Situatie te Berlijn zeer gespannen Oecumenisch congres in de hoofdstad geopend Moskou" heden geëindigd? Griekse regeringslegers voltooien beweging om Grammosgebergte Onderhandelingen te Moskou in Amsterdam ter sprake DE KATHOLIEKE KERK NIET OP OECUMENISCH CONGRES Herderlijk schrijven van de Nederlandse bisschoppen Zondag H. Mis voor HET de eenheid D Russen arresteren Amerikaans burger; Duitse politieagenten uit Britse sector ontvoerd Russische commandant dreigt TREINAANSLAG TUSSEN BANDOENG EN POERWAKARTA Lomakin naar Zweden A IbanesegrensvoorMarkos afgesloten Amerikaanse gezant zal morgen adviseur van Dewey ontmoeten Eenvoudige plechtigheid in de Nieuwe Kerk .Het weer. Tot hoofd en hart Broodrantsoen nog ongewijzigd Kardinaal De Jong te Keulen luid toegejuicht „Osservatore" over regeringsjubiieum Schade drie millioen gulden Vijf Indonesiërs gedood, zeven gewond bDenk niet, dat wij U zullen missen Conferentie te Parijs verwacht Nieuwe strijd in Macedonië K. BERNADOTTE'S OPROEP OM VOEDSEL MAANDAG 23 AUGUSTUS 1948 ■URCAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM jwefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. Directeur: 3. 3. W. Boerrfgter. 72ste JAARGANG No. 24238 ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mnnmetef- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlên eventueel zonder opgave vae redenen te weigeren. Nieuwe incidenten hebben zich Zaterdag en Zondag in Berlijn voorgedaan, waardoor de toestand thans uiterst gespannen geworden is. Nadat Vrijdag reeds vier leden van de Wesi-Berlijnse politie door Russische soldaten uit de Britse sector waren ontvoerd, hebben zich Zaterdag opnieuw dergelijke incidenten voorgedaan. Bovendien arresteerden Russische soldaten Zondagmiddag op de Poisdamerplatz een lid van hei Amerikaanse personeel in Berlijn. Tot nu toe hebben zich geen botsingen lussen de bezettings troepen voorgedaan, maar een Amerikaanse zegsman gaf uitdrukking aan de vrees, dal als de huidige spanning Voortduurt er wel eens iets zou kunnen gebeuren waarbij »,meer dan de Duitsers" betrokken zullen zijn. Vier geestelijken naar Djocja vertrokken J9 Djocja kart niet helpen door „de blokkade" Ondanks wijzigingen in België Bisschopswijding Mgr. N. Schneiders NIEUWE HAARLE1SCHE CUURANT Russische officieren hebben Zaterdag morgen opnieuw twee West-Duitse po- utiemannen uit de Britse sector gear resteerd. Een van hen slaagde er echter 1,1 te ontkomen. b Volgens Duitse oogetuigen zou een Russische officier naar de politiemannen, <"e op het Britse gedeelte van het plein Patrouilleerden, toegegaan zijn en hun "«volen hebben hem te volgen, de Rus sische sector in. De politiemannen wei deden, zeggend, dat de officier geen dcht had in de Britse sector orders te Seven. Er kwamen toen, aldus de ooggetui gen, nog twee andere Russische officie- bij, die de politiemannen over de Sectorgrens trachtten te slepen, waarbij een der agenten kon ontsnappen. Vol gens nadere mededeling van het politie bureau in de Westelijke sector werden de agenten met tommyguns bedreigd. In de loop van Zaterdagochtend zou den nog verschillende politiemannen uit de Amerikaanse sector bij de Potsda- merplatz door de Sovjets gearresteerd zijn. Later op de morgen liepen twee po litiemannen uit de Westelijke sector bij een treffen met Russische soldaten in dè Stresemannstrasze op de grens tus sen de Amerikaanse en de Sovjetsector messteken op. De vier politie-agenten, die Vrijdag door de Sovjets werden gearresteerd, worden ondanks Amerikaanse protesten Zaterdagavond heeft een bende een goederentrein tot ontsporing gebracht tussen Bandoeng en Poerwakarta. Vyf Indonesiërs, die de trein beman den werden gedood, zeven werden gewond. Een tiental km buiten Poerwakarta tal kilometers buiten Poerwakarta ^as de spoorbaan over een afstand Jan veertig meter opengebroken. De pee locomotieven van de trein, een ^hder en een wagon, stortten in een tvfln. Dc groep die de overval pleegde, be- Jakob Lomakin, de Russische consul- j fteraal in New York, die door de pherikaanse regering is uitgewezen ??ur aanleiding van de affaire Kosen- ?ha-Samarin, neeft volgens een mede ding van de vertegenworodiger van ?e ZwedenAmerika-lijn passage ge- .