Regering van Israël vraagt limiet voor het bestand ©hts Vuurwerk Het gezin en de huisdokter DE KEULSE DOM De avonturen van Don Pedro \1 Bernadotte heeft al zijn hoop op de handhaving gesteld Defecte stofzuigers HARTENDORP 1948 De Vader van Maria N.V.'s VOOR GROTE VLIEGVELDEN Eelde het eerst drink 'n pittig glas TEKENClIRSÏÏsl Een ontmoeting met een beer ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1948 PAGINA 5 Plaats voor 20.000 pinken in Noord-Oostpolder Burgemeester van Makassar naar ons land SOCIALE GEZONDHEIDSZORG (Nu weer in de oude, vóór-oorlogsche kwaliteit ÖAMes, HAAST UH! Laat °kken 19 5°' Gen ''m°DERN" n* c»-onjéstraat 160 w Tel. 17834 Wassenaar eialeeri: 2 RESTANTE SLAAPKAMERS legen sterk verlaagde prijzen JANSWEG 17, /o het station (Slot volgt). iLU? adL Ex-burgemeester van Voorst hoort achttien jaar eisen 80 pet. slaagde hij H.B.S.- eindexamens in 1947 Politiemannen moeten diploma hebben Liturgische weekkalender holpe» thuis- Kerst- in W- Het hoofdkwartier van graaf Berna dotte maakte Vrijdag bekend dat Israël heeft geweigerd gehoor te geven aan Bernadotte's oproep, aan alle eenheden last te geven, op hen gericht vijandelijk vuur niet te beantwoorden. Eerder heb ben de Arabieren verklaard aan deze oproep gehoor te zullen geven. He regering van Israël heeft de Ver- •uigde Naties verzocht een limiet te bellen voor het huidige bestand. Voor dien moeten, aldus de Joodse regering, de invasie-legers uit Palestina verdwe nen zijn of er moet vrede zijn gesloten. Aan een en ander diende de voorwaar de verbonden te worden, dat in geval Van mislukking van deze voorstellen de regering van Israël het recht heeft self een actie te voeren om uit de im passe te geraken. Volgens deze verklaring legt het be stand de regering van Israël zware fi nanciële oorlogslasten op, belemmert het de vooruitgang en stelt het Israël onder een ingewikkeld systeem van in ternationale supervisie. Verder verklaart de regering van Israël, dat de aanval te Latroen „een duidelijk bewijs is van de onhoudbaar heid van de huidige toestand, daar geen Van de door deze oorlog veroorzaakte moeilijkheden in het kader van het be stand kunnen worden opgelost". In het Noorden van de Noord-Oost- Polder is een uitgestrekt gebied in cul tuur gebracht, dat bestemd is voor blij vend grasland. Door de voortschrijden de werkzaamheden is inmiddels het areaal grasland weer met 4.000 H.A. toegenomen. Onder normale omstandig heden zouden hier groenbedrijven zijn gesticht, doch het ontbreken van ge houwen maakt de uitvoering dezer Plannen onmogelijk. De groengronden sullen beschikbaar worden gesteld voor het inscharen van vee, waarvan in de eerste plaats de randgebieden gebruik (haken. Werden dit jaar 7000 pinken jugeschaard, naar schatting zal er het Komende jaar plaats zijh voor 20.000 Pinken uit t.b.c.-vrije stallen. Op uitnodiging van de Stichting voor Culturele Samenwerking tussen Neder- Jand, Indonesië, Suriname en de Neder landse Antillen zal de burgemeester van jTaka'ssar, de heer Abdoel Hamid daeng "ïagassing, èën bezoek aan ons land bren- fen. Het ligt in zijn bedoeling een maand Jang in Nederland te blijven. Ongeveer *en week zal hij te Rotterdam vertoeven, 0rn zich op de hoogte te stellen van de Wederopbouw der stad, de havens, het ge meentewezen, enz. Een woordvoerder van de waarne mers der V. N. heeft verklaard, dat lui tenant-kolonel Albert Perry aan de Veiligheidsraad een rapport heeft doen toekomen, waarin hij er op wijst, dat de Donderdag gepleegde aanslag op het pompstation te Latroen het werk is ge weest van drie in burger gestoken sa boteurs, die met vrachtwagens van het Arabische Legioen bestuurd door legionnairs naar het pompstation zijn gebracht. De Veiligheidsraad heeft besloten, de bemiddelaar in een telegram te ver zoeken, er voor te