JUBILEUM TAARTEN zijn py""1* SUNLIGHT SCHOUWBURG OP DE SCHOTERSINGEL Vetermans „Vader des Vaderlands" S Vergadering onderlinge Tuinliedenvereniging Korte brand bij Philips TH. PRIJS LEWENSTEIN ZEEP PV m. AGENBA HAARLEMS VREEMDELINGENVERKEER BLOEIT Aantal korte verblijven verminderd Vreemdelingenpolitie paraat HERDERLIJK SCHRIJVEN REGERINGSJUBILEUM Rectificatie Alle soorten koperwerk en kristal VRIJ! VRIJ! BANKETBAKKERIJ VRIJ! VRIJ! CAFETARIA „FLUKS" School-, schrijf- en tekenartikelen fa. J. MUYS Ged. Oude Grachi 103 BEZOEKT KLEIN ARTIS w&J-i*v DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING „Het Vierde Beest" weer in Haarlem Gijs Beths terug in Haarlem SchotenAjax op T.Y.B.B.-terrein L Gemeenteraad Buurtfeesten in Noord HEEMSTEDE Bekroningen x*>or Heemsteedse firma SANTPOORT Algemene winkeliers vereniging ZANDVOORT Jubileum A. M. Jansen LAATSTE NIEUWS Dikke rookwolken boven Eindhoven Vuur op vier hoeken van het Koninkrijk Corps diplomatique gaat bij Koningin Juliana dineren Geen kleurenfilm van inhuldiging? Benoeming bisdom Haarlem Jubelflora in Leiden Beurs van Amsterdam Beurs van New York VERDEELDE MARKT UW JONGEN MAG GERUST GEZIEN WORDEN...1 HEDEN OPENING van de In hei R.A.L-gebouw DISTRIBUTIE VAN BRANDSTOFFEN VOOR KAMERBEWONERS 1948/49 zonder inleveren Tempeliersstr. 47 - Tel. 21501 Mei de a.s. JUBÏLEUMWEEK niemand thuis eien. Mei hei gehele gezin naar „Fluks", dai is goedkoper en lekker. Voor elk wai wil3. Diner vanaf 8 penn. f 1.04 Prima verzorgd twaalfuurtje, 65 ceni. Belegde broodjes mei vlees, 26 ceni. Slaatjes - Soepen. Koffie mei gebak 26 cenf. GROTE HOUTSTRAAT 21-23 HAARLEM Tijdens de feestweek tot 12 nar geopend. Voor PRACTIJKEXAMEN BOEKHOUDEN Openbare aanbesteding Het maken van rioleringen mschollng H. BERCrHAUS N.v, KARPETTEN TAPIJTHUIS H. INEKE Wèg met die ergernis van haüf-ge- wassen goedhang een smette loze Sunlight-was aan de lijn! Wrijf wat extra Sunlight Zeep op de extra vuile plekken en zie: zelfs deze worden stralend schoonHard boe nen is overbodig! In het zuivere Sunlight-sop gaat 't als vanzelf. Héér lijk, zo'n fris-geurende Sunlight-was - en 't goed gaat véél langer mee! NELDER EN MEEL MET NU WEET K HET ZEKER ...ALLEEN EEN SUNLIGHT WAS IS EEN SCHONE WAS Tb 1933 schreef Eduard Veterman het toneelspel „Vader des Vaderlands", waarin hij ter gelegenheid van de Wil lem de Zwijger-herdenking het leven van Willem van Oranje in negen tafe relen schetste. Dit spel zal onder auspiciën van het comité van Nationale Feesten te Haar lem op 31 Augustus en ook enkele da gen daarna worden opgevoerd. Niet in de Stadsschouwburg, die thans wordt opgeknapt om eind September een fees telijk publiek bij zijn dertigjarig be staan te ontvangen, maar op het water. Er is hier dan ook sprake van een experiment, dat Jan Kraakman tot een evenement hoopt te maken. In de Schotersingel wordt op drie zol derschuiten een vloer gemonteerd van 144 m2. Op deze vlonder wordt hef draaitoneel van de Amsterdamse Schouwburg opgebouwd. Deze no viteit is geen sinecure, maar een man als de heer Voskuil, toneelmeester van onze Stadsschouwburg, is al da gen bezig om een goed en opmerke lijk geheel te verkrijgen. „Vader des Vaderlands" wordt dan ook niet als openluchtspel opgevoerd, maar in de openlucht om zoveel mogelijk men sen ervan te laten profiteren. Naast het Tehuis voor Ouden van Da gen is men bezig met het optrekken van een tribune die aan bijna vijftienhon derd personen plaats biedt. Ongeveer zesduizend Haarlemmers