Waakzaamheid voor COMMUNISTISCH GEVAAR EPIC DE HOOPMAN-DE SULTAN VAN AKAÜM d BRABANTSE VOLK EERT ZIJN GESNEUVELDE ZONEN KRITISWOORDPUZZLE „DE GOUDEN KROON" glGEN BENEN De tweede Duitse republiek DE WERELD ROND Nijverheidsproducten van vrouwen i Treffende plechtigheid te Waalre rrn r Wij luisteren naar SCHUDT UW LEVER WAKKER Wordt Don Carlos Koning van Spanje? Vrijwilligerscorps stads wachten in Rotterdam Druk verkeer in het Kanaal DE PAUS TOT DE JEUGD De Koninklijke rede van 1942 Organisatie wijkraden HETPROCES TEGEN DE DUITSE GENERAALS Federalistencongres te Interlaken Grondslagen worden Woensdag a.s. gelegd L0MAKIN wordt Gromyko's adviseur „Prettig uit Rusland weg te zijn" Uranium wordt in de V.S. niet opgeslagen MAANDAG 30 AUGUSTUS 194L PAGINA 15 GRONDWETSWIJZIGING Tentoonstelling te Rotterdam Meningsvorming en -uiting binnen de K.V.P. Slachtoffers auto-ongeluk Deense aannemer verdronken MABEL BARNES GRUNDY i^aald door: L CR1ESE - IC DE VRIES Ernstigste periode voor Christelijke beschaving Chile erts ambassadeur: ^erschenen is het Voorlopig Verslag M de commissie van rapporteurs uit Eerste Kamer over het ontwerp van X?' tot verandering in de Grondwet. ai'raan is het volgende ontleend: Verscheidene leden zouden het op prijs "•e'len, indien de nieuwe Grondwet *'rd afgekondigd vóór de inhuldiging Koningin Juliana. Het had deze verwonderd, dat de indiening, '"hans de behandeling van de wetsont werpen, welke met de herziene Grond- W't onmiddellijk verband houden, naar ;uh ter ore kwam, eerst na opening •an de nieuwe zitting der Staten-Ge- 'raal zal geschieden. Verscheidene leden verklaarden het ?®t de minister van Overzeese Gebieds- 'e*'n eens te zijn, dat de Unie moet ™_°rden gezien als een staatsrechtelijke niet als een volkenrechtelijke con- J-ructie. Met voldoening hadden zij ver- jjornen. dat de besprekingen tussen Ne- ''flandse autoriteiten en de z.g. dele gatie van Bandoeng een niet onbevre- 5l?end verloop hebben gehad. Daarentegen waren deze leden minder 'an ooit gerust omtrent de houding der ''Publiek. Zij waren nochtans van oor- :'el, dat het uiterste zal moeten wor- '"l beproefd om de republiek tot rede ft tot samenwerking te brengen, mede wille van de goedwillende elemen- in de republiek. Een bijzonder punt van verontrusting ^ordt gevormd door de toenemende be wijzen, dat er communistische invloe ien zich doen gelden, welke voor ge- feel indië een groot gevaar betekenen. ~eze leden waren er van overtuigd, dat j* minister van Overzeese Gebiedsde- if1 het communistische gevaar onder kent, doch drongen niettemin aan op ®rote waakzaamheid. p Enige leden merkten op. dat deze grondwetsherziening moet uitlopen op ontbinding van het Koninkrijk, jf.'orts waren zij van oordeel, dat de J'storische opbouw van het Koninkrijk ''2e Grondwetsherziening volkomen fakend. Het tweede bezwaar, door deze 'den aangevoerd, gold het opnemen van de republiek onder de deelnemers 'an de opbouw der Verenigde Staten *an Indonesië. Verschillende andere leden zouden Jfearne vernemen of het inderdaad de S'doeling van dit programma-kabinet is, 'at het deze Grondwetsherziening ver- ''digt in volkomen gelijke zin en geest "s het vorige kabinet, dan. wel of het Jap die verdediging een andere karak- ïfr wil zien toegekend. Deze leden ble- ;'o hun bedenkingen koesteren tegen 2® positievé formulering van deze ''fondwetsherziening. Verschillende leden bétoogden nog, dat zij het niet opportuun achtten, de ontwikkeling van de onderhandelingen met de republiek en het daarmede Verband houdende beleid ter sprake te brengen. De leden, die het wetsont werp bestreden, wezen er op, dat de bedoeling van de Koninklijke Rede Van 1942 uitsluitend geweest is, dat er 'en Rii ksconferentie zou komen, waar bij mén op voet van gelijkheid zou taan spreken. Na de bevrijding is men echter "gaan onderhandelen met de re- Volütionnair ontstane republiek en dit Werkt thans in funeste richting door. Hiertegenover voerden de leden-voor standers van het wetsontwerp aan, dat deze enge interpretatie van de Koninklijke Rede van 1942 geenszins de enige aanvaardbare is. Sommige leden merkten op, niet diep in te willen gaan op de benoemingen, die binnenkort voor hoge posten