STAD EN OMGEVING Jonkheer bleek geslepen oplichter Bestrijding van zwammen en schimmels Als de tram er niet meer is Moederdes lands Belangrijke vinding Zuidelijke, slagers ook ontevreden HET DAGBOEK VAN JOSEPH GOEBBELS Bij lezing valt het bitter tegen KAMPEERTENTEN TE HUUR De nieuwe routes van de bussen DIEFSTALLEN BERECHT „Ik was onder invloed" AGENDA Nationale film Officier: Schandvlek voor de Nederlandse adel Demobilisatie-comité Bollenstreek paraat De Times over Indonesië Motie aan de minister GOEDEWAAGEN VOOR PERSZUIVERING Reorganisatie F ranse raad der republiek Selectie uit de jaren 1942 en 1943 heemstede DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1948 FAGINA 2 Haarlemmers naar Vejle R.K. Hoofdacte-cursus D.W.R. wint van A.Z. 1870 Parapluies zijn pnnienvrijü GROTE HOUTSTRAAT 47 Tel. 18036 Haarlem Burgerlijke Stand Dames deden in het zwart WATERPOLO-TOURNOOI Olympische deelnemers in „De Heerenduinen" Passende werkkring voor gedemobiliseerden „Grote zelfbeheersing gevraagd" Speciaal bericht aan School?, Buurt- en Oranje-verenigingen Advies: 20 jaar uitsluiting New Yorkse douane-beambten loeren op diamanten Kolonialisatie in Suriname Commissie van Advies Enigszins dubieus Op de mestvaalt Waarom juist deze keuze? Walgelijke ijdelheid „THE INDIANA" STEINBECK VOLGT VIRULY OP Tafeltennis Scheepvaartberichten Beurs van Amsterdam Beurs van New York KLEURLOZE MARKT Met ingang van X November, wan neer de tram uit de stad verdwijnt, zullen de autobussen het monopolie krijgen. De N.Z.H.. die op het ogen blik reeds over een zo groot wagen park beschikt, dat zelfs een aan zienlijk aantal bussen buiten dienst is, zal op genoemde datum tevens gereed zijn met <}e omscholing van het personeel. Op het ogenblik wordt daaraan nog druk gewerkt. Er zullen met de uitbreiding van de buslijnen verschillende wijzigingen in de routes worden gebracht. In plaats van de tramlijn SóendapleinHeemstede, komt nu een buslijn 1, die van de Ver- gierdeweg in Haarlem-Noord naar Heemstede vertrekt. Bovendien zal op de spitsuren een vaste verbinding zijn van het Station-Haarlem naar Heem stede (waarschijnlijk lijn 6). Lijn 5 (Vondelweg-Station-Amster- damse Buurt) zal niet meer door de Parklaan, Nassaulaan en Wilhelmkia- straat rijden maar door de stad gaan, via de Kruisweg naar het Plein en van daaruit naar de Amsterdamse Buurt. Deze dienst beteekent een ontlasting van lijn 1. Buslijn 4, die thans van het Planetenplein naar het Chr. Huygens- plein gaat, wordt ingekort. Het eind punt zal zijn de Rollandslaan. Wat de busdiensten voor Heemstede betreft, deze zullen nog moeten worden vastgesteld in overleg met het gemeente bestuur. Lijn 3 (Santpoort-Bloemendaal- Haarlem-Heemstede-Aerdenhout) blijft ongewijzigd. Morgen, Vrijdag, omstreeks half 9 vertrekt een gezelschap van 25 personen vergezeld van de wethouder van On derwijs, de heer D. J. A. Geluk, naar Vejle in Denemarken om het bezoek te beantwoorden dat eenzelfde aantal De nen van 12 tot 18 Juli aan Haarlem bracht. Het gezelschap zal een week in Vejle doorbrengen en logeren bij de genen die in Haarlem hun gasten wa ren. Deze uitwisseling werd aan deze zijde voorbereid door de Commissie voor culturele uitwisseling van de Stichting „Haarlem's Bloei". Aan het hoofdacte-examen 1948 na men 15 candidaten van de R.K. Hoofd actecursus te Haarlem deel, n.l. twee voor het gehele examen, vijf voor het A-gedeelte en acht voor het B-gedeelte. In totaal werden dus zeven examens voor A en tien examens voor B afge legd. Hiervan slaagden vier voor A en acht voor B. Dit laatste aantal is vooral zeer goed te noemen, aangezien de opleiding voor B slechts één jaar duurt. Met een 73-overwinning op AZ heeft DWR de reeks overwinningen voortgezet. De thuisclub verkreeg door doelpunten van Rademaker en Pieters een 20-voorsprong, maar door Jonker ver kleinden de Amsterdammers de achter stand (12). Maar dat DWR de zege niet zou ontgaan, kwam weldra vast te staan, toen Knijnenberg, Behle en Rade maker de stand nog voor de rust op 51 brachten. Na de hervatting maakte Behle met twee fraaie doelpunten er snel 71 van, waarmede AZ's lot was beslist. Wel scoorden Herman Smitshuy- zen en Jonker nog twee tegenpunten, maar mede door het uitstekende werk van Nico Kollerie in het DWR-doel ble ven verdere doelpunten uit. (Adv.) ONDERTROUWD: F. W. L. van der Spek en M. J. de Boer; W. B. Bierman en M. C. J. C. Becker; P. van den Broek en G. de Vries; C. P. A. Bakker en J. G. G. Metselaar; G. van der Wiele en T. Schuerman; H. van Dronkelaar en A. G. Bosman; C. F. Meihuizen en F. A. Russ; C. B. Pellikaan en G. van' den Domhof; E. Lindman cn W. P. Meeuwen- oord; M. J. A. Dekker en W. L. M. Le Belle; S. de Zwart en A. de Jong; J. A. van der Post en M. Nowacki; W. fe. Verkroost en A. C. Kotten- J. E. van Soest en A. Dekker; B. Maasdam en S T. Krikke; G. J. Borgmeijer en A. G. W. Meenderink; A. Niesing en J. Janssens; L. S. Spruit en C. L. Bos; J. W. G. Sersansie en A. Visser; H. C. F. van Gooi en