zullen het roemlijke leven van Willem van Oran je aan zich voorbij kunnen zien gaan. Het eerste tafereel speelt in 1559, in de tuinen van Fontainebleau. Het twee de in de Salie des Pas perdus in Marga- retha's paleis te Brussel. Het derde in de vergaderzaal van de Raad van State in hetzelfde paleis op Oudejaarsavond 1564. Het vierde tafereel wordt veronder steld te spelen in het kasteel van Den- dermonde. Het vijfde is simultaan-to- neel in drie delen: eerste deel paleis van Brussel, tweede deel het schavot op de markt van Brussel, derde deel het kam pement van de Prins. Nadat het zesde tafereel ons naar het slot Dillenburg gebracht heeft, vertoe ven wij in de slaapkamer van de Prins te Rotterdam in 1574. In het achtste wordt weer een simultaan-scène ge speeld, waarin Granvelle aan de zijde van het toneel de brief dicteert, in wel ke de banvloek over Oranje wordt uit gesproken en aan de andere kant de apologie gedicteerd wordt 'als com mentaar op de banvloek. Het stuk be sluit met een scène in het Prinsenhof te Delft. Het spreekt vanzelf, dat er heel wat voor komt kijken om het geheel vlot te doen verlopen, maar vaardige en er varen handen staan er borg vqor. Het taferelenspel heeft voor de di lettanten, die alle rollen in handen hebben, echter een voordeel. Elk ta- neelspel. waarbij enkele hoofdfigu ren steeds terugkeren. Willem van Oranje zal gespeeld worden door Joop Kruijver, een amateur, die we bij ons publiek niet meer behoeven in te leiden. Verder ontmoeten we onder de vijftig medespelenden namen van Guus Boersma (Kardinaal Granvelle), mevrouw Ans Swart (Margaretha van Parma). John van Doorn (Graaf van Egmond), Jan Icas van Dijk (Viglius), vooraanstaande dilettanten, die ook in het openluchtspel Frans Hals van zich deden spreken. Frans van Emmerik vervult enige be langrijke rollen en mevr. Jeanne Kruij verRubeling zal Juliana van Stolberg voorstellen. Al deze spelers, die het waarlijk deze zomer niet gemakkelijk hebben en die toch wel het heilig rede- rijkersvuur moeten bezitten om bijna al hun vrije tijd aan het toneel, dus aan de gemeenschap te geven, garanderen een op hoog peil staande opvoering. Hoewel het water acoustisch werkt, heeft men toch gemeend een geluidsver sterking aan te moeten brengen, die echter geenszins de indruk zal wekken, dat er voor microfoons gepraat wordt. De regisseur en ontwerper der décors, Jan Kraakman, is enthousiast en men weet uit het verleden, tot welk een hoog plan hij dan zijn regie kan opvoe ren. Ongetwijfeld zal geen Haarlemmer deze gebeurtenis willen missen. Helaas kunnen er maar zesduizend uitverkore nen zijn. „Het Vierde Beest" heeft in Haarlem als toneelstuk dergelijke grote succes sen geoogst, dat men besloten heeft her opvoeringen te geven. Op 28 en 29 Augustus zal Willem Goossen's Volksto neel het werk van pater Henri de Greeve wederom ten tonele brengen in het Concertgebouw. Aanvang 's avonds 8 uur. De bekende violist Gijs Beths uit Haarlem, eerste concertmeester van de Nederlandse Opera te Amsterdam, zal Vrijdagmiddag op Schiphol in Neder land terugkeren. Gedurende een maand heeft Gijs Beths een tournée gemaakt door West-Indië, waar hij overal bij zonder groot succes mocht oogsten. De honkbalwedstrijd tussen Schoten en Ajax, welke de beslissing zal bren gen voor het kampioenschap van Ne derland. wordt Zaterdagmiddag om 4 uur op het TYBB-terrein aan de Mui- BIOSCOPEN: Cinema Palace: Springtime in the rockies (18 j.), 2, 4.15. 