Bruiloftsdansen in Bloemend^als lustoord Driekwart eeuw Journalist op kraag Schiphol bij de gegrepen Journalist staat terecht voor houding tijdens de bezetting NIEUWE HAARLEMTERREIN GEREED i Unieke vondst op filmgebied Be Veel getuigenweinig klaarheid Feestdagen en winkelen AGENDA Alles voor de School Met grote schaamte denk ik aan die tijd terug Waar zijn jullie mannenvraagt Saalhorn Veld in hetere conditie dan vroeger CARL VAN EMPELEN JUBILEERT Officiële verklaring iOver de interim-regering licht VERDEELD SLOT DEFECT? WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Café's 31 Augustus tot 1 uur 's nachts geopend OPLICHTER MET GROTE FANTASIE Mag ik weer naar Veenhuizen? Per touringcar naar Amsterdam F aill iss ementen l DE ROOIJ Kath. Vrouwenbeweging naar „De Nederl. Vrouw" FRANS HEERKENS THIJSSEN Van het Klaverj as-front Orgelbespeling 4 ZANDVOORT Jubileum A. M. Jansen Benoemd Olympische kampioenen op de motorraces Kinderwedstrijden V.V.V. Bloemententoonstelling in het Krelagehuis Vijf kampioenszeventallen bij de Z.C. Haarlem HaarlemRest van Haarlem OVERVEEN Kapelaan Wentholt ROOFOVERVAL TE BEUSICHEM Twee maal vijf jaar geëist Herremans volgt Van Zeeland op Twee rechercheurs gearresteerd Opnamen van kroning in 1898 Oranje vertrekt Donderdag Geldleningen voor Nijverheids onderwijs Beurs van Amsterdam \f+ „DE sleutelspecialist" Wanneer belangrijke of officiële personen per vliegtuig vanaf Schip hol vertrekken of uit verre landen aankomen, is het de gewoonte, dat journalisten hen interviewen. Daar toe krijgen zij "via. de persdienst van de K. L. M. een toegangsbewijs voor wachtkamer of het platform waar de vliegtuigen tot stilstand komen of vanwaar zjj starten. Deze formulieren moeten echter zoals gewoonlijk een lange ambtelijke weg afleggen en het is bekend en aannemelijk, dat de verschillende persmensen bij dergelijke inter views op het vliegveld geen tijd hebben om lang op officiële papie ren te wachten, daar de bewuste persoon dan waarschijnlijk al lang en breed in de lucht zou zitten. En zo gebeurde het enige tijü ge leden, dat de ijverige Paroolre dacteur, dr. J. M. Fuchs, toen hij op het Indiëvliegtuig wilde afste venen, bij zijn kraag werd gegre pen. Hij probeerde de marechaus see duidelijk te maken, dat hij toe stemming had om op het platform te verblijven, doch niets hielp en hij moest weg. Een week geleden stond de Parool redacteur terecht voor mr. Th. F. Raedt, de Haarlemse Kantonrechter. De dag vaarding vermeldde alleen „Lopen' over verboden terrein." De ambtenaar van het O. M. eiste voor deze wandeling op verboden gebied f 15 boete of 3 dagen. Hoe de zaak zat? Verdachte vertelde de kantonrechter, dat hij op de bewus te dag inderdaad een formuliertje voor zichzelf en drie collega's had aange vraagd. Hij was naar het hokje van de persdienst gegaan, waar mijnheer L. hem te woord stond. Natuurlijk hadden de persmensen haast en daarom zei mijnheer Fuchs tegen L.: "Wilt U het zaakje even voor ons klaarmaken? (Hij doelde hierbij op de vereiste papieren, die de toegangsweg tot het operatieter rein voor het interview moesten ope nen.) Er was echter geen gelegenheid meer om. op de papieren te wachten en jour nalisten en fotograaf togen dan maar zonder briefje naar het platform, waar het vliegtuig zou staan. Verdachte was toen echter in de mening, dat hij een vergunning zou krijgen om zich op het platform te begeven, doch het briefje, dat hij niet had gezien en dat ook niet in zijn bezit was, opende alleen maar de wachtkamer voor hem. En zo liep mijnheer Fuchs inderdaad op ver boden terrein, toen de marechaussee hem bij de kraag greep. Ter zitting moest verdachte dit dan ook toe geven. De raadsman, mr. A. H. van Namen, wees erop, dat het incident B. en W. hebben voor |iet tijdvak van 31 Augustus t/m 6 September onthef fing verleend van alle verbodsbepalin gen der Winkelsluitingswet. De zaken kunnen dus naar believen ope^i zijn. De burgemeester heeft bepaald, dat de tap perijen op Koninginnedag tot 1 uur des nachts geopend mogen blijven. In het algemeen zijn de gemeentelijke instel lingen op de twee nationale feestdagen de gehele dag gesloten. Enkele uitzon deringen zijn gemaakt, o.a. voor de bur gerlijke stand, die van 910 uur zal geopend zijn. Onlangs werd uit de St. Willibrordus- inrichting te Heiloo een 29-jarige Haar lemmer ontslagen. De man ging naar Haarlem en kreeg verkering met een Haarlems meisje. Met enige fantasie wist hij haar voor 50 af te zetten. Door middel van het meisje kwam hij in con tact met een 77-jarige weduwe. Hij ver telde haar, dat hij smeedwerk moest maken voor een in aanbouw zijnde kerk in Egmond. De weduwe geloofde zijn verhalen en leende hem 350, waar van zij natuurlijk niets terug zag. Dezer dagen is de man gearresteerd en in £et Huis van Bewaring te Alk maar