F. Schuring; J. Appelman en A. C. Koek;' A. van Haalem en J. M. T. Sweers; C. Dollé en C. M. van der Klauw; J. Walkotte en J. C. Duin; J. A. van Lieshout en C. M. Woolthuis; TT van Vliet en A.» M. Verbart; A. F. Brinkhuis en A. A. Bijl; R. van den Brink en M. P. J. A. Luttik; H. A. Boer en A. A. H. Koch; T. H. J. Kuijpers en J. M. W. Simons. GEHUWD: G. Reus en C. J. Reitsma; W. J. Beumer en L. A. Geers; H. F. van Uden en H. C. Bonfrer; J. Stolwijk en J. Zwemmer; H. van Veghel en J. M. Koppies; C. van Steijn en C. van den Berg; T. N. M. Bleijswijk en L. M. van Zee; J. C. M. Groenewegen en F- G. van der Drift; C. P. Schol en J. J. M. Burgers; H. Vrieze en P. Koolber gen; D. van den Kerkhof en C. M. Hoogland; M. Pieterse en C. J. Hoen derdos; B. H. M. Löffelman en E. J. M. Hetem; J. Kooreman en P. Vixseboxse; H. Merks en A. G. Zomer; A. van Cleeff en Q. M. J. Lammertsma; K. H Zijlman en A. T. Berger; F. W. H. De- rogee en H. J. Steenbergen; F. L. Köl- lermeyer en H. Klitz; P. B. M. Murin- ger en A. M. Wouters; W. H. Huhl en A. Muller; J. J. Hager en C. C. van Duffelen. GEBOREN: C. P. M. Coulevan Kils- donk, z; E- M. Dubelaarvan Moorst. z; J. C. Vlugvan der Meer, z; W. PouwBarmentlo, d; J. J. F. Hoender dosWijkhuise, d; M. van Loevesijn - Geutskens, d; E. T. J. BanningHuij- boom, d; J. T. Alandvan der Wes ten, d. OVERLEDEN: J. H. van Leijden, 84 j. Verspronckweg; A. M. Roozen, 11 d.. Ramplaan. De 25-jarige tuinman C. L. had reeds vijf veroordelingen achter de rug waar onder één van 2 jaar gevangenisstraf. Vanmorgen had hij zich weer voor twee gevallen van diefstal te verantwoorden. Toen hij in dienst was bij de firma V. te Heemstede zag hij kans drie slangen- veilen mee te nemen. Hij gaf ze aan een Amsterdammer met de bedoeling dat die ze voor hem zou verkopen. Zover kwam het niet daar de politie tijdig ingreep. Een week later kwam hij bij zijn voormalige patroon in Haarlem met het verzoek of deze misschien werk voor hem had. De- patroon stelde hem zijn shagdoos ter hand om een sigaret te draaien. Maar onderwijl zag L. kans tévens de portefeuille mee te nemen welke een bedrag van ƒ410 bevatte. Hij verbraste het geld in Amsterdam en wierp de portefeuille in een toilet. Na zijn arrestatie ging L. bij de politie bij zonder openhartig praten. Daarbij bleek dat hij in verschillende plaatsen van ons land enkele fietsen en een motorrijwiel had gestolen. De Officier eiste tegen L. een gevan genisstraf van 1 yi jaar met aftrek. Eveneens voor diefstal stond terecht de 40-jarige voermansknecht J. S. die in Haarlem een fiets had ontvreemd. Waar dat precies was gebeurd wist hij niet te zeggen, zoals hij trouwens op al de hem gestelde vragen geen antwoord kon geven. De Haarlemse politie kon hem arresteren toen hij probeerde de fiets op de Groenmarkt te verkopen. Ook S. was geen onbekende in het verdach tenbankje want hij had reeds 8 vonnis sen op zijn strafregister staan. Waarom kan u zich niets meer her inneren? Ik was- onder invloed, Edelacht bare. Dat maakt* de zaak nog erger. Och, ik ben doorlopend onder in vloed! De Officier zag in verdachte die een tragische indruk maakte geen beroeps misdadiger maar een zwakke broeder. Hij vorderde tegen hem een gevangenis straf van 9 maanden met aftrek. In beide gevallen bepaalde de recht bank de uitspraak op Donderdag 2 Sep tember. Bioscopen Cinema Palace: To night and every night (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Sneeuwwitje en de zeven dwergen (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uui*. Frans Hals: Theater Royal (a. 1.) 2.3Ó, 7 en 9.15 uur. City: Pantoffelhelden (a. 1.) 2, 7 en 9.15 uur en Little Miss Broadway (a. L) 10.30 en 4.15 uur. Spaamc-theater: Die goede oude tijd (a. 1.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 19 Augustus: Grote Kerk: Orgelbespeling 34 uur De nationale film „Moeder des Lands", welke, zoals bekend, ter gelegenheid van het regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina vervaardigd is door de N. V. Polygoon-Profilti met ver werking van archief-opnamen van de regeringsvoorlichtingsdienst en het bu reau voor oorlogsdocumentatie, zal om streeks 31 Augustus zowel in ons land als in de overzeese gebiedsdelen ver toond worden. In „Wellfare"-verband zal de film draaien voor de militairen in Oost- en West-Indië, en op de troepen transportschepen, varende tussen Neder land en Indië. Voorts voor Nederlandse clubs en verenigingen te Rome, Buenos Aires, Stockholm, Pretoria, Brussel, Washington, Bern, Dublin, Ottawa, Ma drid, Ankara, Rio de Janeiro, New York, Canberra, Oslo, Caïro, Willemstad en Paramaribo. De economische recherche heeft drie da mes aangehouden, die zich hadden ingela ten met de handel in zwarte sigaretten. Een van haar kocht de sigaretten in Am sterdam en deed ze dan voor een hogere prijs, f 2.