°ekt op de „Stockholm", die Zaterdag :s- vanuit New York naar Gothenburg pftrekt phiakin blijkt inmiddels meer dan een ?eWone consul te zijn. Na sinds 1939 in jpw York gewerkt te hebben als corres pondent van Tass, trad hij later in con- S'laire dienst en was consul-generaal te pi Francisco van 1942 tot '44. Daarna hij nog twee jaren assistent pers- aef van Buitenlandse Zaken te Moskou JJ in Maart '46 werd hij benoemd tot Peciale assistent van Gromyko, Sovjet- gedelegeerde bij de Veiligheidsraad. Men verkeerde Zondagavond in het J^zekere over de verblijfplaats van Lo- j akin. Vice-consul Shepurnik zeide Za- erdag, dat Lomakin was vertrokken Paar een woning, die hij voor de zomer yad gehuurd in Rye i» de staat New i°rk, maar de buren daar vertelden. het huis gedurende het gehele week- ,'hde leeg had gestaan. Volgens andere Juichten zou Lomakin zich bevinden A een Russisch landgoed in het Mon- 5:a,ne Glen Cove op Long Island. Een ipetionaris van het consulaat gaf slechts y Verstaan, dat zowel Lomakin als de pee-consul vertrokken waren, doch pjandag weer zouden terugkeren. Tegelijkertijd wordt vernomen, dat yle Russische diplomatieke vertegen woordigers met een Scandinavisch vlieg- v"lS van het vliegveld Idlewild naar hun ?derland zijn vertrokken. Volgens hun mededeling maakten zij een nor male reis naar Rusland. Het is echter j et bekend of zij voornemens zijn naar -Verenigde Staten terug te keren. Sioux-Indianen hebben Lomakin het hun afscheidsgroet gebracht. Voor «J* consulaat stond Zaterdag een ras eer! Sioux, weliswaar „in burger", die te groot bord bij zich droeg, waarop ^Jezen stond: „Denk niet. dat wij u ien missen, als u vertrekt." Russische consul-generaal S. De Amerikanen eisen, dof Ay het land verlaat. ■stond uit ongeveer twintig h dertig man. Zij had de kampongbevolking bevolen in de huizen te blijven en liet een bood schap achter, waarin Nederlandse mili tairen bedreigd worden, Er zijn militaire tegenmaatregelen genomen, voorts is een grote hoeveelheid hulppersoneel aange voerd voor het opruimings- en herstel werk. De schade wordt op drie millioen gulden geschat. Het te Samarang verschijnende blad „Locomotief" heeft afschriften gepubli ceerd van twee brieven van Lim-Swee- Teng, vertegenwoordiger van de Sin gapore and Honkong Steamship Com pany, gedateerd 26 en 29 Maart 1947, aan Soetan Sjahrir, de toenmalige premier van de republiek, waarin Lim zegt, dat hij in October 1946 te Tegal in het mo torschip „Senghwa 3" 80 kg. opium heeft ingeladen, die door de republikeinse ra- gering uit Djocja naar Tegal was ver voerd en door Lim naar Malakka ge smokkeld. Vier Nederlandse priesters, die Vrij dag uit Djocja naar Batavia zijn terug gezonden, zijn weer naar Djocja ver trokken. Zij werden Vrijdag niet toege laten, omdat door een administratieve vergissing het telegram, dat hun aan komst aankondigde niet tijdig in Djocja was ontvangen. Op 5 Augustus is ie Semarang door het ingrijpen van de politie een grote subversieve actie opgerold. Instructies, die gevonden werden, hielden o.m. in, dat in Semarang een vijfde colonne moest worden gevormd, die bijzonder heden over aankomst en vertrek van de Nederlandse troepen in Semarang moest opgeven. Ook gegevens ten aanzien van het materiaal van de Nederlandse troe pen in dit gebied moesten door de co lonne worden doorgegeven. De instruc tie zeide dat zoveel mogelijk wapens gestolen moesten worden, doch het sein om over te gaan tot een actie zou nog door de republiek gegeven worden. Enerzijds werd gezegd, dat het moslem- feest „Lebaran" gunstig zou zijn om over te gaan tot een actie tegen de Ne derlanders, anderzijds werd het uitbre ken van een derde wereldoorlog als gun stig tijdstip aangegeven. t Winston Churchill arriveerde Zondag in Parijs in gezelschap van zijn echtge note, zijn dochter Mary en haar echtge noot kapitein Soames. Zij zullen een vacantie doorbrengen in Aix en Pro vence, waar Churchill de gast zal zijn van Life en