opgesloten. Bij een nader onder zoek bleek bovendien, dat hij nog een rekening had openstaan van ƒ64 bij een hotelhouder te Maarssen. Tijdens een verhoor bij de Haarlemse politie bekende hij het meisje en de weduwe voor genoemde bedragen te hebben opgelicht Het schijnt er goed verblijven te zijn in Veenhuizen. Die indruk krijgt men tenminste, wanneer men het volgende verhaal leest. Een agent liep te surveilleren in de Hout, toen er een man op hem toekwam. Deze vertelde de agent, dat hij voor het stelen van een fiets zes maanden in Veenhuizen had gezeten. Bovendien was hij destijds veroordeeld tot drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. „Mag ik asjeblieft weer terug naar Veenhuizen?" was zijn vraag. De agent maakte tegen de 37-jarige man proces verbaal op wegens landloperij en het duurde niet lang, of hij werd op trans port gesteld naar zijn geliefd vacantie- oord in Drente. In tegenstelling met vroegere berich ten kan thans worden medegedeeld, dat de verkeerspolitie te Amsterdam aan touringcarondernemingen te Haarlem toestemming heeft verleend voor het ver blijven met touringcars in Amsterdam gedurende de feestweek. Het traject is als volgt: Hoofdweg, Haarlemmerpoort, Nassaukade, Bilderdijkstraat, Vondel brug. Ceintuurbaan, Ferd Bolstraat, Stadhouderskade, Amstelbrug, naar de Hoogte Kadijk, Prins Hendrikkade, Ruy- terkade, Houtmankade en terug Haar lemmerweg. Voor het brengen der passagiers naar de rondvaartboten wordt gereden: via Nassauplein, viaduct onderdoor Nova Zemblastraat, Van Diemenstraat, Wester- dokdijk, de Ruyterkade (Overhefbrug). Oosterdokkade. De rechtbank heeft op Dinsdag 24 Au gustus in staat "an faillissement ver klaard: Jan van Ispelen, vertegenwoordiger, wonende te Haarlem, Pres Steynstraat 17. Rechter-commissaris mr. N. Smits; curator mr dr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haarlem. J. A H. H. van Nieuwenhoven, wo nende te Haarlem, Luciferstraat 34. Rechter-commissaris mr. N. Smits; cu rator mr O H. van Wijk, advocaat <en procureur te Heemstede. feitelijk een competentie-kwestie is. Schiphol is een zeer moeilijk werk terrein voor altijd gehaaste pers mensen, want er is o.a.,' aldus spre ker, een misvertsand tussen douane en marechaussee en bovendien heeft men nog te maken met de K.L.M.- persdienst en de stationsdienst, die onder Amsterdam ressorteert. Raads man noemde het verboden terrein problematisch, omdat er nergens een bord met „Streng verboden" staat. De kantonrechter stelde de zaak toen uit voor het horen van douane, stations dienst en marechaussee en zo werden vanmorgen functionarissen van die in stanties als getuigen gehoord. De heer A. A. D., van de stationsdienst, deelde mede, dat de hoofdstedelijke ge meente-instanties de journalisten bij hun werk op Schiphol geen hinderpalen in de weg leggen en hun altijd ter wille willen zijn. Ook de 32-jarige B., wacht meester bij de douane, was als getuige ter zitting. Hij vertelde, dat het ver boden terrein het douanegebied aan de gemeente Amsterdam behoort. Amsterdam gaf de persmensen toestem ming om het gebied te betreden, mits de douane geen bezwaren heeft. Nog ver schillende andere getuigen kwamen daarna voor het hekje, doch de zaak schoot er niet mee op. De kantonrechter vond het noodzakelijk, dat ook de heer L. van de K.L.M.-persdienst over deze kwestie een getuigeverklaring zou af leggen. Op de vraag van de rechter, of verdachte een toegangsbewijs voor het platform of voor de wachtkamer had aangevraagd (beiden kunnen worden gegeven) antwoordde deze: „Ik vraag nooit iets speciaals". De zaak werd tenslotte uitgesteld tot Maandag a.s., wanneer ook L. als getuige zal worden gehoord. BIOSCOPEN: Cinema Palace: Springtime in the rockies (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Sneeuw witje en de zeven dwergen (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Boefje (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Avontuur aan de Ama zone (14 j.), 2, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. en Gullivers Reizen (a. 1.), 10.30 en 4.15 u. en 's Zondags: 10.30 u.; Spaarne-theater: Mijn vriend Trigger (14 j.), 7 en 9.15 u. en Hans en Grietje, 2.30 u. behalve Vrijdag en Zondag. DONDERDAG 26 AUGUSTUS: Grote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. ANEGANG 14 - TEL. 11963 - HAARLEM Gistermorgen vertrokken drie bussen met leden van de Ned. Kath. Vrouwenbe weging afd. Haarlem en Santpoort naar de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw" in Den Haag. Onder bijzonder goed weer en in een uitstekende stemming arriveerde men in de Residentie. Op de tentoonstelling was het geweldig druk, zodat van het oor spronkelijk plan gezamenlijk de expo sitie te bezichtigen moest worden afge zien en ieder op eigen gelegenheid een rondgang maakte. Na de lunch troffen de dames elkaar weer bij de bussen, waarna zij in een res taurant enkele verfrissingen gebruikten. De dag werd besloten met een prachtige tocht door de duinen naar het versierde Scheveningen en naar Meyendel. Voldaan keerde het gezelschap 's avonds in de Spaarnestad terug. Op Woens dag 13 October staat er weer een excursie op het program naar de K.R.O.