in In donesië verwacht mogen worden. Zij spraken alleen nadrukkelijk de hoop uit, dat geen personen zouden worden benoemd, die in het verleden bij het Indische beleid der vorige regering nauw betrokken waren geweest, en dus mede verantwoordelijk moeten worden gesteld voor de mate, waarin dat be leid, naar het oordeel dezer leden, had gefaald. Enige leden brachten ter sprake de vraag hoeveel gevangenen er nu nog in kampen in het gebied der republiek vertoeven en wat deze regering zich voorstelt ter bescherming van deze Ne derlandse onderdanen te doen. Algemeen verklaarde men van harte in te stemmen met het wetsontwerp be treffende het inkomen van de Koningin en gevoelde men behoefte uiting te ge ven aan zjjn oprechte en grote waarde ring voor de persoon van Koningin Wil- helmina, die in haar 50-jarig bestuur on overtroffen wijze het Nederlandse Ko ninkrijk heeft geleid en haar volk tot grote dankbaarheid jegens Haar heeft verplicht. (Van onze Rotterdamse redacteur) Met één oogopslag ziet men op de tentoonstelling „N ij verheidsproduc ten van vrouwen", die de secreta resse van de Kamer van Koophan del, mevr. Wethmar Logemann, Za terdagmiddag in een der zalen van het Parkhotel te Rotterdam heeft geopend, dat een kunstzinnige hand deze expositie heeft ingericht. De zelfde hand, die van de heer Den Beste, is verantwoordelijk voor de fraaie en belangrijke tentoonstelling over een halve eeuw kunstzinnig leven in Rotterdam in Boymans en ook voor de imposante gouden koets die op Dijkzicht duizenden bewon deraars trekt. Nu is deze artisticiteit aan deze ex positie van wat de kunstzinnige Neder landse vrouw op ambachtelijk gebied vermag heel goed besteed. Naast prach tig edelsmeedwerk van led Hudig-Stig- ter kan men in grote hoeveelheid ver schillende gebruiks- en siervoorwerpen opmerken, alle smaakvol ontworpen en bewerkt, die menige vrouw in haar sa lon zou wensen. Daar is het fraaie hand schilderwerk van mevr. E. Blom-Richard. het nuttige en sierlijke weefwerk van mevr. Rinse-Klinkenberg, en verder is artistiek naaldwerk van Grethe la Croix aanwezig. De Amsterdamse Debora Duy- vis stelt kopergravures ten toon, onder welke een knap uitgevoerde jubileum- prent ter gelegenheid van de halve eeuw regering van de Koningin. An je Zijlstra exposeert niet alleen met fraaie diertekeningen, maar ook met enig beeldhouwwerk van dieren, dat men wat graag op zijn dressoir zou zien. Er is voorts aardewerk van Thera Hofste deCuell en Nien Thijm, terwijl er ver der van Johanna Brom een fraaie in zending in email en van Marijke Visser rijke decoratiekunst in coromandel, al bast en zilver te zien is. (Van onze Rotterdamse redactie) De toenemende baldadigheid en ver nielzucht, die in verschillende lagen van de bevolking wordt waargenomen, heb ben na een voorstudie in de kringen, die zich met de wijkvorming bezig houden, B. en W. van Rotterdam doen besluiten tot het indienen van een raadsvoorstel, waarin de oprichting van een „Vrijwilligerscorps stadswachten" wordt aangekondigd. De organisatie, welke B. en W. voor ogen staat, wordt verbonden aan die van de wijkraden en vindt daarin haar grondslag en uit gangspunt. In elke wijk zal een appa raat worden opgebouwd, dat bereid en geschikt is tot het aankweken bij de bevolking in het algemeen en bij de jeugd in het bijzonder van verant woordelijkheidsgevoel voor de in standhouding en bescherming van al hetgeen dienstbaar is aan het culturele en verdere sociale leven der burgerij (bescherming van monumenten, beplan tingen en het scheppen van belangstel ling en liefde voor stads-, natuur- en landschapsschoon). De wijkraden stellen zelf een reglement vast, waarbij de organisatie van het vrijwilligerscorps wordt geregeld. Deze reglementen kun nen in de onderscheidene wijken nogal uiteenlopen. De stadswachten zul len geen politionele bevoegdheid krij gen. De Stichting Katholiek Gemeen schapsoord „Drakenburgh" is voorne mens binnenkort een samenspreking te organiseren, waarbij het vraagstuk van de vrije meningsvorming en menings uiting binnen de Katholieke Volkspartij aan de orde zal worden gesteld. Het be stuur van de Katholieke Volkspartij, als mede van het Centrum voor Staatkun dige Vorming hebben