FEESTELIJKHEDEN STERDAM, CENTRUM VAN JUBILEUM- EN INHULDIGINGSFEESTEN PROGRAMMA DER Herinnering aan vijftig jaar geleden 5 September 1898: Koningin Wilhelmina beëdigd OOK TOEN LICHT EN VERSIERING! MAANDAG 30 AUGUSTUS 1948 PAGINA 11 ;ÉïM:i Koningin •Wilhelmina, prinses Juliana en Prins Bernhard begeven zich naar de Nieuwe Kerk tijdens de Jubileumfeesten in 1938 Prachtige stoet Eed Ook publiek toegelaten NEDERLAND KENT GEEN KONINGSKROON! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiuuiiiiiiii del en verkeer: Apollolaan, Churchilllaan, Scheldestraat, Ferdinand Bolstraat, Vijzelgracht, Vijzelstr., Munt, Rokin, Dam, Mozes en Aaron- straat, N.Z. Voorburgwal, Raadhuisstraat, Wes termarkt, Rozengracht, Clercqstraat, Bilderdijk straat, C. Huygensstraat, Vondelbrug. Van Baer- lestraat, Museumplein. 20.00 uur: Gondelvaart door de grachten: Am- stel, tussen de bruggen van Ceintuurbaan en Sarphatistraat, Herengracht, Leidsegracht, Kei zersgracht, Reguliersgracht, Prinsengracht, leidsegracht, Singelgracht, Amstel. 4 SEPTEMBER 16.00 uur: Eerste rit van H.M. Koningin Juliana door Amsterdam: Dam, Damrak, Prins Hendrik kade, Schippersgrachtje, Kadijksplein, Katten burgerplein, Kattenburgergracht, Wittenburger- gracht. Oostenburgergracht, Sarphatistraat, Fre- deriksplein, Weteringschans, Kleine-Gartman- plantsoen, Leidseplein, Mamixstraat, Willems straat, Brouwersgracht, Noordermarkt, Prinsen gracht, Westermarkt, Raadhuisstraat, N.Z. Voor burgwal, Paleisstraat, Dam. 20.00 uur: „Sportfantasie". Naar ideeën van Carel Briels. Geschreven door Aad van Leeuwen. In het Olympisch Stadion. 22.15 uur: Fakkeldemonstratie op de Dam met 180 Volksdansers. Oude contra-dansen, alge mene fakkeldans. 5 SEPTEMBER 14.00 uur: Dankdiensten in de kerken. Koorzang onder de poort van het Rijksmuseum, uit te voeren door de Personeelsvereniging: Wyers. „Ick waeck". 6 SEPTEMBER 11.00 uur: Plechtige inhuldiging en beëdiging in de Nieuwe Kerk. 15.00 uur: Rit van H.M. Koningin Juliana in de gouden koets: Dam, Rokin, Muntplein, Vijzel straat, Vijzelgracht, Nw. Vijzelstraat, Wetering schans, Kleine-Gartmanplantsoen, langs Hirsch, Leidseplein, Leidsebosje, Stadhouderskade, Overtoom, le Const. Huygensstraat, Bilderdijk- straat. De Clercqstraat, Rozengracht, Raadhuis straat, N.Z. Voorburgwal, Paleisstraat, Dam. 18.00 uur: Ned. jeugd draagt Kroon terug van de Dam naar het Stadion langs Westermarkt, Mamixstraat, Bilderdijkstraat, Const. Huygens straat, Vondelpark, Van Baerlestraat, Willems parkweg, Koningslean, Valeriusplein, Com. Krusemanstraat. 21.15 uur: Rit van HM. Koningin Juliana naar het Olympisch Stadion: Dam, Rokin, Muntplein, Reguliersbreestraat, Rembrandtsplein, Utrecht sestraat, Frederiksplein, Van Woustraat, Cein tuurbaan, Roelof Hartplein, J. M. Coenenstraat, Apollolaan, Olympiaplein, Olympiaweg, Stadion- weg, Stadion. 21.30 uur: Kroningsspel in het Olymp. Stadion. 22.30 uur: Terugtocht van H.M. Koningin Juliana van Olympisch Stadion naar het Koninklijk Paleis: Stadionplein, Stadion weg, Olympia weg, Apollolaan, J. M. Coenenstraat, Van Baer lestraat, Museumplein, Hobbemastraat, Leidse bosje, Leidseplein, Leidsestraat, Koningsplein, N.Z. Voorburgwal, Paleisstraat, Dam. 7 SEPTEMBER 13.30 uur: Bloemencorso: Haarlemmerstr., Hoofd dorpplein, Zeilstraat, Koninginneweg, Willems parkweg, Van Baerlestraat, P. C. Hooftstraat, Stadhouderskade, Vijzelgracht, Vijzelstraat Munt Rokin, Dam, Mozes en Aaronstr^ Raad huisstraat Rozengracht De Clercqstraat Bil derdijkstraat, 2e Constantijn Huygensstraat Overtoom, Surinameplein, Hoofdweg, Mercator plein, Sloterdijk. 