Afbreken van de onderhandelingen met de Republiek uitgesloten TUSSEN TWEE ERIC DE NOORMAN- DE SULTAN SCHUDLUW IH1ET BOmm DER VROUW De NEW LOOK Kan het heus niet zuiniger BELANGWEKKENDE VROUWEN LEVER OP EIGEN BENEN Coördinerende taak voor Van Schaik Kamerdebat ging als een nachtkaars uit F 1.200.000 voor lucht- kartering Kleermakers in de knoop met de prijzen Lambeth-conferentie ver oordeelt communisme WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1948 PAGINA 3 Economische Unie Indonesië Begroting Welvaartfonds Suriname K vacants: gaat R.K. Bond te Helmond bijeen REPUBLIEK DRIE JAAR Receptie te Canberra Tweede-Kamerfractie K.V.P. Ophoudprijs voor druiven ook voor DEZE winter Ook zwarte lijst te EnlcKuizen BENOEMINGEN BIJ BE CARMEUETEN MABEL BARNES GRUNDY (Van onze parlementaire redacteur) uif1"6* ^ebat over de regeringsverklaring is Dinsdagavond laat als een nachtkaars J*9egaan na een algemene verschoonpartij, waaraan ongeveer allen meededen. leis viel natuurlijk te verwachten, want de sprekers hadden elkaar in de loop J™ het debat heel voorzichtig maar toch genoegzaam nadrukkelijk in het niét 'e heldere hemd gezet om de behoefte aan een verschoning te doen ontstaan. enige partij, die daar niet aan meedeed, was de regering. Zij behoefde dit spii ,n'e' te doen,, want de formateur is per saldo aan niemand verantwoording )T}u}dig voor de daden, die hij al formerende bedreven heeft. Men behoeft slechts •ft Kabinet te beoordelen en met betrekking tot het Kabinet heerste het parool, het vriendelijk, hennrd.eeld mti. tnnrrfMi. r)1. ar ccn ogenblik heeft de minister- resident toch wel iets moeten zeggen, gelijk dit: dat de P.v.d.A. er in geen "kei stadium van de formatie op heeft ingedrongen het minister-president- jc" aP te verwerven en dat hij, de heer rees, dit persoonlijk gezocht noch be- ®erd heeft. Hij heeft er integendeel 5°Wel bij dr. Beel.als later bij de heer Id I .an Schaik op aangedrongen, dat zij het I S^niierschap op zich zouden nemen. 118Tl :*U heeft het slechts aanvaard, nadat gebleken was, dat de heer van ~chaik dit wenste en dit besluit tot de Plossing van de kabinetscrisis kon bij - r^gen. Dit verklaart wel enigszins de "nthutsing, die zich van sommige poli ce kringen meester maakte bij het 2®kend worden van het feit, dat de heer urees het premierschap zou krijgen. Overigens sprak de heer Drees in ge matigde termen over zijn Kabinpt. Ge matigdheid is een voornaam kenmerk yah deze onverstoorbaar gelijkmoedige m'nister. Zijn hele rede was rustig en jonnen en er klonk ook een aange- Jahie menselijke toon in, een eenvou- ?'§e, soms goed geïmproviseerde woord- keuze. Men kan zeker niet zeggen, dat eerste contact van minister-presi- ;®nt Drees met de Kamer slecht is ge lest. Over veel dingen, die in het debat te jvOrschijn zijn gekomen, kon de heer irrees zwijgen, gelijk hijzelf tot twee maal toe constateerde. Zij betroffen het 2*bat, dat de fracties onderling hielden, kon ook gevoeglijk zwijgen over kwestie als de verdwijning van mi- F'ster Gielen. Van persoonswisselingen men nu eenmaal moeilijk in het manbaar rekenschap geven en er was 2?k eigenlijk wel niemand in de Kamer, serieus had verlangd, dat die reken- chap zou worden afgelegd. De taak van de heer Van Schaik Omschreef de minister-president Voornamelijk als een coördinerende °P staatsrechtelijk en juridisch ge- bied, niet op het gebied van het be leid. Het is goed gezegd, maar het •haakt niets duidelijk. Ook daar Vroeg de Kamer niet verder naar. wpver Verkeer en Waterstaat vernamen t,6' dat men van het aanvankelijk voor- j^den om Verkeer en Waterstaat te split- d» en de delen op te doen gaan in andere te tementen' is teruggekomen. Het depar- (.ydent bleek toch te belangrijk en de an- ).®te departementen alle overbelast. Er tyht dus nog een minister bij. Oorlog rPrdt met Marine een ministerie van 3?hdsverdediging en de onderdelen zullen Herderlijk beheerd worden door deskun- lyjï autoriteiten voor leger, marine en ranpHiacht. Wie dat zullen zijn en in welke ll0o 'aarover heeft de ministerraad zich w' beraden. Het zou dus kunnen ■- ®n- dat het geen staatssecretarissen den, maar zeker weet men dit ook nog v.?' dat het geen staatssecretarissen j.°rden, n - ^t eens. a°mtrent de aard van het Kabinet heeft j® minister niet veel gezegd, Hij wees erop, ïT het Kabinet steunt op een door het j,hele Kabinet aanvaard program. Prof. JvOwne hield later voet bij stuk, dat hij een extra-parlementair Kabinet in ziet, ij, dat deze visie zijn houding tegenover j!; Kabinet bepaalt. Hij wilde dus zeggen, hij zich vrij tegenover het Kabinet ij"t. Het hangt er verder maar van af in E®Zerre hij werkelijk vrij tegenover het ^binet staat. .Voorts vernamen wij, dat er een wet y de burgerlijke staat van beleg in /-orbereiding is, die aan de orde zal Jdtnen, wanneer de grondwetswijziging 'door zal zijn. Van de andere grote kwesties, die de ?