7 en 9.15 u.; Luxor: Sneeuw witje en de zeven dwergen (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Boefje .(14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Avontuur aan de Ama zone (14 j.), 2, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15. 7 en 9.15 u. en Gullivers Reizen (a. 1.), 10.30 en 4.15 u. en 's Zondags: 10.30 u.; S paar nc-the at erMijn vriend Trigger (14 j.), 7 en 9.15 u. en Hans en Grietje, 2.30 u. behalve Vrijdag en Zondag. Donderdag 26 Augustus: Grote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Vrijdag 27 Augustus: Concertgebouw: Zomerconc. H. O. V., 8 uur. i De gemeenteraad van Haarlem komt op Woensdag 1 September des middags 2 uur in openbare vergadering bijeen. De bur gemeester zal dan een herdenkingsrede uitspreken bij gelegenheid van het rege ringsjubileum van onze Koningin. De Provinciale Griffie te Haarlem zal Donderdag 2 September na half een ge sloten zijn. De buurtvereniging I.V.O. heeft op 31 Augustus verschillende feestelijkheden georganiseerd: In het Noordersportpark zullen veteranen, een gecostumeerde voetbalwedstrijd spelen 's morgens om 11 uur. Om twee uur zal de jeugd in het park aan kinderspelen deelnemen. Des avonds om half acht trekt door de ge hele buurt, te beginnen bij de Van Wickevoort Crommelinstraat, een lam pionoptocht met medewerking van Spaarndams fanfarecorps „Kunstkring". Dit corps concerteert daarna en op de Planetenlaan zullen de padvinders tot slot een groot kampvuur ontsteken. De N.V. T. M. „Enchantress" te Haar lem ontving het getuigschrift van ver dienste voor haar inzending op de bloemententoonstelling in Leiden. Morgenavond om half negen zal in de Gen. Cronjéstraat de bijzondere feest verlichting proefbranden. In het voormalig kantoortje van de visafslager. dat op de Grote Markt staat naast de Vishal, die zoals wij reeds be richtten gebruikt zal worden voor het arrangeren van tentoonstellingen, zal op Woensdag 1 September een antiqui teitenwinkel geopend worden. „Het Friescvhe Schathuis" ;zal aldaar een fi liaal vestigen. Het is niet alleen Nederlands, dat op het politiebureau aan het Nassauplein wordt gesproken. Op de afdeling vreem delingenpolitie komen mensen uit alle delen der wereld en het is helemaal niet vreemd, als men na elkaar Engels, Chinees en Fins hoort praten. De man nen van de Haarlemse vreemdelingen dienst zijn echter op dergelijke dingen voorbereid en beschikken allen over een schoon mondje Frans, Duits en Engels. Voor het geval de buitenlanders ook deze talen niet verstaan, roept men de hulp in van een tolk. Doch dat ook deze niet altijd redder in de nood is, bleek enige tijd geleden, toen een gebruinde kerel, waarschijnlijk afkomstig uit de Libanon of Saoedi-Arabië, zich bij de Haarlem.se vreemdelingendienst kwam aanmelden voor een verblijfplaatsvergunning. Waar hij precies vandaan kwam, kon men aan vankelijk niet ontdekken, want de man gesticuleerde druk en haalde als zijn pas een groot boek te voorschijn. Tenslotte slaagde men er toch in de landaard te bepalen en de zaak kon in orde gebracht worden. Dergelijke klanten zijn er ech ter weinig en over het algemeen verlo pen de zaken op de vreemdelingendienst zonder problematische vemvikkelingen. Iedere buitenlander, die meer dan 30 dagen in Haarlem wil verblijven, ver voegt zich direct na aankomst bij de vreemdelingendienst, die een verblijf- vergunning in zijn pas stempelt. Daarna gaat hij naar de afdeling bevolking op het stadhuis, waar men hem in het ver blijfsregister optekent. Tot slot