Weldra vorming federale interim-regering? Reële Koninklijke Unie met eigen organen DE WERELD ROND EPIC DE HOOPMAN -DE SULTAN WAN AKAÜM Vrijdag a.s. 20 Westmarken voor iedere Duitser VIERHONDERD JURISTEN IN HET VREDESPALEIS Zeeslang zwemt achter schip aan OP EIGEN BENEN Memorie van Antwoord Grondwetsherziening Twee mannen doodgereden Zijn de twee monsters na bij elkaar? „VORSTIN DES VOLKS" in Utrechtse schouwburg FANNY ZAG FANNY De Donau-conferentie Intern. Raad van Beroep verworpen Generaal Clay blijft U 2 DINSDAG 17 AUGUSTUS 1948 PAGINA 3 U Staatssecretarissen BR. HILARIANUS f Radiorede van minister president Drees Over Nationaal huldeblijk Olympisch kampioene in de Cineac Missionarissen vliegen naar Midden-Afrika -» 0* 900.000 RUSSEN UIT BRITSE ZONE GEREPATRIEERD Scandinavische ministers volgende maand bijeen INDIEN MET VACANTIE GAAT MABEL BARNES GRUNDY I S3 nelkbe- 'acar.ti® es zien nen sr.tic Is' meegc melk* acantiê ou be' gepro* be de to haar Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Ka- ■ner betreffende de Grondwetsherziening heeft de nieuwe regering thans haar zienswijze bekend gemaakt betreffende de toekomstige status van Indië en de Verhouding tot de kroon. De vorming van een federale interim-regering wordt «aarby op korte termijn in het uitzicht gesteld. De mogelijkheid daarvan wordt a"hans ernstig overwogen. Aan de positie der staatssecretarissen wijdt de re- Sering daarnevens nog haar aandacht. doeleinden, waarnaar de regering bij voortduring streeft. Met alle beslistheid ontkent de regering, dat de voorgestelde wijzigingen in de grondwet een liquida tie van het koninkrijk of de richtlijnen, langs welke deze liquidatie bewerkstel ligd wordt, bevatten. In haar beschouwingen over het voor stel tot het vestigen van een nieuwe rechtsorde voor de in artikel 1 der Srondwet genoemde grondgebieden zegt de regering, dat zij voor wat de in het verslag met „organieke" aangeduide betten betreft, gaarne wilde voldoen ean het geuite verlangen, de inhoud daarvan reeds nu nader aan te geven, doch dit is niet mogelijk. Immers, om- Went deze inhoud is het overleg zowel 'Q de boezem der regering als tussen daar en de Nederlands-Indische rege ling, alsmede de vertegenwoordigers der Indonesische volken, nog gaande. De regering streeft naar het gelijk tijdig tot stand brengen van de V. S. van Indonesië en van een duurzame feële koninklijke Nederlands-Indonesi sche unie met een of meer eigen orga- beri, die het hoogste gezag hebben op bet terrein der werkzaamheden van die On ie. Er kan wdtden opgemerkt, dat de or- Sanen der Nederlands-Indonesische bhie onderscheiden zullen zijn van de jWganen der beide partners. Ook is duidelijk, dat de taak der unie zal zijn be behartiging van de gemeenscappe- bjke belangen van Nederland en Indo nesië, daaronder begrepen en buiten- «ndse en defensie-aangelegenheden de daadwerkelijke waarborgen voor rechts zekerheid, fundamentele menselijke ^echten en vrijheden en voor een deug delijk bestuur in de gebieden der beide Unie-leden, de culturele, de financieel- eeonomische en de militaire verhouding 'ussen de beide unie-leden, zomede de Wederzijdse bijstand tussen Nederland en Indonesië. Het is de bedoeling, dat er zal wor den gevormd een reële koninklijke unie b>et een of meer eigen organen, die biet het hoogste gezag op het terrein van werkzaamheid dier unie zjjn be kleed. De kroon der unie zal de plaats ■bnemen, welke hieruit volgt. Derhalve staat ook de regering voor ogen, dat de kroon aan het hoofd van de unie inder daad zal worden gehandhaafd en er een Wezenlijk koninklijk gezag zal zijn. Intussen dient te worden vermeden, dat er misverstand rijst. Aan het begrip koninklijk gezag wordt onder invloed Van de historie hier te lande en m Indonesië een geheel jj^rschillende be tekenis gehecht. Hoe en welke de orga- ben dor unie zullen zijn, is in principe een zaak van gemeen overleg, en geen ®bkele nadere precisering "van de zijde d'-r regering kan als zodanig weder- Ids bindende kracht hebben. De regering vindt geen aanlei ding op dit ogenblik wijziging te brengen in het standpunt, door het vorige kabinet ingenomen ten op zichte van de toekomstige positie Van Nieuw-Guinea, mede in verband met de mogelijke vestiging van Indische Nederlanders aldaar. De toekomstige status van de repu bliek wordt gedacht als die van een deelstaat der V. S. van Indonesië. De buitenlandse betrekkingen, door de re publiek aangeknoopt, worden als zoda- b'g niet erkend. De regering stelt zich °b het standpunt, dat het Indonesische iiaagstuk zijn voor allé betrokkenen, f.Us ook voor Indonesië, meest doelma- Pge