Programma 31 Augustus Voor elk wat wils! BLOEMENCORSO TROK DOOR LEIDENS STRATEN Velsens Bloemenglorie 1948 Fa. van Basten 'Aan onze abonné's^ Cram's Bloemenmagazijn y „Het gulden uur" Vuurwerk slot der feestelijkheden AGENDA Gouden jubileum Jac. de Jong V. C. DE WEERS Salariëring hogere ambtenaren Baick of Chevrolet? VAN LENT'S Autobedrijven Fraaie staaltjes van tuinarchitectuur Chevrolet - Butch Het Algemeen Gratiebesluit mo menten, die in de komende vier ^jen den door de commissie van goe° pgriJ sten zullen worden ingediend, MAANDAG 30 AUGUSTUS 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING COMPLETE WONINGINRICHTING BINNENHUIS ARCHITECTUUR i - Nationale zeilwedstrijden op het Spaarne Voetbal en liefdadigheid Ter gelegenheid van hei regeringsjubileum van H. M. de Koningin verschijn! ons blad vandaag mei een belangrijk uitgebreid num mer, dai voor een grooi deel aan deze herdenking is gewijd. Wij vestigen er voorts de aandacht op, dat er morgen, Koninginne dag, geen courant zal ver schijnen. DE DIRECTIE Bonnendiefstal opgehelderd D.S.S. wint Terrasvogels- tournooi Athletiek-j eugdleider Kampervest 45 - Telef. 17825 Geen feest zonder bloemen ZANDVOORT PROGRAMMA KONINGINNEDAG Feestverlichting Haltestraat Adspiranten-tournooi Nieuwe onderwijzeres BLOEMENDAAL Herdenkingsplechtigheid in openluchttheater 30-jarig jubileum SANTPOORT in het Burgemeester Rijkenspark VELSEN-NOORD Zilveren jubileum „HALF TIME" BEVERWIJK BEVERWIJKSE HUIS- VESTINGSBUR. WORDT GEREORGANISEERD Het ontslag van de Commissie Woonruimtewet Gemeenteraad Met de K.A.V. naar „De Nederl. Vrouw" Alleen spoedgevallen Rode Kruis naar Amsterdam Ontvangt gerepatrieerden Zaak-Leo van Vuuren OEGSTGEEST Wijding nieuwe klokken HILLEGOM KONINGINNEDAG W.K.A. Buitengewone raadsvergadering Spreekuur schoolarts KROMMENIE W erkmanskracht" recipieerde Aangifte van leerlingen LISSE Gemeenteraad bijeen &L9 REPARATIE HOOFDDORP R.K. Toneelver. D.I.O. HAARLEMMERMEER Sluiting bureaux P.T.T.-dienst op 31 Aug. en 6 Sept. NOORDWIJK 64 woningen aanbesteed Uitgeest feest HEEMSTEDE Jaarvergadering H.B.C. Federaal overleg in Den Haag Indonesische kwestie in Parijs 4» 7.Reveille in Haarlem-Oost door de Districtsband van de Nederlandse Padvindersvereniging. Route: Bui- rustbrug, Graafschapstraat, Keizer Karelstraat, Paus Leostraat, Ka- rolingenstraat, Slachthuisstraat, Byzantiumstraat, Nijlstraat, Kruis- N tochtstr., Amsterdamstr., Spaarn wouderstraat, Hoogstraat, Melk- brug. 7.Muzikale reveille en rondgang door het Kleverpark. 7.Muzikale reveille in Haarlem Noord. Route: Frans Halsplein, Schoterstraat, Frans Halsstraat, Soutmanstraat, M. van Heems kerkstraat, Saenredamstraat, Hol- steijnstraat. Gen. Joubertstraat, Pres. Steynstraat, Gen. de Wet straat, Cronjéstraat, Paul Kruger- straat, Tugelastraat, Klooster straat. Bothastraat, Javastraat, Soendaplein. Vlaghijsing. 7.30 Inluiden der feestelijkheden door Bazuinblazers van de Meisjes Band N.P.G. District Haarlem, van het stadhuis, daarna wandeling door het centrum van de stad. 7.30 Muzikale rondgang door „Arti et Religion!" door Haarlem-Oost. Route: Langebrug, Anthoniestr., Herensingel, Romolenstraat, Zuid- polderstraat, Fabriciusstraat, Voor uitgangstraat, Nagtzaamstr., Teij- lerplein. 7.45 Reveille door de Muziekvereni gingen Apollo. Excelsior en Har monie Crescendo van de Grote Markt. Route Apollo: Koningstr., Botermarkt. Barrevdetestr., Kei zerstraat, Wilhekfunastraat, Raam- singel. Gasthuissingel, Kleine Houtstraat, Lange Veerstr., Oude Groenmarkt; Route Excelsior: Grote Markt, Jansstraat, Nieuwe Gracht, Kruisweg, Parklaan, Jans- weg. Stationsplein, Kruisweg, Kruisstraat, Nw. Groenmarkt, Zijlstraat, Ged. Oude Gracht, Grote Houtstraat, Spekstr., Oude Groenmarkt; Route Harmonie Crescendo: Zijlstraat, Ged. Oude Gracht, Gierstraat, Grote Houtstr., Anegang, Lange Veerstraat en Oude Groenmarkt. 7.45 Vlaghijsing op het Soendaplein door de padvindsters. Afmars via de Schoterweg naar de Klever laan. 8,#5 Kinderen vertrekken vanaf de Kleverlaan naar de Grote Markt. 8.Kinderen uit Haarlem-Oost ver trekken van het Teylerpl?in naar de Grote Markt. 8.459.15 Aubade door ongeveer 6000 kinderen op de Grote Markt. Lei der de heer L. J. van Mechelen. Begeleiding door de muziekver. „HarmonieCrescendo." 110-12 Kinder-specialiteitenvoorstellingen op de speelvelden aan de Kle verlaan en aan Je Schalkwijker- weg. Voor de kleuterscholen in Haarlem-Oost levende poppen- kastvertoningen. 10-12 Vlaghijsen. Kinderzang, kinder spelen op het Theemsplein. 10.Harmonie-concert door St. Caeci- lia voor het Lorentzlyceum, Sant poorterplein. 10-11 Herdenkingsdienst in de Grote of St. Bavokerk op de Grote Markt. Voorganger in deze dienst hoopt te zijn ds. Joh. Bronsgeest, Ned. Herv. predikant te Haarlem. 11-12 Concert op de Grote Markt door de Haarlemse Politie Muziekver eniging. 