de New York Times. nog steeds vastgehouden. In totaal zijn thans 12 politie-agenten uit de Westelijke sectoren ontvoerd. Zondagmiddag arresteerden Russische soldaten de plaatsvervangend chef van het Amerikaanse voorlichtings- en con trolebureau in Berlijn, Thomas Headen, toen deze foto's van de Russen trachtte te maken. Onder de ogen van zijn vrouw en twee kinderen grepen de Russische soldaten Headen en sleurden hem naar een gereedstaande jeep. Hoewel som mige Amerikanen, die zich in de buurt bevonden, verklaarden, dat Headen zich nog binnen de Britse sector bevond, meende de Britse militaire politie toch, dat hij zich enkele passen binnen de Sovjetsector gewaagd had. Ambtenaren van het Amerikaanse militaire bestuur hebben getelefoneerd met de Russische kommandatura en de vrijlating van Headen geëist. De Russen deelden mede niet te weten dat Headen was gearresteerd en zetten dit spelletje nog enige keren voort. In het in de Britse sector van Ber lijn gelegen Olympische stadion heeft de West-Berlijnse politie Zondag de chef van de criminele politie van de Sovjet-sector gearresteerd, toen deze een bokswedstrijd bijwoonde. De Wes telijke politiepresident Stumm had de arrestatie van Erdmann reeds eer der bevolen, omdat hij betrokken ge weest was bij een drie weken geleden uitgevoerde ontvoering van West- Duitse politiemannen naar de Sovjet sector. Hermann Matem, leider van de Ber- lijnse communistische partij, heeft Za terdag de fabrieksarbeiders van de stad opgeroepen om naar de Potsdamerplatz te marcheren en „de zwarte handel- en fascistenbendes uit elkaar te slaan." Matern's oproep verscheen op de voor pagina van het communistische partij - orgaan, Neues Deutschland, onder het opschrift: „Waarschuwing aan nazi- pro.vocateurs, een alarmsignaal." De Russische plv. commandant kolo nel Jelisarof heeft verklaard, dat de razzia's van de Russische politie onder zwarte handelaren zullen doorgaan on geacht het feit of de hooggeplaatste be schermers (Westelijke bezettings-auto- riteiten) van de Berlijnse profiteurs dit al dan niet prettig vinden. Deze verklaringen en het Russische optreden in de afgelopen dagen doen Britse autoriteiten geloven, dat de Rus sen hun tactiek gewijzigd hebben en thans, trachten door intimidatie en door het stichten van algemene wanorde de positie der Westelijke geallieerden on houdbaar te maken. Russische soldaten keren terug van een der razzia's die zij de laatste dagen op de Potsdamerplatz houden. Mensen werden gedood, politieagenten ontvoerd daarna keren de Sovjets weer terug in de Amerikaanse jeeps, die zij kregen om de oorlog tegen de Duitsers te winnen. (Van een onzer speciale verslaggevers! Onder het gebeier van de klok ken van alle kerken in Nederland, wier kerkgenootschappen afgevaar digden naar het Oecumenisch con gres te Amsterdam hebben gezon den, is Zondagmiddag dit congres in de pas geheel gerestaureerde Nieuwe Kerk geopend. Het is voor de eerste maal dat het gebouw, zoals het nu is ingericht voor de a.s. kroningsfeesten, wordt gebruikt. Tweeduizend personen uit 48 landen, aanhangers van talrijke christelijke kerken, vulden de vele tribunes. Het Oecumenisch Congres heeft Ook Zaterdag en Zondag zijn de af gevaardigden der Westelijke grote mo gendheden niet op het Kreml ontvan gen. Wel voerden zij Zaterdag op de Britse ambassade «n Zondag ten huize van de Amerikaanse ambassadeur Be dell Smith onderlinge besprekingen. De ambassadeurs der Verenigde Staten en Frankrijk, Bedell Smith en Yves Cha- taigneau, alsmede Bevins persoonlijke af gevaardigde Frank Roberts, kwamen van morgen opnieuw bijeen voor wat mogelijk de laatste voorbereidende conferentie tal zijn, voordat de Westerlijke afgevaardigden nogmaals de Sovjet-leiders ontmoeten. De bespreking werd gehouden in het oureau van Bedell Smith. Men verwachtte dat de conferentie op het Kreml vahmiddag laat of vanavond zal plaats vinden Dit is sinds de aanvang van de besprekingen te Moskou de langste pauze geioeest die is voorgekomen. Het laatste onderhoud met Molotof had plaats op Maandag 16 Augustus. De Gt-ote Vier zullen