bereids hun volle medewerking toegezegd. De bijeenkomst zal worden gehouden op het landgoed van de Stichting „Dra kenburgh" te Baarn, tel. (K 2950) 9803. De identiteit van de slachtoffers van het auto-ongeluk, dat Vrijdagavond te Vlissingen gebeurde, is vastgesteld. Het zijn de 71-jarige K. de N. en zijn 67-ja- rige echtgenote, alsmede zijn 66-jarige ongehuwde schoonzuster E. B., allen werden zwaar verminkt en over leden zonder tot bewustzijn te zijn ge komen. Zij zijn van Nederlandse natio naliteit. Zondagmorgen is uit de haven van Sliedrecht het lijk opgehaald van de 58- jarige Deense aannemer N. Monberg, die Donderdag j.l. plotseling vermist werd. De heer Monberg kwam met twee land genoten naar Sliedrecht voor de aankoop van baggermateriaal. Vermoed wordt, dat hij bij ongeluk te water geraakt en verdronken is. De nieuwe Poolse gezant, de heer Ksawery Pruszynski, heeft aan H.K.H. de Prinses-Regentes zijn geloofsbrieven overhandigd. Twee Britse verenigingen op luchtvaart gebied hebben geprotesteerd tegen het voorstel van de Britse minister van Lucht vaart om de vliegtuigen van het type „Con- stellatiön", die bij de genationaliseerde „British Overseas Airways Corporation" B.OA.C.) in bedrijf zijn, in Nederland te doen onderhouden. 3$. Zo goed als hem mogelijk was zette Eric zich, met zijn wat te zware bijl, in postuur en wachtte de aanval af. Hij had opgemerktdat de man, ondanks zijn gespierde bovenlichaamover niet erg ontwikkelde beenspieren beschikte en hierin zag hij zijn enige kans. Wanneer hij het gevecht ten gunste van zichzelf wilde beslissen, moest hij daarop zijn verdediging en aanval richten. Ook besefte hij maar al te goed, dat hoewel dit gevecht niet om leven of dood ging, hij, wanneer hij mocht verliezen, in zeer grote moeilijkheden zou komen. Nee, hij moest winnen en dan zo spoedig mogelijk dit land verlaten! Op het moment dat de kerel toesloeg liet Eric zich zijdelings vallen, gelijktijdig zijn been voor dat van de ander stekend. De bijl drong met een doffe slag in het rulle zand, Eric's tegenstander struikelde over de uitgestoken voet en viel. Snel sprong Eric op en deed enkele stappen achteruit. Toen, met. alle kracht die hij in zich had, wierp hij zich op zijn tegen- stander, die net opgekrabbeld was. Met een kreet zakte de man neer en zonder zich om het geworstel van zijn vijand te bekommeren drukte Eric hem tegen de grond. Zo maakte Eric een einde aan het gevecht en wachtteop zijn tegenstander zittend, de snel naderende hoofdman af. De twee geheimzinnige kerels waren getuige geweest van de strijd en toen zij zagen hoe Eric zijn tegenstander overwon sprak een van hen zachtjes„Dzilah zal tevreden zijn". Dzogolo hoorde deze raadselachtige woorden, maar de betekenis daarvan zou hij eerst veel later begrijpen! (Van onze Brabantse redacteeur) In het oude Willibrorduskerkje te Waalre heeft Zaterdagmiddag een treffende plechtigheid plaats gevon- vonden. Op de vooravond van het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin heeft Brabant n.l. voor de vierde maal de jaarlijkse herden king gehouden van zijn gesneuvel den in de Meidagen van '40 en in de bevrijdingsdagen. Op het patronaatsterrein had tevoren een bijeenkomst plaats, die, na 't zingen van het Brabantse Volkslied door het koor van „De Nachtegaal", werd inge leid door pastoor drs. G. Bannenberg. Daarna sprak prof. W. Asselbergs de herdenkingsrede uit, waarin hij er al lereerst op wees, dat de mensheid zich zelf altijd heeft voorgehouden, dat het goed is voor het vaderland te sterven. De meest intiem betrokkenen zullen misschien thans de vraag moeten onder drukken: waar zijn zij voor gevallen en is het goed geweest, dat zij vielen! Wij staan thans aan het graf van een Bra bantse soldaat, aldus spreker, en men kan vragen: wat heeft de Erabantes mens uitgedrukt, toen de bezetter ons land overweldigde? Het staat echter vast, dat deze Brabantse mens streed voor Nederland, want Brabant is Neder, land en het is dus daarom goed geweest, dat Brabanders voor Nederland stierven. Na deze jaarlijkse herdenking in verband gebracht te hebben met het gouden re geringsjubileum van H.M. de Koningin, besloot Anton van Duinkerken zijn rede met de voordracht