Imposante huldiging van de Kardinaal „Bidt, dat God ons blijve helpen" „Amerikaans officier was spion'!, zegt Radio-Moskou TRUMAN vraagt anderhalf milliard dollar Voor extra-hulp aan Europa Officieel communiqué van de Ned.-Indische regering Vteugde, dankbaarheid en warme genegenheid alom i Kosenkina gedagvaard ZOMERFEEST KATHOLIEKE JEUGD IN LEIDSE HOUT Een Olympiade in zakformaat Tot hoofd en hart Zevende eeuwfeest van de Keulse Dom HENRI DE GREEVE OFFICIER IN DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU Hartelijke jubileumviering _Het weer. maandag 16 augustus 194S DUIZENDEN BIJEEN IN 'UTRECHTS STADION Moskouse besprekingen in laatste stadium Oud-gijzelaars bijeen op „Beekvliet" A 6 ug. ,anf ijn. bUKEAUX van redactie en administratie: T SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM '®tefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, J 1.47 per maand, t 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. Directeur: 3. J. W. Boerrioter. 72ste JAARGANG No. 24232 T (Van onze speciale verslaggever) nGaudeamus omnes in Domino, diem fesirnn celebran ts......", zo begin! de Introïtus van de Mis van Maria ten Hemelopneming, die Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong op draagt op de dag van zijn veertig-jarig priesterfeest, om- Hngd door de twaalfduizend, die uii alle delen van hei land 2ijn opgeirokken naar het Utrechtse Stadion, om samen mei hun Aartsbisschop aan God dank ie brengen, om samen *ftei hun herder blij ie zijn in de vreugde van de H. Kerk. En hei was ware dankbaarheid, die de duizenden en nog ®ens duizenden bezielde en die hen ertoe drong, de Prins der Kerk een onvergetelijke hulde ie bereiden,- in lange Hjen optrekkend, alle delen vertegenwoordigend van hei volk, waarover hij tot herder gesteld is, met hun vlaggen, Hun spontaneïteit, hun echte hartelijkheid, maar bovenal hiet hun gebed, hun aller stille aandacht, geconcentreerd °P dat witte altaar onder hei hoge baldakijn, overdekt met bloemen, waar de priester, omringd door de pracht en de ^uister van de liturgie, hei Heilig Offer opdraagt. Imposante manifestatie £ht Émm ff; PüPf De Kardinaal dankt DE OPIUMSMOKKEL-AFFAIRE De militaire gouverneurs vandaag bijeen De liquidatie van de „U.N.A.C." Voor het eerst na vijf jaren Hoogmis opgedragen Z.H. de Paus prijst Lied van Bernadette Gedenksteen onthuld Deken Kok ere-Kanunnik PRINSESJES NAAR VLOOTREVUE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mTTHmetef- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. In een stoet van Kerkelijke Hoogwaardigheidsbekleders schreed 7ehann.es Kardinaal de Jong over de rode loper naar het blanke altaar in Utrechts stadion. E)e duizenden, die het stadion tot de ®atste plaats bezetten, worden stil. De ^onen der zware klokken zijn wegge storven. Dan klinkt het „Sacerdos et pontifex". Het Gregoriaans golft over ®e groene, zonverlichte grasmat, waar rode loper naar het blanke altaar l61dt. Allen zijn opgerezen, als de stoet ot stadion binnenschrijdt voorafge gaan door de acolieten met het gouden, jonken schietende bisschopskruis, de kanunniken in het paars met de zwarte korte schoudermantels, de assistenten in hun blanke en goudbrocaten dalmatie- kon, de Maltezer ridders in hun fei tode rok met gouden epauletten. En dan Schrijdt de Kardinaal binnen, gekleed het scharlakenrode staatsiekleed, ge volgd door de vertegenwoordiger van ?o Heilige Vader, Mgr. Giobbe, door ïfer. Jan Olav Smit en Mgr. Eras, Mgr. Verhoeven en de abten der Cisterciën zers en der Benedictijnen. Langzaam saat de stoet naar het altaar, waarvan blanke dwalen zacht heen en weer oewegen op de ochtendbries. Het zijn de •otien van de Introïtus, die ons het be- gIb van het Heilig Misoffer aankondi gen. be Heilige Mis loopt ten einde. Op jachtige wijze geeft de Kardinaal de ?