zorgen, dat Jeruza lem voldoende watertoevoer krijgt. Bij aankomst te Stockholm heeft Ber nadotte verklaard: „Ik heb goede hoop, dat de oorlog in Palestina ten einde zal zijn. indien wij het bestand nog zes weken kunnen handhaven. Er valt niet aan te twijfelen, dat geen van beide partijen hervatting der vijandelijkheden wenst". Verder zeide Bernadotte, dat hij op grond van zijn besprekingen te Genève met Evatt, de Australische minister van Buitenlandse Zaken, en functionaris sen der V. N. durft te geloven, dht spoedig hulp kan opdagen voor de 300.000 Arabische vluchtelingen in Pa lestina. (Van onze Haagse redacteur) Aanleg, beheer en exploitatie van de vliegvelden Schiphol, Schieveen, Eelde, Welschap, Beek (L.), Texel, Haam stede, Walcheren en Zeeuws-Vlaande ren zullen in de toekomst ter hand wor den genomen door Naamloze Vennoot schappen, waarin het Rijk, de belang hebbende gemeenten, de betreffende provincie en de Kamer van Koophan del als vertegenwoordigster van de commerciële interesses, zullen partici- piëren. Het Rijk krijgt meer dan 50 pet. van de aandelen, doch men wil het accent voor de belangenbehartiging van de betrokken luchthaven toch bij de streek leggen, zodat van een zekere de centraliserende tendenz gesproken kan worden. De voorbereiding van de oprichting dezer N. V.'s vergt uiteraard, vooral ook omdat Provinciale Staten, die slechts weinig vergaderen, hun oordeel daarbij moeten geven, veel tijd. Naar wij vernemen is men thans in Groningen het verst gevorderd, zodat Eelde waarschijnlijk het eerste vlieg veld in ons land zal zijn, dat in de vorm van een N. V. geëxploiteerd gaat worden. aiimiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiimiiiiiite I 2de JAARGANG I sillllilliiiiiiiiimiiiiiiiiniiiMiiiiiiiiiii: amvmimmimtrnmniifirtmuitmTc aiiuumiiiiiiniiiiiiiiiiiimiiiunifiun De Abt van de Benedictijnerabdij St. Hieronymus heeft tijdens een hem door de Paus verleende audiëntie aan de H. Vader het zevende deel van de officiële Vulgaat-editie overhandigd, die in op dracht van de Paus door de monniken van zijn abdij bewerkt wordt. Het nieu we deel omvat twee boeken der Parali- pomena (Kronieken). H-ewel vrijwel alle artsen klagen over druk werk, overbelasting en wat dies meer zij, behoeven we ons als gewone stervelingen niet onge rust te maken over een eventueel ge brek aan geneeskundige verzorging. Er zijn, in geval van nood, voldoende art sen beschikbaar, die ons willen en kun nen helpen. En warineer we nagaan wel ke^ soort specialisten er zijn, dan is er haast voor elke soort ziekte, voor elk lichaamsdeel een of andere bijzondere deskundige. De neiging bij Veel mensen is dan ook, om, in geval van ziekte zelf maar de „catalogus van artsen" na te kijken, en te trachten een specialist te vinden die bijzonder past voor het eigen geval. Wanneer iemand pijn heeft in de hartstreek, verbeeldt hij zich dat de hartspecialist moet helpen, en wan neer een oog een beetje geprikkeld is, dan komt de oogspecialist in gedachten. Deze redenering is fout, en wel om twee redenen. De eerste is, dat wanneer een li chaamsdeel overlast veroorzaakt, het niet zeker is, dat de bron van pijn of narigheid te vinden is in dat orgaan. Wanneer een deel van het lichaam is aangedaan, is het gehele lichaam ziek. in meerdere of mindere mate. Het js onjuist te denken, dat het mogelijk is om laat ons zeggen: de maag te behan delen, want wat er ook ziek is, het ge- r Prima wollen ruiten vrQ(!„... Uw winterkledlng ni« e moderniseren en ebt lengte maken. ?tof, iaat deze dan tintori?1® naar de nieuwste krirna "En maken. Ook sPeciai,. poffen voorradig: ?apon voor grote maten *lok> M A1Ies Mames 8 50 lste klas b tels an maatwerk «innen m 10 dagen gereed. Voor aiLE REPARATIES "Aar Ew meubelen t>us - S.l naar ZEEGERS. 