11.30 Militaire défilé op de Pavil joenslaan. 13-14 Carillonbespeling door de stads- beiaardier. 13.30-16 Ballonopstijging op het terrein aan de Delft. 14.30 Allegorische optocht, bestaande uit drie afdelingen. Ontwerp en algehele leiding: J. Pronk, Ed. van Bommel en D. J. van Ellinckhuij- zen. Route: Opstelling Wilhelmi- nalaan in den Hout, Dreef, Hout plein, Grote Houtstraat, Spekstr., Oude Groenmarkt, Klokhuisplein, Riviervismarkt, Grote Markt, Ko ningstraat, Ged. Oude Gracht, Raaks, Zijlvest, Kinderhuisvest, Kenaupark, Parklaan, Jansweg, Kennemerplein, Frans Halsplein, Schoterweg. Cronjéstraat, Kloos terstraat, Kennemerstraat, Frans Halsstraat, Frans Halsplein, Ken nemerplein, Kruisweg, Kruis straat, Nieuwe Groenmarkt, Zijl straat, Raaks, Wilhelminastraat, Raamsingel, Van Eedenstraat, Lo- rentzplein, Wagenweg, Hazepa- terslaan, den Hout. Gereserveerd gedeelte van ouden van dagen en invaliden: Lorentzplein. Voor en na het voorbijtrekken van de op tocht concert op de Grote Markt door de „Royal Fuseliers." 14.30 Variété-voorstelling op de speel tuin aan de Zomervaart voor 2500 kinderen van de in Haarlem-Oost gevestigde lagere scholen. 15.Muzikale wandeling door Haar- ft lem-Noord. Route: Fr. Halsplein, Schoterweg, Cronjéstraat, Soenda plein, Floresstraat, Molukkenstr., Zaanenstraat, Zaanenlaan, Mid denweg, Eikenstraat, Kastanjepl., Kastanjestraat, Pijnboomstr., Stuy- vesantstraat, Duinoordstr., Mar- nixstraa% Kleverlaan, Kleverpark weg. (Ballonopstijging). H-18 Kinderfeest van de Buurtvereni ging Ramplaankwartier op het schoolplein van de Beatrixschool GROTE HOUTSTRAAT 155 (bij het Luxor-Theater) Haarlem Tel. 11159 MEUBEL MAKERIJ STOFFEER DERIJ BEDDEN- MAKERIJ BE- HANGERIJ MEUBEL- en GORDIJN STOFFEN TAPIJTEN aan de Gilles Schoolmeesterlaan. Voorts wedloop door de wijk en oplaten van ballons. 18-20 Voetbalwedstrijd tussen „Haar lem" en een combinatie van Haar lemse spelers op het E.D.O-ter- rein. 19.30-21 Volksdansen op de Ged. Oude Gracht bij de Kleine Houtstraat, onder leiding van de heer H. F. van der Wateren. 20.— Concert door de Muziekvereni ging „Apollo" in de muziektent aan de Zomervaart. Dirigent de heer F. Dekker. 20.Kerkconcert in de Grote- of St. Bavokerk door de Christel. Ora toriumvereniging met medewer king van de Haarlemse Orkestver eniging en de navolgende Haar lemse solisten: Tini Jaspers, so praan; Nel Marwitz, mezzo so praan; Ola KosmanOngena, alt; Jan Laarveld, tenor; Peter de Vos, bas; Dolf Hendrikse, orgel en clavecymbel. Het geheel onder leiding van George Robert. 20.Openingsvoorstelling „Vader des Vaderlands," openluchtspel, Scho- tersingeL Heldendrama in negen taferelen, door Eduard Veterman. Regie: Jan Kraakman. 20.— Stertocht van verschillende mu ziekgezelschappen van de Boter markt. 21.30 Taptoe op de Grote Markt door de Padvindersband. Medewerken den: Fanfarecorps „Arti et Reli- gioni," directeur H. N. van Ossen bruggen; Zangkoor „Haarlem- Noord," directeur H. Sondorp; N.P.V. Districtsband Haarlem, Bandlei der L. Bakker; Band-instructeur M. v. Norden. 22.30-1.00 Groot Bal-Champêtre op de Grote Markt, verlicht door schijn werpers. Dansorkest „The Rhythm Revellers." Bandleider: Bob Pe ters. BIOSCOPEN Rembrandt: Can't help singing, 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Tarzan in de gouden stad, 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De zoon van Robin Hood, 2, 4.15, 7 en 9.15 u Frans Hals: State Fair, zomerkermis, 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Zanzibar, 2.15. 4.30, 7 en S.15 u. en speciale jeugdfilm: De gelaarsde kat. 10.30 u.; Spaarne-theater: Schijndode, 2.30, 7 en 9.15 u. Ter gelegenheid van het gouden ju bileum van de directeur van het Spaar- nekoor, de heer Jac. de Jong, droeg gisteren pastoor J. de Vlieger met assistentie van zijn kapelaans een plech tige hoogmis op. Het koor zong o. L v. André Kaart en met orgelbegeleiding van J. Stammeijer de Missa Benedica- mus Domino van Perosi en het gemengd vierstemmig Sancta Maria van Herman Strategier. In de zaal van de pastorie sprak pastoor De Vlieger de jubilaris in tegenwoordigheid van kerkbestuur, zangkoor, kapelaan en familie toe. Pastoor noemde de heer De Jong een voorbeeld van volkomen plichts vervulling. Men kon absoluut op hem rekenen. Hij was onder alle omstan digheden steeds op zijn post. Hij dankte de jubilaris daarvoor hartelijk en bood hem een geschenk aan onder couvert. De directeur sprak een kort dankwoord, waarin hij ook zijn koor betrok. De heer J. J. Rozenhart bood het ge schenk van de leden aan. 