'P STUDIEDAGEN K.A BESLOTEN ERIC DE NOORMAN- DE SULTAN VAN AKAÜM HET DOME DIM DER VROUW Laatste plenaire zitting van Oecumenisch Congres ILHELMINA H' OP EIGEN BENEN VOOR WIE VAN HARING HOUDT DENKEN we aan de WINTERMANTEL EEN KEUR VAN INLEIDINGEN Gedrukte stemming in Baarle-Nassau Meer Amerikaanse films naar ons land Vandaag beginnen sectievergaderingen met het eigenlijke werk Prinsesjes bezoeken Kunsttentoonstelling WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1948 PAGINA ?.4 Middenstand stelt hoop op tractaat van 1842 Bakkersarbeid tijdens inhuldigingsfeesten Regeling ontworpen Regeling voor bouwvak arbeiders Mobilisatie-Oorlogskruis ingesteld Défilé dodencel Overmakingen voor levensonderhoud Invoerbeperking gaandeweg opgeheven Restauratie paleis Noordeinde Moeder des Vaderlands Urgentie-programma voor de landbouw MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door» E GRIESE - K. DE VRIES Nieuw gevaar voor aardappelen Aardappelaaltje moet bestreden worden van de met man on- zul- drie- werd de 3ep- Maandag werden de inleidingen het kader der K.A.B.-studie- dagen te Voorhout voortgezet. Broeder-Overste der B. N. S. be handelde het onderwerp: „Van hind tot arbeider". Uitvoerig Werd ingegaan op de vragen: „Hoe homt een kind tot de keuze van een vak en welke mogelijkheden wor den het daartoe geboden?" De na druk werd gelegd op de gedachte, dat niet uitsluitend de wil der ouders of het verlangen van het kind voorop staat, maar de gedachte ean het welzijn van het kind. De Vraag is niet alleen wat w i 1 het kind worden, maar ook: wat kan het kind worden. Terwijl spreker uitvoerig inging op de vraag wat in dezen van de ouders Wordt verwacht, in verband met het Welzijn van het kind, werden tevens d? Mogelijkheden die er zijn onder de °Upe genomen. „De arbeider in de Nieuwe Samen leving" was het onderwerp, dat door de heer Ch. Stulemeyer op zeer duide- hjke wijze werd uiteengezet. De arbeiders moeten aan een wijzi ng in de maatschappelijke orde hei hen medebouwen, aldus spreker. Dit 'eidt tot practische conclusies, welke sPreker in het kort weergaf, en die Gebaseerd moeten zijn op de bestaande yrij e organisaties en welke betrekking "ebben op: bestaanszekerheid, wel land, werkgelegenheid, medezeggen- ?ehap op sociaal en economisch gebied 'h de onderneming en in het bedrijf en de culturele opheffing van de indivi duele arbeider en de arbeidersstand in hjn geheel. Deze inleiding, gehouden door een ondernemer, had volle aandacht bij allen, omdat hierin naar voren kwam, dat ook bij vele katholieke Werkgevers de sociale rechtvaardig heid in practijk wordt gebracht en moet worden gebracht. Door de heer P. Serrarens werd nog behandeld 't onderwerp: „Samenwerking der Staten" en tot slot door Rector J. braakman het thema „Wereldverove- rmg", een inleiding, welke hij besloot •het woorden, eens gesproken door Kar dinaal Faulhaber: „Geef mij 'n honderd karaktervaste persoonlijkheden rond „Ondanks het feit, dat op last van de Bredase justitie vorige week bij de Ne derlandse winkeliers in Baarle-Nassau °e Belgische goederen in beslag werden gnomen teneinde het kopen van deze Waar tegen zwarte guldens en dito '^ancs tegen te gaan, is het aantal be zoekers van dit enclave-gebied nog Meeds zeer groot. Maar de douane beambten zijn op hun qui vive. Vooraf ^rÜgt men een waarschuwing te horen, ?°dat wel verwacht kan worden dat de belangstelling voor dit smokkelparadijs ÏJeldra tot het verleden zal behoren. Jmder de Nederlandse winkeliers echter ft?erst een gedrukte stemming, ofschoon Sisteren verschillende der zogenaamde bevroren goederen voor de verkoop warden teruggegeven. Het betreft hier welke aan bederf onderhevig is, als banen en sinaasappelen. Een nieuwe hame blijft echter verboden. De win- Oliers zijn intussen te rade gegaan bij rechter Van den Broek te Roosendaal, uie als oud-inwoner een diepgaande stu die van dit enclave-dorp heeft gemaakt. £owel de middenstand van Baarle- Nassau als die van Baarle-Hertog vormt ?<m hechte eenheid. Deze verbondenheid, b'storisch gegroeid en economisch nood zakelijk, dreigt echter verbroken te wor- ??h. De middenstand, katholiek georga niseerd, klampt zich thans vast aan het S- tractaat van 1842, dat o.m. zegt, dat C dezer plaatse in-# en doorvoer vol- j?men vrij moeten zijn. Hiertegenover j/'at, dat toen kort vóór de oorlog een 5 Woner wegens smokkelen geverbali- o?