Republikeinen in vaste dienst niet meer te Batavia Joegoslavië zeadt nota aan Roemenië HOOFDSTAD DES LANDS STEEKT ZICH IN FEESTTOOI Zaterdag branden alle lichtjes Geen vergelijkingen nodig Aanleiding: de gebeurtenissen van de laatste tijd Pauker en andere Roemenen zouden Tito boycotten Maandagavond komt de Koningin; dat is het officiële begin Mevrouw Kosenkina sprong uit het raam om te ontsnappen De atoombom geen geheim meer Tot hoofd en hart Herriot bij de inhuldiging Inkrimping personeel C.C.D. Dr. W.* Bronkhorst tot hoogleraar benoemd Partij van De Gaulle lijdt nederlaag Verraad aan verdrag van vriendschap MILLIOEN BEZOEKERS VERWACHT Marshall acht sluiten der Russische consulaten niet belangrijk .Het weer. Mgr. Arata overleden Radioredevoeringen op de feestdagen DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1948 T2ste JAARGANG No. 24241 Brandstoffen voor kamerbewoners Verbetering verlichting Zweeds schip in moeilijkheden De opiumsmokkelaffaire Verkiezingen van de algemene raden uitgesteld Uitgebreid programma Zot Chepurnykh naar huis Verklaring van Belgische geleerde Onderzoek naar vindplaatsen strategische materialen Vertegenwoordiging van Israël Overleg België en Nederland Geschenk aan Koningin H. Vader antwoordt filosofen BUREAUX van REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDE STRAAT S - HAARLEM wMouk Redactie 215441 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRDS 34 cents per week. I !M7 per maend, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Directeur: 3. 3. W. Boerrioter. COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlWlmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vaa redenen te weigeren. Wij kunnen ons voorstellen, dat het voor de Partij van de Ar beid een bittere pil is geweest tich nolens volens te hebben moeten Neerleggen bij een niet-parlementair kabinet op bredere basis, ook al is. deze Pil dan wat verguld door het minister- Presidentschap van de P. v. d. A.-man, de heer Drees. Zij kan het moeilijk ver kroppen, dat twee zeer belangrijke pos ten, n.l. die van Buitenlandse Zaken en Oorlog, in handen zijn gekomen resp. van een prominente figuur der V.V.D. en der C.H.U., des te moeilijker, omdat zij er alles op had gezet juist dit te voor komen. Niemand beter dan de eerste formateur, Dr. Beel, zou dit kunnen beamen. Weliswaar is nog weinig ook na de parlementaire debatten van de sluier, welke de kabinetsformatie, en de daaraan voorafgegane twee misluk kingen van Dr. Beel, omhullen, opge licht, maar wij vermoeden, dat als de Vriendelijke kennismakingen voorbij rijn de jongste debatten waren niet Veel meer dan politieke verkenningen er nog wel eens harde woorden zul ten vallen, die de sluier in één ruk aan flarden zullen scheuren. Dat daarbij de Pogingen van Dr. Beel opnieuw in het middelpunt der belangstelling zullen komen te staan, is te begrijpen. Het is echter een algemeen bekend feit, dat, hoewel Dr. Beel zeer ver in zijn con- eessies aan de P. v. d. A. wilde gaan, Verder zelfs dan ons wenselijk toe scheen, de P. v. d. A. toch het been tegenover hem heeft stijf gehouden. Men zou mogen veronderstellen, dat de 1®. v. d. A. de tegemoetkomende hou- <Hng,° welke Dr. Beel tegenover deze Partij steeds heeft aangenomen, zou we ten te waarderen. Maar zie hier, hoe het oordeel van Het Vrije Volk over de oud minister-president luidt: „Met alle respect voor de kwaliteiten Pie dr. Beel tijdens zijn minister-presi dentschap meer en meer is gaan ont wikkelen, geloven wij, dat Nederland °P dit ogenblik de leiding van 's lands Jaken aan een staatsman van groter formaat ziet toevertrouwd." Het is weer die persoonsverering, Welke de P. v. d. A. blijkbaar maar niet kan achterwege laten. Zo was het vóór de verkiezingen en zo schijnt het ook Nu weer. te gaan worden. Drees in Het Vrije Volk en Schermerhorn in Het Parool. Nu is het merkwaardige, dat de heer Drees zelf deze verering aller minst op prijs stelt. Drees is een harde, bekwame werker, die aan Sociale Za ken, daarbij gesteund door zijn mede- ministers en de Kamers, zeer goed werk heeft verricht. Van zijn geschiktheid en bekwaamheid voor de functie van mi nister van Sociale Zaken was men al gemeen overtuigd, al moet men niet Vergeten, dat ministers van Sociale Zaken in een eerste na-oorlogse periode het getij meestal mee hebben. Het is daarom, dit in tegenstelling tot vlak Vóór de wereldoorlog, op