DONAU thans geheel onder Russische controle EKIC DE HOOPMAN- Dl SULTAN Komt er een Nederlandse speelfilm productie tot stand? DE WERELD ROND I V Tilanus ontpopt zich als bekeerling Tête-a-tête der zeeslangen Het Westen acht zich niet aan nieuw Donau-pact gebonden De eerste stap wordt Maandag gezet Romme schermt met spitse degen NIEUWE BONNEN OP L GRUNDY I EIGEN BENEN Anna Pauker in „New Look"-japon Hilversum Geen heffing van schoolgelden '44-f45 Nieuw idee exploitatie van luchthavens Voortgezette Kamerdebatten Dieren demonstreren serene rust DONDERDAG 19 AUGUSTUS 194S PAGINA 3 Zuivering in de S.E.D. JpEDKOPÉ DAGTOCHTEN.Ret.f.2^ '•QQSDRECHT via de Vecht, afv. iou. OP NAAM: REDERIJ ZWAAG Wetsontwerp ingediend Pater L. Smeets bediend T>e INDIEN U MET VACANTEC GAAT Vandaag stemming over Grondwet Kettinghandel met rijwielen MABEL BARNES (Wordt vervolgd) zorg Zoals verwacht werd hebben de Oost- Europese landen Woensdag het door Rusland ontworpen Donau-pact goed gekeurd en zich daarmee de uitsluiten de controle over de Donau toegeëigend. Tevoren hadden de Westelijke mo gendheden .officieel laten aantekenen, dat zij zich niet aan het besluit gebon den achtten. De stemverhouding was 7 tegen 1. Amerika stemde tegen, Frankrijk en Droot-Brittannië namen niet aan de stem ming deel. Zowel de Britse ambassa deur sir Charles Peake en het hoofd van de Franse delegatie, Andrien Thier- ry. waren in de conferentie-zaal aan- De Duitse socialistische eenheidspartij, ^•'aarin de communisten de leiding heb ben, heeft officieel verklaard, dat een ■•communistische oppositiegroep" binnen de partij in de Sovjet-zone aan het ^'erk is. De partij heeft haar leden ge waarschuwd tegen de „scheuringsacti- viteit" van deze groep, die werd aan geduid met de initialen K.P.O. (com munistische oppositiepartij) dezelfde 'h'tialen die gebruikt werden om de Trotskisten in Duitsland voor de komst van Hitier aan te duiden. Het Thüringse Partijbestuur heeft een resolutie aange komen, waarin „«vijandige en ontaarde elementen" in de S.E.D. aangevallen borden en de zuivering, die door het eentrale partijbestuur in Berlijn is voor geschreven, met vreugde wordt begroet. In de resolutie wordt gesproken over bet tekort aan begrip en de ten dele Vijandige houding van sommige func tionarissen en leden van de S.E.D. ten Aanzien van de volken van de Sovjet unie en de Oost-Europese Volksrepu blieken. Er wordt aangedrongen op ••meedogenloos optreden tegen elemen- Jck. die de partij schaden en een ont bindende invloed uitoefenen". De Deense minister van Buitenlandse zaken, Rasmussen, die een bezoek brengt aan Berlijn, heeft Woensdag een onder- koud gehad met de Britse en Franse militaire bevelhebbers. Vandaag hoopt rasmussen generaal Clay en maarschalk ookolovski te ontmoeten. ""et Rederij ZWAAG, Amsterdam. TEL. 42294 en 26544. /■"vaart, inlichtingen en plaatskaarten |0°k voorverk.) DE RUYTERKADE. STEIGER 2 Dok op ZONDAG! Dagelijks naar: tyjft u_- 30 Sept. ;°tENDAM en MARKEN, afv.iou., Bt grote 3-deks salonboot „Veluwo". /ttl 31 Aug. HARDERWIJK (da Veluwe) 2»Vaart 8 en 10 uur, (Zat. 8 u. en 13.30 u.) fET TOURINGCAR RONDRIT OVER DE VELUWE l/m 19 Aug. 12 Sept. hoef) afvaart 9 uur, *41 kjCp U# 31 Aug. Iedere Dinsdag en Donderdag ^ar URK (N.O. Polder) afv. 9 uur; terug in A'dam 19 uur. ÏJR-MEREN-TOCHT, met nieuwe /'acties, dagel. t/m 12 Sept., afvaart lO u. van de Sloterkade b/d Zeilbrug. 4-11 half tariaf. Vraagt gratia dienstregeling I (Adv wezig, toen de uiteindelijke stemming begon, doch zij verlieten hun plaatsen aan de conferentie-tafel en stelden zich terzijde op. De conferentie heeft thans 20 dagen geduurd. Zonder succes hebben de Wes telijke mogendheden getracht in het Donau-pact speciale garanties te doen opnemen, om de Donau voor schepen van alle nationaliteiten zonder onder scheid open te stellen voor vrije navi gatie. De slotstemming weerspiegelde de solidariteit, welke de Oost-Europese lan den gedurende de gehele conferentie hebben getoond. Meer dan 115 maal gaven de Oost-Europese gedelegeerden hun stem ter verdediging van het Rus sische ontwerp. De conferentie werd Woensdagavond officieel beëindigd met de onderteke ning van de officiële conventie. Visjinsky was de eerste, die zijn hand tekening op het document plaatste. Geen van de afgevaardigden der drie Weste lijke mogendheden was bfj de onder tekening aanwezig. Alle andere gedelegeerden, o.w. de Roemeense minister van Buitenl. Zaken, Anna Pauker, die gekleed was in een „new look"-japon, waren aanwezig. