Het is al feest wat de klok in Haarlem slaat Oplichter verhuurde huis van een ander Officier eist drie jaar PLASTIC m m Heemstede koopt „Meer en Berg Internationale motorraces te Zandvoort Verblijdende activiteiten in de verschillende wijken Jac.de Jong in het goud 1 De voetbal rolt weer Betere verkeers regeling Raadsvergadering in een openluchttheater Bijna 2500 woningen in Juni gebouwd w MIEP k: Belangrijk besluit van de raad AUfiNDA' l 1 Vacantieverbliif bloemendaal VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Symbolische optocht in Oost is weer ierug van vacaniier zij is in de Be tuwe geweest en neuriet nu een liedje uit haar kinderjaren: Miep weet het: nu is het PRUIKENTIJD Allegorische optocht STADSSCHOUWBURG Nog geen uitbreiding van plaatsen SP AARNERU ITERS IN ACTIE Burgerlijke Stand Vijftig jaar koordirecteur 99 Examen coupeuse Practijk-diploma Lange verhalen. Br gaat niets boven P U D D IN G Tournooien vragen de aandacht Vuurwerk Burgerlijke Stand HEEMSTEDE Orkest St. Henricus U.L.O. Concert e,L* vorig op;0/jj Fiets sloeg ondersteboven POLITIEKE DELINQUENTEN- ZAKEN Einde nag niet in zicht Beurs van Amsterdam Reeds thans is het officieel feest programma van het Haarlems Comi té voor Nationale Feesten versche nen, een boekdeel van 75 bladzijden met een oranje-omslag met twee af schuwelijke tekeningen van onze Koninklijke Vrouwen. De bedoeling is echter goed. De Commissaris der Koningin, Baron J. E. de Vos van Steenwjjk, schrijft: Na de donkere jaren, waarin de Vereniging Koninginnedag het bestaan van een schijndode heeft geleid, is zij na de be vrijding tot een nieuw leven gewekt, bij samenbundeling onder de naam Haar lems Comité voor Nationale Feesten. En nadat de Commissaris heeft uiteen ge zet, dat de feestvreugde vooral in het teken van dankbaarheid moet staan, verklaart mr. Cremers, burgemeester van Haarlem, dat het Comité, steunend op een rijpe ervaring, deze feesten heeft opgezet op een wijze, onze stad waardig. En na een inleidend woord van het hoofdbestuur vertelt de secretaris van het Comité, mr. P. Fuhri Snethlage, dat ook het Comité een gouden jubileum viert. Begonnen als Feestcommissie Ko ninginnedag werd een groot feest ge organiseerd op 30 en 31 Augustus 1898. De „Commissie'' werd na de feesten omgezet in de Vereniging Koninginne dag, die grandioze feesten heeft gege ven tot de eerste wereldoorlog. Sinds dien zijn het feesten voor de gehele burgerij geworden. In 1928 bewerkte de Vereniging een fusie in Haarlem- Oost tussen het Oranje-Comité „Bavo- dorp" en de Kinder Oranjebond „Prin ses Juliana", welke combinatie als af deling van de vereniging optrad. Bij de annexatie in 1927 werd de „Oranje vereniging Schoten" als afdeling Noord aan onze Vereniging toegevoegd. In de binnenstad werd een Centrum Comité gevormd, dat ook het Zuidelijke stads deel toegewezen kreeg. Het Klever park vormde zich tot een eigen afde ling. Een afdeling in het Westen had geen sterke binding, alleen in Zuid- West is een kleine afdeling werkzaam gebleven. Ook Spaarndam met zijn specifieke eigen dorpskarakter is in de Vereniging opgenomen. Na de be vrijding in 1945 is de Vereniging in de geest der wederopbouw-op-brede-basis geworden tot „Haarlems Comité voor Nationale Feesten". Zo verzorgen dan de afdelingen elk op zichzelf de festi viteiten in eigen rayon. Het hoofdbe stuur zorgt voor een goed geheel en de samenwerking en voorts door een spe ciale Commissie ook voor de kinder feesten. Behalve deze afdelingen werkten dit maal tot de feestviering mee enkele buurtverenigingen en een aantal jeugd-, muziek- en zangverenigingen. In chronologische volgorde volgen dan de feestelijkheden tussen 31 Augustus en 6 September. Het stadhuis zal buiten gewoon fraai versierd en verlicht zijn. De toren van de Grote Kerk, de Amster damse Poort en het Huis Te Zaanen worden verlicht. In de bloembakken aan de bruggen zal oranje troef zijn. De bomengroepen in het Kenaupark en in de Hertenkamp zullen 's avonds weer feëeriek in het licht stralen. Het Pavil joensgebouw is niet vergeten en het Stationsplein zal met medewerking van de Spoorwegen versierd worden. De Nagtzaambrug en het Nagtzaamplein zul len een monumentale versiering en ver lichting krijgen door de zorgen van de afdeling Oost. Op de Dreef, hoek Flora park, zal een 12 m. hoge, verüchte, obe lisk de aandacht trekken. De tien, zowel openbare als bijzon dere scholen in Haarlem-Oost hebben op verzoek van het comité een sym bolische optocht samengesteld, die op 6 September des namiddags om 3 uur door deze volkrijke wijk zal trekken. Ontwerp en uitvoering zijn in handen van het onderwijzend personeel, ouders- commissie en leerlingen van alle la gere scholen. De stoet wordt geopend door