WENST STALIN CONFERENTIE OVER VALUTA IN BERLUN? CHIC DS NOORMAN D£SULTAN VANAKAÜM Oecumenisch Congres is zijn eigenlijke taak begonnen Schulte wereldkampioen Afgezanten van liet Westen hebben nieuwe instructies Bernadotte geeft Israël order Cinetone-Doornroosje weer wakker Resultaten worden 4 Sept. bekend A.Lourens meest succes volle politie-athleet Na spannend gevecht met Coppi NIEUWE BONNEN Wij luisteren naar OP EIGEN BENEN Vrijdag-of Maandagavond weer naar Molotof Geen immigratie van weerbare mannen Flamingo's scoren 174 tegen Free Foresters WRIGLEYrk. DE BEST ALS DERDE NEDERLANDER IN STAYERSFINALE J DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1948 PAGINA 3 Churchill schrijft brief aan Attlee Veiligheidsraad 7 September te Parijs bijeen Eerste Kamer bijeen N Centraal Duits oorlogskerkhof Begraafplaats in de Peel groeit Nationale pluimvee tentoonstelling „Moeder des Lands" film van de maand Bioscoopbond de prins Bioscoopconflict ten einde Taak der afzonderlijke secties INDIEN U MET VACANTIE GAAT Uitslagen ballonvaart wedstrijd Wijziging treinenloop Ofi Uw snoefibvn.de. echte (jcjmldt mkffimA^a.fifuikje De mentaliteit Drie Nederlanders BONNEN VOOR BROOD EN VLEES Engelse League Sportsnippers MABEL BARNES GRUNDY Vertaald door: E GRIESE - K. DE VRIES 1 Een welingelichte diplomatieke zegs man verklaarde Woensdag tegen een correspondent van A. P., dat maar- •chalk Stalin voorgesteld heeft een con ferentie over Berlijn bijeen te roepen, bestaande uit financiële experts der ''er grote mogendheden, om tot over eenstemming te komen over de valuta Berlijn. Volgens deze zegsman zullen de V. S., ingeland en Frankrijk dit voorstel deze Week overwegeif. De afgezanten in Wloskou hebben aanbevolen, het voor- fel te aanvaarden. Een dergelijk voorstel zou kunnen betekenen, dat Rusland in principe de Westelijke eisen om deel te nemen aan "et besturen van de economie der Duit- Se hoofdstad aanvaardt. Het zou ook kunnen betekenen, dat Eusland opnieuw het recht der Weste lijke mogendheden om Berlijn te blij den bezetten erkend heeft een recht, Cat Moskou heeft betwist sinds het besluit gevallen is, een West-Duitse re- Sering te vormen. De zegsman, die de onderhandelingen Cissen Oost en West in Moskou via de cfficiële rapporten volgt, wilde niet na- ber geïdentificeerd worden en zelfs zijn bationaliteit niet bekend gemaakt zien. De grote vier hebben afgesproken, J6 besprekingen in Moskou geheim te bouden,, tenminste officieel. Stalin zou volgens de zegsman dit 'oorstel gedaan hebben op de confe- 'antie op het Kremlin, die Maandag avond plaats vond en bijna vijf uur "uurde. Het voorstel van Stalin zou eventueel b®k een taktiek kunnen zijn geweest bpo uitstel te verkrijgen, doch in diplo matieke kringen in Londen acht men b't niet waarschijnlijk. Men wijst er op, dat de Amerikaanse 'hibasssadeur Walter Bedell Smith ter fond na de conferentie op het Kremlin *ei, dat er vorderingen gemaakt waren. Zowej op het Engelse ministerie van buitenlandse Zaken als op de Quai c Orsay viel een gematigd optimisme waar te nemen. De zegsman deelde niet mee, of dit oorstel van de Russische leider dat biJ een „nieuw idee" noemde verge eld was van voorwaarden. Wanneer de financiële deskundigen eens zouden kunnen' worden over ~erlijn, zou de belangrijkste belemme- J_ng voor een schikking tussen Oost en /|est over de Berlijnse geschilpunten 't de weg zijn geruimd. "aar een dergelijke schikking streeft in Moskou sinds 29. Juli. v."oor de westelijke mogendheden skJ? punt één beëindiging van de Rus- Sche blokkade van Berlijn. .Haar Reuter vandaag van betrouw de zijde te Tel Aviv verneemt, heeft raaf Bernadotte aan de Israëlische k, 'Sering alle immigratie van Joodse eerbare mannen met ingang van twee cptember verboden. - Men verwacht, dat de Israëlische re ling de order niet zal aanvaarden. °hn Reedman, de belangrijkste verte genwoordiger van Bernadotte, zou Don- -frdag een onderhoud met de Israëli- j^he minister van Buitenlandse Zaken, t'°sje Sjertok, hebben. Naar van be- j*uuwbare zijde verluidt, zullen zij de ^migratie van weerbare mannen be- ypreken „in het licht van de order van ernadotte". >,Men kan gevoegelijk aannemen, aldus fouter, dat Sjertok weigeren zal een o6Perking der immigratie te aanvaar- i 61> „daar dit niet in overeenstemming Het de rechten van een souvereine iaat". Men meent echter, dat Berna- btte hoe langer hoe bezorgder wordt