kan hij dan nog een wandeling naar het distri butiekantoor maken, waar hij zich van bonnen kan laten voorzien. Vreemdelingen, die korter dan 30 dagen in de Bloemenstad willen- verblijven, hebben het gemakkelijker, want voor een zgn. ..kort verblijf" behoeft men geen speciale verblijfsvergunning te heb ben. Als zij in een hotel gaan logeren is het niet eens nodig, dat zij zich bij de vreemdelingendienst melden, daar het hotel voor alles zorgt. Wie echter bij particulieren gaat wonen, moet eerst een stempel op zijn pas laten drukken, die hem recht geeft distributiebescheiden te halen. De buitenlanders, die in hotels verblijven, krijgen echter toch wel con trole. De vreemdelingenpolitie vraagt 's nachts, als men er zeker van is dat alle gasten thuis zijn, het hotelregister op en vergelijkt de daarop voorkomende vreemde namen met degenen, die op een zwarte lijst staan. Is er een ver dachte gast, dan wordt hij onmiddellijk gehaald, waarna het geval wordt uitge zocht. Ongewenste vreemdelingen gaan spoedig weer weg. „Gewenste" buitenlanders vinden ech ter in de vreemdelingenpolitie een ge willige vraagbaak en een uitstekende wegwijzer. Zij, die hier willen gaan iir/x^lrnn mAnlnr* Kil llPQI* nok" tprPfnt voor een arbeidsvergunning voor hun werkgever. Men vertelde ons op het bu reau dat de Engelsen doorgaans niet lan ger dan een maand in Haarlem verblij ven, want het zijn hoofdzakelijk zaken, die hen hier brachten. Tsjechen en Hon garen, die zich hier willen vestigen, gaan zich vaak toeleggen op de kousenfabrica- tie, terwijl de Italiaan het natuurlijk in het ijs- of steen vak zoekt. Momenteel komen er ook zgn. kinder transporten in Haarlem. Dit betreft uit zendingen van Franse, Oostenrijkse en Hongaarse kinderen; die hier in groepen van 30 en 50 zijn geweest. „Wat is de duidelijke omschrijving van de taak' van de vreemdelingen politie?" was onze vraag. „Deze taak is drieledig: ten eerste het bewaren van orde en veiligheid, ten tweede de op sporing van verdachten, ongewensten en onderduikers en ten derde het ver hogen van de Nederlandse goodwill in het buitenland." We hadden 't daarna over de illegale grensoverschrijdingen. In Haarlem heeft men dit jaar 12 personen aangehouden, die illegaal de grens waren overgetrok ken. Allen zijn weer naar het land van herkomst' teruggezonden. Over het alge meen betreft het hier Duitsers, die hier clandestien relaties kwamen opzoeken of hun maag eens vol wilden eten, zo zei men ons. Vorig jaar werden 10 men sen over de grens gezet. Op het ogenblik zijn er in Haarlem veel buitenlandres voor 'n kort verblijf. Zij zijn hier gekomen in verband met de komende feestelijkheden en omdat er in Amsterdam geeri plaats meer voor hen was. In totaal heeft men bij de vreemdelin gendienst dit jaar 4400 aanvragen voor korte verblijven gehad, hetgeen aanmer kelijk meer is dan vorig jaar. De Engel sen hebben de meeste aanvragen inge diend, n.l. 906: Belgen 752; Fransen 573; Amerikanen 453 en Denen 449. Verblijfsvergunning vóór vestiging of verblijf van meer dan -een maand hebben vorig jaar in totaal 1299 personen aange vraagd, terwijl 903 zich weer hebben opgegeven voor vertrek. Dit jaar hebben reeds ruim 400 vreemdelingen zich ge meld voor een vergunning voor een lan ger verblijf in Haarlem. Bij dit aantal zijn niet de visumplichtigen gerekend, die ook voor een kort verblijf een ver blijfsvergunning moeten aanvragen. ïn 1948 hebben zich voor een verblijf van langer dan een maand opgegeven: 29 Engelsen, 