en gelukkige oplossing zou vinden, Jbdieri daarin de richtlijnen, welke in bovenstaande uiteenzetting zijn opge goten, zouden worden in acht genomen. Voor wat betreft de openbare orde en rust valt in bepaalde gebie den de laatste tijd achteruitgang te constateren. Met name in West-Java bebbeft zich de laatste maanden hieer wanordelijkheden voorgedaan dan in een voorafgaande periode. In bet algemeen nemen de schendin gen van het bestand toe. Er zijn aanwijzingen, dat daarbij mede com munistische invloeden werkzaam zijn. Hieraan wordt zeer sterk de aandacht gewijd. Tegen ordeversto ringen zal met kracht worden op getreden. ..De financieel-economiuche verhou- ditig tussen Nederland en Indonesië zal gorden vastgelegd in een overeenkomst, waarvoor een ontwerp is opgesteld, dat jbede omvat de verhouding tussen de toekomstige V.S. van Indonesië en de boelsfaten, voor zover nodig, met het ?°g op de financieel-economische een- beid van Indonesië. Hieromtrent wordt Jperleg gepleegd o.m. met de Indische legering. Met nadruk ontkent de regering, dat öe toestand in geheel Indonesië dezelfde *<>U zijn. De samenwerking met de deel staten buiten de republiek groeit op ver heugende wijze en zal, naar de ministers ?°Pen, leiden tot de mogelijkheid op «arte termijn tot instelling van een ederale interim-regering over te gaan. De vestiging in Indonesië van de chtsstaat is en blijft een der hoofd- is®e zestiende Tsjechoslowaakse generaal <3eseuert qe communisten in dat land aan 20nmacht kwamen naar de Amerikaanse van Duitsland gevlucht. Ua'b be Oostenrijkse Sovjet-zone zijn acht t\vel jkse en wekelijkse periodieken van par.j. niet-communistische Oostenrijkse dpJ->er> voor een periode van twee maan- b Verboden. Natalicio Gonzalez, de vroegere van Financiën, werd vandaag ge- erd als eerste president van Para- y sedert 8 jaren. ep0? vliegvelden van Ankara, Istanboel ibet Hana zullen volgens een overeenkomst r'kaa„ Turkse regering door twee Ame- Wora maatschappijen ot ontwikkeling "eb gebracht. yerpjl,bnlzenai£l verpleegsters en zieken' ,°ons„?5rs heeft Maandag te I Londen voor ieerij^hoging betoogd. Men eiste voorde bbnirnf-ycfPleegsters een weekloon van al 5 pond sterling. ge j 'oden van de Exodus, die het vori- Werde,, ln de Britse zone van Duitsland 8roepj geïnterneerd, zijn thans in kleine In In Palestina aangekomen. ^01kim»Sypte' waar 80 procent van de be en ma»t0let kan lezen of schrijven, zul- ar>alph Regelen genomen worden om het 2'1?- eor,mc tegen te gaan. Er zullen bouWcj aantal nieuwe scholen worden De verantwoordelijkheid van de staatssecretaris voor de Kamer moet gezien worden, los van hetgeen in de ministerraad is besloten. Indien een af keurend Kamervotum zowel staatssecre taris als minister treft, zullen, indien daartoe voldoende termen aanwezig zijn, beiden aftreden. Treft de afkeurende Kameruitspraak alleen de minister en treedt deze af, dan is het op zichzelf beschouwd niet noodzakelijk, dat de staatssecretaris de minister volgt. In hoeverre daartoe aanleiding zal bestaan, zal afhangen van de concrete omstandig heden. De verhouding tussen de staatssecre taris en de secretaris-generaal is in wezen niet verschillend #an die van de minister tot de secretaris-generaal. De staatssecretarissen zullen in de regel politieke figuren zijn. Van uitbreiding van het aantal „hogere ambtenaren" zal in deze gedachtengang geen sprake zijn. Zaterdagavond gaat in de Utrechtse Schouwburg de première van „Vorstin des Volks", het spel, dat Jan Derks in opdracht van de regering voor het jubi leum van H. M. de Koningin geschreven heeft. Het is feitelijk voor opvoeringen in de open lucht bestemd en die zufc len dan ook enkele dagen later volgen in Ede, Heemstede, Leeuwarden en Waalwijk, maar Utrecht bood geen ge schikt openluchttheater en daarom koos het Nederlands Volkstoneel, dat deze opvoeringen onder regie van Hans van M eerten verzorgt, de schouwburg daar. Derks heeft het stuk namelijk zo ge schreven, dat het met enkele kleine wij zigingen ook voor de zaal gescfiikt is. Dat wil dan zeggen, dat hij de kracht er vdn niet in het show-gedeelte gelegd heeft, maar in de dialogen. Hij heeft trouwens ook geen gelegen heidsstuk in de zuivere zin des woords geschreven, maar gezocht naar een ver haal, dat een boeiende intrige heeft en zo de aandacht gespannen houdt; Inder tijd schreven wij reeds, dat hij welis waar het leven van H. M. de Koningin voor ogen gehad heeft, maar dat hij er, met een vrijmoedig gebruik van de ge schiedenis, een legende van gemaakt heeft, zoals men zich zou kunnen voor stellen, dat die in de volgende generaties •over het leven