Russen arresteren West-Berlijnse politiemannen en burgers Sokoio fsky terug naar Berlijn 7 Amerika eist terugroeping van consul Lomakin Maandag toch besprekingen te Kalioerang? Kravchenko hielp Samarin Als de lichtjes branden gaan... Middel, geen doel Werd Kosenkina's echtgenoot door Russen terechtgesteld? Republikeinse documenten teruggegeven Verliezen in Indië Amsterdam steekt zich in extra-luisterrijk kleed De Nieuwe Kerk is gereed Tot hoofd en hart Nieuwe overval op Potsdamerplatz -Teleg .Het weer. Missaal voor Kardinaal 3^ millioen kg. suiker voor ons land mmmm ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1948 72ste JAARGANC No 24237 ram uit Mosjöen Bezoek aan Kreml ging niet door mÊ Ernstige schending Statieportret van Koningin Juliana Kolenproductie stijgt Sjah van Perzië by Z.H. de Paus De Nieuwe Kerk •UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Wefoon: Redactie 21544; Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, i 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Se ver in. Directeur: 3. 3. W. Boerrioter. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtWmetef- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiên eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Donderdag heeft zich een bij zon are corespondent van ons blad naar ^°sjöen begeven om nadere bijzon derheden te verzamelen over de aan wezigheid van de twee zeeslangen eidaar. Even voor het ter perse gaan dit nummer bereikte ons zijn ®erste telegram. Wij geven het hier "verkort weer. Aldus seint onze correspondent: p Zojuist in Mosjöen gearriveerd, •vord onmiddellijk bezocht. Zeeslan- <?en nog niet gezien. Hebben zich [J^e dagen ook niet vertoond. Hele duizenden mensen op de been. fetfs 's nachts. Middernachtzon. Allen vf°pst opgewonden. Zeer vele jour- klisten aanwezig. Heb ontmoeting Ofhad met bioloog prof. Nörgensen. ^■Gemakkelijk oud heer. Wil niets platen. Mogelijk met hem op onder- ,°ek uit. Waterbewegingen nog steeds rneembaar. Zend vanavond nog ^rsta brief. zegd hadden, dat hfl het Sovjet-bevel diende te negeren. De economische commissie van de Oostelijke zone heeft medegedeeld, dat de inwoners van de Westelijke sectoren van Berlijn van het begin van de maand September af hun rantsoenkaarten zul len kunnen omwisselen tegen rantsoen- kaarten van de Sovjetsector. Zoals bekend heeft het Russisch mili tair bestuur een maand geleden besloten de verantwoordelijkheid voor de voed selvoorziening van de gehele stad op zich te nemen. Slechts 28.000 van de 2.400.000 inwoners der Westelijke secto ren hadden zich in de Sovjet-sector la ten inschrijven om van deze maatrege len te profiteren. De sociaal-democratische, christelijk- democratische en liberaal-democratische fracties van de Berlijhse gemeenteraad hebben een gemeenschappelijk voorstel ingediend om de gemeenteraadsverkie zingen te Berlijn op 24 October te hou den. Uit kringen, die nauw* bij het Russi sche militaire bestuur in Duitsland be trokken zijn, wordt gemeld, dat maar schalk Sokolofsky, de Sovjet-opperbe velhebber in Duitsland, hedenavond te Berlijn zal terugkeren uit Moskou, waar hij besprekingen heeft gevoerd. Ben nieuw incident heeft de toestand I echter in functie, nadat de Amerikaanse k Berlijn, die reeds gespannen was autoriteiten^ hem ge ®°or de gebeurtenissen van Donderdag ®P de Potsdamerplatz, nog verscherpt, politie uit de Russische sector heeft '•Üdagmiddag in samenwerking met 'onderd Russische soldaten een nieuwe •Verval gedaan op de zwarte markt in de omgeving van de Potsdamerplatz. v®h groot aantal arrestaties werd daar- "'J verricht. Bij de achtervolging der ■warthandelaars drongen Russische sol- ?aten door in de Amerikaanse sector de stad. Op dat moment arriveerde •en Duitse politie-auto met zes agenten •an de West-Berlijnse politie. Russische ®"icieren schoten toe en maakten zich 1*1 de auto en de inzittenden meester. P* politiemannen werden „voor ver- *>®or" naar de Russische sector overge bracht. Tegelijkertijd werd de districts- Miitiechef Hoppe ontboden. Toen deze J^hter in de Russische sector kwam yerd hij eveneens gearresteerd. Drie jan de gearresteerde politiemannen 'sten later te ontvluchten. Later op de dag voerde de politie van •e Sovjet-sector een tweede razzia uit, jSarbij zij echter niet op Amerikaans ?