van zijn gedicht: „Aan de moeder van het verzet". De Kon. Zangvereniging Eindhovens Mannenkoor voerde daarop het „Ecce quomodo moritur" uit, waarna het woord gevoerd werd door aalmoezenier Goossens; veldprediker ds. de Bruyn en Overste Jhr. Grotenhuis van Onstem. Het militair eerbewijs de ere-com- pagnie van 1—3 T.B. uit 's-Hertogen- bosch en de militaire muziekkapel ver- K.vd-HQEK Onder de goede oplossers worden verloot: als eerste prijs: een vulpenhouder; vijf tweede prijzen: dames- of her.enportefeuille; en verder: 30 troostprijzen. .1 Vert, 118 Hor., 2 Hor. en 9 Vert.: Vier regels uit ons volkslied. Wat anders dan een „Kroonpuzzle" zou het kunnen zijn, die wij publiceren ter l'l'gcnheid van het regeringsjubileum van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. Kroonpuzzle „De Gouden Kroon" noemen wij haar die gebouwd is ®f> vier regels uit ons volkslied en die de verwoede puzzelaars zeker aangenaam bezighouden. Een puzzle ook, die de gedachte steunt, dat, zoveel mogelijk, 'Hes wat in dit jubileumnummer wordt opgenomen, dient te staan in het teken Haar feest, het gouden regeringsjubileum, dat overal, tot in de kleinste fratsen van ons land, gevierd wordt met een vuur en een enthousiasme, als nog J'oit vertoond werd. Dat een zwakke, afstraling daarvan U bij het oplossen •"lichte! Inzendingen tot en met Zaterdag 11 September a.s. aan 't Kasteel van Aemstel, f-2. Voorburgwal 65—73, Amsterdam Centrum. Op de enveloppe gelieve u tevens Vermelden: D.G.K.-puzzle. HORIZONTAAL: 10. Lichaamsdeel 11. Zot 12. Buisverlichting 13. Op het ogenblik 14. Landvoogd v. een Ned. provincie (graventijd) 19. Een veel in bakkerijen voorkomend dier 24. Tovergodin 25. Gesel 26. Vrouw van Jacob 27. Houding 28. Onze vorstin 30. Lottospeler 32. Op zekere plaats 34. Lidwoord 35. Boom 37. Europeaan 38. Zacht gebak 39. Pennyweight 40. Hangen op 41a. (Omgekeerd) stuk huisraad 43. Drietal 44. Bergruimte 47. Echtgenote 49. Geschreven tekst 50. Lengtemaat 51. Eén per veertien da gen (distributie-artikel) 52. Uitroep 53. Dun 55. Rivier in Italië 57. Voegwoord 58. Windrichting (Engels) 59. Pen 61. Nalatenschap 62. Oogvormige knoop 64. Munt in Peru 67. Romeinse Rijk (Lat. afkorting) 68. Rivier in Rusland 69. Deel van de bijbel 70. Zangnoot 71. Oud-Egyptische Zon negod 72. Maanstand 74. Halt 76. Klap 39. 77. Loofboom 41. 78. Dandy 42. 79. Voorzetsel 44. 80. Dubbel (Lat. voorvoeg 45. sel) 46. 81. Wintervoertuig 48. 83. Samengestelde klinker 51. 84. Zangnoot 52. 85. Tekening in metalen 54. plaat 56. 87. Spoedig 59. 88. Motorraces 60. 90. Eleetrlsche eenheid 91. Ik (Latijn) 61. 92. Afgelegen 63. 93. Torenkauw 65. 95. Spij zentafel 66. 96. Tijdperk 73. 97. Reeds 75. 98. Spoorstaaf 78. 100. Niet vroeg (bijv. nmw.) 102. Goud (Fr.) 79. 106. Pers. vnw. 82. 107. Ooievaar 110. De feestmaand 83. 116. Dichter bij 86. 89. 90. VERTICAAL: 92. 3. Uittrekken 94. 4. Vroeger 97. 5. Pers. vnw. 6. Voorzetsel 99. 7. Glazen pijpje 101. 8. Dragers 103. 15. Klaar 104. 16. Deel van schip 105. 17. Landschap 108. 18. Grafvaas 109. 20. Aardappelmeel 110. 21. Sterk smakend 22. Voorwaarde 111. 23. Buitenlands "geld 112. 29. Zwarte lijster 113. 31. Telwoord 114. 33. Bier 115. 34. Overdreven bewon 116. deraar 36. Gevel 117. Aehterzit op motor Windrichting Bekend emaille-merk Chinese afstandsmaat Benauwd Hakwerktuig Waterstand Meetstok Kunstenaar Lettergietmachine Rund Zoetwatervis Overste van een kloos ter Loot Noodsein Bid (Latijn) Reep hout Waterkan Natuur Meerstemmig muziek stuk Scand. kopermunt Groot Amsterdams tentoonstellingsgebouw Voordat Sneeuwschaats Voorzetsel Afstandsmaat Vruchtentaart Loop heen (Fr.) God der Mohammeda nen Jongensnaam Telwoord (Omgekeerde) kip Wig Hoofddeksel Zetelt te Lake Success Reeks Soortelijk gewicht (af gekort?) Monnikskleed Meisjesnaam Onderwijsrichting Buiten dienst (afk.) Vreemde munt Ik weet de naam niet (Lat. afk.) Lidwoord leenden hierbij medewerking werd vervolgens het appèl nominaal van de Brabantse gesneuvelden van Zee- en Landmacht gehouden. De talrijke genodigden, onder wie zeer vele geestelijke, burgerlijke en mi litaire autoriteiten, begaven zich na af loop van deze openluchtbijeenkomst naar het oude gothische kerkje, waar