®rd werd en mr. Sassen, de tegenwoor- I 'Se minister van Overzeese Gebiedsde el. die het pleidooi voerde, zich wilde platen op voormeld tractaat, diens be- v?eP door de rechtbank verworpen werd. is er van overtuigd, dat een ver edeling zal volgens wegens overtre- 'bg van het Deviezenbesluit. iedere kerktoren, een dozijn rond ieder verenigingsvaandel en wij zullen het aanschijn der aarde vernieuwen." Voor Christus, met Christus, dat is ons ide aal en onze methode van „Wereldher vorming". Buiten deze inleidingen en de groeps besprekingen was er ook een gepaste ontspanning. Zondagavond werd door de plaatselijke toneelvereniging „Spel en Klank" op voortreffelijke wijze op gevoerd „De Vreemdeling" van Antoon Coolen, wat gezien het daverend ap plaus een waar succes werd. De tweede avond werd verzorgd door St. Caecilia met een aantrekkelijk mu zikaal programma. Dinsdagmiddag om 15.30 u. was het plechtig sluitingslof, waarna allen, ver rijkt met meerdere kennis, voldaan huis waarts gingen. In verband met de inhuldiging van Prinses Juliana heeft de minister van Sociale Zaken vergunning verleend aan hoofden of bestuurders van broodbak kerijen en aan bakkersgezellen, om in de nacht van Vrijdag 3 op Zaterdag 4 September met de bakkersarbeid te beginnen. In broodbakkerijen, voor welke een vergunning is verleend, mag Vrijdagavond om 22 uur reeds worden begonnen met het gereedmaken van deeg eq ovens. Van een en ander kan gebruik worden gemaakt onder voor waarde, dat op Maandag 6 September geen arbeid wordt verricht. Deze voor waarde geldt echter in broodbakke rijen, die tevens koek- en banketbakke rijen zijn, niet voor banketbakkersar- beid, verricht door het hoofd of de be stuurder en door banketbakkers, ten aanzien van wie van de vergunning geen gebruik is gemaakt. In de nacht van Maandag 6 op Dins dag 7 September mag één persoon om middernacht beginnen met het stoken der ovens, onder voorwaarde, dat op Maandag 7 September geen arbeid wordt verricht, met uitzondering van banketbakkersarbeid bovengenoemd. Bakkersgezellen, die op Vrijdag 3 September voorarbeid verrichten tussen 22 uur en middernacht, mogen die dag ten hoogste tien uur en in de week, waarin die dag valt, ten hoogste 50 uur werken. Bakkersgezellen, die niet aan deze voorarbeid hebben deelgenomen, mogen op Zaterdag 4 September ten hoogste 13 uren en in de week, waarin die dag valt, ten hoogste 50 uur wer ken. Aan een bakkersgezel, die tussen 20 uur en 5 uur arbeid verricht, moet onmiddellijk voor de aanvang van zijn arbeid, die geheel of gedeeltelijk tussen die uren is gelegen, een onafgebroken rusttijd van tien uur worden gegeven. Aan broodbakkers, die van de vergun ning gebruik maken, in wier broodbak kerijen dus op Maandag 6 September niet gewerkt mag worden, is het toege staan op Zaterdag 4 September des mor gens 7.30 uur met het vervoer en om 8 uur met verkopen en afleveren van het brood te beginnen. In verband met de viering van het regeringsjubileum op 31 Augustus, op welke dag in beginsel in het bouwbe drijf niet zal worden gewerkt, is tussen werkgevers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf de volgende rege ling getroffen voor de arbeiders in de geteisterde gebieden werkzaam en al daar gehuisvest. De gehuisveste arbei ders zullen in plaats van Vrijdagavond, 27 Augustus, na afloop van het werk op Zaterdagmiddag. 28 Augustus naar huis gaan. Op Zaterdagmorgen zal derhalve door hen arbeid worden verricht. Zij keren naar de werken terug op Woens dag, 1 September, op de op Maandag gebruikelijke tijd. Van het verzuim op Maandag 30 Augustus zal door de werk gever een volle dag loon worden ver goed. Hierop zal echter in mindering worden gebracht het aantal op Zaterdag 28 Augustus gewerkte en betaalde uren. Deze regeling is door het college van rijksbemiddelaars goedgekeurd. Bij K.B. van 11 Augustus 1.1. is in gesteld het „mobilisatie-oorlogskruis". De machtiging tot het dragen van dit kruis wordt door of namens de be trokken minister verleend aan militai ren, Nederlanders of Nederlandse on derdanen die in het tijdvak van Aug. 1939 en voor September 1945 gedurende ten minste zes maanden hebben dienst gedaan aan boord van een zeeschip, va rende onder Nederlandse vlag, deel uit maakten van vliegtuigbemanningen der Nederlandse burgèr-lucht vaart onder Nederlands dan wel geallieerd beheer, die gedurende het tijdvak na 30 Aug. 1939 en vóór 3 September 1945 gedu rende