*er Drees aanroerde, was de economi se unie bepaald interessanter dan de Indonesische, omdat men er eens wat Heuws in hoorde alsmede een paar aar dige opmerkingen van de heer Drees» over het dirigisme. Zo vernamen we dan voor het eerst of ficieel van de regering, dat men op het Chateau d'Ardennes heeft afgesproken te zuilen pogen de economische unie op 1 Ja nuari 1950 in te voeren. Maar men heeft er nog meer afgesproken. Men heeft aan de Belgen beloofd zo spoedig mogelijk naar het stelsel van de vrije consumptie over te zullen gaan. Dit betekent afschaffing van de distributie. Het zegt op zichzelf wei nig. Iedere regering zal daarnaar streven en het verwezenlijken zodra het mogelijk is. Voorts heeft men afgesproken, dat men wederzijds zal streven naar verlaging van algehele afschaffing is men voorals nog teruggekomen der subsidies op de prijzen der eerste levensbehoeften. De ver wachting echter van de heer Tilanus, dat wij nu onder invloed van België terug zouden moeten keren van onze, wat hij noemde kunstmatige, staathuishouding en zijn opmerking, dat dit weer niet klopte met het door de regering aangekondigde voornemen om een investerings- en con- junctuurpolitiek na te streven, die ver wachting kon minister Drees niet bijvallen en de kritiek moest hij afwijzen. Het zijn de anti-dirigistische Belgen, die zeer ge porteerd zijn evenals wij trouwens voor een gecoördineerde investeringspoli tiek. De Belgen, aldus de minister-presi dent, zijn in het geheel niet wars van di rigisme. Zij hebben ons bijvoorbeeld be wogen om geen vensterglas in ons land te gaan fabriceren, omdat zij dit al in over vloed doen en de drie landen hebben af gesproken, dat zij niet tot belangrijke in vesteringen zullen overgaan ionder elkaar geraadpleegd te hebben. Ja, zei de heer Drees, de Belgen houden van vrijheid, doch in zoverre als zij daar geen nadeel van ondervinden. Het grootste vraagstuk van alles blijft echter de monetaire ongelijkheid. Daarvoor kan men aan zeer verschillende oplossingen denken, maar voorlopig breekt men er zich nog het hoofd over. In het algemeen, voegde de heer Drees er wat later nog aan toe, staat de regering voor: een constructieve politiek volgens een vast plan in algemene zin, maar naar haar mening sluit dit geenszins in belem meringen van de individuele bedrijven. Zo kwam de heer Drees dan verder te spre ken over economische en financiële politiek, waarbij hij de critici voorhield, dat zij wel mogen sputteren tegen de goedkoop-geld politiek, doch dat het niet mogelijk is de zwevende koopkracht te consolideren en tevens met de goedkoop-geld-politiek te breken zonder het budget zwaar te-belasten. Met betrekking tot*Indië gaf de heer Drees een knappe en heldere uiteenzetting Van de situatie in Zuid-Oost-Azië en in het bij zonder in Indonesië. Hij wees op de burger oorlogen in alle plotseling vrijgelaten Zuid- Oost-Aziatische landen, maar ook op de afwezigheid van rust en orde in Frans Indo-China, waar men de opstand met wapengeweld heeft willen onderdrukken. Hij zette de ontwikkeling in Indië nog eens in grote trekken uiteen en kwam tot de conclusie, dat er geen weg terug mogelijk is, ook niet al zou de regering uit louter anti-revolutionnairen en aanhangers van Rijkseenheid bestaan. De ontwikkeling is nu eenmaal in gang en de regering heeft haar woord gegeven, dat zij niet breken mag. De verwerping van de grondwetsherzie ning zou in Nederland een minderheidsre gering te voorschijn roepen en het zou heel Indonesië tegenover Nederland plaatsen. Dat zou eerst recht het breken van de Kroon betekenen. Toen men dit hoorde, kon men niet de gedachte onderdrukken, dat onze respec tieve formateurs dit eerder en met meer kracht van overtuiging tegen de oppositie hadden mogen zeggen. Het zou ons ervoor behoed hebben, dat we nu zijn versierd met een Kabinet, waarvan zelfs de mi nister-president moest toegeven, dat het zijn moeilijkheden oplevert, omdat het uit heterogene elementen is samengesteld. Natuurlijk had hij wel vertrouwen, dat men het eens zou kunnen worden en dat het dit Kabinet toch gegeven zal zijn het land te dienen. Een grote mate van op timisme sprak echter uit deze woorden niet. De heer Drees heeft ook nog gewezen op de noodzakelijkheid om, indien enigs zins mogelijk, met de Republiek, die men niet moet zien in zwart of wit, doch in zwart èn wit over de communistische