-studio. Op 6 September zal er 's avonds van 8 tot 2 uur op het Soendaplein gelegen heid tot dansen zijn. Tijdens het dansen zal er gecollecteerd worden ten bate van de kankerbestrijding. Wie een ver zoeknummer indient, zal een kwartje extra moeten betalen als bijdrage voor dit doel. tf Voor de kantonrechter te Haarlem, belast met de afwikkeling der tribu naalzaken, kwam gisteren opnieuw in behandeling de zaak tegen de vroegere journalist J. A. S. uit Zandvoort. Deze 28-jarige jongeman had wegens zijn ver keerde houding in de bezettingstijd reeds eerder terecht gestaan in Februari van dit jaar en het advies, dat de derde Kamer van het Haarlems tribu naal toen over hem uitbracht, luidde: internering tot 2 December 1947 en ont zetting uit beide kiesrechten. De Hoge Autoriteit weigerde echter hieraan haar fiat te geven, zodat de kan tonrechter de zaak opnieuw in behande ling moest nemen. De dagvaarding kwam in hoofdzaak hierop neer, dat S. in Mei 1942 sympathi serend lid van de N.S.B. was geworden, en omstreeks die tijd het hoofdredacteur schap van „De Zandvoorter" had aan vaard, in welke functie hij verschillen de pro-Duitse of althans anti-Nederland- se artikelen had geschreven. Ontkennen was practisch niet mogelijk, en verdach te deed er trouwens ook geen moeite voor. De kantonrechter citeerde een en ander uit de artikelen van S„ waaruit bleek, dat hij in die dagen de N.S.B. wel bijzonder sympathiek was. Zo schreef hij o.a., dat onze regering maar een bende landverraders was, en hij verklaarde volkomen in te stemmen jaet Van Geelkerken, die gezegd had: als er nog één lid van de regering hier terugkomt, dan krijgt hij dadelijk de ko gel. Hij was er ook heilig van overtuigd dat Hitler in Nederland de ware vrij heid zou brengen, en dat de Nederland se officieren in krijgsgevangenschap werden gevoerd vond hij uitstekend. Tenslotte had hij het ook niet erg op met de Joden vanwege „hun vunzige karakter", zoals hij in die dagen schreef. Op deze bloemlezing had verdachte weinig te zeggen, d.w.z. hij praatte wel als Brugman, maar zijn woorden waren meer een rouwmoedige bekentenis en een betuiging van diepe spijt. Hij zag nu wel in. dat alles, wat hij geschreven had, gezwollen taal was. „Ik schreef er maar op los, zonder verantwoordelijkheidsbesef. Dat kwam voornamelijk door mijn jeugd." S. zeide nog, dat hij een tijd lang voor de bevrijding reeds besefte, dat zijn ar tikelen kant noch wal raaten. Daarom legde hij in 1943 het hoofdredacteur schap neer, en schreef sinds die tijd, hoewel hij aan het blad zelf nog verbon den bleef, dergelijke artikelen niet meer. „Met grote schaamte denk ik aan die tijd terug." De verdediger van S., mr. L. Venhui zen, wees er in zijn pleidooi op, dat zijn cliënt in 1943 trouwde met een uitste kende vrouw, die niets van de N.S.B. moest hebben. Die heeft hem er vanaf geholpen en mede dank zij haar legde hij het ambt van hoofdredacteur neer. De kantonrechter bepaalde de uit spraak tenslotte op Dinsdag 7 Septem ber. a „Vanavond gesloten van 6 tot 11 uur", stond er op een bord voor het open luchttheater te Bloemendaal. En daar het een prachtige zomeravond was, en velen geen krant gelezen «bleken te hebben, verdrong men zich mopperend voor de hekken, temeer, daar in de verte de brandende schijnwerpers te zien waren. „Dit is mijn laatste kans", riep een jongeman uit, „morgenochtend ga ik voorgoed uit Holland, en het is dus of nooit". „Dan maar nooit", antwoordde de ongevoelige suppoost. Wat dan wel de reden was van deze sluiting? Ge weet, dat het openlucht theater eerste op 1 September officieel geopend wordt met de opvoering van Pieter Langendijk's blijspel „Don Qui- chot op de bruiloft van Kamacho". Gis teravond had de eerste volledige repe titie op het speelveld plaats. Louis Saalborn, de regisseur, is uren met de spelers en balletgroepen bezig geweest om een schoon geheel te krij gen. Hij was enthousiast over het thea ter, maar nog meer over de acoustiek. Met het grootste gemak kan ieder woord op iedere plaats verstaan worden. „Kinderen,, luistert eens", aldus Saal born, „in de openlucht spelen wil niet zeggen harder praten, maar gepronon ceerd spreken". Een tijd lang rolt de vrolijke geschie denis van de boer Kamacho en het be zoek van de dwaze ridder met zijn vreetgrage kleine bediende ongestoord voort. In het midden van het grastapijt staat mr Wijt als Don Quichot. Hij heeft een koord van een kamerjas om zijn middel