vandaag na de ver gadering op het Kreml waarschijnlijk de uitslag bekend maken van de besprekingen te Moskou, die vier-en-twintig dagen ge duurd hebben, zo meldt Reuter uit Moskou. De drie Westerse afgevaardieden zullen, naar men gelooft, hun laatste aanbod doen in een vergadering met Molotov, die wel licht door Stalin zal worden bijgewoond. Als basis voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken zal spoedig een vergadering worden gehouden. Waarschijnlijk in Parijs. Waarnemers geloven, dat de afgevaar digden eerst met Molotov zullen spreken en hem het laatste Westerse antwoord zui len geven, daar dit de gebruikelijke diplo matieke vorm is. en daarna met nUarschalk Stalin, voordat zij terugkeren naar hun hoofdsteden. Mochten de afgevaardigren vandaag in derdaad zowel Molotov als Stalin spreken, dan zal daarna waarschijnlijk tegelijk in Londen, Parijs, Washington en Moskou een officiële verklaring worden gepubliceerd. Als nieuwe besprekingen te Parijs moe ten worden gevoerd, dan zal dit spoedig moeten gebeuren, omdat de volgende maand de U.N.O. haar vergaderingen m de Franse hoofdstad zal beginnen. Deze lange pauze en de talrijke con ferenties, die de laatste dagen tussen de drie Westelijke afgezanten onder- De Griekse regeringslegers hebben Zaterdag hun tangbeweging om het Grammosgebergte voltooid. De rege ringslegers staan thans langs de gehele grens van Albanië met Griekenland en in hnn eerste enthousiasme meenden officiële Griekse woordvoerders reeds van de volledige overwinning op Mar kos te kunnen spreken. Zover bleek het intussen nog niet. Weliswaar was de voornaamste tegenstand van de opstan delingen langs de grens gebroken, doch voor de regeringstroepen bleef nog de taak over, de passen volledig af te sluiten. Markos, die via de Slemnitza- passen met zijn troepen Griekenland zou hebben verlaten, zou weer vanuit Albanië binnengedrongen zyn nabij de berg Vitsi, waar thans een veldslag woedt. Zware gevechten worden even eens gemeld uit het gebied van de Slem- nitza-passen. Ook bij de Aliakmanbrug werd Zondag nog zwaar gevochten. De Griekse regeringstroepen hebben volgeris de generale staf de 1100 meter hoge Psoriarika bezet, enige kilometers van de Albanese grens. Het communiqué van de generale staf meldt, dat de guerillastrijders verschei- uiene ..sterke tegen-acties zijn begonnen in Macedonië en Centraal-Griekenland, waar plaatselijke garnizoenen door een overmacht van guerillastrijders zijn aan gevallen". In West-Macedonië, zo wordt van re geringszijde gemeld, zijn regeringstroe pen ingesloten door vijftienhonderd guerillastrijders, n.l. bij Kaminades, on geveer vijftien kilometer ten Noorden van Nestorion. Daar de verbindingen tussen- Athene en Kozani in Noord- Griekenland verbroken zijn, kunnen geen verdere officiële mededelingen over de gevechten gedaan worden. In Pakiohori, waar generaal Markos het laatst zijn hoofdkwartier had opge slagen, hebben de regeringstroepen luxueuse meubelen gevonden en eet» deel der archieven. De plaatsvervangende chef van de Griekse generale staf, ge neraal Kritikalis, verklaarde Zondag dat men, nu het Grammosgebergte is ver overd, kan verwachten, dat de opstand voor het einde van het jaar onderdrukt zal zijn. Het Griekse leger zal het Gram mosgebergte in handen Kouden, aldus generaal Kritikalis. Hij gaf echter te kennen, dat het op het ogenblik daar opererende legeronderdeel verplaatst zou worden voor een offensief in andere ge bieden, welke zich nog in handen der guerillastrijders bevinden. Hij schatte, dat minstens 4.000 van de 8.000 tot 11.000 guerillastrijders in het Grammosgebergte gedood of gewond waren. ling worden gehouden, hebben aanlei ding gegeven tot de ver-verspreide ge ruchten, dat tussen de drie Westelijke vertegenwoordigers zelf een menings verschil gerezen was over de Berlijnse geldkwestie. Meer waarschijnlijk is het echter, dat de drie Westelijke vertegenwoordigers er tijdens het weekend in slaagden hun zienswijzen onderling te -coördineren. Merkwaardig is een bericht van het onder Sovjet-controle verschijnen de Berlijnse