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Amerika de afschaffing van de Do- nauconventie van 1921 niet zal erken nen, noch de autoriteit van enige com missie, die door de heden beëindigde Donauconferentie is ingesteld. De Engelse koninklijke familie brengt de vacantie door in Schotland. Vrijdag wordt Prinses Margaret 18 jaar. De 22-jarige markies van Blandford, die de laatste tijd als de aanstaande gemaal van de prinses genoemd wordt, zal aan het verjaarfeest deelnemen. Men ziet hen hier in de koninklijke loge op de tribune te Ascot. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp „niet heffen van schoolgeld over het cursusjaar 1944 1945". De moeilijkheden, welke zich bij het vaststellen van de ge gevens voor de regeling van school gelden over het cursusjaar 1944 '45- hebben voorgedaan, waren van die aard, dat na onderling overleg door de regering is besloten over dat jaar van de heffing van school gelden af te zien. Artikel één van het ontwerp van wet bepaalt dientengevolge, dat, voor zover het de openbare scholen voor voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs betreft, over de cursus 1944'45 geen schoolgeld wordt geheven wegens het verstrekken van onderwijs aan deze scholen. Voor de gemeentelijke en de bijzon dere scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs is in artikel twee de mogelijkheid geopend voor zoveel en zover mogelijk de schado te vergoeden, welke door de desbetref fende gemeenten en schoolbesturen is geleden, doordat zij over het cursus jaar 1944'45 wegens het ontbreken van de nodige gegevens in de onmogelijk heid verkeerden schoolgeld te heffen. Het ligt daarbij in de bedoeling het bedrag van deze schadeloosstelling al dus te bepalen, dat door het toekennen van deze schadeloosstelling door be langhebbenden geen voordeel wordt behaald, noch nadeel wordt geleden. Om dit te bereiken, moet de vergoeding voor elke bijzondere school afzonderlijk worden bepaald, waardoor het niet wel mogelijk is, de berekening van deze vergoeding in de wet op te nemen. De hoogeerwaarde peter Lambertus Smeets, Ord. Carm., Oud-Provihciaal der Nederlandse Carmelprovincie, rector aan het gymnasium St. Albert te Zende ren, is uit voorzorg van de H.H. Sacra menten der stervenden voorzien. 27. Snel draaide Eric zich om. In plaats van een gewapende soldaat van de sultan stond hij eensklaps tegenover Pum-Pum, de dwerg. Eric was sprakeloosmaar reeds spoorde het kereltje tot handelen aan en wenkte hem te volgen. De dwerg ging hem voor naar een klein donker vertrek. Niemand mij zoeken hier," gichelde de dwerg. „Ik klein als muis, trippel weg als vechten begint. Niemand mij zien." Van de dwerg hoorde Eric nu dat de hoofdman en zes van zijn krijgers waren opgesloten. Met belangstelling vernam Eric dat de soldaten meenden dat hij niet meer in leven was. Kijk nu" fluisterde Pum-Pum. Hij nam het deksel van een kleine put en liet zich zakken. „Ik onderzoeken, ik zien, deze put komen aan muur, Klein gat, voor kleine man. Ik waarschuwen woestijnmannen, zij komen, Eric opent deurt, wij v:innen. Goed?" Hoewel het brabbeltaaltje moeilijk te volgen wasbegreep Eric wat het dappere kereltje wilde. En na een hoofdknik en een haastige groet verdween de moedige kleine man in de diepte. (Van onze Haagse redacteur) De opvatting is gemeengoed geworden, dat vliegvelden enorm veel geld kosten. Er is echter een mogelijkheid de exploi tatie van een luchthaven meer rendabel te maken; dit kan namelijk gescnieden door de bezoekers behalve het luchtver keer ook andere attracties te bieden. Een voorbeeld hiervan vindt men in „The Port of New York Authority", die o. m. de luchthavens La Guardia, Idlewild en Newark exploiteert. Blijkens haar finan cieringsplannen zal 60 70 pCt. van de totale inkomsten der vliegvelden uit „non- f light sources" worden verworven, waar door niet alleen de exploitatiekosten ge dekt worden, maar ook de rente en af schrijving van het aanlegkapitaal en er zelfs winst gemaakt kan worden. Dit idee wordt door Frits Diepen in zijn rapport over de toekomst van het vlieg veld Ypenburg, dat kort geleden aan de Minister van Verkeer en Waterstaat is uitgebracht, overgenomen. In de Veiligheidsraad heeft de Sovjet- Unie haar 27ste veto uitgesproken. Dit was gericht tegen een voorstel van China om Ceylon tot de V. N. toe te laten. Slechts de Oekraïne^en de Sovjet- Unie stemden tegen. B(j Andermatt (Zwitserland) brak Woensdag brand uit in een grote muni tie-opslagplaats. Toen zich verscheidene explosies deden horen, werd de bevol king van Andermatt geëvacueerd en het