van onze vorstin zou ontstaan. Tegenspeler van de optredende Regina is Pierewiet, de man uit het volk, die aanvankelijk de vorstin niet kent, maar haar langzaam als „zijn koningin" gaat zien. Dat is eigenlijk ook de ontwikkeling, die Re gina zelf doormaakt, dat zij van konin gin bij de gratie Gods gaandeweg bewust bovendien, de koningin van het volk wordt. De eenvoudige, ontroerende mo menten ontbreken in dit spel niet, de humor heeft er bovendien een ruime plaats gekregen, en dat zijn dingen, waarvan men mag verwachten, dat zij evenvele voorwaarden voor succes bij brede lagen van de bevolking zijn. Nell Knoop zal de rol van Regina spe len, Johan Elsensohn, die het volgend seizoen aan het Nederlands Volkstoneel is verbonden, is Pierewiet. Ben Groene- veld speelt de kapelaan, die als lid van een ondergrondse beweging een- beslis sende rol in de intrige vervult. Karei Mengelberg componeerde de muzikale illustratie, die uitgevoerd is door het Amsterdams Philharmonisch Orkest en bij de AVRO op gramofoonplaten opge nomen. Zondagavond gaat in Utrecht de twee de opvoering. Maandag- en Dinsdag avond gaat „Vorstin des Volks" in Gooi land te Hilversum. t In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Lei den overleed de eerw. broeder Hila- rianus (Eduard Dullers), overste van de Psychiatrische Inrichting „St. Bavo" te Noordwijkerhout. Overste Hilarianus werd in 1880 geboren en trad op 20- jarige leeftijd in de Orde van de Broe ders van Liefde van Gent. Van 1921 tot 1925, van 1929 tot 1935 en van 1945 af tot heden was hij overste van de Psy chiatrische Inrichting; hij was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Woensdag om 9 uur zal in de kapel van St. Bavo een plechtige H. Requiem mis worden opgedragen, waarna de be grafenis geschiedt op het kerkhof van de inrichting. Minister-president W. Drees heeft gisteravond voor de radio een rede ge houden over het nationale huldeblijk aan H. M. de Koningin; het fonds voor de kankerbestrijding in Nederland. De heer Drees zeide o.m., dat het niet de eerste maal is, dat op deze wijze een naam van ons vorstenhuis wordt verbonden met een groot werk in het belang van onze volksgezondheid. Toen vijftig jaar geleden het regent schap van wijlen Koningin Emma ten einde liep, werd eveneens een fonds opgericht, bestemd ter bestrijding van de meest verwoestende ziekte dier da gen ,de tuberculose; dit fonds is nog al tijd intact en de naam van haar, die het stichtte, is in onze volksmond ten nauwste verbonden gebleven aan deze geste. Het Emma-fonds en de Emma- bloem zijn begrippen geworden, zo in nig verwant aan de bestrijding der,tu berculose, dat ons volk bij het noemen van dit stuk gezondheidszorg haast automatisch deze beide woorden voor de geest komen. De strijd tegen de kanker is een na tionale en sociale strijd, waaraan ieder naar best vermogen moet deelnemen. Het jubileumgeschenk aan H. M. de Koningin, het WilÜllminafonds, opent daartoe de mogelijkheid. Uit dit fonds zal zowel het wetenschappelijk onder zoek als de organisatie van de kanker bestrijding zelf worden gefinancierd. Gesteund door een adviescollege van deskundigen zal dit fonds de gelden, die toevloeien, zo kunnen verdelen, dat zij het grootste nuttige gfcsultaat voor de kankerbestrijding opleveren. De toch al drukke Reguliersbreestraat te Amsterdam was gistermiddag een mensenzee. Hoe men het te weten was gekomen, is nog steeds een raadsel, maar in ieder geval was bekend, dat Fanny BlankersKoen op uitnodiging van de directie een bezoek aan de Cineac zou brengen om haar prestaties zelf eens te kunnen bekijken. Met haar echtgenoot, de beide kinderen en haar ouders, werd Fanny onder de toejui chingen van het publiek door de heer Blad ontvangen, die haar een orchidee aanbood. Toen het gezelschap onopgemerkt in de zaal had plaats genomen het pro gramma ging gewoon door verscheen op het doek een mededeling, dat Fanny zich in de zaal bevond. Gejuich ging op en er werd ijverig in de handen geklapt. Nieuwsgierigen stonden op om te kij ken, maar wisten niet waarheen zij moesten kijken in de donkere zaal. En weer beleefde de familie 'Blankers die spannende momenten. Zij zagen Fanny lopen en winnen: de 80 meter horden, de 100 en 200 meter en de estafette. Steeds weer af! op de film Fanny als eerste door de finish was gegaan, barstte de zaal in een storm van toejuichingen los en dit werd herhaald toen Nel van Vliet en Wim Slijkhuis op het witte doek verschenen. De plaats, waar 's we relds snelste vrouw zich bevond, werd verraden door kleine Fanny, die bij een opname van de „cérémonie protocolaire" van de 200 meter, duidelijk