's Middags receptie bij Brinkman met veel bloemen, brieven en telegram men. Wij zagen o.a. dr. Smits van Waes- berghe S.J., Willem Andriessen namens de R.K. Toonkunstenaarsvereniging, Olivier Koop en zo goed als alle orga nisten van Haarlem en omgeving, na mens de R.K. Organisten- en Directeu renvereniging. Van pastoor Chr. de Meulder, adviseur van de R.K. Vereni ging voor de Volkszang, was een tele gram ontvangen. Tijdens het danklof zong het koon» het Magnificat en Te Deum van Hendrik Andriessen. De dag werd besloten met een gezellig samen zijn van koor en genodigden. Evenals vorig jaar hebben de Haar lemse Jachtclub, de Haarlemse Zeilver eniging en de Jachtvereniging „De Wa tervrienden" samengewerkt bij de orga nisatie van nationale zeilwedstrijden, welke Zaterdag en Zondag in Het Noor der Buiten-Spaarne en de Mooie Nel zijn gehouden. De wedstrijden hadden een vlot verloop. Zondagmiddag werden zij bijgewoond door de heer en mevrouw mr. P. O. F. M. Cremers. Na afloop heeft de heer W. C. Bier, voorzitter van het wedstydcomité, de prijzen uitgereikt. Wij vernemen van het bestuur der H.F.C. „Haarlem", dat van de cpbrengst der kampioenswedstrijden een bedrag van ƒ3056.71 is afgedragen aan de Sti V ting 19401945. Het gemeentebestuur van Heemstede verleende hierby faciliteit op belasting gebied. Ongeveer drie maanden geleden is uit een woning aan de Wolstraat en hoe veelheid distributiebescheiden gestolen. Het was gemakkelijk om in het huis te komen, omdat de deur open stond. Dezer dagen heeft de Haagse politie te Beverwijk, in verband met deze zaak, een 37-jarige tandtechniker aangehou den. Thans heeft hij bekend, dat hij de bonnen heeft ontvreemd en een deel daarvan in Amsterdam heeft verkocht. De rest heeft hij enige tijd geleden on beheerd op een bank op een perron van het Haarlemse station achtergelaten. De voetbal rolde weer lustig op deze fraaie zomer-Zondag en DSS, de Haar lemse vierde klasser, behaalde een fraai succes in het Terrasvogels-toumooi. Aan dit tournooi namen deel DSS, Vo- lendam, Stormvogels en Terrasvogels. (Vo- lendam en Stormvogels verschenen met een vrij sterke combinatie) en de resultaten wa ren: DSS—Volendam 2—1, Stormvogels— Terrasvogels 50. Verliezersronde: Terras vogelsVolendam 31. Eindstrijd: DSS Stormvogels 20. Voorwaar een fraai suc ces! In het Elswouttoumooi van DIO waren de uitslagen van de eerste dag: VVDTHB 30, RCH 2DIO 01, Haarlem 2EHS 2—1, HillinenVVB 1—3. Hillinen de beker houdster werd dus gewipt. A s. Zondag wordt het Wallaart Beker- tournooi gespeeld, waaraan deelnemen Bloemendaal, WA, Zandvoortmeeuwen en Schoten. Bij het Zaterdag gehouden examen voor athletiek-jeugdleider, slaagden de heren Jan Hermans en A. H. v. d. Bel, leden van de athletiekvereniging .Haarlem". Blijft nog steeds voor HERENCOSTUUMS 25 TOT 100 GLD. betalen. Tropenkleding, leren en winterjassen, goede prijzen. (Adv.) De Kunsthandel Leffelaar houdt m zijn zaak aan de Grote Markt van Za terdag 28 dezer tot 22 September een tentoonstelling van tekeningen van An ton Pieck, de collectie „Bemin dan Am sterdam". De toegangsprijs (25 cent) wordt vol ledig afgedragen aan het Jubileumfonds (voor kankerbestrijding). Tempeliersstraat 56, halte N.Z.H. Telefoon 16873 (Adv.) Des morgens om half acht wordt in de R. K. kerk een plechtige H. Mis van dank baarheid opgedragen. Voor deze laatste Koninginnedag heeft de vereniging tot viering van nationale feestdagen een zeer aantrekkelijk pro gramma vastgesteld. 11 uur aubade op het Tramplein door de Zandv. Muziekkapel. 2.30 volksspelen op het terrein aan de Herenstraat. 8 uur lampionoptocht vanaf de Oianje- straat door het dorp met muzikele' mede werking van „The Royal fuseliers". Na afloop (pl.m. 10 uur) geeft deze Engelse militaire harmonie een concert op het Tramplein. De winkeliersvereniging .Haltestraat" heeft voor een smaakvolle versiering en verlichting van die winkelstraat zorg ge dragen. Zaterdagavond werd de feeste lijke stemming nog verhoogd door de mu zikale medewerking van de Zandvoortse muziekkapel. Op het terrein van Zandvoortmeeuwen werd Zondag een adspirantentournooi gehouden, waaraan vier clubs elk met twee elftallen deelnamen. In de finale kwamen de adspiranten van DEC en DCO uit. DEC won het tournooi met 42. Tot onderwijzeres aan de Mariaschool is benoemd mej. E. M. J. A. Brom te Haar lem. Als inleiding op de komende feestelijk heden werd Zaterdagavond in het Open luchttheater in Bloemendaal een herden kingsplechtigheid gehouden, waaraan door honderden werd deelgenomen. Onder de titel „Koninklijke Wapen schouw" hield mr. H. Bijleveld een boeien de rede. waarin hij liet uitkomen, hoe het Huis van Oranje de hele geschiedenis door alle moeilijkheden wist te boven te ko men. Zich afvragend, hoe het te verklaren is. dat het Huis van Oranje gebleven is in de afgelopen vijftig jaar, terwijl de meeste vorstenhuizen verdwenen zijn, zeide spr., dat dit alleen te danken is aan de persoonlijke gaven van H. M. de Koningin. Bij een wisselende verlichting werd de avond besloten met samenzang van vader landse liederen, waarbij de muziekvereni ging „Sursum" begeleidde. De Bloemendaalse Gymnastiekvereni ging heeft ter gelegenheid van haar dertig-jarig