Het reuzenoog van Palomar K. RUIM 300 DUIZEND PALESTIJNSE VLUCHTELINGEN IN GROOTSTE NOOD Prinselijk gezin op vlootrevue DE JEUGD SPEELT MET DE DOOD Overal ligt nog oorlogstuig Ouders, let op Uw kinderen Cocaïneverkopers voor het gerecht Ook in Zweden een geval-Kosenkina Grootste spiegel-telescoop van de wereld M I A Het plan-Reynaud aanvaard ZES ONS VLEES Vreugde in het land van Altena Tot hoofd en hart J .Het weer. Bernadotte doet beroep op Amerika Duizenden boten rondom de Piet Hein Engelandvaarders bij de Koningin Het moest 10 gulden per gram opbrengen GROOT VLIEGTUIG naar Berlijnse luchtbrug KREML-BESPREKINGEN NOG NIET TEN EINDE Russische attaché dringt huis binnen OP SPEURTOCHT NAAR SPIRAALNEVELS i Noodtoestand ten top Brug bij Keizersveer wederom hersteld IA i WqenSDAC 18 AUGUSTUS T948 72ste JAARGANG Nó. 24234 •11-tA 15& nfL m »>Van afscheid geen sprake INHULDIGINGSMEDAILLE (Vervolg op patj. 4) Slagers in N.-Holland eisen eveneens: •UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT S - HAARLEM JAlefoon: Redactie 215441 Advertenties 21543 Abonnementen 20300 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, t 1.47 per maand, t 4.42 per kwartaal, Wnd. hoofdredacteur: W. Sever In. Directeur: 3. 3. W. Bo err lot er. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per nrrltTlmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Aart1, 13/8 36i4 33 62 5514 53 V| 27% 40% 55 44 Vt 27„ 76 V* :ik. Graaf Bernadotte, de bemiddelaar der V. N. in Palestina, heeft Dinsdag een beroep gedaan op de Verenigde Staten om onmiddellijk hulp te bieden aan de Palestijnse vluchtelingen, daar naar ryn zeggen het succes van zijn werk hiervan afhangt. In de Arabische lan den en Palestina bevinden zich op het ogenblik volgens officiële gegevens 33U duizend Arabische en 7 duizend Joodse vluchtelingen, die van alles verstoken zijn. Voor het merendeel leven zij on der de blote hemel en missen zij de noodzakelijkste levensbehoeften. „Een grote ramp dreigt hier", zegt Berna dotte, „en de vrede in het Heilig Land zou niet kunnen worden hersteld, in dien dit probleem niet ten spoedigste wordt geregeld. De ongelukkigen zijn ten prooi aan epidemieën. Thans reeds sterven er velen en de winter nadert." Uit Genève wordt gemeld, dat het bestuur van het internationale kinder noodfonds der V. N. met algemene stemmen heeft besloten een nood-pro gramma, lopende over twee maanden, af te werken ten behoeve van vrouwen „Hallo Beatrix, weg daar." Een bulderende stem klonk over het Sneekermeer. Beatrix, de Prinses, keek op, half verschrikt. Doch deze barse woorden, gesproken via een luidspreker vanaf een boot der Rijkspolitie te water, golden niet haar, maar een plezierboot van de zelfde naam, die gistermiddag na het admiraalzeilen het prinselijk jacht de „Piet Hein" te dicht naderde. Trouwens, de „Beatrix" was niet de enige, die een kleine maar luide ver maning van de waterpolitie moest incasseren. „Hé „Froukje", gaat u bakboord uit of moet u bakboord uit gezet worden" bulderde de stem. En „Froukje" ging, langzaam, onwillig, Zichzelf de tijd gunnende voor een laatste blik op de „Piet Hein" en zijn hoge opvarenden, die dit jaar de Sneekweek tot zo'n bijzondere ge- i beurtenis maakte. Om half drie Dinsdagmiddag arriveesr- het Prinselijk gezin met uitzondering *an het jongste Prinsesje aan de Jous- ^rkade te Sneek, waar de „Piet Hein" reeds lag gemeerd. Vijf minuten later ï®ite het jacht koers naar het Sneeketr jï^er