ten minste zes maanden hebben dienst gedaan en tenslotte nog aan Ne derlanders of Nederlandse onderdanen, die gedurende de oorlog militaire werk zaamheden ten behoeve van het Ko ninkrijk hebben verricht. Aan nabestaanden van de hiervoor bqdoelde personen kan door of namens de betrokken minister een verklaring worden afgegeven, dat aan voornoemde personen bij leven de machtiging tot het dragen van het „mobilisatie-oorlogs kruis" zou zijn verleend. Het versiersel van het „mobilisatie- oorlogskruis" bestaat uit een vierarmig bronzen kruis, waarvan de armen ge vormd worden door facetvo'rmig gesle pen zwaardpunten. De achterzijde van het kruis draagt de tekst „Den vader- lant getrouwe". Het is aan hen, die zijn gerechtigd tot het dragen van het „mobilisatie- oorlogskruis" vergund een kruis van verkleind model onder aan het lint, dan wel het lint alleen te dragen. Het bestuur van de stichting Oranje hotel (cellenbarakken) deelt mede, dat deelnemers voor het défilé op 18 Sep tember langs dodencel 601 cellen barakken, Van Alkemadelaan 850, Sche- veningen ook indien zij nog geen lid van de stichting mochten zijn, zich On der nauwkeurige vermelding van naam en adres uitsluitend schriftelijk gelieven te melden bij het secretariaat, Borneo- straat 12b voor 31 Augustus. Het défilé begint om half elf 's mor gens. De deelnemers worden dringend verzocht tijdig aanwezig te zijn. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat de verleende bijzondere vergunningen tot periodieke overmaking naar het buitenland van gelden uit hoofde van levensonder houd in het algemeen haar geldigheid per ultimo 1948 verliezen. Zij verzoekt nieuwe aanvragen reeds thans bij haar Afdeling Levensonderhoud in te dienen. Hét overleggen van een nieuwe vragen lijst kan in het algemeen achterwege blij ven, indien de aanvrage vergezeld gaat van een verklaring van het kantoor of de in stelling, waarbij de rekening van de niet- ingezetene wordt onderhouden, dat naar de dit kantoor of deze instelling bekende ge gevens, geen veranderingen in de omstan digheden van de begunstigde, geldende bij het tekenen der oorspronkelijke vragen lijst, zijp ingetreden. CO», MAR IE H TOONDER STUDtO S 32. De tegenstand was geringIn minder dan geen tijd waren alle aanwezige soldaten overmeesterd en ontwapend. Maar Eric begreep wel, dat het kleine aantal mannen, waarover hij beschikte, niet 'opgewassen was tegen het leger van de sultan en daarom gaf hij bevel alle trappen en gangen welke naar de vertrekken van de sultan leidden, af te zetten en zo nodig te verdedigen. Terneergeslagen stonden de overwonnen soldaten bijeen. Nu kwamen ook de hoofdrmin en de overige bevrijde gevangenen zich bij Eric voegen en de eerste drukte Eric 'dankbaar de hand.. De sultan werd bevolen de overwinnaars naar de vrouwengevangenis te egleiden. Mopperend stapte de oude man, omgeven door een haag van woestijnmannen, door ae gangen. Toen Eric zich bedacht, dat hij Winonah weer terug zou zien, maakte een grote vreugde zich van hem meester. Tot dusver hebben voor de invoer van films uit het buitenland quoterings bepalingen gegolden. Voor Amerikaan se films waren acht en twintig speei- weken gegarandeerd, een aantal dat kon uitgroeien tot twee en dertig Na de ondertekening van het Handvest der internationale handelsorganisatie te Ha vana, dat zulke quoteringen uitsluit, heeft de Ned. regering de Ned. Bios coopbond doen weten, tegen de ophef fing van de screen-quotering geen be zwaar te hebben. Wel is zij voorstand ster van een bepaling ten gunste van films uit andere landen. De Ned. Bios coopbond heeft nu te beslissen over een voorstel om voor Europese films twaalf weken te reserveren, waardoor voor Amerikaanse films veertig weken over blijven. Dit alles is derhalve in tegenspraak met een verklaring van de heer Irving Maas, directeur van de M.P.E.A. de exportvereniging van Amerikaanse filmmaatschappijen na een rondreis door Europa, waarbij hij zeide, dat de Nederlandse regering een programma heeft voorgesteld, dat in wezen discri minerend is voor de Amerikaanse film producenten. In bevoegde kringen hier te lande is men zelfs van mening, dat de Bioscoopbod gaandeweg de beper kende bepalingen voor de import van films wil opheffen, waardoor de Ame rikaanse films nog meer dan tot dusver nummer één op de markt zouden worden. Slechts een deel van de filmhuur wordt in dollars overgemaakt, de rest in Nederlandse