— per pakje, over aan de an dere dames. Een sjuwe parasiet van de Neder landse samenleving, een schandvlek voor de Nederlandse adel noemde de Officier van Justitie de 63-jarige jhr. L. S. uit Haarlem, die heden morgen moest terechtstaan voor valsheid in geschrifte en oplichting. Het gebeurt niet iedere keer, dat iemand van gerenommeerde naam en van voorname afkomst in het verdach tenbankje moet verschijnen en het was de jonkheéV in zijn gestreepte pantalon en zwarte jas ook niet dadelijk aan te zien, dat hij zover was gezakt. Maar bij de behandeling van de hem ten laste gelegde feiten bleek wel, dat men met een zeer geslepen sinjeur te doen had. Allereerst werd S. ten laste gelegd, dat hij valselijk een formulier van de Dienst van Sociale Zaken had ingevuld. Hij was namelijk zó tot ar moede vervallen, dat hij wekelijks een steun ontving van ongeveer f 20. Op de aanvrage daarvoor verzuimde hij in te vullen, dat hij geld tér leen had ont vangen, ofschoon hij daartoe verplicht was. Hij verklaarde echter dit niet ge weten te hebben, maar de rechter koD dat moeilijk geloven gezien de opler- ding die verdachte had ontvangen en het beroep van assuradeur, dat hij uit oefende. Bovendien bleek, dat S. reeds tien veroordelingen wegens oplichting op zijn strafblad had staan, zodat men terecht van een beroepsoplichter kon spreken. Ergerlijk was zijn optreden in Noordwijk-aan-Zee, waar hij een zekere R. op geraffineerde wijze geld afhandig wist te maken. Hij braent deze man, die hij kende, een bezoek en vertelde hem, dat hij de zoon van R. deze werd later gefusilleerd ontmoet had in het concentratiekamp Haaren. S. schilderde enkele bijzon derheden over de zoon tot in den brede en kwam. nadat hij op deze manier sfeer had weten te scheppen en de oude heer murw had gemaakt, met het verhaal op de proppen, dat hij een belangrijke erfenis te goed had. R. gaf hem een bedrag aan geld en enkele dagen later nog eens f 250, toen S. hem verklaarde een agent schap voor een verzekeringmaat schappij over te kunnen nemen, waar voor hij geld nodig had. Daarmede was de maat nog niet vol, want weer korte tijd later moest hij een fiets hebben, waarvoor hij f 250 wist los te krijgen van R. Op alles wat er tijdens de behande ling gezegd werd, bracht S. zijn com mentaar en bij herhaling noemde hij de naam van H.M. de Koningin en de minister van Justitie, waardoor aan het Het zes-kringen waterpolo-toumooi, dat Zaterdag en Zondag in het zwem bad „De Heerenduinen" wordt gehou den, belooft interessant te worden, daar verschillende deelnemers van de Olym pische Spelen uit zullen komen. Van de zeven polo-spelers, die de kring Den Haag zullen vertegenwoordigen, namen er vier' aan de Olympische Spelen deel, t.w. Brasem, Ruimschotel, Stam en Smol. Amsterdam en Rotterdam heb ben er elk een, n.l. Rudi van Feggelen en N. C. Korevaar. De opstelling van de zeventallen van Haarlem. Den Haag, Rotterdam en Am sterdam ziet er als volgt uit: Haarlem: Vrugt (H.P.C.) doel. Achter: Bijlsma (Haarlem), Swier (V.Z.V.) en Smit (H.P.C.). Voor: M. Maurits (H.P.C. A. Rol (H.V.G.B.) en J. Hoogland (H.V.G.B.). Den Haag: Doel: v. Woerkom (Zian). Achter: C. Brasem (Zian), v. d. Vcet (Zian) en Knieriem (Zian). Voor: Ruim schotel (H.Z. en P.C.), Stam (H.Z. en P.C.) en Smol (Zian). Rotterdam: Doel: Wenmakers (R.Z.C.). Achter: N. C. Korevaar (Merwede), Sdhönbergen (S.V.H.) en ir. K. Hoving *R.Z.C.). Voor: Bongers (S.V.H.), Thom- sen (Rotterdam) en B. M. Korevaar (Merwede). Amsterdam: Doel: v. Essen (Meeu wen). Achter: Gelderhof (Meeuwen), Kester (Meeuwen) en Smithuyzen (A.Z. 1870). Voor: Smit (Het IJ). Rudi van Feggelen (Meeuwen) en v. d. Boo gaarde (Meeuwen). Zaterdagmiddag 5 uur vindt de ope ning van het tournooi plaats, waarna Zondagmiddag 2 uur het tweede deel I en de finale worden gespeeld. geheel een zeker cachet gegeven moest worden. „U deed beter niet zo'n hoge toon aan te slaan. Dan had u misschien de eer nog gered." De Officier noemde het optreden van S. weerzinwekkend en vond hem des te gevaarlijker; omdat hij met het boek van het patriciaat onder de arm in voor name milieu's wist binnen te dringen om daar zijn slachtoffers te kiezen. Hij eiste tegen de jonkheer een gevangenis straf van 2% jaar. De verdediger schilderde uitvoerig de jeugd van zijn cliënt en verzocht de Rechtbank de onvoorwaardelijke straf zeer te beperken en een langdurige voorwaardelijke straf op te leggen met bijzondere bepalingen. De uitspraak werd bepaald op Don derdag 2 September. Het demobilisatie-comité Bloembol lenstreek hield een vergadering in het gebouw van het Arbeidsbureau te Lisse. Daar het Streekcomité is samenge steld uit "vertegenwoordigers van de plaatselijke comité's in de Bloembollen streek t.w. van de gemeenten Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijkerhout en Voorhout, waren al de voorzitters en de secretarissen van de comité's uit ge noemde plaatsen aanwezig. Het hoofd van de Sociale Dienst van het Ministerie van Oorlog, de le lt Bal, was eveneens aanwezig. De voorzitter van het Streekcomité, de heer G. F. B. Maas, directeur van het Arbeidsbureau Lisse, gaf in zijn openingsrede in grote lijnen het doel