Het fort STALIN sprak urenlang met het Westen Conferentie te Moskou toch weer verlengd bW GRONINGEN WIL DE WERELD, DEVIEZEN EN ZAKEN IN HET GROOT Koninklijke rijtoeren door centrum van Amsterdam v Jongeren van Haarlem en omgeving treden aan Jeugdspel op Grote Markt Nieuw wetsontwerp Wederopbouw Het weer Het exposeert zijn landbouw zijn nijverheid zijn handel en Routes van zes en elf kilometer ONTWERP INTERIM-REGERING ONTMOET VEEL CRITIEK Te beperkte bevoegdheden? Amsterdam is afgeladen Dr. Van Mook hersteld Tot hoofd en hart Afgezanten wachten op nieuwe instructies GEEN GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN EEN FORS LAND MET VAART EN RUIMTE Critiek op rijksbemiddelaars „Laat me dan maar in de gang dapen PjNSDAC 24 AUGUSTUS 1948 72ste JAARGANG No. 24239 V. Jubilumsigaretten Decentralisatie van bevoegdheden AMERICAN SECTOR SECTOR in Sovjet-Duitsland Nieuwe Hongaarse gezant Op September küJXV°brdetfknWO°rdiSerS z'ln niet ver" Tocht naar het Stadion College werkt traag Malaria-instituut geschenk van Indië **EAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM w*foon: Redactie 21544; Advertentie* 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, 11.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. BoerHater. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 38 cent* per mHRmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeper* 16 cent* per m.m.-hoogte. De administrate behoudt zich het recht voor advertenUBn eventueel zonder opgave van Erg veel indruk schijnt een bericht als wij gisteren publiceerden over een treinaanslag op Java niet «teer op ons volk te maken. Men is de loop der laatste jaren aan zó veel gewend geraakt uit Indonesië, dat velen er nauwelijks nog enige aandacht aan besteden. Het recente dpiumschandaal, waarbij de hoogste instanties uit de republiek van Djocja betrokken waren, gaat rustig de doof pot in. Onze regering zwijgt verder, aet er vooral geen reden in de Onderhandelingen met de republiek verbreken en ook de internationale Gereld doet of haar neus bloedt. Pecunia non olet, „geld stinkt niet", j* een gezegde, dat in het interna tionale leven nog steeds dagelijks in de practijk wordt beoefend. Tenslotte, b'et waar, moet Soekarno zijn myste- tieuze verbindingen met Moskou en *Ün mannetjes in New York en elders op de aardbol toch èrgens van beta- ten! Er bestaan wel commissies- van de U.N.O., welke zich speciaal met de bestrijding van de opiumhandel be- *'g houden het was in het verleden ynjwel de enige commissie van de Volkenbond, die iets bereikt had, tdaar de republiek nu eens flink aan pakken om haar misdadige actie, daarvoor is het politiek getij momen teel niet geschikt. De Commissie voor poede Diensten kan beter met Soe karno en zijn communistische vrien den de derde verjaardag van de Re- Publiek gaan vierenEn graaf fiernadotte, van wie men toch moet Oannemen, dat hij iets van de inter nationale verhoudingen afweet, vraagt 'n een telegram aan de republiek, ge dresseerd aan de „regering van In donesië", of deze hem niet aan rijst suiker kan helpen ten behoeve van Arabische en Joodse vluchtelingen, juiste adresseringen schijnen ook in bet internationale politieke verkeer dogal moeilijk! - Intussen moet men vooral niet me lon, zoals sommigen In een onbegrij pelijke naïeveteit blijken te doen, dat dians na de aanvaarding van de Grondwetswijziging door de Tweede Earner, welke, zij het uiterst vagelijk, de weg baant voor een nieuwe rechts- °rde met Indonesië, in snel tempo de Verhoudingen zullen verbeteren. Dit nieuwe kabinet schijnt met *Poed thans de bestaande voorlopige *ederale regering te willen vervan gen door een interim-regering, welke dt het federale deel het hoogste gezag *°u