valuta, waarvoor in Nederland o.m. Amerikaanse films zul len worden gemaakt. Gisteren is de serie plenaire zittingen van het Oecumenisch Congres afgeslo ten. Na deze inleidingen beginnen de gedelegeerden vandaag hun eigenlijke taak in sectie- en commissie-vergaderin gen, waarin men zal trachten de grootst mogelijke onderlinge overeenstemming te bereiken. Tot goed begrip van de juiste gang van zaken heeft het zijn nut de nadruk te leggen op het feit, dat het tot nu toe gesprokene, evenmin als wat en verder nog ter sprake zal komen in de volgende z.g. „public meetings" en „visitors" conferenties, mag beschouwd worden als de officiële mening van de Wereldraad der Kerken als zo danig. De inleidingen zijn gehouden door vooraanstaande persoonlijkheden uit de Oecumenische Beweging en had den ten doel naar eigen visie Cubaan „doet" Europa Aardbeving jaagt mensen 's nachts de straat op Wolk van Bikini boven Frankrijk - Negerstaat sub sidieert katholiek onderwijs inteel, mooi, vlijtig en beschaafd", al dus de stafchef van het Cubaanse eger, generaal Genovevo Perez Dame- ïa> die onlangs een bezoek aan Europa •*eeft gebracht en zijn indrukken over Verschillende Europese landen, die fï'i gezien heeft, op schrift heeft ge beld. België, aldus de generaal, is „klein, zijn grondgebied betreft, doch groot 5ls het aankomt op de dapperheid van ;6 bewoners. Het heeft veel geleden c1 heeft vele malen voor zijn vrijheid ?°eten strijden, het is krachtig en vast staten." .Oroot-Brittannië zit vastgeroest aan ïaet protocol, is streng en gehecht aan jadities, doch rijk aan ervaring en Kroot wat zijn geschiedenis betreft." tl frankrijk vond hij „vriendelijk, emo- Qtieel, oprecht en heldhaftigde t 'egvan de verklaring van de rech- 11 van de mens." Duitsland, aldus de generaal, was ui'dwel dood, weggevaagd". „In Duits- „w? Werd mij de verschrikkelijke tra- „.CUg Vart Ho Inn+ct» w^rpsIHnnrlnP" VOOT M.-'a van de laatste wereldoorlog voor êlift„In het hart en ln het Semoecl ge- eHij zei, dat de „eens zo schone ije Qer> nu grote puinhopen waren, waar hinderen hongerig en halfnaakt «dliepen I j e regering van de Afrikaanse ne- gerstaat Liberia heeft een sub- sidie van 2000 dollars toegekend Heid katholieke scholen, uit dankbaar- het Voor de diensten welke deze aan 'and hebben bewezen, sch',beria telt thans 16 katholieke lagere °hd«„ n met 3200 leerlingen en 52 leken- Seq v ljzers- Het totaal aantal leerlin- bga an de lagere scholen in dit land (wep ?gt slechts 16.600. Verder zijn er v°or yatll°lieke middelbare scholen, een eeq )°ngens, de St. Patrickschool, en j °0r "meisjes, de H. Theresiaschool. jteq Jl'keria zijn slechts 10.000 katholie- 'eq. ij ,een bevolking van 1.800.000 zie- Vormt oor» A -r\r*cfr»1icr»Vt Virnri- 1 Ge» VUrd d°°r Ierse priesters van CorlSChap der Afrikaanse Missiën Mberja -De Apostolische Vicaris van 'n l334 x,s de Ier Mgr. John Collins, die ^erd benoemd. vormt een Apostolisch Vicari- Parijse bladen meldden Maandag, dat de Franse geleerden het resi du van een radio-actieve wolk bestuderen, die, naar men gelooft, af komstig is van het experiment te Bikini. De bladen schrijven, dat de wolk het eerst in 1946 is waargenomen boven het gebied van Puy de Döme in Centraal- Frankrijk, kort nadat het experiment had plaats gehad. In samenwerking met het wetenschap pelijk bureau van de luchtmacht heb ben Franse geleerden meer dan 50 vluchten gemaakt om de wolk te bestu deren. Het radio-actieve element van de wolk is thans zo zwak, dat het slechts met de gevoeligste instrumenten kan worden gemeten. Foggia en omgeving werden in de af gelopen nacht door hevige aard schokken opgeschrikt. Vele dui zenden inwoners vluchtten in paniek de straat op en brachten de nacht buiten door, sommigen in tenten in het stads park of in de tuinen en boomgaarden aan de buitenkant van de stad. Aan tal van huizen werd schade aangericht, doch tot nu toe zijn geen berichten over slachtoffers ontvangen. Het ergst werd het stadje Ortanova, 15 mijl buiten Fog gia. getroffen. Veertig huizen zijn ten gevolge van de aardbeving totaal on bewoonbaar geworden, zodat tweehon derd personen dakloos rondlopen. Ook in Bari werden de schokken ge voeld en maakte zich een paniek van de bevolking meester. de onderwerpen te belichten, die in de speciale sectievergaderingen de stof zullen vormen voor verdere en diep gaande discussie. Eerst op het einde van het congres zal de