Twee zwaarden Demonstrerende communisten dringen Berlijns raadhuis binnen Aftreden gemeenteraad geëist! Russische spionnen in Duitse dienst gingen dood tegemoet Gaan militaire gouverneurs valuta-kwestie bespreken? m TA CHTIG PA GINA 'S GOUD OP SNEE Sftilll Nieuwe grondwet bij inhuldiging van Koningin Juliana Tot hoofd en hart .Het weer. COMMISSIE VAN TIEN SAMENGESTELD Ontmoeting Franco—Don Juan Nieuwe onthullingen te Neurenberg Bernadotte waarschuwt Joodse regering De tomatenuitvoer naar Engeland Een memorandum aan Stalin en Molotov Prinses Margaret Foster Dulles optimist! Burgemeester van Praag afgetreden Mr. Schokking te Brussel Suiker wordt 2 cent duurder Mgr. Kierkels gehuldigd Advies Bandoengse conferentie vrijdag n augustus 1948 72ste JAARGANG Nó. 24242 Aan boord van jacht van de generaal Troepen uit Rode-Kruisgebieden van Jeruzalem terug te trekken P. A. Kerstens medewerker van De Unie Zorgen van f® x, p m 1 Vertegenwoordiger van Z.H. de Paus Bunker van Seyss-lnqnart bracht 50.000 gulden op Eieren zeeslang gevonden! itj Nog deze week in Nederland Voorwaarden der republiek Gezanten maken hun opwachting •UftEAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal Wnd. hoofdredacteur: W. Severin Directeur: 3. 3. W. Boerriater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per nMBImetef- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administrate behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vaa redenen te weigeren. Het dagblad Trouw komt gister avond in een hoofdartikel on der de titel „Twee zwaarden" ®°g eens terug op de debatten in de Tweede Kamer van de vorige week, baarbij volgens het protestantse blad kwestie Van algemeen belang aan orde is geweest. Prof. Romme had Tpen namelijk terecht scherp en dui delijk gereageerd op een passage uit ?e rede van de heer Gerbrandy, waar in deze zeide, dat „de verantwoorde lijkheid voor het Indische beleid mede kwam te liggen voor rekening van R. K. Kerk van thans in Neder land, die met haar bisschoppelijk ad- vies practisch de gevolgde staats- atbraak heeft gedekt." Prof. Romme antwoordde hierop sis volgr „Ik weet dat een Calvinist nu eenmaal de gedachte, ik moet zeg gen de hardnekkige gedachte heeft, dat in de wijsbegeerte van de Ka tholieke Kerk deze Katholieke Kerk eigenlijk het overheersende insti tuut is, ook ten opzichte van het staatkundige leven. Dat van een Calvinist wetende, moet ik nu ver der zeggen, dat wat niet te ver- Wonderen is ik in elk geval eiken sensus Catholicus hierin mis. Vol gens de Katholiek zijn de Kerk en de Staat twee hoogste machten, hoogste ieder op eigen terrein, de ene werkende op het bovennatuur lijke terrein en naar haar bovenna- tuurlijke doel, de ander, de Staat op zijn natuurlijke terrein vaa de tijdelijke belangen, waarbij naraur- lijk res mixta (gemengde aange legenheden) voorkomen, waarbij er natuurlijk zaken zijn, die zowel een tijdelijk als een boventijdelijk as pect vertonen. In die res mixtae heeft dan de Kerk te maken met de boventijdelijke zijde, zoals de Staat daarmee te maken heeft, voor wat betreft de tijdelijke zijde. Maar wanneer een res mixtae door de Kerk wordt behandeld, dan doet deze dat uitsluitend voor haar eigen religieuze doel en zonder zich te mengen in de behartigipg van het tijdelijke belang, het staatkundige terrein." „Trouw" tracht nu dit juiste ant woord van Romme te weerleggen door een uitspraak te citeren van Paus Bonifacius VIII, die in de bul Unam Sanctam" o.a. met betrekking Tot de verhouding van Kerk en Staat Verklaarde: Tweeërlei zwaard is in de macht van de Kerk, een geestelijk en een stoffelijk: maar het laatste moet gebruikt worden vóór de Kerk, het eerste door de Kerk. Het eerste is van de priester, het laatste is in de hand van koningen en soldaten, maar