het ogenblik misschien wel de enige „dankbare" po rtie in het kabinet. Een minister, die teetterdaad de sociale noden van het Volk door maatregelen als de noodvoor ziening voor ouden van dagen en de kinderbijslag verlicht, is nu eenmaal S?.e«r populair dan een minister van jf teanciën, die om aan de nodige geld middelen te komen, voor deze sociale maatregelen, op zijn beurt weer de be- testmgschroef moet aandraaien. Hieruit het „formaat" van de betreffende be windsman te bepalen is nogal riskant. Veeleer is dit mogelijk bij het minister- Presidentschap. Maar hiervoor is Drees hog te.kort aan het bewind en daarom te het onjuist nu reeds vergelijkingen te trekken tussen Drees en Beel. De karakteristiek, die De Linie dezer hagen van Dr. Beel gaf, zij het in an- - ?er verband, lijkt ons juist: „Dit volk |?at een kabinet-chef en eerste minister teengaan, die jarenlang in bewonde renswaardige eenvoud en schier onzicht baar makende bescheidenheid hard terkte voor dit volk en dit land". Maar ?ok Drees, die hem opvolgde, is een tescheiden, harde werker. Er is daarom seen reden het staatsmanschap van Peiden te gaan vergelijken. Daarvoor is nü althans te vroeg en daarom onge wenst. Evenals bij de Prij sbeheersing zal k>k bij de Centrale Controledienst een belangrijke reorganisatie wor den doorgevoerd. Dit zal een aan- Zienlijke inkrimping van het per soneel tengevolge hebben. De eerste ontslagen, 250 in totaal, zullen per 1 November vallen. Er zullen er nog meer volgen. De inkrimping bij deze dienst is een gevolg van de algemene bezuinigingsmaatregelen, Welke thans op alle departementen Worden doorgevoerd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat, zoals de plaatselijke distributiediensten nog nader be kend zullen maken, tussen 12 en 25 September aanvragen voor brand stoffen voor kamerbewoners kunnen Worden ingediend. De aanvraagfor mulieren dienen tussen 29 Augustus ®n 11 September bij de plaatselijke distributiediensten te worden afge- j*h verband met het naderend winter- jjhoen en het percentsgewijze groot j^htal ongevallen ten gevolge van slech- ij .Verlichting bij duisternis, heeft de sén^'C"" bij de autoriteiten aangedron- ruimere electriciteitstoewijzing >Q "ehoeve van de openbare verlichting. a6„r?°gelyk wordt opheffing van de be ding verzocht ^w'gpteren is het 211 ton metende te v se stoomschip „Sunnan" ter hoog- lijlthpj het lichtschip Goeree in moei- teach- geraakt tengevolge van een te0k medefeet Vroeg in de middag ver dij tvT6 sleepboot „Maas" uit Vlissingen. 'ehge,°^st echter later op de middag tichtp ge van het slechte weer onver- W^ke terugkeren. In de namiddag j de Belgische trailer „Zeebrugge h vhssingen. In de avonduren ï?üw T?e trailer de „Sunnan" op sleep- i'hgerd "Sunnan" werd echter losge- hpprp Yan haar tros, waarna de ,.Zee- V°or h om sleepboothulp seinde ï?di0 a Zweedse schip, dat zelf geen 'ten „fJln boord heeft. Óm kwart voor V^fesid avond voer de reddingboot unnt Jan Leis" van Hoek van Hol leden °m de „Sunnan" hulp aan te ter ai j p e Zweedse kapitein bleek ech- teen steepboothulp te willen aan- .biiveri-'i.ik?3"13 de „President Jan Leis" tetiti ter,terzake naar Hoek van Hol- lerUgkeerde. Een communiqué van de regerings voorlichtingsdienst te Batavia meldt, dat de voorlopige Federale Regering besloten heeft, niet langer toe te staan, dat personen in vaste dienst van de Republiek met hun gezinnen te Bata via wonen. De verschillende gebeurte nissen van de laatste tjjd hebben daar toe voldoende aanleiding gegeven. Voorts zegt het communiqué, dat in speciale gevallen uitzonderingen kun nen worden gemaakt. Voor de vergaderingen niet de Com missie van Goede Diensten en de dele gatie van het Koninkrijk kunnen leden en personeel van de republikeinse de legatie echter zonder hun gezinnen in federaal gebied worden toegelaten. Het oommuniqué voegt er aan toe, dat dit zal dienen te geschieden op vol komen gelijke voorwaarden (ook wat getalssterkte betreft) als die, welke gel den, wanneer besprekingen tussen de delegaties op het republikeinse gebied plaats vinden. Aan de republikeinse regering is reeds mededeling gedaan van dit besluit en zij is verzocht bin nen acht dagen de namen van diegenen op te geven, die in verband met dit be sluit zich in de republiek zullen moeten vestigen. De vertegenwoordiger van de Indo nesische repübliek in Lake Success heeft, volgens