v'er de „handhaving van het evenwicht lj?.P de macht", indien de Joden voort „Ujven gaan met het binnen laten van eerbare mannen. Churchill heeft Woensdagavond een r'efwisseling met Attlee gepubliceerd, J^arin hij voorstelde tot een onmiddel- 'Jke vorming van een Europese verga- ®ring over te gaan, hetgeen door Attlee Verworpen werd. h Pe assistent-secretaris-generaal der 4i P- A- Pelt, deelde Woensdag op Anglo-American Press Club te Parijs dat de Veiligheidsraad waarschijn- L °P 7 eSptember in Parijs bijeen zal ri°n' raat* zal op 1 September uit New strp vertrekken en waarschijnlijk om- 6 September in Parijs aanko ek6, voorbereidingen in het paileis ®eZet wort^en me' Sr°te haast voort ij?. assemblée zal op 21 September in iJS bijeenkomen. de gistermiddag gehouden vergade- t0J. der Eerste Kamer is besloten tot •W? g van de volgende nieuw be- fttof leden: J. P. Schalker (C.P.N.), Q. J dr. L. J. C. Beaufort (K.V.P.), mr. 'At-v.' ,Van Walsum (Arb.), H. J. de Dreu b0 en mr. W C. Wendelaar (V.V.D.). 4. vt, bf laatstgenoemden, zomede mr. P. in an (K.V.P.), tot wiens toela- °slotn vorige vergadering reeds was ben op?' werden beëdigd en namen na klaat* uliWens van de voorzitter hun De ln- ?.b'de te°rZitter, de heer Kranenburg, verwachten, dat de memorie waLUlCXl, UOb VAC UlCUlWXiV 'zien- 00rd inzake de ontwerpen tot ~"1 lnS der Grondwet zo tijdig gereed 4«zei. dat de openbare behandeling kun? Werpen op 1 of 2 September Hiero?en. geschieden, t tot o ?n§ de Kamer in de afdelin- anri?„n rzoek van deze en een twee- re ontwerpen. Naar men in diplomatieke kringen al gemeen van mening is, zou een regeling van de geldkwestie ongetwijfeld ge volgd worden door herstel door de Rus sen van de verkeerswegen tussen de westelijke sectoren van de stad en de westelijke zones. Hierdoor zou de weg gebaand zijn voor een nieuwe poging van de raad der ministers van Buitenlandse Zaken om een Duits vredesverdrag op te stel len, dat door alle partijen goedgekeurd zou kunnen worden. Reuter meldt uit Parijs, dat men in kringen van hooggeplaatste diplomatieke personen optimistischer is dan ooit over het resultaat van de besprekingen te Moskou. In deze kringen verwacht men, dat een vier-mogendhedenbespreking gehouden zal worden op ministeriële ba sis en wel tegen September te Parijs. In deze kringen verklaart men voorts, dat er bij alle betrokken partijen de ernstige wens heerst, tot een over eenkomst te geraken, „daar een alter natief een catastrofe zou betekenen". De afgezanten der Westelijke mogend heden hebben nieuwe instructies ont vangen uit hun hoofdsteden en hielden Woensdag een conferentie op de Ameri kaanse ambassade. De aard van deze besprekingen werd niet onthuld, maar men geloofde, dat zij zouden gaan over de uit het buiten land ontvangen inlichtingen. In diplomatieke kringen te Moskou verwacht men binnenkort weer een ver gadering van de drie Westerse afgezan ten met Molotof. Aan de journalisten werd medegedeeld, dat dit nieuwe on derhoud misschien Vrijdagavond zou plaats vinden, doch als gewoonlijk werd er voorzichtigheidshalve aan toege voegd, dat het ook wel Maandag zou kunnen worden. Tienduizend gesneuvelde Duitsers zijn reeds overgebracht naar de 50 H.A. gro te begraafplaats in de Peel bij IJssel- steyn en nog twintigduizend zullen vol gen. Voor N.S.B.-ers en SS-ers, die door dienstneming hun nationaliteit verloren en temidden van de gesneuvelde Duit sers begraven lagen, wordt hier een af zonderlijke begraafplaats ingericht. Van de 230 Duitsers, die te Venlo begraven liggen en merendeels bij de inval in Mei 1940 sneuvelden, worden thans da stoffelijke resten verzameld en na iden tificatie op de Peelrustplaats weer aan de aarde toevertrouwd. Een woud van eenvoudige witte kruisen overdekt hier het veld. De opgravingen geschieden onder leiding van kapitein J. C. Boe- mer, die na beëindiging der werkzaam heden in Venlo een 500-tal te Maastricht begraven Duitsers naar de centrale be graafplaats zal laten overbrengen. In het komende najaar zal te Barne- veld de tweede na-oorlogse nationale Pluimvee-tentoonstelling worden gehou den, en wel op 17, 18 en 19 November in de gemeentelijke eierhallen. De Ned. Filmclub heeft voor Septem ber het praedicaat „film van de maand" verleend aan „Moeder des Lands" van A. Koolhaas. De film wordt uitgebracht door Polygoon-Profilti en gaat Vrijdag a.s. als voorfilm in een zestig-tal thea ters. 35. De