INVALIDE JEUGD BEGINT OP KARE0L" TE LEVEN PLASTIC ALS RAMBALDO HET LUCHTRUIM KIEST II? 5Z HELE HUISJES VOOR ZELFBEWONING Voortreffelijk werk van naastenliefde Provinciaal Waterleidingbedrijf Onthoudt U dit, beter brood bakt Smit! SLEUTEL WEG? Kerkberichten u Haarlemse ballonvaart met vele attracties VAN HET WITTE DOEK Oranje-rhapsodie in de Haarlemmerhout KOOPPRIJS Tariefsverhoging van 20 tot 25 cent per M3 LUX TOILET ZEEP ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Chin. Ind. Rest. Hongkono Feest van klank, kleur en licht Collectie dahlia's verdronken I Bel op 13080 FEESTVERLICHTING ZOMERCONCERT H.O.V. BEHANG VATTE VLAM SPORT IN DERBY Pater J. G. de Rooy Haarlemmers bij wedstrijden in Sutton R.K. Damgenootschap Wie mist een tabakskaart? Uitslnltend SMEDESTRAAT 43-45 - Telefoon 13714-10876 BLOEMENDAAL Scheidsrechterstoumooi Honden verstoren nachtrust H.O.V. concerteert 't Kopje verlicht Koepels ontsieren landschap Welke dokter? HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten ZANDVOORT Jubileumkrant Gesloten „DE SLEUTELSPECIALIST" LANCE VEERSTRAAT 10 - TEL 11493 Zuid-Afrika wil meer selecte immigratie IETS VASTERE MARKT Wees de van de dag Ook U kunt bewonderd worden om een frisse bekoorlijke teint door het gebruik van Lux Toilet Zeep van -Hei dagelijks gebruik Lu* Toilet de huid werkeP >maakt blank Werkel'jl< zacht, aantrekkelijk" ventouts**' 9 van de 10 filmsterren gebruiken De mensen zeggen wel: als je feest viert, blijf dan met beide benen op de grond. Maar het heeft toch ook wel zijn bekoring het in eens in hoger sferen te zoeken! Zo heeft men er in Haarlem blijkbaar ook over gedacht, want in het kader van de Jubileumfeesten zal op 31 Augustus 's middags een rasechte ballon het lucht ruim kiezen. Wie die middag aanwezig is op het sportterrein aan de Delft (In gang Kleverlaan naast de brug) zal de opstijging kunnen meemaken van „Ram- baldo", de beste ballon, die thans in Europa in de vaart is. Het is de bekende Nederlandse ballon vaarder, de heer Boesman, die op deze tocht het commando zal voeren. Maar vertel eens iets van Rambaldo! Nu, laat ons dan beginnen met te zeg gen, dat deze knaap leeft op waterstof gas. dat maar liefst met 120 cylinders moet aangevoerd worden. Voor ingewij den is het misschien een bijzonderheid te vermelden, dat de aerostaat een hoog te heeft van 20 meter. Het is natuurlijk prachtig, als zo'n ba.lon de lucht in gaat, maar de aardig heid is er gauw af, wanneer er geen levende tochtgenoten zijn. Daarom is er aan onderkant een mandje aangebracht, dat gedragen wordt door een handge knoopt net, waarin niet minder dan 3000 meter touw is verwerkt. De ruimte is uiteraard niet groot (een meter in het vierkant), maar toch kunnen vier per sonen er een plaats in vinden, benevens verschillende instrumenten. Om Ram baldo in bedwang te houden, d.w.z. dat hij niet voor zijn tijd boven Haarlems daken zweeft, zijn 1000k.g. zand en zestig ballastzakken nodig. Voor een vlotte stort zijn voor de ballonvaarder goede weersmstandigheden natuurlijk wel zo prettig, want in het andere ge-al wordt het starten een zeer moeilijke manoeuvre. Voor de toeschouwer is het dan echter des te interressanter! De tijd, die aan de opstijging vooraf gaat, zal men zich niet hoeven te ver velen. In een interview met de heer Boesman zullen de toeschouwers enige bijzonderheden horen over de ballon, terwijl de reporter tevens een en ander zal vertellen over de vullingde bal last enz. En dan.Ja, zouden de kin deren vergeten mogen wórden? Voor hen is er een speciale balonnenwedstrijd georganiseerd en hopelijk met honder den tegelijk zullen ze (de ballonnetjes) een kleurrijke wolk vormen aan Hol lands hemel. Voor het overige zijn er voor het pu bliek nog diverse attracties aan de vaart verbonden. Zo zullen er op een gegeven ogenblik duizend biljetten uit de lucht neervallen, bedrukt met allerlei recla mes. Elk exemplaar is voorzien van een nummer. Dit biljet, dat men als een gratis lot moet beschouwen, kan de gelukkige vinder recht geven op een prijs, door de adverterende firma be schikbaar gesteld. O ja. de heer Boesman is natuurlijk niet alleen. Mevrouw Boesman is er ook bij, en zij zal een en ander vertel len van haar avonturen tijdens de vaar ten. dat zij „in de wolken" was. De postduiven zullen ook nog hun beste vleugel uitslaan en tenslotte heeft de Haarlemse Motorclub nog een vos- HAARLEM. Smedestraat 31. telefoon Z1T75 ZANDVOORT, Zeestraat 38. telefoon 2925 (Adv.) De bekende film „Boefje", die al een vrij lange levensperiode achter de rug heeft, blijkt het nog steeds te doen. In Haarlem draait zij deze week in Frans Hals. En zo zagen