8. Werkpl. cn 8 (hoek SCurSergr >chot«?erstr. I ^ersmgei) ZIJN LEVENSGEVAARLIJK! DOOR ELECTRISCHE stroom gedood AMSTERDAM, 2 Aug. Vanavond om zes uur is in een douchecel van een woning in de Kinderdijkstraat het lijk gevonden van een dertig jarige vrouw. Tijdens werkzaamheden met een stofzuiger moet zij getroffen zijn door de eiectrische stroom en op slag zijn gedood. WIJ REPAREREN ZE ONDER GARANTIE SPAARNE 3 - TEL. 17696-16990 - GEN. CRON Jé STRAAT 43 KRUIDBERGERWEG 51, SANTPOORT hele lichaam moet behandeld worden, of beter nog, de gehele mens. En dit brengt ons op de tweede reden die we wilden aanvoeren. Wat wij zelf con stateren van onze kwaal is niet de kwaal zelve, maar hoe.wij, met lichaam en geest reageren op een bepaalde aandoe ning. Men zegt wel eens, dat een mens zo ziek is als hij zich voelt, en inder daad is daar veel van waar. Een griepje, wanneer we overigens in goede condi tie zijn, is minder erg, dan datzelfde griepje, wanneer we bijvoorbeeld on dervoed of oververmoeid zijn. De een heid van lichaam en geest in de mens maakt het nodig, dat niet het zieke li chaam maar de zieke mens behandeld wordt. En de zieke mens is een individu, afwijkend van alle andere individuen. Zou' men zich nu onder behandeling stellen van een wildvreemd arts, dan zou die, alleen als hij een buitengewoon mensenkenner is, de mens kunnen be handelen, inzicht kunnen krijgen in het ziekteproces dat zich afspeelt .in de ge hele mens. Is nu daarom eep specialist minder waard? In het geheel niet. Een specia list is iemand die speciale methoden van onderzoek en behandaling buitengewoon goed beheerst. Maar de aangewezen man, om de mens te behandelen is iemand die de mens, het zieke individu kent, die zijn aanleg kent, de toestand van zijn zenuwen, zijn omgeving, ziji^ maat schappelijke omstandigheden, misschien zijn erfelijke voor- en nadelen. Die ken nis verwerft men niet in 'een paar jiiir, maar wel wanneer zo iemand geregeld contact, en liefst intiem, nauw contact heeft met dat individu en zijn omgeving. En zulk een geneesheer, die werkelijk de persoon die hij behandelt kent, draagt de mooie en vertrouwelijke naam van huisdokter. De ideale huisdokter is met het gezin vergroeid door lang contact en lange waarneming. Hij heeft mis schien de kinderen zien geboren worden en opgroeien, hij heeft de ouders gelei delijk de frisheid der jeugd zien ver- lieaen, hij weet welke gevaren ieder lid van het gezin dreigen. Het is dan ook zaak, dat ieder gezin zulk een huisdok ter heeft, die op de hoogte is van lief en leed, en die, niet alleen in ziekte, maar ook in gezonde dagen de ervaren en vertrouwde raadsman van de fami lie zijn kan. En nu spreekt het wel van zelf, dat men niet van huisdokter kan veranderen als van overjas of Schoenen; wanneer men een dergelijke opvatting van geneeskundige hulp erop nahoudt, vermindert men wetens en willens de kansen op de best denkbare hulp. Daar bij komt, dat men in het algemeen niet moet wachten tot de ziekte daar is, met het raadplegen van de arts. Hij moet ook de raadgever zijn om niet ziek te worden. Daarover een andere keer. Hoge vuurpijlen. Dat we morgen, Zondag 15 Augustus, de grote feestdag van de tenhemelopneming van Maria vieren, weten jullie na tuurlijk allemaal. Maar dat we de dag daarop, dus Maandag 16 Augustus, de H. Joachim, de Vader van Maria, herdenken, dat wisten jullie waarschijn lijk niet. Ziezo! Dan weten jullie heb nu. Op het feest van Maria tenhemelopneming volgt het feest van Haar Vader. Wie was de H. Joachim? Een heel eenvoudige man, die jarenlang een groot verdriet gekend heeft, omdat zijn huwelijk met de H. Anna niet met een kind gezegend werd. Groot was dan ook de vreugde, toen einde lijk Maria geboren werd. Hoe werd deze man heilig? Het is zijn liefde tot de armen geweest, die deze man in de rij van'heiligen bracht. Zijn jaar lijks