sultan opende een brede deur en toen Eric naar binnen stapte zag hij Winonah, bleek, maar met een verheugde glimlachopstaan. Een ogenblik stonden de twee mensen elkaar zwijgend in de ogen te zienalles om zich heen hadden zij vergeten! Toen snelde Winonah op de Noorman toe Ook de overige vrouwen waren blij, soms na jaren, htm mannen of bekenden weer terug te zien. De begroetingen en uitroepen waren niet van de lucht. Alleen de sultan en de hoofdman van het woestijnvolk stonden stil en somber op een afstand. De sultan, omdat hij al zijn dienaressen missen moest, de hoofdman, omdat er niemand was, die blij was met zijn aanwezigheid. Verbitterd wierp hij een verstolen blik op Winonah en Eric Een lange file langzaam voortschui- vende auto's aan beide zijden van de Duivendrechtsekade te Amsterdam gistermiddag tegen half vier deed al vermoeden, dat de heropening van de opnieuw ingerichte Cinetone-studio's een grote belangstelling trok. De na- synchronisatiezaal, dat toch geen klei ne is, kon al die belangstellenden maar nauwelijks verwerken en de tempera tuur kreeg er gaandeweg een tropisch karakter. Men kon zich overigens bij een opname aanwezig denken, want de schijnwerpers wierpen hun felle licht over de menigte en aan alle kanten snorden de opname-apparaten en de man van het geluid luisterde aandach tig in zijn koptelefoon, want het ge sproken woord vervulde bij deze op name een belangrijke rol. De secretaris-generaal van O., K. en W., mr. H. Reinink, sprak het officiële openingswoord bij het ingebruiknemen yan deze „sprookjesfabriek" en hij vergeleek de Cinetone met Doornroosje, die door een kwade fee in slaap was geraakt, maar in de Ned. Bioscoopbond de prins vond, die haar wakker kuste. De woordvoerder van die prins, de heer M. P. M. Vermin, voor zitter van de bioscoopbond, had zich even wel al bevreesd verklaard, dat het sprookje snel ten einde zou zijn, wanneer de ver makelijkheidsbelasting het niet met rust liet, omdat zij het zal zijn, die de Neder landse filmindustrie definitief onmogelijk zal maken. De heer W. K. G. van Rooyen, penningmeester van de bond, was ook al daarom verheugd om de aanwezigheid van burgemeester Arn. J. d'Ailly, omdat die nu persoonlijk ondervonden had. hoe moeilijk de studio's te bereiken zijn. De directeur, mr. H. B. J. F. A. Peters, directeur van de Stichting Ned. Filmindus trie. leidde daarna zijn gasten rond, maar, omdat het er zoveel waren, had hij er enige assistentie bij nodig. Langzamerhand kwam men evenwel weer terug in de grote zaal, waar onderling druk gesproken werd over alle lopende plannen. Men kon daar vernemen, dat Franqoise Flore, bekend vooral als chansonnière, film ster geworden is en bestemd om de rol van het meisje Elly te vrvullen in „Niet tever geefs". Regiseur Greville had haar eens gezien bij proefopnamen in Parijs voor een film, die niet is doorgegaan. Maar haar naam was in zijn geheugen blijven hangen en de proefopnamen, die nu gemaakt zijn, hadden een bevredigend resultaat. De Amsterdamse bioscopen hebben op de gebruikelijke manier de wekelijkse advertentie ook aan het dagblad, waar aan zij haar onlangs weigerden wegens de „toon" van de critieken, aangeboden. Daarmede is voor de andere Amster damse dagbladen, die in de onthouding van de advertentie aan één krant een aantasting van de persvrijheid zagen, de reden, om de advertentie te weigeren, vervallen. De afdeling Amsterdam van de Ned. Bioscoopbond heeft verklaard geen enkele inbreuk op de vrijheid der perscritiek bedoeld te hebben. Het con flict tussen pers en bioscoop in de hoofdstad, dat 21 dagen heeft geduurd, is daarmede in feite geëindigd. (Van een speciale verslaggever) Terwijl in de grote zaal van het Concertgebouw door vijf sprekers interes sante gezichtspunten werden ontwikkeld over de tegenwoordige toestand en de taak van de christelijke kerken in Europa en Oost-Azië, is gisteren, zoals wij reeds bèrichtten, een aanvang gemaakt met de eigenlijke arbeid van het congres. Na het beëindigen van het eerste, in leidende deel zijn de sectie-vergaderin gen begonnen. 