we weer de asociale toestanden in de achterbuurten van Rot- terdam, zoais ze te aanschouwen waren enkele jaren voor de oorlog. De pastoor (Van Daisum) probeerde er van te maken, wat er van te maken was. en zo laat de film Zien. hoe hij een jeugdig boefje, dat ergerlijk verwaarloosd was en in de macht van een slechte vriend was terechtgeko men, in bescherming nam. „Boefje" werd geplaatst in een R.K. Opvoedingsgesticht, waar Broeders hem hielpen op de rechte weg te komen, doch er moest nog veel gebeuren voor het zover was. De hoofd rollen zijn in handen van Annie van Ees, Piet Köhler e.a. Het geheel is nog steeds de moeite waard gezien te worden, on danks filmische tekortkomingen. (14 jaar). Roy Rogers komt in het Spaarne-theater wederom in een hoofdrol op het filmdoek. Hij is weer de held in een spannende film, die liefhebbers een prettige avond kan bezorgen In eht middaguur draait de Nederlandse film „Hans en Grietje", waar in men kennis kan maken met het be kende verhaaltje, echter in een zeer aar dige vertolking. Zondagmidag geeft dit theater een speciaal cowboy-programma. (14 jaar). Natuurlijk, Sleepy, Sneezy. Happy en hoe al die dwergen mogen heten, blijven minstens eer, week in Haarlem, samen met de wonderschone Sneeuwwitje. Kinderen en volwassenen zullen deze week nog kunnen genieten van Walt Disney's meesterlijke schepping. Kinderen vanwege het bekende sprookje, volwassenen bovendien om de uit stekende tekeningen, de fijne kleurencom binaties en de prachtige muziek. Voor wie de film Sneeuwwitje, die de komende dagen in Luxor draait, nog niet heeft gezien, nog een mooie gelegenheid. Voor de anderen is geen nadere aanbeveling nodig. Alle leeftijden. Verschillende onzer lezers waren ln de mening, dat deze week in Rembrandt de nieuwe Chopin-film zou draaien. Ook deze week echter ij de „Waternimf" geprolon geerd. een film, die door de K.F.C. voor iedere leeftijd ontoelaatbaar werd geacht. „Springtime in the rockies" in de film, die deze week in Cinema Palace draait. Ofschoon we „springtime" met lentetijd zou den moeten vertalen, zou het misschien be ter zijn er „springttjd" van te maken. Er wordt tenminste danig gesprongen (som migen noemen het ook dansen) en wie er van houdt, kan er een paar gezellige uurtjes bij beleven. Het is allemaal een beetje onbetekenend. wat men te zien krijgt, maar de muzikale show. die ten bes te wordt gegeven in de inderdaad fan tastische technicolor, geeft er nog enige pit aan. Conclusie: geen denderende film, maar voor de vacantie een aardig tijdver drijf. Een paar spannende momenten zijn deze week te beleven in het City-theater, waar „Avontuur aan de Amazone" met Sabu in de hoofdrol draait. Ge kunt een kijkje ne men in een volkomen ongecultiveerd land, dat ergens in Brazilië zou moeten liggen en waar de bewoners druipen van naïve teit en felle hartstocht. Een jongen wordt uit de stam gestoten en komt langs al lerlei wegén in het beschaafde gebied aan de kust terecht.. Door zijn onwetendheid wordt hij verschillende malen voor de mal gehouden en het komt zelfs zover, dat hij onbewust verzeild raakt in een groep personen, die een revolutie voorbereiden. Later komt hij in de gevangenis terecht, doch zijn verdediger zet voor de recht bank het geval uiteen en wint het proces. De film bezit kwaliteiten, jammer 'is. dat het na elkaar afbeelden van rechtszaak en levensgeschiedenis niet helemaal tot zijn recht komt. (14 jaar), 's Morgens en in de namiddag verschijnt in dit theater het bekende tekenproduct van Max Fleischer: „Gulliver's Reizen", op het filmdoek. De uitvoering maakt het tot een film, die het waard is gezien te worden. (Alle leeftijden). senjacht georganiseerd, waarbij het er voor de motorrijders op aan zal komen de ballon langs de kortste weg te vol gen. Wie heeft de beste wegenkennis en de meeste besluitvaardigheid? En wanneer dan als een grootse apo theose onder de tonen van het Wilhel mus Rambaldo het rijk der wolken binnentrekt, dan.... Enfin, u gaat na tuurlijk zelf kijken en dan kunt u het misschien nog beter vertellen dan wij zelf. Rijk en gevarieerd is het feestelijke programma, dat de Haarlemmers aan geboden wordt bij de komende jubi leumfeesten. Geen Haarlemmer zal er zijn, of hij vindt er iets bij, dat zijn bijzondere belangstelling heeft. Het is dan ook moeilijk uit de veelheid van de dingen, die komen gaan, het rijkste, mooiste of meest attractieve aan te wijzen. Doch als wij ons niet vergissen, dan zal de avond op de inhuldigingsdag, 6 September a.s., in de Haarlemmerhout wel een zeer bijzondere en stijlvolle Oranje-viering geven, waarvan ieder Haarlemmer naaar hartelust kan genie