een groep van het comité, voor stellende „De Kroon, 50 jaren gedragen door H. M. Koningin Wilhelmina". De katholieke scholen zullen uitbeelden: „Nederland onder Oranje" (St. Jozef school), „Hollands Welvaart" (St. Lam- bertusschool), „De Elf Provinciën" (St Veronicaschool)„Oranjehulde" (Kleine St. Theresiaschool) en „Het Schip van Staat" (St. Franciscus Xaveriusschool) De openbare scholen stellen voor: ,De Nederlandse Vlag", „De Stamboom van Oranje", „Jong Holland" en „De Vier Jaargetijden". Medewerking verlenen: de muziekvereniging „Crescendo" uit Spaarndam en „De Vooruitgang", be nevens het tambourcorps „Het Ooster kwartier". De opstelling geschiedt op het Teylerplein en ongeveer alle straten van het kwartier zullen doorkruist wor den. „Jantje zag eens pruimen hangen. Oh. als eieren zo groot!" Van Mevr. E. Lotgering-Hillebrand heeft zij de volgende wenken voor prubnentjjd gekregen. PRLIMENDESSEET 4 gr. beschuiten, 12 mooie pruimen, 1 ei, suiker, beetje limonadestroop, 20 gr. boter. Maak pruimen schoon, snijd ze in kleine stukjes, laat toegedekt even staan met suiker en limonadestroop. Klop het ei, voeg 1)4 dec. uitgelekt pruimensap met wat water b(J. Overgiet beschuiten met dit Vocht. Bak ze vlug in hete boter. Op ieder bord een beschuit en bedekken met de stukjes pruimen. VEEL PRUIMEN? Goed voor inmaak. Pruimenmoes. lang ingekookt tot het van bodem loslaat, blijft zonder suiker lang goed. Mét suiker geven pruimen een heer lijke jam. Gehalveerde pruimen met water en wat suiker kunnen gesteriliseerd wor den. Zoetzuur van pruimen geeft van de winter een herinnering aan de zomertijd. Pruimen zijn heerlijk op de boterham. Met peren en appelen samen vormen zij een lekkere vruchtensla. Proemen-bólle, in het Noorden een be kend win ter-nagerecht, is oud brood met pruimen gekookt. Wees niet zuinig met dit fruit, zegt Miep, want „aan een boom. zó volgeladen, mist men twee drie pruimen niet." De Haarlemse vrijwillige brandweer afdeling Haarlem-Noord heeft een aar dig idee gehad. Op 6 September des middags 4 uur zal op het Mamixplein „de Zaanenlaan" een brandweer demonstratie plaats vinden en natuur lijk een historische. Het publiek krijgt eerst een brand te zien in het jaar 1898, vervolgens maakt het kennis met de voormalige Schotense brandweer in 1925, dan met de Haarlemse brandweer na dé annexatie in 1931. De demonstra tie wordt besloten met een show van het modernste materiaal, o.a. de mist- straal. Pu bi. Ontr. Bur. V. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) In de middag van 31 Augustus zal door het centrum en een gedeelte van Haarlem-Noord een allegorische op tocht trekken, die een beeld zal geven van de ontwikkeling, die ons land ge durende de regering van Koningin Wil helmina doormaakte en tevens de dank baarheid van het volk tot uiting brengt en symboliseert. De optocht bestaat uit drie afdelingen en werd ontworpen door J. Pronk, Ed. van Bommel en D. J. van Ellinkhuyzen, die ook de algehele leiding heeft. De eerste afdeling is als inleiding tot het centrale gedeelte der vijf praalwagens bedoeld. Zij wordt geopend door een page met schild, gevolgd door twee mu ziekcorpsen en een ruitergroep. Dan volgt een reeks versierde auto's. De tweede afdeling is de eigenlijke allego rie van Harer Majesteits regering. Het Politie-Muziekcorps en detachementen van zee-, land- en luchtmacht gaan vooraf aan praalwagens, die het Vor stenhuis, omgeven door een erewacht van twaalf ruiters, de Overzeese ge westen, de Sociale Wetgeving, de Drooglegging van de Zuiderzee, de Be vrijding en de Illegaliteit en de We deropbouw voorstellen. De derde afdeling tenslotte kan op gevat worden als een symbool van het juichende volk. Vele Haarlemse ver enigingen uit beroep en bedrijf, voor maatschappelijk welzijn en culturele verheffing zullen zich achter de praal wagens scharen om hun diepe erkente lijkheid en eerbied voor de scheidende Vorstin en Haar Huis in een daad om te zetten. Morgen vertellen wij een en ander over de Rhapsodie in de Hout, de Bal lonvaart aan de Kleverlaan en de Dag van de Jeugd. Enige maanden geleden heeft de Haar lemse Raad een crediet beschikbaar ge steld voor het aanbrengen van 53 nieuwe zitplaatsen in de Stadsschouwburg. Daartoe zou het middenpad verdwijnen, waardoor de rijen stoelen aaneengesloten kunnen worden. Reeds werd daarbij medegedeeld, dat alle stoelen dan verplaatst dienden te worden. Verschillende verenigingen zijn nu van mening, dat zij 53 plaatsen meer kun nen laten bespreken, wanneer zij voor hun i leden een schouwburgavond geven. De ver eniging „Geloof en Wetenschap" had er o.a. al rekening mee gehouden. Daarom is het goed te berichten, dat deze wijziging het komende seizoen nog niet tot stand