®bied kwam. In totaal zouden bij deze pide razzia's 2500 mensen zijn gearres- •^erd. Het Amerikaanse militaire be duur heeft onmiddellijk de uitlevering an de ontvoerde politieagenten geëist. Howley, de Amerikaanse commandant ah Berlijn, zei, sprekende over de on- |eregeldheden van Donderdag, dat de jpvjet-politie het recht had zich te ver ruigen, toen zij met stenen gesmeten barden, doch dat dit ook alleen in uiter- omstandigheden mocht gebeuren. Howley zei, dat de politie op wettige ^ijze misdadigers kon achtervolgen iedere sector van Berlijn en arres taties kon verrichten, doch dat verlof hioet verkregen worden, de arrestan ten van de ene sector naar de andere "ver te brengen. Hij zei voorts: „De Sovjet-blokkade heeft een toestand Seschapen, waarin incidenten als die *an Donderdagavond kunnen voorko ken. De Inensen worden in de zwarte kandel gedreven, omdat zij de dingen foor het dagelijkse leven op normale fijze niet kunnen verkrijgen." >,De patrouilles van de politie uit West- A^tijn langs de sector-grenzen tussen Ikaanse en Britse sector enerzijds dp de Russische anderzijds, zijn Don- jij.foagavohd verdubbeld. Ook in dê na- 'Jheid van de grensstrook wordt druk sepatrouilleerd, maar de politie waakt Jjf zorgvuldig voor, de grens niet te licht te naderen om provocaties te ver dijden, fcHaar verluidt heeft Stumm, de West- Jdrlijnse politie-president, om directe Militaire steun verzocht. Hij zou gaarne ,'en, dat zijn agenten samen met Britse t? Amerikaanse MP's patrouilleerden. •J'J Vreest, dat het moreel van zijn corps Seschokt, nu zijn manschappen ieder ^nhlik kunnen worden geschaakt, tj^r. Mückenberger, hoofd van het cen- W* Berlijnse kolcnbureau, is op aan- IvPng van de Sovjet-autoriteiten, door 'Lse politie gearresteerd. Mückenber- Was door de Sovjet-autoriteiten ge- |.a®rst wegens „verwaarlozing van ko- j3aPslagplaatsen en ondoeltreffend op- e4en bij de kolendistributie". Hij bleef De voor Vrijdagavond verwachte nieuwe bijeenkomst op het Kreml tus sen de Westerse gezanten en Russische autoriteiten is niet doorgegaan. Vrij dagavond werd in Moskou reeds ge sproken over een impasse, doch dit werd van verschillende zijden tegenge sproken. Reuter's correspondent te Mos kou merkt op, dat het voorbarig zou zijn te spreken van een nreningsvcr- verschil tussen Engeland en de V. S. enerzijds en Frankrijk anderzijds. Een meningsverschil zou echter kunnen zijn gerezen over het op de agenda van de komende conferentie der vier minis ters van Buitenlandse Zaken plaatsen van het toekomstige beheer van het Ruhrgebied. Van de zijde van het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken werd echter medegedeeld, dat er in Moskou geen meningsverschil bestaat tussen de vertegenwoordigers der Westelijke mo gendheden. Op de luchtmachtbasis te Rapid City in de Amerikaanse staat South Dakota, is Vrijdagmiddag aan het einde van een startbaan een superfort neergestort en geheel uitgebrand. Veertien personen kwamen om het leven. Het toestel steeg juist op voor een oefenvlucht. Een uur na het ongeluk waren de wrakstukken nog brandende. Verwachting tot Zaterdagavond: Hier en daar ochtendmist. Overi gens half tot zwaar bewolkt met en kele plaatselijke buien en later in het Zuid-Westen van het land opkla ringen. Zwakke tot matige wind overwegend uit Zuidelijke richtingen, morgen overdag in het Zuid-Westen van het land draaiend naar Weste lijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. Zon: 5.3319.52. Maan: 20.50—7.02. In een in krachtige bewoordingen gestelde nota heeft het Amerikaatise depar tement van buitenlandse zaken Vrijdag de terugroeping binnen redelijke tijd geëist van de Russische consul-generaal in New York, Jacob Lomakin, in verband met zijn „onbetamelijk" gedrag in de kwesties van de Russische leer krachten in New-York. De Amerikaanse eis werd Donderdag verzonden aan de Russische