ten, zowel met oog als oor. Die avond namelijk zal in de Hout, aan de Paulinalaan even voorbij de Philip Lootsbank, de eerste uitvoering gegeven worden van de „Rhapsodie in oranje, rood, wit en blauw", een spel van klank, kleur en licht. Het werk is in opdracht van het Centrum-Comité „Koninginnedag" ontworpen en gecom poneerd door Marinus Adam. terwijl Tilly Sylon er de choreografie voor maakte. Bij de compositie van deze rhapsodie maakte Marinus Adam gebruik van Hol landse thema's en bewerkte hij ver schillende -oude en nieuwe Nederlandse volksliederen voor mannen- of jongens koor. De balletten, zijn geheel op de diverse liederen afgestemd, doordat de thema's daarin zijn verwerkt. Door bij zondere lichteffecten en prachtig vuur werk wil men de apotheoses op artistie ke wijze ondersteunen, zodat het geheel een grandioos en tegelijk sprookjesachtig karakter krijgt. Aan de uitvoering van deze rhapsodie werken mede het ballet van Tilly Sylon, het koninklijk mannenkoor „Zang en Vriendschap", het jongenskoor „De Liduina-boys en de Haarlemse Orkest Vereniging. Marinus Adam zal de alge hele leiding hebben. Indien Pluvius zich die avond nu maar achter de sterren verborgen houdt, dan belooft dit feest van klank en kleur een wonderlijk en gratievol festijn te wor den ter viering van de inhuldigingsdag in Haarlem. Tijdens het noodweer van 12 Augustus is de proeftuin van de Algemene Ver eniging van Bloembollencultuur aan de Kleverlaan vrijwel ondergelopen. De afwatering bleek zo onvoldoende te zijn, aldus lezen wjj in het Weekblad, dat pas twee dagen later het land droog gemaakt kon worden. Dit hebbed de dahlia-planten van de collectie Nieuwe Aanwinsten niet kunnen verdragen, zo dat zij verdronken zijn en verloren ge gaan. De beoordeling voor het Getuig schrift van de proeftuin, is dit jaar daardoor onmogelijk geworden. Er kun nen nu nog enkele keuringen in Am sterdam plaats vinden. bioscopen: Cinema Palace: Springtime in the rockies (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Sneeuw witje en de zeven dwergen (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Boefje (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Avontuur aan de Ama zone (14 j.), 2, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. en Gullivers Heizen (a. 1.), 10.30 en 4.15 u. en 's Zondags: 10.30 u.; Spaarne-theater: Mijn vriend Trigger (14 j.), 7 en 9.15 u. en Hans en Grietje, 2.30 u. behalve Vrijdag en Zondag. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Zomertentoonstelling 1948, geopend in de week: 1017 u. en 's Zondags: 1317 u. Teylers Museum: Portretgravures en -tekeningen van leden uit het staTnhuis Oranje-Nassau, geopend Dinsdag-Zaterdag: 1116 u. Leffelaar (Grote Markt): Jachtschilderijen van Jo Schrijnder (t.m. 24 Aug.), geopend in de week: 1017 u. Heerkens Thijssen (Plein): Rondom de Doelen (t.m. 22 Aug.), geopend in de week: 1013 en 1417 u. en 's Zon dags: 1417 u. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 22 tot 28 Augustus waargenomen door: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel.10378; Bege- mann en Sneltj es, Kruisweg 30, tel. 10043; Marnixapotheek, Marnixstr. 65, tel. 23525. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, telefoon 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., telef. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. MAANDAG 23 AUGUSTUS: Openluchttheater Bloemendaal: Concert door H.O.V., 8 uur. H* PERRON Voor zakenreizen das en nacht Naar aanleiding van bij de burge meester ingekomen vragen kunnen wij mededelen, dat bij de feesten ter gele genheid van het Regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina en de in huldiging van H. M. Koningin Juliana feestverlichting zal worden toegestaan, voor zover deze geen technische moei lijkheden voor het electriciteitsbedrijf medebrengt. De duur van deze feestverlichting is vastgesteld op 8 dagen, t.w. van 30 Augustus tot en met 6 September a.s. Hoewel een feestelijk aanzien van de stad ten zeerste zal worden gewaar deerd, moet er toch in de eerste plaats voor gewaakt worden, dat de normale stroomverbruikers hiervan geen hinder zullen ondervinden door storingen of overbelasting. Zij, die plannen voor het aanbrengen van een feestverlichting hebben, wor den dan ook verzocht zich ten spoedig ste in verbinding té stellen met de di recteur van het Gemeentelijke Electri citeitsbedrijf, Harmenjansweg 131, ter voorkoming van latere moeilijkheden of teleurstelling. Ten slotte wordt verzocht in genoem de periode al het onnodige stroomver bruik na te laten. Gistermiddag is uit het Noordzeeka naal het lijk opgehaald van een Zweedse zeeman, die sedert enige dagen vermist werd. met inbegrip van de grond. Te koop de nieuw te bouwen hele huisjes aan de Maarsbergenstraat te 's-Gravenhage. EIGEN GROND, GEEN ERFPACHT: KOOPPRIJS 17.000.