gebonden en daartussen is een tak bij wijze van zwaard gestoken. De ridder kan dat zwaard niet los krijgen als hij moet vechten, maar tot tweemaal toe vergist hij zich in zijn enthousiasme. Zowel Saalborn als mr. Wijt grijpen naar hun hoofd en zeggen: „Hoe is het mogelijk, hoe is het mogelijk...." De regisseur behoeft zich echter pas echt druk te maken, wanneer de grote bruiloftscène gerepeteerd wordt. Ach, wat was het nu al een feestelijk gezicht al die jonge mensen te zien dansen in het licht van de felle schijnwerpers. De meisjes hadden zonder dat ze het af gesproken hadden hun kleding in harde kleuren gekozen. Vermiljoen rode rokken, marine-blauwe blousjes, oker gele jurken en grasgroene of lichi-paarse truitjes en velen met kleurige bloemen in het haar. Voor die laatste versiering hadden enkelen een diefstal moeten plegen. Maar ja, wie kijkt er op een grote oranje „Afrikaan", als er juist die dag enige duizenden tussen de beplan ting in de omgeving ontloken zijn? De familie van de bruid en bruidegom speelt niet achter de welgedekte tafel, en dit doet Saalborn uitroepen: „Jullie zitten, daar te hangen, als in de wacht kamer van een dokter. En wat doet die ene magere man tussen al die dikke vrouwen? Dames, waarom heb je je man niet meegebracht?" Geroep: Ze heb ben geen zin, of ze durven niet. De man met de harmonika gaat zijn boerendans spelen bij de opvoering Toen op 20 October 1907 het oude Haarlem-terrein werd geopend met de competitiewedstrijd Haarlem H. V. V., stonden langs de Schoter- weg vrijwel nog geen huizen en was de stoomtram het enige communica tiemiddel. Het nieuwe terreinencom plex ligt als het ware in een nieuwe stad en in een prachtige omgeving: het Noorder Sportpark. Vier jaar ge leden vernielde de bezetter aan de Schoterweg wat in 37 jaar was op gebouwd. De voetbalvereniging kon wel elders gastvrijheid krijgen, maar dit gaf grote moeilijkheden. Een bouwcommissie en het bestuur kre gen volle medewerking van B.. en W. en Openbare Werken en spoedig daarna werden de plannen van de ar chitecten prof. G. H. Holst, ir. B. Bij voet en H. Tuninga voor een modem terrein goedgekeurd. Alleen kon Wederopbouw geen toe stemming verlenen voor de bouw van het ontworpen hoofdgebouw. De aanleg van het terrein liep parallel met het maken van goede toegangswegen en een ruim parkeerterrein. Opmerkelijk was, dat juist de kampioenschappen in INT. KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN PLEIN 13 HAARLEM - TEL. I0386 Op 28 Augustus a.s. zal het 75 jaar geleden zijn, dat het Tuinbouwbedrijf Carl R. v. Empelen werd opgericht. Dit geschiedde door de heer L. v. Empelen, in die dagen tuinman op de buitenplaats Berkenrode, die als zodanig ontslag nam teneinde zelfstandig de aanleg van tui nen en het onderhoud ter hand te nemen. Juist in die dagen begon de omgeving van Heemstede zich te ontwikkelen, in het bijzonder Aerdenhout, en het resul taat was, dat hij met hard werken en veel handelsgeest en vakkennis weldra een eervolle plaats innam in de rij der toenmalige hoveniers. In 1897 nam zijn zoon, Pieter Johannes v. Empelen het bedrijf over en deze vol stond niet met slechts in vaders voetstap pen te treden, maar ht) nam ze wat groter. Hij stichtte een eigen kwekerij, thans nog bekend onder de naam firma Van Empe len en v. Dijk, hoewei de firma v. Em pelen zich reeds geruime tijd geleden daaruit terugtrok, en bouw.de in 1903 het bekende pand aan de Binnenweg en ves tigde daarin het ook thans nog zeer be kende bloemenmagazijn. Voorts legde hij zich toe op het uitvoeren van grotere wer ken. waarmede hij zich al spoedig een uitstekende reputatie wist te veroveren. In 1920 werd een vennootschap gesticht onder de naam Firma P. J. v. Empelen en Zoon. De zoon was de tegenwoordige eigenaar, de heer Carl R. v. Empelen, die na een uitstekende opleiding en studie in het buitenland zijn intrede In het bedrijf deed. Drie jaar later had het bedrijf reeds een zodanige vlucht genomen, dat de zoon het gehele bedrijf in handen nam en het voortzette onder de naam Tuinbouwbedrijf Carl R. v. Empelen. De nog jonge eige naar handhaafde op waardige wijze de traditie van zijn geslacht, want ook hij streefde voortdurend naar uitbreiding van het bedrijf en bevestiging van de uitste kende reputatie, welke zijn grootvader en vader hadden verworven op het gebied van het kweken van bloemen en vooral het aanleggen en onderhouden van tuinen. In verband met het steeds groter aantal tui nen, dat aan het bedrijf werd toevertrouwd, werd in 1930 een bijkantoor opgericht te Lisse, dat onder toezicht werd gesteld van de heer Wijnvliet, die als voorman zijn sporen in het bedrijf had verdiend. Daar naast werd het bloemenmagazijn te Heem stede geheel verbouwd en naar de meest moderne begrippen ingericht. Thans na 75 jaar gaan iedere dag