invloeden daar vernam men verder weinig of niets tot overeenstemming te komen. Het afbreken van de onderhandelingen is uitgesloten. Er lopen twee initiatieven: een van de Commissie voor Goede Diensten en een van de Bandoengse stamhoofden. Ook in dit opzicht is de zaak „en marche". Wat de Kamerleden op deze dag te be weren hadden, kan kort worden samen gevat. De heer Schouten betoogde niet ten onrechte, dat er feitelijk in het geheel geen staatsrechtelijke of constitutionele gronden zijn geweest voor het aftreden van het kabinet-Beel. Dat het toch is af getreden wijst er op, dat men daar be paalde redenen voor had. Nu heeft prof. Romme daar wel iets van onthuld. De K.V.P. wilde eenstemmig basisverbreding. Maar de heer Schouten kon evenmin als de heer v. d. Goes en de heer Tilanus in zien, dat er sedert 1946 iets is veranderd. We8 waar. antwoordde de heer Romme daarop. In 1946 wilden de middenpartijen niet meedoen aan het voorgelegde pro gram en thans wel. Dit antwoord was zo voor de hand liggend en het sloeg zo wei nig op de beieidsgezindheid, waarop de heer Schouten en de andere sprekers doelden, dat het voor een prof. Romme ietwat te gemakkelijk leek. Verder korf de heer Schouten het zich uiteraard veroorloven om zowat alle nete ligheden, die er bestaan, heerlijk aan te roeren en speciaal de heer Oud en zijn V.V.D. kregen er van langs wegens hun zo plotseling en radicaal veranderde hou ding. Dit gaf dus de heer Oud vooral aan leiding om grote verschoning te gaan hou den. waarbij prof. Romme dan verder nog eens wordt betrokken tegen de heer Wei ter. Hij betoogde, dat het hem uit diens woorden weer eens duidelijk was gewor den. hoe scherp het verschil in inzicht nopens het Indisch beleid wel is. Het was spits opgemerkt, maar het scheen ons nu juist niet een hoopvolle inleiding tot het vertrouwvol beraad, dat de K.V.P. zo vurig verlangt te openen. De heer Welter, die op de opmerkingen van prof. Romme weer terugkwam, was ditmaal bepaald niet op dreef. Zo maakte men de avond door tot het over twaalven was en 4edereen doodop was geraakt van dit maar flauw hartig gepolitiseer. Vandaag komt de grondwet onder de rasp. Aan de memorie van toelichting op de begroting Welvaartfonds Suriname voor 1948 is het volgende ontleend: Reeds voor de totstandkoming van het Weivaartfonds werd in brede kringen de behoefte gevoeld aan betrouwbare kaarten en aan een systematische inventarisatie van Suriname's natuurlijke hulpbronnen en te vens aan een uitgebreide verkenning van de topografische toestanden, verbindings- en bevloeiingsmogelijkheden, ten einde hier door een behoorlijk overzicht te krijgen van de mogelijkheden, welke dit land biedt en een reële basis te hebben voor het ma ken van plannen tot opvoering van het welvaartspeil. Luchtopneming leek de eni ge mogelijkheid om binnen afzienbare tijd over uitgebreide zo niet volledig exacte gegevens te kunnen beschikken. De K.L.M. verklaarde zich bereid om direct een aanvang met de opneming te maken en het daaraan verbonden risico geheel voor eigen rekening te nemen tot dat na de stichting van het Welvaartfonds de opdracht voor deze werkzaamheden van die zijde zou kunnen worden verstrekt- Met de opneming werd in 1947 begonnen. Naar verwachting zal deze in 1948 worden be ëindigd. Ten einde de mogelijkheid te scheppen na de totstandkoming der over eenkomst de vereiste betaling te kunnen bewerkstelligen, wordt voor dit doel op de begroting een totaal bedrag van f 1.200.000 gebracht, op welk bedrag aan de hand van de beschikbare gegevens het totaal der kosten voorlopig wordt begroot. Verbetering van de volkshuisvesting be hoort tot de allernodigste maatregelen. Tot dit doel is met de Staten overleg gepleegd omtrent de uitvoering van de bouw van 326 volks- en middënstandswo- ningen op een daartoe geëigend terrein te Beekhuizen. Kleine Jappen worden groot Ook in de jungle is het leven duur De sterkste kaken ter wereld Babe Ruth, een groot sportsman Japanse geleerden zijn op het ogen blik in het universiteitsziekenhuis v van Kiou-Siou bezig met experi- l^hten, waardoor kleine mensen groter T^nen worden. (-Jbt dusver zijn deze experimenten tj. J succes bekroond: van 45 personen een gemiddelde leeftijd van 20 jaar tfcb er 39 in een maand tijds een a twee trimeter gegroeid. De toegepaste me- «U?ue bestaat uit het enten van een (L Kje runderhypophyse op de dij van "^.Patiënt. <°°r een van de behandelde per- heeft de methode buitengewoon Mo resultaten gehad: een volwassene, Mjhs lichaam en geest in ontwikkeling tj:® ten achter gebleven waren, is in (J* maanden tijds bijna 8 centimeter ytfoeid, en hoewel