450 gedelegeerden, be horende tot 42 naties en 150 verschil lende kerkgenootschappen, allen des kundigen op het gebied van de te be spreken punten, zullen, 's voormiddags in vier en 's namiddags in zeven groe pen verdeeld, tegelijkertijd op verschil lende plaatsen vergaderen en trachten een 'zo breed mogelijke basis voor een heid te vinden. Elke sectie bestaat uit ongeveer 100 officieel aangewezen afgevaardigden van de onderscheiden kerken, bijgestaan door 12 tot 20 adviseurs, waarvan ieder expert is in bepaalde facetten van de te behandelen kwesties. Met uitzondering van Zondag zijn zes 'achtereenvolgende dagen aan deze zittingen gewijd. Óp Zaterdag 4 September zal in een plenaire vergadering het bereikte re sultaat door een speciale boodschap van het Congres aan de wereld worden be kend gemaakt. In het geheel zijn er vier secties, waarvan.elke een speciaal onderwerp behandelt. De eerste houdt zich bezig met het thema: de algemene kerk in het godde lijk heilsplan. Hier zal men trachten tot overeenstemming te komen over het waarom van de heersende verdeeldheid, hoe een ideale eenheid te verstaan is en langs welke weg deze het best kan worden bereikt. 'De tweede sectie behandelt onder het motto: „Het getuigenis der kerk over Gods heilsplan" de verantwoordelijk heid, die op de kerken rust tegenover het mensdom, waarbij de evangelisatie en de wereldzendingsbeweging bijzon dere aandacht hebben. In de derde sectie, die de kerk be schouwt in verband met de wanorde in de maatschappij, zijn vooral de sociale en économische vraagstukken aan de orde. Socialisme en communisme wor den aan een bijzondere bespreking on derworpen met het doel vast te stel len, in hoeverre deze beide stelsels on verenigbaar zijn met de christelijke be ginselen. Tenslotte bestudeert men in de vier de sectie het standpunt, dat de kerken dienen in te nemen t.o.v. de internatio nale problemen. De rechten van de mens, zijn persoonlijke vrijheid en voor al de vrijheid van godsdienst staan hier in het middelpunt van de belangstel ling. Daarnaast echter zal men naar een mogelijkheid zoeken om door toedoen van de kerken de tegenwoordige tegen stelling: Oost—West te overbruggen. Tijdens deze werkzaamheden in de secties vinden in de grote zaal van het Concertgebouw de openbare vergaderin gen dagelijks voortgang. Sprekers uit alle delen van de wereld geven een overzicht van de situatie der christelijke kerken in ieders eigen land. gelieve U dit minstens 5 dagen e voren, onder vermelding van Uw vaste woonplaats, aan onze administratie mede te delen. Slechts dan kunnen wij er voor zorgdragen, dat U Uw krant tijdig op Uw vacantie-adres ontvangt. Week-abonné's gelieven over de periode dat ze afwezig zijn, het abonnementsgeld vooruit te vol doen aan de bezorger van wie zij op hun vaste adres de krant ontvangen. De Administratie. (Van onze cricketmedewerker) Amsterdam, 26 Augustus. Gisteren openden de Free Foresters hun 21ste toer door ons land met een tweedaagse cricketwedstrijd tegen een elftal van de Flamingo's op het fraaie terrein van P.W. te Enschede. De Engelse aanvoer der zond de Flamingo's het eerst naar het wicket. De Flamingo's scoorden in totaal 174 runs, waarvan Visser 35 en Thesen Ender 55. Deze beide batsmen zetten voor het tweede wicket een stand van 98 runs op. Het fielden der Engel sen is zeer goed geweest, terwijl bij de bowlers Wilson met 4 voor 19 de beste cijfers had. McNab bowlde 2 voor 42, doch Whitcombe, die nog dit seizoen voor Oxford tegen Cambridge bowlde, had weinig succes. Hij nam een wicket ten koste van 44 runs. Aan het einde van de eerste dag stond de score van de Free Foresters op 12 voor 1 (Raven- hill 0). De jaarlijkse poliUe-athletiekkampioen- schappen behoren weer tot het verleden. Woensdagmiddag traden op de P.S.V.- sintelbaan te Eindhoven 168 politie-athle- ten aan, die uit het gehele land bijeen wa ren gekomen om daar te strijden voor de athletiektitels van de Nederlandse Politie Spórtbond. Op alle nummers werd felle strijd ge leverd. De meest succesvolle athleet van deze dag was ongetwijfeld de Arnhemse politieman A. Lourens, die met drie titels het strijdperk verliet. Op zijn „eigen" nummer hink-stap-sprong werd hij eerste, de 100 meter bracht hij op zijn naam en bij het verspringen eiste hij de titel voor zich op. Ook de Eindhovense politiesport- vereniging, die de organisatie van deze dag in handen had. kon op een goede dag terugzien. Op de 200 meter ging zowel de eerste als tweede prijs naar dit kamp. De tweede prijs op de 100 meter was voor Eindhoven, evenals de 4 maal 100 meter estafette heren, waardoor de Eindhovense politiemannen tevens beslag legden op de wisselbeker, die voor dit nummer is be schikbaar gesteld. De volledige uitslagen van de