veertig leden van het personeel er op uit om van een groot aantal cliënten de tuinen te verzorgen in wijde omgeving. Daarnaast legt de heer Carl Empelen zich thans in het bijzonder toe op het uitvoeren van grote opdrachten in andere delen van het land en ook dat hikt, ge zien de uitstekende naam van het be drijf en het geschoolde personeel, zeer goed. En reeds studeert en blokt een nieuwe generatie er weer duchtig op los om straks, als de tegenwoordige eige naar de tijd gekomen acht, zich uit de zaak terug te trekken, de goede naam niet alleen te handhaven, maar ook nog meer glans te verlenen en opnieuw te trachten het bedrijf nog groter te maken. Feitelijk zijn aan dit jubileum nog twee jubilea verbonden, want in het begih van dit jaar was het 25 jaar geleden, dat de tegenwoordige eigenaar het bedrijf van zijn vader overnam en bovendien herdenkt de heer Carl v. Empelen eveneens op 2S Au gustus de dag waarop hij 25 jaar ge leden in het huwelijk trad. Het zal dus op Zaterdag 2S Augustus, wanneer van 14.30 tot 18.30 uur in 't Restaurant van het wan delbos „Groenendaal" een receptie wordt gegeven, zeker niet aan belangstelling ont breken. Tenslotte mag nog aan de vergetelheid worden ontrukt, dat de verhouding tussen patroon en werknemers een zeer goede is. Geheel volgens de traditie, dat elk Jubi leum met grote luister wordt gevierd, is reeds op 21 Augustus door het gehele per soneel met groot enthousiasme dit feest herdacht. De heer v. Empelen werd daarbij op zeer aangename wijze verrast met een volledige uitgave van de Katholieke En cyclopedie, die men bij een Haarlemse boekverkoper te pakken had kunnen krij gen, een kostbaar en stijlvol gescnenk, waarmede de heer V. Empelen als een koning zo rijk i». de periode van de narigheid vielen. „Waar is al het geld van de grote kam pioenswedstrijden gebleven?" vraagt het publiek wel eens. Het antwoord wordt gegeven bij het aanschouwen van het nieuwe terrein. Daar ziet men een hoofdtribune met overdekte en open zitplaatsen, een open zijtribune en twee staantribunes met een capaciteit van 15.000 plaatsen. Bovendien is er vol doende ruimte voor uitbreidingen. Het oude Haarlem-terrein had een uitste kende reputatie als speelveld, maar het nieuwe grastapijt, aangelegd door de gemeente en door de terreinverzorger3 Van der Stoop, is nog beter. Haarlem's nieuwe Engelse oefenmeester Victor Brown zal voor zijn lessen kunnen be schikken over een hoofdterrein en drie prima bijterreinen. De datum voor de officiële opening moet nog worden vastgesteld, maar op 5 September zal het Spaarnebeker-tournooi op het nieu we veld gespeeld worden. Gespeeld worden de wedstrijden P.S.V.-rDe Vo- iewijckers, HaarlemN. A.C., tussen- wedstrijd, verliezersronde en eindstrijd. Gisteravond hield de klaverjaselub ,;Klaver-vier" een. vergadering, waarin <le loting plaats vond voor de afvalwedstrijd ter gelegenheid van het tweejarig bestaan. De voorzitter, de heeA v. d. Poi, opende de vergadering en deelde het reglement mede, waaronder de wedstrijden zullen moeten worden gespeeld. Vele clubs uit Haarlem en omgeving waren aanwezig en reeds Zondag a.s. zullen vier ploegen de strijd met elkaar aanbinden. Verschillende sprekers voerden het woord, waarna de voorzitter tenslotte de grote bronzen plaquette liet zien, die de inzet zal zijn van het komende tournooi. Donderdag 26 Augustus zal de heer George Robert 's middags van 3 tot 4 uur het orgel van de Grote Kerk bespelen. Het programma luidt: Pavane, W. Byrd; Concerto, G. F. Handel; Fantasie over het koraal „Lobet den Herren", N. W. Gade; Cantique, E. Elgar; 2e Suite, L. Boëllmann. Op 1 September a.s. herdenkt de heer A. M. Jansen de dag waarop hij voor veertig jaar als jachtopziener in dienst trad van de families De Favauge en Quar- les van Ufford. Het zal de jubilaris, die bekend staat om zijn grote hulpvaardigheid voor een ieder, op die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Tot klerk ter secretarie zijn benoemd de heren K. Schrijnen te Vijfhuizen en R. Heidema te Bennebroek. Naar wij vernemen zullen de dames Van der Kade-Koudijs en Witziers- Timmer, leden van de Nederlandse damesestafetteploeg, a.s. Zaterdag de motorraces te Zandvoort bezoeken. Ver moedelijk zal ook mevr. Blankers-Koen tot' de gasten behoren. Donderdag 26 Augustus organiseert de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer des morgens om 10 uur op het strand nabij Bad-Terpses een zandbouwwed- strijd en wedstrijden in blokjesrapen, hardlopen enz. Des middags om half drie volgt een kindervoorstelling in theater „Monopole" komt er een klein orkestje en Maud Kool volgt de bewegingen van haar grote dansgroep, die voor deze gelegen heid uitgebreid is met een leger vrij willigers Dan stoppen we even. De souffleur komt met zijn hoofd uit zijn hok en vraagt aan ons op de tribunes: .