driftig tempo, dal de kopgroep nu onderhield, was inhalen practisch niet meer mogelijk. De laatste hoop op een wielermedaille rustte nu dus op Voorting, maar zij slonk tot een heel flauw flakkerend pitje, toen 16 ki- De uitslagen van de wedstrijden, die gisteren in het kader van de Olympische Spelen werden gehouden, luiden: SCHERMEN Sabel individueel finale poule: 1. en Olympisch kampioen Derevich (Hong.i 7 overw.; 2. Pinton (Italië) 5 overw. 23 ontv. treffers; 3. Rovacs (I-ong.) 5 overw. 24 ontv.; 4. Lefevre (Frankr.) 4 overw.; 5. Worth (V. S.) 2 overw. 27 ontv.; 6. Dare (Italiè) 2 overw. 30 ontv. PAARDENSPORT Samengestelde ruiterwedstrijd: 1. en Olympisch kampioen kap. ChevalUer (Frank.) op Aiglonne plus 4 p.; 2. luit. kol. Henry (V.S.) minus 21 p.; 3. kap. Selfelt -(Zweden) minus 25 p.; 4. luit Anderson (V.S.) minus 26)4 P-i 5- comm. Marquez (Spanje) minus 41 p.; 6. maj. Carlsen (Denemarken) minus 44 p.; 13. Van Loon (Ned.) op Spring Steel minus 62 p.; 24. Ten Cate (Ned.) op Unique de Genval minus 164)4 P- Het landenklassement luidt; 1. Ver. Staten minus 161)4: 2. Zweden minus 165; 3. Mexico minus 30514; 4. Zwitseralnd minus 404'/j; 5. Spanje minus 422)4. BOKSEN Vlieggewicht: 1. en Ol. kamp. Perez (Arg.); 2. Bandinelli (Italië); 3. Soo ann Han (Korea). Bantamgewicht: 1. en Ol. kamp. Czik (Hong.); 2. Zuddas (Italië); 3. Venegas (Porto Rico). Vedergewicht: 1. en Ol. kamp. Fore- menti (Italië); 2. Shepherd (Z.-Afrika); 3. Antkiewicz (Polen). Lichtgewicht: 1. en Ol. kamp. Dreyer (Z.-Afrika): 2. Vissers (België); 3. Wad (Denemarken). Wettergewicht: 1. en Ol. kamp. Torma (Tsj.Slow 2. Herring (V.S.) 3. d'Otta- vio (Italië). Middengewicht: 1. en Ol kamp. Papp (Hong.) 2. Wright (Gr. Britt.); 3. Fon- tana (Italië). Halfzwaargewicht: 1. en Ol. kamp. Hunter (Z.-Afrika); 2. Scott (Gr. Britt.); 3. Cia (Arg.). Zwaargewicht: 1. en Ol. kamp. Ingle- sias (Arg.); 2 Ni'.sson (Zweden); 3. Arthur (Z.-Afrika). BASKETBALL 1. en Ol kamp Ver. Sta teil; 2. Frank rijk: 3 Brazi'ië: 4. Mexico: 5. Uruguay; 6. Chili; 7. Tsjechoslowakije; 8. Korea. lometer voor de finish de Belg De- lathouwer, met de Brit Thomas in zijn wiel, wegliep. Maar de Belgen verspeel den hun eigen kansen, omdat Wouters zo vriendelijk was de achterblijvers op zijn landgenoot te trekken. Nn kwam het aan op de eindsprint, waarbij de Fransman Beyart 250 meter voor de finish plotseling de benen nam en iets voor de anderen uit op de eind streep afstormde. Voorting lag op dat moment in zesde of zevende positie, maar hij had de buitenkant van de weg en met een geweldige eindspurt; een scherpere dan men van hem had ver wacht, duwde hij zijn voorwiel nog juist vóór dat van de twee Belgen over de streep. De uitslag werd: 1. en Olympisch kampioen Beyarf (Frankrijk) 5 uur 18 min. 12.6 sec.; 2. Voorting (Nederland); 3. Wou ters (België): 4. Delathouwer (België); 5. Johansson (Zweden); 6. Maitland (Gr. Brittannië) allen in 5 uur 18 min. 16.2 sec. Het ploegenklassement luidt: 1. België 15 uur 58 min. 17.4 sec.; 2. Gr. Brittan nië 16 uur 03.31.6; 3. Frankrijk 16 uur 08.19.6: 4. Italië 16 uur 14.39.