uitoefenen. Een ontwerp van wet instelling van een dergelijke re- Gering is dezer dagen reeds te Ban doeng aangeboden. Uit de eerste re gies blijkt evenwel, dat de Indone siërs er heel wat wijzigingen in wen- ®eu te zien aangebracht. Maar buiten federale deel staat de republiek an Djocja en het is zeer onwaar- dat zij zich tot samenwer king bereid zal tonen. Trouwens, in dien zij zich er bij zou aansluiten, dan kou spoedig blijken, dat de republi keinse vos wel zijn haren, maar niet Jijn streken zou hebben verloren. In beide gevallen zal onze regering in warnet van moeilijkheden gera ken, die, naarmate de datum van 1 Januari 1949 nadert, groter zullen gorden. Hoe weifelachtiger het op- ?bden der regering intussen, hoe gro- de moeilijkheden en hoe brutaler j republiek zich, telkens haar inter zonale relaties uitspelend, zal to- ..Indien onze vrijheid wordt aan bevallen," aldus zei Soekarno enkele Jagen geleden tijdens de herdenking Z de derde verjaardag der repu bliek, „zullen wij met ons leven en Jbet alle middelen, met guerilla-oor- Jbg, politiek van de verschroeide aar- Z sabotage, boycotts en stakingen °hze vrijheid verdedigen." In Moskou *al hij zeker een dankbare bondge noot vinden. Zelf noemde Soekarno republiek een fort. „Wij zitten Jb het fort en u (de Indonesiërs bui- fbti de republiek) bevindt u daarbui- bn, doch indien wij binnen het fort bbisingeld zijn, moet u buiten het fort ÏVr deel van de strijd intensiveren. °or het .hele Indonesische volk be- Zat er slechts één doel: onafhan- elijkheid op 1 Januari 1949." Wij vrezen, dat, als dat fort van r°ekarno, dat communistisch bolwerk !n Indonesië, niet bijtijds wordt ge- rluideerd, over enkele maanden met bloedige duidelijkheid zal blijken, wat ?b republiek precies onder onafhan- blijkheid verstaat. konderdag 26 Augustus komen er si- Jbketten in de handel, verpakt in Oran- ®Papier met aan de onderkant een G°üd-rood-wit-blauwe strook. De op- .dk is een gouden kroon omgeven j°°r een lauwertak, waaronder in witte Hers het woord „Jubilé". Aan de ^phterkant zal vermeld worden: „Spe- jdl vervaardigd ter gelegenheid van gouden regeringsjubileum van H M 6 Koningin." Maandagavond laat hebben de afge vaardigden der Westelijke grote mogend heden voor de tweede maal tijdens de besprekingen in Moskou een onderhoud gehad met Stalin zelf. De gezanten re den ieder in hun eigen auto naar het KremI, waar zij om 9 uur arriveerden. Zij betraden het gebouw via de Boro- vitsky-poort en ontmoetten elkaar in de anti-chambre van Molotov, vanwaar zij zich enige ogenblikken later naar de grote conferentiekamer van het minis terie van Buitenlandse Zaken begaven, waar Stalin zich bij hen voegde. De besprekingen duurden tot 's nachts 1 uur 40. Inmiddels schijnt deze langste tot, nu toe gehouden conferentie nog niet de laatste geweest te zijn. Na afloop ver klaarde de Amerikaanse ambassadeur Bedell Smith, dat er nog meer bijeen komsten zouden plaatsvinden. Over het verloop der besprekingen weiger den de gezanten ook nu weer iets mede te delen. Bedell Smith zeide slechts zeer vermoeid te zijn. Het gezicht van Frank Roberts, Bevins speciale afgezant, drukte onmiskenbaar teleurstelling uit over het feit, dat er nog geen beslissing was bereikt. Hij had gehoopt deze week nog naar Londen te kunnen terugkeren. Bedell Smith vertelde de journalisten nog, dat de conferentie enige tijd onder broken was en dat Stalin in de pauze thee met gebak had laten serveren. Na afloop der besprekingen begaven de Westelijke afgezanten zich naar de Amerikaanse ambassade, waar zij nog enige tijd confereerden. Men verwacht, dat de gezanten thans moeten wachten op nieuwe instructies van hun regeringen. Voor het einde van de week verwacht men dan een