inkomen verdeelde hij in drie delen: één derde ge bruikte hij voor zichzelf en zijn gezin; het tweede gaf hij weg aan de armen, het derde deel was voor de tempel en de eredienst bestemd. Liefde tot de naasten, ande ren helpen en bijstaan, de H. Joachim leert ons: dit zijn uitstekende middelen om heiilg te worden. Het is best mogelijk, dat weinigen van jullie ooit een groot vuurwerk hebben gezien, omdat ei in de oorlogsjaren sen ander soort vuurwerk gaande was! Maar op Konin ginnedag wordt er in verschil lende plaatsen van ons land groot vuurwerk afgestoken en dan zie je 's avonds prachtig gekleurde sterren en ballen met bijzonder fraaie lichteffec ten en vuurspattende pijlen in de lucht schieten. Het is heel wat anders dan zeven klappers, voetzoekers en jot- jes! Een vuurwerk is meestal een machtig schouwspel, als je de talrijke hoog opschietende vuurpijlen de lucht in ziet suizen, om dan onder luid ge knal en geknetter in duizen den lichtballetjes uiteen te spatten, soms in velerlei kleu ren. Ook zie je wel enorme lichtfonteinen of zogenaamde diamantwatervallen. Trouwens de vuurwerkstukken hebben vreemde namen. Bijvoorbeeld als volgt: „No. 3, Zevenvoudige Jaspisboom, hoog in de lucht een waaiervormige bloembouquet uitwerpende, gevolgd door ont branding van alsklavuurpijlen, magnesiumtourbillon en knal- bommën". Wat dat allemaal precies voorstelt weten wij ook niet, wellicht zullen we een dergelijk groot vuurwerkstuk tijdens de feest week kunnen bewonderen. Die gekleurde vuurballen en pijlen komen uit simpele papieren kokertjes of uit grote kokers, die met kruit en mengsels van zwavel, houtskool, staal, koperzuur en nog verschillende andere mengsels worden gevuld.Dat wil zeggen er wordt met lijm, water en spiritus eerst een kneedbare massa van gemaakt. In ons land wordt te Leiden bij A. J. de Kadt dat prach tig kunstvuurwerk gemaakt, dat tot ver over de grenzen beroemd is. Soms wordt vuurwerk aan stellingen bevestigd en bij het afsteken daarvan (dat ge schiedt door lonten van brei katoen vervaardigd) zie je dan figuren, zelfs bewegende figu ren van clowns of gymnasten. Ook draaiende molens of dia bolo's, en watervallen niet te vergeten, zijn geliefde vuur werkstukken. In ons land bestaat het slot stuk meestal uit een schitte rend geheel van kleurige pij len, sterren, gouden regen enz., waarin, in lichtende kleuren, het portret van de Koningin is 1 te zien; dikwijls met naam en jaartallen ver sierd. Wij hopen zulk een vuur werk bij gelegenheid van de a.s. feesten te mogen aan schouwen. Bloemenwuurwerk. De Dom te Keulen werd tenge volge van de oorlogshandelingen ernstig beschadigd. 14 Augustus 1248 was het een gedenkwaardige dag voor Keu len, toen werd de eerste steen gelegd voor de Dom, de grootse Katholieke kerk, die nu nog steeds, ondanks bombardemen ten gedurende de oorlog, hoog boven de huizen uitsteekt, voorzover die huizen zijn blij ven staan natuurlijk! Want je weet zeker wel, dat Keulen, „een stad vol volcks, vol kloos ters en vol kerken", zoals de dichter Joost van den yondel haar beschreef, geweldig ge bombardeerd werd en groten deels in puin ligt. Het wereld vermaarde bouwwerk bleef, hoewel beschadigd, bestaan. In Frankrijk beleefde de ka- thedraalbouw in de middel eeuwen zijn bloeitijd en men wilde nu te Keulen ook zo een groots gothisch bouwwerk tot stand brengen. Dat vreemde woord „gothiek" duidt een be paald tijdperk aan in de bouw kunde en daarmede bedoelt men het tijdperk van de spits bogenstijl; dat wïl zeggen, dat grote gebouwen, speciaal de kathedralen, gebouwd werden met spits toelopende gewelven en ramen; met veel zuilen, die hoog de spitse bogen van de muren steunen. De St. Jan in Den Bosch is een prachtig voorbeeld van een gothische kerk. Te Amsterdam de Oude en Nieuwe Kerk bijvoorbeeld. Zevenhonderd