Antara, instructie gekre gen om de Veiligheidsraad op de hoog te te brengen van het feit, dat de Ne derlandse autoriteiten „met geweld" het republikeinse ziekenhuis in Bata via hebben overgenomen. Antara berichtte tevens, dat de re publikeinse delegatie een protest had ingediend bij de Commissie van Goede Diensten van de Ver. Naties. De directeur van het kabinet van dr Van Mook, dr. P. J. Koets, heeft in een persconferentie enkele stukken getoond, die betrekking hebben op de opium smokkelaffaire, waarbij hoge republi keinse functionarissen betrokken zün. Allereerst liet dr. Koets het document van de benoeming van Moekarto zien, waarbij deze volmacht kreeg tot super visie van de financiën van de republi keinse vertegenwoordigers in Zuid-Oost- Azië en Australië. Het stuk is onderte kend door Hatta en gedateerd 24 Juli De instructies voor Moekarto werden getekend door de republikeinse minister van financiën, A. Maramis. Een foto van dit document werd eveneens door dr Koets getoond. Het belangrijkste stuk, waarvan een fotocopie werd getoond, was het docu ment, dat met medewerking van Moe karto was opgesteld ten behoeve van de republikeinse rekenkamer. In het do cument kwamen diverse verkopen van opium voor in de periode van Mei 1947 toen Sjahrir premier was tot Juli van dit jaar. Uit dit staatje blijkt, dat minister Maramis een van de kopers van opium was, terwijl de „vice-presi dent" genoteerd staat in de kolom van personen of instanties, aan wie de be talingen voor de opium ten goede ko men. Dr. Koets zeide, dat uit de getoonde documenten toch wel duidelijk blijkt, dat de republiek reeds opium smokkel de, toen Sjahrir nog premier was. De opiumaffaire wordt nog steeds door de politie onderzocht, zodat meer inlich tingen binnenkort verwacht kunnen worden. De republikeinse regering erkent of ficieel opium te hebben verkocht. Zij ontkent echter, dat deze verkoop con trabande betrof. In een officieel communiqué, dat voor radio-Djocja werd omgeroepen, wordt bekendgemaakt, dat men volgens de re publikeinse regelingen dienaangaande „een zekere hoeveelheid opium" op re publikeins gebied voor het eind van het jaar van de hand moest doen. Twee mo gelijkheden deden zich voor: de opium in zee werpen of de voorraad verko pen. De republikeinse regering koos de tweede. „De verkoop," aldus 't commu niqué, „is echter geschied volgens door de regering vastgestelde regelingen en daarom kan het dus hier geen contra bande betreffen. Bovendien is de republi keinse regering niet gebonden aan in ternationale bepalingen t.a.v. de ver koop van opium, omdat zij nooit inter nationale overeenkomsten daaromtrent heeft getekend." Dr. W. Bronkhorst, geneesheer-direc teur van het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven, is bij K.B. be noemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de longziekten. Het is de eerste leerstoel in de leer der longziekten, die -in Nederland is inge steld. De party van generaal De Ganlle, de R.P.F., leed Woensdagavond een tacti sche nederlaag, toen de nationale ver gadering met 208 tegen 166 'stemmen besloot de verkiezingen van de alge mene raden der departementen, die in October gehouden zouden worden, uit te stellen. De Gaullisten hadden gehoopt bij deze verkiezingen een grote overwinning te behalen en zo de algemene verkiezingen ti bespoedigen. Het grootste gedeelte van de overige politieke partijen sloot zich aaneen, ten einde de verkiezingen in October voor onbepaalde tijd uitgesteld te krijgen, hangende een reorganisatie van het regeringssysteem van de departementen. De communisten onthielden zich van stemming. Een woordvoerder van de regering beloofde, dat de reorganisatie voor Mei van het volgende jaar in de Nationale Vergadering behandeld zou worden, zodat de verkiezingen dan gehouden kunnen yvorden. |- Op een tentoonstelling van vliegtuigmodellen in Engeland waren niet alleen aardige ontwerpen te bewonderen. Er waren ook mode-producten, die door de luchtvaart geïnspireerd waren en waarvoor niet minder belangstelling bestond dan voor vliegtuig modellen. Een hoofddeksel met een windzakpropellers en wielen. Het officiële Joegoslavische pers agentschap Tanjug deelt mee, dat Stanoje Simitch, de Joegoslavische mi nister van Buitenlandse Zaken, aan de ambassadeur van Roemenië in Belgrado een nota heeft overhandigd, waarin Ana Pauker, de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, en