hij de gewoonste TUy;fttekens van het Japans nog niet iri'be, schrijft hij thans met gemak de ®7vikkeldste woorden. J r. James Clark, een lid van de AJ staf van het Amerikaanse natuur- Iïk historische museum, die juist 5 gis5hden in Afrika heeft vertoefd, zei Wjren, dat de hoge kosten voor het 1^onderhoud zelfs doorgedrongen tot de jungle van het zwarte SjpfHciaeel en de wetenschappelijke dgi^dities en grote ondernemingen hin- VJHd, omdat de Safari-boys hogere C.P vragen om als gids op te treden. MhS zei verder, dat de grote sport M^bet onderzoek in Afrika er lang- datjï af ging, omdat het een soort MttpT^al park wordt met natuurreser- Jtij Waar de grote jacht verboden is. 2ei vernomen te hebben, dat de vlieg aanzienlijk was toegeno- M'i jh sommige' delen van Afrika, doch - te weten of het aantal gevallen lelieve U dit minstens 5 dagen voren, onder vermelding van aw vaste woonplaats, aan onze Administratie mede te delen. °'echts dan kunnen wij er voor zorgdragen, dat D Uw krant tijdig SP Uw vacantie-adreg ontvangt. Week-abonné's gelieven over de Periode dat ze afwezig zijn, het abonnementsgeld vooruit te vol- »,?en aan de bezorger van wje op hun vaste adres de krant ontvangen. De Administratie. van slaapziekte eveneens was toegeno men. Een man, die beweert de sterkste kaken ter wereld te hebben, heeft in Saint Malo Rocabey (Bre- tagne) een demonstratie gegeven, waarbij hij met zijn kaken vier wagons met een totaal gewicht van 30.332 kilogram voorttrok. Hij verbeterde daarmee het record van Joe Carson, van 25.000 kilo gram. In Dinan hield hij met zijn kakers een vliegtuig tegen, waarvan de schroef 2000 toeren maakte. De New Yorkse brandweerlieden hebben in 1947 40.754 branden be streden. In vergelijking met 1946 was dit een rustig jaar. De straatbrandweer, die een statistiek voor 1947 opstelde, deelde mede, dat deze 40.000 branden New York 21.480.230 dol lar hebben gekost. Ten opzichte van 1946 is het verlies in dollars ruim een derde hoger, hoewel er in 1947 4.060 brander, minder waren. Babe Ruth, een van Amerika's on sterfelijke base-ball figuren is Maandag aan kanker gestorven. Een half uur voor zijn dood ontving hij de laatste Heilige Sacramenten. Oud-president Hoover noemde Ruth bii' het vernemen van diens dood een va» de grootste sportslieden der Ver. Staten. President Truman stuurde een con doleance-telegram aan mevr. Ruth. i rooNoee studk» 26. Snel, doch op zijn hoede, sloop Eric door de gangen. Hij vroeg zich af wat het lot zou zijn van zijn kameraden en hun hoofdman. Over Pum-Pum maakte hij zich het meest ongerust: het kleine kereltje was hulpeloos in een gevecht van gewapende mannen. Zijn eigen toestand teas ook verre van rooskleurig. De Noorman bevond zich temidden van vijanden in een hem totaal onbekend gebouw en slechts gewapend met een zwaard. Het leek Eric het beste Winonah te bevrijden en te proberen ongezien de poort te bereiken en zich dan desnoods met geweld een doortocht te barfcn. Hij begreep echter wel dat de kans van slagen zeer gering was. Allereerst was het zaak, de vertrekken van de sultan op te sporen. De gang waarop Eric zich bevond, leidde hem naar een soort galerij, die langs een grote, ronde zaal liep. Enkele brede trappen voerden naar beneden. Daar stond reeds een hindernis in de vorm van een robuste schildwacht, die hij onmogelijk onhoorbaar naderen kon. De man stond daarvoor te veel in het midden van de zaal Bovendien was er niets waarachter Eric zich kon verbergen als hij ongezien wilde naderen. Peinzend nam hij de situatie in zich op. Er restte hem niets anders dan weer terug te gaan langs dezelfde weg die hij gekomen was. En toen trof een zwak geluid zijn oor. Het leek of er iemand naderde De prijzenbeschikking 1948 ligt de maat-kleermakers zwaar op de maag. Op het van 16 t/m 18 Aug. te Helmond gehouden congres van de Ned. R.K. Bond van Kleermakerspatroons „St. Martinus" zeide de bondsvoorzitter, de heer E. Uyen uit Nijmegen, dat het hoofdbestuur niets zal verzuimen om verbetering te verkrijgen, maar dat de kleermakers zich op nieuwe offers moe ten voorbereiden. Velen schijnen ook niet te kunnen of willen begrijpen, dat mèt het hele économische leven ook de kleermakerij noodgedwongen naar een normale gang van zaken moet terug keren. Alleen bij uiterste krachtsinspan ning en volle medewerking met het be stuur zal de maatkleermaker zich tegen over de groeiende confectiebedrijven kunnen handhaven. Bij de behandeling van een groot aan tal afdelingsvoorstellen werd op strenge handhaving der vakexamenelsen aange drongen. Een herziening der classificatie is in voorbereiding. Voorts poogt men een