20.15 uur: Gala-Concert in Concertgebouw. Voorts vele buurtfeesten en concerten. llllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllll Kamers van de Staten-Generaal was een twintigtal plaatsen voor het publiek opengelaten. Het koor werd bij deze gelegenheid aangevoerd door Willem Mengelberg en gevormd door de fine fleur van de toen uitzonderlijk hoogstaande Nederlandse zangkunst, zoals de sopranen: Noorde wierReddingius, OldenboomLütke- man, TijssenBremerkamp, alten: De HaanManifarges, Anna Blaauw, Z. Bakker, Gerda Reynders, Jeanne Bleyen- burg, tenoren: Rogmans, Urlus, Phillip- peau, Tijssen, Stachelhausen, bassen: Messchaert, Orelio, Sistermans en Van Duinen. Allemaal namen, die by de mu ziekliefhebber de schoonste herinnerin gen opwekken enwaar zijn ze ge bleven! Om half elf begon dan de eigenlijke plechtigheid, doordat de voorzitter van de Verenigde Kamers der Staten-Gene raal, van Naamen van Eemes, de bij eenkomst opende en de griffier het Koninklijk Besluit, waardoor deze bij zondere vergadering werd bijeengeroe pen, voorlas. Tegelijkertijd was H. M. Koningin Emma in een met acht paar den a la Daumont bespannen koets van de hoofdingang van het Paleis vertrok ken en vergezeld van een escorte cava lerie door de Paleisstraat voor de hoofdingang van de Nieuwe Kerk aan gekomen. Daar werd zij opgewacht door de heren van Haar gevolg, terwijl de koning van wapenen met stentorstem uitriep: „H. M. Koningin Emma". Ter wijl het orgel een praeludium van W. Mengelberg speelde, werd H. M. daarop door de commissie van ontvangst onder de tribunes der Kamerleden etc. door naar Hare zetel gebracht, waarbij alle aanwezigen Haar, door eerbiedig op te staan, hun hulde betuigden. H. M. Koningin Wilhelmina begaf zich vervolgens te voet naar de Nieuwe Kerk onder een baldakijn, waarvan de stutten door adelborsten van de Kon. Marine werden opgehouden. Zij w^rd daarbij voorafgegaan door vier herau ten van wapenen, vier herauten klaroe nen, de koningen van wapenen, de cere moniemeester van H. M. twee kamer jonkers, twee jagermeesters. twee stal meesters, twaalf kamerheren, de hoof den der departementen van de Ko ninklijke Hofhouding, de groot-officie ren van de Kroon, de gep. luitenant- generaal K. van der Heyden met het Rijkszwaard, de gep. vice-admiraal P. ten Bosch met de Rijksstandaard, het vaandel van het zevende regiment in fanterie, de standaard van het 3e regi ment huzaren, de vaandels van de Am sterdamse schutterij en de vaandels van de regimenten grenadiers en jagers, alle vaandels gedragen door de commande rende officieren van de onderscheidene regimenten. Door deze imposante stoet voorafgegaan schreed de jonge Vorstin van Haar paleis naar de Kerk, waar de vertegenwoordigers van het volk Haar wachtten en daarbij werd zij gevolgd door Haar vier oudste adjudanten, de dragers der slippen van de koninklijke mantel, de grootmeesters van Haar Hof, de overige adjudanten, de koninklijke crdonnansofficieren en tenslotte de ge neraals en vlagofficieren in volgorde van anciënniteit. Op het ogenblik, dat H. M. het kerk gebouw* betrad, riepen hare koningen van wapenen: „De Koningin", waarop het koor een door Willem Mengelberg getoonzet vierstemmig „Wilhelmus" in zette en H. M. door een laan van kost bare palmen en planten, tussen de met koningsblauwe en met goudgele leeu wen doorweven stof beklede tribunes naar Hare plaats werd gebracht. Nadat allen waren gezeten en de laatste klanken van het plechtige „Wil helmus" in de hoge gewelven waren verklonken, nam H. M. met opvallend heldere stem het woord tot het uitspre ken van Hare rede. Na dit met heldere, in het gehele ge bouw duidelijk te volgen stem te heb ben gezegd, pauzeerde H. M. enkele seconden, waarna Zij zich uit Haar zetel ophief, om met verheffing van stem de door de Grondwet geëiste eed af te leggen. „Ik zweer aan het Nederlandse Volk, dat Ik de Grondwet steeds zal onder houden en handhaven. „Ik zweer, dat Ik de onafhankelijk heid en het grondgebied des Rijks