ambassade in Washington. Vrijdagmorgen werd de nota door het ministerie van Buitenlandse Zaken gepubliceerd. In de nota wordt gezegd, dat Lomakin zijn functie misbruikt heeft en schuldig bevonden is aan een grove overtreding van het juiste officiële gedrag. De Russische beschuldiging, dat de drie Russische onderwijskrachten mevrouw Kasenkina (aldus wordt de naam door het ministerie gespeld), Mi chael Samarin en zijn vrouw met medeweten van de Amerikaanse auto riteiten. door de anti-communistische Tolstoi-stichting waren ontvoerd, wordt van de hand gewezen. In de nota wordt gezegd, dat de Samarin's en mevrouw Kasenkina vrijwillig de wens te kennen gegeven hebben om in de Verenigde Staten te blijven. De nota geeft voorts een opsomming van de punten, die naar voren geko men zijn uit de verklaringen, die me vrouw Kosenkina zelf aan de Ameri kaanse autoriteiten afgelegd heeft. 1. Het interview, dat zij op 7 Augus tus aan de pers toegestaan heeft, nadat Lomakin haar gedwongen had de Tol stoi-stichting te verlaten en hem te vol gen, werd gearrangeerd door de consul- generaal, die haar verplicht heeft te verklaren, in tegenspraak met de waar heid, dat zij ontvoerd was. 2. Mevrouw Kosenkina is naar de Tolstoi-stichting gegaan en daar uit eigen wil gebleven. 3. Zij heeft verklaard, dat zij aan Lo makin had geschreven om te zeg gen waar zij zich bevond, maar zij had hem beslist niet geschreven dat zij ontvoerd was. De rapporten van de bevoegde Ame rikaanse autoriteiten, aldus de nota, tonen aan, dat mevrouw Kosenkina op 29 Juli aan de hoofdredacteur van een in de Russische taal verschijnend blad in New York medegedeeld heeft, dat zij niet naar de Sovjet-Unie wenste terug te keren. Deze redacteur trof een regeling, dat mevrouw Kosenkina naar de Tolstoi-stichting kon gaan, hetgeen zij op 31 Juli deed, en wel per open baar vervoermiddel, n.l. per bus. De nota gaat voort in de volgende woorden: .Buiten de verklaring, die door mevr. Kasenkinjt afgelegd werd en waaruit zeer betrouwbare bron ver- ^®emt Aneta, dat de laatste ont- 'iat er toe bunnen le'den. be met ingang van Maandag toch w^'Prekingen te Kalioerang zullen }^arcien gehouden. rhet besluit van de Commissie ri°cia ed? Diensten, dat zij niet naar 2al gaan, zolang herstelwerk- Njcn l °P het vliegveld uitgevoerd teh H Roem de Commissie doen i Nen deze werkzaamheden zulien van is. t^gado,.}1'tgesteld tot de periode Jfet is te Kalioerang afgelopen a than- niet bekend, wat de Commis de r Za' hesluiten. Wél is bekend, j val n ®puhlikeinse delegatie in ieder v°fden Har Djocja wil reizen, ook al d-en kot^ andere delegaties niet daar- gOen !.Cn; Dit zou betekenen, dat hv gev °nd,erhandelingen kunnen wor- k 'ach belf -°it is thans van acade- «Jfgen trv>v!n^\ omdat alle onderhande- stilstaan in verband met de 'scatie van de republikeinse docu menten door de politie aan Pengangsaan Oost-Ba tavia. Deze documenten zijn echter Vrij dagmiddag aan de republikeinse voor zitter van de veiligheidscommissie, Leimena, teruggegeven. Leimena heeft tot Zaterdag 18 uur tijd gekregen om de teruggegeven documenten te sorte ren en te rangschikken, waarna het secretariaat verplaatst moet worden, omdat een onderzoek van de justitie noodzakelijk maakt, dat het land aan Pengangsaan voorlopig gesloten blijft. Het republikeinse parlement heeft, naar A. F. P. meldt, een resolutie aan genomen, waarin zij haar goedkeuring hecht aan de beslissing van de republi keinse regering tot het opschorten van alle onderhandelingen met de Nederlan ders, omdat deze niet de onschendbaar heid en „de democratische rechten" van de leden der republikeinse delegatie zullen beschermen. Voorts protesteert het parlement tegen de incidenten, die Maandagavond zijn voorgevallen in het gebouw van de republiek te Batavia. blijkt, dat zij gedwongen werd aan de pers valse verklaringen, die haar gedic teerd werden, af te leggen, heeft de consul-generaal zelf aan de journalisten verklaringen afgelegd, die, volgens de bewijzen waarover het ministerie van Buitenlandse Zaken beschikt, niet anders beschouwd kunnen worden