ballon vaartwedstrijd om de Coupe Andries Blitz luiden als volgt: winnaar de Zwit ser Gustav Eberhardt, die met zijn bal lon, met een inhoud van 2200 M3, de grootste luchtballon ter wereld, een af stand aflegde van 233 K.M. in een tijd van 8% uur. Hij landde om 1 uur te Bri- lon. De winnaar van het vorige jaar, de Fransman P. Jaquet, werd tweede. Hij landde op een halve K.M. afstand achter de Zwitserse ballon. Derde werd de Belg Albert van den Bemden, die bij Wupper- tal in een bos landde. De overige plaat sen werden bezet door de heer C. de Vos, mevrouw N. BoesmanVisser, de heer J. Boesman. De Fransman Charles Dolfuss kwam als laatste aan. Deze offi cieuze uitslagen worden thans door de sportcommissarissen van de Haagse Bal lonclub onderzocht. Met ingang van Zaterdag 28 Augustus 1948 zullen onderstaande treinen niet meer rijden: Amsterdam (vertrek 9.10)Alkmaar (reed niet op Zon- en Feestdagen); Alk maar (vertrek 10.06)Amsterdam (reed niet op Zon- en Feestdagen); Alkmaar (vertrek 14.03)—Amsterdam. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 25 Augustus. Dit zal voor Schulte een datum zijn <fie hij nooit vergeet. Twaalf jaar lang heeft deze populairste renner van het Nederlandse wielercorps alles gedaan voor en alles gezet op een wereldkampioenschap. Op de weg, op de baan, overal heeft hij zijn macht en kwaliteit met groots vertoon gedemonstreerd, maar elke keer opnieuw was er een hindernis, een onberekenbare soms, die hij niet nemen kon. Nog Zondag in Valkenburg, bij de strijd om het wereld kampioenschap waarvoor hij alles had over gehad, werd hij uit de strijd geslagen op een moment dat het doel scheen bereikt. Maar vanavond is hij dan eindelijk geslaagd. In een ongelooflijk spannende finale tegen de Italiaanse titelhouder Fausto Coppi won hij met een paar meter voorsprong. „Na Valkenburg", zei hij voor de microfoon, „had ik tegen mezelf gezegd: dan moet 't maar in Amsterdam. Ik heb er allés op gezet en ik ben er wat blij mee." En dat was Schulte. Hij kon zijn aandoening nauwelijks bedwingen, toen hij op het ereschavotje was ge klommen om de regenboogtrui en de gouden medaille in ontvangst te nemen. Maar nog geen half uur later zat hij aangekleed en wel en zo fris als 'n hoentje op z'n rustbed in de kleedkamer en vertelde hij aan tien tallen journalisten uit allerlei landen en in allerlei brokken van talen, dat hij nooit, nooit in z'n leven meer een achtervolging zou rijden gelove wie 't geloven wil! en dat hij nu nog maar één ambitie had: een wereldkampioenschap op de weg. Tóch nog. Maar 't heeft wat gespannen in deze dramatische rit tegen de nu onttroonde wereldkampioen. Een geladen Schulte was wel weggesprongen, had na de eer ste halve ronde al een voorsprong van drie meter en liep nog steeds verder uit zeven, acht. negen. Twee ronden lang; en Coppi bleef rustig zitten. Maar toen begon de Italiaanse hazewind zijn achterstand in te lopen, precies zoals hij dat vorig jaar in Parijs had gedaan, waar hy tenslotte met een verschil van 165 meter had gewonnen. Dit was 't begin van het hoofdstuk Coppi in deze finale. Na drie ronden was de stand vrijwel gelijk, na vier ronden leidde Coppi met drie, daarna met vier en vijf meter. De stand werd dan weer eens gelijk, maar weer en telkens weer kwam de Italiaan terug in zijn onver stoorbare, gelijkmatige cadans, alsof hij onweerstaanbaar zou wegvluchten. Maar de mentaliteit van Schulte tn zijn wil om te winnen zouden in deze rit be slissend zijn. Enkele ronden voor het einde begon hij op zijn beurt de achterstand in te lopen. Nog drie meter, nog twee.... gelijk! En toen weer opnieuw dat adem benemende duel: Coppi voor, Schulte voor, Coppi, Schulte En dan de laatste ronden. Eerst gelijk, toen die formidabele krachtsinspanning van Schulte, die hem drie, vier meter voorsprong opleverde; het laatste offensief van Coppi, dat de renners een halve ronde voor de eindstreep weer gelijk bracht, toen Coppi even een voorsprong gaf. En tenslotte die machtige sprong, die het Sta dion in extase bracht en die eindelijk het twaalf jaar oude ideaal van Schulte ver wezenlijkte: wereldkampioen.' In de strijd om de derde en vierde plaats, heeft het er tweemaal naar uit gezien, dat Koblet de Italiaan Bevilacqua. die Dinsdag de strijd tegen Coppi had ge staakt, zou verslaan, Hij werd nog met gejoel op de baan begroet, maar toen hij tot tweemaal toe een vrij grote achter stand prachtig