bestaan een receptie ge houden in hotel „Vreeburg". Namens de Kennemer Kunstkring sprak de heer v. d. Berg en namens het gemeentebe stuur de heer A. Cassee. Van talrijke sportorganisaties waren vertegenwoor digers aanwezig. De Oranjevereniging „Santpoort" had zich waarlijk geen mooiere avond kunnen denken dan de Zaterdagavond voor de opvoering van het openluchtspel „Het Gulden Uur", aan de totstandkoming waar van ook deze Oranjevereniging heeft medegewerkt. Een windstille zomeravond, waarboven bleke sterretjes aan het firmament ston den te fonkelen en dan gezeten in net tot openluchttheater herschapen Burge meester Rijkenspark, temidden van zware bomen, die zich donker aftekenden tegen het uitspansel, waren even zovele ideale factoren, die medewerkten tot een genot volle avond. Daarbij konden de duizenden toeschouwers genieten van fraai en dui delijk te volgen toneelspel met op de achtergrond in het licht van schijnwer pers hoogopgaande bossen. En al was het aangegeven aanvangsuur reeds verre overschreden voor met het spel werd begonnen, het verdere deel maakte alles weer goed, waarin allen zich een voelden met het Huis van Oranje, dat zowel in tijden van vrede als in tijden van rampspoed door de eeuwen heen, desnoods met zijn bloed, deze eenheid heeft be waard- De heer B, G. Luttikhuizen heeft onder veel blijken van belangstelling zijn zil veren jubileum aan de papierfabriek herdacht. Op het directiekantoor werd de jubilaris gelukgewenst waarbij een cadeau onder couvert werd aangebo den. In de cantine had de huldiging door de collega's plaats waar ir. de Muinck Keizer, P. Koenen en R. Geerlofs het woord voerden. Hier ontving de jubila ris een electriseih scheerapparaat en bloemen. In het contactblad, „Half Time", van de R.K Sportver. I. E. V., dient het hoofdbestuur zich aan, waarbij ver meld wordt dat men er nog niet in ge slaagd is de terreinkwestie op te los sen. Al het mogelijke zal echter gedaan worden om bij het ingaan van het nieu we seizoen, de vastgestelde wedstrij den doorgang te doen vinden. Met betrekking tot het door de Com missie, bedoeld in art. 8 der Woonruim- tewet 1947, aan de Raad gericht schrij ven, merken B. en W. van Beverwijk het volgende op. Zij betreuren het, dat de leden der genoemde Commissie hebben gemeend hun mandaat ter beschikking te moeten stellen. Echter zijn zij van oordeel, dat de oorzaak van deze situatie bij de Commissie zelf was gelegen. Van de aanvang af heeft zij de begrenzing van haar taak en de juiste verhouding tot het College niet goed ingezien. Dit moest op de duur uitlopen op teleur stelling en op een verhouding, welke zowel voor B. en W. als voor de Com missie zelf als onbevredigend werd ge voeld. Er is bij de Commissie steeds een sterke neiging gewèest om haar po sitie anders te beschouwen dan zij in wezen is. Hoezeer dit onjuiste berip bij haar had postgevat, blijkt reeds uit haar werkwijze en uit haar opko men tegen het niet opvolgen van een bepaald advies door het College van B. en W. alsmede uit haar medede ling, dat de hoop op het verkrijgen van algehele medezeggenschap in de verdeling van woonruimte de werk lust der leden gaande heeft gehouden. Waar zo gepoogd werd de plaats der Commissie een geheel andere te doen zijn dan deze krachtens wet en ver ordening is, werd het College van B. en W. zeer tot zijn tegenzin ge noopt tot een houding van gereser veerdheid, daar' waar op een ver trouwelijke samenwerking zozeer prijs hadden gesteld. De raad zal thans gelegenheid ver krijgen een nieuwe commissie te benoe men en deze tevens kunnen benutten om alsnog een vertegenwoordiging daar in op te nemen. De vraag kan dan tevens onder het oog worden gezien, of het om bovenbe doelde reden g«en overweging zou ver dienen bij de samenstelling der commis sie niet allereerst uit te zien naar leden van de gemeenteraad. Tenslotte is bij de behandeling der begroting voor het dienstjaar 1948 uit de raad de wens geuit, dat tot een re organisatie van het gemeentelijk huis vestingsbureau zal worden overgegaan. Van de zijde van het college is daar bij opgemerkt, dat het reeds van de aanvang af beoogd had een dergelijke stap op het daartoe geëigende tijdstip te doen. Het is immers noodzakelijk, dat ook de werkzaamheden van de diensten, welke een tijdelijk karakter dragen, ge leidelijk worden overgenomen door het normale ambtelijke apparaat. B. en W. kannen thans mededelen, dat zy reeds in beginsel hebben besloten de ze overschakeling binnenkort te bewerk stelligen en voor de leiding van de huis vestingszaken zullen uitzien naar een in de gemeente-administratie geschoold en ervaren ambtenaar, in de rang van commies le of 2e klasse. Omtrent de overige formatie en de toekomstige werkwijze van het bureau zal eerst daarna een bezonken oordeel kunnen worden gevormd. Deze reorga nisatie mag niet worden opgevat als een miskenning van de