®gen. Driemaal maakt hij het kruis- h ken in drie richtingen, en dan klinkt „ïe Deum", de feesthymne der ojip ten hemel> waarin de koren der pr^®len, het koor. der apostelen, der vleten en martelaren en de Heilige verk der gehele aarde worden opgeroe pen m te stemmen met de jubelhym- |}en om God te danken voor de priester, ®ie Hij op Willibrord5s zetel plaatste. Nauwelijks is de plechtigheid afgelo- *?en, of de hartelijke wil om de Kardi- ?aal te zeggen hoe wij alleen voor hem melen, eist zijn rechten op. En het zal imposante manifestatie worden van ?.e gevoelens, die katholiek Nederland Jn Aartsbisschbp toedraagt. Eenvoudig gf zonder overbodige pronk, maar juist ™rukwekkend lli daardoor, omdat men 'elt, dat het gemeend is, hartelijk en Nederlands. Van alle kanten ko- M.eb verkenners en gidsen met bloem- i'lgers het veld op, slingers, die door q verkenners tussen de masten worden ögehangen, die het veld omzomen. In sjet rood geklede meisjes dragen in j 6rlijke dans kransen van rode gladio- p6ri naar de rand van het veld en dan fornen honderden in het wit geklede "rUidjes in kinderlijke bevalligheid het «fasveld op, bloemen strooiend over het mld op het pijpen van een oude dans muziek. Meisjes in lange witte gewaden, p et palmtakken in de hand, vormen jeU haag van de eretribune tot aan het Ui een bloemenpodium herschapen «taan «.Eminentie, alles is gereed. Het veld ,s Uvet een bloemensprei gedekt," klinkt ®en stem, en gevolgd door de kerkelijke oogwaardigheidsbekleders begeeft dan e Kardinaal zich naar zijn troon. „Leve Kardinaal!" Een schuchtere stem *°ePt het.' 'Van alle kanten valt men bij «et de terughoudendheid toch, die h,et ®Ve' zoekt in een warm applaus, dat Kardinaal begeleid op de gang naar zetel. j. bn dan schrijden van onder de ere- nbune uit de groepen vertegenwoordi- 5?rls naar voren in statige rij, naar de orirf waar zÜne Eminentie is gezeten "der het baldakijn. De wereldheren .Penen de rij, „de staf van Uw bisdom", orde-geestelijken komen daarna in 4® verscheidenheid hunner gewaden, Ugustijnen, Dominicanen, Franciscanen jjP Jezuïeten en alle andere ordegeeste- Jken van het Aartsbisdom. Dan volgen zusters en daarop de fraters en de IpUt-seminaristen en van elke groep gt er een 'n eenvoudig woord. Het is een rij verjaardagswensen, onopge- jUUkt, soms naïef,, dan weer met de hu- v °r. die een lach doet wuiven over de stru' Steeds maar aan komen de h6tabbe groepen in hun stille gang him t6 'Ul§ing van liefde leggen aan de voe len Van Kardinaal. De groepen stel- w zich overal op het veld en steeds ®rblinken melodieën, door Wouter Uit Voor deze dag gemaakt op teksten Ue mis van de Bisschopswijding. De klein-seminaristen komen en de Katho lieke Actie-mensen. Dan komt er een ontroerend haoment. De Ukraïnse priesterstudenten met hun leraren, hier in balling schap vertoevend, hebben niet ach ter willen blijven. Hun praeses spreekt de Kardinaal in het Latijn toe en een koor van prachtige man nenstemmen zingt een Ukraïns lied. Maar nauwelijks zijn deze klanken verstorven, of de pittige K. A. B.- mars wordt ingezet. Het tempo ver snelt zich ineens. Nade statige gang der geestelijken nu de krachtige stap der arbeiders, van de boeren, de Sint Adelbertsvereniging, de mannelijke jeugd, verkenners, stu denten met baretten van Veritas en van het Wageningens Franciscus Xave- rius, kajotters, jonge werkgevers en jonge boeren en daarachter de vrouwen van de sportorganisaties in prachtig marstempo. Elke groep wordt met ap plaus begroet, maar het wordt een ova tie als de soldaten en mariniers binnen marcheren onder de marsmuziek der verkenners. Dan valt de muziek stil en onder doffe, sombere trommelslagen marcheren zeven mannen van de ver zetsbeweging binnen in hun* blauwe