zal zijn gekomen. Andere werkzaamheden, o.a. de vergro ting van de orkestbak, moesten voorrang hebben. Dat de paardensport hoogtij viert, niet alleen in. Haarlem maar overal, is wel bekend. Minder bekend zal zijn, dat in Haarlem en omstreken een lan delijke rijvereniging is gevestigd onder de R.K. landbouwerszonen en bezitters van landbouw-rijpaarden. Donderdag 19 Augustus zagen we deze jonge vereniging voor het eerst in actie op een terrein aan de Kerkweg te Spaamwoude. Het geheel maakte een uitstekende 'ndruk. Paardenmateriaal in uitste kende toestand, en grotendeels van een kwaliteit, waar een geschikte comman dant, en de Spaarneruiters bezitten er zo een, na enige tijd van gestaag oefe nen iets goeds van kan maken. We zagen twee achttallen gelijktijdig in actie en noteerden het volgende: Meer uniformiteit in opzadelen en trensen. Rijpaard loopt nooit alleen op stang. Moet een paard met stang gere den worden, dan toch altijd met stang en trens. Bij het rijden met vieren en later met achten, altijd de richting op bui tenzijde. In het algemeen was het rij den in linie goed bestudeerd. Het zou nog fraaier kunnen als in de wendin gen altijd werd gezorgd, dat de buiten- ruiters iets voor de binnenruiters zijn. en niet omgekeerd. Bij draven alles lichtrijden, en dan op het goede been, of alles doorzitten. Nu was het soms een combinatie van beide. Dezelfde uniformiteit moet worden betracht in de zit en houding der rui ters, voorzover geen lichaamsafwijkin gen bij de ruiter hierop van invloed zijn. Een deel van de ruiters zit met te korte beugels, enkelen met de juiste maat, enigen te lang. Handhouding was veel zorg aan besteed. Gelukkig geen liggende handen. Wel kón over het algemeen de pols wat soepeler worden gehouden en gebruikt. Ook hier de al gemene klacht bij het rijden: de rui ters rijden met te veel hand en te wei nig benen. Eerst als dit anders is ge worden, kan er van eigenlijk rijden sprake zijn. Voor een jonge rijvereni ging een alleszins bevredigend beeld, waarbij met regelmatig oefenen nog wel iets anders voor de dag zal komen. GEHUWD: H. J. van Leeuwen en E. D. Prins; A. H. Fievez.de Malines van Ginkel en Y. M. van der Meulen; F. Tegel en A. A. Schuring; M. Kroezen en A. Blok; W. T. Weidema en C. Dan^sma; G. Gerritsen en A. Honijk; J. P. den Harder en H. F. Meinders. GEBOREN: M. VermaasHeywood z; J. M. J. LuijtLodewijk z; H. E. M. HesselingMatthijsen z; G. M. van DiggelenLacunes z; M. Sibrandivan Genderen z; M. J. J. BakkerHoreman z; C. M. J. F. L. Wijt—de Meijer z; A. C. ZwaanswijkHuijboom 2 z; M. H. Prinsvan Wijk d; A. VosGoeman d; E4 G. K. KoopsCroppen d; C. Borst Koopman d; H. C. DekkerKroon d;- A. F. C. Kroonvan den Broek d; W..H. te RieleVogel d; A. H. de Korte Enderman d; J. P. M. TillemansChris- tiaans d; A. V. de BoerLiebing d. OVERLEDEN: T. Neeskens, 1 d., Hage- straat; T. de KleerBoeklage, 77 jr., Hazepaterslaan: S. C. S. Lacomblé Beijers, 80 jr., Middenlaan; A. de Waal MalefijtPhilippus, 39 jr., Kamperlaan; H. A. P. van Leeuwen. 69 jr.. Jansstraat; T. J. BosHemmes, 33 jr., 2de Vooruit gangstraat; C. ReesFlaschwinkel, 45 jr., K. v, Manderstraat. In het voorjaar van 1898 stierf de heer v. Zijl, directeur van het koor der Spaar- nekerk. Van Zijl was een begaafd en ijve rig amateur; zijn eigen vak was: win kelier. Voor de vervulling van de direc teursvacature zochten Pastoor Thunnis- sen en zijn kerkbestuur nu naar een ge diplomeerd vakman, die de training van een groot kerkkoor in een grote stads- parochie technisch en aesthetisch flink aan kon pakken. Zij kozen hiervoor uit: de jeugdige musicus Jac. de Jong, die kersvers van de beroemde Regensburgse muziekschool kwam. 30 Augustus 1898 aanvaardde de twintigjarige „Regensburger" zijn zware functie. Dus viert aan 't eind van deze vacantiemaand de nu zeventigjarige di recteur-organist van de Spaarnekerk zijn gouden ambtsjubileum. Aan de heer De Jong is wèl de tijd gegund, om op het hem toevertrouwde koor zijn eigen stempel te drukken. Van de muziekschool bracht hij mee:- een sterke voorkeur voor het „gemengde" koor, een blakende liefde voor het Gre goriaans en de Palestrijnse muziek, en een grote bêwondering voor de Regens burgse componisten en het werk van de „Cecilia Verein". Toch kregen ook ande ren steeds een ruime plaats op zijn re pertoire: allereerst de composities van De Jong's Amsterdamse leermeester Hubert Cuypers, verder natuurlijk de Haarlemmer Loots, de Italianen Perosi en vooral Refice en tenslotte moderne Nederlanders als Heydt en Nieland. Met dit program is het vijftigjarig werk van de jubilaris vrijwel juist getekend. Halverwege zijn loopbaan werd de heer De Jong (als qpvolger van F. Wie- gant) ook organist. Het kerkorgel was steeds: zijn „grote liefde". Ongetwijfeld heeft hij met dit orgel zich de beste ver diensten vergaard voor de parochiële kerkzang. De organist van de Spaarne kerk beheerst met zijn prachtig instru ment de volkszang volkomen. De viering van dit gouden jubilé is ge steld op Zondag 29 Augustus. Nadere bijzonderheden daaromtrent zullen nog worden meegedeeld. Volgens de dagvaarding pleegde de 51-jarige meubelfabrikant W. K. de hem ten laste gelegde oplichting „opzettelijk, valselijk en listig", Ver dachte, die vroeger ook al met de Justitie in aanraking is geweest, had een huis willen verhuren, dat nog niet zijn eigendom was, en had een hoeveelheid goederen, die eveneens aan een ander toebehoorden, ver kocht. Aan de koper had hij verteld, dat hij de eigenaar van huis en goed was. Dit alles deed hij, aldus de of ficier van justitie, met behulp van verdichtsels en het aannemen van een valse hoedanigheid. In begin Februari kreeg de heer C. v. G„ de echte eigenaar van. het huis,- dat in de Gen. Cronjéstraat staat, een tele foontje van beschuldigde. K. vroeg aan v. G., die hem niet kende, of hij even bij hem aan mocht komen. Dit werd toegestaan en even later arriveerde K. inderdaad. Aanvankelijk ging het ge sprek over verschillende gewone zaken, doch opeens kwam K. met het verzoek, of hij het huis in de Gen. Cronjéstraat kon kopen. V. G„ die waarschijnlijk zelf rood-wit-blauw en oranje, voor regenjassen, lampekappen, vlaggen enz. enz. The Indiana, Zijlweg 111, telefoon 17877. (Adv.) al van plan was, het begeerde win kel- en bovenhuis van de hand te doen, wilde er eerst nog even over denken. Enkele dagen later had v. G. weer een telefoongesprek met K. en hierbij kreeg de laatste zekerheid, dat v. G. tot de verkoop zou besluiten. Men zou een no taris in de arm nemen en de prijs van het huis was reeds bepaald op ƒ28.000. Doch zover zou het niet komen. Wel slaagde K. er in de sleutels in handen te krijgen. En hiermee werd een ander spelletje gespeeld. K. wist, dat het echtpaar E.W.-G., dat bij iemand inwoonde, moeilijkheden had gekregen en ieder ogenblik uit het huis gezet kon worden. Op een middag eveneens in begin Februari toog hij naar de woning van het echtpaar en trof er behalve de eigenlijke bewoners al leen de vrouw thuis. Hij stelde zich aan haar voor en deelde o.a. mede, dat hij man en Vrouw zou helpen door hun een woning te verhuren. Mevrouw W. zei echter tot K„ dat hij beter deed die avond terug te komen als haar man er was. En zo gebeurde het ook. K. arri veerde in zijn auto en het duurde niet lang of hij reed met het echtpaar bij zich naar de Gen. Cronjéstraat. Daar haalde hij de pas verworven sleutels voor de dag en ging met de beide anderen het huis van v. G. binnen. Tot de „nieu we huurders" zei hij echter, dat het zijn huis was en dat hij van plan was, beneden in het winkelgedeelte een he renmodezaak of automatiek te gaan ex ploiteren. Alleen het bovenhuis wilde K. verhuren voor ƒ8.per week en als W. er voor voelde om, wanneer in de benedenverdieping eenmaal een zaak was, als concierge of iets dergelijks op te treden, zou een zeer gunstige voor ziening worden getroffen. Bij het bezich tigen van het huis vroeg W. of hy het licht aan mocht doen het was in de avond doch K. stond dit niet toe en zei, dat er iets defect was. Desondanks probeerde W. het toch en het licht ging aan. „Uit dat licht", zei K. hierop hard en even later stond het gezelschap weer in de schemering te praten. Bij moge lijke verhuur stelde K. de voorwaarde, dat zij een partij goederen, die ook niet zijn eigendom waren, maar behoorden aan een zekere D„ moesten kop'en voor 280.Deze koop moest onmiddellijk tot stand komen. W„ die dit geld niet in bezit had, leende het van zijn pa troon en overhandigde het daarna aan K. Ondertussen was de eigenlijke huis eigenaar, die van al deze maatregelen niet op do hoogte was gebracht, van po litiezijde voor K. gewaarschuwd en de koop voor de notaris was daardoor van de baan. W. vertelde Donderdag, toen de Haar lemse rechtbank hem in de zaak tegen K. als getuige Hoorde, dat hij niet pre cies meer wist, wat verdachte allemaal had gezegd, toen hij het er over had, waarom hij het huis wilde verhuren en hoe hij er zelf aan was gekomen. „Het leek net een gramofoonplaat", zei W. doelend op de wijze van spreken van beschuldigde. In de prachtige omgeving van het Bloemendaalse kopje is Neerlands mooiste openluchttheater- gereed, gekomen. Ter gelegenheid van het regeringsjubileum zullen hier de eerste voorstellingen gegeven worden. Toto: luchtopname van het theater in zijn fraaie omgeving. Donderdagmiddag is de gemeen teraad van Heemstede in buiten gewone openbare vergadering bij eengekomen onder voorzitterschap van de burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Het belangrijkste punt van de agenda was het voorstel, om tot aankoop van de buitenplaats „Meer en Berg" over te gaan. Dit terrein, dat aansluit aan het wan. delbos „Groenendaal", zal f 592.000. kosten, waarvan een bedrag van f 150.000.als subsidie kan worden ver wacht, zodat de kosten voor de ge meente f 442.000.zullen bedragen. De raadsleden Verhoeven (K.V.P.), Reynders (P.v.d.A.), Zegwaart (K.V.P.) en Van Wijk (A.R.) vonden de prijs wel erg hoog, maar daar zij doordron gen waren van het belang van dit voor stel zouden zij hun stem niet willen weigeren. Allen brachten het college van B. en W. dank voor de moeizame po gingen die zij in het werk hadden ge steld, om de bedongen grondprijs ver laagd te krijgen. Bovendien waren zij erkentelijk voor de wijze, waarop het gemeentebestuur de zaak had aangepakt. Het lid Zegwaart stelde voor, om het buitengoed zo veel mogelijk rendabel te maken, door er bijvoorbeeld een hotel op te richten. B. en W. zullen met de suggestie rekening houden, ofschoon er voorlopig wel niets van zal kunnen komen. Nadat wethouder Bakhuizen van den Brink had bedankt voor de waarderen de woorden, waarbij hij er op Wees, dat men het plan niet klein moet zien, want niet alleen Heemstede, maar ook de om liggende gemeenten zullen van de com-, b inatie GroenendaalMeer en Berg kunnen profiteren, werd het voorstel van B. en W. met algemene stemmen aangenomen. De voorzitter wenste de. raad geluk met het genomen besluit, waarvan, zoals hij zei, het verre nage slacht zelfs de waarde zal beseffen. Naar aanleiding van een voorstel om een wijziging te brengen in de algemene bepalingen, die betrekking hebben op de bepaling van het loon der gemeente werklieden, i.e. de toekenning van di ploma-toelagen, ontstonden enige discus sies. De heren Zeelenberg (V.V.D.), Van der Linden (K.V.P.) en Zegwaart (K. V.P.) betreurden het, dat de minister niet toestaat, dat er nog nieuwe diplo ma-toelagen zullenr worden toegekend, omdat deze vergoedingen een aanmoe diging voor de werklieden kunnen zijn om hun vakkennis te vermeerderen. Voor 't op 18 Aug. gehouden examen coupeuse slaagden van de R.K. Mode» academie Erkama (dir. mej. Ph. Jan sen) te Haarlem de dames: N. Gokkers, H. Giljou, M. Hakvoort, Kolkman, C. Piers, E. Seubering, Zr. S. v. d. Velden, A. Koning allen te Haarlem en J. Abeleven, Vos-Zwiers beiden Aerden- hout. M. Posma te Overveen, D. v. Beek te Hillegom, M. Buijs te Spaarnwoude, J. en M. Rood te Hoofddorp. Voor de onlangs gehouden practijk- examens Boekhouden en Ned. Hand.- corresp. slaagden de heren: P. "v. d. Geest en M. Kemper te Haarlem, A. Kramer en J. Sluijter te Heemstede, J. van de Pol te Overveen, Laatstgenoemd lid meende, dat een op lossing gevonden zou kunnen worden, door bepaalde werklieden in een hoge re loongroep te plaatsen. Het voorstel van B. en W. werd z. h. st. aanvaard. De schenking van f 500.vanwege de Centrale Vereniging voor Openbare Leeszaal werd onder dankbetuiging ge accepteerd. De heer Verhoeven sprak namens de K.V.P.-fractie een woord van erkente lijkheid tot B. en W. en speciaal tot wethouder Disselkoen, voor hun welwil lendheid en begrip inzake de oprichting van een katholieke afdeling in de Open bare Leeszaal. Ter zitting deed K. wederom lange verhalen, die kant noch wal raakten en die de rechters en Officier er toe brach ten, de schouders op te halen of te praten over „spitsvondigheden". Ver schillende punten van de verklaringen ontkende verdachte. Dat bü de bezich tiging van het huis het licht uit moest, was volgens hem „uit de duim gezogen". K. vertelde, dat hij later vanuit Half weg 200 van de 280 per postwissel naar W. had teruggestuurd. „U hebt er echter Witlox, een verkeerde naam, op geschreven- en hierdoor kon W. het geld niet in zijn bezit krijgen", zei de rech ter. „Dat was een vergissing" was het antwoord. Het bleek, dat verdachte ook aan een zekere T. had aangeboden het huis te huren. In zijn requisitoir zei de Officier, dat het zjjn mening was, dat het hier oplich ting in dubbele zin betrof. K. maakte gebruik van een samenweefsel van ver dichtsels en stelde zich aan personen in valse hoedanigheid voor. In zijn ver halen en verklaringen tijdens de behan deling van zijn zaak is verdachte soms in conflict met zichzelf geweest, hetgeen ook alweer niet voor hem pleit. De Of ficier qualificeerde beschuldigde als een amoreel mens, een door en door ver dorven individu en achtte de dubbele oplichting bewezen. Hij eiste drie jaar gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. .£=$55=1 CUSTARD. MAÏZENA BIOSCOPEN: Cinema Palace: Springtime in the rockies (18 j.), 2, 4.15, 7 én 9.15 u. Luxor: Sneeuwwitje en de zeven dwergen (a. 1.), 2, 4.15, 7. en 9.15 u. Frans Hals: Boefje (14' j.) 