huidige bezetting van het bureau. In verband met het vorenstaande ver zoeken B. en W. het benodigde crediet te verlenen voor de aanstelling van vo renbedoelde functionaris. Een openbare vergadering van de raad der gemeente Beverwijk word't gehouden op Vrijdag 3 September 1948, des avonds 7.15 uur ten stadhuize. De agenda vermeldt o.m.: Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor onderhoudswerken aan de gebouwen van enkele openbare scholen en voor de inrichting van drie leslokalen en een lokaal voor handen arbeid in het dienstgebouw Kees Delfs- weg 1 en tot beschikbaarstelling van deze lokalen ten behoeve van de R.K. Jongensschool voor v.g'.l o. Prae-advies naar aanleiding van het ontslag van de leden der Commissie, bedoeld in artikel 8 der Woonruimtewet 1947 en het voorstel tot reorganisatie van het huisvestingsbureau. De afdeling Beverwijk van de K.A.V. zal op Dinsdag 14 September een ex cursie maken naar de tentoonstelling ,De Nederlandse Vrouw" te Den Haag. Voor deze excursie neemt de belang stelling nog steeds toe en het bestuur van de K.A.V. heeft zich genoodzaakt gezien voor deze reis een vijfde autobus te charteren. Nauwelijks was dit besluit genomen of nieuwe deelnemers kwa men zich weer melden. Bij deze vijfde bus zal het echter blijven en waar een en ander nog enige voorbereiding be hoeft, kan men zich alsnog tot uiterlijk Dinsdag 31 Augustus melden bij een der volgende adressen: mevr. v. d. Lugt, Grensstraat 30; mevr. Riesenbeek, Hui- kensweg 125; mevr. Kuyer, Arendsweg 101; mevr. Admiraal, Iepenlaan 15; mevr. Langendijk, Creutzberglaan 51b en mevr. Glorie, Jan Vermegenstraat 22. Op Dinsdag 31 Augustus, de verjaar dag van H.M. de Koningin, zullen de geneesheren hier ter stede alleen spreek uur houden voor spoedgevallen. Woensdag 1 September brengt de transportcolonne van het Rode Kruis, afdeling Beverwijk, met al haar leden een bezoek aan de hoofdstad. De reis wordt per autobus gemaakt. O.m. staat op het programma een rondvaart door de verlichte en versierde grachten. Dincdag 31 Augustus zal het ge meentebestuur de Beverwijkse gerepa trieerden plechtig ten stadhuize ont vangen. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam zal Donderdag 2 September de zaak tegen Leo P. van Vuuren behandeld worden. Mocht de parochie van Sint Willibror- dus te Oegstgeest zich enige tijd geleden verheugen over de eerste nieuwe klok se dert de klokkenroof van de Duitsers, de zer dagen arriveerden weer twee nieuwe klokken. Daarmede is 't klokkenstel thans compleet. Gisteravond werden de klokken, die de namen dragen van Willibrord en Lauren- tius, plechtig gewijd door deken A. Ho- mulle uit Leiden. Vandaag zijn ze n de toren gehesen, zo dat ze met de andere klok plechtig de jubileumfeesten in Oegstgeest kunnen in luiden. Degenen, die Zaterdag uit de Bol lenstreek naar Leiden waren getrok ken om het slot van de jubileum feesten bij te wonen, zuilen daar geen spijt van hebben gehad, want op een uitstekende en vlotte wyze verliep deze feestelijke dag, die zijn hoogte punt vond in het wonderlijke en fleurige bloemencorso en het gran dioze vuurwerk tegen middernacht. Gedurende twee avonden werd het jubileumspel van Jef Heijdendaal „Met wijs beleid" in de Leidse Schouwburg opgevoerd. De Leidse amateurs brachten daar een gave vertolking van dit bijzon dere spel. Grote belangstelling trokken ook de hazewindhondrennen, die Zaterdagmor gen gehouden werden. Vooraf trokken de honden met hun begeleiders, vooraf gegaan door een muziekcorps, door de stad naar het sportterrein, waar de strijd zou plaats vinden. Een feestelijk en fleurig gezicht was het bloemencorso, dat in de middaguren door de binnenstad en verschillende buitenwijken trok. D izenden sloegen dit rijke bloemenfestival gade, waaraan talrijke auto's, koetsen en verenigingen deelnamen, die ieder op hun eigen wijze bijzondere fleur aan de stoet gaven, ter wijl een vijftal muziekcorpsen voor een pittige en vrolijke noot zorgden. Origi nele en prachtige wagens waren te be wonderen. Het was 'n geslaagde minia tuur van het luisterrijke bloemencorso, dat wij onlangs door de Bollenstreek zagen rijden. In het begin van de avond was het de gondelvaart, die velen naar de walle- kant trok van Leidens grachten. Verlicht met lampions en getooid met bloemen voeren de bootjes door het donkere wa ter. Zoals de- voorgaande dagen bezoch ten ook Zaterdag weer duizenden de Jubelflora, de fantastische en fantasie rijke bloemententoonstelling in de stads gehoorzaal en in de straten, die daaraan grenzen. In vergelijking met de vele ex posities, die Leiden reeds eerder binnen zijn muren had, overtreft deze bloemen- show met die eindeloze variaties van bloemen, en stralende fonteinen en kleu rige lichtbundels alles, wat voordien op dit gebied is georganiseerd en gepres teerd. En dan natuurlijk de kermis, waar het een geschetter