verkeer op de Gothardlijn stop gezet. Het gevaar is thans geweken en het ver keer op de Gothardlijn hervat. Veertien Italiaanse oorlogsschepen, waaronder twee zware kruisers, zijn in overeenstemming met artikel 57 van het Italiaanse vredesverdrag Woensdag aan de Franse vloot overgedragen. Opnieuw onderneemt men op het ogenblik een poging om een Neder landse filmindustrie tot stand te bren gen. Goede punten in de opzet zjjn deze, dat men beginnen wil met films te vervaardigen, die, ver boven het peil van de vroegere Bleke Betten, werkelijk die naam verdienen en daardoor alleen reeds ook de interesse van het buitenland zullen verwerven. Voorlopig doet men het bovendien nog met buitenlandse hulp, omdat men overtuigd is het met eigen krach ten niet klaar te spelen, maar daar zit dan de bedoeling bjj voor onder deze buitenlandse leiding van meet af aan Nederlandse krachten op te leiden, die, aldus aan alle moderne technische en artistieke ervaring rijk geworden, zelfstandig aan de slag kunnen gaan. De heer Guus Ostwalt, die al jaren met plannen in deze richting rondloool heeft deze onderneming op touw gezet, maar hij ondervond daarbij in belang rijke mate steun van de bankier mr. E. E. Menten, die uit het bedrijfsleven de nodige financiën bijeenbracht. In eerste instantie blijft de productie beperkt tot één speelfilm, dat wil zeggen: de finan ciers willen, alvorens zij verdere toe zeggingen doen, met deze eerste poging althans de mogelijkheid van een Neder landse filmindustrie bewezen zien. Zo start Maandag a.s. de „Dutch In- terstates Filmproduction N.V." ergens tussen Amsterdam en Warmond met de buitenopname voor „Niet tevergeefs" naar een draaiboek, dat Ben van Eijssel- stein in overleg met de Engelse schrijver Richard Llewellyn en met de regisseur van dit product, Edmond J. Greville, Het dubbele startschot - Weer vliegende schotels - Uranium- zoekers Van onze parlementaire gramofoon - Een schip vol antiquiteiten h Marseille meenden de toeschouwers Van een wielerwedstrijd voor da- mes twee pistoolschoten te horen, ,°en de starter zijn wapen had opge ien ten teken dat het evenement een oa'ivang had genomen. Op hetzelfde genblik zag men echter een der deel- /Wnsters, de charmante Marcelle Dag- ®rt, met een bloedende wonde aan de J'm van haar fiets tuimelen. Tussen het /bliek ontwaarde men een man, het /Kende pistool nog in de hand. Deze ah, Pierre Tetaz geheten, vertelde la ter ?ih aan de politie, dat hij een verhou- jj—g met Marcelle had gehad en dat hij far ontrouw op deze wijze had willen reken. liegende schotels of raketachtige voorwerpen zijn door verschillen- K. de personen in Lucinico bij Go- »r f waargenomen. Zij kwamen met 6 °te snelheid uit Zuidelijke richting iju verdwenen gisteren omstreeks twaalf tibo mi(idernacht in Noordelijke rich- *eeS' ^>c «vliegende schotels" zouden op dc r/rote hoogte hebben gevlogen en in ben g van Oostenrijk zijn verdwe- 1, Califomië en British Columbia heerst thans een „uranium-rush". v°or i?e emtdekking van uranium, 'dat biish maken van de atoombom on- Zoetaar is' hebben de mannen die op van o1331, claims zijn, naar de bergen de g 3n Bernardino en het district van van vdge River, 120 mijl ten Noorden trekk4|lcouver (British Columbia) doen jH ^er medehelpers van de be- ""-4 /chte kerkvervolger Combes was se tnirr>^eveer 40 iaar geleden de Fran- ue ttian van Oorlog André. Hij was re offio'- die de practiserende katholie- 1 beinrip1 lren op een lijst liet plaatsen 'etten Th n bevordering te kunnen be- t? kerk, s is een kleinzoon van de- d b zus/erv°l§er tot priester gewijd r ih ,vfn de neomist is reeds eer- kloosterorde getreden. efpEres}dium van het Deense par- hi„, r'nEPe/ is van plan de redevoe- 1/ lane»- ,van de parlementsleden u.b' maar !*teno&rafisch te laten opne- "b Vastly op gramofoonplaten te Het Deense regeringsblad „Social-De- mokraten", dat het plan publiceerde, schijf, dat geen enkel parlement ter wereld zijn debatten op deze manier vastgelegd heeft. De 16 stenografen, die tot nu toe in het parlement werkzaam waren, zullen, wanneer de plannen doorgaan, niet ont slagen worden. Zij zullen de redevoerin gen nog moeten bewerken en corrige ren. Zij zeggen, dat geen enkele rede zonder grammatische en denkfouten is. In de 100-jarige geschiedenis van het Deense parlement is er slechts één lid geweest een priester «•- wiens rede voeringen niet bewerkt behoefden te worden. Ingenieurs van het Amerikaanse le ger zijn er in geslaagd tinnen voor werpen, zilveren gespen en koperen theepotten aan de oppervlakte te