ONDERHANDELINGEN NIET AFGEBROKEN 1 - - In vijf uur over de Oceaan Sokolovski maakt reclame met steenkolen Vaandels, uniformen en trommen Wat vrouwen doen en deden Alleen besprekingen over militair bestand uitgesteld FRANKRIJK WENST BESPREKINGEN TOT OPRICHTING EUROPEES PARLEMENT Vijf landen van Brussel uitgenodigd in November bijeen te komen Engeland bouwt in het geheim aan een straal-passagiersvliegtuig Vijftig jaar vrouwenwerk in de Haagse Houtrusthallen J m Onderzoek naar wapenen voltooid SUCCES VOOR GRIEKSE REGERINGSTROEPEN lr^ J Smokkelaars schieten kommies neer .Het weer. Aanslag op voorzitter Yser-comité Texelse veestapel gaat achteruit Tot hoofd en hart linde offensief in zicht? m .JHK W* Vrij verkeer tussen Westelijke zones DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1948 72ste JAARGANG No. 24235 SCHUURMAN DEMENTEERT 5 I 6 Rusland en de republiek w 1 Overval op politiepost DE ZWEEDSE KOSENKINA V Snelheid is troef! mm Bom in zijn huis ontploft Marshall over het geval-Kosenkina Engels deserteur was oplichter Bij feest hoort een ijsje Militair eerbetoon tijdens de a.s. feestelijkheden Vf **EAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM '•Moon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Se verin. Directeur: 3. 3. W. BoerHoter. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mffltmeler- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepen 14 cent» per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te eren. eerst* jgen' word' g rond i nt>a? s> 01- •e. il el I De heer T. Elink Schuurman, Waarnemend voorzitter van de Ne derlandse onderhandelings-commis- sie met de republiek Indonesië, heeft United Press vandaag mede gedeeld, dat er absoluut niets van waar is, dat de republikeinse dele gatie alle onderhandelingen heeft afgebroken. Hij zei, dat de Nederlanders Woens dagavond een brief ontvingen van de Republikeinse delegatie door middel van do Commissie voor Goede Diensten, V/aarin gezegd werd, dat de besprekin gen over het militaire bestand moeten gorden „uitgesteld" daar de republi keinse delegatie na de „bezetting en «uiting van het hoofdkwartier van het Republikeinse veiligheidscomité in Ba- riVia op 16 Augustus door de Neder landse politie, als gevolg van een inci dent op de avond van de viering van de republlkeinse onafhankelijkheidsdag," geen vrije toegang en beschikking meer Reeft over haar documenten. Schuur man voegde hieraan toe. dat de politie uitsluitend zocht naar wapenen en alle documenten onberoerd liet. Het is niet waar, zeide hij. dat een lid Jta de republikeinse veiligheidscom missie gisteren niet in staat was een vergadering van de veiligheidscommis- bij te wonen, omdat hij „geen toe- lemming had zijn huis te verlaten," "etgeen gezegd wérd in de republikein- Re brief, daar de betreffende afgevaar- P'gde, luit.-kolonel Soekanda, lid van 'et republikeinse leger, op 17 Augustus J^u persconferentie gaf in een ander Ruis in Batavia, waarvoor hij volledige r°estemming had zijn eigen grondgebied te verlaten. Schuurman besloot met te zeggen, dat politie de republikeinse afgevaardig den vandaag volledige toegang verleend u*d tot de archieven van de delegatie, d*ar het onderzoek naar wapenen vol tooid was. Reuter weet nog te melden, dat Ruhuurman heeft verklaard, dat Je •^Publikeinse documenten wederom aan republikeinseveiligheidscommissie r beschikking zijn gesteld. (Zoals gisteren reeds gemeld, zou de ïePubliek alle onderhandelingen met rj Nederlandse delegatie hebben afge- °ken. Red.): Soeripno, de republikeinse vertegen- woorulger in Praag, heeft verklaard, dat 'e overeenkomst tussen de republiek en Je Sovjet-Unie geen diplomatiek karak- }*r draagt. Hij zeide met nadruk, dat ■Uer slechts sprake is van het openen Van consulaire betrekkingen. ..Niettemin", aldus Sueripno, .indien bij heeft Nolonel James Brittingham, leider van J* Amerikaanse militaire adviseurs *>et Woensdag verklaard, dat het Grammos- "(fensief binnen de komende tien dagen !"