haar moeder op het filmdoek zag en hard door de bioscoop riep: „Dat is mama". Nadat de familie IJlankers tweemaal het programma had gezien, verliet het gezelschap de Cineac, echter niet zon der nog een geschenk. De directie van de Cineac bood het gezin Blankers een 16-mm. copie van de intocht van Fanny in Hoek van Holland en Amsterdam aan, taer herinnering aan het voor dit gezin zo glorieuze jaar 1948. Buiten was de menigte aanzienlijk groter geworden en slechts met behulp van enige agenten, kon het gezin Blan kers door de Reguliersbreestraat ko men, om zich weer als gewone wande laars onder het publiek te mengen. Zaterdag a.s. vertrekken van Eind hoven per Dakota van Aero-Holland twintig missionarissen en 'missiezusters naar Entebbe in Engels Oost-Afrika. Zondag a.s. wordt het gezelschap te Rome door Z. H. de Paus in speciale audiëntie ontvangen. 27 Augustus ver trekt het toestel wederom met missio narissen uit Entebbe naar Nederland. 25. Zo onhoorbaar mogelijk werkte Eric zich naar een zijkant en klom op de smalle rand die langs de \ifgrond liep. Voorzichtig gluurde hij om een hoekje en pijnigde zijn hersens om een middel te vinden om uit deze benarde toestand te geraken. De man was zich niet van Eric's aanwezigheid bewust en dit stemde Eric tot nadenken. Hoogstwaarschijnlijk verkeerde de magi in de veronderstelling dat de sabeltandtijger hem onschadelijk gemaakt had. Eensklaps viel Eric's oog op een sleutel die de man m zijn brede gordel droeg en er kwam een idee in hem op. Onze held sloop tot achter+de kerel en op hetzelfde moment dat deze het gerucht hoorde werd een hand op zijn mond gelegd en zijn hoofd met kracht tegen de ijzeren tralies gebeukt. Een moment was de soldaat versuft door de kracht waarmee hij tegen het hek sloeg en in die tijd griste Eric de sleutel weg en opende de deur. Hij trok de zich verwerende man naar binnen en liet hem in de diepte verdwijnen. Een doffe slag toen was alles stil. Snel sloot Eric de traliedeur en sloop de gang in. De Westelijke mogendheden zijn Maan dag in hun poging om te komen tot een Internationale Raad van Beroep ter rege ling van geschillen betreffende de Donau- scheepvaart niet geslaagd. De door hen daartoe ingediende motie, volgens welke de V. N. of het internatio nale Hof van. Justitie te Den Haag als raad van beroep in eventuele geschillen zou optreden, werd met zeven tegen drie stemmjen verworpen. Tevens verwierp de conferentie een Frans voorstel om de ondertekening van alle deelnemende landen te verkrijgen voor het nieuwe verdrag legaal zou wer den. De conferentie heeft gisteren het ontwerp voor het nieuwe pact» dat ten doel heeft de communistische landen meer contröle op de Donau-scheepvaart te geven, bijna voltooid. De voorlopige goedkeuring van het ontwerp zal waarschijnlijk vandaag afkomen. Het document zal dan vandaag of Woens dag voor de uiteindelijke goedkeuring -in behandeling worden genomen door een volledige plenaire zitting. Het is vrijwel zeker, dat de Westelijke mogendheden het zullen verwerpen. Een zegsman van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte vandaag bekend, dat de Franse delegatie op de Donauconferentie in Belgrado geen deel meer zal nemen aan de stemming en dat Frankrijk zich wellicht met de gehele aan gelegenheid tot de UNO zal wenden. De drie Westelijke militaire gouver neurs in Duitsland hebben, na hun te Frankfort gehouden bespreking, mede gedeeld, dat in West-Duitsland op Vrij dag aanstaande twintig Westmarken per Duitser ter beschikking gesteld zul len worden, ter aanvulling van de veer tig nieuwe marken die reeds, tegon in levering van zestig oude marken, per hoofd zijn uitgereikt. Voor het einde van deze maand zal nog geen datum vastgesteld worden voor deblokkeringen van de bij de in voering der geldsanering geblokkeerde rekeningen. Geld, afkomstig van de verkoop van levensmiddelen, die in Bizonia op kosten der geallieerden zijn ingevoerd, zal ter beschikking gesteld worden van de nieu we Duitse bank voor de wederopbouw, voorzover geen ander crediet voor wet tige investeringsdoeleinden ter beschik king staat. Voorts hebben de gouverneurs Ro bertson en Clay in een verklaring vast gesteld van mening te zijn, dat het niet juist is, dat thans reeds, vooruitlopend op de toekomstige West-Duitse con stitutie, in afzonderlijke staten wordt .begonnen aan principiële wetgeving wat (Van onze Haagse redacteur) Advocaten zijn rpstige, bedaagde men sen. Zij maken een reis ergens van uit Nieuw-Zeeland of Alaska naar Den Haag om met elkander van gedachten te wis selen over wat hun allen na aan het haat ligt, de mogelijkheden om