blad „National Zeitung", waarin gezegd wordt, dat een een stemmige oplossing gevonden is in de Berlijnse kwestie. Volgens het blad is in Moskou besloten, dat de valuta van Oost-Duitsland als enige valuta voor Berlijn zal worden er kend. Het blad beweert, dat de kwestie van de Duitse herstelbetalingen en de con trole van de Ruhr „tijdens de huidige besprekingen niet als probleem wa ren gesteld, doch slechts werden aan geraakt om een basis te vormen voor een komende conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken." Zoals men zich herinnert waren de kwesties van de Duitse herstelbetalin gen en de Ruhr-controle de voornaam ste punten, waarop de Londense confe rentie in December van verleden jaar vastliep. met de kroningsfeesten zijn stempel op Amsterdam gedrukt. De hoofdstad gonst van een mengelmoes van talen en het is geenszins opvallend als men in de straten een baardige Griekse Bisschop met zijn ronde hoofdbedekking en afhangende schoudermantel tegenkomt of een neger-geestelijke in veelkleurig ge waad. De lange stoet hoogwaardigheids bekleders, die Zondagmiddag bij de plech tige dienst in de Nieuwe Kerk het gebouw doorschreed, bood dan ook een indrukwek kend en veelkleurig beeld. Het zwart der toga's overheerste met hier en daar een rood lint, een rood gewaad of witte super plie, een fez of de witte gesteven kraag der Deense priesters uit de tijd van Willem de Zwijger. De neger-geestelijken uit Libye droe gen belbonte kleding, met de Ethiopi sche bisschoppen een opvallende noot in de lange, waardige, eenvoudige stoet, waarin de Anglicaanse Aartsbisschop van Canterbury, dr. G. Fisher, voorop liep en ook ds Niemöller, prof. Karl Barth, de Lutherse Aartsbisschop van Upsala, en andere bekende persoon lijkheden op kerkelijk gebied, alsmede enige vrouwelijke geestelijken werden opgemerkt. De Dienst zelf had, vergeleken bij de rijke luister der Kathblieke plechtighe den, een sober karakter. Ds. K. H. E. Gravemeijer las een op roep tot boete en aandacht voor en na een gezamenlijke geloofsbelijdenis ging dr. Fisher, aartsbisschop van Canter bury, voor in gebed, Ds. Mare Boegner, president van de Franse Protestantse Kerk en de aartsbisschop van Upsala, ds. Erling Eidem, verzorgden resp. in het Frans en Zweeds de schriftlezing. De statige hoogbejaarde pionier van de Oecumenische gedachte, dr. John Mott, herdacht in een korte rede een vijftigtal van de overleden voorvechters in verscheidene landen, waarop in het bijzonder de Russische bisschop Nicolaas —de Russische Kerk is niet vertegen woordigd in gevoelvolle woorden werd gehuldigd. Dr. Mott schetste de ontwikkelingsgang van de Oecumenische gedachte en haar verbreiding in vele streken en hy wees tenslotte op het feit, dat we geen nieuwe maar een grotere Christus hebben, groter dan Boedda en Mohammed, Mozes en Pau- lus en al de anderen: de Oerbron van het leven, de vernieuwende bron van alle grote en diepe veranderingen, die zich voltrok ken hebben en ooit voltrekken. Een in het wit geklede donkerhuldige priester zong tan een Indische hymne, ge volgd door een predikatie van de weleerw. heer D. T. Milles. De Griekse Aartsbis schop, dr. S. Germanos, sloot de Dienst met gebed en zegen naar de Grieks-Ortho doxe ritus. De Amerikaanse gezant in Londen, Lewis Douglas, zal, naar Associated Press meldt, Dinsdag in Amsterdam een bespreking hebben met John Foster Dulles, de expert in buitenlandse aan gelegenheden van de Amerikaanse re publikeinse party en adviseur van Tho mas Dewey, de republikeinse candidaat voor het presidentschap. Foster Dulles vertoeft in Amsterdam als gedelegeerde van de Amerikaanse Presbyteriaanse Kerk op de conferentie van de Wereld raad der Kerken. Het onderwerp der besprekingen is niet bekend, doch men verwacht, dat de onderhandelingen in Moskon het voornaamste pont zullen uitmaken. Foster Dulles, die indien Dewey tot president der V. S. gekozen wordt, Mars hall waarschijnlijk zal opvolgen als mi nister van Buitenlandse Zaken, ver klaarde op en persconferentie te Am sterdam, dat buitenlandse persoonlijk heden, wier namen en