dan bestemd om het Amerikaanse volk op een dwaal spoor te brengen inzake de ernstige be schuldigingen die door de consul tegen de Amerikaanse regering uitgesproken worden. De Amerikaanse regering vindt dat dat houding van consul-generaal Loma kin een misbruik vaa zijn prerogatie ven inhoudt en een ernstige schending betekent van de internationale bepalin gen betreffend het gedrag van buiten landse consulaire en diplomatieke ver tegenwoordigers". De Amerikaanse nota bevestigt voorts, dat Lomakin zijn eigen regering op een dwaalspoor gebracht heeft, zodat de officiële protesten, die door Molotof en de Russische ambassadeur Panyushkin bij het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zijn ingediend, „geba seerd zijn op onjuiste inlichtingen". In de nota werd verder gezegd: „De regering van de Ver. Staten verwerpt categorisch de beledigingen en insinua ties, vervat in de Russische nota's die volledig in tegenspraak met de feiten zijn gebleken. Volgens de rapporten in zake het onderzoek, dat door de bevoeg de autoriteiten is ingesteld, is Samarin vrijwillig op het kantoor van het „Fede ral Bureau of Investigation" in New York verschenen en heeft hij verklaard, dat hij niet naar de Sovjet-Unie wilde terugkeren, doch in de Ver. Staten wenste te blijven. De nota vervolgde: „Het is duidelijk, dat Samarin uit vrije wil handelde en dat hij ook vrij is om zich, wanneer hij dit wenst, in verbinding te stellen met het Russische consulaat-generaal of de Russische ambassade. Er is geen enkel feit ontdekt, dat de beschuldiang, ver vat in de nota van de ambassSIe van 9 Augustus, schraagt, n.l. dat Samarin en zijn gezin met geweld uit hun apparte ment zouden zijn ontvoerd". De nota vervolgde: „De Amerikaanse regering erkent het recht van de Russi sche autoriteiten in de Ver. Staten om maatregelen te nemen ter bescherming van de rechten van de Russische burgers. Deze Russische burgers hebben echter van hun kant het recht, om door de Amerikaanse wet beschermd te worden, en de regering van de Ver. Staten kan niet toestaan, dat een regering van een vreemd land, welk dit ook zij, binnen de Ver. Staten politiemacht uitoefent. Derhalve, zo besluit de nota, eist het departement van Buitenlandse Zaken van de president van de raad der Russi sche ministers, de exequatuur van de Russische consul-generaal in te trekken en hem „binnen redelijke tijd" terug te roepen." Toen Lomakin Vrijdag het consulaat verliet, werd hij bestormd door journa listen, doch hij zei: „U verspilt uw tijd, heren, ik heb absoluut niets te zeggen". De „New York Daily News" schreef Vrijdag dat volgens door mevrouw Ka senkina verstrekte biografische gege vens haar echtgenoot „terechtgesteld is door de N.K.V.D., de geheime Sovjet- politie". Volgens diezelfde gegevens, al dus het blad, wordt haar zoon Syergjej vermist. In Engeland heeft zij een zuster, die weduwe is. Als haar leeftijd wordt opgegeven twee-en-veertig jaar. Victor Kravchenko, voormalig lid van de Sovjet-inkoopcommissie, die in 1944 zyn geboorteland Rusland vaarwel zei, verklaarde Donderdagavond, dat hij de Russische onderwijzer Mikhail Sama rin behulpzaam was geweest by het om de tuin leiden van de geheime Sovjet- politie. Kravchenko zei, dat hij Samarin op 7 Augustus ontmoet had bij Freehold, New Jersey, nadat de onderwijzer, zijn echtgenote en mevr. Kosenkina waren weggelopen bij de consulaire Sovjet autoriteiten en geweigerd hadden gehoor te geven aan een oproep, naar Rus land terug .te keren. Na Samarin en zijn familie te hebben opgespoord op de boerderij in New Jer sey, aldus Kravchenko, nam hij de Rus sische onderwijzer mee naar New York, waar Samarin verscheen op het bureau van de F. B. I. om hulp te vragen. Kravchenko zei, dat hij besloten had Samarin te helpen nadat hij gehoord had, dat mevr. Kosenkina „ontvoerd" De nieuwste officiële foto van Prinses Juliana, onze toekomstige Koningin. Voor deze foto poseerde zij op Paleis Soestdijk. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling reproducties van het statie-por tret, dat vervaardigd zal worden ter ge legenheid van de a.s. Troonsbestijging van Prinses Juliana, algemeen verkrijg baar te stellen. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen in Indië de navolgende verliezen zijn ge rapporteerd: Kon. Landmacht: Korp. A. A. van Erp, uit' Eindhoven, overleden t.g.v. oorlogsverwonding, 16 Aug. 1948; Sold P. Q. Nagtzaam, uit Roosendaal, over leden t.g.v. oorlogsverwonding, 8 Aug. 1948; Sold. H. W. Scheepers, uit Weert, overleden t.g.v. oorlogsverwonding, 13 Aug. 1948. Kon. Ned.-Indisch Leger heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Kon. Marine heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen ge rapporteerd. Johannes Kardinaal de Jong heeft ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterfeest van de leden van het Nederlands Episcopaat een missaal geschenk gekregen. Mgr. J. Huibers, bisschop van Haarlem, en Mgr. W. Hutsaerts, bisschop van Den Bosch, hebben het geschenk dezer dagen zijne eminentie aangeboden. Begin volgende week wordt 't 10.000 ton metende m.s. „Kertosono" van de Kon. Rotterd. Lloyd te Rotterdam ver wacht met niet minder dan bijna 3H millioen kg. suiker aan boord voor ons land. Deze „suikerboot" brengt ook nog ladingen copra en rubber mee. Gedurende de week van 9 t.m. 14 Augustus 1948 werden in ce Neder landse steenkolenmijnen in totaal 215.556 ton kolen geproduceerd tegen 210.594 ton in de voorafgaande week van 2 t.m. 7 Augustus 1948. (Van een onzer speciale verslaggevers) „Als op het Leidseplein de lichtjes weer eens branden gaan", zo zong men tijdens de oorlog een tikje sentimenteel, maar niettemin met veel overtuiging. Welnu, in de feestweek gaan de lichtjes overvloedig branden; en niet alleen .op het Leidseplein, maar in gans Amsterdam van Noord tot Zuid en van Oost tot West. Deze week hebben de Amsterdammers een klein voorproefje gehad van de illuminatie-pracht, die hen te wachten staat, toen de Westertoren, die op klassieke wijze langs haar „naden" omzoomd is met 3300 lampjes, proefbrandde. I Als gij goed adverteert, betaalt uw concurrent uw advertentie. MiSwSa KRAVCHENKO was uit haar schuilplaats en terugge bracht was naar het Sovjet-consulaat in New York. Kravchenko voorspelde „verlies van carrière en zelfs het concentratiekamp voor de Sovjet-consul Lomakin en de vice-consul Chepurnykh, wegens de „grote fouten" gemaakt bij de behande ling van de zaak van de voortvluchtige onderwijzers. Hij zei verder, dat hij en Samarin aanstonds van de boerderij in New Jersey naar het bureau van de F. B. I. in New York gingen waar de Russische onder wijzer alleen spreken kon met agenten van de F. B. I. Hij zei „toen wij het gebouw verlieten was Samarin vreselijk in de war gebracht. Hij deelde mij me de, dat de F. B. I. hem niets beloofd had, noch hem te helpen noch bescher ming te bieden, daar volgens de wet zij niets konden ondernemen". Kravchenko zei, dat hij de onderwij zer geruststelde en voor hem een ver klaring gereedmaakte voor publicatie, waarin hij zijn verlangen te kennen gaf- in de Verenigde Staten te blijven. Hij zei van mening te zijn, dat wanneer de zaak-Samarin eenmaal onder de aan dacht van het Amerikaanse publiek ge bracht was, hij de onderwijzer ervan kon overtuigen, dat hij veilig was. Inmiddels is, na een aarzelend begin, de versieringskoorts allerwegen losgeko men. De gemeente gaf plichtmatig het voorbeeld door hier en daar in de stad vrij ingewikkelde, uit stangen en staven bestaande stellages, waarvan ieder zich met enige verwondering afvroeg wat daar nu uit groeien moest, neer te zetten. Maar naarmate in die officiële versierin gen meer tekening kwam, nam de be reidheid van de burgerij om zelf ook het een en ander te presteren, toe. Op het ogenblik kan men dwalend door Amsterdams straten een zekere nervositeit bespeuren die werkelijk eni ge overeenkomst vertoont met de fees telijke zenuwachtigheid die in elk ge zin aan een goede bruiloft voorafgaat. En men kan zich die nervositeit inden ken als men beseft, dat er wat voor nodig is om de talloze versieringen, waarin men 12% km stof, 18 km palen en 12 km groen denkt te verwerken, in een