„Meneer, kunt u mij verstaan?" Wij hebben de man niet gehoord en vroegen op onze beurt, of de spelers hem verstonden. Het grootste genoegen van de avond brengt ons de Jonasscène, waarbij San- che Pance (jhr. v. d. Berg) met vereende krachten op een zeil de lucht wordt in gevoerd. „Jonkheer v. d. Berg gaat vanavond niet in het zeil", stelt Saalborn vast, „een der jongelui moet zijn plaats in nemen". Dat is maar goed ook, want Sanche is al bijna door zijn haren heen, en geen achttien meer. Er is heel wat repetitie nodig, vooraleer het naar de zin van Saalborn gaat. Wat een plezier hebben die dilettan ten met deze scène, een plezier, dat straks alle toeschouwers op hun beurt zullen overnemen. Telkens weer'klinkt de donkere stem van Saalborn door het theater. Hij zoekt zijn inspeciënt, en wanneer die niet spoe dig genoeg opdaagt, vraagt hij: „Waar is Loeki? Is die soms naar bed gegaan?" Om kracht bij zijn woorden te zetten slaat hij voor de vijfde maal een mug naar een ander leven. Zo zouden wij nog veel kunnen ver tellen van deze repetitie op een wind stille heerlijke zomeravond. Maar over enkele dagen zal het spel officieel wor den. En dan „Opnieuw", gebiedt Saalborn. De repelities van „Don Quichotte op de bruiloft van Kamacho" in het openlucht theater te Bloemendaal zijn begonnen. Het ballet van Maud Kool repeteert hier een van de dansen voor de vijver Daar de speciale dahliakeuring van de Nederlandse Dahliavereniging dit' jaar niet gehouden wordt, komen de meest bekende kwekers met hun nieuw ste aanwinsten in het Krelagehuis op 3, 4, 5 en 6 September. Zij zullen door op de „Kennemergaarde" een ruimte van ongeveer 200 vierk. m. innemen met decoratief opgestelde groepen. De prachtige najaarskleuren van deze bloemen zullen naast het artistieke bind werk van de Haarlemse bloemistwin keliers, de anjers, rozen, orchideeën en in combinatie met de fraaie tuinaanlagen er niet weinig toe bijdragen om deze bloemententoonstelling van bijzondere betekenis te doen zijn. Het Krelagehuis wordt door de zorgen van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur van een feestver lichting voorzien aan de voorzijde, die bovendien met groen en bloemen ver sierd wordt. In de zaal komt een grote jubileum- a'potheose van bloemen, schitterend ver licht, wat er niet weinig toe bij zal dra gen om deze tentoonstelling te maken tot een van bijzondere betekenis. In een- vlottte spannende wedstrijd heeft Haarlem 2 Dinsdagavond de overwinning behaald op Dolfijn 2. Haarlem opende de score met een goed schot van Paanakker (10). Even later echter maakte Dolfijn gelijk. Na de rust Scoorde IJzer de tweede goal met een hard schot, waarna Paanakker de stand op 31 bracht. Dolfijn gaf zich nog niet gewonnen en maakte er door een stokhoogbal, die keeper F. Paan akker door de handen glipte, 32 van. H. v. Doorenmaalen maakte aan alle onzekerheid een einde door met een hard ver schot de stand op 42 te brengen, waarmee het einde kwam. Door deze overwinning is Haarlem 2 kampioen van de reserve 2e klasse KNZB. Haarlem I behaalde met slechts één verloren wedstrijd het kampioen schap van de 2e klasse KNZB en moet nu met 3 andere kampioenen promotiewedstrijden spelen voor 2 plaatsen in de le klasse. Haarlem 3 deed het niet minder en plaatste zich voor goed boven aan de ranglijst in de reserve 3e klasse KNZB, terwijl Haarlem 5 het kampioenschap van de 2e klasse Kring Haarlem mee naar huis nam. Ook de Haarlem-jeugd liet zich van haar beste zijde zien en werd on geslagen kampioen van de Jeugdafde ling A KNZB en versloeg Zondag j.l. alle gegadigden voor de titel in de an dere afdeling, die meededen in het jeugdtournooi van Zwemlust in Utrecht Voor bovengenoemde wedstrijd, welke Dinsdag in het kader der Koninginne- dagviering op het EDO-terrèin wordt gespeeld, is het elftal van „de Rest" als volgt samengesteld: Doel: J. Willemse (H.B.C.), r.achter: D. van Rheenen (R.C.H.); l.achter: H. Schijvenaar (E.D.O.); r.midden: F. Heyerman (R.C.H.); spil: W. de Vos (R. C.H.); l.midden: L. Biesbrouck (R.C.H.); r.binnen: D. de Wette (R.C.H.); mid- voor: W. Hanse (R.C.H.); r.binnen: P. Vlietstra (V.V.B.); r.buiten: A. Koster (R.C.H.). Reserves: G. Kessens (Schoten); Joh. v. d. Linden (H.B.C.); B. Tiggeloven (Halfweg); G. E. Vons (D.I.O.); B. Bu- ter (Schoten). Donderdagavond 8 uur bestaat er in „Domi" voor de parochianen van Over- veen gelegenheid om afscheid te nemen van kapelaan Wentholt bij zijn vertrek naar Rotterdam. Gistermorgen hadden de beide bedrij vers van de roofoverval op de landbou wer A. van W. te Beusichem in de avond van de 2e Maart j.l., de bouwvakarbei der M. KI. en de vis- en fruithandelaar A. J. R„ beiden uit Utrecht, zich te ver antwoorden voor de Arnhemse recht bank. Op de bewuste avond waren ver dachten naar