nationaliteit hij niet wilde noemen, van zijn aanwezig heid in Nederland gebruik hadden wil len maken om contact met hem te zoe ken. Glimlachend gaf hij ten antwoord: „Geen commentaar," toen hem gevraagd werd, of hij Marshall op zou volgen, wanneer Dewey de verkiezingen wint Dulles verklaarde het te betreuren, dat de Russische Orthodoxe Kerk niet op de assemblée der kerken vertegen woordigd was en in dit verband ge waagde hij van de diepe indruk, die een Paasdienst in Moskou op hem had ge- Drie kerken nemen niet aan het con gres deel: de Rooms-Katholieke, de Gere formeerde en de Russische kerken. Toch zijn er kerkelijke vertegenwoordigers van achter het „ijzeren gordijn": twaalf of veertien alleen al uit Tsjechoslowafcije. Eén hunner deed een hartstochtelijK be roep op de tweehonderd journalisten, die Zaterdagavond op een begroetingsconfe rentie in hotel ,4'Europe" te Amsterdam aanwezig waren. Hij smeekte letterlijk de christenen In Tsjechoslowakije, waar zich reusachtige sociale en economische veranderingen vol trekken, niet in de steek te laten, maar hen vooral met gebed te steunen. „Zolang we nog met elkaar spreken, waar of hoe dan ook, zo zeide hij, is er nog hoop cn mogelijkheid tot het bewaren van de vrede". Strijd zal er ongetwijfeld op het congres zijn, zo vervolgde hij, maar we strijden immers allen voor Christus. En ontroerd herinnerde hij aan de Tsje chische vrijheidsheld Comenius, die in Amsterdam in ballingschap leefde en in Naarden ligt begraven. Ten behoeve van de deelnemers is een ingenieus vertaalsysteem voor het eerst in Nederland ingevoerd, zoals dat ook o. a. wordt toegepast in het gebouw van het Internationaal Tribunaal te Neurenberg. Iedere deelnemer kan via een eigen mi crofoon zelf kiezen welke taal hij wenst: Engels. Frans of Duits. Totaal zijn er 1500 microfoons in het Concertgebouw aange bracht. Het systeem voorkomt oponthoud door Vertaling der redevoeringen achteraf. Vervolg op pap. t) Weersverwachting tot Dinsdagavond: Voor het Noorden van het land: Matige tot krachtige langs de Wad- denkust tijdeiyk harde Zuid-Weste- ïyke wind, later afnemend. Wisse lende bewolking met plaatselijk er keie buien. Weinig verandering in temperatuur. Voor het Zuiden van het land: aanvankeiyk zwakke tot matige Zuid- Westelijke wind, later tijdelijk ver- anderiyke wind. Toenemende bewol king met morgen enige regen. Wei nig verandering in temperatuur. Zon 5.38—19.46. Maan 21.21—10.32. Het Nederlandse Episcopaat heeft Zondagmorgen naar aanleiding van de deze week te Amsterdam georganiseer de bijeenkomst van de Wereldraad der Kerken, het volgende herderlijke schrij ven van de kansel doen voorlezen: DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND. Aan de hun toevertrouwde geestelyk- heid en gelovigen. ZALIGHEID IN DEN HEER Beminde gelovigen, Van 22 Augustus tot 5 September a.s. zal de „Wereldraad van Kerken in con gres bijeenkomen ter behandeling van het thema: „Het Heilsplan Gods en de chaos der mensen". Dit congres, dat ge wijd zal zijn aan een zo actueel onder werp en dat in ons eigen vaderland, n.l. te Amsterdam, zal worden gehouden, zal zeker ook bij vele katholieken hier te lande de aandacht trekken. Daarom alleen reeds hebben Wij het Onze plicht geacht een gezamenlijk herderlijk schrijven over dit congres tot u te richten. Reeds sinds geruime tijd verontrus ten zich vele niet-katholieke christenen over de godsdienstige verdeeldheid, die er tussen de christenen bestaat. Zij be grijpen, dat deze verdeeldheid in strijd is met het gebod van Onze Heer Jesus Christus en noodlottige gevolgen moet hebben voor het heil der mensheid. Uit deze verontrusting is de z.g. Oecume nische Beweging ontstaan, die streeft naar een nieuwe godsdienstige eenheid van allen, die Jesus Christus als hun God en hun Heiland willen aanvaarden. Kort voor het uitbreken van de laatste wereldoorlog kreeg deze bewegiing meer vaste vorm door de oprichting van de z.g. Wereldraad van Kerken en het congres, dat binnenkort te Amster dam wordt gehouden, zal de eerste vol tallige vergadering van deze Wereld raad van