overalls en met oranje armbanden. Een ogenblik van bezinning op de jaren waarin katholiek Nederland zich meer dan ooit met zijn Aartsbisschop één voelde. Maar het beeld wisselt, een bon te groep schoolkinderen met mutsen en toeters, kleurig en blij, holt juichend en roepend het stadion binnen, zonder schroom naar voren tbt vlak voor de troon van de Kardinaal, waar zij dich ter dan wie ook komt te staan bij de treden van het podium. Het fel gekleur de beweeg van sjerpen, mutsen en vlag getjes, het blijft maar binnenstromen en bewegen, een kostelijk fleurig spel, dat opgaat in een kinderzang, zoals men op een zomerdag door de open ramen van een school hoort. En van alle kan ten komen de vlaggen binnen, in alle richtingen stromen zij over het veld. Een ;v w d achtergrond van verenigingsvaandels sluit het beeld af. De apotheose. Het „Aan U o Koning der Eeuwen" klinkt als een machtige hymne omhoog. Allen staan recht, de ogen gericht op de rode figuur, die daar in de verte is gezeten; omstuwd door het paars der kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders. En dan is er opeens de zo vertrouwde stem van de Kardinaal, die het zwijgend stadion vult tot de uiterste hoeken met zijn eenvoudige woorden. God wil ik danken voor de ge nade van het Heilig Priesterschap, voor de steun, die Hij mij gegeven heeft. Gevoelens zijn er, die men niet onder woorden kan brengen en waar men slechts bij kan zeggen: *Wat zal ik de Heer wedergeven voor alles wat Hij mij geschonken heeft?" Zijne Eminentie dankt allen, die hem in zijn ambt terzijde staan, hij dankt voor de hulde, hij dankt allen, die er aan medewerkten, mr. Jan Derks, de ontwerper van het scenario en van de tekst, Anton Sweers, de regisseur, het zangkoor onder 'leiding van pater Brock- bernd, heta comité en de vertegenwoor digers uit het gehele bisdom. In de oorlogsjaren hebben wij uw trouw en aanhankelijkheid leren ken nen en dit vervult ons met moed, want zolang als het Nederlandse volk achter zijn Bisschoppen staat, behoeven wij niets te vrezen, al zouden er nog moei lijke tijden kunnen komen. Nog dit ene woord wil ik tot u spreken, zo besloot de Kardinaal, ik wil u vragen voor mij te bidden. Alles hebben wij nodig van God. Bidt, dat God ons blijve helpen en steunen, dat Hij moge blijven „Adjutor et Protector meus", mijn Helper en Be schermer. Radio Moskou heeft Zondag be kend gemaakt, dat luitenant Robert .Dreher, medewerker van de Amerikaan se militaire en vlootattaché in Moskou, „betrokken was bij spionnageactiviteit en door zijn regering is teruggeroepen op verzoek van het Sovjet-Ministerie van Buitenlandse Zaken". Luitenant Dreher zoü bekend hebben geheime inlichtingen ontvangen te hebben van een Sovjet burger. Tenslotte verklaart Radio Mos kou, dat de bewijzen tegen luitenant Dreher zo overtuigend waren, dat de Amerikaanse ambassade moest toegeven dat spionnage gepleegd was en zij on middellijk gehoor gaf aan het verzoek van het Sovjet-ministerie om Dreher terug te roepen. Het Dep. van Buitenl. Zaken teWashin- ton heeft gereageerd op de Russisqjhe beschuldiging tegen de voormalige as sistent militaire attaché der Verenigde Staten te Moskou, luitenant Robert Dreher. Michael McDermott, perschef van het departement, noemde de Rus sische beschuldiging een puur verzinsel en ontkende, dat Dreher uit de Sovjet- Unie was uitgewezen, nadat hij „be kend had getracht te hebben geheime informaties van Sovjet-functionarissen los te krijgen". McDermott heeft Zondagavond inmid dels de wgre toedracht van de affaire verteld. Hij deelde mede dat de Ameri kaanse ambassadeur, Bedell Smith, op 26 April door de plaatsvervangende Sov jet-Minister van Buitenlandse Zaken werd ontboden, alwaar hem verzocht werd luitenant Dreher onmiddellijk te rug te roepen. De ambassadeur ver klaarde, dat de luitenant op verzoek van een Sovjet-ambtenaar naar het douane kantoor te Moskou was gegaan in ver band met verschepingen van eigendom der ambassade uit Odessa, waar Dreher tevoren gestationneerd was. De aanwe zigheid van agenten der geheime Sovjet- politie zou er op wijzen, dat bet onder houd door de Sovjet-autoriteiten gear rangeerd was. Toen correspondenten McDermott 'eelkl, .WitïT*®® bloemen en groen op het blijde feest van Neerlands Kardinaal. 