bereikte graad van overeenstemming door de Raad in reso luties bekend worden gemaakt, waar mede dan tevens de algemene mening in dit opzicht zal vaststaan. Negen sprekers hebben, *s voormid dags onder voorzitterschap van dr. Strenopoulos Germanos, aartsbisschop van Thyateira, 's namiddags onder lei ding van dr. John R. Mott (U.S.A.), hun ideeën ontwikkeld over de vier grote thema's, die in besloten kring het onderwerp van nadere bespreking zul len uitmaken, n.l. 1. de Kerk in het heilsplan van God; 2. het getuigenis der Kerk over Gods heilsplan; 3. de Kerk en de wanorde n de maatschappij; 4. de Kerk en de internationale verhou dingen.. Gedurende twee jaren hebben in alle landen van de wereld 200 ge leerden gewerkt aan de voorbereiding van dit studiemateriaal. In de overtuiging, dat de Kerk in het centrum staat van Gods heilsplan, moest dit onderwerp wel de eerste plaats innemen op het program van de studiecommissies. In de ^afgelopen weken is met man en macht gewerkt aan het herstel van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde, dat door de grote brand zoveel schade heeft opgelopen. Doordat de restauratie met het oog op de komende feestelijk heden in een kort tijdsbestek moest ge schieden, hebben de herstelwerkzaam heden een voorlopig karakter gekregen. Het paleis bevindt zich dan ook nog niet in zijn vroegere staat, doch is in zoverre gerestaureerd, dat het zijn rol bij de „joyeuse entree" van koningin Ju liana in de residentie kan vervullen. De grote gaten in hét plafond van de hal zijn gedicht en met een plaatijzeren dak bedekking heeft men de openingen in het dak van het paleis afgesloten. Ook de kamers van het personeel zijn weer hersteld. w et feest, dat Nederland binnenkort gaat vieren, het gouden regerings jubileum van H.. M. de Ko ningin, is uiteraard een feest voor het gehele Nederlandse volk, maar toch zal niemand het kwalijk nemen, ajs de "Vrouwen het voelen als een beetje meer een feest voor en van de vrouwen dan van de mannen. Immers, het feest geldt een vrouw, de groot ste, de beste onder ons. Een vrouw, die door haar geboor te geplaatst werd op de hpog- ste post, maar die daarmee ook de zwaarste last kreeg te torsen. Haar leven werd door deze, haar door God opgeleg de taak een leven van zelf opoffering en zelfvergeten- heid. Want voor haar mocht nooit, zelfs niet in haar kin derjaren, persoonlijk genoe gen of privé-belang gaan bo ven landsbelang en volkswil. Reeds als klem meisje was zij door de dood van haar broers aangewezen als de troonopvolgster en in de tijd, dat andere kinderen onbe zorgd lopen en spelen, moest zij leren al de dingen, die een toekomstige Koningin van Nederland dient te we ten om' later haar volk goed te kunnen regeren. Als iong meisje, in de jaren, die voor de meeste vrouwen tot de blijste en gelukkigste van haar leven behoren, aan vaardde zij de regering, met alle zorgen, die daaraan ver bonden zijn. Zij verloofde zich en trouwde, maar ook deze gebeurtenissen, hoe be langrijk ook voor het privé- leven van de Koningin, ver mochten niet haar te ont slaan van haar taak, vóór al les hoofd der regering te zijn. De geboorte van haar doch tertje, iets wat voor elke vrouw een hoogtepunt in haar leven betekent, is zeker ook voor onze Koningin een grote vreugde geweest. Maar zelfs aan het moederschap kan een koningin ziqh niet onverdeeld wijden. Zelfs in dagen van de grootste blijd schap en van de hevigste droefheid kan een koningin zich niet overgeven aan haar gevoelens. Zij immers heeft geen recht aan zich zelf te denken, waar een geheel volk op haar rekent. In deze taak, het steeds voorop stellen van het belang van anderen voor het eigen belang, heeft H. M. Koningin Wilhelmina uitgeblonken. Zij heeft haar gehele^leven lang met een moederlijke zelfver- getenheid geleefd voor haar volk. Haar houding tegenover haar volk heeft haar ten volle de eretitel doen verdienen, die men haar zo gaarne geeft: „Moeder des Vaderlands". Op een herfstshow in New York werd dez£ winter^swagger getoond. De zomer heeft ons nog zo bitter weinig gege ven en toch loopt hel milde seizoen al op zijn eind. We hebben onze dunne, lich te zomerjurken weinig kans kunnen geven om tot hun recht te komen en nu moeten we alweer gaan denken aan onze winterkleren. Zo tegen September gaat de vrouw al weer bij zichzelf na, hoe haar wintermantel er voor staat, want ze weet dat ze onher roepelijk binnen