andere Roe meense leiders ervan beschuldigd wor den zo te manoeuvreren, dat de rege ring in Joegoslavië ten val gebracht wordt. In de nota wordt verklaard, dat de in Roemenië gevoerde campagne tegen Joegoslavië en het Joegoslavische Volk strijdig is met het Roemeens-Joegosla- vische verdrag van vriendschap, samen werking en wederzijdse bijstand. Generaal-majoor Pero Popivoda van de Joegoslavische luchtmacht, die tien dagen geleden naar Roemenië is ge vlucht, laat zich in een brief aan het blad „Scanteia" op felle wijze uit tegen het Tito-regime, dat, naar hij zegt, thans z(jn geheime politie op de „eer lijke communisten" Joslaat. Popivoda keert zich met name tegen de minister zonder portefeuille Milovan Djilas, die door de Cominform als „lafaard en verrader" werd gebrandmerkt, en noemt hem een intellectuele bourgeois, die de partijen bedriegt met leugenach tige propaganda en valse voorlichting. Tot dusverre zijn er, ondanks de ont- De jubileum- en inhuldigingsfeesten zyn waarlijk op de eerste plaats een feest van (en voor!) de schilders, timmerlieden en electriciens. Nimmer hebben we kunnen vermoeden dat Amsterdam zoveel van deze ambachts lieden telt! In welhaast alle straten in Zuid het minst heerst een grote bedrijvigheid. Kronen worden gehesen in alle groot ten en vormen; palen in de grond gesla gen; de toch al smalle trottoirs worden nog smaller gemaakt met grote bouw sels; vlaggen wapperen reeds bij tien tallen (de Amsterdamse vlaggenindus- trie kan al lang geen orders meer aan nemen en voert alleen nog overheids- orders uit!) en slierten oranjelampen hangen over pleinen, straten en grach ten. Er wordt geklopt en getimmerd, geschilderd en gemoerd, ge„fit" en ge zaagd. Zonderlinge auto's met grote stellages rijden door de straten en straks komen de kwekers dit alles nog even van frisse bloemen voorzien, zodat Am sterdam volop in de bloemetjes gezet zal worden. En dat alles voor het mil- lioen bezoekers, dat Amsterdam ver wacht, van wie o.a. 9000 Amerikanen. Voor hen is de V.V.V. zo druk in de weer om onderdak te zoeken dat ze het niet afkan en voorlopig maar geen nieuwe adressen meer aanneemt. En iedereen die een raam bezit langs b.v. de weg die de gouden koerts zal nemen, tracht daar munt uit te slaan, waarbij al fantastische bedragen van honderd gulden en meer worden gefluisterd. Ook binnenshuis, en wel ln het R A.I.- gebouw, hebben schilders, electriciens en timmerlieden het hoogste woord gehad. Zij hebben de stands van de Nationale Handel-, Industrie- en Nijverheidsten toonstelling „Nahinto" ingericht. Het idee voor deze expositie stamt al uit de Be vrijdingsdagen, maar toen was er nog geen voldoende materiaal. Men wilde er eerst een specifiek Amsterdamse tentoon stelling van maken, maar ze is uitgegroeid tot een waarlijk nationale, zij het met een Amsterdamse inslag. Allerlei grote industrieën en bedrijven exposeren er op zeer overzichtelijke wijze. Zo staat er o. a. een Fokker Promotor in levenden lijve opgesteld en men vindt er een raceboot met 135 F.K.-motor. Alle grote rederijen doen mee alsmede de Amsterdamse haven en andere officiële instellingen. Men ziet er papier maken op oud-Hollandse manier, diamanten kloven, regenjassen snijden, rietmeubels vlechten, plateel bakken en een dagblad drukken. Er zijn 200 standhouders en de 120 expor teurs onder heq vormen tezamen een ex portcentrum midden in de zaal, waar voor vele millioen guldens aan waarde ligt uitgestald (verzekerd). Er is voorts een bioscoopzaal en een cabaret met 1500 plaatsen. Architect Günther, die de expo sitie ontwierp, heeft gebroken met het systeem van rechte wegen en stands. Men moet hier aan de slinger gaan. Ook allerlei snufjes, als zeeppapier, een verwarmde of afgekoelde matras ontbreken niet. Men verwacht enige honderdduizenden bezoe kers. De Fa. Enschede exposeert de door haar gedrukte bankbiljetten en postzegels uit de laatste 50 jaar, op zich zelf al een zeer interessante tentoonstelling. Voorts is er de wereldbol met alle Nederlandse scheepvaartlijnen, reeds op de wereldten toonstelling te New York geëxposeerd Deze tentoonstelling is maar een on derdeel van het uitgebreid programma der feestelijkheden in Amsterdam. Za terdagavond floept de volledige feest verlichting van de hoofdstad aan. Die dag zijn 17 gepavoiseerde en geïllumi neerde oorlogsschepen, o.a. de „Karei Doorman", aangekomen. Maar