het Recht recht te doen ervaren, zij laten zich bij een plenaire openingszitting van hun congres niet verleiden tot een hoera- stemming en zp zijn gistermiddag, snel hierna, ieder huns weegs gegaan naar negen sectievergaderingen, verspreid door het gehele Vredespaleis. Wij hebben de geharnaste gedachten- wisseling tussen Aziaten en Zuid-Ameri kanen enerzijds en Europeanen ander zijds over het Internationale Strafrecht in de steek gelaten om de heldere uit eenzetting te beluisteren van de Griekse spreker Pesmazogln, die de stelling op zette, dat er in een bezet land van een regering geen sprake is, wel van een „administratief apparaat". De „rege ring", die gevormd wordt door of met steun van een bezetter, heeft dus geen rechten, een theorie, welke deze jurist reeds clandestien op schrift stelde toen de Quislings nog regeerden in Europa. Nadat een jurist uit Ecuador in 'n emo tioneel betoog aan deze stelling zijn steun had gegeven werd besloten dit in HR BH b RpHH Een luchtfoto van het nieuwe stationspostkantoor aan de Rijswijkseweg te Den Haag, dat spoedig gereed zal zijn. een resolutie aan de algemene vergade ring voor te leggen. Hierna wierp deze vergadering zich aan de hand van twee rapporten uit Cyprus en Frankrijk op een ernstige behandeling van de vraag of het mo- gelijk is een definitie te geven van agressie, Zo ja, of deze dan elk geval apart kan aanduiden. En inmiddels vonden wij de besprekers van het European Recovery Program verdiept in het vraagstuk der aai. buitenlanders voor hun eigendommen, die in ver schillende landen genationaliseerd zijn, te verlenen compensaties. Van discriminatie ten opzichte van de vreemdeling kan in zulke gevallen niet ge sproken worden, doch dit schakelt de in ternationale verplichtingen van het na tionaliserende land niet uit. Prof. Castren uit Helsinki bepleitte hier in een geciseleerd betoog internationale rechtsregels, waardoor de staat, die be paalt, dat een zijner burgers de nationa liteit heeft verloren, de banden met de be trokkene niet geheel kan doorsnijden, zo lang deze niet een andere nationaliteit heeft verworven of kunnen verkrijgen. De Parijse advocaat Lubetzki streed, uit gaande van de stelling, dat iedere mens e§n nationaliteit moet hebben, voor na tionalisatie van, met name D.P.-'s, in an dere landen, niet als gunst, maar als recht, en stelde de Verenigde Staten hierbij als voorbeeld. Vanzelfsprekend bleef de op werping niet uit, dat de U.S.A. de immi gratie reeds lang stevig in de hand heeft gehouden, waardoor het probleem slechts verschoven wordt. En tenslotte was daar de voordracht van het heldere rapport van Judge Dorothy Kenyon, gedelegeerde bij de „UNO-com- missie voor de positie der vrouwen''; een betoog, dat de leek deze eerste dag het meest genoegen heeft geschonken om zijn eenvoud en menselijke toon. Zakelijk, maar toch gevoelig klonk hier de stem van een vrouw, die de gecompliceerde situatie te kende, waarin haar seksegenote komt te verkeren, die, tengevolge van de uiteen lopende rechtsopvattingen in verschillende landen, door haar huwelijk haar nationa liteit verliest en, niet die van de echt genoot verkrijgt, dus statenloos wordt en in andere gevallen van haar, die de eigen nationaliteit behoudt en die van de man erbij krijgt, dus die twee nationaliteiten heeft. In een duidelijk gegroepeerd overzicht legde zij vast, hoe de verschillende lan den denken over de vrije keuze in na tionaliteit voor de huwende vrouw en het was waarlijk niet alleen om de actuele inleiding over het steeds groeiend aantal internationaal gemêleerde huwelijken, dat dit rapport de moe vergaderde sessie nog geboeid hield. Zo is sedert gistermiddag het congres van de „International Bar Or ganisation" bedolven onder het Recht, in zijn talloze 'verschijningsvormen. Te overzien is dit alles voor geen ster veling meer, doch de eerste fragmenta rische indrukken wijzen reeds uit, dat Den Haag hier te doen heeft met een gedach- tenwisseling op internationaal plan, die ze ker vruchtbaar kan worden. Gisteravond vond een officiële regeringsontvangst van het cosmopolitische gezelschap plaats m de Ridderzaal. betreft de regeling van de verhouding tussen werkgevers en werknemers voor wanneer eenmaal een constitutionele Duitse regering zal zjjn ingesteld. De grondwet zal moeten beslissen of dit onderwerp door de staten afzonderlijk of federaal behandeld moet worden. Het besluit omtrent de gelden van verkoop van voedingsmiddelen zal van kracht worden na aanneming van de wet betreffende oprichting van de nieu we bank door de wetgevende vergadering van Bizonia en goedkeuring ervan door de