aan van het comité. Het Streekcomité, aldus spreker, heeft tot doel te komen tot een zo goed mo gelijk resultaat van de werkzaamheden van de plaatselijke comité's. In dit co mité leert men -elkanders ervaringen kennen en kunnen mogelijkheden wor den besproken en uitgewisseld en wordt voorkomen, dat men langs elkaar heen werkt. In het Streekcomité ligt het contact punt met diverse instanties zoals de Sociale Dienst van het Ministerie van Oorlog en het Arbeidsbureau. Door dit contact met deze instanties worden aan de gedemobiliseerden de meeste waarborgen gegeven, dat zij de voorzieningen, welke voor hen zijn ge troffen, ten volle zullen kunnen genie ten. Tot nu toe hebben zich nog slechts weinig grote moeilijkheden voorgedaan. De demobilisatie-comité's, de Sociale Dienst en het Arbeidsbureau hebben gedaan wat mogelijk was, en de gede mobiliseerden hebben begrip getoond voor de moeilijkheden. De toestand op de arbeidsmarkt is echter thans zoda nig, dat de plaatsingsmogelijkheden steeds afnemen en de moeilijkheden zul len toenemen temeer, daar onder de nog niet gedemobiliseerden grote aantallen ongeschoolden schuilen. Voor de plaatselijke comité's is het daarom een eerste plicht de werkgevers te bewerken om hun vraag naar personeel op de juiste plaats kenbaar te maken, n.l. op het Arbeidsbureau. Alleen dan kunnen de belangen van de gedemobili seerden ten volle worden gediend. Hierna sprak het hoofd van de Sociale Dienst van het Ministerie van Oorlog te Leiden, de le lt. Bal. Spreker gaf een overzicht van de ge schiedenis en de groei van de Sociale Dienst, een orgaan van het Ministerie van Oórlog, dat zelf zoveel mogelijk de zorg voor de militairen op zich wil ne men. Daar echter een van de grootste zorgen van dit Ministerie is, de gedemo biliseerden in een passende werkkring te plaatsen, is op elk Gewestelijk Ar beidsbureau een Sociale Dienst inge richt. De Sociale Dienst heeft echter de Zorg voor alle getroffen voorzienin gen en deze taak is zo omvangrijk, dat spreker een beroep deed op de plaatse lijke comité's om waar mogelijk mede te werken aan de volbrenging van deze taak. Spreker waarschuwde echter de comité's om niet geheel zelfstandig te blijven werken, doch steeds zoveel mo gelijk contact met de verschillende in stanties te houden, daar slechts op die wijze het belang der gedemobiliseerden het best zal zijn gediend. Als een bijzonder welkome ontdek king mag wel de vinding van een Ne derlands deskundige begroet worden, die een afdoend middel ontdekte tegen zwammen en schimmels in land- en tuinbouw, waaraan ieder jaar een grote hoeveelheid gewassen ten offer valt. Een gesprek met de heer J. S. Krey, Vijzelstraat 5 te Amsterdam, overtuigde ons van het buitengewone gewicht zijner vinding. Deze bestrijdingsmiddelen voor plan tenziekten, die onder de naam Fruit- en Rose-protector in de handel zullen wor den gebracht, zijn giftvrije preparaten, welke in verdunde vorm absoluut on schadelijk zijn voor mens en plant. Vooral de zo gevreesde meeldauw heeft hierin zijn onverbiddellijke vijand ge vonden. Cladosporium fulvum, die de tomatenplanten geheel doet afsterven, wordt na de bespuiting radicaal vernie tigd en plant en vrucht gedijen onge stoord.. Aan het zo schadelijk voort woekeren van "schimmels en zwammen op vruchtbomen, struiken, groenten, aardappelen en bloemen, speciaal het wit in rozen (Sphaerotheca pannosa) in buitenculturen en kassen, wordt door het deskundig toepassen van dit nieuwe bestrijdingsmiddel voor goed. een einde gemaakt. Bespuiting van bloemen en gewassen kan geschieden in volle bloei gedurende de gehele zomer. Van belang is het, dat deze prepa raten ook prophylactisch kunnen wor den toegepast, zodat in vele gevallen het optreden van de ziekte kon wor den voorkómen. Onze vruchtbare vaderlandse bodem is zeer geschikt voor het kweken van superieure soor ten fruit en groenten. Landbouwer, tuinder, fruit-, groenten-, planten- en boomkweker zullen dan ook het ver schijnen van dit bestrijdingsmiddel met vreugde begroeten als een uit komst in de nood. Bovendien is dit product geheel vervaardigd uit grond stoffen van eigen bodem, zodat de voorziening er mee geen moeilijkhe den met zich brengt. Tenslotte nog de mededeling, dat deze preparaten ook de groot-cultures van overzee uit een noodlottige impasse hebben gered. Tot nn toe bestond er geen middel om schimmelvorming op de tapsnede van rubberbomen tegen te gaan. Dit had tot De Times van heden schrijft over In donesië, dat de huidige situatie aldaar een grote zelfbeheersing en een zake lijke beoordeling van de Nederlandse regering vraagt. De beste koers voor Nederland is thans geduldig en gesta dig voort te gaan met de instelling van een voorlopige federale regering in In donesië, zoals de niet-republikeinse deelstaten wensen. De republiek zou dan voor een duidelijke keus gèplaatst wor den: zij moet haar plaats innemen in de federatie ofwel zichzelf tot afzondering veroordelen. Hebt U moeilijkheden met de versiering