met al Mijn kracht zal verdedigen en be waren, dat Ik de algemene en bijzon dere vrijheden en rechten van al Mijn onderdanen zal beschermen en instand houden en tot instandhouding en be- Koningin Wilhelmina op de Dam t vordering van de algemene en bijzon dere welvaart alle middelen zal aan wenden, welke de wetten te Mijner beschikking stellen, zoals een goed Ko ningin schuldig is te doen." Daarop sprak zij de formule van de eed uit: „Zo waarlijk helpe Mij God almachtig". „Wij ontvangen en huldigen, in naam van het Nederlandse Volk en krach tens de Grondwet U als Koningin, wij zweren dat wij Uwe onschendbaarheid en de rechten Uwer kroon zullen hand haven, wij zweren alles te zullen doen, wat goede en getrouwe Staten-Gene raal schuldig zijn te doen". Deze plechtige eed werd door de aan wezigen met een overluid driewerf hoera beantwoord, waarop de voorzit ter der vergadering het woord nam, tot het uitspreken van de eed der volks vertegenwoordigers: Daarop zich verheffende en de voor ste vingers der rechterhand omhoog stekend, riep de voorzitter het met luide stem: „Zo waarlijk helpe mij God almachtig". Na deze eedsaflegging van de voor zitter begon de griffier met de voorle zing der namen der overige leden. 1938 waarop ieder afgeroepen lid zich ver hief en de woorden van het eedsformu lier herhaalde. Nadat deze ceremonie, die door de beide Vorstinnen met levendige aan dacht werd gadegeslagen, aan haar einde was gekomen, riepen de koningen van wapenen: „H. M. Koningin Wilhel mina is ingehuldigd", welke kreet door de herauten met een donderend „Leve de Koningin" werd beantwoord, waar na alle aanwezigen deze kreet overna men. Daarmede was de ceremonie der in huldiging afgelopen. Het koor, begeleid door het orgel, twee trompetten, zes hoorns, drie bazuinen, bastuba en pau ken, zette het Lobgesang in van Men delssohn, waarvan de woorden zo schoon op deze gelegenheid van toepassing waren: Dankt allen God, de Heer Met hart en mond en handen Die grote dingen doet Aan ons in alle landen. Die van ons kindsbeen af Voor lichaam en voor geest In liefde, onnoemelijk goed Een hulpe is geweest 30 AUGUSTUS 17.00 uur: Aankomst van H. M. de Koningin aan het Amstelstation. Kinderen van Amsterdamse Instellingen strooien bloemen. Vaandelhulde. Intocht H.M. Koningin Wilhelmina: Amstel station, Mr. Treubplein, Mr. Treubweg, Berlage- brug, Stalinlaan, Rijnstraat, Van Woustraat, Westeinde, Weteringschans, Nw. Vijzelstraat, Vijzelstraat Muntplein, Rokin, Dam. 21 AUGUSTUS 11.00 uur: Aubade op de Dam door ongeveer 19000 zangeressen, zangers en kinderen onder leiding van Fred. J. Roeske. 14.00 uur: Rit van H. M. Koningin Wilhelmina naar het Stadion: Dam, Mozes en Aaronstraat, N.Z. Voorburgwal, Raadhuisstraat, Rozengracht, De Clercqstraat, Bilderdijkstraat, le Const. Huygensstraat, Vondelbrug, Van Baerlestraat, Willemsparkweg, Koninginneweg, rechterkant Valeriusplein, Corn. Krusemanstraat, Kochstr., Marathonweg, Olympiaweg, Stadionweg, Stadion. 15 uur: Jubileummanifestatie in het Olympisch Stadion. „In Neerlands tuin", naar ideeën van Carel Briels. Geschreven door B. Stroman. Muzikale compositie en bewerkingen Max Vre- denburg. 16.45 uur: Kroondraging uit het Olympisch Sta dion naar de Dam, door deputaties van de geestelijkheid, verpleegsters, wetenschap, leger, vloot en luchtmacht, U.V.V., kunstenaars, ge- uniformeerde ambtenaren, koopvaardij, arbeid en illegaliteit. Zij lossen elkaar af op de volgende versierde punten van de stad: Agneskerk (Comelis Kru semanstraat), Valeriusplein, Emmamonument, Koningslaan/Willemsparkweg, Willemsparkweg/ Van Baerlestraat, Vondelpark, Constantijn Huy- gensstraat/Bosboom Toussaintstraat, Bilderdijk- straat/Kwakersplein, Rozengracht/Marnixstraat, Westermarkt. De Kroon wordt neergezet in het Damplantsoen