—. HYPOTHEEK desgewenst 9.000.—. Rijksbijdrage ongeveer 300.— per jaar. 1 Januari 1949 op te leveren. De huizen bevatten beneden: grote woonkamer, grote woon-eetkeuken, inge bouwd buffet enz. en boven: twee grote slaapkamers, kleine slaapkamer en douchekam., benevens vliering. Verder vaste wastafels, Bruynzeel-keuken enz. De koper kan het huis zelf betrekken. Inlichtingen, tekeningen enz. N.V. STANDAARDBOUW, Bezuidenhoutseweg ao. 127, 's-Gravenhage, Tel. 77.08.87. Wat is het prachtige buiten „Ka- reol", dat veertig jaren geleden door de familie Bunge als een pompeus monument vah verkwisting in de bossen van Aerdenhout werd neer gezet, in en na de oorlog voor velen een zegen geweest. Onze gewonde soldaten hebben er genezing gezocht, oud-illegale werkers konden er zo hoog nodige rust vinden en nu ver blijven er deze maand 120 verminkte kinderen van oorlogsslachtoffers, kinderen die vader of moeder of beiden verloren hebben, kinderen die we stakkers noemen, maar die we gisteren gezien hebben als volwaar dige, frisse, blije jongens en meisjes. Een heerlijke dag hebben we op „Ka- reol" beleefd, op uitnodiging van de Stichting „Het vierde Prinsenkind", die het initiatief genomen heeft. Verleden jaar werden er 5217 kinderen van oor logsgetroffenen naar verschillende kam pen gezonden, dit jaar zijn het er 4500. omdat de leeftijdsgrens iets verlaagd is. Maar daar staat tegenover dat ditmaal een proef is genomen met kinderen die door de oorlog zelf getroffen werden. Het bestuur der Stichting Herstellings oorden voor oud-illegale werkers stond „Kareol" voor de maand Augustus af. om ruim 120 slachtoffertjes eens echt goed te doen. Zeker, het eten en het verblijf in de prachtige natuur zijn be langrijk, maar verrassend is het psycho logische resultaat. Het gewone kamp leven maakt deze jeugd mee in een mi lieu onder gelijken, waarin ze vriendjes en vriendinnetjes zoeken, meedoen aan vossenjacht, speurtocht, zingen, lichte sport beoefenen, kortom ontdekken, dat ze geen buitenbeentjes zijn, gedoemd om ongelukkig genoemd te worden, maar alles kunnen wat een gezond kind in een kamp doet De groep, die Dinsdag gekomen is bestaat uit 60 jongens en meisjes, waar van 40 katholiek en 20 protestant en als zodhnig ook bij het slapen en eten ge scheiden. Commissaris Seebregts van de Verkennerij uit Amsterdam heeft de kampleiding, waarbij hij wordt bijge staan door verpleegsters, specialisten der Verkennerij en Padvinders, meisjes van de huishoudschool en een rijkskok, die, naar we ondervonden, voortreffe lijk pannekoeken kan bakken. Het medische deel staat onder super visie van dr. C. Kroon uit Aerdenhout, geen onbekende op „Kareol". Alles geschiedt belangeloos en zo zorg den verschillende Rode Kruisafdelingen b.v. voor het vervoer naar Aerdenhout per ambulance. Wat in dit kamp verricht wordt grenst aan het ongelooflijke en -ve zijn met diep respect voor de organisatoren naar huis gegaan. Hier wordt naastenliefde toegepast in de beste vorm, zonder veel ophef en met behulp van financiën, die toevloeien uit vele „bronnen", die onbe kend wensen te blijven. Zo is er de actie „Klavervier", waardoor kinderloze echt paren tegen storting van 25 één oor logsslachtoffertje voor zijn vacantie adopteren. Dan hebben de Nederlanders in het buitenland zeer grote belangstel ling voor dit en het in andere kampen ondernomen werk. Argentinië zond drie ton levensmiddelen (rijst, suiker, cacao, spijsolie, chocolade etc.), Zuid-Afrika orri te beginnen 8000, Stockholm Zw. Kr. 1000. Steeds komt er adoptie-geld binnen uit Brazilië, Australië, Engeland etc. Groningse boeren schonken binnen 5 minuten 50.000, Z.-Holland op één dag ƒ32.000 en binnen tien dagen was twee ton bijeen om de bijna 5000 kinde ren veertien dagen de zorgen van thuis te doen vergeten. Het geld is wél besteed, dat kunnen wij alle weldoeners garanderen. Deze invalide kinderen voelen zich niet meer beklagenswaardig als ze straks naar huis gaan. Ze gaan het leven nu beginnen'. Na een weinig gespeelde concert ouverture van Bruckner, een jeugd werk, waarin themabewerking eri klank combinatie reeds op de latere sympho- nieën wijzen, werden twee bekende en geliefde werken van grote Omvang ge speeld: het tweede pianoconcert van Rachmaninoff en de derde Symphonie van Saint-Saëns. Beide werken zijn repertoire-num mers. Het pianoconcert is uitmuntend voor het solo-instrument geschreven (de componist was zelf één der grootste piano-virtuozen), bezit