Kerken zijn. Beminde gelovigen, ook de katho lieke Kerk en niemand meer dan zy betreurt de godsdienstige ver deeldheid van de christenen. Ook Zij beseft, hoe noodlottig de gevol gen van deze verdeeldheid zyn. zy is ook bereid te erkennen, dat dit streven naar een nieuwe godsdien stige eenheid door de goede bedoe lingen van velen bezield wordt. Maar ondanks dit alles ziet Zy zich genoodzaakt tot afzydigheid; en zo zal er ook van een deelname der Heilige Katholieke Kerk aan het congres van Amsterdam geen sprake zün. Deze afzijdige houding berust niet op vrees voor verlies van prestige of op andere louter taktische overwegingen. Deze houding komt uitsluitend voort uit het besef der Kerk, dat Zij on wrikbaar trouw moet blijven aan de taak, die Jesus Christus Haar heeft op gedragen. Zij is immers de éne, heilige, katho lieke en apostolische Kerk, die door Jesus Christus werd gesticht, opdat Zijn Verlossingswerk tot aan het einde der tijden door Haar zou worden voort gezet; Zij is het mystieke Lichaam van Christus, de Bruid Van Christus. In Haar bestaat deze eenheid onverganke lijk; Christus immers heeft beloofd, dat de poorten der hel Haar niet zullen overweldigen (Matt. 16 18). Daarom kan de verdeeldheid der christenen slechts op één wijze worden beëindigd: door terugkeer tot Haar, door terugkeer binnen de eenheid, die in Haar steeds bewaard is gebleven. Wanneer ech ter de Katholieke Kerk ging deelne men aan het streven naar een nieuwe godsdienstige eenheid en wel op voet van gelijkheid met de anderen, dan zou Zij daardoor in feite toegeven, dat de door Christus gewilde eenheid in Haar niet voortbestaat en dat er dus eigenhjk geen Kerk van Christus is. Maar dat kan Zy nooit toegeven; Zij is immers zelve de éne heilige Kerk van Christus, het éne mystieke Lichaam van Christus, de éne Bruid van Christus. Neen, juist door Haar afzy digheid moet Zij blyven verkondigen, dat in Haar de door Christus gewilde eenheid bewaard is gebleven en dat in Haar deze eenheid voor allen toegan kelijk blyft. Nog op een andere wijze blijkt deze plicht tot afzijdigheid. Werkelijke een heid is niet mogelijk zonder éenheid van geloof, dat wordt ook door meer deren in de Oecumenische Beweging steeds duidelijker ingezien. Maar hoe wordt deze eenheid van geloof ge waarborgd? Onze Heer Jesus Christus heeft aan Petrus en de overige Aposte len en aan hun opvolgers opgedragen de Blijde Boodschap in Zijn naam en met Zijn gezag te verkondigen: „Wie U hoort, hoort Mij; wie U versmaadt, ver smaadt My" (Luc. 10 16). Hij heeft hun daartoe de bijstand van Zyn Hei lige Geest toegezegd. In de kracht van die Heilige Geest hebben de Pausen en Bisschoppen als opvolgers van Petrus en de overige Apostelen de geopen baarde waarheid ongeschonden bewaard *.en met onfeilbaar gezag verkondigd; en Zij zullen dit blijven doen, totdat de Heer wederkomt. Wie hun woord aan vaardt, aanvaardt het woord van Chris tus en treedt daardoor tegelijk bin nen in de eenheid van het geloof. Hoe zouden nu de Paus en de Bisschoppen met anderen samen kunnen overwegen of Zij misschien 't woord van Gods Openbaring verkeerd hebben verstaan en menselijke bedenksels als goddelijke waarheid hebben verkondigd? Dat zou toch gelijk staan met ongeloof aan de belofte van Christus of twijfel aan de kracht van de Heilige Geest. Neen, Zij kunnen slechts voortgaan de leer van Christus met onfeilbaar gezag te ver kondigen en zo de eenheid van geloof te bewaren. (Vervolg op pap. 2) Leven ten bate van anderen gelukkig leven. maakt, toen hij daar vertoefde als Ame rikaans adviseur. „Het was een bewys voor mij van het bestaan van christelijk geloof in het Russische volk," zo zeide hij. Dulles, die een der voorste plaatsen inneemt op de lijst „oorlogshitsers" van Wisjinsky naar aanleiding van zijn rede voeringen in Amerikaanse kerkkringen, zei verder: „Ik hoop dat de conferentie in deze critieke tijd er toe zal bijdra gen om de angst, die over de wereld hangt weg te nemen. Ik ben hier niet om politieke besprekingen te voeren, want ik zal mijn tijd wijden aan het conferentiewerk, en zelfs als