—; 5. Zwe den 16 uur 20.26.6; 6. Zwitserland 16 uur 23.04.4. Goud Zilv. Br. 1. V. s 36 26 18 2. Zweden 16 10 17 3. Italië 8 11 8 4. Frankrijk 9 5 11 5. Hongarije 9 3 9 6. Gr. Britt 13 5 7. Denemarken 5 7 7 8. Turkije 5 2 9. Nederland 5 2 9 10. Finland 3 5 3 11. Australië 5 5 12. Zwitserland 1 6 3 13. Tsjechosl 5 2 14. Argentinië 3 1 15. Noorwegen 1 3 3 16. Egypte 2 2 1 17. België 2 3 18. Z. Afrika 2 1 1 19. Jamaica 1 2 3 21. Z. Slavië 2 22. Peru 1 1 23. Canada 1 2 24. India I 25. Uruguay 1 1 1 23. Portugal 1 1 30. Panama 2 31. Korea 2 32. Mexico 1 33. Perzië 1 34. Porto Rico 1 35. Polen a 1 36. Brazilië 1 De heer E. H. A. M. van Loon heeft met „Spring Steel" in het eindklasse ment van de samengestelde ruiterwed strijd een bijzonder eervcflle plaats in genomen: Dertiende van de 33 overge bleven ruiters uit een begintotaal van 46. Dr. Ten Cate met „Unique de Gen val" eindigde als nummer 25. De Franse kapitein Chevallier, die zich Donderdag bij de military zo bijzonder onderscheiden had, waardoor hij toen reeds de eerste plaats had ingenomen in het klassement der beide eerste dagen, reed gisteren een schitterend parcours met nul fouten binnen de vastgestelde tijd, zodat hij met vlag en wimpel met een totaal van plus vier punten Olym pisch kampioen 1948 werd. Op hem volgden luit.-kolonel Henry (V.S.) met min 21 punten en de Zweed se kapitein Selfelt met min 25 punten, terwijl de Amerikaanse luit.-kolonel An derson op de vierde plaats beslag legde. De beide Nederlanders eindigden voor het individuele kampioenschap met resp. min 62 en min 146)4 pnt. De uitstekende prestatie van de heer Van Loon werd door H.K.H. Prinses Ju liana en Z.K.H. Prins Bernhard bijge woond. Prins Bernhard, die ook Donder dag de prestaties der Nederlandse rui ters in de military had bijgewoond en tal van filmopnamen genomen had, maakte ook gisteren van de Royal Box uit films van het springen onzer ruiters over de laatste drie hindernissen. Onze ruiters hebben getoond dat hun uitzen ding gerechtvaardigd was. De heer Van Loon heeft zich na een minder geslaagd begin de dressuur prachtig gereha biliteerd en zich een waardig Nederlands vertegenwoordiger getoond. Gisteren waren de wedstrijden van de turnsters bij de Olympische Spelen zo laat afgelopen, dat de jury heeft be sloten de berekening van de punten en de vaststelling van het klassement tot vandaag uit te stellen. De uitslag van de te Rotterdam ge speelde cricketwedstrijd tussen Sparta en Graven Gentlemen luidt: Sparta 281 voor 6, Graven Gentlemen 146 voor 6. Voor opvallend weinig publiek werd gistermiddag de voetbalwedstrijd om de derde plaats in het Olympisch tournooi tussen Denemarken en Gr.-Brittannië in het Wembley-stadion gespeeld. De wed strijd had aanvankelijk weinig om het lijf. (5—3). Op volkomen onverwachte wijze na men de Britten de leiding toen Nielsen verrast werd door een hard schot van linksbinnen Aitken. De Deense keeper liet de gladde bal rustig tussen zijn han den doorglippen en de Britten leidden met 10. Onmiddellijk reageerden de Denen op dit doelpunt, iflaar de juiste samenhang in hun team was nog niet gevonden. Toch kwam de gelijkmaker. Na dertien minuten spelen zwenkte midvoor Praest naar rechts en loste toen onverwacht zo'n harde kogel, dat Simpson de bal pas zag toen deze ach ter hem lag. Nog geen drie minuten later namen de Denen zelfs de leiding, toen Hansen een afgemeten pass van Lundverg in zijn bezit kreeg en van vijftien meter af stand een schot loste, dat, onder groot enthousiasme van de aanwezige Denen in de uiterste hoek verdween (12). Maar de Britten kwamen terug, prach tig gesteund door Hardisty en zijn man nen met aanval op aanval en in de 33ste minuut had een dezer aanvallen succes toen Mcllvenny de stand op 22 bracht. Een stand die voor de Britten wel wat geflatteerd was, want het