het feest begint Maandagavond officieel met de intocht van Koningin Wilhelmina, na Haar aankomst om vijf uur aan het Am- stelstation, met vaandelhulde. De route is Mr. Treubplein, Mr. Treubweg, Sta- linlaan, Rijnstr., van Woustr., Westein de, Weteringschans, Vijzelstraat, Munt, Rokin. Op 31 Augustus begint om elf uur de aubade op de Dam van 1400 schoolkin- dren en 3500 volwassenen, alsmede 300 muzikanten, onder leiding van de 80- jarige Fred Roeske, die ook 50 jaar ge leden de aubade leidde. Des middags om twee uur rijdt Koningin Wilhelmina langs Raadhuisstraat, Rozengracht, De Clercqstraat, Bilderdijkstraat, le Const. Huygensstraat, Vondelbrug, Van Baerle- straat, Willemsparkweg, Koninginneweg, rechterkant Valeriusplein, Com. Kruse- mansraat, Kochstraat, Marathonweg, Olympiaweg, Stadionweg, naar het Sta dion voor het, Jubileumspel (aanvang drie uur), van waaruit de Kroon gedra gen zal worden naar de Dam, dpor de putaties van de geestelijkheid, verpleeg sters, wetenschap, leger, vloot en lucht macht, U.V.V., kunstenaars, geiinifor meerde ambtenaren, koopvaardij, arbeid en illegaliteit, die elkaar aflossen op de volgende punten: Agneskerk (Comelis Krusemanstraat), Valeriusplein, Emma- monument, Koningslaan/Willemspark weg, Willemsparkweg/Van Baeriestraat, Vondelbrug, Constantijn Huygensstraat/ Bosboom Toussaintstraat, Bilderdijkstr./ Kwakerspleip, Rozengracht/Mamixstr„ Westermarkt. De Koningin rijdt via Stadionweg, Olympiaweg, Apollolaan, J. M. Coenen- straat, Van Baeriestraat, Museumplein, Hobbemastraat Leidsebosje, Leidse plein, Leidsestraat, Herengracht oneven zijde, Vijzelstraat, Munt, Rokin, Dam, naar het Paleis terug. Intussen is het op 't Museumplein bij leven-en-welzijn om twee uur een ballon opgelaten, vergezeld van 500 balonnetjes met naamkaartjes van de jeugdige af gevaardigden der buurtverenigingen. Een vuurwerk om kwart over negen op het terrein tussen de Beethovenstraat en de Pamassusweg besluit de dag. Op 1 September om twee uur is weer wetenschappelijk appèl in het Indisch Instituut, op 2 September de première van A. Defresne's stuk „1948 Anno Christi" in de Stadsschouwburg, op 3 September om één uur de na tionale vlootschouw op het Buiten IJ en om twee uur een optocht van in dustrie, handel en nijverheid o.a. langs Apollolaan, Churchilllaan, Schelde- straat, Ferd. Bolstr., Vijzelstr., Rokin, Dam, Raadhuisstr., Keizersgracht, Bil derdijkstr., Vondelbrug, Museumplein. En om acht uur gondelvaart door de grachten. Op 4 September maakt Koningin Ju liana, nadat de abdicatie van Koningin Wilhelmina waarschijnlijk zonder uiter lijk vertoon zal zijn voorbijgegaan haar eerste rijtoer door Amsterdam en wel langs Damrak, Prins Hendrikkade, Schippersgrachtje, Kadijksplein, Kat tenburgergracht, Wittenburgergracht, Oostenburgergracht, Sarphatistraat, Fre- deriksplein, Weteringschans, Kleine- Gartmanplantsoen, Leidseplein, Marnix- straat, Willémstraat, Brouwersgracht, Noordermarkt, Prinsenstraat, Wester markt, Raadhuisstraat, N.Z. Voorburg wal, Paleisstraat, Dam. Om acht uur begint de Sportfantasie in het Olympisch Stadion en om kwart over tien een fakkeldemonstratie op de Dam. Zondag 5 September is gewijd aan de kerkelijke dankdiensten. Die dag komen waarschijnlijk de hoge buiten landse gasten aan. Óp 6 September de plechtige inhuldiging in de Nieuwe Kerk, om drie uur gevolgd door de rit van H. M. Koningin Juliana in de gou den koets langs Rokin, Vijzelstraat, Nw. Vijzelstraat, Weteringschans, Kleine- Gartmanplantsoen, Leidseplein, Leidse bosje, Stadhouderskade, Overtoom, le snappingspoging van drie hoge Joego slavische legerofficieren en de geruch ten in alle toonaarden over opstanden en zuiveringen, geen openlijke maat regelen door Moskou tegen de „Joego slavische afvalligen van het socialisme genomen. De Joegoslavische autoriteiten die allen van mening zijn, dat maarschalk Tito zijn zaak volledig uiteengezet en beredeneerd heeft en dat Rusland thans de volgende stap moet doen geloven, dat de Russen eerst zullen proberen maarschalk Tito door propaganda uit de weg te ruimen. Het is de diplomaten en andere po litieke waarnemers in Belgrado volko men duidelijk geworden, -dat indien er maar een kleine kans was geweest een oppositie te organiseren, de drie hoog geplaatste legerofficieren onlangs niet geprobeerd zouden hebben uit het land te ontsnappen. Het is zeker, dat er, een zuivering