nieuwe ontmoeting met Molotov, waarbij Stalin misschien weer aanwezig zal zijn. Het feit, dat de conferentie nog niet geëindigd is,, werd in Westerse kringen te Moskou met grote tevredenheid be groet. Opnieuw overheerst het gevoel, dat het in de komende dagen nog mo gelijk zal zijn tot beslissende resultaten te komen. In een brief aan de Amerikaanse dag bladcorrespondenten in Moskou heeft Bedell Smith medegedeeld, dat hij ver wachtte, dat na afloop der besprekin gen gelijktijdig in de vier hoofdsteden een communiqué zou worden uitgege ven. Smith merkte op zeer nauwkeuri ge instructies te hebben en niet dan na machtiging van Washington een verkla ring te kunnen afleggen. Naar Reuters diplomatieke correspon dent in welingelichte kringen te Londen verneemt, vormde de geldkwestie te Berlijn het moeilijke punt bij de be spreking van Maandagavond. Men is van mening, dat onenigheid op dit punt de fundamentele oorzaak zou zijn van een eventueel falen der pogingen van de Westerse mogendheden om een basis te scheppen voor verdere viermogend- heden-besprekingen over Duitsland. In Juni j.l. hebben de Westerse mo gendheden zich bereid verklaard de Sovjet-mark als enig- betaalmiddel in Berlijn te erkennen, mits dit onder con trole zou staan van de vier mogendhe den. De Sovjets wezen deze voorwaarde echter van de hand en stonden er op, dat de gelduitgifte alleen onder hun controle zou staan. Volgens Westerse waarnemers zouden de Sovjets zich op dit standpunt gesteld hebben, wijl zij meenden, dat uitsluiting van de Wester se mogendheden van de Berlijnse geld- regeling de eerste wezenlijke stap zou betekenen naar hun algehele uitsluiting uit Berlijn. (Eigen berichtgeving) B(j het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting is in voorbereiding 'n ontwerp van wet op de wederopbouw en de bevordering van de bouwnijverheid. Deze wet zal staan in het teken van de centralisatie van de bevoegdheden, wel ke tot dusver door het College van Alge mene commissarissen voor de Wederop bouw worden uitgeoefend. De gemeenten zullen de bevoegdheid krijgen een wederopbouwplan vast te stellen en in het algemeen belast wor den met de goedkeuring van bouwwer ken. Tevens zal aan de gemeenten wor den toevertrouwd de voorbereiding van de onteigening in het belang van de wederopbouw. Teneinde deze door de minister ge wenste decentralisatie zo snel mogelijk te verwezenlijken, zullen de boven genoemde bevoegdheden reeds thans door het College van Algemene Com missarissen aan de gemeenten worden gedelegeerd. De plaatselijke en streek-' bureaux voor de Wederopbouw zullen dan worden geliquideerd en hun taak zal grotendeels door de gemeenten worden overgenomen. In overleg met het ministerie van Fi nanciën wordt een regeling ontworpen volgens welke de gemeenten financieel zal worden tegemoet gekomen in de meerdere uitgaven welke voor hen uit deze delegatie voortvloeien. 3 IjiiÉiifeiilÉÉËiMililiÉMH Verwachting tot Woensdagavond: In het Noorden van het land matige, langs de Waddeneilanden aanvanke lijk nog krachtige wind tussen West en Noord. Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Vrij koel weer. In het Zuiden van het land: meest zwakke wind hoofdzakelijk uit Wes telijke richtingen. Wisselende bewol king, maar bijna overal droog weer, doch plaatselijk ochtendmist. Onge veer dezelfde temperatuur als van daag. Zon: 5.39—19.44. Maan: 21.34—11.46. Het officiële Russische nieuwsbureau meldt, dat maarschalk Sokolofsky, de Rus sische opperbevelhebber in Duitsland, be sloten heeft dat de gemeenteraadsverkie- zingen in de Sovjet-zone, die in October zouden worden gehouden, dit jaar niet zul len doorgaan. Deze verkiezingen zullen thans gelijktij dig worden gehouden met de landdagver