spel dat de Denen demonstreerden was aan merkelijk beter dan dat der Albion-be- woners. Hun aanvallen werden beter opgebouwd, men hield het spel meer open en het plaatsen was goed.. Het ver baasde dan ook niemand, toen linksbui ten Soerensen de Denen vlak voor rust weer de leiding gaf (23). Nauwelijks was de tweede helft be gonnen of de Denen vergrootten hun voorsprong door een doelpunt van Praest. Bij de volgende Deense aanval was het bijna 25 geworden, toen Simp son reeds was geslagen, maar het hoofd van Neale bracht, op de lijn, redding. Na ruim een kwartier verkleinden de Britten de achterstand, toen Amor een strafschop benutte. Dit derde doelpunt gaf Groot-Brittannië weer wat moed en hun spel werd aanmerkelijk beter. De laatste faze van de strijd ging nu in. Een zeer fraai doelpunt was het vijfde, dat door Hansen werd gemaakt. Bij een der aanvallen volgde een hoge voorzet van de rechtervleugelman Plo- jer; Simpson liep uit, maar Hansen was er eerder bij en kopte de bal over de Brit heen in het lege doel (35). TTfct succes van de Nederlandse equipe op de Olympische Spelen is Ê—m toch niet zo eenzijdig geweest, als het zich aanvankelijk liet aanzien. JL J- Weliswaar blijft het leeuwendeel daarvan op naam van onze athleten en zwemsters staan, die voor alle gouden medailles zorgden, maar na de verschillende teleurstellingen in het begin van deze week, zijn er juist de laatste dagen nog verschillende prestaties verricht, die het Nederlandse succes op een bredere basis dan van deze ploegen alléén hebben gegrond vest. De wielrenners hebben na de teleurstellingen op Heme Hill, waar men hun in stilte toch wel een kansje had gegeven, nog een uitstekend resultaat geboekt met hun zilveren medaille van Voorting in de wegwed strijd. Een tweede plaats was er ook nog voor de kanoërs door de prestatie van mevr. Van der AnkerDoedens en verder nog tweemaal een derde op naam van onze zeilers. Maar een van de mooiste onderscheidingen was misschien wel de bronzen medaille, die onze hockeyërs veroverden door hun zeer overtuigende overwinning in de reprise tegen Pakistan. Helaas nebben onze landgenoten geen gelegenheid gehad hun sticks te kruisen met die van de Britten'dit evenement wacht ons in October te Amsterdam maar ook hun bronzen onderscheiding is de waardige bekroning van een seizoen, dat hen met grote sprongen en veel allure naar de top van het Europese hockey heeft gebracht. Alles bijeen doet de totaal-prestatie van de Nederlandse ploeg maar weinig onder voor die van onze vertegenwoor digers in 1936 en met een zeer eervolle plaats op de officieuze ranglijst, zijn de verwachtingen over het algemeen niet beschaamd. Cr. (Telefonisch van onze sportredacteur) Zweden heeft de voetbalfinale ge wonnen, maar het valt te betwijfeleii, of er zelfs in het Zweedse kamp onver deelde voldoening zal zijn over dit suc ces. Natuurlijk drukte men elkaar na afloop braaf de hand en zei, voor zover verstaanbaar, vriendelijke woorden. Maar de wedstrijd zelf was allesbehalve vriendelijk. Het uitstekende spel, dat beide landen en het verliezende Joego-Slavië zeker niet het minst herhaaldelijk wisten otp te brengen, werd voortdurend ontsierd door ruwe lijf-aan-Hjf-gevechten en een keur van gemepigheden, zeer tot ongenoegen van het publiek, dat eindelijk weer eens in groten getale naar Wembley was ge togen. Drieéén voor Zweden was het re sultaat en ook als men erkent, dat de Zweden iets nuttiger en productiever Met