enige we ken naar een warme omhul ling zal verlangen. In de modecentra zijn de herfst- en wintershows ge houden en de modewereld weet, dat de lange rolt ge handhaafd blijft. Hoewel de rok bepaald niet langer wordt, eerder van het over- drevene afstapt. Twee en dertig centimeter van de grond is nu bepaald. De taii- le blijft geaccentueerd, hoe wel sommige couturiers de taille naar boven werken, en de schouders mogen nog steeds niet mannelijk vier kant zijn. De wijde rok heeft niet afgedaan, maar dé nau we rok doet de „ballerina"- rok veel concurrentie aan. Nauw, maar lang niet altijd een koker, het kokerachtige wordt weggenomen door stroken vanaf de knie, en door allerlei ingewikkelde draperieën waardoor een zo genaamde „spiraalrok" ont staat. ,Nu de rok dus lang blijft, zullen we moeten zien, dat onze winterjas ook lang is. Het is zeer in de mode de winterjas dit seizoen met een bontrand af te werken, wat een uitkomst is voor ieder, die een korte mantel heeft, die ze verlengen wil, en die kans ziet aardig en be taalbaar bont te bemachti gen. Desnoods neemt men imitatiebont als dat te krij gen is. Het is sterk en soms alleraardigst. De swagger is ook nog zeer in de mode, naast de aange sloten jas. Hij is uitermate wijd en klokkend in de rug. De swagger van het plaatje heeft een raglan mouw, wat practisch is, wanneer men zo'n wijde losse jas over een mantelpak wil dragen. ASTRID. iiliiiiiiiiii!ifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiiiMimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiimimiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi<iMiiiiifliiiniiiii Hoewel de haringvangsten tot nu toe wat kleiner wa ren dan vorig jaar, werd ge lukkig toch nog genoeg aangevoerd om in de be hoeften te voorzien. Nu komt, terwijl de Malse Maatjes nog in het voorste gelid staan, ook de verse haring onze aandacht vra gen. En ze is die evenzeer waard. Van verse haring (die een van onze goedkoop ste en voortreffelijkste vis soorten blijft) zijn heel sma kelijke gerechten te bere - den, ook ter vervanging va" vlees bij het middagmaal Gebakken (ze neemt maar weinig boter of olie) smaakt ze bijv. behalve bij sla, ook heel goed bij zomerbietjes of rqde kool. Ook voor ko ken en stoven geven wij hieronder enkele recepten. Algemeen recept voor het schoonmaken van verse haring. De haring schubben en aan de buikzijde opensnij den. De ingewanden en het zwarte vïiesje uit de lichaamsholte verwijderen, tenslotte de kop afsnijden. De vis, evenals de hom en de kuit, wassen. Gestoofde verse haring 8 haringen, een klontje bo ter of margarine, (azijn), zout. desgewenst wat aard appelmeel. De haringen schoonma ken, (zie algemeen recept), openleggen, inwrijven met wat zout en ver%'olgens in een pan of vuurvaste schaal leggen. Een weinig water, een klontje boter of marga rine en een scheutje azijn toevoegen. De vis boven op het vuur of in de oven gaar stoven. Wanneer het gerecht in de oven gezet wordt, kan er naar verkiezing wat pa neermeel over de vis wor den gestrooid. Stooftijd 7 a 10 minuten op het vuur, 10 a 15 minuten in de oven. Het vocht desgewenst bij- binden met'wat aangemengd aardappelmeel en het er als saus bij geven. Haring gestoofd in AzUn. Haringen, wat gesnipperde ui, azijn, zout. De haringen schoonmaken, licht zouten en opzetten in een emaille pannetje met zóveel azijn, dat ze juist on derstaan. De gesnipperde ui er in strooien De inhoud van de pan aan de kook brengen en vervolgens zachtjes sto ven, tot de vis zacht en smeuig is (pl.m. 10 minu ten). Ze met de schuimspaan uit het nat scheppen en warm opdienen, bestrooid met gesnipperde ui. Gebakken verse haring of bakbokking. 3 haringen of bakbokkin- gen. wat bloem of paneer meel. boter of margarine om in te bakken, zout. De haringen of bakbok- kingen schoonmaken (zie al gemeen recept), openvou wen, met wat zout inwrij ven, door bloem of paneer meel wentelen en in de koe kenpan in boter of marga rine gaar en bruin bakken. Baktijd pl.m. 7 minuten. De Prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet fietsten gistermiddag, vergezeld van haar verzorgster, mevrouw Pen- nings, over de Loolaan te Apeldoorn, stopten bij de kunstzaal der Apeldoorn- se beeldende kunstenaars en gingen de tentoonstelling van werken dezer kunstenaars eens bekijken. De kunst schilder Wim Helder leidde het leven dige gezelschap rond, dat met belang stelling van een en ander kennis