voor de vlootrevue en 't admiraal- Drie groepen van elk zestien ten, dertig m2, regenbogen en 16 m2, I door hét admiraals jacht, zeilden liJ?r de -/Piet Hein" in kiel- en front- .nie voot"bij. Het was een groots gezicht; jje vorstelijke bezoekers van het Snee kermeer sloegen de bewegingen der im posante groepen met onverflauwde be langstelling gade. Doch het admiraalzeilen, hoe kun- stig en imposant het ook mocht zijn, het zou niet het hoogtepunt vormen van de middag, zoals de organisatoren Van deze dag het op papier hadden gezet. Het hoogtepunt van deze Sneek- dag werd iets heel anders. Het werd '°en onverwachte, ongekunstelde, maar Gistermiddag is een groep Engeland vaarders, ten getale van 250 man, door fj-M. de Koningin op paleis Het Loo "tvangen. De voorzitter van de club «?n Engelandvaarders, pater A. F. M. lunchen, die thans legeraalmoezenier is, bod h.M. een plaquette aan, waarop au de voorzijde een afbeelding van de ?.°ning van de Koningin in Londen te rt ®n is. De achterzijde draagt de op- ha Cht' >.Aan de Moeder van Oranje- h^ven". Bij deze aanbieding gewaagde ater Monchen zowel van de blijde als „p, droevige dagen in Engeland door- r-oracht. Hij zinspeelde in zijn toe- r/u 00k nog op het komende af leid van H.M. haar antwoord gaf de Koningin ^hter te kennen, dat van een afscheid aanzien van de illegaliteit geen Ptake kan zjjn, want Zjj hoopt nog Vei, le malen temidden der Engelandvaar- ers te vertoeven. ook niet te stuiten doorbraak van de duizend boten, de schouwen, valken, larken, regenbogen, pampusjachten, sharpies, vrijbuiters en wat zich nog meer aan vaartuigen met of zonder zeil op het Sneekermeer bevond. Een ogenblik was het, of het water was verdwenen en met het water de „Piet Hein". Het was nog slechts een woud van masten en zeilen. De positie van het schip scheen een ogenblik zelfs hachelijk. Toen kwam de Rijkspolitie te water. Het water werd na enige tijd weer zichtbaar, de masten verspreidden zich over het Sneekermeer, de „Piet Hein" kon weer varen.,.. (Van onze Haagse redactie) Ondanks het onvermoeide werk van de Mjjnopruimingsdienst is nog ongeveer vijf procent van de in de oorlog in ons land aangelegde mij nen niet weggeruimd. Daarbij komt dat nog zoveel ander oorlogstuig in bos, duin en heide ligt, dat er van een groot gevaar, speciaal voor de jeugd, kan worden gesproken. Het jongvolkje immers kan zjjn nieuws gierigheid en speelzucht moeilijk bedwingen; het neemt granaten, springstoffen en pantservuisten graag mee naar huis en veelal ontbreekt bij de ouders het besef, dat de kin deren hiermede de dood in huis halen. Het grote en tragische ongeluk te Sit- tard van enkele maanden geleden, waar bij drie kinderen de dood vonden en negen werden, gewond, kan dienen als afschrikwekkend voorbeeld. Van de vele slachtoffers vormen de kinderen van 12 tot 18 jaar een percen tage van 68. Het is daarom, dat er van de ouders de grootste medewerking ge vraagd wordt, de kinderen in te pren ten bij het vinden van oorlogstuig hier mede niet te gaan spelen, maar hiervan direct melding te maken. De hulpver leningsdienst, die over ongeveer 120 man beschikt, staat bij het eerste sein gereed de mijnen, bommen en granaten te de monteren of te vernietigen. Dagelijks reizen de mannen ons land door om na aanmelding hun gevaarlijk werk te doen. Dat er nog heel veel oorlogstuig in ons land aanwezig is, blijkt uit hetgeen er van 31 Januari tot 1 Au gustus van dit jaar gevonden is: 89.000 