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: Avontuur aan de Amazone (14 j.), 2, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Gullivers Reizen (a. 1.), 10.30 en 4.15 u. en 'sZon dags: 10.30 u. Spaarne-theater: Mijn vriend Trigger (14 j.), 7 en 9.15 u. en Hans en Grietje, 2.30 u., behalve Vrij dag en Zondag. Vrijdag 20 Augustus: Concertgebouw: Zomerconcert H. O. V. 8 uur. Hoewel we nog enkele weken van het nieuwe competitie-seizoen zijn verwij derd, rolt de voetbal al weer lustig op de Haarlemse voetbalvelden. Het zijn vooral de traditionele tournooi-wedstrij- den, welke de aandacht vragen. De R.K. S. V. „Velsen" organiseert z'n tournooi om de Zilveren Sandhaes Molen met een sterke bezetting: Naast de organiserende vereniging Velsen ne men deel: VSV, Alkmaarse Boys en Alw. Forward. Het programma luidt: Alkmaarse BoysAlw. Forward en daarna VSV Velsen. Hierna komen de verliezers en winnaars tegen elkaar. In het Heemsteedse Sportpark hebben we het Zilveren Molen-tournooi van RCH, waaraan ditmaal Stormvogels, ZFC en HSC naast de organiserende club RCH deelnetnen. Hier beginnen we met StormvogelsZFC en daarna RCH •HSC. Ook hierna de verliezers en winnaars tegen elkaar. En dan in de badplaats het tournooi van de Zand- voortmeeuwen, dat verleden week reeds een aanvang nam en Zondag de finales ziet. Het begint met Bloemendaal Zandvoortmeeuwen, gevolgd door TYBB De Meer. TYBB is houder van de Zil veren Watertoren, maar zal een toer hebben het kleinood met succes te ver dedigen. Secretaris H. W. Agterof, geestelijk leider van het Kath. Bureau voor Hu welijksvoorlichting, is van 21 Augustus tot 5 September afwezig. Dezer dagen is de Bos- en Vaart vereniging met de kinderen van haar léden een dag op stap geweest. De tocht ging naar Ouwehands Dierenpark in Rhenen, waar de jeugd zich heerlijk vermaakt heeft. I» tegenstelling tot een reeds eerder geplaatste mededeling speelt het mu ziekkorps van de Royal Fuseliers op 31 Augustus op de Grote Markt. Het con cert wordt dus niet gegeven op Zon dag a.s. De verdediger, mr. Viskil, achtte het juridisch bewijs van de opzet niet ge leverd en zeide dat de mogelijkheid be stond, dat K. zich te goeder trouw ,als eigenaar had beschouwd. Hij vroeg voor zijn cliënt de uiterste clementie en meen de, dat het met K. volkomen mis zou lopen als hij voor lange tijd de gevange nis in zou moeten gaan. Uitspraak 2 September. In verband met de internationale motor wedstrijden te Zandvoort op Za terdag 28 Augustus a.s. werd een pers conferentie gehouden. Burgemeester Van Fenema verklaarde dat deze races misschien nog imposanter zullen zijn dan de auto-wedstrijden op 7 Augustus. De Burgemeester van Alphenweg heeft toen bijzonder voldaan als renbaan. Wat de organisatie betreft, het gemeente bestuur heeft op 7 Augustus veel ge leerd en dientengevolge een aantal maatregelen genomen om bepaalde be zwaren op te heffen. Belangrijk is dat het verkeer nu over twee toegangswegen naar Zandvoort wordt geleid. Vanuit Amsterdam en het Noorden van Noord-Holland via de Zee weg van Bloemendaal en het overige verkeer via de Zandvoortse laan. Met de politiechefs uit de omgeving van Zandvoort is hierover geconfereerd en reeds tientallen kilometers van Zand voort af krijgen weggebruikers door middel van spandoeken aanwijzingen hoe te rijden. Het parkeren zal nu ook beter gere geld worden. Het verkeer zal nu .niet aan de kop van de Zeeweg worden te- géngehouden, doch naar Zandvoort wor den doorgezonden. Wat het parkeren betreft, het is Zandvoort, ook uit finan cieel oogpunt, niet mogelijk geweest behalve de uiterst kostbare Van Alphen weg ook nog grote parkeerterreinen aan te leggen. Het mogelijke js echter 'gedaan om het parkeren zo goed mogelijk te doen verlopen. Van het publiek wordt een beetje inschikkelijkheid verwacht. Het parkeertarief voor auto's en motoren zal worden verlaagd; bij de auto-races kwam een deel van het parkeérgeld ten goede aan de Stichting 1940/45. Namens de K. N. M. V. deed de heer Bruinsma enige mededelingen over de te houdpn wedstrijden. Deze zijn het sluitstuk van de competitie van de K. N. M. V. voor het weg- kampioenschap 1948. Alle bekende renners zullen op de baan komen. In de 125 cc. en 250 cc. hebben Dick Renooy en. Lo Simons de zaak al prac- tisch bekeken en de kampioenstitels voor en Henk Steman. het grijpen, doch in de 350 cc. en 500 cc. is de strijd nog volkomen open en zijn er verschillende zeer ernstige can- didaten voor het kampioenschap. In de 350 cc.