jaar geleden werd dan met de Keulse Dom begonnen. De plechtige inwij ding van het koor vond plaats in het jaar 1322. Je ziet dus hoe lang er aan gebouwd was eer een gedeelte van de kerk in gebruik kon worden genomen. Nog vijf en twintig jaar zou het duren eer dat begonnen werd met de bouw van een der torens. In de Franse tijd werd het gebouw voor hooischuur ge bruikt en pas in de negentien de eeuw, op 14 Augustus 1880, De 160 meter hoge torens van de Keulse Dom. werd de Dom voltooid. Hele mensengeslachten hebben daar dus aan gewerkt. Nu moet je niet denken, dat ze onafge broken dag aan dag hebben ge bouwd, het werk vlotte af en toe niet al te best en enige ja ren heeft de bouw geheel stil gelegen. Maar het heeft toch zeshonderd jaar geduurd eer de Keulse Dom geheel was voltooid. Hier volgen enige getallen van de geweldige af metingen: lengte bijna 136 me ter; breedte 61 meter. Hoogte tot aan het gewelf 46 meter; hoogte tot aan de nok van het dak 61 meter. De beide torens zijn 160 meter hoog en behoren tot de hoogste van de wereld. Eens bevond ik mij in Klein- Azië. Dit keer was ik alleen. Ik maakte dan ook maar kleine omzwervingen in het gebergte langs de kust en vond iedere avond een maal en onderdak in het huisje van een houthak ker. Deze trok iedere dag met z'n vrouw het bos in, om daar te werken. Zij hadden een al lerliefst jongetje van één jaar ongeveer. Natuurlijk konden zij dat kind niet alleen thuis laten cn daarom namen zij het mee en legden het op een zacht plekje neer. Daar vermaakte het zich met naar het bewe gen van blaren en takken te kijken. Heel vaak viel het in slaap, waaruit het zo nu en dan wakker gemaakt werd, als een of ander klein beestje aan zijn handjes of wangetjes kriebel de. Op zijn geschreeuw kwam moeder dan haastig toelopen, om hem te tróósten. Gevaar was er niet voor het kleine kereltje. En daarom' gingen vader en moeder wel eens een eindje verder het bos in en lieten het kind wel een kwartiertje of half uurtje alleen. Ik had juist een week in het huisje van deze mensen door gebracht, toen er iets vreselijks gebeurde. Ik hoorde het dade lijk toen ik van een kleine tocht huiswaarts keerde. Hun kindje was verdwenen. „O, don Pedro" klaagde de vrouw. „We hadden de kleine maar een kwartiertje alleen ge laten. En toen we kwamen kij ken was ié weg. Nergensmeer te zien. We hébben al overal ge zochtwij kunnen niet meer. En toch hebben we geen rust. Zou u misschien...." „Natuurlijk ga ik zoeken!" zei ik dadelijk. „Ik neem mijn ge weer mee en zal niet rusten voor ik jullie schat gevonden heb." De houthakker wilde me met alle geweld vergezellen en zo trokken we met zijn tweeën er op uit. We doorkruisten het bos in alle richtingen, kropen in holen en klommen in bo men, maar qntdekten geen en kel spoor van het kind. De in vallende duisternis noodzaakte ons tenslotte huiswaarts te ke ren. Het verdriet van de arme moeder was niet te beschrijven. Ze wilde zelf weer het bos in gaan, maar haar .man en ik konden haar tenslotte overtui gen, dat het hopeloos zoeken was in het donker. „Zo gauw het morgen licht is, trek ik er weer op uit" trachtte ik haar gerust te stellen. „En je zult zien. Morgen vinden we de kleine!" Nu de feesten naderen, geven wij een mooi voorbeeld van het Nederlandse wapen. Na tuurlijk is dit erg moeilijk, de bedoeling is echter om dit voorbeeld niet zo maar na te tekenen; probeer echter zelf een aardig wapen te ma ken met een versiering er om neen. Zoals hierbij aangegeven, kun je dit doen door een cirkel er omheen te trek ken, daar een band van te maken door er een grotere cir kel omheen te trekken en in die band de bekende wapen spreuk te tekenen: „Je main- tiendrai". En om de versie ring nu nog aardiger te ma ken. teken je buiten de cirkel enige oranjeballetjes met blaadjes. Wie goed oplet kan