prof. dr. J. de Quay, Commissaris der Koningin, een korte rede uitsprak. Met nadruk wees hij erop, dat wij, in dit katholieke land, waar serven geen ver lies is, niet verslagen zijn achterge bleven. Daarop onthulde de Commissaris de fraaie zerk, die op het eregraf gelegd is en waarop te lezen staat: „Het Bra bantse volk eert zijn gesneuvelde zonen, die voor het vaderland vielen en waar aan één hier wacht de dag der opstan ding". Vervolgens onthulde hij de tWee nieuwe ramen van Pieter Wiegersma, het ene, op de Zuidzijde, het burgerlijk verzet voorstellende en het andere, op de Noordzijde, ter gedachtenis aan de militaire verzetshelden en gesneuvelden. Het Britse ministerie van Oorlog maakte Zaterdag het komende proces bekend, dat gevoerd zal worden tegen de thans reeds meer dan 3 jaar in gevan genschap zittende veldmaarschalken Gerd von Rundstedt (73 jaar), Erich von Manstein (76 jaar) en Walter von Brau- chitsch (67 jaar). Verder zal terecht staan de 68-jarige kolonel-generaal Adolf Strauss. De Britse dagbladen, die in de afge lopen veertien dagen geprotesteerd heb ben tegen de yoortdurende gevangen schap van de Duitse oorlogsleiders, ont vingen de bekendmaking van het minis terie van Oorlog met weinig enthousi asme. De vragen, die de dagbladen Zaterdag stelden, waren de volgende: voor welke oorlogsmisdaden zullen de vier mannen terechtstaan? Waarom wachtte de re gering drie jaar, voordat zij deze be schuldigingen uitbracht? Welk land of welke landen wensen, dat de mannen in staat van beschuldiging gesteld worden? Waarom zijn de vier mannen gedemili tariseerd, d.w.z., dat hun hun militaire rang ontnomen is, zodat zij als burgers voor het hof zullen verschijnen? Ongeveer 250 leden van Europese par lementen zullen deze week te Interla ken bijeen komen om te spreken over een „federale grondwet" voor Europa. Het congres wordt belegd door de Euro pese Parlementaire Unie. Er zijn leden uitgenodigd van de parlementen van Oostenrijk, België, Denemarken, Eire, Frankrijk, West-Duitsland. Groot-Brit- tannië, Griekenland, IJsland, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Portugal, Zweden, Zwitserland en Tur kije. Mach. no. 4 Raio Maandag HILVERSUM I en II. Nationaal programma. 18.00 nieuws en weer- overz. 18.15 Kon. Mil. Kapel, 18.45 koor, 19.00 Willem van Nassouw. de- clamatorium, 19.40 lezing, 20.00 nieuws, 20.50 Kroningscantate, 21.05 lezing. 21.25 pianovoordr. Willem Andriessen, 21.40 Radio-archief, 22.15 cabaret, 23.00 nieuws, 23.15 verkorte herhaling intocht H. M. Koningin te A'dam, 23.30 gramofoonmuziek. DINSDAG HILVERSUM I 301 M. en HIL VERSUM II, 415 M. Nèationaal programma. 7.00 Fanfare, 7.02 Ge lukwens mr. Kesper, 7.12 nieuws. 7.25 aubade, 8.00 fanfare, 8.02 zie 7.02, 8.12 nieuws. 8.25 aubade, 9.00 sym- phonisch concert: werken van Bach, Mozart en Haydn. HILVERSUM I. 10.00 liederen voor sopraan, 10.15 trio Röntgen, 10.30 gewijde muziek, 11.0012.00 kerk dienst uit de Dom van Utrecht. HILVERSUM IL 10.00 Hoogmis uit de Kathedraal te Utrecht. HILVERSUM II. 12.00 John Reno- va en zijn ensemble, 12.30 weerpraat- je, 12.33 orkest zonder naam, 13.00 nieuws, 13.15 toespraken minister president, Lt. Gouv.-Generaal Ned. Indië, Gouv.-Gen. Suriname en Cu rasao, 14.00 Omroeporkest: klassiek concert, 15.00 Jubileummanifestatie in het Olym. Stadion, 17.00 gram. 17.10 Assepoester, sprookjesopera. 18.00 nieuws, 18.15 Metropole-orkest 18.45 jeugdverhaal,, 19.15 voordracht jubileumgedicht, 19.30 50 jaar Ned. muziek, 20.00 nieuws, 20.05 nieuwe Ned. verpozingsmuziek, 20.30 jubi leumluisterspel, 21.30 gemeenschap pelijk zangprogramma, 22.00 50 jaar Ned. muziek, 23.00 nieuws, 23.15 Ra- diofeestkrant. WOENSDAG HILVERSUM I 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 8.30 gram.. 9.00 ziekenbezoek. 9.30 Schubert en Brahms, 10.30 mor gendienst, 11.00 zangrecital, 11.30 gram., 12.15 orgel, 12.30 weeroverz.. 13.00 nieuws, 13.15 Beethoven, 13.45 koor, 14.15 gram., 14.30 Kamerorkest. 15.15 piano, 15.30 Sans Souci, 16.00 postzegels, 16.15 jeugd, 17.30 orgel. HILVERSUM n 415 M. 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 strijdl., 8.18 gram., 8.50 huisvrouw, 9.00 Haydn-Mendelssohn, 9.30 wa- terst., 9.35 Debussy, 10.00 morgenwij ding. 10.20 kookpr., 10.30 vrouw, 11.00 gram., 12.00 Malando. 