-klasse heeft, na de ra ces te Tubbergen van 14 Augustus j.l., Ben Maltha uitRotterdam de leiding genomen in puntenaantal, doch hij wordt op de voet gevolgd door Lo Simons, ter wijl iets verder van hem verwijderd ook Lous van Rijswijk nog prima kan sen heeft op het veroveren van de titel in deze klasse. In de 500 cc-klasse is de toestand nog meer toegespitst omdat hier Piet Knij- nenburg en Drikus Veer beiden met het zelfde puntenaantal leiden, onmiddellijk gevolgd door Lous van Rijswijk en Jan Veer, die slechts één punt minder heb ben, terwijl daarachter, als runners up, Jac. Schot uit Amsterdam en H. Pelli- kaan uit Den Haag komen opdagen, die weer één punt minder hebben dan de hier voor genoemde twee rijders. De race om het kampioenschap in deze klasse is dan ook wel zeer spannend en ongetwijfeld zal het publiek een Titanen strijd te zien krijgen tussen deze rijders, die er fel op gebrand zijn de titel in de wacht te slepen. Alleen het gevecht om de kampioen- schapstitels zou reeds tenvolle een gang naar Zandvoort waard zijn, doch er is meer. De K.N.M.V. heeft ook de gelegen heid, welke haar door het mooie cir cuit van Zandvoort werd geboden, aan gegrepen om internationale zijspan- races te organiseren. Dit Zandvoortse circuit, met zijn vele, vakkundig aangelegde serpentinebochten, zijn dalingen en .stijgingen, en zijn grote overzichtelijkheid voor het publiek, leent zich wel bij uitstek voor zijspanraces en de K.N.M.V. heeft daarom niet geaarzeld de beste zijspanartisten van Europa uit te nodigen hun prestaties op dit nieuwe en waardige circuit aan de Nederlanders te komen tonen. De kampioen van Zwitserland, Halde- mann, zal hier de revanche van Francor- champs uitvechten met de kampioen van België, Frans Vanderschrick, en de kam pioen van Engeland, Oliver. Ieder, die het verschrikkelijke gevecht in de Grand Prix de Belgique tussen deze grootmeesters heeft gezien, zal ongetwijfeld van de revanche eveneens getuige willen zijn. Verder kunnen wij de tweede sterkste Belg Masuy en de tweede sterkste Engels man Harris verwachten, die de drie kam pioenen zeer weinig toegeven, terwijl de Nederlandse kleuren in dit internationale gezelschap zullen worden verdedigd door de ons allen bekende zijspanrijders Herman Zuur, Cees van Rijssel, Piet Knijnenburg Dit gevecht tussen de negen zijspan- rijders zal ongetwijfeld de climax vor men van de grote race-dag te Zandvoort en de K.N.M.V. is ervan overtuigd, dat tienduizenden deze unieke strijd welke volgens de heer Bruinsma de mensen recht overeind op de tribune zal bren gen zullen komen gadeslaan. Een voorproefje werd al gegeven door ren ners als Van Rijswijk, Pellikaan en Knijnenburg, de laatste demonstreerde ook met een motor met zijspan. Langs de gehele baan zal men door luidsprekers het ooggetuige-verslag van de heer Nortier kunnen volgen. Hoewel de baan uitermate veilig is, zowel voor rijders als publiek, (de bekende stro balen zijn hier overbodig) heeft het Rode Kruis omvangrijke maatregelen genomen voor eerste hulp bij ongeluk ken. De tweehonderd renners zullen tijdens de trainingswedstrijden (Donderdag 26 en Vrijdag 27 Augustus) worden geselec teerd. Morgens voor de juniores en 's middags voor de seniores. De beste renners zullen tot de wedstrijden worden toegelaten. De zeer interessante training is ook voor het publiek toegankelijk. Ter opening van de jubileumfeesten geeft de V.V.N.F. op Zaterdag 21 Aug. 's avonds om 9 uur een groot vuurwerk op het strand voor de Strandweg. ZANDVOORT. GEBOREN; P. Paap- Zwemmer, z; J. P. van Veen-van Dijk, d; L. Schrama-van der Meij, z. ONDERTROUWD: G. L. van Wely en A. H. Ruyters. GETROUWD: J, U. Romeijn en D. ter Keurs. Door de oud-leerlingen van de St. Henricus-ULO te Heemstede werd on langs een orkest opgericht. Men is thans zover gekomen, dat met de re petities een aanvang zal worden geno men, maar voor een volledige orkest bezetting is het ledenaantal echter nog te gering. Oud-leerlingen van de St. Henricus, die muzikale ambities heb ben, kunnen zich alsnog opgeven bij Br. Albertus, Herenweg 103 A. Op Zondag 22 Augustus zal de harmo nie „Eensgezindheid" in Groenendaal het laatste zomerconcert geven. Dirigent is de heer Adr. Nieman. Het programma ver meldt: The Gladiators Farewell, mars; Fra- ternite, ouverture; Chant du soir, wals: Wiener Melodieën, Stroub; Wals-potpourri; Sons of the Brave; Les Hoses du Midi; Henzelmann's Wachtparade; De Vogelkoop man Mooi Nederland. Heus, neem Uw notitieboekje en noteer de verschillende feeste lijkheden, die van 30 Augustus tot 6 September in de stad en omgeving plaats vinden. Het mijne is al vol °P deze dagen en ik moet zelfs een keuze gaan doen. Maar mij zal niet overko men, wat tienduizenden Haarlemmer» thans nog bewenen, n.l., dat zij te laa_ ontdekt hebben hoe schoon dat open luchtspel in „De Doelen" was, waardoor zij er naast grepen. Er wordt nu wej druk gepraat over een