zien, dat op ons voorbeeld die oranje-appeltjes en blaadjes volgens vierkantverdeling zijn aangebracht, doch dit moet je naar eigen inzicht maar eens aardig uitvoeren. Het wapen zelf hebben wij onlangs be sproken, dus dat krijg je wel voor elkaar. Juist door die aranje-appeltjes en groene blaadjes leent zich dit wapen om kleuren te gebruiken. De cirkelrand licht houden, de let ters rood of goud; de leeuw en ïroon geel of goud en het wa penschild blauw. Verder kun je het versieren en kleuren naar eigen fantasie. Bij het eerste ochtendkrieken trokken we er weer op uit. De vrouw bleef thuis. Uren en uren dwaalden we door het bos, maar zonder enig resultaat. We aanvaardden tenslotte weer de terugtocht. Ik durf zo niet thuis te komen...', zonder het kind!" sprak de houthakker somber. „Laat ons even rusten" stel de ik toen voor, „en samen overwegen, wat ons te doen staat." Vlak bij een groot rotsenge- bied lieten we ons neervallen. „Zouden we dit rotsgebied eéns onderzoeken?" vroeg de houthakker plotseling. Ik begreep het verlangen van de vader en volgde hem het rotsengebied in. We klommen van rots op rots eri kropen in de talrijke holen, die er zich bevonden. „Het geeft allemaal niets" zuchtte de man. „Het kind is spoorloos verdwenen." „We moesten maar weer eens de andere kant uitgaan" be sloot ik. Klopgeesten in een Belgisch dorpje en water midden in de Sahara - Wat denkt het buitenland van ons - Een Ierse „oplossing" voor een moeilijk probleem Mexicaans avontuur De bewoners van Hamme, een dorpje in het Belgische Vlaande- deren, zijn opgelucht doch tege lijkertijd teleurgesteld. Gedurende enige tijd is de rust in Hamme ver stoord geweest, doordat in een der huis jes elke avond op gezette tijd een ge klop werd waargenomen, waarvan men de oorsprong niet kon verklaren. Men nam echter algemeen aan. dat er klop geesten aan het werk waren, en van af dat ogenblik dromden 's avonds grote groepen mensen samen voor het huis, waar .het onheilspellende geklop ook buiten duidelijk gehoord kon worden. De jeugdige inwoners van Hamme wa ren plotseling haast allemaal bang in het donker, ze durfden niet meer alleen naar de zolder te gaan en zeurden net zo lang, tot er 's nachts een lichtje bij hun bed mocht blijven branden. De oudere inwoners waren verdeeld in drie groepen: zij die er niet aan ge loofden, zij die er aan twijfelden en dan nog een hele grote groep, die er vast van overtuigd was dat het even geheim zinnige als duidelijke geklop niet an ders dan van geesten afkomstig kon zijn. Hamme heeft 'n wakkere commissaris van politie en die heeft aan alle illusies een einde gemaakt. Op zekere avond gaf hij de bewoners van de aangrenzende huizen bevel hun woning te verlaten. Die avond werd het geklop niet gehoord en sedertdien zwe gen „de klopgeesten". De kinderen van Hamme kunnen nu weer rustig gaan slapen en de andere inwoners doen niets anders dan elkaar vertellen, dat zij het altijd wel gedacht hadden. Maar in een gesprek onder vier ogen gaf menige dorpsbewoner toe, dat het eigenlijk toch wel jammer is, dat de geesten zo spoedig al ontmaskerd wer den. „Het was zo griezelig spannend..." Maar och, tenslotte hebben we nog een zeeslang in Noorwegen. Sedert vele jaren vermoedden de geo logen reeds de aanwezigheid van grote hoeveelheden ondergronds water od verschillende plekken in de Sahara. Begin 1947 is men met boringen in de woestijn begonnen, op 700 km. van Al giers. Een diepte van 1.200 tot 1.500 me ter moest worden bereikt, maar op het ogenblik zijn de werkzaamheden beëin digd. Het resultaat is, dat het water in een vloed van 2.000 liter per minuut op borrelt. Er zijn maatregelen genomen om het omliggende land zo vlug moge lijk in cultuur te brengen. Nomadenstammen hebben hun tenten reeds in de nabijheid van de bronnen opgeslagen. Verschenen is