was van muziek, zingende mensen en schreeuwende spullebazen. Och, wat is toch een Hollands feest zon der kermis of pierement? Tenslotte wandelde of hoste tegen middernacht bijkans de hele stad naar het Schuttersveld, waar een jubileum- Zoals ieder jaar wordt Koninginne- verjaardag in de Bloembollenstreek ook deze keer maar heel sober herdacht. Vooral Hillegom munt hierin uit. Geen versieringen en geen luister bij de plechtigheden. I-n de St. Josephkerk is de voorgeschreven H. Mis reeds om zeven uur en het Te Deum om acht uur gezongen. In de "St. Martinus is de plechtig heid om 8 uur en er wordt enige extra luister aan verbonden door het Do- mine Salvam Vèc Reginam Nostram van Nico Schuurman voor vierstemmig gemengd koor. Maar ook in de St. Martinusparochie is het vroegkerken, omdat het zo ge weldig druk is in deze dagen. Er kan geen dag af en iedereen werkt op 31 Augustus in Hillegom! De feestelijkheden beperken zich op deze bijzondere feestdag dan ook tot een viering door de kinderen. Koninginne-verjaardag zal worden ingeluid door alle kerkklokken. Om 10 uur komen de schoolkinderen op het Hof om een aubade te brengen. Na deze aubade worden ze getracteerd in de resp. scholen. Om 2 uur hebben er op Treslong kinderspelen plaats. Des avonds om half negen is er een fakkeloptocht, voorafgegaan door mu ziek. De Hillegomse Harmoniekapel be sluit dit sober programma met een taptoe m de Hoftuin. De kring Bollenstreek" is opgericht op ae vergadering in „Flora". Het voorlopig bestuur bestaat uit de heren J. Schelvis Heemstede, JM. Hogervorst te Lisse en G. M. Heemskerk te Hillegom. De heer Leo Fels uit Den Haag heeft het doel en werk van het Werkveroond Katholiek Amateurtoneel aan de bestuur- deren ter kennis gebracht. Het bestuur van „Katholiek Hillegom" en kap. Van Zijp waren aanwezig op deze eerste bijeenkomst. Nog deze winter zullen cursussen ge geven worden voor spelers en regie. In verband met de troonwisseling is er een buitengewone openbare raadsvergade ring op Dinsdag 31 Aug. 1948 om half twaalf. De agenda vermeldt: voorstel van B. en W. tot het vaststellen en verzenden ?er^ ac*res van hulde aan Koningin Wilhelmina en een adres van trouw aan Koningin Juliana. Op Woensdag as. en op Woensdag 15 September houdt de schoolarts spreekuur in de barak achter het St. Josephgesticht van half twee tot 2 uur. Het actieve bestuur van „Werkmans kracht" werd Zaterdag bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan op grootse wijze gehuldigd. De voorzitter, de heer Jb. Neelen, opende de officiële bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord en bracht hulde aan hen, die 50 jaar heb ben gewerkt aan de verwezenlijking van het gemeenschaps-idee. De secreta ris, de heer J. Hildering, memoreerde hierna enige belangrijke feiten uit het verleden van de jubilerende vereniging. Een verheugend verschijnsel, aldus de voorzitter, de heer Jb. Neelen, is, dat het ledental in deze periode is aange groeid van 70 tot ruim 2300. De omzet is momenteel f 1.000.127.54. Als eerste in de rij van sprekers nam wethouder Blanken namens het gemeen tebestuur het woord. Na met waardering gesproken te hebben over het vele werk door het bestuur verricht, bracht spr. zijn felicitatie over en hij hoopte, dat het in de toekomst steeds crescendo zou mogen gaan. Vele sprekers voerden hierna nog het woord en een groot aan tal bloemstukken werden binnenge bracht. Er kwamen 30 schriftelijke felicitaties binnen. De voorzitter sprak een woord van dank. Aangifte van leerlingen voor de nieuwe cursussen van de gemeentelijke avond school op Maandag 30 Augustus des avonds van 68 uur in het schoolgebouw, Noorder hoofdstraat 154, alhier. vuurwerk de feestelijkheden officieel zou besluiten. Wie heeft nooit een vuurwerk gezien? Men houde ons een beschrijving daarvan tegoed. Laten we volstaan met de vermelding van 't grandioze slotstuk, speciaal gewijd aan het regeringsjubi leum van onze Koningin. Boven de hoof den van de toeschouwers klonken de tonen van ons Wilhelmus en de duizen den, die aanwezig waren, stemden daar spontaan en enthousiast mee in. Dit was de prachtige apotheose voor Leiden van een reeks uitstekend ge slaagde evenementen. De stad gloeide in het nachtelijke uur nog na in een stervende verlichting en toen Zondag morgen de mensen ter kerke gingen lag het kermisterrein leeg en verlaten als voorheen. Voor kermisgasten blijft het immers altijd feest? Onder voorzitterschap van de loco-bur gemeester, de heer J. W. A. Lefeber, kwam de gemeenteraad Vrijdagavond in verga dering bijeen. Afwezig waren wethouder Tibboel en de leden Scholte en Van Dijk. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten het raadsbesluit van 4 November tot verkoop van industrieterrein aan de heer H. P. Akerboom te wijzigen in die zin, dat dit terrein thans wordt ver kocht aan H. P. Akerboom en J. H. Aker boom, beiden te Alkemade. Tegen de herclassificatie van de jaar- wedderegeling van secretaris, ontvanger en wethouders werden geen bezwaren aange voerd. Het voorstel van B. en W. om de ge meente Lisse wat dit betreft in een hogere klasse te plaatsen, vond evenwel tegen kanting. De heer De Vries vroeg naar de finan ciële gegevens en informeerde of ook de lagere ambtenaren een klasse hoger zou den kunnen komen, hetgeen hij op prijs stelde. De heer Kortekaas wenste dat zo mo gelijk voor de secretaris en niet voor de andere functionarissen een uitzondering gemaakt zou worden, omdat de financiële positie van de gemeente dit z. i. niet toe laat. Bovendien ziet het er vóór de bloem bollenkwekers ook niet rooskleurig uit. De heer Van Breemen meende uit de discussies in vorige vergaderingen begre pen te hebben, dat de salarissen van de wethouders veel te laag waren. De voorzitter zei, dat bij een herclassi- ficatie in een hogere klasse alle functio narissen, die hieronder vallen, hoger komen. Na enige bespreking werd besloten, dat B. en W. hieromtrent in de volgende ver gadering met een meer concreet advies zoijden komen. Accoord werd gegaan met de 2 pCt. Van zeer geachte en tevens deskun dige zijde heb ik de volgende raad gekregen wanneer ik in de ko mende dagen Amsterdam ga bezoeken. Wikkel elke teen afzonderlijk in dikke watten (geen oorlogskwaliteit), doe om de vijf tenen een verband en trek als gevolg van die opeenhoping een paar schoenen aan, die twee maten groter zijn. Bij het zoeken van ruzie de schoenzolen scherp zetten, succes ver zekerd. Borstkas versterken met gebo gen pantserplaten (eventueel harnas huren bij costuummagazijn). Scheenbe nen zorgvuldig spalken, indien gewenst gips gebruiken. Zondagse hoed opzetten, indien ge hem beslist kwijt wilt. Por- temonnaie thuis laten en als ge ergens moet betalen van een ander lenen on der de mededeling, dat U (financieel ge sproken, misschien ook lichamelijk) ge rold bent. Treinkaartje van de vrouW niet in Uw zak houden, want ge raakt haar beslist vroeg of laat kwijt. Veel plezier is in de Kalverstraat te beleven met een aantal kinderen beneden de vijf jaar. Als ge plotseling sterretjes voor Uw ogen ziet, beschouwe U dat als aan vulling van de feestverlichting. Ontbijt meenemen, het kan tegenlopen met het naar huis gaan. HEEMSTEDE - Raadhuisstraat 63 Tel. 28810 - Heemsteedse Dreef 201 gratificatie-toekenning aan het gemeente- personeel. Vervolgens stelden B. en W. voor om van de heer W. van der Peet te Lisse voor woningbouw aan te kopen een perceel bloembollengrcnd met water, groot 9710 M2, gelegen in de Engel, voor de prijs valt ƒ250 per M2. JDe heer Mesman merkte op, dat nier aan vankelijk 24 woningen zouden worden ge bouwd, doch dat dit aantal thans 28 of 29 is geworden. Spreker .vroeg of het woning type niet te klein zou worden. De voorzitter zei, dat dit niet het geval zal zijn, omdat het plan is gewijzigd. De voorzitter verwachtte dat "iet com plex na 3 jaar gereed zou zijn, en deelde mede, dat getracht zal worden in 1949 een aantal middenstandswoningen te bouwen. Hierna werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten van de heer L. J. Persoon voor weg- omlegging ongeveer 1100 M2 grond voor de prijs van 1.50 per M2 aan te kopen. De openbare vergadering werd vervol gens geschorst en nadat de leden de ver lichting van het gemeentehuis, welke proef brandde, in ogenschouw hadden genomen, gingen zij in comité-generaal. In de Orangerie in Velserbeek, ideaal gelegen tussen fraaie boompartijen naast de hertenkamp, heeft de afd. Velsen van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde ter gelegenheid van de jubi leumfeesten een bloemententoonstelling in gericht onder de naam „Velsens Bloemen glorie 1948", die Zaterdagmiddag afficieel door de burgemeester is geopend. Ook de algemeen voorzitter d'Hangest Ivoy baron van Mijdrecht was hierbij aanwezig en sprak er zijn voldoening over uit, dat deze nog jonge afdeling dit door eendrachtig samenwerken tot stand had weten te brengen. In het gebouw *elf is een expositie in gericht van bloemensierkunst, 'n juweeltje van artistiek kunnen. Op het terras vallen staaltjes van tuin-architectuur te bewon deren, waaraan de hoveniersbedrijven hun beste krachten hebben gegeven. Evenmin mag vergeten worden de inzending van potplanten, verzorgd door de leerlingen van de scholen. De tentoonstelling is dagelijks geopend van des morgens tien uur tot des avonds tien uur. De bloemententoonstelling is Woensdag 1 September voor het laatst, maar de volgende dag neemt de Aquarium vereniging „Kennemerland" de plaats in met een expositie van tropische vissen. Deze is, evenals de tuinarchitectuur tot en De katholieke toneelvereniging D.I.O. geeft vier uitvoeringen van „D'Oranje- Bruiloft", herdenkingsspel door Jan Nieu- wenhuis. De uitvoeringen worden achter eenvolgens gegeven te