onder het zingen van het Wil helmus. Rit van H.M. Koningin Wilhelmina van Sta dion naar Paleis: Stadionplein, Stadionweg, Olympiaweg, Apollolaan, J. M. Coenenstraat, Van Baerlestraat, Museumplein, Hobbemastraat, Leidsebosje, Leidseplein, Leidsestraat, Heren gracht oneven zijde, Vijzelstraat, Munt, Rokin, Dam. 14.00 uur: Opstijging van een Ballon door leden van de Amsterdamse Ballonclub op 't Museum plein. Om 14.00 uur zullen tegelijk met de bal lon 500 kleine ballonnetjes, voorzien van naam- kaarten, worden opgelaten door kinderen afge vaardigd door de buurtverenigingen. 21.15 uur: Vuurwerk op het zandterrein tussen de Beethovenstraat en de Farnassusweg: tien tallen „grote stukken", honderden vuurpijlen, vuurbommen, bengaals vuur, enz. Het massale slotstuk beslaat een breedte van 75 meter. Met 10 muziekcorpsen. Verder buurtfeesten en concerten. I SEPTEMBER 14.00 uur: „Wetenschappelijk Appèl" in het In disch Instituut en gewijd aan takken van we tenschap met betrekking tot de tropen, gedu rende het tijdvak der regering van H.M. Koningin Wilhelmina. 2 SEPTEMBER 20.00 uur: Eerste voorstelling in de Stadsschouw burg van „1948 Anno Christi", in opdracht van de Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, geschreven door A. Defresne. 3 SEPTEMBER l3-00 uur: Nationale Vlootschouw van Marine- eenheden, vissersvaartuigen, jachten en binnen schepen op het buiten IJ. 14 00 uur: Nationale optocht van industrie, han- Wees begroet met jubeltonen Wees gezegend, grote dag, Komt ons heerlijk feest nu kronen, Geurend lover, zonnelach. begroette, met de woorden van het Kroningslied van E. J. Haverkamp, het Amsterdam van 1898 zijn jonge Vorstin, de Koningin der Nederlanden, °P de hoogtijdag van 15 September. Onvergetelijk schoon had zich de stad gesierd. De architecten Eduard Cuypers en W. Kromhout, de bouwmeester jjan het American Hotel, hadden voor de intochtsweg, vanaf het voormalig Rijnpoortstation (thans Weesperpoort) de versiering ontworpen, waarbij men 2oveel mogelijk partij getrokken had van het meest karakteristieke element her stad, het water. Op de wallekanten, hellende over het water, waren feest- biasten geplaatst, die met hun bonte tooi van wimpels en banieren en s avonds de snoeren prachtglanzende lampions in het donkere water weer spiegelden. Ook tal van grachtenhuizen, toen nog t'oor het overgrote deel door particu- heren bewoond, waren verrassend fraai Versierd. De hoge stoepen gingen schuil achter tribunes, beschilderd met toe- Passelijke motieven, zoals oranjebloe sem, goudsbloemen, enz. In de venster banken brandden 's avonds kaarsen en door de weggeschoven gordijnen had den de voorbijgangers een vrije inkijk bi de kostbare interieurs. Op de Dam stond Naatje te pralen en Je pronken. Zij was voor deze gelegen heid verguld en er stroomde helder wa ter in het anders droge bassin aan haar Voet. Ook het Kommandantshuis tegen- ever het Paleis en de oude Beurs van Zoeher met haar zuilen waren opge tooid. In het ongedempte deel van het Damrak was een vissershaven ingericht töet botters uit Volendam en Huizen, Van Marken en Urk. De commissaris buisjes der beurtveren fungeerden daar bij als visserswoningen. De echte Oranjebuurten, zoals de Jor- daan, de Duivelshoek achter de Regu- hersbreestraat, de Zandhoek, stonden Vanzelfsprekend in het teken der fees telijkheden. De Willemsstraat spande de kroon; in de Zandhoek verhief zich de traditionele Oranjeboom. Naar de smaak dier dagen waren op tal van Plaatsen erepoorten opgericht. De illuminatie der stad verkeerde in ben overgangsstadium. Wel vond het electrisch licht reeds toepassing, maar de verlichting met gasvlammen en brandende vetpotjes was nog vrij alge meen. Het vraagt niet veel verbeel dingskracht, om te begrijpen, hoeveel mooier die duizenden dansende