reis naar Am sterdam en wie zal er niet graag naar toe gaan, al dreigt hij ten onder te gaan in een mensenzee^ maar in Haarlem en randgemeenten zijn honderden vrij willigers thans bezig om den volke een schoon feest te bereiden. Geen kerm1» en geen hospartijen, maar waardevol.» attracties, gedeeltelijk zelfs experi menten. Langs de Schotersingel wordt een tri bune gebouwd voor 1400 personen, dl® gaan kijken naar een opvoering va» „Vader des Vaderlands", op een drij vend draaitoneel. Men verwacht U °P 30, 31 Augustus, 2 en 4 September- Ongeveer in diezelfde dagen zal he openluchttheater te Bloemendaal aan dacht vragen voor de vertolking van „Don Quichote op de bruiloft van Camaeho". En het is ook alweer op Augustus, dat te Heemstede „Vorstin des Volks" van mr. Jan Derks zal wor den opgevoerd. Zes September met z allen naar de Haarlemmerhout om te luisteren en te kijken naar de „Jum leumrhapsodie", balletten, koren, orkeSj vuurwerk-effecten. Maar er is nog vee» meer, zoals U deze week in onze kram hebt kunnen lezen. U zult het Pr°graJi*jI ma wel niet uitgeknipt hebben, omaay U er eenvoudig op rekent, dat de kran het nog wel enige malen zal herhalen- Zo zijn we nou eenmaal, maar....-» denkt om een mogelijke teleurstelling- Gisteravond aan zes mensen gevraagt» wat gaat U doen tijdens de feestdagen- Nummer één antwoordde: thuis zitten- kippen voeren, kousen stoppen. Num mer twee: van alles genieten, niks over slaan, vijftig jaar hebben we op deze dagen zitten wachten en nou......... z® 'm op. Nummer drie: de vlag uitsteke en, in m'n radio kruipen. Nummer vier achter de muziek hossen, het fijns wat er is. Nummer vijf: Is er in Haarlen wat te doen? Ja, ik heb de krant, maa» ik heb er nog niets over gelezen. A» ik me georiënteerd heb, zal ik U nacie» antwoord geven. Nummer zes: Ik n al plaatsen voor „Vader des Vaderland en „De Bruiloft" en niet voor de innu» diging in de Grote Kerk te Amsterdam- Als. U me voor deze laatste gebeurtem aan een kaartje kunt helpen, zal ik LJ service roemen Naar Uw vacantieverblijf met 6-pers Chevrolet, auto's. Speciaal tarief voor buitenritten. Amstërdamsche Rijtuig Maatschappl) Haarlem Plein 21 Tel. 1.2-8.4.5- 314 Nederl. 1948 3-314 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac. Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika,Lijn Kon. N, Stoomb. Mii Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mij. eert. 100% gt' 97% 98% 98/j 169 163 163 V 126 181% 151% 198, 295% 285% 250% 341% 1641» 190% 156% 182 De gemeenteraad van Bloeme*^ daal zal op Zaterdag -4 Septen»*^ des middags om 3 uur in buïtettée* wone zitting bijeenkomen ter hei' denking van het 50-jarig regering»' jubileum en ter gelegenheid van d troonsafstand door H. M. Koning1 Wilhelmina en de inhuldiging van H. M. Koningin Juliana. Deze bijeenkomst zal bij gunstig worden gehouden in het Openluchtthew ter om niet gebonden te zijn aan de b®" perkte ruimte voor het publiek, die d raadzaal in het' gemeentehuis biedt. V bedoeling is n.l. om te beproeven contact te leggen tussen de gemeente naren en de raad. De ingezetenen krijgen dus rum», schoots gelegenheid de plechtige zitting bij te wonen. Aangezien het hier een openbar raadszitting betreft, wordt er uiteraa» geen toegangsgeld geheven. Bij ongunstig weer wordt de vergad ring ten gemeentehuize gehouden. 1 Een 19-jarige dame reed Donderdag met tamelijk grote snelheid-de still® Koninginneduinweg af. Op het kruispun met de Midden Duin en Daalseweg sloe gen rijwiel en berijdster ondersteboven- De dame werd in een van de rondo" staande huizen gebracht, alwaar dokte Regtenburg haar behandelde. Zij had ee diepe snij wond gekregen in haar dij been. Per politiejeep werd zij daarna naar het station gebracht, vanwaar zv per trein haar weg vervolgde. Volgens voorlopige' cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedraagt het aantal gereed gekomen woningen in de maand Juni 246» stuks. Deze productie is de grootste maandproductie sinds de bevrijding- Hoewel de tribunaalzaken, die tha^ zoals bekend, door de kantongerecht® behandeld worden, langzamerhand aantal afnemen, is nog niet met zeKf-t heid te zeggen, waar en wanneer n laatste politieke delinquenten-geval recht zal worden. Van justitiële VJ vernemen wij, dat nog steeds person^ opgespoord en qangehouden werden, over hun gedragingen in de bezetting, tijd voor een kantongerecht v®q0K woording zullen mogten afleggen, komt het vrij veel voor, dat oud-afL-g. en N.S.B.-ers uit Duitsland naar derland terugkeren en zich Vrij T aanmelden', omdat zij aan een w eó nering in Nederland de voorkeur S _„se boven de vrijheid in het na-oon Duitsland. (Niet-officiële koersen) oPipê jV

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2