geallieerden. De militaire gouverneurs der drie zones hebben besloten het treinverkeer naar de Leipziger Messe te verbieden. West-Duitse en West-Europese Messe- bezoekers zullen dus geen gelegenheid hebben per trein naar Leipzig te reizen, doch zijn aangewezen op vervoer per auto of bus. Aangezien ook het vervoer van goe deren onder dit verbod valt, zullen West-Duitse firma's niet in staat zijn op de Leipziger Messe te exposeren. Op een Maandag door gen. Clay te Frankfort gehouden persconferentie i' de vraag gesteld of de geallieerde voor stellen inzake West-Duitsland'mogelijk wijzigingen ondergaan tengevolge van de besprekingen in Moskou. Clay antwoordde, dat voor zover hij wist, niemand er aan dacht de huidige voorstellen te veranderen. Volgens de Amerikaanse militaire gouverneur zouden de Westelijke mo- genheden voortgaan op de eens gekozen weg, totdat de vorming van een ver enigd Duitsland overeenkomstig de po litieke en economische denkbeelden van het Duitse volk mogelijk zon zijn. Met betrekking tot een vredesverdrag verklaarde generaal Clay: „Onze rege ring heeft steeds gehoopt, dat het ver drag op een vier-mogendheden-basis zou worden gesloten". Generaal Clay dacht wel, cfat er een Duitse economische eenheid tot stand zou komen, maar hij wist niet wanneer. In Berlijn is reeds enige tijd het ge rucht gegaan, dat generaal Clay en vooraanstaande personen uit zijn om geving hun ontslag zouden indienen, in dien de voorstellen inzake West-Duits land in de steek gelaten zouden- worden. „Een soldaat blijft op zijn post", zo luidde het eenvoudige antwoord van generaal Clay. Op de vraag, welke voorwaarden de Russen voor de opheffing van de Ber- lijnse blokkade stellen, antwoordde Clay, dat maarschalk Sokolofsky ver klaard had, dat dit zou afhangen van het monetaire stelsel voor Berlijn en de oplossing van het Duitse regerings- vraagstuk. Maar, zo voegde Clay er aan toe, dit was geen officiële verklaring. Officieel is er nog steeds sprake van technische moeilijkheden. Met betrekking tot de oud-burge meester van Praag, dr. Zenkl, die on langs onder zeer romantische omstan- dljgheden naar de Amerikaanse zone is gevlucht, zei Clay, dat dr. Zenkl niet geïnterviewd wenste te- worden. Als hij niet geïnterviewd wil worden, dan achten wij het gewenst, dat dit ook niet gebeurt, aldus Clay. Phillips, Brits gedelegeerde bij de Economische en Sociale Raad der V. N„ heeft verklaard, dat sinds het einde van de oorlog 900.000 Sovjet-burgers uit de Britse zone van Duitsland zijn gerepatrieerd. In Juli van dit jaar verklaarden slechts 199 personen Sovjet-burgers te zijn, aldus Phillips. Omstreeks die da tum bevonden zich 52.000 Balten en 24.000 Poolse Oekrainers in de Britse zone, die geen Sovjet-burgers waren in 1939. Engeland kon niet toestaan, dat het Sovjet-burgerschap aan hen „op gedrongen" werd. Phillips antwoordde op de Sovjet beschuldiging, dat Engeland, honderd duizenden Sovjet-burgers in de Britse zone terughield. De ministers van Buitenlandse Zaken van Zweden. Denemarken, Noorwegen en Finland zullen op 8 en 9 September in Stockholm bijeenkomen om de vraagstuk ken te bestuderen, die verband houden met de algemene vergadering van de UNO in Parijs, aldus werd vanavond door het Zweedse ministerie van BuitenL Zaken medegedeeld. Op 27 en 28 Augustus zullen in Stock holm de ministers van Handel van de Scandinavische landen bijeenkomen om de economische samenwerking tussen de Scan dinavische landen en andere vraagstuk ken in verband met de E.C.A. te bespreken. Een agent vond Zondagmorgen op dl trambaan van de R. T. M. aan de Rose- straat de afschuwelijk verminkte licha men van de 46-jarige L. van S. uit Vlis- singen en de 39-jarige L. van E. uit Rotterdam. Zaterdagavond omstreeks kwart \oor twaalf passeerde daar een motortram met zes rijtuigen uit de richting Hille- sluis, waardoor zij overreden moeten zijn. Gezien de verwondingen moeten zij op slag dood zijn geweest. De machinist heeft van het ongeval niets bemerkt. De politie van het bu reau Nassaukade verzoekt eventuele getuigen van het ongeluk of passagiers van de tram, die een schok gevoeld hebben, zich ten spoedigste te melden. Aangezien gebleken is, dat dienaan gaande hier en daar een misverstand bestaat, deelt het Centraal Distributie kantoor mede, dat tarwegriesmeel uit sluitend verkrijgbaar is op de keuzebon voor vermicellie e.d. en niet op tarwe bloembonnen. Relieve U dit minstens 5 dagen e voren, onder vermelding van Jw vaste woonplaats, aan onze administratie mede te delen. Slechts dan kunnen wij er voor zorgdragen, dat U Uw krant'tijdig op Uw vacantie-adres ontvangt. Week-abonné's