'e bruidjes spreidden dansend °"f bloementavüt op de groene grasmat. vroegen, wat hij bedoelde met „gearran geerd", sprak de Amerikaanse perschef van „een complot". McDermott voegde er aan toe, dat de ambassade Wysjinski verder meedeelde, dat de luitenant zijn verblijf van twee jaar beëindigd had en reeds vóór het incident op het douane kantoor op 16 April een visum aange vraagd had. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zou de Sovjet unie eerst thans gewag maken van deze gebeurtenissen, omdat men „een reserve aan propaganda-incidenten verzamelt, die men gebruikt als het nodig is". Mevrouw Kosenkina, de 52-jarige lerares, die Donderdag uit het venster van het Sovjet-consulaat te New York is gesprongen, heeft Zaterdag een dag vaarding ontvangen om voor de Com missie tegen on-Amerikaanse Activiteit te verschijnen. Kosenkina zeide, er geen bezwaar tegen te hebben voor de Com missie te verschijnen. In een Zondagavond door het Witte Huis gepubliceerde boodschap van pre sident Truman aan het Congress, ver zoekt de President een aanvullend be drag van anderhalf milliard dollar be schikbaar te stellen voor hulp aan het buitenland. Op 3 Juni had het Congress besloten een bedrag van 6 milliard 30 millioen dollar beschikbaar te stellen voor hulp aan het buitenland. Dit be drag zou besteed moeten worden in 15 maanden, lopende van 15 April 1948 tot Juli 1949. Aan de President werd echter de volmacht gegeven om het vastgestel de bedrag te gebruiken in 12 maanden. Van deze volmacht heeft Truman thans gebruik gemaakt, terwijl hij voor de resterende maanden van het lopende be grotingsjaar, van April tot Juli 1949, een bedrag van anderhalf milliard heeft ge vraagd. In zijn boodschap geeft de President verder een overzicht van de Amerikaan se financiën. In een overzicht over het eerste kwartaal van het lopende begro tingsjaar wijst hij er op, dat de begro ting thans reeds een deficit van ander half milliard dollar te zien geeft en dat er voorlopig nog geen kans is op een evenwicht. De opening van belangrijke nieuwe credieten voor de nationale ver dediging en de toepassing van de hulp aan het 'buitenland hebben de uitgaven met 6 milliard doen stijgen in verge lijking met het afgelopen jaar, toen er een begrotingsoverschot was van 8.4 milliard dollar, een record in de Ameri kaanse geschiedenis. „Deze achteruitgang," zo zeide Tru man in zijn beschouwing, „heft een van de voornaamste factoren op, die een verdere inflatie tegenhielden." Hij ont hulde verder, dat de militaire uitgaven (in totaal 12 milliard 300 millioen dol lar) 1 milliard 100 millioen dollar hoger waren dan het oorspronkelijk geraamde bedrag. Truman waarschuwde dan ook, dat de X. S. zich geplaatst zullen zien voor een werkelijk begrotingstekort van anderhalf milliard dollar. Het is duidelijk, aldus de President, dat onze nationale en internationale verplichtingen iedere aanzienlijke ver laging van de regeringsuitgaven on mogelijk maken. Het is zelfs waar schijnlijk, dat zij nog zullen stijgen. Het ligt derhalve, voor de hand, dat de regering door de in het afgelpoen jaar gevoteerde belastingverlaging een pe riode tegemoet gaat van financieel be heer met een tekort. Truman wees er op, dat in opdracht van het Congress drie milliard dollar van het overschot van verleden jaar naar de begroting van het lopende jaar werd overge bracht, zodat op papier een overschot van anderhalf milliard werd bereikt. Truman zeide verder, dat alle fondsen, die de E.C.A.