betere verdeling van de beschikbare grondstoffen voor de kleermakerijen te verkrijgen. De congressisten werden door B. en W. van Helmond in het kasteel-raadhuis ontvangen. Het congres was door de plaatselijke afdeling met f eestbijeen komsten en een excursie naar het oor logsmuseum te Overloon in een gul- Brabantse entourage gevat. De republikeinse vertegenwoordiger in Australië, Roesman, heeft gisteren te Canberra ter gelegenheid van de derde verjaardag van de vestiging der republiek een receptie gegeven, die door de ambassadeur van de Sovjet-Unie, Lifanof, vooraanstaande leden van de Russische ambassade, de Chinese am bassadeur en vertegenwoordigers van de regeringen van India, Nieuw-Zee- land en Australië werd bijgewoond; er waren geen Engelse, Franse, Nederland se en Amerikaanse vertegenwoordigers aanwezig. Ter gelegenheid van de derde verjaar dag van de republiek heeft Soekarno amnestie verleend aan majoor Soedar- sono en aan de anderen, die hun gevan genisstraf uitzitten voor het plegen van de staatsgreep in Juli 1946. Ook hield hij een herdenkingsrede waarin hij zeide dat, hoewel de Neder landers trachten te doen alsof het Indo nesische probleem een binnenlands pro bleem is, de wereld hoe langer hoe meer zal meehelpen bij het oplossen van het conflict. Het is niet meer mogelijk Indo nesië te isoleren. Het fractie-bestuur van de K.V.P. in de Tweede Kamer is opnieuw geformeerd en als volgt samengesteld: Voorzitter: prof. mr. C. P. M. Romme, Vice-Voor- zitter: A. H. L. J. Fievez, Eerste secre taris: Th. D. J. M. Koersen, Tweede se cretaris: dr. ir. W. J- Droesen, Penning meester: "W. A. Andriessen. Door het centraal bureau van Tie tuin bouwveilingen in Nederland is de op houdprijs van druiven vastgesteld op 0.70 per kg. De vaste prijs van de fa- briekskwaliteit blijft gehandhaafd op ƒ0.55. Partijen druiven, die niet voor of boven 0.70 per kg. kunnen worden ver kocht, kunnen bij het fabrieksgedeelte worden ondergebracht. Men hoorde de laatste tijd wel eens beweren, dat de new look er uit zou gaan. De modeshows, die thans in de grote centra, Parijs en Londen, dat veel kleren ex porteert, gehouden worden, bewijzen het tegendeel. De rok wordt niet korter, wel minder wijd, dat is te zeggen, de overdreven hoe veelheid stof wordt vermin derd, en daarnaast komt de zeer nauwe rok op de prop pen. Maar daar men zich daar nauwelijks in bewegen kan, is dat niet voor de doorsnee-vrouw. De gemarkeerde taille blijft en ook de meer ronde schouders, enkele modeko ningen hebben de taille zelfs verhoogd en die verplaatst tot vlak onder de buste, de zogenaamde Empire-lijn, die 'in de Napoleontische tijd her leefde, omdat men zich toen inspireerde, ook voor de mo de, op de oude Griekse be schaving. Bepaald mooi kun nen wij het niet vinden, om de natuurlijke lichaamslijn op deze wijze geweld aan te doen. Op dit plaatje ziet u een gewoon. zeer draagbaar zwart herfstjurkje, waar de grijs en zwart geruite shawl een onderdeel van is. Men zal deze winter veel shawls dragen als warme schouder bedekking, wat een logische as PASTEURISEREN VAN TOMATENSAP: De tomaten wassen, in vieren snijden en in een goed gesloten pan vlug tot moes koken. De massa door een zeef wrijven, zodat de pitten achterblijven. Het tomatensap in goed schoongemaakte flessen overdoen. De flessen niet te vol vullen. De uitgekookte kurken losjes op de flessen plaatsen en, door een touwtje kruisgewijs over de kurk en om de hals van de fles te binden, beletten, dat deze tijdens het pasteuriseren van de flessen springen. De flessen in een steriliseerketel, een wasketel of een pan met een plankje of een visptaat zetten. De ketel of pan met water vullen, totdat dit reikt ter hoogte van de vulling der flessen. Het geheel bij een temperatuur van 80 gr. C. een half uur pasteuriseren. Hierna de kurken stevig in de flessen drukken en deze luchtdicht afsluiten door de flessen tot en met de bovenste rand in gesmolten lak, paraffine of kaarsvet tc dompelen. Bij de nieuwe herfsteollecties zijn japonnen met shawl. Deze geruite wollen stola shawl is een onderdeel van de zwarte middagjapon met brede ceintuur. ontwikkeling is van de nieu we mode, omdat niet elk kort jasje of gebreid vest stéét bij de new look! Ontegenzeglijk is een lek kere warme shawl, die men even omslaat, makkelijk. als men in een stoel kan blij ven zitten, .maar voor de huisvroüw, die in huis be drijvig is, is het jasje ver kieslijk. ASTRID We weten allemaal dat er nog veel schaarste is en dat er nog velen zijn, die te kort komen. Daarom hebben de huisvrouwen een enorme verantwoording voor wat ze dagelijks door hun handen laten