*t een overwinning van het regerings- eSer zal eindigen. He guerillastrijders bieden de zwaarste ^genstand ten Zuid-Westen van Alevitsa j aar de 15de divisie naar Sliminitsa wtacht op te trekken, een stadje in Mar- i,°s' laatste belangrijke ravitaillerings- naar Albanië. De tegenstand aan K?' Zuid-Westelijke front is reeds ge doken, waardoor de negende divisie in sector snel heeft kunnen op ijken. j volgens kolonel Brittingham schijnen ]jj. guerillatroepen nog steeds aanzien- hlk voorraden wapens en munitie te jjhoben. Hun achterdeur naar Albanië m fj1 Grammos is thans kleiner gemaakt 1 aar strekt zich toch nog over een "gte van 18 km. langs de Albanese r ebs uit. Hij geloofde, dat het Griekse „i^ringsleger de Grammos na beëindi- ÜS der gevechten bezet kan houden. jJr® geest onder de regeringstroepen sk^'bde hij uitstekend, terwijl de op- jUpP.oelingen volgens hem in een erbar- e Psychologische toestand verke- (j-?c Griekse generale staf deelt mede, t* de Griekse tweede divisie zich heeft tje ®ster gemaakt van de stad Khrisi in bj LJrammossector, waardoor in dit ge- her n°R slechts vier dorpen in handen guerillastrijders zijn. Het gebied der Opdien is, volgens de generale staf, afstand van zeven kilometer na jie®l afgegrendeld. i«et doorgaans goed ,"Estia" meldt, geïnformeerde "Onfj meiui, dat Markos zijn brii rtier in het Grammosgebergte WsSegeven heeft en zich in het Alba- Va dorp Nikolice, zes km. ten Noorden oe grens, gevestigd heeft. sil,ur%vÜ' de regeringstroepen Markos in- bottfn, beeft het Griekse ministerie van mandse Zaken vandaag een telegram >ott,jrrygve Lie gezonden, waarin geëist Ie dat Albanië zijn grenzen sluit voor btende guerillastrijders en dat alle viu op Albaans grondgebied bevindende "telingen geïnterneerd worden. wij deze overeenkomst aanvaarden, be tekent dit een versteviging van de repu blikeinse positie, zowel buiten als bin nen het land, omdat over het algemeen de overeenkomst door alle partijen en lagen van de bevolking werd toege juicht." Speripno legde er voort de nadruk op, dat het sluiten van de overkomst geen Russische erkenning van de repu bliek inhoudt. Hij wees er op, dat deze overeenkomst gevolgd zou kunnen wor den door overeenkomsten met andere Oost-Europese landen. Volgens Soeripno staan de volken van Oost-Europa zeer critisch tegenover de Renville-overeen- komst, daar zij geen garantie inhoudt voor de volledige onafhankelijkheid van de republiek. Voor de eerste keer heeft de re publikeinse regering Zaterdag de toegang tot haai- gebied ontzegd aan vier Nederlandse geestelijken, die Zaterdagmorgen per vliegtuig op 't Djocjase vliegveld arriveerden. Dit besluit werd genomen in ver band met het feit, dat tevoren geen aankondiging was gedaan en dus ook geen toestemming was verleend aan de vier geestelijken om naar de republiek te reizen. Zij moesten met hetzelfde vliegtuig weer naar Bata via terugkeren. Eerst thans is bekend gemaakt, dat in de nacht van 19 Augustus een bende van circa 100 man, gewapend met lee- field en Japanse geweren, een overval heeft gepleegd op een politiepost te Scerokidoel bij Tegal. Het vuurgevecht duurde twee uur; een Indonesische agent sneuvelde. De politie, die slechts uit tien man bestond, hield stand tegen over de overmacht. De bende werd tot aftocht gedwongen. Zoals wij reeds meldden heeft thans ook Zweden zijn Kosenkina-affaire. Her haaldelijk hebben de Sovjet-autoriteiten in Zweden getracht de 19-jarige Russi sche musicienne Li/dia Makrova, die in 1944 uit Rusland naar Zweden vluchtte, ertoe te bewegen naar Rusland terug te ICETGTt* Volgens de Russische ambassade heeft de vader van het meisje, een kolonel in het Russische leger, herhaaldelijk ge vraagd, dat zij naar Rusland zal terug keren, omdat hij zich sinds de dood van haar moeder, die omkwam bij het beleg van Leningrad, eenzaam voelt. Het meisje heeft te kennen gegeven, dat zij Zweedse wil worden. Eenmaal heeft een lid van de Sovjet-ambassade reeds