bren gen uit een schip, dat 198 jaar geleden Engeland verliet, doch zonk vlak voor het de Amerikaanse kust kon bereiken. Wat bedoeld was als modern ge bruiksvoorwerp voor de bewoners van de kolonie Philadelphia, is thans antiek geworden, doch heeft aan waarde niet ingeboet. Het schip werd enkele weken geleden ontdekt in de rivier Delaware in de buurt van fort Mifflin aan het Zui delijke eind van de stad. De lading van het schip, dat volgens deskundigen in 1750 in het kanaal moet zijn gezonken, bevatte o.m. sleutels, sloten, haarspelden en vorken met twee tanden. De inhoud van het schip werd opgezogen door 'n lange pijp, die in het schip gebracht was. Deskundigen waren van oordeel, dat het hout van het schip in te slechte toestand verkeerde dan dat het gehele,schip nog gelicht kon wor den. De voorwerpen die zijn opgehaald zullen in een museum worden onder gebracht. samenstelde. Ben van Eijsselstein's to neelstuk „De bazuinen van Jericho" dat in opdracht van de regering geschre ven werd, leverde de stof, die gebaseerd is op een dramatische gebeurtenis in 1944. Men heeft zich verder voor ogen gesteld, dat het moeilijk zal zijn in het vrij kleine Nederlandse taalgebied voldoende financiële mogelijkheden voor een eigen filmproductie te vinden en daarom richt men zich van het begin af aan de naam van de onder neming zegt het reeds welbewust op het buitenland. Van deze eerste film worden ge lijktijdig een Nederlandse en een Engelse versie gemaakt. Juist omdat de stof door en door Nederlands is, hoopt men er vooral in Engeland veel belangstelling voor aan te treffen. Want deze film wordt in haar vorm en in haar dramatische intrigue 'n verzets- film, maar een, die juist door de bijzondere omstandigheden, waaronder wij de laatste oorlogsjaren leefden, een scherp licht laat vallen op de vérschiilende kanten van het ■karakter van de Nederlander. Misschien is het voorzichtiger voorlopig nog te zeggen, dat althans die mogelijkheid er is. Van Eijsselstein heeft een Joods-liberale bankier, een links georiënteerde arbeider en een politiek niet geïnteresseerde student bijeen gebracht, ondergedoken op de boerderij van een boer, die wezenlijk vroom, maar uiter lijk hard en gesloten is. Men kan in deze figuren en bovendien nog in de dochter van de boer, die gestudeerd heeft, maar weer thuis gekomen is, enkele levensbeschouwin gen van de Nederlanders vertegenwoordigd zien. Aanvankelijk ziet men hen, ondanks de individuele verschillen, als een eenheid, die onder de druk tot stand kwam, maar wan neer de bevrijding in 1944 nabij schijnt, staan zij plotseling weer als individuen te genover elkaar. Deze ervaring en de nog komende ellende brengen hen dichter bij een dan te voren en de climax komt, wan neer de ideologisch volkomen anders gerich te zoon van de boer, S.S.-er, thuis komt en van zijn vader eist de onderduikers zelf aan te geven, zo hij wil voorkomen, dat de zoon zijn plicht als S.S.-er doet. Met het Nederlandse spelersmateriaal schijnt men niet veel moeite gehad te hebben, omdat men de meeste acteurs al vroeger voor de film had zien op treden. Men zal Matthieu van Eysden, Piet Bron, Myra Ward, Jan Retel, Han Bentz van den Berg en Jack Gimberg te zien krijgen. Enkelen van hen spelen ook de Engelse versie, waarin zij dan worden bijgestaan door Raymond Lovell, t Carol van Derman Nederlandse van afkomst Bruce Lister en Julian Dallas. De binnenopnamen worden gemaakt in de Cinetone-studio's, die in haar nieuwe vorm met de Europese studio's kunnen wedijveren. Guus Ostwalt treedt op als producer, Edmond Greville heeft de ar tistieke leiding, Douglas Robertson ver zorgt de montage. -relieve U dit minstens 5 dagen e voren, onder vermelding van Jw vaste woonplaats, aan onze administratie mede te delen. Slechts dan kunnen wij er voor zorgdragen, dat U Uw krant tijdig op Uw vacantie-adres ontvangt. Week-abonné's gelieven over de periode dat ze afwezig zijn, het abonnementsgeld vooruit te vol doen aan de bezorger van wie zij op hun vaste adres de krant ontvangen. De Administratie. (Van onze parlementaire redacteur) Het debat over de grondwetsherzie ning, waarmee de Tweede Kamer Woensdag begon, kon uit de aard van de zaak geen nieuwe visies op de kwestie zelf aan de dag brengen. Degenen, die deze Indische artikelen verdedigden, deden dit op de argumenten,, die zij bij dc eerste lezing al gegeven hebben; degenen, die ze aanvielen, waren voor een deel wel de nieuwe figuren Ger- brandy en Weiter, maar hun standpun ten zijn overbekend. Interessant was het nu maar in hoofd