granaten, 6500 bommen, 5500 landmijnen, 514 pantservuisten en 252 pantserschubben, 23.630 ontste kers, 274 bussen strijdgassen, 813 kg. kruit, 7037 kg., springstoffen, 96.000 kg. kleine munitie, 488 gewe ren en 129 mitrailleurs. En dat er weinig besef van het grote <We jongens" uit Amsterdam en Hil- Op Urn hadden de hand weten te leggen Zjq een partijtje cocaïne, een stopfles met 5o 8r- inhoud en een kleiner flesje van '4ha De Haagse onderwereld bleek be- hej?steWng te hebben voor deze hoeveel ®n zo kwam er 8 Nov. 1947 iemand gra Den Haag om cocaïne voor 10 per Zon? 1° verkopen. De man kwam echter Aplsfr centen en zonder cocaïne terug in bjj Jerdam. Wel had hij een verklaring lijhand, maar die klonk zo wonder eer^ de Amsterdamse opdrachtgevers •4hirdachter slot en grendel zetten en aan bij d degree" verhoor onderwierpen. Toen Sec er bij zijn verklaring bleef, dwon- 8aan 1 hem tenslotte naar de politie te en daar te vertellen, hoe hij de co- iVerd ivas kwijtgeraakt. Op deze aangifte de Hagenaars A. van R. en S. M. °dder d- Gistermiddag stonden zij dé o grote publieke belangstelling voor erecht°ndissementsrechtbank te Den Haag dUist,,^ ^erdacht van oplichting eu ver- J. K. uit Amsterdam was de IJ'as '„p'e met de cocaïne naar Den Haag ?éft y Saan, Volgens zijn verklaring ston den R' en M., die de cocaïne zouden ijdtnen het station op hem te wachten. dérw0„ren zij op pad gegaan, doch m 'Üe p?, .Was hun een rechercheur van £en de P Bekomen. Uit angst had hij e „y «es aan Van R. gegeven, die er ®er verdwenen. Toen zij elkaar later ijd de ni?,".den hadden, werd hem verteld, d had de cocaïne toch nog achter- t De of«; biet i;C'/r van Justitie meende, dat Van da te de dig was aan oplichting doch verduistering bewezen en vroeg aftrek Sevangenisstraf van twee jaar Mr. Huygens, de verdediger, noemde de verklaring van de cocaïne-handelaar K. onbetrouwbaar en vroeg om zijn cliënt dadelijk in vrijheid te stellen. Dit verzoek werd geweigerd en de uitspraak bepaald op Maandag 30 Augustus. Vèrdachte M. werd niet schuldig bevon den. Hij blijft echter gedetineerd in ver band met een andere zaak, een vechtpartij, waarbij hij ook betrokken was. Naar het A.N.P. verneemt is dezer dagen een K.B. te verwachten waarbij als herinnering aan de inhuldiging van Koningin Juliana een draagmedaille wordt ingesteld. Deze zal ongeveer de vorm hebben van de medaille, die is uitgegeven bij de inhuldiging van Ko ningin Wilhelmina. Zij is van zilver en vertoont aan de voorzijde de naar links gewende hoofden van Juliana en Bern- hard en aan de keerzijde, een gekroonde J., waaronder de woorden; „Inhuldiging 6 September 1948" met als omschrift de woorden; „Juliana, Koningin der Ne derlanden". Het ontwerp is van de Am sterdamse beeldhouwster mej. N. Klaas- sen. De dokters in Chaurmont in Oost- Frankrijk hebben aangekondigd in staking te gaan, tot hun belastingaan slagen verminderd zouden zijn. Alle spreekuren in de stad van 18 duizend zielen werden afgelast. Ernstige geval len hebben echter de aandacht gevaar is, blijkt hieruit dat het is voor gekomen dat een huisvrouw met een pantservuist de was stampte, dat vorige winter herhaaldelijk blokjes kruit in de kachel gegooid werden om deze „be ter te doen branden", dat een mijn aan een trekaansteker in de halskamer was opgehangen en dat ettelijke granaten de schoorsteenmantel van menige huiska mer „sieren". Men weet niet welk ge vaar men in huis haalt. De hulpverleningsdienst is een