voor de komende feestdagen? „The Indiana Works", afd. Plastic-in dustrie, kantoor Haarlem, Zjjhveg 111, te lefoon 17877 levert U direct, af fabrigk, uit voorraad: Vlaggen, vlaggetjes van de grootste tot de kleinste, wimpels, rood-wit- blauwe kinderschortjes enz. enz. tegen ongekend lage prijzen. (Adv.) gevolg, dat periodiek belangrijke com plexen nit de tap moesten worden ge nomen. Proeven met het Rose-protector- preparaat hebben aangetoond, dat ook deze hardnekkige schimmel kan worden bestreden en bij prophylactische toepas sing zelfs kan worden voorkomen. De deugdelijkheid van deze middelen is op streng wetenschappelijke wijze onderzocht en getest door prof. dr. J. Westerdijk, directrice van het Phytopa- thologiscb laboratorium „Willie, Com- melin Scholten", te Baam, en hoog leraar in de Plantenziekten aan de Uni versiteiten van Utrecht en Amsterdam, en in alle opzichten uitmuntend bevon den. Ook de plantenziektenkundige dienst te Wageningen betuigde zijn vol komen tevredenheid met de bereikte resultaten. (Van onze correspondent) In de grote zaal van het Casino te 's-Hertogenbosch werd Woensdagmid dag een protestvergadering gehouden van de slagers en grossiers uit de drie Zuidelijke provincies (Brabant, Limburg en Zeeland). De grote zaal was tot de nok gevuld voor daze vergadering, die ondanks de vele redevoeringen, die uiteraard felle protesten bevatten tegen de huidige vleesregeling, een rustig verloop had. De vergadering werd geopend door de algemeen voorzitter van deze middag, de heer B. Nouwens uit 's- Hertogen bosch, die een beroep op de regering deed om de slagerij van de knellende regeringsmaatregelen te bevrijden. De heer De Gruyter, hoofdredacteur van het slagersvakblad, stelde voor, met toestemming van de minister, een com binatie van slagers te vormen, die de jonge biggen, die de boeren thons slach ten, omdat zij daardoor hogere prijzen maken, zouden opfokken en na vetmes ting in consumptie zouden brengen. Nadat nog vele sprekers het woord hadden gevoerd, werd tenslotte de vol gende motie aangenomen: 1100 slagers en grossiers vertegenwoordi gend alle slagers en grossiers uit Zuid-Ne derland (Limburg, Brabant en Zeeland) in 's-Hertogenbosch in protestvergadering bij een op 18 Augustus 1948, constaterende dat ruim 3 jaar na de be vrijding de vleesvoorziening voor de Neder landse bevolking nog totaal onvoldoende is, constaterende dat tengevolge van de zeer geringe toewijzingen de slagers bedrijven in onrustbarende noodtoestand verkeren, constaterende dat de overheidsmaatregelen ten opzichte van de vleesvoorziening vol komen gefaald hebben door: a. massale afslachting van biggen en zeu gen in de jaren 1946'47, b. afschaffing van de verplichte veeleve ring, constaterende dat de slagers-organisaties bij de betreffende instanties met nadruk op de gevolgen van deze overheidsmaatregelen gewezen hebben, wenden zich d. m. v. deze met algemene stemmen aangenomen reso lutie met klem tot de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening en ver zoeken dat de minister met de meeste spoed maatregelen treffe, die leiden tot algehele vrijheid van het bedrijfsleven en dringen aan op het nemen van maatregelen die lei den tot: 1. onmiddellijke verhoging van het vlees rantsoen tot minimaal 600 gram per per soon per veertien dagen, daarop volgende vrije inkoop door de slager; 2. algehele afschaffing van de vleesdistri butie; 3. voorkoming van invriezing van slacht vee in de herfst. De vergadering besloot deze resolutie ter kennis te brengen van alle slagersbonden, de minister van Landbouw, de minister-pre sident en de hoofdbesturen van de K.A.B. en het N.V.V. (Van onze Haagse redactie) Op de gistermorgen gehouden zitting van de Commissie voor de Perszuivering heeft de getuige-deskundige, de heer A. Govers, tegen dr. T. Goedewaagen, die in de bezettingstijd o.a. voorzitter was van de Raad van voorlichting voor de Nederlandse pers, president van de Nederlandse Knltuurkamer, hoofdredac teur van „De Waag" en „Schouw", se cretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten en uit wiens koker het Joumalistenbesluit is gekomen, een ontzetting van 20 jaar uit een journalistieke functie geadvi seerd. De getuige-deskundige noemde dr. Goedewaagen een begaafd Nederlander, die zijn taak in de bezettingstijd helaas verkeerd verstaan heeft. Dr. Goedewaa gen liet bij monde van zijn raadsman, mr. Coebergh, mededelen, dat hij prin cipiële bezwaren had tegen de behande ling van deze zaak, voordat hij heeft terechtgestaan voor het Bijzonder Ge rechtshof. Hij, en zijn raadsman in op dracht, weigerden verder enige ver klaring af te leggen. Voorts werden de medewerkers aan de stichting „Schouw" en speciaal die aan het blad van die naam gehoord. De ge tuige-deskundige wees er op, dat deze stichting naast het maandblad veel „vuilnis" uitgaf, tal van propaganda- krantjes en verder 2.100.000 brochures van radiopraatjes van Blokzijl. Tegen de directeur en zijn medewerkers werd ontzetting geëist