zaak te zien, hoe het spel politiek werd gespeeld. In dat opzicht was de rede voering van de heer Tilanus wel het meest belangwekkende dsel van de be sprekingen van deze dag. Wat voor gru welijkheden immers heeft men de heer Tilanus en zijn geestverwanten aan de overzijde van het Binnenhof in de loop der jaren en zelfs tot voor luttele maan den niet horen vertellen over de Indische politiek, en hoe grappig was het dan niet, hem thans een redevoering te horen afsteken, die voor het grootste deel dezelfde gedachten te voorschijn bracht, die de voorstanders van het Indisch be leid jarenlang verkondigd hebben en dit nog wel in dezelfde termen ook. Zo bleek de heer Tilanus dan gisteren volledig oog te hebben gekregen voor de politieke ontwikkeling va*n de vol keren in Azië, precies zoals de heer Drees deze de dag tevoren had beschre ven. Hij deed meer: hij gebruikte het woord „psychologie", hij bleek gevoelig te zijn voor de psychologische ontwik keling, die de Indonesische volkeren hebben doorgemaakt en hij was derhalve van oordeel, dat men hiermede rekening moet houden. Wat zal prof. De Zwaan in de Eerste Kamer daar wel van zeg gen? Onder al die bedrijven moest de heer Tilanus zich dus wel scherp keren tegen de heren Gerbrandy en Weiter. Eerst genoemde hield hij de Koninklijke rede voor, waar de oud-minister-president Gerbrandy wel iets meer van weet, als mede zijn verantwoordelijkheid voor dr. Van Mook's benoeming. Hij wees op de zeer matige reactie van de kiezers op de actie van Rijkseenheid en hij stelde daar tegenover, hoe de kiezers op de openlijke en naar hij meende realistische voorlichting van hun christleijk-histori- sche leiders hebben gereageerd door de C.H. een zetel meer te bezorgen Nu, andere kiezers hebben, aan de heer Wel ter ook een zetel verschaft. Maar het was werkelijk leuk, de heer Tilanus aan de heren Gerbrandy en Weiter te horen verwijten, dat zij geen oog hebben voor die psychologische ver anderingen bij de Indonesiërs en dit was nog niet eens het toppunt. Dit bereikten we pas toen de heer Tilanus in het vuur van zijn overtuiging en men mag daarom aannemen onbewust de woor den, die minister Jonkman eens tot de oppositie, waartoe ook de partij van de heer Tilanus behoorde, heeft gesproken, tot de zijne maakte. De heer Jonkman heeft namelijk eens gezegd het te be treuren, dat dergelijke redevoeringen als leden van de oppositie hadden ge houden in de Kamer werden afgestoken. De heer Tilanus zei hem dit op deze dag na aan het adres van de heren Gerbran dy en Weiter. Dat mag men pas een be kering noemen! Maar, zo zal men vragen, hoe staat het dan met die fameuze achttien vragen, die de christelijk-historischen in het voorlopig verslag hebben gesteld en waarop zij van de regering er niet op één antwoord hebben gekregen? Ach, dat is een kwestie van visie. De heer Ti lanus vond om te beginnen, dat die acht tien vragen niet alle achttien exact be antwoord zijn, hetgeen wel een zachte manier van uitdrukking te noemen was. Doch hij was bovendien van oordeel, dat het stellen ervan alleen al enige ophel dering heeft gebracht. Als men dus aan de heer Tilanus vraagt, waarom hij dan toch plotseling zo heel anders over de Indische politiek is gaan denken, dan heeft men het antwoord meteen met de vraag. Er waren overigens bij die acht tien vragen verscheidene, waarop het antwoord moeilijker te geven was dan op de vraag, die wij hier opwierpen. Op dit punt aangekomen ontdekte de neer Tilanus, dat hij de oude christelijk- historische bedenkingen niet geheel en al onder de tafel kon steken. Hij herinnerde tenminste aan de beslissende norm voor zijn partijhet behoud van de band onder de Kroon van Oranje en hij zag overigens In de memorie van antwoord wel bedenkelijke vaagheden. Hij zag de regering in sommige uitspraken met de ene hand terugnemen, wat zij met de andere aan zekerheden heeft gegeven, en hij verklaarde, dat hij met de grootste belangstelling het nadere antwoord van de regering afwacht. Dit gelooft men natuurlijk gaarne na het gemak, waarmede de heer Tilanus zich in het antwoord op zijn achttien vragen reeds door de regering heeft laten afschepen. Interessant is het nog te weten, dat een van de redenen van onrust voor de heer Tilanus is de onzekerheid no pens de vraag of de regering in geen geval genoegen zal nemen met een vol kenrechtelijke band tussen Nederland en Indonesië. Een ander punt van twij fel is'voor hem de mogelijkhejfl, die de regering laat doorschemeren, dat de Unie als zodanig maar één orgaan zal hebben de Kroon