op bevel en bij gedogen van de priester." Pe hoofdredacteur van Trouw meent ^ermede prof. Romme een geduchte ^ek met zijn zwaard te hebben toe gebracht. Wij menen, dat hij zijn t'waSrd beter in de schede had kun nen laten rusten. Wij zullen zeggen Waarom. Zonder enig verband doet Trouw hier een greep in de historie <ler Middeleeuwen, hoeveel van *ijn lezers weten, dat de bul „Unam Sanctam" in 1302 werd uitgevaardigd? waarin de strijd tussen Kerk en Staat in alle felheid ontbrandde. In de twaalfde en dertiende eeuw had den de Pausen de leiding van het Europese leven, doch allengs tracht en de vorsten in de veertiende eeuw Kerk onder hun macht te brengen Teneinde een absoluut vorstengezag T® vestigen. Hevig laaide dit conflict tussen Philips de Schone van Trankrijk (1285—1314) en Paus Bo nifacius VIII (1294—1303). Midden in <he strijd liet Paus Bonifacius de bo- ven aangehaalde bul verschijnen. Wil •hen de tekst dus in het juiste licht ?ien, dan moet men hem ook plaatsen jh de tijd, waarin de bul verscheen. Trouw haalt hier een Pauselijke brief ®an van zeshonderd jaar gele den. Maar wellicht interesseert het Trouw, die deze bul in verband ^brengt met het vóór de jongste Verkiezingen verschenen Herderlijk Schrijven van het Ned. Episcopaat, Wat de eminente Kerkhisto- icus Z. Em. Kardinaal de "Tong in zijn „Handboek der Kerk geschiedenis" over de bul „Unam Sanctam" zegt. Wij citeren uit de uit voerige verhandeling over Bonifacius /Hl in dit standaardwerk slechts en- de regels. De beperkte ruimte voor Cen dagblad-artikel laat nu eenmaal Seen grotere citaten toe. Kard. de Jong schrijft: „De bul is eeuwenlang een voor- Werp van strijd geweest, vooral ten Tijde van het Vaticaans Concilie. Bo nifacius verkondigt een kerkelijk-po- ,'fieke macht van de Paus, welke al- in het volledigkatholieke Westelijk Europa der Middeleeuwen hogelijk was en verdedigt deze op de Stondslag van de twee-zwaarden- |heorie, welke wel in enkele pause- like uitspraken voorkomt en door ^■reng-pauselijk gezinde juristen werd Seleerd, maar thans algemeen 1 s foutief wordt erkend. Tot zover Kardinaal de Jong. .Dok in het bekende standaardwerk •'De Katholieke Kerk" wordt de twee- baarden-theorie onder het hoofd- *Tuk „Kerk en Staat" behandeld. Prof. Sf- L. Bender O.P. schrijft over deze meorie: „d ezeleer isnietjuist wordt thans door nie- ^nd meer aanvaard." Smds de magistrale encycliek „Im- •norTale Dei" van Leo XIII over de 'cderzijdse verhouding van Kerk en ^laaf bestaat er onder de katholieken Jer de theorie geen verschil van K^ipg meer. Prof. Romme hield zich s 'I zijn antwoord op Gerbrandy's be- i .uldiging aan het adres van het pWscopaat dan ook geheel aan de auseiijke leer over de verhouding Spiy Kerk en Staat, zoals deze in ver- ®ei '"'de .encyclieken van de laatste jw is uiteengezet. den»°Uw is er met z'in „Twee zwaar- scki koe spitsvondig het blad nus- ook meende prof. Romme's krir in de Kamer te kunnen door- San Ün' volkomen naast. Wij nemen Sou:' dat dit uit onwetendheid is ge iden Trouw leeft graag in het ver- Wei maar zeshonderd jaar is toch den leng. Het kon deze zwaar der in schede laten rusten! De Berlijnse gemeenteraad zag zich gisteren geplaatst tegenover heftige communistische demonstraties. De com munisten slaagden er in het gestelde doel: verdaging van de gemeenteraads vergadering, te bereiken. Aan de de monstraties werd door zeker 10.000 communisten deelgenomen. Niet alleen werd de gemeenteraadsvergadering on mogelijk gemaakt, maar bovendien gin gen de communisten over tot het vor men van een eigen „gemeenteraad". De communistische „gemeenteraad" werd toegesproken door Karl Littke, de communistische fractieleider in de ge meenteraad, die een lijst van communis tische eisen opnoemde welke aan de fungerende