een kleurrijke orkestbegeleiding en telt naast impo santé, ook vele aantrekkelijke, breed gewelfde melodische fragmenten. O.i. blijft het lyrische element het waarde volste onderdeel van dit concert (slot 2de deel!); al het overige brengt wel afwisseling, maar is niet zo diep van gedachte en bovendien nogal cosmopo- lietisch van aard. De symphonie telt ook meerdere im posante onderdelen (finale met orgel!) doch ook deze maken niet dezelfde diepe indruk als die fijn-melodieuze, zeer stemmingsvolle „Poco Adagio". Men zou van deze symphonie kunnen zeggen: hoe eenvoudiger hoe schoner! Ans Bouter droeg het pianoconcert met rijke klankschakeringen in elke sterktegraad, menigmaal met intens muzikaal gevoel en knappe techniek, voor. Het viel echter op, dat zij nogal eens tempowisselingen nam, waarop de dirigent blijkbaar niet had gerekend. Bovendien leek zij enkele kleine ge heugenstoornissen te hebben, waar door een goed ineensluitende begelei ding niet steeds mogelijk was. Door de zelfbeheersing en slagvaardigheid van dirigent Adam kwam alles weer spoe dig in het goede spoor. De H. O. V. speelde de symphonie volkomen beheerst, ontroerde met ge noemd Adagio en imponeerde met de Finale. Talrijk publiek, groot succes, voor de soliste vele bloemen. OL. KOOP. Er ontstond Vrijdagmiddag een brand je in een woning aan de Adriaan Loos- jes^traat. De brandweer was spoedig ter plaatse, terwijl ook de politie een kijkje kwam nemen. Bij het afbranden van oude verf had een gedeelte van het behang van een der kamers vlam ge vat. De brandweer behoefde niet op te treden, want de bewoners hadden het vuur zelf reeds geblust. De politie had integendeel wel wat te doen. Het bleek, dat de schilder geen speciale vergun ning had om met een brander te wer ken en voorts had hij geen emmer wa ter naast zich staan, hetgeen vereist wordt als men oude verf gaat afbran den. Tegen de schilder Werd proces-ver- baal opgemaakt. De Haarlemse athleten kwamen Woensdagavond op de Municipal Sports Ground te Derby, waar ongeveer drie duizend bezoekers bijeen waren, voor de tweede maal in Engeland uit. De burgemeesters van Derby en Haarlem behoorden tot de gasten. De presta ties van de Engelse athleten waren uit stekend. Gelopen werd de 100 yards om het kampioenschap van Derby. De win naar maakte een tijd van 10.5 sec. Bij de dames werd Nel ten Wolde eerste bij het hoogspringen met een sprong van 1.35 m. Dury Taams won het ver springen met 4.35 m. De nummers 100 en 220 yards hardlopen leverden over winningen op voor de dames'uit Derby, evenals de estafette 4 x 110 yards. J. Koopman kwam als tweede binnen op de 2 mijl. Op de andere loopnummers bezetten de Haarlemmers derde en vier de plaatsen. De totaaluitslag van de athletiekwedstrijd was: 1 Derby met 58 punten; 2. Haarlem met 39 punten. Zoals wij reeds meldden, zou pater J. G. de Rooy binnenkort weer naar zijn missie aan de Goudkust van Afrika ver trekken. Dit vertrek is nu bepaald op Dinsdag 24 of Woensdag 25 Augustus a.s. met het Britse s.s. „Sulima" van Antwerpen uit. Ten aanschouwe van ongeveer duizend bezoekers zijn in Sutton athletiekwedstrij- den gehouden, waaraan Haarlemse dames en heren, die een bezoek brengen aan Derby, deelnamen. Het veld bij de start was iets hoger dan bij de finish. De weers omstandigheden waren niet bepaald gunstig. Er stond een stevige wind en af en toe regende het. De Haarlemse dames liepen 100 yards tegen elkaar. Mej. D. Taams won de eerste serie in 12.5 sec. voor de dames E. Siewerts en N. ten Wolde en mej. T. Hollander de tweede in 13.3 sec. voor mej. H. Steegstra. De estafette vier maal 100 yards voor dames tussen Haar lem en Sutton leverde een zege op voor de dames Taams, Siewerts, Jordens en Ten Wolde in 41.3 sec. Vijf ploegen namen bij de herenploegen deel, n.l. Mansfield Harriers, Meden Val ley Harriers, Notts A. C., Sutton in Ash- field en de HAV „Haarlem". De resul taten der Haarlemmers waren: een mijl J. Hermans vierde in 4 min. 45.2 sec. en J. Beekhoven zesde. 