bijvoorbeeld en anders niets. Aan prof. Gerbrandy mag men de eer niet onthouden, dat hij zijn standpunt in een goed voorgedragen rede en zakelijk verant woord heeft uiteengezet Hij beging ech ter eén grote fout: hij laadde niet alleen aan de K.V.P. de verantwoordelijkheid op voor de Indische politiek, maar ook aan het Episcopaat wegens zijn herderlijke brief. Prof. Gerbrandy sprak hier over din gen, die hij niet begreep, er zat natuur lijk een inslag van antipapisme in. Prof. Homme heeft hem daarop niet alleen zake lijk heel raak van repliek gediend, hij maakte ook politiek een meesterlijk gebruik Voor het tijdvak van 22 Augustus tot en met 4 September 1948 geeft elk van de volgende bonneü recht op het ko pen van: BONNEN VOOR BROOD 127-2 Brood 800 gr. brood (geldig t.m. 28 Augustus.) 128-2 Brood 200 gr. brood (geldig t.m. 28 Augustus) 129 Brood 400 gr. brood (geldig t.m. 28 Augustus) ALLE BONKAARTEN 808: 134 Algemeen 400 gr. brood of 1 rants;, gebak TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 808: 91, 95 Tabak 2 rants, sigaretten ot kerftabak Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 20 Augustus worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 3 kunnen worden vernietigd. van de tactische onhandigheid, die profc Gerbrandy met zijn uitval begaan had te genover zijn geestverwant Weiter. Prof. Romme merkte terstond op, dat Gerbrandy hiermede aan Weiter een ezelstrap achter na gegeven had en hem had getroffen in wat hem als katholiek het liefste is. aldus twee vliegen in één klap slaande; hij peu terde akelig pijnlijk in de klove tussen Ger brandy en Welter en hij trok de heer Weiter zonder aarzelen als katholiek aan zijn kant. Dit was schermen met een spitse degen. Voorts was prof. Romme ook heel goed op stoot, toen hij de heren voorhield, hoe dor theoretisch hun standpunt is. Men kan toch begrijpen, dat de Koninklijke rede, waarop ook de Rijkseenheidmensen zich zo beroepen, pas volledig gerealiseerd kan ziin na de definitieve grondwetswijziging. Er is dus een overgangsperiode, waarin dit pro ces van realisering aan de gang is. Kan men nu werkelijk menen, dat men eerst in theorie de inhoud van de Koninklijke rede compleet op papier moet uitwerken alvo rens men in de politieke praktijk iets mag veranderen? Prad Romme meende dat als dit de bedoeling van de Koninklijke rece was geweest, deze rede al heel kortzich tig genoemd moest worden. Zo is er op deze dag nu en dan wel heel verdienstelijk politiek gepraat en dit had dan ook weer het voordeel, dat men daar mee de zeer aanvechtbare inhoud van dezq Indische paragrafen meteen wat naar de achtergrond drong. Daar viel ook niet zo heel veel belangrijks over te zeggen. Die paragTafen liggen nu eenmaal vast. Vandaag gaat de Kamer verder. Voor zitter Kortenhorst heeft medegedeeld, dat hij in ieder geval vanavond de stemming over de grondwetswijziging wil houden. Daarna gaat de Kamer tot de sluiting van deze buitengewone zitting, 18 September, op reces. Nu de geruchten over de verschijnin gen van de zeeslang in de Vefsnfjord in Noorwegen steeds veelvuldiger wor den en de waarheid hiervan uiteraard zeer moeilijk te achterhalen valt, komt ons een brief, <lie wij gisteren uit Mos- jöen ontvingen, zeer te stade. Zonder verder commentaar brengen wij dit schrijven uit de naaste omgeving van de zeeslangen ter kennis van onze lezers. Alhoewel een en ander zeer Ambtenaren van de prijscontróle- dienst te Delft hebben proces-verbaal opgemaakt tegen een Haagse import onderneming. Een der directeuren van deze firma had in het tevens door hem uitgeoefende bedrijf van rijwielhande laar in zes maanden tijds een kleine 10.000 rijwielen uit de import van zijn firma opgekocht en deze met 10 procent korting aan zijn mede-rijwielhandelaren doorverkocht. De normale winstmarge welke een kleinhandelaar mag bereke nen bedraagt 25 procent. Weliswaar be taalde deze directeur-kleinhandelaar de normale inkoopprijs voor kleinhande laren, doch door zijn bevoorrechte po sitie en door zijn optreden als tussen- geschoven handelsschakel ontnam hij andere detaillisten de gelegenheid bij de verdeling van de altijd nog schaarse rijwielen aan bod te komen. In de eerste helft van 1948 was de omzet, welke de gemiddelde rijwielhandelaar kon halen, 5 a 6 rijwielen per maand. Door zijn manipulaties wist hij op elke fiets on geveer 15 gulden over te houden. Vertaald door: E CRIESE - K. DE VRIES 50) „Moeder zou van verbazing achter over slaan, als zij iemand een dergelij ke buitengewone mening kon horen verkondigen." Ik