lichtjes Vvaren, vergeleken bij de starre gloei lampjes van vandaag. Er was nog een andere verandering op komst: Het feest begon n.l., zoals de huidige, zeer prozaïsche met verkeersre gelingen, bepalingen over het samen stellen van files, over 't uitreiken van pas- se files, waarbij men 't onvermijdelijke artikel in de politieverordening, om trent het oprijden, versnellen of stoppen van voertuigen moest wijzigen omdat men in die tijd uitsluitend van rijtuigen sprak. De toepassing van de benzine motor maakte de wijziging noodzakelijk. Gelijk nu was ook toen de Nieuwe Kerk geheel en al voor de grote ge beurtenis versierd en tijdelijk aan de grote dienst onttrokken. Het koor was afgesloten en voor het oxaal, het koperen koorhek, was op een ver hoging van drie treden de troon neergezet. De troon was een met rood fluweel beklede leunstoel, met ver gulde poten en armsteunen, met z.g. klimmende leeuwen op de rugleu ning, terwijl op het fluweel van de rugleuning het Nederlandse wapen was geborduurd. Daarnaast bevond zich de zetel van H. M. Koningin Emma, die op de klimmende leeu wen en het wapen na gelijk was aan de zetel der jeugdige Koningin. Bo ven de troon hing aan een lange met koperen bollen versierde stang de baldakijn, bestaande uit een reus achtige koningskroon, waarvan het kleed tot aan het oxaal afhing en zo het lege gedeelte van de kerk aan het gezicht onttrok. Tegenover H. M. bevond zich de credenstafel, waarop de Koninklijke attributen als Rijkszwaard, Rijks appel en Schepter waren neergelegd, terwijl daar op een kussen tevens de symbolische Koningskroon prijkte. Recht tegenover H. M., die bij de in huldiging door geheel Haar hofhouding was omgeven, bevonden zich als tegen partij het volk en de regering. Op de eerste rij zat het volledige ministerie, daarachter schaarden zich de leden van de Hoge Raad, van het Hoog Militair Gerechtshof, van de voormalige Raad van Voogdij, van de Raad van State en de leden van de beide Kamers der Sta ten-Generaal, voorzoverre politieke be zwaren haar niet van deze plek afwezig hielden. Daarboven weer bevond zich de tribune met vooraanstaande personen uit allerlei takken van het openbare leven, zoals de leden van de Algemene Rekenkamer, de commissarissen van H. M. de Koningin uit de provinciën, de Hoge Raad van Adel, de leden van de Amsterdamse Gemeenteraad, de gewezen leermeesters van H. M., het Nederlandse Episcopaat in groot Huisornaat, verte genwoordigers van andere godsdiensten, van de rechterlijke macht, van de uni versiteiten en van het Centraal Comité ter voorbereiding van de feestelijkheden. Aan de rechterhand bevond zich ten slotte de tribune met genodigden van ministers en Kamerleden, terwijl in ver band met de grote belangstelling op ver scheidene plaatsen tribunes waren ge bouwd, die door diverse mindere goden gaarne in gebruik werden genomen. Tenslotte waren er omdat de plechtig heid in wezen een zitting der Verenigde Het bij talloze herinneringen ook in deze dagen weer veel gebruikte woord „kroningsfeesten" is eigenlijk geheel onjuist. Onze Koningin is niet gekroond om de doodeenvoudige re den, dat het Koninkrijk der Neder landen voor zijn Koningin geen kroon bezit. Toen Willem van Oranje uit Engeland terugkeerde en tot con stitutioneel vorst werd uitgeroepen, was er voor zijn inhuldiging geen tijd een koningskroon te vervaardigen. Bovendien waren de tijdsomstandig heden toen te slecht om er veel geld aan te besteden en zo bepaalde men zich tot de vervaardiging van een symbolische kroon van verguld ko per met gekleurd kristal als edelste nen en ook bij de inhuldiging van H.M. Wilhelmina heeft dit voorwerp als attribuut op de credenstafel ge legen. Desondanks sprak en spreekt men nog van de kroning.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 11