ge tracht zich met geweld toegang tot haar woning te verschaffen. Schriftelijk heeft zij van de ambassade het bevel gekre gen: „Verlaat dit spinneweb en keer terug naar het vaderland en de vrij heid!" Het Zweedse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de familie, bij wie het meisje inwoont, gewaarschuwd, haar 's avonds niet alleen op straat te laten gaan. Tvnntig Franse padvinders-parachutisten, onder wie 4 meisjes, gaven op Ypenburg een demonstratie. Zij sprongen uit een speciale Dakota van Aero-Holland. De Franse regering heeft besloten de regeringen van Engeland, Nederland, België en Luxemburg uit te nodigen voor besprekingen over de oprichting van een Europees parlement. Frankrijk dringt er bij de andere vier landen op aan om vóór November een voorbe reidende conferentie in Brussel by te wonen. Dit verzoek werd gedaan naar aanleiding van een memorandum van de coördinatie-commissie van de Euro pese eenheids-bewegingen, dat nog Dinsdag j.l. aan de regeringen der vijf landen werd gezonden. Het memorandum werd toegezonden aan de vijf regeringen, die het pact van Brussel hebben ondertekend. Het was o;m. voorzien van de handtekeningen van Winston Churchill, Paul van Zee land, Sir Harold Butler, Daniël Serruys, prof. Salvador de Madariaga, prof. dr. Henri Brugmans, Frangois de Menthon, René Curtin, Robert Bichet, P. A. Kers- tens en prof. Torkil Kristensen. Na uitdrukking gegeven te hebben aan de hoop, dat de Europese assem- blée tenslotte alle naties van geheel Europa zal omvatten, wijst het memo randum erop, dat, zolang de landen nog niet besloten hebben een deel hunner souvereine rechten over te dragen aan een Internationale Europese gezags- instelling, de Europese assemblée geen wetgevende of uitvoerende bevoegd heden kan hebben. Wel echter kan zij belangrijke functies van deliberatieve en adviserende aard vervullen. Het memorandum stelt voor, dat aan de vijf regeringen, die het pact van Brussel hebben ondertekend, verzocht zal worden de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het bijeenroepen en organiseren van de Europese assemblée. Om deze regeringen van advies te die nen zou zo spoedig mogelijk een voor bereidende conferentie bijeengeroepen Woensdagnacht ontdekten grenskom- miezen smokkelaars in het Cabergerveld te Maastricht nabij de Belgische grens. Op een bevel halt te houden, klonk plot seling een schot en werd de 30-jarige grenskommies O. door een lading hagel in de borst getroffen. De smokkelaars wisten met achterlating van de smokkelwaar, een grote hoeveelheid vitragestof, in het nach telijk duister te ontkomen. Het slachtof fer is in levensgevaarlijke toestand over gebracht naar het ziekenhuis te Maastricht. Op het ogenblik bouwen de Engelsen in alle geheim aan een nieuw straal vliegtuig. Ze zijn er van overtuigd met dit jet-toestel, dat in de Havilland- fabrieken wordt gebouwd, de wereld te kunnen overtroeven. Het zal het eerste straal-passagiers- vliegtuig ter wereld worden en zicb voortbewegen niet een snelheid van 800 km. per uur. Het kan 35 passagiers vervoeren en vliegt in vyf uur over de oceaan, hetgeen wil zeggen, dat het tijdsverschil in aanmerking genomen men op hetzelfde uur in Amerika aan komt als men bijvoorbeeld uit Londen of Amsterdam opstijgt.... Volgens Jack Davison, een der direc teuren van de Havilland-fabrieken, is het straalvliegtuig het eerste „alljett" vliegtuig. Het prototype is bijna klaar. Begin volgend jaar beginnen de proef vluchten. Maar nu hebben de Britten een heel eigenaardig ding gedaan. Ier- wijl dus de proefvluchten nog in volle gang zullen zijn, gaan de Havilland-fa brieken rustig verder een hele serie van 24 van deze 35-passagiers-straalvliegtui- gen te bouwen. De Havilland fabrieken sas» hebben reeds aan de British Overseas Airways Corporation deze hele serie van 24 toestellen verkocht, zonder dat dus deze maatschappij het toestel heeft gezien, laat staan het heeft geprobeerd, want het is nog niet klaar. De