800 yards tweede J. Koopman. Twee mijl J. Koopman tweede ln 10 min. 15.3 sec., D. Jordens vierde en J. Beekhoven negende. Estafette twee- waal 220 yards, 440 en 880 yards) Haarlem de vierde plaats. In het totaalklassement eindigde „Haarlem" als vierde. De uitslagen der beslissingspartijen, onderlinge competitie en groepenwed- strijden van het Haarlemse R. K. Dam genootschap luiden als velgt: Beslissingspartijen: J. LucasM. Herben 11 M. Herben—P. Mul 1—1 Onderlinge competitie: J. KoopmanC. Heesakkers 02 G. KraakJ. Koopman 20 A. MastelingJ. Koopman 20 Groep A: A. MastelingJ. Lucas 11 M. HerbenG. Hesselman 2—0 J. LucasG. Kraak 02 Groep B: J. KoopmanCJ Heesakkers 02 C. MulC. Heesakkers 20 Na de vijfde beslissingspartij is de stand: 1. J. Lucas 3 12 0 4 2. M. Herben 4 12 1 4 3. P. Mül 3 0 2 1 2 Aan het hoofdbureau van politie op het Nassauplein zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te bekomen omtrent de volgende, in de afgelopen week als gevonden aangegeven voorwerpfti: auto ped, accu, gouden armband, zilveren arm banden, bel met houten handvat, jon gensbroekje, boekomslag, bal, brillen, zil veren broches, gouden broche met steentjes, kindercape, zinken emmer, étuis met fo to's, geldzakje met inhoud, munt- en bankbiljetten, hangertje met kruisje, hon denhalsband, hoofddoek, honden, horloges, kinderjasje, herenregenjas, kano's, halsket ting, dubbele ladder, laarsje, gouden me daillon, kindermutsen, herenpet, wasgoed, pakje babygoed, parapluies, portefeuille met distributiebescheiden, porterfionnaies niet inhoud, zilveren ringetje met steen, rozenkrans, sigarenkoker, sleutels, haar- strik, schoenen, combinatietang, schouder tasje, actentassen met inhoud, gouden pot lood, vulpenhouders, kinderkruiwagen, windjack, visnet, tabakskaart, versnape ringen- en gedeelte van bonkaart. Ter gelegenheid van het Stadsschouw burg-jubileum zal, zoals bekend, in het Frans Halsmuseum een toneeltentoon stelling worden gehouden. Er is een waarborgfonds gesticht van f 1000 en B en W. stellen voor in dit fonds voor f 500 deel te nemen. Uit het verslag van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland over 1947 vernemen wij, dat het bedrijf een nadelig saldo heeft moeten boeken van f 126.305.72. welk bedrag uit de exploitatiereserve moest worden gedekt. Dit is het gevolg van de algemene stij ging van lonen en prijzen der materia len, rfiaar vooral ook van de toeneming van het waterverbruik, met name door die afnemers, die het water niet over de meter betrekken. De Raad van Toezicht is tot de conclusie gekomen, dat tariefs verhoging niet langer te vermijden valt. Ged. Staten hebben dan ook, in overleg met de prijsbeheersing, besloten een tariefswijziging, die de tariefsverlaging per 1935 ongedaan maakt, per 1 Januari 1949 in te voeren, waardoor de prijs van 20 tot 25 ct. per M3. verhoogd wordt. De schaarste aan materialen vormt nog steeds een belemmering voor de ver dere ontwikkeling van het bedrijf, waar onder vooral ook zogenaamde niet-ren- dabele gebieden zijn begrepen. In het verslag wordt vastgesteld, dat het jaar 1947 zich heeft onderscheiden door klimatologische tegenstellingen, die groter waren dan in de laatste 2 y, eeuw hier te lande zijn voorgekomen. Tussen zomer en winter lag een temperatuurs verschil van bijna 57 graden Celsius. De afgeleverde hoeveelheid water bereikte de ongekende grootte van 22.442.403 M3. tegen 19.142.913 M3. in 1946. Op 28 Juni werd een topprestatie geleverd met een aflevering van 83000 M. De steeds toe nemende waterbehoefte eist voorzienin gen van de hoofdpompstations te Bergen en Castricum en van het gebied in de Haarlemmerméér. In het gehele voor- zieningsgebied was in 1947 het verbruik 17 pet. hoger dan het reeds zeer hoge verbruik in 1946. Er heeft ernstige waterverspilling plaatsgehad, eerst door de vorst, later door de hitte. Het verbruik per gezin bedroeg per dag gemiddeld 410 liter. Begin 1947 was nog slechts 5.7pet. der aangesloten woningen voorzien van een bad, 3 pet. van een douche en 50.7 pet. van een watercloset. Het bedrijf staat door de abnormale toeneming van het verbruik en gebrek aan materialen voor grote moeilijk heden, waarmede het publiek op be paalde tijdstippen rekening moet houden, Een beroep op de gemeenschapsplicht heeft tot nu toe nog niet veel uitgehaald. De gehele oppervlakte der beschikbare duinterreinen moet voor de waterwin ning benut worden. Het aantal wande laars in de duinterreinen was tweemaal zo veel als een jaar tevoren (62.000). Er werden 40.685 (16.589) kampeervergun- ningen afgegeven. Voor het komende voetbalseizoen heeft de B.V.C. „Bloemendaal" ingeschreven met 6 senior-, 1 junior- en 4 adspirant- elftallen. Zondag 22 Augustus gaat de voetbal weer voor het eerst in Bloe mendaal rollen, en wel tijdens het scheidsrechterstoumooi, dat op de vel den aan de Brederodeweg wordt gehou den. Het eerste elftal van Bloemendaal komt tegen Zandvoortmeeuwen uit in een voetbaltournooi, dat in de badplaats wordt georganiseerd. Het komt de laatste tijd steeds meer voor, dat bewoners van Bloemendaal- dorp uit hun nachtrust door luid en langdurig hondengeblaf worden gewekt. De „lawaaimakers" zelf schijnen elkaar nog te willen overtroeven in het lang- door-blijven-blaffen! Geen wonder, dat men thans van plan is tegen