burgemeester Ferdinand Friedensburg zou worden overhan digd. Een van die eisen was: een eens gezinde gemeenteraad onder communis tische leiding. De menigte, die het gebouw was bin nengedrongen, waar de raad gewoonlijk vergadert, ondersteunde die eisen met luide bijvalskreten die door de buiten verzamelden werden overgenomen. Voortdurend werden anti-Amerikaanse en tegen de gemeenteraad gerichte uit roepen gehoord. Ook werd de Inter nationale gezongen. Ten slotte werd een commissie van tien gekozen die als deputatie de com munistische eisen aan burgemeester Friedensburg moest overhandigen. Friedensburg bevond zich op dat ogen blik in zijn ambtsvertrek in 't stadhuis. De afdeling voorlichting van het ge meentebestuur deelde mede dat de af- Generaal Franco en de Spaanse troon pretendent Don Juan hebben Woensdag een ontmoeting van zes uur gehad aan boord van Franco's jacht „Azor", ter wijl dit zich vijftien kilometer van de Spaanse noordkust bevond. Het was voor het eerst sinds het be gin van de Spaanse burgeroorlog in 1936, dat het tweetal elkaar ontmoette en de gebeurtenis betekende voor poli tieke kringen een volkomen verrassing. fn monarchistische kringen wordt verklaard, dat zowel Franco als Don Juan tot de conclusie waren geko men, dat het nuttig zou zijn elkander persoonlijk te ontmoeten, teneinde de toekomstige betrekkingen te vergemak kelijken. Don Juan, zo zegt men in deze kringen, wil zijn oudste zoon Carlos in Spanje laten opvoeden en hiermede stemde Franco van ganser harte in. Vol gens dezelfde kringen sprak Franco Don Juan toe als „Uwe Hoogheid" en Don Juan Franco als „mijn generaal." Hoewel men in monarchistische krin gen aanzienlijke betekenis aan de ont moeting hecht, gelooft men toch niet dat Don Juan's troonsbestijging hierdoor verhaast is. gevaardigden van de drie niet-commu- nistische partijen onmiddellijk na het verdagen van de vergadering het stad huis hadden verlaten, dus voor de me nigte opdrong en het gebouw binnen- stuwde. Een uur na de communistische „raadsvergadering" was het stadhuis nog steeds door de oproerige menigte bezet Buiten groeide het aantal joelen de arbeiders nog steeds aan. Zij werden in vrachtauto's op georganiseerde ma nier aangevoerd en brachten grote rode banieren mee. Ook de vrachtauto's wa ren met rood dundoek versierd. Littke's stem, die luid door de luid sprekers schalde, deelde hun mede, dat de S.E.D. er reeds geruime tijd van op de hoogte was dat de gemeenteraad van Berlijn plannen voorbereidde voor het vestigen van een „illegale" regering in Schöneberg in de Amerikaanse sec tor. Toen de rede van Littke ten einde liep begon de menigte zich te versprei den. Voor de tweede maal deden betogers vandaag onder aanvoering van de communis ten pogingen om met geweld in het Ber lijnse stadhuis binnen te dringen. Het anti communistische gemeentebestuur heeft voor de tweede maal de zitting uitgesteld. De sociaal-democratische voorzitter van de gemeenteraad, dr. Otto Suhr, heeft hiervan mededeling gedaan aan de raad. Als reden gaf hij op onvoldoende bescherming door de politie; de politie staat onder toezicht van de Kussen. Ongeveer 200 Duitse jonge mensen, klaar blijkelijk lid van de communistische Freie Deutsche Jugend, drongen door de buiten- De heer en mevrouw Martin in de Amerikaanse staat Indiana zijn niet weinig trots op hun zoontje van acht tien maanden, dat op de rolschaatsen al opmerkelijke prestaties weet te bereiken. Het knaapje is wat, men noemt een „ge boren rolschaatser", een rolschaatsend wonderkind. In de oude wereld zet het kind zijn eerste wankele schreden, ter wijl in AmerikaWij raken wel achterop. Voor de slag bü Stalingrad waren ge vangen genomen Russen wel bereid als spionnen voor de Duitsers te werken tegen hun eigen volk. Maar de débacle