Havilland-fabrieken hebben deze ver koop afgesloten onder garantie. De Britten zijn ditmaal zeker van hun zaak. Gegaran deerd achthonderd kilometer in de stratos feer, zeggen zij. Het lijkt op een koop: niet goed, geld terug. „Maar" zegt de heer Da vison, „de Britse luchtvaartmaatschappij zal daarmede ook onmiddellijk aan de spits van de moderne luchtvaart staan. Kijkt u maar eens naar uw prachtige K.L.M. Men mag wel zeggen, dat die de crè me de la crème van de tegenwoordige vliegtuigen heeft gekozen. Maar ook uw experts zullen in de ioekomst kijken. En de toekomst behoort zonder twijfel aan het straalvliegtuig. Snelheid is tegenwoordig troef. Niemand zal van Johannesburg naar Amsterdam in 29 uur vliegen, ais er een vliegtuig is, dat het zonder tussenlanding in 10 of 12 uur doet. Natuurlijk, de straal vliegtuigen zijn alleen rendabel op' lange af standen. De minder snelle toestellen, dus de niet-jets, zullen in de toekomst dan ook op de kortere trajecten dienen te worden ingezet." In de toekomst ziet de heer Davison de Constellation en de D.C. 6 van Am sterdam naar Parijs en Londen vliegen en doen de jets de langere afstanden. En naar zijn mening zullen deze grote toe stellen op de kortere afstanden toch eco nomisch blijken, want het luchtverkeer zal in 4 A 5 jaar ongetwijfeld zeer toe nemen. Zullen de Britteil de Amerikanen gaan verdringen van de eerste plaats in de bouw van vliegtuigen? Mo menteel voorziet Amerika practisch de gehele wereld van verkeers vliegtuigen, maar in koortsachtig tempo werken de Engelsen aan hun nieuwe vindingen. Dit toestel is het eerste straalvliegtuigvoor passa giers, dat in de geregelde vaart komt. Deze New Vicking maakte onlangs nog een recordvlucht van Londen naar Parijs. Verwachting- tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Aanhoudend koel weer. Zon 5.31—19.54. Maan 20.39—5.50. moeten worden, samengesteld uit repre sentatieve delegaties der vijf genoemde landen. De gedelegeerden voor deze con ferentie zouden door de betrokken re geringen moeten worden benoemd met goedkeuring van de parlementen. Zij zouden gekozen kunnen worden zonder enige beperking, zowel uit de leden der parlementen als daarbuiten. De confe rentie zou niet later dan November van dit jaar bijeen moeten komen. Het memorandum stelt voor, dat de voorbereidende conferentie zal bestaan uit 25 afgevaardigden uit Frankrijk, 25 uit Engeland, 11 uit België, 11 uit Ne derland en 3 uit Luxemburg. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Vannacht heeft in Gent een bomaan slag plaats gevonden op de woning van prof. dr. Fransen, voorzitter van het Yserbedevaartscomité. Ongelukken zijn er niet te betreuren, daar prof. Fransen met vacantie was. De aangerichte schade is echter aanzienlijk. De aanslag hangt ongetwijfeld samen met de onrust, die er heerste tengevolge van het feit dat over enkele dagen een nieuwe Yser-bedevaart zal plaats vin den; voor het eerst sedert de aanslag, waarbij in Maart 1946 het Yserkruis werd vernield. De atmosfeer was nogal gespannen, omdat er aan de bedevaar ten onaangename herinneringen verbon den zijn. Tijdens de bezetting waren het grotendeels met Duitsland sympathise rende manifestaties en ook daarvoor trouwens droeg de oorspronkelijke hul de aan de gesneuvelde soldaten op het yser-front vaak een anti-Belgisch ka rakter. Na de oorlog bleef het wan trouwen bij vele Belgen, in het bijzonder bij het verzet bestaan, ondanks het feit, dat van Vlaamse zijde gepoogd werd het monument te beschouwen als een teken van verzoening. Dat dit niet het geval was bleek wel uit de aanslag van Maart 1946. De aankondiging van de nieuwe Yser-bedevaart heeft opnieuw tot hevige protesten aanleiding gegeven, in het bijzonder bij linkse verzetsele- menten. Het lijkt dan ook zeer waar schijnlijk, dat de dader van de thans ge pleegde aanslag aan die kant gezocht moet worden. De verontwaardiging is in Vlaanderen groot, temeer waar het huidige comité zeker niet verdacht kan