de eigenaars van de viervoeters maatregelen te treffen. Daar het ons voorkomt, dat de hondenbezitters toch zeker hun mede inwoners een verdiende nachtrust gun nen, zullen zij stellig voor het zover komt maatregelen hebben genomen! Maandagavond 23 Augustus (bij slecht weer op Woensdagavond 25 Aug.) zal de H.O.V. voor de tweede maal in het Bloemendaalse openlucht theater een concert geven. Hoewel er in Bloemendaal van een groots opgezette versiering nog maar wéinig te bespeuren valt, is men er in middels toe overgegaan op de uitkijk toren ,,'t Kopje" een feestverlichting aan te brengen. Wij hebben ons reeds kunnen overtuigen van het imposante schouwspel, dat deze feërieke verlich ting van deze hoge duintop af oplevert. Ook het P.E.N.-gebouw zal met de ko mende feesten in een zee van licht baden. De gemeentelijke autoriteiten van Bloemendaal stellen alles in het werk steeds meer vreemdelingen naar deze streek te trekkei^ openluchttheater en ,,'t Kopje" zijn ct sprekende voorbeel den van. Dat deze plaats overigens haar naam eer aandoet, blijkt wel uit het feit, dat men zich in het bijzonder be ijvert de parken en plantsoenen zo fraai mogelijk aan te leggen. Toch zijn er helaas altijd nog bouwwerken, die zö verwaarloosd zijn, dat zij een schrille tegenstelling met de landelijke omge ving vormen. Dit betreft in de eerste plaats de vervallen koepels op het land goed „Wildhoef" aan Kennemer- en Bre derodeweg. Men vraagt zich af, waar om er niets aan wordt gedaan. Dat militairen ter plaatse gelegerd zijn, mag toch geen beletsel zijn, dat de restau ratie ter hand wordt genomen! Velen was ook het onaesthetische bouwwerk op het landgoed Bispinck aan de Bloemendaalseweg een doorn in 't oog, doch gelukkig heeft men een en ander wat opgeknapt. Komende van de Mollaan af heeft de omgeving er' inderdaad aan gewonnen! De artsendienst te Bloemendaal wordt Zondag 22 Augustus waargenomen door dr. S. B. Drijber. Maandag: 8 uur Melodia; 8 uur club avond I# B. C. Dinsdag: 8 uur Laudate Dominum; 8 uur Missienaaikrans. Woensdag: 7.30 uur damwedstrijd ,St. Bavo"; 6.30 uur Katholiek Kinder koor. Donderdag: 8 uur harmonie „St. Mi- chaël"; 8 uur St. Vincentius. Vrijdag: 8 uur toneel „Door Een dracht Sterk". De Zondagdiensten worden waarge nomen door: dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 29903 en dr. J. L. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 28032. Wijkverpleging: Zuster Badings, Heemsteedse Dreef 38, tel. 29818. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apothheek, Binnenweg 98, tel. 29197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Ter gelegenheid van het gouden re geringsjubileum van H.M. de Koningin geeft de vereniging tot viering van na tionale feestdagen een jubileum-krant uit, welke gratis van huis tot huis zal worden verspreid. Een origineel idee, dat door deze actieve vereniging op royale wijze tot uitvoering is gebracht. Burgemeester Van Fenéma schreef een voorwoord. Pastoor Van Diepen leverde een bijdrage waarin vooral de dank baarheid der katholieken jegens de ju bilerende vorstin tot uiting wordt ge bracht. De heer Weber, voorzitter van de vereniging, geeft een overzicht van de geschiedenis van Zandvoort tijdens de regering van Koningin Wilhelmina. In verband met de viering van het regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina en de inhuldiging van H. K. H. Prinses Juliana zullen alle gemeen telijke diensten en instellingen op 31 Augustus en 6 September a.s. gesloten zijn. De Zuid-Afrikaanse regering heeft be kend gemaakt, dat zij gesteunde immi gratie niet zal goedkeuren en „slechts de beste" kolonisten in het land zal toe laten. Dr. Dongeas, minister van Binnen landse Zaken, verklaarde in het parle ment, dat de regering de overtocht van immigranten, behouden in speciale ge vallen, niet langer zou bekostigen. De nieuwe maatregelen zouden evenwel niet gelden voor de 8 tot 10 duizend vrouwen en minderjarige kinderen van immigran ten, die zich reeds volgens de oude rege ling in Zuid-Afrika bevinden. De rege ring zou ook nog de immigranten hel pen, die reeds door het Londéns comité van het Zuid-Afrikaanse immigratie bureau waren toegelaten en degenen, die reeds passage geboekt hadden bij de Union Castle Line. Het lag niet in het voornemen immigranten te weren, die in het bijzonder konden bijdragen tot verhoging van de welvaart van het land en zich bij de levenswijze van het Jand konden aanpassen. Bij de inhuldiging van H. K. H. Prin ses Juliana tot Koningin der Nederlan den zal o.m. aanwezig zijn Z. K. H. Prins George van Griekenland, oom van de Griekse koning. Prins Bernhard zal een deel van