lachte. „Hilary ijve rig!" zou ze verontwaardigd uitroepen, als ze haar spraak weer had terugge kregen. Hilary dol op werken! De we reld staat beslist op haar kop, als er een man bestaat, die Hilary ijverig noemt. Mijn zusters Miranda en *Mick zijn uitermate bevredigend als kinde ren Dokter Westcott zette zijn hoed af en kruiste zijn benen over elkaar; stak met mijn toestemming een sigaret op en' maakte diverse toebereidselen voor een prettig half uur. „Ja," zei hij, „u zei....?" „Dat is alles," antwoordde ik. „Van daag moet u mij aangenaam bezig hou den. Ik ben moe van het praten Hij keek mij met ongelovige ver wondering aan. „Het moet de nieuwe japon zijn," zei hij tenslotte, „of een symptoom van na derende ziekte." Ik schudde mijn hoofd. „Neen," zei ik; „het komt louter uit verlangen naar onzelfzuchtigheid. U moet vandaag pra ten. U kunt geen belang stellen in mijn familie." „Het is misschien vreemd," ant woordde hij met geweldige ernst, of schoon zijn mond trok, „dat geen enkeic familie mij zo reusachtig heeft ge- interesseerd als de uwe, juffrouw For rest. Zij schijnt mij op eigenaardige ma nier aan te trekken. Uw moeder, uw vader, uw grootmoeder, juffrouw Mi randa, juffrouw Miok, ieder op zijn beurt wordt een boeiende studie." „Heus?" zei ik twijfelend en pro beerde in zijn gezicht te lezen. „Heus," verzekerde hij plechtig. ..En ik geloof, dat ik het meeste belang stel in uw grootmoeder. U kunt zeggen, dat u een Forrest bent. maar ik geloof, dat u in meer dan één opzicht heel erg op uw grootmoeder lijkt." „Op grootmoeder lijken!" Deze af schrikwekkende voorstelling noodzaak te mij, recht overeind te gaan zitten, en mijn tasje en zakdoek te laten vallen. Hfj raapte ze op, terwijl hij mij rus tig vroeg, wat ik deed, als er iemand bij de hand was, om mijn verloren eigendommen aan mij terug te geven. „Dat speel ik het best klaar, dank u," zei ik met waardigheid. „Een meis je met een grootmoeder als de mijne te vergelijken is voldoende om haar even wicht tf: doen verliezen." „Ik bedoelde het als een compliment," ^verzekerde hii. mij ylug. „U zegt, dat zij buitengewoon eerlijk, edelmoedig, hoog hartig is...." „En een eenvoudig duivels humeur heeft," viel ik hem in de rede. „Wel het uwebegon hij. maar toen hij mijn blik ontmoette, hield hij vlug op en toen lachten we allebei. „Juffrouw Forrest." Stilte. „Ja," zei ik. „U herinnert zich die avond, toen...." Hij keek door het raampje. „Ja?" „Toen ik mij verbeeldde, dat u iets dacht, wat u niet had gedacht?" „Dat is een raadseltje," zei ik gela ten en veegde mijn voorhoofd af. „Denkt u er nog steeds net zo over?" riep hij gretig, mijn gezegd® negerend. „Ik weet niet zeker, of ik uw bedoe ling wel begrijp. Iemands hersens wer ken traag op zo'n warme dag," zei ik zenuwachtig. „Dat ik zoveel ouder ben dan u U zei het kon u niet schelen, al was ik honderd." Plotseling keerde hij zich om en staarde mij met ernstige, vra gende ogen aan. ..Waarom zo ver bent u toch nog niet?" riep ik ondeugend, trachtend het trillen van mijn stem te verbergen. „Maak geen gekheid, Hilary," smeek te hij, met plotselinge, vreemde ernst „Ik kan het niet langer verdragen. Ik moet je vandaag iets zeggen. Ik heb al een eeuwigheid gewacht...." „Mijnheer Westoott, we zijn in Rich mond; wilt u niet nog even. wachten? De kruiers staan ons aan te staren," verzocht ik. „Naar de drommel met die kruiers," barstte hij uit. „Neem me niet kwalijk, maar u houdt me altijd tegen." Hij hielp mij uitstappen, terwijl ik sprak. „U zegt mij altijd te wachten, als ik wil spreken over...." „Mijnheer Westcott, het station is propvol." Haastig zocht ik een weg door de menigte. Onverwachts lachte hij. „Als u zich zo opgewonden gedraagt, zult u in een minuut een politieagent achter u heb ben," merkte ik op. Hij wenkte de be stuurder van een taxi en verzocht mij, in te stappen. Een ogenblik aarzelde ik. „Stap in", zei hij een beetje grimmig. „Het moet of hier, of op de rivier, zijn." „O, dan op de rivier, als het zo moet zijn. Maar Waarom u was zo aardig en gewoon gedurende het eerste deel van de reis. Waarom....?" „Mijn zelfbeheersing mij in de steek heeft gelaten?" vroeg hij. „Ik zal het u vertellen, als u ingestapt bent. Daar!" Hij 7ging naast mij zitten en een ogen blik sloot hij zijn ogen en drukte zijn lippen opeen. Toen keerde hij zich om en glimlach te tegen mij. „U hoeft niet zenuwach tig te zijn, juffrouw Forrest. U koos de rivier, tot dan ben ik enkel uw toege wijde vriend. Maar mag ik u als vriend kalm vertellen, wanneer de zelfbeheer sing van een