voor de tijd variërend van 8 tot 20 jaar. Verschillende malen werd op deze zitting de naam Meyer Schwencke genoemd, die het initiatief nam tot de stichting van „Schouw" en die ook 'n dergelijke uitgeverij „De Delta" beheerde. Hij zal over enige tijd voor de Commissie voor de perszuivering moe ten verschijnen. De Franse Nationale Vergadering heeft vandaag na een bijeenkomst, welke de gehele nacht geduurd heeft, met 410 te gen 183 stemmen een wet aangenomen ter reorganisatie van de Raad van de Republiek. De communisten stemden te gen deze wet. De douanedienst in de haven en op de vliegvelden van New York is in alarmtoe stand. Het aantal beambten is vergroot en de bagage van alle uit Europa komende reizigers wordt zorgvuldig onderzocht. Dit geldt speciaal voor hen, die uit België en Nederland komen. Een douane-ambtenaar verklaarde, dat deze maatregel genomen was als gevolg van het feit, dat men onlangs diamanten ter waarde van 263.000 dollar ont dekt had in de bagage van reizigers, dié per vliegtuig gekomen waren. De Staten van Suriname hebben de gouverneur medegedeeld, dat zij de ko lonisatie van verplaatste personen met het oog op de wereldsituatie opnieuw in overweging willen nemen, en dat zij hangende de discussies hieromtrent de onderhandelingen met de „freeland lea gue" willen uitstellen. De gouverneur heeft de „freeland league" hiervan in kennis gesteld. Het rapport van deskun digen der league betreffende de moge lijkheden van kolonisatie wordt nog door de regering geheim gehouden. De minister van Justitie heeft besloten een commissie van advies voor het ge vangeniswezen in te stellen. In deze com missie is benoemd tot voorzitter: dr. N. Muller, rechter in de rechtbank te Am sterdam. Als secretaris is aan de com missie toegevoegd mr. H. J. Woltjer, administrateur bij het ministerie van Justitie. Eakele maanden nadat in Engeland een bloemlezing uit het dagboek van de Nazi-propaganda-minister Joseph Goebbels was uitgegeven in de vertaling van dr. Louis Lochner, die als Berlijns correspondent van Associa ted Press getuige is gewees van de op komst, de machtsperiode en 't begin van de ondergang van Hitler's Derde Rijk heeft thans ook een Nederlandse ver taling van deze met enige spanning verwachte uitgave het licht gezien 1). Eerlijk gezegd valt het boek bij le zing bitter tegen, niet zozeer omdat het niet veel belangwekkends bevat, maar omdat men er zoveel meer lin mist, dat men gehoopt had er in te zullen aan treffen. De oorzaak daarvan ligt slechts ten dele bij de vertaler en bewerker van dit dagboek, die zijn taak over het algemeen consciëntieus heeft ver richt, zij het meer op de wijze van een persbureau-journalist, die zich afvraagt wat het grote publiek verlangt te lezen dan op die van de historicus, die de resultaten van een bronnenonderzoek objectief en volledig poogt weer te geven. Men heeft het een groot voordeel ge noemd voor de moderne geschiedschrij ving, dat zij vrij beschikken kan over een groot aantal officiële gegevens, die voorheen tientallen jaren en soms zelfs eeuwen verborgen bleven in de gehei me archieven van de verschillende staten. Het nadeel van deze situatie is echter, dat niet alleen de geschiedschrij ver, maar ook de eenvoudige belang stellende overstelpt wordt met een stortvloed van publicaties, waarvan de betrouwbaarheid niet steeds gemakke lijk te beoordelen is en die in elk ge val voor de meeste mensen de moge lijkheid om zich een beeld te vormen van de achtergrond der contemporaire geschiedenis- eer vertroebelt dan be vordert. Het is jammer te moeten constate ren, dat deze uitgave van het dag boek van Goebbels behoorttot de enigszins dubieuze publicaties, waar van het nut des te meer betwijfeld moet worden, nademaal ziL kennelijk voorbestemd is een zeer grote ver spreiding te krijgen. Men heeft hier en daar reeds de vraag opgeworpen of deze dagboekbladen van „de kleine doctor", zoals hij in zijn glorietijd in Duitsland genoemd werd, inderdaad wel authentiek zijn. Wie de ongeveer vijfhonderd pagina's van het door Lochner samengestelde boek heeft gelezen, kan moeilijk tot een andere conclusie komen, dan dat Goebbels wel degelijk de auteur is geweest vart deze bladzijden. Een andere vraag is echter, of dit de enige eis is, die men aan zulk een dagboek- publicatie „stellen moet en of een tenslotte vrij willekeurige en zeer beperkte keuze uit wat Goebbels in ruim twintig jaar dag aan dag heeft opgetekend niet eveneens als een zodanig verminkte weergave van het origineel moet worden beschouwd, dat zij als onbetrouwbaar voor de historische rea liteit moet worden afgewezen. Indien het de bedoeling is geweest met deze publicatie aan te tonen welk een klein, venijnig, ijdel en geborneerd man netje deze Joseph Goebbels in werkelijk heid is geweest, hoe beperkt en verdraaid zijn kijk was op de geschiedenis, die hij zelf hielp maken en die hij zelf meende te leiden en hoeveel menselijke kleinheid, verblindheid, zelfzucht en onderlinge ja- louzie en twist er