12.30 weerpr 12.33 platteland. 12.38 orgel, 13.00 nieuws, 13.15 kalender, 13.20 Metro- pole-ork., 14.00 gespr. portretten. 14.15 gram., 15.00 luisterspel, 1530 ziekenprogr., 16.00 gram., 16.15 jeugd 16.45 vragen vrij, 17.15 gram., 17.45 Indië. en u zult 'g morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Op !'u's JU met Owen trouwt." hebt George lang genoeg laten Cten," zei ik streng. „Moeder en °hw Pratt zijn wanhopig." 'dri werd ijverig, toei ze zei: „Wc dg ®h het over jouw zaken, niet over •hjjgptine. Hilary, je wordt bleek en .,A„r',Je °gen zijn net v Jui apPels?" Tioprf. wat je maar wilt. Ik hoorde tSüï en grootmoeder gisteren over hO °-" Ja?" ',,eb grootmoeder rook lont." ®SaaJUurlijk," riep ik, gooide mijn ,,^e ,en papier neer en stampvoette. h jAeeft de ogen en de neus van ynx en een bloedhond. Wat zei '1 iv, aar e hlaa necn. zeg het me niet, ik fi^d t„ kwaad worden en ik probeer tal tnpfZlJn' <-)' Miranda, het is vrese- h 21 rik. eer| ^oep vrouwen te leven ö.hPiV"Werk te doen- Wat moet ik Woord en je kunt de hele boel neergooien en morgen trouwen. En je staat me in het licht; ik kan de pan niet zien." Mick kwam de keuken in met een brief, die ze mij overhandigde. „Moe der vergat hem je aan het ontbijt te geven. En zij zegt, als je met de jam klaar bent, of je dan de huiskamer wilt komen helpen schoonmaken?" „Heel goed," steunde ik en bekeek de envelop; ze was van Virginia Rye. ..Waarom help jij niet met de huiska mer?" „Ik ga mijn schets van de rivier af maken en het licht is nu juist bijzon der goed." Mick sprak met haar supe rieure, onuitstaanbare kunstenaars- stem. „Als we allemaal kunstenaars waren, wie zou dan alle huiskamers van de wereld moeten schoonmaken?" „Jij bent wel de laatste, om een der gelijke vraag te stellen. Hilary For rest," antwoordde zij, en stapte de keu ken uit. Ik ging bij het open raam zit ten en las Virginia's brief. „Wil je het horen?" vroeg ik tenslotte aan Miran da. „Als je hem gehoord hebt, geloof ik dat je zult ophouden mij te ver leiden om Owen Westcott te accepte ren." „Beste juffrouw Forrest, „Ik ben aangekomen bij de heerlijke heuvels, waarvan we gedurende de lange, warme dagen gesproken hebben, en ik vind ze erg verkwikkend en le ven-gevend. De laatste week in de stad was bijna onverdraaglijk. Je hebt er goed aan gedaan, het op te geven en het depot in de steek te laten, ofschoon het voor iedereen lastig was. Verbeeld je een lang sloom meisje met ponnie, dat op uw oude stoel zit en probeert uw werk te doen. Mijnheer Weldon schoof haar af op mijnheer Jones en mijnheer Jones schoof haar af op mij, en ik schoof haar af op Billy, die zijn tong in zijn wang stopte en knipoogde, als zij wilde weten, welke medicijn een kou in haar hoofd kon genezen. Arm meisje; ik geloof, dat we allemaal een beetje hard voor haar waren, maar wij beschouwden haar alleen als een „tijde lijke". tot juffrouw Forrest terugge keerd zal zijn. Maar ik had in ieder geval wel wat vriendelijker kunnen zijn. Ik moet ophouden om een blik te slaan op de pracht van het panorama, dat voor mij ligt uitgespreid, een lucht met ondergaande zon, en al de glans er van weerspiegeld in het water er onder. En de mensen wonen in de steden, als zij op het land kunnen wo nen! Eigenaardig! Onbegrijpelijk! Ik weet zeker, dat mijn ziel een beetj* blanker zou worden, als ik altijd op mooie, lieve plekjes kon vertoeven. Je zult hieruit opmaken, dat ik ge lukkig ben. Ik ben inderdaad geluk kig, buitengewoon gelukkig. Want hij de grote belangrijke h ij van mijn le ven en zijn hulpbehoevende moeder zijn hier. En terwijl zij in de schaduw van het huis op haar stoel ligt, wan delen hij en ik en kijKeii naar de zee en. luisteren naar haar gedruis. En we praten wat nog niet veel, want hij kwam hier moe en met een gespannen, bezorgde blik op zijn gezicht. „Over werkt"' zij zijn moeder, maar hij zelf zegt niets. „Praat tegen me kleine nioht," zei hij, terwijl hij op zijn rug in de hei lag. „Er is iets, dat ik wil vergeten, en je stem is laag en kalmerend. Of lees me hardop voor wat heb je voor een boek? En het hinderde mij niet, dat hij in slaap viel. Neen, ik