van het zesde leger van generaal Von Paulus bij Stalingrad bleek niet alleen het keerpunt in de oorlog te zijn, maar tevens een keerpunt in de houding der Russische krijgsgevangenen, die voort aan dergelijke baantjes koppig weiger den. Dit bleek gisteren uit een processtuk, dat door de Amerikaanse aanklager Alexander Hardy te Neurenberg werd voorgelegd in het proces tegen Walter Schellenberg, de vroegere vertrouwe ling van Heinrich Himmler. Schellenberg, die terecht staat onder beschuldiging van oorlogsmisdaden, was de aanzetter tot de „Operatie Zeppelin", waarin de Russen getraind werden voor de Duitse spionnage-dienst. Het plan om Russische gevangenen als koeriers en in verbindingswerk te gebruiken werd door Schellenberg in begin 1942 geopperd. Aanvankelijk, zo zei hij, waren vele Russen bereid hun gevangenschap te ruilen voor dergelijke baantjes, omdat zij buitengewoon goed werden behandeld. De Russische spion nen werden door Duitsland gevoerd. Men liet hun de fabrieken, boerderijen en grote verkeerswegen zien om hen onder de indruk te brengen van Duits- lands macht. De Luftwaffe liet honderden afvalli gen achter de Russische linies neer. Na de kentering aan het Stalingrad-fronl^ zo zei Schellenberg, moesten de vrij willigers worden gekozen uit een z®er geselecteerd groepje en de betrouwba ren waren ver te zoeken. Deze Operatie Zeppelin kwam in het proces ter sprake naar aanleiding van hetgeen met sommige van deze spion nen gebeurde. De aanklager had be wijsstukken in handen waaruit bleek, dat de Russen, na de vervulling van hun missie, naar Auschwitz gevoerd werden en gedood. Een der getuigen, een zekere Smolen, die het kamp Auschwitz had overleefd, getuigde tegen Schellenberg, dat de Russische agenten daar werden dood geslagen. Uit documenten van de S.S - archieven bleek, dat sommigen van hen een speciale behandeling kregen. Uit een decreet van de Gestapo bleek ver der, dat met deze „speciale behande ling' ophanging werd bedoeld. In een memorandum betreffende de aflevering der Russen aan de leiding van het kamp Auschwitz wordt naar deze Russen verwezen als ongeneeslijke tuberculeuze patiënten met de opmer king: „elke verdere behandeling is overbodig". ste poort, die naar het stadhuis voert en beukten op de binnendeur. De Duitse politie van de Russische sec tor deed geen enkele poging om hen tegen te houden. Tijdens een persconferentie, die na de demonstratie plaats vond, heeft de waarnemend burgemeester Friedens burg de verklaring van de spreker van de S.E.D.-partü, ais zou de anti-commu nistische magistraat zich naar de Ame rikaanse sector willen begeven, ontkend. Hij verklaarde: Wij blijven hier en zullen onze plicht doen. Voorts zei hij dat de vergadering van Donderdag af gelast werd, omdat hij van de Duitse politie in de Sovjet-sector niet de ver zekering kon krijgen, dat zij het be stuur van de stad zou kunnen bescher men tegen „physieke druk", zoals deze plaats vond op 23 Juni, toen verschil lende functionarissen mishandeld wer den door pro-Russische demonstranten. Op de eis van de S.E.D.-delegatie, dat het bestuur van de stad het Russische aanbod van voedsel en werk moest aan nemen en de daartoe nodige stappen moet doen, antwoordde dr. Friedens burg, dat het aan de Berlijners zelf stond om daarover te beslissen. „Onze indruk is, dat het merendeel van de Berlijners onafhankelijk wil blij ven. Indien de S.E.D. met de principes van de meerderheid zich niet kan ver enigen laten de kiezers daar dan in Oc tober over beslissen." Tijdens een persconferentie heeft ge neraal Clay, de Amerikaanse bevelheb ber in Duitsland, verklaard, dat iedere poging van Berlijners, om te trachten de gemeenteraad omver te werpen, tot mislukking gedoemd is. Een journalist, die naar voren bracht, dat de