cam pagne begonnen, waarbij in enkele éta lages van warenhuizen, in de grote ste den op aanschouwelijke en tegelijk ar tistieke wijze onder het motto: „Blijf er van af" een waarschuwing wordt gege ven. Aan de ouders de taak hun kinderen het goede voorbeeld te geven, de „oor logsherinneringen" in de huiskamer spoedig te laten weghalen (niet zelf doen) en hen op het grote gevaar te wijzen. Ook jeugdleiders en onderwij zers kunnen hier goed werk verrichten. Gisteravond was er over dit belangrij ke onderwerp een uitzending van de K. R. O., die Dinsdagavond 24 Augus tus om half acht herhaald wordt. De Sneekweek, Nederlands watersport- festijn bij uitnemendheid. De „Piet Hein" temidden van de vaar tuigen. De hoge gasten nemen de vloot revue af. Boven: De prinses, prins en de prin sesjes aan boord van de „Piet Hein" op het druk bevaren Sneekermeer. Het grootste vliegtuig, dat ooit in Berlijn landde, is Dinsdag op het vlieg veld Gatow neergestreken met een la ding van 25 ton bloem aan boord. Het was een C-47, die viermaal zoveel kan vervoeren als de thans voor de lucht brug gebruikte C-54. Het betrof hier een proefvlucht en officiële personen verklaarden niet .te weten of de grote machines in de regelmatige dienst kon den worden opgenomen. Men verwacht, dat de elf bestaande zustermachines alleen wanneer de toestand critiek wordt, zullen worden ingeschakeld. De Britse autoriteiten hebben Dinsdag bekend gemaakt, dat zij de Russen ver zocht hebben het straalvliegtuig van de R.A.F., dat Maandag een noodlanding in de Russische zone gemaakt heeft, terug te geven en de piloot er van vrij te laten. Het toestel is licht beschadigd en de piloot ongedeerd. en kinderen, die moesten vluchten in verband met de gevechtshandelingen. Volgens een communiqué nit de Transjordaanse hoofdstad Amman heb ben Joodse troepen Dinsdagmorgen met tanks, pantserwagens en automatische wapens een aanval gedaan op de stel lingen van het Arabische Legioen in de omgeving van het pittoreske Arabische dorp Deir Abu Tor, ten Zuiden van Je ruzalem, dat een belangrijke sleutelposi tie vormt voor de beveiliging van de hoofdweg naar Jeruzalem. In de loop van .dit gevecht bezetten de Joodse troepen het vroegere hoofdkwartier van de Britse Hoge Commissaris, dat thans door het Rode Kruis gebruikt wordt als vluchtelingencentrum. Voorts zonden zp de nabijgelegen Arabische posten heb ben aangevallen, waarbij uniformen van de V. N. zouden hebben gedragen. De Transjordaanse regering heeft bij de waarnemers der V. N. een klacht in gediend, dat de Joden per vliegtuig ver sterkingen en oorlogsmateriaal aanvoe ren naar de Ghor Safi potasfabrieken ten Zuiden van de Rode Zee, waarheen zich op 15 Mei de Israëlische troepen hadden teruggetrokken. Te Tel Aviv werd Dinsdag de eerste diplomatieke plechtigheid in de staat Irsaël gehouden ter gelegenheid van de aanbieding der geloofsbrieven door Paul Jersjov, eerste gezant van de Sovjet- Unie bij de regering van Israël, aan minister-president Ben Goerion, die President Weizman verving. Te Amman is officieel bekend ge maakt, dat de ministers van Irak en Transjordanië het er na besprekingen, die drie dagen geduurd hebben, over eens zijn geworden om hun legers onder één opperbevel te plaatsen. Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk: toenemende bewol king met vooral in het Zuiden van het land tijdelijk regen. Meest matige Zuid-Oostelijke wind. Later: wisse lende bewolking met plaatselijke buien. Matige tot krachtige naar Westelijke richtingen draaiende wind. Koel weer. Zon 5.30-^-19.56. Jrtaan 20.25—4.38. Nog steeds is er geen enkel bericht nit Moskou of een der hoofdsteden van de Westelijke mogendheden beschikbaar dat enig licht werpt op de stand van de besprekingen met het Kreml. Alge meen verwacht men echter, dat er nog meerdere conferenties zullen volgen. De woordvoerder van het Foreign Office verklaarde Dinsdag, dat de besprekin gen vermoedelijk zullen worden voort gezet en dat er geen tekenen zijn, dat het einde in zicht is. Diplomatieke kringen in Londen voorspelden, dat de Westelijke afgezanten zullen trachten spoedig een nieuw onderhoud met Sta lin zelf tot stand te brengen. De „New York Herald Tribune" schrijft in de kolommen van h"aar Parijse editie, dat volgens niet bevestigde berich ten de Westelijke mogendheden met de dat volgens niet bevestigde berichten de Westelijke mogendheden met de Sovjet-Unie tot een accoord zouden zijn gekomen om een einde te maken aan de militaire bezetting van Duitsland een jaar na de ondertekening van het vre desverdrag. Als tegenwicht zou de U.S.S.R. de economische eenheid van Duitsland en de handhaving, zelfs na de evacuatie, van geallieerde troepen in strategische gebieden, zoals het Ruhr- bekken, aanvaarden. Het Zweedse blad „Dagens Nyheter bracht Dinsdag een geval aan het licht, dat enige overeenkomst vertoont met het geval-Kosenkina. Het betreft hier een 19-jarig Russisch meisje, dat sedert het vier jaar geleden naar Zweden kwam voortdurend onder druk heeft gestaan van de Sovjets. Deze zomer is de druk zodanig toegenomen, dat de familie waarbij het meisje woont, het veiliger geacht heeft het geval voor te leggen aan het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken. De Zweedse poli tie is zich thans met het geval gaan bemoeien en heeft een rapport gereed gemaakt voor het ministerie van Bui tenlandse Zaken, waaronder het geval thans ressorteert. Het meisje, dat een vreemdelingen paspoort bezit, woont bjj een Zweedse familie buiten Stockholm. Haar moeder is dood, doch haar vader woont ergens in de Sovjet-Unie. Sedert zij hier vier jaar geleden is aangekomen heeft zij hardnekkig geweigerd naar de Sovjet- Unie terug te keren en zodra zij meer derjarig wordt, wil zij een verzoek in dienen om Zweeds staatsburger te wor den. De Russische druk, aldus Dagens Nyheter, bewijst, „welke brute metho des de Sovjet-vertegenwoordigers in dit land gebruiken om vluchtelingen te dwingen naar Rusland terug te keren." Het meisje was van mening, dat hei goed verborgen was bij de Zweedse familie, doch op 5 Augustus kreeg zij bezoek van een Rus, die later de Sov jet-attaché Vladimir Petropavlovsky bleek te zijn. Hij drong zonder zijn be zoek aan te kondigen het huis binnen De mevrouw des huizes bevond zich op de veranda en vroeg hem verbaasd, wat hij zocht. Hij antwoordde dat hij het meisje zocht. Uit zijn spraak maak te de mevrouw op, dat hij een Rus was en zij vroeg naar de bedoeling van (Speciale correspondentie) Sterrenkundigen zijn niet spoedig tevreden. Nu moeten we billijkheids halve erkennen, dat ze daarvoor wel een dringende reden hebben. Immers, onder de beoefenaars der wetenschap verkeren ze in een heel ongunstige positie, want de sterren liggen ver en ver buiten hun bereik. Het enige contact dat ze met de sterren kun nen krijgen, is het licht, en dat is meestal zó zwak, dat ze het slechts met behulp van sterke kijkers kun nen