man soms verzwakt? Ik beschouw uw stjlzwijgen als toestem ming." Hij tuurde door het raampje vlak tegenover hem. „Soms komt heW wan-j neer het voorwerp van zijn genegen heid onfortuinlijk is. Wanneer zij ver drietig is, vermoeid, ziek en behoefte heeft, ofschoon zij dit in haar trots niet weet, aan steun, sympathie en hulp. Dan wordt het pantser van zelfbeheer sing van een man heel zwak. Hij moet op zijn lippen bijten en zijn handen in een klemmen, om de 'woordenstroom in te houden, die hem bijna overrom pelt; de woorden van liefde, het verlan gen om haar te helpen en voor haar te zorgen. En soms komt het, als zij in al de glorie van haar jeugd mooi en stralend is; ongewoon vermetel en vro lijk; ongewoon uitdagend en verleide lijk. Als zij zich hult in lente-achtig groen, als het bloed in haar aderen zingt, en de lach in haar ogen flikkert. Als zij, in het kort, een dolmakend, dansend dwaallichtje is; wel, dan wordt een man heel zwak. Want per slot van rekening is hij maar een man en geen stuk hout." Nog eens keerde hij zich om en glim lachte maar me. „Ben je van plan heel aardig voor me te zijn op de rivier, kleine Hilary?" „Wat denkt u?" vroeg ik, trachtend tijd te winnen, daar wij net pad nader den, dat naar de pont leidde. „Ik geloof van wel," zei hij heel zacht. „Ik ben benieuwd," fluisterde ik met afgewend gelaat; „en daar zijn de Wa tersons, die van het jacht naar ons staan te wuiven." - waarschijnlijk lijkt, moeten wij ons ui{ het oogpunt van objectiviteit toch nog op een afstand houden, daar wij ver moeden, dat van het optreden van mas sa-psychose altijd nog sprake kan zijn. „Geachte Redactie. Waarschijnlijk hebt U reeds het een en ander over de verschijningen van de twee zeeslangen gehoord. Ik zelf zie hier Uw blad niet, maar door het lezen van aanhalingen van Noorse en Engelse bladen uit de Nederlandse kranten meen ik te mogen onderstellen, dat U wel op de hoogte zult zijn. Een merkwaardige wending nam de geschiedenis van de zeeslang, toen gis termiddag weer allerlei m. rkwaardige geruchten door het dorp gingen. Zoals altijd dromden de toeristen naar de fjord. En waarachtig was het schouw spel zeer merkwaardig. Reeds enige dagen had men verteld, dat de zeeslang, die bij het eiland Vega was gezien, nu op weg was naar de Vefsnfjord. Toen ik met enkele vrienden bij h#t water kwam. lagen er inderdaad twee zeeslangen. Dat wil zeggen, de éne, die veel groter is dan de andere, lag met zfjn lichaam aan de oppervlakte van het water, vlak tegen de kust, terwijl zijn bek uit het water omhoog stak. De andere zee slang stond half, tenminste, dat leek zo. Hij stond vlak tegenover het an dere dier, zodat zij beide als het ware tegenover elkaar lagen. En het a'ler- zonderlingste van het geval was, dat de beide dieren zo rustig waren, als wjj ze nog nooit gezien hadden. Dit had dan weer zjjn terugslag op de toe schouwers. Wanneer in de vorige ge vallen het beest verscheen, waren al lerlei uitroepen en vooral gillen van de dames niet van de lucht. Thans stond ieder toe te zien, alsof de rust, die van de twee beesten uitging, in geen geval verstoord mocht worden. U zult begrijpen, dat wij opgewonden waren, toen we het zagen. Eindelijk kon nu ons fototoestel dienst gaan doen. We hebben enkele opnamen gemaakt, maar ze zijn nog niet gereed. Zodra er een behoorlijke foto te voorschijn komt, zul len we U die direct sturen. Het was wel jammer, dat de beesten eigenlijk te ver uit elkaar lagen, om dit aardig „têt a tête" op de gevoelige plaat vast te leg gen. Wij hopen er maar het beste van. Wat de zeeslangen betreft, die zijn na een uur of twee heel langzaam wegge zakt. Ook weer samen deden ze dat en het was werkelijk alleraardigst om te zien. Wanneer de beesten dit grapje weer eens uit zouden halen, moest eigenlijk één Uwer verslaggevers aan wezig zijn, om er een mooi verhaal van te maken. Inmiddels blijven wij hier op een her haling van dit toneel hopen. Wij hopen U met dit verslagje een plezier te doen en tekenen met vrien delijke groeten Hoogachtend B. Brafran. Woensdagmorgen is H.Ms. „Bankert" van de Koninklijke Marine van Tandjong Priok uit. na meer dan twee jaar dienst in de Indische wateren, naar Nederland ver trokken. Blijkens een beschikking van de minis ter van Economische Zaken is de prijs regeling voor spuitwater, mineraalwater, sodawater en chemisch bereide bronwate ren, voor zover het de handel betreft, op geheven. De prijsregeling voor deze dran ken. in de Horecabedrijven is gehandhaafd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3