Beusichem gereden, waar zij zich ten huize van W. voordeden als ambtenaren van de C.C.D., op onderzoek naar clandestien geslacht vlees. Onder bedreiging met een pistool maakten zij zich echter meester van een portefeuille met een bedrag van 3695. Tegen beide verdachten eiste de officier van Justitie vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van •.preventief. Officieel wordt medegedeeld: De Nederlandse regering heeft aan de federale conferentie te Bandoeng medegedeeld, hoe zij zich de ver dere staatkundige ontwikkeling in Indonesië zoU kunnen voorstellen. Met zeer vergaande toepassing van de te Bandoeng aangenomen resoluties be reidt de regering een wetsontwerp voor betreffende het bestuur in Indonesië in overgangstijd, dus in 'afwachting van de totstandkoming der Verenigde Staten van Indonesië en van de Nedeflands- Indonesische Unie. 0 Behoudens in overgangstijd noodzake lijke besprekingen wordt de uitoefening van alle bevoegdheden met betrekking tot Indonesië, die volgens de bestaande wetgeving aan de Kroon, de Staten-Ge- neraal of de Gouverneur-Generaal toe komen, overgedragen aan een federale regering, die uitsluitend uit Indone siërs zal bestaan. De leden deze federale regering wor den aangewezen door een federale raad, samengesteld uit vertegenwoordigers van alle aan de federatie deelnemende gebieden. De federale regering, in overeenstem ming met de federale raad, zorgt zo spoedig mogelijk voor de instelling van een vertegenwoordigend lichaam, een federale vertegenwoordiging van het Indonesische volk, waarin ook afgevaar digden van minderheidsgroepen zijn op te nemen. Voorts wordt een kabinetsraad inge steld, bestaande uit de federale rege ring en de gezamenlijke secretarissen van staat, die als regel departements hoofden zullen zijn. Naast de federale regering, die uit sluitend uit Indonesiërs bestaat, be noemt de Kroon een hoge vertegen-, woordiger, aan wie gedurende de overgangstijd bepaalde bevoedgheden met betrekking tot het bestuur in Indonesië zijn toegekend. Hij kan in bepaalde gevallen zelfstandig voor zieningen treffen en oefent enkele bevoegdheden uit, die in overgangs tijd noodzakelijk voorbehouden moe ten blijven, teneinde het de Kroon mogelijk te maken de verantwoor delijkheid voor de gang van zaken in Indonesië te blijven dragen. Overeenkomstig vroeger gedane toe zeggingen is een daartoe strekkend voorlopig voorontwerp van wet door de Nederlandse regering om advies ge zonden naar Indonesië, waar het o.m. door de voorlopige federale regering te Batavia en door de conferentie te Ban doeng wordt bestudeerd. De regering hoopt, de suggestie uit Indonesië spoe dig te harer beschikking te hebben teneinde op korte termijn de instelling van een federale regering in Indonesië voor de interim-periode mogelijk te maken. Uiteraard zullen daartoe echter eerst de thans aanhangige grondwetswijzigin gen, die met grote meerderheid in twee de lezing alreeds door de Tweede Ka mer werden aanvaard, kracht van wet moeten hebben velrkregen. Immers, de instelling van zulk een federale rege ring moet geschieden krachtens artikel 209 der grondwet. De voorbereiding van een en ander heeft de regering echter reeds ter hand doen nemen om ook in Indonesië duide lijk te maken, dat, als eenmaal de grondwetsherzieningen zouden zijn aan vaard, zij deze zaak ook dezerzijds met kracht aan kan vatten. De Belgische regering heeft gisteren 't volgende communiqué uitgegeven: „De heer Paul van Zeeland, minister van staat, is op zijn verzoek eervol ontslagen van zijn functie als vertegenwoordiger van de Belgische regering in de Commissie voor Goede Diensten. De heer Paul van Zeeland heeft zich gedurende tien maan den ingespannen om de toenadering tus sen Nederland en de Republikeinse re gering te vergemakkelijken. De heer R. Herremans, gevolmachtigd minister en buitengewoon gezant, die hem reeds eni ge tijd heeft vervangen, is als zijn op volger aangewezen. Na een verblijf in België voor besprekingen met de rege ring over zekere punten van procedure, zal de heer Herremans vandaag weder- ofn per vliegtuig naar Batavia vertrek ken." Twee rechercheurs van de politieKe re cherche in Den Haag zijn gearresteerd op beschuldiging bij de behandeling van een conaboratiezaak tegen een firma in Rot terdam een handgeld van 10.000 te heb ben gevraagd om de zaak „in orde" te maken. Zij kregen dit geld, maar hun machinaties werden ontdekt. Beiden heb- .ben een bekentenis afgelegd. De Haarlemmers zijn toch maar rustige en degelijke mensen. Ter wijl men in stad en dorp koorts achtig bezig is met het aanbrengen van versieringen, verbaast het iedere out sider, dat hier alles zo kalm verloopt. Dat kan ook zijn voordeel hebben. Luistert: Een inwoner van Leiden gaf niet vol doende blijk van zijn koningsgezind heid en vond dezer dagen