schuil gingen achter de imposante fagade van het trotse Derde Rijk, dan kan men zeggen, dat zij aan haar doel beantwoordt, zonder dat daardoor haar noodzakelijkheid bewezen wordt. Want wat deze bloemlezing uit Goebbels' dag boek onthult, dat wisten wij langzamer hand wel, al blijft het psychologisch inte ressant te constateren, in welke mate de gewetenloze, fanatieke en leugenachtige propagandaleider van het nationaal-socia- lisme tenslotte het slachtoffer is geworden van zijn eigen waanzinnige illusies. Men kan de Amerikaanse vertaler en be werker van dit dagboek niet voor alle ge breken van deze uitgave verantwoordelijk stellen. Want Goebbels' papieren nalaten schap is min of meer bij toeval aan de vernietiging ontsnapt. De Russen, die Ber lijn veroverden, hebben blijkbaar geen idee gehad van de historische waarde, die deze nalatenschap bezat. Zij hebben gedeelten ervan als oud papier vernietigd en de rest op de mestvaalt geworpen, waar men min of meer bij toeval ontdekt heeft, dat de ordeloos verspreide vellen papier Goebbels' visie op de geschiedenis van het nationaal- socialismebevatten. De Russische soldaten hielden er een zonderlinge methode op na om historisch belangrijke zaken te conser veren. Zij gooiden de papieren weg en zonden de kasten, waarin zij opgeborgen waren geweest, leeg naar RuslandTen gevolge van deze behandeling zijn er in het dagboek talrijke hiaten ontstaan en het jammerlijke is, dat deze hiaten juist perioden betreffen, die voor de geschied schrijving van deze oorlog van 't grootste be lang zouden zijn geweest. Zo ontbreekt b.v. de periode van Stalingrad in dit dagboek en verneemt men heel weinig van de Duit se reacties op de grootste en beslissende Russische offensieven. Het zal wel toeval zijn, dat juist deze gedeelten ontbreken, maar bet is dan een toch wel bijzonder ongelukkig toe val. Ernstiger is, dat men gemeend heeft de publicatie te moéten beperken tot 1943. Daarvoor wordt geen enkele over tuigende argumentering gegeven. Het feit immers, dat de uitgever er een boek van vijfhonderd pagina's van wilde ma ken, is geen excuus. Het lijkt weinig waarschijnlijk, dat de beperking van de inhoud van Goebbels' dagboek tot de ja ren 1942 en 1943 uitsluitend heeft berust op een willekeurige greep uit het ze venduizend vellen omvattende materiaal, dat beschikbaar was en dat, zoals de Britse uitgevers in hun voorwoord me dedelen, opgeslagen zal worden in de bibliotheek van een Amerikaanse uni versiteit, ten gebruike van de geschied schrijvers. Maar men verneemt nergens, waarom nu juist deze keuze werd ge daan en niet een andere,. Het zou waar schijnlijk veel belangwekkender zijn geweest, die delen van het dagboek in het licht te geven, die betrekking hebben op de periode van de_ opkomst van het nationaal-socialisme in Duits land en vooral op de laatste anderhalf jaar, die vooraf zijn gegaan aan het uit breken van de derde wereldoorlog. Al met al schenkt de lezing van deze uitgave dus heel wat minder bevredi ging dan b.v. die van het dagboek van Ciano. Wat toch niet wegneemt, dat ook deze bloemlezing zeer merkwaar dige uitspraken bevat. Er blijkt b.v. uit hoe onverzoenlijk het nationaal- socialisme stond tegenover het Chris tendom, waarmee het na de oorlog de finitief hoopte af te rekenen en hoe het in dit opzicht één lijn trok met het atheïstisch communisme. Tegenover de Christelijke zedenleer plaatst Goebbels zonder aarzeling die van het nationaal-socialisme, volgens welke het belang van Duitsland de enige en absolute maatstaf is van goed en kwaad Het meest merkwaardige in het gehele dagboek is echter dat het keer op keer verraadt, hoe Goebbels vooral zichzelf om de tuin leidde en al zijn wensdromen aanzag als profetieën, die onherroepelijk moesten uitkomen en hoe hij voor en na de politieke en strategische situatie van het derde rijk radicaal verkeerd beoordeelde. Ver moedelijk is 't vooral zijn grenzenloze eerzucht en ijdelheid geweest, die hem verblind heeft. Men treft daar van de sterkste staaltjes aan. Goeb bels weet het altijd beter. Hij heeft altijd gelijk. Hij moet altijd gelijk hebben en daarom bewijst hij met de kronkelig- ste redeneringen, dat hij het heeft. Als zijn artikelen in „Das Reich" door de wereldpers worden geciteerd, bewijst dat, hoezeer men hem als een autori teit op internationaal politiek gebied beschouwt. Wijdt de wereldpers geen aandacht aan zijn hysterisch gebral, dan kan dat slechts zijn, omdat men het te gevaarlijk vindt, de door hem geventileerde „waarheden" te versprei den. Een belachelijke, een walgelijke ijdel heid spreekt uit elke bladzijde. Men krijgt Goebbels op pantoffels te zien: een klein, hysterisch, ambitieus en ver blind mannetje, zonder enige grootheid. Maar het is de vraag of daarmee het raadsel van zijn persoonlijkheid opge lost is. Daarvooi zou men het gehele dagboek moeten kennen. De Nederlandse lezers zullen onge twijfeld met pleizier kennis nemen van Goebbels' laatdunkend oordeel over het Nederlandse volk, dat