nam. Het kanten gordijn, dat burgemeester mr. A. L. des Tombe hier ter bezichti ging stelde en dat een geschenk der stad Nottingham aan de Apeldoornse burge rij is, had de bijzondere aandacht. De Stichting voor de Landbouw heeft in een dertien punten omvat tend urgentieprogramma haar wen sen en aanbevelingen op bet gebied van het landbouwbeleid bekend ge maakt. By de regering wordt aangedrongen op spoedige uitbetaling van de veertig millioen gulden compensatietoeslag aan de zandbedrijven en overbruggingstoe lage aan de kleine bedrijven, die niet op zeeklei gelegen zijn. Aangedrongen wordt op uitdrukkelij ke instructies aan handelsdelegaties om. waar mogelijk, de afzet van Nederland se tuinbouwproducten in het buitenland te stimuleren. Verzocht wordt geen handelsverdragen goed te keuren, waar- 55) „En heb je geen ander antwoord? Niets vriendelijkers te zeggen of.... zachters? Je lacht. Je kunt niet terug- fluisteren: „Ik houd van je, Owen!" Ik wendde mijn hoofd af, om de ellen de in mijn gezicht te verbergen. O, kon ik maar! Weer lachte ik een ruwe, onwelluidende lach; want nu waren de tranen in ernst gekomen en met afge wend gelaat veegde ik ze uit mijn ogen. „Laat dat," riep hij gebiedend. „Lach niet. Als je mij niet kunt en wilt lief hebben, lach me dan tenminste niet uit. Wel, gisteren verbeeldde ik mij, dacht ik, dat je een beetje om me gaf. Hilary, was je niet was je niet gelukkig gis teren?" „Ja," riep ik, „maar spreek er niet over. Het het lij kt» een ander leven te zijn, en nu „Je bent ongelukkig, omdat je me weg stuurt. Je houdt van me; je kunt het niet ontkennen." Zijn armen waren nu om me heen sterk, dwingend. „Je kunt niet in mijn ogen zien. Terwijl je zegt, dat ik weg moet gaan, worden je wangen bleek, je ogen lopen over van tranen." „Je bent wreed," riep ik, strijdend om los te komen. „Wreed! De hemel vergeve mij, als ik een hard woord uit of ooit een onvrien delijke gedachte koester over Hilary, Hilary, kijk me in het gezicht en zeg naar waarheid: „Owen, ik heb je niet lief." J Ik gaf de strijd op, de inspanning werd te groot; maar ik keek hem in de ogen de liefde er in deed mij beven en, na diep inademen slaagde ik er in, vast en rustig té" zeggen: „Owen Westcott, of ik al dan niet van je houd, ik kan niet met je trouwen. Wil je me nu laten gaan?" En terwijl ik sprak, kwam mijnheer Weldon het vertrek binnen en Owen Westcott liep er uit. XXVII. „Je bent heel erg veranderd, Hilary," merkte moeder nadenkend op, toen wij de avond, volgend op de gebeurtenissen van het laatste hoofdstuk, rond de theetafel verzameld waren. „Mooier, hè moeder?" vond vader verstrooid, terwijl hij een bladwijzer in een dierkundig werk legde. „Helemaal niet", antwoordde moeder met neerdrukkende zekerheid. „Ze is magerder en bleker, feitelijk ziet ze er beslist armzalig uit." „Het was de warmte in Londen," ver klaarde ik. „Ik zal wel weer opknap pen, nu ik hier ben. Wat ziet de tuin er beeldig uit, moeder! „En ik veronderstel, dat je aan het eind van je vacantie weer alles in de steek zult laten? Moe van de eentonig heid van je leven, gereed omop een berg te gaan gillen, hè?" Moeder herinnerde je altijd aan din gen, die voor geen sterveling van enig nut waren. „Ik weet niet zeker, of ik wel naar Londen terugga," zei ik onverschillig. „Niet terug naar Londen!" De konij nenrug op moeders bord maakte zicht baar een sprong. Ik knikte „Ben je ai zo gauw beu van je werk? Net wat ik voorspeld heb." „Ik ben niet beu van mijn werk," zei ik langzaam met mijn ogen op mijn bord gericht; „maar ik geloof, dat ik niet erg in orde ben, dat is één reden, de warmte heeft mij afgemat." „En de andere redenMoeders ogen verkleinden zich, terwijl zij naar mij keek. „O ik ik geloof, dat ik heim wee had," stamelde ik en grootmoe der. die naar het Tuinhuis was geko men, om mij te verwelkomen, grinnik te achter haar hand „Wat een heerlijke leugen. Hilary!" merkte zij op, maar terwijl zij sprak, wierp zij mij een bedekte blik van mee leven en begrip toe, die mij met ver wondering deed afvragen, wat zij be doelde. „En je bent je betrekking-kwijt?" in formeerde moeder. „Niet voor goed. Mijnheer Weldon was zo vriendelijk te zeggen, dat ik een waardevolle kracht voor hem was ge worden, en hij zou mijn plaats een paar weken openhouden, terwijl hij voor hei ogenblik tijdelijke hulp zou zien te krij „Dat" is erg aardig van hem," zei moeder sarcastisch. „Natuurlijk