S.S.D. comité's oprichtte „om de gemeenteraad omver te werpen," kreeg van Clay ten antwoord: „Geen enkel comité kan een orgaan, dat door enige millioenen verantwoordelijke mensen gekozen is, omverwerpen." Toen men hem vroeg, of voorberei dingen getroffen zijn voor de evacuatie van Amerikaanse gezinnen uit Berlijn, antwoordde Clay: „Een leger, dat zijn naam waardig is, moet op iedere even tualiteit voorbereid zijn." De voorzitter van de Berlijnse ge meenteraad, dr. Otto Suhr, heeft de raadsleden, die hedenmorgen bijeenge komen waren voor het houden van een uitgeschreven raadsvergadering, mede gedeeld, dat de vergadering voor onbe paalde tijd zou worden uitgesteld van wege de gisteren plaats gevonden de monstratie en het feit, dat zich heden wederom demonstranten bij het raad huis verzameld hadden. Graaf Folke Bernadotte waarschuwde de Israëlische regering Donderdag, dat zij de Joodse troepen moet terugtrek ken uit de Rode Krais-gebieden in Je ruzalem en dat er anders een rapport naar de Veiligheidsraad zal gaan, dat zij de wapenstilstand schenden. De UNO-bemiddelaar instrueerde zijn stafchef, generaal S. A. Lundstróem, om het antwoord hierop te gaan halen bij Moeshe Shertok. de Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken. UNO-waarnemers berichtten, dat er in het gebied van de landbouwschool en van de Arabische hogeschool Joodse tioepen waren. Deze plaatsen stonden aanvankelijk onder controle van het Rode Kruis. Graaf Bernadotte vroeg gen. Lund stróem de aandacht van de Joodse re gering te vestigen op dit „ernstige in cident". Een woordvoerder voor Graaf Berna dotte zei, dat het „gebeurde volledig onderzocht en bewezen was". De Amerikaanse brigade-generaal William Riley heeft als speciale verte genwoordiger van Bernadotte in Jeru zalem verklaard, dat de plaatselijke Joodse commandant geweigerd heeft zijn troepen uit het onder toezicht van het Rode Kruis staande gebied terug te trekken. Oud-minister P. A. Kerstens, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en van de Commissie van Negen, is, naar het K.N.P. bericht, thans verbonden aan de redactie van De Linie, in welk blad hij de Indonesische rubriek zal verzor gen. Nederland zal nog 1500 ton tomaten naar het Britse rijk exporteren. Op het tijdstip dat ook deze hoeveelheid is af geleverd zal, naar men aanneemt, de Nederlandse tomatenoogst zo goed als geheel opgeruimd zijn. Eind vorige week liepen de prijzen van tomaten, die naar Engeland geëx porteerd worden, op tot f 21 per bak van 12 y2 K.G. Thans zijn deze prijzen teruggelopen tot f 16 a f 17 per bak. Donderdagmiddag arriveerde de gouden koets in de hoofdstad. Het koninklijke rijtuig, waarop duizenden hun blikken zullen vestigen, was flink ingepakt. De Westelijke mogendheden hebben aan Stalin voorgesteld het Berlijnse va luta-probleem en mogelijk ook nog an dere ondergeschikte vraagstukken van de gehele controverse over Berlijn en Duitsland te verwijzen naar de vier militaire gouverneurs in de Duitse hoofdstad, aldus verneemt United Press uit gezaghebbende bron. De reactie van de Russen op dit voorstel is echter nog niet ontvangen, al gelooft men, dat de kansen op aan vaarding „redelijk goed" zijn. Deze mededeling uit gezaghebbende bron werd gedaan om de geruchten tot zwijgen te brengen, die spraken van een te Moskou bereikte overeenkomst om onmiddellijk een conferentie der vier militaire gouverneurs te doen houden tot oplosssing van de valuta-kwestie. Het desbetreffende voorstel is Vrij dag te Londen door het ,3erlijn-comité van Drie" Amerika's ambassadeur Lewis Douglas, Sir William Strang van het Britse Foreign Office en de Franse ambassadeur René Massigli ontwor pen en Maandagavond op het Kremlin dhn Stalin en Molotov overgebracht. Vernomen wordt voorts, dat, indien het