worden van anti-Belgische bedoelingen en de bedevaart wel een Vlaams, maar geen separatistisch karakter zal dragen. Om deze reden trouwens ook heeft de regering geweigerd haar te verbieden, ondanks de hevige pressie, die door de tegenstanders werd uitgeoefend. Het is niet onmogelijk dat deze gehoopt heb ben, nog op het laatste moment een verbod te provoceren en de atmosfeer door de aanslag te vertroebelen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Marshall, heeft Woens dag op een persconferentie verklaard, dat de Verenigde Staten-zich ernstig be zorgd maken over de beschuldigingen, die de Sovjet-regering heeft uitgespro ken met betrekking tot het geval van de drie Russische leerkrachten. Het bewijs materiaal dat het ministerie tot dusverre in handen heeft gekregen, zet de bewe ringen van de Sovjet-regering geen kracht bij, zo zeide Marshall. Hij zeide, dat het Amerikaanse ant woord op de Russische protesten waar schijnlijk binnen de komende 24 uur aan de Russische ambassade zal worden doorgegeven. De minister zeide niet te weten of de leerkrachten formeel asyl- recht hebben verzocht in de Verenigde Staten, doch voegde hier aan toe dat hun recht om te blijven practisch ver zekerd was. Reuter verneemt, dat de regering der V. S. misschien zal verzoeken om terugroeping van de Sovjet-consul- generaal Jacob Lomakin. Indien zou blijken, dat Lomakin mevrouw Kosen- kina tegen haar wil in het Sovjet consulaat vastgehouden zou hebben, dan zou hij, aldus de autoriteiten, ver volgd moeten worden en zou zijn di plomatieke status hem niet bescher men. De Verenigde Staten zouden er echter de voorkeur aan geven in dat geval de regering der Sovjet-Unie te verzoeken Lomakin terug te roepen. Mevrouw Kosenkina haalde Woens dag zeer moeilijk adem en heeft daarom zuurstof en een nieuwe bloedtransfusie toegediend gekregen. Haar toestand baart niet dadelijk de ergste zorg, maar toch werd gemeld, dat haar toestand niet zeer gunstig ir (Van onze Haagse redacteur) De bedrijfsresultaten van de schapen- bedrijven op Texel zijn gedurende de laatste 20 jaar niet gunstig geweest. De uitkomsten over 1946 en 1947 zijn voor dc schapenhouders aanleiding geweest wederom bij de Overheid om financiële steun aan te kloppen. Het Landbouw- Economisch Instituut te Den Haag heeft naar aanleiding hiervan- een onderzoek ingesteld op het eiland, waarbij is komen vast te staan, dat een halve eeuw ge leden in het z.g. Oude Land bijna uit sluitend grasland werd aangetroffen, doch thans ruim 41 pet. cultuurgronden dat het aantal melkkoeien zich heeft uitgebreid ten koste van dat der fok schapen. Het wordt wenselijk geacht deze wij zigingen in de bedrijfsvoering verder door te trekken in de toekomst. De huidige schapenstapel kan geleidelijk aan tot de helft worden teruggebracht zon der dat de oude fokkem wordt aange tast, terwijl de rundveestapel kan wor den uitgebreid. Met dit plan wordt geen nieuwe weg ingeslagen, doch de ontwik keling der laatste jaren bewust doorge zet. Een 25-jarige Engelse soldaat uit Stoke-on-Trent, die deel uitmaakte van het Britse bezettingsleger in Duitsland, was in 1947 in Duitsland gedetineerd wegens desertie. In November kreeg hij verlof om zijn stervende vader in Stoke-on-Trent te bezoeken. Van dat verlof keerde hij niet terug. Hij ging naar Nederland, waar hij in verschillen de plaatsen, o.a. Den Haag, personen opzocht van wie hij kon vermoeden, dat zij Engels spraken. Hij vertelde deze mensen, dat hij sergeant was, met verlof in Nederland vertoefde en geen geld meer had.