gaan. En het is aan iedere huisvrouw persoon lijk om te zorgen, dat er zo min mogelijk wordt verspild, We zien dagelijks dat an deren een hoop fouten ma ken; maar zién we, als we op de splinter in het oog van de buurvrouw letten, wel dl: balk in ons eigen oog? Kan het, ook bij u, thans niet zuiniger? Ja, zegt de huisvrpuw, die weet, dat we ons vaak door handige reclame laten verleiden om iets te kopen, waaraan we uit onszelf geen behoefte hadden. Ja, zegt de huisvrouw, die inziet, dat men van levens middelen over het algemeen niet méér tegelijk moet ko- III Vlllllllllllllltlf|imillllllUIIIIIII|l||llt|llllttl|||IHtlltllHMIIIIIIIttllllllltlllllll||lll II III II IIIIIIIIIIIHIIIiailllllll III lllttll IIMItllHIMtllMllllltUtn De kranten hebben in de afgelopen week kolommen gewijd aan die Nederlandse vrouw en moeder, die er in slaagde op de Olympiade in Londen tot vier maal toe een gouden medaille te ver overen. Wij hebben natuur lijk ook alle verslagen over haar prestaties verslondien en naast het respect, dat wij hebben voor haar fenome naal succes als spórtsvrouw, hebben wij waardering ge kregen voor Fanny Blankers —Koen, omdat zij blijk geeft de dingen op hun juiste waarde te schatten. Voor haar is het vrouw en moe der zijn belangrijker dan het feit, dat zij een superieur athlete is. En daarom te meer hebben wij ons ver heugd over de hulde, die haar landgenoten haar bij haar terugkeer hebben be reid. Dank zij al dit „grote" nieuws, is een ander bericht, dat toch ook van groot be lang is, vooral voor het vrou welijk deel van Nederland een beetje verloren gevallen Wij bedoelen de mededeling, dat naast mej. Agnes Nolte thans een tweede Katholieke vrouw de Tweede Kamer is binnengetreden n.l, mej. dr. M. Klompé. Wij verheugen ons oprecht over deze ver sterking van het vrouwelijk element in de Kamerfractie. Niet omdat wij van mening zijn, dat de vrouwen het al lemaal zoveel beter doen dan de mannen, maar omdat wij er van overtuigd zijn, dat het van groot belang is", dat de vrouwelijké invloed zich ook in het bestuursapparaat doet geiden. Een verkeerde, maar veel verspreide opvat ting moeten wij bij de en tree van ons nieuwe vrou welijke Kamerlid nog even rechtzetten. Twee katholieke vrouwen in de Kamer wil niet zeggen twee vertegen woordigsters van de vrou wen. dus twee strijdsters voor de vrouwenbelangen. De vrouw in de Kamer zit daar even goed als de man om het Nederlandse volk, man nen en vrouwen, te vertegen woordigen en voor hun aller belangen op te komen, zoals ook de katholieke vertegen woordiger daar niet uitslui tend zit voor het katholieke volksdeel, maar voor het landsbelang. Onze beide vrouwelijke Kamerleden zijn zich zeer wel haar taak in dezen be wust en wij hebben daarom te meer een groot vertrou wen in het werk dat zij daar voor Nederland zullen ver richten. pen dan men nodig heeft, omdat het in een wereld, waar nog honger geleden wordt, zonde is, als er iets bederft. Ja, zegt de huisvrouw, die begrepen heeft, dat een ap pel, een wortel, een tomaat of andere vruchten, al naar de tijd van het jaar, een betere versnapering vormen voor een kind dan snoep goed en ijsjes, die zo vaak ftedachtenloos gegeven wor den, telkens als het kind er maar om zeurt. Ja, zegt de huisvrouw, die gemerkt heeftj dat de groèn- ten van het seizoen niet al leen goedkoper, maar ook beter van kwaliteit en smaak zijn dan de primeurs. Ja, zegt de huisvrouw, die begrijpt, hoe men kan sparen op de uitgaven voor was en textiel, door geringe slijtage direct te verstellen, vlekken zo gauw mogelijk uit te ma ken en de kleding niet te vuil te dragen en ook door de kinderen te wassen vóór ze aan tafel of naar bed gaan. Ja, zegt de huisvrouw,* die weet, hoeveel er verspild wordt, als men telkens te véél water opzet voor koffie, thee en afwas en als men groen ten en aardappelen kookt met veel water, waardoor Ir tevens veel van de voedings waarde verloren gaat En: JA! zegt ook de huis vrouw, die erkent dat haar nog vaak geld door de vin gers glipt, dat nuttiger be steed had kunnen wprden, als ze maar bijtijds had na gedacht! Immers: nadenken voor fe iets kopen, nadenken of we ons geld wel zó besteden, dat het ons en ons gezin het meest ten goede komt, en voorkomen, dat er nodeloos iets verloren gaat, dit is de grote opgave voor de huls- vrouyv van nu! en n «alt 's kiplekker ul| Elke dag moet uw uw Ingewanden doi teert uw voedsel ni verstopt, wordt hum plantaardige CARTf om die liter gal op vertering en stoelgaj te regelen. Ook de burgemeester van Enkhuizen is er toe overgegaan, op grond van een uit 1923 daterende verordening, inwo- ners, die zich schuldig maken