30 Belgen, 8 Fransen, 66 Duitsers (politiek betrouwbaar) en 62 Amerikanen. Voor vertrek: 22 Engelsen, 43 Belgen, 10 Fransen, 53 Duitsers en 51 Amerikanen. Op een vraag, of er veel klachten bin nenkwamen, zei men ons: „We krijgen zelden klachten. Wij behandelen de vreemdelingen bijzonder hoffelijk en snreken zoveel moeeliik hun landstaal. Onder voorzitterschap van de heer W. A. v. Zadel hield de Onderlinge Tuin liedenvereniging „Aerdenhout en Omge ving" Woensdagavond in het Volkskoffie huis een drukbezochte vergadering. Het verslag over de gehouden grote excur sie naar de tentoonstelling „Berg en Bos" lokte een levendig applaus uit. Als nieu we leden werden vervolgens geïnstal leerd de heren v. Beinum, Steenvoorden, Paulus en Rieman, terwijl als leden werden voorgesteld de dames Freule van Hardenbroek, mevrouw v. Dongen en mejuffrouw Van Wijngaarden, be nevens de heer J. v. Nes. Het verslag over de derde gehouden tuinkeuring bij de leden die aan deze wedstrijd deelnemen, wekte in die mate belangstelling op dat besloten werd, a.s. Zondagmorgen deze tuinen te gaan be zichtigen. Plaats van bijeenkomst: Iepen laan. Nadat enkele bijzonderheden waren besproken betreffende de inzending op de grote tentoonstelling te Haarlem, waaraan de vereniging deelneemt, wer den de verschillende inzendingen be sproken, bestaande uit veelkleurige maïs kolven, een zeer smakelijk uitziende collectie appelen om er zo in te bijten en verschillende bloemsoorten. De heer N. v. d. Meer mocht vervol gens de eerste prijs van de gehouden Lathyrus-wedstrijd, een zilveren wissel beker in ontvangst nemen, de heren C. Ruygrok en A. Klaase ontvingen als 2e en 3e prijs elk een medaille. Besloten werd op 17, 18 en 19 Septem ber weer een tentoonstelling te organi seren in het Volkskoffiehuis en het ligt in de bedoeling om voor deze jaarlijkse gebeurtenis ditmaal grote propaganda te maken. Nadat besloten was om ook nu weer een huisbroeitentoonstelling te or ganiseren waarvoor reeds 18 deelnemers zich opgaven en waarvan de bloeiende planten reeds eind Januari 1949 moeten worden ingeleverd,, werd te ongeveer half elf deze als altijd interessante ver gadering gesloten. Op de Jubelflora, de grootse bloemen tentoonstelling, die in het kader van de jubileumfeesten te Leiden wordt gehou den, mocht de fa. Bakker en Geerlings uit Heemstede een fraai succes boeken. Voor de aanleg van een groep dahlia's aan een vijver ontving zij als bekroning een aardewerk bord. Tevens mocht zij het getuigschrift Eerste Klas ontvangen. De Heemsteedse politie maakte pro- ces-verbaal op tegen de 21-jarige E. G.. wonende te Haarlemmermeer wegens verduistering van gelden bij zijn pa troon. Het is nog niet zo heel lang geleden, aldus de voorzitter van de Algemene Winkeliersvereniging „Santpoort", dat de inwoners van Santpoort vaft mening waren, dat zij voor bepaalde inkopen naar elders moesten gaan. Thans heeft de ervaring geleerd, dat de Santpoortse middenstand aan alle behoeften kan vol doen. Hij heeft thans een etalage-wed strijd uitgeschreven. Een deskundige ju ry heeft de etalages aan een beoordeling onderworpen en het publiek kan tot 9 September zijn oordeel aan dat van de jury toetsen. Met bijzondere toestem ming van het P.E.N. kon zeer royaal licht gebruikt worden. Verder is er een gratis koopdag uitgeschreven. De commissaris van politie te Velsen zal op 9 September bekend maken in café Weijman 's avonds om 8 uur, op welke dag men ten onrechte in de win kels betaalde, omdat