- Met dit verhaal wist hij 25 «personen op te lichten voor in totaal pl.m. f 800. In Den Haag maakte hij kennis met een vrouw, maar hij brak zijn verblijf hier af, toen hij merkte, dat de politie hem zocht. Het was ech ter al te laat, want toen hij bij Roosen daal de Belgische grens was gepasseerd, werd hij door de Belgische rijkswacht, die door de Haagse politie was gewaar schuwd, gearresteerd. Hij is thans naar Hoek van Holland overgebracht. Vermoed wordt, dat hij nog meer op lichtingen heeft gepleegd. Inlichtingen hieromtrent worden verzocht door ser geant Bailey, c.o. D.A.P.M. 41 Garrison, Hoek van Holland. De Ondervakgroep Consumptieijsberei- ding deelt mede, dat ten behoeve van de komende feesten in verband met het Re geringsjubileum en dê Troonswisseling, door het Bedrijfschap voor Suiker eén extra toe wijzing grondstoffen ter beschikking zal worden gesteld. De extra toewijzing zal 10 pCt. van het basisjaar bedragen. Maarschalk Sokolosvki, de Russische commandant in Duitsland, heeft de West- Berlijners Woensdag 60.000 ton steen kolen aangeboden als een „eerste win tertermijn". Het officiële Russische nieuwsbureau deelde mede, dat de steenkolen binnen enkele dagen voor die Berlijnes beschikbaar gesteld zouden worden, die hun levensmiddelen in de Russische sector kopen. Enkele weken geleden hebben de Russen medegedeeld, dat zij alle Berlij- ners zouden voeden met uit de Sovjet- Unie geïmporteerd graan. Slechts wei nig inwoners van West-Berlijn zijn hier op ingegaan. Verder werd in de bekendmaking ge zegd, dat binnenkort nogmaals twee pond bloem gedistribueerd zou worden onder de inwoners van de Russische sector en de West-Berlijners met Rus sische bonkaarten. Tezelfder tijd hebben de Russen de directeur van hun centrale kolenkan- toor, dr. Mückenberger, ontslagen op grond van „ondoelmatige en desorgani serende tactiek". Het Britse militaire bestuur heeft de gemeenteraad van Berlijh echter geïn strueerd geen rekening te houden met het ontslag van Mückenberger. Het Sovjet-bevel, zo verklaart de Britse overheid, is een flagrante schending van de door de drie Westelijke geallieerden goedgekeurde constitutie voor Berlijn van 1946. De Amerikaanse en Franse bevelhebbers hebben de gemeenteraad een dergelijke brief doen toekomen. Het Berlijnse gemeentebestuur heeft besloten een .noodmunt" in omloop te brengen, die in de vier sectoren van Berlijn gangbaar zal zijn, zulks om de huidige moeilijkheden op muntgebied uit de weg te ruimen. Reuter meldt hieromtrent, dat het noodgeld zal worden uitgegeven als niet spoedig een oplossing wordt gevonden voor de huidige chaos op monetair ge bied. Het zal slechts worden gebruikt voor de allerdringendste betalingen. De Amerikaanse, Britse en Fran se .opperbevelhebbers in Duitsland hem ben een communiqué uitgege ven, waarin het herstel van het vrije verkeer van alle Duitse bur gers tussen de drie Westelijke zo nes wordt bekend gemaakt. De grensposten van de politie zullen worden opgeheven. De Economie Co-operation Admini stration heeft Woensdag medegedeeld, dat aan de dubbelzone vergunning is verleend voor de aankoop van copra in Nederlands-Indië tot een bedrag van 4.050.100 dollar. Het totaalbedrag der vergunningen ln het kader van het Marshallplan bedraagt tot op heden voor alle landen tezamen 1.188.321.689 dollar. Omtrent het militair eerbetoon tij dens de viering van het regerings jubileum en de plechtige inhuldiging te Amsterdam kunnen de volgende bijzonderheden worden medegedeeld: Op 30 Augustus, wanneer H. M. Ko ningin Wilhelmina aan het Amstelstation zal arriveren en naar het koninklijk pa leis op de Dam zal rijden, zal aan het paleis een erewacht van studenten met vaandel zijn opgesteld, waarbij het Am sterdamse politie-muziekcorps. Tijdens de tocht van het Amstelsta- tion naar het paleis op die dag, zullen langs de route een ere-afzetting en ere- fronten van de Kon. Marine en de Kon. Landmacht en de Luchtstrijdkrachten staan opgesteld. Tevens zullen hierbij de vaandels en standaarden zijn inge deeld. Op de dag van de inhuldiging van H. M. Koningin Juliana 6 September zal langs de pergola tussen paleis en kerk een ere-haag van adelborsten en cadetten worden gevormd, terwijl een erewacht van studenten bü het paleis en eer» va,, .xlciborsten voor de kerk is opgesteld. De vaandels van de drie garde-regi- (Van een onzer speciale verslaggeefsters) Er zijn momenten in je