was blij, want hij heeft rust nodig; en ik vind mij niet dwaas, maar terwijl hij sliep, kon ik naar hem kijken niet beschaamd voor de liefde in mijn ogen naar hem kijken zoveel als mijn hart be geerde. Vast en zeker weet ik, dat ik nu niet zonder hem kan leven. „Waarom ik je dit schrijf? Ik had het voornemen, je een practische brief te schrijven, vol met het laatste nieuws van het depot. En in plaats daarvan schrijf ik als een schoolmeisje van zestien. Maar ja, je bent het enige men selijke wezen, dat mijn geheim kent, en het is zo moeilijk voor een vrouw, al tijd haar gevoelens op te kroppen. Bo vendien, je hebt mij neerslachtig ge zien, en ik wilde, dat je wist, dat ik nu opgewekt ben. Je ziet, ik veronderstel bij jou vriendschappelijke gevoelens jegens mij. Je toegenegen vriendin Virginia Rye." Enige tijd zat Miranda zwijgend met een frons in haar voorhoofd, haar hie len heen mi weer te zwaaien; toen: „Zij weet niet, dat je niet terugkomt?' „Begin je te geloven, dat ik goed heb gedaan?" vroeg ik. „Neen ja. Ik weet niet, wat ik er van zeggen moet. Het is te moeilijk. Maar ik zou niet graag in jouw schoenen staan, Hilary. Ik ik heb je vannacht horen huilen en ik zag je gymnastiek doen." „Iemand heeft in de Daily Mail ge schreven, dat als je vijftig keer over een haardstel springt, dit slaap ver wekt," gaf ik onverschilUg terug. „En waarom slaap je dan niet?" „De nachten zijn zo warmmaar de keukenmeid, die de keuken binnen kwam, stoorde mijn uitleg en ik ging weer naar mijn jampotten terug. Later op de dag ontving, ik een an dere brief. Juanita schreef, om mij te vertellen van haar verloving met Tony, en mij de les te lezen, dat ik niet naar „Warraby" was gekomen, om afscheid te nemen. De brief vloeide over van geluk en grapjes en eindigde met een uitnodiging aan mij, om een van de bruidsmeisjes te zijn en zij zou mij de japon cadeau geven. En wanneer ik naar de stad terugkeerde? En zij wil de mijn nieuws horen was er nieuws* Dat hoopte zij. Verloofd zijn was heel prettig en interessant. En terwijl ik las, werd ik geweldig afgunstig In de tuin vond ik Abinadab bezig met het bijeenharken van mest in een kruiwagen, om die haar het eind van de moestuin te kunnen rijden. (Wordt vervolgd) Aanstaande WoensOag 1 September zal de tweede Duitse republiek geboren wor den. Op deze dag, precies negen jaar nadat Adolf Hitler de oorlog begon, waardoor tenslotte zijn Derde Rijk verwoest zou worden, zal de Assemblee bijeenkomen, die de constitutionele fundamenten moet leggen voor de nieuwe West-Duitse repu bliek 1 De eerste Duitse republiek begon haar leven in het Weimar van Goethe en Schil ler. De tweede zal beginnen in Bonn aan de Rijn, de geboorteplaats van Ludwig van Beethoven. De tweede republiek zal geen souvereine rechten hebben. Haar basis is nog steeds de onvoorwaardelijke overgave. Behalve het opstellen van een grondwet zal de constituerende vergadering van Bonn tot taak hebben met de geallieerden te onderhandelen over de uiteindelijke vorm van een bezettingsstatuut. Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen te Madrid en San Sebastian heeft generaal Franco de Spaanse kroonpretendent Don Juan Woensdag meegedeeld, dat hij diens oudste zoon, Juan Carlos, als prins van Asturië en erfgenaam van de troon wilde erken nen als Jon Juan zijn eigen aanspraken zou laten varen. Don Juan zou geant woord hebben, dat hij met zijn advi seurs zou overleggen en de grootst mo gelijke aandacht aan de kwestie zou schenken. Generaal Franco vond goed, dat de nen als Don Juan zijn eigen aanspraken komen om te studeren, als Don Juan ten gunste van zijn zoon afstand van zijn rechten deed. Franco stelde in dit verband voor, dat prins Juan Carlos officieel zijn intrek zou nemen in het oude paleis San Telmo te Sevilla. Zondag heeft de Spaanse pers voor het eerst melding gemaakt van de ont moeting tussen Don Juan en Franco, die Woensdag plaats vond. Geen blad gaf commentaar op de gebeurtenis. Zondag doken van de Franse kust vier Egyptenaren in zee in een poging om Het Kanaal over te steken. Tege lijkertijd sprong van de Engelse kust bij Dover een 34-jarige Engelsman met hetzelfde doel in Het Kanaal. Hij is echter bovendien van plan