Hoofddorp Dinsdag 31 Augustus in Hotel De Beurs; Woensdag 1 September te Vijfhuizen in de Gymnas tiekzaal; Donderdag 2 September te Aals meer in „De Oude Veiling" Nw. Vennep; Vrijdag 3 September in Hotel De Rustende Jager. Alle uitvoeringen beginnen om 8 uur. De gemeentelijke kantoren en bureaux zullen op Dinsdag 31 Augustus en Maan dag 6 September 1948 voor het publiek gesloten zijn. Het bureau van de Burger lijke Stand te Hoofddorp zal alleen op Maandag 6 September a.s. voor het doen van dringende aangiften van geboorte en overlijden geopend zijn tussen 10 en 11 uur v.m. In verband met de feestelijkheden zal op 31 Aug. en 6 Sept. de postdienst ge heel als op Zondag worden uitgevoerd. De openstelling van de telegraaf- en tele foondienst is op genoemde dagen even eens als op Zondag, dus van 8 tot 9 uur voormiddag. Hulpkantoren en stations, die op Zon dag gesloten zijn, zullen op 31 Aug. en 6 Sept. geopend zijn van 89 uur v.m. Zoals wij reeds eerder berichtten, zul len aan de Egmonderstraat en de Boeren- burgerweg 64 woningen gebouwd worden. Architect is de heer G. Drexhage. In het raadhuis vond de aanbesteding plaats van de bouw van deze nieuwe woningen. Laag ste inschrijver: v. d. Bunt's en v. Rossum's Bouwbedrijf te Zeist met f 637.500.Hoog ste inschrijver: A. J. Wittebrood uit Beem- ster met f 760.000. Wie de bouw gegund zal worden is nog niet bekend. met 6 September voor het publiek &e' opend. Maar wie voor de volle honderd pree»?* wil genieten, doet het best des avonds 'e gaan, wanneer alles in het licht van E°ed" geplaatste schijnwerpers een bijzonder cachet krijgt. De burgemeester van Uitgeest deelt mede. dat de gemeenteraad besloten heeft de jubi leumfeesten op 31 Augustus, 1 en 6 Septem ber in ieder geval door te laten gaan. Het aantal inwoners, dat nog aan de vreemd soortige keelontsteking lijdt is niet zó groot meer, zodat na ampele discussie besloten is de feesten niet af te lassen of te beper ken. Revisies - Reparaties - Service - Onderdelen - overspuiten en bespuiten in originele Chevrolet- en Buickkteuren Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 1033? De voetbalvereniging S. J. C. hield een ledenvergadering, waarin de elftal commissie gekozen werd. Deze zal het volgende seizoen bestaan uit de heren Van Abswoude, Verhaegen, Hoogeveen, Ruigrok en Van Hal. Hedenavond houdt d. R. K. Sportver eniging H.B.C. haar jaarvergadering ir het R. K. Verenigingsgebouw. Uit het K.B. tot het verlenen van gra tie blijkt nog, dat de gratieverlening be trekking heeft op alle bij een vóór 31 Augustus 1948 in kracht van gewijsde gegane uitspraak tot een tijdelijke vrij heidsstraf veroordeelden. Bedraagt de straf, of het nog te onder gane deel van de straf, een maand of min der, dan wordt de straf, of het restant, ge heel kwijt gescholden. Indien bij een rech terlijke uitspraak is bepaald, dat de tijd door de veroordeelde in voorlopige hechte nis doorgebracht geheel of gedeeltelijk op de straftijd in mindering wordt gebracht» telt deze tijd mede bij de berekening van het deel van de straf, waarvan gratie wordt verleend. Indien bij een rechterlijke uitspraak meer gelijksoortige vrijheidstraffen zij" opgelegd, gelden deze voor de toepas' sing van dit besluit als één straf. Indien van een straf reeds gedeeltelijk gratie is verleend, heeft de gratiever lening, bedoeld in het onderhavige b®' sluit alleen betrekking op het overbW vende gedeelte van de straf. Van vervangende vrijheidsstraffe11 wordt geen gratie verleend. Een der leden van de conferentie va® Bandoeng, dat in Nederland vertoeft a® lid van de Indonesische delegatie voo de jubileumfeesten, heeft aan het A- yj P. medegedeeld, dat het in het voorne men ligt om aanstonds na de inhulm' ging in Den Haag een bijeenkomst - beleggen van de leiders der federal conferentie (de z.g. Bandoeng-coni® rentie), die indertijd de resoluties Bandoeng hebben opgesteld. In Ba'1., doeng is uit de „grote conferentie reeds een commissie voor advies n noemd, die het voorontwerp van w~j op de interimregering bestudeert e, advies hierover zal opstellen. Dit a vies zal dan in Den Haag bcsPr.°„d- worden.. Men heeft reeds via de la, ét voogd aan de Nederlandse regering 1 verzoek gericht deze bijeenkomst Den Haag te mogen houden. Tensio hoopt men nog, dat ongeveer in dejL0ie de tijd een delegatie van de z.g. 6jer- conferentie van Bandoeng naar ï»eo land zal kunnen komen. Daar de algemene vergadering nd de UNO-commissie de volgende m^j, te Parijs is bijeengeroepen en de ligheidsraad met het kantoor viJraIiSe secretaris-generaal naar de zuÜet> hoofdstad wordt verplaatst, de waarschijnlijk de discussies o* ge- Indonesische kwestie daar w°'d doC1' houden. Men verwacht dat de worden gepubliceerd; alhoewe j,i lijke documenten ook gelijk Lake Succes voor publicatie worden vrijgegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2