-directeur Paul Hoffman thans ter beschikking heeft, waarschijn lijk met April zullen zijn verbruikt. Daarom had hij een aanvullende toe wijzing van anderhalf milliard dollar (Van een onzer speciale verslaggevers) Bijna de hele dag is het zomerfeest, dat de Nederlandse Katholieke Jeugd beweging Zondag in de Leidse Hout georganiseerd had, bedreigd geweest door een storend ingrijpen van de ele menten. Maar de geringe buitjes, die er in de middag tenslotte werkelijk vielen, vermochten zeker niet te presteren, wat waarschijnlijk zelfs een plensbui niet had kunnen doen: het laaiende enthou siasme te blussen, dat dit zomerfeest, bij alle gebrek aan zomer, tot een werkelijk feest maakte. Het begon 's morgens met een plech tige Hoogmis in de open lucht, opgedra gen door rector H. A. J. Drost, nationaal aalmoezenier van de N.K.J.B., geassis teerd door rector H. M. J. Brans, natio naal aalmoezenier van de K.J.M.V., als diaken en rector L. Vester als sub diaken. Een duizendtal katholieke jonge middenstanders, arbeiders en boeren had zich in pieuze aandacht rondom het geïmproviseerde, door vlaggen geflan keerde, altaar geschaard. En na een kortstondig, maar met niet minder toewijding genuttigd ontbijt, begon dan de sportdag, een Olympiade in 't klein, die de kampioenen van de districts- en streekwedstrijden respec tievelijk aan de start of in het veld bracht Er werd hard'gelopen, gehand bald, gesprongen, en sommigen stootten de kogel indrukwekkend ver weg: U moet ons de uitslagen ten goede hou den, maar wel kunnen wij u vertellen, dat het veelvuldig voorkomen van de naam Stompwijk onder de prijswin naars, orjs de overtuiging heeft ge schonken, dat men in dit plaatsje de toekomstige gouden medailles zal moe ten zoeken. Al deze sportiviteit en feestelijkheid culmineerde echter in een bruiloft van Kloris en Roosje, die uitgroeide tot een waar gemeenschapsfeest van zang, spel en dans, waaraan zelfs de zon luisterrijk medekerking verleened. De oubollige Thomasvaer en de guitige Pieternel betrokken letterlijk iedereen bij hun familievreugde, tot de eerwaar de heren aalmoezeniers toe, die in een wedstrijd touwtrekken een glansrijke zege op de heren van het leiderscorps bevochten. Met veel tumult werd ook ir. Edmond Nicolas de wijde kring binnengeleid. Hij sprak de jongens en meisjes in een af wisselend geestig en behartenswaardig speech je toe, betogende, dat het begrip zuiverheid de leiddraad voor de gehele samenleving dient te zijn. Een zuiver heid wel te verstaan, zoals die aange geven is in de Acht Zaligheden, waar gezegd wordt: „Zalig zijn de zuiveren in zijn overzicht opgenomen. Truman gaf daarbij te kennen, dat het meren deel van de aanvullende gelden in wer kelijkheid niet voor het fiscale jaar 1950 zullen worden uitbetaald. Republikeinse senatoren wezen het halfjaarlijkse begrotingsoverzicht van president Truman van de hand en noemden het een nieuwe „verkiezings stunt" die vol vergissingen en verdraai ingen stond. Zij voorspelden, dat de re gering over het belastingjaar 1949 een surplus zou hebben in plaats van een tekort, zoals de president gezegd had. De voorzitter van de commissie van toewijzingen, Styles Bridges, zei, dat Truman's uitgavencijfers te hoog waren en inkomstencijfers te laag. Hij zei, dat de inkomsten dichter bij de 44 milliard zouden zijn dap de 40.600.800.000 dollars die president Truman genoemd had. Bridges was van mening, dat de uit gaven 41 milliard zouden bedragen in plaats van 42.2 milliard, zoals de presi dent meende en zei, dat dit tegoed plus een overschot van 3 milliard van verle denjaar een totaal