ik tijd zou hebben, zou ik het ongewenst vinden om hier als particulier Amerikaans bur ger over politiek te spreken." Dulles zeide van plan te zijn Woens dag per vliegtuig naar New York terug te keren. Hij moest zijn bezoek hier be korten, omdat hy zich moest voorberei den op zijn taak als Amerikaans gede legeerde op de assemblée van de Ver enigde Naties, die 21 September te Pa rijs begint, en verder om zijn taak te hervatten als adviseur van Thomas De wey en om de samenwerking tussen de beide grote Amerikaanse partijen in de buitenlandse politiek in deze critieke tijd gaande te houden. De Amerikaanse Minister van Buiten landse Zaken, George Marshall, heeft graaf Beraadotte via de Amerikaanse ambassade te Stockholm medegedeeld, dat president Truman zyn volle steun geeft aan de hulpverlening voor de vlutelingen in Palestina en de Arabische landen. „Het ministerié van Buitenland se Zaken werkt met hulporganisaties sa men om te beslissen over hetgeen vlug en practisch gedaan kan worden" aldus Marshall. Het Amerikaanse Rode Kruis en an dere instellingen hebben reeds toege zegd al het nodige D.D.T. te leveren en fondsen te vormen om 10 pet. van het benodigde voedsel voor de vluchtelin gen aan te kopen. Bemadotte kreeg verder bericht, dat de Zwitserse regering 20 ton melkpoe der en 50 ton kaas zendt. Zuid-Afrika heeft 50 ton vlees in blik toegezegd, terwijl Italië 20 ton olijfolie heeft aan geboden. De Arabische Liga maakt bekend dat de Nizam van Hyderabad 1.000.000 ro- pijen ter beschikking heeft gesteld voor de hulpverlening aan de Arabische vluchtelingen. De Indonesische republikeinse rege ring heeft besloten graaf Bemadotte mede te delen, dat zij niet in staat is het gevraagde voedsel te leveren. Medegedeeld werd, dat graaf Bema dotte de republikeinse regering telegra fisch verzocht had 350 ton rijst en 250 ton suiker te leveren voof de vluchte lingen. De republikeinse regering kan niet leveren „door de Nederlandse blokka de", aldus radio Djokja. (En de opium' Red.). Volgens het Belgische blad „Le Peuple" zal het Belgische broodrant soen in September verhoogd worden van 300 tot 350 gram per dag. Deze maatregel, aldus „Le Peuple", is de eer ste stap naar de opheffing der brood rantsoenering, die op 1 October of uiterlijk 1 November zal worden afge kondigd in overleg met Nederland, dat hetzelfde besluit zal nemen. Uit officiële kringen op het ge bied der voedselvoorziening te 's-Gravenhage verneemt het A. N. P., dat een verhoging van 't brood rantsoen en eventuele opheffing van de rantsoenering in Nederland uiteraard steeds onderwerpen van studie uitmaken. De mededeling, dat ook Neder land op 1 October of uiterlijk 1 November de broodrantsoenering zal opheffen, werd onjuist genoemd. Zondag heeft Z.Em. Johannes Kardi naal De Jong in de Dom van Keulen ter gelegenheid van het zevenhonderdjarig bestaan hiervan een pontificale Hoog mis opgedragen. De Kardinaal werd by aankomst door meer dan 20.000 perso nen met hartelijke ovaties begroet. De „Osservatore Romano" wijdde Za terdag een artikel aan het vijftigjarig regeringsjubileum van Koningin Wilhel- mina der Nederlanden. Hierin wordt betoogd, dat de vorstin zich „aan het welzijn van het volk heeft gewijd en zich een ware moeder des vaderlands heeft getoond." Het blad zegt, dat de katholieken in Nederland dezelfde ge voelens van dankbaarheid hebben ais de andere Nederlanders en dat gedurende het bewind van Koningin Wilhelmina het katholieke leven zich in Nederland heeft kunnen ontplooien. De nieuwbenoemde Apostolische Vi caris van Makassar, Mgr. N. Schneiders, zal Maandag 27 September in de paro chiekerk van de H. Martha te Den Haag uit handen van Mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, de^H. Bisschopswij ding ontvangen. In de Zuid-Italiaanse provincie Apu- lië zijn Zondag tengevolge van een zware aardbeving een tiental mensen gewond, toen zij onder het puin van instortende huizen raakten. In Bari en Foggia vluchtte de bevolking in paniek de stad uit Ongeveer 500 huizen zijn beschadigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1