het een gratis koopdag was. De winkeliers menen door deze bijzondere actie iets tot de jubi leumfeesten bij te dragen. De heer A. M. Jansen viert niet op 1 September zijn veertifjarig jubileum als jachtopziener, maar op 21 Septem ber. Zondag 5 September zal in alle Rooms katholieke kerken een Herderlijk schrij ven worden voorgelezen naar aanleiding van het regeringsjubileum en de inhul diging. Op 31 Augustus zullen plechtige H. H. Missen worden opgedragen of, waar zulks niet mogelijk is, een plechtig Lof gecelebreerd. Vanmorgen half elf zijn enkele ton nen oud papier, bestemd voor de Philips-Papierfabriek, door nog niet vastgestelde oorzaak in brand geraakt. Boven het betrokken stadsdeel hingen dikke rookwolken. De Philips-brand- weer was spoedig ter plaatse, terwijl de inmiddels uitgerukte gemeentebrand weer spoedig weer kon inrukken. De schade is nog niet bekend. Op 6 September zullen ter ere van Koningin Wilhelmina en de nieuwe Koningin Juliana grote vuren worden ontstoken df> de vier uiterste hoeken van het koninkrijk der Nederlanden, n.l. te Uithuizermeqden in Groningen, op Aruba, in Nickerie (Suriname) en te Merauke op Nieuw-Guinea. De assistent-resident Boldingh van Merauke, die het initiatief hiertoe ge nomen heeft, ontving van de andere drie „uithoeken" van het koninkrijk reeds bericht van instemming. Naar wij vernemen zullen H. M. Koningin Juliana en Haar gemaal Prins Bemhard Donderdag 9 September op het paleis op de Dam te Amsterdam een diner aanbieden aan het Corps diplomatique, geaccrediteerd bij het Hof van Hare Majesteit. Naar wij vernemen staat het nog geens zins vast of het publiek een kleurenfilm zal zien van de plechtigheden in de Nieu we Kerk te Amsterdam. Delichtsterkte is te beperkt om een kleurenopname te ma ken volgens het normale tricolorsysteem. Er zullen nu binnenopnamen gedaan worden met bicolor. Zij hebben echter een expe rimenteel karakter en het is dan ook geens zins zeker, dat deze binnenopnamen zullen slagen. Verder hebben Amerikaanse cineasten nog mogelijkheden onder het oog gezien met Kodakchrom een kleurenfilm "an ds plechtigheden te maken, doch deze poging is mislukt. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector van „De Wees huizen" te Rotterdam, de zeereerw. heer A. C. J. van Houten, die kapelaan was te Rotterdam (H. Jozef) De sleutelstad heeft H. M. de Konin gin ter ere van het gouden jubileum een bijzondere hulde gebracht, door de binnenstad om te toveren in een bloe mentuin. De Jubelflora, die Woensdag open werd gesteld, zal gedurende vier dagen te bezichtigen zijn. Langs de ongeveer twee km. lange route door het terrein vindt men o.a. een modelvolks tuin, een demonstratietuin, een feërie- ke pergola, prachtige waterpartijen met sprookjesachtige fonteinen en een spe ciaal ingericht modelrestaurant in het historische Waaggebouw. Bij de opening van de tentoonstelling werden slechts enkele woorden gespro ken. Korte toespraken hielden de voor zitter van het tentoonstellingsbestuur de heer Joh. Jonker Sr., de voorzitter van de land- en tuinbouw, de heer Han gest, baron d'Yvoy van Mijdrecht uit Rozendaal, de voorzitter van het jubi leumcomité dr. ir. P. C. Lindenbergh. en de burgemeester van Leiden jhr. mr F. H. van Kinschot. Wit de toneeldilettanten dit jaar presteren grenst aan het wonder- >are. Vroeger gaven ze alleen iR de winter een paar maal een uitvoering voor hun aanhang, maar nu werken ze in de zomer door met een enthousiasme, dat een buitenstaander zich