van de Joegoslavische communistische partij gaande is. Mevrouw Oksana Kosenkina heeft Woensdag voor het eerst een verkla ring voor de pers afgelegd. Zij deelde mede, dat zij uit het raam sprong om te ontsnappen en niet om zich van het le ven te beroven. Zij gaf tevens te ken nen, dat zij niet naar de Sovjet-Unie wenst terug te keren. Zij voegde er aan toe, dat de „Sowjet- ambassadeur Aleksander Panjoesjkinen de consul-generaal Jacob Lomakin haar beiden vertelden, wat zij tegenover journalisten moest zeggen" op een pers conferentie in het Sowjet-consulaat, de dag, dat zij terug was gehaald van de boerderij van Wit-Russische uitgewe kenen. „Door mijn boodschap zou ik een heldin worden", zeiden zij. „Ik wist, dat, aangezien men mij niet toestond het consulaat te verlaten, ik ook in de Sowjet-Unie niet zou kunnen ontkomen." Op een vraag, wat in de brief stond, die zij van de boerderij naar Lomakin zond, antwoordde zij, dat zij haar gehele levensgeschiedenis in de Sowjet-Unie daarin beschreven had en dat zij ver zocht had als onderwijzeres ontslagen te worden en zich naar een hotel te mogen begeven. „Daar ze mij dit niet toestonden, besloot ik het zelf te doen". Zij wenste „met de Russen als met menselijke wezens te spreken maar dat waren zij niet." Zij zei voorts, dat Panpoesjkin niet met haar had willen spreken maar haar had opgedragen bepaalde dingen tegen de reporters te zeggen. Op de vraag, waarom zij niet terug wenste te keren, antwoordde zij, dat zij de Sowjet-Unie wenste te ontvluch ten, omdat men haar echtgenoot „ge grepen had" in 1937. Zij wist niet, waar hij heen was gegaan. Gravin Alexandra Tolstoi en de anti communistische Russische schrijver Wladimir Zenzinof zullen vandaag een bezoek brengen aan mevrouw Kosen kina om met haar het plan te bespre ken, dat zjj de Amerikaanse nationali teit aanneemt Zij zullen eveneens de voorstellen bespreken voor de vorming van een fonds voor hulp aan slachtoffers van het communisme. Arthur Bliss Lane, de vroegere Ame rikaanse ambassadeur in Polen, heeft er in toegestemd voorzitter te worden van het op te richten hulpfonds. George Marshall, de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft Woensdag tijdens een persconferentie verklaard, dat de V. S. zullen handelen overeenkomstig het Russische verzoek De Belgische senator en geleerde prof. Paul Libois heeft te Brussel volgens het persbureau Telepress verklaard, dat de atoombom geen geheim meer is voor bekwame onderzoekers, welk bericht ons via het Sovjetpersbureau Tass be reikt. Hij beweerde voorts, dat er een geheime overeenkomst tussen België en de Verenigde Staten zou bestaan, die getekend zou zijn, toen de Belgische regering zich te Londen bevond. Op grond van deze overeenkomst zou alle uranium-erts uit de Belgische Congo naar de V. S. verscheept worden en wel in zulke hoeveelheden, dat de Ameri kaanse fabrieken het niet zouden kun nen verwerken, noch nu noch in de toekomst. „Het uraniumerts wordt opgehoopt om ,de productie van atoom-energie voor niet-militaire doeleinden te ver hinderen. waardoor de overheersing der steenkool-, olie- en electriciteitsmono- polies der Verenigde Staten in gevaar zou worden gebracht." Professor Libois gaf daarna een overzicht van hetgeen reeds aan uranium-erts geëx porteerd was. Op verzoek van de rege ring der V. S., zo vervolgde professor Libois, maakt de Belgische regering de cijfers niet bekend. In 1940 was meer dan één millioen kilogram uranium erts naar de V. S. gezonden. In 1942 werd ongeveer dezelfde hoeveelheid verscheept. In 1943 bedroeg het aantal naar de V. S. uitgevoerde kilogrammen uranium-erts acht millioen. In 1944 wa ren het er ongeveer negen millioen. Ir, 1945 tachtig millioen. Ten naastebij honderdnegenentwintig millioen kg. van dit erts ging in het eerste kwartaal van 1947 naar de V. S. Libois was van mening, dat de „Union Minière du Haut Katanga", die de ura- niumvindplaatsen in de Congo bezit, „door de Amerikanen geroofd was". Verwachting tot Vrijdagavond: Langs de Waddeneilanden aanvan kelijk nog krachtige, overigens meest matige wind uit richtingen tussen West en Noord. Wisselende bewolking met in het Noorden van het land enkele verspreide buien, in het Zuiden overwegend droog weer. Koel. Zon 5.43—19.39 Maan 22.14—14.21. Const. Huygensstraat, Bilderdijkstraat, De Clercqstraat, Rozengracht, Raadhuis straat, N.Z. Voorburgwal, Paleisstraat, Dam. Om