gelieven over de periode dat ze afwezig zijn, het abonnementsgeld vooruit te vol doen aan de bezorger \*an wie zij op hun vaste adres de krant ontvangen. De Administratie. Nu het plaatselijke blad in Vefsn, „Vefsn Nieheter", met de meeste stellig heid heeft kunnen constateren, dat er in de Noorse wateren twee zeeslangen ronddolen, begint er in de geruchten een enigszins stabiele lijn te komen. Men kan, als men de plaatselijke bladen leest, merken, dat men over het alge meen het idee heeft laten varen, als zou de verschijning van de zeeslang een grap zijn, uit de (inderdaad soms zeer welvoorziene!) duimen der journalisten gezogen. Men neemt in Trondheim b.v. niet meer aan, dat deze geschiedenis 'n voortvloeisel is van de allerwege heer sende komkommertijd in de Noorse bladen. Integendeel! Diegenen, die nu vacan- tie krijgen, trekken naar Mosjöen, als wij tenminste een perscommuniqué van het station in Trondheim kunnen gelo- Vertaald door: E. CRIESE - K. DE VRIES 48) „Hjj is te zwaar voor mij," zei mijn heer Jones die hem nadenkend zat te bekijken. „We moeten Billy's hulp in roepen." „Ik ga weg," riep ik, plotseling door walging overvallen. „Stop die pamflet ten in zijn zak en bezeer hem niet." Ik vluchtte naar de kamer van mijnheer Weldon en zat enkele minuten met mijn gezicht in mijn handen verborgen en probeerde het dwaze, rood gezwollen gezicht van de man beneden van mij af te zetten. Ik was onuitsprekelijk terneergeslagen. Twee van de proefge- vallen waren mislukt: een der drie vrouwen was aan de bewaking van de dienstdoende verpleegster ontsnapt en was hopeloos dronken op de stoep van het Tehuis ontdekt. De advocaat was weggelopen. Kon er niets gedaan wor den, om dit kwaad uit te roeien? Ik gaf het als hopeloos pp en keek op de klok. Half zes. Ik had de dames Sparrow gezegd, dat ik misschien niet kwam dineren. Ik zou naar Bedford Park gaan en de practische Juanita raadplegen ovër de meest geschikte winkel, waar ik een behoorlijke jurk voor een uitstapje op de rivier kon kopen voor de som van één pond en vijf shilling. De Cartons waren te vinden onder de kersenboom in de mooie groene tuin aan de achterzijde van het huis. „Hilary!" riepen ze, toen ik door de zitkamer verscheen en de treden naar grasveld afdaalde. „Laat niemand zich bewegen," zei ik, „het is veel te warm. Nicht Janet, ik ben zo brutaal geweest, Belinda te vra gen, mij een flink glas van het een of ander te brengen." „Kom bij me zitten," zei Juanita. „er is plaats voor twee. Het doet ons een genoegen je te zien; maar wat drijft je op zo'n broeiend hete avond hier heen?" „Ik heb je raad nodig over een nieu we jurk; ik ga naar een partijtje.' „Een nieuwe jurk?" „Wel, zo af en toe koop ik er een. Je hoeft niet zo verbaasd te zijn, Dorothea. Jij hebt een nieuwe hoed, zie ik; uit beleefdheid zullen we hem nieuw noe men." Dorothea grijnslachte. „Denk je niet, dat hij aardig wordt' Voor alle garnering maar elf pence en drie farthings." Zij hield een wolkje tule en wat verlepte vergeetmijnietjes omhoog. „Wat opwindend, het vooruitzicht van een nieuwe jurk! Ik ben dol op het uit kiezen van jurken. Waar is het partijtje, Hilary? Excuseer mijn rug, maar als ik me omdraai, zie ik Tony's overhemd,' en de kleur doet me pijn," zei Juanita. „Bij Lady Waterson op het water „Daar hebben we het", zei Tony som ber. „Als ik er' in geslaagd was, werk te vinden, zou geen stervehng mij voor een uitstapje op de rivier gevraagd heb ben." „Val ons niet in de rede," comman deerde Juanita. „Wat voor,een soort jurk denk je te nemen?" „Wel, dat is het juist." En ik begon haar de staat van mijn financiën uit te leggen, vertelde vanfnijn brief aan va der, het kleine bedrag, dat hij had kun nen bemachtigen, en wat ik dacht te gaan doen, als de som van vijfentwin tig shilling ontoereikend zou zijn om een geschikt en mooi kledingstuk te ko pen. Nicht Janet legde haar werk neèr. „Je wilt crediet zien te krijgen bij Pe ter Robinson!" zei-ze, even hijgend. Ik zei haar dat haar conolusie aan gaande mijn bedoelingen juist was. Zij schudde haar hoofd. „Het zou nooit goed zijn," sprak zij; „het zou het begin v,an het einde zijn." Nu was dit de eerste keer, dat ik ooit nicht Janet op moeder had horen lijken en ik vroeg haar, wat zij bedoel de. „Het begin van wat?" „Je ondergang natuurlijk," zei 'Jua nita en Dorothea lachte zo hard, dat de spelden uit haar mond vielen. „Ik heb nieuwe handschoenen nodig, schoenen, kousen, en een hoed die van verleden jaar is verregend en in zijn huidige vorm heeft hy veel-weg van een strooien bijenkorf," zei ik. „Als jullie willen verklaren, hoe ik deze ar