opvangen. Maar uit het kleinste beetje sterre- licht puren ze vaak toch nog heel wat kennis omtrent de allerzwakste sterren. Met weinig licht weten ze véél te doen. Het is dus volkomen begrijpelijk dat de sterrenkundigen niet spoedig tevre den zijn en dat ze alles in het werk stellen om ook het allerflauwste schijn- seltje van sterren en nevelvlekken op te vangen. Ze willen met hun machtige kijkers mechanische „ogen" zo vér mogelijk in de wereldruimte „zien", ^Vant hoe meer ze „zien", des te meer komen ze te weten van het onmetelijke heelal met zijn talloze geheimen en raadselen. De grootste sterrenkijker der wereld was tot voor kort de 2 y, meter-spiegel van de Mount Wilson-sterrenwacht in Californië. Dit reuzen-oog ziet 500 mil- lioen lichtjaren ver in het heelal Nu is dat al een respectabele afstand. Re kent u maar eens uit: één lichtjaar is de afstand die het licht met een snel heid van 300.000 K.M. per seconde in een jaar tijds aflegt, n.L 9.46 billioen K.M. Deze afstand nog vermenigvuldigd met 500 millioenwe rekenen maar niet eens verder, want zo'n onvoorstel bare uitkomst zegt ons ten Slotte nog weinig. Eén ding is in ieder geval wel zeker, n.L dat het reuzenoog van Mount Wilson ontzaglijk ver in de wereld ruimte kan zien 500 millioen licht jaren. Dat was de sterrenkundigen echter nog niet ver genoeg. Er waren namelijk pro blemen gerezen, die met behulp van de machtige spiegeltelescoop op Mount Wilson niet konden worden opgelost. Deze was daarvoor te „kortzichtig". Daarom werden reeds 20 jaar geleden plannen geopperd voor de vervaardiging van een 5 meter-spiegel met een mid dellijn tweemaal zo groot als die van de spiegel op Mount Wilson. De glas industrie durfde echter dit waagstuk niet aan. Gewoon glas en kwarts bleken voor het doel ongeschikt te zijn en bo vendien zou zo'n geweldige glasmassa bij een nachtelijke afkoeling in de Ca- lifornische bergen na een verhitting overdag gemakkelijk kunnen springen. Het risico was te groot. Maar in 1932 kwam de Corning-glas- fabriek met een nieuwe glassoort voor de dag, „pyrex" geheten. Purexglas zette practisch niet uit en liet zich bovendien ideaal gieten. Na drie mislukte proeven met pyrexglas slaagde eindelijk de vier de gieting. Meer dan een jaar duurde de afkoeling. Toen kwam het moeizame, langdurige werk van slijpen en polijsten. Zelfs de kleinste oneffehheid moest zorgvuldig worden weggewerkt, want de spiegel moest technisch volmaakt zijn. Dat is hij dan ook geworden. We zullen u niet vermoeien met de beschrijving van allerlei technische bijzonderheden. Slechts zij Vermeld, dat de oppervlakte van de parabolische (holle) spiegel geen grotere fouten vertoont dan een tiende deel van de golflengte van het licht, d.i. enkele millioenste delen van een milli meter. Zo kon dan einde 1947, na een moei zame arbeid van elf jaren, worden ge meld: „Het meest gewaagde optische experiment, ooit door mensen onderno men, het slijpen en polijsten van een paraboloïdische spiegel met een middel lijn van 200 inch, is geslaagd." (1 inch 2.5 c.m.). Thans wordt de spiegel ver zilverd en. wanneer ook dit verantwoor delijke werk is volbracht, Is de spiegel gereed voor zijn grootse en geweldige taak. Die taak zal voornamelijk bestaan in het speuren naar sterren en spiraal nevels, die tot op heden buiten het be reik lagen van de reuzen-telescoop op Mount Wilson. Over de spiraalnevels, waarom het Palomar vooral te doen is, tenslotte nog een enkel woord. enorme