kwart over negen rijden de Ko ninklijke familie en haar hoge gasten langs Rokin, Muntplein, Reguliershree- straat, Rembrandtsplein, Utrechtsestraat, Frederiksplein, Van Woustraat, Cein tuurbaan, Roelof Hartplein, J. M. Coe- nenstraat, Apollolaan, Olympiaplein, Sta dionweg naar het Stadion, waar om half tien het Kroningsspel aanvangt, nadat om zes uur de Kroon langs dezelfde route als op 31 Augustus yan de Dam naar het Stadion zal zijn gedragen. De terugkomst van de Koninklijke personen naar de Dam is langs Stadionplein, Sta dionweg, Olympiaweg. Apollolaan, J. M. Coenenstraat, Van Baeriestraat, Mu seumplein, Hobbemastraat, Leidsebosje, Leidseplein, Leidsestraat, Koningsplein, N.Z. Voorburgwal, Paleisstraat. Tenslotte om 7 September om acht uur het galaconcert in het Concertgebouw en het bloemencorso, dat om half twee vertrekt van de Haarlemmermeerstraat, langs Hoofddorpplein, Zeilstraat, Konin ginneweg, Willemsparkweg, Van Baerie straat, P. C. Hooftstraat, Stadhouders kade, Vijzelgracht, Vijzelstraat, Munt, Rokin, Dam, Mozes en Aaronsstraat, Raadhuisstraat, Rozengracht, de Clercq straat, Bilderdijkstraat, le Constantijn Huygensstraat, Overtoom, Suriname- plein, Hoofdweg, Mercatorplein, Sloter- dijlc. Aldus in vogelvlucht het officiële programma van Amsterdam, dat nog aan te vullen is met vele buurt- en straat feesten, militaire taptoes en derg. Woensdag werd in Vaticaanstad mede gedeeld, dat Mgr. Antonio Arata tenge volge van een hartziekte overleden is. Mgr. Arata, die in 1883 geboren en in 1933 bisschop gewijd werd, is één van de Romeinse specialisten voor Russische godsdienstige vraagstukken. Uit dien hoofde maakte hij deel uit van de Va ticaanse Commissie voor de Sovjet- Unie, welke in 1930 werd opgericht en welke vier leden telt. Mgr. Arata is overleden in een kloos ter in de omgeving van Grotta Ferrata. Een Amerikaanse autoriteit verklaarde Dinsdag te Washington tegenover een correspondent van United Press, dat de afdeling „strategische materialen" van de E.C.A. voornemens is afdelingen op te richten in het Middellandse Zeege bied, Afrika, het Verre Oosten 'en mis schien nog andere gebieden om nauw keurige studies te maken van de kolo niale bronnen der West-Europese lan den. Hij zeide, dat de E.C.A. vermoede lijk binnen enkele maanden deskundigen zal sturen naar de koloniale gebieden van Engeland en Frankrijk en mogelijk ook naar de overzeese gebiedsdelen van Nederland en België om te onderzoeken wat ter ontwikkeling van de hulpbron nen gedaan kan worden. De E.C.A. is bevoegd gelden ter be schikking te stellen ten behoeve van de ontwikkeling van strategische materia len in de koloniën. De organisatie geeft echter de voorkeur aan het aanmoedi gen van particulier Amerikaans kapitaal voor dit doel, doch dit zou moeten ge schieden op basis van partnerschap, ter wijl een bevredigende opbrengst van het geïnvesteerde kapitaal in het vooruit zicht zou dienen te liggen. Genoemde zegsman voegde aan zijn verklaringen nog toe, dat de E.C.A. zich eveneens zal interesseren voor de voor malige Italiaanse koloniën, wanneer deze onder Italiaans mandaat worden ge plaatst. De regering van de staat Israël heeft haar voorlopige vertegenwoordiger in Nederland, mr. K. J. Edersheim, gemach tigd visa voor de staat Israël te ver strekken. Tevens is de vertegenwoordi ging gemachtigd de economische belan gen van Israël in Nederland te behar tigen en het handelsverkeer Nederland- Israël te bevorderen. •Het bureau van de vertegenwoordi ging is gevestigd Joh. Vermeerstraat 22, Amsterdam-Zuid. Niet door de aard, maar door de wijze, waarop de arbeid wordt ver richt, staat de arbeid van de een hoger dan die van de ander. het Amerikaanse consulaat in Wladiwo- stock te sluiten. De Russische stap is te betreuren, verklaarde Marshall,' maar de aangele genheid is niet bijzonder belangrijk. Minister Marshall herinnerde er aan, dat de Russen nog altijd de beschikking hebben over een handelsorganisatie, de Amtorg, waarvan de zetel in New York gevestigd is. Marshall liet zich niet uit over de volgende stap van de V. S. in het ge schil met Rusland over de drie leraren, die weigeren naar hun vaderland terug te keren. De Russische vice-consul in New York, Zot Chepurnykh is Woensdag avond met een Russisch schip naar Rusland vertrokken. Naar het A.N.P. verneemt, wordt de Franse regering bij de inhuldi ging van Koningin Juliana