een kwartier na zijn aankomst in Frankrijk naar huis terug te zwemmen. Een van de Egyptenaren is inmiddels al in Engeland aangekomen, na zeven tien uur en achtendertig minuten ge zwommen te hebben. Een van zijn landgenoten is onderweg van mening veranderd en heeft de reis verder maar per boot voortgezet. Bulgarije heeft bij Turkije geprotes teerd tegen de weigering twee Bul gaarse officieren uit te leveren, die op 30 Juni zich van een Burgaars vlieg tuig, dat zich in de lucht bevond, mees ter maakten, de piloot en twee anderen doodden en het toestel in de buurt van Istanboul landden. Een vliegtuig van de „Northwest Air lines" is nabij Winona in een moeras neergestort. Het toestel had een beman ning van drie koppen en 33 passagiers aan boord, die allen om het leven kwamen. Jacob Lomakin, de Russische consul- generaal in New York. die Zaterdag middag per s.s. „Stockholm" uit de Verenigde Staten naar Göteborg is vertrokken, heeft voor zijn vertrek ver klaard, dat hij de Algemene Assemblee der U. N. O. te Parijs zou biJwoneD als eerste adviseur van Andrei OromyKo. Hij kon echter niet zeggen of hij van Zweden uit direct naar Parijs zou gaan. Z.H. de Paus heeft in Castel Gandolfo via de radio een toespraak in het Spaans gehouden tot de dertigduizend pelgrims uit dertig landen, die met de Spaanse jengd tezamen waren in Santiago de Compostella, waar de relieken van de patroon van Spanje bewaard worden. Compostella, aldus de Paus, had gedu rende de eeuwen de eeuwige weerklank gevormd van de gehele geschiedenis. De Spaanse jeugd van de Katolieke Actie moest er zorg voor dragen, dat Com postella niet tot een dode herinnering werd. De pelgrim, die in de middel eeuwen bijdroeg tot versterking van het geloof der volkeren en de naties teza men, moest ook nu een zegen blijven be tekenen voor de wereld. Paus Pius heeft een Cubaanse senator, die hij Zaterdag in audiëntie ontvangen heeft, gezegd, dat deze de ernstigste pe riode voor de Christelijke beschaving is. De senator, de voormalige Cubaanse premier Ramon Zaidin, werd in particu liere audiëntie ontvangen op het zomer paleis van de Paus in Castel Gandolfo. Z.H. legde de nadruk op de noodzaak van eenheid van alle Christelijke krach ten op dit ernstige ogenblik, zei senator Zaidin naderhand. De vroegere Chileense ambassadeur in Moskou, Louis Cruz Ocampo, arriveerde vandaag in Helsinki in gezelschap van zijn familie en de gehele staf van de ambas sade nadat hij tien maanden door de Rus sen was vastgehouden. De Chileense diplomaten werd an in Moskou geïnterneerd nadat de diploma tieke betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Chili in October van verleden jaar wer den verbroken. „Het is prettig om uit de Sovjet-Unie te zjjn", zei de ambassadeur toen hij de trein verliet. Hij weigerde echter iets over de internering mee te deelen, zeggend: „Omdat ik pas uit de Sovjet-Unie ben kan ik op het ogenblik niets zeggen.; ik moet eerst een beetje bij komen." Het aanleggen van voorraden uranium, het ruwe materiaal voor atoombommen, levert te veel moeilijkheden op om in de practijk te worden gebracht en in het Amerikaanse wapenarsenaal is don ook geen uranium te vinden. Dit werd aangetoond in een rapport betreffende „Operatie Eekhoorn", zoals het opslaan van critieke oorlogsmate rialen in de volksmond heet. In dit rap port wordt gezegd, dat de voordelen van voorraden uranium, radium en nog 17 andere materialen niet opwegen tegen de daaraan verbonden moeilijkneden. In verband met de onvaste internationale toestand heeft de Amerikaanse munitie- commissie het tempo van andere mili taire aankopen echter verhoogd. Tegen Juni 1949 zal ongeveer 490.000.000 dollar besteed zijn voor de aankoop van oorlogsmaterialen, terwijl hiervan voor een waarde van 213.000.000 dollar zal zijn afgeleverd. Ongeveer 25 pet. van het totaal te besteden bedrag van 3.402.997.000 dollar is reeds binnen of in zicht, aldus de commissie, die er echter op zinspeelt, dat in verband met de stijging der kos ten het bedrag vermeerderd zal worden. De commissie zet verder in het rapport uiteen, dat de nationale veiligheid thans een versnelde bevoorrading vereist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 15