wenst hij je niet te verliezen. Een welopge voed meisje van jouw maatschappelijke standing staat niet iedere dag van de week klaar, om in een apotheek dienst te doen. Jij bent de eerste Allardyce, die in de handel is gegaan!" „Het was geen apotheek," sprak ik scherp tegen, en toen: „handel is niet onterend. moeder." „Nee," zei vader ernstig. „Je moeder, ik|' jullie drie meisjes, de dienstboden, Abinadab, allemaal leven we van het geld, dat je grootvader en je over-groot- vader met eerlijke handel hadden ver diend. Ik ben niet succesvol geweest met geld verdienen," zijn hand ging wat vermoeid door zijn mooie, witte haar, „maar ik ben er trots op, dat een van mijn kinderen de wereld is inge trokken en zich heeft geschaard in de gelederen van hen, cue werken en vechten." „Zij zou thuis haar best kunnen doen" zei moeder. „Daar was niet vol doende te doen, en het stuitte haar te gen de borst" antwoordde vader. „Natuurlijk, als iedereen het werk, dat hem tegen *de borst stuit maar van zich af kon schuiven...." begon ipoe- der, maar vader gaf door het opsteken van zijn hand te kennen, dat de discus sie geëindigd was. „Kalm, Emma", zei hij, „wij willen Hilary's nieuws horen." En moeder was zo verbaasd, dat Ellen, die een juskom op de tafel had gezet, zonder aanmer king ontsnapte. „Ik geloof dat het vriendelijker zou zijn, Hilary aan haar thee te laten; zij ziet er afgemat uit". Natuurlijk was het Miranda die sprak. „Wij zullen haar ons nieuws vertellen, als dat er ten minste is, en op een andere keer ver telt zij ons het hare." En zo gingen zij er toe over, het doen en laten van het dorp, gedurende de maanden dat ik weg was geweest, te onthullen. Later slenterde ik arm in arm met Miranda naar de rivier, die baadde in het licht van de ondergaande zon. „Wat prachtig". Ik ademde diep en dronk de oude bekende, heerlijke schoonheid in. „Was Owen Westcott maar hier", dacht ik. „Ik zou hem niet langer kunnen weerstaan." „Wat is er Hilary?" Miranda drukte mijn arm. „Waarom huil je? Je hebt zorgen, ik weet het. Ik raadde het op hetzelfde ogenblik, waarop je telegram kwam. En toen ik aan het station je ge zicht in de gaten kreeg, wist ik, dat ik gelijk had. Je zult het me vertellen, is het niet, Hilary? Je hebt mij altijd alles verteld." „Ja," zei ik, keerde mij impulsief om en sloeg mijn armen om haar heen. „Ik zal het je vertellen. Ik heb je zo no dig gehad. O, Miranda, het is een vreemde wereld!" (Wordt vervolgd in voor tuinbouwproducten geen be hoorlijke afzetmogelijkheden worden geopend. Een zo volledig mogelijke inschake ling van het bedrijfsleven bij de voor bereiding van de economische unie tus sen Nederland, België en Luxemburg wordt noodzakelijk geacht. Men vraagt verder een goede verde ling van het bouwvolume. Naar oordeel van de stichting moet met kracht gestreefd worden naar ver groting en verbetering der oppervlakte cultuurgrond door middel van inpolde ring, ruilverkaveling, betere ontwate ring en andere cultuurtechnische wer ken. Dit in verband met de bevolkings druk te plattelande en de groeiende behoefte aan b.v. stadsuitbreidingen. Aangedrongen wordt op besteding van een deel der Marshalldollars voor deze cultuurtechnische werken. Tenslotte is de Stichting voor de Land bouw van mening, dat de rijksdienst voor het nationale plan (ministerie van wederopbouw) en het centraal planbu reau (ministerie van economische za ken) onder de minister van algemene zaken zullen moeten gaan ressorteren. Een nieuw gevaar, dat in de kiem gesmoord moet worden, is het op treden van „aardappelmoeheid" op intensief gebruikte percelen voor aardappelbouw. Dit gevaar wordt veroorzaakt door de „heterodora rostochiensis", hetaardappelaaltje, dat de wortels der planten aantast, waardoor deze afsterven. Ter voorkoming van aardappel- moeheid moet driejarige wisselbouw worden toegepast. Indien men eens per drie jaar op niet of licht be smette gronden aardappelen teelt, dan behoeft men geen gevaar voor de aantasting of uitbreiding daar van te duchten. Gelukkig komt de aardappelmoeheid in Nederland nog slechts zeer spora disch voor. Voor uitbreiding bestaat bij wisselbouw geen gevaar. Wil men een export van 50 tot 100 millioen gulden veilig stellen en misoogst voorkomen, dan moet de boer zowel in zijn eigen, als in het nationale belang zich stnkt aan de noodzakelijke maatregelen hou-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3