had ingelopen, kwam hij onweerstaanbaar terug en was de Zwitser nergens meer. Toen was er ook voor zijn krachtsinspanning applaus. In de halve fipale der amateurs leverde Dupont een verrassing door de wereld kampioen Benfenatti uit te schakelen. Messina echter nam als favoriet voor de finale, welke morgen verreden wordt, het vaandel van zijn landgenoot over, door een duidelijke zege op Coste. Het resultaat van de stayersserie leverde door de tweede plaats van De Best een ongewoon record op. Drie renners uit één land Nederland hebben zich ge plaatst voor de stayersfinale, die Zondag wordt verreden; een feit, dat nog nimmer in de internationale wielerhistorie is voor gekomen en dat men dus zeker niet in het aan stayers zo arme Nederland had durven verwachten. Maar De Best heeft dan ook een puike wedstrijd gereden, even als Pronk en Bakker dat tevoren hadden gedaan. Hij startte uit de ongunstige zesde positie, maar toen hij eenmaal ingereden was. trok hij onmiddellijk naar voren i-n joeg over Pataky, voor Fournier, Frosio en Besson naar de tweede plaats achter de Belgische kampioen Meuleman. Tegen de helft van de wedstrijd werd hij door de Zwitser en de Italiaan weer naar de vierde plaats verdrongen. Maar de Haar lemmer had nog wat in reserve en dat drukte hij uit in een scherpe aanval, die hem opnieuw naar de tweede plaats bracht Frosio heeft het hem nadien niet moeilijk meer kunnen maken, maar de Zwitser Besson joeg herhaaldelijk op Meu leman af en meerdere malen ieek het er op. dat hij onze landgenoot zou gaan pas seren. Maar De Best hield dapper stand. Hij verdedigde zich zeer bekwaam, sloeg twee, drie aanvallen van Besson af en ging daarna achter de 43-jarige Belg in tweede positie door de finish, zodat hij Zondag met Pronk en Bakker in de finale komt. Maar daar zal zün gang maker, Bustraan, dan toch nog wat minder hoog moeten' gaan rijden, om van zijn renner niet te veel overbodig werk te vergen. Een laatste bijzonder heid: de Hongaarse renner Pataky ein digde met een achterstand van ver in de twintig ronden. Voor het tijdvak van 29 Augustus tot en met 11 September 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van 164, 166 Vlees 100 gr. vlees (geldig Lm. 18 Sept.) 165 Vlees 300 gram vlees (geldig Lm. 18 Sept.). 1671 Brood 800 gram brood (geldig tot en met 4 Sept.) 168 Brood 400 gram brood (geldig tot en met 4 Sept.). ALLE BONKAARTEN 169 Algemeen 400 gram brood of 1 rant soen vermicelli e.d. 170 Algemeen 250 gram bp ter of mar garine of 200 gram vet. 171 Algemeen 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeeL 172 Algemeen 500 gram suiker, boter hamstrooisel, enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen. BONKAARTEN KA, KB. KC 810 177 Algemeen 225 gram huishoudzeep r4 180 gram toiletzeep. 176 Algemeen 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas 175 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet B-189, C-191 500 gram boter of marga rine of 400 gram vet BONKAARTEN KD. KE 810 183 Algemeen 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep 182 Algemeen 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas 181 Algemeen 125 gram boter of marga rine of 100 gr. vet £-195 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits TABAK. EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA. QB. QC 808 99 Versnaperingen 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz, 102 Versnaperingen 100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Reserve G Tabak 100 gram versnaperin gen of 100 gram suiker, boterham strooisel enz,, of 200 gram jam, stroop enz. Reserve E Versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstroóisel enz., of 200 gr. jam. stroop enz. Reserve H Versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz, of 200 gr. jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA. ZB, ZC. ZD. ZE, MD. MF. MH 810 (BUZ. ARBEID, A S. MOEDERS EN ZIEKEN) Geldig zijn de bonnen van strook P. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De bonnen 164. 165. 166 Vlees blijven geldig t.m. 18 September. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 27 Augustus worden gebruikt Een team van de internationale lawn- tennisclub van Nederland, bestaande uit Van Swol, Rinkel en Van Meegeren, zal 3 en 4 September te Eastbourne (Z.-Enge- land) tegen een L C.-team van Engeland uitkomen. Engelse football-league. Eerste divisie; Arsenal—Stoke 3—0; Birmingh. City— Middlesbr. 