hij stom en be krompen vindt, blijkbaar omdat het niet vatbaar was voor de nationaal- socialistische waanzin. Een enkel voor beeld: Op 10 September 1943 noteert Goebbels: „De Fuehrer verwacht, dat de Anglo-Amerikanen in Nederland een Vanmorgen vroeg mijn buurman ge sproken. De man was in een pracht-stemming en vertrouwde mij toe, dat deze dag een dag der dagen Was. „Maar, ik dacht dat je met vacantie was?" vroeg ilj, min of meer twijfelend aan de verstandelijke vermogens van mijn geachte buurman, omdat hij ver heugd was, terwijl de regen met stro men uit de hemel viel. „Ben ik ook", antwoordde hij, „juist daarom". „Dus jij bent blij dat het regent, om dat je vacantie hebt?" „Juist". „Nou ehneem me niet kwalijk maar eh „Eindelijk een dag, dat ik aan mijn uitvinding kan werken en met naar zee of naar de bossen hoef". „Een uitvinding?" „Ja, eigenlijk ben ik pas aan het uit vinden hoe ik uitvinder kan worden. Kijk, dat zit zo. Als er nu weer eens een wolkbreuk over onze stad losbreekt, dan moet je toch iets productiefs met al dat water kunnen doen. Verleden week ging alles verloren en we zaten zelfs met overstromingen. Ben ik zo ver, dat ik al die regen b.v. voor het opwekken van electriciteit kan gebruiken, dan ga ik kunstmatig wolkbreuken maken en dan „Ja, ja", zei ik. En toen: „Als ik straks met vacantie ga kom ik je de héle dag helpen". „Fijn", riep-ie enthousiast, „maar zorg dan dat 't flink regent (Adv.) zyiweg 111 Tel. 17877 Na ongeveer drie maanden het dooi de U.N.O. voor graaf Bernadotte ge charterde vliegtuig te hebben bestuurd, moet gezagvoerder A. Viruly wegens drukke werkzaamheden, als alg. chef vlieger der K.L.M., deze taak aan een zijner collega-vliegers overdragen. Zijn plaats wordt ingenomen door gezag voerder Steinbeck Dinsdag 17 Augus tus j.l. is Steinbeck met de U.N.O.- machine naar Stockholm vertrokken, waar graaf Bernadotte thans verblijf' in afwachting van nadere instructies. De clubavonden van de tafeltennis vereniging H.B.C. gaan met ingang van 23 Augustus weer beginnen. Evenals voorheen worden zij gehouden in het gymnastieklokaal van de JacobaschQOl aan de Lanckhorstlaari en is de aan vang om 6 uur. Dames en heren boven de 18 jaar kunnen zich als lid opgeven. AARDIJK 18 v. Rott. n. N. Y./Mexico. ALDEBARAN 21 v. V.S. te R'dam verW. ARENDSDIJK 18 v. Falmouth te Rott BLANKENBURG 18 v. Tunis n. R'dam- CLAVELLA p. 18 Sagres n. Heysham. COTTICA A'd.-Pernambuco p. 18 SagreS- LUTTERKERK 18 v. Marseille n. R'dam. MURENA 17 v. Mirl n. Sydney. OEMAR p. 17 Tehuantepec n. Manzanilo. OMALA 16 v. Abadan n. Beyrouth. PR. MAURITS 17 v. Montreal n. Chicago. SANBENBURG 17 v. Kotka n. R'dam. SARPEDGN 18 v. Marac. te Gunillas. SCHELDE Antw.-Curasao 16 te Trinidad. SINGKEP 17 v. New York n. Batavia. SOEKALANT p. 17 Tehuant. n. Manzan'o- SOEKALÏLA p. 17 Tehuant. n. Manzan'o. STUYVESANT n. A'dam 18 te Paramaribo. WITTE ZEE 17 V. R'dam te Pt. of Spain. AALSUM Mombasa—Amst., 19 v. Pt. Said- ALBIREO 17 v. Montevideo n. Santos. ALUDRA R d.—Calcutta, 18 v. Madras. CORDOBA 19 v. Zd. Amerika te A'dam. DELFLAND n. Amst., 16 te Montevideo. HESTIA W. Indië—Amst. 19 te Antwerp. ILOS Amst.—Middell. Zee, 19 te R'dam. KALABAHI Rott.—Batavia p. 19 Gibr. KEILEHAVEN 19 v. Amsterd. te Huil. LEKKERKERK 18 v. Pt. El. te East London- LEOP.'KERK 18 v. Dar Sal. n. Pt. Amelia LOOSDRECHT 16 v. Khorr. te Basrah. (Niet-officiële 314 Nederl. 1948 3-344 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mij. eert. koersen) Vorig slot 100% 9734 98*4 9814 168'4 164% 12514 182 153 200 298 286 249 V, 34014 165 192 15714 181 22314 153)4 Opening 19/8 9711 162 29 6 250., 340* 164% 18/8 17/8 Anaconda Copper 37% 37 Bethlehem Stëel 35% 351? Chrysler Corp. 5914 591 General Electric 3914 391* General Motors 63% 63» Hudson Motors 17% 17* Kennecott Copper 5714 57,. Montgomery Ward 5414 54/* North American Co. 1614 16 Radio Corp. 12% 12* Republic. Steel 28 27 Shell Union Oil 4014 40% Southern Pacific 55% 55» Southern Railway 43% Tidewater 27% 20» U.S. Steel 7614 77% ex dividend AMSTERDAM 18 Aug. 1948' Met de handel ter beurze blijft het kelen en er kan moeilijk nog van e"-e stemming gesproken worden. Met gfVnü' handel opende de markt tamelijk prijs» g dend, doch daarbij viel de zwakke hov°^e dér aand. Ned. Ind. Handelsbank °P'had' nog een rèstantaanbod te verwerken den. peli Voor claims Gerritsen en Van riemr^t werd f 210 geboden, terwijl de theoret» waarde f 18S was. xtr'i poging tot invasie zullen doen. «b et daar het zwakst en de bevolking ee" het meest geneigd zijn om aan ztiLK.-^jee poging d- -'"=tselU-* steun te poging de noodzakelijke plaats® et, steun te geven. Zoals iedereen ^d' zijn de Nederlanders het onbescha ^egl ste en meest rabauwige volk van West-Europa". (J. 1) Goebbels' Diaries, translated aO'L^i?'1 by Louis B. Lochner: uitgave: p Hamilton,London, 1948. Het Dagboek van Goebbels, bewerking van mevr. mr. C. van b,, gave: Het Wereldvenster, Amsterd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2