betrekkelijk korte tijd te vol tooien. Een Amsterdammer die met een enorme vlaggestok over straat wan delt is in deze dagen een heel normale verschijning en als u aan de gevel van een gebouw een werkman in zijn bootsmansstoel tussen hemel en aarde ziet zweven, kunt u er gerust uw laat ste rijksdaalder onder verwedden dat hy iets aan de versiering doet; aan verschillende huizen en particuliere gebouwen kan men al of niet oranje kleurige kronen buiten zien hangen al of niet op kunstige wijze vervlochten met een W en een J; en bedrijven, die het héél goed kunnen doen, illumine ren, naar het officiële gemeente-voor beeld, hun percelen met talloze lamp jes. Er is een comité, dat zich voorstelt al deze feestelijke bedrijvigheid te co- ordineren, maar men mag hopen en Z. H. de Paus heeft Vrijdagochtend in plechtige audiëntie ontvangen de Sjah van Iran (Perzië). De vorst en zijn ge volg werden van „Hotel Excelsior" te Rome afgehaald met auto's van Vati caanstad. Toen de Sjah het gebied van Gastel Gandolfo betrad, werd hij begroet door de gouverneur van Vaticaanstad, Markies Camillo Serafini. Op de grote binnenplaats bracht de Pauselijke Garde hem de voor de staatshoofden voorge schreven eerbewijzen. Hierna werd de vorst in de Consistoriezaal door de H. Vader ontvangen, die hem in een korte Franse toespraak dankte voor de wel willendheid tegenover het katholicisme in Iran. De Sjah gaf de verzekering dat hij zijn houding niet zou wijzigen en verklaarde, dat de belijders van de an dere godsdiensten in zijn land voor het werk van Z. H. de grootste bewonde ring hebben. Z. H. overhandigde de Sjah de versierselen van de Orde van de Gouden Spoor en een lijst van Perzi sche werken, die zich in de Vaticaanse Bibliotheek bevinden, waarna hy Gods zegen afsmeekte over de Sjah, de kei zerlijke familie en het gehele Perzische volk. Stalen torens op de Dam vertrouwen dat dit comité deze co ördinatie niet al te ver doorvoert opdat de versieringen spontane uitingen van een spontane feestvreugde zullen zijn. Wat de feestvoorbereidingen van ge meentewege betreft, d.aar komt nl lang zamerhand schot in, alhoewel men zich op dit moment er nog moeilijk een voorstel ling van kan maken, hoe een en ander er uiteindelijk uit zal zien. De arbeiders van Publieke Werken, die over het alge meen tóch al bijzonder vlot zijn in het openbreken en weer dicht maken van straten, zijn onafgebroken in de weer om elk oneffenheidje in 's Heren wegen (voor al op de route die de koninklijke stoet straks zal rijden) weg te nemen. De vroede vaderen van de stad zijn niet karig ge weest met illuminatiemateriaal waarvan overigens een goed deel in 1939 al ge bruikt werd want behalve de Wester toren zijn ook de Oude- en Zuiderkerktoren in de gloeilampen gezet; de Muider- en Haarlemmerpoort zullen overgoten worden met floodlight, evenals Frankendael; en op de Dam zullen niet minder dan 4368 lam pen ontstoken worden. Op het midden trottoir van dit plein worden zeskantiga vazen geplaatst, die onderling verbonden zijn door slingers en een lijn met lampen. Uit de vazen zullen vlaggen, uitsluitend in de koninklijke kleuren oranje en bleu, breeduit wapperen. De dertien meter hoge masten rusten op een fundering, die 80 ton tegendruk geeft. Men weet nog altijd op palen te bouwen in AmsterdamOp het Rembrandtsplein komen om het plant soen masten met kruiselings gedrapeerde vlaggen en een als „lichtmonument" aan gekondigd ornament; Koningsplein, Leid- sestraat en Leidseplein worden, naar een idee van architect Roozen, versierd met klokken, het Frederiksplein krijgt een gas verlichting en de Kalverstraat en Nieuwen- dijk worden mooi gemaakt met kronen en met bloemenkorven tegen de gevels. De Nieuwe Kerk op de Dam, is na we ken van hard en intensief werken, onge veer gereed gekomen voor de grandioze plechtigheid, die de inhuldiging van een nieuwe vorstin is. Wel snerpen in de zij beuken nog dé cirkelzagen, wel liggen de tapijten nog opgestapeld en staan de pot ten verf nog open, maar in het schip staan de 2000 stoelen van jong eikenhout met groene bekleding reeds in