00; BoltonA. Villa 30; Charlton—Burnley 31; DerbyHud- derf. 41; LiverpoolSheff. 33; Manch. Preston 32; Newcastle Un.—Chelsea 22; PortsmouthEverton 40; Wol- verh.Sunderland 01. Tweede divisie: FulhamBamsley 11; LeedsBrentford 00; Lincoln City—Bury 11; PlymouthSouthamp ton 12; West BromwichChest erf. 0—0. Gistermorgen werd te Londen bekend gemaakt, dat de Nederlandse middenge wicht-kampioen Luc van Dam op Maan dag 27 September te Birmingham zal uit komen tégen de Britse en „Empire"- kampioen Dick Turpin. De gisteravond te Groningen gespeelde voetbalwedstrijd tussen Be Quick en Su riname werd door de Groningers met 31 gewonnen. Het waterpoloteam van de Amsterdamse Meeuwen heeft gisteravond te Utrecht de promotiewedstrijd tegen het zevental van GZC (Gouda) met 43 gewonnen en pro moveert door dit resultaat naar de Hoofd klasse K.N.Z.B. De Nederlandse tennissers Wilson en Van Meegeren zullen van 8 tot en met 15 September deelnemen aan een internatio naal toumooi te San Sebastian (Spanje). De Nederlandse zeiler Bob Maas zal met Stutterheim in hun boot „Starita" deelnemen aan de -Wereldkampioenschap pen star-klasse, die van 30 Augustus t.m. 5 September te Lissabon zullen worden gehouden. DONDERDAG HILVERSUM I. 301 m.: 18.15 lezing. 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 gram., 19.30 actueel geluid, 19.45 R.V.D., 20.00 nieuws, 20.05 proloog. 20.15 plaatvaria. 20.40 orgel. 21.10 lezing. 21.30 concert. 22.15 reportage, 22.45 avondoverd., 23.00 nieuws, 23.15 Reger. HILVERSUM II. 415 m.: 18.00 nieuws, 18.20 musette, 18.45 sport, 19.00 film krant, 19.30 Skymasters. 20.00 nieüws. 20.05 echo, 20.15 gram.. 20.45 lezing, 21.00 Haydn, 21.25 radio-muziekjoumaal. 22.05 Mendelssohn. 22.25 Avroleans. 23.00 nieuws, 23.20 filmmuziek. VRIJDAG HILVERSUM I. 301 m.: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 woord voor de dag. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.30 Tschaikowsky, 9.15 ziekenbezoek, 9.30 gram., 10.00 Schumann, 10.30 morgen dienst. 11.00 trio. 11.45 liederen. 12X15 Samt Saens, 12.30 wqeroverz.. 12.33 kwin tet. 13.00 nieuws, 13.15 Vrij en Blij, 13.45 Schubert. 14.20 lezing. 14.40 pianoduo, 15.10 Beethoven. J5.50 gram.. 16.00 voor dracht. 16.20 cellorecital, 16.55 gram.. 17.10 koor, 17.30 viool en piano, 17.45 muziakver. HILVERSUM n, 301 m.: 7.00 nieuws, 7.15 gram.. 8.00 nieuws, 8.15 strijdl-, 8.18 operette, 8.50 huisvrouw, 9.00 kwartet. 9.30 waterst, 9.35 Schubert, 10.00 mor genwijding, 10.20 cither. 10.30 vrouw, 10.45 zang. 11.00 voordr.. 11.20 concert. 12.00 orgel. 12.30 weerpr., 12.33 sport, 12.45 viool en piano. 13.00 nieuws. 13.20 Jo Bos, 14.00 kookpr., 14.20 musicalen der, 15.00 dr. Ritter, 15.20 Strauss. 16.00 orgel. 16.30 zomer, 17.00 filmland, 17.20 gram. 56) Zij trok my neer op de oever, dicht by de dam. x „Ik veronderstel, dat de man niet om je geeft en hij verdient een pak slaag, zelfs al zou het de koning van Enge land zijn!" „Maar hij geeft wel om me", riep ik, en lachte wat hysterisch. „En jij?" „Wel, ik houd ook tan hem", ant woordde ik. „Meer dan ik me ooit ver beeld had, van een man te kunnen bouden. Je herinnert je, Miranda, dat ik zei, nooit te willen trouwen." „Poeh", zei ze. ,„Denk je, dat iemand dat ooit geloofde? En ais hij van je houdt en jü houdt van hem, wat is dan de moeiiykheid? Is hy aan de drank. „Nee," zei ik, „het is niet iêma .d die aan de drank is, liet is Owen West- cott. Ik heb uem in mijn brieven ge noemd." „Inderdaad", zei ze, heel dikwijls. „Maar hy is natuurlyk veel te oud voor je en ik neem aan, dat je hem daarom geweigerd hebt." „Helemaal niet", sprak ik boos tegen, „en hoe weet je, dat hy oud is?" „Wel, dat z|i je in je brieven". Ze keek me enigszins verrast aan. „Er is niets om boos over te worden." „Ja, toch wel. Hij is niet oud. En al was hij duizend, dan kon het mij nog met schelen." „Zo, in orde dan. Waarom trouw je dan niet met hem?" „Omdat een andere vrouw van hem houdt „En hij houdt van haar?" „Neen." „Weet je het zeker?" „Heel zeker." Miranda sloeg haar handen ineen en haalde ze weer vaneen; zij keek mij met een haif-medelijdende, half-onge- looflijke blik aan. Eindelijk zei ze: „Hi lary Forrest, ik heb altijd geweten, dat je een romantisch en gevoelig kind was, maar toch daoht ik, dat je een greintje gezond verstand had. Maar je bent gek...." „Luister" viel ik haar heftig in de rede. „Veroordeel me