surplus van 6 mil liard zou geven. De voorzitter van de financiële com missie van het Huis, Eugene Millikin, zei, dat Truman's verklaring wederom een van die griezelige verdraaiingen was van het Witte Huis, waar een zenuw achtig man huist, die graag herkozen Wil worden. De Nederlands-Indische regering heeft heden een officieel communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat ongeveer zestien ton opium onder auspi ciën van de republikeinse regering se dert de politionele actie van verleden jaar clandestiert is geëxporteerd. Uit arrestaties en gevonden documenten is bewezen, dat de republikeinse minister van Financiën, A. A. Mardmis, opdracht tot verkoop van dit opium gaf. Raden Moekarto Notowidigdo trad op als fi nancieel coördinator en had het alge meen toezicht op de verkoop. Hierbij werd misbruik gemaakt van diploma tieke faciliteiten, verleend aan leden van .de republikeinse delegatie en haar adviseurs. 'Moekarto stond geregistreerd als cor respondent van het republikeinse dag blad „Soember" en bezat papieren van de republikeinse delegatie, waarop hij tussen Batavia en Djocja met het spe ciale vliegtuig op en neer kon reizen. Moekarto is thans gearresteerd. •Vele vooraanstaande republikeinse fi guren blijken in de loop van de tijd bij de transacties betrokken te zijn geweest, in het bijzonder de opeenvolgende mi nisters van Financiën in de republiek. Inmiddels verklaarde men van gezag hebbende zijde aan Aneta, dat uiteraard de beslissing, of deze republikeinse opiumsmokkel kan leiden tot algehele stopzetting van de Nederlands-republi keinse onderhandelingen, bij de Neder landse regering ligt. Men verwachtte echter niet, dat algehele stopzetting in bet voornemen ligt. Wel zullen de no dige maatregelen worden genomen, op dat geen misbruik meer kan worden gemaakt van diplomatieke faciliteiten. Hedenmorgen is het UNO-vliegtuig met leden van de Commissie voor Goe de Diensten en enkele leden van hun staf voor het bijwonen van de republi keinse feesten van 17 Augustus, de dag waarop 3 jaar geleden de republiek werd geproclameerd,naar Djocja ver trokken. Dr. van Mook is naar Tjipanas vertrokken om korte tijd rust te ne men. Dr. van Mook was reeds enige tijd ziek. Over de opiumsmokkel door de repu blikeinse regering meldt Reuter nog het volgende: Hadji Agoes Salim, de republikeinse minister van Buitenlandse Zaken, was niet bereid, de beweringen van Neder- Verwachting tot Dinsdagavond: Voor het Noord-Westen van het land: half tot zwaar bewolkt met hier en daar enkele regenbuien. Ma tige en aan de kust tijdelijk nog krachtige wind uit richtingen tussen Zuid-West en West. Weinig veran dering in temperatuur. Voor het Zuid-Oosten van het land: wisselende bewolking met hier en daar enkele regenbuien. Over het algemeen weinig wind. Iets hogere temperatuur. Zon op 5.26-20.0L Maan op 19.46-2.14 De Amerikaanse, de Britse en de Franse militaire gouverneur voor Duitsland, de generaals Lucius Clay, Sir Brian Robert son en Pierre Koenig, zullen vandaag te Frankfurt een bespreking voeren. De vertegenwoordigers der drie Weste lijke mogendheden. Bedell Smith, Frank Roberts en Chataigneau, hebben Zondag morgen een onderlinge bespreking gehad over de agenda van hun eerstvolgende ontmoeting met Molotov, die vandaag vrerd verwacht. Buitenlandse waarnemers te Moskou zijn van oordeel, dat de besprekingen tussen „Oost en West" thans het laatste stadium naderen. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat Frank Roberts en Yves Chataigneau instructies hebben ontvangen over het doen van nieuwe voorstellen aan Molotov. In het algemeen Is het de mening der buitenlandse waarnemers alhier, dat de onderhandelaars nog twee conferenties op zijn hoogst nodig hebben om tot het ont kennende of bevestigende antwoord te komen. Het staat wel vast, dat de Weste lijke afgevaardigden de Russische autori teiten duidelijk onder het oog hebben ge bracht, dat zij onder geen omstandigheden Berlijn zullen verlaten. Aan de andere kant zijn de Russen vermoedelijk even po sitief op hun standpunt blijven staan wat betreft hun afwijzing van een afzonderlijke regering voor West-Duitsland en hun aan dringen om een stem in het bestuur van de industrieën in het Roergebied. In de Russische pers wordt overigens met geen woord gerept over de mogelijk heid van een oorlog als gevölg van de crisis in Berlijn en evenmin wordt in de officiële medededelingen, zelfs niet in be dekte termen, gewag gemaakt van een eventueel gewapend conflict. Het bericht omtrent de liquidatie van de „UNAC" (United Nations Appeal for Children, „Verenigde Naties helpen het kind"), heeft veel misverstand doen ont staan. Het Nederlandse comité „UNAC" verzoekt ons daarom te melden, dat de actie in 1948 gewoon doorgaat. van harte, want zij zullen God zien". Als wij de dingen zuiver zien, zo betoog de ir. Nicolas, is het eenvoudig goed te zijn, want dan zien wij God in de Schepping en in de mensen en dan heb ben wij beide lief. Welnu, waara&n het op dit zomerse feest van de Katholieke Jeugd in het Bisdom Haarlem ook ontbroken zou kunnen hebben, niét aan zuiverheid van intentie. Een tot slot in alle argeloosheid en joyeus „gedanste" zevensprong be wees 'het. E< er Een vacantie, doorgebracht in slapheid en luiheid, is zonder nut voor geest en lichaam. id I st Minister Sassen, die de jubilerende Henri de Greeve persoonlijk kwam opzoe ken, overhandigde hem het J,Zilveren Boek der Naastenliefde". landse zijde over deze aangelegenheid te logenstraffen en voegde hieraan toe, dat door de Nederlandse autoriteiten terzake geen officiële beschuldiging is ingediend. Naar van Nederlandse zijde wordt vernomen, zal in het begin van deze week, de Nederlandse delegatie bij de Commissie voor Goede Diensten een protest indienen tegen „de schending door de republiek van de internatio nale opium-overeenkomst". Een Nederlands zegsman deelde nog taede, dat de bewuste opium vanuit Pontianak naar Singapore en Hongkong werd gesmokkeld. Deze opium zou tij dens de oorlog zijn vervaardigd door de Japanse opium-regie in Indië en la ter zijn overgebracht naar republikeins gebied. Meer dan 250.000 mensen verdrongen zich Zondag in de straten van Kêulen. om de luisterrijke plechtigheden bij te wonen ter viering van het zevende eeuwfeest van de Gothische Dom. Een groot aantal katholieke kerkvorsten uit 14 landen was aanwezig bij de her opening van de kathedraal, die tijdens de oorlog slechts geringe schade had opge lopen. De Duitse kardinaal Frihgs droeg voor het eerst na vijf jaar de Hoogmis op aan het Hoogaltaar van de kathedraal. Een der hoogtepunten van de plechtig heden was de paiüelijke zegen na de H. Mis vanaf de trappen van de Dom asn de meer dan 100.000 mensen gegeven, die zich op het voorplein en in de aangrenzende straten verzameld hadden. Tijdens de zegen heerste er een diep stilzwijgen. De plechtigheden begonnen des morgens met een processie, waarbij de grote relie- kenschat van Keulen naar de kathedraal werd teruggebracht. Z. H. de Paus ontving Zaterdag de twee leiders van de Twentieth Century Fox, Darryl F. Zanuck en Henry King in parti culiere audiëntie en onderheild zich met hen over het filmbedrijf. Z. H. feliciteerde hen met de films Het Liea van Bernadette, De Sleutels van het Koninkrijk en met dieuwe film: Achter het IJzeren Gordijn. De Paus ontviftg na afloop van het ge sprek een draagbaar altaar en begiftigde Zanuck en King met een herinneringsme daille. Zaterdag hielden de oud-gijzelaars een reünie te Den Bosch. Deze reünie werd begonnen met een bijeenkomst in het groot