kiezingen, op een nog niet vastgestelde da tum in de herfst van 1949. Dit besluit was genomen „omdat verschillende democrati sche organisaties in de Sovjet-zone om een uitstel hadden verzocht daar zij niet ge noeg tijd hadden gehad zich op de verkie zingen voor te bereiden." Vrijdagavond is in Den Haag aange komen de nieuw benoemde Hongaarse gezant, dr. György Bölöni. (Van een onzer speciale verslaggevers) Morgen opent Groningen de kolossale toegangspoort van zijn expositie, die de vorm heeft van een enorme A en stelt de beste producten van zijn landbouw, handel, nijverheid en verkeer in het Stadspark ten toon in hallen en tenten. En bijna als om te controleren of dat wel waar is, of inderdaad Groningen hier wel de beste producten van zijn landbouw, zijn handel en zijn nijver heid exposeert, zijn wij onlangs twee dagen door Groningen getrokken, van Zoutkamp tot Delfzijl. En geleerd door de ervaringen van die tocht mogen we zeggen: ga maar zien, wat daar staat is echt. Van Groningse hand en Groningse bodem. En wat Groningen doet wordt fors gedaan. Want het is inderdaad een immens land, dit Groningen. Groot en breed, met kloeke bedrijven, de oogst nu rijp te velde en met een industrie, die over de eigen provinciegrenzen heen niet de wilden: de wereld, deviezen en zaken rest van het vaderland, maar hetavon- in 't groot. Natuurlijk, dat heeft voor het land en zijn bewoners ook zijn nadelen ge- oogsttijd levert voor hem de nieu we lyriek van slaande, ratelende, schuddende en daverende machines. Groningens landbouw is grote land bouw en zonder die landbouw geen in dustrie. Dat is in het Noorden een wet. De een leeft van de ander en samen varen ze wel. En dat is het, wat ge op de Groninger tentoonstelling ook kunt komen schouwen, die samenhang van alle dingen. Hoe de landbouw hier grijpt in de industrie en de industrie Op de Potsdamer Platz in het centrum 'van Berlijn komen de Russische, de Britse en de Amerikaanse sector samen. Dit is het hart van de Berlijnse zwarte handel. Herhaaldelijk doen de Russen hier overvallen op de talloze scharrelaars in Oost- en West-marken en schaarse artikelen. De eerste rijtoer van H. M. Ko ningin Juliana door Amsterdam zal op Zaterdagmiddag 4 September om vier uur aanvangen. Aan de witte calèche, waarin de nieuwe vorstin gezeten zal zijn, zal een sociable voorafgaan, waarin de kamerheren jhr. F. J. E. van Lennep en jhr. mr. E. W. Röell gezeten zijn. Achter het koninklijke rijtuig rijden landauers met het gevolg der Koningin. Tijdens deze rit in draf zal Koningin Juliana geëscorteerd worden door offi cieren van voorheen bereden wapenen in ceremonieel tenue en een erewacht van Amsterdamse burgers in hofrok te paard. De route welke zich over een leng te van 11 K.M. zal uitstrekken, is als volgt: Dam, Damrak, Prins Hendrik kade, Schippersgrachtje, Kadijksplein, Kattenburgerplein, Kattenburger gracht, Wittenburgergracht, Oosten- burgergracht, Sarphatistraat, Frede- riksplein, Weteringschans, Kleine- Gartmanplantsoen, Leidseplein, Mar- nixstraat, Willemstraat, Brouwers gracht, Noordermarkt, Prinsengracht, Westermarkt, Raadhuisstraat, N. Z. Voorburgwal, Paleisstraat, Dam. Om half zes is de rijtoer geëindigd. De wandelrit in de middag van 6 Sep tember in de gouden koets zal om drie uur aanvangen. De volgorde van de stoet is: een gala-coupe, de gouden koets en volgberliners, waarin gezeten is het ge volg der Koningin. H. M. zal vergezeld worden door een escorte van officieren in ceremonieel tenue en een belangrijke escorte te voet van vertegenwoordigers van leger, marine en luchtmacht, o. m. marcheren ere-com- pagniën met vaandel van de drie garde regimenten, K.N.I.L. en mariniers, een ere- compagnie matrozen en een ere-compagnie