spiegel voor de telescoop op de Palomar-berg. De vergelijking tot de man op de voorgrond toont wel de grootte van deze tmeoetmm.. het bezoek. Hii zei, dat hij een brief had van de vader van het meisje en haar deze wilde overhandigen. Het meisje, dat schijnbaar met de Russische manier van optreden op de hoogte was, weigerde naar beneden te komen, toen zij geroepen werd, waarop de Rus zich een weg baande naar de trap terwijl hij de vrouw des huizes opzij duwde. Toen het h^n niet geluk te de trap op te komen besloot hij on der aan de trap te wachten tot het meisje beneden zou komen.'De mevrouw gaf hem te verstaan dat hij daar weken kon kamperen en dat het meisje niet beneden zou komen en dat hij beter zou doen de brief af te geven aan haar en het huis te verlaten. Hij zei echter, dat hij opdracht had haar deze brief persoonlijk te overhandigen en dat hij voor het verblijf in .het huis zou be talen. Tenslotte slaagde de huisvrouw erin de Rus buiten het tuinhek te krijgen, waarbij zij geholpen werd door een tuinman, die zij te hulp had geroepen De Sovjet-attaché liet echter niet af en vatte bij de tuinmuur post en nam een afwachtende houding aan. Op dat ogenblik evenwel kwam een officier van het Zweedse leger voorbij op een motor en de vrouw vroeg hem de Rus mee te nemen naar de meest nabijzijnde politiepost. Of het de angst voor het politiebureau was of de aanblik van de Zweedse uniform is niet bekend, doch de Rus maakte zich hierop (jlings uit de voeten. De Franse Nationale Vergadering heeft Dinsdagavond het wetsontwerp, dat de minister van Financiën, Paul Reynaud, speciale volmachten geeft om een eco nomische hervorming tot stand te bren gen, in tweede lezing goedgekeurd. Het resultaat van de stemming luidde: 358 stemmen voor en 202 tegen. Volgens de grondwet moet een wets ontwerp in tweede lezing met absolute meerderheid goedgekeurd worden, d.w.z. minstens 311 stemmen verwerven. Zeshonderd arbeiders van de gena tionaliseerde vliegtuigfabrieken van Billancourt en Yssy-Lesmoulineaux hebben te Parijs een demonstratie ge- gehouden tegen Paul Reynaud, om te protesteren tegen hun ontslag. Vlugschriften werden verspreid, waar in tieweerd wordt, dat Reynaud de voor keur geeft aan de Amerikaanse indus trie. Hij zou de nationale onafhankelijk heid in gevaar brengen. In Alkmaar kwamen gistermiddag 400 slagers uit Noord-Holland bijeen ten einde hun misnoegen kenbaar te maken over de huidige gang van zaken bij de vleesdistribncie. De voorzitter van de vergadering, de heer Botman uit Enkhuizen, was van mening, dat de bona-fide slager zijn brood niet meer kan verdienen en dat de noodtoestand in de slagersbedrijven ten top is gestegen. De regeling van de ver koop van paardenvlees, van bevroren vlees van een inferieure kwaliteit e.d. heeft hiertoe bijgedragen. Als een op lossing werd voorgesteld: herstel van van de veelevering ,het opvoeren van de varkensstapel en het stopzetten van de veelevering, het opvoeren van de veelevering naar het buitenland. Men vraagt zich af waar onze varkens en schapen blijven. Uiteindelijk werd de volgende motie aangenomen: „De vertegenwoordigers van 2500 slagers in ÏJoord-Holland, in vergadering te Alkmaar bijeen, dringen bij de hoofdbesturen der bonden en btf de vakgroep aan op het nemen van maatregelen om te komen tot: L Het verzekeren van een rantsoen van 606 gram vlees per persoon per veertien dagen; 2. Het bevorderen van de verkoop van slacht- en niervet door de