vertegen woordigd door een bijzondere am bassade. Deze bijzondere ambassade wordt gevormd door de heer Edouard Herriot, president van de nationale vergadering, de schrijver George Duhamel van de „Académie Fran- saise" en een generaal, wiens naam nog niet'bekend is. De Chinese ambassadeur in Ne derland, dr. Henry Kunghui Chang, vertegenwoordigt zijn regering als ambassadeur in bijzondere zending, evenals de gezant van Venezuela, de heer Henrique Gil Fortoue, en de Finse gezant, de heer Asko Ivalo. De burgemeester van Amsterdam en voorzitter van het jubileumfonds voor de kankerbestrijding, mr. d'Ailly. heeft meegedeeld, dat de aanmaak van de insignes de vraag nauwelijks kan bij houden. Er worden in binnen- en bui tenland honderdduizenden per week ver kocht en de vraag blijft constant Zij zal waarschijnlijk nog stijgen in de feestweek. Een extra reserve insignes wordt gevormd en achtergehouden om aan alle aanvragen te kunnen blijven voldoen. De Nederl. Bank N.V. heeft de door haar aan niet-ingezetenen verleende algemene vergunning tot het beschikken over hun binnenlandse vorderingen (vrij geld) wegens bijdragen aan het comité „Nationaal Huldeblijk" in die zin uitgebreid, dat schenkingen aan dit comité voor bedragen van ƒ500 en ho ger eveneens mogen plaatsvinden door overboeking ten laste van het geblok keerde guldenstegoed hier te lande van niet-ingezetenen naar de geblokkeerde rekening van voornoemd comité. In verband met de zeer beperkte open stelling van de P.T.T.-kantoren op 31 Augustus voor de telegraafdienst, wordt het publiek aangeraden, telegrammen voor de leden van het Koninklijk Huis, welke betrekking hebben op de verjaar dag van H.M. de Koningin, vroegtijdig liefst voor 31 Augustus aan te bieden. De aflevering zal op 31 Augus tus plaats hebben. Ter gelegenheid van de viering van het regeringsjubileum van H.M. Konin gin Wilhelmina en de inhuldiging van H.K.H. Prinses Juliana als koningin, zal het centrale girokantoor gesloten zijn als op Zondagen. Opdrachten met spoedbeharideling zullen daarom op die data ook niet aangenomen kunnen worden. In verband met de sluiting der P.T.T.- kantoren op 31 Augustus worden de herdenkingspostzegels van het regerings jubileum van H.M. de Koningin reeds op de 30ste Augustus verkocht Naar wjj vernemen zal de minister president de heer W. es 31 Augustus a.s. omstreeks het middaguur een radio rede uitspreken. Ook 6 September zal de minister-president via de radio een rede houden, de uitzending van deze laatste rede zal des avonds geschieden. Waarschijnlijk zullen op beide dagen ook de lt.-gouverneur-generaal van Ne- derlands-Indië, dr. van Mook, de gou verneur van Suriname, de heer Huender, en de gouverneur van Curacao, de heer ir. Peters, radio-recjpvoeringen houden. De Nederlandse minister van De fensie, mr. W. F. Schokking, heeft vandaag te Brussel een onderhoud gehad met zijn Belgische collega Raoul de Fraiteur. De Nederlandse minister was door zijn kabinetschef en zijn aide de camp vergezeld. Men neemt aan dat beide minis ters bijzonderheden hebben bespro ken over de toepassing van de in Mei getekende Belgisch-Nederlandse mi litaire overeenkomst ter bevordering van militaire samenwerking in vre destijd. Ter gelegenheid van het gouden re geringsjubileum hebben leerlingen van de hogere textielschool te Enschede twaalf fraai damast linnen tafellakens vervaardigd, die op 2 September door een deputatie van de hogere textiel school aan H. M. de Koningin zullen worden aangeboden. In de lakens zijn de nationale sym bolen geweven. In het midden is "een ster met kroon aangebracht met de jaar tallen 1898—1948. Tijdens het tiende Internationaal Wijsgerig Congres, onlangs te Amster dam gehouden, hebben de-ongeveer 120 leden van de Katholieke Vereniging van Wijsbegeerte, die aan het congres deel namen, zoals indertijd bericht, een bij eenkomst gehouden. Er is toen een tele gram aan de H. Vader verzonden, waar op prof. E. Huffner S.J., voorzitter van de Ver. v. Thomistische Wijsbegeerte, die de bijeenkomst organiseerde, thans het volgende antwoord ontving: „Zeer gevoelig voor de eerbiedige hulde van de katholieke filosofen, die deelnamen aan het tiende Wijsgerig Congres te Amsterdam, wenst de H. Vader hun met een vaderlijk dankbaar hart over vloedig Goddelijk licht, Apostolisch* zegen." (w.g. Montini, substitut).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1