luchtstrijdkrachten in de stoet. Lang? de bijna 6 K.M. lange weg. welke de stoet volgt, zal een ere-afzetting staan opgesteld van onderdelen van de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en van de luchtstrijdkrachten. Voorts zal langs de route een aantal ere-fronten worden opgesteld, waardoor ook de niet aan de afzetting deelnemende onderdelen in de gelegenheid worden gesteld zich te doen vertegen woordigen. De route is de volgende: Dam, Rokin, Bedum en aardappelmeel En dat is precies wat de uit Foxhol. Groningers tuur en de wereld zocht. Want dit is typisch. Groningen behoeft ruimte. en Foxhol. Mijn hemel, zult u wellicht zeggen, wat betekent dat helemaal, Be dum en Foxhol? Twee vlekken op de wereldbol. Jawel; maar waar op die zelfde wereldbol Amsterdam en Rotter dam misschien al vergeten zijn, daar nog gebruikt men melkproducten Daarvan staan de bewijzen in Bedum Daar is een tijd geweest, dat de -oi--i ■«»::- igrote boeren, die Groningen beheersten, koning waren op hun land en op hun erf. Onbeperkt koning, met grote zaken en vette beurzen. Een tijd. dat de land arbeiders maar verduld weinig in tel waren, en dat er in kleine kramankele uit behuizingen 's avonds-harde woorden vielen over de heren die rijk waren en heersten en met geld en élan de wereld veroverden. Toegegeven, die tijd is voorbij. Geen boer is meer koning, maar dat wil niet zeggen dat sommigen het niet langer begeren. Dat wil niet zeggen, dat nu alles botertje tot den boöm is tussen boer en arbeider. Oh neen, en wie dit niet geloven wil, hij ga dat vragen in het Oldamt, waar ge hofsteden vindt als forten en boeren rijk als Marshall. Daar kraakt het zo nu en dan nog wel eens en als wij, na twee denfa'.r Aneta's speciale correspon- j, Bandoeng verneemt, bestaat de «*ets van het wetsontwerp op sij s'uursvoorzieningen in Indone- eetl ^durende de overgangstijd in: riad rale regering, een kabinets rad e®n federale raad en een fede- Lg v°iksvertegenwoordiging. ?>t virale raad zou moeten bestaan eSenwoordigers van de staat jeden eenheden. Uit elk dier een- iT'ksverteen vertegenwoordiger. De k^aan penwoordiging zal moeten *>??gste Ui 'en nünste twee en ten K*© ben. \len vertegenwoordigers van e?e v«ii°kken staatkundige eenheid. ■n da" in de volksvertegenwoordi- Iederale regering zou benoemd aan hun deelstaat voor worden door de federale raad. De fede rale regering zou bestaan uit ten minste vijf Indonesiërs, zoveel mogelijk uit verschillende gebieden. De federale regering is verantwoordelijk aan de federale raad en de volksvertegenwoor diging. De Kabinetsraad zou bestaan uit de federale regering en het college van secretarissen van staat. De beslui ten van de federale regering worden genomen in kabinetsraad. Op alle be langrijke gebieden zoals op gebied van voorzieningen betreffende de V. S. van Indonesië en de Unie worden beslissin gen genomen in overeenstemming met de federale raad. Alle bevoegdheden van de gouverneur-generaal zouden worden overgedragen aan de federale regering. (Vervolg op pag. 3) Boven: Een der grote cardappelrncclfabT.ckcni die Groningen telt. Het is een enorme industrie, waar de wonderlijkste producten gemaakt wor den. Rechts: Kunstmest ligt in grote bergen opge hoopt in de enorme silo, die de hoofdstad van deze provincie telt. in de landbouw. Hoe uit die wisselwer- hele dagen, in alle bescheidenheid eens king een ...welvarende streek als de ook een stelling willen wagen, dan is veenkolomen kon wordeni Géboren, dat deze: dat in dat mooie grote Gro- daaruit een enorme industrie als ningen het probleem der landarbeiders van het aardappelenmeel groeide, e toch zeker even urgent is als dat der industrie, die op het ogenblik al 191 fa- eigengeërfde