doet ver bazen. Een goede rederijker moei goede hersens hebben, want als de souffleur de tekst eerst helemaal voor moet zeggen, duur het stuk te moet de pauze uitvallen en is de laatste bus weg. Toneelspelen in de openlucht is gezond en wordt daar om door de doktoren warm aanbevolen. Toch speelt niet ieder, die van de dok ter veel frisse lucht moet hebben, in een openluchtspel mee. Er is nog zo iets als aanleg. Een waar dilettant weel precies hoe hij het aan moet leggen orn een rol te veroveren, waarmede hij hei publiek op zijn hand krijgt. Hij speelt dan toneel als de beroepsacteurs, val» op, krijgt een goede critiek en stelt voortaan zijn eisen. Dat dacht u mis schien. Maar dat is niet zo. Een dilet tant met karakter is tevredeji met de rol, die de regisseur aan hem toebe deelt, hij speelt niet om succes te be halen, maar om te spelen. Zo was het ook op de Olympische Spelen. Maar alle spelers, die karakter hebben, spe len nog geen karakterrollen. U ziet, dat de zaak verre van eenvoudig is. Juist daarom is een ere-saluut aan al die nazaten van de Rederijkers, die zich deze zomer zo geheel geven om ons te pleizieren en te doen feesten, dubbel en dwars verdiend. In gedachten draag iK kransen en bloemen aan en de lezer hoor ik applaudisseren. (Niet-officiële 3% Nederl. 1948 3-3'/2 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac. Ned. Handel Mii. eert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Liin Kon. N. Stoomb. Mii Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mij. eert. koersen) Vorig Opening slot 26:8 1001,4 97 98% 98% 172 '4 164'4 127',2 1341.4 1531/2 203 298% 291 254% 3481,2 170% 195V? 158 V, 1831/2 2541/2 15814 97% -# 164 298 254 35044 169 183 25614 159 24/8 36% 35% 59 3914 63% 17% 59 55-2 15% 12% 2914 39% 61% 45% 26 77% 25/8 Anaconda Copper 36% Bethlehem Steel 35% Chrysler Corp. 58% General Electric 39% General Motors 63% Hudson Motors 17 Kennecott Copper 59% Montgomery Ward 5414 North American Co 15% Radio Corp. 13% Republic. Steel 28% Shell Union Oil 39% Southern Pacific 61 Southern Railway 45 Tidewater 26% U.S. Steel 77V2 ex dividend AMSTERDAM 25 Aug. Is*3' Op de aandelenmarkt was de stevW01"* vandaag wederom vrij opgewekt. In ve," schillende afdelingen bleek enige vraag bestaan, waardoor na het vaste slot van gisteren verdere lichte koersverbetennge' geboekt werden. Op de petroleumafdeU»» hadden aaftd. Kon. Olie wederom de «1 ding en konden op goede vraag opnieuw enkele procenten monteren. In aand. H. V. A. ontwikkelde zich begin beurs .enige vraag, waardoor de koers mei enkele procenten opliep. De omzetten in dit fonds bedroegen g's' teren f 64000.doch vandaag zou dit be drag vermoedelijk niet gehaald kunne» worden. Over het geheel nam tegen het sluiten van de markt de handel af en liepen de koersen dientengevolge wat terug. Aand- Kon. Olie sloten weer op ongeveer het vo rig slotniveau. t De scheepvaartmarkt was merendeels wal luier met lichte koersverliezen van 1 w» 3 pet. Bij cultuurondernemingen sloot A dal» Rubber met een reactie van 1 VAN TELEX TOT KRANT, papiervervaardigtng, diamant-industrie, goud- en zilver- smederij, handwerkkunst, e.a. bedrijven in werking. Op 2 September Tonny Waagemans» MODESHOW der Nederl. Kleedkunst Van Crinoline tot New-Look. NAHINTO Iedere dag van 10 30 v.m. tot 5 n.m. en van 7.30 tot 11 n.m. Toegangsprijs 1.