ziekenhuis, waar uit dank baarheid voor alles, wat. daar voor de gijzelaars gedaan is, een radio-installa tie werd aangeboden. Een bijzonder woord van hulde werd gesproken tot de dames Van de Wacht en De Haas, die voor haar werk tenslotte met bunker straf moesten boeten. Na een bezoek aan het groot-semina rie te Hanren begaf het gezelschap zich naar het klein-seminarie ,3eekvliet" te SL Michiels-Gestel, waar in de hal een gedenksteen werd onthuld. In de steen zijn een sleutel, een dolk en een kruis uitgehouwen, als symbolen van de vijandelijke sleutelmacht, de doods bedreiging en de geestelijke verdieping in dit kamp verworven. De heer H. M. Oldenhof, burgemees ter van Kampen verrichtte de onthul ling. Vervolgens bood de burgemeester van Hengelo, mr. J. v. d. Dussen, aan de burgemeester van St. Michiels-Ges tel een oorkonde aan, waarin de gevoe lens van dankbaarheid van de gijze laars jegens de plaatselijke bevolking werden uitgedrukt Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot ere-kanunnik van het Hoogwaardig Kathedraal-Kapittel te Haarlem de hoogeerw. heer J. P. J. Kok, deken en pastoor te Delft Het is thans zeker, dat H. M. de Koningin verhinderd is de vlootrevue Dinsdag op het Sneekermeer af te nemen. De Prinsesjes zullen met hun ouders echter wèl in Sneek aanwezig zijn. Henri de Greeve 25 jaar priester! Deze uitzonderlijke man heeft niet gewild, dat er ophef werd gemaakt over dit jubileum. Doch Zaterdag is hij evenwel zij het dan in zeer intieme en besloten kring toch gehuldigd in het ziekenhuis< St. Joan nes deDeo te Haarlem, 'waar hij woont en werkt. De nieuwe minister van Overzeese gebiedsdelen, mr. E. Sassen, bracht hem als een van zijn beste vrienden, zijn persoonlijke gelukwensen in een kortp toespraak. Minister Sassen, die als gijzelaar met de radiopriester in St. Michielsgestel verbleef en daar met hem de komende sociale problemen besprak, wees er op, „dat er in De Greeve steeds is het vurige geloof in het goede in iedere mens, stteds dat licht uit het aller eerste Lichtbaken met de aanhaling uit St. Jan over het Licht der Wereld, dat kwam om er te blijven en dat in onze radio-priester zo een voortreffe lijke reflector heeft gevonden". De minister maakte bekend, dat de jubilaris benoemd is tc£ Officier in de Orde van Oranje-Nassau. En de penningmeester van het Henri de Greeve Fonds bood hem het Zil veren Boek der Naastenliefde aan, dat een dankbetuiging is van zijn vrienden en alle namen bevat van hen, die luisteren naar het Licht baken en ook hebben bijgedragen tot dit Fonds. Vóór in het boek prijkt de naam van Kardinaal de Jong, de eerste, die zijn gave schonk voor de verwezenlijking van de plannen van Henri -de Greeve: Het uitzaaien van het zaad van een daadwerkelijke naastenliefde. „Ook vindt men er de namen in van vele eenvoudige lieden, die hun pen ningske bij de nuchtere bankier met een blijde glimlach zijn komen bren gen," zo zeide mr. Minderop in zijn speech. „Dit Zilveren Boek is een Bij bel der Naastenliefde". Voorts was er de doors waarin alle girostrookjes geborgen waien. Op het deksel stond „Ad Muitos Ann os". De giro-afdeling moest op ze kere dag het fantastisch aantal van 5924 bijschrijvingen op één nummer verwer ken! Voor de vuist weg reageerde Henri de Greeve in een speech, waarin de warmte van zijn hart en zijn grote visie op de dingen om hem heen duide lijk uitkwamen. Hij sprak over zijn De- noem ing tot Officier met grote eerbied en dankbaarheid. Daarna wendde hij zich in de geest tot alle gevers aan het Fonds. Voorts dankte de jubilaris aUem die het initiatief namen en uitgewerkt hebben. Wij vernemen, dat men zich tot 1 Sep tember a.s. nog kan laten inschrijven ia het Zilveren Boek der Naastenliefde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1