boeren, vechtend met brieken telt, die in een campagne 250.000 -• - ton aardappelen verwerkt, die alles uit Lieftinck en de wangunst der tijden. En verder, als ge wilt leren hoe ver de mechanisatie in de land bouw al om zich heeft heengegre- pen, kom dan naar Groningen, waar stad en ommelanden sinds jaar en dag vechten om hegemonie en voor-, rang. Hij gaat niet langer op klom pen, de Groningse boer. Hij draagt laarzen en de penetrante geur van gier en mest legt het bij hem af te gen die van olie en benzine. Hij is bijkans monteur geworden. Hij knoeit met sleutels en bougies, hij glanst van vet en smeer en de die ge u m de stad niet beter dromen moogt, wijde boomsingels als kussens voor de wind. Dat is het land, dat in „Groningen 1948" in een enkel park is gecompri meerd. Een breedademend welvarend land, waarin alle waterwegen naar het centrum leiden, waarin van ouds be- IUIX ddiuauucicii vei j de aardappelen tovert wat er ter we- klemde meiers wonen en dat van dag *4' 1 1 -I i.-i Innnnin r\T\ «7 AO I IQ 7PP HIP reld maar uit getoverd kan worden, van tapioca tot plastic toe en die in één jaar een omzet bereikt van 100 millioen gulden. Zulke dingen zijn 't, die de Groninger u met trots wijst. Hij is een zakenman, dunkt ons. Een. die meer oog heeft voor de waarde van zijn akkers, dan voor hun functie in het panorama waarvan zij deel uitmaken. En toch is ook dat 'n deel van Groningen: boomloze velden en akkers met telkens rond de kapitale hofsteden, waar de boer leeft in salons, tot dag terrein wint op zee. De zee, die Groningen als goed Hollands gewest maakte en bepaalde. Voordat men tracht meer te zijn, zij men in de positie, die men bekleedt, wat men moet zijn. 'ij I It, Muntplein. Vijzelstraat, Vijzelgracht, Nieuwe Vijzelstraat, Weteringschans, Kleine Gartmanplantsoen, Leidseplein, Leidsebosje, Stadhouderskade, Overtoom, Eerste Const. Huijgensstraat. Bilderdijk- straat, De Clercqstraat, Rozengracht, Raadhuisstraat, N. Z. Voorburgwal, Pa leisstraat, Dam. De rit is om kwart over vier geëindigd. In de avond van dezelfde dag om kwart over negen zal een stoet van auto's van het Paleis naar het Olympisch Stadion rijden. In de eerste auto zullen twee ka merheren gezeten zijn; in de tweede auto de Koningin en de Prins. In de volgende auto's het gevolg. Omstreeks half elf zal de stoet naar het Paleis terugkeren. In een communiqué van de hoofdafde ling Sociale Zaken van de Stichting voor de Landbouw wordt critiek geoefend op de wijze van behandeling der collectieve arbeidsovereenkomsten door bet college van Rijksbemiddelaars. Deze „ernstige ont stemming" vloeit voort uit de traagheid waarmede bij het college aanhangig ge maakte C.A.O.'s worden afgewerkt. Van verschillende collectieve contracten is sinds geruime tijd niets meer gehoord. Ook zijn ernstige bezwaren gerezen tegen de werkwijze van het college, dat verga deringen voor betrokkenen bij overeen komsten belegt zonder dat deze betrokke nen voordien van de bezwaren van dit college tegen de onderhavige ontwerp overeenkomsten op de hoogte zijn.. Aangezien de hoofdafdeling Sociale Zaken van de Stichting voor de Land bouw het niet langer verantwoord acht de bedrijfsgenoten onkundig te laten van de tussen werkgevers en werkne mers overeengekomen ontwerp-C.A.O.'s, is opdracht gegeven deze terstond te publiceren. De bezwaren zullen ter kennis worden gebracht van de minister van Sociale Za ken, de Stichting van de Arbeid en van het College van Rijksbemïddelaars zelve. De hoofdafdeling Sociale Zaken voegt hieraan toe, dat voorstellen en opmerkin gen ten dienste van het mantelcontract in de landbouw .voor het volgend jaar voor 15 October as. in haar bezit moeten zijn. ook al zijn de contracten voor dit jaar nog niet