voorstel goedgekeurd zal worden, financiële adviseurs uit Washington, Londen, Moskou en Parijs naar Berlijn zullen reizen om de militaire gouver neurs over de valuta-kwestie voor te lichten. Zoals men weet wenst Rusland, dat het Sovjetgeld voor de hele stad wordt ingevoerd en dat de West-Duitse markt uit Berlijn wordt teruggetrokken. Gezegd wordt, dat de Westelijke mo gendheden hieraan willen toegeven met de voorwaarde evenwel, dat het Sov jet-geld in Berlijn onder contróle van De toiletten, die prinses Margaret Rose zal dragen tijdens de feesten ter gelegenheid van de inhuldiging van prinses Juliana, zijn nog een paleisgeheim. De 18-jarige prinses, die op het ogenblik met vacantie in Schotland vertoeft, overweegt op het ogenblik wat zij op haar eigen eerste belangrijke missie buiten Groot-Brittannië zal dragen. In hof kringen zegt men, dat de prinses over vele details zelf een besluit neemt, maar dat koningin Eliza beth moederlijke raad geeft en het laatst woord heeft. Op 5 September zal prinses Marga ret naar Amsterdam vliegen met een geleende hofdame, zelf heeft ze er namelijk geen en daarom zal Lady Margaret Egerton, hofdame'van prinses Elizabeth, haar vergezellen. Het programma voor haar verblijf in Nederland is niet vastgesteld, voor zover althans in Londen be kend is. „In Nederland zal zij ter beschik king van haar gastvrouw staan," werd in het paleis gezegd, „en zal yze net zo doen als de Nederlanders Gisteren heeft dv heer John Foster Dulles na zijn terugkeer uit Nederland verklaard, dat de toestand in Nederland er „veelbelovend" uitziet en dat hij met autoriteiten van de Nederlandse rege ring de ontwikkeling van de Benelux- Unie had besproken, welke hij zeer be moedigend noemde. Aan het feestkleed van de Dam. in de jubileumweek het hart van feestend Nederland, wordt de laatste hand gelegd. Op de voorgrond de zee van vlaggen die op het Damplantsoen wapperen. Op de achtergrond de zes grote gekroonde torens Het Roemeense nieuwsbureau Rador meldt, dat de burgemeester van Praag, generaal Dombrowsky, is afgetreden. Hij werd onmiddellijk, op voorstel van de grote algemene vergadering, vervan gen door generaal Parvelescoe. Aan het heengaan van Dombrowsky ging het ontslag van de plaatsvervangende bur gemeester Constantin Doncea vooraf. Doncea was op de vingers getikt door het politieke bureau van de centrale commissie der Roemeense arbeiders, dat Doncea beschuldigd had van ontrouw aan de richtlijnen der partij en het vol gen van een eigen „bourgeois filosofie." Mr. Schokking heeft verklaard dat zijn bezoek aan de Belgische minister van Defensie een louter beleefdheids bezoek was. Hij was vergezeld van zijn kabinetschef, kolonel Calmeyer en zijn vleugeladjudant, kapitein jhr. Van Lidth de Jeude. Nog gisteren is hij naar Nederland teruggekeerd. de vier mogendheden zal staan. De drie Westelijke afgezanten hebben Donderdagmiddag op de Britse ambas sade te Moskou geconfereerd ter be spreking van de nieuwe instructies, die zij, naar men gelooft, Donderdagmorgen van hun regeringen hebben ontvangen. Hun voornaamste assistenten woonden de conferentie bij. Een nieuw memoran dum zou worden opgesteld om aan Stalin en Molotov te presenteren. Zodra de afgezanten hun standpunt gecoördineerd zullen hebben, verwacht men, dat zij Stalin en Molotov zullen laten weten bereid te zijn voor een nieuwe bespreking. Reuter meldt, dat het bezoek der Westelijke afgevaardigden aan het Kremlin vermoedelijk vandaag of Za terdag plaats heeft. Bevin heeft Donderdag met Attlee in het St. Mary-ziekenhuis geconfereerd. Donderdagmiddag werd een vergade ring van de kabinetsministers gehou den. Bevin presideerde. Er werd op gezinspeeld, dat deze beide conferenties verband houden met de onderhandelingen in Moskou inzake de Berlijnse