de buiten deur van zijn woning met de nationale kleuren beschilderd. In Goes hing men voor de deur van iemand, die niets over had voor de versiering van de straat een bord niet het opschrift: „Een onwillige". De man verzocht dat bord weg te nemen, on der aanbod dan een rijksdaalder te zul len bijdragen. Eerst toen hij tot drie maal zoveel was opgeklommen, wera het bord verwijderd. In Krabbendijk bestaat een kerkge nootschap van oud-gereformeerden en enigen van hen hadden bezwaren om te vlaggen, wat zij afgoderij noemden- In de avond werden toen hun deuren en yensters met koolteer besmeerd. Ook in Terneuzen heeft men in de afgelopen nacht een socialist zeer onhebbelijk be handeld, omdat hij weigerde „Oranje Boven" te roepen Hij werd tegen de straat geworpen en kreeg een bloedende wonde aan het hoofd. Aldus leest Spaarnebabbelaar in de Nieuwe Haarlemsche Courant van Sep tember 1898. (Van onze Haagse redacteur) Anderhalve maand geleden werden in de archieven van een Haagse krant cel- luloidstroken ontdekt, die door een Amerikaan gemaakt zijn, gedeeltelij» nog vóór Lumière's uitvinding van het projectie-apparaat en destijds o.m. in Den Haag vertoond in de zogenaamde Biograaf. Er waren opnamen bij van Paus Leo XIII. van legermanoeuvreS. van de zaak-Dreyfus en ook van de kroning van Koningin Wilhelmina in 1898. Willy Mullens heeft deze laatste cel- luloidstrook in verschillende fazen op nieuw geprojecteerd, waarbij vele tech nische moeilijkheden overwonnen moes ten worden, o.m. omdat de strook te bieed was. Dit unieke „filmjournaal avant la lettre" is gistermorgen, enkele uren nadat men er de laatste hand aan had gelegd, voor een groot aantal be langstellenden in Den Haag vertoond' Het toont, zonder de houterige bewe gingen. die men zich herinnert uit de eerste tijd van de film, opnamen, o.a- uit Venetië en Parijs; het grootste deei biedt in zeer interessante opnamen een overzicht van de inhuldiging van B-y' ningin Wilhelmina, die nog nooit ois film te zien is geweest. Dit cinemat"* grafisch document zal als f eestfilm JS' dei de naam „Uit de oude doos" nenkort in de bioscopen komen. De persdienst van de N.V. Stoomvaart Mij. Nederland deelt mede, dat Amster dams vlaggeschip de „Oranje" Donder* dag 26 Augustus naar Batavia zal ver trekken. De inscheping van passagiers is vast gesteld op Donderdagmorgen tusse" 8.30 en 1 uur. Van Den Haag zal een extra trein rijden, die om 8.07 uur ui- de residentie vertrekt. Verdere tijden van vertrek: Leiden 8.22 uur, Heemste- de-Aerdenhout 8.42 uur, Haarlem 8.50 uur, aankomst Amsterdam 9.05 uur. De Oranje zal op 16 September in Ba tavia aankomen. Thans is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de wet houdende machtiging tot het van rijkswege ga* randeren van de geldleningen ten be hoeve van de stichting en inrichting van gebouwen van gesubsidieerde bijzonde re scholen voor nijverheidsonderwijs. De aantallen leerlingen, vooral van de lagere dagnijverheidsscholen voo" jongens en die voor meisjes, blijven ge* stadig in een vrij snel tempo toenemen- De uitbreiding van het avondpractijk' onderwijs, de aanpassing van de 1 eer plannen aan de gewijzigde omstandig' heden en behoeften vorderen in vel® gevallen modernisering, vergroting uitbreiding van werkplaatsen, tekenza len enz. Ook in het belang van een eco nomisch beheer en een gunstig leerlij genaantal per leerkracht zijn in bepaal de gevallen verbouwingen en verbet®' ringen van schoolgebouwen nodig. Ten slotte zijn de kosten, verbonden aan bouw, verbouw en herstelling va" scholen en de aanschaffing van mach' nes, materialen en werktuigen, tot n® drie- a viervoudige van die van vo° de oorlog gestegen. (Niet-officiële koersen) Vorig Open'"» slct 25/8 314 Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac. Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mii. Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mii. eert. 100% 97% 98% 172 164% 129 185 153gb 203 300% 289 256% 347% 171% 197 159% 184% 253% 157% 97 300 34$ 171 1948- AMSTERDAM, 24 Aug. Onder invloed van een vaste stej"J!,jpg voor aandelen Kon. Olie, was de sten» ge- op de aandelenmarkt vandaag vrij i» wekt en was de handel vergeleken vorige week algemeen wat ruimer. v9p" De belangstelling voor H. V. A. waf op daag wat afnemend en de koers de» pif' delen reageerde daarbij bij open®» jee! enkele procenten, wagma later een b telijk herstel volgde. In aand. Kon. Olie ontwikkelde goede vraag op de verwachting V.t V- zeer gunstige ontwikkeling van drijf. Het slot kwam nagenoeg op 1vrersW1! ste punt van de dag met een van ruim 3 Van de overige adtieve aandeie. ab teerde Philips 2Ü en konden aa en Cert. Unilever licht in koers teren. LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11498 (Adv.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2