afgesloten. ft Het autobusverkeer tussen FuMa en Erfurt, het ene in de Amerikaanse, het andere in de Russische zone van Duits land, zal volgens een bericht van de „Frankfurter Rundschau" Vrijdag wor den hervat. Het betreft hier volgens het blad een plaatselijke regeling. „Wij hebben zelfs bedden in de bad kamers gezet", vertelde ons de vrien delijke directrice van een van de klei nere hotels in Amsterdam. „Wij zijn tot aan de nok toe vol en iedere dag komen wel een honderd a tweehonderd mensen nog om logies". Amsterdam is afgeladen. Duizenden vreemdelingen uit alle delen van de wereld overstromen onze stad. Zij. die met de kro ningsfeesten hier willen zijn, beginnen nu te komen, terwijl ook degenen, die deel nemen aan het oecumenisch congres 1500 vreemdelingen in totaal hier onder dak moeten hebben. Het is te begrijpen, dat alle hotels en pensions volgeboekt zijn. Overal zijn bed den bijgezet, slaapplaatsen geïmproviseerd, maar ondanks alle moeite, die hotelier* en pensionhouders zich getroosten, komt men er niet. Haarlem, 't 'Gooi, zelfs Den Haag en Utrecht delen mee in de algemene drukte. In een hotel, waar wij ons licht opstaken, vertelde men ons, dat er bij hen en dat zal wel overal zijn tot 15 Septem ber toe geen muis meer bij kan. Op twee pensionkamers staan vier bedden. De tele foon en de deurbel rinkelen de hele dag door en steeds melden zich mensen, die, moe van het sjouwen en zoeken, geen slaapplaats kunnen vinden. „I don't mind, Madam", zei een van deze ongelukkigen, een Engelsman, vandaag, „please, then let me sleep in the corridor". (Het kan me niet sche len, mevrouw, laat me dan maar in de gang slapen!) En toen dat onmogelijk kon worden toegestaan, is hij maar naar Brussel gegaan. En als er door afbestelling eens een ka mer vrijkomt, is zij binnen vijf minuten al weer weg. Nederlanders schrijven aan hun buiten landse kennissen: „Jullie kunt wel komen, maar dan zal je in je auto moeten blijven slapen, want hier is geen plaats meer over. Ook de redactie van de courant, dig u nu op het ogenblik leest, wordt met aan- vragen overstelpt. Het spreekt vanzelf dat wij deze mensen niet kunnen helpen. Over al is het hetzelfde liedje. Waar wij ze ook heen zouden sturen. Wij vragen ons af hoe dit probleem op gelost zal moeten worden. Misschien zijn er onder de lezers in Am sterdam en omgeving, die vreemdelingen kunnen en willen herbergen. Laten zij zich dan melden bij het kantoor van de Ver eniging voor Vreemdelingen Verkeer op het Rokin te Amsterdam of bij de politie. Zij zouden er niet alleen onze buiten landse gasten, maar ook de stad Amster dam een grote dienst mee bewijzen. Dr. Van Mook is in Buitenzorg teruggekeerd van een korte rustkuur te Tjipanas bij Bandoeng. Hedenmorgen hebben dr. Van Mook en de heer Neher enkele leden van de jubileumdelegatie, die naar Nederland vertrekken ber bij woning van de jubileumfeesten, op het vliegveld Kemajoran uitgeleide gedaan. Maandagavond heeft drs. A. Th. Boo- gaard, fungerend secretaris van staat voor sociale zaken, in zijn kwaliteit van derde voorzitter van het centraal uit voerend comité ter viering van het re geringsjubileum van de Koningin in In dië, be Batavia een radiotoespraak ge houden. Drs. Boogaard zeide, dat het de bedoeling is een nationaal huldeblijk aan de Koningin aan te bieden ten bate der volksgezondheid. Het centraal uit voerend comité heeft thans gedacht een malaria-instituut" in Indië op te rich ten. Volgens deskundige raming zal het malaria-instituut anderhalf millioen gul den. kosten, „Dit bedrag gemak kelijk worden opgebracht, in<*n slechts ieder zijn steentje bijdraagt. Een kwart procent van het maandsalaris van iedere ambtenaar of particulier zal waarschijn lijk al genoeg