tikelen plus een jurk kan krijgen'voor vijfentwintig shilling, Izal ik heel blij zijn. De enige uitweg, die ik zie, is een rekening te openen bij een van de gro te zaken en de naam van nicht Janet als borg te noemen." Ik was niet voorbereid op de hoge sprong, die nicht Janet maakte. Zelfs gezette mensen kunnen als de gelegen heid het eist, athletisch zijn. „Niet, dat ik er iets op tegen zou hebben, Hilary," zei ze, toen haar schaar, vingerhoed en borduurzij weer aan haar waren teruggegeven, „ik zou het met plezier voor je doen, maar wat zou je moeder zeggen?" Ik sloot mijn ogen bij de gedachte, wat moeder wel zou zeggen, en de ge dachte was zo pijnlijk, dat ik meteen liet schieten.- »U hebt gelijk, nicht Janet," zei ik heldhaftig. „Alle juiste dingen zijn on aangenaam," en een ogenblik was ik verwonderd, waarom ze allemaal schud den van het lachen. „Wat ik bedoel is," verbeterde ik mezelf, dat „de juiste dingen doen" altijd onaangenaam is. Ik zal in mijn oude jurk gaan, en met ga ten in mijn kousen en gelapte schoenen en een hoed als een bijenkorf." „Neen, dat zul je niet," zei Juanita en zij sprong plotseling overeind. „Thea, mijn groene georgette!" „Wel, wat is daarmee?" zei Dorothea boos. „Jij hebt mijn hoed geruïneerd. door zo op te springen, Nita. Kijk eens." „Het spijt me", zei Juanita. „Hij ziet er een beetje verfomfaaid uit. Maar ik was zo opgewonden over de groene jurk." „Bedoel je dat ding, dat je van Tan te Mary Hannah gekregen hebt?" „Ja." „En waarin je er als een gele kip uit ziet?" „Precies", zei Juanita opgetogen. „Het zou juist iets voor Hilary zijn, voor haar uitstapje op de rivier. Ze zal er verrukkelijk in uit zien. Kom mee." Zij greep mijn arm en sleepte mij pver het grasveld het huis in en de trap op naar naar kamer. „Je hebt een kleur, zie je. Ik weet niet, wat ik er wel voor over zou hebben om rose gevulde wangen te hebben." Zij dook in een kleerkast en haalde een lang, bolstaand nachtgewaad te voorschijn. „Ik bewaar m'n lichte dingen in oude nachtjaponnen. Dat be schermt ze tegen de stof en van boven en van onderen bind ik het met een touwtje dicht. „Hier, wat denkt je daarvan?" „Ik vind 'm beeldig", antwoordde ik met warmte. Juanita haalde de tere, groene plooien van de japon uit elkaar en liep ermee de kamer op en neer. „Die is voor jou" zei ze. „Nooit". „Toch wel." „Dat kan ik nooit aannemen." (Wordt vervolgd) ven. De aantallen enkele reizen naar het zo snel beroemd geworden plaatsje zijn tien maal zo hoog als vorig jaar. De laatste berichten van de zeeslang zelf duiden er wel op, dat men hier met twee van deze dieren te maken heeft. Zaterdag j.L is het éne dier des mid dags in de fjord geweest en men kon duidelijk waarnemen, dat het er ook 's avonds nog was. Een groep toeristen, die dezelfde dag met een kustboot een tocht langs de fjorden maakte, heeft wel een zeer bewogen middag meegemaakt. Terwijl een klein groepje mensen op het achterdek van het schip stond, klonk er plotseling achter het schip een sis send geluid. Vlak daarop kwam een kop naar boven, die de grootte had van een koeienkop. Een lichaam van ongeveer vijf meter was aan de oppervlakte van het water en een tweeledige staart kwam telkens uit het water omhoog en sloeg weer neer. Het dier was merkbaar op gewonden en liet geregeld een klagend geloei horen. Een grote bijzonderheid was wel, dat de vele toeschouwers de kop'van het dier goed hebben kunnen zien. De beschrijvingen klopten dan ook precies met elkaar. De kleur is inder daad blauw-groen. De ogen staan vrijwel boven- op de kop en puilen angstwek kend uit. Tussen deze twee ogen moet zich een merkwaardige huiduitwas be vinden, die enigszins lijkt op de hoorn van een neushoorndier. Oren heeft men niet kunnen ontdekken, maar men ver moedt, dat zich achter aan de kop twee afsluitbare openingen bevinden. In de bek, die het dier geregeld open deed, staan twee rijen grote gele tanden. De voortanden steken buiten de bek uit en eindigen in een punt, die er vervaarlijk uit ziet. Boven deze bek staat een kleine verhoging met twee vrij kleine gaten: de neus. De zeeslang heeft wel een uur achter de boot aangezwommen, terwijl zij steeds maar hetzelfde klagende geluid deed horen. Men vermoedt nu, dat het dier zoekt naar de andere zeeslang, die ook dezer dagen nog in de Vefsn-fjord is waargenomen. Te Mosjöen meent men, dat deze twee zeeslangen bij elkaar horen, maar dat ij op een of andere qnverklaarbare wij ze uiteen zijn geraakt. Het mag dus niet onwaarschijnlijk geacht worden, dat de wet der natuur aan deze scheiding een eind zal maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3