slagers; 3. De aankoop van vlees in het bui tenland uitsluitend door vakmen sen te doen geschieden; 4. Het stopzetten vaen de import van mindere kwaliteit vlees tegenover de export van vers vlees; 5. Het beperken van de hDisslach tingen. De aanwezigen verklaarden zich in principe voorstanders van de oprichting van een slagershond in Noord-Holland. Labeach Panamaen McKenley (Jamaica), de twee negersprinters, die op de Olympische Spelen tot de prijswinnaars behoorden en Zondag j.U nog in 't Olympisch Stadion uit kwamen, moesten als mensen van de nieuwe wereld natuurlijk even in Vo- lendam aanwippen. Zij vermaakten zich daar uitstekendmaar de Vo- lendammertjes waarschijnlijk nog meer, toen zij de twee negers in Vo- lendammer costuum zagen rond- ywandelenj (Vap onze correspondent) Er heerst vreugde in het Land van Altena, maar ook de bevolking aan deze zijde van de Bergse Maas ver keert in feeststemming, want de brug bij Keizersveer, welke de schakel vormt tussen de twee stre ken, is thans hersteld en deze mor gen is gekozen om de openstelling met enig ceremonieel te doen ge schieden. De arbeidende bevolking van beide kanten van het water, welke dagelijks de rivier moet oversteken, is met de vernieuwde overgang wel bijzonder ge baat en voorts onderschatte men niet .het grote belang dezer verbinding met het oog op de zich steeds uitbreidende industrialisatie van bet Brabantse land. In 1931 kwam hier de vaste oeverver binding voor het eerst door de monu mentale brug tot stand. Nog geen tien jaar later knapte dit staaltje van Ne derlandse bruggenbouw als een lucifer af, toen in de oorlogsdagen van 1940 de brug moest worden opgeblazen. En nog maar amper hersteld, of opnieuw, bij het naderen van de oorlogshandelingen ten Zuiden van de grote rivieren in het najaar van 1944, werd dit massale bouwwerk, ditmaal door de Duitsers, volkomen vernield. Met wü krappe geldmiddelen moest de Dienst van de Rijkswaterstaat on geveer een jaar later het herstel ten Achter het gebeul van dieren schrijnt j de geestelijke nood txm eea polk. J tweede male ter hand nemen. Waar lijk niet gemakkelijk, nu het einde van de materiaalschaarste nog lang ■niet in zicht is. Bovendien moest dit maal een nieuw Noordelijk landhoofd worden aangelegd en een geheel nieuwe Zuidelijke peiler gebouwd worden. Begin December 1946 vingen in de oude ponthaven de herstelwerkzaamhe den aan. De Noordelijke spanning, voor namelijk vervaardigd nit oud materiaal, kon in de zomer het jaar daarop wor den ingelegd. In December volgde de tweede en de laatste werd op het einde van April j.l. geplaatst Het isolement is hier dus met in gang van vandaag opgeheven, doch ondanks dit wordt de voldoening toch enigszins gehinderd door het feit dat nog steeds geen rivier-over gang bij SleeuwijkGorinchem is tot stand gebracht Hier puft nog da gelijks als een oude asthmahjder, vaak in de mist, de oude overzet-pont De plannen om hier ter plaatse' een brug te bouwen waren echter reeds vóór de oorlog in een vergevorderd stadium. Moge de verwezenlijking hiervan voor de ontsluiting van dit land, mede ten voordele van beide provincies, spoedig een tót zijn. Mevr. Oksana Kosenkina, de Russi sche onderwijzeres, die uit het Rus sisch consulaat in New York ontsnapte door van de vierde verdieping uit het raam te springen, heeft Dinsdag een bloedtransfusie ontvangen. Haar toe stand is nog steeds ernstig. (United press).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1