het verslag over 1947 van de vereniging „Nederland in den vreemde". Deze vereniging heeft vertegenwoordigers in een groot aantal landen en het is interessant te lezen, hoe men volgens deze vertegen woordigers in het buitenland over Ne derland denkt. Over het algemeen is de critiek zeer gunstig. Soms worden de Nederlandse prestaties overschat, doch aan de andere kant is het merkwaardig te lezen hoe b.v. de vertegenwoordiger der vereniging te Johannesburg in Zuid- Afrika er op wijst, dat de mening, dat Nedreland in dit land zeer populair is, als zeer overdreven moet worden geken schetst. Wij geven hieronder enige uittreksels uit het oordeel der vertegenwoordigers der vereniging in een aantal landen: In India had Nederland altijd een goede pers, doch na de bevrijding is dat veranderd in verband met Nederlands- Indië. De pers istiu gematigd, misschien wel, omdat ze toch inziet, dat Neder- lands-Indië niet buiten de Nederlanders kan, maar ook omdat het geen gemak kelijke prooi mag worden van het com munisme, waar men ook hier bang voor is. Over het algemeen heeft de Belg, vooral de gewone man, zeer weinig in teresse voor hetgeen met Nederlands- Indië geschiedt, evenmin als het over het algemeen een Nederlander veel be lang inboezemt wat in de Kongo ge beurt. In Denemarken bestaat de wens om goede handelsbetrekkingen met Neder land te onderhouden, doch daar beide landen agrarisch zijn en veel belangen gemeen hebben, ontmoet men elkaar veelal op dezelfde'buitenlandse markten en gaat de goe'de wil dikwijls teloor door strijd om eigen bestaan. De bevol king staat vrij onverschillig, ja onbe grijpend tegenover de Indische kwestie. Sedert tientallen jaren studeren in Egypte aan de Mohammedaanse hoge school vele Indonesiëre, die merendeels anti-Nederlands zijn en het centrum zijn geworden van een anti-Nederlandse be weging. Nederland wordt in Ierland in zijn prestaties en levenswijze eerder over schat dan onderschat. Men hééft een zeer grote bewondering voor Nederlands herstel, zijn werklust, organisatievermo gen, cultuur, talenkennis en wat niet al. De luchtdienst Amsterdam-Dublin, die in 1947 werd geopend heeft zeer tot deze gevoelens bijgedragen. Typerend is een grapje in een hoofdartikel van een van de Dublinse dagbladen. De schrijver, die wanhoopt aan een behoorlijke ontwik keling van de Ierse landbouw, stelt een uitwisseling van boeren voor met Ne derland. De Nederlanders zullen van Ierland een behoorlijk landbouwland maken en de Ieren ip Nederland zullen met hun gebruikelijke halfbakkenheid nalaten om de dijken in orde te houden. Bij de eerstvolgende hoogwaterperiode zullen ze jammerlijk verdrinken, „en dit lost tenslotte ook het probleem van de opvoeding van de Ierse boeren op". Het was gisteren warm in Mexico, hetgeen in dit land wel eens meer voor komt. Maar in een van de schouwburgen was het warmer dan an ders. want de ventilatie was defect. Er werd een spannend Mexicaans toneel stuk opgevoerd. De hitte en de spanning waren zo hevig, dat Maria del Rosindo, die op de achterste rij naast haar ver loofde zat, van louter nerveusiteit haar drie Ameter lange kralenketting stuk trok. x5e stilte in de zaal werd ruw ver broken door de vallende kralen, die langzaam tot voor in de zaal rolden, daar deze schuin naar het toneel afliep. Een verbolgen schouwburgbezoeker, die voor Maria del Rosindo zat, gaf haar een klap in het gelaat. Dit nam haar ver loofde echter niet en hij deelde ook een slag uit. Hij raakte echter een grote Mexicaan, die tot op dat moment vol vredelievende gedachten was. Er be moeiden zich nog een paar Mexicanen mee. Thans heeft een bekende Mexi caanse aannemer opdracht gekregen, de schouwburgzaal te restaureren en Maria del Rosindo heeft een nieuw parelsnoer gekocht. Voor het Bijzondere Gerechtshof te Arn hem sttmd gisteren terecht de voormalige burgemeester van de gemeente Voorst, J. C. Hesselink. Hem was ten laste gelegd, dat hij in December 1944 en bij hem bin nenkomende klacht over activiteit van ille gale werkers had doorgegeven aan de landwachtcommandant Hamer te Deven ter. De procureur-fiscaal, jhr. mr. De Serra- ris, zeide in zijn requisitoir, dat het geheel in de lijn van de mentaliteit van deze ver dachte lag. dergelijke klachten door te ge ven. Hij was een fel N.S.B.