het Middenstandscongres, dat op 15 en 16 September te Haarlem wordt gehou den, bijwonen. Amsterdam, 20 Aug. 1948. Na de zeer stille voorafgaande dagen heerste vandaag op de aandelenmarkt een wat vriendelijker stemming, waarbij de koersen zich merendeelsherstelden. De markt opende algemeen met lichte koersverbeteringen, die tijdens het ge hele beursuur vrij goed behouden ble ven. In de tabakshoek concentreerde de belangstelling zich voornamelijk op Cert. Deli Mij., op de verwachting van een gunstig verloop der in September te houden tabaksinschrijving. Tlkens als ik ambtshalve in „K®" reol" te Aerdenhout kom, beden» ik hoe raar het in de wereld kaB lopen. Daar heeft jaren geleden eea millionnair voor een gezin van twee mensen een modern kasteel laten bou wen, om voor het onderhoud 40 ma® personeel te kunnen herbergen. He' eerste bouwplan werd halverwege de uitvoering verworpen, Waarna de si- braak begon. Er kwam een zaal van een badkamer met een Turks bad en een douche zoals U er nog nooit een gezien hebt. Een watertoren was nodig en wat de architect lelijk vond, maar de prin cipaal mooi, dat kwam er lelijk. In de tuin werd een tunnel gemaakt met een spoortje en een speeltuin. Och, als alles wil geloven wat er van „Kareo1 verteld wordt, is er een roman over f! schrijven. Wie zou hebben kunnen den ken, dat dit pompeuze kasteel honder den herstel van gezondheid in dezp dagen zou brengen? Zo beschouwd Is de bouw een zegen geweest. rood-wit-blauw en oranje, voor regenjassen» lampekappen, vlaggen enz. enz. The Indian*» Zijlweg 111, telefoon 17877. (Adv.) (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, (Hoogmis) en 11 u.; lof 7 u. Vrijdag: 1°£ 7.30 u. Zaterdag: biechten 4.30—8.30 U-» lof 7 uur. H. JOZEF (Jansstraat). Zondag: H. li- Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u-; lof 7 u. Woensdag: lof 7.30 u. Zaterdag1 lof 7.30 u., biechten 5—6.30 en 79 u' H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30' 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u., 1°£ 7 u. Dinsdag: lof 7.30 u. Vrijdag: lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 49 u. O. L. Vr. ROZENKRANS (Spaarne) Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 u. (Hoogmis), lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten 58.30 u., lof 7.30 u. H. JOHANNES DE DOPER (Amster damstraat). Zondag: H.H. Missen 6.30 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u., 1°£ 7 u. Donderdag: lof 7.30 u. Zaterdag1 biechten 4.308.30 u„ lof 7 u. H. LIDUINA (Rijksstraatwg). Zondag1 H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoog mis) en 11.30 u., lof 7 u. Donderdag: 1°£ 7.30 u. Zaterdag: biechten 58 u. H. HART (Kleverparkweg) Zondag' H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis' en 12 u., lof 7.30 u. Dinsdag: lof 7.30 U-; Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zaterdag- biechten 57 en 7.309.30. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Pa®1 Krugerstraat). Zondag: H.H. Missen 6.3"» 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u., lof 7 u. Dins dag en Donderdag lof 7.30 u. Zaterdag' biechten 58.30 u. O. L. VROUW VAN ZEVEN SMARTE>' ÏN ST, BAVO (Rijksstraatweg) Zondag- H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 u. (HoogmlS' en 11 u., lof 6.30 u. Vrijdag: lof 7.30 Zaterdag: biechten 5—9 u. ALLERH. ORIEëNHEID (Blo emtf1"'!' Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoog1111?! 10.15 en 11.30 u., lof 7 u. Donderdag'- 7.30 u. Vrijdag en Zaterdag: lof 7.30 Zaterdag: biechten 56.30 en 79 U- O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVANG®1? (Overveën). Zondag: H.H. Missen 7, (Hoogmis) en 10.30 u., lof 7.30 u.. Zater dag: biechten 48 u., lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede). Zondag: H. Missen 7.15, 8.45, 10 en 11.30 u., lof I-3 u. Dinsdag en Donderdag: lof 7.30 waarna biechten. Zaterdag: biechten S-® en 7—9 u., lof 7.30 u. O. L. VROUW HEMELVAART (Heel»' stede). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30,10.1» en 11.30 u., lof 7 u. Dinsdag: lof 7.30 Zaterdag: biechten 5—8.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerde»' hout). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoog' mis) en 11 u., lof 4 u. Dinsdag: lof 7.30 Zaterdag: biechten 49 u., lof 7.30 u- H. AGATHA (Zandvoort) Zondag: H. Missen 6.30, 7.30, 9 en 10.15 u. (Hoog' irjjs)lof 7 u. Donderdag: lof 7.30 u. Za' terdag: biechten 59 u. (behalve va*1 6.30—7 u.). H. ADALBERTUS (Spaarndam) Z0®' dag: H.H. Missen 7.30 en 10 u. (Hoog' mis), lof 7.30 u. Zaterdag: biechten r 7.30 u„ lof 7.30 u. foternotiondl LJ. »"*ernalf<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2