zijn drieën aan kop vergrootten zij irf het begin van de strijd regelmatig de voorsprong op het peleton achter hen, totdat een van de drie pech kreeg en g de andere twee terugvielen. Voorop Faanhof, daarachter de Zweed Johans son en als derde man Voorting. Met een klinkende 41 overwinning heeft het bepleisterde Nederlandse hockey-elftal gistermiddag revanche ge nomen voor de 61 nederlaag die het nog geen week geleden op hetzelfde veld tijdens de halve competitie in groep C leed tegen het onder droge weersge steldheid technisch zo superieure team van Pakistan. Driemaal is scheepsrecht gold voor de Oranjehemden, die, na de eerste neder laag, Donderdag met 1—1 gelijk speel den tegen Pakistan in 'n wedstrijd, die moest beslissen welke ploeg met de bronzen medaille naar huis kon gaan en die gisteren tenslotte met medewerking van de weergoden de sleutel tot een gedecideerde en verdiende overwinning bleken te hebben gevonden. Deze beslissende wedstrijd om de derde plaats is overigens geen mooie strijd geworden. Onmiddellijk na het begin veranderde een bijna tien minu ten aanhoudende tropische regenbui het mooie Lyons hockeyveld in een spiegel glad terrein met waterplassen. De wed strijd kreeg dientengevolge somtijds het aanzien van een modderballet en tegelijkertijd werd het de neutrale toe schouwer duidelijk, dat de Pakistaanse kansen op een zege waren verdwenen. Al waren de Hollandse jongens wat ge havend (Kruize had een grote pleister op zijn slaap die tijdens de eerste ont moeting orjzacht met een stick in aan raking was gekomen, Van Heel ge beurde al spoedig hetzelfde tijdens deze match en tenslotte hinkte Bromberg, die tegen het einde de bal tegen zijn knie kreeg, de wedstrijd uit), zij voel den zich temidden van deze gladde mod derpoel veel meer in hun element dan de tegenstanders. Voor ons team was dit dan ook een ware thuiswedstrijd. Verdwenen was dan ook iedere supe rioriteit van 't Pakistaanse team, welks techniek scheen te zijn lamgelegd door de moeite, die zij hadden zich snel te keren en te wenden, en van stonde af aan oefenden de Oranjehemden flinke druk op de vijandelijke defensie uit. Verontrustend was gedurende de eerste helft de grote onproductiviteit van onze voorhoede, die kans op kans verknoeide en zo nerveus speelde dat men duidelijk kon zien hoezeer zij ondanks het gelijke spel van Donderdag nog geïmponeerd was. Even hervonden de Pakistaanse spelers hun vorm, snelde rechtsbuiten Masud op blote voeten langs de lijn, gaf op onnavolgbare wijze tussen Ticl en Drij ver door van de zijlijn af een lage voor zet, die linksbinnen Aziz vlak voor Rich ter kundig stopte. Als aan de grond ge nageld stond Derckx toe te kijken en met een afgemeten rollertje scoorde de speler van Pakistan het eerste doelpunt 0—1. De gelijkmaker kwam twee minuten later, niet zonder geluk. Van Heel kreeg een minimale kans schuin rechts voor het vijandelijke doel, raakte de kleine bal gelijktijdig met een tegenstander tegen wie hij opbotste en klapte met een hoofdwond tegen de grond. De bal sprong effectvol hoog weg naar het doel waar hij door keeper Moghal met moeite half werd gestopt. De toesnellende Boer stra had toen weinig moeite er 11 van te maken. Aanvankelijk bood de wedstrijd na de rust hetzelfde beeld met Nederland meestentijds in de aanval. Reeds na drie minuten wist de handige Bromberg, die van alle 22 spelers het minst ninder van de gladheid scheen te ondervinden, met een vliegend hoog schot