aan mis- drank, op per enig be- lats- aad >rd. dijk elk- I het 'was ëpte llik- loot, ^nelk- gered I werd, doordat een touw, waarmee dit dier vastgemaakt was, brak. Tijdens het provinciaal kapittel der Paters Carmelieten werden benoemd tot prior te Aklsmeer p. dr. Damiaan Berends, te Boxmeer p. Sebastianus Heijman, te Hengelo p. Basilius Dom- mershuijsen, te Hoogeveen p. Timo- theus Bruggeman, te Mainz p. Ansel- mus Olthof, te Merkelbeek p. Christo- phorus Verhallen, te Nijmegen p. Bar- tholomeus Catijn, te Oldenzaal p. Pan- cratius van Geleuken, te Oss p. Linus HenckenS, te Zenderen p. Ferdinandus Duyndam. Tot definitoren der Neder landse provincie werden benoemd: p. dr. Ludovicus Willems, p. Rafaël Gooijer, p. dr. CyriUus Hendriks, p. drs. Antoninus van Galen. Tot missie-over ste in Oost-Java p. drs. Herman Josef Denteneer. Tot raadsleden: p. Eusebius Schalkwijk, p. Gerardus Singgih Pad- mowyoto, p. drs. Tiburtius Noorder- meer (eveneens op Oost-Java). Tot Vertaald door: t CRIESE - K. DE VRIES •49) „Onzin! Ik heb er niets aan. Ik zal ze nooit meer aantrekken. Ik lijk er wel honderd in, zo lelijk als een aap." „Maar er zit nog zij onder." Ik be tastte de witte tafzijden onderjurk met eerbiedige vingers. Juanita lachte. „Heb je nog nooit een zijden onderjurk gedragen!" „Nooit, alleen een satinet, die uit een oude japon van moeder was gemaakt." „Zo, dan begin je er nu mee." „Ik kan niet. Hij is ponden waard de hele jurk." „En je zult er verrukkelijk uitzien de Fee van de Lente". „Ik schrok hevig. Iemand had het mij al eens eerder gezegd. Het was.... „Wat is er? Je gezicht wordt vuur rood." „Het is hier erg warm", stotterde ik. Juanita keek mij onderzoekend aan. „Hilary Forrest, komt die man ook op liet partijtje van lady Waterson?" „Ik weet het niet, en ik ben niet van plan uitgehoord te worden", zei ik scherp. Zij barstte in lachen uit en gaf mij toen een kus. „Kijk eens," riep ze vro lijk, terwijl zij de zachte tere georgette tegen mijn gezicht hield, „kijk eens, hoe het je staat. Bekijk jezelf eens in de spiegel. Hilary wat voor een kleur heb ben je ogen eigenlijk: blauw, groen of purper?" „Ik weet het niet eh het kan me niet schelen", zei ik, terwijl ik op het bed ging zitten. „Juanita, ik ben niet hier gekomen om te bedelen, ik heb alleen je raad nodig." Zij hief haar handen ten hemel en zei met een zuchtje: „Aan trotse, kop pige, nooit-'n-vriendelij kheid-accepte- rende mensen heb ik altijd een hevige hekel gehad". „Ik zal je zeggen wat ik wil doen, als je het goed vindt. Ik wil de jurk voor een dag van je huren. Miranda en ik deden dat gewoonlijk, als we in de klem zaten. We betaalden elkaar zes pence voor het lenen van een beste blouse en drie pence voor een witte onderjurk." „Wat een heerlijk idee!" lachte zij „Heel goed. Wat wens je te betalen?" „Vijf shilling." „Nee, dat is te veel", protesteerde zij „Zeg de helft". „Te weinig." Maar zij wikkelde de jurk al in zachte vellen vloeipapier en weigerde de zaak nog verder te bespre ken. Toen ik haar bij mijn vertrek wel te rusten wenste, fluisterde zij: „Je komt me alles over het uitstapje vertellen hè en of er iets gebeurt; iets belangrijks." „Bedoel je, als ik uit de boot val?" „Nee, dat niet," antwoordde zij. „Ik bedoel...." „Goede avond", nep ik. „Ik zal mijn trein missen en heel veel dank voor de jurk". XXV. Juanita had mij gevraagd, het haar te komen vertellen, als er iets tijdens het uitstapje op de rivier iets bijzonders gebeurde. Welnu, ik zou naar haar toe hebben kunnen gaan en zeggen: „Jua nita, ik ging als het gelukkigste, lucht- hartigste meisje in de wereld naar dat partijtje toe en ik kwam er als de meest bedroefde vandaan." En zij zou haar vriendelijke armen om mij heen gesla gen hebben en mij de sympathie heb ben aangeboden, die ik naar mijn ge vóél van niemand anders dan Miranda zou kunnen verdragen, want alleen mijn zuster zou het begrijpen. Dus vluchtte ik naar Miranda. Terug naar Ridgemoor juist zoals sommige van mijn vrienden voorspeld hadden, dat ik terug zou komen moe, gedesil lusioneerd, en alleen verlangend om in vrede te mogen liggen onder de vrien delijke schaduw van de beuk, met mijn gezicht naar het gras gekeerd en het geluid van het water in mijn oren. De ochtend was heerlijk, een zacht briesje temperde de grote hitte en tegen tien uur was ik gereed om naar Rich mond te vertrekken. Was ik ijdel omdat ik telkens nog eventjes een blik op mie- zelf wierp in de halspiegej, terwijl ik mijn nieuwe witte handschoenen aan trok? Ik was duidelijk bewust van mijn vrouwelijke zwakheden, terwijl ik naar het station wandelde. Maar het kon mij niet schelen; ik