crisis. Bij de inhuldigingsplechtigheden van Koningin Juliana op 6 September zal in de Nieuwe Kerk te Amsterdam Z. H. de Paus vertegenwoordigd worden door monseigneur Valerio Valeri, Apostolisch Nuntius. Teneinde zoveel mogelijk aan de ge rechtvaardigde wens van de kruide niers tot verruiming van hun winst marge te voldoen, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning goedgekeurd, dat de maximumprijs voor kristalsuiker voor de consumenten met 2 cent per kg. wordt verhoogd. Een desbetreffende verordening van het bedrijfschap voor suiker wordt in het voed selvoorzieningsblad van 28 Augustus afge kondigd. De nieuwe prijs mag met ingang van Za terdag 28 Augustus 58 cent per kg. bedra gen. Reeds eerder werd de marge voor de de tailhandel voor chocolade, suikerwerken, biscuits, koekjes en kaas verhoogd. Met het scheppen van een prijsverhoging van 2 ct. per kg. op het artikel kristalsuiker, acht, zo vernemen wij, de minister van Land bouw, Visserij en voedselvoorziening de her ziening van de winstmarge in het kruide- niersbedrijf gesloten. De bunker van Seyss Inquart, in Apeldoorn, die deze zomer ten bate der Stichting 19401945 ter bezichtiging werd gesteld, zal Zaterdag a.s. worden gesloten en dan f 50.000 hebben opge bracht hetgeen f40.000 meer is dan ge raamd. Met deze sluiting komt een eind aan de belangeloze medewerking van zestig gidsen, die samen 165 000 bezoekers rondleidden. Verwachting tot Zaterdagavond: Koude nacht met plaatselijk och tendmist. Droog en overdag vrjj zon nig weer met, behalve in het uiterste Noorden van het land, iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Noord en Oost. (Telefonisch van onze bijzondere correspondent) Inderdaad heeft de Noorse geleerde professor Nörgensen tussen de rotsen in de Vefsnfjord een viertal zeer grote eieren ontdekt Het is echter niet het lichaam van de zeeslang, dat deze eieren omhult.. Wij zullen hierop in onze cor respondentie uitvoerig terugkomen. De zeeslang zelf is nog steeds niet versche nen. Wel nemen de waterbewegingen in de Vefsnfjord voortdurend in hevig heid toe. (Van onze Haagse redacteur) De Staatsdrukkerij te Den Haag heeft op het ogenblik in een kleine oplage een boek onder handen van slechts 80 pagina's, waaraan onder supervisie van de onderdirecteur bijzondere zorg wordt besteed; het is de nieuwe Grondwet, welke ge bruikt zal worden bij de inhuldi gingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk. Toen Koningin Wilhelmina de eed op de Grondwet aflegde lag daar het boek, dat ook bij de inhuldiging van Koning Willem III reeds dienst had gedaan, een exemplaar in rood fluweel met gouden kwasten. Er is in de afgelopen vijftig jaar het een en ander gewijzigd in de Grondwet, doch nog afgezien daarvan was de Staatsdrukkerij van mening, dat het exemplaar voor de inhuldiging van de nieuwe vorstin uitgevoerd diende te zijn overeenkomstig de huidige typografische opvattingen. De Prinses-Regentes betuigde Haar instemming met dit idee en de Staats drukkerij, die er de laatste jaren naar streeft de typografie ook door de over heid te laten dienen, heeft er een eer in gesteld Koningin Juliana de nieuwe Grondwet, niet alleen naar de inhoud, maar ook naar de vorm, aan te bieden. Wij waren in de gelegenheid de eer ste pagina's, juist van de pers, in ogen schouw te nemen en hebben kunnen constateren, dat het werk in sobere voor naamheid is uitgevoerd. Gebruik is ge maakt van een aieuwe letter, nog niet in de handel, de „Roos-Romein", ont worpen door S. H. de Roos. De hoofdstukaanduiding is in rood gedrukt, de initialen van elk nieuw hoofdstuk in het blauw. Het werk wordt met de hand gezet, gedrukt op oud-Hollands papier van v Gelder en gebonden bij J. Brandt eft Zoon te Amsterdam. De tachtig pagina's met goud op snee