van de rechtsbinnenplaats uit een mooie pass van rechtsbuiten Van Heel ons land een 21-voorsprong te geven. Groot pech hadden onze tegenstanders na tien minuten b.v. toen zij na schitte rend samenspel tussen de beide rechter vleugelspelers de gelijkmaker zagen ge annuleerd wegens vermeend buitenspel. Dit prikkelde onze jongens tot nog gro ter inspanning. Zij openden een offen sief dat achter elkaar vier strafcorners opleverde zonder dat er een van werd benut. Vijf minuten later werd Brom berg gemangeld door een der backs. De beste Nederlandse bully-er, Kruize, be- 1 2 3 4 5 6 7 lxxxxxxx 2 x x x x x x 3 x x x x x 4 x x x x 5 x x x 6 x x 7 x Vervang elk kruisje door een letter, zodat horizontaal zowel als verticaal woorden van de volgende betekerlis te lezen zijn: 1. genie-soldaat; 2. voorlopige aanhouding van ver dachten; 3. afbeelding; 4. deel van een koeienmaag; 5. Europeaan; 6. noot; 7. medeklinker. Inzendingen tot en met Dinsdag 24 Augustus op open briefkaart aan Het Kasteel van Aemstel (afdeling Prijs raadsel), N. Z. Voorburgwal 65—73, Am sterdam. Oplossing 24 Juli: SODA OVEN DEEG ANGSTIG TEER I E M E •GREPPEL PREI E E M S LIST Na loting werden de prijzen toegekend aan: E. Brandjes, Formosastraat 10, Am sterdam; mej. L. Truijens, Bilderdijk- straat 9, Amsterdam; M. Stor, Dr. Schaepmanstraat 25, Zaandam; J. Baltes, Hereweg 239, Lisse; M. Cornelisse. Nas- saukade 354, Amsterdam; B. W. M. Walet, Leeuwenhoekstraat 54, Hilversum. nutte daarop de toegestane strafbully en het was 31. Daarop was het afgelopen met het Oranje-overwicht, maar ten tweeden ma le werd 'n doelpunt van Pakistan gean nuleerd. Zeven minuten voor het einde maakte Esser aan alle onzekerheid een einde toen hij handig twee spelers van Pakistan omspeelde, vrij voor keeper Moghal kwam te staan en hem het na kijken gaf (41). Ons elftal ging zich in de resterende minuten op verdedigen toeleggen en daarbij maakte Kruize op de eigen doel lijn een overtreding. Niemand kon zich die weelde beter veroorloven dan Kruize, want hij wist zowaar de Pa kistan toegekende strafbully te winnen. Wat minder grote bully-capaciteiten van Kruize hadden Nederland dus twee doelpunten kunnen kosten. LADDERWEDSTRIJD Oplossing van de tweezet nr. 850, van C. Mans- field, „A Genius of the Two-mover". Eervolle vermelding, Tijdschrift K. N. S. B. 1935. 1. Re3! dreigt 2. Dbl mat. De elegante sleutelzet opent de eerste lijn voor de witte koningin en ontpent het zwarte paard e2 met dubbel schaakge vaar voor de witte koning. Interferentie; 1Rc3, 2. Pg7 mat! Zwarte lijnope- ning: 1bxc5, 2. Pxc5 mat en 1 f2, 2. Dhl mat. Blokkering: 1Pf5, 2. Pg5 mat. Enz. Probleem nr. 853, van W. J. Wolfs, St. Mich-Gestel. Eerste publicatie. iSS abc d e f g b Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken te zen den aan Jos. Duvergé, Binnen Brou wersstraat 40, Amsterdam. Van tweezet- ten alleen de sleutelzet inzenden. IlfTERNATIONAAL TOURNOOI MAR DEL PLATA (1948) Hier volgt een prachtpartij uit dit concours van de sedert vele jaren in Ar gentinië gevestigde G. Stahlberg. Slavische verdediging van het Dame gambiet. Wit: Jacobo Bolbochan. Zwart: G. Stahlberg. 1. d2d4, d7d5; 2. c2—c4, e7—e6; 3. Pblc3, c7—c6; 4. Pgl—f3, Pg8—f6; 5. Relg5, d5xc4; 6. e2—e4, b7b5; 7. e4 e5, h7h6; 8. Rg5—h4, g7—g5; 9. Pf3 x g5. De beste voortzetting voor wit is de Ekströmvariant: 9. exf6, gxh4; 10. Pe5!) 