het gelid, de ingelegde houten vloer is geolied en het koperen koorhek glanst als nooit te voren. Een bijzonder probleem vormde nog het verslaan van de plechtigheid per radio. Deze kwestie is nu zo opgelost, dat tien reporters ieder in een eigen geluiddichte cel van de kerk uit gelijktijdig hun re portage maken. Ieder van hen heeft de beschikking over een microfoon, die in verbinding staat met zijn studio. De be langstelling van de buitenlandse radioom- roepen voor deze gebeurtenis is enorm. Reeds kwamen aanvragen binnen van de American Broadcasting Cy, de Columbia Broadcasting Cy en van een 13-tal Euro- peese radio-omroepen. Het laatste nieuws van het versierings front is dat ook de Amsttrdamse Haven, die overdag feestelijk gepavoiseerd zal zijn, fantastisch verlicht zal worden. De haven en aanverwante bedrijven hebben daarbij alle medewerking toegezegd. Floodlight zal het Scheepvaarthuis, het Oosterdok, pak huizen en gebouwen en vele grote sche pen (o.a. de „Johan van Oldenbamevelt") kwistig verlichten. Weliswaar achteraf, maar toch nauw verbonden zal men de geïllumineerde poort van de Gemeente Handelsinrichtingen kunnen zien. In één woord: Amsterdam zal er al haar best voor doen een waardige omgeving te zijn voor de indrukwekkende plechtig heid die binnen haar veste gehouden gaat worden, precies zoals zij dat vijftig jaar geleden ook was. Eigenlijk is de hoofdstad in haar gewone kledij al mooi genoeg, maar zij heeft dat gemeen met een bruid, die zich op de dag van haar feest nochtans in een extra- luisterrijk kleed steekt. (Van een bijzondere medewerker) Enkele weken geleden hebben we op deze plaats een beschouwing gewijd aan het feit dat vele met opvoedende verantwoordelijkheid be lasten zo bitter weinig tijd hebben om geestelijk eens op adem te komen. Zij moeten altijd maar weer opnieuw arti kelen schrijven, toespraken houden, colleges geven; en daartussendoor zijn hun dagen van minuut tot minuut be zet met bet besturen van talrijke organisaties waarin zij vaak, buns on danks, een belangrijke post bezetten- Geldt dit voor intellectuelen, in niet mindere mate is zulks het geval met plaatselijke arbeidersleiders, bestuur ders van middenstandsverenigingen, de politieke partij met haar nevenorgani saties, enz. enz. Vrijwel algemeen is de klacht van plaatselijke functionarissen dat' zij overbelast zijn. Wanneer iemand, die over een weinig flux de parole beschikt, het waagt een min af meer leidende functie in welke ver eniging dan ook te aanvaarden, kan hij er met stelligheid op rekenen binnen zeer korte tijd voor tal van andere posten te worden aangezocht. Met het gevolg dat hij al spoedig niet meer in staat is zijn vele functies zodanig waar te nemen als het behoort- We kennen ze „bij bosjes" de ijverige sjouwers in ons plaatselijk verenigingsleven die 15 tot 20 functies bekleden en derhalve practisch nooit zijn thuis te treffen. In velerlei opzicht heeft dit uitermate na delige gevolgen. Op de eerste plaats komt het ons voor dat het vrijwel on mogelijk is dat iemand tegelijkertijd een actief voorzitter van een plaatse lijke K.V.P.-groepering kan zijn, wan neer hij daarnaast tevens voorzitter van de K.A.B. is, lid van de gemeente raad, leider van het Credo-Pugnowerk, verschillende instellingen van de K.A.B. onder zijn verantwoording heeft, gedelegeerde is hier en commissaris daar. Al deze functies moeten stuk voor stuk onder het overbezet zijn lijden. En toch is dat niet het allerergste. Wat rest er van de man die geheel geabsorbeerd wordt door het verenigingsleven als huis- en gezinsvader? Historisch moet bet verhaaltje zijn van de kinderen die „vadertje en moedertje" zouden gaan spelen, waarop een der jongsten op merkte.' laten we alleen maar moeder tje spelen, want vaders zijn toch nooit thuis Kunnen we dit nog als een grap opvatten, als volle ernst hebben we het feit te signaleren dat in de gezinnen van vele dezer overbelaste verenigings mannen de verhoudingen zowel tussen man en vrouw als tussen vader en de kinderen, zeer ernstig geschaad zijn. Als bittere ernst ook moet vaak worden