(incl. belasting) De tentoonstelling is te allen tijde ook pgr auto te bereiken. Iedere middag thé-dansant; Iedere avond cabaret- dansant, met o.a, de Wama's, Mr. Doodle, Tobi Rix e-a. Iedere 250ste bezoeker een cadeau (actentas, bridge-étui, gebruiks voorwerp, e.d.). Iedere 500ste bezoeker een' gratis rondvaart door A'dam. Iedere 5000ste bezoeker een fiets cadeau! Ten behoeve van kamerhuurders, die hiervoor volgens de normen in aanmerking komen, kunnen brandstoffen voor het stookseizoen 1948/49 worden aangevraagd. Formulieren daartoe dienen, onder overlegging van de Tweede Distributiestamkaart van verhuurder en huurders, in het tijdvak van 30 Augustus t/m 11 September te worden afgehaald aan de kantoren van de Distributiedienst t.W- -/oor Haarlem: Vleeshal, Grote Markt. oor Bloemendaal: Bloemendaalseweg 188, Overveen. Voor Heemstede: Binnenweg 160. Voor Zandvoort: Haltestraat 4. Omtrent de indiening der formulieren volgt een nadere publicatie. Ter behoeve van pensions met 10 of meer pen siongasten dienen aanvragen te worden ingediend bij het Toe vijzingskantoor van het Rijkskolenbureau te Amsterdam. Instellingen en bedrijven (geen pensions of Horecabedrijven) kunnen na 1 September a.s. wederom aanvragen indienen voor handdoeken. Formulieren afhalen aan de kantoren Vleeshal, Bloemen daalseweg Overveen, Binnenweg Heemstede, Haltestraat Za - dvoort. De Directeur A. VAN DRIED ft koop gevraagd. Overbeek, Jansweg, hoek Nieuwe Gracht ƒ5.- SUCCESVOLLE OPLEIDING IN 16 MAANDEN AANVANG MAANDAG 13 SEPTEMBER A.S. N. 3. TH. SCHMIDT, leercaountam°ekh0Uden MO' WILHELMINALAAN 4 TELEFOON 14506 HAARLEM Prospectus verkrijgbaar bij de Boekh. v. Akkeren, Zijl straat 89 en Bosse, Barteljorisstraat 12. Anno 1682 In de advertentie „Nahin- to" d.d. gisteren staat abusief vermeld: 2 Sept. Tonny Waagenaars' Modeshow, dit moet zijn: TONNY WAAGEMANS' MODESHOW. B. en W. van Zandvoort zullen op Maandag 20 Sep tember 1948, v.m. 11 uur ten raadhuize in het openbaar aanbesteden, overeenkomstig het aanbestedingsreglement W.B.: in een terrein tussen de Potgieterstraat en de spoorbaan. Bestekken a 5.— verkrijg baar ten kantore van de Dienst der Publieke Werken, Grote Krocht 10. Restitutie f 2.50 t/m 21 September 1948. Zandvoort, 25 Augustus 1948. De Burgemeester. VAN FENEMA. De Secretaris, W. BOSMAN. Het museumschip met 2000 dieren en voorwerpen. Duizenden brachten de afgelopen 3 weken een be zoek en iedereen zegt „Het is de moeite waard Het schip heeft ligplaats in 't Spaarne b/d R.K. kerk. 31 Aug. onherroepelijk laatste dag. Iedere dag door- lopend open van 10 tot 21 uur. Toegang slechts 25 ct. Tot 10 j. 10 ct.; van 11 tot 14 j. 15 ct. Als bijzondere attractie: Levende apen, slangen, Mexicaanse water honden, lichtgevende vissen en sprekende papegaaien. Er zijn tal Tan meisje», die werk doen waar zij niets van leren. Sleurwerkl Ook voor haar bestaat de mogelijkheid een mooi vak goed te leren en tijdene de opleiding reeds te verdienen. De officieel erkende opleidingsschool van ter vervaardiging van eersteklaa dameskleding, ia voor haar een uitkomst. Spoedige aanmelding is gewenst, met het oog op de grote belangstelling voor onze cursussen. HEDEN ONTVANGEN Karpetten met cn zonder vergunning. Grote partij wollen tafelkleden, w.o. met weeffoutjes v.a. 19. SCHERMERSTRAAT 26 (bij de Zijlweg), Haarlem Aanmelding dagelijks van 8 tot half 6; op Zaterdag van 8 tot 1 uur aan het inschrgvinge- bureau in de Agatha Dekenstraat 24-26 of Rozengracht 207-213, Amsterdam. Telefonische inlichtingen No. 821881 na f uur 25765. f ANEGANG 2» I Tetef, 12472 Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2