9h6xg5; 10. Rh4xg5, Pb8—d7; 11. g2g3. Dd8a5; 12. e5xf6, b5b4; 13. Pc3e4, Rc8a6; 14. Rfl—g2? (Beter was 14. Df3, 0-0-0); 14c4—c3; 15.'b2 b3; 0-0-0; 16. Ddl—c2, c6—c5; 17. 0-0-0, c5xd4; 18. Tdlxd4, Rf8—c5! 19. Td4 d6. Rc5xd6; 20. Pe4xd6t, Kc8—c7; 21. Pd6xf7, Da5a3t; 22. Kcl—dl, Pd7—e5; 23. Pf7xd8, Th8xd8f24. Kdl—el. Da3— b2! en wit gaf het op. Tijdschrift K.N.S. B., Juni 1948. speelden dan hun tegenstanders, moet men zich toch afvragen, of daarmee ook de inhoud van het spel zelf naar waar de is getekend. De Joego-Slaven deden wat de aantrekkelijkheid van hun spel betreft absoluut niet voor hun tegen standers onder en inderdaad zouden zij de score lager hebben gehouden en daardoor ook met groter kans op suc ces hun eindspurt hebben ingezet, wan neer ze in de tweede helft niet een strafschop hadden weggegeven, die door Gren feilloos werd benut. Nu gingen ze, onnodig hard spelend, de strijd forceren en omdat ook de Zweden zich absoluut niet ontzagen met alle mogelijke machten en middelen hun voorsprong te bewaren, kreeg de wedstrijd een karakter, dat niet Olym pisch meer was. Maar het was al veel eerder begonnen. De Zweden dankten er in de eerste helft een vrije trap aan, even buiten het strafschopgebied. Er kwam geen succes uit voort, maar het schot dat buiten bereik van de Joego slavische doelman tegen.de paal kwam, was een waarschuwing. En niet ten onrechte. Na vijf en twintig minuten kwamen de Zweden weer met vliegende vaandels opruk ken, hun linksbuiten zette uitstekend voor en Gren, die in vrije positie kwgm toelopen, kogelde de bal onge looflijk hard via de onderkant van de lat in het doel: 10. Maar de Joego-Slaven bleven het antwoord niet schuldig; 16 minuten later draafde hun midvoor even vinnig door op een voorzet van rechts en ook voor doelman Lindberg was er toén geen houden meer aan: 11: Daar bleef het niet bij. Herhaaldelijk kwamen de Joego-Slaven in de resterende minuten van de eerste helft nog terug en even dikwijls scheelde het maar een haartje, of zij hadden de leiding overgenomen. Dat zou evenwel niet gebeuren. De tweede helft was precies vier minuten oud toen Gunnar Nordahl na een pass van Carlsson prachtig doorbrak en de leiding voor zijn land heroverde. De strafschop die Gren ruim twintig mi nuten later in een doelpunt omzette besliste de strijd en wat daarna nog ge beurde verdient niet in de Olympische annalen te worden opgetekend. Einde 3—1. In het Russische concentratiekamp Sachsenhausen ten Noorden van Berlijn is op 69-jarige leeftijd overleden de voor malige Duitse gezant in Brussel en Lis sabon Alfred Horstman. Bij het aan het bewind komen der Nazi's had Horstman zieh teruggetrokken uit de diplomatie. In een officieel communiqué heeft het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken bekend gemaakt, dat de regering van de Verenigde Staten de re gering van Zuid-Korea de facto heeft erkend. Ook de Chinese regering heeft de regering te Seoul erkend. Bij Roswell in de Amerikaanse staat New Mexico is Vrijdag een superfort neergestort. Twaalf personen verloren bij de ramp het leven. Prof. Wladisiav Brdiik, voormalig Tsjechóslowaaks minister van Landbouw is met zijn vrouw gevlucht naar de Ame rikaanse zone van Duitsland. (Eigen berichtgeving) Maandag start de NIWIN, geholpe® door de volledige steun van alle thuis* frontorganisaties, met haar derde Kerst pakkettenactie voor de militairen in I®" dië. Om 200.000 Kerstpakketten ga»' het ditmaal, die precies op Kerstdag i° het bezit moeten zijn van alle mannen, die hun harife plicht vervullen