niet, tot je alles weet. Die andere vrouw is juffrouw Rye van het depot Virginia Rye, een eenzame, ongelukkige vrouw. Ze is oud, zij moet al over de dertig zyn; zy is klein en mager. Zy h eft geen fami lie en weinig vrienden. Ze hunkert er naar jong en mooi en aantrekkelijk te zijn, terwille van de man, die zy lief heeft. Ik wist niet, dat deze man Owen Westcott was, tot verléden Zondag. Le hebben nooit over hun liefde voor el kander gesproken zei ze want het leek te heilig en te mooi om aan te roe ren; zy waren tevreden te weten, dat het er was. En al die tijd bedroog zy zichzelf, zij maakte een vreselijke fout hij had haar niet lief, zijn gevoel jegens haar was eenvoudig genegen heid van achterneef tot achternicht. Ik hield op, met mijn blik op de rivier, mij afvragend, hoe ik het Miranda be grijpelijk moest maken. ,iJa?" zei ik gretig. „En Zondag sprak hy mij over zijn liefde voor mij; en later op de dag ontdekte ik het van Virginia, en ik wilde hem niets meer laten zeggen. Ik ben geen romantisch kind. Ik geloof, dat ieder ander meisje precies hetzelf de zou hebben gedaan. Kon ik het doen? Zou jij hem van Virginia Rye hebben kunnen afnemen? Ik heb zoveel en zy heeft zo weinig." „Neen," zei ze op haar verstandige, bedachtzame manier; „het is verkeerd, 't is Don Quichotterie." Zij struikelde over het woord. „Is het je niet opge vallen, dat je, door juifrouw Rye te sparen, mijnheer Westcott opoffert? Luister dan. Mijnheer Westcott zal niet met Virginia Bye trouwen, omdat jij hem hebt opgegeve.i, dus kunnen we zeggen, dat haar leven bedorven is dat is één leven. Jy wilt niet met mijn heer Westcott trouwen, dus vermoede lijk is zijn leven oo bedorven dat zijn twee levens; en door mijnheer Westcott niet te trouwen is jouw le ven bedorven dat zijn dus drie le vens. Welnu, als je met mijnheer West cott trouwt, is alleen het leven van juf frouw Reye bedorven. Eén bedorven le ven is toch beter dan drie bedorven levens?" Zij keek my triomfantelijk aan, en ofschoon haar logica me ver baasde, troostte ze mij eigenaardig. „J-ja," gaf ik weifelend toe, „maar „En hoe ziet hy er uit?" vervolgde zy en liet haar redenering los, alsof die volkomen van de baan was. „Ik hoop knap en donker." „Ja, allebei." „Jullie zullen een mooi paar zijn,' riep zij opgetogen. „O, Hilary, de eerste verloving in de fa. ilie is uiterst op windend en sensationeeL" Ik keek haar verwonderd aan. „Heb ik je niet juist verteld, dat ik niet met Owen ka* trouwen omwille van Vir ginia?" zei ik geprikkeld. „Maar dat is allemaal onzin", zei ze. „Virginia is een vervelend mens. Zij moet maar met iemand anders trou wen, of opvliegen". Ik zat myn zuster aan te staren, niet in staat tot spreken. Miranda, altyd zo zacht, zo lief, zo vriendelijk, die op deze manier sprak! Ik had me verbeeld, dat ze meevoelend zou zijn, dat het haar zou spijten om Virginia, dat ze zou zeggen, dat ik goed gedaan had, en hier zat ze, onbarmhartig, koud, logisch.... „Meisjes!" Uit het venster der huis kamer klonk moeders stem over het grasveld. „Komt binnen; je grootmoe der gaat weg en wenst jullie goededag te zeggen." Zwijgend verlieten wij de rivier. „Geen woord hiervan, tegen niemand, Miranda", zei ik. Zij fronste haar voorhoofd. „En hoe gauw komt de zaak in orde?" „Misschien nooit" „Nonsens!" zei ze;, „ik zal er voor zorgen." Zij legde haar arm om my heen. „Hilary ik begin een ietsje meer om George te geven. Niet veel, weet je -maar hy is zo geduldig, j« moet zijn rustige kracht wel bewonde ren. En hy heeft zyn filmsnor a la Clark Gable afgeschoren. Mevrouw Pratt zei, dat hij niet moest toegeven en als een man moest handelen, maar ik vind George flink en ik mag aem er om." „Ik ook," zei ik warm. „Ik ben zo blij, Miranda." „Er is nog niets, can blij te zyn," zei ze vlug. „Maar ik dacht dat een dub bele bruiloft in de familie wel grappig zou zyn." „O! Toch?" zei ik, toen wij bet huis betraden. Moeder kwam ons in de hal tege moet, bezorgd voor natte voeten." „Ja een," zei ik op haar vraag. „Ze zyn een beetje nat ik bedoel, het is niet de moeite waard, er woor den over vuil te maken." Ik dacht aan hetgeen Miranda gezegd had. „Ik zou wel eens willen weten, wat je bedoelt?" vroeg moeder. „Ellen, zet de schoenen van juffrouw Miranda en juffrouw Hilary bij het keukenvuur. Het lykt wel, of ze in de rivier hebben gelegen." (Wordt vervolge

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3