leven, dat je een sprookjesfiguur zou willen zijn. Toen ik gisteren in de Houtrusthallen rondliep op de tentoonstelling ,41e Nederlandse Vrouw 18981948", waar na de opening door Prinses Juliana om.twee uur de eerste bezoeksters bin nenstroomden, wenste ik, dat ik Klein Duimpje was en kiezelstenen op mün weg had gestrooid, want deze ten toonstelling is, als alle uitgebreide tentoonstellingen, een doolhof, waar men niet gemakkelyk terugvindt wat men nóg eens wil zien. Maar het is een doolhof, gecomprimeerd vol met interessants en waar men zijn tijd voor moet nemen om de onderdelen, die het waard zijn, a fond op zich te laten inwerken. Want men kan zich hier op alle gebied waarop de vrouw meetelt en er is vrüwel geen on ontgonnen terrein meer oriënteren op. zich rekenschap geven van en zich laten voorlichten over de veelvoudige vertakkingen, waarmee de vrouw in de hedendaagse samenleving wortelt. Anderhalf jaar lang is deze tentoon stelling door honderden en honderden vrouwen, in samenwerking van alle ge zindten en richtingen, voorbereid, on der de bekwame architectonische lei ding van de heer Henri C. Pieck. Met vrouwelijke intensiteit en consciëntieus heid is er materiaal verzameld en zijn er gegevens bijeengebracht voor ieder der tien onderafdelingen, waarin het enorm vele der vrouwenactiviteit is onderverdeeld. De plaats en het werkterrein van de vrouw bij uitstek is, in onze Goddank nog niet aangetaste samenleving, in het gezin, de afdeling de Vrouw in het Gezin ontvangt de bezoekenden dan ook, en wel met levensgrote foto's uit de Oranjegezinnen. Tussen vele expres sief beschilderde panelen, met voorstel lingen hoe het in het ideale gezin moet zijn, tonen hier voorts op expressieve wijze een huiskamer, een keuken en een kraamkamer van vijftig jaar geleden, naast een moderne, hoezeer de levens- en werkverhoudingen voor de vrouw veran derd zijn. Letterlijk en figuurlijk is zij van H. K. H. Prinses Juliana opende Woens dag te Den Haag de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 18981948", het donker in het licht gekomen. Een overmatig aantal droom-keukens doet overigens de bezoeksters watertanden. Aangrijpend is de zeer suggestieve uitbeelding van de vrouw in de oor log, waarbij een natuurgetrouwe groep hongertochters en pakkende diorama's van de binnenhuis-ellende ons de keel weer dichtsnoeren. Naast de activiteit van de vrouw in het huishonden is haar illegale activiteit hier vastgelegd. Dat de moderne pakkende tentoon stellingsmiddelen het ook mogelijk ma ken om een onderwerp als de Vrouw in de Politiek sprekend weer te geven en interesse te wekken, bewijzen de pa nelen waarop de groei en de geestelijke stuwbron der politieke vrouwenactivi teit is gemonteerd. Onze pioniersters, die als foto-vergrotingen met hun ver eeuwigde glimlach op de bezoeksters wij zijn benieuwd hoeveel bezoekers er komen neerzien, kunnen voldaan zijn. Uit haar aanvankelijke stuwing is deze mer a boire gegroeid, die leert, dat het aandeel van het vrouwenwerk in de samenleving eigenlijk niet meer af te zonderen is in een tentoonstelling, hoe uitgebreid ook. Want ondanks het over stelpend vele dat hier wordt geboden, hebben de samenstelsters zich stuk voor stuk moeten- remmen. De Vrouw in Be roep, Bedrijf en Sociaal Werk is haast niet meer in een expositie te vangen, getuige het vele, noodzakelijk toch on volledige, hier aanwezig, dat de belang stelling waard is. In de tijd, dat een tiende van het Slechts het innerlijk bepaalt de waar de van een mens. Ook een muntstuk ontleent zijn waarde niet aan de beeldenaar van de vorst. J menten, grenadiers, jagers en ..Prinses Irene", alsmede dat van het korps mari niers, gaan met hun commandanten in de koninklijke stoet mee van het paleis naar de kerk. Tijdens de tocht, welke H. M. Ko ningin Juliana des middags in de gou den koets door Amsterdam zal honden, zullen in de stoet o.m. marcheren: e re- compagnieën met vaandel van de drie garde-regimenten, K.NAL. en