ondef de brandende tropenzon. En dat zijn niet alleen de 150.000 man uit het lege' en de 20.000 van marine en luchtmacht, daar zijn ook'30.000 burgers onverschil lig of zij planters zijn, zendelingen missionarissen. Tot op de alleruiterste posten sommige pslk^ketten zullen al' droppings uit vliegtuigen worden neer gelaten worden deze Kerstgeschen ken verspreid. Hun inhoud bestaat uit 50 sigaretten. IC stroopwafels, 1 blik roggebrood, 1 blik kaas, 1 rol pepermunt, 1 ons ver snaperingen, een zakagenda 1949, een Kerstgroet, een potlood, een foto-alburi of een foto-kalender. Deze pakketten er is ook nog een aparte kinderpak" kettenactie van 10.000 stuks kosten per stuk, verpakking en verzending inbegrepen, f 5.Hiervoor wordt va» Maandag 16 Augustus tot en met October de steun van heel Nederlan» gevraagd. Men kan een heel pakky zenden naar onze jongens, een hal» maar ditmaal ook door kleinere bijdra gen van f 1.of f 0.50 een nog kleiner deel, om zo bijv. gezamenlijk met ee» club, een straat of een school toch nofs weer een heel pakket te sturen. Me» kan ze niet aan een bepaalde militair zenden, dat is onmogelijk, omdat alle» bereikt moeten worden. En tenslotte over vernieling, diefstal of beschadigm® behoeft men zich waarachtig geen zorg te maken. Bij de laatste verzending gihê slechts 1/10 pCt, verloren. De Italiaanse prinses Di Bassiano ul' Rome, die met haar dochter een wee" lang op de Friese meren heeft vertoef»' heeft ook de gelegenheid aangegrepen et» bezoek te brengen aan het Friesch Museum- ALCOR 13 v. Rio Grande n. P. Alegr* ALDERAMIN 13 te Bandar Shapur. ALHENA p. 14 Kp. Finisterre n. Rot» ARENDSKERK n. Austr. 14 te Cochi»- AXELDIJK 14 te Soengei Gerong. BERKEL blijft tot 16 te Skutskar. CLAVELLA p. 13 Malta n. Heysham. COLYTTO p. 14 Ouessant n. Ceuta. GR. BEER p. 14 Kaap Bon n. A'dam. JOH. v. OLD. p. 14 Algiers n. A'dart» KAM. ONNES 13 v. Soerab. n. SingaP- LEMSTERKERK 14 te Bombay. KOTA AGOENG 13 v. Macass. nam Cheribon. MANOERAN 13 v. Soerab. n. Maca' sar. NIGERSTR. p. 14 Dungeness n. W.Atr- ORANJE p. 14 Finisterre, 15 te South- POLYDORUS 14 v. Glasgow t. Batavia- ST. BENAKAT 13 v. Cebu n. S. Get- ST. TALANGAK 13 v. S.Ger. n. T.Oe»- VOLENDAM p. 14 Ouessant, 16 te Rot» W. BARENDSZ. kust. 14 v. Duink Rotterdam. ALDEGONDA 8 v. Singap. te Bangkok- ALDURA 12 v. Bombay te Colombo. ALUDRA 12 v. Bombay te Colombo. ANTONIA 13 v. Batavia te Fladjoe. BOEDOEK vm. 20 v. Rott. n. Oost-Indf- CELEBES Amst.-Batavia 14 v. Suez. COTTICA Amst.-D.-lndië 14 te Dovet- DANAE 12 v. Genua n. Tunis. BRINNA n. Miri. 12 te Singapore. GANYMEDES 12 te Cristobal, schade. GR. BEER 19, 14 uur te A'dam verw. HERCULES 13 v. Gibralt. n, Algiers. JOH. v. OLD. 19, 18 uur te A'dam ver*» LAURENSKERK n. R'dam. 14 te HambW*' MACOMA 17 v. Cur. te Panillae verw. MACUBA n. Singapore. 14 te Abadan. MALVINA 14 v. Hongkong n. Mirt. MARIEKERK p. 14 Sagres n. R'dam. MARKEN p. 12 Pt. de Galle n. Batavia. MARPESSA n. Rouen, 18 te Tampico Vc- MEERKERK 12 v. Hongkong n. Japan. MELISKERK p. 13 Las Palmas n. A'dam- MERCURIUS 13 v. Oporto te R'dam. MIJDRECHT 14 v. New. Orl. n. Landse» OMALA n. Beirouth. 13 te Abadan. ORANJE 16. 11 u. te IJm„ 15 u. te Ad'»1" verwacht. PARA 14 v. Duala n. Port Gentil. POELOE LAUT 14 v. Macass. na Soerab- RIJNKERK 14 v. Rott. te Fremantle. SOEKALANT 12 v. Balboa n. Manzan'a- SOEKALILA 12 v. Balboa n. Manzan'a. TABINTA vm. 16 v. Rott. n. Quebec. TAMO 14 v. Buenos Aires n. Rott. TEGELBERG 14 v. Maurit. te Durban. TITUS 13, v. Izmir n. Messina. ZUIDERKR. p. 14 Guardafui n. Java. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electria. General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic. Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steei ex dividend 13/8 36 Ft 35 58-,4 38 62 17 55 Yz 53 Vz 15* 11* 27i<! 40'* 55 4414 27 76)4 12/» 36* 35 59* 38 lb** 12 27 «4 40* 55* 44* 27* 76/' ZATERDAG HILVERSUM I.' 301 M. 18.00 Piano. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Lezing 19.30 Gram. 19-45 Uitz. voor Nederl. in Duitsl. 20.00 Nieuws. 20.05 Huldiging H. de Greeve. 20.50 Lohen grin. 21.30 Cabaret. 22.00 Ork. zonder naam. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.20 Om- roepork. en -koor. - HILVERSUM II, 415 M. 18 00 Nieuws. 18.15 Ol. Spelen of Omroep- ork. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Cursus 20.00 Nieuws. 20.05 Varia. 20.15 Cabaret. 21.15 Lezing. 2130 Weekend ork. 22.00 Opera. 22.30 Ol. Spelen. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. ZONDAG HILVERSUM I, 301 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Bach. 8-30 Kerkdienst. 9.30 Nieuws en waterst. 9.45 Koor. 9.55 Inleiding op 10.00 Hoogmis. 11.30 Kwartet. 12.00 Angelus- 12.03 Gram. 12.15 Apologie. 12.35 Lunchconc. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconc. 13.40 Spineuza. 14.00 Koor. 14.25 Kamermuz. 15.30 Lezing. 15.40 Tombola. 16.10 Reportage huldi ging Kard. De Jong. 16.25 Vespers- 17.00 Kerkdienst. 18.30 Strijdkr. 19.00 Psalmen. 19.15 Lezing. 19.30 Nieuws en weeroverz. 19-45 Hobo. 19.50 Boeckhuys. 20.05 Gram. 20.12 Orkest en koor. 20.45 Voordr. 21.40 Viool en piano. 22.00 Symph. conc. 22-37 Actu- 4 aliteiten. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Rimsky Korsakow's Shéhérazade. HILVERSUM II, 415 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Strijdl. 8.18 Rossini. 8.30 Platteland. 8.40 Gram. 9.12 Postdui ven. 9.15 Verzoekpr. 9.45 Lezing. ÏO" Kerkdienst. 11.45 Lezing. 12-00 Gram; 12.30 Zondagsclub. 12.40 Koor. 13-0" Nieuws. 13-20 Divertimento-ork. 13- Operette. 14-05 Dr. Ritter. 14.30 ReS,^ dentieork. 15.35 Filmpraatje. 15-» Metropoleork. 16.20 Gram. 1»- Sport. 17.00 Reportage. 17.30 Accot' deonver- 17.45 Sport. 18.00 NieuWs' 18.15 Gram. 19.00 Klankbeeld. l9j" Sextet. 20.00 Nieuws. 20.05 Reporta ge. 20.15 Operette. 21.10 Luisterspo 21.40 Romancers. 22.15 Voordr. 22- Piano. 23.00 Nieuws.- 23.15 Gram- maanda<* HILVERSUM I, 301 M. 1% Nieuws. 7.15 Gymt». 7.30 Gram- '-,g Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. Gewijde muziek. 9.00 Clavécim 9.15 Ziekenbezoek. 9.30 Gram. qq Brahms. 10.30 Morgendienst. 'jg Gram. 11.20 Lezing. 11.40 Piano- Gram. 12.30 Weeroverz. 12.33 J -g 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata. Jeugd. 14.30 Zangrecital. 15.00 eert. 15.30 Pianoduo. 16.00 Bijbel- 1 Handel. 17.00 Kleuters. 17.15 tet. 17.45 Indonesië. - 7.00 HILVERSUM II, 415 M. g.j5 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Wh' Gram. 9.15 Morgenwijding. 9 6 jg.30 terst. 9.35 Arbeidsvitaminen- ujt- Vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Op d« i0. kijk. 11.15 Kamermuz. 12-üu ^.3» 12.30 Weerpr. 12.33 Spionnetje- Jg gO Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Gra pr- Viool. 14.00 Fluit en piano. 1 „poP' Ritter. 14.45 Gram. 15-00 - a]en' nière. 16.00 Voordr. 16.15 pa' der. 17.00 Middagrhythme. l'J ■vinders. 17.45 Piano en orge» y

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 4