geconstateerd dat terwijl vader in hei lige overtuiging en met veel liefde bezig is in zijn vereniging te arbeiden aan de vorming en opvoeding van de massa der arbeiders b.v. zyn eigen ge zin ernstig schade lijdt. Het gaat natuurlijk niet op te zeggen dat goede verenigingsmannen slechte huisvaders zijn, maar wel komt het te vaak voor dat gezinnen ontwricht worden, niet ondanks het feit dat vader een vooraanstaand katholiek is, maar omdat vader dit is. Want dit vooraanstaan beneemt hem de gelegen heid. die elke huisvader zich nu een maal als een primaire plicht heeft voor te behouden, om zich in voldoende mate met de opvoeding van zijn kinderen be zig te houden. Onder opvoeding hebben we dan niet te verstaan: zo nu en dan óók eens wat tegen de jongens te zeggen, of door moeder als boeman te wor den gehanteerd. De opvoedende invloed van vader wordt toch zeker niet bepaald door het geluid van zijn stem of de snelheid van zijn straffende handen, maar wel door de wijze waarop hij me dewerkt om de gezonde, gezellige, mo gen we het zeggen heilige sfeer te vesti gen en te bestendigen die nu eenmaal in elk gezin de bodem voor gezonde was dom is. Het is uitgesloten dat deze sfeer groeien kan, wanneer vader, die 's mor gens om zeven uur naar zyn werk is vertrokken, 's avonds om 5 uur thuis komt met de opmerking: is het eten klaar, want ik moet direct weg. Natuur lijk. de huidige verhoudingen zowel ih maatschappelijk als in welhaast elk an der opzicht eisen óók in het belang van het gezin dat er een gezond verenigings leven is. Dan moeten er ook mannen en vrouwen zijn die zich beschikbaar stel len om de leidende functies te bezetten. Maar we weigeren te geloven dat de aarde niet verder zal draaien als Jansen naast zijn voorzitterschap van laten we zeggen twee verenigingen, niet ook nog die en die functie er bij neemt. Op het moment zelf dat hij een hoger belang schaadt om een lager dito te dienen, doet hij naar onze innige overtuiging meer kwaad dan goed. En het gezin praeva- leert in belangrijkheid meestentijds ver re boven een of andere op zich misschien erg belangrijke vereniging. Sterker: de vereniging is nooit doel op zich, maar een middel om een bepaald doel te be reiken. Van wel haast alle sociale orga nisaties kan men zeggen dat zij in hun wezen tot taak en opdracht hebben de gezinnen te dienen. Hoe talrijk zijn de klachten van Paus en Bisschoppen over de „oercel der menselijke samenle ving" het gezin. Wanneer we nu b.v. de doelstellingen van de K.A.B. nagaan con stateren we volledig dat al het werk vrijwel wordt ondernomen met de uit gesproken bedoeling de belangen van het gezin te dienen. Nog vorige week schreef „Herstel", het officiële orgaan van de K.A.B.: „Het strekt de Nederland se K.A.B. tot eer dat zij haar taak over eenkomstig het woord van de Paus op vat en uitvoert. Wij beschouwen de K.A.B. als een gezinsbeweging: de man, de kostwinner, wordt lid van de K.A.B. niet uitsluitend, niet allereerst voor zich zelf, doch voor zijn gezin. Die gezinsbe- langen moeten in elk opzicht behartigd worden.... Het stemt ons tot grote vol doening dat wii de Paus kunnen zeggen: „Heiligheid, wij zijn tot Uw dienst; wij zijn gereed; de K.A.B. is een gezinsbe weging en zij schenkt ook onder meer aandacht op bijzondere wijze aan de be langen van de arbeidersvrouw en het arbeidersmeisje." Deze openly ke erkenning voert tot be paalde consequenties, waaraan de ver antwoordelijke leiders zich niet en nooit mogen onttrekken. De K.A.B. heeft haar plaatselijke en andere leiders er aan te herinneren dat zij wel verenigings mannen, maar geen -maniakken moeten zijn. Ze heeft er vooral voor te zorgen dat haar plaatselijk werk zich er op richt de gezinssfeer te verrijken. Het gezin, dat reeds in zo funeste mate heeft te concurreren met de straat, de bios coop, de personeelsverenigingen, moet in de gezonde vereniging een steun vinden waar man, vrouw en kind leren hoe ook het moderne gezin te herscheppen is in de Kathedraal waar een eeuwige bron van frisse levenskracht vloeit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1