mariniers, een ere-compagnie matrozen en een e re- compagnie luchtstrijdkrachten, benevens twee muziekcorpsen. Langs de weg, welke de stoet volgt, zal een ere-afzetting staan opgesteld van onderdelen van de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en de Luchtstrijdkrachten. Deze ere-afzetting zal voor wat be treft de K.L. en L.S.K., bestaan uit 48 compagnieën, welke uit alle delen van het land te Amsterdam zullen worden samengetrokken en die alle uniforme sterkte van 103 man zullen hebben De regimentsvaandels en standaarden zullen in deze ere-afzetting worden opgenomen. Ook de marine zal een gedeelte van de ere-afzetting betrekken. Voorts zal langs de route een aantal ere-fronten worden opgesteld, waardoor ook de niet aan de afzetting deelnemen de onderdelen in de gelegenheid worden gesteld, zich te doen vertegenwoordigen. Deze ere-fronten zullen o.a. worden sa mengesteld uit: ridders der Militaire Willemsorde, officieren en onderoffi cieren der Kon. Marine, Kon. Landmacht en Luchtstrijdkrachten, het Vrouwen Hulp Korps, uit Indië gerepatrieerde ba taljons, het Kon. Nederlands-Indisch Le ger, gewonden zowel van de strijd in Europa als in Indië. De ere-fronten zul len zoveel mogelijk worden opgesteld bij de troepen van hun wapen of dienst vak. Gedurende de tijd, dat H. M. Ko ningin Wilhelmina of H. M. Konin gin Juliana in Amsterdam vertoeft, treedt de bevelhebber in het eerste militaire gewest, generaal-maj oor J. H. de Jager, op als gouverneur der hoofdstad. De garnizoenscom mandant van Amsterdam treedt op als commandant van de ere-afzetting. De ere-wacht aan het paleis op de Dam zal door de volgende onderdelen worden geleverd: 30 Augustus: studen ten; 31 Augustus: garde-reg. grenadiers; 1 September: Kon. Marine; 2 September: garde-reg. Jagers; 3 September: K.N.I.L.; 4 September: Kon. Marine; 5 September: L.S.K.; 6 September: studenten; 7 Sep tember: Kon. Marine; 8 September: gar de-reg. Prinses Irene; 9 September: gar de-reg. grenadiers. medische corps uit vrouwen bestaat, is de academische vrouw, die op deze ten toonstelling een eigen plaats heeft, geen phenomeen meer. Ten dele hoort zij ook thuis by het onderwijs, een uitgebreid en gevarieerd werkterrein voor de vrouw. Hier is veel aandacht besteed aan het minder bekende landbouwhuishoud- onderwys voor meisjes. Wy vliegen er met de pen overheen, maar wat in drie woorden gezegd is, vergt minstens drie kwartier om het geheel in zich op te nemen. Noodgedwongen beknopt is de afdeling de Vrouw in de Kunst, toch zijn de pres taties in muziek, op het toneel, als schilderes en beeldhouwster van onze meest bekende kunstenaressen hier ver tegenwoordigd, alsook enkele stukken edelsmeed-, naald- en kunstwerk. Hoe de vooruitgang gedurende deze vijftig jaar was van de Vrouw in de Sport, to nen een aantal fotomontages en van de Vrouw in de Mode, een rij telkens ge wijzigde silhouetten, vergezeld van de stille getuigen als corsetten en schoenen. Wijst tenslotte de inleiding in de voorhal de onderlinge samenwerking der verschillende vrouwen-organisaties aan, in de afdeling „De Vrouw in het Kerkelijk Leven" zijn de respectievelyke geestelijke fundamenten uiteengezet, waarop de verschillende confessionelen bouwen. De ruimte die de katholieken werd toegewezen wordt overheerst door een uitbeelding van het contemplatieve leven, zes witte religieuzen rond een altaar, waarboven een crucifix. Daar omheen zijn de werken van barmhartig heid geschaard, die door de vrouwen verricht worden alsmede enkele voort brengselen van kerkelijke kunst o.a. door 'n vrouwelijke kunstnaaldwerkster, een glazenierster en een boeteeerster vervaardigd. Wie belangstelling heeft voor wat er in deze tijd leeft en roert, verzuime niet deze tentoonstelling te zien, die dagelijks geopend is van tien tot tien (des Zon dags gesloten) en duurt tot 30 Septem ber. Er is een kinderbewaarplaats on der leiding van het U.V.V.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1