was in 'n volmaakt ge lukkige, overmoedige, roekeloze stem ming. Ik ging genieten, ik zou prettige, levendige mensen ontmoeten en Owen Westcott spreken. En bij de gedaente aan de laatste uitte ik een lachje van genoegen, en maakte een sprongetje. Zou hij bij Baker Street station op mij staan wachten? Maar natuurlijk. Stond hij dezer dagen niet altijd ergens op me te wachten en had ik niet opge houden mij af te vragen waarom? Hij stond buiten het kaartjeskantoor, lang, fris, in een flanellen pak en een panamahoed en verwelkomde mij glim lachend. „Ik dacht wel, dat u met deze trein zou gaan," zei hij, toen hij de kaartjes nam. „Wat een merkwaardige scherpzinnig heid," lachte ik. „Het is de enige, als we om half twaalf bij de pont van Witty willen zijn." „Natuurlijk," antwoordde hij stralend. „Hebt u opgemerkt, .wat een heerlijke dag 't is, juffrouw Forrest?" „Sinds ik op ben, heb ik niets anders opgemerkt. Het is ideaal Zonneschijn in overvloed, een frisch westenwindje prachtige blauwe hemel met kleine, witte schapenwolken. Wat kan men nog meer verlangen?" „Niet veel," zei hij, terwijl hij mij in een coupé volgde. „Juffrouw Forrest, mag ik u zeggen, hoe bekoorlijk u er uitziet? Net zo bekoorlijk als de mor gen zelf." „Dat is aardig gezegd," zei ik. „Ik voel me tamelijk aantrekkelijk van daag." Ik aaide langs mijn japon. „Ik heb deze jurk van mijn nicht Jnanita gehuurd, voor een halve crown. Goed koop, vindt u niet?" Hij leunde achterover en liek een van zijn moeizame lachjes horen. „Er valt niets te lachen. Wacht, tot dat u geprobeerd hebt, u van niets per jaar te kleden." En ik begon een verslag te geven van het bemachtigen van een pond door vader; van moeders opwin ding en haar speurtocht aan de bin nenkant van de rustbank; en van de dienstboden, die hadden ongezegd- En hij was een geamuseerd en belangstel lend toehoorder. „,En u geeft er werkelijk de voorkeur aan om arm te zijn, te werken voor uw brood, brieven te schrijven aan drank zuchtigen, liever dan thuis te zijn, in de mooie tuin te zitten, het leven leiden van welopgevoede achtenswaardigheid, zoals het een afstammelinge van het grote huis Allardyce betaamt?" vroeg hij, een flikkering van vermaak in zrjn ogen. „Ik zou er voor geen geld van de we reld naar terug willen; en dat weet u mijnheer Westcott." „Nee," antwoordde hij: „ik geloof niet, dat u dat zou willen. Nog nooit tevoren beb ik iemand ontmoet, met zo'n onverzadiglijk verlangen naar werk." (Wordt vervolgd) missieprocurator in Neder 1 Ad p. Phi- lippus van Duijnhoven te Oss. Tot rector gymnasium S. Alberti te Zende ren, p. Antonius van Rijswijck; en tot conrector p. Clemens Zonneveld. Tot professor in de philosophic te Merkel beek werd benoemd p. drs. Jeroen Alleman. Ter gelegenheid van de Lambeth-con ferentie hebben de Anglikaanse aarts bisschoppen en bisschoppen een zend brief uitgegeven, waarin zij de wereld oproepen voor een strijd tegen het com munisme. In de brief wordt o.m. ge zegd, dat het communisme in velen, die het niet met het communistische atheïs me eens zijn, toch een weerklank heeft gewekt. Voor velen namelijk, aldus de zendbrief, schijnt het communisme de belichaming te zijn van een bezorgdheid voor de verdrukten en vertrapten, wel ke voor zover onvermengd een glorie van de Kerk uitmaakt. Verklaard wordt dat de conferentie het commu nisme veroordeeld, omdat het de klas senstrijd aanmoedigt en van mening is, dat de morele maatstaven niet absoluut, doch relatief zijn en steeds gewijzigd kunnen worden, wanneer het staatsbe lang dit vereist. Een beroep wordt gedaan op alle na ties om atomische krachten nooit anders te gebruiken dan voor vredelievende doeleinden en te trachten de oorzakep van de oorlog te verwijderen. De conferentie hechtte haar goedkeu ring aan een voorstel tot het houden van een pan-Anglikaans congres, ver moedelijk in de Verenigde Staten in 1953 en een grotere kerkelijke conferentie, waaraan ook bisschoppen deel zouden nemen, die buiten de gemeenschap wa ren. Een commissie in de conferentie bleek geen hoop te hebben op een samenwer king met de Katholieke Kerk. De enige methode, die Rome zou accepteren, zou onderwerping zijn aan het Vaticaan. Palestina zou onder internationale controle moeten staan, met toegang tot de heilige plaatsen. De besluiten van •Lambeth worden slechts van kr#ht, in dien de synodes der kerkprovincies ze goedkeuren. Eduard Heilbron, een Nederlandse zeeman, is te Londen tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens landen in Groot-Brittannië zonder toe stemming van een immigratie-ambte naar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3