zijn", aldus drs. Boogaard. De centrale burgerlijke ziekeninrich- ting (C. B. Z.) te Batavia is door de Nederlandse autoriteiten van de repu blikeinse autoriteiten overgenomen. In een officieel communiqué hierover wordt onder meer gezegd, dat reeds in Sep tember 1947 de regering besloten had de C. B. Z. over te nemen, gelijk zulks ook had plaatsgevonden met andere in stituten en lichamen, welke tevoren on der republikeinse leiding hadden ge staan. Het communiqué zegt, dat het herhaalde overleg om de overname te doen geschieden geen resultaat had op geleverd. De Nederlandse regering heeft thans met eigen hand deze maatregel doorge voerd. Jeugd van Nederland wilt uw kracht bewijzen, samen hand in hand zal ons land herrijzen.' Zo zal de jeugd van Haarleén, Heem stede en Bloemendaal zingen, wanneer zij Zaterdag 4 September aantreedt om gezamenlijk haar bijdrage te leveren aan de viering van het regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina en de inhul diging van Koningin Juliana. In het verband van de Districtsraad Haarlem zullen de samenwerkende jeugdorganisaties, waaronder van ka tholieke zijde de gidsen, verkenners en de leden van de Katholieke Jongeren beweging, een groot feestspel brengen onder het motto, dat de Koningin aan de jeugd leerde in haar vijftig-jarige regeringsperiode: trouw aan eigen be ginsel, tezamen verantwoordelijk voor het geheel. Dit feestspel van de jeugd 4ieeft men gesplitst in twee delen, een stadsspel en een jeugdspel, die samen echter één ge heel vormen. Het eerste heeft men georganiseerd in de vorm van een speurtocht door de stad. Het is de bedoeling, dat de deel nemers vanaf bepaalde startplaatsen ver trekken en een tocht maken langs de verschillende wegen, waar ook de vele schoonheden van de stad te bewonderen zijn. Hierbij dienen diverse prestaties verricht te worden en iedereen krijgt een zgn. spelboekje, dat hij of zij heeft in te vullen. Vele onderdelen van de achtergrond, die gebruikt moet worden bij het jeugd spel, dat in aansluiting hierop opgevoerd zal worden, liggen op deze route ver borgen en het is dan de taak van de jeugd deze op te sporen. Zij nemen de ze mee naar het eindpunt van al die tochten, de Grote Markt, waar zij sa men de achtergrond van het spel op bouwen. De startplaatsen zijn gelegen op het Spaamhovenplein, Kleverpark, Hasse- laersplein. Teylerplein, de Paviljoens laan en de Kennemerweg in Bloemen daal. Bij duizenden zullen tenslotte de jon geren de historische Markt opstromen, waar hun op een fraai speelpodium, dat voor het stadhuis zal worden opgesla gen. een speciaal jeugdspel zal gegeven worden. Het spel is geschreven door Wim Po- vel, terwijl de aesthetische verzorging in handen is van Huib de Ru. Men tekent hierbij aan: „Dit jeugdspel is een spel voor de jeugd, niet voor vol wassenen. Het wordt gespeeld door en voor de in de jeugdorganisaties georga niseerde jeugd. Er komen dingen in voor, die alleen de jeugd aangaan. Er klinkt een oproep om zich aaneen te sluiten, waartegen enkelen zich verzetten met bezwaren, die wellicht ieders bezwaren ziin geweest. Het kost strijd ze te over winnen. Want er is moed voor nodig om te erkennen, dat ieder verantwoor delijk is voor het geheel en dat een ander ook het recht heeft van zijn be ginsel te getuigen. Om deze moed strijdt elke nieuwe generatie. Daarom is dit spel voor de jeugd, die samen wil wer ken en die iets groots wil bouwen." Voorwaar, zware en misschien inge wikkelde woorden, maar toch niet zó ingewikkeld, of de jongeren begrijpen, waarom het gaat. En dat zullen zij la ten zien op die Zaterdagmiddag in Sep tember, wanneer zij gezamenlijk staan aangetreden op de Grote Markt!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1