-er, die zich reeds berucht had gemaakt als burgemees ter van Herwen en Aerdt. Hij eiste achttien jaren rijkswerkinrichting. Uit een overzicht van de uitslag van de eindexamens der rijks-, gemeentelijke en bijzondere H.B.S.-en en afdelingen H B.S. van lycea in het jaar 1947 blijkt, dat het percentage der geslaagde manneUj.ce en vrouwelijke leerlingen van de rijks-H.B.S.- en onderscheidenlijk bedraagt 76.44 en 82.32, bij de gemeentelijke Instellingen 81.28 en 81.66; bij de bijzondere instellin gen 79.37 en 80.75. Het percentage der ge slaagde leerlingen van de rijks-H.B S.-en afd. B bedraagt 75.74, tn afd. A 84.26, beide afd. 77.81: aan de gemeentelijke H.B.S. B 80.43, A 83.40, beide afd. 81.38: aan de bijz. H B S. B 77.15, A 85.26. Bij alle H.B S.- en afd. B is het percentage geslaagde leer lingen 77.76. bij alle H.B.S.-en A 84.48, dat der geslaagde leerlingen van deze cate gorieën tezamen bedraagt 79.77. Bij beschikking van de minister van Binnenlandse Zaken zullen aan de smb. tenaren van gemeentepolitie, die zijn aangesteld in de rang van agent, boven de wedde, -welke hun op de datum van ingang van deze beschikking (15 Augus tus) is toegekend, de derde en volgende periodieke weddeverhogingen niet toe gekend worden, indien zij niet in het bezit zijn «n een politiediploma. De minister kan op voorstel van de burgemeester bepalen, dat in bijzondere gevallen deze regeling geen toepassing vindt. Onder politiediploma's in de zin van deze beschikking worden verstaan: het diploma, al of niet met aantekening, van de centrale van politie-organisa- ties, het gemeentediploma A van de gemeentepolitie te Amsterdam, het agentendiploma van de gemeentepolitie te 's-Gravenhage en de politiediploma's van de gemeentepolitie te Rotterdam, Groningen en Haarlem. ZONDAG 15 Augustus: 13de Zondag na Pinksteren; Maria Hemelvaart; Mis v. h. feest; 2e gebed v. d. Zondag: Credo; pref. v. O. L. Vrouw: laatste evangelie v. d. Zondag; wit. MAANDAG: H. Joachim, vader v. O. B. Vrouw, belijder; eigen Mis; Credo; pref. v. O. L. Vrouw; wit. DINSDAG: H. Hyadnthus, belijder; M,s Os justi; 2 octaaf v. O. L. Vrouw; 3 oc taaf v. H. Laurentlus; Credo; pref. v. O. L. Vrouw; wit. Haarlem: H. Jeroen, mar telaar; eigen Mis; 2 H. Hyacinthus; 3 octaaf v. O. L. Vrouw; 4 octaaf v. H. Laurentius; rood. WOENSDAG: onder octaaf van O. L. Vrouw Hemelvaart; Mis v. h. feest; 2 ge bed v. d. Zondag; 3 H. Agapitus; Credo; pref. v. O. L. Vrouw; Haarlem: verheffing v. d. H. Bavo; eigen Mis; 2 octaaf van O. L. Vrouw; 3 H. Agapitus; wit. DONDERDAG: H. Joannes Eudes. belij der; Mis Os justi: 2 octaaf v. O. L. Vrouw; Credo: pref. v. O. L. Vrouw: wit. VRIJDAG: H. Bemardus, abt. belijder, kerkleraar; Mis In medio: 2 octaaf van O. L. Vrouw; Credo; pref. v. O. L. Vrouw; wit. ZATERDAG: H. Joanna Francisca Fre- miot de Chantal, weduwe; Mis Cognovi; 2 octaaf v. O. L. Vrouw; Credo; pref. v. O. L. Vrouw: wit. ZONDAG 22 Augustus: 14de Zondag na Pinksteren; Onbevlekt Hart v. Maria; eigen Mis; 2 gebed v. d. Zondag; (in gelezen Missen 3 H.H. Martelaren) Credo: pref. v. O. L. Vrouw: laatste evangelie v. d. Zondag; Utrecht: Kerkwijding v. d. Ka thedraal: Mis Terribilis; 2 gebed v. d. Zondag (in gelezen Missen 3 octaaf v. Ma ria Hemelvaart) Credo: gewone pref.; laat ste Evangelie v. d. Zondag: wit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 5