zullen gevat worden in een perkamente band met vierkante rug; op de omslag komt het Nederlandse wapen in goud, met heraldische kleuren opgewerkt. In eenvoudiger uitvoering ontvangen de leden van Regering en Staten-Gene raal een exemplaar. Een afbeelding van de nieuwe tekst kan eerst worden vrijgegeven wanneer ook de Eerste Kamer de- Grondwetswij- De Nederlander mgr. Leo Kierkels. de eerste apostolische internuntius in India, is te Bangalore gehuldigd alvorens hij naar New Delhi vertrok om daar zijn geloofsbrieven te overhandigen. De hul digingscommissie werd voorgezeten door Sir Arcot Ramaswami Mudaliar, eerste minister van de staat Mysore. Eveneens aanwezig waren vier bisschoppen en een menigte katholieke en protestantse leken. De vicaris-generaal van Bangalore, mgr. Noronha. en de eerste minister Mudaliar hielden hierbij toespraken. De pontificale H. Mis. welke mgr Kierkels m de kathedraal van Banga lore opdroeg, werd door 4000 gelovigen bijgewoond. De schoonheid van het lichaam heeft geen waarde als zij niet in overeen stemming is met de gaafheid van de ziging m tweede lezing heeft goedge keurd. Wanneer op 3 September Konin gin Wilhelmina de Grondwetswijziging met Haar handtekening bekrachtigd heeft hetgeen vermoedelijk de laat ste regeringsdaad van Hare Majesteit zal zijn zal de nieuwe Grondwet door de directie van de Staatsdrukkerij aan de nieuwe Vorstin worden aangeboden. Het gros van de Indonesische dele gatie, die de jubileumfeesten en de in huldiging zal bijwonen, is gisteravond omstreeks 9 uur met een Constellation op Schiphol aangekomen. Ter begroeting waren o.m. aanwezig de ministers mr. E. M. J. A. Sassen en L. Götzen. In het gezelschap t>evond zich dr. Mansoer, het staatshoofd van Oost- Sumatra, die rechtstreeks uit Bandoeng kwam, waar de conferentie is gehou den, die advies zal uitbrengen over het voorlopige ontwerp van een interim regering. Dr. Mansoer heeft de conferentie, we gens zijn vertrek naar Nederland kort voor het einde moeten verlaten. Hij heeft dan ook het advies niet bij zich. Dr. Mansoer deelde echter mede, dat het advies uiterlijk Woensdag, is klaar gekomen. Hij verwacht het nog deze week in Nederland. Op een desbetref fende vraag zei dr. Mansoer, dat hij de tijd voor de instelling van een interim- regering stellig thans gekomen acht. ..De tijd is daarvoor thans kritiek", zeide hij. Volgens A.P. zal de republikeinse dele gatie bij de Commissie voor Goede Dien sten twee voorwaarden stellen voor de hervatting van de onderhandelingen. Deze voorwaarden zouden zijn: erken ning van de immuniteit van de leden der republikeinse delegatie en van hun eigendommen, en teruggave door de Ne derlanders aan de republikeinen van het „nationale huis", dat op het ogenblik on der toezicht van de Nederlandse politie Men verwacht, dat de republikeinen waarschijnlijk de volgende week de aan dacht van de Veiligheidsraad zullen ves tigen op de steeds slechter wordende be trekkingen tussen de Nederlanders en de republikeinen. Het republikeinse nieuwsagentschap Antara bericht uit Djokjakarta, dat het republikeinse leger Woensdagavond op grote schaal manoeuvres heeft gehouden in de republikeinse hoofdstad. Het doel van deze manoeuvres was, vast te stellen hoe de bevolking het leger zou kunnen helpen, wanneer de stad van buitenaf wordt aangevallen. De heer G. W. Boissevain heeft zijn ge loofsbrieven als Harer Majesteits buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minis ter te Athene aan Z. M. de Koning van Griekenland overhandigd. De heer A. J. D. Steenstra Toussaint eeft zijn geloofsbrieven als Harer Ma jesteits buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Manila, aan de president der Philippijnse republiek overhandigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1